3 Aralık 2014 Çarşamba

03.12.2014 Genel Gündem

03.12.2014

GÜNDEM

Davutoğlu Her Tarafı Gezsin Biz Onu Koruruz
Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin gündeminde kadına yönelik şiddet, 17 - 25 Aralık operasyonları, işsizlik ve ve Papa Francis'in ziyareti vardı. Başbakan Davutoğlu'nun grup toplantısındaki ses tonunun özenti, vücut dilinin kopya olduğunu söyleyen Bahçeli, "Başbakan Davutoğlu, her fırsat ve zeminde Doğan görünümlü Şahin otomobil gibi ses çıkarmaktadır" dedi. Bahçeli, grup toplantısının ardından "Tunceli'ye gittiniz, Başbakan sizi Hakkari'ye davet ediyor" sorusuna, "O Türkiye'nin her tarafını gezsin, biz kendilerini koruruz" yanıtı verdi. Bahçeli, "son MGK'da ülkücülerin de devlet içinde paralel yapılanmalarla kayda alındığı ortaya çıktı" yönündeki bir soru üzerine de "Ülkücüler hiç kayıt dışı kalmadılar ki" dedi. Bahçeli gruptaki konuşmasında ise kadına yönelik şiddete dikkat çekip "Kadınla şiddet arasında kurulan zehirli bağı koparıp atmadıktan sonra Türkiye'nin düzlüğe, methedilecek bir seviyeye gelmesi imkansızdır. Kadına yönelik şiddeti lanetliyorum" diye konuştu. İşsiz sayısının 5,5 milyonu geçtiğini anımsatan MHP lideri Bahçeli, şöyle devam etti: "Villada para eritemeyen, yatak odalarına para santralleri kuran, gemi yüzdüren evlatlar talihlidir de; milletimizin pırıl pırıl milyonlarca gencinin cebinde beş para yoktur. Bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı çocukları saltanat sürmektedir; Erzurumlu Mehmet ile Tuncelili Hüseyin, Diyarbakırlı Hakan ile Balıkesirli Ali umutsuzluğun dibindedir. Yozgatlı küçücük Elif çikolatayı bayramdan bayrama görürken; haysiyetsiz bir bakan çikolata kutularında milyon dolarlarca rüşvet almıştır."
Vatan


Çözüme 11 Adım
6-7 Ekim olaylarının frenlediği çözüm sürecinde yeniden gaza basıldı. Nevruz'a kadar geçecek dört aylık süreçte 11 alanda yürütülecek kapsamlı çalışmalarla 'eve dönüşler'in önü açılacak. Nevruz'da, İmralı'nın örgüte mesajının okunmasıyla tam anlamıyla dağdan inişlerin sağlanması hedefleniyor. Bu süreçte sadece güvenlik birimleri ve hükümet değil, kanaat önderleri, akiller, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, sanatçılar ve sporcular da devrede olacak. Leyla Zana da bu isimler arasında bulunuyor. Hükümetin üzerinde durduğu en hassas konu ise 'güvenlik ve silahsızlandırma' olarak öne çıktı. Başta İmralı ve HDP olmak üzere, süreçte etkili olan kesimlerin, üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi isteniyor. Bu süreçte İmralı ve diğer taraflarla sadece 'MİT' veya 'HDP' kanalıyla değil, toplumsal kesimlerle de irtibat kurulması öngörülüyor. Akil İnsanlar Heyeti'nden bazı isimlerle birlikte, kanaat önderleri, bazı sivil toplum örgütü yöneticileri, sanatçılar aktif olarak devrede olacak. Başbakan Davutoğlu başkanlığında toplanan 'Çözüm Süreci Kurulu' olayları değerlendirilerek adımlara yön verilecek.
Akşam

Sil Baştan Hayat!
Kadına şiddette son nokta…. Erkek şiddetinin artmasıyla kadınlar için emsal bir karar çıktı. Geçen Eylül ayında eski erkek arkadaşının üç yıldır süren şiddet ve tehditleri üzerine genç kadın koruma talebinde bulundu. Mahkeme, genç kadının süresiz olarak kimlik ve adres bilgilerinin gizli tutulması ve devam etmekte olduğu eğitim kurumunun değiştirilmesi ile fizyolojik görüntüsünün estetik ve cerrahi yolla tekrar düzenlenerek yeni bir isimle kimlik verilmesine karar verdi. Daha önce şiddet mağduru bir kadın için sadece 6 aylık süre ile isim ve soy isim değişikliği kararı verilirken, üniversiteli genç kadın için verilen karar emsal teşkil etti. Mahkeme, kararın yerine getirilmesi için cumhuriyet savcılığına yazı gönderdi. Genç kadının estetik ameliyatlarını da devlet karşılayacak. Genç kadının avukatı Mehmet Harun Elçi, alınan kararın şiddet mağduru kadınların faydalanabileceği ve diğer mahkemelere yol gösterebileceği bir karar olduğunu belirtti. Estetik ameliyatın ardından genç kadının önceki görüntüsünden tamamen farklı bir görüntüye kavuşacağını kaydeden Elçi, "Düşünün görüntünüzden memnunsunuz ancak hayatınıza biri giriyor ve ondan korunmak için her şeyinizi değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Esas olması gereken, şiddeti yapan kişinin cezalandırmasıdır" diye konuştu.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 86, 1133-86, 2009                             
ABD Doları 2, 2312-2, 2328/  Euro 2, 7632 -2, 7663/ İngiliz Sterlini 3, 4895-3, 4947                 

Taksit Taksit 'Bedelli'
Hükümetin kaynak yaratma adına 2015 yılıyla birlikte başlatacağı 18 bin TL'ye bedelli askerlik uygulamasında hedef 700 bin kişi olunca işin maddi boyutu bir anda 12.6 milyar TL'ye kadar çıkıyor. 2011 yılındaki bedelli askerlikte 30 yaş sınırı ve 30 bin TL'lik bedel vardı. Bu kez gerek yaş (28) gerekse ödenecek bedel (18 bin TL) tarafındaki iyileşme işin boyutunun bir anda büyümesi anlamına geliyor. 2011'de bedelin yarısı peşin yarısı taksitle ödenebiliyordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu bir önceki uygulamanın aksine bu kez 18 bin TL'nin peşin olarak tahsil edeceğini açıkladı. Taksit fırsatı olmayınca bankalara 2015 için büyük bir pazar çıkmış oldu. Bir önceki uygulamadaki 30 bin TL, aradan geçen 3 yıllık enflasyon hesabı göz önüne alındığında bugünün 37.250 TL'sine karşılık geliyor. Bu da 18 bin TL'ye bedelli askerlik uygulamasının bir öncekine göre yüzde 50 indirimli olduğunu ortaya koyuyor. Önceki bedellide 70 bin kişiye yakın katılım olurken, buradan 2.2 milyar TL'lik gelir kaydedilmişti. Bu kez 12.6 milyar TL'lik büyük hedefe ulaşılamayacak olsa da, katılım yaşı ve bedelin düşük tutulmasının katılımın boyutunu rahatça yüz binlerin üzerine taşıması bekleniyor. Öte yandan bedelli askerlik uygulamasıyla Türk silahlı Kuvvetler (TSK) er ve yedek subay başına harcadığı maliyette de tasarruf sağlamış olacak.
Milliyet

Yaşasın Trakya Akım
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın huzurunda imzalanan yeni boru hattı anlaşmasıyla tüm Avrasya'nın enerji çehresi değişecek. Avrupa'nın tavrı nedeniyle tarihe karışan Güney Akım'ın yerine Türkiye üzerinden Avrupa'ya gaz akışı sağlayacak olan yeni hat 'Trakya Akım' şeklinde faaliyet gösterecek. Bu hattın kapasitesi iptal edilen Güney Akım gibi 63 milyar metreküp olacak. Yeni hatla birlikte Yunanistan sınırında bir dağıtım ünitesi (hub) oluşturulacak. Mavi Akım'ın kapasitesinin büyütülmesi ve TANAP ile Azeri gazının da Türkiye'ye akmasıyla Türkiye doğalgaz dağıtım merkezi haline gelecek. Putin'in Güney Akım'dan vazgeçerek Türkiye'ye yönelmesi, Amerikan basınında Rusya'nın yenilgisi olarak yorumlandı. Putin ise ABD'nin kendi doğalgazını satmak için Güney Akım doğalgaz boru hattını engellemeye çalıştığını açıklamıştı. Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Konuk, Ankara'da Türkiye'ye yönelik olarak Karadeniz'den geçecek bir açık deniz boru hattının inşası için mutabakat zaptı imzaladı. İnşa edilecek yeni boru hattının kapasitesi 63 milyar metreküp olacak. Bunun 14 milyar metreküpü, yani Batı Hattı aracılığıyla tedarik edilmekte olan hacimle eşit miktarda doğalgaz, Türkiye'deki tüketiciler için ayrılırken, yaklaşık 50 milyar metreküp, bir doğalgaz teslim noktasının tesis edileceği Türk - Yunan sınırına aktarılacak. Krasnodar eyaletinde yapımı süren Russkaya istasyonu hattın başlangıcı olacak. Geçen yıl Gazprom'dan 26.7 milyar metreküp doğalgaz alan Türkiye, gazı Mavi Akım ve Batı Hattı üzerinden doğalgaz alıyor. Edinilen bilgiye göre, yeni hat Batı Hattı'ndan gelen gazın yerini alacak. Ukrayna'nın by-pass edilmesiyle gaz doğrudan Türkiye piyasasına girecek. Türkiye'ye gelen gaz, ilave edilmesine karar verilen 3 milyar metreküplük miktar dışında sabit kalacak. Türk tarafı, Yunan sınırında oluşturulacak hub'ı bir süredir istiyordu. Bu istek Putin ile temasta netleşti. Kulislerde konuşulanlara göre, Güney Akım'ın tamamen rafa kaldırılması Putin'in kararıyla bir anda gündeme girdi. Rus enerji yetkililerinin böyle keskin bir adımı beklemediği ifade edildi.
Milliyet

'Türkiye G20'de İddialı Projeler Ortaya Koyacak'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin, G20 dönem başkanı olarak devam eden çalışmaları daha da ileriye taşıyarak yeni bir üslup geliştireceğini belirterek, "Somut ve iddialı yatırım stratejileriyle üye ülkelerin yatırım açıklarını kapatmak için çalışmalar ortaya koyacağız" ifadesini kullandı. Davutoğlu'nun, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı dolayısıyla yayımladığı mesaj, G20'nin internet sitesinde yer aldı. Başbakan Davutoğlu, "Bir yandan mevcut G20 gündemini ilerletirken, diğer yandan da dünyanın geri kalanı, özellikle de düşük gelirli ülkelerin karşılaştığı zorluklar G20'de daha yüksek sesle dile getirilecek" değerlendirmesinde bulundu. G20'nin büyümeyi sağlamak için önemli taahhütler ortaya koyduğunu, şimdi ise eyleme geçme zamanı olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti: "Türkiye'nin dönem başkanlığının önceliklerini üç kelime ile özetleyebiliriz: Kapsayıcılık, uygulama ve yatırım. Bu amaçla KOBİ'leri ilgilendiren hususlara özel bir vurgu yapacağız. İstihdamda cinsiyet eşitliğini takip edecek ve gençlerin istihdamına odaklanacağız. Bu, Türkiye'nin dönem başkanlığının belirleyici hususiyetlerinden birisi olacaktır."
Milliyet

Enerjide Dünyanın Kavşağı Olduk
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ankara gezisi sırasında 'Ukrayna'yı by-pass hattı' olarak bilinen Güney Akım'ın rafa kaldırılarak yerine 2. Mavi Akım'ın inşa edileceğini ilan etmesiyle enerjide gözler yeniden Türkiye'ye çevrildi. Bu hattın devreye girmesiyle birlikte Türkiye, Azeri gazını Avrupa'ya ulaştıracak TANAP-TAP hattından sonra önemli hatta daha kavuşarak 'dünyanın enerji kavşağı' olma iddiasını güçlendirecek. Karadeniz üzerinden, mevcut Mavi Akım'a paralel inşa edilecek olan bu boru hattı yıllık 63 milyar m3 kapasiteli olacak. Proje 2008 yılında da gündeme gelmişti. Uzmanlar, Putin'in Ankara gezisinin tüm dünyada yankı yaratan 'flaş haberi'nin 2007'den beri üzerinde çalışılan ve bugüne kadar 5 milyar dolara yakın harcama yapılan 40 milyar dolarlık Güney Akım hattının durdurulduğunun ilan edilmesi olduğunu belirterek, Rusya'nın bu kararla Türkiye'ye gerçek anlamda 'stratejik partner' yaptığına dikkat çektiler. Uzmanlara göre Rusya, Güney Akım'ı, 'Rus gazına daha fazla bağımlı olmama' gerekçesiyle karşı çıkan AB'nin baskısı yüzünden Bulgaristan'ın vazgeçmesi üzerine mecburen rafa kaldırdı. Bazı uzmanlara göre ise Güney Akım, enerji fiyatlarındaki büyük düşüş, Avrupa'nın azalan talebi ve Avrupa Birliği (AB) ile Rusya- Ukrayna anlaşmazlığının kurbanı oldu. Güney Akım'dan önce geçtiğimiz yıllarda da Hazar Denizi'nde çıkarılan doğalgazı Türkiye üzerinden Bulgaristan ve Avusturya'ya taşımak için tasarlanan Nabucco boru hattı projesi yeterli gaz taahhüdü olmadığı için rafa kalkmıştı. Projenin yerini TANAP almıştı. Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya TAP yoluyla ulaştıracak bu proje Türkmenistan, Irak ve hatta İran gazının dünya pazarlarına açılması için de önemli bir alternatif olarak görülüyor.
Star

400 Ton Gdo'lu Mısır Unu!
Mersin'de Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri ithal edilen 400 ton mısır glüteninin (öğütülmüş mısır) GDO'lu (genetiği değiştirilmiş organizma) olduğunu ortaya çıkardı. Alınan 'uygunluk' yazısının da sahte olduğunu ortaya çıkaran ekipler, 6 kişiyi gözaltına aldı. Glüteni, Çin'den ithal edip bir temizlik işçisi üzerine kurdukları paravan şirketle hayvan yemi olarak iç piyasaya süreceği belirlenen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı. İthal edilen mısır glüteni için alınan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uygunluk belgesinin sahte olduğuna dair bir ihbar üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı ekipler çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda Agros Tarım firmasının serbest dolaşım giriş beyannamesi ile ithal ettiği ve Mersin-Adana D-400 karayolundaki Akgün Gümrük Antrepoları'nda bulunan 400 ton mısır glüteni için beyanname açarak ithalat işlemi başlattığını belirleyen ekipler, ürünün Çin'den getirilerek antrepoya alındığı, firmaca İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne uygunluk belgesi için müracaat edildiği halde ürünlerin Akgüney firmasına devredildiği belirlendi. Beyanname ekinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden alınmış 'uygunluk' yazısı olduğunu gören ekipler, ilgili kurumla görüşünce belgenin sahte olduğu ortaya çıktı. Ekipler ayrıca, ürünlerin devredildiği Akgüney firmasının da paravan olduğunu ve bir temizlik işçisi üzerine kurulduğunu tespit etti. Konunun Mersin Başsavcılığı'na bildirilmesi üzerine soruşturma derinleştirildi. El konulan 400 ton mısır glüteninden analiz için numuneler alındı. Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'ne gönderilen numunelerin analizleri sonucu, ürünün GDO'lu olduğu tespit edilerek ithalinin uygun olmadığı belirlendi. Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce düzenlenen operasyonda Agros Tarım'ın sahibi Basil Dumani, muhasebe yetkilisi Mesut Kılıç, paravan Akgüney firmasının sahibi temizlik işçisi Gökhan Akbal, gümrük firması çalışanları Kemal Tura ve Nihat Tek gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden 4'ünü savcı bıraktı. Basil Dumani ile Mesut Kılıç ise tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Vatan

6 Yetmez 10 Daha
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nini doğlgazda indirim talebinini Rusya'nın teklifinin üzerinde olduğunu, müzakerelerin devam edeceğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın doğalgazdaki indirim teklifinin tüketiciye yansıması konusunda ise "Erken ama çok erken görüyorum. Çünkü BOTAŞ kârı üzerinden değil, zararı üzerinden bu müzakereler sürüyor" diye konuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rus doğalgazının fiyatında indirim görüşmelerine ilişkin, "Sayın Putin'in deklare ettiği, kamuoyuyla paylaştığı rakam Rusya tarafının teklifidir. Tabii ki bu bir adımdır. Biz de karşı teklifimizi kendilerine sunduk. Bu bir müzakeredir, bir süreçtir, devam edecektir. Umarım ki bu ayın, bu yılın sonuna kadar bu süreç tamamlanmış olsun" dedi. Türkiye halen Rus gazının 1.000 metreküpünü yaklaşık 417 dolardan satın alıyor. Oysa Rusya gazın 1.000 metreküpünü AB ülkelerine 350 dolar ortalama ile satıyor. Rusya'nın teklif ettiği yüzde 6'lık indirim gerçekleşirse Türkiye'nin fiyatı da 395 dolara inmiş olacak. Fakat Türkiye bu fiyata da razı değil ve masada olan fiyat AB ülkeleri ile hemen hemen aynı rakamı yani 350 doları gösteriyor. Bir başka deyişle Türkiye gazın fiyatında yüzde 6'la ilave olarak en az yüzde 10 daha indirim yapılması gerektiğini savunuyor. Konuyla ilgili olarak Taner Yıldız "1 Ocak 2015'ten itibaren istediğimiz, bize formülün verdiği revizyon hakkı bu tarihten itibaren başlayacak. Tabii ki hazırlıklarımızı yapmış olmamız doğru olacaktır. İstediğimiz rakam onların teklifinin üzerinde. Biz Almanya'dan sonra Rusya'nın ihracat yaptığı ikinci büyük doğalgaz ülkesiyiz. O yüzden hakkımız olduğu kanaatindeyiz. Bu tür taleplerin gerekçeleri ve neye dayandığını çok iyi biliyoruz. Arkadaşlarımız çok iyi bir hazırlık dönemi yaptılar. Rakamdan bahsetmeyeyim ama daha yüksek bir indirim talebimiz olduğunu söylemem lazım" diye konuştu.
Vatan

Metroya 500 Metre
İstanbul'da trafikte harcanan zaman her geçen gün artıyor. Bu nedenle, saatlerini trafikte harcamak istemeyenler konut alırken veya ofis kiralarken ulaşım kolaylığını ilk sıraya koydu. Son yıllarda özellikle ofis bölgeleri, ulaşım olanaklarına göre şekillenmeye başladı. Artık uluslararası ve ulusal şirketler, merkez seçerken ofisin niteliklerinin yanı sıra raylı sistemlere olan yakınlığına da çok dikkat ediyor. Hatta uluslararası şirketler 500 metreden fazla yürüme mesafesi olan yerleri kabul etmeyip, daha fazla kira ödeyecek olsalar da metroya yakın ofislere yöneliyor. JLL Türkiye'nin 'Ofisler Metro ile Doluyor' raporuna göre bu durum, İstanbul'daki ofis bölgelerini de etkiliyor. Yeni metro hatlarının devreye girmesiyle Kartal, Maltepe, Küçükyalı, Kozyatağı, Ümraniye, Kağıthane ve Seyrantepe gibi yeni ofis aksları oluşmaya başlarken, Basın Ekspres Yolu ve Kavacık gibi akslar da dezavantaj yaşıyor. Yeni metro hatlarının açıldığı yerlerde, mevcut ofislerin kiralarında yüzde 30'dan başlayan artışlar yaşanıyor. İstanbul'da şu anda toplam 3.8 milyon metrekare ofis alanı bulunurken, bu rakam 2017'de 6.4 milyon metrekareye çıkacak. İstanbul'daki metro hattına 157 kilometrelik ek yeni hatlar eklenecek. Rapora göre, artık şirketler servis araçları yerine metro gibi trafikten etkilenmeyen toplu taşıma araçlarını tercih ediyor. Bu nedenle ofis arayışındaki şirketler, metro hatlarına yakın binaları tercih ediyor. Bu da, metro hatlarının bulunduğu ilçelerde ofis inşaatlarını artırıyor.
Vatan

İnovasyon Haftası Bu Kez İstanbul'da
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik A.Ş, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye İnovasyon Haftası, yarın başlıyor. Türkiye İnovasyon Haftası'nın tamamına pek çok Bakan'ın katılımının yanı sıra; 2inci gününe Başbakan Ahmet Davutoğlu, kapanış gününe ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılacak. MIT Medya Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte, CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve ATLAS Deneyi ekibinden Brıan Cox, Finlandiya Eski Başbakanı Esko Aho, G20 Genç Girişimciler Birliği Başkanı Jeremy Liddle, Dijital Medya Uzmanı Robert Tercek ve dünyaca ünlü Türk tasarımcı Ayşe Birsel gibi alanında uzman pek çok konuk 3 gün boyunca katılımcılarla deneyimlerini paylaşacak. 4-5-6 Aralık tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek, katılımın online başvuruyla tamamen ücretsiz olacağı etkinlik; kendi alanında uzman onlarca yerli ve yabancı konuşmacıyı ağırlayacak. Türkiye'nin en inovatif firmalarının ödüllendirileceği İnovalig ve 10 bin başvuru arasından 500 başarılı öğrencinin seçileceği İnovalig finalleri de etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek.
Akşam

DÜNYA

Halep'in Kuzeyinde 160 Km Güvenli Bölge
ABD'nin en saygın gazetelerinden Wall Street Journal'ın (WSJ) ardından ülkenin bir diğer büyük gazetesi Washington Post da Washington ve Ankara'nın Türkiye-Suriye sınırında küçük bir güvenli bölge kurulması konusunda anlaşmaya yaklaştığını yazdı. WSJ haberinde iki tarafın uçuşa yasak bölge fikrinden vazgeçtiğini ancak sınıra kurulacak güvenli bir bölgenin İncirlik Üssü'nden kalkarak devriye gezecek uçaklarla de facto korunacağını yazmıştı. Washington Post ise dün, "görece güvenli bölge" olarak tarif ettiği alanın Halep'in kuzeyinde ve Kobani'nin doğusundaki bölgede kurulacağını yazdı. Üst düzey yetkililere dayandırılan haberin bu bölgenin "potansiyel olarak" 100 mil (160 km) uzunluğunda ve 20 mil (32 km) genişliğinde olabileceğini kaydetti. Başkan Obama'nın iki tarafın haftalardır üzerinde konuştuğu planı geçen hafta yapılan ulusal güvenlik toplantısında dinlediği ancak nihai kararını henüz vermediği ifade edildi. Bir yetkili detaylar üzerinde görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Gazeteye göre Türk özel kuvvetleri kurulacak bölgeye konuşlanarak Suriyeli muhaliflerin pozisyonlarını korumalarına yardım edecek. Türk askerleri ayrıca ABD uçaklarının IŞİD hedeflerini belirlemesine yardımcı olacak. Şu anda insansız hava araçları ve sahadaki muhaliflerin yönlendirmesiyle hareket ettiklerini hatırlatan bir yetkili, bu sayede daha kesin ve etkin hedefler belirlenebileceğini söyledi. WSJ de pazartesi günü, Türkiye'nin özel kuvvetlerini güvenli bölgeye yollamayı teklif ettiğini yazmış ancak "Amerikalı yetkililerin Türk ordusunun bu kapasiteye sahip olup olmadığı ile ilgili şüpheleri olduğunu" öne sürmüştü. ABD'li yetkililer plan çerçevesinde İncirlik Üssü'nün kullanımını elde ettiklerini söyledi. Bir yetkili bu sayede IŞİD'e karşı operasyonda saldırıların sıklığının ve süresinin uzayacağını ifade etti. İncirlik'in kurulacak güvenli bölgeyi devriye uçuşlarıyla korumak için de kullanılacağı belirtildi. Ancak bu plan Suriye lideri Beşar Esad'ın Amerikan uçaklarının Suriye hava sahasını kullanmasına izin vermeye devam edeceği varsayımına dayanıyor. Bir Pentagon yetkilisi Washington Post'a Esad'ın ABD uçaklarına müdahale etme girişimi olursa Suriye'nin hava kuvvetleri ve savunma sistemlerine büyük saldırı düzenleneceğini söyledi. Gazete ABD'li yetkililerin "Türkiye'nin ABD'yi Esad'la karşı karşıya getirme arzusundan" endişe duyduğu yorumunu yaptı.
Milliyet

Bağdadi'nin Eşi Ve Oğlu Lübnan'da Yakalandı
Lübnan ordusu, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin eşinin ve 8-10 yaşlarındaki oğlunun Suriye sınırında güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Bağdadi'nin eşi ve oğlunun 10 gün kadar önce, 'yabancı istihbarat birimlerinin yardımı ile' Lübnan'a girdikten sonra gözaltına alındığı belirtilirken kimlikleri açıklanmadı. Bağdadi'nin Suriye vatandaşı eşinin Savunma Bakanlığı'nda sorgulandığı aktarıldı. Gözaltındaki bu kişinin, Bağdadi'nin ikinci eşi olduğu belirtiliyor. Bağdadi'nin ilk eşinin Irak vatandaşı Suja el-Dulaimi olduğu düşünülüyor, ancak IŞİD liderinin kaç karısı olduğu bilinmiyor. Lüban ordusu bir süredir IŞİD ve El Nusra ile mücadele ediyordu. IŞİD ve El Nusra toplamda 20 Lübnan askerini esir almıştı. Bağdadi'nin eşinin yakalanmasının Lübnan'a pazarlıkta avantaj sağlayabileceği gibi daha fazla IŞİD saldırısını üzerlerine çekebileceği analizleri de yapılıyor.
Milliyet

'Yahudi Devleti' Israrı Netanyahu'nun Sonu Oldu Koalisyon Hükümeti Dağıldı
Ortalama 2,5 yılda bir seçimin yapıldığı İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun başı çektiği çok ortaklı koalisyon hükümeti dağıldı. Maliye Bakanı Yair Lapid, Netanyahu'nun ortaya attığı 'Yahudi Devleti' tasarısına karşı çıkmış iki koalisyon ortağı arasında soğuk rüzgarlar esmeye başlamıştı. Netanyahu'nun, Lapid'in ev alımında vergi kolaylığı tasarına önce destek verip sonra desteğini çekmesi üzerine iki isim arasındaki çatışma alevlenince Netanyahu, hükümetin 2 koalisyon ortağı bakanı görevden aldı. İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Netanyahu, kabine sekreteri Avichai Mendelblit'e kabineyi oluşturan Yesh Atid partisi lideri Maliye Bakanı Yair Lapid ile Hattuna Partisi lideri ve Adalet Bakanı Tzipi Livni'ye görevden alındıklarını bildiren mektubu ulaştırma talimatı verdi" dendi. İki yıl önce göreve başlayan hükümette koalisyon ortağı Lapid 19, Livni ise 6 vekille hükümete girmişti. Son görevden almayla koalisyon bozulurken, Netanyahu, güven oyu için gereken 61 oyu da kaybetmiş oldu. Yeş Atid Partisi ise "Netanyahu, ülkeyi yönetmekte ve İsrail halkının beklentilerini karşılamada başarısız olmuştur. Bakanların görevine son verilmesi korkakça bir harekettir" açıklaması yaptı.
Star

Işid İsrail'i Akdeniz'de Vuracaktı
Kasım ayı başında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebubekir el Bağdadi'ye bağlılık yemini eden Sina Yarımadası'ndaki terörist gruplardan 'Ensar Beyt el Makdis'in Akdeniz'deki İsrail hedeflerine saldırı düzenlemek için Mısır Donanması'na ait bir savaş gemisini kaçırdığı iddia edildi. İsrail ve Arap basınında çıkan haberlere göre olay 12 Kasım'da Mısır'ın Dimyat Limanı açıklarında meydana geldi. İddiaya göre militanlar o tarihte muharebe tatbikatına katılacak bir donanma gemisinin kaptanını, limana giderken sahte bir trafik kazası bahanesiyle durdurdu. Geminin komutanı yerine kendi adamlarını geçiren militanlar, sahilden 70 kilometre açıkta 4 botla gemiye saldırdı. Başta durumu anlamayan donanma görevlileri, 'sahte kaptanın' kimliğini açıklamasının ardından alarma geçti. Bölgedeki savaş gemileri ve helikopterler gemiye saldırırken, komandolar da operasyon düzenledi. Çıkan çatışmada militanların botları batırılırken 32 terörist ele geçirildi. Gemideki 8 personelin halen kayıp olduğu, çatışmada 5 askerin de yaralandığı belirtiliyor. Militanların gemiyle İsrail'in Kıbrıs açıklarındaki Tamar ve Leviathan doğalgaz sahalarında bulunan arama platformu ve savaş gemilerine saldırı düzenlemeyi amaçladığı söyleniyor. Militanların kaçıracakları İsrailli askerlerle, hapisteki Filistinli mahkumları takas etmek istediği öne sürüldü. Şimdiye kadar basından gizli tutulan olayın ardından İsrail'in Akdeniz'deki askeri varlığını artırdığı ve donanmasını alarma geçirdiği vurgulanıyor.
Vatan

Taş Ocağını Basıp 36 İşçiyi Katlettiler
Eş Şebab Kenya'da katliam yaptı. Terör örgütü üyeleri, ülkenin kuzeyindeki Mandera şehrinde bir taş ocağını bastı. Kurbanlar, gece yarısı çadırlarında uyurken saldırıya uğradı. Bölgedeki kaynaklar, Somalili teröristlerin Müslümanları ayırıp gayrimüslimleri kurşuna dizdiğini söyledi. Olay yerine giden Ali Şeyh Yusuf adlı bir şöfor BBC'ye konuştu, işçilerin çoğunun sıraya dizildiğini ve yakın mesafeden başlarına sıkılan kurşunla öldürüldüğünü söyledi. Dört kişinin ise çadırlarında başlarının kesildiğini anlattı. Saldırıyı üstlenen Eş Şebab, "Kenya güçleri, Somali'ye girip Müslümanları öldürdüğü için" eylemi gerçekleştirdiğini açıkladı. Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, kameraların karşısına geçti; yeni İçişleri Bakanı atadığını ve Emniyet Genel Müdürü'nün istifasını kabul ettiğini açıkladı. Her iki görevli de teröristlerce düzenlenen eylemleri önleyemedikleri için eleştiri oklarının hedefi olmuştu
Akşam

Fransa'dan Tarihi Filistin Kararı
Fransa Meclisi, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) milletvekillerinin sunduğu, "Filistin'in devlet olarak tanınmasını" hükümetten talep eden karar tasarısını kabul etti. Genel kuruldaki oylamada 339 ''evet'', 151 ''hayır'' oyu çıktı. İngiltere ve İspanya parlamentolarının da Filistin'in tanınması yolunda karar aldığını hatırlatan Sosyalist Parti adına konuşan François Loncle, Fransa'nın da bu kararı alarak barış görüşmelerinin başlamasına katkı sağlayabileceğini ifade etti. Mecliste diğer radikal sol partinin, karar tasarısını desteklediği gözlendi. Meclis genel kurulunun bugünkü kararı tavsiye niteliğini taşıyor. Filistin'i tanıma konusunda bağlayıcı kararın hükümet tarafından alınması gerekiyor. Fransa

meclisinde Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin kabul edilen karar tasarısının ardından, aynı konuya ilişkin bir başka karar tasarısı 11 Aralık'ta Fransa Senatosu'nda oylanacak.
Akşam

POLİTİKA
612 Bin Yükümlü Yararlanabilecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün partisinin grup toplantısında bedelli askerlik müjdesi verdi. Davutoğlu tarafından açıklanan bedelli askerlik düzenlemesine göre 1 Ocak 2015 itibarıyla 28 yaşından gün almış olanlar, 18 bin TL bedel ödeyerek, bedelli askerlik uygulamasından faydalanacak. 31 Aralık 1987 ve öncesinde doğmuş olanlar, 18 bin TL karşılığında askerliğini yapmış sayılacak. 1 Ocak 1988'den sonra doğanlar ise kapsam dışında kalacak. Düzenlemeden 611 bin 880 askerlik yükümlüsü faydalanabilecek. Başvurular 1 Ocak 2015'ten sonra başlayacak. Tüm yükümlülerin başvurması halinde yaklaşık 11 milyar TL'lik bir kaynak oluşacak. Bedelliden elde edilecek gelir, Savunma Sanayi Fonu'na aktarılacak. Bedeli ödeyerek askerlik görevini yapmış sayılanlar kısa bir süre dahi olsa askerliğe alınmayacak. 1987, 1992 ve 1999 yıllarında çıkarılan bedelli askerlik uygulamalarında yükümlüler 28 günlük kısa süreli de olsa askerlik yapmıştı. 2011'de karılan 4. bedelli askerlik uygulamasında ise bu uygulamadan, "Askerliğini yapan diğer er ve erbaşların olumsuz etkilendiği" gerekçesiyle vazgeçilmişti. Yeni çıkarılacak bedellide de benzeri bir uygulamaya gidilecek. Bedelli uygulamasının yasalaşması konusunda kesin bir takvim belirlenmezken en kısa sürede kanun tasarısının Meclis'e sevk edilmesi ve 31 Aralık'a kadar Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaşması bekleniyor. Bedelliye başvuruların da 1 Ocak 2015'te başlaması bekleniyor. Partisinin grup toplantısında konuşan Davutoğlu, geçen haftanın en önemli olaylarından birinin de Yüksek Askeri Şura toplantısı olduğunu belirterek, mutat aralık ayı toplantısında TSK'nın Yüksek Askeri Şura çerçevesinde kendi başkanlığındaki toplantıda hükümete özelikle harbe hazırlık çalışmaları ve diğer ihtiyaçları konusunda bilgi sunduğunu söyledi. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve TSK'nın ulaştığı düzey bakımında da gurur verici gelişmeleri bizzat kendilerinden dinlemekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: İki önemli değerlendirme yaptık. İlki silahlı kuvvetlerin yapısal reform sürecine girmesi ve teknoloji yoğun savunmaya geçiş imkanlarının güçlendirilmesi. Bundan sonra yurt savunmasının da ötesinde, etkin bir silahlı kuvvetler yapılanmasına gidecek şekilde savunma sanayimizi güçlendireceğiz ve TSK herhangi bir savunma ihtiyacı için yurt dışına bir talepte bulunmaya gerek kalmadan kendi ihtiyacını ülke içinde karşılayacak hale gelecek. TSK'nın uzmanlaşmış ve daha profesyonel yapılanmaya dönüşmesi için de önemli kararlar aldık. Silahlı kuvvetlerimizden gelen talep üzerine ve bu talebi Bakanlar Kurulu'nda arkadaşlarımızla görüştük; sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları, 20 yaşına kadar indireceğiz. Askerlik yapmamış olanlardan da sözleşmeli olarak silahlı kuvvetlerimiz er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş silahlı kuvvetleri mensupları oranını artıracağız ve kısa süreli askerlik görevini vatani görev olarak onurla yapan vatandaşlarımızın üzerindeki yükleri de azaltmaya çalışacağız. Sözleşmeli er ve erbaş konusunda alınan kararın da getirdiği kolaylıkla bedelli askerlikle ilgili önemli bir karar verdik. YAŞ'ta yaptığımız istişareler, TSK'nın ihtiyaçları da göz önüne alınarak dün Bakanlar Kurulumuzda 1 Ocak 2015'te 28 yaşından gün almış olan veya 31 Aralık 2014 itibarıyla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödemek karşılığında askerlik görevini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanı getirilmesiyle hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak hem de buradan doğacak kaynak, teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek için Savunma Sanayii Fonu'na aktarılacak. Bu imkan bütünüyle TSK'nın ihtiyaçlarına yönlendirilecek, başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımıza, bu imkandan faydalanacak gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.
Milliyet

Dede Efendi'yi Gençler Bilmiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da katıldığı 19'uncu Milli Eğitim Şûrası'nda egemenliğin ne yargı, ne de askeri bürokrasiye ait olduğunu belirterek, "Darbe ürünü kurumlar çıkıp da siyasete hiza vermeye yeltenemez" dedi. Peyami Safa'dan alıntı yapan Erdoğan, "Bizim kitap yüklü merkeplere değil, kitabın içindekini sindiren insanlara ihtiyacımız var" diye konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı'nca Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Lykia World Link Otel'de düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şûrası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şuranın gündeminde hemen her aileyi yakından ilgilendiren konu başlıklarının bulunduğunu dile getirdi. Erdoğan, "İstediğiniz kadar müfredatı kaliteli, güçlü yapın, nitelikli öğretmeniniz olmadıktan sonra, buradan netice almanız mümkün değil" dedi. Eğitimde reformlar gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, bu alanlardan birinin de dershaneler olduğunu söyledi. Erdoğan, "Dershaneleri kaldırarak öğrenci, öğretmen, özellikle veliler lehine bir adım atmak istiyorsunuz karşınıza çok büyük ihanet şebekeleri çıkabiliyor. Siz bu zulmü ortadan kaldırmak isteğinizde karşınıza kendi kirli tezgahını korumak isteyen, gözünü para, hırs bürümüş ihanet şebekeleri çıkıyor. İşte ne yaptıklarını gördünüz" diye konuştu. Eğitim sisteminin öğrenciye özgüven vermek zorunda olduğunu ve bu noktada bir özeleştirinin de gerekli olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "'Einstein kimdir' deseniz, her gencin söyleyecek bir ya da birkaç cümlesi vardır. 'İbni Sina kimdir' deseniz çoğunun bu ismi hiç duymadığını görüyorsunuz. Yabancı pop şarkıcılarının adını ezbere sayan ama Dede Efendi'yi, Itri'yi tanımayan Neşat Ertaş dinlemeyi hakir gören kendi sanatçısından maalesef utanan gençlerimiz var. Konuşurken İngilizce'nin Fransızcanın aksanıyla Türkçe konuşan ama kendi kelimelerinden, atasının ecdadının kelimelerinden, onları kullanmaktan, onları telaffuz etmekten mahcubiyet duyan gençlerimiz var. Bu gençleri de hiçbir şekilde suçlayamayız. 200 yıldır eğitimin formatlama aracına dönüştüğü bir sistem ne yazık ki kendisine yabancı bireyler yetiştiriyor ve bunu da cesaret edip hiç kimse sorgulayamıyor."
Milliyet

Evren'in İpiyle Kuyuya İniyorlar
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Ak Parti'yi seçim barajını savunmakla suçlayarak, 'Darbeye karşı olduğunuzu, darbecileri yargıladığınızı söylerken nasıl da darbenin yarattığı imkânlardan yararlandığını söylemiyorsunuz. Hiç mi utanmıyorsunuz? Kenan Evren'in ipiyle kuyuya niye iniyorsunuz?' dedi. IŞİD gruplarının Türkiye toprağını kullanarak Kobani'ye saldırdığını söyleyen Demirtaş, Başbakan'a bu görüntüleri gönderdiklerini söyledi. Demirtaş, dün grup toplantısının bir bölümünü 3 Aralık Engelliler Günü'ne ayırdı. Engellilerin belediye otobüslerini bile kullanamadığını belirten Demirtaş, engelliler konusunda HDP de dâhil hiçbir partinin sicilinin temiz olmadığını söyledi. Konuşmasında seçim barajı tartışmalarına da vurgu yapan Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun utanmadan ve yüzü kızarmadan seçim barajını savunduğunu söyledi. Seçim barajının darbeyle geldiğini hatırlatan Demirtaş, "Darbeye karşı olduğunuzu, darbecileri yargıladığınızı söylerken nasıl da darbenin yarattığı imkânlardan yararlandığını söylemiyorsunuz. Hiç mi utanmıyorsunuz? Kenan Evren'in ipiyle kuyuya niye iniyorsunuz?" dedi. Başkanlık tartışmalarını da değerlendiren Demirtaş, "O sarayları sultanlara dar etmeye geliyoruz. Başkanlık sistemine asla evet demeyeceğiz. Kimse bizim zerimizden başkanlık hayali kurmasın" dedi. Demirtaş, polise "vur emri" verilmeden silah kullanmasını önünü açan tasarının ise Meclis'e geldiğini belirterek, "Göreceksiniz yarın gençlerimizi vuracaklar. Yeni yasayla patır patır gençleri kafasından vuracaklar" diye konuştu. IŞİD gruplarının Türkiye toprağını kullanarak Kobani'ye saldırdığını ileri süren Demirtaş, kürsüden, TMO silolarında IŞİD'lilerin çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Fotoğraflar üzerinde Türkiye sınırları içinde yer alan TMO silolarındaki kişiyi işaret eden Demirtaş, "Gün boyu oradaydılar. Oradan Kobani'ye ateş ettiler. Paletli bir zırhlı araçla Türkiye topraklarından geçerek Mürşitpınar'a intihar saldırısı yapıldı. Başbakan olarak siz talimat vermediyseniz gidin bunların sorumlularını bulun" diye konuştu. IŞİD ile TSK mensuplarının sınırda sohbet ettiklerine dair bir fotoğrafı da kürsüden gösteren Demirtaş, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, askerlerin IŞİD teröristlerine sınır bölgesini hatırlattığını söylediğini aktardı. Demirtaş, "Yarım saati aşan görüntü var. Sohbet ediyorlar, el sallıyorlar. Ne hikmetse bu uyarı oluyor. Başbakana bu görüntüleri gönderdik, inşallah gereğini kendisi yapar" dedi.
Milliyet

Ermenek'e Soma Hakları
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün partisinin grup toplantısında Ermenek'teki maden faciasında hayatını kaybeden madenci ailelerine müjde verdi. Davutoğlu yapılacak uygulamaları şu sözlerle anlattı: "Ermenek'teki madenci vatandaşlarımızın yakınlarıyla ilgili bir güzel haber vermek istiyorum. Soma'da kaybettiğimiz vatandaşlarımız için yapılan bütün uygulamalar Ermenek'teki kazazedeler ve yakınları için söz konusu olacak ve en kısa zamanda Soma'da sağlanan imkanlar Ermenek'teki kardeşlerimize de sağlanacak." "Bu çerçevede vefat edenlere vefat aylığı yanında vefat edenlerin SGK borçları tümüyle silinecek, anne-baba muhtaçlık şartına bakılmaksızın ek vefat aylığı bağlanacak, hayatını kaybedenlerin yakınlarından en az bir kişi istihdam edilecek, kaza olan ocaktaki işçilere 6 aylık net gelirin karşılığı ödeme yapılacak, kaza olmamakla birlikte Ermenek'te olan diğer maden ocaklarında çalışanlara da daha sonra işveren rücu etmek üzere 6 aylık maaşları ödenecek. Bütün bunlar vatandaşlarımız arasında gözettiğimiz eşitlik ve hakkaniyet prensibine uygun bir şekilde karar altına alınmıştır ve en kısa zamanda da arkadaşlara talimat verdim bu uygulamalar hayata geçirilecek."
Vatan

SPOR

Ersun Yanal'ın göreve gelmesinden sonra üzerideki ölü toprağını atan ve lige ağırlığını koymaya başlayan Trabzonspor'da Oscar Cardozo da adeta yeniden doğdu. Vahid Halilhodziç döneminde ligde 8 maçta 3 gol atan ve Avrupa'da da 1 kez fileleri havalandırıp 4 golde kalan Cardozo, ligde son 3 karşılaşmada 5 kez gol sevinci yaşadı. Cardozo 8 golle krallık yarışında "Ben de varım" dedi. Bordo-Mavili forma altında en son 101 hafta önce şu anda Galatasaray forması giyen Burak Yılmaz 4-1'lik Orduspor maçında hat-trick yapmıştı. Cardozo bu hasreti de bitirdi. Paraguaylı oyuncunun gol attığı maçlarda Trabzonspor hiç kaybetmedi. Yıldız futbolcu kendisindeki değişimi şu sözlerle anlattı: "Yeni oyun sisteminde topla daha çok buluşuyorum. Önde rakibe baskı kurduğumuz için top bizde kalıyor. İşler benim için çok iyi gidiyor. Takım olarak da çok değiştik. Hislerimizi sahaya yansıtabiliyoruz. Uyum sorununu giderdik. Güven tazeledik. Bu da sahaya yansıdı. Portekiz basınında çıkan 'Küçük balık (hamsi) yersem gol atacağım' sözünü söylemedim, ama burada çok mutluyum."
Star

Cim-Bom'da Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu dönemi bugün resmen başlayacak. Sarı-Kırmızılı takım Ziraat Türkiye Kupası'nda G Grubu'ndaki ilk maçında Eskişehirspor'u konuk ederken takımın başında Hamzaoğlu yer alacak. Bu karşılaşma Hamzaoğlu açısından ayrıca 2. dalya özelliğini de taşıyor. Hamzaoğlu bundan önceki teknik direktörlük kariyerinde 68 Süper Lig, 74 PTT 1. Lig, 33 2. Lig ve 24 de Türkiye kupası olmak üzere toplam 199 maça çıkmış, görev yaptığı takımlar 262 gol atıp, 247 gol yemişti. Aslan'ın çiçeği burnunda hocasının ilk maçında sahaya yedek ağırlıklı bir kadro sürmesi bekleniyor. As Takımdan Sabri, Semih, Hamit dışında ağırlıklı olarak yedek oyuncular mücadele edip kendilerini gösterecek.
Star

Fenerbahce'nin Ziraat Türkiye Kupası'nda Kayserispor karşısına çıkan 18 kişilik kadrosunda 21 yaşından daha genç tam 9 isim yer alıyordu. Kartal'ın Kayserispor karşısındaki 11'inde genç isimler Uygar Mert Zeybek, Muhammed Akarslan, Caner Koca, Savaş Polat yer aldı. Kayserispor maçında Fenerbahçe'nin ilk 11'inin yaş ortalaması 25.7 iken, sarı-lacivertli takımın Eskişehirspor ile oynanan son lig maçındaki 11'inin yaş ortalaması tam 29.4 olmuştu. 21 yaş altı olarak yedeklerde de Erten Ersu, Ramazan Civelek, Erman Taşkın, Aziz Ceylan ve Hakan Cinemre yer aldı. Savaş'ın performansı göz doldurdu.
Star

Dünya Kupası sırasında Sneijder'ın Türk futbolcularını eleştiren sözlerine Hamza Hamzaoğlu karşılık vermişti. Aradan 5 ay geçti. Wesley Sneijder'ın hocası Hamzaoğlu oldu. İşte ondan sonra polemikler havada uçuştu. Genç teknik adamın Florya'da önceki gün işbaşı yapmasıyla ise hava değişti. Hamzaoğlu imza töreninde "Sneijder konusunda ileri gitmiş olabilirim" dedi, sıcak adımı attı. Ardından Hollandalı ile Hamzaoğlu önce minik zirve yaptı, sonra sahada medyanın önünde gülümseyen görüntüler sundu. Peki buzlar gerçekten eridi mi? Hamzaoğlu, Sneijder'a röportajını hatırlattı. Türk futbolcuları yerden yere vurduğu için tepki gösterdiğini izah etti. Hollandalı, "Sözlerim net, ben futbolcuları değil anlayışı eleştirdim. Topu ayağına alan 3 kez düşünüyor. Bir baskıdan bahsettim" dedi. Genç teknik adam da, "Seni anlıyorum. Seni koşmadığın için eleştirdim ama Şampiyonlar Ligi'nde en çok koşan G.Saraylı sensin. Paranla ilgili sözlerim için medya önünde kendimi eleştirdim. Geçmiş geçmişte kaldı. Senden çok koşan, takım savunmasına yardım eden bir performans bekliyorum" dedi. Sneijder, "Size saygı duyuyorum, ne görev verirseniz onu yapacağım" şeklinde yanıt verdi.
Akşam


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme