21 Aralık 2014 Pazar

21.12.2014 Genel Gündem


GÜNCEL/SİYASİ 

Ayrıntıları Türk Hükümetine Sorun 
ABD, Türk hükümetinin, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Fethullah Gülen’in iadesini isteyip istemediğine yönelik soruyu yanıtlamadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı bir gazeteci, “Türk mahkemesi, taraftarları hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan Gülen için tutuklama kararı çıkardı. Türk hükümeti iade istedi mi? İstedilerse, ABD Gülen’i iade eder mi” diye sordu. Psaki, bu tür soruları ilke olarak yanıtlamadıklarını söyledi. Psaki, “Haberleri gördük. Politikamız gereği, Dışişleri Bakanlığı iade taleplerine ilişkin yorum yapmaz, iade talebi yapıldığını onaylamaz ya da iade talebi yapılmış olduğunu inkâr etmez. Ayrıntıları Türk hükümetine sormalısınız” dedi. Psaki, aynı gazetecinin “Türk hükümetinin ya da mahkemelerinin, hukuksal sistemi muhalifleri ve karşı fikirde olanları bastırmak için kullanıyor mu” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Bu konulara ilişkin kaygılarımızı daha önce dile getirmiştik. Bu özel konu için daha önce söylediklerimizden başka bir şey yok.” İnsan Hakları Gözlemevi (HRW) Türkiye Uzmanı Emma Sinclair-Webb de Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’yla ilgili kararı “Net gerekçeler olmadan şüpheli terör suçlamalarıyla gazetecilerin gözaltında tutulması, basın özgürlüğüne zarar veriyor ve Türkiye’nin uluslararası itibarını zedeliyor” diyerek eleştirdi. Bazı dış basın yorumları ise şöyle: New York Times (ABD) Yakalama kararı Erdoğan’ın Gülen ve destekçilerinin kökünü kazıma kampanyasının son adımını temsil ediyor. Geçen yıl boyunca Erdoğan, Gülen’in takipçilerini Emniyet ve yargıdan tasfiye etti. Bu haftanın başında polis, Gülen’le bağlantılı kurumlara yönelik yeni bir operasyon kapsamında gazetecileri ve diğer kişileri gözaltına aldı. Guardian (İngiltere) Türk yetkililer artık Washington’a (Gülen’in) sınırdışı edilmesi talebinde bulunabilir fakat böyle bir talep Türkiye’nin NATO müttefiki (ABD) ile gerilen ilişkilerini büyük ihtimalle baskı altına alır. Times (İngiltere) Türkiye, ABD’ye ‘sınırdışı talebinde’ bulunabilir.
Hürriyet


‘Kumpas’ı Da Soruşturun 
Balyoz davası sanıkları ve ailelerinin başlattığı ‘Sessiz Çığlık’ eylemi, 116’ncı haftasında İstanbul, Ankara, İzmir, Gölcük, Bursa, Antalya ve Marmaris’te yapıldı. Ankara’daki Sakarya Meydanı’nda toplanan Vardiya Bizde Platformu üyelerince yapılan açıklamada, şöyle denildi: “14 Aralık’ta yapılan operasyon ile kumpasın Emniyet ve medya ayağı ile ilgili bazı kişiler gözaltına alınmış ve bir kısmı tutuklanmıştır. Söz konusu gözaltı ve tutuklamalar her ne kadar farklı bir iddia ile yapılmış ise de beklentimiz kumpas davaları ile ilgili soruşturmanın da bir an önce başlatılmasıdır. Silivri mahkemelerinde yapılan haksızlıkların, hukuksuzlukların, vicdansızlıkların, onur intiharı yapan, hapishanelerde ölen insanlara karşı işlenen suçların hesabı bir an önce sorulmalıdır. 19 Aralık 2014’te kumpas davalarından yargılanan değerli kardeşimiz Ali Tatar ölümünün 5. yılında mezarı başında anılmıştır. Bu vesile ile kumpas davaları nedeniyle hayatını kaybedenleri özlemle anıyor, tertipçilerden hesap sorulmasının takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.”
Hürriyet

Eğitimcilere Biber Gazlı Müdahale 
Eğitim-İş Sendikası, bazı CHP’liler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, 17 Aralık’ta Muğla Yatağan’dan başlayan, “gerici eğitime karşı laik eğitim ve emeğe saygı yürüyüşü” dün saat 10.00’da Ankara Tandoğan Meydanı’nda son buldu. “Eğitimdeki gericileşme adımlarını” ve 4 bakanın adının karıştığı yolsuzluk iddialarını protesto eden yaklaşık 5 bin eğitimci sabah saatlerinde Tandoğan Meydanı’nda buluştu. Ancak Kızılay’a yürüyerek burada bir basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Bir süre emniyet müdürüyle tartışan Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, “Sizden izin alacak değiliz. Anayasal hakkımızı kullanıyoruz” diyerek, duruma tepki gösterdi. Tandoğan Meydanı’nın altı girişini de kapatan Ankara Emniyeti, saat 11.00 sıralarında sekiz TOMA ve Çevik Kuwet polisleriyle alanda gaz bombası atmaya başladı. Aynı zamanda eylemcilere tazyikli suyla da müdahale etti. Bazı yaşlı öğretmenlerin bu sırada baygınlık geçirdiği görüldü. Bu sırada etrafı polis tarafından çevrilen bir grup eylemci, burada İzmir Marşı ve Gündoğdu Marşı’nı söyledi. Gruba, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin de eşlik etti. Polisler bazı eylemcileri yaka paça gözaltına aldı. Bir polis, CHP’li Çetin’i de gözaltına almak isteyince ortam daha da gerginleşti. Bir Çevik Kuwet amiri, Çetin’e, “sen neden orada duruyorsun?” deyip, ittirerek yol kenarına sürüklemeye çalıştı. Olayın ardından açıklama yapan Çetin, “İşte bu polis devletinin tipik bir örneğidir. Utanmadan cop ve gazla saldırıyorlar” dedi. Polis, Sendika Başkanı Veli Demir’in ve sendika avukatlarının da aralarında bulunduğu 100’e yakın kişiyi gözaltına aldı.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 88, 7940-89, 0190                    
ABD Doları 2, 3097-2, 3148/  Euro 2, 8266 -2, 8321/ İngiliz Sterlini 3, 6102-3, 6202

Danıştay’a Enerji Damgası 
Son yargı paketiyle Danıştay’ın üye sayısı arttırılmış, 156 olan üye sayısı 195’e yükselmişti. Danıştay’ın üye sayısının artmasıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da cumhurbaşkanlığı kontenjanından 9 ismi yeni üye olarak atadı. Tayyip Erdoğan’ın, Danıştay’a atadığı üyeler Hukuk ve Siyasal Bilgiler fakülteleri mezunlarından oluştu. Atanan üyelerden 5’i hukuk, kalan 4’ü Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Dikkat çeken bir diğer nokta ise yeni 9 üyenin 3’ünün enerji sektöründen gelmesi. Bu üyelerin biri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Hukuk Dairesi’nden diğeri ise Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığından atandı. Enerji sektöründen gelen diğer isim ise eski Teftiş Kurulu Başkanı’ydı. Böylece atanan 9 kişi içinde enerji sektörü ağırlık kazanmış oldu.. Danıştay geçmişte EPDK’nın acele kamulaştırma yetkisi başta olmak üzere nükleer santral ile ilgili de iptal kararları vermişti. Danıştay’a seçilen üyelerden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Hukuk Dairesi Başkanı Fatih Mehmet Alkış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Ballı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı I. Hukuk Müşaviri Taha Erdinç Bülbül, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü I. Hukuk Müşaviri Zeynep Kenan, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Ali Ürker hukuk kökenli. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, PTT Genel Müdürü Osman Tural ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü İsmail Kalender, Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi; Enerji Bakanlığı Eski Teftiş Kurulu Başkanı Cevdet Malkoç Siyasal Bilgiler İktisat ve Maliye bölümünden mezun. Danıştay son günlerde Soma’nın Yırca köyündeki zeytinlik ağaçların kesilmesi sürecinde verdiği iptal kararı ile gündeme gelmişti. Ancak Danıştay bundan önce EPDK’nın acele kamulaştırma yetkisini iptal etmişti. 2004 yılında 2942 sayılı yasada yer alan acele kamulaştırma yetkisi EPDK’ya devredilmişti. Bir proje yapılmaya karar verilirse acele kamulaştırma kararı alınıyor, proje yargıya gitmeden başlayabiliyor.
Hürriyet

TÜSİAD’dan STEM 
IPSOS’un Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yaptığı bir araştırmaya göre beş yıl içinde fenteknoloji- mühendislik ve matematik bilgilerini bir arada kullanabilen işgücüne talep artacak. Gelişmiş 10 ülke arasına girmeyi hedeşeyen Türkiye’nin bugünkü durumu ise bu alanlarda yetersiz. Son Milli Eğitim Şurası da gösterdi ki gelecekte de eğitimin gündeminde bu sorun yok. TÜSİAD bu soruna dikkat çekmek için öncelik verdiği konular arasına bunu da aldı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi ve İnovasyon Komitesi Başkanı Esin Güral, Türkiye’yi ilerletecek en önemli gücün analitik düşünen işgücü olduğunu belirterek, “Ancak Milli Eğitim Şurası’nda gördük, bunlar eğitim gündemimizde yer almıyor. Türkiye’nin önünden bilim ve teknoloji treni geçiyor. Binemezsek ayakta kalamayız” diyor. Bir sanayici olarak fen-teknoloji-mühendislik ve matematik disiplinlerinde iyi yetişmiş eleman bulmakta zorlandıklarını anlatan Güral, bilgi ekonomilerinin öne geçtiği önümüzdeki yıllarda ise bu sıkıntının sorun yaratacağını belirtiyor. Bu nedenle fen-teknoloji-mühendislik ve matematik kelimelerinin İngilizce baş harşerinden oluşan STEM adı verilen eğitimin, Türkiye için hayati öneme sahip olduğuna işaret eden Güral, TÜSİAD olarak bu konuda farkındalık yaratmak istediklerini anlatıyor. Güral şunları söylüyor: “Teknolojiyi sadece ithal eden, kullanan sınıfında değil, bilgiyi üreten ve katma değerli üretim süreçlerine dayalı ürünlere sahip ülke durumuna gelmek zorundayız. En önemli değerimiz insan gücü. STEM eğitimi ve iş gücü ise bilgi ekonomisinin olmazsa olmazı.”
Hürriyet

2014 Yavaş Başladı Hızlı Bitti 
Hareketli geçen 2013 yılının ardından 2014 yılı nispeten durgun geçti. Özellikle 2013'ün sonunda başlayan ve 2014'e yayılan siyasi gelişmelerle birlikte iki seçim süreci atlatan Türkiye'de gayrimenkul sektörü son çeyrekte hareketlendi. 2013 yılında TÜİK verilerine göre 1 milyon 157 bin 190 konut satışı gerçekleşti. Bunun 234 bin 789'u İstanbul'da, 137 bin 773'ü ise Ankara'da yapıldı. Yine TÜİK verilerine göre 2014 yılının ilk 10 aylık diliminde toplam 926 bin 932 adet satışa imza atıldı. Seçim süreçlerinin geride kalmasıyla birlikte yine 2014 başlarında yükselen konut kredisi faizlerinin gerilemesi sektöre büyük bir hareketlilik kazandırdı. Emlak Konut GYO'nun 2013'te 5.9 milyar liralık rekor ciro elde etmesi o dönemde şaş bir gelişme olarak dikkat çekmişti. Ancak 2014 yılında bu rakamın gerisinde kalan ve ilk 11 ayda 4 milyar 340 milyon lira ciro elde eden şirket 2015 yılında hedefini 6.6 milyar lira olarak belirledi. 2015 yılında Nisan ayına çekilmesi planlanan genel seçimler nedeniyle ilk dönem gayrimenkul sektöründe durgun geçebileceği düşünülüyor. Ancak seçimlerden sonra satışların hızlanması ve konut kredisi faizlerinin gerileyeceği öngörüsü büyük bir satış beklentisi oluşturdu. Emlak Konut GYO'nun 2015 hedefi de bu beklentiyi doğrular nitelikte görünüyor.
Türkiye

Devlet Her Yıl 600 Bin Ürünü Denetleyecek 
Halkın sağlığını tehlikeye sokanlara karşı piyasa gözetimi yapan birimleri güçlendirmek için denetmen sayısı arttırılıyor. Etten süte, baldan baharata, çikolatadan kahveye kadar birçok ürünün taklidi yapılarak halkın sağlığı ile oynanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetim sıklığı açısından büyük ya da küçük firma ayrımı gözetmeksizin, şüphe ve 174 ihbar hattı üzerinden mercek altına alıyor. İşletmenin hijyen durumu, gıda işletmecisinin uyguladığı otokontrol amaçlı gıda güvenilirliği planları, daha önce idari yaptırım uygulanıp uygulanmadığı ve ürünün taşıdığı risk göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca ürün güvenilirliği açısından daha riskli olarak kabul edilen hayvansal gıdaları üreten işletmeler daha yüksek sıklıkta denetleniyor. Geçen yıl 515 bin ürün ve firmaya denetimler gerçekleştiren Bakanlık, bu yılın ilk 10 ayında 438 bin denetim gerçekleştirdi. Bu kapsamda, tüketicilerin haklarının korunması için görev yapan 5 bini aşkın denetim ordusu önümüzdeki yıl genişletilecek. Denetleme elemanları ile birlikte Tarım Bakanlığına bağlı toplam 25 bin kişi 2018 yılına kadar her yıl en az 600 bin ürün denetlenecek.
Türkiye

Yapacaksınız… 
TBMM Genel Kurulu’nda 2015 bütçesine ilişkin konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralık taşıtlarla ilgili olarak dikkat çeken açıklamalar yaptı. Şimşek, kamudaki kiralık taşıt uygulamasına tepki göstererek, “Kamunun toplamında merkezi hükümet dâhil olmak üzere 202.849 taşıt var. Taşıt konusunda ben de rahatsızım. Bakanlar Kurulu kararı çıkarttırdık ve dedik ki: ‘Bundan sonra taşıt kiralamalarında hiçbir şekilde yıllık kira bedeli taşıtın değerinin yüzde 2’sini geçemeyecek.’ Şu anda bir sürü kurum, ‘Yapamayız, edemeyiz’ diyor. Yapacaksınız çünkü hem taşıt kiralamalarında olsun hem diğer konularda olsun gereken hassasiyeti göstereceğiz” dedi.
Milliyet

Zehirli Ayakkabı Getiren Firmaya 456.8 Bin Lira Ceza 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca, tehlikeli kimyasal madde ihtiva etmesi nedeniyle imha edilmesi gereken ayakkabılara ilişkin denetimlerin tamamlandığı, ilgili firmaya 456 bin 840 lira para cezası kesildiği bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Erenköy Gümrük Müdürlüğü denetimindeki antrepoda muhafaza edilen ve tehlikeli kimyasal madde ihtiva etmesi nedeniyle imha edilmesi gereken Denge Enternasyonel Ayakkabıcılık’a ait ayakkabılara ilişkin iç piyasada gerçekleştirilen denetimler sonuçlandırıldı. Daha önce güvensiz olduğu tespit edilen 7 model ayakkabı için toplam 266 bin 490 lira idari para cezası verilen firmaya, güvensiz olduğu tespit edilen diğer 5 model ayakkabı için de 190 bin 350 lira idari para cezası kesildi. Böylece söz konusu firmaya verilen para cezasının toplamı 456 bin 840 lira oldu.
Star

Rakipleri Solladık Bu Kış 5 Milyon Turist Gelecek 
Deniz, kum, güneş denildiğinde ilk akla gelen ülkeler arasında olan Türkiye, turizm sektörünü 12 aya yaymak için son yıllarda kış turizmine de ağırlık vermeye başladı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) ‘Kış Turizmi Raporu’na göre, 10 yıl önce aralık-ocak-şubat aylarında 2.7 milyon ziyaretçi ağırlanırken, bu sayı bu yıl 4.8 milyon kişiyi aştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kayıtlı kayak merkezlerinin sayısı 28, buna Turizm Bakanlığı belgeli olmayan farklı idareler tarafından kayak merkezi olarak belirlenen ya da hedef gösterilen alanlar da eklenince 51’e yükseliyor. Halihazırda Turizm Bakanlığı belgeli 28 tesiste 9 bin 549 yatak kapasitesi varken, hedef bu rakamı 78 bin 645’e ulaştırmak. Rapora göre 2026’da yapılacak Kış Olimpiyatları’na talip olan Türkiye’de yatırım ve tesis anlamında daha gidilecek çok yol var. Son yıllarda tesis sayısının, kalitesinin artması ve talep bu hedefe ulaşmanın devletin de desteği ile çok zor olmayacağını gösteriyor. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, kış döneminde ağırlanan turist sayısının geçen kış 4.8 milyon olduğunu, bu rakamın bu kış döneminde 5 milyonun üzerine çıkmasını beklediklerini anlattı. Ulusoy “Kış turizmine çok uygun olan Türkiye’de turizmciler el ele verirse dünyadaki kayak merkezlerinin yüzde 83’ünü bünyesinde bulunduran Alpler’deki tesisler ile yarışırız” dedi. Kış turizminde Türkiye’nin rakiplerinin arasından sıyrılıp daha çok tercih edilen bir destinasyon haline gelmesi için bir master planı hazırlanacak. 2015’te açıklanacak master planı ile hangi bölgelerin kış turizmi potansiyel taşıdığı belirlenecek ve hangilerinin öncelikli alan olduğu ortaya konacak, yatırım planlaması yapılacak.
Star

Yüksek Faiz Zulümdür 
DEİK’İN 2014 Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankacıları yüksek faizler konusunda uyardı. Türkiye’de üretim, ihracat ve istihdamın artması için düşük faizli kredilere ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Erdoğan şunları kaydetti: "Borçlanma faizi masraflarıyla birlikte yüzde 14’leri buluyor. Japonya’da bu rakam eksilerde. En fazla parayı finans sektörü üstelik de çok yorulmadan kazanıyor. Bizler yatırımcının önünü açmak zorundayız. Yatırımcının finans sektörüne ihtiyacı olduğu kadar finans sektörünün de yatırımcıya ihtiyacı var. İkisi de etle tırnak gibiler. Yüksek faiz zulümdür. ‘Peki siz başbakandınız niye bunu yapmadınız’ diyebilirsiniz. Başarısız olduğumu düşündüğüm alanlardan biri budur." Türkiye ekonomisinin algı operasyonlarıyla sürekli test edildiğini kaydeden Erdoğan, buna karşın ihracatçıların kendilerine sürekli yeni pazarlar yarattığını söyledi. Enerjide Türkiye’nin hazırlandığı projeler ve yatırımlarla başka bir kulvarda koştuğuna dikkat çeken Erdoğan, “Yine inşaatta çok başarılı işler yapılıyor. Dün Katar Emiri ile bir görüşmemiz oldu. İnşaat sektöründe olimpiyat hazırlıkları için Türk müteahhitlerini görmek istiyorlar. İnşaat sektörü bizim için istihdamda önemli bir alan. Bizim için önemini koruyor. Sanayiyi de birlikte götürmek zorundayız" ifadelerini kullandı.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Kamu Düzenini Sağlayın 
HDP heyetinin bu hafta gerçekleştirdiği İmralı ziyaretinde Abdullah Öcalan, devlet heyetiyle yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi verdi ve Kandil’den hükümetin bölge illerinde ‘kamu düzeninin sağlanması’ isteğinin mutlak olarak karşılanması isteğinde bulundu. Üst düzey bir MİT yetkilisinin de katıldığı görüşmede, Öcalan, buna paralel olarak müzakerelerin başlayacağı 2015’in ilk aylarında yapacağı çağrının ardından, PKK’nın nisan ayında toplayacağı kongreyle birlikte ‘Türkiye’ye karşı silah bırakma kararı’ alacağı vurgusu da yaptı. Öcalan ile görüşmelerinin ardından heyet, perşembe günü ve önceki gün de Çözüm Kurulu üyeleriyle görüşmelerini sürdürdü. Heyet hafta başında da Kandil’e giderek, Öcalan’ın son değerlendirmelerini aktaracak, Kandil’in görüşünü aldıktan sonra Türkiye’ye dönecek. Kandil’in de Öcalan’ın revize ettiği takvime uyduğunu açıklaması halinde ‘anlamlı ve derin’ müzakerelere geçilecek.
Hürriyet

Kooperatifleşerek Tarımı Büyüteceğiz 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, “Meyveler sizden, fidanlar bizden” sloganıyla başlattığı ‘Bir milyon fidan projesine’ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da destek geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl, “Meyveler sizden, fidanlar bizden” sloganıyla başlattığı ‘Bir milyon fidan projesi’ için Bergama’nın, doğal güzellikleriyle ünlü Kozak Yaylası’na geldi. Buradaki törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, köylere destek vermeye çalıştıklarını ama sorunlarla karşılaştıklarını anlattı. Kocaoğlu, “Yaklaşık 11 yılda yolculuğa yerelde kalkınma diye çıktık. Bugün yerelde kalkınmanın, kırsal ayağını konuşacağız. Kooperatifleşeceğiz ve yerelde kalkınma sağlayacağız. Kooperatifçiliğin düşmanı çok, o düşmanlarla da, kooperatifçiliği kurtaracak esnek yapıya ihtiyaç var. Birlikte hareket ediyoruz. İzmir’in tükettiği ürünleri yine İzmir’in çevresinde üretip, tüketeceğiz” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada “Kooperatif kurarız üretici ezilmesin diye. Üreticinin alın terini birileri yemesin diye, alın terinin karşılığını alsın diye. İzmir, Türkiye’ye örnektir. Tire’de adım atıldı, arkası geldi. Üretecinin alın terinin karşılığını veriyor. Üretici de karlı İzmirliler karlı, çocuklar karlı, yeni doğan çocuklar karlı. Sadece İzmir’e değil, Türkiye’ye örnek olan bir belediye başkanınız var. Onu da kutluyorum. Neden kaybediyoruz? Asıl sorun bu. Hollanda, Konya’dan küçük. Yıllık tarım ihracatı 100 milyar dolardan fazla. Peki Türkiye’de tarım ürünü ihracatı 18 milyar lira. Neyimiz eksik söyleyeyim size. Kooperatif başkanı, ‘Bir tarım politikası yok’ dedi. Bunların bir politikası var, malı götürme politikası, bundan emin olun. Biz ne diyoruz önce halk kazanacak diyoruz. Eğer bıktıysanız, ‘sorunu çözen değil artık sorun üreten bir iktidar var’ diyorsanız. Geleceğe umutla bakacağız yönümüzü değiştireceğiz” dedi.
Milliyet

Sarayı Sana Dar Edeceğiz 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’nin Suriye gibi olmaktan, Abdullah Öcalan’ın çağrısı ve çözüm sürecinin katkısı sayesinde kurtulduğunu söyledi. Partisinin Mersin il kongresine katılan Selahattin Demirtaş, yaptığı konuşmada Ak Parti hükümetinin Türkiye’yi Suriye’ye çevireceğini ifade ederek, “Bugün Suriye olmadıysak bunların başarısından değil. Bunlara kalsa ülke Suriye gibiydi. Halkın vicdanı, bizlerin desteği, çözüm sürecinin katkısı, Sayın Öcalan’ın çağrısı sayesinde Türkiye, Suriye olmaktan kurtuldu. Bunlara kalsa ülke Suriye’ye dönüşmüştü. Hepimizi birbirimize düşman edip kırdıracaklardı. AKP’ye oy vermeyenleri her gün düşman ilan ediyorlar. AKP’ye oy vermemek bu ülkede vatan hainliği oldu, hükümeti eleştirmek vatan hainliği oldu. Biz hükümeti seçim ile düşürüp yerine geçeceğiz diyoruz, vatan haini diyorlar. Kafayı sıyırmış bunlar ya. Bizim işimiz sizi eleştirip iktidardan düşürmek. Onların yerinde olsam ben de korkarım. Korkulmaz mı bu partiden?” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saray çağrısı yapan Demirtaş, şöyle dedi: “O sarayda bin 150 odanın birinde bile rahat uyutmayacağız seni, o sarayı dar edeceğiz sana. Ya bu ülkeye özgürlük ve demokrasi gelecek ya da o saray sana dar gelecek. HDP artık Başbakan’dan bir şey talep etmiyor. HDP artık Başbakanlığı istiyor. Biz Başbakan olacağız ve kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz.”
Milliyet

Türkiye Özgürlükler Ülkesi 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, Rize ve Trabzon'da partisinin il kongrelerine katıldı. Davutoğlu, gündeme ilişkin şu önemli mesajları verdi: Onlar kapalı kapılar ardında tuzaklar kurarken, bu milletin aziz fertleri alnı secdede bu parti ve lider için dua ediyordu, hesap edemedikleri oydu. Onlar bedduaların arkasına saklanırken zillet içinde, vatandan uzakta bir diyarda vatan aleyhine beddualar yaparken alnı secdedeki aziz milletimiz AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız için dualar ediyorlardı. Konuyu saptırarak, sanki basına dönük bir operasyon yapılıyormuş gibi şikâyet edenler ve Türkiye'yi dışarıda mahkûm etmek isteyenler bilsinler ki Türkiye her açıdan özgürlükler ülkesi, özgürlüklerin korunduğu bir ülke olmaya devam edecektir. Ama bir çete, basın üzerinden de örgütlenerek yine Emniyet ve yargıdaki araçlarıyla mazlum ve mağdur bir başka topluluk üzerine kumpas kurmuşsa, o masum insanları 17 ay mahkûm etmişlerse ve onlar da bu konuda bir şikâyette bulunmuşsa, bu şikâyeti yapmak yargının bir görevidir. 1,5 yıldır bu topraklarda milli iradeden ümidini kesmiş olan bütün siyasi partiler bir şekilde kirli oyunların içine girdiler, kirli koalisyonlar kurdular. Şimdi 2015 haziranına doğru giderken bu koalisyonlarını tekrar oluşturma çabası içindeler
Akşam

Dikkatli Ve Temiz Bir Süreç İşliyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Olağan Kongresi'ne katıldı. Konuşmasında gündemdeki konulara ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi: Düne kadar birbirlerini hasım görenler, bugün artık ortak hareket ediyor. Çünkü patron öyle istiyor. Üst akla, patrona da itiraz edemezler, itaatsizlik edemezler çünkü aldıkları sözlerin diyetini ödemek zorundalar. Tabuları o. Şimdi tabular yıkılıyor. Hamdolsun Allah'a, bizim ödenecek bir diyetimiz yok, onun için bu kadar cesaretle hareket ediyoruz. Biz yetkiyi, emaneti birilerinden almadık, biz yetkiyi milletten aldık, hesabı da sadece millete veririz. 14 Aralık tarihinde yargı önündeki iddialar ve delillerden yola çıkarak bir süreç başlattı. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak süreci yakından izliyorum. Her şey yasalara ve usulüne uygun şekilde cereyan ediyor. Yargının ve Emniyet'in geçmişte yaptığı hatalar tekerrür etmiyor, hiç kimse süreç tamamlanmadan linç edilmiyor, medya yoluyla algı operasyonları yapılmıyor. Kim ne derse desin gerçekten şu anda dikkatli ve temiz bir süreç ilerliyor. Malum çevreler, 'Basın susturuluyor' diye bir kampanya başlattılar ve dünyaya da bunun bu şekilde servisini sağladılar. Çok enteresan AB, tatil gününde bununla ilgili açıklama yapıyor ya. Ne kadar da hassaslar, ne kadar da bu ülkede olanları, bitenleri seviyor, sayıyor hemen açıklamalarını yapıyorlar. 50 yıldır kapılarında bizi bekletenler acaba bu hassasiyeti nereden elde ettiler? Türkiye'de polis katiline, bekçi katiline, insanların hürriyetlerine kasteden örgüt üyelerine gazeteci diyerek sahip çıkacaksın, ama AB içinde olanı başka ülkelerde olanı görmeyeceksin. Hiç kimse kusura bakmasın
Akşam


DÜNYA 

Ateşkesten Beri İlk Bombardıman 
İsrail uçakları geçen bu yaz düzenledikleri “Koruyucu Hat Operasyonu”ndan bu yana ilk kez Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi. İsrail savaş uçakları, Gazze’nin güneyinde bulunan Han Yunus kentindeki boş bir araziye dün 2 hava saldırısı gerçekleştirdi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Vurulan hedefin Hamas’ın eğitim merkezi olduğu bildirildi. İsrail ordusu operasyonun Gazze’den önceki gün atılan ve İsrail’in güneyindeki Eşkol bölgesini vuran bir rokete karşılık düzenlendiği açıkladı. Bu roket can kaybı veya yaralanmaya yol açmamıştı. Hamas yöneticisi Salah el Berdevil, İsrail’in Han Yunus kentini bombalayarak ve sık sık balıkçılar ile çiftçileri hedef alarak ateşkesi sabote ettiğini vurguladı. Koruyucu Hat Operasyonu’nda 2 bin 200 Filistinli hayatını kaybetmişti.
Hürriyet

Peşmerge Sincar’ı Ele Geçirdi 
Irak’ta 5 aydan beri IŞİD terör örgütü işgali altında bulunan Musul iline bağlı Sincar ilçesi bugün peşmerge güçleri tarafından geri alındı. Önceki gün Sincar’da IŞİD kuşatmasını kıran peşmerge kuvvetleri, IŞİD militanlarıyla şiddetli çatışmaların ardından Sincar merkezini de ele geçirdi. Operasyonda koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının, IŞİD’in mevzilerini bombalaması peşmerge güçlerinin ilerlemesine hız kazandırdı. Operasyon sırasında 100’den fazla IŞİD üyesi öldürüldü. Peşmerge komutanlarından Sefin Şingali, çok sayıda IŞİD militanının bölgeyi terk ederek Musul’a kaçtığını belirtti. Şingali, ağır silahlar eşliğindeki yeni peşmerge birliklerinin bölgeye ulaşmasıyla IŞİD’in tamamen etkisiz hale getirileceğini kaydetti. Musul’da Yezidi nüfusuyla bilinen Sincar, 3 Ağustos’ta IŞİD’in eline geçmişti. Bunun üzerine ilçe ve köylerini terkeden 30 bin Yezidi, Sincar Dağı’na sığınmıştı.
Türkiye

İstanbul Uçağında Terör Alarmı 
Avusturya’nın başkenti Viyana’da, havalimanında İstanbul uçağına binen bir çiftin bagajında makineli tüfek ve cephanelik bulunduğu ortaya açıktı. Kronen Zeitung’un haberine göre, cuma günü gerçekleşen olayda Pegasus Havayolları’nın Viyana-İstanbul tarifeli uçağına binen 40 yaşlarındaki bir çift, olayın fark edilmesi üzerine uçaktan indirildi. Kadının Türk, adamın ise Avusturya vatandaşı olduğu belirtildi. 40’lı yaşların ortasında olduğu belirtilen çiftin, check-in sırasında valizlerini uçağa verdikleri belirtildi. Olay fark edildiğinde ise çift uçağa binmişti. Kronen Zeitung’un haberine göre, uçağın kalkmasına kısa bir süre kala terör alarmı verildi, polis müdahale ederek çifti gözaltına aldı. Çifte ait iki valizin daha önce kontrolden geçtiği, makineli tüfek ve cephaneliklerin ikinci bir kontrolde fark edildiği aktarıldı. Anayasayı Koruma Dairesi’nin olayla ilgili soruşturma açtığı bildirildi. AFP ajansına konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Marakovits, “Bagajlarında makineli tüfek ve cephanelik bulunduğu sırada çift halihazırda uçaktaydı” dedi. Markovits, henüz çiftin Irak ve Suriye’ye girme amacı bulunduğuna dair “hiçbir belirti olmadığını” söyledi.
Milliyet

Guantanamo’yu Kapatmalıyız 
ABD Başkanı Barack Obama, Guantanamo Hapishanesi’nin kapatılmasının ulusal güvenlik açısından “zorunluluk” arz ettiğini belirterek, “Guantanamo’nun faaliyette olması, ulusal güvenliğimizin altını kazıyor. Burayı kapatmamız lazım. Kongre’nin iki kanadındaki üyeleri, Amerikan tarihinin bu sayfasını kapatmak için bizimle çalışmaya çağırıyoruz” dedi. ABD Kongresi, geçen hafta 2015 yılı için savunma yasa tasarısını kabul ederek, Başkan Obama’nın imzasına göndermişti. İmzaladığı yasanın Guantanamo’nun açık kalmaya devam etmesini sağlamasını ve hükümlülerin başka ülkelere taşınmasını yasaklamasını eleştiren Obama, bu kısıtlamalara her zaman karşı olduğunu ve bunları kaldırmak için Kongre ile çalışmaya devam edeceğini bildirdi. ABD Savunma Bakanlığı, dün Guantanamo’daki dört tutukluyu ülkeleri olan Afganistan’a iade ettiğini açıkladı. Aralık ayı başında da altı tutuklu Uruguay’a gönderilmişti. Halen Guantanamo’da 132 mahkumun olduğu bildirildi. Obama, Sony’ye siber saldırı nedeniyle Kuzey Kore’ye karşı “orantılı ve zamanını kendilerinin belirleyeceği” bir yanıt vereceklerini bildirerek, kendisine birçok seçeneklerin sunulacağını ve ona göre karar vereceğini dile getirdi. Kuzey Kore ise siber casusluk suçlamasının reddederek, ABD’ye ortak soruşturmu yürütme teklifinde bulundu.
Star

Obama-CEO Siber Kavgası 
ABD’de, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u ti’ye alan “Röportaj” adlı komedi filminin gösteriminin iptal edilmesi, ABD-Kore ve ABD Başkanı Barack Obama ile filmi iptal eden Sony şirketi arasında krize neden oldu. Sony şirketinin Kuzey Kore tarafından siber saldırıya maruz kaldığı FBI tarafından açıklanmıştı. Bunun üzerine Sony Entertainment CEO'su Michael Lynton gösterimin iptal edilmesi kararı almıştı. Ancak Obama “keşke bana sorsalardı. Yanlış bir karar. Bazı diktatörlerin ABD'de sansür uygulamaya başladığı bir toplum haline gelemeyiz” dedi. Obama, ayrıca Kuzey Kore'ye bir yanıt vereceklerini de söyledi. Obama’nın bu sözlerine cevap veren Lynton, "Başkan, Sony'nin filmin gösterimini rafa kaldırma gerekçesi konusunda yanılıyor. Sinema salonlarının mülkiyeti bize ait değil. Hangi salonda hangi filmin gösterileceğine biz karar veremeyiz" diye konuştu.
Akşam

SPOR 

Bu sezon sakatlıklardan çok çeken Beşiktaş’a Gökhan, Ersan, Cenk Gönen ve Veli’den sonra bir müjde de Cenk Tosun’dan geldi. Mustafa Pektemek ve Demba Ba’nın yokluğunda Cenk Tosun’un da sakatlanmasıyla yıkılan Teknik Direktör Bilic, sağlık ekibinden genç oyuncuyu yetiştirmelerini istemişti. Yoğun tedavi programının ardından Cenk Tosun’un dün akşam takımla birlikte çalışmaya katılması Hırvat teknik adamın yüzünü güldürdü. Bilic, ayak parmağına yapılan özel alçıya rağmen Demba Ba’yı riske etmeyeceğini, Cenk’in yetişmemesi halinde genç takımdan kadroya alınan Furkan Yaman’a görev vereceğini söylemişti. Ligin 8. haftasında Fenerbahçe’ye 2-0 yenildikten sonra 5 maçlık galibiyet serisi yakalayan ve liderlik koltuğuna kurulan Beşiktaş, Akhisar’ı da yenerek hem zirvedeki yerini korumak, hem de seriyi artırmak istiyor. Beşiktaş’ın rakibi Akhisar ise ligde 7 haftadır kazanamıyor. Beşiktaş’ta Oğuzhan, Tolga ve Serdar sarı kart sınırında bulunuyor. Siyah-beyazlı takımda sakatlığı sebebiyle forma giyemeyecek olan Demba Ba’nın da 3 sarı kart var. Akhisar’ın son haftalarda aldığı kötü sonuçların kimseyi aldatmaması gerektiğini söyleyen Bilic, oyuncularıyla yaptığı toplantıda, “Bizim için her maç kritik. Ligde zirvede kalmak istiyorsak her maçta sonuna kadar savaşmalıyız” diye konuştu.
Türkiye

Galatasaray ile Kızılyıldız’ın THY Euroleague’de TOP 16 gruplarında yeniden eşleşmesi “Şimdi ne olacak?” sorularını akıllara getirdi. Eşleşme, Türkiye’de olduğu kadar Sırbistan’da da yankı buldu. Kızılyıldız’ın yıldızlarından Stefan Jovic, Sırp basını ve taraftarların ‘intikam’ çığlıklarına karşılık ‘sağduyu’ çağrısında bulundu. Eşleşmeyi değerlendiren Sırp guard, “Galatasaray ile yapacağımız bu iki maçın bizim için ayrı bir önemi olacak. Sadece biz oyuncular için değil herkes için öyle olacak. Galatasaray karşısında taraftarımızın bizi makul ve doğru bir şekilde desteklemesi gerekiyor. Biz de sahada mücadelemizi sergileyip, her top için savaşacağız” dedi. İstanbul’da iki takım arasında yapılan maç öncesinde çıkan olaylarda Marko Ivkovic isimli bir Sırp taraftarın bıçaklanarak öldürülmesiyle zirveye tırmanan gerilim, iki ülke arasında diplomatik krize sebep olmuştu. Euroleague Disiplin Kurulu, Galatasaray’a 3, Kızılyıldız’a ise 1 maç seyircisiz oynama cezası vermişti. Maç sonrasında Kızılyıldızlı taraftarlar için yaptığı ‘terörist’ yakıştırması yüzünden Sırbistan’da ‘istenmeyen adam’ ilan edilen Galatasaray’ın hocası Ergin Ataman’ın özür dilemesi ve Türk yetkililerin katilin bulunması için verdiği çaba da Sırp tarafını yumuşattı. Sırbistan’ın İstanbul Konsolosluğu’ndaki yetkililer, “Gösterilen çabalar ve özür sebebiyle Ataman’ın Sırbistan’a girişinde bir sorun yaşanacağını düşünmüyoruz” açıklamasını yaptı.
Türkiye

Galatasaray, Mersin İdmanyurdu karşısında öldü öldü dirildi: 3-2. 3’te Güven'in altıpastan yaptığı vuruşta kaleci Muslera, müthiş kurtardı. 5’te sağdan gelen ortaya Futacs kafayı vurdu, az farkla aut. 9’da Nakoulma, şık bir pasla altıpasa doğru hareketlenen Güven'i gördü. O da bomboş pozisyonda dokundu: 0-1. 18’de Telles’in şutunu çevirmek isteyen Güven, kalecisini de yanıltı ve topu kendi ağlarına bıraktı: 1-1. 26’da Chedjou-Futacs mücadelesinde Mersinli oyuncu yere düşünce hakem penaltıyı verdi. Atışı kullanan Mitrovic topu ağlara bıraktı: 1-2. 55’te Burak, kendisinin düşürülmesiyle kazanılan penaltıda topu ve kaleciyi ters köşeye yolladı: 2-2. 64’te Selçuk ortaladı, Servet’in kolu sonrası Chedjou’nun kafa şutu direkten döndü. 79’da Sabri’nin pasında Umut arka direkte topa sadece dokundu: 3-2.
Star

İbrahim Hacıosmanoğlu sert konuştu. Trabzonspor’un Mali Genel Kurulu’nda Yönetim ibra edilirken, Hacıosmanoğlu, “Trabzon’un 1 lirasını yemedik, yedirmedik. Kim yiyorsa şike sürecinde de söylediğim gibi namussuzun dik alasıdır. Hedeflerimize ulaşmak için transferler yaptık. Bu da borcumuzu biraz artırdı. Ama yeni hocamızla başarıları kazanmaya başladığımızda açık da kapanacak” dedi. Şike sürecinin bitmediğini ifade eden Hacıosmanoğlu, “UEFA bizi reddetmedi. UEFA diyor ki biz bir karar aldık, yerel federasyon yetkilidir. Ama FIFA öyle demiyor. Direkt müdahale ediyor. Nasıl müdahale edeceğini de göreceğiz. Hukuk süreci bittiğinde kazananın biz olacağımıza inanıyorum. Bu sürecin sonucunda bir şey kazanmazsak 1 milyon kişiyi İstanbul’da toplamak Trabzonspor başkanının asli görevidir” diye konuştu.
Star

İstanbul'da ilk defa düzenlenen FIS Snowboard Dünya Kupası Big Air, İTÜ Kampüsü'ndeki muhteşem finalle sona erdi. İlk kez İstanbul'da olan şampiyonada kadınlarda zafer ABD'li Walker'ın oldu. Erkeklerde birincilik kürsüsüne Belçikalı Seppe Smits çıktı Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, şunları söyledi: "İlkler İstanbul'da ve Türkiye'de yaşanıyor. Türkiye'de yapacağımız organizasyonların dünyada ses getirmesi önemli. Ses getiren güzel bir organizasyon oldu"
Akşam

Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme