3 Aralık 2014 Çarşamba

04.12.2014 Genel Gündem04.12.2014 Perşembe
GÜNDEM 
1'lere Din Dersi 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlen 19. Milli Eğitim Şûrası Antalya'da devam ediyor. Şûranın en sert tartışmalara sahne olan 'Öğretim Programları ve Ders Çizelgeleri' komisyonunda zaman zaman tansiyon yükseldi. Bu grupta, okul öncesinde din kültürü eğitimi verilmesi, karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması yönünde öneriler Şûra'nın ilk gününde öneri olarak sunulmuştu. İkinci gün ise ilkokul 1, 2, 3. sınıflarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması yönünde öneriler geldi. Mevcut durumda, din kültürü eğitimi 4. sınıfta başlıyor. Çalışma grubu okulöncesinde değerler eğitimi verilmesi, ilkokul 1, 2, 3. sınıflarda da zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi verilmesi yönünde karar birliğine vardı. Öneriler, şûranın son günü genel kurula sunulacak ve oylanacak maddeler arasında bunlar da olacak. Komisyonda, din ve değerler dersinin daha küçük yaşlarda anaokulundan itibaren verilmesi gerektiği önerisine bazı üyeler, din eğitiminin devlet eliyle okullarda değil, aileler tarafından evlerde verilmesi gerektiğini söyleyerek karşı çıktı. Bir grup eğitimci de anaokulu çağında pedagojik açıdan din ve değerlere ilişkin soyut kavramların öğretilmesinin yararlı olmayacağını vurgulayarak, "4-5 yaşlarında çocuklar soyut kavramları anlayamaz, bu kavramları sadece zihninde somutlaştırmak ister. Çocuklara anaokulunda Allah, cennet-cehennem gibi soyut ifadeleri anlatamayız" görüşünü savundular. Buna karşılık bazı katılımcılar ise "Sizin din deyince aklınıza neden cehennem geliyor. Allah'ı mı tartışıyorsunuz" tepkisini gösterdi.
Hürriyet

Referans Oldum, Menfaat Temin Etmedim 
17 Aralık operasyonunun ardından rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler dün, Meclis Soruşturma Komisyonu'nda 3.5 saat ifade verdi. Güler, savunmasının ilk bölümünde 50 sayfalık bir metin okudu. Güler'e, Komisyon Başkanı Hakkı Köylü başta olmak üzere çok sayıda AK Parti milletvekilinin özellikle malvarlığı hareketleri ve servet artışıyla ilgili daha fazla soru yöneltmeleri dikkat çekti. Güler'e yöneltilen sorular ağırlıklı olarak şöyle: Reza Zarrab için koruma polisi görevlendirmek ve araçlarına emniyet şeridini kullanma imtiyazı vermek. Zarrab'la birlikte gözaltına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağlamak. Zarrab'la ilgili adli ve istihbari çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat vermek. Zarrab'ın usulsüzlükleriyle ilgili basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak. Güler, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Komisyonun hukuksuzlukları tespit edeceğine ve hakikate ulaşacağına inanıyorum, kendilerine de güveniyorum" dedi. Güler savunmasında tapelerin tamamını reddetmeyerek, "Bazıları montajlanmış, bazıları cımbızlanmış. Yasal değil. Bir bakan takip edilemez" dedi. Zarrab'ın şirketi için Çin'de bir bankaya referans mektubu yazdığını kabul eden Güler, "Referans oldum, ama bir menfaat temin etmedim" diye konuştu. Güler, Zarrab'a trafikte geçiş üstünlüğü sağlamaya yönelik plaka tahsisi ve koruma verilmesiyle ilgili de "Valiliğin yetkisinde. Koruma Daire Başkanlığı'na başvurulmuş. Benim bir şey yapmama gerek yok" dedi. Güler, oğlunun genç yaşta başarılı bir işadamı olduğunu ve Zarrab'a aylık 30 bin dolar karşılığı danışmanlık hizmeti verdiğini söyledi
Hürriyet

Işıd'çilere 3'er Kez Müebbet İstendi 
Niğde'nin Ulukışla ilçesinde, rutin yol kontrolü sırasında güvenlik güçlerine ateş açılması sonucu 1 astsubay ve 1 polisin şehit olduğu, bir vatandaşın öldüğü ve 8 kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin iddianame tamamlandı. Niğde Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 58 sayfalık iddianamede, 20 Mart'ta jandarma astsubay Adil Kozanoğlu, polis memuru Adem Çoban ve kamyon sürücüsü Turan Yaşar'ın ölümü, 7 asker ve yolcu otobüsündeki bir kişinin yaralandığı silahlı saldırıyı gerçekleştirdikleri veya terör örgütüne yardım ettikleri gerekçesiyle 11 sanık hakkında çeşitli cezalar istendi. İddianamede, silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Ankara Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Almanya vatandaşı Benyamin Xu ve Makedonya vatandaşı Muhammed Zakiri'nin 3'er kez müebbet hapis istemiyle yargılanması talep edildi. İddianamede ayrıca, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıların planlayıcısı olduğu iddia edilen Heysem Topalca'nın, Ulukışla'daki silahlı saldırıyı gerçekleştiren 3 terör örgütü üyesini Suriye sınırından Türkiye'ye geçiren kişi olduğu, belirtildi.
Vatan

Bilirkişi Heyeti Hazır 
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararının ardından yeniden görülmeye başlayan Balyoz davasının temelini oluşturan dijital materyalleri incelemesi için İstanbul Teknik Üniversitesi'nden üç isim belirlenmişti. Prof. Dr. Sema F. Oktuğ, Prof. Dr. Uluğ Bayazıt, Doç. Dr. Şima Uyar bilirkişi olarak atanmıştı. Uyar, konuyla ilgili yeterliliğinin olmadığını belirterek görevi kabul etmemiş, Prof. Dr. Oktuğ'un ise Yargıtay aşamasında dijital dokümanların tek başına delil kabul edilemeyeceğine ilişkin basın açıklamasına imza atmış olması görevlendirmenin iptaline neden olmuştu. Hal böyle olunca mahkeme üniversiteden yeni isimler istedi. Üniversite de Doç. Dr. Feza Buzluca ve Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tosun Mısırlı'nın isimlerini mahkemeye illetti. Böylece Balyoz'daki dijital verileri inceleyecek üç kişilik bilirkişi heyeti tamamlanmış oldu. Heyetteki isimlerden Prof. Dr. Uluğ Bayazıt, mahkemeye dilekçe vererek incelemeyi yapmak için İTÜ'de kendisine güvenli bir oda tahsis edilmesini talep etti. İTÜ de dijitallerin incelenmesi için güvenli bir oda hazırladı. Akademisyenler dün Kartal Anadolu Adliyesi'ne gelerek inceleme yapmak üzere dijital verileri teslim aldı. Bilirkişilerin şubat ayındaki duruşmaya kadar çalışmalarını tamamlaması gerekiyor. Balyoz sanıklarının avukatı Hüseyin Ersöz, "Dijital dokümanların suç uydurma amacıyla üretilmiş sahte belgeler olduğu bir kez de mahkeme eliyle yaptırılmış incelemeyle ortaya konulacak. Bilirkişilerin vicdanına ve bilimsel yeterliliklerine güveniyoruz" dedi.
Vatan

Yargıtay'dan 'Cemevi'ne Vize 
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkındaki kapatma davasını reddeden yerel mahkemenin kararını oyçokluğuyla onadı. Cemevi yaptırmak için dernek kurulabileceğine hükmetti. Görüşmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) cemevleriyle ilgili son kararının, resmi tercüme olmadığı için incelenmediği ancak üyeler tarafından gündeme getirildiği açıklandı. Kurul kararının, "Bir yerin ibadethane olup olmadığı konusunda yargı kararları belirleyici olamaz. Herhangi bir yerin ibadethane olup olmadığını kişi kendisi belirler" görüşüne dayanarak alındığı belirtildi. Gerekçeli kararın 1 ay sonra yazılması bekleniyor.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 86, 9041-87, 0455                    
ABD Doları 2, 2391-2, 2420/  Euro 2, 7584-2, 7629/ İngiliz Sterlini 3, 5135-3, 5217

Antidamping Vergisi Yolda 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de ithal edilen cep telefon, dizüstü bilgisayarı ve tabletlerle ilgili olarak antidamping soruşturmasına izin verdiğini açıkladı. Zeybekci, önceki gün imzaladığı kararın şikayetler üzerine aldığını söyledi. Zeybekci, antidamping iddialarını inceleyecek komisyonların kararına bağlı olarak bu ürünlere "telafi edici vergi" uygulanacağını dile getirdi. Zeybekci, TBMM'deki sohbetinde, 8 milyar liralık ithalat kalemini kapsayan ürünlerle ilgili olarak antidamping soruşturma başlatılması kararı aldığını açıkladı. Zeybekci, bu kararı yoğun şikayetler üzerine aldığını dile getirerek, şunları söyledi: "Cep telefonu, tablet ve laptoplarla ilgili antidamping soruşturması başlattık. Buradaki hedefimiz haksız rekabeti önlemek. Çünkü bu tip ürünler zaten Türkiye'de de üretiliyor ama yurtdışından gelenler nedeniyle bir haksız rekabet söz konusu. Bu ürünler, üretildikleri ülkelerde devlet desteği alıyorlar. Bizim özel sektör bu nedenle haksız rekabet olduğu iddiasında. Bu durum, yabancı ülkedeki özel sektörün benim özel sektörümü yok etmesi sonucunu doğurabilir. Biz, bu şikayetleri dikkake alarak antidamping soruşturması başlattık. Bu konuda hemen komisyonlar çalışacak. Soruşturma yapacak. Sanırım bir-kaç hafta sonra soruşturma tamamalanacak. Tıpkı ithal ayakkabıda yaptığımız gibi buna da ek vergi getireceğiz. Komisyonlar bu yönde karar verirse, Türkiye'ye ithal olarak giren cep telefon, laptop veya tablet üretildiği ülkede ne kadar destek alıyorsa, bizim ülkemize girişte o kadar ek vergi ödeyecek.
Hürriyet

Kazın Ayağı Öyle Değil 
Gayrimenkul sektörünün sorunları ve çözüm önerileri Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen zirvede masaya yatırıldı. Hürriyet'in de ana medya sponsoru olduğu zirvede konuşan GYODER Başkanı Aziz Torun, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bir süre önce gündeme getirdiği, 'inşaat değil, sanayi ile büyümeliyiz' önerisini değerlendirdi. Torun, "Babacan sanayinin 5-6 yılda kâr ettiğini ama gayrimenkul sektörünün lüks konutlarının, AVM'lerinin hemen yapılıp satıldığını ifade etti. Buradaki yanlış bir algıyı düzeltmek gerekiyor. Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür hesabı, herhalde dışarıdan öyle görünüyor ama biz diyoruz ki kazın ayağı öyle değil. Gayrimenkul sektörü de öyle cazip, 1 koy 5 al bir sektör değil" diye konuştu. Sektöre sanayiden giriş yapan çok sayıda firma olduğunu belirten Torun, "Sanayiciler buyursun gelsin ama riski görsün. Artık sadece sat-yap modeli konsepti kapsamında barınmak için gayrimenkul geliştirenler için piyasanın daraldığını kabul etmeliyiz. TÜİK verilerine göre 9 ay içerisinde adet olarak yüzde 26, metrekare olarak yüzde 40 artış var. Yüzde 3-4'lerle ifade edilen bir ekonomik büyümede gayrimenkul satış amaçlı konutun yüzde 40'lara varan büyümesi tehlikeli" dedi. Sektörün sorunlarına da değinen Torun, gayrimenkul projelerine açılan durdurma kararlarını eleştirdi. Sektör oyuncularının her an mahkeme kararları ile karşı karşıya kaldığını belirten Torun, "Her dernek, baro, odalar, kuş sevenler derneği, yoldan geçen herhangi bir vatandaş gerek imar planlarına, gerek ruhsatınıza itiraz edebiliyor. Bu da yatırımcı için risk demek. İtirazlar sonunda bakıyorsunuz, çok ulvi bir gerekçe olarak 'kamu yararı' dikkate alınarak yürütmeyi durdurma gibi bir kararla karşılaşabiliyorsunuz. Ondan sonra artık derdini Marko Paşa'ya anlat" dedi.
Hürriyet

Aralıkta Paket Yağacak 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, başta şeffaflık paketi olmak üzere 25 ana madde ve 1200 eylem planından oluşan 'Ekonomide Dönüşüm Programı'nın hazır olduğunu söyledi. Eylemlerin hepsinin tamamlandığını, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun programı paralelinde bu ay içinde açıklanacağını söyleyen Babacan, "Bunları açıklamak cesaret işi. Kendimizi reform sürecine bağlıyoruz. İlan ettiğimiz eylemlerin sonuçları için de tarih veriyoruz" dedi. Babacan, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarından bir taviz verilmeyeceğini belirterek, "12 yıldır jeopolitik risk ve küresel çalkalanmalara rağmen sağlam bir ekonomik ve finansal duruş sergiledik. Sosyal politikalar ile bunu destekledik. Temel ekonomik politikalarımızdan asla taviz vermeyiz" diye konuştu. Gazetelerin ekonomi müdürleri ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2002- 2014 performansının değerlendirdiği bir sunum gerçekleştirdi. Hükümetten ekonomi politikaları ile farklı seslerin yükseldiğinin hatırlatılması üzerine ise Babacan, "Resmi belgede ne varsa ne yazıyorsa biz onu yaptık. Münferit görüşler bağlayıcı değildir. Elbette iki farklı görüş olabilir ama politika birdir. Bundan sonraki süreçte de yazılı belge esas alınacak. Elbette kuralları, esasları olacaktır. Devamlılık kişilere göre değil, kurumlara, kurumsal yapılara göre sağlanır" dedi. Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün hazırladığı küresel yolsuzluk sıralamasında Türkiye'nin bir yılda 11 basamak birden yükselerek 64'üncü sıraya tırmanmasını değerlendiren Babacan, "Örgüt doğrudan bir endeks hazırlamıyor. Bir ölçüsü yok. Çeşitli alt endekslerden ve uluslararası kamuoyunda oluşan algı ve kanaatlerden hareketle bu endeks oluşuyor" dedi. Konuşmasına "Şeffaflık Türkiye için önemli bir konu. Dönem başkanlığını üstlendiğimiz G20'nin gündemindeki konulardan birisi de bunu içeriyor. Her ülkede bu konu problem ve tüm ülkelerin bunun için gayret göstermesi gerekiyor" diye devam eden Babacan, aralık ayında Başbakan Davutoğlu'nun Şeffaflık Paketi'ni kamuoyuna duyuracağını kaydetti. Babacan, "Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanacak Şeffaflık Paketi'nde imar düzenlemelerinden, rekabetçilik, eşit ulaşım hakkı, rantın adil dağılımı ve fırsatçılığa kadar pek çok konuda düzenlemeler olacak. Detaylarını şimdi paylaşmam doğru olmaz" diye konuştu.
Türkiye

Depo Ucuzladı 5.2 Milyar Dolar Cepte Kaldı 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Bakanı Yıldız, son 5 ay içerisinde petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte akaryakıt fiyatlarında 60-70 kuruş arasında indirim olduğunu belirterek, bu dönemde vatandaşların kullandığı binek araçlarda ve toplu taşıma araçlarında elde edilen tasarruf miktarının 5,2 milyar dolar olduğunu söyledi. Yıldız, "Bu tahakkuk etmiş, gerçekleşmiş bir rakamdır. Bunların her birisi anında yansıtılıyor. Son 5 aydaki eğilim düşme yönünde. Herhangi bir artış beklentisi önümüzdeki 2-3 ay içerisinde görünmüyor" diye konuştu. Akaryakıt fiyatlarındaki indirime de değinen Yıldız, motorindeki indirimin Türkiye'de uluslararası arenayla aynı oranda olmadığını, dünyada yüzde 29 olan bu oranın Türkiye'de döviz farkından dolayı yüzde 23 civarında kaldığını anlattı. Ham petrolün, benzin ve motorinin dünyadaki fiyat dalgalanmalarının aynı oranda olmadığını vurgulayan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ham petrol fiyatlarına bakıp, çarpıp bölerek bu oranları rahatlıkla bulamazsınız. Bunların içerisindeki vergi farkını da mutlaka değerlendirmelisiniz." Türkiye'nin Rusya ile doğalgazda indirim pazarlığı devam ettiğini de belirten Yıldız, bu hafta içerisinde hem Güney Akım hem de fiyat müzakereleriyle alakalı oturup konuşulacağını kaydetti. Rusya'dan gelecek gazda alternatif hat konusunda ise iki güzergahın söz konusu olmadığını dile getiren Yıldız, "Bazı yerlerde Samsun'dan gelebileceği yer alıyor. Böyle bir düşüncemiz yok. Eğer bu proje nihayetlenirse, hukuki bağlayıcılığı olan bir metne doğru giderse bu ancak Trakya'dan girip, Trakya'da bir doğalgaz merkezi oluşturmaya dönük. Belki orada LNG tesislerinin de kurulabileceği, geniş bir tesisten bahsedebiliriz" dedi.
Türkiye

Petrolün Enflasyona İlk Yansıması 
Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) gıda fiyatlarındaki artışın yavaşlaması ve petrol fiyatlarındaki düşüşün ulaştırma fiyatlarını yüzde 1.8 aşağı çekmesi nedeniyle kasımda yüzde 0.18 ile beklentilerin altında arttı. TÜFE'nin kasım ayında yüzde 0.3 artması bekleniyordu. Petrol fiyatlarında yaşanan son dönemdeki düşüşün enflasyona asıl etkisinin gelecek yıl olması bekleniyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, petrolde 10 dolarlık her düşüşün enflasyonu yarım puan aşağı çektiğini belirtti. Petrol fiyatlarının 70-80 dolar seviyesinde kalması durumunda enflasyonun gelecek yıl, tahminlerden 1 puan daha düşük olması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, ekimde yüzde 8.96 olan yıllık TÜFE, kasım ayında yüzde 9.15'e yükseldi. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden 'H' kasımda yıllık olarak yüzde 9.89, 'I' yüzde 9.03 arttı. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise kasımda yüzde 0.97 düşüş gösterirken, yıllık bazda artış ise yüzde 8.36 oldu. Verilere göre ana harcama grupları itibariyle kasımda aylık en yüksek artış yüzde 4.11 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşirken, ev eşyasında yüzde 0.86, lokanta ve otellerde yüzde 0.63 artış gerçekleşti. Kasımda aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1.79 ile ulaştırma olurken, eğlence ve kültürde yüzde 1.32, haberleşmede yüzde 0.13, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.1 düşüş gerçekleşti. Kasım ayında fiyatı en fazla artan ürün yüzde 28.5 ile salatalık oldu.
Star

4/C'li Çalışana Müjde 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını dün yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapılan ve 2 saat süren toplantıda taraflar herhangi bir teklif sunmadı. Hükümet, 2015 yılı programında, asgari ücrette yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er artış planlandığına yer vermişti. Asgari ücret halen 891.03 TL olarak uygulanıyor. Bakan Çelik, toplantıda 4/C'li çalışana müjde verdi. Özelleştirilen kurumlarda çalışanların, bulundukları yerde çalışmak ya da kamuda 4/C statüsünde çalışmaya başlamak üzere iki tercihlerinin olduğunu belirten Bakan Çelik, şunları söyledi: "Bu konudaki süre 6 aydı. Bu sürenin, hem işveren hem de işçi kesimi tarafından yeterli bir süre olmadığı, kısa olduğu ifade edildi. Bu çerçevede, sürenin 2 yıla çıkarılması bize iletildi. Yaptığımız görüşmelerde, özelleşen kurumlarda işçinin tercihine sunulan 6 aylık süreyi, 2 yıla çıkarmak için gerekli düzenlemeyi, Bakanlar Kurulu kararının yayınlanması için Başbakanlığa göndermiş bulunuyoruz" dedi. Çelik ayrıca, 3 çocuktan alınan gelir vergisinin kaldırılmasıyla ilgili olarak da "Maliye ile yaptığımız görüşmede, çıkacak yasalardan birine ilave edilmesi konusunda değerlendirmemiz, şu anda sürüyor" dedi.
Star

Şimşek: Petrol Fiyatları Türkiye'yi Zenginleştirir 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında yaşanan düşüşü Türkiye için müthiş iyi bir gelişme olarak tanımladı. Şimşek, "Petrol fiyatlarında düşüşten ciddi şekilde fayda sağlayan bir kaç ülke var ve Türkiye onlardan biri" dedi. Şimşek, Brent petrolünün varil fiyatında yüzde 36 düşüşün Türkiye'yi büyük olasılıkla kredi notu takip listesinden çıkaracağını ve tekrar yatırımcıların radarına sokacağını belirtti. Şimşek, "Birçok analistin Türkiye'de kırılganlıktan bahsetmelerinin nedeni büyük cari işlemler açığı. Petrol fiyatında her 10 dolarlık düşüş açığı 4.5-5 milyar dolar azaltacak. Ayrıca bu düşüş enflasyonun 40 baz puan aşağı çekilmesi ve büyümenin 30 baz puan artması anlamına geliyor" diye konuştu.
Vatan

Bursalı Doblo'yu ABD'ye Davutoğlu Yolcu Etti 
TOFAŞ Bursa fabrikasında üretilen ve 80 ülkenin ardından ABD pazarına da ihracatı başlayan Doblo Amerika için Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla düzenlendi. Davutoğlu, Bursa'daki Tofaş Türk Otomobil Fabrikası'nda düzenlenen "Doblo Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni"nde yaptığı konuşmada, bugünün hem Tofaş, Koç Holding ve Fiat Chrysler için hem de Bursa ve Türkiye için bir gurur günü olduğunu söyledi. Bu gurur gününe katkıda bulunan yetkililere ve emekçilere teşekkür eden Davutoğlu, şunları kaydetti: "Eminim rahmetli Vehbi Koç eğer burada olsaydı, 'Ülkem varsa ben de varım' demesinin bir doğrudan somut göstergesinin hayata geçmesinden büyük bir memnuniyet duyardı, onu da rahmetle anıyorum. Gerçekten bir gurur günü, Doblo Amerika'nın ihracatına başlanmasına katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Biraz önce rakamlar verildi, 175 bin Doblo ihraç edilecek, Kamil Bey'in verdiği rakamlara göre. Türkiye'ye baktığımızda 2002'de toplam 357 bin araç üretiyorduk. Yani 2002'de üretilen araç sayısının neredeyse yarısı, sadece 'Doblo Amerika' olarak Amerika'ya ihraç edilecek."
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Şişli İçin Son Sözü Kılıçdaroğlu Söyleyecek 
Şişli Belediyesi'nde Başkan Hayri İnönü ile Başkanvekili Emir Sarıgül arasında bir kısmı medyaya da yansıyan gerginliğin ciddi bir rahatsızlık konusu olarak CHP Genel Merkezi tarafından da yakından izlendiği öğrenildi. Bu gelişmeler karşısında, "Seçilmiş başkanımız Hayri İnönü'dür" tutumunu alan CHP yönetiminin, sorunun kesin çözümü için önümüzdeki günlerde devreye girmesi bekleniyor. Hürriyet'in edindiği bilgilere göre, Şişli Belediyesi'nde bir süredir yaşanmakta olan sorunlar, CHP Genel Merkezi'ne de aktarılmış bulunuyor. Genel merkez, Şişli Belediyesi'nde meydana gelen olaylarla ilgili bilgi ve veri toplama faaliyetinde son aşamaya geldi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na son bilgilerin de sunulmasının ardından vereceği talimat doğrultusunda Genel Merkez'in meseleye ağırlığını koyacağı belirtildi. CHP çevreleri, aslında Genel Merkez'in Hayri İnönü'ye, "Seçilmiş belediye başkanı sizsiniz, sizin kararlarınız önemli" mesajını zaten verdiğini belirtiyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen çarşamba günü İstanbul'dayken Şişli Belediyesiıne yaptığı ziyaretin de büyük ölçüde bu mesajın bir teyidi olduğu vurgulanıyor. Kılıçdaroğlu, bu ziyareti sırasında İnönü ve Sarıgül ile birlikte görüşmüştü. Bu arada geride bıraktığımız günlerde yapılan görüşmelerde, CHP Genel Merkez yöneticilerinin Hayri İnönü'ye, "Mustafa Sarıgül ile aranızda sözlü veya yazılı olarak bir yıl içinde görevi bırakmaya ilişkin bir anlaşması yapıldı mı; yapıldıysa bizim haberimiz neden yok?" diye sorduğu ve İnönü'nün de bu iddiayı kesinlikle reddettiği kaydedildi. Ayrıca, Hayri İnönü'nün bu süreçte yaşanan gelişmeleri ve karşılaştığı sıkıntıları özetleyen bir mektubu notere teslim ettiği iddiası da, CHP Genel Merkezi'nde yaygın bir şekilde konuşuluyor. CHP'nin üst düzey bir yöneticisi, dün Hürriyet'e, "Sorunun farkındayız, ilgileniyoruz, kısa zamanda bir çözüme kavuşturacağız" dedi
Hürriyet

Kandil'e Devlet Heyeti Gitmeyecek 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir devlet heyetinin de Kandil'e gideceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi. İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşüp hazırladığı 'Müzakere Süreci Taslağı'nı alan HDP heyeti, bu hafta içinde Kandil'e gidecek. HDP Grup Başkan Vekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, çözüm sürecinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir görüşme talebinde bulunduklarını ve yanıt beklediklerini söyleyerek, "Eğer görüşme gerçekleşirse biz de Kandil ziyaretini planlayacağız" dedi. HDP heyetiyle birlikte bir 'devlet heyeti'nin de ilk kez Kandil'e gideceği ile ilgili çıkan haberleri değerlendiren Demirtaş ise "Devlet heyetinin Kandil'e gideceği diye bir şey kesinlikle yok. Tamamıyla uydurmadır" dedi.
Vatan

'Aydın Diktasına Projektör Tutalım' 
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili tartışmalara noktayı koydu. Erdoğan, "Burası Tayyip Erdoğan'ın sarayı değil. Burası Türk milletinin sarayıdır. Ve burası Türk milletinin kendi imkanlarıyla inşa edilmiş bir saraydır" diye konuştu. Ödülleri, sinema alanında Hülya Koçyiğit, müzik alanında Niyazi Sayın, Edebiyat alanında Alev Alatlı, Tarih alanında Prof. Dr. Engin Akarlı aldı. Kurum kategorisinde ise ödül Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nin oldu. Törene, siyaset, bilim, sanat ve basın dünyasından çok sayıda isim katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmada özetle şunları kaydetti: İşte çatısı altında bulunduğumuz Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı. Neler neler söylediler. Varsın söylesinler. Biz büyük bir devlet olmanın gayreti içindeyiz. Acaba Türkiye Cumhuriyeti, nerede yönetildi diye sorulduğunda bu soruya bu saray cevap verecektir. Burası Tayyip Erdoğan'ın sarayı değil, Türk milletinin sarayıdır. Ve burası milletin kendi imkanlarıyla inşa edilmiş bir saraydır. Nobel kararlarını objektif mi veriyor. Asla. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını objektif mi veriyor asla. Bu beş ülke sadece Hıristiyanlardan oluşuyor. İçlerinde bir tane Müslüman ülke var mı? Yine söylüyorum. Dünya beşten büyüktür.
Akşam

DÜNYA 

Hagel'ın Yerine Yardımcısı Geliyor 
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın istifasının ardından Pentagon'a gelecek yeni ismin Hagel'in eski yardımcısı Ashton Carter (60) olacağı iddia edildi. Amerikan medyası, hükümet yetkililerine dayanarak verdiği haberlerde 'son dakika değişiklikleri olmazsa' Obama yönetiminin Carter'ı aday göstereceğini yazdı. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Carter'ın aday gösterilip gösterilmeyeceği konusunda açıklama yapmaktan kaçınsa da onun için "Savunma Bakanlığı'nın nasıl çalıştığına ilişkin derinlemesine bilgisi var" ifadesini kullandı. Ashton Carter, savunma bakanlığı koltuğundan geçtiğimiz yıl istifa ederek ayrılmıştı. Carter'ın, Hagel'la yaşadığı uyuşmazlık nedeniyle görevini bıraktığı haberleri yapılmış ancak Ashton Carter bunları yalanlamıştı. Oxford Üniversitesi'nden fizik doktorası bulunan ve Harvard Üniversitesi'nde öğretim üyeliği de yapmış olan Prof. Ashton Carter, özellikle silah teknolojileri ve askeri bütçe konusunda uzman bir isim. Carter'ın Pentagon'un bürokratik sistemini daha etkin hale getirmek istediği ifade ediliyor. Ayrıca, Ashton Carter'ın Demokrat Parti dönemlerinde görev almış olmasına rağmen partizan bir duruşunun olmaması Senato'da Cumhuriyetçilerin de onayını almasını kolaylaştıracak gibi görünüyor.
Hürriyet

Anlaşmaya Yakınız 
Brüksel'deki NATO karargahında yaklaşık 60 ülkenin temsil edildiği toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Tutumumuz son derece net: Kapsamlı bir politikanın olması gerektiğini, söylemlerimizle uygulamalarımızın örtüşmesi, bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini, hava saldırılarının yetersiz olduğunu ve DAEŞ'le (IŞİD) daha kapsamlı bir stratejiyle mücadele edilmesi, Suriye'de ılımlı muhalefetin ve ÖSO'nun desteklenmesi, sorunun insani boyutuna da duyarsız kalmamamız gerektiğini ve Halep'in stratejik önemini gündeme getirdik" dedi. Çavuşoğlu, toplantıya katılan bölge ülkelerinin kapsamlı bir strateji ve acil müdahale konusunda Türkiye ile aynı yönde görüş bildirdiklerini kaydederek şöyle konuştu: "Anlattıkça ve tartıştıkça ABD başta olmak üzere önemini anlamaya başlayan müttefiklerimiz var. Uçuşa yasak bölge belli sayıda koalisyon üyeleriyle gündemde tutuldu. Bu konuda özellikle ABD ile tutumlarımız yaklaştı. Uçuşa yasak ya da güvenli bölgenin zorunluluğunu savunan ülke sayısı da arttı. ABD ile eğit-donat, uçuşa yasak bölge ve DAEŞ'le mücadele gibi birçok konudaki görüşlerimizde yakınlaşmamız var." Brüksel'deki IŞİD toplantısı sonrası konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de "Müttefikimiz Türkiye ile yakın görüşmeleri sürdürüyoruz. Ancak şu noktada güvenli bölge konusunda bir karara yakın olduğumuzu söylemek için erken" dedi. Bu arada koalisyondaki 60 ülkenin dışişleri bakanlarının ortak deklarasyonunda "DAEŞ'in Suriye ve Irak'taki ilerleyişi durduruldu" denildi.
Star

'Hava Saldırıları Terörü Bitiremez' 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransız Paris Match dergisine verdiği röportajda, ABD'nin öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına yönelik hava saldırılarını eleştirdi. "Terörü hava saldırılarıyla bitiremezsiniz" diye konuşan Esad, 'bölgeyi tanıyan ve hızla karşılık verebilecek kara birliklerinin' IŞİD'le mücadelede son derece önemli olduğuna dikkati çekti. Askerlerinin 3 yıldır aynı gruplarla savaştığını vurgulayan Esad, "Hava saldırıları ciddi ve etkili biçimde yapılsa elbette ki işe yarardı. Ama koalisyonun 2 aydır düzenlediği saldırılar bir işe yaramıyor" dedi. Suriye lideri IŞİD'e karşı kara operasyonunu kendilerinin yürüttüğünü söylerken, özellikle Türkiye'nin militanlara destek verdiğini, bu nedenle de mücadelede bir sonuç alamadıklarını iddia etti. Esad, sonunun Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ya da Libya'nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi gibi olmasından korkup korkmadığı sorusuna, "Bir kaptan ölümü ya da yaşamı düşünmez, gemisini kurtarmayı düşünür. Eğer batmayı düşünürse, herkes ölür. Ben ülkemi kurtarmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum" diye cevap verdi.
Vatan

Çernobil'den Daha Yakın Tehlike 
Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporizhye nükleer santralında bir kaza meydana geldiği açıklandı. Kamuoyundan 5 gün boyunca saklanan kaza, ülkenin yarısında elektrik kesintisi yaşanınca ortaya çıktı. Avrupa'nın en büyük, dünyanın da beşinci büyük nükleer santralında gerçekleşen kazayı, kamuoyuna Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk duyurdu. "Zaporizhye Nükleer Santralı'nda bir kaza meydana geldiğini biliyorum" diyen Yatsenyuk, başka detay vermedi. Ülkenin yeni Enerji Bakanı Volodimir Demçişin ise sorunun enerji üretim birimindeki kısa devreden kaynakladığını söyledi ve santralın yarın normal çalışma düzenine dönebileceğini iddia etti. Dünyanın en büyük nükleer kazası 1986'da, Ukrayna'daki Çernobil santralında meydana gelmişti. Zaporizhye nükleer santralı, Türkiye'ye Çernobil'den daha yakın bir mesafede bulunuyor.
Akşam

İsrail 'Şahinleşecek' Endişesi 
İsrail'de koalisyon hükümetinin dağılmasının ardından erken seçime gidilme kararı Filistin tarafında karamsarlığa yol açtı. Netenyahu'dan sonra kurulacak yeni hükümetin Filistin'e karsı daha sert ve acımasız olacağı görüşü hakim. 'Şahinler'in hakimiyetinde olması beklenen yeni kabineyle, devam eden barış müzakerelerinin tıkanacağı düşünülüyor. Öte yandan, Israil Meclis Başkanı Yuli Edelstein'in ofisinde toplanan parti grup başkanlarının yaptığı toplantı ardından yapılan açıklamada, 17 Mart 2015'te erken seçime gidilmesine kararı alındığı belirtildi. Israil meclisinin feshedilmesine ilişkin oylamanın da gün içerisinde yapılması bekleniyor.
Akşam

SPOR 

Eurocup'ın en güçlü takımlarından Rus Khimki ile deplasmanda karşılaşan Beşiktaş Integral Forex rakibini son dakikalarda zorladı ama galibiyet şansını yakalayamadı: 78-82. Hücumlardan ilk çeyrekte boş dönmeyen temsilcimiz, ilk 2 dakikayı 5-4 önde geçti. Rakibinin dış atışlarına karşılık vermekte zorlanan siyah-beyazlılar, 5 dakikayı 12-7 geride geçti. Savunmada açıklar veren ve boyalı alandan sayı bulmakta zorlanan Beşiktaş ilk çeyreği 20-13 geride bitirdi. İkinci periyotta 20-0'lık seri yakalayan rakibine 10-2'lik seriyle cevap veren Beşiktaş soyunma odasına 42-28 geride girdi. Siyah-beyazlılar üçüncü periyotta bir ara farkı 9'a indirse de Khimki 10-2'lik seriyle son çeyreğe 60-43 önde başladı. Final bölümünde adeta şahlanan temsilcimiz son 3 dakikaya girilirken farkı da 9'a indirdi. 71-62. Chris Lofton ile arka arkaya basketler bulan Beşiktaş, farkı 7 sayıya kadar düşürdü: 75-68. Son dakika içinde Chris Lofton ve Engin Atsür ile basketler bulan siyah-beyazlılar, farkı 4'e indirmeyi başardı. Kalan sürede iki takım da basket bulamadı ve Beşiktaş İntegral Forex karşılaşmadan 82-78 mağlup ayrıldı. Bu sonuçla ilk maçı 2 sayı farkla kaybeden Khimki averaj avantajını eline geçirdi ve Beşiktaş'tan liderliği de devraldı. Euro Cup'taki diğer temsilcilerimizden Pınar Karşıyaka evinde Ventspils'i 71-67 yenerken, Banvit Romanya ekibi Ploiesti'ye deplasmanda 84-74 mağlup oldu.
Türkiye

Trabzonspor'un başarılı futbolcuları Özer Hurmacı ile Mehmet Ekici, üst üste alınan galibiyetlerin takıma olumlu yansıdığını söyledi. 4-1 kazandıkları G.Birliği maçına çok iyi başladıklarını ve güzel bir galibiyet aldıklarını belirten Özer, "Özellikle evimizde oynayacağımız maçların bu şekilde olması lazım. Taraftarımızın daha çok katılımı ve coşkulu oyunumuzla birçok maçı bu şekilde koparabiliriz" dedi. 3-0 kazandıkları G.Saray maçının ardından taraftarlara yaptığı çağrının büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Hurmacı, "Çocukların Trabzonspor forması giyerek okula gitmesi beni çok mutlu etti. Hepsine teşekkür ediyorum. Takım performansı karşısında taraftarların kayıtsız kalamayacağını ve tekrar tribünleri dolduracaklarını düşünüyorum" diye konuştu. Beşiktaş ile Konya'da yapacakları maçın önemine de değinen Özer, "Bizim gözümüzde her maç bir final. Eğer bir hedef koyduysak, her maça bu şekilde bakmamız gerekiyor. Umut ediyorum ki Konya halkı da bizi destekleyecektir. Orası bize uğurlu gelecektir" ifadelerini kullandı. Mehmet Ekici ise Ziraat Türkiye Kupası'nda karşılaşacakları Keçiörengücü'nü yenerek kupaya iyi bir başlangıç yapmak istediklerini belirtti. Her kulvarda olduğu gibi bu kulvarda da hedeflerinin yüksek olduğuna işaret eden Ekici, "Gönül ister ki stadımızda daha çok taraftarımız olsun. Yine de bizi zor zamanlarımızda yalnız bırakmadılar. Desteklemeye devam edip, sabırlı oldular. Böyle bir taraftara sahip olduğumuz için çok mutluyum" diye konuştu. G.Birliği maçının ligdeki konumları açısından çok önemli olduğunu ve kazandıkları için mutlu olduklarını dile getiren gurbetçi oyuncu, "İyi bir oyun ortaya koyduk. Girdiğimiz pozisyonları değerlendirdik. Takım iyi bir hava yakaladı. Bunu devam ettirmek istiyoruz" dedi.
Türkiye

Kupa kapışmasında 5'te Serdar serbest atıştan perdeyi açtı. 6'da Pandev penaltı kaçırdı. Selçuk 15'te serbest atıştan, 35'te penaltıdan 2 golle skoru 2-1'e yaptı. 57'de Felipe Melo atıldı. 61'de Erkut eşitliği sağlasa da Aslan, 83'te Bruma ve 89'da Umut'la zafere uzandı. G.SARAY, Türkiye Kupası'nda Eskişehir'i ağırladı. 5'te Serdar Özkan sol çaprazdan kullandığı serbest atışta topu ağlara yolladı: 0-1. 6'da kazanılan penaltıyı Pandev kullandı, kaleci Sinan gole izin vermedi. 11'de Serdar'ın kullandığı serbest atışta Sinan topu köşeden çıkardı. 15'te bu kez Selçuk serbest vuruştan topu filelere gönderdi: 1-1. 22'de Serdar'ın serbest atışında top Sinan'da kaldı. 35'te kazanılan penaltıyı Selçuk İnan gole çevirdi: 2-1. 47'de Telles'in ortasında Bruma gelişine vurdu top üstten dışarı gitti. 57'de ikinci sarı kartı gören Felipe Melo, kırmızı kartla oyun dışı kaldı. 61'de ceza alanı çaprazında topla buluşan Erkut Şentürk müthiş bir şutla kaleci Sinan Bolat'ı avladı: 2-2. 77'de Bruma'nın şutunda Eskişehir kalecisi Sinan topu köşeden çıkardı. 83'te Bruma nefis vurdu: 3-2. 89'da Umut Bulut sert vurup skoru belirledi: 4-2.
Star

Ziraat Türkiye Kupası A Grubu'nda Gaziantep, Sivosspor'u deplasmanda yıktı: 2-1. İlk yarısı 0-0 sona eren mücadelede, Sivasspor 57. dakikada Ahmet Aras'in penaltıdan attığı gol ile öne geçti. Bu golden sonra ataklarını sıklaştıran Antep, 82. dakikada Erdem Şen ile beraberliği yakaladı ve son dakikada sahneye çıkan Serhan, attığı gol ile takımına galibiyeti getirdi. Diğer sonuçlar şöyle: F Grubu: Ç.Rize-Adana DS: 2-1. C Grubu: Samsunspor-Karagümrük: 0-1, E Grubu: Altınordu-Bayburt: 1- 0, G Grubu: Diyarbakır BŞ-Balçova Yaşam: 2-2. Bugün saat 12.30'da Sivas 4 Eylül Belediyesi ile Kardemir Karabükspor karşı karşıya gelecek.
Star

F.Bahçe, 14 Eylül'de Trabzon ile 0-0 berabere kaldı. Bu maçtan önce Euro 2016 elemelerinde 3-0'lık İzlanda depremini yaşadık. Milli Takım, Çekler'e 2-1 yenildi, Letonya ile 1-1 berabere kaldıktan sonra Fener, Arena'da G.Saray'a 2-1 mağlup oldu. İsmail Kartal'ın öğrencileri 3 maçlık galibiyet serisinde G.Birliği, Beşiktaş ve Ç.Rize'yi geçip zirveye çıktı. Yine milli ara geldi. 4-0'lık Brezilya bozgununu Volkan'ın Arena'da küfür patlaması yaşadığı Kazak maçı takip etti. Milli ara sonrası F.Bahçe Bursa ve Eskişehir ile berabere kalıp, liderliği kaybetti. Sarı-Lacivertli takım, 15'er günlük milli aralarda ancak 7-8 futbolcuyla idman yapabiliyor. Takımın ritmi bozuluyor. Milli kamplarda yaşanan kaoslar da F.Bahçeli futbolcuların psikolojisini bozuyor. Emenike, Nijerya ile Afrika Kupası'ndan elendi. Türk futbolcular, Euro 2016 elemelerindeki başarısızlıkla sarsıldı. Bu durum da Fener'in çöküşünde takım içindeki büyük sorunlarla birlikte başrol oynadı.
Akşam--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme