6 Ocak 2015 Salı

06.01.2015 Genel Gündem06.01.2015 Salı
GÜNDEM 

Alevilerden Güç Birliği 
Hükümetin "Aleviler birlik içinde değil" eleştirileri üzerine Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakışar Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu 'Ortak eylem, ortak söylem' düşüncesiyle Alevi Birlik Danışma Toplantısı düzenledi. Önceki gün İstanbul'da yapılan toplantının ardından 9 maddelik sonuç bildirgesi yayınlandı. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan federasyon başkanları, "Aleviler eşit yurttaşlık hakkı istiyor" dediler ve özetle şunları söylediler: Fevzi Gümüş (Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı) 'İrademiz ve taleplerimiz ortaktır' demek amacıyla siyasi iktidar ve toplumun gerçeği görmesi için bir duruş oluşturduk. Hükümet, Alevi söylemlerinde samimi değil. 12 yıldır iktidarda olan siyasi parti sorunları çözmek yerine, daha da derinleştiriyor. Bizler zorunlu din dersinden yakınırken, AİHM kaldırılması yönünde karar verirken seçmeli adı altında yeni din dersleri geliştiriliyor. Cemevleri bizim ibadet yerlerimiz ve yasal statü kazanmasını istiyoruz. Sorunlarımız bilinmez, karmaşık değil ve çözümü de kolay. Remzi Akbulut (Alevi Vakışar Federasyonu Genel Başkanı) 3 federasyonun istekleri her zaman aynıydı ancak şeklen birlikte değildik. Hükümet kendine göre tabela Alevi dernekleri, vakışarı kurmaya ve Alevilerin sorunlarını onlarla görüşmeye başladı. Hükümet tabela Alevi derneklerini bıraksın bizlerle görüşsün istiyoruz. Bizler oynanan oyunlara karşı zaten var olan birlikteliğimizi bu nedenle resmiyete dökmek istedik. Bugün Abdullah Öcalan ile neredeyse aynı masaya oturanlar, Sivas'ta, Maraş'ta, Çorum'da katliamı yaşayan Alevileri yok sayıyor. Rıza Eroğlu (Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı) Alevilerin talepleri yerine getirilmiyor, AİHM'nin verdiği din dersi zorunluluğunun kaldırılması ve cemevlerinin ibadethane sayılması kararları yok sayılıyor. Anma törenleri için Maraş'a gidiyorsun baskı, zulüm görüyorsun. Son 2 yılda bir tane Alevi vatandaşın kaymakam, vali, bakan, müsteşar olduğuna şahit olamazsınız. Ortak eylem ve ortak söylem çerçevesinde, güçbirliği içinde sesimizi duyuracağız.
Hürriyet


İstanbul'da Kar Tatili 
Kar alarmı verilen İstanbul'da herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek amacıyla anaokullar ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verildi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada "Bilhassa, öğleden sonra etkisini arttırması beklenen kar yağışının ve buna bağlı olarak mevsim normallerinin altında seyredecek düşük sıcaklık, kuvvetli poyraz fırtınası ve akşam saatlerinden itibaren görülecek buzlanma ve don olayının ara cadde ve sokaklar başta olmak üzere araç trafiği ve yaya ulaşımında yol açacağı olumsuz etkiler ile İstanbul'un özel durumu göz önüne alınarak, herhangi bir olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla anaokullar ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 6 Ocak Salı günü bir gün süre ile ara verilmesi uygun görülmüştür" denildi. Aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamile personelin ise idari izinli sayılacakları bildirildi. Ayrıca, bugünden itibaren beklenen buzlanma ve don olayının cuma sabah saatlerine kadar sürmesi, kuvvetli rüzgarın zaman fırtına şeklinde esmesinin beklendiğine işaret edildi.
Milliyet

Gaziantep'te 22 Polise Telekulak Operasyonu 
İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli oldukları dönemde aralarında siyasetçi, işadamı ve kamu görevlilerinin de bulunduğu kişileri usulsüz olarak yasadışı dinleme yapan ve 17 - 25 Aralık'ta paralel yapının deşifre olmasıyla farklı illere tayin olan polislere yönelik dün sabah operasyon başlatıldı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Erzurum, Malatya, Tunceli, Kayseri, Afyonkarahisar, Batman, Bingöl ve Karabük'te yapılan operasyonlarda şüpheli polisler gözaltına alındı. Gaziantep'in yanı sıra çevre illerde gözaltına alınan 22 polis, Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 22 polisin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yakalama işlemlerinin yapıldığı belirtildi. Emniyet yetkilileri, şu ana kadar 22 olan gözaltı sayısının, diğer illerdeki polis memurlarının da Gaziantep'e getirilmesiyle artacağını belirtti.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 90, 1663-90, 2487                    
ABD Doları 2, 3307-2, 3319/  Euro 2, 7848 -2, 7874/ İngiliz Sterlini 3, 5585-3, 5617

Perakendecinin Güveni De Sarsıldı 
Tüketici güven endeksinin aralıkta dip yapması perakendecinin de güvenini sarstı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), 2014 yılını düşüşle tamamlandı. Buna göre, TEPE'nin 2013 ortalaması -1.2 puan iken, 2014 ortalaması -9.5 puan oldu. Son çeyreklik dönemlerin yıllar itibariyle TEPE değerlerine bakıldığında 2014, 2008'den sonra serideki en kötü çeyrek olarak gerçekleşti. Eylül ayından beri düşünü sürdüren TEPE, aralıkta da geriledi. TEPE, Aralık 2014'te -17.2 değerini aldı. TEPE, bir önceki aya göre 1.4 puan, önceki yılın aynı dönemine göre ise 17 puan geriledi. TEPE'nin azalmasında geçen 3 aya göre işlerin durumundaki ve önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerindeki düşüş etkili oldu. Aralık 2014'te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 26.5'i gelecek 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 46.1 düzeyinde oldu. İşlerinde değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 27.4 olarak belirlendi. Gelecek 3 aya ilişkin satış beklentilerinin 2013 ortalaması 16.6 puan iken, 2014 ortalaması 10.91 puan oldu. Aralıkta geçen yılın aynı dönemine göre, tüm alt sektörlerde düşüş yaşandı. Alt sektörler itibariyle bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine göre, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörü en az fazla düşüş gösteren sektör oldu. Geçen ayda önümüzdeki 3 aya ilişkin istihdam beklentilerinde ise Kasım 2014'e göre bir değişiklik olmadı.
Hürriyet

Emeklinin Ocak Zammı Yüzde 2.3 
Aralık ayında tüketici enflasyonunun yüzde 0.44 düşmesiyle, 2014 yılının ikinci yarısındaki enflasyon da yüzde 2.334 düzeyinde kaldı. Böylece emeklilerin alacağı maaş artışı da yüzde 2.334 düzeyinde kaldı. Böylece, 9 milyon kişiyi bulan emeklilerin her 1000 liralık maaşına 23 lira 34 kuruş zam yapılacak. Buna göre, en düşük 1.047 lira olan emekli maaşına ocak ayında 24 lira 44 kuruş zam yapılacak. Maaşı 2000 lira olan emekliler de 46 lira 68 kuruş zam alacak. Ekonomistler ve banka analistleri aralık ayında tüketici fiyatlarında bir değişim beklemiyordu. Buna göre, aralık enflasyonunda beklendiği gibi değişim olmasaydı, altı aylık enflasyon yüzde 2.788 olacak, emeklinin her 1000 lirasına 27 lira 88 kuruş zam yapılacaktı. Bu hesap ile, en düşük memur maaşına yapılacak zam da 29 lira 19 kuruşa çıkacaktı. Bilindiği gibi SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yılın ocak ve temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam alıyor.
Türkiye

İnşaat Sektörü 2015'ten Umutlu 
Ekonominin lokomotifi inşaat sektöründe 2014, kimi için hareketli geçerken, kimi de iki seçimin neden olduğu dalgalanmada sağlam durmakta zorluk yaşadı. Ankara'da inşa edilen Mebuskent'i hayata geçiren AYMOR Grup'un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, 2014'ün bir önceki yıla göre daha hareketli ve verimli bir yıl olduğunu ifade etti. Bu yıl 25 Haziran'da açılışı yapılan ve Ankaralılar'dan büyük ilgi gören Mebuskent projesinin yıla damgasını vurduğunu belirten Ayhan, "Hem iş hacmi hem de çalışan sayısı olarak 2014'te ciddi bir büyüme kat ettik. Hedeşerimizle yeni döneme kilitlenmiş durumdayız. Önümüzdeki yıl, 2016'da teslim edeceğimiz Mebuskent projemizin detaylarıyla ilgileneceğimiz bir yıl olacak. 2015 yılında da kalite ve güvencemizden ödün vermeden, gelenekselleşen iş yaklaşımlarımız doğrultusunda yeni yatırımlarımız, faaliyetlerimiz ve 2015 yılı için bölgesel çalışmalarımız devam ediyor. Yıl içerisinde sözleşme aşamasına gelecek birkaç projeden söz edilebilir" dedi.
Türkiye

Yargıyı Rahatlatacak Düzenleme Yapılacak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ödedikleri kayıp-kaçak bedelini geri isteyenlerin başvurduğu mahkemeleri rahatlatmak için bir kanuni düzenleme yapmanın uygun olacağını belirterek "Kayıp-kaçakla alakalı bireysel başvuruları değerlendiren tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri ile ondan sonraki bütün Danıştay ve Yargıtay süreçleri bireysel başvurularla beraber oluşmuştur. O yüzden ancak bireysel başvuru ve mahkeme kararları nihayetlenenlerle alakalı fiili durum söz konusu. Bunun kurumsal bir yapı içerisinde söz konusu olmadığını bilmek lazım. Bununla alakalı kanuni düzenlemelerimiz hem yargıyı rahatlatmak adına hem daha stabil yapıyı oluşturmak adına son derece faydalı olacaktır. Bununla alakalı düzenlemeyi de ocak ayında yapacağız" demişti.
Milliyet

Yoğurt Darbesi 
ABD'nin New York kentinde 2005 yılında kurduğu yoğurt markası Chobani ile popülerleşen Hamdi Ulukaya'nın, şirkete yatırım desteği veren fon tarafından CEO'luktan alınacağı konuşulmaya başlandı. Yerine, şirketin başkanı ve COO'su Kevin Burns'ün getirilmesinin söz konusu olduğu kaydediliyor. Geçen yıl Chobani'ye 750 milyon dolar aktaran TPG fonunun, Ulukaya'nın yerine bir başkasının getirilmesi için arayış içinde olduğu, 2013'te yaşanan ve şirketi finansal açıdan sarsan ürün geri çağırma operasyonundan Ulukaya'yı sorumlu tuttuğu öne sürülüyor. 2013'te hatalı üretilen yoğurtların piyasadan geri çekilmesi nedeniyle, Chobani, dördüncü çeyrekte 87 milyon dolar kaybettiği belirtiliyor. Yoğurtlar, Ulukaya'nın 450 milyon dolara Idaho'da açtığı yeni fabrikada, hatalı olarak üretilip piyasaya sürüldüğü için geri çağrılmış, hatanın sebebi olarak da yeni çalışanlara gerekli eğitimin verilmemesi gösterilmişti. Bir başka suçlama ise, Ulukaya'nın, Idoha tesisinde işler ters giderken ve zarar edilirken, şirketin diğer yöneticilerine hiçbir bilgi vermemesi.
Milliyet

Nissibi Yaya Trafiğine Açıldı 
Türkiye'nin üçüncü büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü 33 aylık bir çalışma sonunda tamamlandı. Atatürk Barajı üzerine kurulan, Adıyaman- Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayacak Nissibi Köprüsü'nde iki hafta önce son segmentin yerleştirilmesinin ardından köprü yaya trafiğine açıldı. Son segmentin yerleştirilmesiyle köprünün iki yakası birbirine kavuştu. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra Türkiye'nin üçüncü büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü görüntüsüyle görenleri büyülüyor. Projenin tamamı Türk mühendis ve mimarlara ait olan Nissibi Köprüsü'nün tamamlanması bölgede yeni bir heyecana neden oldu. 1992 yılında Atatürk Barajı'nda su tutulmasıyla Adıyaman-Kahta-Siverek- Diyarbakır'ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kalmış, bölgede ulaşım ilkel feribotlarla sağlanmaya başlamıştı. Köprünün temeli Atatürk Barajı'nın suyunun tutulmasından 20 yıl sonra dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında 26 Şubat 2012'de atıldı. Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van ve Diyarbakır illerinin Adıyaman üzerinden batı illerine ulaşımını sağlayacak köprü ile birlikte Adıyaman'ın yolu açılacak. 80 milyon TL'ye mal olan Nissibi Köprüsü'nün orta açıklığı 400 metre, toplam uzunluğu 610 metreden oluşuyor. Gergin Eğik Kablo Askılı Köprü 96 metre yükseklik, 24.5 metre genişliğe sahip. Köprünün, aydınlatma ve asfaltlama gibi işlemlerinin iki ay süreceği ve iki ay sonra araç trafiğine açılacağı öğrenilirken, köprünün açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapması bekleniyor. Kahta Akıncılar Belde Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, köprünün ekonomik, kültürel ve sosyal kazanımlarının yanında çözüm sürecinin de simgesi olduğunu ifade ederek Nissibi Köprüsü'nü 'kardeşlik köprüsü' olarak nitelendirdi.
Star

Toyota'nın Hedefi Yeniden Şampiyonluk 
Toyota, 1.1 milyar liralık yatırımını dün resmen açıkladı. Toyota Türkiye'den yapılan açıklamada; model, tevsi ve modernizasyon yatırımı için 1 milyar 110 milyon liralık yatırım teşvik belgesi alındığı belirtilerek, teşvik kapsamında yıllık üretim kapasitesinin 250 bin adede yükseleceği açıklandı. Toyota Otomotiv Türkiye Genel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer, daha yüksek kapasiteyle üretim yapmayı, yeni ve farklı modeller üretmeyi, yakında yeniden Türkiye'nin ihracat şampiyonu olmayı hedeflediklerini söyledi. Özer, Toyota Avrupa Başkanı Bay Didier Leroy'un 'Türkiye'nin uzun vadeli büyüme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor ve Sakarya'daki fabrika çalışanlarının yeteneklerine güveniyorum. Bu tesisin yüksek rekabetçiliğine güvenerek, yakın gelecekte TMMT'nin üretimini artırmasına yönelik bir karar aldık ve bunun tam olarak nasıl şekilleneceğine dair çalışmaları yürütüyoruz' sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi: "Fabrikanın üretim hacminde ve yatırımlarında artış kararı alındığını ve Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin bir hamle yapacağını daha önce kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kararlar doğrultusunda çalışmaları sürdüreceğiz. Üretim kalitemiz, verimli ve rekabetçi oluşumuz, Toyota'nın Türkiye'de yeni yatırım yapma kararı almasını sağladı. Bu yatırımla yeni iş fırsatları da yaratacağız. Yeni pazarlara açılıp, şirketimizin ve ülkemizin rekabetçiliğini arttıracağız." İhracatı artıran unsurların mevcut yatırımların büyümesiyle mümkün olacağına dikkat çeken Özer "Sakarya'daki tesisimiz Toyota'nın güçlü üretim altyapısı, pazarın farklı segmentlerine uygun modelleri ve Ar-Ge gücünün önemli aktörlerinden olmayı sürdürecek" dedi.
Star

Başbakan Davutoğlu Davos Yolcusu 
Hükümet, 2015 yılıyla birlikte Avrupa Birliği trafiğini hızlandırıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu ay dört kritik ziyaret gerçekleştirecek. Davutoğlu, AB üyesi Almanya, İngiltere ve Belçika'nın yanı sıra, İsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına da katılacak. Başbakan Davutoğlu, yeni yılın ilk yurtdışı gezisini Almanya'ya yapacak. Pazar akşamı Berlin'e gidecek olan Davutoğlu'nun ziyareti, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in daveti üzerine gerçekleşecek. 12 Ocak Pazartesi günü Merkel ve üst düzey isimlerle resmi görüşmeler yapacak olan Davutoğlu, Türk toplumunun farklı kesimleriyle de görüşmeler yapacak. Almanya'da tacize uğrayan kadınlara yardıma koşan ve saldırganı engellerken darbe alarak beyin kanamasından hayatını kaybeden Tuğçe Albayrak'ın vefatı iki ülkede de büyük üzüntü yaratmıştı. Ziyaret sırasında bu konunun da gündemde olacağı belirtiliyor. AB'ye tam üyelik, gurbetçilerin sorunları, ırkçı saldırılar değerlendirilecek. Başbakan Davutoğlu, 19-21 Ocak tarihleri arasında ise İngiltere'ye gidecek. Kısa süre önce Türkiye'yi ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron'la bu kez Londra'da gerçekleşecek görüşmelerde ikili ilişkiler, AB ve bölgesel konular ön planda olacak.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Yollamadılar 
Meclis Soruşturma Komisyonu, muhalefetten 5 üyenin oyuna karşılık AK Parti'li 9 üyenin ret oyuyla eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilmelerine gerek olmadığına karar verdi. AK Partili üyelerin ardından Komisyon Başkanı Hakkı Köylü görüş belirtmeyince CHP'li üyeler, "Siz kanaatinizi açıklamadınız?" dediler. Bunun üzerine Köylü, "Çoğunluğun görüşüne katılıyorum" dedi. Meclis, AK Partili eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında 6 aydır süren soruşturmayı, 17/ 25 Aralık Operasyonları'yla ilgili 'takipsizliğe' benzer bir kararla sonuçlandırdı. AK Parti'den 9, muhalefetten 5 üyenin yer aldığı Soruşturma Komisyonu, 4 AK Parti milletvekilinin bakanlık dönemleriyle ilgili suçlamalar nedeniyle Yüce Divan'a gönderilmelerine gerek olmadığına karar verdi. Her milletvekilinin, her suçlamayı tek tek değerlendirip 'oyunun rengini' açıkladığı toplantıda, parmak kaldırma yöntemiyle finalde ayrı bir oylama yapılmadı. Eski bakanlar hakkında 'aklanma veya aklanmama' sonucunu doğuracak son görüşme ise ocak ayı sonuna kadar Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak. Komisyon, Meclis'in tatil günleri ve resmi tatiller dışında toplam 4 ay çalıştı. AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında dün 12'nci toplantısını yapan komisyonun karar görüşmesi 3.5 saat sürdü. Komisyonun daha önce karar için bir araya geldiği 22 Aralık toplantısının ertelendiği günden sonraki 2 haftada siyasi hava değişti. 22 Aralık'tan bir gün önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Kim milli hazinemize, kaynaklarımıza yolsuzluk niyetiyle yaklaşırsa, kim herhangi bir şekilde harama bulaşırsa kardeşimiz de olsa onun kolunu koparmaya kararlıyız" sözlerinin ardından son 2 haftada yapılan kulislerle iktidarın son tavrı ortaya çıktı. Komisyonun dünkü toplantısından önce, Erdoğan Bayraktar dışındaki 3 eski bakanın iki bölüm halinde verdikleri itiraz dilekçeleri üzerine malvarlığıyla ilgili hazırlanan ek bilirkişi raporu milletvekillerine dağıtıldı. Ek raporda bilirkişi, Egemen Bağış ve eşinin ortağı olduğu şirketlerle ilgili mali bilgiler, borç-alacak miktarları, kullandıkları banka kredilerini sıralamakla yetindi ve 'orantısızlık' konusunda yeni bir tespit yapmadı. Raporda, Beyhan Bağış'ın şirketten alacağının mal bildiriminde gösterilmediği vurgulandı. Ek raporda, Zafer Çağlayan'la ilgili, "Söz konusu para transferi ve altın bozdurma işleminin mahiyetinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı hususunun; taşınmaz alımları kaynağının takdirinin komisyona ait olduğu değerlendirilmektedir" denildi. Ek raporda, Muammer Güler ailesiyle ilgili ise Güler'in oğlu Barış Güler'in malvarlığına katkı miktarının bilinmediği, gelirinin çocuklarına katkı yapacak düzeyde olup olmadığının tespitinde sadece elde edilen gelirlerin dikkate alınamayacağı kaydedildi. Bilirkişi, Güler'in itirazıyla ilgili, "Raporumuz açısından ortaya konulan bulgular ile değerlendirmelerde bir değişiklik yapılmasını gerektirir yeni bir bilgi ve belge içermediği, Burcu Güler'in malvarlıklarının babasının katkıları çerçevesinde arttığının takdirinin soruşturma komisyonuna ait olduğu değerlendirilmektedir" görüşünü bildirdi.
Hürriyet

Büyük Abi Talimat Veriyor 
Soruşturma Komisyonu'nun dört eski bakanı Yüce Divan'a göndermemesi kararı ile ilgili milletvekilleri şu değerlendirmelerde bulundular: CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: AKP'nin ve Cumhurbaşkanı'nın talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır yolsuzluk ve rüşvet olayının nasıl kapatılmaya çalışıldığına tanık olduk. Çıkan sonuç üzücüdür. Vicdanları yaralamıştır. Bu vahim bir tablodur. Türkiye siyaseti AKP'li üyelerin kararıyla kara bir gün yaşamaktadır. Bu kararla bakanlar aklanmış değildir. AKP'nin komisyon üyeleri büyük abilerden gelen talimatları uygulamışlardır. Vicdan sahibi olduğunu düşünen AKP'lilere sesleniyorum. Birinci sınavı kaybettiniz. Türkiye'ye kötü örnek oldunuz. Genel Kurul'da telafi edecek misiniz? Başbakan 'Kolunu kopartırız' diyordu. O sözünün altında kaldın. Başbakan değilsin. Başbakanlık görevini yapan bir büyük abi sana talimat veriyor ve o talimatla işlerini görüyorsun. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Komisyonun 22 Aralık'ta yapması gereken oylamanın bugüne (düne) kalması milletvekilleri üzerinde baskı ve tehdit oluşturulduğunun açık göstergesidir. Milletvekilleri, Meclis iradesinin aklama ya da karalama yeri olmadığını, kararın Yüce Divan tarafından verilmesini temin etmelidir. Yüce Divan'ı darbe yeri olarak gören, komisyonun iradesini darbe girişimi olarak nitelendiren garabetle; üyelerini kendilerinin atadığı mahkemeye bile güvenmeyen zihniyetle karşı karşıyayız. MHP'nin Soruşturma Komisyonu Üyesi Mesut Dedeoğlu: Bugün tarihi, vicdanların sızladığı bir gün. Dört bakan mahkemelerden kaçırıldı. 'Toplanan delillerin hukuka aykırı olduğu' gerekçesiyle bu kararı vermişlerdir. Para kasalarını, ayakkabı kutularını, tapelerin tamamını yok hükmünde saydılar. Hükümet hukuka müdahale etmiştir. Sayısal çoğunluklarıyla Yüce Divan'a göndermediler; ama sokağa çıkamaz hale gelecekler. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kararı Twitter'dan eleştirdi: "Suçsuz olan şerefli adamların, hesap verme korkusu olmaz! Yüce Divan'a gidilmemesi yolsuzluğun bizzat kabulünden başka bir şey değildir!"
Hürriyet

Milletvekili Adaylığı İçin Son İstifa Tarihi 10 Şubat 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran 2015 milletvekili seçimlerinde aday olabilmek için kanun gereği görevinden ayrılması gerekenlerin, en geç 10 Şubat 2015 Salı günü mesai bitimine kadar görevden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğini bildirdi. YSK'nın kanun kapsamına girenlerin görevden ayrılma veya çekilme tarihine ilişkin oy birliğiyle aldığı kararda, Anayasa'nın 77. maddesinin birinci fıkrasında ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 6. maddesinin birinci fıkrasındaki "Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak doksan günlük sürenin il günü seçimin başlangıç tarihidir" hükmünün yer aldığı anımsatıldı. Kararda "İstifa veya emeklilik suretiyle ayrılma arasında fark aranmadan, görevden ayrılma biçiminde kapsayıcı bir ifade kullanılmıştır. Bu nedenle, 2839 sayılı kanunun 18. maddesi kapsamına girenlerin, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde aday olabilmeleri için istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini öngörülen sürede vermiş olmaları gerekir" denildi.
Milliyet

Vural: Karar Yüce Divan Tarafından Verilmeli 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, oylamadan önce yaptığı açıklamada "Milletvekilleri, Meclis iradesinin aklama ya da karalama yeri olmadığını, kararın Yüce Divan tarafından verilmesini temin etmelidir" dedi. Komisyonun MHP'li üyesi Mesut Dedeoğlu, kararı "4 bakan mahkemeden kaçırıldı. Vicdanlarda aklanmadılar, vicdanların sızladığı bir gün" diye yorumladı. Vural, komisyonun 22 Aralık'ta yapması gereken oylamayı ertelemesinin milletvekilleri üzerinde baskı ve tehdit oluşturulduğunun açık göstergesi olduğunu savundu. Gazetelerde, "Sağlam İrade Cumhur'un Başında" başlığıyla yayımlanan Sivil Dayanışma Platformu'nun ilanını da eleştiren Vural, "Anayasa Mahkemesi'ni darbe girişimini sonuçlandırma yeri olarak görüyorlar. Bu ne rezalettir?" dedi. Vural, komisyonun oylama yapacağı gün gazetelerde tam sayfa yayımlanan ilanın TBMM'nin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği, milli irade, milli egemenlik ve milletvekillerinin iradesine yönelik tehdit ve baskı içerdiği iddiasıyla, ilanı verenler hakkında suç duyurusunda bulunulması için TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e yazılı başvuruda bulundu. Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, tartışma yaratan ilanı "Ak Parti'den seçilmiş ancak davaya ihanet etmiş tuzluk vekiller için" verdiklerini söyledi.
Milliyet

Tercihlerini Hür ve Bağımsız Yaptılar 
Meclis Soruşturma Komisyonu'nun dört eski bakan hakkındaki verilen kararı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Bu karar, AK Parti'nin değil, komisyon üyelerinin hür ve bağımsız kararıdır. Komisyona hiçbir müdahale mevzubahis olmamıştır" dedi. Kararla ilgili twitter hesabından bir açıklama yapan Akdoğan şöyle dedi: "AK Parti, yargılamadan kaçtı diyenler şunları bilmeli: Soruşturma Komisyonu'nu kuran ve iddiaların araştırılmasını isteyen AK Parti'dir. Ceza muhakemeleri usulüne göre hukuki işlem yapan Komisyon adli/ hukuki bir fonksiyon görmüştür. Adli yargının takipsizlik kararı neyse Komisyon'un verdiği Yüce Divan'a göndermeme kararı da odur" Soruşturma Komisyonu'nun savcı vasfıyla delilleri ve iddiaları incelediğini, hukuki bir karar verdiğini belirten Akdoğan, muhalefet sözcülerinin soruşturma sürecini adalet arayışı için değil, AK Parti'yi itibarsızlaştırmak için kullanmaya çalıştığını söyledi. "Muhalefetin bu süreçte peşin hükümle suçlayıcı ifadelerde bulunmasının, Komisyon'un iradesine açık saygısızlık" diyen Akdoğan, "Komisyon kararına saygı duymayanların Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı duyması da beklenemez" dedi.
Akşam

DÜNYA 

Suriyeli Muhaliflere Türkiyeli Başkan 
30 yıldır Türkiye'de yaşayan 1965 Şam doğumlu Halit Hoca, amaçlarının "Suriye halkının tek meşru temsilcisi olmak ve Suriye halkının geleceği için çalışmak" olduğunu söyledi. Suriye Ulusal Koalisyonu'nun İstanbul'da üç gündür devam eden genel kurulunda 106 oydan 56'sını alarak başkan seçilen Türkmen asıllı Suriyeli muhalif Halit Hoca, koalisyonda hem laik kesimin hem de ılımlı İslamcı grupların desteğini aldı. Suriye'de rejime karşı çatışan gruplar içinde başta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olmak üzere SUK'la bağlantılı silahlı grupların güçlendirilmesi için çalışacaklarını vurgulayan Halit Hoca, "Eğer 'Suriye'nin Dostları' grubundaki ülkeler Suriye halkına verdikleri sözü tutsalardı bugün Suriye'de bu noktaya gelinmezdi" dedi. Hoca, Rusya tarafından bu ayın sonunda Moskova'da yapılması planlanan uluslararası Suriye Konferansı'na kendilerinin davet edilmediğini de söyledi. Hoca, "Suriye'de Esad'ın yerine gelecek ve tam yetki sahibi olacak geçici bir hükümet arayışı için barışçıl siyasi görüşmeler olmadığı sürece biz de Rusya'nın başlattığı inisiyatifin bir parçası olmayı düşünmüyoruz. Ayrıca SUK içerisinde hiç kimsenin Suriye rejimiyle konuşmak gibi bir niyeti yok" diye konuştu.
Hürriyet

Kudüs Yoksa Barış Olmaz 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen hafta BM Güvenlik Konseyi'nde reddedilen, bağımsız Filistin devletinin kurulmasının öngören tasarıyı, yeniden sunmayı düşündüklerini belirtti. Filistin yönetiminin, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti kurulana kadar siyasi ve diplomatik mücadelesini sürdüreceğini bildiren Abbas, "Bölgede, işgalcilerin durmadan Yahudileştirme faaliyetleri yürüttüğü ve Arapları çıkarmak için çalıştığı Kudüssüz güvenlik, istikrar ve barış olamaz. Ancak onlara diyoruz ki: Burada babalarımızın ve atalarımızın topraklarında kalacağız. Filistin'in alternatifi ancak Filistin, Kudüs'ün alternatifi de ancak Kudüs'tür" ifadesini kullandı.
Türkiye

Kadınlar Hem Çocuk Hem Kariyer Yapsın 
Erkek egemen kültürün kadınların iş hayatına katılımına engel oluşturduğu Japonya'da; ekonomik sıkıntı ve nüfus artış hızının düşüklüğü değişimin yolunu açtı. Kasım ayı itibariyle ekonominin durgunluğa girmesi Asya'nın ekonomik devinin gözünü kadın işgücüne çevirdi. Fakat kadın başına düşen doğum oranının 1.4'te kalması ve nüfusun hızla yaşlanması; nüfus artırma isteğini de körüklüyor. Abenomics adı takılan ekonomi formülüyle Japonya'nın durgunluğa sürüklenmesini engelleyemeyen Başbakan Şinzo Abe, bu kez kadınların hem başarılı bir kariyere hem de birden çok çocuğa sahip olmasını istiyor. "Süper Annelerin" iş ve çocuk bakımı arasındaki zorlu dengeyi sağlaması için devletin masraşarı karşıladığı çocuk bakım hizmetleri sözü verdi. Mart 2018'e kadar 400 bin ek yer sağlayan kreşler açılacak; yurtdışından dadı ve bakıcıların çalışma izinleri kolaylaşacak. Tek gelir kaynağına sahip ailelere vergi kolaylığı sağlanması da görüşülüyor. 2020'ye kadar üst düzey pozisyonların yüzde 30'unda kadınların olması hedeşeniyor. İlk kabinesindeki sağlık bakanı kadınları 'bebek yapma makinesi' olarak tanımlayan Abe'nin U dönüşü; kadınların haklarını vermeyen şirketlere açtığı davaların yoğunlaştığı bir döneme denk geliyor.
Milliyet

Almanya İslamofobi'ye 'Stopp' Dedi 
Almanya'da artan ırkçılık ve İslam karşıtlığına tepki olarak ülke çapında binlerce kişi İslamofobi karşıtı protesto gösterileri için sokağa çıktı. Geçen ay Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar isimli kısa adı PEDIGA olan grubun çağrısıyla 17 bin kişi toplanmış, ırkçı ve İslam karşıtı sloganlarla nefret kusmuştu. Daha önce Bonn ve Düsseldorf gibi küçük kentlerde gösteri yapan PEGIDA bu kez başkent Berlin ve Köln'ü mekân seçti. Çeşitli sivil toplum kuruluşunun organize ettiği eyleme katılan sağduyulu vatandaşlar başta Köln ve Berlin, 11 farklı şehirde ırkçılık karşıtı sloganlar atarak PEGIDA'yı lanetledi. Ekim'den bu yana ırkçı eylemlerde bulunan PEGIDA birkaç yüz kişiyle başladıkları nefret söylemini 22 Aralık'ta Dresden'de 17 bin kişiye ulaştırması ülke çapında tedirginliğe neden oldu. PEGIDA grubunun, Noel nedeniyle ara verdiği gösterilere yeniden başlama kararı aldığını duyurmasıyla çok sayıda Müslüman ve Türk derneği karşıt gösteri kararı aldı. İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı, Almanya Alevi İslam Birliği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ve Müslümanlar Koordinasyon Kurulu gibi çok sayıda çatı örgüt dün PEGIDA karşıtı gösteri düzenledi. Türkler'in yanı sıra Almanlar ve ülkedeki diğer yabancıların da destek verdiği gösterilerde, 'Almanya renkli kalacak', 'Çeşitlilik güçtür' ve 'Irkçılığa hayır' yazılı pankartlar taşındı, 'Naziler dışarı' sloganları atıldı. Çok sayıdaki STK adına yapılan açıklamada, söz konusu derneklerin 'İslam düşmanlığı, ırkçılığa ve yabancılara yönelik nefrete karşı tavır koymayı' hedefledikleri vurgulandı. Açıklamada ayrıca, Almanya'daki Müslümanların 'camilere ve İslam dinine mensup insanlara yönelik saldırıları büyük bir endişeyle takip ettikleri' ifade edildi.
Star

Kraliçe'yle Londra'da Skandal Buluşma 
İngiliz Kraliyet ailesindeki Prens Andrew skandalı giderek dallanıp budaklanıyor. Kraliçe 2. Elizabeth'in oğlu 55 yaşındaki Andrew'un ABD'de 2001-2002 yıllarında o zaman reşit olmayan Virginia Roberts ile para karşılığı ilişkiye girdiği iddiası dava belgelerinde ortaya çıkmıştı. Kraliyet sarayı önceki gün, tarihinde ilk kez bu tarz bir konuda açıklama yayımlayarak iddiaları yalanlamıştı. Ancak İngiliz basını Kraliçe'nin birliktelikten haberdar olduğunu ve Roberts ile Londra'da yüz yüze görüştüğünü yazdı.
Akşam

SPOR

TFF Başkanı Yıldırım Demirören dün Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle bir araya geldi ve yabancı oyuncu oynatılması konusunda devrim niteliğinde kararlar alındı. Önümüzdeki sezondan itibaren kulüpler 28 kişilik kadroda 14 yerli, 14 yabancı futbolcu bulundurabilecek. 18 kişilik maç kadrolarında 11 yabancı olabilecek. Takımlar sahada 11 yabancı futbolcu ile de mücadele edebilecek. 18 kişilik maç kadrosunda 7 yerli futbolcu olmak zorunda. Bu 7 yerli oyuncu içinden en az 1 tanesi de altyapıdan yetişmiş olacak. Yeni karar gelecek sezondan itibaren uygulanacak. Kararı açıklayan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, "Futboldaki yabancı sınırında değişikliğe gitme kararı aldık. Bu dönemde yeni kurala yabancı kuralı değil yerli kuralı diyoruz. Değerli hocamız Fatih Terim'le uzun değerlendirmeler yaptık. Kulüplerimizin mali durumlarını inceledik" sözlerini kullandı. Demirören, "Buradaki en büyük amaç, yerli oyuncularda, kulüplerimize teşvik sistemi getirmek. Bütün bu sisteme uyan kulübümüz, sezon sonunda 10 milyona yakın Federasyondan teşvik ödülü alacak. Yönetmelikle ilgili diğer talimatları daha sonra görüşüp açıklayacağız. Kulüplerimizin bu transferleri yapabilmesi için özellikle vergi borçları, sigorta borçları, oyuncu borçları, UEFA ve FIFA'ya kesinleşen borçları olmayacak. Türk futbolu için hayırlı olsun" şeklinde konuştu.
Türkiye

Galatasaray karşısında alınan 2-0'lık derbi mağlubiyetinin faturası Teknik Direktör Slaven Bilic'e kesildi. Türkiye'de henüz derbilerden 3 puanla ayrılmayı başaramayan Hırvat teknik adam, yaptığı oyuncu değişiklikleriyle hedef tahtasına oturtuldu. Olimpiyat Stadı'nda derbinin ardından maçın kritiğini yapan Beşiktaşlı yöneticiler Bilic'in futbolcuları mental olarak büyük maçlara hazırlayamadığı yönünde eleştirirken, Demba Ba-Cenk Tosun değişikliği de derbi sonrası en çok konuşulan konulardan biriydi. Mağlup durumdayken oyun sistemini değiştirmekten çekinen Hırvat teknik direktörün, risk almaktan kaçınması da siyah-beyazlı yöneticilerin konuştuğu konuların başında geldi. Bu sezon en hırçın dönemini yaşayan Beşiktaş'ın bir derbiyi daha 11 kişi tamamlayamaması da Bilic'in sorgulanmasına neden oldu. Neredeyse iki haftada bir kırmızı kart gören Beşiktaşlı futbolcuların takımını yalnız bırakması otorite zafiyeti olarak değerlendirilirken, yöneticilerin "Gördüğümüz kırmızı kartların çoğu gereksiz. Hakeme itirazdan, küfürden, rakiple sürtüşmekten oyuncumuz atılıyor. İkinci yarıda da aynı şekilde devam ederse şampiyonluk hayal olur" şeklinde konuştukları belirtildi. Bu arada derbi galibiyetini unutan Beşiktaş 1994- 95 sezonunda kazandığı şampiyonlukta yine derbilerde gülememiş ancak Daum yönetimindeki siyah-beyazlı ekip sezonu ilk sırada tamamlamıştı.
Türkiye

Trabzonspor devrenin son maçında Balıkesir'de 2-0 geriden gelip, 1 puanı kurtardı: 2-2. 6'da Sercan Yıldırım sağ kanattan rakip ceza alanına girerken, Musa Nizam'ın darbesi ile yerde kaldı. Penaltı atışını Vargas gole çevirdi: 1-0. 10'da Gökhan, Vargas'a nefis bir pas attı. Balıkesirli oyuncu kaleciyi de geçip, topu filelere gönderdi: 2-0. Özer'in uzaktan vuruşu farklı auta çıktı. 27'de Vargas'ın plase vuruşunda top dışarıya gitti. 49'da Mehmet Ekici ceza alanının dışından ile sert vurdu, Emrullah kontrol etti. 56'da Sercan ortaladı, Burak iyi vuramadı. 62'de Cardozo, Mehmet'in önüne nefis bir pas attı. Bordo-Mavili oyuncu da affetmedi: 2-1. 68'de Mehmet'in uzaktan şutu kalecide kaldı. 90+3'te Sefa yakın mesafeden topu auta yolladı. 90+4'te Mehmet Ekici'nin kafa ile indirdiği kopa Cardoso gelişine çaktı. Top 121 km hızla filelere gitti: 2-2.
Star

F.Bahçe, Erkan Zengin transferinde zemin yoklarken, Eskişehir'den açıklama geldi. Futbolcunun birikmiş alacaklarına mahsuben 640 bin euroyu geçtiğimiz cuma akşamı ödeyerek, serbest kalmasını engelleyen Eskişehirspor'un Basın Sözcüsü Fatih Sezer, Erkan'ın bonservis bedelinin 2.5 milyon euro olduğunu söyledi. Öte yandan Erkan, Trabzon'un hocası Ersun Yanal'ı arayarak "Hocam Fener'le anlaştım. Beni affet" dedi ve Trabzonspor vazgeçti. İsveçli Türk asıllı yıldız, "Fener'e gitmezsem Türkiye'de kalmam ülkeme geri dönerim" diye Fenerbahçe'de oynamak için rest çektiği öğrenildi.
Star

Kaptan Selçuk İnan, TRT 1'de Stadyum programında Ersin Düzen'in konuğu oldu, 'İtalyan hocalar döneminde kasıtlı oynamadı' iddiasına yanıt verdi: "Prandelli böyle, Mancini böyle, başkası böyle diyebilirsiniz. Ben de bıktım bu tür şeylere cevap vermekten. G.Saray'da Prandelli'nin bizden istedikleri tutmayabilir. 'Prandelli döneminde oynamadınız, şimdi oynuyorsunuz' falan yanlış şeyler. Bizden daha defansif oynamamızı istedi. G.Saray kaptanı olarak, 'Allah'tan Prandelli gitti' demek benim adamlığıma yakışmaz. Hamza Hoca'nın gelmesi bazı şeyleri değiştirdi tabii. Diğer takımlar defans yaparak şampiyon olmuşlardır ama G.Saray böyle olamaz. Belki Cesare Prandelli bunu idrak edemedi, bu yüzden aşı tutmadı. Hem futbolcuların hem yönetimin hem hocanın önceliği 4. yıldızdı. Bu konuda haksızlık etmiş oluruz Prandelli'ye. Bizde bir 4. yıldız sevdası oldu. Tabii eleştirebilirsiniz ama hocalarım da öyle bir kadro çıkarıyor ki bazen, orada durup yardımcı olmam gerekiyor. Ben hocaların dediklerini mi yapmalıyım, yoksa taraftarın istediğini mi? Ben 15 yıldır hep hocamın istediklerini yaptım. Yine aynı şekilde devam edeceğim. Futbol bir takım oyunudur. Wesley Sneijder'ın yerine koşmak, Umut'un Burak'ın yerine koşarım, hoşuma gider."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme