21 Ocak 2015 Çarşamba

21.01.2015 Genel Gündem

GÜNDEM

21 İlin Emniyet Müdürü Değişti!

İçişleri Bakanlığı, aralarında Gaziantep, Bursa, Konya gibi kentlerin de yer aldığı il emniyet müdürleri kararnamesini yayımladı. 21 il emniyet müdürünün yerinin değiştiği kararnameyle, bir süredir olayların yaşandığı Cizre’nin bağlı olduğu Şırnak Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu Bartın’a atanırken, İstanbul’da Gezi olayları sırasında görev yapan Celal Sel, yeni Şırnak Emniyet Müdürü oldu. Kararnamede şu isimler yer aldı: Artvin Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Alaattin Akbaş, Bartın Emniyet Müdürlüğü’ne Şırnak Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Bilecik Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Ali Ekber Bektaş, Bitlis Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Fatih Kaya, Burdur Emniyet Müdürlüğü’ne Bilecik Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Selami Yıldız, Denizli Emniyet Müdürlüğü’ne Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Armağan Adnan Erdoğan, Isparta Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Halil Altan, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Servet Yılmaz, Kars Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Faruk Karaduman, Konya Emniyet Müdürlüğü’ne Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Lütfullah Uğur Pekcan, Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Dr. Rahmi Baştuğ, Muş Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Ahmet Cemal Çalışkan, Ordu Emniyet Müdürlüğü’ne Isparta Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Osmaniye Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Nurettin Gökduman, Uşak Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi İbrahim Ergüder, Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Celal Sel ve Yalova Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Mehmet Ali Süvari atandı
Milliyet

Casus Kulaklara Büyük Gözaltı

Paralel çetenin casus kulaklarına dört ilde eşzamanlı operasyon. Paralel yapının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK'taki uzantılarına yönelik operasyonda 24 kişi gözaltına alındı. Derin yapılanmanın devletin zirvesinin kullandığı 31 kriptolu telefonu 363 kez dinlediği belirlendi. Casus kulakların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakanlığı döneminde tam 55 kez dinlediği tespit edildi. Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, devletin zirvesinin kullandığı kriptolu ve normal telefonları, "casusluk" amacıyla dinleyen paralel yapıya yönelik dört ilde eşzamanlı operasyon düzenlendi. Ankara merkezli operasyon kapsamında İstanbul, Sakarya ve Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde bazı adreslere baskın düzenlendi. Polis TÜBİTAK'ın Gebze Tesisleri'nde de arama yaptı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Harun Ceylan'ın talimatı üzerine dün sabah saatlerinde harekete geçen polis ekipleri, haklarında yakalama kararı bulunan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK personeli 28 kişiden 24'ünü gözaltına aldı. Savcılığın 28 kişilik "yakalama" listesinde yer alan TÜBİ- TAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz ile TİB eski Başkanvekili Osman Nihat Şen, TİB eski Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu ve TİB Veri İşlemleri Koordinatörü İsmail B. ise adreslerinde bulunamadı. Soruşturma dosyasındaki bilgi ve belgeler ise paralel çetenin, tehdit boyutunu bir kez daha ortaya koydu. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada, devletin zirvesinin kullandığı kriptolu ve normal telefonların, TÜBİ- TAK'ta görevli şüphelilerin verdiği kripto şifreleri kullanılarak günlerce dinlendiği belirlendi.
Akşam

İnlerine Girdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cizre'de bir oyun tezgahlanmaya çalışıldığını ve ona göre tedbir alındığını belirtirken, "Düşünebiliyor musunuz, bu devletin resmi giysileri içerisinde olan, bu devletin zırhlı araçlarıyla caddenin kenarına bombayı koyanları görüyor musunuz? Arkasından yine devletin bir başka görevlisi bunu yakalayabiliyor, hamdolsun" dedi. Erdoğan, devlet içindeki paralel yapılanmaya da sert eleştirilerle yüklenirken, "Gezi'nin, 17-25 Aralık'ın aslında ne olduğu ortaya çıktı çıkıyor. Şunu da söyleyeyim, daha çok şeyler dökülecek. Eteklerde daha çok gizli şeyler var. Hepsi dökülüyor, dökülmeye devam edecek. Bütün bunlar karşısında gerekeni yapıyoruz, yapacağız" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Mariott Otel'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Enerji Uzmanları Derneği'nce düzenlenen "Enerji Piyasaları Zirvesi"nde konuştu. Erdoğan konuşmasında özetle şu değerlendirmeleri yaptı: Enerji Bakanımızın telefon görüşmelerinin dinlenmesi, bunların bir yerlere servis edilmesi boşuna değildir. Bunun üzerinde durmamız gerekir. Türkiye'nin enerji politikalarıyla ilgili detayları içeren görüşmelerin dinlenip medya aracılığıyla cümle âleme servis edilmesi herhalde habercilik çabası olarak değerlendirilebilecek bir konu değildir. Nitekim Türkiye'yi ekonomik olarak kıskaca almak isteyenlerin önce finans ve inşaatla birlikte, enerji sektörüne, o alanda yatırım yapan iş adamlarımıza yöneldiğini görüyoruz.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 97, 6182-97, 6938
ABD Doları 2, 3470, 3482
Euro 2, 7136-2, 7159
İngiliz Sterlini 3, 5554-3, 5591

Brüksel'e Alternatif

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasında imzalanan işbirliği anlaşmasını, modern ve geleneksel ekonominin evliliğine benzetti. Davutoğlu, Borsa İstanbul ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ortak düzenlediği ‘3’üncü İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör’ forumunda konuşan Davutoğlu, İstanbul’un ve Londra’nın dünyanın en köklü kültürlerini temsile eden iki önemli şehir olduğunu belirten Davutoğlu, “İstanbul ve Londra arasındaki her türlü işbirliği iki köklü geleneğin evliliği gibidir. Bugün geleneksel ekonomiyi anlamak için İstanbul’u, modern ekonominin dinamiklerini çözmek için ise Londra’yı anlamak gerekir. Şimdi bu iki şehir işbirlikleri ile kendilerini küresel ekonomi için hazırlıyorlar. 21. yüzyılın zorluklarını birlikte göğüslüyorlar” dedi. Borsa İstanbul ve Londra Borsası arasında imzalanan Türkiye menşeli türev ürünlerin Londra Borsası’nda işlem görmeye başlamasını içeren anlaşmanın imza törenine de katılan Davutoğlu, Davos’a geçmeden önce, Londra’daki yatırımcılara seslendi. Borsa İstanbul’un davetlisi olarak katıldığımız Forum’da Davutoğlu, konuşmasının ardından Londra’daki büyük yatırımcılarla da ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Düşük büyüme ile mücadele eden Avrupa’nın ayağa kalkmasında Türkiye’nin üstlenebileceği role de değinen Davutoğlu, şunları söyledi: “Türkiye ve İngiltere doğu ile batının birleşmesinden doğan gücü temsil ediyor. Dolayısıyla İstanbul ve Londra’nın geliştirdiği işbirliği ortamı Brüksel’in alternatifi olabilir. Küresel krizden bu yana Türkiye’de 6 milyon kişiye iş yarattık. Eğer Türkiye kriz öncesi AB üyesi olmuş olsaydı, bugün AB’nin işsizlik oranı daha düşük olurdu. Türkiye’nin bu yılki yüzde 3 civarındaki büyümesi görece düşük olabilir. Ancak bu oranın AB’nin ikinci, OECD’nin de 3. hızlı büyüme oranı olduğu unutulmamalı.”
Hürriyet

İmdada Ticari Yetişti

2014’te daralan otomotiv pazarından finansman şirketleri de nasibini aldı. Düne kadar tüketicileri finanse eden, 2012 yılında yasal düzenleme ile bu zorunluluktan kurtulan finansman şirketleri, her türlü mal ve hizmet için kredi desteği sağlamasına karşın sektör ağırlıklı olarak oto kredilerinde büyüyor. Finansman şirketlerinin kullandırdığı toplam kredilerin yüzde 90’ı oto kredilerinden, yüzde 5’i konut finansmanından oluşuyor. Hal böyle olunca da otomotiv pazarındaki daralma finansman şirketlerini de ciddi etkiliyor. Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili ve Man Finansman Genel Müdürü Vahit Altun, 2014 yılında cari açıkla mücadeleye yönelik alınan tedbirler, kur ve faizdeki artış, otomobilde ÖTV artışı, büyümedeki yavaşlamanın otomobil ve hafif ticari araç pazarında yüzde 19,25’lik daralmaya yol açtığını söyledi. Otomotiv satışlarında yaşanan gerilemenin ağırlıklı olarak otomobil kredisi veren finansman şirketlerini de olumsuz etkilediğini belirten Altun, “Bireysel taşıt kredileri 2014 yılının ilk 9 ayında bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında azaldı. Ancak ticari taşıt kredilerindeki yüzde 72 oranında artışla birlikte sektör büyümesine devam etti. İlk 9 ayda kullandırılan kredilerin yüzde 27’si bireysel, yüzde 69’u ise ticari taşıt kredilerinden oluştu” dedi. Vahit Altun, 2014’te büyümedeki olumsuz tabloda, otomotivdeki daralmanın da etkisi olduğunu ifade ederek, aynı olumsuzluğun 2015 yılına yansımaması adına bireysel taşıt kredileri alanında yeni bir kaldıraç etkisine ihtiyaç olduğunu kaydetti.
Hürriyet

Merkez Faizi İndirdi Ama Hâlâ Dünya 3’üncüsüyüz

Politika faizi yüzde 8.25’ten yüzde 7.50’ye indirildi. Yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı kararına göre, Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 8.25’ten yüzde 7.5’e indirildi. Banka, faiz koridoru üst bandını yüzde 11.25’te, alt bandını yüzde 7.5’te, gecelik borçlanma faiz oranını da yüzde 10.75’te basit tuttu. Merkez Bankası’ndan karara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi destekleyecektir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmiştir. Para politikasındaki sıkı duruş ve alınan makro ihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir” denildi. Açıklamada, sıkı duruşun süreceği, para politikası kararlarının ise enflasyon görünümüne bağlı olacağı ifadesi kullanıldı. Yapılan anketlerde, ekonomistlerin birçoğu faizlerde değişiklik beklemiyordu. Görüş ifade edenlerin yüzde 20’lik bölümü 25 baz puanlık indirim tahmininde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın faiz politikasını eleştirerek, “Dünyada herkes faizleri indirirken, bizim Merkez Bankamız hâlâ aynı yerde duruyor, inmiyor, neyi bekliyorsun sen?” eleştirisinde bulunmuştu. Merkez Bankası politika faizini Temmuz 2014’ten bu yana yüzde 8.25’te tutuyordu. Türkiye bu faiz oranıyla olduğu gibi, indirilmiş oranla da dünyada en yüksek faiz uygulanan 3’üncü ülke durumunda. Faiz oranları, Rusya’da yüzde 17, Brezilya’da yüzde 11.75, Türkiye, Hindistan ve Endonezya’da yüzde 7.75 seviyesinde bulunuyor.
Türkiye

Altın 100 Liraya Koşuyor!

Küresel ekonomide durgunluk endişeleri ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle kasım ayından bu yana yükseliş trendinde bulunan altının onsu, 1300 dolara dayandı. “Güvenli liman” ihtiyacını tetikleyen son haberler Çin ve IMF’den geldi. Çin ekonomisi son 24 yılın en düşük artışına imza atarak, 2014’te yüzde 7.4 büyüdü. Ülkede gayrisafi milli hasıla 10.4 trilyon ABD dolarına ulaştı. Öte yandan IMF de küresel büyüme tahminini “aşağı yönlü” revize ederek 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin küresel büyüme beklentisini sırasıyla yüzde 3.5 ve yüzde 3.7’ye çekti. ABD ekonomisine yönelik büyüme tahmini bu yıl yüzde 3.1’den yüzde 3.6’ya yükselten IMF; Avro Bölgesi ve Japonya’nın halen düşük enflasyon ve durgunlukla mücadele ettiğini belirtti. IMF, Türkiye’yi de içeren “Yükselen Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ekonomiler”e yönelik 2015 büyüme beklentisini ise yüzde 4.9’dan yüzde 4.3’e çekti. Bu gelişmelerin etkisiyle yükselişini hızlandıran altın (Ons), 1295 dolara kadar tırmandı ve 1 ayda yaklaşık yüzde 10 prim yaptı. İçeride doların da değerlenmesiyle gram altın 98 TL’yi gördü. Perşembe günü yapılacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ve 25 Ocak’ta Yunanistan’da gerçekleştirilecek seçim sonuçlarının altın fiyatlarının seyri üzerinde belirleyici olacağı dile getiriliyor. Bu arada Moody’s, petrol fiyatlarının 2015 ve 2016 yıllarında zayıf seyrini sürdüreceğini öngörerek, her iki yıl için tahminini 55 ve 65 dolara çekti
Türkiye

AB İle Enerji Faslının Tıkanması Manidar!

Enerji Piyasaları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Türkiye için, Ortadoğu ve Hazar havzasından dünyaya açılan bir köprü olma yolunda önemli adımlar atıldığını belirten Erdoğan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı ile Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatlarını başarıyla tamamladıklarını kaydetti. Erdoğan, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nı da yeniden işler hale getirdiklerini, Avrupa’ya doğalgaz tedariki yapacak Güney Gaz Koridoru’nun temelini geçen yıl Bakü’de attıklarını hatırlattı. Yeni projeleri hayata geçirme çabasında olduklarını kaydeden Erdoğan, TANAP’ın temelini martta atacaklarını, bu hattan hattan 2018’de gaz akışını başlatmayı hedeflediklerini vurguladı. Türkiye’nin 12 yıl öncesine göre iki kat daha fazla elektrik tükettiğini anlatan Erdoğan, “2023’te ise bugüne göre iki kat daha fazla enerji tüketiyor olacağız. Nüfus, ekonomik büyüme ve diğer faktörler göz önüne alındığında 2023’e kadar 120 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirmek durumundayız” dedi. Kurulu elektrik gücünde özel sektör payını, yüzde 32’den yüzde 68.5’a yükselttiklerini vurgulayan Erdoğan, “Bugün bu oran yüzde 72 seviyesine ulaştı ve artmaya devam ediyor” diye konuştu. Bir yandan petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına hız verdiklerini diğer yandan da alternatif kaynakları harekete geçirdiklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi: “Hidroelektirk ve kömür kaynaklarını daha verimli değerlendirmek için projelere hız verdik. Aynı şekilde rüzgar ve güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye alma konusunda da önemli mesafeler katettik. Doğal zenginliklerimizi bozmadan, kirletmeden, tahrip etmeden elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendireceğiz. Bizim çevre, tabiat konusundaki hassasiyetimiz kimseden aşağı değildir tam tersine çok daha samimidir, gerçekçidir. Varsa bu konuda bir takım aksaklıklar, eksikler, onlar da giderilir ama Türkiye, kalkınma ve büyüme yolunda ilerlemekten asla geri dönmez bunu böyle bilmek zorundayız.”
Milliyet

Symes TÜSİAD’ı 3’üncü Kuşakla Devralıyor

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nde (TÜSİAD) Haluk Dinçer’in yerine Cansen Başaran- Symes geliyor. Symes dün başkan adaylığı için hazırladığı yönetim kurulu listesini resmen sundu. Haluk Dinçer döneminde yönetimde yer alan Memduh Boydak ve Tarkan Kadooğlu yer almazken, listede 2’inci ve 3’üncü kuşak genç isimler dikkat çekti. Listedeki isimler şunlar; İsmail Hasan Akçakayalıoğlu, Metin Akman, Bahadır Balkır, Memduh Boydak, Esin Güral Argat, Simone Kaslowski, Ali Yıldırım Koç, Murat Özyeğin, Mehmet Nurettin Pekarun, Agah Mehmet Tara ve Sedat Şükrü Ünlütürk. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkan Yardımcısı Tuncay Özilhan da 45. TÜSİ- AD Genel Kurul toplantısına sunulmak üzere, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı aday listesini oluşturdu. Özilhan, tarafından 2015- 2016 dönemi için önerilen ve TÜSİAD üyelerine sunulan YİK Başkanlık Divanı aday listesinde ise Tuncay Özilhan (Başkan), Arzuhan Doğan Yalçındağ (Başkan Yardımcısı), Ümit Nazlı Boyner (Başkan Yardımcısı), Ömer Aras (Başkan Yardımcısı), Ahmet Agah Uğur (Başkan Yardımcısı), Yavuz Canevi (Sekreter) ve Zekeriya Yıldırım (Sekreter) yer alıyor.
Star

Sabancı’dan Sanayi Hedefi 460 Milyon TL Yatırım

Sabancı Holding Sanayi Grubu bu yıl 460 milyon lira yatırım hedefliyor. Yatırımın büyük bölümü Kordsa ve Brisa’ya yapılacak. Sabancı Holding’in sanayi grubu bünyesinde Kordsa Global ve Brisa’nın yanında, Yünsa, Temsa Otobüs, Temsa İş Makinaları ve Temsa Motorlu Araçlar bulunuyor. Önceki akşam bir sohbet toplantısı düzenleyen Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun, 2014 cirosunun 5.2 milyar lirayı aşması beklenen sanayi grubunun 2015’te 6 milyar liranın üzerinde ciro hedeflediğini söyledi. Pekarun’un verdiği bilgiye göre; 2014 ciro gerçekleşmesine, kısa bir süre bir süre önce Merinos’un üreticisi Erdemoğlu Holding’e satış anlaşması imzalanan Sasa’nın rakamları dahil edilmedi. Sanayi grubunun, Sabancı Holding’in banka ve iştirakleri dışarıda tutulduğunda net aktif değerinde yüzde 15 civarı payı bulunuyor. Pekarun “2015’teki büyümemizin yüzde 75’i mevcut ana işlerimizden gelecek. Yüzde 25’i ise ana faaliyetimizin yanındaki yan sektörlerden gelecek. Büyümemizi yüksek katma değerli yeni iş modelleriyle gerçekleştireceğiz” dedi. Pekarun, ana faaliyet alanı naylon, polyester ve kord bezi olan Kordsa’nın yapacağı kompozit yatırımını buna örnek olarak gösterdi. Pekarun, Hintliler’e son anda satıştan vazgeçilerek Erdemoğlu Holding’e 102 milyon dolara satılan Sasa konusundaki sorular üzerine de “Sektörün geleceğine yatırım yapacak bir firmayla anlaşıldı” dedi.
Star

Euro Bölgesi'ne Girmek Sizin İçin Felaket Olur

Nobel ödüllü ünlü ekonomist Joseph E. Stiglitz, siyasi bir proje olarak başlayan Avrupa Birliği’nin ortak para birimine geçmesiyle sorun yaşamaya başladığını söyledi. Çukurova Genç İş Adamları Derneği tarafından bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Çukurova Zirvesi’nde konuşan Stiglitz, Avrupa’nın bölündüğünü savunurken “Teşhis yanlış konuldu. Euro Bölgesi’nin nereye gideceğini düşünürsek, durağanlık devam edecek. Son 10 yıl içinde olduğu gibi, bu şekilde devam ederlerse beter olacaklar önümüzdeki yıllarda” yorumunda bulundu. Stiglitz, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) girmesi konusunda, “Öncelikle Avrupa Birliği ile Euro Bölgesi kavramını ayırmak lazım. AB, Euro Bölgesi'ne girmeyi zorunlu kılıyor. O yüzden Türkiye’nin AB’ye girmeli mi sorusuna cevabım kesinlikle hayır. Euro Bölgesi'ne girmek Türkiye için felaket olur” ifadelerini kullandı. ABD’nin ekonomik problemler yaşadığına dikkat çeken Stiglitz şunları kaydetti: “Dünyadaki tutukluların yüzde 25’i Amerika’da yaşıyor ve bu istatistiklere yansımıyor. ABD’de üniversiteden çok hapishanelere para harcanıyor. Amerikan rüyası yalan. Tam zamanlı çalışan birinin geliri 40 sene önceki geliriyle aynı. Fırsat eşitliği saçmalık.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Aklandılar

Haklarında yolsuzluk iddiası bulunan AK Partili 4 eski bakanla ilgili TBMM’de 8 aydan beri süren Soruşturma Komisyonu çalışmalarının finali, dün TBMM Genel Kurulu’ndaki Yüce Divan görüşmesiyle yapıldı. Geç saatlere kadar süren oturumda ilk olarak Zafer Çağlayan aklandı. Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmede, iktidar milletvekillerinin ilgisizliği dikkat çekti. Bakanlar, saatler süren görüşmelerin sonuna doğru Genel Kurul’a gelmeyi tercih ederken, Soruşturma Komisyonu’nun AK Partili Başkanı Hakkı Köylü, Meclis’te olmasına rağmen sunum konuşması yapmadı ve komisyon sıralarına da 2 saat gecikmeyle oturdu. Salona ilk olarak Bayraktar girdi. Ardından Muammer Güler, son olarak Egemen Bağış geldi. Muş’ta üvey annesinin cenazesine katılan Zafer Çağlayan ise görüşmeye katılamadı. 3 bakanın arka sıralarda ve birbirinden uzakta olmayı tercih ettikleri görüldü. Oturumu yöneten Ayşenur Bahçekapılı, Çağlayan’ın annesinin vefatı nedeniyle Genel Kurul’a katılamayacağına ilişkin mazeret notunu okudu. Diğer üç bakan ise ‘sınırsız söz hakkı’ yerine, içtüzüğe göre yerlerinden kısa söz istediler. Güler, “Soruşturma Komisyonu’na verdiğim sözlü ve yazılı savunmama ilave edecek başkaca bir husus bulunmamaktadır. Karar ve takdir yüce heyetinizindir. Arz ediyor, saygılar sunuyorum” dedi. Bağış, “Hakkımızdaki iftiralarla ilgili olarak gerek Cumhuriyet başsavcılığı, gerek TBMM Soruşturma Komisyonu gerekli kararları vermiştir. Kararlarına saygı duyuyorum. Takdir yüce Meclis’in” derken, Bayraktar da “Teşekkür ederim” demekle yetindi. Muhalefet “Kürsüye gel, kürsüye gel” diye laf attı. İlk tartışma Reza Zarrab’ın adı yerine “Bir şahıs. Bu şahısla ilgili” ifadelerinin kullanılmasıyla başladı. CHP’li Hamzaçebi, “Bu şahsın kim olduğu önergelerde mevcut, Reza Zarrab. Acaba bu ismi Genel Kurul’un bilgisine neden sunmadınız, sunumunuz eksiktir, içtüzüğe aykırıdır” dedi. Bahçekapılı ise basılı önerge metnindeki başlığı okuduğunu vurguladı. Genel Kurul’da ilk oylama eski Ekonomi Bakanı ve AK Parti Milletvekili Zafer Çağlayan hakkında yapıldı. Oylama sonucunda çıkan tabloya göre, 37 AK Partili, iktidarın görüşünden farklı tavır sergiledi. Bunlardan 26 AK Partili “Yüce Divan’a sevk”, 11’i ise çekimser ve boş oy kullanarak ikna olmadıklarını gösterdi. İlk oylama 1.5 saat sürdü. 517 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada, 242 oy Yüce Divan’a gönderme yönünde çıkarken, 264 ret, 7 çekimser, 1 boş, 3 geçersiz oy kullanıldı. Eski bakanların Yüce Divan’a gönderilmeleri için en az 276 kabul oyu gerekiyordu. Sonuç açıklanınca CHP’liler AK Partilileri alkışlarla protesto etti. Muammer Güler hakkındaki oylamaya da 513 milletvekili katıldı. Yüce Divan için 241 kabul oyu kullanılırken, 258 ret, 6 çekimser, 4 boş, 4 geçersiz oy kullanıldı. İkinci oylamada katılım sayısı ve kabul-ret rakamları düştü, ancak bunlar genel sonucu değiştirmedi. AK Parti’nin firesi Güler’in oylamasında artarak 44’e ulaştı. Egemen Bağış hakkındaki oylamada ise 517 milletvekilinden 255’i ret oyu kullandı. 245 milletvekili Yüce Divan yönünde oy verirken, 7 çekimser, 6 boş, 4 geçersiz oy kullanıldı. Böylece Bağış’ta AK Parti’nin firesi 48’e çıktı. Sonuç açıklanınca Bağış, “Hayırlı olsun. Biz her şeye hazırız” dedi. İlk oylamada Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e vekalet eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli yerine, vekaleti olmayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oy kullanması tartışmaya neden oldu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural sonuç açıklanmadan önce bu sorunun çözülmesini istedi. Bahçekapılı bir süre konuyu görüştükten sonra oylamayı açıklayarak görüşmeye ara verdi. Vural da “Hükümet hemen istifa etmeli. Hükümete güven yok” diye bağırdı.
Hürriyet

Ağır Yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’nun “CHP, Hazreti Peygamber’e hakaret eden karikatürleri savundu” sözlerine “Hayatımda böylesine alçakça bir suçlamayla karşı karşıya kalmadım. Alçak diyeceğim ama alçağın da bir seviyesi var Çukur!” diyerek tepki gösterdi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: “Devlet adamı, kendisinin değil devletin, toplumun çıkarlarını önceler. Bunun tipik örneği Hollande’dır. Bir mizah dergisine yapılan saldırıdan sonra, Müslümanlık ile terörü net cümlelerle birbirinden ayırdı. Merkel de öyle. Bunlar devlet adamıdır. Çünkü kendi ülkelerinde bir grubu kışkırtmak doğru değildir. Sayın Davutoğlu, mizah dergisine yapılan saldırıdan sonra Paris’e gitti. Pek çok devlet adamıyla birlikte yürüdü. Nasıl yürüdüğü konusunda bir şey söylemek istemiyorum. Ama yürüdü. Biz hiçbir zaman ‘Arkadaş sen sevgili Peygamberimizin karikatürünü çizen insanlara destek veriyorsun’ demedik, diyemezdik. Terörle Müslümanlığı ayırmamız gerekiyor. O gitti, geldi, arkadan CHP’yi suçlamaya başladı. Meydanlara çıkıyor, söylediği şu: ‘CHP, Hazreti Peygamber’e hakaret eden karikatürleri savundu’ Bütün yurttaşlarım öğrensin. Mütedeyyin kardeşlerim, muhafazakâr kardeşlerim, dindar kardeşlerim, hepiniz çok iyi bilin; CHP hiçbir zaman hiçbir kutsalın karşısında olmamıştır. Hepsine saygı göstermişizdir. Bütün peygamberleri de dört kitabı da hak biliriz. Eskiden beri bizi suçluyorlar. Dinimizi, inancımızı sorguluyorlar. Sen kim oluyorsun da benim inancımı, dinimi sorgulayacaksın. Sana bu yetkiyi kim verdi? Bunlar karanlık dünyaların adamları. Asıl İslamiyet’e, Müslümanlığa en büyük kötülüğü yapanlar bunlardır. 3 Mart 2014. Bunların Genel Başkanı Muğla’da konuşuyor; ‘Bizim rahmetimiz, gazabımızı aşacaktır’ diyor. Kimsin sen, senin rahmetin gazabını aşıyor. Rahmet, sözlükte, ‘Allah’ın kullarına acıması, onlara sevgi, şefkat ve merhametle muamele etmesi anlamında Kuran’i bir tabirdir’ diyor. Kendi rahmet dağıttığını söylüyor. Bu mudur Müslümanlık? Kazaen bunu bir CHP’li söyleseydi ki söyleyemez, yer gök inlemişti, davullar çalınmıştı. İçişleri Bakanı Efkan Ala 14 Temmuz 2014. ‘Peygamber gurura kapıldı, biz gurura kapılmadık’ diyor. Onların Bakanı, hâlâ koltuğunda oturuyor. Hâlâ Davutoğlu’nun korkarak geldiği bir isim. Yolsuzlukları kapatan bir isim. Kendisini Peygamber’den üstün gören bir zihniyet. Şimdi Davutoğlu’na soruyorum: Sevgili Peygamberimize hakaret eden kim? AKP Düzce Milletvekili Fevai Aslan. 16 Ocak 2014. Başbakan Erdoğan için ‘Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir liderdir. İşte bunun için önünü kesmek istediler’ diyor. Ne zamandan beri bir siyasi lider Allah’ın bütün vasıflarını üstünde toplamaya başladı. Hâlâ uyanmayacak mısın hâlâ konuşmayacak mısın? Sözde bu ülkede bir de Diyanet İşleri Başkanlığı var. Nasıl oluyor bunlar? Hiçbir CHP’li, namuslu hiçbir yurttaş, mütedeyyin hiçbir yurttaş, dindar hiçbir yurttaş böyle bir cümle kullanamaz. Ama bunlar siyasette kullanıyorlar. Din siyasetin, ticaretin aracı olabilir mi? Bunları iyi tanıyın. Hani Ahmed Arif diyor ya ‘Engerekler ve çıyanlardır bunlar’ diye. Aynen öyle.”
Hürriyet

Eşkıyasına Yargı İşlemiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis Genel Kurulu’nda tarihi Yüce Divan oylamasından önce “Yoksula, emekçiye, muhalefete tıkır tıkır işleyen bu adli mekanizma, bakın bugün işte parlamentoda oylama yapılacağı gibi, kendi eşkıyalarına işlemiyor. Ama böyle oylamalarla kendi üzerinizdeki suçları asla temizleyemeyeceksiniz, bunu iyi bilin” dedi. Demirtaş, partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi: “Yolsuzlukla, hırsızlıkla, rüşvetle suçlananlar, aynı mahkemelerde aklanabiliyorlar. Komisyonun bu rezil kararı vereceğini daha ilk toplantılarda anladık biz. Ben bakanların yerinde olsam gelip oylamada evet oyu kullanırım. Ha, bugün parmak çoğunluğunuzu kullanarak bunun üstünü örttünüz diyelim. Peki toplumun vicdanındaki bu dosyayı da kapatmış olacak mısınız? Buradan ‘hayır’ kararı çıkarsa, topluma ahlaki çürümeyi dayatmış olacaklar. (Cizre’de 12 yaşındaki çocuğun ölümüne neden olan fişek kovanının benzerini göstererek) Bu, 12 yaşındaki bir çocuğun ensesinden girip alnına kadar gelmiş, beynini parçalayıp katletmiştir. Bunlardan binlerce atılıyor. Bu değilse eşkıyalık nedir? Biz Cizre’de zaten durumun normala dönmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sizin eşkıyalarınız izin verirse durum normale döner. Sadece Cizre’yi değil, bütün Türkiye’yi AKP’nin eşkıyalarından temizleyeceğiz.”
Hürriyet

‘Saray Darbesinde Dut Yemiş Bülbül’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesini, “saray darbesi” olarak nitelendirirken, 62. Hükümet için, “mevta oldu” nitelendirmesinde bulundu. Bahçeli, Yüce Divan oylaması için Ak Partili vekillere seslendiği grup toplantısında şunları söyledi: Rüşvet ve yolsuzluk faili eski bakanlar, Meclis Soruşturma Komisyonu’ndan yakayı kurtarmışlardır. Sarayın dayatması, sarayın çirkefliği, sarayın provokasyonu TBMM’nin saygınlığını yaralamıştır. Erdoğan’dan güç devşiren, Erdoğan’dan feyizlenen ve Erdoğan’a dayanan vesayet mihrakları aziz milletimizin vekillerini oyuncağa çevirmişlerdir. İnanıyorum ki, onurundan ve haysiyetinden bir şey kaybetmemiş AKP’li milletvekili arkadaşlarım bundan oldukça rahatsızdır. Yine inanıyorum ki, Gazi Meclis’in 95 yıllık tarihi içerisinde, ara dönemlerde dahil, hiç bu kadar rezilce bir olay yaşanmamıştır. AKP’nin vicdanı kelepçeli olmayan vekilleri de devreye girerse, bu dört eski bakan soluğu Yüce Divan’da alacaktır ya da AKP’liler topluca 17-25 Aralık depreminin altında ezilecektir. Artık orta yol kalmamıştır. Davutoğlu eski bakanlarla ilgili bu kadar vahim ve örtülemez suçlama varken, işin kolayına kaçıp 17-25 Aralığı darbeye bağlamamalı, Yüce Divan’a güvenmediğini belirten Erdoğan borazanlarına itibar etmemelidir. Sayın Başbakan bırakalım hukuk konuşsun, bırakalım yargı çalışsın, bekleyelim tarafsız ve bağımsız hâkimler son sözü söylesin. Nasıl olsa, her şeyi kılıfına uydurdunuz. Nasıl olsa, Meclis Soruşturma Komisyonu rüşvet ve yolsuzluğu aklama raporunu tanzim etmiş, iddialarla ilgili şüphe bile duymamıştır. Delileri karartmak, parmak izlerini silmek için canla başla gayret ettiniz. İranlı’nın ambargosu altından çıkmalısınız. AKP’li milletvekili arkadaşlarım, siyasi mücadelenizin bir kaçakçının eliyle haram biberonuyla beslenen eski bakanlar tarafından hiç edilmesine gönlünüz razı mıdır? Bugün dürüstlük kazanamazsa, Gazi Meclis kaybedecektir. Adaletin yüzü ağarmazsa, herkesin, hepimizin vicdanı sızlayacaktır. Başbakan Ahmet Davutoğlu, madem şeffaşıkla ilgili program hazırlanmıştır, gelin o halde ilk meyvesini bugün toplayalım, ilk semeresini bugün görelim. Şeffaf bir iktidar adaletten kaçmaz, yolsuzluğun altında kalmaz. Sayın Davutoğlu, hadi buyurun, hodri meydan. Gereğini yapmalısınız topu taca atmamalısınız.
Milliyet

Teröre Karşı İngiltere’yle Omuz Omuza Duracağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere’nin başkenti Londra’daki temasları çerçevesinde İngiliz mevkidaşı David Cameron ile bir araya geldi. İngiltere Başbakanlığında yapılan görüşmeye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katıldı. Görüşme öncesi açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, Cameron’ı geçen yıl aralık ayında Ankara’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, son olarak Paris’te teröre karşı yapılan yürüyüşte görüştüklerini kaydetti. Türkiye ile İngiltere arasında birçok alandaki stratejik ortaklığın önemini vurgulayan Davutoğlu, Londra’daki temasları çerçevesinde birçok İngiliz yatırımcı ve finansal sektördeki yetkiliyle bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirtti. Uluslararası ve bölgesel barışa yönelik tehditlere karşı, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin birçok alanda daha da güçlü olacağından emin olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Bu ister Ortadoğu’da olsun, ister Suriye’de, ister Irak’ta, ister Ukrayna’da ya da başka bir yerde olsun, daha fazla ve yoğun bir çabaya ihtiyaç vardır. Türkiye’ye AB’de verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Kıtamızın geleceği, terörizm, ırkçılık gibi birçok zorlukla karşı karşıyadır. Türkiye ve İngiltere bu zorluklara karşı eminim omuz omuza duracaktır” diye konuştu. İngiltere Başbakanı Cameron da, Davutoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Türkiye ile İngiltere arasında çok güçlü ilişkiler var. Türkiye, Başbakan olduktan sonra ziyaret ettiğim ilk ülkelerden biri. Geçen yıl sonunda Türkiye’yi tekrar ziyaret ettim” dedi.
Milliyet

DÜNYA

Arjantinli Savcı İntihara Mı Sürüklendi

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner’i, 1994’te bir Yahudi merkezine düzenlenen ve 84 kişinin öldüğü saldırıda İran’ın rolünü örtbas etmeye çalışmakla suçlayan ve bu iddialarını parlamentoda açıklamasından bir gün önce kendi evinde cesedi bulunan Arjantinli savcı Alberto Nisman’ın (51) ön otopsisinden ‘ölümünde başkasının müdahalesi olmadığı’ çıktı. Olayı araştıran Federal Savcı Viviana Fein, Nisman’ın elinde barut izine rastlanmadığını ancak Nisman’ın yanında bulunan silah modelinin genellikle ateş edenin elinde barut izi bırakmadığını sözlerine ekledi. Ancak Fein, Nisman’ın intihara sürüklenmiş olabileceği ihtimalini de dışlamadı. Başından tek kurşunla vurulmuş halde bulunan Nisman’ın yanındaki silahın bir ortağına ait olduğu ve silahın Nisman’a verilmiş olduğu belirtildi. Arjantin hükümetinin kabine başkanı Jorge Capitanich “Kendimize bazı sorular sormamız gerekiyor. Savcı neden cumartesi günü silah istedi? Bir şekilde baskı görmüş ya da tehdit edilmiş miydi” ifadelerini kullandı. Arjantinli Yahudi toplumunun örgütü DAIA’nın başkanı Jorge Kirszenbaum, evinde ölü bulunan savcının, hizmetçisine pazartesi günü için bir alışveriş listesi bıraktığını söyledi. Kirszenbaum, bunun ‘Nisman’ın intihar niyetinde olmadığını gösterdiğini’ söyledi. Nisman’ın ölümünün ardından Arjantin Başkanlık Sarayı’nın önünde hükümet karşıtları toplandı. Birkaç bin kişinin katıldığı eylemde Arjantin lideri Kirchner’e karşı ‘katil’ sloganı atıldı. Göstericiler, ‘Yo soy Nisman’ (Ben Nisman’ım) ve ‘Soruşturduğu için öldürüldü’ afişleri taşıdı.
Hürriyet

Irkçı Pegida Hareketi Avrupa’da Yayılıyor

Almanya’nın Saksonya eyaletinin başkenti Dresden’de başlayan ırkçı ve İslam düşmanı ‘Batının İslamlaşmasına Karşı Avrupalı Vatanseverler’ isimli PEGİDA hareketi, diğer Avrupa ülkelerinde de görülmeye başladı. Geçen hafta Danimarka’da düzenlenen gösterilerin yenisi dün yapılırken; Belçika, Avusturya, İsviçre, İsveç ve Norveç’te de gösterilerin düzenleneceği bildiriliyor. İsveç’teki PEGİDA kurucusu Henrik Rönquist, galerisinde açtığı bir resim sergisiyle halkı kışkırtmakla suçlanıyor. Avusturya’da kurulan PEGİDA hareketi şubat ayı başında Viyana’da bir gösteri yapmaya hazırlanıyor. Sağcı popülist parti FPÖ’lü politikacı Heinz-Christian Strache, halkın endişe ve korkularının ciddiye alınmaması durumunda PEGİDA’ya katılımın yüksek olacağını belirtti. İsviçre’de de şubat ayı ortalarında PEGİDA gösterilerinin yapılacağı tahmin ediliyor. Burada da şimdiye kadar PEGİDA hareketi yalnızca internette boy gösterebildi.
Türkiye

Japonya’ya 72 Saat Süre 200 Milyon Fidye Talebi

Irak ve Suriye’de ele geçirdiği topraklarda hilafet ilan eden, Avrupa’da terör eylemlerine girişen cihatçı örgüt IŞİD bu kez Japonya’yı hedef seçti. Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin IŞİD’le mücadele eden ABD önderliğindeki uluslararası koalisyon askeriye dışındaki alanlarda 200 milyon dolar yardım sözünden üç gün sonra IŞİD, iki Japon rehinenin bulunduğu bir video yayınladı. İnternette yayınlanan videoda Kenji Goto ve Haruna Yukawa adında iki Japon’un Guantanamo’daki tutuklularınkine benzer turuncu tulumlar giydiği görülüyor. IŞİD’in başını kestiği Batılıları görüntülediği videolarla ünlenen “Cihatçı John” lakaplı, düzgün bir İngiliz aksanıyla konuşan IŞİD militanı gözüküyor. Fakat önceki videoların aksine, bu sefer rehineler öldürülmüyor ve fidye talep ediliyor. Videoda militan, Japonya halkına hitaben “Hükümetinizin akıllıca bir karar verip 200 milyon dolar ödeyerek vatandaşlarınızı kurtarmasını sağlayacak baskıyı yapmak için 72 saatiniz var” diyor. Filistin ziyaretini erken bitiren ve Japonya’ya dönen Başbakan Abe, “İnsanları rehin alıp tehditler savurmak kuwetli öfke duyduğum, affedilmeyecek bir terörist eylem” açıklamasını yaparak Japonya’nın yardımını çekmeyeceğini ve rehinelerin kurtulmasının ‘en önemli öncelikleri’ olduğunu belirtti. Hükümet sözcüsü Yoşihide Suga ise “Ülkemizin duruşu değişmedi: Teslim olmaksızın terörle mücadeleye katkıda bulunmak” vurgusu yaptı.
Milliyet 

Fransa’da Müslümanlara Saldırılar Yüzde 110 Arttı 

Fransa İslamofobiye Karşı Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, Fransa’da 2 hafta içinde Müslümanlara yönelik 116 saldırının resmi kayıtlara geçtiğini bildirdi. Bu dönemde Müslümanlara ait 28 ibadet yerinin saldırıya uğradığını belirten Zekri, yine Müslümanlara karşı 88 tehdit ve gözdağı eylemi yapıldığını bildirdi. Zekri, bu rakamların İslamofobik saldırılarda geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 110 artış olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti. Zekri, ‘’Yetkililerden artık söylem değil, Müslümanların korunması için etkili tedbir bekliyoruz’’ ifadesini kullandı. Paris Başsavcısı François Molins, Paris’teki üç saldırıyla ilgili gözaltına alınan 12 kişiden dördünün mahkemeye sevk edildiğini duyurdu. Mahkemeye sevk edilen 22, 25, 26 ve 28 yaşlarındaki dört şüphelinin, dergi saldırganları SaidŞerif Kouachi kardeşlerle market saldırganı Amedi Coulibaly’le bağlantısı olduğu düşünülüyor. Öte yandan, Beziers şehrindeki Cumhuriyet Başsavcısı Yvon Calvet, Çeçen asıllı 5 Rus vatandaşının saldırı hazırlığında oldukları şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu. Midi Libre gazetesi ise yine Beziers’de bulunan Sauclieres Stadı yakınlarında bir yere gizlenmiş patlayıcı madde bulunduğunu yazdı. İki olayın birbiriyle bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor.
Star

Yemen'de Başkanlık Sarayı İşgal Edildi

Yemen'in başkenti Sana'da Şii Husiler Devlet Başkanlığı Sarayı'na girdi. Yemen Enformasyon Bakanı, Cumhurbaşkanı Hadi'nin şiddetli bombardıman altında olduğunu açıkladı. Yemen İletişim Bakanı Nadiye Abdulaziz, Başkanlık Sarayı'nın yönetimi yıkmak isteyen silahlı milislerin saldırısı altında olduğunu ve Başkanlık Sarayı'nın içinde çatışma yaşandığını söyledi. Devlet Başkanı Hadi’nin ise 'iyi durumda' olduğu açıklandı. Yemen resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre, başkent Sana'daki emniyet komitesi ile siyasi parti temsilcilerinden oluşan heyetle yaptığı toplantıda konuşan Hadi, ülkesinin yol ayrımında olduğunu vurgulayarak, ‘Ya olacağız ya da olmayacağız. Bugün konuşabileceğimiz ve çözeceğimiz şeyler yarın ve sonrası için mümkün olmayabilir’ dedi.
Akşam

SPOR

Euro Cup M Grubu’nda ülkemizi temsil eden Pınar Karşıyaka deplasmanda Paris Levallois’yı 85-75’lik skorla mağlup etti. Hücumda özellikle ikinci çeyrekten sonra çok etkili olan yeşil-kırmızılılar turu geçmeyi büyük ölçüde garantiledi. İlk çeyrekte farkı bir ara 6 sayıya çıkaran Karşıyaka, rakibinin 10- 0’lık serisine engel olamasa da periyodu 18-16 önde bitirdi. İkinci çeyrekte alan savunmasında çok başarılı olan temsilcimiz periyodun sonunda 18-4’lük seri yakalayarak soyunma odasına 47-18 önde girdi. Üçüncü çeyrekte Paris ekibi Blake Schilb’le üst üste 3 üçlük isabeti buldu. Dixon’la cevap veren Karşıyaka son periyoda 66-55 önde başladı. Final bölümünde farkı korumayı başaran Pınar Karşıyaka salondan 85-75’lik skorla galip ayrılmayı başardı. Yeşil-kırmızılılarda Dixon 22 sayı, 5 asist, Gabriel 17 sayı 7 ribaunt 3 asist, Palacios 12 sayı 6 ribaunt 4 asist, Strawberry 11, Barış Hersek de10 sayı 5 ribaundla oynadı. Paris Levallois’de ise Schilb 20 sayı kaydetti.
Türkiye
Milli güreşçi Selçuk Çebi, eylül ayında ABD’de yapılacak dünya şampiyonasında altın madalya kazanarak 3’üncü kez dünya şampiyonluğu yaşamak istiyor. Çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğünü anlatan Çebi, 2015 yılında önceki yıllardaki gibi minderde “Karadeniz Fırtınası” estireceğini belirtti. Türk spor tarihinde 3 kez dünya şampiyonu olan çok az sayıda sporcu olduğunu belirten 32 yaşındaki güreşçi, “Bunların arasına girebilmek, en büyük hedefim. 2016 Rio olimpiyatlarında da madalyamızı alarak bu sporumuzu aslında orada sonlandırmak istiyorum. İnşallah olimpiyat şampiyonu olarak bırakmak bize nasip olur. En büyük hedefim, hayalim, rüyam bu” ifadelerini kullandı.
Türkiye

F. Bahçe kupada Altınordu’ya konuk oldu. 6’da Taha vurdu, Mert kurtardı. 8’de Erdoğan’ın şutunda Mert başarılıydı. 12’de Mert, Taha’ya gol izni vermedi. 15’te Taha vurdu, Mert mutlak golü önledi. 16’da M.Topal’ın şutunda kaleci topu iki hamlede kontrol etti. 17’de Uygar kafayı vurdu, Tolgahan’da kaldı. 24’te Uygur’ın şutunu Tolgahan kurtardı. 27’de Erdoğan’ın şutunda Mert golü önledi. 32’de Emre’nin pasında Mehmet Topuz topu ağlara yolladı: 0-1. 41’de Emenike’nin hatasında Serkan vurdu, M.Topal çizgiden çıkardı. 45+2’de defanstan seken topu Taha ağlara yolladı: 1-1. 53’te Serkan vurdu, Mert’te kaldı. 60’da Erdoğan vurdu, yan ağlarda kaldı. 64’te Erdoğan’ın şutunda top kaleyi bulmadı. 71’de Altınordu’nun serbest atışında top barajda kaldı. 79’da Alper’in şutunda Yusuf kendi kalesini avladı: 1-2. 
Star
Kartal, sonunda sağ bekine kavuştu. Beşiktaş Yönetimi uzun süredir birçok isim üzerinde görüşmeler yaparken, son anda gündeme gelen Porto’lu Daniel Opare’nin transferi şipşak bitti ve Ganalı oyuncu dün İstanbul’a getirildi. 24 yaşındaki savunmacı, bugün sağlık kontrolünden geçtikten sonra imzayı atacak ve son anda bir değişiklik olmazsa Antalya kampına giderek, siyah beyazlı takım arkadaşlarıyla buluşacak. Beşiktaş’a geldiği için çok mutlu olduğunu belirten Opare, “Türkiye Ligi takip ettiğim bir lig. Önemli oyuncular bu ligde forma giyiyor. Beşiktaş’ta Demba Ba zaten eskiden beri hayranı olduğum bir golcü. Şimdi ben de bu takım için ter dökeceğim. Beşiktaş’ın hedefi şampiyonluk. Takım Avrupa’da da mücadele ediyor. Beşiktaş’ın başarılı olması için ben kendi adıma elimden geleni yapacağım. Burada beni çok iyi bir kariyerin beklediğine inanıyorum” dedi. 
Star

G.Saray, Chedjou, Semih Kaya ve Koray'dan yoksun başlayacağı ikinci yarı öncesinde transferde inadını koruyor. Sarı-Kırmızılı takım Bursasporlu Serdar Aziz için girişimlerini sürdürüyor. Abdurrahim Albayrak, Bursa Başkanı Recep Bölükbaşı ile görüştü, 2 milyon euro+2 futbolcuyu teklif etti. Bursaspor 6 milyon eurodan kapıyı açarken 5 milyon euroya kadar indi. Aslan bir diğer taraftan da Serdar Aziz'i ikna etmenin yollarını arıyor. İddiaya göre G.Saraylı yöneticiler, Serdar Aziz'in menajeri Haluk Canatar'la da masaya oturdu. Görüşmede Canatar, "Kulübü ikna edin" dedi. G.Saray, bonservisinde indirim yaptırması için yardım istedi. 
Akşam

Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme