11 Aralık 2014 Perşembe

08.12.2014 Genel Gündem


08.12.2014 Pazartesi
GÜNDEM
Birçok Şeye Cumhuriyet'le Ulaştık 
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Ömer Tuğrul İnançer'in "İnkilap mı? İnkilap ne demek biliyor musunuz? 'Köpekleştirme' demektir. Bu memlekette inkilap (köpekleştirme) yapılmıştır" dediği Meclis personelini eğitim konferansıyla ilgili gelişmelere el koydu. Resmi ziyarette bulunduğu Umman'ın başkenti Muskat'tan İnançer'in değerlendirmelerine tepki gösteren Çiçek, soruşturma başlatacaklarını belirterek şunları söyledi: "CHP ve MHP eleştirilerinde haklı olabilir, 'Haksızdır' diyemem. Ben buraya geldiğimde öğrendim, dün gece (önceki gece) de Genel Sekreteri aradım. Konuyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıyoruz. Pazartesi günü yapacaklar. Ne gerekiyorsa yapacağız. Türkiye'nin kazanımlarını kimsenin yok farz etmeye hakkı yoktur. Bizim bugün birçok şeye Cumhuriyet sayesinde, Cumhuriyet'in değerleri sayesinde sahip olduğumuzun farkında olmamız lazım, hepimizin farkında olması gerekir. Bu düşünceyi paylaşıyoruz. İnsanların bir kısım fikirleri ve düşünceleri olabilir ama bunların gelişigüzel Meclis çatısı altında söylenmesini şahsen doğru bulmam. Bu türlü faaliyetler doğrudan bana gelmiyor. Basın yoluyla bilgi sahibi oldum ama bir inceleme başlatıyoruz, talimatını verdim. Gereği neyse yaparız." Önceki gün 'TBMM İdari Teşkilatı' adıyla yapılan açıklamada ise İnançer, "Ülkemizde Hazreti Mevlana konusunda en yetkin fikir adamlarından biri" olarak övülmüştü. Açıklamada, "Konuşmacının söz konusu haberde öne çıkarılan ve konferansın konusuyla bağlantılı olmayan ifadeleri tamamen şahsi değerlendirmelerini yansıtmaktadır" denilmişti.
Hürriyet


Bedelli Yarın Meclis'te 
Bedelli askerliğe başvuracakların gözü bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda olacak. Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren teklif bugün Milli Savunma Komisyonu'nda, yarın da Genel Kurul'da görüşülerek yasalaşması planlanıyor. Genel Kurul, aralıksız 13 gün sürecek bütçe maratonuna 10 Aralık'ta başlayacak, bütçe üzerinde liderler söz alacak. TBMM Milli Savunma Komisyonu bugün toplanarak, AK Parti Grup Başkanvekillerince verilen Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu'nda değişiklik yapan teklifi görüşecek. Komisyon, geçen hafta kabul ettiği tasarıya eklediği bedelli askerlik ve sözleşmeli er başvurularıyla ilgili düzenlemeyi, daha hızlı sürede yasalaşabilmesi için 6 maddelik teklif olarak yeniden ele alacak. Komisyonun ardından teklifin, yarın günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülerek yasalaşması planlanıyor. Bedelli askerlik düzenlemesinden 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlardan herhangi bir nedenle askerliğini yapmayanlar yararlanabilecek. Bu kişiler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurarak, 18 bin lira veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını ödemeleri gerekecek. Ödemeler taksitle değil, tek seferde yapılacak.
Vatan

Akdeniz'de Mülteci Avı 
Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Mersin'de yaptıkları 2 ayrı operasyonda 361 mülteciyi yakaladı. 6 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda 1 teknede 225 mülteci bulunduğu açıklandı. Bir balıkçı teknesinin göçmenlerle birlikte ayrıldığı ihbarını alan Sahil Komutanlığı ekipleri, 2 botla operasyon yaptı. Teknedeki 225 mülteci Mersin limanına götürüldü. Bu operasyonun ardından Mersin'in Akdeniz İlçesi'nde 2 balıkçı teknesinin mültecilerle birlikte denize açıldığı ihbarı yapıldı. Arama çalışmalarına başlayan ekipler, tekneleri Deli Burun'un 5 mil açığında yakaladı. Operasyonda 136 mültecinin bulunduğu tekneler kıyıya çekildi.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 86, 4880-86, 5531                    
ABD Doları 2, 2596-2, 2606/  
Euro 2, 7763 -2, 7781/ 
İngiliz Sterlini 3, 5212-3, 5238                             

Dağdaki Çobana Dağıtım Şirketi 
Petrol Bayileri ve Petrol Ürünleri Tüketicileri Derneği (PETBAYDER) Başkanı Fatma Yarar, kaçak akaryakıt için kesilen cezaların uygulanamadığını belirterek, "Dağıtım şirketi dağdaki çobanın üzerine şirket kaydını yapıyor. Kaçakçılık yapanın elinde 10 tane bayilik ruhsatı oluyor. Kaçak veya marker cezası alınca 700-800 bin lira ceza kesileceği için lisansını iptal ederek bir diğeri ile yoluna devam ediyor. Güneydoğu'da bazı ilçeler adres gösterildiği için vergi dairesi de tahsilat yapamıyor. Tabii ki çoban da adresinde bulunamıyor" dedi. Yarar bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, şehirlerarası yollarda Tüpraş çıkışının altında fiyatla akaryakıt satıldığını söyledi. Yeterince denetim yapılmadığını ifade eden Yarar, Maliye Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK ) ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın daha sık kontrol yapması gerektiğini söyledi. Yarar, marker uygulamasına rağmen hileli akaryakıt satıldığını dile getirerek, "Nasıl yapıyorlar bilmiyorum" dedi. Otobüs ve kamyon gibi kullanıldıkları araçlara mekanik zararlar vermesinin yanı sıra patlama ve yangınlara sebep olan 10 numara yağın terminallerde satılır hale geldiğine dikkat çeken Yarar, yolculuk yapanların da bindikleri otobüsü sorgulaması gerektiğini dile getirdi. 10 numara da yanmaya solvent veya jet yakıtının sebep olduğunu aktaran Yarar, otobüs yangınlarının sebebinin hileli yakıt olduğunu söyledi. Yarar tüketicilere, "Bildiğiniz yerden yakıt alın, bilindik marka olmasına dikkat edin, tüketim miktarını ölçün ve tek kriteriniz fiyat olmasın" önerilerinde bulundu. Yarar, pompaların ayarı ile oynanabildiğini belirterek tüketicilere depolarını tam doldurarak gittikleri kilometreye göre ölçüm yapmalarını tavsiye etti.
Hürriyet

Doğalgaz Irak Sınırına Ulaşacak 
BOTAŞ, Şırnak Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile doğalgazı Türkiye-Irak sınırına kadar ulaştıracak. Proje, yapımı devam eden Mardin Doğalgaz Boru Hattı'ndan çıkış alarak, Mardin'in Savur, Midyat ve Nusaybin ilçeleri ile Şırnak'ın İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri üzerinden geçerek Türkiye-Irak sınırında son bulacak. Boru hattının geçeceği güzergahla çakışan karayolu, enerji nakil hattı, sulama kanalı, dere, çay ve benzeri geçişlerde ilgili kurumlarla protokol yapılacak ve uygun görüşleri alınacak. Hattın özel mülkiyet alanlarından geçen kısımlarında BOTAŞ tarafından irtifak hakkı bedeli ödenerek geçiş yapılacak. Projede gelecek yıl inşaat ihalesine çıkılması ve 2015'in ikinci yarısında başlayarak 24 ay içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.
Türkiye

Otomotiv Direksiyonu Şampiyonluğa Kırdı 
Otomotiv endüstrisi, ihracatta yılın ilk yarısında yakaladığı yüksek oranlı büyüme trendini son aylarda devam ettiremedi. Buna rağmen otomotiv endüstrisi Türkiye geneli dış satışlarda sektörel olarak 9. ihracat şampiyonluğunu ilan etmesine bir adım kaldı. Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azalışla bir milyar 845 milyon dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, 11 aylık dönemde de yüzde 5 artışla 20.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Otomotiv Endüstrisinin kasım ayı ihracat verileri açıklandı. Buna göre otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan AB ülkelerinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında bir kayıp oluştu. Bunun yanı sıra Rusya Federasyonu ile birlikte Eski Doğu Bloku Ülkeleri'nde de kayıp 58 milyon dolar seviyesine çıkınca kasım ayındaki ihracatta gerileme kaçınılmaz oldu. Otomotiv Endüstrisi kasım ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatta tüm ana ürün gruplarında kayıp yaşandı. Buna göre yan sanayide yüzde 13 azalışla 737 milyon, binek otomobillerde yüzde 10 gerilemeyle 595 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda da yüzde 15 kayıpla 361 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda yüzde 5 azalışla 109 milyon dolar dış satış gerçekleşirken, diğer başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 48 artışla 43 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.
Türkiye

Tekfen'den Bakü'ye Olimpiyat Hediyesi 
Avrupa Olimpiyatları'na hazırlanan Bakü'nün Olimpiyat Stadı'nı yapan Tekfen İnşaat, gözünü 2018 Rusya ve 2022'de Katar'da Dünya Kupası için yapılacak stadlara dikti. 1996'dan bu yana Azerbeycan 'da 14 proje tamamlayan ve 4'ü de devam eden Tekfen, rüzgarlı havasından dolayı 'Rüzgar Şehri' olarak anılan Bakü'ye 2 yeni proje daha ekledi. Tekfen'in 640 milyon dolarlık bir bedelle 24 ay gibi kısa sürede bitirdiği Bakü Olimpiyat Stadı şubat ayında Azeriler'e teslim edilecek. Azerbaycan'ın en büyük enerji şirketi SOCAR'a genel merkez binası da 240 milyon dolarlık proje ile Tekfen imzasını taşıyor. Tekfen İnşaat, bu projeleri referans olarak kullanarak, bölge ülkelerde yeni projelere de imza atmak istiyor. Tekfen İnşaat'ın Azerbaycan'da devam eden projelerini bir grup gazeteciye tanıtan Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, Bakü Olimpiyat Stadı'nın inşaatı için 640 milyon 500 bin dolarlık sözleşme imzaladıklarını belirterek, inşaatın yüzde 93'ünün, 18 milyon adam/ saat kazasızlıkla tamamlandığına dikkat çekti. Kafkaslı, bu stad projesinin İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'ndan sonra Tekfen İnşaat'ın 2. stad projesi olduğunu belirterek, bu alanda fırsatları yakından takip edeceklerini vurguladı. Kafkaslı, 2018 Rusya, 2022 Katar'da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası'nın stad inşaatlarına da talip olacaklarını sözlerine ekledi.
Star

Brookings'le Ortak Proje İçin İlk Adım 
Türkiye Bilişim Vakfı ile Turkcell iş birliğiyle Haziran 2014'te kurulan TBV-Turkcell Bilgi Toplumu Enstitüsü, ABD'nin 98 yıllık en eski düşünce üretim kuruluşu Brookings Institution'la ortak projeler üretme kararı aldı. Bu iş birliği, İstanbul'a gelen Brookings Institution Teknoloji İnovasyonu Merkezi Başkanı Prof. Dr. Darrell West, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül tarafından açıklandı. İş birliği tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı "Birlikte sözcüğü, çok önemli. Çünkü takım çalışması anlamına geliyor. Artık, insanlararası, şirketlerarası, uluslararası mesafeler yakınlaştı. Takım kurmak kolaylaştı. Takımın sağladığı ortak akıl, tek tek bireylerin sağladığı akıldan üstün hale geldi. Birbirimizden çok şey öğreneceğimize eminim" dedi. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül ise Bilgi Toplumu Enstitüsü'nde, Brookings iş birliğiyle birlikte, inovasyon alanında çalışmalar üretileceğine inandıklarını belirterek, "Teknoloji tutkunlarını ve bu alanda çalışan tüm profesyonelleri önümüzdeki dönemde Brookings'in katkısıyla BTE'de gerçekleştireceğimiz 'Müşteri odaklı inovasyon ve trendler' ve 'Bağlantılı Yaşam' konulu konferanslar dizisini takip etmeye davet ediyoruz. 'Birlikte her gün daha iyiye' hedefiyle çıktığımız bu yolculukta, müşterilerimiz teknoloji alanındaki tüm yeniliklerin ve uluslararası iş birliklerinin arkasında Turkcell markasını görmeye devam edecek" dedi. Brookings Institution adına Prof. Dr. Darrell West ise şöyle konuştu: "Enstitülerimizin yapacağı ortak çalışmalar Türkiye ve ABD için büyük faydalar sağlayacaktır. Türkiye'nin, bilgi toplumuna doğru ilerlemesini hızlandırmayı, Türkiye'nin bir inovasyon merkezi ve bu konuda çalışan uzmanların buluşma platformu olması için ortaklaşa çalışacağız. Bu, Brookings'in Türkiye'de teknoloji alanındaki ilk iş birliğidir."
Star

Yazılımda Hedef 15 Milyar Dolar İhracat 
BİLGİ teknolojileri ve yazılımdaki potansiyelini ihracata dönüştürmeyi hedefleyen Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), geçen hafta 34 yazılım firmasından oluşan "Tetsoft-Yurtdışı Pazarlama Takımı" ile Stuttgart ve Heidelberg'i kapsayan bir ticaret heyeti programı düzenledi. TET Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Esim, sektörün potansiyeli ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye yazılım sektörünün 70 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye yazılım sektörünün 2013 yılındaki ihracatının yaklaşık 1 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Esim, 2023 yılı hedeflerinde yazılım için 10 milyar dolar olarak belirlendiğini ancak ihracatın atılacak doğru adımlarla çok rahat 15 milyar dolara ulaşabileceğinin altını çizdi. Yazılım ihracatının gümrük tarife pozisyonu alarak kayıt altına girmesi ile asıl ihracat rakamlarının ortaya çıkabileceğini ve böylece yazılımın gerçek boyutu ve öneminin devlet nezdinde de fark edilmesinin sektörün gelişimini hızlandıracağını ifade eden Esim, şöyle devam etti: "Tahminlerimize göre şu an Türkiye'nin yazılım ihracatı 3 milyar doların üzerinde. Yazılımda 2023 yılı hedefi 10 milyar dolar ancak sektörün çok daha büyük bir katma değer üreteceğine inanıyoruz."
Vatan

Noel Baba Rallisi Geliyor Mu? 
Moody's yine "ipe un serdi". 8 Ağustos'ta yapması gereken açıklamayı; hadi diyelim cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi diye; "pas geçen" kuruluş, 5 Aralık olarak belirlenmiş ikinci açıklamasını da "anlamlı bir mazeret" öne sürmeden "pas geçti". Piyasaların çok olumsuz haber duymak istemediği bir havada, "tekere çomak sokmak istememiş" olabilirler. Ya da söyleyebilecekleri "anlamlı" bir şey yoktu. Yine de Moody's'in ikinci kez "pas geçmesi" kafaları karıştırmıyor değil. Bir yıl içinde üç açıklamadan ikisini yapmayan şirketin bu tavrı, kendi kredibilitesi açısından kayda alınıyor! Oldukça veri ve haber yoğun bir haftayı geride bıraktık. Gelen veriler sonrasında,17 Aralık tarihinde Fed'in 'Federal Açık Piyasa Komite' toplantısı ve sonrasında Yellen'ın yapacağı basın toplantısının önemi; geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan Kasım ayı Tarım Dışı İstihdam (TDİ / Non-Farm Payroll NFP) verisinden sonra daha da arttı. TDİ için beklenti 230 bin kişilik bir artıştı. Gerçekleşme 321 bin kişi olurken, Ekim ayı verisi de 213 binden 243 bine revize edilmiş durumda. ABD ekonomisinde, 1995'ten bu yana ilk kez 10 ay üst üste 200 bin kişinin üzerinde istihdam yaratıldı. İşsizlik oranı beklentilere paralel yüzde 5.8 olarak gerçekleşti. Diğer yandan Fed'in 12 bölgedeki ekonomik görünüme dair hazırladığı "Bej Kitap" da istihdam artışının ülke geneline yayıldığını, iyileşmenin devam ettiğini ve petrol fiyatlarındaki düşüşle beraber hanehalkı harcanabilir gelir artışının önümüzdeki dönemde hızlanmaya devam edebileceğini ortaya koyuyor. Dallas Fed Başkanı Richard Fisher ve Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser'ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda "faizlerin kayda değer süre sıfıra yakın tutulacağı" ifadesinin kaldırılması ve ekonominin tam istihdama yaklaştığı bu dönemde faizleri sıfıra yakın tutmanın riskli olduğu konusundaki yorumlarıyla düşük faiz döneminin "fiilen" de bittiğini söylediler.
Vatan

Şimşek'ten 'MASAK'la İşbirliği Yapmayan Bankalar Var' Çıkışı 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MASAK'ın bankalara ilişkin değerlendirmesinin tamamlandığını, suçtan elde edilen gelirlerin aklanması ve terörün finansmanı açısından bankaların yerine getirmeleri gereken yükümlülüklerin çok önemli olduğunu söyledi. Bakan Simsek söyle konuştu: "Suçtan elde edilen gelirlerin tespiti ve terörizmle mücadele açısından kurulumuzla etkili işbirliği yapmayan bankalar var. Mahremiyetten dolayı isimlerini açıklamayacağım ama değerlendirmeden geçemeyen 3 bankayı bu kapsamda uyardık. Bankalarımız, şu ana kadar yaptığımız uyarıları dikkate aldı, bunan sonra da alacaklarından şüphem yok."
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

AKP'li Yakınları Sınavsız Memur 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, AKP'li yakınlarının sınavsız kamu personeli yapıldığını iddia etti. "AKP'li bakan ve milletvekillerinin yakınları KPSS'yi kazanamamalarına karşın 'valilik özel kalem müdürlükleri' hüllesiyle devlete memur yapıldı" diyen Koç'un CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısı özetle şöyle: Erdoğan'ın (Tayyip Erdoğan) AKP Genel Başkanlık makamındaki Özel Kalem Müdürü Fatih Can'ın kardeşi Ömer Faruk Can sınavsız olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda işe alınıyor ve uzman yapılıyor. Yine Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Ahmet Demiralp'in oğlu Muhammed Demiralp İstanbul Sultanbeyli Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü görevine getiriliyor. Açıktan devlet memuru kadrosu alması sağlanıyor. Sınavsız. Bilal Erdoğan'ın Kartal İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı İbrahim Eren, ATV'den Başbakanlığa alınıp istisnai kadrodan memur yapıldıktan sonra TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine getiriliyor. Daha ballı maaş alabilsin diye Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi yapılıyor. Cemil Çiçek'in oğlu Ahmet Çağrı Çiçek, 2000 yılında TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü'nde işe başlıyor. 2005 yılında Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda başkan danışmanı olarak görev alıyor. 2010 yılında SPK'da Sermaye Piyasaları Daire Başkanı oluyor. Mayıs 2012'de de EPDK üyeliğine getiriliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, coğrafya öğretmeni baldızı var, Esin Kara. Herhangi bir sınava girmeden TOKİ'de göreve başladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Abisinin bacanağı Mustafa Yaman sınavsız olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda işe alınıyor ve uzman yapılıyor.
Hürriyet

Şûra'da En Çok Tartışılan 10 Madde 
Milli Eğitim Bakanlığı'nca Antalya'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şûrası'nda, dört ana başlık altında 3 gün süren toplantıların ardından Genel Kurul'da kabul edilen maddeler, gelecekte eğitimi şekillendirecek. Daha doğrusu Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştirmek istediği şeyler için Bakan Nabi Avcı'nın dediği gibi "Kararlar, elimizi rahatlatan, önümüzü açan tavsiye kararlarıdır" diyerek önümüzdeki günler için bir dayanak oluşturacak. Şûra'da en çok Eğitim-Bir-Sen'in getirdiği konular tartışma yarattı. Özellikle ilkokulda din eğitimi, meslek liselerinde alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersi ve karma eğitim "öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri" komisyonun üyelerinin günlerce tartıştığı konuların başında geliyor. Şûra'nın en sakin komisyonu öğretmen ve eğitim yöneticilerinin niteliğinin arttırılması başlıklı çalışma grubuydu. Bu komisyonun aldığı tüm kararlar genel kurulda kabul edildi. İşte Milli Eğitim Şûrası'nda en çok tartışılan 10 madde: İlkokulda din dersi: En hareketli çalışma gruplarından biri olan 'Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri' komisyonunda günde getirilen din derslerinin okul öncesi ve ilkokul 1,2 ve 3'üncü sınıflarda da zorunlu olması önerileri seslerin zaman zaman yükselmesine neden oldu. Basına kapatılan ancak toplantı aralarında koridorlarda, komisyon başkanının sert üslubu konuşuldu. Din eğitiminin anaokulundan başlaması reddedildi. Ama ilkokul birinci sınıftan itibaren din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması önerisi komisyondan geçti. Üstelik Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Genel Kurul oylamasından bir gece önce çıktığı televizyon kanalında "Bu konu ortaokul ve liseler için de tartışılıyor zaten. Bu tartışmaları ilkokul düzeyine de tartışmak, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflara taşımak bana da doğru gelmiyor." demesine rağmen Genel Kurul'da onaylandı. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'de zorunlu din dersinin kaldırılmasını isterken, ilkokul 1,2 ve 3'üncü sınıflarda din dersinin zorunlu olması tavsiye kararı çıktı. Okul öncesinde değerler eğitimi: Eğitimcilerin şüpheyle baktığı bu madde çok tartışıldı. Değerler eğitiminin içine anaokuluna din dersi ineceğine tepki gösteren komisyon üyeleri bu maddenin genel kuruldan geçmesini önleyemedi. Karma eğitim tartışması: Eğitim-Bir- Sen'in gündemde olmamasına rağmen defalarca farklı komisyonlarda da tartışmaya açtığı karma eğitim Genel Kurul'a kadar çıkmadı. Şûra'nın gündem maddelerinde olmadığı gerekçesiyle oylanmadı. Zaten Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, "Karma eğitim, bütün kurumlarda zorunlu bir eğitim türü değil. Bugün de bizim pek çok okulumuzda kız öğrencilerimiz için ayrı okullarımız var zaten. Kız meslek liselerimiz var, kız Anadolu imam hatip liselerimiz var, kız Anadolu liselerimiz var. Dolayısıyla bunların sayısının artması, farklı bölgelerde bu konudaki taleplerin daha çok karşılanması gibi talepler de var" diyerek kız ve erkeklere ayrı okul açılmasının önünde bir engel olmadığını sık sık vurguladı. Karma eğitim konusunun Şûra'da tartışılmasına karşı çıkmalarının nedeninin Şûra gündeminde yer almaması olduğunu vurgulayan Avcı, gündem dışında başka önerilerin de geldiğini ancak yönetmelik gereği bu konularda karar alamadıklarını söyledi. Avcı, "Başka bir Şûra'da başka bir çalıştayda bunlar yine konuşulur, tartışılır, artılarıyla, eksileriyle değerlendirilir" dedi.
Hürriyet

'Baraj' Tartışmasına Tepki: Amaç Hükümeti Düşürmek! 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün Manisa'da katıldığı açılılar sırasında muhalefet partilerini eleştirirken, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması talebiyle ilgili sert konuştu. Davutoğlu şunları söyledi: " Şu anda tüm anketler önümüze geliyor. Halk karşı karşıya kaldığı hizmetlerden dolayı memnun. Bizim potansiyel oyumuz yüzde 60'lara yakındır. 'Bunlar gitsin, Türkiye yansın bitsin umurumuzda değil' diyorlar. Yeni komplolarla karşı karşıyayız. Bunlardan biri de Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruda bulunan üç partinin teklifinin kabul edilip edilmeyeceği. Yüzde 10 barajı konuşuluyor. SP, DSP, BBP, başvurdu. Bunların potansiyeli yüzde 1 civarındadır. Barajı kaldırırsanız bunlar yüzde yüz oylarını artırsalar yüzde 2 oy alacaklar. Peki yüzde 2'lik partiler iktidar mı olacak? Bir kurnazlığın, hesabın ortaya çıkması bakımından söylüyorum." Arınç, istikrarı düşünen Anayasa Mahkemesi'nin hem AİHM'nin hem de kendi verdiği kararlara bakarak bu talepleri ret edeceğini ümit etiklerini dile getirip, "Aksi taktirde parlamento yasama organı mutlaka üstüne düşeni yapacaktır. Anayasa Mahkemesi'nin kararı yasa koyucu bir hüküm ifade etmiyor. Hak ihlali var derse, biz yasama organıyız, istikrarı sağlayacak tedbirleri alırız. 'Ne kadar çok parti varsa oylar onlara dağılsın, onlar parçalı bir siyaset, parlamentoyu getirsinler, hükümet daha az oyla iktidar olsun. 367 alıp da Anayasa'yı değiştirmesin, 300'ün altında kalsın bir omuz daha vurursak içinden 3-5 kişiyi daha çalarız, hükümeti düşürürüz' Hesap bu."
Vatan

'Din Dersi Konusu Yeniden Düşünülebilir' 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 'ayrımcılık' hükmü vermesiyle yeniden tartışılan zorunlu din dersleriyle ilgili mesajlar verdi. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararlarla ilgili de konuşan Avcı, özetle şunları söyledi: "(Zorunlu din dersi tartışmalarıyla ilgili) Alevi-Bektaşi inancı ve kültürüne dair pek çok konu, programlarda, kitaplarda ve ünitelerde yer alıyor. Bu yine de bazı kesimlerin az bulduğu bir uygulama olabilir. Yüzde yüz herkesi memnun edecek kararlar üretmeniz çok zor. Tabii biz de olabildiğince çok kesimi ve mümkün olduğu kadar yüksek düzeyde tatmin edici kararlar almayı ve uygulamayı isteriz. Ama her zaman bunu sağlayamıyoruz. Bu tartışma, ortaokul ve liselerdeki zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, bir anayasa konusu. Ben bu konunun önümüzdeki dönemde anayasa değişikliği bağlamında yeniden düşünüleceğini, tartışılacağını ve belki Avrupa'daki uygulamaların da göz önüne alınacağı bir düzenlemeyle, olabildiğince değişik kesimleri bir asgari müşterekte buluşturacak bir çözümün üretileceğini düşünüyorum." "Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün, AİHM'in kararı üzerine yaptığı bir çalışma var. Ona yönelik bir savunma metni de hazırlanmıştı. Bunlar zaten, İçişleri ve Adalet Bakanlığı üzerinden, hükümet gündemine de alınabiliyor. Bu, MEB, Adalet, Dışişleri ve AB Bakanlıklarımızın ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma. AİHM'in pek çok kararında Türkiye'deki uygulamanın gerçek niteliği konusunda yeterince bilgilendirilmediğini gördük. Geçmişte başörtüsüne ilişkin aldığı 'laik bir okula giden bu koşulları kabul etmiş sayılır' şeklindeki kararda da bunu görüyoruz."
Vatan

CHP'ye Şura Tepkisi 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Van ve Eskişehir İl kongrelerinde konuştu. Davutoğlu şunları söyledi: Provokasyonlara rağmen, inadına Çözüm Süreci diyoruz; inadına kardeşlik, inadına, barış, inadına tarihdaşlık ve inadına vatandaşlık diyoruz. Yavuz Bingöl'e tam bir mahalle baskısı uygulanıyor. 'Evet, kardeşlik' dediği için bundan rahatsız olan dogmatik kafalar, bu seslere mahalle baskısı uyguluyorlar. Milli Eğitim Şurası'nda, tabii bu sura olduğu için her tür görüş, her tür teklif yapılabilir Tavsiye kararları alınır. O kararlar Milli Eğitim Bakanlığımızca değerlendirilir ve Bakanlar Kurulu'nda nihai karar için istişare edilir. Ama bunları beklemeden, 'Osmanlıca İmam Hatipler'de de seçmeli olsun' dendi diye kıyameti kopardılar. Kılıçdaroglu, 'Bizi Ortaçağa götürmek istiyorlar' diyor. Bir başka Genel Başkan Yardımcısı, 'Mezar taslarını mı okutacaklar?' diyor. Bunlar tarih cahili. O hakir gördükleri mezar tasları bu topraklarda ecdadın bıraktığı tapu mührüdür. Öte yandan Eskişehir Ticaret Odası'nın düzenlediği geceye katılarak vergi rekortmenlerine ödüllerini veren Davutoğlu 'Ankara'da oturarak ekonomiye yön verme devri bitti' seklinde konuştu.
Akşam

DÜNYA 

Cameron Işid İçin Geliyor 
İngiltere Başbakanı David Cameron'ın yarın Türkiye'ye yapacağı ziyarette ana gündem maddesi Suriye'deki gelişmeler ve IŞİD'le mücadele olacak. Polonya'dan dönüşünde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek ve aynı gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la akşam yemeğinde buluşacak olan Cameron'un Ankara ziyaretinde, Musul Başkonsolosluğu çalışanlarının serbest bırakılmasına karşılık Türkiye'nin IŞİD'e teslim ettiği ileri sürülen örgüt militanı İngiliz vatandaşları Shabazz Süleman ile Hisman Fokard'ı gündeme getirmesi bekleniyor. İngiliz medyası Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu personelinin serbest bırkılmasına karşılık iki İngiliz vatandaşını IŞİD'le takas ettiğini öne sürerek, İngiltere İstihbarat Teşkilatı MI6'nın MİT'ten konuyla ilgili bilgi talep ettiğini iddia etmişti. Benzer konuda Danimarka ile kriz yaşayan Ankara'nın, İngiltere kaynaklı bu iddiaları yalanlamaması, "Türk tarafı konuyla ilgili Cameron'a kapalı kapılar ardında izahat verecek" yorumlarına neden olmuştu. Bu arada bugün ve yarın Ankara'da temaslarda bulunacak olan AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn'ın gündeminde de, Türkiye-AB ilişkilerini ileri götürmenin yanısıra Suriye'deki gelişmeler ve IŞİD'le mücadele ön planda olacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek AB komiserlerinin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanısıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'la da bir araya gelmeleri bekleniyor
Hürriyet

Esad Bitti Artık İran'la Savaşıyoruz 
Suriyeli muhaliflerin önemli isimlerinden Mustafa Sabbah, artık sahada Esad ile değil İran ile savaştıklarını öne sürdü. El Cezire Türk'e konuşan Suriye Muhalif Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) eski Genel Sekreteri Sabbah, Beşar Esad'ın 4 yıllık savaş döneminde verdiği kayıplardan sonra fiilen bittiğini söyledi. İran'ın önceden dolaylı olarak rejime destek verdiğini belirten Sabbah, "Şimdi ise doğrudan taraf oldu. İran artık bizimle doğrudan savaşıyor" diye konuştu. Kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını da kaydeden Mustafa Sabbah, "En başta bize verilen sözler tutulsaydı savaşın seyri değiştiği gibi siyaseten de önemli bir mesafe alacaktık. 'Sizinleyiz' diyen bazı dostlarımız da geri adım atarak bizi yalnız bıraktı. Bu kapsamda Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın özel bir yeri bulunuyor. Bu üç ülke üzerlerine düşenden daha fazlasını yaptı" dedi. Irak örneği ortada iken şimdi de Suriye için benzer kirli bir senaryonun sahnelendiğini kaydeden Sabbah, "Şii hükümet baskısı Irak'ta IŞİD'i kurtarıcı konumuna yükseltti, aynı plan şimdi de Suriye'de de uygulanıyor. Bu olaylar kesinlikle rastlantı değil" diye konuştu. Son dönemde Suriye'nin farklı bölgelerine yönelik gerçekleştirilen ABD öncülüğünde oluşan koalisyon saldırılarına yönelik düşüncelerini paylaşan Sabbah, "Koalisyonu oluşturan ülkeler arasında fikir ve amaç birliği bulunmuyor. IŞİD'i bahane eden güçlerin diğer grupları hedef almasının anlaşılır bir yanı yok. ABD ve ortakları 8-10 yıl boyunca IŞİD'i her gün bombalasa bile bir olumlu sonuç alması mümkün değil" dedi.
Türkiye

İsrail'den Şam'a Hava Saldırısı 
İsrail, Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsalındaki Dimas bölgesi ile Uluslararası Şam Havalimanı yakınlarına hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda ölü ve yaralı sayısı açıklanmazken uçakların vurduğu bölgelerde çok sayıda binada hasar oluştuğu bildirildi. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada ise Şam'ın Dimas bölgesinin "10 patlamayla sarsıldığı" belirtilerek, patlamaların neden kaynaklandığının bilinmediği kaydedildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahson hava saldırılarıyla ilgili, "İsrail'in Suriye'yi vurduğuna dair yapılan haberleri biliyoruz ancak bir yorum yapmıyoruz" dedi.
Star

Hükümete 'Büyük Birader' Yetkisi 
İspanya'da muhalefetteki Sosyalist Parti, Başbakan Mariano Rajoy'un hükümetin dinleme yetkisini artıran yasa tasarısına ateş püskürüyor. İspanya'da mevcut yasalar polise, çocuk tacizi, terör ve organize suç soruşturmalarında mahkeme kararı olmaksızın dinleme yetkisi veriyor. Cuma günü kabinede kabul edilen yeni tasarıysa, İçişleri ve Güvenlik bakanlarının, 'acil durumlarda' yargıdan izin almadan dinleme yapılması için talimat vermelerine imkan tanıyor. Tasarıda mevcut yasalarda belirtilen durumların dışında dinleme kapsamına alınabilecekler listesinde yer alan 'diğerleri' başlığının, hükümete sınırsız dinleme yetkisi vereceği yorumları yapılıyor. Tasarının yasalaşması için parlamento onayı gerekiyor, ancak Rajoy'un lideri olduğu Halk Partisi'nin mecliste çoğunluğa sahip olması, muhalefetin tasarıyı engelleme şansını bitiriyor. Önceki gün konuya ilişkin bir açıklama yapan Sosyalist Parti Başkanı Pedro Sanchez, tasarının hükümetin 'büyük birader' yetkilerini daha da artırmasına imkan tanıyacağını, bu durumun da 'insan hakları ve özgürlüklere' vurulan büyük bir darbe olacağını savundu. Telefon dinlemelerinin yanı sıra yazılı iletişim ve internet yazışmalarının 3 ay süreyle izlenmesine imkan tanıyan tasarı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İspanya Anayasa Mahkemesi'nin de tepkisini çekmişti.
Vatan

Kardavi İçin 'Darbe Bülteni' 
Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Mısır'ın yakalama istemi üzerine, Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf Kardavi hakkında kırmızı bülten yayımladı. Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde olan teşkilat, Yusuf Kardavi için, "kasıtlı olarak suç işlenmesine teşvik ve yardım, mahkûmların kaçmasına yardım, kundaklama, vandalizm ve soygun" suçlarından kırmızı bülten çıkarıldığını belirtti. Kararda, Mısır ve Katar vatandaşı Kardavi'nin üç fotoğrafına da yer verildi. Katar'da ikamet eden Kardavi, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasına karşı çıkmıştı. Kardavi, Mursi'yi devirerek cumhurbaşkanı olan darbeci general Sisi'yi eleştirmişti. Mısır, 2013'te 88 yaşındaki Kardavi hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Interpol'e başvurmuştu. Karar sosyal medyada tepkiyle karşılanırken, kullanıcılar "Kardavi burada, müminlerin kalbinde" yorumunu paylaştı.
Akşam

SPOR 

Spor Toto Süper Lig'de son 3 maçında galibiyet yüzü göremeyen Bursaspor, Kasımpaşa'yı farklı mağlup etti: 5-1. Maça hızlı başlayan yeşil-beyazlılar, henüz 3. dakikada Fernandao ile 1-0 öne geçti. 15'te sağ kanattan ceza sahasına giren Volkan Şen, İlhan'ın müdahalesiyle yerde kaldı. Hakem İlker Coşkun, yardımcısının uyarısıyla penaltı noktasını gösterdi. Topun başına geçen Josue, farkı ikiye çıkardı: 2-0. Gole doymayan ev sahibi 31'de Volkan Şen'den aldığı pası iyi değerlendiren Fernandao, kendisinin ikinci, takımının üçüncü golünü kaydetti. İkinci yarıda farkı azaltmaya çalışan Kasımpaşa, Adem Büyük'le üst üste girdiği pozisyonlardan yararlanamadı. 72'de Volkan Şen'in kullandığı frikik direkten dönerken, 74'te Ozan Tufan Süper Lig'deki ilk golünü Kasımpaşa ağlarına bıraktı: 4-0. Günün başarılı ismi Volkan, 82'de Bursaspor'u 5 farklı üstünlüğe taşırken, 86'da Babel maçın skorunu tayin etti: 5-1.
Türkiye

Galatasaray'da Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu fırtınası esmeye devam ediyor. Önce kupada Eskişehirspor'u önceki gün de Akhisar Belediyespor'u Arena'da dize getiren sarıkırmızılılar artık geleceğe umutla bakıyor. Ortaya konulan yüksek performans, futbolcuların hırsı ve coşkusu 'tanıdık sistem'le birleşince Galatasaray taraftarını mest etti. Hamza Hamzaoğlu'nun seçtiği oyun kurgusu, Fatih Terim'in sarı-kırmızılı takıma geldiği son dönemdeki tercihini hatırlattı. İmparator, o dönem Elmander'i önde, Necati Ateş'i hemen arkada oynatarak çift forvetle gol aramıştı. Presten ödün vermeyen ve kanatlardan da hızlı bindirmelerle "Önce hücum" diyen Terim'in modelini örnek alan Hamzaoğlu, Umut Bulut'u önde Burak'ı da arkada oynatarak Akhisar Belediyespor maçından tam verim aldı. Hamzaoğlu'nun forvetin yanı sıra Terim'in ilk dönemde vazgeçmediği oyunculardan olan ancak daha sonra kaybolan Emre Çolak'ı da ilk 11'de forma vermesi dikkat çekti. Genç teknik adamın da vazgeçilmezleri tıpkı ustasının olduğu gibi oyunu kanatlara yaymak ve sıkı pres… Zaten Akhisar galibiyetinin ardından Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu da "Bir haftada çok şey değiştirmeniz mümkün değildi. Coşkulu futbol oynamayı Fatih Terim'den öğrendik. Çırak, ustadan öğrenir. Taraftar böyle futbol istiyor" açıklamalarında bulunmuştu. Fatih Terim'in son döneminde üst üste iki şampiyonluk gören Galatasaray, Avrupa'da da başarılı sonuçlara imza atmıştı. Sarı-kırmızılı camiada Hamza Hamzaoğlu'nun ilerleyen haftalarda göstereceği performans merakla bekleniyor.
Türkiye

Siyah-Beyazlı takım Veli'nin füzesi ve Demba Ba'nın müthiş topuğu ile ilk yarıda 2-0'ı buldu. İkinci yarı Cenk'le 3'ü bulan Beşiktaş üst üste 4. maçını kazanırken, liderlikteki yerini de korudu. Ersun Yanal ise Bordo-Mavili takımın başında ilk mağlubiyetini tattı. Beşiktaş, zirve mücadelesi verdiği takımlardan Trabzonspor'u Konya'da devirip yoluna devam etti: 3-0. 5. dakikada kaleci Fatih'in hatalı pasını Veli kaptı ceza alanına yaklaşıp şutunu çekti: 1-0. 14'te Sosa'nın pasını alan Demba Ba sağ çaprazdan vurdu, ama isabetsiz. 21'de Olcay, Papadopoulos'tan kaptığı topu ceza alanı içine bıraktı, Demba Ba topuğuyla klas bir vuruş yaptı: 2-0. 25'ta Ba'nın vuruşu savunmadan döndü. 50'de Sosa'nın pası sonrası Olcay pozisyona girse de kaleci Fatih gole izin vermedi. 51'de Sosa sağdan ceza alanına girip, şutunu çekti. Ama top auta çıktı. 60'ta Gökhan Töre ceza sahası içinde önüne gelene çalımı bastı, önünü boşaltıp vurdu, Medjani çizgiden kafayla çıkardı. 62'de Sosa'nın şutu farklı auta çıktı. 67'de Özer ortaladı, Belkalem'in kafa vuruşu auta gitti. 84'te Sosa'nın pasında Cenk Tosun klas bir vuruş yaptı: 3-0.
Star

Kelimelerin yetmediği, efsaneleşmiş futbolcu Alex de Souza, dün gece ülkesi Brezilya'da 37 yaşında futbol hayatını noktaladı. Coritiba formasıyla Bahia'nın karşısında 87 dakika forma giyen Alex, gözyaşları içerisinde ve eşi Daianne Mauad'a ve çocuklarına sarılarak maçtan çıktı. Karşılaşmayı Alex'in takımı Coritiba, 2-0 geriye düşmesine rağmen 3-2 kazanmasını bildi. Maçtan önce ve sonra trbiünler Alex de Souza şarkılarıyla inledi. Alex, sahanın ortasında Fenerbahçe bayrağı açtırdı. Coritiba taraftarları, ellerinde "Teşekkürler Alex" yazılı bayraklar ve şamalar taşıdı. Palmeiras, Cruzeiro, Coritiba ve Fenerbahçe formaları giyen Alex de Souza, Türkiye'de gönüllere taht kurmuştu. Alex, Fener'le 344 maça çıktı ve çubuklu forma ile 172 gol 150 asist yaptı. Alex, Türkiye'de en çok gol atan ve 2 kez gol kralı olan tek yabancı unvanına sahip olmuştu. Fenerbahçe Kulübü'nün Alex'e sade bir veda mesajı yayınlaması dikkat çekti. Açıklamada, "Eski oyuncularımızdan Alex De Souza ve ailesine bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz" denildi. Arda Turan, "Çok büyük bir insan ve çok büyük bir futbolcuydu. Saygım sonsuz. Ülkeme kattıkların için teşekkürler" ifadelerini kullandı. Caner, Kuyt ve Tuncay Şanlı da Alex'e veda mesajı yazdı.
Star

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, maçtan sonra sitem etti: "Birinci ve ikinci gol birbirinin aynı. Öz güvenin kaybolduğu anlar ve bir türlü toparlayamadık. Oyun gerildi, oyuncular gerildi. Oyuncuların hakeme ve verilen kararlara tepkileri oldu. Bizim rakibimiz Beşiktaş, ona konsantre olmalıyız. Bu dağınıklığı yaşamamalıydık. Takım olarak oynadığınızda oyuncuların özellikleri ortaya çıkar. Öz güven yüksek olduğunda oynamalısın. Ama başlangıçta yapılan 2 bireysel hatanın geri kazanılması için ortaya koyacağımız çok şey olabilirdi. Ama bunu ortaya koyamadık. Bu kalitede oyuncular var, eksiklerimiz de var ama bunu yapacak kapasitedeyiz. Bundan sonra rakiplerimiz maç kaybettiği zaman kazanmalı ve farkı kapatmalıyız."
Akşam--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme