26 Aralık 2014 Cuma

26.12.2014 Genel Gündem

26.12.2014
GÜNDEM
Hanefi Avcı'ya Tuzak Kurdular

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Yargıtay'ın Hanefi Avcı hakkında onadığı hapis cezası kararını, "Ona yapılan tam bir tuzak. Sağlam dursun, kendisini tebrik ediyorum" sözleriyle değerlendirdi. Fethullah Gülen hakkındaki kırmızı bültenin, "İki gün önce, iki gün sonra mutlaka olacağını" dile getiren Atalay, 4 eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu üyelerinin yolsuzlukla ilgili kararlarını vicdanlarına göre vermeleri gerektiğini söyledi. Atalay, A Haber'in gündeme ilişkin sorularına şu yanıtları verdi: "Paralelle ilgili 2 önemli ayak söz konusu. Emniyet, güvenlikle ilgili birimlerimiz ve yargı. Bu ikisiyle ilgili çalışmalarda mesafeler alınmıştır. Bir ülkede adaleti tesis etmek için değil, ülkenin menfaatini korumak için değil, belli amaçları gerçekleştirmek için yargı içinde bir yapılanma varsa bu büyük bir felakettir. Bunu yaşıyoruz. Bir değerli çalışma arkadaşım Hanefi Avcı için bir karar çıktı. Hanefi Avcı'ya yapılan tam bir tuzaktır, tam bir kurgudur. Hanefi Avcı, 'Gerçeklerin ortaya çıkması gerekiyor ve susturulmam gerekiyordu' diyor. Hanefi Avcı bir örnek, başka örnekler de var. Kendisine geçmiş olsun diyorum. Açıklamasını tebrik ediyorum, sağlamca dursun yerinde, bu gerçeklerin söylenmesi lazım. Temyizde böyle bir kararın çıkması konusunda soğukkanlı tespiti çok anlamlı buldum. Fethullah Gülen'e kırmızı bülten çıkması konusunda, 'İçerideki işlemler gecikiyor, yavaş yürüyor' diye değerlendirmiyorum. Yargı orada, gerekli kararı vermiş oldu. Dağıtımının hızlandırılması, Adalet Bakanlığı, oradan İçişleri Bakanlığı'na, Interpol'e gelecek. 2 gün önce, 2 gün sonra olacak budur. Esas olan yargının kararıdır."
Hürriyet

AYM Yargı Paketi'ni Esastan İnceleyecek
Anayasa Mahkemesi (AYM) son Cemaat operasyonlarında da uygulanan ve aramalarda 'somut delile dayalı kuvvetli şüphe' yerine 'makul şüphe'yi yeterli sayan yeni Yargı Paketi'ne dayanak teşkil eden maddelerin iptali için yapılan başvuruların dün jet hızıyla ilk incelemesini yaptı ve esasa geçilmesine karar verdi. CHP'nin 17 Aralık'ta yaptığı iptal başvurusunu dün görüşen AYM, başvuruda eksiklik görmedi ve paketi esastan görüşmeye karar verdi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök iptal ve yürürlüğün durdurulması talebiyle açtığı davada kanunun, 23, 25, 39, 40, 41, 42, 43 ve 44. maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etmişti. Esas incelemesini yapacak olan AYM, esastan iptal kararı verse bile iptal kararları geriye yürümeyeceği için o ana kadar yapılan işlemler ve tasarrufları etkilemeyecek.
Hürriyet

167 Öğrenci Gözaltında 
Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ), Sütçü İmam Üniversitesi (SİÜ) ve Gazi Üniversitesi'nde (GÜ) karşıt görüşlü öğrenciler kavga ettiler. ÇÜ ve SİÜ'de toplam 167 öğrenci gözaltına alındı. Adana ÇÜ'de Uludere olaylarının yıldönümü nedeniyle yürüyüş yapan karşıt görüşlü öğrenciler arasında taşlı sopalı kavga çıktı. Sol görüşlü öğrenciler kütüphaneyi basıp içerdeki öğrencileri rehin aldı, biber gazıyla müdahale eden polis 100 öğrenciyi gözaltına aldı. Kütüphane önünde toplanan sol görüşlü öğrenciler ile Turkuaz kafe önünde toplanan sağ görüşlü öğrenciler ise tazyikli su ve biber gazı sıkılarak dağıldı. Polis kampusta önlemlerini sürdürüyor. Olaylar sırasında Emniyet Müdür Yardımcısı Fahri Aktaş atılan bir taşın ensesine isabet etmesi nedeniyle yaralandı Kahramanmaraş'taki Sütçü İmam Avşar Kampusu'ndaki İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Yüksel Tekin'in dövülmesinin ardından gruplar arasında önceki gün çıkan kavgayı, polis biber gazı ve basınçlı su kullanarak bastırdı. Dün sabah fakültenin girişinde yeniden karşılaşan ve kavgaya yeltenen gruplar, polisin müdahalesiyle dağıtıldı. Gerginlikte fakültenin camları kırılırken, bazı banklar da zarar gördü. Dün yaşanan olayın ardından kamera kayıtlarını inceleyen polis, kavgaya karıştıkları belirlenen 67 öğrenciyi gözaltına aldı. Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde, karşıt görüşlü kız ve erkek öğrenciler arasında da kavga çıktı. Kavgayı, çevik kuvvet polisleri biber gazı da kullanarak sonlandırdı. "Öğrenci kollektifi üyesi" kız öğrenci grubu, fakültede, bir hafta önce üniversitenin Emek'teki kampüsünde iki kız öğrencinin darp edildiğini ileri sürerek, açıklama yapmak istedi. Karşıt görüşlü erkek öğrenciler, grubun açıklama yapmasına izin vermek istemedi. İki grup arasında başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Kavga sırasında, kız öğrenciler, erkek öğrencilere biber gazı sıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen çevik kuvvet ekipleri, biber gazı da kullanarak kampüs içinde iki grubun kavgasını sonlandırdı.
Milliyet

Bentley Cinayetinde Taşeron Şüphesi 
Sarıyer'de Bentley marka aracının içerisinde infaz edilen Ali Ekber Akgün'ün Hollanda'nın en büyük mafya grubunun eski ortağı olduğu ortaya çıktı. Hollanda'daki başta uyuşturucu ticareti yasadışı birçok faaliyetin liderliğini yapan Dino Soerel ve Willem Holleeder ile birlikte çalışan Akgün'ün suç ortaklarından yüklü miktarda para sızdırıp Dubai üzerinden Türkiye'ye kaçtığı öğrenildi. Akgün'ün bir dönem Hollanda'nın en büyük mafya grubuyla birlikte çalıştığı belirlendi. Yapılan araştırmada Akgün hakkında Hollanda'da birçok suçtan arama kararı bulunduğu tespit edildi. Cinayet polisi Hollanda'daki birimlerle irtibata geçti. Polis Hollanda'daki mafya grubunun paralarını kaçırıp Türkiye'de işletmekle suçladığı Akgün'ü taşeron bir tetikçi gruba infaz ettirdiği ihtimali üzerinde duruyor. Cinayette kullanılan aracın 10 gün önce Bayrampaşa'dan çalındığı tespit edildi.
Akşam

EKONOMİ
Gram Altın   88, 0833-88, 2400
ABD Doları 2, 3176-2, 3209
Euro 2, 8280 -2, 8368
İngiliz Sterlini 3, 6093-3, 6145
Site Yasağına Çözüm Arayışı 
 Mahkeme kararı olmadan, milli güvenliği ve kamu düzenini ilgilendiren konularda internet sitelerine 4 saat içinde erişim engelleme yetkisi veren düzenleme tekrar gündeme geliyor. Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen düzenleme için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, engelleme yetkisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) yerine bakan veya başbakan tarafından kullanılması için yasa çıkaracaklarını söyledi. Elvan yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin konuyla ilgili düzenlemeyi ekim ayında iptal ettiğini anımsattı. AYM'nin iptal ettiği yasa maddesinde milli güvenlik ve kamu düzeniyle ilgili acil durumlarda, TİB'e 4 saat içinde internete erişimi engelleme yetkisinin verildiğine dikkat çeken Elvan, "Mahkeme TİB'in kamu güvenliğiyle yetkili olmadığı tespitinde bulunuyor. Doğru bir tespit. Bu nedenle TİB Başkanı ifadesi yerine Başbakan veya ilgili bakan ifadesi gelecek. Milli güvenlikle ilgili bir konuysa Milli Savunma Bakanı, kamu düzeniyle ilgiliyse İçişleri Bakanı veya Başbakan karar verecek" açıklamasını yaptı. Elvan, bu tür durumlarda kararları uygulamayan internet servis sağlayıcılarına da 500 bin TL'ye kadar para cezası öngörüldüğünü kaydetti. Elvan, yapılacak değişikliğin tamamen Anayasa'nın 22. maddesine uygun olduğunu söyledi. Hukukçular ise öngörülen yeni düzenlemenin de sıkıntılı olacağı görüşünde. Avukat Gökhan Ahı, "Anayasa Mahkemesi iptal kararında 'TİB tek başına bu yetkiyi kullanamaz' diyor. O yetkiyi bakanlıklardan birine veya Başbakanlığa vermek de benzer sonucu doğurur. Kamu düzenini etkileyen durumlarda ancak Bakanlar Kurulu eliyle tedbir alınabilir" dedi. Avukat Gülşah Deniz de, "Benzer bir düzenleme yapılırsa yeniden iptal gündeme gelir" dedi.
Hürriyet 

THY, Türk Ürünlerini Dünyaya Pazarlayacak
Türkiye'nin nadide tatlarını uçaklarda yolculara ikram ederek tanıtan Türk Hava Yolları (THY), şimdi de bunların satışını gerçekleştirecek. Türkiye'nin dünyada en fazla tanınan markalarından olan THY, yeni markası "We'r From Turkey" markası altında zeytinyağından nar ekşisine, akide şekerinden çay ve kahveye kadar birçok ürünü yurt dışına pazarlayacak. Yeni marka ve proje hakkında konuşan THY Genel Müdürü Temel Kotil, "Türkiye'nin güzelliklerini bu marka altında satmak istiyoruz. İnşallah bu satılacak. Bu proje çok hevesle ve güzel başladı. Herkes çok emek verdi. İnşallah bu projeyle yabancılar daha kolay bu ürünleri alacak. Bu işten THY de firmamız da para kazanacak, Türkiyemiz de kazanacak. Allah'ın izniyle 2015'te havayolu olarak biz büyümeyi yaparız da bu sene biraz daha farklı yapalım. Her şeyi satma yılı yapalım. Satacak çok şeyimiz var. Ama en çok satacağımız şey de güler yüzümüz, Türk konukseverliğidir" diye konuştu. Kotil, 2015 yılında yüzde 18 büyüyerek 70 milyon, 2023'te ise 200 milyon yolcu taşıyarak 24 milyar dolar ciro yapmayı hedeflediklerini anlattı. Toplantıda konuşan THY Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çukur ise, yeni markanın sunumunu yaptı. THY, Türkiye'nin zengin kültürüne ait ürünleri "We'r from Turkey" markası ile dünyada daha geniş kitlelere tanıtmayı hedefliyor. Yerel kültür ve geleneği sembolize edecek markada zeytinyağı, reçel, marmelat, çay, kahve, tahin-pekmez, nar ekşisi, akide şekeri, lokum, bal, sabun, kuruyemiş ve kuru meyve ürünleri yer alıyor. Ürünlerdeki ambalaj tasarımları modern estetik algısına uygun olmakla birlikte aynı zamanda bu toprakların geleneksel sanatlarının hatırlatılması ve yeniden yorumlanmasına da hizmet ediyor. Yabancı yolcuların kolayca ulaşabileceği vergiden muaf mağazalar (duty free shops) ile turistik lokasyonlarda satılacak ürünlerin bir sonraki süreçte, yurtdışında da satışa sunulması hedefleniyor.
Türkiye

Bu Ortamda İhracatı % 5 Artırmak Başarıdır 
 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2014 yılı değerlendirmesinde "Yıl sonuna doğru resesyon belirtilerinin olması ekonomideki büyümenin pozitifken maalesef tekrar aşağı doğru gitmesine neden oldu. Bütün bu olumsuzluklara rağmen ihracatımızı yüzde 4-5 arttırmamız bence çok büyük başarı" dedi. Yılın ilk aylarının kendileri için çok iyi başladığını ancak haziran ayı itibariyle çeşitli ülkelerde yaşanan sıkıntıların ihracatı etkilediğini anımsatan Büyükekşi, şöyle devam etti: "Özellikle Irak'ta ortaya çıkan sıkıntılar ve arkasından Ukrayna ile Rusya gerilimi, onun devamında özellikle brent petrolün varil fiyatının 60 dolarların altına gerilemesi ve petrol üreten ülkelerdeki çalkantılar, bütçelerindeki bozulmalar, Avrupa Birliği'nde (AB) iyi başlayıp ama yıl sonuna doğru orada resesyon belirtilerinin olması, ekonomilerindeki büyümenin pozitifken maalesef tekrar aşağı doğru gitmesi Bütün olumsuzluklara rağmen bizim ihracatımızı yüzde 4-5 arttırmamız bence çok büyük bir başarı. 2015 yılı geliyor. Geçen yılın telafisinin olabileceğini söylemek için erken, biraz bekleyip görmemiz gerekiyor."
Türkiye 

Somalı Kadınlar İş Sahibi Olacak
Vodafone Türkiye, büyük maden felaketinin yaşandığı Soma'daki kadınlara el uzattı. Türkiye Vodafone Vakfı (TVV), Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi'nin işbirliğiyle 'Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi' hayata geçirildi. İlk yılda 250 kadına ulaşılması planlanan projeyle, Somalı kadınların el becerilerini kullanacakları çeşitli üretimler yapmalarına ve gelir elde etmelerine dayalı bir iş modeli kuruldu. Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, kadınların ekonomideki gücünü artırmaya yönelik önemli bir adım daha attıklarını belirterek, geçen mayıs ayında maden kazasıyla sarsılan Soma'nın kendilerini de harekete geçirdiğini söyledi. Süel, "İlk yılda 250 kadına ulaşmayı öngördüğümüz bu projeyle Somalı kadınlarımızın bir program içinde belli kalitede iş üretebilir ve gelir elde edebilir hale gelmelerini amaçlıyoruz" dedi. Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'ne ilk sipariş, Vodafone Türkiye tarafından verildi. Vodafone Türkiye'nin paydaşlarına yeni yıl hediyesi olarak sunulmak üzere verilen bu sipariş için 100 Somalı kadın bardak altlığı üretti. Bardak altlarında 'gönül gözünü', 'akıl gözünü' ve 'dünya gözünü' temsil eden çintemani motifi kullanıldı.
Milliyet

Rusya'dan 'Pahalı' İstisna! 
 ABD ve AB ambargosuna karşı savunmaya geçen Rusya, elindeki tahıl stoklarını korumak için dünyaya yaptığı hububat ihracatını durdurdu. İstisna ülke ise Türkiye. Bu sayede Türkiye, Rusya'dan yavaş ve yüksek vergili de olsa buğday almaya devam edecek ancak her olasılıkta buğday faturası kabaracak. Rusya'da Tahıl Birliği, tahıl ihracatına getirilen kısıtlamalar nedeniyle dış ülkelere sevkiyatın tamamen durduğunu açıkladı. Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, pazartesi günü, "Tahıl ihracatına idari kısıtlamalar getirmenin zamanı geldi" demiş ve ülkenin elindeki tahıl stoklarını muhafaza etmesi gerektiğini ifade etmişti. ABD-AB ambargosuyla mücadele eden Rusya'nın, kaynaklarını korumak amacıyla attığı ilk adım, hububat ihracatına ek vergi getirmek olmuştu. İhraç edilmesi için beklemeye alınan hububat da askıya alınmıştı. Rusya'nın en büyük tahıl alıcıları arasında Türkiye ve İran var. Türkiye, buğday ihracatı yasağının kapsamı dışında. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Toprak Mahsulleri Ofisi'ndekilerin söylediğine göre Türkiye yasaklı değil ama buğdayı yavaş alıyor. Ek vergiyi de koyacaklar. Rusya şu anda veriyor ama yarın 'Vermiyorum' derse tıpış tıpış Kazakistan, Kanada ya da ABD'den almak zorundayız" dedi. Rus buğdayını yavaşlatılmış ve ek vergilendirilmiş şekilde almanın da Türkiye'nin zararına olduğunu vurgulayan Yetkin, şöyle devam etti: "Bu da Türkiye'nin çok aleyhine bir şey. Türkiye'nin faturasını ciddi şekilde artırır.
Milliyet
 
Çelik Sektörüne 'Çelik Test Ve Araştırma Merkezi'
Çelik İhracatçıları Birliği, Ar-Ge ve inovasyona verdiği destek kapsamında 2013 yılında çalışmalarını başlattığı 'Çelik Test ve Araştırma Merkezi' projesi için Kalkınma Bakanlığı'ndan onay aldı. Birlik tarafından Ar- Ge, inovasyon, sertifikasyon ve çevre konularında faaliyet göstermek üzere kurulan Malzeme Test ve Analiz Laboratuarları'nın yürüttüğü proje kapsamında, merkezin 2015 yılında fiziki kurulumunun tamamlanması ve çalışmalara başlanması planlanıyor. 'Çelik Test ve Araştırma Merkezi' ile öncelikli olarak çelik sektörünün Ar-Ge, inovasyon ve test analiz alanlarındaki mevcut ve gelecek dönemdeki ihtiyaçlarının araştırılması ve çözümler sunulabilmesi amaçlanıyor. Çelik Test ve Araştırma Merkezi'nin temel hedefi; sıvı çelik üreticileri ile başlayan zincirin halkalarını oluşturan her ölçekteki işletmeler ile işbirliği yaparak, onların çözüm ortağı olmak. Bu hedef doğrultusunda bir yanda bilimsel araştırma ve deney çalışmaları için fiziki bir ortam oluşturulurken, diğer yanda hazırlanan Matil Web Portalı ile merkeze bağlı sanal bir Ar-Ge ortamı sağlanacak.
Star
 
Turkcell Dünyadaki En Hızlı 3g'yi Sunuyor
Turkcell, uzun süredir yürüttüğü hazırlıkları tamamlayarak şebekesini Üç Taşıyıcılı (Triple Carrier) mobil internet teknolojisi ile uyumlu hale getirdi. Dünyanın en hızlı 3G'sini sunan 'Üç Taşıyıcılı' mobil internet teknolojisi ile 63.3 Mbps'e varan veri indirme hızı yeteneği Türkiye'nin 81 ilinde Turkcell şebekesine entegre edildi. 2009'da 3G ile başlayan 21 Mbps hızlarını müşterisine deneyimleten Turkcell, 2011 yılında bu hızı ikiye katlayan Çift Taşıyıcı (Dual Carrier) teknolojisi ile Türkiye'yi ilk defa 42 Mbps hızla tanıştırmıştı. Şimdi ise Turkcell, 'Üç Taşıyıcılı' mobil internet teknolojisi ile mobil internet hızını üçe katlayarak 63.3 Mbps şebekesinde desteklemeye başlayan dünyadaki ilk ve tek mobil operatör oldu. Üç Taşıyıcılı mobil internet teknolojisi, şebekeye herhangi bir taşıyıcıdan erişen bir kullanıcıya diğer taşıyıcılardaki mevcut kaynakları daha verimli kullanma imkânı tanıyor. Böylece web sayfalarının açılış hızı, video dosyalarının veri indirme hızı gibi ölçütlerde önemli oranda iyileşme sağlanıyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise "Turkcell takımı olarak en yeni teknolojileri Türkiye'nin en güçlü network altyapısını kullanarak müşterilerimizin ve tüm Türkiye'nin hizmetine sunuyoruz. Şimdi de, 81 ildeki şebekemizi en hızlı 3G teknolojisini sunacak şekilde yapılandırdık. Her zaman olduğu gibi bugün de en hızlı mobil internet hızını, Turkcell altyapısı farkıyla sunmaya başladık. En hızlı 3G'yi sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz, diğer taraftan 4G için çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı da son hızda sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de teknolojimizle, inovasyon gücümüzle ve üstün network'ümüzle müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.
Star

Ferit Şahenk'in Rüyası Gerçek Oluyor 

Son yıllarda büyük bir gelişme gösteren ve bölgede Türkiye'yi çekim merkezi haline getiren sağlık hizmetlerindeki yeni bir hamle, bu kez iş dünyasının iki önemli ismini bir araya getirdi. İstanbul'da 0-16 yaş grubu çocuklar için bir çocuk hastanesi kurmak üzere yola çıkan Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, bir araya gelerek protokol imzaladılar. Acıbadem Üniversitesi ve Şahenk insiyatifi olarak kurulması planlanan çocuk hastanesi, Acıbadem Üniversitesi'nin akademik birikimiyle hizmet sunacak ve Türkiye'nin ve bölgenin referans çocuk hastanesi olacak. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, sağlık hizmetlerini Türkiye'nin her tarafına götürmeye gayret ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Bu aşamada uzun zamandır hayalini kurduğum bir çocuk hastanesini hayata geçiriyoruz. Yalnızca çocuklar için, doğumdan itibaren onları kucaklayacak dünyadaki en ileri teknolojileri ve Ar-Ge'yi bünyesinde barındıracak bir hastane olacak." Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ise, Türkiye'nin ciddi anlamda çocuk hastanesi ihtiyacı olduğunu, kuracakları hastanenin bu ihtiyaca yönelik konumlandırıldığını söyledi. Hastanenin hem Türkiye'nin hem de bölgenin ihtiyacını karşılayacağını kaydeden Aydınlar: "Hastanenin personeli pedagojik eğitimden de geçirilecek. Özellikle tedavileri uzun süren çocuklara özel eğitim alanları oluşturulacak. Böylece tedavi görürken eğitim alabilecekler" dedi.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA
Yargı Tarihinin Yüz Karası 

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İlhan Cihaner ile bazı CHP'li vekiller, Konya'da basın toplantısı düzenleyerek, 16 yaşındaki M.E.A.'nın tutuklanması kararını "Yargı tarihinin yüz karası" olarak nitelendirdiler. Tanrıkulu, şunları söyledi: "Dün bu haberi duyduğum andan itibaren bir hukukçu, bir insan, bir baba olarak kızgınım. Türkiye'de yargı bu noktaya gelmemeliydi. Zaten berbat bir durumda ama 16 yaşında bir çocuğu hapse atacak bir konuma gelmemeliydi. Karara baktım. Bu karar yargı tarihinin yüz karasıdır ve yüz karası olarak da anılacaktır. Yargıç kimse, ismi hiç önemli değil, onun siciline, manevi hayatına bir yüz karası olarak geçecektir. M.E.A. bizim onurumuzdur, vicdan sahibi bütün Türkiye'nin onurudur. M.E.A. hırsızlık yapmadı. Yolsuzluk yapmadı. Uyuşturucu satmadı. Kimseye dokunmadı. Bir elinde mikrofon, bir elinde bu açıklama. Elinde silah yok. Hiçbir şey yok. Mikrofon var sadece. Mikrofondan korkan, metinden, yazıdan korkan bir iktidarla, bir Erdoğan ile karşı karşıyayız. Ama korkunun ecele faydası yok. Çocuklardan korkanlar, çocukların sözünden korkanlar Türkiye'yi idare edemezler ve etmeyeceklerdir." Eski Başsavcı CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ise tutuklamanın orantılı olması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Hukuk kılığında sunulmak istenen bu faşizmi hukuk içerisinde de teşhis etmek lazım. Bir kere tutuklamanın koşulları vardır. Orantılı olması gerekir. Delilleri karartma, kaçma şüphesi olması gerekir. Bunların hiçbiri bu olayda karşılanmıyor. Karartılacak delil yok. Hakaret suçu ani suçtur. Tüm deliller zaten dosyada vardır. 16 yaşında bir çocuğu eğitim gördüğü okuldan almak, yaratılabilecek en büyük travmadır. Bir tutuklamadan ziyade zorbaca bir özgürlüğün kısıtlanması söz konusu. Abdülhamit'in burun takıntısını basın tarihiyle ilgilenen herkes hatırlayacaktır. Aynısını şimdi Recep Tayyip Erdoğan, 'Hırsız' sözcüğü için hayata geçirmeye çalışıyor. Adeta sözlüklerden çıkarmak istiyor. Hukuk sistemimiz hak ve özgürlüklerin savunması konumundan çıkıp hak ve özgürlüklere tehdit haline dönmüşse, o ülkede herkes tehlikededir."
Hürriyet

MYK'da Sarıgül'ün İhracı Konuşuldu 
CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında önceki gün toplanan CHP MYK'da sürpriz bir konunun gündeme geldiği ortaya çıktı. Bazı milletvekillerinin disipline gönderildiğini anımsatan bir MYK üyesinin, "CHP'ye karşı Türkiye Değişim Hareketi kartını gündemde tutan Mustafa Sarıgül için de benzer bir tasarruf alınabilir" dediği öğrenildi. Ancak, konunun üzerinde durulmadı. CHP MYK'da Şişli çatışmasının da gündeme geldiği ortaya çıktı. Bir MYK üyesinin, bazı milletvekillerinin disipline gönderildiğini anımsatarak, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e ilişkin olarak "CHP'ye karşı Türkiye Değişim Hareketi kartını gündemde tutan, seçimlere bu oluşum altında gireceği konuşulan Sarıgül için de benzer bir tasarruf alınabilir" değerlendirmesinde bulunduğu ifade edildi. Konunun geçiştirilmesinin ardından aynı üyenin yeniden söz aldığı, Kılıçdaroğlu'nun ise, "Sonra konuşuruz" demekle yetindiği belirtildi. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile Belediye Meclis üyesi Emir Sarıgül arasındaki çatışma, yeni İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'a emanet edildi. Karayalçın'ın dün taraflarla görüştüğü öğrenildi. Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun, yarın Hayri İnönü'nün oğlu Murat Erdal İnönü ile Ece Başkal'ın düğün törenine katılmayacağı öğrenildi.
Milliyet

Erdoğan: Saygı Ve Rahmetle Anıyorum

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 41. yılında Anıtkabir'de bulunan mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Anıtkabir'de düzenlenen törene İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker, torunu Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile çok sayıda CHP'li yönetici ve partili katıldı. Alparslan ve beraberindeki heyet, ilk olarak Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Heyet daha sonra İsmet İnönü'nün mezarına geçti. İnönü'nün özgeçmişinin okunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, mozoleye çelenkler bırakıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnönü'nün ölümü nedeniyle yayımladığı 2 cümlelik mesajında, "İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, milli mücadelenin zaferle neticelenmesine sağladığı katkıların yanı sıra değerli bir siyaset ve devlet adamı olarak da Cumhuriyet tarihimizin önemli şahsiyetleri arasında yer almaktadır. Merhum İsmet İnönü'yü vefatının 41. yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad ediyorum" dedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise mesajında, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucuları arasında yer alan, İkinci cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'yü, vefatının 41'inci yılında saygı ve rahmetle anıyorum. Çok partili hayata geçişimizde önemli bir yeri olan istiklal gazisi merhum İnönü'ye, ülkemize ve milletimize yaptığı hizmetlerden dolayı minnet ve şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, "İstiklal mücadelemiz sonucu elde edilen muvaffakıyete askeri başarıları ile katkılar sunmuş, Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde ise siyasi anlamda milletimize hizmetleri bulunmuş merhum İsmet İnönü'yü vefatının 41. yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad ediyorum" dedi.
Milliyet

'Siyah İnci'de Barış Dönemi

Türkiye, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi ağırladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile el İbadi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ne (YDSIK) başkanlık ederek yeni bir sayfa açtı. IŞID'le mücadeleden, enerji işbirliğine, askeri destekten ekonomide 20 milyar dolarlık ticaret hedefine kadar önemli baslıkların değerlendirildiği görüşmelerin ardından iki Başbakan, tarihi dönemece işaret etti. Türkiye- Irak İş Forumu'nda da işadamlarına seslenen Davutoğlu "Yepyeni bir dönem. Yepyeni bir sayfa açarak konuları ele aldık. Bölgedeki bütün terör örgütlerine karsı ortak tavırda mutabıkız. Irak'ın zengin kaynaklarının dünya pazarlarına yönlendirilmesi için işbirliğine hazırız" dedi. Irak Başbakanı da Türkiye ile her alanda işbirliğine hazır olduklarını vurguladı, IŞID'in Türkiye topraklarına müdahalesine ve bölgedeki mezhep kutuplaşmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Görüşmeler sırasında "Kerkük-Yumurtalık Hattı" ile petrolün Ceyhan üzerinden dünya pazarlarına aktarılmasını da değerlendirdiklerini belirten İbadi "Anlaşmayı daha da güçlendirerek Türkiye üzerinden ihracat yapmak istiyoruz" Bu Irak'ın çıkarınadır" diye konuştu.
Akşam

Merkel, BM'ye İdeal Aday
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Birleşik Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yerine geçebileceği iddia edildi. Alman haber portalı Focus, 2017 yılında başbakanlık görevi sona eren Angela Merkel'in BM Genel Sekreterliği için ciddi bir aday olduğunu belirtti. Karar, 2016 yılında verilecek. Focus'a konuşan Avrupalı diplomatlar, Merkel'in geleceğini ABD'nin New York şehrinde gördüğünü açıkladı. Diplomatlar, Merkel'in 2017'de BM Genel Sekreteri olma ihtimalinin büyük olduğunu ifade etti. 2015 yılında 70. yıldönümünü kutlayan dünya örgütünün başına bir kadının getirileceği tartışılırken, Merkel'in Avrupa'nın yanı sıra ayrıca Amerika ve Çin'den de destek göreceği tahmin edildi. Merkel'e rakip olabilecek adayların listesinde başı çeken isimler ise eski Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Bulgar Unesco Genel Müdürü Irina Bokova ve Yeni Zelanda'nın eski lideri Helen Clark. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise Merkel'in bu pozisyonu kesinlikle düşünmediğini belirtirken, Merkel'e yakın duran kişiler başbakanın daha çok özel hayatıyla ilgili planları gerçekleştirmek istediğini ifade etti.
Hürriyet

Okullarda Noel Kutlaması Yasaklandı 
Çin'in doğusundaki Cıciang eyaletindeki bazı okullarda Noel kutlaması yasaklandı. Vincou şehrindeki Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ana okuldan liseye kadar bütün okullarda Noel temalı etkinlik ve kutlamaların yasaklandığını duyururken, konuyla ilgili denetimlerin yapılacağı ifade edildi. Yasağın gerekçesi, Batı kaynaklı alışkanlıkların Çin toplumu üzerindeki etkisini azaltmak olarak belirtilirken; alınan kararla Fener, Ejderha Kayığı ve Ay Çöreği gibi Çin'in geleneksel festival ve bayramlarının okullarda vurgulanması istendi. Ülkede Noel kutlamalarının giderek yaygınlaştığına dikkat çekilerek, Çin kültüründe yozlaşmaya karşı uyarıda bulunuldu.
Türkiye


Araba Kullanan Suudi Kadınlara Terör Suçlaması

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'da, bu kanuna karşı çıkan iki kadın terörizm suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Krallığın batısındaki El Ahsa'da mahkemeye çıkan aktivist Loujain Hathloul ve gazeteci Maysaa Alamoudi, terörizm suçlamasıyla yargılanacak. Mahkemeden bildiren ve adını açıklamak istemeyen aktivistler, iki Suudi kadının terörle ilgilenen mahkemeye sevkedileceğini bildirdi. Araba kullanma yasağına karşı çıkmak için Birleşik Arap Emirlikleri'nden Suudi Arabistan sınırına araba kullanarak gelen Hathloul, 1 Aralık'tan beri gözaltındaydı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde çalışan Suudi gazeteci Alamoudi ise Hathloul'a destek vermek için sınıra gidince gözaltına alınmıştı. Aktivistler, dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan'da kadınlara yöneltilen suçlamaların araba kullanmalarından ziyade sosyal medya aktiviteleriyle ilişkili olduğunu iddia etti. Hathloul'un Twitter'da 228 bin, Alamoudi'nin ise 131 bin takipçisi var. TV programı bulunan Alamoudi, çok fazla izlenen You- Tube kanalında da araba kullanma yasağıyla ilgili tartışmalar yürütüyordu. Hathloul ise gözaltına alınmadan önce Suudi Arabistan'a sınırdan girmek için beklediği 24 saati esprili bir dille Twitter'dan anlatmıştı. Başkent Riyad'daki özel cezai mahkemeye sevkedilecek aktivistler, en uzun süre gözaltında kalan kadın sürücüler oldu. Hathloul'un avukatı, kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.
Milliyet
 
İsveç'te Cami Kundaklandı
İsveç'in başkenti Stockholm'ün Eskilstuna semtindeki bir cami dün öğle saatinde cemaat namaz kılarken kundaklandı. Namaza geç gelen bir kişinin alevleri fark etmesiyle anlaşılan yangın nedeniyle panik yaşandı. İtfaiyenin müdahalesi sonucu yangın söndürülürken, cemaat kendilerinin diri diri yakılmak istediğini öne sürerek saldırıyı kınadı. 5 kişi yaralandığı olay sırasında camide 80 kişinin olduğu bildirildi. Polis soruşturma başlatırken Adalet Bakanı Morgan Johannson, yabancı ve İslam düşmanlığına karşı çıkmaları gerektiğini belirterek "Bu dini ve bireysel özgürlüklere yönelik korkakça bir saldırıdır. İsveç'te bunu kabul edemeyiz" dedi.
Star 

Şengal Kimin Olacak?
Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) tarafından 6 ay önce işgal edilen ve Ezidilik inancına sahip Kürtlerin yaşadığı, Musul-Suriye sınırındaki Şengal (Sincar) bölgesi YPG ile Kuzey Irak Kürt Yönetimi arasıda yeni bir hakimiyet mücadelesine sahne oluyor. IŞİD istilası sırasında bölgeyi bırakıp kaçmakla suçlanan Peşmerge, geçtiğimiz günlerde yaptığı operasyonla bölgeyi IŞİD'den temizledi. Ancak operasyon aynı zamanda Suriye'nin Kürt bölgesindeki (Rojava) YPG ve ona bağlı diğer Kürt birliklerin desteğiyle gerçekleştirildi. İki grup bölgeyi kendilerinin kurtardığı konusunda birbirlerinden farklı açıklamalar yaptılar. Irak Kürt Bölgesi lideri Mesut Barzani'nin Şengal Dağı'na çıkıp zafer konuşması yapması da tartışmayı alevlendirirken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "(Şengal'in) kendi öz savunma gücünü oluşturması lazım. Kendi örgütlenmesini, kurabileceği yönetimi desteklemeliyiz. Şengal'in, Kürdistan bölgesi üzerine alınma kararı tehlikeli riskler oluşturur" şeklindeki sözleri Kuzey Irak'taki bazı Ezidileri kızdırdı.
Akşam

SPOR
Kulüpler Birliği, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da katılımıyla kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Bakan Kılıç'la birlikte açıklamalarda bulan Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Finansal Yapılandırma Komitesi kurduklarını ve başına Beşiktaş Kulübü ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) eski yöneticilerinden Hüsnü Güreli'yi getirdiklerini açıkladı. Gümüşdağ, "Bu komite, bize özellikle finansal yol haritasıyla ilgili neler yapabiliriz konusunda yardımcı olacak. Kendisinin 2 kişilik bir heyeti de var. Üç kişilik bir üst kurulla bizi finansal projelendirme, finansal yol haritasıyla ilgili bir çalışmaya götürecek" dedi. Gümüşdağ, "haftanın maçı" diye bir proje de başlatmayı düşündüklerini de sözlerine eklerken, toplantıda futbolcuların çoraplarına reklam alınması kararı da kabul edildi.
Türkiye

Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası B Grubu 3. hafta maçında sahasında yedek ağırlıklı Manisaspor'a gol yağdırdı: 9-0. 5. dakikada gelişen Soner'in vuruşu direği sıyırdı. Aynı Soner 13. dakikada kaleci Murat'ı sağından avladı: 1-0. 36'daki Serdar Gürler'in nefis asistinde meşin yuvarlakla buluşan Cardozo bomboş durumda ağları havalandırdı: 2-0. Bordo- mavililer ikinci yarıya fırtına gibi girdi. Öyle ki 10 dakikada 4 gol buldu. 46. dakikadaki Cardozo'nun asistinde Soner, sağ ayağının dışıyla köşeye vurdu: 3-0. 3 dakika sonra yine Soner on sekiz içinde Serdar'ın topuna gelişine şutladı; hattrick yaptı: 4-0. 53. dakikada Salih'in yerden asistinde bu defa Serdar Gürler köşeye bıraktı topu: 5- 0. Hemen ardından penaltı noktası üzerinde Waris sol köşeyi gördü, gol sayısını yarım düzineye ulaştırdı: 6-0. 69. dakikada Cardozo getirdiği topu İshak'a bıraktı; bu oyuncu Murat'ı bir daha avladı: 7-0. 72'de Waris soldan getirdi ve altı pasa asistledi; Cardozo'ya dokunmak kaldı: 8-0. 79'da tersi yaşandı. Cardozo getirdi bu defa; pasında Waris skoru ilan etti: 9-0.
Türkiye 

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'dan stat müjdesi.. Orman, "Göksel Gümüşdağ ile görüştük. 2. yarıda Başakşehir Stadı'nda bazı maçları oynayabileceğiz. Talimat gereği TFF'ye hangi statı bildirirseniz orada oynuyorsunuz. Beşiktaş'ın özel durumu var. Bu talimatın bize uygulanmaması için kulüpler birliğinden destek aldık. 2. yarıda Olimpiyat Stadı'na mahkum kalmayacağız" dedi. Orman şunları söyledi: "Çoraba reklam almak için birlikten izin aldık. Herkes kendi kapısındaki çöpleri temizlerse sorun hallolur. Devlet yardımı veya banka desteği yanlış. Biz hem kendi stadımızı yapıyoruz hem de mali konuları düzeltiyoruz. Şerefinle oyna hakkınla kazan sloganını Veli tüm Türkiye'ye gösterdi. Fair -Play havası tüm kulüpler arasında da olmalı. Başkanlar iyi ilişkiler kurmalı."
Star

Fenerbahçe'nin bu sezonki performansının eleştirilmesine, Başkan Aziz Yıldırım tepki gösterdi. Can Bartu Tesisleri'nde takımı ziyaret edip antrenmanı izleyen Yıldırım, FB TV'ye açıklamalarda bulunurken; "Fenerbahçe geçen yılın şampiyonudur. Geçen seneki takım, bu seneki takımdan çok ileride değil. 3 Temmuz'da yaşadıklarımızı bugün futbol takımı yaşamaya başladı. Bir algı operasyonu yapılıyor" ifadelerini kullandı. Kanarya'nın patronu "Fenerbahçe'nin kupada iddiası yok. Kazanırsanız 40 bin dolar alıyorsunuz. 6 maçta 1.5 milyon euro sadece futbolculara ödenen para. Karşılığı; hepsini kazanırsanız 240 bin dolar. Büyük takımlar için handikap. Bizler gibi büyük kulüplerin az maç yapıp bu işi bitirmesi lazım. Federasyon buna çare bulacak. Seyirci yok. Stadın açılıp kapanması 500 milyar. Kulüplere bir taraftan borç yapma diyorsun, bir taraftan da borçlandırıyorsun" dedi.
Star

G.Saray, G.Birliği deplasmanına 3 önemli oyuncusundan yoksun gitti. Sakatlığı bulunan Wesley Sneijder dün bütün çabalara rağmen oynayamayacak durumda olduğu için kadrodan çıkartıldı. Sakatlığı devam eden bir diğer oyuncu Chedjou da Ankara'ya götürülmedi. Diyarbakır'la oynanan kupa maçında burnu kırılan Veysel Sarı da kadroda yer almayan bir başka oyuncu oldu.
Akşam

--

Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme