7 Ocak 2015 Çarşamba

07.01.2015 Genel Gündem

07.01.2015 Çarşamba
GÜNDEM 

AYM: Yüzde 10'a Devam 
Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, seçimlerdeki yüzde 10 ülke oy barajının hak ihlali olduğu yönündeki bireysel başvuruları esasa hiç girmeden usulden reddetti. 7 Haziran'daki seçimde yüzde 10 ülke barajı uygulanacak. Barajla ilgili açıklamaları nedeniyle özellikle iktidar partisinin hedefi olan ve 'ihsas-ı reyle' (hâkimin önündeki davayla ilgili görüş açıklama yasağı) suçlanan AYM Başkanı Haşim Kılıç, mahkeme binasında olmasına rağmen toplantıya katılmadı. 13 Mart'ta emekli olacak olan Kılıç'ın, toplantılara katılmama kararı aldığı belirtiliyor. 17 üyeli AYM Genel Kurul'u, 16 kişi toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Danıştay kontenjanından seçtiği Kadir Özkaya da toplantıya katıldı. Ülke barajıyla ilgili bireysel başvurular birleştirilerek görüşüldü. AYM, usul tartışmalarının ardından 'konu bakımından yetkisizlikten' 2'ye karşı 14 oyla ret kararı verdi. Böylece, bireysel başvuru yoluyla yasa metinlerinin iptali istenemeyeceği kararı da verilmiş oldu. Bireysel başvurusu reddedilen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türk demokrasisi adına yazık olduğunu öne sürdü. Baraja takılan milletvekili adayı arkadaşlarının 7 Haziran'daki seçim sonrasında hak ihlali iddiasıyla yeniden AYM'ye başvuracaklarını belirten Destici, "Karara saygılıyız. Ama AYM üyelerinin vicdanları ile karar verdiklerini söyleyemiyoruz. Siyasi iktidarın baskısına yenildikleri için yazık oldu. Milletin iradesinin önüne set çektiler. Oysa baraj kalksa tam olarak millet iradesi sandığa yansıyacaktı. Etekleri tutuşmuştu" dedi. Başvurusu reddedilen SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise "Gerekçelerini gördükten sonra değerlendiririz" dedi. CHP'li Umut Oran'ın avukatı Haluk Pekşen, karara karşı AYM Genel Kurulu nezdinde itiraz edeceklerini belirtti.
Hürriyet


Meclis Kararını Adil Şekilde Verir 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakanla ilgili aldığı kararı değerlendirerek, "Parlamento, Soruşturma Komisyonu'nun almış olduğu, üzerinde çalışılmış bu karar neticesinde nihai kararını en ideal, en adil şekilde verecektir. Türkiye bu tür oyalama süreçleri içerisinde, üzerinde spekülasyonların yapılacağı bir ülke olmayacaktır, olmadığını da bu parlamento gösterecektir" dedi. Büyükelçiler Konferansı için Türkiye'de bulunan büyükelçilere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda öğle yemeği veren Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Son dönemde başımıza gelen hadiselerin hiçbiri tesadüfi değildir, Türkiye'nin kendi dinamikleriyle ortaya çıkmış hadiseler değildir. Bölücü terör, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi, diğer bazı teşebbüsler Türkiye'ye istikamet çizmek amacıyla kurgulanmış, gerek dışarıdan gerek içerideki maşalar tarafından sergilenmiş olaylardır. 17- 25 Aralık darbe girişimini, yolsuzluk iftirası üzerine kurguladılar; girişimin Türkiye'ye maliyeti 120 milyar dolar. Eğer başarılı olsaydılar, bu maliyet kat kat fazla olacaktı. Çünkü o zaman arzuladıkları, özledikleri eski Türkiye'yi inşa etmiş, o eski faiz yükünü, enflasyon yükünü, yeniden Türkiye'ye, yeniden millete yüklemiş olacaklardı. Basın özgürlüğü, teröre karşı alınan tedbirler ve terör örgütleri üzerinden Türkiye kötülenmek isteniyor. Bakıyorsunuz bir Tahşiye olayı çıkıyor bu olaydan dolayı bir operasyon, hemen olay basın özgürlüğü, basın özgür değilmiş. İddia ile konuşuyorum: Ne Avrupa'sında ne diğer ülkelerinde, Türkiye'deki basın kadar özgür bir medya yoktur. Sıkıysa oralarda kalkın, cumhurbaşkanına, başbakana saldırın, saldıramazsınız. Amerika'da, Almanya'da, Rusya'da yapamazsınız. Özellikle Batı'da medya ve bazı odaklar, Türkiye'ye karşı yoğun bir algı operasyonu içindeler. Ben özellikle şunu istiyorum; bunların karşısında dik durun. Onlara yaptıkları ahlaki olmayan bütün bu yalan, asparagas haberleri bunların yüzüne yüzüne çalmanız lazım. Bakıyorsunuz bir Haşhaşi grup senatolarında, parlamentolarında her türlü haberi her türlü kumpaslar vesaireler bunları yürütüyorlar. Bunu bozacak olan kim? Siz değerli büyükelçilerimiz olacaksınız. Bize ulaştırılması gereken neyse o bilgileri, belgeleri bizlere aktarın. Biz gümbür gümbür bunları konuşuruz. Geri adım atmak asla söz konusu olamaz. Türkiye'de çok büyük bir hezimet yaşayan bu Paralel Yapı'nın kendisini kiralayacak yeni efendiler aradığını ve milletine ihaneti uluslararası medya üzerinden gerçekleştirmek istediğini görüyoruz. Nerelere nasıl paralar savurduğu bunu da biliyoruz.
Hürriyet

Isparta'da Düşen Uçak İçin 8 Kişiye Hapis Cezası 
Isparta'da, 8 yıl önce 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili dün yapılan 29'uncu duruşmada karar çıktı. 20 sanığın yargılandığı ve 6 saat süren duruşma sonunda mahkeme heyeti kararı açıkladı. World Focus Havayolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, yönetici Yavuz Çizmeci ve World Focus Havayolları çalışanı İsmail Taşdelen 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçundan önce 14'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların cezası 11'er yıl 8'er aya indirildi. World Focus Havayolları teknisyeni Fikri Zafer Dinçer, aynı suçtan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dinçer'in cezası 5 yıl 10 aya düşürüldü. Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçundan beraat ederken, 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2'şer yıl hapis cezası aldı. İki sanığın cezası 1'er yıl 8'er aya indirildi. Davaya sonradan eklenen iki sanıktan Recep Değirmencioğlu ile Vedat Örs 'yalancı tanıklık' suçundan 3'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki sanığın cezası 2'şer yıl 6'şar aya düşürüldü. 12 sanık ise beraat etti.
Milliyet

Kara Kış Fena Vurdu 
Türkiye dün itibarıyla günlerdir uyarısı yapılan 'dondurucu' havanın etkisine girdi. Birçok bölgede ve kentte hava sıcaklıkları sıfırın altına düştü, yoğun kar yağışı hayatı durdurdu. Marmara ve Ege'de gece sıcaklıkları sıfırın altında 10 dereceye kadar düştü. Birçok kentte ana, ilk ve ortaokullar tatil edildi. İDO ve BUDO da olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok seferini iptal etti. Meteoroloji uyarı üstüne uyarı yaptı. İstanbul'da en büyük sevinci okulları tatil edilen çocuklar yaşadı. İstanbul, Ankara, Kastamonu, Denizli ve Bitlis'te ilk ve orta dereceli okullar bugün de tatil edildi. THY de bugün beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle iç ve dış hatlarda bazı uçuşlarını iptal ettiğini duyurdu. Kaçkar Dağları'nın güney kesiminde Erzurum'a gitmek için yola çıkan 10 araçtaki 50 yolcu, tipi nedeniyle Gölyurt geçidinde mahsur kaldı. Cep telefonuyla yardım isteyen araçtakilere ulaşılmaya çalışılıyor. Erzurum- Bingöl karayoluna çığ düştü. Çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Kar ve tipinin etkili olduğu Erzurum-Kars-Ağrı karayolu da trafiğe kapandı. Karayolları ekipleri tuzlama ve kar temizleme çalışması yaparken trafik polisleri de sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Akşam

Polise Kalleş Saldırı: 1 Şehit 
Sultanahmet'te turistlere hizmet vermek için kurulan Turizm Şube Müdürlüğü'ne dün saat 17.20 sıralarında gelen bir kadın kapıdaki nöbetçiye İngilizce olarak cüzdanını kaybettiğini söyleyerek içeri girdi. Daha sonra elindeki el bombalarından birini pimini çekerek polislerin üzerine doğru atan saldırgan ikincisinin pimini çekmek isterken polis tarafından vurularak öldürüldü. Ancak ilk bombanın patlamasıyla polis memuru Kenan Kumaş (33) ile Taner Şenel yaralandı. Yaralı polis memuru Kumaş hastanede şehit oldu. Öldürülen kadın teröristin üzerinde bulunan 2 el bombası ile çantası da patlatıldı. Kadın teröristin ablası Fidan Kalsen'in de 2000 yılındaki cezaevi isyanlarında kendisini yakarak öldürdüğü tespit edildi.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 90, 9868-91, 0557                    
ABD Doları 2, 3253-2, 3263/  Euro 2, 7600 -2, 7618/ İngiliz Sterlini 3, 5187-3, 5216

'Ayazağa'ya Petrol Merkezi 
Azerbaycanlı petrol şirketi Socar, İstanbul Ayazağa'daki 'Vadistanbul Bulvar'dan blok satın aldı. 19 bin metrekare alan için 75 milyon dolar ödeyen Socar, aldığı bloğu merkez binası yapacak. Artaş İnşaat, Aydınlı Grup ve İnvest İnşaat ortaklığıyla inşa edilen Vadistanbul projesindeki blok Mart 2016'da teslim edilecek. Projenin ilk bölümünde yer alan 1100 konutu teslim ettiklerini, ofis, otel ve alışveriş birimlerinin yer alığı Bulvar etabında satışların devam ettiğini belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 1400 konut ve ofislerin yer alacağı 3'üncü etabın inşaatına martta başlayacaklarını söyledi. 2018'de tamamlanacak 20 milyar dolarlık yatırımları olduğunu söyleyen Socar Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, projeyi lokasyonu ve çevreci kimliği nedeniyle tercih ettiklerini belirtti. EVYAP Holding'e ait arsadaki Vadistanbul 1 milyon 280 bin metrekare inşaat alanına sahip. Proje, içinden geçen Sadabat Deresi ve havaray bağlantısıyla dikkat çekiyor. Vadistanbul'da 2 bin 500 konut, 300 bin metrekare ofis, 100 bin metrekare AVM bulunacak. Projedeki 95 bin metrekare ofis 382 milyon dolar bedelle satıldı.
Hürriyet

2014'te Büyüme Tatminkâr Değil 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin 2014 yılında gösterdiği büyüme performansının tatminkâr olmadığını belirtti. Başbakan Yardımcısı Babacan, bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil olan 5 milyonuncu katılımcıyı tanıtmak amacıyla yapılan toplantıda 2014'te Türkiye ekonomisinin büyük ihtimalle yüzde 3 büyüyeceğini söyledi. Babacan, yapısal reformlarla daha istikrarlı büyüme performansı gösterileceğini vurgularken bin 350 maddelik eylem planının son bölümünün bu ay açıklanacağını bildirdi. Babacan, eylem planıyla 2018 sonuna kadar yapısal reform takviminin netleşeceğini ve daha yüksek büyüme rakamlarına ulaşılacağını ifade etti. Ali Babacan, BES'e 2003 yılından 2013 yılı başına kadar 3 milyon 100 bin kişinin katıldığını belirterek, "Devlet katkısı sistemine geçtikten sonra buna 2 milyon kişi daha ilave olmuş ve sayı, bugün itibarıyla 5 milyon 100 bin. Demek ki sistemdeki değişiklik işe yaramış" dedi. Fon miktarının 37 milyar liraya ulaştığını belirten Babacan "Yani 9 yılda 20 milyar lira birikiyor ama son 2 yılda bunun üzerine 17 milyar lira ekleniyor. Bunun 3 milyarı devlet desteği ama 34 milyar lirası vatandaşlarımızın kendi birikimi. Hem katılımcı sayısı hem de toplanan fon miktarına baktığımızda bizi tatmin eden bir tablo var" dedi. Şirketlerde çalışanların toplu olarak BES'e girmesini arzu ettiklerini belirten Babacan, tüm çalışanların yüzde 6'sının çalıştığı şirket vasıtasıyla sisteme girdiğini ifade etti. Türkiye'nin tasarruf oranlarının 2013'te tarihi düşük seviyelere indiğine dikkati çeken Babacan, geçen yıl ise gerek BES'in gelişmesi gerekse de alınan makro ihtiyati tedbirlerle tasarruf oranlarının 2013'e göre, yüzde 1.5 arttığını söyledi.
Hürriyet

Mutfaktaki Enflasyon Aralık Ayında Düşüşe Geçti 
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen yıl enflasyon yüzde 8.17 düzeyinde gerçekleşirken, özellikle gıda fiyatlarında ciddi artış yaşandı. Geçen yıl fiyatı en fazla artan gıda maddesi kuru kayısı oldu. Kuru kayısının fiyatı, yüzde 113 artarak 14 liradan 31 liraya yükseldi. Aynı dönemde fındık fiyatında yüzde 94, ayvada yüzde 54, Antep fıstığında yüzde 43, mercimekte yüzde 42 artış kaydedildi. Merkez Bankası da Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporunda, gıda enflasyonuna dikkat çekti. Yapılan açıklamada, "Aralık ayında gıda fiyatlarında gözlenen kısmi iyileşmeye rağmen; ekmek, et ürünleri, kahve, çay başta olmak üzere alt gruplar genelinde yıllık enflasyon yüksek düzeylerde seyretmeye devam etti" denildi. Sıcak içeceklerdeki fiyat artışı yüzde 34.70 seviyesinde gerçekleşti. Böylece sıcak içeceklerin ortalama fiyatı 0.72 liradan 0.97 liraya çıktı. Pirinç yüzde 32, kuru soğan yüzde 28, ceviz içi yüzde 27 artışla genel enflasyonu geride bıraktı.
Türkiye

Karadeniz'e İnandı Platformu Gönderdi 
İngiliz devi Shell, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile iş birliğine giderek Batı Karadeniz'de petrol sondajı yapacak. Shell, çıkarılabilir petrol ve gaz kaynaklarını araştırmak üzere kıyıdan yaklaşık 100 kilometre açıkta, denizin 2 bin metre altında arama faaliyetleri yürütecek. Çalışmaları yapacak olan son teknolojiyle donatılmış sondaj gemisi, 3 gemi ve 2 helikopterle desteklenecek. Projede, kıyı tedarik üssü dahil yaklaşık 240 kişinin çalışması planlanıyor. Çalışmanın detayları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TPAO Genel Müdür Vekili Besim Şişman ile Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem'in katıldığı toplantıyla paylaşıldı. Besim Şişman, Shell ile gerçekleştirilen çalışmanın erken dönem arama projesi olduğunu belirterek, "Ülkemizin petrol ve gaz kaynaklarını geliştirmeyi hedefleyen bu proje kapsamındaki öncelikli hedefimiz, olabildiğince veri toplamak ve bunları analiz etmekten geçmektedir. Arama çalışmalarının olumlu sonuçlanması en büyük dileğimiz" dedi. Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise, "Bu kuyuyla Batı Karadeniz'de hidrokarbon kaynaklarının olup olmadığı konusunda önemli bilgilere ulaşacağız. Türkiye, petrol ve doğalgaz alanında yerli üretimi daha üst seviyelere çekmeye çalıştığı için bu çalışmalar oldukça önemli" diye konuştu. Bakan Yıldız da şunları söyledi: "Petrol buluyor olmamız halinde, sondaj kuyusu ve platformuyla ilgili yerli kabiliyetlerimizi kullanacağız. 1 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz ve Türkiye'de üretilecek olması 'daha ucuz' anlamına gelecek."
Türkiye

Vatandaşlar Da Kriptolu TÜBİTAK 'Cep'i Alabilecek 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Yeni kriptolu telefonlar, kripto çözümlemeleriyle ilgili dünyada en gelişmiş, çözümün 3 katı kadar bir güvenliğe sahip. Kriptolu telefonun dışarıdan dinlenmesi hiç bir şekilde mümkün değil" dedi. Işık, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin "kriptolu telefonlara" ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Işık, "Bu telefonların vatandaşa satılması söz konusu mu?" sorusuna, "Vatandaşa yönelik farklı bir şey var. TÜBİ- TAK'ın vatandaşa yönelik akıllı kriptolu telefon çağrısı var. Çağrı sonuçlandığında, vatandaşın da kullanabileceği bir kriptolu telefon olacak" yanıtını verdi. Kriptolu telefonları teslim edince sonraki hedefin, akıllı cep telefonlarının kriptolu hale gelmesi olduğunu belirten Işık, "2016 haziran ayında projenin bitmesi gerekiyor. Sonra ne sürede ticarileşir bilmiyorum" dedi.
Milliyet

Petroldeki Düşüş Uçak Biletine Yansıyacak 
Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş havayolu şirketlerini de harekete geçirdi. Bilet fiyatlarının aşağı çekilmesi konusunda ilk adımı Türk Havayolları (THY) attı. Anadolu Ajansı'nın (AA) Finans Masası'na konuk olan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, petrol fiyatlarında gerileme olmasıyla piyasada bilet fiyatlarının indirimi konusunda beklentinin oluştuğunu belirterek "Bizim giderlerimiz içindeki petrol payı yüzde 38'den yüzde 34'e indi, yüzde 4'lük bir düşüş var, bu rakam bilet fiyatlarına yansıyacak" dedi. Petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi durumunda bilet fiyatlarının tavan yaptığı yaz döneminde indirimin daha fazla hissedileceğini de belirten Topçu "Şu anda kış sezonu, düşük sezon olması münasebetiyle zaten pazarın şartlarına göre bilet fiyatları düşük seyrediyor. Bunun yansıması yaz aylarında daha ön plana çıkacak. Petrol fiyatlarının seyri bu şekilde devam ettiği takdirde önümüzdeki günlerde ve yaz aylarındaki bilet fiyatlarının daha rekabetçi olacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Hamdi Topçu, THY'nin Özelleştirme İdaresi'ne ait yüzde 49.12 hissesinin ikincil halka arzı ya da özelleştirilmesine ilişkin, "Bu konu ile ilgili 'bir çalışma yapın' ya da 'böyle bir arz olacak' gibi bir bilgimiz yok" dedi. Topçu, THY olarak 2023 yılına kadar nereye gelecekleri noktasındaki parametrelerini planladıklarını kaydederek, THY'nin pilot eksikliği vardı. Bunun için Aydın Çıldır Havaalanı'nda yılda 200 ve gelecekte 300 pilot yetiştirecek uçuş okulu kurduk. Ama hedeşere ulaşmak için her yıl 600 pilota ihtiyacımız var" dedi.
Star

Devlet Katkısıyla 2 Milyon Kişi BES'lendi 
Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) yüzde 25'lik devlet katkısı sağlanınca katılımcı sayısı 2 yılda 2 milyon artarak 5 milyona ulaştı. Fon büyüklüğü ise 34 milyar lirayı buldu. Bugüne kadar ödenen 3 milyar liralık devlet katkısı ile birlikte toplam fon büyüklüğü 37 milyara ulaştı. BES'e dahil olan 5 milyonuncu katılımcıyı tanıtmak amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Sisteme (BES) 2003 yılından 2013 yılı başına kadar 3 milyon 100 bin kişi girmiş. Devlet katkısı sistemine geçtikten sonra buna 2 milyon kişi daha ilave olmuş ve sayı, bugün itibarıyla 5 milyon 100 bin. Demek ki sistemdeki değişiklik işe yaramış" dedi. Babacan şirketlerden toplu girişin olmasını arzu etiklerini de belirterek, "Yüzde 6 çalıştığı şirket ile sisteme girmiş durumda. BES şirketleri bu alana yoğunlaşmalı. Bu alanda geliştikçe katılımcı sayısı ve biriken fon miktarı artış gösterecek" dedi. Hükümet olarak sistemin uzun vadeli hedeflerini belirlemediklerini belirten Babacan "Sektöre kendi hedefinizi belirleyin dedik. 2023 yılında 12 milyon rakamı hedefleniyor" şeklinde konuştu.
Star

Kabataş-Mecidiyeköy Metrosu 2018'de Bitiyor 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "Her yerde metro, her yere metro" hedefinde en önemli aşamalardan biri daha gerçek oluyor. Yapımına devam edilen Mahmutbey- Mecidiyeköy Metro Hattı Kabataş'a uzatılıyor. Ocak ayında yapılması planlanan ihalenin ardından Kabataş- Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy güzergahında 3 istasyonla hizmet verecek 6,5 kilometrelik yeni hattın yapım işleminin hızla başlatılması hedefleniyor. Kabataş-Mahmutbey Metrosu ile 8 ilçe (Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar birbirine metro ile bağlanmış olacak. Kabataş bağlantısıyla 24.5 kilometreye ulaşacak olan hat daha sonra Halkalı Toplu Konutlar-Altınşehir-Başakşehir hattı ile birleşerek İstanbul Metrosu'nun can damarlarından biri haline gelecek. Mecidiyeköy - Mahmutbey kesimi (18 km) için ihale yapıldı ve 2014 Ocak ayında yer teslimi sağlanarak inşa çalışmaları başlatıldı. Kabataş-Mecidiyeköy- Mahmutbey Metro hattında kullanılmak üzere 144 adet vagon temin edilecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey arası Metro hattının 2017 yılı sonunda, Kabataş-Mecidiyeköy uzantısının 2018 sonu işletmeye alınması planlanıyor.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Satılık İnsanlar 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 4 eski bakan hakkında "Yüce Divan'a gitmelerine gerek yok" oyu veren TBMM Soruşturma Komisyonu'nun AK Partili üyeleri hakkında "Siz satılık insanlarsınız" dedi. İsimlerini tek tek saydığı 9 AK Partili üye için "Sert konuştuğumu biliyorum ama kimse kusura bakmasın. Her şeye tahammül ederim ama kul hakkı yiyene tahammül edemem" diyen Kılıçdaroğlu, dünkü parti grubunda özetle şunları söyledi: "Soruşturma Komisyonu kararını verdi. 9 AKP milletvekili, bu 4 bakanın Yüce Divan'a gitmemesi gerektiği yönünde oy kullandı. Bunların isimlerini tekrar buradan saymak istiyorum. Hakkı Köylü Kastamonu Milletvekili, Kastamonulular duysunlar nasıl bir adam seçtiniz diye Bilal Uçar Denizli Milletvekili, Mustafa Akış Konya Milletvekili, Mevlana'nın toprağıdır Konya Ayşe Türkmenoğlu o da Konya, İsmet Su Bursa Milletvekili, İlknur İnceöz Aksaray Milletvekili, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu Bursa Milletvekili, Yılmaz Tunç Bartın Milletvekili, Yusuf Başer Yozgat Milletvekili. Bu milletvekilleri, hırsızların hamiliğine soyunmuş milletvekilleridir. Nasıl bir vicdan vardır sizde? Vicdanlarınızı nasıl kiralarsınız? Nasıl satarsınız? Hırsızların hamisi olmak bu kadar kolay mı? Çünkü vicdanınızı sattınız siz, siyasal anlamda sattınız. Siz satılık insanlarsınız, kusura bakmayın. Herkes böyle bilsin. Hadi kuldan utanmadınız, Allah'tan da mı korkmadınız? Siz kimsiniz bu kadar açıkça ortaya çıkmış yolsuzluk dosyalarını kapatıyorsunuz. Bu milletin vicdanı bunu kabul eder mi? Hangi yüzle çocuklarınızın yüzüne bakacaksınız, akşam eve gittiğinizde eşinizin yüzüne nasıl baktınız siz? Eşi şöyle bakmıştır, 'Bizim hırsızın hamisi geldi' diye. Onların çocukları, onların torunları ne diyecekler? 'Bizim anne ve babamız, bir dönem hırsızların hamiliğini yapmıştı' diyecekler. Yazık günah değil mi o çocuklara. Size acıyorsam namerdim, çocuklarınıza acıyorum. Onlara sormak istiyorum, hiç aklınıza geldi mi acaba, 17 Aralık'tan 8 ay önce zamanın Başbakanı'nın önüne 3 sayfalık bir MİT raporu kondu. Siz komisyonda yer alan 9 AKP milletvekili bu raporu gördünüz mü, sizin sormanız gereken soru şu değil mi: Ey dönemin başbakanı sana 8 ay önce bir rapor verildi, bu raporun gereğini yaptın mı, yapmadın mı? Sen bu basit soruyu nasıl soramazsın? Bu ayakkabı kutularındaki para nedir, hiç aklınıza geldi mi? Neden sormuyorsunuz? Bakanların çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasaları, para sayma makinaları, kim koydu bunları? Siz bunları sordunuz mu, sormadınız."
Hürriyet

Tuzaklara Karşı İnadına Beraber 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 2015'teki ilk grup toplantısında dört eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesi başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, kayıp astsubayın MİT'in operasyonu ile yurda getirildiğini de hatırlatarak MİT'e teşekkür etti. Davutoğlu, grup toplantısında özetle şunları söyledi: 12 yıllık en büyük başarımız siyasi istikrarımızdır. Ak Parti Grubu'nun her bir mensubuna da Meclis grubumuza da tek tek teşekkür ediyor, bağrıma basıyorum. Her zaman birliğini, beraberliğini korumuş, her oyunun karşısında, oyun ve tuzak kuranlara karşı inadına birlik, beraberlik ve siyasi hedef doğrultusunda azimle çalışma kararlılığı göstermiştir. Türk siyasetinin ileride bir tarihçesi yazıldığında emin olunuz Ak Parti grubunun her bir ferdi, ismini altın harflerle bu siyasi tarihe yazdıracaktır. Komisyonun aldığı kararın hukuki boyutu var. Başbakan ve bakanların görevleriyle ilgili suçlardan yargılanabilirler. Bakanlar görevlerinden istifa ettiler. Komisyon kuruldu. Siyasetin yapması gereken budur. Yasal olarak komisyonu etkilemek hukuka aykırıdır. Bu süreç içinde komisyona müdahil olmadık. Şu veya bu şekilde bir telkinde bulunmadık. CHP hep ihsası reyde bulundu. İhsası reyde bulunmak bir suçtur. Herkesin çıkan rapora saygı duyması gerekir. Yüce meclis bu kararını aynı hukuki normlar içinde verecektir. Komisyon kendi vicdanı ile ilgili bir karar vermiştir. Geçen 12 yıl içinde üç alanda; yasaklara, yolsuzluğa ve yoksulluğa karşı savaş ve seferberlik ilan ederek yola çıktık. Yolsuzluklarla ilgili en net tedbirleri Ak Parti aldı. Dördüncü Murad'a atfedilen çok güzel bir söz vardır, bizim Toroslarda, ovalarda tekrar edilir: 'Geçme namert köprüsünden koy götürsün su seni, yatma tilki gölgesinde koy yesin aslan seni'. Sureti halktan görünerek, tilki hesabı içinde, küçük hesaplarla, Ak Parti kadroları üzerinde bir takım çalışmalar ve yönlendirmede bulunmak isteyenler bilsinler ki biz namerdin köprüsünden hiç geçmedik. Biz bütün bu siyasi mücadelede, aslanlara karşı mücadele ettik. Ak Parti'nin lekelenmesine kesinlikle izin vermeyiz.
Milliyet

Bedeli Ödeyeceksiniz 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Soruşturma Komisyonu'nun, dört eski bakanla ilgili aldığı kararla, "hukuku boğazladığını, vicdanları iğfal ettiğini" savundu. Bahçeli, dünkü MHP grup toplantısında özetle şu mesajları verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağzında paralel kelimesi her seferinde kurşun gibi çıkmıştır. Paralel varsa bunun sorumlusu Erdoğan'dır. Ne ilginçtir ki, dün Ergenekon diyorlardı, bugünlerde paralel demişlerdir. Dün askere saldırıyorlardı, bugün polisi hedef seçmişlerdir. AKP'nin her tarafı kumpas, her yanı tuzak, her tavrı tertip, her adımı karanlık bir senaryonun parçasıdır. Geçen hafta, AKP'den ihale alan bir terör örgütü militanının, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'ne yönelik çakma suikast girişimi hakikaten de aklımızla alay etmek anlamına gelmiştir. AKP, hukuka çengel, huzura engeldir. Erdoğan, 19 Ocak'ta Bakanlar Kurulu'na başkanlık yapacağını deklare etmiştir. Anlaşılan Davutoğlu'na da bu konuyu dikte etmiştir. Zalime başkaldırmaktan bahseden boyunduruk altındaki Başbakan, zulüm altında inim inim inlemekten rahatsız değil midir? Başbakan, Erdoğan'ın vasiliği altında zincirlidir. Eski devirlerdeki kürek mahkumları bile Davutoğlu'na göre hür, daha omurgalıdır. Davutoğlu iradesini çaldırmıştır. Dün, Türk siyaset tarihinin en utanç verici kararlarından birisi alınmış, dört eski bakan toplantı süresi 3.5 saat süren Meclis Soruşturma Komisyonu tarafından Yüce Divan'a gönderilmemiştir. Dokuz üye hukuk cinayeti işlemiştir. Davutoğlu, korku filmlerindeki aktörler gibi kol kesmek, kol koparmakla uğraşırken, haklarında yığınla iddia bulunan bakanlar korunmuş ve milli vicdan iğfal edilmiştir. İpleri Beştepe hanedanlığının elinde olan bu kifayetsiz muhterisler ve ihanet kalıntıları, Anayasa Mahkemesi'nin aklanma yeri olmadığını açıklamıştır. Bu rezillik unutulmayacaktır. AKP'li milletvekillerinin ikna odalarına alınmalarının yanında, tepeden tırnağa gayri meşru ilişkilerin hakim olduğu bir hükümet, Türkiye'yi artık yönetemez, yönetmemelidir.
Milliyet

DÜNYA 

Kıbrıs'ta Vurguna Ceza Yağdı 
Kıbrıs Rum mahkemesi, Rum istihbaratı, dönemin iktidar partisi, telekomünikasyon dairesi başkanı ve bir Kıbrıslı Türk'ün karıştığı, 'Türk malı' arazi dolandırıcılığı skandalında ceza yağdırdı. 1974 öncesinde Larnaka'da Kıbrıslı Türk Mehmet Mustafa ait 7 dönümlük arazinin rüşvetle el değiştirilmesi davasında telekomünikasyon idaresi Cyta'nın eski başkanı başta olmak üzere 5 kamu yöneticisine, toplam 30 yıl hapis cezası verildi. Rum yönetiminde uzun süre gündemde kalan skandal, 2011 yılında yaşandı. Vanding Trading adlı şirket günümüzde Larnaka havaalanının yanında yer alan (1974 öncesinde Mormenekşe köyü) 7 dönümlük Türk arazisine göz koydu. Rum yasalarına göre 1974 öncesinde kalan Türk mallarının satılması yasak. Bu nedenle Rum şirket, işadamı Haralambus Liotatis ve eşi Panayota Liotatis aracılığıyla KKTC'de yaşayan mülk sahibi 80 yaşındaki Mustafa Mehmet Mustafa'ya ulaştı. Yaşlı adam, Rum istihbarat görevlilerinin rüşvet karşılığı verdiği raporla Rum kesiminde yaşıyor gösterildi. Böylece satış yasağı aşıldı. Vanding Trading şirketi, araziyi Mustafa'dan 1 milyon 273 bin 777 Euro'ya satın aldı. Ardından araziyi, yine rüşvet dağıtarak, telekomünikasyon dairesi Cyta'ya fahiş fiyata, 27 milyon Euro'ya sattı. Rüşvet çarkına dönemin iktidar partisi Komünist AKEL de karıştı.
Hürriyet

Golan Tepelerinde ABD-İsrail İş Birliği 
İsrail, ABD'nin eski başkan yardımcısı Dick Cheney'in danışmanlığını yaptığı Genie Energy şirketinin alt kuruluşu olan Afek petrol ve doğalgaz şirketine, Golan Tepelerinde petrol çıkarma yetkisi verdi. 1967'de işgal, 1981'de ilhak edilen Golan'ın Suriye toprağı olduğunu söyleyen Tel Aviv Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı ve Suriye uzmanı Prof. Eyal Zisser, "Suriye, itiraz edecek durumda değil, uluslararası camia da zaten İsrail-Filistin meselesine odaklı" dedi. Suriye resmi haber ajansı SANA, 1 Ocak'ta, işgal altındaki Golan'da "Petrol 5" isimli bölgeye sondaj araçlarının ulaştığını, 2 hafta içinde de petrol çıkarma işleminin başlayacağını duyurmuştu. Golan, İsrail'in en büyük su kaynağı olma özelliğini de taşıyor. İsrail, 2009'da Hayfa'nın 90 kilometrelik batısındaki açık denizde keşfedilen Tamar sahasında 283 milyar metreküplük ve onun 47 kilometre güneybatısındaki Leviathan sahasında 530 milyar metreküplük rezerv buldu. Tamar'da, Mart 2013'te üretime başlandı, Leviathan sahasında da 2017'de üretime geçilmesi bekleniyor. İsrail Enerji Bakanlığı, 2015'te ülkenin enerji ihtiyacının yarısının, yerli doğalgazla karşılanacağını, 2017'de de net ihracatçı olunabileceğini açıklamıştı.
Türkiye

Hamas Lideri Meşal Türkiye'ye Mi Geliyor? 
Amerikan haber kanalı CNN'e göre Hamas'a bağlı bir haber ajansı, Hamas siyasi büro şefi Halid Meşal'in Katar'dan gönderildiğini öne sürdü. Ajans, Meşal'in Katar'dan gönderilen Müslüman Kardeşler üyeleri ile Türkiye'ye doğru yola çıktığını yazdığı iddia edildi. Ancak Reuters haber ajansına konuşan Hamaslı liderler, basında çıkan bu haberleri reddederek Meşal'in halen Katar'ın başkenti Doha'da ikamet ettiğini söyledi. İsrail Dışişleri Bakanlığı ise, Katar'ı bu kararından dolayı kutlarken Türkiye'den de aynısının beklendiğini belirtti. Reuters'e konuşan Hamas yetkilisi Ezzat El Rişk, 'Meşal'in Doha'yı terk ettiğinin doğru olmadığını' söyledi. Hamas'tan bir başka kaynak da Meşal'in halen Doha'da olduğunu söyledi. Uzun bir süredir Katar'ın, Meşal ve bazı Müslüman Kardeşler üyelerini ülkeden göndereceği ve bu kişilerin Türkiye'ye geleceği konuşuluyordu. Müslüman Kardeşler'in Filistin kolu olarak görülen Hamas'ın lideri Meşal, iki yıldır Katar'da yaşıyordu. Suriye iç savaşı nedeniyle, Hamas siyasi bürosu Şam'dan Katar'a taşınmıştı. Mısır'da yaşanan askeri darbenin ardından Müslüman Kardeşler'i desteklemekle suçlanan Katar, son zamanlarda Suudi Arabistan başta olmak üzere, Körfez ülkelerinin baskısıyla Mısır ile ilişkilerini düzeltmeye başlamıştı. Katar, geçen aylarda ilk kez Müslüman Kardeşler kökenli Muhammed Mursi'yi devirdikten sonra yönetimi ele alan Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi ile temas kurmuştu. Müslüman Kardeşler'in lider kadrosu sığındığı Katar'dan sınırdışı edilmeye başlanmıştı. Bu isimler eylül ayından itibaren ülkeyi terk ederek Türkiye'ye gelmişti. Müslüman Kardeşler; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'da terör örgütü sayılıyor. Hamas ise ABD ve AB'nin terör listelerinde yer alıyor.
Milliyet

Almanya'nın Başı İslamofobi'yle Dertte 
Almanya'da, Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) adlı İslam karşıtı grubun gösterileri sonrası başlayan İslamofobi tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. Pazartesi akşamı başta Köln olmak üzere Berlin, Hamburg, Dresden ve Stuttgart'ta TEGIDA adı altında biraraya gelen farklı kesimlerden binlerce kişi PEGIDA'nın ırkçı eylemlerine tepki gösterdi. İspanyol, Arap, Yunan, İtalyan ve Türk pek çok kesimin yer aldığı Almanya Çok Kültürlü Sosyal Hizmetler Kurumu Başkanı Kenan Kolat, PEGIDA ve ona karşı kurulan TEGIDA'yla (Hoşgörülü Avrupalılar Batı'nın Aptallaştırılmasına Karşı) ilgili süreci ve Almanya'nın İslam karşıtlığıyla mücadele için yapacağı yardımlar hakkında STAR'a bilgi verdi. Almanya'da ırkçılığın tüm karşı çıkışlara rağmen arttığını belirten Kenan Kolat, "Irkçılık hep vardı. Daha önce kafası kazınan Nazi'lerde görürdük. Almanya'daki son araştırmalara göre ırkçılık eğilimi yüzde 25'e yükseldi ve toplumun orta kesimlerine doğru ilerledi. Ayrıca buradaki insanlar kararların AB'de alınıp önlerine konmasından şikayetçi ve buna tepki gösteriyorlar. Bu tepkilerini de aşırı sol ya da sağ partilere oy vermekle ortaya koyuyorlar. Şimdi PEGIDA eylemleriyle bu sokağa taştı" diye konuştu. PEGİDA gibi İslam karşıtı örgütlerin liderlerinin ırkçı olduğunu belirten Kenan Kolat, "Dresden gibi yüzde 3'ü Müslüman olan bir yerde böyle bir düşmanlık var. 'Nereden çıktı bu' diyorlar 'Bilmiyoruz' diyorlar. PEGIDA'nın 15 maddelik kataloğunu okuduğunuzda daha önce sağ partilerin yaptığı popülist söylemlerin paketlenip sunulduğunu görüyoruz. PEGIDA'nın yöneticileri ırkçı olduğu için katılımcılar farkına varmadan bu ırkçılığa destek veriyor" açıklamasında bulundu.
Star

Müslüman Çocukları Fişleyecekler 
İngiltere hükümeti, anaokulu ve ilkokul çağındaki çocukları fişleyecek yeni bir tasarı üzerinde çalışıyor. İngiliz basınında yer alan bilgilere göre, hazırlanan 39 sayfalık bir önerge ana okulundan başlayarak çocukların izlenmesini ve gerektiğinde "fişlenmesini" öngörüyor. Ana okulundan ilk öğretime kadar 3 ila 11 yaş arası çocukları kapsayan "önlem"lerle çocukların ileride "radikal İslamcı" ve "terörist" olmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Büyük tartışmaya yol açan yöntemle öğretmenlerden, öğrencilerin "aşırı uç" kelimeler kullanması ve davranışlar sergilemesi durumunda yetkilileri bilgilendirmesi isteniyor. Tasarı henüz onaylanmadı ancak, İngiltere'de özellikle Müslüman kesim arasında rahatsızlık uyandırdı. Kararın uygulamaya girmesi halinde, öğrencilerin haksız yere fişleneceği, öğretmenlerin de casusa çevrileceği yorumları öne çıkarken söz konusu uygulamanın aslında Müslüman çocukları kapsayacağı gerçeği İslamofobi tartışmasını da alevlendirdi.
Akşam

SPOR 

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde konuşan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ince mesajlar verdi. Teknik direktörleri uyaran Terim, "Futbol sürekli gelişiyor. Siz de kendinizi geliştirmeniz lazım. Artık bir mevkinin oyuncusu diye bir kavram kalmadı. Her oyuncu her mevkide oynayabilmeli" dedi. 1990 ile 2014 arasında çok şeyi değiştirdiklerini söyleyen Terim, "Yakın zamanda Avrupa'ya 20'ye yakın oyuncu göndermişiz. Son gönderdiğimiz Arda da içinde bulunduğu durumun çok güzel bir tablosu. Biz ortaya bir felsefe koymuşuz. Teknik adamın önce bir felsefesi olur. Bu felsefe içerisinde kendine, bu felsefede yardım edecek bir de ekip seçer. Bu felsefe, oyun felsefesi olabilir ki olmalıdır" dedi. 1996'da teknik direktörlüğe başladığında 18 takımın 14'ünün yabancı teknik adamlar tarafından çalıştırıldığını hatırlatan Terim, "Bugün 18'in 16'sı Türk antrenörü. Her başı sıkıştığında yabancı teknik adama gidenlerin tercihi biz olmuşuz. Biz teknik adamlar olarak dünyanın her takımıyla başa çıkarız. Bu bir ekip işi. Kaleci antrenörüyle sağlık, iletişim uzmanlarıyla çalışmak zorundasınız" dedi. "Yenilmek kolay, yenmek olay" şeklinde bir anlayış ortaya koyduğunu da ifade eden Terim, "3-5-2'lik sistemi tersinden 2-5-3 yaptık. Popescu zeki oyuncuydu. Biz bunu oynayabilir miyiz dedim 'olur' dedi ve hemen başladık. O günden bu yana çalıştırdığım takımlardan bundan hiç vazgeçmedim" diye konuştu.
Türkiye

Beşiktaş'ı yenerek ilk yarıyı derbi galibiyetiyle kapatan Galatasaray'da Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu dün gündüz saatlerinde Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde akşam da Lig TV'de önemli açıklamalar yaptı. Galatasaray'ın şampiyonluk yarışını değerlendiren Hamzaoğlu, "Şampiyonluğun sözünü hiç bir yerde vermedim, vermem de. Şampiyon olacağım demekle şampiyon olunmuyor. Ama şampiyonluğa giden yolda elimizden geleni yapacağımıza söz verebilirim" diye konuştu. Yabancı sayısının serbest bırakılmasının transfer politikalarını değiştirmeyeceğini söyleyen Hamzaoğlu, "Biz ihtiyacımız kadarını alacağız. Takıma güç katacağına inandığımız isimleri alacağız. Stoper için Uğur Demirok listemizde. Zaten devre arasında çok da fazla transfer yapmayı düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı. Sneijder ile ilgili de konuşan Hamza Hamzaoğlu, "Şimdi ben sadece Sneijder için söylemiyorum, bana hangi oyuncum gelirse gelsin, 'teklif aldım, değerlendirmek istiyorum' diye; onunla oturup hem onu düşünerek hem kulübümüzü düşünerek yardımcı olmaya çalışırız. Ama Sneijder'i gönderme gibi bir düşüncem ve niyetim yok. Aramızda bir sıkıntı oldu ama şu anda çok çok iyiyiz. Odamıza geliyor, şakalaşıyoruz" şeklinde konuştu. Takımdan gidecek oyunculara değinen başarılı teknik adam, "Furkan Özçal kiralandı. Veysel Sarı'yla yollarımızı ayıracağız. Umut Gündoğan, Gökhan Zan ve Yekta ile konuştuk, teklif gelirse gidebilirler. Eboue'nin sözleşmesi bitiyor, Engin ve Yiğit de aramızdan ayrılacak" açıklaması yaptı.
Türkiye

Futbol Federasyonu'nun yabancı sayısını şartlı olarak serbest bırakmasının ardından Fenerbahçe'de yapılan olağanüstü toplantıda çok önemli kararlar alındı. Başkan Aziz Yıldırım, Genel Sekreter Mahmut Uslu ile diğer yöneticilerin yanı sıra Teknik Direktör İsmail Kartal ve yardımcılarının katıldığı Kalamış Zirvesi'nde "TFF'nin Yabancı Açılımı" sonrası nasıl bir yol izleneceği masaya yatırıldı. Öncelikle sezon başında kiralık gönderilen futbolcular ile sözleşmesi bitecek oyuncular konusu ele alındı. Yönetim, Teknik Direktör İsmail Kartal'ın da görüşünü aldıktan sonra ilk olarak sezon başında Al Ain'e kiralık gönderilen Miroslav Stoch'un yeniden takıma dönmesine karar verdi. Slovak futbolcunun yanı sıra yabancı kontenjanı nedeniyle kadroya girmekte zorlandığı için Bursaspor'a verilen Samuel Holmen de geri alınacak. Sözleşmesi 2016'da sona erecek olan Krasic'e ise kapılar tamamen kapandı. PAF'la idmana çıkan Sırp yıldız müşteri çıkarsa satılacak. Öte yandan sözleşmeleri bitecek olan isimlerden Dirk Kuyt'ın 1 yıl daha takımda tutulması kararı verilirken, Webo'nun ise sözleşmesinin uzatılmaması kararlaştırıldı. Öte yandan yönetim 2 milyon euro alan Emre'ye 1.5 milyon eurodan 1 senelik sözleşme teklif edecek. Sözleşmeleri bitecek olan Bekir İrtegün, Egemen Korkmaz, Selçuk Şahin ve kaleci Mert Günok'la yola devam edilmesi ancak yıllık ücretlerinin düşürülmesi kararı verildi.
Star

Beşiktaş'ta sezon başında gerçekleştirilemeyen stoper ve sağbek transferlerinin yapılması için çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. İlk olarak İsveç'in AIK Stockholm takımında forma giyen Alexander Milosevic'le anlaşarak stoper sorununu çözen Siyah-Beyazlılar, şimdi de rotasını Teknik Direktör Slaven Bilic'in ısrarla istediği sağ kanat oyuncusuna çevirdi. Dinamo bir sağ bek arayan Kartal'ın listesine 2 yeni isim eklendi. Daha önce gündeme gelen Martin Linnes için Molde ile görüşmelerini sürdüren yönetimin, İspanya'da Valencia forması giyen Portekizli Joao Pereira ile Tottenham Hotspur'dan Younes Kaboul'a da teklifte bulunduğu ortaya çıktı. Skorer'e konuşan 30 yaşındaki Portekiz Milli Takımı'nın sağ beki Pereira'nın menajeri Gonçalves, "Joao, Ocak'ta Valencia'dan kesin olarak ayrılacak. Kendisi sıradaki durağının adının geçtiği Beşiktaş olmasını istiyor" dedi. Fransız basını ise Kartal'ın Avrupa Ligi'ndeki rakiplerinden Tottenham'da forma giyen Younes Kaboul'u kadrosuna katmak için girişimlere başladığını yazdı. France Football'da yer alan haberde Haziran ayında İngiliz ekibiyle sözleşmesi bitecek olan 29 yaşındaki Fransız oyuncunun bonservisinin 2 milyon euro olduğu kaydedildi. Kaboul'un hem sağ kanatta hem de stoper oynayabilmesi avantaj olarak gösteriliyor.
Star

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nin açılış konuşmasını yaptı. Demirören, yabancı sınırlamasıyla ilgili çok önemli mesajlar verdi: "Bu kuralla, genç oyunculara daha fazla oynama fırsatı sağlarken kulüplerimizin transfer harcamalarını dengelemeyi amaçlamıştık. Geçen zamanın bizi ne kadar haklı çıkardığı ortadadır. Bundan 3 yıl önce yabancı oyuncu sayısında bir sınırlamaya gitmemiş olsak mali açıdan sıkıntı yasayan kulüplerimiz bugün ne durumda olurdu, doğrusu bunu düşünmek bile istemiyorum. Önümüzdeki sezondan itibaren uygulanmak üzere, yabancı oyuncu kuralında çok köklü değişikliğe gittik. Değerli Hocamız Fatih Terim, Türkiye Futbol Direktörü olarak bu konuda son derece kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Bu hafta yapılacak çalışmalarla yeni kuralın talimatnamesine de son seklini vereceğiz. Bana göre, bu yeni kuralın adı artık yabancı kuralı değil 'Yerli Kuralı'dır. Yeni kural kaynaklarımızı yabancı kulüplerin kasalarına değil, bizim altyapımıza ve oyuncu havuzuna akıtacaktır. Yeni kural kulüpleri 'Simdi al, sonra öde' anlayışından uzak tutacak, 'Önce kazan, sonra al' anlayışına yöneltecektir. Yeni kural UEFA nezdindeki davalarımızı artırmak yerine 'Yetiştirme davamıza' hizmet edecek."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme