5 Ocak 2015 Pazartesi

05.01.2015 Genel Gündem05.01.2015 Pazartesi
GÜNDEM 

Özgür Astsubay Kaçakçıların Elinde 
Türkiye-Suriye sınırında Kilis'e bağlı Yavuzlu köyü yakınında kaçakçıların peşinden sınırı geçen Özgür isimli astsubayı arama çalışmalarına devam ediliyor. Askeri kaynaklar, astsubayın büyük ihtimalle kaçakçıların elinde olduğunu, arama çalışmalarının bu doğrultuda sürdüğünü söylediler. Bölgedeki şartlar değerlendirildiğinde PYD ve IŞİD'in şu an için Türkiye'yi karşılarına alacak bir tutum içine girmeyeceklerini savunan askeri kaynaklar, "Astsubayın şehit olduğuna dair hiçbir bilgi ve bulgu yok" dedi. Olayla ilgili MİT'in de yerel kaynaklarla bağlantıda olduğu belirtilirken, astsubayın kısa süre içinde serbest bırakılmasının beklendiği ifade edildi. Askeri yetkililer, astsubayı kurtarmak için bordo berelilerin sınır ötesi operasyon yaptıkları iddiasını ise yalanladı.
Hürriyet

Yüce Divan İçin Karar Günü 
17 Aralık soruşturmasından sonra görevlerinden istifa eden 4 eski bakanla ilgili kritik komisyon oylaması bugün yapılacak. Eski bakanlar Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar, Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan hakkında rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında gündeme gelen iddialar üzerine kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu, 4 aylık çalışma süresinin dolmasına dört gün kala nihai kararını belirlemek için toplanacak. Daha önce oylamanın yapılacağı gün eski bakanların gönderdiği dilekçeler nedeniyle toplantıyı erteleyen komisyon, Yüce Divan oylamasını gerçekleştirecek. Sonuç hangi yönde olursa olsun, bakanların Yüce Divan'da yargılanıp yargılanmaması konusunda TBMM Genel Kurulu'nda da ayrı bir oylama yapılacak. Ancak komisyondan çıkacak sonucun Ak Parti'deki genel eğilimi göstermesi bakımından büyük önem taşıdığı belirtiliyor.
Milliyet

Cizre Olaylarında Ölü Sayısı 4'e Çıktı 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde geçen 27 Aralık günü, PKK terör örgütünün gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi üyeleri ile HÜDA PAR'lılar arasında çıkan çatışma sonucu, oğlu HÜDA PAR yöneticisi olan Abdullah Deniz ile birlikte Yasin Özer ve Barış Dalmış ölmüş, 5 kişi de yaralanmıştı. Yaralılardan durumu ağır olan Zeki Alar, tedavi gördüğü Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dün yaşamını yitirdi. Evli ve 3 çocuk babası Alar'ın cenazesi, yaklaşık 5 bin kişi tarafından karşılandı. Alar toprağa verildikten sonra Nusaybin yolunu Habur Sınır Kapısı'na bağlayan çevre yoluna çıkan ve yüzleri maskeli bir grup, yolu trafiğe kapatarak, yasadışı gösteri yapmak istedi. Özel harekât timlerinin de aralarında olduğu güvenlik güçleri, yasadışı gösteri düzenlemek isteyen gruba, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti.
Milliyet

Türkiye Şehitlerine Yürüdü 
Kızılçubuk mevkiinde başlayan yürüyüşe Türkiye'nin muhtelif illerinden gelen on bin kişi katıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın da katıldığı 8.5 kilometrelik yürüyüş iki saat sürdü. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç da konuşmasında, "Gençlerimize burada neler yaşandığını bizzat görmeleri ve anlatmak gerekir. Ecdadımız şehit olmayı göze alarak buraya geldi. Bu bilinçle yolumuza devam ediyoruz. Ecdadımıza sahip çıkacağız" diye konuştu. İçişleri Bakanı Efkan Ala konuşmasında: "Kar burada şehitlerimize kefen. Allahuekber Dağları da şehitlerimize kucak açmıştır. Allah rahmet eylesin" ifadelerini kullandı.
Akşam

Marmara ve Ege Donacak 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen çok soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek ülkede kar yağışı ve don bekleniyor. Ülke genelinde etkili olacak bu meteorolojik şartlarla hava sıcaklıkları yarından itibaren batı bölgelerden başlayarak hafta sonuna kadar 8 ila 12 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşecek, gece ayazları yaşanacak. Marmara ve Ege Bölgesi'nde de dondurucu soğuklar oluşacak ve gece sıcaklıkları sıfırın altında 10 dereceye kadar düşecek. Yapılan son tahminlere göre, hafta içinde Bursa ve Balıkesir'de gece en düşük sıcaklığın, sıfırın altında 10, Çanakkale'de 5, Yalova'da 4 ve İstanbul'da 2 dereceye kadar inmesi bekleniyor. Marmara'da gündüz en yüksek hava sıcaklığının da 2 ila sıfırın altında 2 derece olacağı öngörülüyor.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 89, 4773-88, 6555                              
ABD Doları 2, 3426-2, 3460/  Euro 2, 8099-2, 8170/ İngiliz Sterlini 3, 5901-3, 5988                            

Şirketler Gizlendi! 
Türkiye'nin son dönemdeki en büyük projelerini gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) 2013 yılı çalışmalarında belirlenen mevzuata aykırılıklar 374 sayfaya zor sığdı. Sayıştay denetçilerinin TCDD ihaleleriyle ilgili belirlediği ve Ulaştırma Bakanlığı'ndan da gerekirse soruşturmasını istediği mevzuata aykırılıklar arasında, "ihalesi yapılan demiryolunun köylerden, değerli tarım arazilerinden, hatta diğer demiryolu hatlarının bazı bölümlerinden geçtiğinin belirlenmesi", "ihale bedelini belirleyen yaklaşık maliyetin piyasa araştırması yerine ihaleyi kazanan firmadan alınan fiyatla yapılması" ve "ödeneğinin yüzde 96'sı harcanan işte sadece yüzde 13 ilerleme sağlanması" da yer alıyor. Sayıştay'ın raporunda dikkat çeken en önemli husus hiçbir firma ismine yer verilmemesi oldu. Sayıştay raporlarında geleneksel olarak incelemeye tabii tutulan ihalelerde işi yürüten firmaların isimleri açık bir şekilde yazılıyordu. Örneğin yine 2013 yılı için açıklanan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'ne (DHMİ) ait raporda firma isimleri açık olarak yer alıyor. Ancak bu kural TCDD için hazırlanan raporda bozuldu ve firmaların isimleri gizlendi.
Hürriyet

4.5 Milyon Mükelleften 42.5 Milyar TL Gelecek 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren torba yasanın son sonuçlarını açıkladı. 31 Aralık 2014 itibarıyla sadece vergi dairelerine toplam 4.5 milyon kişinin başvuruda bulunduğunu ve 42.5 milyar liralık alacağın yapılandırıldığını bildiren Bakan Şimşek, şunları söyledi: "Rakamlar, 2011'deki yapılandırmayı dahi geçti ki o, büyük ölçüde af niteliğinde bir düzenlemeydi. Vatandaşlarımıza, başvuru için gösterdikleri ilgiye teşekkür ediyorum. Aynı hassasiyeti ödeme noktasında da göstereceklerine inanıyorum." Bilgilendirme çalışmalarını da anlatan Bakan Şimşek, "Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezasından borçlu 4.9 milyon kişiye mektup ve bilgilendirme broşürü gönderildi. Nüfus, askerlik, öğrenim kredileri gibi borçları olan yaklaşık 2 milyon vatandaşımıza kısa mesajla ulaşıldı. Bin 500 radyo spotu, 150 bin afiş ve 4.1 milyon broşür hazırlandı. Borçlarını unutmuş birçok mükellefimiz kanundan yararlandı" dedi.
Türkiye

Tarladan Çıktı 1 Lira Markete Geldi 6 Lira 
Son haftalarda etkilisini iyice artıran kış mevsimi, mutfak enflasyonunu yükseltiyor. Soğuk ve yağışlı havadan etkilenen tarlalarda bazı mahsuller zarar gördü ve hasat düştü. Buna rağmen tarlada fiyatlar fazla yükselmedi. Ancak aracılar, "soğuk havayı bahane ederek" fiyatları yukarı taşıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), fiyatlardaki yükselişin aracı kârlarından kaynaklandığını, tarla ile market arasındaki fiyat farkının 5-6 kata kadar yükseldiğini bildirdi. Çiftçinin cefa çektiğini, aracıların ise sefa sürdüğünü savunan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar şunları söyledi: "Üretici ve market arasındaki fiyat farkı maydanozda yüzde 570, portakalda yüzde 436, mandalinada yüzde 331'i buluyor. Tarlada 12 kuruş olan bir demet maydanozun fiyatı markette 77 kuruşa, yani 6.7 katına çıkıyor. Yine bahçede kilogramı 42 kuruş olan portakal, markette 2 lira 25 kuruş oluyor. Bu kadar fiyat farkı olur mu? Yağmur çamur, kar kış demeden gece gündüz çalışan, üretimin her türlü eziyetini çeken çiftçimiz 1 kazanırken, aracı 3-4 kazanıyor" diye konuştu. Rusya, Ukrayna, Irak ve Suriye'de yaşanan krizin mandalinada arz fazlası oluşturduğuna dikkat çeken Bayraktar, şöyle devam etti: "Üreticide narenciye fiyatları pazarlama problemi yüzünden düştü. Üreticide fiyatı en fazla düşen yeşil soğanda, talepteki daralmaya bağlı olarak fiyatlar geriledi. Yani tarlada fiyatlar düşmesine rağmen üretici-tüketici fiyat farkının bu kadar yüksek olması manidardır."
Türkiye

Drahmi Yolu Açıldı 
Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'ın euro kullanımını bırakarak drahmi'ye geri dönüşünü tartışıyor. Alman Der Spiegel dergisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasına yeşil ışık yakabileceğini yazdı. Habere göre Merkel, erken genel seçime hazırlanan Yunanistan'da sandıktan ülkeyi krizden kurtarmaya yönelik tasarruf tedbirlerine karşı duran bir hükümet çıkarsa, Grexit olarak adlandırılan senaryoya kayıtsız kalacak. Yaklaşık 3 hafta sonra yapılacak Yunan seçimlerinde radikal solcu Syriza partisi kamuoyu yoklamalarında önde gidiyor. Syriza'nın lideri Alexis Tsipras, Yunanistan'ı krizden çıkarmaya yönelik tasarruf ve yardım paketini tekrar masaya getirme taraftarı. Der Spiegel, Alman hükümetine yakın kaynaklara dayandırdığı haberde, 25 Ocak'taki erken seçimde iktidara gelecek partilerin mali ve ekonomik reform programını reddetmeleri durumunda, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının bir seçenek olarak görülebileceğini yazdı. Der Spiegel, "Alman hükümeti seçim sonrası hükümetin başına Tsipras geçer, bütçe disiplinini terk eder ve ülkenin borçlarını ödemeye son verirse Euro Bölgesi'nden çıkışı neredeyse kaçınılmaz olarak görüyor" diye yazdı.
Milliyet

2015'te 'Benzinli'ye Gün Doğdu 
Dünyada petrol fiyatlarının önemli ölçüde düşmesi, buna bağlı olarak Türkiye'de de akaryakıt fiyatlarında indirimler yapılması, benzinli motorların yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Ardı ardına küçük hacimli ve daha düşük tüketimli motorların da piyasaya sunulmasının da, buna destek olacağı ve 2015'te benzinli modellerin ön plana çıkabileceği belirtiliyor. Akaryakıt fiyatlarında son dönemde ardı ardına gelen indirimlerle birlikte, ilk satın alma değeri de düşünüldüğünde, benzinli motorlara sahip modellerin önem kazanacağını belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, özellikle 2015'te bunun ciddi etkisinin satışlarda da görülebileceğine dikkat çekti. Düşük tüketim değerleri nedeniyle dizel motorlu otomobillerin halen pazarda ağırlığa sahip olduğunu hatırlatan Aybar, "Ancak az kilometre yapan tüketicilerin, özellikle ilk satın alma değerini de düşünerek benzinli motorlara doğru yönelmesi mümkün görünüyor. Sonuçta dizellerin satış fiyatları, benzinlilere göre yüksek" dedi. Son yıllarda piyasaya giren benzinli motorların, küçük hacimli, düşük tüketim değerlerine sahip olduğunu, bununla birlikte ciddi güç alternatifleri sunduğunu hatırlatan Aybar, "Bu motorlar, benzinliye yönelimde ciddi rol oynayabilir" ifadesini kullandı. 2015 yılında benzinli motor seçeneklerine sahip modeller konusunda kendilerinin de bazı düşünceleri olduğunu belirten Aybar, bu tip motora sahip modellerin ön plana çıkarılmasının mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.
Milliyet

Rekorlar Yılı Geride Kaldı Şimdi Gaza Basma Zamanı 
2014 yılı hem yatırım hem üretim hem de ihracat olarak otomotivde rekorlar yılı oldu. Yatırımda Koç Grubu Ford ve Fiat markaları ile Türkiye'de toplam 5.2 milyar lira yatırım yapacağını açıkladı. Ayrıca kasım ayında da Japon otomotiv devi Toyota, 1.1 milyar liralık teşvik alarak Türkiye'de yeni bir model üretme kararı aldığını bildirdi. Böylece 2014 yılında 6.3 milyar liralık otomotiv yatırımı açıklanmış oldu. Bu Türk otomotiv sektöründe 1 yılda açıklanan en büyük yatırım zinciri anlamına geliyor. Ford, Fiat ve Toyota gibi dünya markalarının otomotiv üretiminde Türkiye'yi üs seçmesi, Türkiye ekonomisine olan güvenin bir kanıtı olurken, 2015 yılında sektöründe büyüyeceğinin sinyalini veriyor. Ülkemizde Renault, Toyota, Mercedes, Ford, Fiat ve Hyundai gibi büyük markaların fabrikaları bulunuyor. Hali hazırda Türkiye'de fabrikası bulunan otomotiv markalarının üretimde vites büyütmesi Türkiye'de yatırımı olmayan otomotiv şirketlerine de referans niteliği taşıyor. Yatırımların Türkiye özelinde yoğunlaşması ile sektörün ihracatta da atağa kalması bekleniyor. Son açıklanan ihracat rakamlarına göre 2014 yılında Türkiye ihracatını otomotiv sırtladı. Otomotiv sanayi 22 milyar 270 milyon 672 bin dolar ile en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Üretim tarafında ise bu yılın ilk 11 ayında 1 milyon 50 adet rakamına ulaşıldı. Şayet yıl sonunda 140 bin araç daha üretildiği görülürse üretimde de tarihi rekor gelecek. Üretim, ihracat ve yatırımda bu gelişmeler olurken 2014 yılında, kur ve faiz oranlarındaki yükselişler, ÖTV oranlarındaki artış, BDDK'nın kredi işlemlerine yönelik getirdiği sınırlamalar nedeniyle yılın ilk satışları istenilen seviyede gerçekleşmedi. Ancak seçimlerin ardından otomotiv satışlarının beklentinin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle yılın başında konulan hedefler alt üst oldu. Sektör dernekleri ve markaların yöneticileri 2014 sonunda iç pazarın 700 bin seviyelerinde gerçekleşmesini beklerken, satışların artması sonrası tahminlerini 750 bin seviyelerine yükseltiler. 2014'ün ikinci yarısında aldığı hızla 2015'e giren otomotiv satışlarının yine tahminlerin üzerinde olacağını gösteriyor. Sektörün ortak tahmini ise satışların 800 binli seviyelere oturması. Yatırımlarında etkisiyle 2015 sonunda satışların tahminlerinde üzerinde sürpriz yapması bekleniyor.
Star

Türkiye Ezberleri Bozmaya Devam Edecek 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büşükekşi ve tüm birliklerin başkanları, 'Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte 2014 yılı ihracat performansını masaya yatırdı. Toplantının açılışında konuşan Zeybekci "2015 yılında Türkiye, daha birçok ezberi bozmaya devam edecek" dedi. Zeybekci "Türkiye 2015'te, hem büyüyerek hem ihracatını artırarak, cari açığını daha da daraltarak, bir şekilde tedirgin ekonomiler grubundan çıkacaktır" diye konuştu. Zeybekci İran, Irak, Suriye, Mısır, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerde yaşanan krizlere rağmen, yüzde 4 seviyesinde ihracat artışının taktire şayan olduğunu söyledi. Zeybekci, Rusya konusunda ise "Rusya'yla şu an da hükümetlerarası diyaloğumuz çok üst seviyede. Almış olduğumuz kararlarla, ilk çeyrek içinde Rusya ile olan ticaretin önündeki tüm teknik engelleri kaldırmak gibi bir çalışmamız var" açıklaması yaptı. Büyükekşi ise "2014 yılında, 12 ayın 10'unda Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. 2015'te OVP hedefi olan 173 milyar doları yakalayarak önemli bir sıçrama hedefliyoruz" dedi.
Star

KOSGEB Kredisiyle Üretim İçin 'Yerli Robot' Yapıyorlar 
Türkiye'de 'yerli robot' çalışmaları hızla devam ediyor. Eskişehir'de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğretim üyeleri, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kredisiyle kurdukları "Robotes Robotik Çözümler" adlı firmada "yerli robot" geliştiriyorlar. ESOGÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve firma kurucu ortağı Prof. Dr. Osman Parlaktuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin Anadolu Teknoloji Araştırma (ATAP) çatısı altında, KOSGEB'in Ar-Ge desteğiyle 2012 yılında faaliyetlerine başladıklarını bildirdi. Android mekatronik robotlar üzerine Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürüttüklerini anlatan Parlaktuna, açıklamasında şunları söyledi: "Aldığımız 320 bin liralık kuruluş ve AR-GE kredisi desteğiyle ilk olarak '5 eksenli çapak alma' robotunu geliştirdik. Bu robotla hedefimiz, döküm parçalarında oluşan çapakları otomatik olarak alacak bir sistem geliştirmektir. Bu amaçla robotun tasarımı ve yazılımı firmamız, mekanik parçaların üretimi Eskişehirli firmalar tarafından yapılarak robot prototip olarak hayata geçirildi. Çalışmalarımız hızla devam etmekte olup başarılı olduğu takdirde Türkiye'de döküm yapan firmalara parçalar üzerindeki çapakları alan bir robot imali gerçekleştirilecektir."
Akşam

SİYASİ/POLİTİKA

Dananın Kuyruğu Kopacaksa, Dana Bizde Kalacak 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yüz yıl önce coğrafyamızda, Ortadoğu'da dizayn süreçleri yaşanıyordu. Bir kez daha bizim kaderimizi, bize sormadan, bize rağmen çizmişlerdi. Ama bugün buna fırsat vermeyeceğiz. Dananın kuyruğu kopacaksa bunun, yüz yıl önceki gibi kuyruk değil, dana bizde kalacak. Kuyruk onların elinde kalacak" dedi. Partisinin Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen İstanbul İl Kongresi'ne katılan Demirtaş, şunları söyledi: "Devlet kavramı ucubeye dönüştü. Bu devletten korkmayan kalmadı. Devlet herkesi korkutan, herkese parmak sallayan, kaşları çatık, vahşi bir ucubeye dönüştü. Bizi her gün teslim almaya çalışan, önünde diz çöktürmeye çalışan bir barbara dönüştü. Zorba bir devleti devralıp üstüne kendi zorbalıklarını katarak şimdi bu devlete biat etmemizi istiyorlar. Erdoğan, kendi sarayında en küçük bir eleştiriye dahi tahammül göstermeyerek, en küçük bir farklılığa dahi tahammül göstermeyerek nasıl bir devlet arzuladığını ortaya koyuyor. Toplum içinde bir arada farklılıklarla çok kültürlü yaşama uygun bir yaşam tarzı, devletin de buna uygun bir şekilde dizayn edilmiş demokratik bir cumhuriyet. Bunun yönetim mekanizması yani demokratik özerklikle Türkiye halklarını bizler ancak özgürlüğe taşıyabiliriz. Bunun mücadelesini çok uzun yıllardır hep birlikte verdik. Geldiğimiz nokta bu mücadelede artık dananın kuyruğunun kopacağı yerdir. Bizi Suriye'deki gibi şehir şehir, bölge bölge paramparça etmeye çalışacaklar. Eğer ki Sünni Alevi'ye, Alevi Sünni'ye düşman olur, aynı şehirde yaşayamaz hale gelirse oradan emperyalistlere ekmek çıkacak. Kürt Türk ile Arap ile aynı binada yaşayamaz, aynı şehirde yaşayamaz hale gelirse o zaman emperyalistlere ekmek çıkacak. Bunu söylerken şunu da kastetmiyorum, açıkça altını çizerek belirteyim ki doğru anlaşılsın. Deniyor ya biz bölünmeyelim. Eyvallah bölünmeyelim, fakat bölünmemenin alternatifi tek olmak değildir. Biz tek yürek olmaktan söz ederken onlar tek dil, tek millet olmaktan söz ediyorlar. Tek dil olamazsak bölünürüz diyorlar. Kusura bakmasınlar, bugüne kadar ki bütün bölen, parçalayan, düşmanlaştıran, kutuplaştıran politikalar tekçi politikalardır. Milliyetçisi, ırkçısı, ulusalcısı, dincisi, mezhepçisi kendine bir baksın bakalım. Kendi gibi düşünmeyene yaşam şansı tanımıyorlar bu topraklarda. Bunun adı birlik olamaz. Böyle bir anlayıştan beraberlik çıkamaz."
Hürriyet

Kılıçdaroğlu İstedi CHP'den İstifa Etti 
17 Aralık Operasyonu kapsamında gözaltına alınan Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, CHP'den istifa etti. Hüseyin Avni Sipahi'nin istifasının, TBMM Soruşturma Komisyonu'nun AK Partili eski bakanlar hakkında bugün yapacağı Yüce Divan oylaması öncesinde gelmesi dikkat çekti. Sipahi'nin gözaltına alınmasına neden olan 17 Aralık Operasyonu'nun ayaklarından "TOKİ Dosyası" için 2 Mayıs 2014'te İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verilmişti. Başsavcılık, kararına delil yetersizliğini gerekçe göstermişti. 'CHP'nin 17 Aralık'taki ismi' olarak nitelendirilen Sipahi'nin istifa süreci de Başsavcılığın takipsizlik kararına atışa başladı. 4 eski bakanla ilgili kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu'nda görev alan CHP'li üyeler, Kılıçdaroğlu'na, "17- 25 Aralık soruşturmalarıyla ilgili verilen takipsizlik kararları 'aklanma' anlamına gelmiyor. Üstelik parti olarak da takipsizlik kararını kabul etmediğimizi ifade ediyoruz. Hal böyleyken dosyalarda 'örgüt lideri' olarak ismi geçen Sipahi, CHP'den uzaklaştırılmalı" mesajı gönderdi. Bu değerlendirmeyi haklı bulan Kılıçdaroğlu, dönemin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'ya, "Sipahi'nin partiden ihracı için düğmeye bas" talimatı gönderdi. Ancak Salıcı'nın, "Partiden istifasının sağlanması daha doğru olur" önerisi nedeniyle ihraç seçeneğinden vazgeçildi. Sipahi'ye, "İstifa etmemen halinde ihraç edileceksin" mesajı gönderildi. Sipahi de geçtiğimiz haftalarda istifa dilekçesini doğrudan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na iletti. Mustafa Sarıgül'e yakınlığıyla da bilinen Hüseyin Avni Sipahi'nin ismi, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde İstanbul Çekmeköy Belediye Başkan adaylığı için geçmişti. Ancak 17 Aralık'ta gözaltına alınması, Sipahi'nin adaylığını engelledi. Çekmeköy Belediye Başkan adayı yapılmayan Sipahi, Beşiktaş Belediye Meclis üyesi listesinde kendisine yer buldu. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın 'vekili' olarak görev üstlendi. TBMM Soruşturma Komisyonu'nun uzmanlarınca hazırlanan 'tetkikat' raporunda 17 Aralık soruşturma dosyasına atışa Sipahi için "Hüseyin Avni Sipahi (Çekmeköy Eski Belediye Başkanı) liderliğindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda odaklanan suç örgütü" tanımlaması yapılıyor.
Hürriyet

Temiz Siyaset Adımı 
MHP, Haziran 2015'te yapılacak genel seçime yönelik strateji çalışmasını sürdürüyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son rötuşları yapılmakta olan seçim beyannamesinde, stratejisini "yolsuzluk", "terörle mücadele" ve "yoksulluk" eksenine oturtarak iktidarı vurmayı hedeflediği dile getiriliyor. Bahçeli'nin MHP'nin Haziran 2015 Genel Seçimlere yönelik stratejilerini içeren "seçim beyannamesini" ocak ayı sonunda açıklaması bekleniyor. Seçim konseptinde "birlik ve beraberlik" kavramının taşıyıcı ifade olması bekleniyor. Beyannamede Ak Parti iktidarının yolsuzlukla iç içe olduğunu içeren ifadelere yer verilirken, 17 - 25 Aralık'a özel vurgu yapılıyor. "Temiz siyaset, temiz yönetim" tesisi sürecinde, devlet idaresinde yolsuzluklara, rüşvete, yağmacılığa ve kayırmacılığa meydan verilmeyeceği net bir dille ifade edilen beyannamede, Yüce Divan soruşturması yapılan 4 eski bakan başta olmak üzere yolsuzluk yapanlardan tek tek hesap sorulacağı dile getiriliyor. Özerk bir "Yolsuzlukla Mücadele Kurulu" oluşturulması öngörülen beyannamede, yolsuzluk yapanların kamuoyuna açıklanarak ifşa edileceği, yozlaşmanın önlenmesi için kamu yönetimini, sivil toplum, medya ve özel teşebbüsü kapsayacak temel ahlaki düzenlemelerin hayata geçirileceği vurgulanıyor.
Milliyet

DÜNYA 

İsrail'den Çifte Tehdit 
Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) üyelik için başvurması üzerine İsrail'den 'vergi' hamlesi geldi. İsrail hükümeti, Filistin yönetimine verilmek üzere Filistinlilerden topladığı geçen aya ait 127 milyon dolarlık (298 milyon TL ) vergi gelirini dondurma kararı aldı. Buna Filistin'in başmüzakerecisi Saib Erekat'tan sert tepki geldi. İsrail'in adımını 'korsanlık' ve 'yeni bir savaş suçu' olarak niteleyen Erekat, "İsrail bir kez daha yasal adımlarımıza daha fazla yasadışı kolektif cezalandırmayla cevap veriyor" diye konuştu. İsrail'in Filistin halkının iradesini kırmaya çalıştığını kaydeden Filistinli yetkili, "Bu bizi durduramayacak. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız devletimizi kurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Aralarındaki anlaşmaya göre Filistin'in vergileri İsrail tarafından toplanıyor. Vergiler Filistin hükümetinin gelirinin üçte ikisini oluşturuyor. Filistin de, bununla memurlarının maaşını ödüyor. İsrail, daha önce de vergi dondurma yoluna gitmişti. Geçtiğimiz yıl Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, çeşitli uluslararası anlaşmalara imza atınca İsrail yine Filistin'in vergi gelirlerini alıkoymuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise UCM'ye üyelik başvurusuyla Filistin hükümetinin İsrail'le çatışmayı seçtiğini iddia etti. Netanyahu, "İsrail askerlerinin Lahey'deki UCM'ye sürüklenmesine izin vermeyeceğiz" dedi. İsrail Dışişleri Sözcüsü Emmanuel Nahshon, bakanlığın genel direktörü Nissim Ben Sheetrit'in Avrupa'da görevli olan İsrailli diplomatlara yaptığı konuşmada Filistin'e cevaplarının vergileri dondurmayla sınırlı kalmayacağını söylediğini açıkladı. İngiliz haber ajansı Reuters'in iki farklı İsrailli yetkiliye dayandırdığı habere göre Netanyahu hükümetinin planı Filistin Devlet Başkanı Abbas ve diğer üst düzey Filistinli yetkililere karşı başta ABD'de olmak üzere farklı ülkelerde davalar açmak. Davaların temelini ise Filistin hükümetinin Hamas'la Nisan ayında kurduğu ulusal birlik hükümeti oluşturacak. Hamas'ın attığı roketleri 'savaş suçu' olarak niteleyen İsrail, Abbas'ı da 'suç ortağı' olmakla suçlayacak.
Hürriyet

Irak'ta Akan Kanı Kimse Durduramaz 
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, IŞİD'in saldırıları sonucu ülkenin kan gölüne dönüştüğünü ve bunun devam edeceğini söyledi. Irak'ta ayrılıkçı düşünce ve tarafların olduğunu belirten Maliki söz konusu 'ayrılıkçıların' ülkeye terör getirdiğini belirterek, "Biz bu Sünni ve Şii ayırımından ne elde ettik diye durup düşünmemiz gerekir" dedi. Eski Başbakan Maliki, "Ümmetin Libya, Irak ve Suriye'de hali içler acısı. Ülkemiz kan gölüne çevrildi. Bunu ne Irak güvenlik güçleri ne de koalisyon güçleri durdurabilecek. Tek durduracak şey itidaldir. Sünni ve Şii toplumu arasında sıkıntı yok. Problemi biz siyasiler çıkarıyoruz. Aramızdaki ihtilafları bir kenara bırakıp sözümüzü birleştirmemiz lazım. Hangi mezhep ve etnisiteye ait olursak olalım, hepimizi koruyacak ulusal Irak kimliğimizi muhafaza etmemiz lazım. Irak kimliği bütün kimliklerin üzerindedir" dedi.
Türkiye

IŞİD'in İngiliz Esiri Musul Pazarında 
IŞİD'in rehin aldığı İngiliz gazeteci John Cantlie'nin yer aldığı yeni bir propaganda videosu yayınlandı. Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'da geçen 8 dakikalık videoda Cantlie, şehirde yaşamın eskisi gibi devam ettiğini öne sürüyor. Belgesel formatında çekilen videoda İngiliz gazeteci, pazarları, hastaneyi ve polis merkezini ziyaret ediyor. Cantlie, şehre korkunun hakim olmadığını savunarak İngiliz gazetesi Guardian'a atıfta bulunuyor. Kasım 2012'de rehin alınan Cantlie'nin Musul'daki hayatı anlattığı videoda öncekilere göre çok daha sakin ve hareketli bir anlatıma sahip olduğu görülüyor. Bu videoda sivil kıyafetler içinde görülen gazeteci, gülümseyen bir militanla şehirde motosiklet turu atıyor, Batı medyasının şehirle ilgili yalan söylediğini iddia ediyor.
Milliyet

Irkçı Saldırılar Okul Kapılarında 
Almanya'nın Dormagen kenti yakınlarındaki Hackenbroich'da, Burg İlkokulu ile Leibniz Lisesi'nin duvarlarına ırkçı yazılar yazıldı. Türklerin hedef alındığı ırkçı yazılarda, "Türkler Alman olamaz", "Türkler Öldürülecek" ve "Türkler domuzdur" gibi ifadeler kullanıldı. Okulun duvarlarına Nazilerin sembolü olan gamalı haçlar da çizildi. Burg adlı ilkokulun duvarına yazılan yabancıları hedef alan 'saldırı' yazısı ise dikkat çekti. Polis, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Dormagen'de 21 Aralık'ta da inşaatı devam eden Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Süleymaniye Camisi'ne benzer bir saldırı gerçekleştirilmişti. Saldırganlar cami inşaatının duvarlarına ''yaşasın Hitler, yaşasın NSU'', ''Almanya'da İslam batsın'' ve Nazilerin sembolü çok sayıda gamalı haç çizmişti. Geçtiğimiz günlerde Almanya'nın Pforzheim şehrinde de bir grup Alman, dönerci dükkânında yeni yıl kutlaması yapan Türk ailelere saldırmıştı. Almanların saldırısına uğrayan 31 yaşındaki İbrahim Kural adlı işletme sahibi kolundan yaralanmıştı.
Star

Tetikçi Ksiros Yakalandı 
Türk, İngiliz ve Amerikan diplomatlara 1975-2002 yılları arasında suikastlar ve bombalı saldırılar düzenleyen "17 Kasım" örgütünün firari tetikçisi Christodoulos Ksiros önceki gün Atina yakınlarında yakalandı. Yunan polisinin yayımladığı fotoğraflarda Ksiros'un tanınmamak için saçlarını uzatarak sarıya boyattığı görüldü. 57 yaşındaki Ksiros'un Anavisso'daki hücre evinden çıkarken yakalandığı belirtildi. Kiralık olan evde Ksiros'a ait bir silah bulundu. Polis, başka silah ya da patlayıcı bulunup bulunmadığına ilişkin araştırmalarını sürdürdüğü açıklanırken Ksiros'un büyük bir terör saldırısının hazırlığı içinde olduğu iddia ediliyor. Polisin, Ksiros'a, onunla bağlatı halinde olan bir kişiyi takip ederek ulaştığı ifade edildi. Adını Yunanistan'da 1973'te ABD destekli askeri cuntaya karşı başlatılan öğrenci isyanından alan 17 Kasım örgütü, aralarında Atina'daki Türk Basın Ataşesi Yardımcısı Çetin Görgü (1991) ve Müsteşar Ömer Haluk Sipahioğlu'nun (1994) da bulunduğu 23 kişiyi katletmişti. Ksiros, geçen yıl Noel dolayısıyla aldığı 9 günlük özel izinle Pire'deki Koridalos Cezaevi'nden çıkmış ancak kayıplara karışmıştı.
Akşam

SPOR 

Soğuk ve yağmurlu bir havada Olimpiyat Stadı'nda oynanan 2015 yılının ilk derbi maçında Beşiktaş'ı yenen Galatasaray ilk yarıyı 3 puanla kapattı. İlk yarıya lider girip tatile kafası rahat çıkmak isteyen Beşiktaş, derbiye ev sahibi takıma yakışan şekilde başladı. Rakibini önde karşılayan ve orta saha üstünlüğünü ele geçirmeye çalışan siyah-beyazlılar, topun olduğu her yerde baskı kurmaya gayret etti. Galatasaray'ın kontrollü oyunuyla ilk yarım saat pozisyon açısından kısır geçti. Sarı-kırmızılı savunmanın Demba Ba'ya tehlikeli olacak alan bırakmaması sebebiyle skor üretecek pozisyonlara giremeyen Beşiktaş, kanatları da kullanamadı. Siyah-beyazlı ekibin kritik son paslarına zamanında müdahale ederek tehlikenin büyümesini önleyen sarı-kırmızılılar, 39. dakikada ilk ciddi pozisyonunu yakaladı ancak Sneijder'in vuruşuna Tolga'dan önce Serdar müdahale ederek golü engelledi. Derbinin ikinci yarısı hareketli başladı. İki takımın peş peşe gelen şutlarının sonunda gülen taraf Galatasaray oldu. 50'de Sabri'nin sağdan ortaladığı topa arka direkte Melo vurdu ve Galatasaray 1-0 öne geçti. Son haftalarda gördüğü kırmızı kartlarla eksik kalan Beşiktaş derbide de alışkanlığından kurtulamadı. Bir pozisyonda Sneijder'in gözüne elini sokmaya çalışan Veli, 62'de Cüneyt Çakır tarafından oyun dışına gönderildi. 10 kişi kalan rakibi karşısında daha rahat oynamaya başlayan Galatasaray, 64'te ikinci gole yaklaştı. Ceza sahasında topla buluşan Selçuk'un aşırtmasına Tolga son anda müdahale ederek topu kornere gönderdi. Beraberlik için yüklenen Beşiktaş, 68'de direğe takıldı. Gökhan Töre'nin sağdan getirip çektiği şut üst direkte patlayınca siyah-beyazlıların ümitleri suya düştü. 90+5'te Burak, İsmail'i peşine takarak Beşiktaş ceza alanına girdi Tolga'nın yanından topu ağlara bırakarak skoru ilan etti: 2-0.
Türkiye

Beşiktaş son sözü bir türlü söyleyemiyor. Takımın kırılma noktası niteliği taşıyan derbi maçlardaki kötü performansı sürüyor. Gözler de ister istemez Slaven Bilic'e çevriliyor. Geçen sezonun 5. haftasına kadar ligde puan kaybetmeyen Kartal, o karşılaşmada öne geçmesine rağmen G.Saray'dan iki gol yemiş ve taraftarı sahaya inince karşılaşmayı hükmen kaybetmişti. Takımın başına geçtiğinden bu yana 6. derbisine çıkan Slaven Bilic'in henüz hiç galibiyeti yok. Hırvat teknik adam dün 4. derbi mağlubiyetini tattı. Beşiktaş haftalardır lider götürdüğü ligde devre arasına morali hayli bozulmuş olarak girmek zorunda kaldı. Ligde bu sezon Olimpiyat'ta oynadığı F.Bahçe maçında da on kişi kalan (Olcay Şahan) Kartal'da dün de Veli atıldı. Takımın büyük maçlardaki stresi taşıyamadığı yönünde yapılan eleştiriler de bu maçtaki tabloyla iyice pekişti. Kısaca Beşiktaş, sezon boyunca uğraşarak elde ettiği başarı ivmesini derbilerde yiyip bitirmeyi dün de sürdürdü. Slaven Bilic'in gerek Türkiye'deki, gerekse Rusya'daki derbi tablosu soru işaretleri ve haliyle güvensizlik oluşturuyor. Hırvat teknik adam Beşiktaş'ın iki tarihi rakibiyle yaptığı 6 derbide G.Saray'a biri hükmen, 1-0 ve dün akşam 2-0 olmak üzere 3 maç kaybetti. F.Bahçe'ye karşı geçen sezon 3-3 ve 1-1'lik sonuçlar alan Bilic bu sezonun ilk lig maçında 2-0 mağlup oldu. Siyah-beyazlı teknik adam Lokomotiv Moskova ile yaşadığı Rusya macerasında da Dinamo, CSKA ve Spartak Moskova ile oynadığı altı Moskova derbisinde 4 mağlubiyet yaşamış, sadece 1 galibiyet elde etmişti.
Türkiye

Yabancı kontenjanının kaderi 6-7 Ocak'ta belli olacak. Bu tarihte yapılacak olan ve Yıldırım Demirören ile Fatih Terim'in de katılacağı Uluslararası Antrenör Semineri'nde önümüzdeki sezondan itibaren yabancı sayısının serbest olacağı açıklanacak ancak bazı kriterler getirilecek. Bunlardan biri kulüplerin mali kriterlerine bağlı olarak alabilecekleri yabancı sayısı. Diğeri ise yabancıda millilik kriteri olması. Kulüpler sezon başında bildirdikleri geniş kadrolarında altyapıdan en az 6 oyuncuya yer vermek zorunda kalacak. Mali kritere göre yabancı sayısının belirlenmesi formülünde, TFF kulüplerin borç alacak dengesine bakacak. Borcu olmayana daha çok yabancı alma hakkı, borcu olana ise daha az kontenjan belirlenecek. Ama bu sistem haksız rekabet getireceği için eleştiriliyor. Diğer öneride ise FIFA sıralamasında ilk 20'deki ülkeler için kriter olmayacak. 20 dışındakilerde 25 yaşını aşmış oyuncunun en az 5, 30 yaş üstününse 10 kez milli olma şartı aranacak. Kulüplerin de kadrosunda az 10 yerli isim bulunması zorunda olacak. Öte yandan Kulüpler Birliği bugün Riva'da toplanacak.
Star

Süper Lig'de üst sıraları hedeşeyen Kasımpaşa, ateş hattından uzaklaşmak isteyen Kayseri Erciyes'i deplasmanda 5-2 mağlup etti. Erciyes 5'te Necati Ateş'le 1-0 öne geçti. 30'da kazanılan penaltıyı Scarione ağlara gönderip skoru eşitledi: 1-1. 43'te İlhan Eker kafayla ilk yarının sonucunu belirledi: 1-2. 60'da bir kez daha Scarione sahneye çıktı: 1-3. Babel, 78'de sert şutla farkı 3'e çıkardı: 1-4. 85'te Edinho kafayla topu ağlara yolladı: 2-4. 90'da Scarione'nin şutunda Mahmut Özgen'in uzaklaştırmak istediği top kendi ağlarına gitti: 2-5. Maçın ardından açıklamalarda bulunan Erciyes'in hocası Uğur Tütüneker, "Başkan ile konuşup durumumuzu değerlendireceğiz" diyerek istifa sinyali verdi.
Star

Trabzonspor'un bugün Eskişehirspor'la görüşüp bonservisini almaya çalışacağı Erkan Zengin'in açıklamaları kafa karıştırdı. Beyaz TV'den Devrim Zengi'ye konuşan Erkan, "Ben F.Bahçe'de oynayacağım. Gerekirse futbolu bırakırım" açıklamasını yaptı. F.Bahçeli yöneticilerle daha önce görüşüp anlaşmaya varan Erkan Zengin, Eskişehir'de bulunan evini satıp eşyalarını İstanbul'a taşıdığını da bildirdi. Erkan Zengin, TRT 1'deki Stadyum'a da şu açıklamayı yaptı: "Federasyona şikayet etsem serbest kalırdım. Ama yapmadım. Takıma para kazandırarak gitmek istedim. Ben F.Bahçe'de oynamak istiyorum. Ama konu F.Bahçe veya Trabzonspor değil, gerekirse İsveç'e gidip sıradan bir takımda bile oynarım."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme