28 Aralık 2014 Pazar

28.12.2014 Pazar Genel Gündem

28.12.2014 Pazar
GÜNDEM
Komisyona Yeni Dilekçe Yolladılar 
Eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu, 5 Ocak'ta karar toplantısı yapmaya hazırlanırken eski bakanlardan yine son dakika dilekçeleri geldi. Önceki gün komisyona ulaşan dilekçeler hakkında Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, "Dilekçeler yeni gelmiş, henüz ben de görmedim ama bazı ek bilgiler iletildiği bilgisi verildi bana, bakacağım" dedi. Dilekçelerin hangi eski bakanlardan geldiği sorusunu, "Henüz görmedim" diyerek yanıtsız bırakan Köylü, bu son dakika dilekçelerinin 5 Ocak'taki karar toplantısının tarihini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna da "Etkilemez" yanıtı verdi. Köylü, "Henüz üyelere tarihi resmi olarak tebliğ etmedim, 5 Ocak'ı şifahi olarak söylemiştim ama hafta içinde kendilerine bildiririm, artık 5'inde karar vermemiz gerekiyor, aksi halde raporu yazıp teslim etmek için zamanımız çok daralmış olacak, bildiğim kadarıyla 9'unda raporumuzu teslim etmemiz gerekiyor" diye konuştu. Komisyonun 22 Aralık'taki son toplantısı öncesinde de Erdoğan Bayraktar dışındaki eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış'tan son dakika dilekçeleri gelmişti. Bu dilekçelerinde, MASAK uzmanlarınca hazırlanan bilirkişi raporunda, mal varlıklarıyla ilgili 'orantısızlık' tespitlerine itiraz edip, kendi tezlerini içeren yeni bilgi ve belgeler iletmişlerdi.
Hürriyet


Tasarı AYM İptalinden 1 Gün Sonra TBMM'de 
Anayasa Mahkemesi (AYM), Danıştay 15'inci Dairesi'nin başvurusu üzerine geçen perşembe günü, "Sağlık bilgilerinin ne şekilde korunacağı, ulusal güvenlik nedeniyle sağlık bilgisi paylaşıma açılmayacak kişilerin tespiti, ilgili bakanlıkların önerisi üzerine Bakanlıkça tespit edilir" düzenlemesini Anayasa'ya aykırı görerek iptal etti. AYM aynı başvuru üzerine "Bu kişi ve grupların sağlık bilgilerinin nasıl tutulacağı ilgili kuruluşların görüşleri alınarak hazırlanacak yönetmelik ile düzenlenir" ibaresini de iptal etti. Hükümet, AYM'nin bu iptal kararından bir gün sonra yıllardır tartışılan Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı'nı TBMM'ye sundu. Kişisel verilerin işlenmesi, depolanması ve paylaşılmasıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığı tasarının, Danıştay'ın durdurduğu avuç içi taramaya da yasal dayanak sağladığı öne sürülüyor. Tasarının, MİT, Jandarma ve Emniyet için istisna getirmesi ve sağlık verilerinin depolanıp üçüncü ülkelere paylaşma yolu açması da soru işaretlerini gündeme getirdi.
Hürriyet

PKK, Cizre'de Ev Bastı: 3 Ölü 
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK'nın Gençlik yapılanması olarak bilinen 'Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi' (YDG-H) üyeleri, Hür- Dava Partisi (Hüda- Par) üyelerinin evini kuşattı. Dün sabah saatlerine kadar süren çatışmada, oğlu Hüda- Par yöneticilerinden olan 65 yaşındaki Abdullah Deniz ile YDGH'li gruptan 19 yaşındaki Yasin Özer ile evine giderken çatışmanın ortasında kalan 15 yaşındaki Barış Dalmış hayatını kaybetti. Polis panzerleri sokaklara kazılan hendekler nedeniyle çatışmaya müdahale etmekte zorlandı. Olaylarda bir ev ateşe verildi. İki grup sokak aralarında uzun namlulu silahlarla birbirine ateş etti. Her iki grubun taraftarlarının da olaya katılması üzerine çatışmalar büyüdü. YDG-H'liler uzun namlulu silahlarla Hüda-Par üyesi olan kişilerin evlerini kuşattı. Esnaf Cizre'de işyerlerini dün açmadı.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 88, 9794-89, 1387                    
ABD Doları 2, 3159-2, 3189/  Euro 2, 8166 -2, 8297/ İngiliz Sterlini 3, 6016-3, 6088

Çürük Elma Operasyonu 
Son dönemde iş kazalarıyla gündeme gelen müteahhitlik sektörünü denetim altına almak için düğmeye basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Yapı Müteahhitlerinin Yetki Belgesi Numaralarının İptal Edilmesi ile Şantiye Şefleri Hakkında Yapılacak İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ' dün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlık, imar mevzuatına aykırı iş yapan, can ve mal güvenliğini tehlikeye atan, projesinde 3 defa idari para cezası alan ve vergi ile prim borçlarını ödemeyenlerin müteahhitlik belgesini iptal edebilecek. Eksik ve hataların tespiti için doldurulan formlar yapı müteahhitlerinin kayıtlarının tutulduğu Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi'ne işlenecek. Gerekli incelemelerde bulunan bakanlık yetkilileri meslekten men cezası verirse bu kararını Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe koyacak. Yapı müteahhitlerinin imar mevzuatına aykırı fiillerinden dolayı verilen kesinleşmiş mahkeme kararları varsa, bakan onayı olmadan yetki belgesi numarası öngörülen süre kadar iptal edilecek. İnşaat sektöründe çürük elma olarak anılan yapı müteahhitleri olduğunu belirten bakanlık yetkilisi, "Bakanlığımız müteahhitlik sektörünü denetim altına alacak çalışmalara başladı. Yayınlanan tebliğ planlanan Müteahhitlik Yasası'nın ilk adımı. Kanunlara aykırı iş yapanlar, vatandaşı mağdur edenler meslekten uzaklaştırılacak. Daha sonra yapı müteahhitlerini çalışma usul ve esaslarına göre sınıflandıracak ikinci bir düzenleme de gelecek" dedi.
Hürriyet

Belek'e G20 Dopingi 
Antalya, dünya ekonomisinin yüzde 90'ını, dünya ticaretinin yüzde 80'ini ve dünya nüfusunun yüzde 66'sını temsil eden en büyük uluslararası platform olan G20'nin Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 1 Aralık'ta G20 dönem başkanlığı görevini üstlenen Türkiye, 2015'teki Liderler Zirvesi'ni 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da düzenleyecek. Antalya zirvede, Türkiye, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği Komisyonu liderlerini ağırlayacak. Antalya'nın Belek bölgesinde ağırlanacak liderler için Dışişleri Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere tüm devlet kurumları bölgede kapsamlı çalışmalar yapıp, zirveye bir yıl kala hazırlıklara başladı. Hatta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla bizzat ilgilenip, Belek'te sık sık incelemelerde bulunuyor. Liderlerin ve ekiplerinin konaklayacağı otellerden toplantıların yapılacağı merkezlere, gezilip görülecek mekânlardan, kullanılacak golf sahası, tenis kortu gibi sosyal alanlara kadar her şey belirleniyor. Arıtma sistemlerinin revizyonundan yol iyileştirme çalışmalarına, çevre düzeninden güvenlik noktalarına kadar tüm faaliyetler için ise şimdiden start veriliyor. Akdeniz'in en güzel köşelerinden Belek, lüks otelleri, golf tesisleri, temiz plajları ve bakir doğasıyla yılda 5 milyona yakın turisti ağırlıyor. Türkiye'nin uluslararası turizm pazarında pay almasını sağlayan Belek, son yıllarda gerçekleştirilen en büyük entegre turizm projelerinden biri. Şu anda 17 kilometrelik sahil boyunca, çam ormanlarıyla çevrili lüks tesisler, 60 bin yatak kapasitesiyle yaz-kış binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Belek'te, 37'si konaklama ve 10'u golf olmak üzere yaklaşık 47 tesis bulunuyor. Sahil uzunluğu 17, sahilden içeriye uzunluğu ise bir kilometre alanda bu tesisler dışında başka hiçbir yapılaşmaya izin verilmiyor. Evlerin, küçük otellerin, mağazaların bulunduğu ikinci kuşağı oluşturan Serik ilçesinin yerleşimleri ise bu bir kilometreden sonra başlıyor.
Hürriyet

İşte Vergi Yüzsüzleri 
Maliye Bakanlığı, devlete 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu olan mükellefleri açıkladı. Buna göre toplam 14 bin 247 kişi ve kuruluşun, 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu bulunuyor. Listede İmar Bankası ve şubelerinin yanı sıra, çok sayıda gıda, enerji, tekstil, inşaat, sanayi, medya ve turizm şirketinin olduğu görüldü. İlk sırada 839.4 milyon liralık borç ile İmar Bankası eski Genel Müdürü Hilmi Başaran yer aldı. Başaran'ı 672.5 milyon lira borç ile İmarbank Offshore Limited, 433.6 milyon lira borç ile sportingbet. com, 385.8 milyon lira borç ile İmar Bankası Ankara Şubesi takip etti. Sadece ilk 100'de yer alanların borcu ve bunların cezası ise 15 milyar lirayı geçti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bu borçların önemli bir kısmı işas etmiş kişilere ait. Yüzsüzleri herkes tanımalı, bunlar 77 milyona borçlu. Borcunu ödemeyenler konusunda icra hükümlerini titizlikle uyguluyoruz. Takibe uğramak istemeyenler, borçlarını ödeme konusunda mutlaka vergi dairelerimiz ile irtibata geçmeli. Kayıtdışılık, devletin daha az kazanması, vatandaşın daha az hizmet alması anlamına geliyor. Böyle bir adaletsizliğe kesinlikle izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
Türkiye

Yabancı Konut Pazarı Genişledi! 
Yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisi her yıl biraz daha artıyor. Geçen yıl 11 aylık dönemde yabancı uyruklulara 10 bin 740 konut satışının gerçekleştiği Türkiye'de, bu yılın aynı döneminde 17 bin 104 konut satıldı. Yabancılara olan konut satışları bu rakamlarla geçen yıla göre yüzde 59 büyüdü. Mütekabiliyet yasasının 2012'de değişmesinin ardından, yabancıların Türkiye'den gayrimenkul alımı hızla artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verileri de yabancı konut satışındaki büyümeyi gözler önüne seriyor. Yabancı yatırımcılar daha önce Akdeniz bölgesi ve İstanbul'dan gayrimenkul almayı adet haline getirmişti. Son dönemde yabancı yatırımcı farklı bölgelerde konut tercihine başladı. Yabancı yatırımcı İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerin yanı sıra özellikle Bursa, Yalova, Aydın, Sakarya'dan da konut alıyor. 2014 yılı Kasım ayında yabancılara 1.687 konut satışı gerçekleştirildi. Yabancılar, 549 konut ile önce Antalya'yı tercih etti. Antalya'yı 500 konut satışı ile İstanbul, 103 konut satışı ile Yalova, 86 konut satışı ile Aydın ve Bursa, 80 konut satışı ile Sakarya ve 69 konut satışı ile Muğla izledi. Arap yatırımcılar, gayrimenkulde de en büyük alıcı oldu. Körfez sermayesi 2013'te toplam 735 bin metrekare mülk alırken, 2014'te rakam 2 milyon metrekareye kadar yükseldi. Mütekabiliyet yasasından önce Avrupalı yatırımcıların konut alımında ilk sırayı alıyordu. 2013 yılında Almanya, İngiltere, Rusya ve Hollanda'dan oluşan yatırımcı sıralaması, Suudi Arabistan, İngiltere, Almanya ve Kuveyt olarak değişti. Sadece Suudi Arabistanlı yatırımcılar Türkiye'den yıl boyunca 910 bin metrekarelik taşınmaz alarak ilk sıraya yerleşti. Geçtiğimiz yıl 402 bin metrekarelik alım yapan Suudi Arabistan, bu yıl iki kattan fazla yani 910 bin metrekare mülk edinerek ilk sıraya oturdu. 94 bin metrekarelik taşınmaz alarak altıncı sırada bulunan Kuveyt de listenin üst sıralarına çıktı. Kuveyt, 522 bin metrekare ile dördüncü sıraya yükseldi. Birleşik Arap Emirlikleri de 73 bin metrekarelik alımını, 219 bin metrekareye yükseltti.
Türkiye

70 Milyar TL Ciro 20 Milyar TL Vergi 
Alışveriş merkezleri, 2014 yılında devlete tam 20 milyar TL'lik katkıda bulunacak. Cirodan alınan KDV, sosyal güvenlik ödemeleri, kiradan alınan KDV ve Kurumlar Vergisi ödemeleri dikkate alındığında AVM'lerin Maliye'ye katkısının bu yıl önemli bir seviyede olacağı öngörülüyor. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD), AVM'lerin devlete katkısı üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçlarına göre alışveriş merkezleri sayesinde Maliye'nin kasasına bu yıl tam 20 milyar TL girecek. Alışveriş merkezlerinin bu yılsonunda toplam cirosunun 70 milyar TL'ye ulaşması bekleniyor. Araştırma sonuçlarına göre, üretilen ciro üzerinden devletin kasasına girecek KDV miktarı ise yüzde 18 üzerinden hesaplandığında 12.6 milyar TL'nin üzerine çıkacak. KDV oranının düşük olduğu kalemler düşüldüğünde elde edilecek KDV gelirinin 10 milyar TL'nin üzerinde olacağı hesaplanıyor. Türkiye'nin dördüncü büyük sektörü olan AVM'lerin yaratacağı bu vergi geliri, 2014 bütçesinde Kurumlar Vergisi'nden elde edilecek 31 milyar TL'nin yüzde 32'sine denk geliyor.
Milliyet

Elektrik Faturasında 'Gün Kısaltma' Oyunu 
Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin fatura kesim tarihlerinde gün kısaltmasına giderek vatandaşı mağdur ettiği ortaya çıktı. Bir aylık tüketimin faturalanması gerekirken, bazı dağıtım şirketlerinin 20 günlük tüketimi faturalandırması nedeniyle, ay başında maaşını alanların gecikme cezası ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. Ortalama bir tüketimde vatandaş faturasını zamanında ödemediği için faizi ve açma kapama bedeli ile yaklaşık 21 TL ödemek durumunda kalabiliyor. Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü Mehmet İmrek, bir aylık tüketim faturalanarak aboneye 10 gün sonra ödemesi için tebliğ edilmesi gerektiğini belirterek, "Dolayısıyla bir aydan önce tüketim miktarı fatura edilemez. Ayrıca mevzuat son ödeme tarihi geçtiği halde ödenmeyen faturaların aboneye son ödeme tarihinden sonra 5 gün içinde kesme ihbarının yapılmasını ve 10 gün içinde ödenmesi hususunda bildirimde bulunulmasını belirtmektedir. Buna rağmen elektrik kesme ihbarı son ödeme tarihi geçtikten 2 gün sonra yapılmaktadır ki bu da yine başka bir hukuksuzluktur" diye konuştu. Bazı şirketlerin uygulamaya koyduğu gün kısaltmalı faturalama uygulamasıyla tüketicilerin haksız ve hukuksuz olarak mağdur edildiğini iddia eden İmrek "CLK Boğaziçi Elektrik Perakende A.Ş'den gelen faturaların son ödeme tarihi 23 veya 24 Aralık olarak belirtilmiştir. Ödemelerini maaşın alındığı tarihe göre ayarlayan çalışan ve emekliler bu uygulama ile faturalarını zamanında ödeyemeyerek gecikme faizi ödemek ve açma kapama cezası ödemekle karşı karşıya kalmışlardır" dedi.
Star

Soma'da Zeytinler Yeniden Can Bulacak 
Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi'nde yapılacak termik santralle gündeme gelen Kolin A.Ş., ilçeye dikeceği 60 bin zeytin fidanı için ilk adımı atarak yağmur altında 2 bin 500 zeytin fidanını toprakla buluşturdu. Soma'da toplam 60 bin zeytin ağacının dikilmesini kapsayan, Kolin Şirketler Grubuna bağlı Hidro- Gen A.Ş. ile Soma Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında zeytin fidanı dikim şenliği yapıldı. Soma'nın Avdan Mahallesi Kurtboğazı mevkisinde belediyeye ait 100 dönümlük arazide gerçekleştirilen zeytin fidanı dikimi şenliğine Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Uğur Aydemir, Kolin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, Kolin Şirketler Grubu Enerji Başkanı Murat Zekeriya Aydın, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Kolin Şirketler Grubu Enerji Başkanı Murat Zekeriya Aydın "Kolin Şirketler Grubu olarak hiçbir zaman zeytincilik, zeytin, madencilik ve santral yatırımı arasında bir tercih yapma noktasında olmadık. Bunların beraber eş anlı olarak geliştirilebileceğine inandık ve bu doğrultuda projelerimizi geliştirdik" diye konuştu.
Star

Otomatik Katılım En Geç 2016'da 
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Kalkavan, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 2013'te hayata geçen devlet katkısı uygulamasının olumlu etkilerinin 2014'te de devam ettiğini, 2013'te yüzde 33 artan katılımcı sayısının 12 Aralık 2014 itibarıyla yüzde 20 artarak 5 milyonu geçtiğini söyledi. Yıl sonunda fon tutarının ise 34-34.5 milyar lira aralığında olmasını öngördüklerini, devlet katkısı uygulamasının hayata geçmesiyle 2013 ve 2014 yılında katılımcı sayısında yaşanan artışın, 2015 yılında da devam etmesini beklediklerini dile getirdi. 2015'te yüzde 20'lik bir artışın gerçekleşmesi durumunda 6 milyon katılımcıya ulaşılmasının söz konusu olacağını anlatan Kalkavan, devlet katkısı uygulamasının 2015 yılında da katılımcıları sisteme çekmeye devam edeceğini, bununla birlikte çalışanların BES'te otomatik katılımının sağlandığı bir sistem üzerinde çalışıldığını belirterek, bu uygulamanın 2015 ya da 2016'da hayata geçmesini umduklarını belirtti.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Âkif'le Mesaj 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Mehmet Âkif'in mütevazı hayatı, mücadelesi, şahsiyeti, asil duruşu, ortaya koyduğu gençlik modeliyle, yeni nesiller için bu konuda emsalsiz bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum" dedi. Erdoğan, özetle şunları kaydetti: "Yaşadığı dönemde bu aziz vatanın içinde bulunduğu durumu, çekilen ıstırapları yüreğinde hisseden Mehmet Âkif Ersoy, şiirleri, yazıları ve vaazlarıyla milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesini sağlamıştır. İstiklal Marşı'yla da milletimizin karakterini, duygu ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, milli ve manevi değerlerini en güzel şekilde ifade ederek vicdanların sesi olmuştur. Milli mücadeleyi destanlaştıran, aziz milletimizin değerlerini en veciz biçimde özetleyen İstiklal Marşı, ay-yıldızlı bayrağımızla birlikte milletimizin en önemli müştereklerinden biridir. Mehmet Âkif Ersoy, bizlere bıraktığı eserleriyle, fikirleriyle, bugünlerimizi aydınlatmaya, hepimize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bugün bizler, Mehmet Âkif'in ışığından ve düşüncelerinden feyz alarak, onun ideallerini, davasını ve İstiklal Marşı ruhunu gençlerimize aşılamanın, milli ve manevi değerlerimizle sahip çıkmanın önemli bir görev olduğunu düşünüyoruz." Erdoğan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıldönümü nedeniyle de mesaj yayınladı, şöyle dedi: "Gazi Mustafa Kemal'in 27 Aralık 1919'da Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara'ya gelişi, İstiklal Savaşı'nın önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir. Bu süreçte atılan tarihi adımların akabinde Ankara, milli mücadelenin sevk ve idare merkezi olma konumuyla, aziz milletimizin kaderinin şekillenmesinde tarihi bir misyon yüklenmiş, stratejik kararların alınmasına, devletin temel kurumlarının kuruluşuna ve Cumhuriyet'in ilanına ev sahipliği yapmıştır. Bağımsızlık Savaşı'nın kesin bir zaferle neticelenmesiyle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ankara'ya Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olma onurunu yaşatmıştır.
Hürriyet

Akdoğan: Sağ Duyulu Olmalıyız 
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Adıyaman'da yaptığı çözüm sürecine yönelik değerlendirmede "Ne zaman sonuca yaklaşsak, ne zaman çözüme yaklaşsak hep bir karanlık el devreye giriyor" dedi. Akdoğan, hükümetin çözüm süreci konusunda samimi ve kararlı bir şekilde çok ciddi adımlar atmasına rağmen, gelinen noktada Kobani olayları bahanesiyle sürecin tekrar sabote edilmek istendiğini belirterek, "Ne zaman sonuca yaklaşsak, ne zaman çözüme yaklaşsak hep bir karanlık el devreye girdi. Hep birileri 'Türkiye, kendi iradesiyle bu sorunu çözmesin, bu sorundan kurtulmasın ki biz karıştırabilelim. Türkiye'yi baskı altına alabilelim. Türkiye'nin büyümesini engelleyebilelim. Türkiye'de birtakım şeyleri ayrıştırabilelim. Bir çatışma zemini olsun' diye devreye giriyor. Ama biz bunun uzun soluklu bir süreç olduğunu söyledik. Akşamdan sabaha çözülecek bir sorun değil. Sabırlı olmamız gerekiyor. Sağ duyulu olmamız gerekiyor. Bu tür sabotaj girişimlerine karşı duyarlı olmamız gerekiyor" dedi. Kobani olaylarından sonra toplumsal direnç meydana gelip kamuoyu oluştuğunu dile getiren Akdoğan, "Bu süreçte bu toplumsal destekle toplumsal kararlılıkla şu anda tekrar tren rayına oturmuş durumda ve devam ediyor. Ama bu süreçte herkesin samimi olması gerekiyor, dürüst olması gerekiyor. Sorumlu davranması ve sorumlu beyanlarda bulunması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Vesayetten Kurtulamadın 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Başbakan Ahmet Davutoğlu için hazırlanan şarkıyla ilgili, "Kiziroğlu Mustafa Bey, doğaçlamada canlandırılan kim, Davutoğlu Ahmet kim? Kendi kendine karikatür malzemesi olmaktan hoşlanan biri" dedi. Koç, dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Davutoğlu için hazırlanan şarkıyı nasıl bulduğunun sorulması üzerine, "Kiziroğlu Mustafa Bey, doğaçlamada canlandırılan kim, Davutoğlu Ahmet kim? Kendi kendine karikatür malzemesi olmaktan hoşlanan biri" dedi. Başbakan Davutoğlu'nun Ak Parti Konya 5. Olağan İl Kongresi'nde CHP'ye yönelik sözlerini eleştiren Koç, kürsüde, neyin, nereye gideceğini hesap etmeden konuştuğunu öne sürdü. Koç, "Sayın Davutoğlu, sen başbakanlık binasına dahi sahip çıkamayan bir insansın. Başbakanlık binasına sahip çıkamayan bir insan, evine hiç sahip çıkamaz, bırak ülke yönetmeyi. Daha buradan yaralısın. Devlete de sahip çıkamaz" diye konuştu. Koç, "Sayın Davutoğlu, sen Allah aşkına vesayetten kurtulup Türkiye Cumhuriyeti'nde gerçekten başbakan olabilecek misin? Buna inanıyor musun? Yönetemediğinden, 'Ben başbakanım, işime karışmayın' diyemediğinden ne talimat verilirse yapar konumdasın. Manzara, fotoğraf bu" görüşünü savundu.
Milliyet

'İttifak Söylentisi Alçaklıktır' 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ak Parti ile işbirliği yaptıkları yönündeki iddiaları değerlendirirken, "Hiç kimseyle seçim öncesi ucuz pazarlığımız yok, olmadı, olmayacak. Hele hele AKP gibi bir partiyle. Roboski'nin hesabını vermemiş bir partiyle oturup milletvekilliği pazarlığı yapıp, onlara milletvekilliği armağan edeceğimizi düşünenler kusura bakmasın alçaklık yapıyorlar. Tek kelimeyle alçaklık yapıyorlar" dedi. Tunceli'de partisinin 1'inci Olağan İl Kongresi'ne katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, salona girişte kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanırken, izdiham nedeniyle ezilme tehlikesi geçirdi. Demirtaş, "Hırsız, 'yüzde 50 oy alacağız' diyor. Hırsızda bu özgüven var, sizde neden olmasın?" dedikten sonra, seçim barajı tartışmaları ile ilgili şöyle konuştu: "Arkadaşlarım, yüzde 10 zihinlerdeki psikolojik barajdır. Biz barajı tarumar edeceğimize inanalım. Bakın barajın duvarları daha şimdiden titremeye başladı. Daha seçime 6 ay var, barajın duvarları çöktü. Yeter ki özgüvenimiz olsun, bir birimize inanalım, güvenelim." Güvenlik yasasını da eleştiren Demirtaş, hükümetin 'Paralel yapı' çarşafı ile sokağın meşru isteklerini örtmeye çalıştığını savundu.
Milliyet

Topunuz Birlikte Gelin 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Konya 5'inci Olağan İl Kongresi'nde partililere hitap etti. Konuşmasında CHP'yi eleştiren Davutoğlu, şu mesajları verdi: Yükselen Türkiye'nin önünü kesmek isteyen herkes hesap verecek. Milletten almadığı iradeyi, desteği kapalı kapılar ardında almaya çalışan herkes hesap verecek. Tek tek gelmeyin, topunuz birlikte gelin. Sizin verdiğiniz emaneti korumak konusunda, bir an tereddüt edersek, Allah can emanetini bizden alsın. Kim kimle işbirliği yaparsa, kim kimin yanında koalisyon yaparsa yapsın, milli iradeyi egemen kılacağız. Şimdi kirli çamaşırlar ortaya çıkıyor. 30 Mart öncesinde görünen o ki eski Belediye Başkanı, yeni Belediye Başkanı seçilirken elinden bir kağıt almış. Bu kağıtta Hayri İnönü, seçilirken o taahhüt etmiş, seçimi kazansa bile daha sonra eski Belediye Başkanı Sarıgül'ün oğluna, istifa edip, görevi vereceğine dair. CHP, bu demokrasiyi öğrenemeyecek, milli iradeyi öğrenemeyecek, halk oyu ne demek bunu öğrenemeyecek. Böyle bir kağıt verilmişse, yani 'kim belediye başkanı olursa olsun sonra oğluna bırakılacak' denmişse bunun o çok zikrettikleri saltanattan ne farkı var? Kılıçdaroğlu'nun hesap vermesi lazım. 2015 seçimlerine giderken pazarlıkların yapıldığını görüyoruz. Bunların hepsinden hesap sorarız. CHP vekili açıkladı, '30 Mart öncesinde paralel çete ile işbirliği yapmakta hata yaptık' dedi. Kılıçdaroğlu açıklasın paralel çete ile yaptıkları işbirliğini. Neyi aldılar, neyi verdiler. Bu pazarlığı yapanların hepsi millet tarafından cezalandırılacaktır.
Akşam

DÜNYA 

3 Milyon Dolarlık Eş Şebab Lideri Teslim Oldu 
Somali'de radikal İslamcı Eş-Şebab liderlerinden Zekariya Ahmed İsmail Hersi'nin teslim oldu. Yerel medyanın, Somalili yetkililere atfen verdiği habere göre grubun istihbarat sorumlularından Hersi, Gedo bölgesinde polise teslim olduğunu bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Haziran 2012'de Gedo için 3 milyon ödül koymuştu. Eş Şebab lideri Ahmed Abdi Godane, üç ay önce ABD'nin hava saldırısında ölmüştü. Associated Press ajansına konuşan Somalili bir istihbarat yetkilisi, Hersi'nin örgüt içinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle teslim olmaya karar vermiş olabileceğini söyledi. Godane'nin ölümünden sonra örgütün liderliğine Ahmed Ömer getirilmişti. ABD, 2011'den bu yana Eş Şebab ile savaşan ve örgütü başkent Mogadişu ve diğer kentlerden çıkaran Afrika Birliği gücüne destek veriyor. El Kaide ile bağlantılı grup, Birleşmiş Milletler'in destek verdiği Somali Hükümeti'ni devirmeye çalışıyor. Örgüt, sık sık Somali'deki saldırılarının yanı sıra, Afrika Birliği gücüne destek veren ülkelerde de eylemler düzenliyor.
Hürriyet

Işıd'den Kaçmak İçin Canlı Bomba Oldu 
İç savaş öncesinde Suriyeli Usaid Barho; futbol oynayan, Jackie Chan filmlerini seven, Lübnanlı pop yıldızı Nancy Ajram'a hayran olan normal bir çocuktu. Üniversiteye giderek doktor olmak istiyordu. Ancak Usaid Barho, 14 yaşında IŞİD militanı oldu. Amerikan gazetesi New York Times, Barho'nun IŞİD'den kaçış hikayesine yer verdi. İntihar bombacısı olmaya gönüllü olarak IŞİD'den kaçan ve Irak'ın Musul kentinde güvenlik güçlerine teslim olan Barho'nun anlattıkları IŞİD'in küçük çocukları nasıl 'savaş malzemesi' olarak kullandığını gözler önüne seriyor. Gazeteye Iraklı bir istihbarat görevlisinin eşliğinde konuşan Barho, 'Şiilerin düşman olduğuna dair propagandasından' etkilendiği için örgüte katılmaya karar veriyor. Ancak IŞİD'in öğretilerine rağmen militanların sigara içtiğini, çadırlarda erkeklerin birbiriyle seviştiğini gören Suriyeli çocuk, örgütün masum insanları öldürmesinden çok etkilenmiş. Örgütün İslam'la bir ilgisi olmadığını anladığı noktada kaçmak istediğine karar vermiş. Irak'a savaşmaya giden militanlara katılan Barho'nun kaçmak için düşünebildiği tek yol ise 'intihar saldırganı' görevi üstlenmek oluyor. Alman bir IŞİD'çi eşliğinde Irak'ın çeşitli şehirlerini dolaşan çocuk, Bağdat'taki bir evde kalırken sabah intihar saldırısı düzenlemesi için uyandırılıyor. Hedefi ise Bayaa mahallesindeki bir Şii camisi. Camiye vardığında ise ceketini açan Barho, "İntihar yeleğim var. Ama kendimi patlatmak istemiyorum" diye seleniyor. Bunun üzerine bir güvenlik görevlisi çocuğun üzerine atlayarak yeleği etkisi hale getiriyor.
Milliyet

Ağca İtalya'da Gözaltına Alındı 
İtalyan polisi, 1981'de suikast girişiminde bulunduğu Papa 2. Jean Paul'ün Vatikan'daki mezarını ziyaret için geldiği İtalya'ya kaçak yollarla girdiğini belirledikleri Mehmet Ali Ağca'yı gözaltına aldı. Polis, Ağca'nın sınırdışı edileceğini açıkladı. Türk diplomatik kaynaklar ve polis yetkilileri, sınırdışı işleminin 48 saat sürebileceğini, dolayısıyla Ağca'nın Pazartesi günü İtalya'dan gönderileceği bilgisini verdi. Diplomatik kaynaklar ayrıca, aldığı cezalardan dolayı Ağca'nın henüz, AB Birliği üyesi ülkeler arasında uygulanan Schengen vizesine sahip olamayacağına dikkat çekti.
Star

Polis Devleti 
ABD'de siyahi gençlerin sık sık polis kurşunuyla öldürülmesi ve herhangi bir ceza dahi almamaları ülkede ırkçılık tartışmasını alevlendirerek geniş çaplı protesto gösterilerinin düzenlenmesine yol açmıştı. Ferguson'da Michael Brown adlı gencin öldürülmesiyle başlayan isyan devam ederken, geçtiğimiz hafta iki beyaz polisin siyah bir genç tarafından "intikam" amacıyla öldürülmesi tartışmanın boyutunu değiştirmişti. Eleştiri okları bu kez siyahilerin yaşam hakkını savunan muhaliflere yöneltilmeye başlamıştı. Öldürülen polislerden Meksika asıllı Rafael Ramos'un dün düzenlenen cenaze töreni siyahi isyana karşı "beyaz devletin" cevabı gibiydi. Törene yüzlerce polis katılırken devlet erkanı da oradaydı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden törende hazır bulunurken New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve New York Valisi Andrew Cuomo da törene katıldı. Blasio, daha önce siyahileri öldüren polisleri eleştirdiği için protesto edilmişti ancak cenaze törenine katılarak eleştirileri bertaraf etmeyi amaçladı. Rafael Ramos ile birlikte 32 yaşındaki polis memuru Wenjian Liu, geçtiğimiz hafta araçlarıyla devriye gezerken, 28 yaşındaki İsmail Brinsley adlı saldırganın silahından çıkan kurşunla başlarından vurulmuştu. Polislerce öldürülen siyahilerin intikamını almak için cinayetleri işlediği öne sürülen saldırgan daha sonra ise intihar etmişti.
Akşam

SPOR 

Türkiye Kayak Federasyonu tarafından, Erzurum'daki Xanadu Snow White Hotel pistinde düzenlenen 15. Uluslararası Palandöken Alp Disiplini Kayak Kupası büyük heyecana sahne oldu. Aralarında Yunanistan, İran, Özbekistan, Ukrayna, Slovenya, Slovakya ve Doğu Timor gibi ülkelerden gelen sporcuların da yer aldığı, 40 erkek, 15 kadın olmak üzere toplam 55 sporcu, madalya için mücadele etti. İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada, kadınlarda Özbekistan'dan Kseniya Grigoreva birinci, milli sporcu Özlem Çarıkçıoğlu ikinci, İranlı Forough Abbasi üçüncü oldu. Erkeklerde ise Slovenyalı Filip Mlinsek birinci olurken, ikinci ve üçüncü sırada İranlı sporcular yer aldı.
Türkiye

Bu sezon beklenen performansın altında kalsa da bir şekilde kazanmayı başaran Fenerbahçe, ligin şaş ekiplerinden Mersin İdman Yurdu engelini de kayıpsız geçmeyi başardı. Emenike'nin cezalı, Webo'nun sakat olduğu sarı-lacivertliler belki çok atamadı ama son haftaların en çok pozisyon bulduğu maçını çıkardı. Sol kanatta sıkışan Sow, Emenike'nin yokluğunda gerçek mevkine geçerken Mersin defansına zor anlar yaşattı. Ancak Fenerbahçe'nin asıl kazanımı sol açıkta görev alan Alper Potuk oldu. Genç yıldız sadece kanadı değil orta alanı da son derece etkili kullanırken, dikine taşıdığı toplarla Fenerbahçe ataklarına yön veren isimdi. Ancak Mersin de boş değildi. Geçen hafta Galatasaray'a kafa tutan Çalımbay'ın öğrencileri, Kadıköy'e de 3 puan hedefiyle geldiklerini gösteren bir performans sergiledi. Karşılaşmanın ilk ciddi atağı 12'de Mersin'den gelirken, Fenerbahçe aradığı golü 32'de Sow'un asistinde Mehmet Topal'la buldu: 1-0. 41'de ise sol çaprazda kaleciyi geçen Sow'un vuruşunda Efe Halil topu çizgiden çıkardı. Soyunma odasına galip giren Fenerbahçe daha farklı bir galibiyet için döndü sahaya. 49'da Alper'le gole yaklaşan sarı-lacivertliler, 54'te penaltı bekledi. Ancak ceza sahası içinde Sow'un vuruşunu Efe Halil'in elle kesmesini hakem Bülent Yıldırım es geçti. 60'ta Sow'un röveşatası az farkla yandan auta çıkarken, Senegalli golcü 61 ve 81'deki girişimlerinden de sonuç alamadı. 82'de şutla kaleyi yoklayan Diego, 83'te kendi kazandırdığı penaltıyı da gole çeviremedi. 86'da Kuyt'ın şutunu kaleci Mihaylov önleyince Fenerbahçe 3 puanı tek golle cebine koydu.
Türkiye

Süper Lig'de son dönemde çıkış içinde olan Beşiktaş bugün sezonun galibiyet rekorunu egale etmek için sahaya çıkacak. Son 6 maçını kazanarak 18 puan toplayan Siyah-Beyazlı takım bugün de Torku Konyaspor'u mağlup ederse üst üste 7. galibiyetini alarak sezonun kazanma serisi rekorunu biraz daha geliştirecek. Sezon boyu en fazla galibiyet rekoru da 13 ile Beşiktaş'ın elinde bulunuyor. Kartal 1959-60 sezonunun 10. ve 22. haftaları arasında bu rekorun sahibi olmuştu. Siyah-Beyazlı takım aynı zamanda bu akşamki maçı kazanırsa deplasmanda da 7. kez 3 puanı hanesine yazdıracak. Beşiktaş bu maç öncesinde de şu anda 18 puanla deplasmanda en başarılı ekip olarak dikkat çekiyor.
Star

Galatasaray'da adı sürekli başka takımlarla anılan Wesley Sneijder için son iddia İtalya'da ortaya atılırken, bu kez hayat arkadaşı Yolanthe Cabau da olayın içine dahil edildi. Tuttosport Gazetesi, Juventus'un Hollandalı yıldıza talip olduğunu ileri sürerken, "Sneijder, Türkiye'de mutsuz ve yeniden İtalya'ya dönmek istiyor. Kız arkadaşı Yolanthe de Türkiye'den ayrılmak istiyor ve Wesley'e G.Saray defterini kapat" dediği ifadelerine yer verdi. Juve'ye yakınlığıyla tanınan Tuttusport, "Yolanthe Yenge"nin Galatasaray'a restinde Hollandalı yıldıza Sarı- Kırmızılı kulüp tarafından yapılan ödemelerde yaşanan gecikmelerin rol oynadığını savundu. Gazete, Juventus'un hocası Massimiliano Allegri'nin de İnter'in 2010'da İtalya Ligi, İtalya Kupası ve Şampiyonlar Ligi'ni kazanmasında büyük payı olan Sneijder'ı transfer listesinin başına koyduğunu belirtti.
Star

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, CNN Türk'te çok önemli mesajlar verdi: Önümüzdeki sezon bazı maçların gündüz oynanması hem futbolumuz hem de kulüplerimiz için çok faydalı olur. Bazı derbiler de gündüz oynanmalı. Ben E-Bilet taraftarıyım Bu konuda kulüpler ve federasyonların ciddi sorumluluğu var. E-Bilet bir fişleme değildir Kanuna aykırı davranış yapanların elbette takipleri olacaktır. Biz altyapımızı iyi kurarsak gelecek yabancılar da yıldız oyuncular olur. Her yabancı bizim futbolcumuzdan çok iyi değil. Okul, kulüpler ve federasyonlar destek verecek. Biz çatı olarak koordineli çalışacağız ki başarılar gelsin. Gençlerimizi spor mu, eğitim mi tercihi noktasında rahatlatacak çalışmalar yapıyoruz. Toplam 900'e yakın tesis inşaatı sürüyor. Statlar 24 saat yaşayan hale getirilecek. İyi olacak. İngiltere'de yağmur bizden fazla ama zemin hiç bozulmuyor. Demek ki eksiklerimiz var. İstiklal Marşı'nın statlarda okunması konusunda TFF'nin elindeki verilere bakılmalıdır. Finansal Fair Play konusunda ceza almayı beklemeden gerekenleri biz hemen yapmalıyız. Kulüpler Yasası'nda iyi bir noktaya geldik, çalışıyoruz. TT Arena'nın çatı konusunu da ortak bir noktada çözeriz.
Akşam


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme