11 Aralık 2014 Perşembe

09.12.2014 Genel Gündem

 
09.12.2014 Salı
GÜNDEM
Yumruklu Yumurta 
Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret içerikli paylaşımda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan eski AK Parti milletvekili Feyzi İşbaşaran, bir grup tarafından protesto edildi. Bindirildiği polis minibüsü yumurta yağmuruna tutulan İşbaşaran, 2 kişinin tekmeli-yumruklu saldırısına uğradı. Beyoğlu'nda kaldığı otelde gözaltına alınan eski AK Parti milletvekili Feyzi İşbaşaran, iddiaya göre Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içerikli paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle saldırıya uğradı. Önceki gün yurtdışından İstanbul'a gelen İşbaşaran, Kasımpaşa'da bir otele yerleşti. Polis ekipleri de hakkında yakalama kararı olan İşbaşaran'ı pazar günü sabahı gözaltına alarak Beyoğlu Polis Merkezi'ne götürdü. İşbaşaran iddiaya göre bu sırada Twitter'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli mesajlar paylaştı. Bunun üzerine Erdoğan'ın avukatları İşbaşaran hakkında şikâyette bulundu. İşbaşaran hakkında ikinci bir gözaltı kararı çıktı. İşlemlerin ardından dün sabah Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürülmek üzere polis merkezinden çıkarılan İşbaşaran, bir grup tarafından protesto edildi. "Milyonlar Erdoğan'la" "Şehir eşkıyası Feyzi" yazılı dövizler taşıyan ve Erdoğan lehine sloganlar atan grup, İşbaşaran'ın bindirildiği ekip minibüsünü de yumurta yağmuruna tuttu. İşbaşaran adliye girişinde de 2 kişinin tekmeli yumruklu saldırısına uğradı. 2 saldırgan gözaltına alınırken, biri "Sen kime küfür ediyorsun. Sen kimi aldıracaksın" diye bağırdı. İki kişi sonra serbest bırakıldı.
Hürriyet


7 Yıl 9 Ay Az 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ethem Sarısülük'ü öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz'a verilen hapis cezasını az bularak, kararın bozulmasını talep etti. Gezi olayları sırasında Ankara'da polis memuru Ahmet Şahbaz'ın silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sarısülük davasında, Şahbaz hakkında 'olası kastla adam öldürmek' suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verilmişti. Kararın temyizi üzerine gönderilen dosyayı 1 ay içinde inceleyen Başsavcılık, yerel mahkemenin kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. Tebliğnamede şöyle denildi: "Olayda, sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'ın karşısındaki grubu görüp, hedef gözeterek ateş ettiğinin anlaşılması karşısında, hakkında kasten adam öldürme suçundan Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 81. maddesi gereğince hüküm kurulması gerektiği gözetilmeksizin, yerinde görülmeyen yazılı gerekçeyle olası kastla adam öldürme suçundan hüküm kurulması yasaya aykırı bulunduğundan hükmün bozulması talep olunur." TCK'nın kasten öldürmeyi düzenleyen 81. maddesi, bir insanı kasten öldüren kişiye, müebbet hapis cezası verilmesini öngörüyor. Başsavcılık tebliğnamesinde, Şahbaz'a verilen cezadan 3'te 2 oranında indirime gidilmesi nedeniyle de hükmün bozulmasını talep etti. Tebliğnamenin bağlayıcı niteliği bulunmuyor.
Hürriyet
 
Osmanlıca İmtihanı! 
Milli Eğitim Şurası'nda Osmanlı Türkçesinin, Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde zorunlu, diğer okullarda ise seçmeli olması yönünde tavsiye kararı alındı. Bu konuda başlayan tartışma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamasıyla daha da alevlendi. Osmanlıca şu anda İmam Hatip okullarında seçmeli, toplam 88 Sosyal Bilimler Lisesi'nde ise zorunlu. İHL'lerde 11'inci sınıftan itibaren, SBL'lerde ise 10. sınıftan itibaren haftada iki saat Osmanlı Türkçesi dersi veriliyor. Bu dersi ise Türkiye'de sadece tarih ve edebiyat mezunları verebiliyor. Her yıl ise 8 bin 200 öğrenci tarih bölümünü, 8 bin 300 öğrenci de edebiyat bölümünü kayıt yaptırıyor. Uzmanlar Osmanlıca dersinin verilebilmesi için bu bölümlerden mezun olanların en az 6 ay kurs görmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
Vatan

Emniyet Müdürü De Dink İfadesi Verecek 
Hrant Dink'in öldürülmesi ile ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ı ifadeye çağırdı. Dink suikastına ilişkin olarak, 'kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığına' yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ifade alma işlemleri devam ediyor. Soruşturmayı yürüten İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Yusuf Hakkı Doğan, dün "şüpheli" sıfatıyla polis memuru Bahadır Tekin'in ifadesini aldı. Savcı Doğan'ın, Dink'e yönelik suikastın işlendiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürü olarak görev yapan Reşat Altay'ı da ifadeye çağırdığı öğrenildi. Altay'ın, gelecek hafta Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na giderek ifade vereceği öğrenildi. Savcının ayrıca, Erhan Tuncel ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yasin Hayal'i de 'bilgi' için ifadeye çağırdığı belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 87, 6041-87, 6598                    
ABD Doları 2, 2686-2, 2694/  
Euro 2, 7918 -2, 7944/ 
İngiliz Sterlini 3, 5486-3, 5520

Dev Şirketlere Sayıştay Denetimi 
Anayasa Mahkemesi'nin, Sayıştay'ın kamu payı yüzde 50'den az olan şirketlerde denetim yapmasını engelleyen yasa maddesini iptal etmesi, yeni bir tartışmayı da başlattı. Başkentte başta Türk Hava Yolları ve Türk Telekom olmak üzere dev şirketler için Sayıştay'ın denetim yapmasının yolunun açılıp açılmadığı tartışılıyor. Anayasa Mahkemesi'nin geçtiğimiz hafta yapılan toplantısında CHP'nin Sayıştay kanununun 4. maddesiyle ilgili yaptığı başvuru da değerlendirildi. Söz konusu maddeye göre Sayıştay'ın denetim alanı, "merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumları, mahalli idareler, sermayesindeki kamu payı doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 50'den fazla olan anonim ortaklıklar ve diğer kamu idarelerini" kapsıyor. Mahkeme bu maddedeki "yüzde 50'den fazla" ifadesini iptal etti, aynı zamanda yürütmenin durdurulması yönünde de karar da verdi. Böylece kamu payı yüzde 50'den az olan şirketlerle ilgili mahkeme kararının hemen uygulamaya girmesinin yolu açıldı. Söz konusu karar Türk Telekom ve Türk Hava Yolları'nı yakından ilgilendiriyor. Oger Telekom'un yüzde 55'ine sahip olduğu Türk Telekom'da, yüzde 30 oranında da Hazine Müsteşarlığı'nın payı bulunuyor. Türk Telekom'un yüzde 15'i ise halka açık nitelikte. Türk Hava Yolları'nda ise hisselerin yüzde 50.88'i halka arz edilmiş durumda; yüzde 49.12'si ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bünyesinde. Ankara'da bu iki önemli şirketin denetim kapsamına alınıp alınmayacağı tartışmasıyla ilgili olarak yetkililer, "Bu tamamen Sayıştay'ın inisiyatifine kalan bir konu" yanıtını veriyor. Buna göre maddenin iptal edilmiş olması, Sayıştay'ın denetimini zorunlu kılmıyor, ancak Sayıştay iptal sonrası yasa maddesinin yeni durumunu yorumlayarak bu şirketler için de denetleme yapma yetkisini kullanma yolunu tercih edebilir.
Hürriyet

Katılım Mayıs'ta 
Ziraat Bankası'nın geçen yıl kuruluş çalışmalarına başladığı Ziraat Katılım'da son aşamaya gelindi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın teknolojik altyapısının kurulmasına dönük çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Katılım bankasının yazılımını piyasada tecrübesi ve ciddi bir know how'ı olan bir yazılım şirketine yaptırıyoruz. Bir sürpriz yapıp Ziraat Katılım olarak aynı anda en az 5-10 şubeyle piyasaya girmeyi planlıyoruz. 2015'te Nisan-Mayıs gibi hazır olacağız" dedi. Ziraat Bankası'nın 1675'i aşkın şubesiyle Türkiye'nin en yaygın bankası olduğunu hatırlatan Aydın, "Kimi yerlerde geçmişteki banka birleşmelerinden dolayı yan yana iki Ziraat Bankası şubesi bulunuyor ya da birbirine çok yakın şubelerimiz var. İşe, zaman içinde yeri çok kıymetli diye kapatılmamış, elden çıkarılmamış bu yan yana şubeleri Ziraat Katılım'a dönüştürerek başlayacağız. Bu hazır şubelerin dönüştürülmesi bize çok hız ve sinerji sağlayacak. İlk etapta 7-8 şube bu şekilde dönüştürülecek" diye konuştu. Başlangıçta İstanbul, Ankara, Bursa ve Kayseri'de şube açılabileceği bilgisini veren Aydın, kimi yerlerde de Ziraat Bankası içinde 'Ziraat Katılım' bölümlerinin oluşturulacağını söyledi. Bankanın adının da şu anda bir değişiklik olmazsa Ziraat Katılım olarak belirlendiğini kaydeden Aydın, şöyle konuştu: "Ziraat çok büyük bir marka. Bilinirliği Türkiye sınırlarını dahi aşmış durumda. Dolayısıyla adı çok büyük ihtimalle Ziraat Katılım olarak kalacak. Ayrıca Ziraat'in çok geniş bir dağıtım kanalı var. Bu avantajlardan yararlanılacak şekilde bir iş planı yaptık. Bütün bunlar Ziraat Katılım'ın büyümesini ivmelendirecek. Kısa sürede ciddi yol almayı hedeşiyoruz."
Hürriyet

Öncelikle Botaş'ı Zarardan Kurtarmak İçin Çabalıyoruz 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul'da Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Yusuf Yusufi ile görüştü. Enerjide ikili ilişkilerin ele alındığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, "Cezayir'den doğalgazı alınması konusunda müzakereler sonucu iki ülkenin de kazanabileceği makul bir fiyatı oluşturduk. 10 yıllığına bu anlaşmayı uzattık" dedi. BOTAŞ'ın zarar eden bir kurum olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, şunları söyledi: "10 dolardan alıp, 9 dolardan satan bir şirkettir. Özellikle Rusya ile ilgili müzakerelerde zararın telafisi için uğraşıyoruz. O zararın telafi edilmesi lazım. Bunları gerek alım fiyatlarıyla gerek ham petrol fiyatının düşüşü ve doğalgaz fiyatlarıyla dengelemeye çalışıyoruz." Nükleer santralin, Güney Akım Projesiyle ilgili herhangi bir sıkıntıya uğramayacağını belirten Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "Rusya, bu proje için 50 milyar ruble ayırdı. Hem o projenin devamı hem de Güney Akımla alakalı ne tür şeyler yapılabilir, bunu Gazprom'la BOTAŞ oturup karar verecek. Her iki kurumu görevlendiren bir anlaşma imzalandı. Bunun hukuki bağlayıcılığı şu anda yok ama şartlar olgunlaştıkça bunun üzerine anlaşma olacaktır."
Türkiye

Sanayi Üretimi Ana Eğilimde Büyümesini Sürdürüyor 
Ekimde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.4 arttı. Arındırılmamış endekste ise artış yüzde 4.4 oldu. Sadece mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 1.8 azalış gözlemlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şunları söyledi: "Sanayi üretimi büyümekle birlikte, beklentilerimizin az da olsa altında kalmıştır. Bu endeks, kısa dönemli iş istatistikleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple aylık dalgalanmalar görülebilmektedir. Sanayi üretiminde bu ay görülen gelişmelerde Avrupa'da büyümenin istenilen seviyeye gelememesi, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerde yaşanan gerginliklerin ihracat üzerindeki etkisi kendini gösterdi. Sanayi üretimi incelenirken ana eğilimlere bakmak gerekir. Gerek ana sanayi üretim trendi gerekse de kasım ve aralık ayındaki öncü gelişmeler, sanayi üretiminin öngörülerimiz çerçevesinde ilerlediğini göstermektedir."
Türkiye

Nükleerde Yaman Çelişki 
Türkiye'de nükleer santral kurulmasına yönelik tartışmalar yapılırken, dünya devleri enerjisini bu kaynaktan sağlıyor. G- 20 ülkeleri başta olmak üzere 33 ülkede nükleer enerji santralleri bulunuyor. Dünyada işletme halindeki nükleer santral sayısı toplam 435 iken, inşaat halindeki nükleer santral sayısı ise 72. Petrol, doğalgaz ve kaya gazı kaynaklarıyla dikkat çeken ABD'de 100, Fransa'da 58, Almanya'da 9 nükleer santral bulunuyor. Halen Amerika'da 5, Fransa'da ise 1 nükleer santralin inşaatı sürüyor. Zengin enerji kaynaklarına sahip G. Afrika, Birleşik Arap Emirliği, Brezilya gibi ülkelerde ise ya nükleer santral var ya da inşaat halinde bulunuyor. Türkiye yıllık 60 milyar dolara yaklaşan enerji faturasını ve bu faturaya bağlı olarak cari açığını düşürmenin hesabını yaparken, farklı kesimler tarafından nükleer santrale yönelik eleştiriler devam ediyor. Enerji uzmanları bu gelişmenin perde arkasında Türkiye'nin petrol ve doğalgaza mahkum edilmesinin yattığını belirtiyor.
Star

Çin Bavulumuzu Kaptı 
Türkiye'nin bavul ticaretindeki (yolcu beraberinde taşıma) en büyük partneri Rusya, Çin pazarına kaymaya başladı. Çin'in bavul ticaretine uyguladığı vergisel kolaylıklar ve kargo ücretlerinde sağladığı imkan Türkiye'nin bavul ticaretinde Rusya gibi büyük bir oyuncuyu kaybetmesine neden oluyor. Türkiye bu yılın ilk 3 çeyreğinde 2 milyar 660 milyon dolar bavul ticareti yaptı. Bu rakam son 18 ayın en yüksek seviyesini görse dahi bavul ticaretinden Rusya'nın aldığı pay her geçen gün düşüyor. Sadece Rusya'ya yıllık 2 milyar dolar bavul ticareti yapılıyor. Çin'in uyguladığı kolaylıklar sonucu Ruslar'ın Uzakdoğu'ya kayması ile Türk bavul ticaretinin Rus müşteri kaybı yüzde 20 civarında. Türkiye ise bu açığını Afrika ile kapatmaya çalışıyor. Bavul ticaretinin kalbi olarak bilinen Merter, Laleli ve Osmanbey'de artık Afrikalı ve Ortadoğulu müşterileri daha sıklıkla görmek mümkün. Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Yusuf Gecü son zamanlarda Rusya ile yapılan bavul ticaretinde ciddi düşüşler olduğu belirterek "Çin'in Rusya'ya sağladığı ticari kolaylıklar ve Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı kotalar Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin düşmesine neden oldu" dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye ziyareti sonrası sıcak ilişkiler kurulduğunu belirten Gecü, şunları söyledi: "Yakın gelecekte Rusya en büyük ticari partnerlerimiz olacak. Rusya ile aramızdaki ikili ticarette kotaların kaldırması, navlun ve gümrükte indirime gidilmesi gibi kolaylıklar yapılmalı. Bu koşullar sağlandığında eski ihtişamlı günlerimizi yakalayabiliriz."
Star

AB Ambargosuna Hayır 
AB'nin Dış Politika yetkilisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu Büyümeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn liderliğindeki AB Heyeti dün Ankara'ya gelirken iki konuda destek istediler. Bunlardan biri IŞİD ile mücadeleye daha çok destek olurken bir diğer istek ise Moskova'ya karşı yaptırımlar oldu. Ancak Rusya ekonomik ilişkileri geliştirmekte ısrarcı olan Türkiye bu isteği geri çevirdi. Henüz resmi bir açıklama yapılmazken AB dış politika yetkililerinin Türkiye'deki temaslarıyla ilgili bir soru üzerine Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin AB ile Rusya arasında kalmayacağını vurguladı. Yıldız, şöyle konuştu: "Türkiye, AB ile Rusya'nın arasında kalmaz. Çünkü yaptırımlarla alakalı konuda herhangi bir Batılı ülke nasıl davranıyorsa benzer şekilde davranıyor. Bugün ABD'nin tarımla alakalı ihracatı yaptırımı uygulanmış haliyle Türkiye'nin yaklaşık 8 katı. Yani bütün yaptırım uygulayan ülkeler şu anda ihracatlarına devam ediyor. Türkiye kendi çıkarları, özellikle iki ülke menfaatini de düşünerek projeler geliştiriyor. Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyon Eş Başkanı olarak da söylüyorum; Türkiye tarımda ihracatını artırma çabası içindedir. Rusya Federasyonu bizim için herhangi bir ülke değil, herhangi bir komşu da değil. O yüzden ben AB ile Rusya arasında herhangi bir tercihe zorlanan bir durum olmadığına inanıyorum."
Vatan

Dolarda Yükseliş Sürüyor: 2.28 TL 
Dolar, Türk Lirası karşında güçlenmeye devam ediyor. Bankalararası piyasada dolar, 2,28 seviyesini devirdi. Böylece dolar 12 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dolar/TL o tarihte 2,28 seviyesini görmüştü. ABD'deki güçlü istihdam verisinin ardından Fed'in faizleri daha erken artırabileceği beklentisinin güçlenmesiyle kur ve faiz de cuma günü yukarı yönlü hareketlenmişti. Dolardaki değer kazancı eğilimi TL dışında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde de düşüşe neden oldu. Merkez Bankası'ndan dolardaki yükselişe hamle geldi. Merkez, günlük döviz satım ihalelerindeki alt sınırı bugünden itibaren yeniden 20 milyon dolardan 40 milyon dolara çıkardı.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Öcalan'ın Taslağını Görüştüler 
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile DTK Eşgenel Başkanı Hatip Dicle'nin katılımıyla genişleyen HDP'nin İmralı heyeti "Abdullah Öcalan'ın "Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı" adlı programını değerlendirmek üzere bir araya geldi. Başbakanlık'ta gerçekleşen buluşma yaklaşık iki saat sürdü. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Taslak üzerinde karşılıklı olarak değerlendirmelerde bulunduk. Belirli önerileri, mutabık kalınıp kalınmadığı konuları tartıştık. Bir görüşme yaptıktan sonra Kandil'de KCK yetkilileriyle ziyaret gerçekleştireceğiz, DTK Eş Başkanı Sayın Hatip Dicle'nin katılımı ile. Gelinen aşamayı parti kurullarımızla bir değerlendirmede bulunup, tekrar Sayın Yalçın Akdoğan ile görüşme yapacağız" diye konuştu. "Hükümetle ikinci görüşme ne zaman yapılacak?" sorusuna da "Bir iki gün içinde iki ve belki bir üçüncü görüşmeyi yapacağız. Şu ara yoğun bir görüşme trafiği yaşanacak" yanıtı verdi. Önder, İmralı heyetinin genişleyeceği bilgisini de paylaştı: "Kamu düzeni, meselesine hükümetin baktığı yerden bakmıyoruz. Hükümetin baktığı yer son derece sorunlu. Kavramsal olarak bizimle hükümetin baktığı yer aynı değil. Farklı düşüncelere sahibiz, aynı düşüncelerde olan insanlar zaten müzakere yapmazlar. Hükümet asayiş sorunu gibi bakıyor. Biz arkasında bir sürü tarihsel gerçeklik görüyoruz." HDP Parti Meclisi de pazar günü toplandı. Dün açıklanan Sonuç Bildirgesi'nde şu ifadeler dikkat çekti: "Yasal altyapısı oluşturulmaksızın, çözüm süreci ilerletilemez. O nedenle, süreç açısından AKP'nin sınırlarını, keyfi davranışlarını ve zaaflarını görerek, iktidarı adım atmaya zorlayan politikalar geliştirmek, müzakere ile mücadeleyi birlikte sürdürmek büyük önem taşıyor."
Hürriyet

Manisa: Saruhan, Yozgat: Bozok 
Dersim tartışmasıyla yeniden gündeme gelen şehir isimleriyle ilgili Başbakan Yardımcısı Arınç şöyle dedi: "Yozgatlı Bekir Bozdağ 'Yozgat'ın eski ismi Bozok'tu, yine Bozok olsun' dedi. Ben de 'Manisa'nın yerine acaba Saruhan mı olur Siz de düşünün, bir karar verin" Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı şehirlerinin isminin değiştirilebileceği sinyalini verdi. Memleketi Manisa'da MÜSİAD'ın istişare toplantısına atılan Arınç, Manisa'nın isminin tarihte geçtiği gibi 'Saruhan' olabileceğini dile getirdi. Arınç, şöyle konuştu: "Geçenlerde bazı illerin isimleri değişse ne olur diye konuşuldu. Yozgatlı Bekir Bozdağ hemen atıldı, 'Yozgat'ın eski ismi 'Bozoktu' yine Bozok olsun' dedi. Ben de kendime dedim, 'Manisa'nın yerine bir isim olsa acaba Saruhan mı olur başka bir yer mi olur.' Siz de düşünün, düşünmek parayla değil. Düşünün bir karar verin. Manisa'nın ismi şu olsun diye karar verirseniz biz de bunu yaparız. İhtiyaç varsa tabi. Hakkari 'benim adım Çölemerik olsun' diyorsa, öbür taraftan bakır da neymiş 'Diyarbekir olsa daha güzel olur' diyen varsa düşüneceğiz kardeşim. Zaman düşünme ve uygulama devri." Bedelli askerlikten elde edilecek gelire de değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bedelli askerlikten gelecek parayı hiç kamunun bütçesine girmeden savunma sanayine ayıracağız. Savunma sanayinde milli yaptırımlarımız var. Atak helikopterleri yapıyoruz, kruvazörler yapıyoruz" diye konuştu.
Vatan

Din Adamı Maskeli Şarlatanlar Desteklendi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Bakanlığı'nca düzenlenen 5'inci Din Şurası'na katıldı. Konuşmasında, Türkiye'nin yakın tarihindeki dine yönelik baskıcı uygulamalardan bahseden Erdoğan, siyasi hayatları boyunca hedef yapıldıklarını anlattı ve gerekçesini şöyle açıkladı: "Çünkü biz bu millete özgüven aşılamanın mücadelesini verdik ve veriyoruz." Erdoğan'ın mesajları şöyle: Cumhurbaşkanı sıfatıyla benim asıl ilgi alanım meselenin pratik boyutlarıdır. Şahsen bu alanda bir başka vazifem daha olduğunu düşünüyorum. Bu ülkede dine ait tüm meselelerin artık özgürce ve özgüvenle ele alınabilmesi için ilgili tüm kesimleri cesaretlendirmekle mükellef olduğum inancı içindeyim. Son 200 yıldır bazı meseleler özgürce, özgüvenle ve cesaretle ele alınamamıştır. Din konusu objektif, tarafsız, korkulardan ve mahalle baskısından uzak şekilde gündeme taşınamamıştır. Bırakınız dine ait meseleleri özgürce tartışabilmeyi din ve dindarlar, yaklaşık 200 yıl boyunca her türlü eleştiriye, tahkire, horlamaya sistematik şekilde maruz kalmıştır. Dindarlıkla cehalet hep eş tutulmuştur. Yobazlığın, gericiliğin nedeni lanse edilmiştir. İslam dünyası ve münevverleri defansta kalmaktan ofansif bir hareketin içine girememişlerdir. Darbeyle işbaşına gelmiş bir zat, bir şahıs çıkıyor, Interpol'e talimat veriyor. Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi, kırmızı bültenle aranmak üzere adım atılıyor. Bu nasıl bir iştir? Sahte hocaların, sahte dindarların adeta toplumu zehirlemek için yaptıkları mücadele bu ülkede maalesef desteklenmiştir. Hatta hatta teşvik edilmiştir. Resmi ideolojinin dar kalıpları içinde kalan sözüm ona alimler teşvik edilmiş, sırtları da sıvazlanmıştır. Vatanına ihanet şebekesi kuran, din adamı maskesi altındaki şarlatanlar ulusal ya da uluslararası teşviklere mazhar olabilmiştir.
Akşam

Tarih Alerjisi, Kültür Düşmanlığı 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Polonya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu'nun gündeme ilişkin mesajları şöyle: İsteyen öğrenci seçer, istemeyen öğrenci seçmez. Nedir bu tarih alerjisi, nedir bu kültür düşmanlığı anlamak mümkün değil. Osmanlıca, bugün kullandığımız Türkçenin bir başka alfabeyle yazımıdır. Özellikle CHP Grup Başkanvekili'nin bir ifadesi var, 'mezar taşlarını mı okuyacaklar' diye. Evet, mezar taşlarını okuyamayan bir nesil, tarihini bilemez. Maalesef tek parti döneminde mezar taşlarından başka bir şey bırakılmadı, tarih tahribatı yaptınız. Bir Alman aydını Goethe'yi okuyabiliyorsa, bir İngiliz Shakespeare'i aslından okuyabiliyorsa, bir Türk aydınının da 16-17. yüzyıl metinlerini, aslından okuyabilmesinden kim niye rahatsız olsun? Okuyamıyorsa bir zaaftır. Atatürk'ün Nutku'nu aslından okuyabiliyorsa kim niye rahatsız olsun? Alevi kanaat önderleriyle yaptığım toplantıda da din kültürü ve ahlak bilgisi dersine asla kimse karşı çıkmıyor. Bizim konuşmamız gereken, din kültürü ve ahlak dersi müfredatında, bütün dinleri, bütün mezhepleri kuşatıcı bir müfredatın uygulanması…
Akşam

DÜNYA 

Barzani, O Gece Sabaha Kadar Uyumadı 
Peşmerge Güçleri Kobani Destek Gücü Komutanı, Kobani'ye gittikleri gece Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin sabaha kadar uyumadığını ve gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Peşmerge Güçleri Kobani Destek Gücü Komutanı Tümgeneral Abdulkahar Mecid, Iraklı peşmergenin Suriye'nin Kobani kentine gidişini Rudaw'a anlattı. Türkiye'ye giden peşmergelerin, Urfa'nın Suruç ilçesinde Türkiye güvenlik güçleri tarafından 24 saat kapalı bir binada tutulduğunu söyleyen Mecid, "Türk yetkililer, Başkan Barzani ve Peşmerge Bakanı'na durumun ciddiyeti hakkında bilgi verdi" dedi. Peşmerge Komutanı, 29 Ekim'de Ankara'dan gelen üç MİT mensubu ve Urfa Jandarma Komutanı'yla durum incelemesi yapmak üzere sınıra gittiklerini belirtti. Mecid, IŞİD'in, Mürşitpınar Sınır Kapısı'na 300 metre mesafeye keskin nişancılar yerleştirdiğini ifade ederek, "Sınır kapısını kullanmamız istendi. İncelemelerden sonra belirlediğimiz bir bölgeden girmek istedik" dedi. Açılan tel örgülü yoldan 31 Ekim'de Kobani'ye giriş yaptıklarında da Barzani'nin kendisini aradığını ve o gece hiç uyumadığını dile getiren Mecid, "O gece yetişmeseydik, Kobani düşebilirdi" diye konuştu
Hürriyet

'Kamçı Darbesi'ne 21 Ölüm 
Filipinler'in orta ve güney bölgelerinde etkili olan Hagupit tayfunu sebebiyle 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yerel Tagalog dilinde "kamçı darbesi" anlamına gelen Hagupit tayfunundan etkilenenlerin sayısı 1 milyonu buldu. Etkisi azalan tayfunda rüzgar hızı saatte 105 kilometreye kadar düştü. Filipinler'de geçen yıl etkili olan Haiyan tayfunu, 6 bin 300 kişinin ölümüne, yaklaşık 1000 kişinin kaybolmasına ve 4 milyon kişinin evsiz kalmasına sebep olmuştu.
Türkiye

Amerika'yı Karıştıran İşkence Raporu Hazır 
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) 11 Eylül sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair raporun iki gün içerisinde Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat Dianne Feinstein tarafından açıklanması bekleniyor. Raporun daha önce hiç duyulmamış olanlar da dahil CIA'in gizli sorgulamalarına dair şok edici detaylar içerdiği belirtildi. Amerikalı yetkililer, raporda, CIA'in Avrupa ve Asya'daki gizli tesislerde terör şüphelilerine uyguladığı uykudan mahrum bırakma, küçük alanlara hapsetme, cinsel anlamda aşağılama, 'waterboarding' adı verilen suda boğulma hissi yaratan sorgulama tekniği gibi işkenceye varan yöntemlerin yanı sıra CIA görevlilerinden, şüpheliden daha fazla bilgi toplanamayacağı netleştikten sonra bile işkenceye devam etmelerinin istenmesi gibi 'rahatsız edici ve çirkin' yeni detayların bulunduğunu ifade ediyor. Hala gizli tutulan 6 bin sayfalık bir çalışmanın 480 sayfalık özetinden oluşan raporda, CIA'in 'hukuki olarak izin verilenin' ötesine geçen uygulamalara imza attığı ve kurumun Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı ve Kongre'ye yalan söylediğine ilişkin kanıtlar yer alıyor.
Star

Başbakan Samaras Bile İkna Edemedi 
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, hapiste eğitim hakkı için açlık grevi yapan Nikos Romanos'un babası Giorgos Romanos'la görüştü. Baba Romanos, Adalet Bakanı'nın da katıldığı görüşmeden bir sonuç alamadıklarını söyledi. Romanos, 'siyasi mahkum' olarak tanımladığı oğlunun sağlık durumunun kötüleştiğini vurguladı. Banka soygunu suçundan 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Nikos Romanos, yüksek eğitim sınavlarını kazanmasının ardından kendisine eğitim hakkı verilmesi için 10 Kasım'da açlık grevine başlamıştı. Hapishane yönetimi, Atina Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne girmeye hak kazanan 21 yaşındaki Romanos'un dışarı çıkmasına izin vermiyor.
Vatan

'Karakutu'ya Tren Çarptı 
Fas'ta, Devlet Bakanı Abdullah Baha'nın, tren çarpması sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreter yardımcılarından Süleyman el-Amrani, "Baha başkent Rabat'ın 20 kilometre güneyinde yer alan Buznika bölgesinde, tren istasyonundaki raylardan yolun karsısına geçmek istediği sırada trenin çarpması sonucu olay yerinde öldü" dedi. Baha'nın, resmi ve gayriresmi bütün faaliyetlerde beraber olduğu Başbakan Abdulilah Benkiran'ın "karakutusu" olarak nitelendiriliyordu.
Akşam

SPOR 

İlk kez 4 ülkenin (Hırvatistan, Fransa, Almanya ve Letonya) ev sahipliği yapacağı 39. Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerinin grupları, Fransa'nın başşehri Paris'teki Disneyland'da gerçekleştirilen çekilişle belli oldu. 12 Dev Adam B Grubu'nda Almanya, İspanya, Sırbistan, İtalya ve İzlanda gibi zor rakiplerle eşleşti. Kura çekimine Dejan Bodiroga, Patrick Femerling, Gunta Basko- Melnbarde, Antoine Rigaudeau, Gordan Giricek ve Rasho Nesterovic gibi eskiden basketbol oynamış veya hâlâ oynayan tanınmış isimler katıldı. Çekiliş sonucu 6 torbadaki 24 takım, 4 gruba ayrıldı. Reklam ve pazarlama kriterleri gereği 4 ev sahibi ülkeye, birer ortak seçme hakkının tanındığı organizasyona 3. torbadan katılan "12 Dev Adam", bu sebeple Almanya Milli Takımı ile aynı grupta yer aldı. 39. Avrupa Basketbol Şampiyonası finalleri 5-20 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenecek. A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman kura çekimiyle ilgili olarak, "Zor bir gruba düştüğümüz gerçek. Ama Türk Milli Takımı da diğer takımlar kadar güçlü. Diğer takımlar için de zor bir grup. Gruptaki her takım madalya adayı" derken, "Takımların getirecekleri oyuncular önemli. Berlin'de gurbetçilerimiz Türkiye'ye evsahibi avantajı sağlayacaktır. Mutlaka başarı kovalayacağız. Olimpiyat için başarı elde etmeliyiz. Belki de Türkiye ilk kez olimpiyata gidecek. Bunun için çalışacağız" sözlerini kullandı.
Türkiye

Galatasaray, Şampiyonlar ligi D Grubu 6. ve son maçında bugün sahasında İngiltere'nin Arsenal takımıyla karşılaşacak. Arena'da 21.45'te başlayacak müsabakayı İspanya Futbol Federasyonu'ndan hakem David Fernandez Borbalan yönetecek. Grupta son sırada yer alan ve hiçbir iddiası bulunmayan Cimbom, Arsenal karşısında prestij mücadelesi verecek. Galatasaray, rakibi karşısında 2 gol daha yemesi halinde, Beşiktaş'a ait olan Devler ligi gruplarında en fazla gol yiyen Türk takımı unvanını egale edecek. Grubun diğer maçında ise 21.45'te Dortmund, Anderlecht'i ağırlayacak.
Türkiye

Futbol kariyeri boyunca başarıları kadar skandallarıyla gündem yaratan Fenerbahçe'nin kaptanı Emre Belözoğlu, yeşil sahalardan kopmak istemiyor. Bu sezon Beşiktaş derbisinde "F.. off", Eskişehir karşılaşmasında ise "Allah belanı vermesin" sözleriyle olay yaratan ve son olarak Balıkesirspor ile deplasmanda oynanan maçta rakip taraftarlarca her top ayağına geldiğinde ıslıklanan 34 yaşında yıldız, yönetimin "Sportif direktör ol" teklifini kabul etmedi. Başkan Aziz Yıldırım'ın Eskişehirspor mücadalesinde kırmızı kart görmesi sonrası "Yeter Emre" diye tepki gösterdiği tecrübeli oyuncu, "Yönetimin bana yaptığı sportif direktörlük teklifi onur verici. Ancak ben 34 yaşında olmama rağmen kendimi futbolun baharında hissediyorum. Sözleşmem 31 Mayıs 2015'te sona eriyor ama ben en az 2 sene daha da futbol oynamak istiyorum. Bu yüzden teklifi şimdilik kabul etmem mümkün değil" dedi.
Star

Ersun Yanal, Beşiktaş maçının analizini sıcağı sıcağına yaptı. Trabzonspor'un hocası dünkü idmandan önce futbolcularıyla yarım saat kadar konuşarak önceki günkü 3-0'lık maçı değerlendirdi. Yapılan hataları dile getirdi. Ersun hoca öncelikle yenen gollere değinerek, "3 golde de amatör takım oyuncusuna yakışmayacak bireysel hatalar vardı. Bunların en önemli nedeni de oyuna iyi konsantre olamamaktır" ifadesini kullandı. Yanal savunma hatalarının yanı sıra orta alanda ve hücumda da takımı tanıyamadığını belirtirken, "Yaptığımız pas hataları ya da geç verilen paslar hücuma kalkmamızı engelledi. Maç boyunca doğru dürüst bir pozisyon bulamadık. Savunmadaki hatalara rağmen hücumda üretken olsaydık karşılaşmayı çevirebilirdik. Trabzonspor forması giyen bir futbolcu grubuna böyle hatalar yapmayı hiç yakıştıramıyorum" şeklinde konuştu.
Star

Teknik Direktör Slaven Bilic, Trabzonspor karşısında oynattığı futbol ile 'Stajyer Hoca' diyenleri bir kez daha yanılttı. Hırvat Hoca, Beşiktaş kariyerinde 2. kez Trabzon'u mağlup etme başarısı gösterdi. Soma Turnuvası'nda da F.Bahçe'yi yenen Slaven Bilic'in sadece Galatasaray'a karşı zaferi bulunmuyor. Hırvat Hoca'nın önünde bir şans var. Zirvede yer alan Kartal, ligin 16. haftasında G. Saray'ı konuk edecek. Bilic ve oyuncularda tek hedef Aslan'ı yenmek. Bilic, oyuncularını Trabzon zaferinden dolayı kutladı. Rehavet uyarısı yaptı: "Müthiş bir oyunla zafer kazandık. Hepinizi kutluyorum. Trabzonspor'u perişan ettik. Son dakikalar bile çok güzel geçti. Şu an zirvedeyiz ama sakın rehavete kapılmayın. 1 günlük izninizi iyi değerlendirin. İyi dinlenin. Tottenham'a konsantre olmamız gerek. Lider bitirmemiz gerekiyor. Kazandığımız bir şey yok. Sezon sonuna kadar böyle devam edin."
Akşam
--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme