13 Aralık 2014 Cumartesi

13.12.2014 Cumartesi Genel Gündem


13.12.2014 Cumartesi
GÜNDEM

AYM’den Saray Başvurularına Ret 
Anayasa Mahkemesi (AYM) 2’nci Bölümü, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine inşa edilen ve resmi maliyeti 1 milyar 370 milyon lira olarak açıklanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili bireysel başvuruları usulden reddetti. AYM başvuruları esasa hiç girmeden ‘kişi bakımından yetkisizlik’ gerekçesiyle geri çevirdi. Saray’a ilişkin yaklaşık 150 dava ise yerel mahkemelerde devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı davası ise AİHM’ye taşınıyor. Bireysel başvurusu reddedilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Hukuk ihlali ortada, karar siyasi, bu hukuksuzluğa en üst mahkeme de ortak oldu” dedi. Candan, “Artık tuz kokmuştur. AİHM’e gidiyoruz. Eğer Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı olarak ben böyle bir başvuruyu yapmaya yetkili değilsem kim yetkili? Maliye Bakanı mı yoksa Başbakan mı?” diye sordu. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’yla ilgili Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Başkanlığı, Ankara Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası dava açmıştı. Ardından da AYM’ye bireysel başvuruda bulunulmuştu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, eski Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy ile çok sayıda sivil toplumu kuruluşu, “Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapımıyla ilgili nazım imar planları ve uygulama projeleriyle ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarının uygulanmamasını” AYM’ye taşıyıp şikâyetçi oldu. Bireysel başvurularda, mahkeme kararlarının uygulanmaması nedeniyle sağlıklı bir çevrede yaşam haklarına müdahale edildiği iddia edildi.
Hürriyet


İbda-C Lideri Diye Dinlemişler 
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından 2008-2009 tarihleri arasında, Genelkurmay Başkanlığı santralı ve TBMM ile işadamları, gazeteciler ve polislerin de arasında bulunduğu 1000 kişinin sahte isimlerle dinlendiği ortaya çıktı. Dönemin Emniyet Müdür Yardımcısı olan Emin Arslan da İBDA-C örgütü lideri İsmail Korkmaz sahte ismiyle ve mahkeme kararıyla dinlendi. Arslan, dün İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sahte isimle dinlendiğine ilişkin tespitleri içeren belgeleri teslim etti. ANKARA 12. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak’ın da bulunduğu üst düzeydeki 18 polis hakkında usulsüz dinleme iddiasıyla hazırlanan iddianameyi kabul etti. Usulsüz dinleme iddialarını soruşturan Savcı Tekin Küçük, 18 polis hakkında “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini askeri casusluk amacıyla temin etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek” suçundan iddianame hazırlayarak Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunmuştu. Eski MHP Genel Sekreteri Mehmet Taytak, eski CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, Gazeteci Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık, İdare Hukukçusu Ender Ethem Atay ile TÜBİTAK ve Hava Kuwetleri Komutanlığı’nın birlikte yürüttükleri projede görevli personelin hukuka aykırı şekilde dinlendiğinin öne sürüldüğü iddianameyi, mahkeme dün kabul etti.
Hürriyet


Ekonomi 

Gram Altın 90, 2143-90,3416                    
ABD Doları 2, 2965-2, 2988/  Euro 2, 8586 -2, 8642/ İngiliz Sterlini 3, 6070-3, 6134

3 Yıllık Kârı 12.2 Milyon Lira 
Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kabineye girdiği 2011 yılından itibaren şirketinin 3 yılda 3.3 kat büyümesiyle ilgili “Bunu bize bir izah edin” diyen Meclis Soruşturma Komisyonu’na yazılı bilgi gönderdi. Bayraktar, eşi ve çocuklarıyla ortak olduğu Bayraktar İnşaat şirketinin 3 yılda yaptığı konutlardan 12 milyon 234 bin lira net kâr ettiğini açıkladı. Bayraktar, şirket büyüklüğünde önemli etken olan Kadıköy’deki 42 milyon liralık taşınmazın finansmanını da “16 milyon 324 bin lirası oğul Rahmi Bayraktar’dan borç, 10 milyon lirası Ziraat Bankası’ndan kredi ve 15 milyon 676 bini şirket hesabından” olarak açıkladı. Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, Erdoğan Bayraktar’ın kendisi, eşi ve çocuklarının ortağı olduğu Bayraktar İnşaat ve Taahhüt Ltd. Şirketi’nin aktif büyüklüğünün 2010’da 17 milyon 500 bin lira iken 2013’te 58 milyon 200 bin liraya yükselmesinin “izahını” istemişti. Bayraktar’ın Meclis’e gönderdiği hesap dökümü ana hatlarıyla şöyle: “31 Aralık 2013 tarihi itibariyle Bayraktar İnşaat ve Taahhüt Ltd. Şti’nin şirket ortaklarına olan 16 milyon 667 bin lira borcu, şirketin yüzde 7 hissedarı olan Rahmi Bayraktar’dan alınmıştır. Rahmi Bayraktar’ın 16 milyon 324 bin 150 lira karşılığında oluşan alacağı, 25 Ekim 2013’te Kadıköy’deki taşınmazın alımında kullanılan tutar olup, aradaki fark ise yıl içerisinde gerçekleşen sair işlemlerden kaynaklanmaktadır. Rahmi Bayraktar inşaat mühendisi olup 1999’dan itibaren ticari faaliyette bulunmaktadır. 2001’de kurmuş olduğu ve elinde çok miktarda işi olan Teknik Yapı Denetim firmasındaki yüzde 95 hissesini de 2011’de Bakan olmam hasebiyle ve aynı faaliyet alanında çalışmanın etik açıdan uygunsuz olabileceği hassasiyeti ile satmıştır.
Hürriyet

‘Yüksek Gelirli’ Olmaya 2 Bin Dolar Kaldı 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler sınıfında yer alabilmesine 2 bin dolar kaldığını söyledi. TBMM Genel Kurulu’ndaki, bütçenin ikinci tur görüşmelerinde ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan Babacan şunları söyledi: “Satın alma gücü paritesine göre milli gelir 2013 yılında 18 bin 809 dolara çıktı. Türkiye, Dünya Bankası hesaplamalarına göre alt orta gelir ülke grubundan üst orta gelir ülke grubuna yükseldi. Yüksek gelir grubuna sadece 2 bin dolarımız kaldı. İnşallah birkaç seneye kadar bu farkı da kapatıp resmen Dünya Bankası sınıflandırmasında yüksek gelir grubuna girmiş olacağız. Muhtemelen en kötü artık gerimizde kaldı. Bundan sonra kademeli de olsa bir toparlanma bekliyoruz. Dış borçta artıdayız ama özel sektörümüzün dış borcu artıyor. Büyümemiz, 2015 yılında 2014’e göre daha yüksek olacak, enflasyonumuz daha düşük olacak, cari açığımız daha düşük olacak. Yani hangi açıdan bakarsak bakalım, 2015 yılı 2014 yılına göre daha iyi bir yıl olacak.” HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın, Hazine’nin ihalesi yapılan projelerde özel şirketlerin borçları için garantör yapıldığı iddiasına da yanıt veren Babacan, projelerin yap-işlet- devret modeliyle yapıldığını, Hazine’nin borç üstlenim taahhütlerinin garantörlük değil, koşullu yükümlülük mahiyetinde olduğunu söyledi. Babacan, bu yükümlülüğün şu ana kadar 3 proje için söz konusu olduğunu ve miktarının da 5 milyar 278 milyon dolar olduğunu kaydetti. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, da Babacan’ın konuşmasını eleştirerek, vatandaştan telefonuna “Babacan başka ülkede mi yaşıyor, herhalde sokağa çıkmıyor” diye mesaj geldiğini söyledi.
Hürriyet

Çözüm Süreci, Büyümeyi Her Yıl Yüzde 1 Artıracak 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kürt meselesinin daha çok demokrasi, daha çok hak ve özgürlük ekseninde çözülme ihtimalinin ilk defa bu kadar yüksek olduğunu kaydetti. TİM’in ev sahipliğinde düzenlenen 5. Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan Bakan Şimşek, Türkiye’nin şu andaki çabaları başarıya ulaşırsa, geniş bir coğrafya için muazzam bir ilham kaynağı olacağını vurguladı. Şimşek, şöyle devam etti: “Kürt meselesinde 17 aydır çatışma ortamı yok. Bazı iniş çıkışlar olabilir ama göreceli bir huzur ortamı var. Bu çok önemli. Türkiye, Kürt meselesini çözdüğü takdirde önümüzdeki 20-30 yılda, yıllık en az yüzde 1 ilave büyüme potansiyeline sahip. Biz son 30 yıl içerisinde terörle mücadeleye 350 milyar dolar harcadık. Sadece bunu beşeri sermayeye, altyapıya ve verimliliği artıracak üretken yatırımlara aktarırsak, Türkiye, büyüme potansiyelini artırır, cari açığını ciddi şekilde düşürür.” Emtia fiyatlarının düşmesinin de enflasyon, cari açık ve büyüme açısından iyi haber olduğunu hatırlatan Şimşek, “Petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık düşüş Türkiye’nin cari açığını neredeyse 5 milyar dolara kadar daraltabiliyor. Ama şunu da görmemiz lazım; bizim çevre ülkelerin geliri de önemli ölçüde emtiadan oluşuyor. Bölgeyle ticaretimiz son yıllarda arttı ama bu ülkelerden bir miktar talebin düşmesi ihtimali var” diye konuştu. Türkiye’de geleneksel bankacılık açısından yeterli sayıda kurumun bulunduğunu da söyleyen Bakan Şimşek, şunları söyledi: “İslami finansmanda bir yukarı gidiş var. Bu alan finans sistemimizin etkili bir parçası olduğu zaman, geleneksel mali şoklara karşı daha dirençli oluruz.”
Türkiye

Gazda Nihai Fiyat İçin Rusya İle Son 2 Zirve  
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz fiyatı konusunda Rusya’nın Gazprom şirketi yöneticileriyle müzakerelerin sürdüğünü, yılbaşına kadar 2 görüşme daha yapacaklarını söyledi. Kayseri’de temaslarda bulunan Bakan Yıldız, “Hem doğalgaz hem de boru hatlarıyla ilgili görüşmeler için Rusya’ya gidebiliriz, onlar da gelebilir” dedi. Öte yandan Gazprom Kontrat Yapılandırması ve Fiyatlandırma Direktörü Sergei Komlev, “Türk Akımı” olarak nitelendirilen yeni boru hattı projesindeki ortaklığın Türkiye’ye daha ucuz doğalgaz sağlayacağını söyledi. Komlev, fiyat indirimi konusunda “Türkiye’ye zaten indirim sözü verdik. Ancak mantıklı fiyat istenmeli, üreticilerin de çıkarları olduğu bilinmeli” dedi. Yeni hat hakkında da konuşan Komlev, şunları söyledi: “Güney Akım’ın yüz binlerce kilometresi karadan geçiyordu. Bu, ‘Türk Akımı’ndan çok daha fazla maliyet demek. Çünkü yeni hat, denizden geçecek. Daha az maliyetli. Türkiye, Rusya için güvenilir bir partner. Türk Akımı, çok gerçekleştirilebilir bir proje”
Türkiye

Ciliv Türkiye’yi GSMA’de Temsil Edecek 
Turkcell, dünyadaki mobil operatörlerin haklarını temsil eden GSM Association (GSMA) Yönetim Kurulu’na seçildi. Turkcell, 2015-2016 döneminde Türkiye’yi temsilen GSMA Yönetim Kurulu’nda hizmet verecek ve Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv tarafından temsil edilecek. Süreyya Ciliv, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yeni yönetim kurulu ile birlikte görevine başlayacak. GSMA Yönetim Kurulu’nda yer almanın gurur verici bir görev olduğunu belirten Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv “Turkcell olarak müşterilerimiz ve ülkemiz için her geçen gün daha iyisini yapma arzusunu taşıyoruz. Ve uluslararası platformda Türkiye’yi temsil etmek üzere seçilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu başarıda Yönetim Kurulumuz, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimizle tam bir takım ruhu içerisinde çalışmamızın katkısı büyük. Turkcell olarak takım oyununa ve inovasyona odaklanarak gelecekte de Türkiye, insanımız ve sektörümüz için çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. Dünyada 800’den fazla GSM operatörünü, ilgili yan sektörlerdeki 250’den fazla şirketle bir araya getiren GSMA, 1995 yılından beri faaliyet gösteriyor. GSMA Yönetim Kurulu, GSMA Genel Müdürü Anne Bouverot ve 25 mobil operatörün yöneticisi olmak üzere toplam 26 temsilciden oluşuyor.
Star

Türk Yatırımcılara İtalya’nın Kapısı Sonuna Kadar Açık 
Türkiye-İtalya İş Forumu dün İstanbul’da gerçekleştirildi. Foruma Başbakan Ahmet Davutoğlu, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Türk ve İtalyan işadamları katıldı. İtalya Başbakanı Renzi, Türkiye ile İtalya arasındaki ekonomik bağların hızla güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, Türk yatırımcıları İtalya’ya davet etti. Renzi “İtalya’da yatırım yapmak için gelen Türk şirketlere şunu söylemek istiyorum; uluslararası işbirlikleri için İtalya’nın kapıları sonuna kadar açık. Geçmişimizden gurur duymalıyız, bu cesarete sahip olmalıyız ve ülkelerimizin geleceğini sevmeliyiz. Bu, değişme cesaretine sahip olmak anlamına geliyor. Bir şeyler değişir ama bunu yapacak kişiler biz olmalıyız. Biz siyasetçiler cesur davranarak ancak bir şeyler yapabiliriz” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu da İtalyan firmalarının Türkiye’deki yatırımlarını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, aynı şekilde Türk firmalarının da hemen hemen her alanda İtalyan markalarını satın alma ve İtalya’da kalıcı yatırımlar yapma yönünde iradeleri olduğunu kaydetti. Davutoğlu, karşılıklı yatırım ve işbirliği iradesinin siyasi iradeyle birleştiğinde Türk-İtalyan ilişkilerinin geleceğinin parlak olduğunu vurguladı. Başbakan Davutoğlu, dün ve bugün savunma sanayi alanında ortak çalışma konusunda da çok önemli görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, ATAK helikopteri ve Türksat uydusuyla ilgili son gelişmelerin İtalya ile işbirliği halinde yapıldığını, önümüzdeki dönemde de savunma sanayisinde çok geniş bir ortak işbirliği alanının olduğunu ifade etti.
Star

TUSAŞ’a F35 Piyangosu 
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında üretilen yeni nesil F-35 avcı uçaklarının milyarlarca doları bulacak başlangıç ağır gövde ve motor bakım işlerini 2018 yılından itibaren Avrupa’da, Türkiye ile İtalya’nın yapacağını açıkladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dokuz ülke tarafından oluşturulan 399 milyar dolarlık savunma programı kapsamında F-35 uçağından şu ana kadar 120’nin üzerinde üretildi. Türkiye daha önce 100 adet F-35 satın alacağını duyurmuştu. ABD Savunma Bakanlığı’nın F-35 programından sorumlu yetkilisi Korgeneral Chris Bogdan, aylar süren değerlendirme ve tesis ziyaretlerin ardından F-35 uçaklarının konuşlanacağı bölgeler göz önüne alınarak “en iyi değer” veren yerlerin seçildiğini dün söyledi. Bogdan, uçağın gövdesi ve motorunu kapsayan başlangıç ağır bakım ve onarımlarının İtalya’da yapılacağını, ancak İtalya’daki F-35 tesisinin daha fazla uçak üretimine yönlendirilmesi halinde, İngiltere’nin destek sağlayacağını belirtti. Süpersonik F-35’lerde kullanılan F135 motorlarının ağır bakımları ise Türkiye’de yapılacak. Kaynakların verdiği bilgiye göre bakım işini Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ) üstlenecek. Bogdan yeni tür uçakların bakım-onarım çalışmalarının toplam değerinin gelecek 50 yıl içinde “yüz milyarlarca doları bulacağını” söyledi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı da Eskişehir’de oluşturulacak motor üretim ve bakım merkezinin, 3 yıl boyunca tek başına F35’lere depo seviyesi bakım hizmeti vereceğini duyurdu. Türkiye’nin program kapsamında ilk 2 uçağı, 2018’de teslim alması planlanıyor.
Vatan

Dolar 11 Ayın Zirvesine Çıktı: 2.30'u Devirdi 
Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi isteğini yenilemesi, 17 Aralık'ın yıldönümünün yaklaşması nedeniyle yatırımcıların hafta sonu riskini almak istememesiyle gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışarak 11 ayın zirvesine yükseldi. Bankalararası piyasada dolar 2.3097 ile Ocak sonundan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Euro/TL de piyasada 2.8660 ile 21 Ekim'den bu yana en yükseği gördü. Gelişmekte olan ülke para birimleri bugün ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki haftaki faiz kararı öncesi dolar küresel bazda güçlenmesi nedeniyle genel olarak baskı altında kaldı. Rus para birimi rublenin ardından dolar karsısında en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu. TL'nin dün kapanışta dolar karsısındaki değer kaybı yüzde 1'e yaklaştı.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

‘Yargı Paketi’ne Erdoğan’dan Onay 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, aramalarda ‘somut delillere dayalı kuwetli’ ibaresini ‘makul şüphe’ olarak değiştiren yargı paketini dün onayladı. Dinlemenin ve el koymanın kapsamını da genişleten paketle Danıştay’a 39, Yargıtay’a 129 yeni üye seçilecek. Kanunla, Danıştay ve Yargıtay üyesi seçilebilmek için hâkimlik ve savcılık mesleğinde 20 yıllık kıdem şartı da 17 yıla düşürüldü. Kulislerde, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçileceklerin listesinin belli olduğu ve CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak alabileceği olası bir yürütmeyi durdurma kararına karşı HSYK’nın Yargıtay ve Danıştay üyesi seçimini önümüzdeki hafta yapması bekleniyor. Kanun, satırbaşları ile şöyle: ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ ile ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan’ teknik takip yapılabilecek. CMK’nın, ‘şüpheli veya sanıkla ilgili arama’ maddesinde yapılan değişiklikle, “Yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir” ifadesindeki ‘somut delillere dayalı kuvvetli’ ibaresi, ‘makul’ olarak değiştirildi. Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koymanın kapsamı genişletiliyor. TCK’da ‘Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar’ başlığında sayılan ‘silahlı örgüt’ veya ‘örgüte silah sağlama’ suçundan el koyma kararı verilirken; ‘Anayasa’yı ihlal’, ‘Yasama organına karşı suç’, ‘Hükümete karşı suç’, ‘Hükümete karşı silahlı isyan’, ‘Silahlı örgüt’, ‘Silah sağlama’ ve ‘Suç için anlaşma’ soruşturmalarında da el koyma kararı verilebilecek. Soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkanının bulunmaması durumunda, ağır ceza mahkemesi veya savcının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi dinlenebilecek, kayda alınabilecek, sinyal bilgileri değerlendirilebilecek ancak tespit edilemeyecek. Adalet Bakanlığı, 4 bin hâkim adayı alacak.
Hürriyet

‘Hükümet Tehditlere Pabuç Bırakmayacak’ 
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, güvenlik paketini eleştiren HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’a sert cevap verdi, “Hükümet tehditlere pabuç bırakmayacak” dedi, sözlerine şöyle devam etti: “Tek bir vatandaş bile hiçbir örgüte ezdirilmeyecek. Kamu düzeni ve güvenliği konusunda ne yapılması gerekiyorsa o yapılacak. Demokrasi ve hukuk içinde geri adım atmadan. Ayrıca çelik çomak oyunu oynanmıyor. Bir sürü insan hayatını kaybetti. Konu cansa, insanların hayatını kaybetmesi ise bunda daha ciddi olmak gerekir. ‘Bu molotofun cezası daha fazla, birileri gidip bomba mı kullansın, bomba kullanacaklar’ gibi bir takım laşar ediliyor ve bu sıralar ben bunu çok duyuyorum. Bu bir espri ise böyle espri olmaz. Bir tehdit ise bu da yanlıştır, biz bu tür tehditlere pabuç bırakmayız.”
Vatan

'İspat Etsinler Özür Dileyip, Bırakacağım’ 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Gençlik Kolları genel başkanlarından Hasan Belovacıklı için Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 'Akrabalarını SGK'ya sınavsız aldığı' iddiaları ile ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, "'Kılıçdaroğlu, sınavsız akrabalarını almış', havuz medyasının laşarı. 70 kişiden vazgeçtim, 7 kişi, 7 kişiyi sınavsız aldığımı ispat etsinler bırakacağım. Ama iddia eden Başbakan, Başbakanlık koltuğunu bırakacak mı?" diye konuştu. Kılıçdaroğlu önceki akşam Habertürk'te katıldığı programda da bu iddialarla ilgili soruya aynı yanıtı verdi ve "İspat etsinler, çıkar özür dilerim, ayrıca ben genel başkan olarak da siyaseti bırakırım, bu kadar açık ve net söylüyorum" dedi. Kılıçdaroğlu çocuğunun sigortalı olmasıyla ilgili de "Didim'de plajda şezlong satıyordu. O zaman yine orta okul öğrencisiydi galiba, keşke sigortalı yapsalardı. Ben aristokrat bir aileden gelmiş değilim, mal varlığı olan zengin olan aileden gelen birisi de değilim. Benim çocuklarım çalıştı. Ayıp mı? Hayır. Tek günahları ne? Sigortalı olmaları, olacak ne yapayım patron sigortalı yapmış. Kaldı ki sigortalı olmak ayıp değil ki" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, "Ben, bu kadar yoksulluk, bu kadar işsizlik varken, Recep amcanın lastik ayakkabısı bile delikken kendine 1 katrilyon 370 milyar liralık sarayı nasıl yapıyorsun, siz de vicdan var mı diye soruyorum. Ben Davutoğlu’na, siz Başbakan değil misiniz? Başbakanlığa yapıldı bu bina. Neden kendi binanıza sahip çıkmıyorsunuz diye sordum, cevap yok. Çünkü vesayet altında. İtiraz edemiyor, yukarıdakinin tutsağı" dedi. Dersim tartışmalarıla ilgili de "Dersim neden gündeme geliyor? Tuncelili olduğum için. Dersim yok olsa bayram yapacaklar. Çünkü Dersim'den milletvekili çıkaramıyorlar. Özür dilenecekse devletin kendisinin dilemesi lazım" dedi.
Vatan

Sapan Cezası 4 Yıl, Tabancanın İse 1 Yıl 
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM Genel Kurulu’nda güvenlik paketini eleştirirken başbakan yardımcılarının bulunduğu yöne sapan çekti. 2015 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşüldüğü Meclis’te, güvenlik paketini eleştiren HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, yanında getirdiği gaz kapsüllerini Meclis kürsüsünden gösterdi. Başbakan Yardımcıları Ali Babacan, Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş’un bulunduğu yöne dönen Kaplan, bu kez yanında getirdiği sapanı çekerek, “Güvenlik paketi. Mermi, cezası yok. Gaz kapsülü, kafada patlasa cezası yok. Ben de bir sapan göstereceğim. Sapan 4 sene, tabancanın cezası 1 sene, sizin hükümet kuş mudur korkuyor. Sayın Akdoğan, kuş mudur hükümetiniz. Güvenlik hukukla, insan hakları, demokrasi, adalet ile korunur. Adaletin olduğu yerde barış olur” dedi.
Vatan

Anastasiadis'e Birlikte 'Geçmiş Olsun'a Gidelim 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Selanik'te gerçekleştirilen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'la çalışma kahvaltısında bir araya gelen Çavuşoğlu, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin yanı sıra, Kıbrıs'ta kesintiye uğrayan 'çözüm' görüşmeleri konusuna da değindi. Çavuşoğlu Yunan mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, Kıbrıs'ta taraflar arasında gerilen ilişkileri yumuşatacak sıcak bir öneride de bulundu. Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis'ın New York'ta kalp ameliyatı geçirdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Tedavisi tamamlandıktan sonra Kıbrıs'a dönecek olan Anastasiadis'i, Ada'da birlikte ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulunalım" dedi. Çavuşoğlu'nun teklifine yeşil ışık yakan Venizelos da, "Çok iyi bir fikir, değerlendireceğiz" yanıtı verdi. Çavuşoğlu bununla da yetinmedi. Venizelos'la yaptığı görüşmenin ardından Anastasiadis'i telefonla arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Rum lidere "Umarım bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz ve umarım müzakereler bir an önce yeniden başlar" dedi. Çavuşoğlu'nun telefonundan çok etkilenen Anastasiadis'in de "Bu nezaketiniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim" dediği belirtildi.
Akşam

Müzik Kutusu Gibi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi. İstişare toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan Erdoğan şunları söyledi: Bu saldırılar, operasyonlar son derece sistematik şekilde götürülüyor. Amaç bizi etkisiz hale getirmek, hükümeti yıpratmak bu sayede eski Türkiye'ye geri dönüş yapabilmek. Millet bu oyunu, tuzağı ve saldırıların esas amacını gördü. Yolsuzluk kılıfı, yolsuzluk maskesi darbe niyetinin üzerini örtmeye yetmedi. Eğitimden, hizmetten, himmetten bahseden yapının birtakım kirli cinayetlere, faili meçhul cinayetlere dahi bulaştığını bugünlerde görüyoruz. Daha da fazlası çıkacak, zincir bunu gösteriyor, daha şaşırtıcı şeyler de görecek duyacaksınız. Paralel Yapı bütün operasyonlarda sadece maşa olarak kullanıldı. Birtakım çevreler özellikle de güneydeki sevdikleri ülke yönetimi bunları maşa olarak kullandı, kullanıyor. Yetmedi muhalefet partileri yani eski Türkiye'nin aktörleri bu yapıya destek çıktılar. İş ve medya dünyasından, siyasetten bu yapıya destek verenler oldu. Biz bunların inlerine girdik, daha da gireceğiz. Eskiden müzik kutuları vardı, bozuk parayı atarsanız istediğiniz şarkıyı seçersiniz, 3-5 dakika orada şarkıyı dinlerdiniz. Bu şebekeye bozuk parayı atan istediği gibi kullanıyor. Bunlara giden her kuruş vatana ihanete gitmiştir. Bu sadece Paralel Yapı meselesi değildir. Asıl mesele vatana kast eden çevrelerle mücadeledir. Pompalanan olumsuz haberlere karşı dikkatli olmanızı rica ediyorum. 12 yıldır ne söyledilerse tersi oldu. Aylardır olumsuz haber yapıyorlar. Peki ne oldu? İhracatta yine rekor bir seviyedeyiz.
Akşam

DÜNYA 

Gorbaçov: Rusya İle Batı Soğuk Savaş’ta 
TIME dergisine konuşan dağılan Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov, Rusya ve Batı’nın yeni bir Soğuk Savaş’ın ortasında olduğunu söyledi. Dergi, Gorbaçov’la geçtiğimiz ay Gorbaçov Vakfı’nın Rusya’nın başkenti Moskova’daki ofisinde görüştü. Ukrayna’daki gelişmelerle Batı ile Rusya arasındaki gerilimlerin arttığına dikkat çeken Gorbaçov, Kırım’ın ilhakına atıf yaparak Rusya Devlet Başkanı Putin’in kendi başına hareket etmeye başladığını söyledi. Konuyla ilgili olarak da Putin’in pozisyonunun çoğunluğun çıkarına uygun olduğunu kaydetti. Mihail Gorbaçov, “Diyaloga geri dönmeliyiz. Bu süreci durdurmalıyız. Soğuk Savaş’ın sonundaki başladığımız yere geri dönmek zorundayız” diye konuştu.
Hürriyet

Hamas’tan Gövde Gösterisi 
Filistin’de dün tarihi bir gün yaşandı. Çok sayıda Hamas mensubu ve destekçisi, Gazze’nin kuzeyindeki Cebaliye’de cuma namazı sonrasında toplanarak hareketin 14 Aralık’a denk gelen 27. kuruluş yıl dönümü yürüyüşüne katıldı. Hamas şamalarını taşıyan göstericiler, hareketin askerî kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları lehine slogan attı. Hamas Siyasi Büro Üyesi Fethi Hammad, yaptığı konuşmada, “100 bini aşan bu büyük kalabalık, abluka arttıkça Hamas hareketinin zaferinin de büyüyeceğini söylemek için bir araya geldi” dedi. Hammad, yürüyüşün, “Filistin halkının direnişi tercih ettiğinin göstergesi” olduğunu belirtti. İsrail askerleri, Batı Şeria’nın El-Halil kentinde ise Filistinlilerin kutlamaların yapılacağı alana girmesine izin vermedi. Alana kurulan platformu yıkan askerler, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Olaylarda 2 Filistinli plastik mermi sebebiyle yaralanırken, onlarca kişi göz yaşartıcı gazdan etkilendi.
Türkiye

NSU’nun Hedefi Daha Çok Türk Öldürmekmiş! 
Almanya’da devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında ortaya konulan fotoğraflarda, neonazilerin Stuttgart ve Hof şehirlerinde de Türklere yönelik saldırı planladıkları ortaya çıktı. Sözkonusu resimler, NSU teröristleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’un bir banka soygunundan sonra polis tarafından ölü olarak ele geçirilmesini duyan örgüt üyesi Beate Zschaepe’nin Zwickau’da yaktığı hücre evinde bulunan bir CD’ye kaydedilmiş. Resimleri inceleyen polis, resimlerin 2003 yılının Haziran ayında çekildiğini, resimlerin birçoğunda Stuttgart’ta bulunan bir Türk büfesinin yer aldığını söyledi.
Star

Mursi’ye Sövdü Sisi’yi Övdü 
Filistin lideri Mahmud Abbas, Mısır medyasına son 15 günde verdiği röportajlarla darbeci Sisi’yi yere göğe sığdıramazken hapisteki eski Cumhurbaşkanı Mursi’yi ise adeta gömdü. Abbas, bu ayın başında önce Mısır’da yayın yapan Ahbar ve Ahbar Elyevm gazetelerinin genel yayın yönetmenlerine röportaj verdi. Müslüman Kardeşler’in Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi darbeyle deviren General Abdulfettah Sisi’yi öven Abbas, hapisteki eski Cumhurbaşkanı’nı ise eleştirdi, “Ben Japoncadan ne kadar anlıyorsam Mursi de Filistin meselesinden o kadar anlıyor” dedi. Abbas, Mursi’nin Filistin meselesini kendi çıkarları için kullanmaya çalıştığını, Sisi’nin ise Filistin davasını ve boyutlarını bir devlet adamı gibi anladığını söyledi.
Vatan

Yine Yaparız 
Yıllarca El-Kaide ile mücadele adı altında yüzlerce kişinin CIA tarafından tutuklanması ve bilinmeyen ülkelerdeki gizli sorgu merkezlerinde işkenceye tabi tutulması sonunda rapor halinde Amerikan Senatosu tarafından yayınlandı ancak ne Beyaz Saray ne CIA hatasını kabul edecek gibi görünmüyor. Rapor yayınlandığından bu yana “işkencenin haklı gerekçelerinin olduğu ve hükümet izniyle yapıldığı” yönünde savunma yapılıyor. CIA Direktörü John Brennan, raporun açıklanmasının ardından dün ilk kez konuştu. "Tiksindirici" sorgulama teknikleri kullanıldığını kabul eden Brennan, aşırı sorgulama tekniklerinin faydalı istihbarat sağlayıp sağlamadığının "bilinemeyeceğini" ancak Bin Ladin’in yakalanmasında bu sorgu tekniğinin işe yaradığını söyledi. Brennan, "Onlar (CIA), uluslarına hizmet kapsamında kendilerine söylenilenleri yaptılar" dedi. Eski CIA Direktörü Michael Hayden da uygulanan bazı işkence metodlarını “doktor onayı vardı” diyerek savundu. İşkence yöntemlerini geliştiren “psikolog” James Mitchell ise, "Suçluya bir tokat atmak mı kötü yoksa kalabalığın içine bomba atmak mı?" diyerek kendisini savundu.
Akşam

SPOR 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Kayak Federasyonu’nun organizasyonuyla Erzurum’da düzenlenen Winterfest 2014 başladı. Festival kapsamında, sempozyum ve Alp Disiplini 1. Lig Yarışması düzenlenecek. Buz heykeller, ışık gösterileri, sergi, meşale yürüyüşü gibi etkinliklerin yanı sıra Murat Dalkılıç, Sagopa Kajmer ve Mustafa Ceceli konserleri festivale renk katacak. Yurt içi ve yurt dışından birçok misafirin katılacağı festival, bundan böyle her yıl aralık ayında tekrarlanacak. Festivallerin dünyada olduğu gibi, hem kayak sporu hem de kayak merkezlerinin tanıtımı açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, “Bundan böyle kış mevsimi ve kayak sezonu, her yıl aralık ayında düzenleyeceğimiz festivallerle başlayacak” dedi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise festival için her türlü desteği sağlayacaklarını belirterek, hedeflerinin Erzurum’u dünyadaki önemli kış sporları merkezlerinden biri haline getirmek olduğunu söyledi.
Türkiye

Hava buz gibi ama Fenerbahçe sıcacık… İstanbul’a yağan yağmura nispet yaparcasına gol yağdırdı sarı-lacivertliler Sivas kalesine. O Sivas ki, son fatihiydi Kadıköy’ün. Tam 677 gün önceydi, 2 Şubat 2013’te Saracoğlu’ndan başı dik ayrılmıştı Yiğidolar. Bundan sonra oynanan 29 maçta ise evinde Fenerbahçe’nin bileğini büken çıkmamıştı. Sıkıntılıydı Sivas ama elindeki unvanın verdiği özgüvenle çıktı sahaya. Maçın henüz 3. dakikasında yardımcı hakem Özer Özden buz gibi ofsaydı kaçırınca Bekir’in ağlara giden vuruşunda Mustafa İlker Coşkun orta yuvarlağı göstermekte bir sakınca görmedi: 1-0. Ancak bundan 10 dakika sonra Caner’in inanılmaz hatasında topu kapan Chahechouhe, Volkan’ı çalımlayıp, Mehmet Topal’ı terse yatırarak skoru eşitledi: 1-1. Sivas tam moral bulmuştu ki, santranın hemen ardından Emenike’nin mükemmel ortasında Kuyt’ın altı pasa çevirdiği topu Sow kaleye yolladı: 2-1. Fenerbahçe galibiyete inanmış, gole doymamıştı. 39’da Kuyt havalandırdı ağları: 3-1. Sivas ikinci yarıya inanılmaz bir fırsatı harcayarak başladı. 48’te Volkan’ın elinden kaçırdığı topu önünde bulan Chahechouhe, kalitesine yakışmayan bir vuruşla topu boş kale yerine auta yolladı. Sonrasında Fener aldı sazı eline. Kanarya, kartal edasıyla saldırdı Sivas kalesine. Alves ve Gökhan’ın dahi gol aradığı sarı-lacivertlilere istediğini veren Sow oldu. Senegalli yıldız, 65’te Kuyt’ın sol çaprazdan şutunda Ertuğrul’un çeldiği meşin yuvarlağı bir kez daha ağlarla buluşturdu: 4-1. Umudu iyice kırılan Sivas, en azından farkı kapatmak adına ataklarına hız verdi ama Chahechouhe’nun çabaları, sarı-lacivert duvarını içinde eridi gitti. Küme düşme hattından kurtulmaya çalışan Sivas, Kadıköy’e bu sefer boynu bükük eli boş veda ederken, Fenerbahçe bu güzel gecenin ödülünü, maç fazlasıyla da olsa liderlik koltuğuna oturarak aldı.
Türkiye

THY Avrupa Ligi A Grubu’nda mücadele eden Anadolu Efes, 9. maçında Rusya’nın Nizhny Novgorod takımına İstanbul’da 65- 61 yenildi. “Top 16”yı ve grup ikinciliğini daha önce garantileyen Lacivert- Beyazlılar, tur şansını sürdürmek için mutlak kazanması gereken, deplasmanda 76-66 yendiği rakibi karşısında çok kötü hücum performansı sergileyince, mağlubiyete razı oldu. Efes’te çift haneli sayılara sadece 3 uzun ulaştı. Kısaların katkısı 14 sayıda kaldı. Yüzde 45 serbest atış (11/24) ve yüzde 33 üçlük (6/18) performansına 17 top kaybı eklenince, temsilcimiz maçı kaybetti ve 6-3 oldu. Lacivert-Beyazlılar’da sakatlığı süren Krstiç’in yanı sıra, izinli Perperoglu da oynamadı. Efes haftaya Madrid’de Real’i yenerse, grubu lider bitirecek.
Star

Her yerde lider Beşiktaş Sezona Cenk Tosun ve Demba Ba, transferleriyle başlayan Siyah-Beyazlılar, Gökhan Töre ve Motta’nın bonservisini aldıktan sonra Sosa ile çalışmaları tamamladı. Transfere 47 milyon euro harcayan Kara Kartal, sezonun ilk devresinin kapanmasına az bir süre kala Avrupa Ligi’nde ve Süper Lig’de zirvede tek başına kanatlanıyor. Şampiyonlar Ligi’ne 1 puanla havlu atan Galatasaray ise transfere 50 milyon euro harcadı. Vodafone Arena’nın inşaatı nedeniyle şehir şehir dolaşan Beşiktaş’ın, ortaya koyduğu futbol karakteri taraşı tarafsız herkesin beğenisini topluyor. Avrupa Ligi’nde 11 gol atarak, 12 puanla grup aşamasını zirvede tamamlayan Beşiktaş, önceki gün Tottenham’a karşı Demba Ba, Veli, Sivok, Oğuzhan, Atiba, kaleci Cenk, Mustafa Pektemek’ten yoksun sahaya çıktı. Ama kazanmaya alışan Biliç ve öğrencileri, İngiliz devini ülkesine eli boş gönderdi. Demba Ba’nın sakatlığı nedeniyle görev alan Cenk Tosun, Mersin, Sarıyer, Trabzon galibiyetlerinden sonra Tottenham’ı da boş geçmedi ve “Ba yoksa, ben varım” mesajını verdi. Kartal’da üst üste alınan galibiyetler camiayı havaya sokarken, Varşova’daki Avrupa Ligi finalinin umutları da yeşerdi. Siyah- Beyazlı tribünlerde ise, pazartesi çekilecek kurayla ilgili olarak, “Kim olursa olsun, Liverpool olsun, canım sana feda olsun” tezahüratları tavan yaptı.
Star

G.Saray'ın dün KAP'a yaptığı açıklama, yeni bir vergi cezasıyla kulübün karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. Sarı-Kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Adnan Polat'ın başkanlık yaptığı 2009 dönemine ait yapılan 3 adet vergi incelemesinde Sportif A.Ş.'ye Damga Vergisi, Katma Değer Vergisi ve Kurumlar Vergisi kalemlerinden toplam 20.8 milyon TL ceza kesildi. Açıklamada bir o kadar da vergi ziyai cezasının verileceği belirtildi. Yönetim söz konusu açıklamada şu hatırlatmada da bulundu: "Şirketimiz daha önceki yıllarda da benzeri vergi uyuşmazlıklarında inceleme aleyhine dava yoluna müracaat ederek veya idare ile uzlaşma yoluna giderek hukuka aykırı inceleme ve değerlendirmelerin önüne geçilmiş ve söz konusu tutarlarda çok büyük indirimler sağlanmıştır. Yeni inceleme sonuçları da yetkililerimiz ve uzmanlarımız tarafından halen bu bağlamda değerlendirilmektedir. Gereken çalışmalar tamamlandığında yetkili organlarımızın idare ile uzlaşma veya incelemeler aleyhine dava yoluna gidilmesi için alacağı kararlar açıklanacaktır."
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme