11 Aralık 2014 Perşembe

12.12.2014 Genel Gündem


12.12.2014 Cuma
GÜNDEM 
Paniktenmiş 
Gezi Parkı eylemlerinde 'kırmızılı kadın' olarak tanınan Ceyda Sungur'a gaz sıkarak görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yargılanan Polis Memuru Fatih Zengin, amirlerinin 'sık sık' diye emir vermesi üzerine, ortamdaki panik havasına kapılarak gaz sıktığını söyledi. İstanbul 73'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Polis Memuru Fatih Zengin ile Zengin'den şikâyetçi olan Ceyda Sungur katıldı. İlk kez hâkim karşısına çıkan Zengin, yazılı savunmasını okudu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yıkım çalışmaları nedeniyle 28 Mayıs 2013'de Taksim Gezi Parkı'nda Model 5 gaz kullanıcısı olarak görev aldığını belirten Zengin, "Ceyda Sungur isimli bayana her ne kadar gaz kullanmak istemesem de görevim gereği kullanmış olduğum Model 5 tüpünün kısa süreli tutukluk yapması neticesinde bayanın da yerden aniden kalkması sonucu saniyelerce gaza maruz kalmış olabilir. Ancak hakkımda iddia edildiği gibi defaatle kesinlikle gaz kullanmadım. Olayın devamında gösterici grubu dağıtmak maksadıyla orantılı bir biçimde ilerlemeye devam ettim. Ancak ortamdaki panik durumu ve olumsuz şartlar nedeniyle sağlıklı bir şekilde müdahale etmeye çalışmış olsam da istem dışı hareketlerde bulunmuş olabilirim" dedi.
Hürriyet


'O Yetki'yi 2015'te Kullanacak 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. NTV canlı yayınına katılan AK Parti İzmir Milletvekili Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2015'te Bakanlar Kurulu'na başkanlık edeceğini açıkladı. Yıldırım şunları söyledi: Gizli kararname diye bir şey olmaz. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sadece Cumhurbaşkanı'nın onayıyla yürürlüğe giren kararlardır ama o kararların da Anayasa'ya uygun olması lazım. Cumhurbaşkanlığı altındaki ofislerin nasıl çalışacağını, hangi görev ve yetkilere sahip olacağını anlatan bir kararname. İhtiyaç olursa zaten Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu'nu topluyor. Nitekim yeni senede bu uygulamaya da başlayacak. Bedelli eski yıllarda da yapılmış. İlk yapıldığında 35 bin, 2011'de 70 bin kişi yararlandı. Beklentinin çok altındaydı. Yaş sınırı 30 ve para da 30 bindi. Şimdi 28 ve 18 bine düştü. Daha fazla kişinin yararlanacağını düşünüyoruz. İhtiyaç biter mi? Bitmez. Bu bir köklü bir şekilde ele alınması gereken bir konu. İhtiyaç toplumdan gelmeye ve siyaseti zorlamaya devam edecek.
Akşam

EKONOMİ 
Gram Altın 89, 7562-87, 89,8813                    
ABD Doları 2, 2784-2, 2808/  
Euro 2, 8248 -2, 8279/ 
İngiliz Sterlini 3, 5819-3, 5874

Açık 4 Yılın Dibinde 
Cari açık ekim ayında 2.03 milyar dolar ile 1.9 milyar dolar olan beklentiler dahilinde gerçekleşti. 12 aylık kümülatif açık petrol fiyatlarındaki düşüş, ihracattaki artış ve geçen yılki yüksek altın ithalatının ortadan kalkmasının sonucunda 45.7 milyar dolar ile Aralık 2010'dan beri en düşük seviyeye geriledi. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari işlemler açığı bir önceki yılın ocak-ekim dönemine göre 19.31 milyar dolar azalarak 33.14 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası açıklamasında, "Bu gerilemede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 16.4 milyar dolar azalarak 50.0 milyar dolara düşmesi, net hizmet gelirlerinin 2.2 milyar dolar artarak 23.3 milyar dolara yükselmesi ve birincil gelir açığının 833 milyon dolar azalarak 7.3 milyar dolara gerilemesi etkili olmuştur" dedi. Enerji dışı denge ekimde 1.7 milyar dolar fazla verirken enerji hariç kümülatif cari fazla eylül ayındaki 3 milyar dolardan 4 milyar dolara yükseldi. Net doğrudan yabancı yatırımı da 416 milyon dolar olurken ilk 9 ayda 5.33 milyar dolara yükseldi. Reuters'e konuşan analistler kümülatif 'enerji dışı cari denge'nin 4 milyar dolar fazla vermesinin, iç talebin zayıf seyrini de ortaya koyduğuna dikkat çektiler. Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, hızlı düşen petrol fiyatlarının cari açık üzerindeki olumlu etkisi kuwetli olduğunu belirtti.
Hürriyet

Türk Akımı 2017'de Hazır 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ve Türkiye arasında yapılacak yeni boru hattı "Türk Akımı"nın maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olacağını açıkladı. Yıldız, Türkiye'nin Yunanistan sınırında Rusya ile ortak bir doğalgaz hub'ı (geçiş merkezi) inşa edeceğini ve buradan Avrupa'nın güneyine gaz ihracatı yapılabileceğini söyledi. Yıldız, ayrıca boru hattına ilişkin "Ben bu projenin gerçekleştirilebileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı. İstanbul'da dün gerçekleşen Bosphorus Energy Club toplantısında konuşan Yıldız, Türk Akımı'na yönelik değerlendirmeler yaptı. Proje için "Buna 'Türk Akımı' diyelim" ifadelerini kullanan Yıldız, şöyle konuştu: "Buna 'Türk Akımı' diyelim, bununla alakalı konu da netleştirilmedi. Büyük bir proje ve finansmandan bahsediyoruz. Ancak bu gerçekleştirilebilecek bir proje. Belki 2019, belki 2020'ye kadar inşaat ve diğer konular değerlendirilecek. Şu anda inceleme, değerlendirme aşamasındayız. 63 milyar metreküp doğalgazın dağıtımından bahsediyoruz. Sadece bir geçiş projesi olmayacak." Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Kiril Molodtsov ise "Türk akımı" doğalgaz boru hattının yaklaşık 3 yıl sonra çalışır hale geleceğini açıkladı. Moskova'da projeyle ilgili bilgilendirme brifingde konuşan Molodtsov, "Projeye katılan tüm tarafların hukuki sorumluluk alanları belirlendikten sonra boru hattının projelendirilmesi aşamasına geçilecek. Projelendirme çalışmaları bir-bir buçuk yıl süreceğini tahmin ediyoruz. Ardından Karadeniz'e boruların döşenmesine geçilecek. Bu aşamanın da bir buçuk yıl devam edeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla yönünü Türkiye'ye çeviren boru hattı 2017 yılı sonlarında faaliyete geçecek duruma gelmiş olacak" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aralık ayı başındaki Türkiye ziyaretinde Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Güney Akım projesini iptal ettiğini ve Güney Akım'a alternatif olarak Türkiye'ye doğalgaz sevk edecek yüksek kapasiteli yeni bir boru hattının inşa edileceğini açıklamıştı.
Hürriyet

Bir Aya Kadar Yeni Tedbirleri Açıklayacağız 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üretim ve yatırımı artırmak için yeni tedbirlerin yolda olduğunu söyledi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) 10. Kuruluş Yılı Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada Babacan, "Özel sektörümüz daha çok üretim, daha çok yatırımı tercih etmeli ama bunu sağlamak için de finans kanallarını oraya doğru yönlendirilmesi gerek. Bununla ilgili de çalışıyoruz. Sanırım bir aya kadar bunu açıklamış oluruz" dedi. Gelinen noktada Türkiye için de yapısal reformun şiddetli bir ihtiyaç alanı olduğunu, bazı temel konularda reformların tamamlandığını, üzerinde durulması gereken çok sayıda dönüşüm programı olduğunu belirten Babacan, bu ay içinde Öncelikli Dönüşüm Programı kapsamında açıklanmayan kalemlerin 2 paket halinde Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanacağı bilgisini verdi.
Türkiye

Hızlı Tren Konya'dan İstanbul'a Yola Çıkıyor 
Konya-İstanbul hızlı tren seferleri gün sayıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya'dan İstanbul'a 17 Aralık Şeb-i Arus töreninden önce yüksek hızlı treni uğurlayacaklarını açıkladı. Elvan, milli yüksek hızlı trenin tasarım çalışmalarını tamamladıklarını, endüstriyel ve mühendislik tasarımına yönelik olarak da 22 Ocak 2015'te ihaleye çıkacaklarını bildirdi. Böylece tamamıyla yerli olacak milli yüksek hızlı trenin genel tasarımından sonra endüstriyel ve mühendislik tasarımına başlamış olacaklarını kaydeden Elvan, 2018 yılında yüksek hızlı milli treni raylara indirmeyi planladıklarını bildirdi. Milli elektrikli tren setlerine yönelik çalışmaların da devam ettiğini dile getiren Elvan, şunları kaydetti: "Tasarım çalışmalarını tamamladık. Detay mühendislik çalışmalarına yönelik ihale sonuçlandı. Önümüzdeki günlerde imza töreni yapacağız. Tamamıyla yerli olacak elektrikli tren setlerini üretimine kısa süre sonra başlamış olacağız. Yüksek hızlı tren ve elektrikli tren setleri birbirine paralel şekilde ilerleyecek. Bu şekilde Türkiye tamamıyla yerli kendi milli yüksek hızlı tren ve elektrikli tren setlerine kavuşmuş olacak."
Türkiye

'2015 Çok Zor Bir Yıl Olacak' 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer, "Belli ki 2015 yılı çok zor bir yıl olacak. Yine de dünya ekonomisinin yüzde 3.5'lar civarında büyümesi mümkün. Gelişen piyasaların başı çekmesi, dünya ekonomik büyümesinin yaklaşık yarısını da karşılaması bekleniyor" dedi. Dinçer, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) 10. kuruluş Yılı Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, gelişmekte olan ülke grubunun krize çok talihsiz bir aşamada yakalandığına dikkati çekerek, bu ülke grubunun piyasa ekonomisi normlarına yaklaşmak üzere önemli bir çaba gösterdiği dönemde büyük şoka maruz kaldığını anlattı. Tahminlerin altında kalan yüzde 1.7'lik üçüncü çeyrek büyümesini de değerlendiren Dinçer şunları kaydetti: "Ülkemiz ilk defa arka arkaya düşük büyüme bandına girdi. Geçmişte bu tür büyüme oranları bir özel dönem, özel vakıa olarak görülürdü. Şimdi düşük büyüme oranlarını kabullenmiş gibiyiz. Son açıklanan büyüme rakamı da düşük durağan büyüme sürecinin bir göstergesi niteliğinde. Geçtiğimiz 15-20 yılda çabalar kişi başına milli geliri 12 bin doların üzerine taşıyabilmiş olsaydı, bugün belki küresel krizi makroekonomik tedbirlerle aşmak mümkün olabilirdi."
Milliyet

Yağışlar İyi, 2015'te Fiyatlar Artmayacak 
Gıda fiyatları kuraklık sebebiyle artarken 2015 yılı için müjdeli haber geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, uzun vadeli ve genel meteorolojik tahmin yapamadıklarını belirterek, "An itibariyle Türkiye bir önceki yıla göre genel anlamda yüzde 60 daha fazla yağış aldı. Geçen yıla göre. Hiçbir yerinde ekiliş ve çimlenme problemi olmadı" dedi. 2015'teki gıda fiyatlarında üretimin önemli olduğunu belirten Eker, üretim azalması beklemediklerini kaydetti. Sadece sonbahar yağışlarının yeterli olmayacağını ifade eden Eker "İlkbahar yağışları da lazım. Önümüzdeki dönem anormal problem çıkmazsa gıda arzında bizim açımızdan tarım ürünleri arzında bir azalma olmaz. 30 Mart'ta don olayı yaşanmıştı" dedi. Periyodik kuraklığın 7 yılda bir geldiğini ifade eden Eker "2007 yılında olmuştu. 7 sene olmadı. 2014'te oldu. İnşallah 2015'te böyle bir şeyle karşılaşmayız. Türkiye'nin ihtiyacı 76 milyon insanın tüketim ihtiyacıyla ilgili 2014'te de don ve kuraklığa rağmen sorun olmadı" şeklinde konuştu. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, kurulurken fiyatlar anlık takibe alınıyor. Bakan Eker, etkin koordinasyon, izleme ve takip sisteme olacağını kaydetti. Kurul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine, Kalkınma Bakanlığı müsteşarlarından oluşacak. Merkez Bankası ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı da 8 kişilik Kurul'da yer alacak. Kurul'un düzenli olarak toplanacağını ifade eden Bakan Eker "Alt komiteler kurulacak. Strateji Geliştirme Başkanlığı tarımın sekreteryası olacak. Üyelerden birinin çağrısı üzerine toplanacaklar" dedi. Etkin koordinasyon izleme ve takip yapılacak Kurul'da alınan kararlar Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) da değerlendirilecek.
Star

AVM'ler Pazar Açık Kalıyor 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, alışveriş merkezlerinin (AVM) hafta sonları tatil edilmesinin gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, "AVM'ler sadece alışveriş yapılan yer olmaktan çıktı, yaşam biçimi halini aldı" dedi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekillerinin aynı konudaki kanun tekliflerini görüşmek üzere toplandı. Toplantının açılışında tasarı hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, AVM'lerin hafta sonları tatil olmasının kamuoyunda yoğun biçimde tartışıldığını dile getirerek, tasarıda büyük AVM'ler ve zincir mağazaların çalışma saatleriyle ilgili düzenleme olmadığını söyledi. Bu düzenlemenin AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve arkadaşlarının verdiği teklifte bulunduğunu anlatan Canikli, şöyle devam etti: "AVM'lerin hafta sonları tatil edilmesinin, esnaf ve sanatkara iş alanı açmak amacıyla tatil edilmesinin, içinde bulunduğumuz realite dikkate alındığında mümkün olmadığını düşünüyoruz. AVM'ler sadece alışveriş yapılan yer olmaktan çıktı, yaşam biçimi halini aldı. Aileler, çocuklar hafta sonlarının büyük bölümünü buralarda geçiriyor. Bu nedenle sosyal donatı alanları zorunlu hale getiriliyor. Toplum artık bunu talep ediyor. Böyle bir uygulama milli gelirde de ciddi azalmalara yol açar. Hesabı yapılmadı ama milli gelirin önemli unsuru olan ticareti daraltır. AVM'lerin hafta sonu kapatılması ticaretin esnafa ve sanatkara kayması durumunu da sağlamaz. İlk kurulduğu aşamada, 20-30 yıl önce bunlar belki konuşulabilirdi. Ama şimdi ciddi sosyal eleştiriye yol açabilir. Böyle bir düzenleme gerçeklerle bağdaşmadığını düşünüyoruz."
Star

Petrol Fiyatı Düştü 2015 Yılında Uçak Bileti Ucuzlayacak 
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) gelecek yıl, ortalama gidiş dönüş uçak biletlerinin 2014'e kıyasla yüzde 5.1 daha düşük olacağını açıkladı. Havayollarının akaryakıt fiyatlarının ucuzlaması ve küresel büyümenin hızlanması sayesinde bilet fiyatlarını düşürmeleri bekleniyor. IATA'nın tahminlerine göre, gelecek yıl küresel düzeyde hava ulaşımı sanayii, 25 milyar dolar düzeyinde, rekor kâr elde edecek. Birlik, 2014 yılı kâr tahminini de 18 milyar dolardan 19.9 milyar dolara çıkardı. IATA Genel Müdürü Tony Tyler, "Sanayinin görünümü gelişme kaydediyor. Küresel ekonomi düzelmeye devam ediyor ve petrol fiyatlarındaki düşüş gelecek yılki düzelme sürecini pekiştirecek" diye konuştu. IATA'nın tahminleri bölgeden bölgeye değişim kaydediyor. Dünya genelinde 250 havayolunu temsil eden IATA, havayollarının gelecek yıl 192 milyar dolarlık yakıt harcamaları olacağını ancak petrol fiyatlarının düşmesinin yararlarını hemen göremeyeceklerini kaydetti.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

'Recep Tayyip' Deyince Mikrofon Kapandı 
Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM, Diyanet ve yüksek yargı organlarının bütçesinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu'nda Saray tartışmaları gerilime neden oldu. MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2'ye katlanmış olmasını, "Cumhurbaşkanı'nın ihtiraslarının tatmini" için diye açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yapılan harcamaları eleştiren CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de, "Recep Tayyip" diye hitap edince, AK Partili Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, mikrofonunu kapattı. Bahçekapılı, "Cumhurbaşkanlığı makamına, diğer makamların temsilcilerine saygılı bir dil kullanalım. Sizi saygılı bir dil kullanmaya davet ediyorum" dedi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Konuşmasını keserek bu uyarıyı yapamazsınız. Kürsünün özgürlüğü ve bütünlüğü vardır" tepkisini gösterdi. Bahçekapılı, "Benim anlayışıma göre ön adıyla hitap edilemez. Başbakan'a, bakanlara da ön adıyla hitap etmeyi saygı çerçevesinde değerlendiremiyorum" dedi. Mikrofon açılınca devam eden Genç ise "Ben ismimden utanmıyorum ki. Tayyip Erdoğan Saray'a sığınmış, zannediyor ki orada rahat edecek. İç savaş çıktığı zaman en başta onun başını yiyecek" dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç'ı da eleştiren Genç, "Türkiye Cumhuriyeti devletinin güneydoğusu elden gitmiş. Arınç, Öcalan'a yağ çekiyor. 'Sıkıştığımız zaman onun elini öpeceğiz' diyor. Bu duruma getirdiniz devleti" dedi. Tepki gösteren AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Mikser bu, provokatör" derken, Genç de "Türkiye Cumhuriyeti'nin en gizli sırlarının saklandığı kozmik odayı arattı. Oradan elde edilen bilgiler nerede şimdi?" dedi.
Hürriyet

CHP'den İhraç 
CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un, oy çokluğuyla partiden ihracına karar verdi. CHP MYK'sının 'kesin ihraç' talebiyle dosyasını kasım ayı başında YDK'ya gönderdiği Batum hakkındaki süreç dün tamamlandı. 13 üyenin katıldığı toplantıda Çorum Milletvekili Tufan Köse, Batum'un 'ihraç edilmemesi' yönünde oy kullandı. Aralarında YDK Başkanı Uğur Bayraktutan'ın da olduğu bazı isimlerin önce Batum'a kınama verilmesi yönünde görüş bildirdikleri, ancak çoğunluk görüşünün MYK'nın talebi doğrultusunda olması nedeniyle ihraç kararına uydukları öğrenildi. Köse'nin ise "muhalefet şerhi" hazırlayacağı belirtildi. Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ise hukuk dışı bir süreç ile ihraç edildiğini belirterek kararın iptali için mahkemeye başvuracağını söyledi.
Hürriyet

Bütçe Sınavından Geçti 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk bütçe konuşması partisinden tam not aldı. Davutoğlu'nun CHP'ye yönelik, "darbecilik" ve "darbecilerle yan yana olma" eleştirilerinin ana muhalefet grubunda yarattığı reaksiyona dikkat çekilerek, bundan sonra her fırsatta bu argümanın kullanılması görüşünün benimsendiği öğrenildi. Ak Parti iktidarlarının on üçüncü, Davutoğlu hükümetinin ilk bütçesi olan 2015 bütçesinin Genel Kurul'daki açılış görüşmelerine iktidar ve muhalefet arasındaki yolsuzluk, saray ve çocuklar üzerinden yapılan "torpil" tartışmaları damgasını vurdu. Davutoğlu'nun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine ve hükümetine yönelik eleştirilerine en üst perdeden verdiği yanıtlarla ana muhalefet grubunu ayağa kaldırması ise Ak Parti grubunda büyük sevinç yarattı. Her konuda Recep Tayyip Erdoğan ile kıyaslanan Davutoğlu'nun, selefini aratmayan bütçe performansı Meclis'te Ak Parti kulislerinin de ana gündem maddesini oluşturdu. Kulislerdeki milletvekili sohbetlerinde, Davutoğlu'nun bütçe performansına ilişkin şu değerlendirmeler dillendirildi: "Tayyip Erdoğan'ın ardından Davutoğlu'nun daha yumuşak üslubu nedeniyle bütçe görüşmelerine 1-0 yenik başlayacağımızdan endişe ediyorduk ama korktuğumuz olmadı. Davutoğlu yeri geldiğinde onlara anlayacakları dilden nasıl sert yanıt verebileceğini gösterdi. Başbakan'ın Kemal Bey'in çocuklarını küçük yaşta sigortalattırmasıyla ilgili sözlerini kimileri etik bulmayabilir. Ama bu tavır Kılıçdaroğlu'nun tutumundan kaynaklanmıştır. Davutoğlu yaptığı çıkışla, 'Sen bana vurursan benim de sana vurma hakkım doğar' demiştir. Davutoğlu bütçede rüştünü ispatlamıştır." Bütçe görüşmelerinin ardından Meclis'teki makamına geçen Davutoğlu'nun, burada bakan, parti ve grup yöneticileriyle görüşmeleri değerlendirdi. Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda, Kılıçdaroğlu'na yönelik espriler yapıldı.
Milliyet

'Başkanlık İsteği Darbe Niteliğindedir' 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın, "2015'ten itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabineye başkanlık edeceği" yönünde açıklamasına tepki göstererek, "Umarım, hem Başbakan, hem Bakanlar Kurulu kendilerine anayasa ve millet tarafından tevdi edilmiş bu görevi başka vesayet ortaklarıyla paylaşmaz ve dirayetli bir tavır oluşturur" dedi. Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2015 bütçesinin önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmelerine ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasına değindi. Davutoğlu'nun konuşmasının ve üslubunun "aslını yaratmaya çalışan bir taklitçi" olarak hafızalara kazındığını, "kendi kimliğini ortaya koyamayan selefinin ayak izlerini takip etmekten başka bir maharet gösteremediğini" ileri sürdü. Vural, Yıldırım'ın "2015'ten itibaren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabineye başkanlık edeceği" yönünde açıklamaları olduğunu ifade etmesi üzerine, "Davul birisinde, tokmak birisinde, böyle devlet yönetimi olmaz" dedi. Vural, şu değerlendirmelerde bulundu: "Zannederim, umarım, hem Başbakan, hem Bakanlar Kurulu kendilerine anayasa ve millet tarafından tevdi edilmiş bu görevi başka vesayet ortaklarıyla paylaşmaz ve dirayetli bir tavır oluşturur. Böyle bir şeyin Başbakan ve Bakanlar Kurulu'nca kabul edilmemesi gerektiği açık ve nettir. Bakanlar Kurulu'nu toplaması, başkanlık etme isteğinin bir darbe niteliği taşıyacağı açık ve nettir. Böyle bir toplantı ihtiyacı belirmemişse, böyle bir siyasi irade doğrudan doğruya Davutoğlu'nu ve Bakanlar Kurulu'nu sinek ikili yerine koymak amacı taşır."
Milliyet

Yerel Yönetimlerin Güçlenmesi Özerkliktir 
Çözüm sürecine ilişkin müzakere taslağının içinde özerkliğin de olduğuna ilişkin açıklaması tartışma yaratan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, bütçe görüşmelerindeki konuşmasında "özerklikten" neyi kastettiklerini açıkladı. Önder "Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, kendisi hakkında karar vermesi özerkliktir" diye konuştu. TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde grubu adına söz alan Önder, yeni güvelik paketini eleştirerek "Eğer siz Kürt halkının direnişini, itirazını güvenlik yasalarıyla, iç güvenlik paketleriyle gerileteceğinizi düşünüyorsanız bu büyük bir yanılgı olur. Sadece 92 Cizre Nevrozu'na bakın. İnsanlar köşe, kuytu, bucak evlerinden alınıp gerekirse, infaz ediliyorlardı. Ne oldu? O gün 400 bin kişiydi, bugün 4,5 milyon oldu. Siz güvenlikle Kürt'e yaklaşamazsınız, yaklaşmamalısınız. Savaşa hazırlanarak barışa gidemezsiniz" dedi. Önder, "27 Mayıs'ın hukuku neyse bugün getirdiğiniz o, 12 Mart'ta neyse bugün o, 12 Eylül'de neyse o, 28 Şubat'ta neyse o. Sadece sorunu ve direnenleri çoğaltmaya yarayacaktır, hem vallahi hem billahi" diye konuştu.
Milliyet

AB İçin İtalya'ya Grazie 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Türkiye'ye gelen İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yi ağırladı. Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşmeler sonrasında düzenlenen basın toplantısında Davutoğlu şu mesajları verdi: Şartlar ne kadar değişirse değişsin, Türkiye'nin AB'ye üyeliği stratejik bir konudur. Türkiye, AB'nin ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı gemideyiz. Lokomotif- vagon ilişkimiz yok. İlişkilerimiz 'eşitler' ilişkisidir Türkiye'nin AB'ye üyeliği herkese kazanç sağlayacak bir üyeliktir. Siyasal, ekonomik, kültürel olarak her şekilde Avrupa'nın bir parçasıyız. İtalya'ya da teşekkür ediyoruz, 'Grazie' diyoruz. Türkiye'nin AB üyeliğine tam desteğini sürdüren Renzi, "Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci devam etmelidir. Bu konuda destek vermeye, her türlü çabayı sarf etmeye, AB'nin Türkiye'ye kapılarını çok daha kararlı bir şekilde açması için çabalarımızı sarf etmeye devam edeceğiz" dedi. Başbakan Davutoğlu, savunmadaki stratejik işbirliğinin ilerletileceğini, Türk-İtalyan Üniversitesi kurulması yönünde çalışma yürütüleceğini bildirdi. İç Güvenlik Reformu kesinlikle özgürlüklerin korunması içindir. Toplantı ve gösteri yapma hakkı, herkesin hakkıdır ve bu hakkı korumak devletin görevidir. Barışçıl gösteri yapılabilir ama şiddete başvurduğu andan itibaren bu suçtur. Yeni yasa da, toplantı ve gösteri yürüyüşlerini teminat altına alıyor.
Akşam

DÜNYA 

Kıbrıs'ta Formül Arayacaklar 
Yunanistan'ın Selanik kentindeki Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısına katılacak Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu bugün Yunan mevkidaşı Evangelos Venizelos ile Kıbrıs'ta müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayacak formülü görüşecek. Çavuşoğlu, Kıbrıs'taki hidrokarbonlar için şimdiden Türklerden ve Rumlardan özel bir şirket kurulmasına ilişkin Türk önerisini ortaya koyacak. Venizelos ise eski Rum lider Dimitris Hristofyas'ın bu konuda KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve selefi Mehmet Ali Talat ile görüş yakınlıklarını içeren bir yasa çıkarılmasına ilişkin Rum önerisini anlatacak. Rum kaynaklara göre, iki taraf geçmişte Ekonomik Münhasır Bölge, kıta sahanlığı v.s gibi konuların kurulacak federe devletin yetkisinde olması, gelirin ise 10 yıllık geçiş döneminde nüfus ve Kıbrıs'ın Gayrı Safi Milli Hasıla'sına (GSMH) katkı payları esas alınarak dağıtılmasında prensipte mutabık kalmıştı.
Hürriyet

Azerbaycan'ı Dünya İle Bütünleştiren Lider 
Azerbaycan'ın efsane Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in vefatının üzerinden 11 yıl geçti. Nahçıvan'da İkinci Dünya Savaşı şartlarında başlayan, oradan dünyanın önemli liderleri arasına girmesiyle sonuçlanan Aliyev'in hikâyesi, 12 Aralık 2003 tarihinde son buldu. Vefat yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak Aliyev'i anlatan Azerbaycan'ın Türkiye Büyükelçisi Faig Bağırov, "Onun öncülüğünde Azerbaycan dünya ile bütünleşti. Petrol ve doğalgazın Türkiye üzerinden dünya pazarlarına sunulmasında tarihî adımlar attı. Şimdi İlham Aliyev babasının siyasi mirasını devam ettiriyor. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Bakü-Tişis- Kars Demiryolu projeleri, Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak güç olma hedefine önemli katkılar verecek. 'Bir Millet, İki Devlet' söylemi, iki ülke arasındaki ilişkilerin mevcut durumunun en üst seviyede olduğunun göstergesidir" dedi.
Türkiye

Ukrayna-Rus Sınırına Duvar 500 Milyon Dolara Mal Olacak 
Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, 2 bin kilometre uzunluğundaki Rusya sınırına yapılması planlanan 'duvar'ın maliyetinin 517 milyon dolar olacağını ve dört yılda tamamlanacağını söyledi. Rusya'dan topraklarına asker ve tank geçişi gerçekleştiğini iddia eden Ukrayna, sınıra duvar çekme projesini 3 Eylül'de açıklamıştı. Proje ilk duyurulduğunda maliyet 100 milyon dolar olarak belirlenmişti. Ukraynalı milyarder Ihor Kolomoisky, duvar projesine 124 milyon dolar bağışlayacağını duyururken, Başbakan Yatsenyuk da Avrupa Birliği'nin duvar projesine 20 milyon dolar vermeyi kabul ettiğini iddia etti. Ancak Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 25 Kasım tarihinde duvar projesini "kabul edilemez" diye niteleyerek, "Duvar insanlar ve ailelerinin kaderlerini mahvediyor. 'Otak Avrupa Evi' düşüncesi güçlendirilmelidir" ifadesinde bulunmuştu.
Milliyet

Otopsi De 'İsrail' Diyor 
Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh, Filistinli, Ürdünlü ekiplerin yanı sıra İsrailli bir doktorun da bulunduğu heyetin yaptığı otopsi sonucu, Bakan Ebu Ayn'ın "öldürüldüğü" sonucuna varıldığını belirtti. Sonuçlara göre Ebu Ayn'ın ölümüne "darp, göz yaşartıcı gaz ve İsrail askerleri tarafından zamanında hastaneye nakledilmesine engel olunmasının" neden olduğunu ifade eden Şeyh, otopsi sonuçlarının Filistinli ve Ürdünlü ekip tarafından imzalandığını, otopsinin profesyonelce yapıldığını onaylayan İsrailli doktorun ise süre talep ettiğini kaydetti. "İsrail'in otopsi sonucundan şüphe duymaması için İsrailli doktorun da heyetin içerisinde yer almasını onayladık" diyen Şeyh, "Filistin yönetimi, otopsiyi İsrail'in Ebu Kebir Enstitüsü'nde yapmayı kabul etmedi. Otopsi işlemlerinin, Kudüs Üniversitesi'nin Adli Tıp Merkezi'nde yürütülmesinde ısrar etti ve otopsi burada yapıldı" ifadelerini kullandı. Şeyh, söz konusu raporun "İsrail'in suçlanması için bir belge niteliğinde olacağını" söyledi. Otopsiyle ilgili Reuters'e konuşan bir İsrailli yetkili ise, Ebu Ayn'ın stresten kaynaklı kalp krizi geçirerek öldüğünü iddia etti. Batı Şeria'da Filistinli aktivistlerin zeytin ağacı diktiği bölgede İsrail askerlerinin darp ettiği Yahudi yerleşim birimleri ve ayrım duvarına karşı faaliyet gösteren dört çocuk babası Bakan Ziyad Ebu Ayn Çarşamba günü hayatını kaybetti.
Star
 
'Kara Bölge' Haritası 
ABD Senatosu'nun yayımladığı 'Tutuklama ve Sorgulama Yöntemleri' raporunda ifşa edilen CIA işkencelerinin yankıları sürerken, kurulan işkence mekanizmasının ayrıntıları da ortaya çıkıyor. The Times gazetesi, CIA hakkındaki iddiaları sıraladığı haberinde, 'Kara bölge' olarak bilinen sorgu merkezlerinin bulunduğu iddia edilen ülkeleri ve tutsakların nakillerinde, topraklarında duraklamalarına izin verildiği öne sürülen ülkelerin haritasını yayınladı. Tutsakların duraklamasına izin verildiği iddia edilen ülkeler arasında, Türkiye, Yunanistan, Belçika, İngiltere, İrlanda, İspanya ve Portekiz yer aldı. Gazete, 'Gizli sorgu' tesislerin bulunduğu iddia edilen ülkeler arasında; Suudi Arabistan, Tayland, Fas, Mısır, Romanya, Libya, Polonya, Özbekistan ve Litvanya'yı göstererek, bu merkezler arasında 220 bin dolar harcanan Afganistan'daki merkezin en kötü şöhrete sahip olduğunu ifade etti. The Times gazetesi, CIA'in Avrupa ve Asya'da, işkenceli sorgu merkezi olarak kullandığı hapishanelere 300 milyon dolar para harcandığı iddia etti. Tutsakların duraklamasına izin verildiği iddia edilen ülkeler arasında, Türkiye, Yunanistan, Belçika, İngiltere, İrlanda, İspanya ve Portekiz yer aldı. CIA esirlerinin nakillerinde Türkiye'deki tedarik noktası ise 2006 yılında BBC'nin yayınladığı başka bir haritada ABD'nin İncirlik üssü olarak gösterilmişti.
Akşam

SPOR 

THY Euroleague'de bu sezon fırtına gibi esen F.Bahçe Ülker'in önünde Barcelona bile duramadı. Sarı-lacivertliler C Grubu'nda lider bulunan Katalan devini deplasmanda 91-89'luk skorla mağlup etmeyi başardı. Maç dengeli başlarken ilk çeyrek 25-23 Fenerbahçe Ülker lehine geçildi. İkinci periyotta da Bogdanovic'in dışarıdan, Semih'in içeriden gelen sayılarıyla üstünlüğünü koruyan temsilcimiz soyunma odasına 41-37 önde girdi. Üçüncü periyotta çok top kaybı yapan F.Bahçe Ülker son çeyreğe 61- 59 geride başladı. Dördüncü periyotta Barcelona son 2 dakikaya 4 sayı önde girmesine rağmen Bogdanovic ve Bjelica'nın sayılarıyla karşılaşma uzatmaya gitti: 79-79. Final bölümü nefes kesti. Bitime 4 saniye kala Fenerbahçe Ülker müthiş bir kenar oyunu oynayarak Bjelica ile son saniyede sayı buldu ve heyecan fırtınasından 91-89'luk skorla galip ayrıldı. TOP 16'ya kalması daha önce kesinleşen sarı-lacivertliler bu sonuçla 7. galibiyetini aldı ve grup ikinciliğini de garantilemiş oldu. F.Bahçe Ülker'de Bogdanovic 23, Jan vesely 16, Bjelica 13, Goudeolock 12 sayıyla galibiyette önemli rol oynadılar.
Türkiye

G.Saray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu'nun Arsenal karşılaşmasında kaleyi teslim ettiği Sinan Bolat ile ilgili "Sözleşmesinde ilk yarıda 5 maç oynamalı maddesi vardı" açıklaması gündeme bomba gibi düşmüştü. Tecrübeli kalecinin menajeri Saffet Balkan, "Porto, Sinan'ı oynayabileceği başka bir kulübe kiralamak istiyordu. Almanya, Fransa, Türkiye ve Yunanistan'dan teklifler vardı. Ancak Sinan, Galatasaraylı olduğu için tercihini bu şekilde yaptı. Kulüp avukatları, sözleşmesine böyle bir madde ekledi" dedi. Sinan'ın takımdaki geleceği hakkında da bilgi veren Balkan, "Sezon sonunda yönetim ile oturup konuşacağız. Muslera'yı gönderirlerse biz takımda kalmak isteriz. Aksi takdirde gelen teklifleri değerlendirebiliriz" diyerek rest çekti. Saffet Balkan, "Bugün Galatasaray'ın kalesinde Muslera değil başka bir isim olsa forma göremezdi. Muslera Dünya Kupası'nın en kötü 3 kalecisinden biriydi. Onun yerinde olsam kovmadıkları sürece gitmem. Burada kazandığı parayı dünyanın hiçbir yerinde kazanamaz" açıklamalarını yaptı. Tecrübeli file bekçisinin Arsenal maçındaki performansına değinen Balkan, "Dünyanın en iyi kalecisi Neuer bile olsa en az 3 gol yerdi. Bazı futbolcuların kazandığı yıllık ücretlerin çok fazla olduğunu vurgulayan Saffet Balkan, "Örneğin Burak ve Selçuk bu seviyedeki Avrupa'nın hiçbir kulübünde oynayamaz. Çin ya da Katar'da forma giyebilirler ama Avrupa'da olmaz. Çünkü bu ücretleri hiçbir kulüp vermiyor" diye konuştu.
Türkiye

Sekiz eksikli Kartal, elektriklerin iki kez kesildiği maçta bir topu da direkte patlayan Cenk Tosun'la zafere uçtu. Siyah-Beyazlılar kurada seri başı BEŞİKTAŞ Avrupa Ligi C Grubu'ndaki son maçında Tottenham Hotspur'u devirdi: 1- 0. 4'te Paulinho'nun ara pasında Ersan, Soldado'dan önce topu uzaklaştırdı. 5'te Rose'un yerden ortasında Ersan topu kornere gönderdi. 7'de üst üste kullanılan köşe atışlarında Beşiktaş savunması hata yapmadı. 8'de statta elektrikler kesildi. 10'da Cenk'in kafa vuruşunda top kaleci Vorm'da kaldı.11'de Paulinho'nun ortasında Tottenham'dan üç oyuncu topa dokunamayınca mutlak bir gol kaçtı. 14'te Soldado uzaktan vurdu, top Tolga'da kaldı. 16'da Paulinho ortaya çıkardı, Soldado'nun vuruşunda Tolga gole izin vermedi. 24'te Dembele'nin pasında Soldado çaprazdan vurdu, top Ersan'a çarpıp dışarı gitti. 30'da Olcay sol çaprazdan bir sağ ayağıyla vurdu, defanstan döndü, sol ayağıyla vurdu auta çıktı. 41'de Kerim'in etkili ortasında Rose topa ayak koydu. 48'de sağ kanattan gelişen atakta ileriye çıkan Serdar Kurtuluş'un şutunda top kaleyi bulmadı. 55'te Walker ortaladı savunma son anda topu kornere yolladı. 58'de Cenk Tosun ceza alanı dışından müthiş vurdu, top üst direkten geri döndü. 59'da Gökhan ortaladı, Olcay indirdi, Cenk ağlara yolladı: 1-0. 64'te Soldado'nun şutunda top savunmadan çekip dışarı gitti. 65'te ruse vurdu, Tolga'da kaldı. 68'de Kerim çaprazdan vurdu, top yan ağlarda kaldı. 74'te Sosa rakibinden sıyrılıp vurdu, top auta gitti. 90'da Olcay vurdu top Vorm'da kaldı.
Star

UEFA 1. Başkanvekili Şenes Erzik, TRT Spor'a yaptığı açıklamada, UEFA'daki görevine 2015'te son vereceğini açıkladı. Erzik, "Platini yeniden aday oluyor. Ben bırakıyorum. FIFA'daki görevim ise 2 yıl daha sürecek" dedi. TFF'de yeniden başkan aday olmayacağını da vurgulayan Erzik, "Bir suda iki kez yıkanılmaz. Ben o misyonumu tamamladım. Bugün TFF'nin ne mülkü varsa ben kazandırdım. Riva da dahil. Ama Riva tesisinin açılışında ismim geçmedi. İçimde onun burukluğu var. Türk futbolunda kriz yönetimine ihtiyaç var. Başarı uzun vadeli olmalı ve alttan yukarı gelmeli" şeklinde görüş belirtti.
Star

Beşiktaş hezimetinin ardından Legia karsısında da bir varlık gösteremeyen Karadeniz ekibi her iki yarıda 1'er gol yedi ve gruptan ikinci olarak çıktı. Yanal son 2 önemli sınavından da geçer not alamadı. Maçın 22. dakikasında Fatih Öztürk'ün yediği ilk gol Legia kalecisi Kuciak'ı bile şaşırttı. Legialı oyuncuların karşı karşıya 2 vuruşunu kurtaran Fatih Öztürk'ün çeldiği topların hiç birine Trabzonspor savunması müdahale edemedi. Üçüncü şut denemesi ise yan direğe çarpıp sahaya döndü. Dördüncü kez yapılan vuruşu ise Belkalem çizgiden çıkartmak isterken, top kaleci Fatih'in sırtına çarpıp ağlara gitti. Bu pozisyonu izleyen Kuciak, başını ellerinin arasına alıp hem sevindi, hem üzüldü.
Akşam
 
--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme