1 Şubat 2015 Pazar

01.02.2015 Genel Gündem

01.02.2015

GÜNDEM

Taksim'de Polise Saldıran Tanıdık Çıktı
İstanbul Taksim'de polisi hedef alan silahlı saldırının adı daha önce Sultanahmet'teki bombalı saldırıda gündeme gelen DHKP-C üyesi Elif Sultan Kalsen olduğu tespit edildi. Canlı bomba olduğu öne sürülen Kalsen geçen yıl bu iddiaların doğru olmadığını adliyede bir basın açıklamasıyla yalanlamıştı. Kalsen'in ismi daha sonra Sultanahmet'deki Turizm Şube Müdürlüğü'ne düzenlenen bombalı saldırıyı düzenlediği iddiasıyla gündeme geldi. Bu iddianın kaynağı ise terör örgütü DHKP-C'nin 1 polis memurunun şehit olduğu eylemi üstlendiği açıklamaydı. Örgüt eylemde ölen teröristin Elif Sultan Kalsen olduğunu açıklamış, daha sonra bombacı kadının Çeçen uyruklu Diana Ramazanova olduğu ortaya çıkmıştı. Sultanahmet'teki eylemden 24 gün sonra ise Kelser'in Taksim'deki polis noktasına silahlı saldırı düzenleyen kişi olduğu tespit edildi. Ayrıca istihbarat birimleri ise Kalser'in Ankara'da olduğunu tespit etti. Kalsen'in ABD hedeflerine yönelik bir saldırı düzenleyebileceği yönünde de istihbarat raporu düzenlendiği bilgisine ulaşıldı.
Milliyet


Lodos Uçurdu!
Marmara bölgesinde etkili olan şiddetli lodos, başta Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Balıkesir olmak üzere birçok ilde hayatı felç etti. İstanbul'da dün sabah saatlerinde etkili olmaya başlayan ve zaman zaman hızı saatte 60 kilometreye kadar çıkan rüzgar nedeniyle saat 11:00'de yapılan açıklamaya göre tüm vapur seferleri iptal edildi. İDO'nun iç hat seferleri yapılamadı. Beşiktaş iskelesinde "Yoğun Hava Muhalefeti Nedeniyle Seferler İptal" yazısını görenler diğer ulaşım araçlarına yöneldi. Türk Hava Yolları da fırtına nedeniyle 229 seferinin yapılamadığını açıkladı. İptallerle ilgili yapılan açıklamada, "Meteorolojik raporlar ışığında, beklenen olumsuz hava durumunun Türk Hava Yolları'nın uçuşlarını aksatma olasılığına karşın gerekli tedbirler alınmaktadır" denildi. Üsküdar'da hafta sonunu sahilde geçirmek isteyen vatandaşlar, metrelerce yükseklikteki dalgalarla karşılaştı. Yola taşan dev dalgalar sürücülere zor anlar yaşattı. Bazı vatandaşlar dalgaları fotoğraflamaya çalışırken, bazıları koşarak dalgalardan kaçtı. Kız Kulesi'nde çalışan görevlilerin de dalgaların arasında malzemelerini kurtarmaya çalıştıkları görüldü. Sabah saatlerinden itibaren İstanbul genelinde etkili olan lodos nedeniyle, Barbaros Bulvarı Beşiktaş istikametinde yol kenarında bulunan ağaç devrildi. Devrilen ağaç yolu trafiğe kapattı; şans eseri yaralanan olmadı. Ağacın devrildiği bölgeye gelen polis ekipleri, trafiğin Levent istikametinde olan şeritten çift yönlü akmasını sağladı. Bölgeye gelen belediye ekipleri de elektrikli testerelerle devrilen ağacı parçalara ayırdı. Ekiplerin yaklaşık yarım saat süren çalışmalarının ardından kesilerek parçalara ayrılan ağaç yoldan kaldırıldı.
Vatan
EKONOMİ

Gram Altın 100, 8086-100, 9281                        
ABD Doları 2, 4427-2, 4447/  Euro 2, 7564 -2, 7583/ İngiliz Sterlini 3, 6801-3, 6853               

Ekonominin Liderleri Uludağ'da 'Zirve' Yapacak
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin dördüncüsü 13-14 Mart'ta gerçekleşiyor. Uludağ Grand Yazıcı Otel'de, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenecek zirve, birbirinden değerli konuşmacılar ile iş insanlarını buluşturacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımının beklendiği zirvede 20'si yurtdışından, 60 konuşmacı yer alacak. Avrupa Birliği Merkez Bankası Eski Başkanı Jean Claude Trichet'nin de katılacağı zirvede, Google Ideas CEO'su Jared Cohen'de konuşma yapacak. Bild Gazetesi Yayın Yönetmeni Kai Georg Diekmann da zirvenin ana konuşmacıları arasında. Zirvede Çin-AB Ticaret Odası Başkanı Joerg Wuttke, Zambiya Ekonomi Eski Bakanı Situmbeko Musokotwane, Yandex Kurucusu Arkady Volozh, UnionPay China Başkanı Wenchao Shi de birer konuşma yapacak. Willem van Duin, Mark Coombs, Benjamin Hauwanga, Christian Hernandez Gallardo, Matthias Kues'in yer alacağı Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Afrika ve Çin'den birçok önemli isim bulunacak. Hazine Eski Müsteşarı ve 1 Kasım 2014'te IMF İcra Direktörlüğü görevine başlayan İbrahim Çanakçı'nın Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri değerlendireceği zirvede, Bülent Eczacıbaşı, Hüsnü Özyeğin, Begümhan Doğan Faralyalı, Cem ve Ümit Boyner, Ali Sabancı, İbrahim Çeçen, Nihat Özdemir, Abdullah Kiğılı, Zeynep Bodur Okyay gibi isimler katılacakları oturumlarla iş dünyasının nabzını tutacak.
Hürriyet

İş Kazalarında 1.570 İşçi Öldü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2013 Ekim ayı ile 2014 Ekimi arasında iş kazalarında bin 570 işçinin hayatını kaybettiğini; 214 bin 101 işçinin de yaralandığını açıkladı. Çelik'in verdiği bilgilere göre, Soma faciasının yaşandığı Manisa'da 328 işçi kazalarda hayatını kaybederken; İstanbul'da da 235 işçi iş kazalarında yaşamını yitirdi. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'nın soru önergesine yanıt veren Çalışma Bakanı Çelik'in iş kazaları ve denetimlerle ilgili paylaştığı dikkat çekici rakamlar şöyle oldu: 2014 yılında 15 Ekim itibariyle inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği açısından toplam bin 155 teftiş yapıldı. Söz konusu teftişlerde 282 işyerinde işin durdurulması yönünde kanaat bildirildi ve 507 işyerine toplam 4 milyon 430 bin 297 TL idari para cezası uygulanması talep edildi. SGK verilerine göre Ekim 2013-Ekim 2014 arasındaki dönemde 214 bin 101 işçi iş kazalarında yaralandı. Bu yaralanmaların 43 bin 788'i İstanbul'da gerçekleşirken; 20 bin 583'ü de İzmir'de yaşandı. 14 bin 887 işçi de Ankara'daki iş kazalarında yaralandı. Bursa'daki iş kazalarında yaralanan işçi sayısı da 15 bin 693 oldu. Manisa'da da 11 bin 836 işçi kazalarda yaralandı. İş kazalarında Ankara'da son bir yılda hayatını kaybeden işçi sayısı 99 olurken; Antalya'da da bu rakam 59 oldu. İzmir'de 69, Kocaeli'nde 45 işçi, Tekirdağ'da 25 işçi kazalarda yaşamını yitirdi.
Hürriyet

Kayıp-Kaçak Kavgası
Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrikteki kayıp-kaçak bedelleri konusunda karşı karşıya geldi. Ombudsman, vatandaşlardan kayıp-kaçak kesintisi yapılmasına son verilmesini, kesilen kayıp-kaçak bedellerinin geri ödenmesini ve bu yönde yasal düzenleme yapılmasını istedi. Ombudsman, bu kararını çarşamba günü TBMM Dilekçe Komisyonu'nda görüşülecek 2014 faaliyet raporuna da koydu. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ombudsman'ın talebini dinlemeyerek tam tersi bir karar aldı. Bakanlık, kayıp-kaçak tahsilinin devam etmesi ve yargı kararıyla geri alınan kayıp-kaçak bedellerinin de enerji şirketlerine geri ödenmesi yönünde yasa tasarısı hazırladı. Dilekçe Komisyonu, Ombudsman'ın raporunu benimser ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu da "kayıp Kaçak" tasarısını kabul ederse, TBMM'de aynı konuda iki farklı görüş hayata geçmiş olacak ve tartışma yeniden alevlenecek. Kamu Denetçiliği Kurumu, TBMM'ye onanması için 2014 faaliyet raporunu gönderdi. Dilekçe Komisyonu Genel Kurulu'nda görüşülecek raporda kayıp kaçak bedelleri konusunda çarpıcı bir talep yer aldı. Kayıp-kaçak bedellerinin faturalara eklenmesine ilişkin şikayetlerin 2013'ten itibaren yoğun şekilde devam ettiği, Anayasa ve hakkaniyete aykırı olarak alınan bu uygulama için kanuni düzenleme yapılması gerektiği vurgulandı.
Milliyet

Kıdem Tazminatında Korkutan Senaryolara Kıdem Tazminatında Korkutan Senaryolar
Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı paket sonrası dikkatler yeniden kıdem tazminatına çevrildi. Daha önce işçi tarafı kıdem tazminatı konusunda yaşanacak en ufak bir hak kaybını genel grev nedeni olarak sayacağını açık açık ifade etmiş ve kıdem tazminatı fonu uygulamasını ancak hak kaybı olmaması halinde tartışabileceğini belirtmişti. Genel grev çalışma hayatının ahengini bozacak nitelikte çok büyük bir tehdit. Diğer yandan, işveren tarafı da şimdiki uygulamanın değişmesinin potansiyel sonuçları üzerinden değerlendirmelerde bulunarak kıdem tazminatı fonunu koşulsuz desteklemiyor. Çünkü işveren tarafının da kıdem tazminatı fonu konusunda tereddütleri var. İşçi tarafı kıdem tazminatı konusundaki kırmızı çizgisini, her 1 yıllık kıdem karşılığı 1 aylık brüt ücret olarak belirlemiş durumda. Bunun altında bir kıdem tazminatını öngören herhangi bir yeniliği hiçbir şekilde tartışmayacağını ifade ediyor. İşveren tarafının kıdem tazminatı fonu konusundaki en önemli itirazı, kıdem tazminatı fonuna her ay prim ödemek. Şu anki uygulamada kıdem tazminatı, işçinin kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten ayrılması halinde ödeniyor. Ayrıca kıdem tazminatının taksitle ödenmesi de mümkün. Fon hayata geçtiğinde bütün işçiler için her ay fona prim ödenmesi gerekecek. Dolayısıyla işverenlerin maliyetleri artacak. Diğer yandan, işverenler kıdem tazminatı fonu hayata geçerse kıdem tazminatı tavanı kalkacağı için maliyetlerinin artacağından şikayet ediyor. Şu an tazminatın üst sınırı 3.541 TL. Yani, işçinin ücreti brüt 5.000 TL olsa bile bir yıllık çalışması karşılığı eline geçebilecek kıdem tazminatı en fazla 3.541 TL olabiliyor. Fon hayata geçerse kıdem tazminatı tavanı uygulaması son bulacağı için işverenlerin maliyetinin daha da artması sözkonusu olacak.
Milliyet

'Dalga'da Cayamazsın
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bankacılık, kredi, sigorta, bireysel emeklilik, yatırım ve ödemelerle ilgili finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmelerin uygulama usul ve esaslarını belirledi. Bakanlığın, Finansal Hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, bir finansal hizmetin sunulmasına ilişkin sözleşmenin, hizmet tedarikine ilişkin ilk anlaşmayla buna bağlı ardışık işlemleri veya zaman içinde gerçekleşen aynı nitelikteki farklı işlemleri kapsaması halinde hükümler sadece ilk anlaşmaya uygulanacak. Bankacılık, kredi, sigorta, bireysel emeklilik ve yatırım hizmetleriyle ilgili olanlar dışındaki ödemelerle konut finansmanı sözleşmelerine yönetmelik hükümleri uygulanmayacak. Sağlayıcının, finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmenin kurulmasına yönelik iradesini açıklamadan önce kullanılan uzaktan iletişim aracına uygun olarak tüketiciyi bilgilendirmesi zorunlu olacak. Finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmede sağlayıcı, sözleşme düzenlemek ve sözleşmenin bütün şartlarını kağıt üzerinde veya kısa mesaj, e-posta, internet, disk, CD gibi kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye iletecek. Tüketici, sözleşme ilişkisinin devam ettiği süre içinde ücret ödemeksizin sözleşmenin kağıt üzerinde yazılı örneğini talep edebilecek. Ayrıca tüketici, finansal hizmetin niteliğiyle bağdaşması halinde, kullanılan uzaktan iletişim aracını değiştirebilecek. Tüketici, finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmelerden 14 gün içinde gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahip olacak. Sigorta ve bireysel emekliliğe ilişkin sözleşmelerde ise cayma süresi hakkında diğer mevzuatta yer alan tüketici lehine olan hükümler uygulanacak. Cayma hakkı süresi, sözleşmenin kurulduğu tarihte başlayacak. Ancak sözleşmenin bütün şartlarının kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye verildiği tarihin sözleşmenin kurulduğu tarihten daha sonra olması durumunda cayma hakkı süresi, tüketicinin sözleşmenin bütün şartlarını edindiği tarihten itibaren başlayacak. Ancak bedeli finansal piyasadaki dalgalanmalara bağlı olarak sağlayıcının kontrolü dışında değişen ve bu değişimin cayma hakkı süresi içinde gerçekleşebildiği finansal hizmetlere ilişkin sözleşmelerde tüketici cayma hakkını kullanamayacak. Yönetmelik, 3 ay sonra yürürlüğe girecek.
Vatan

Polat, Doğalgaz Faturasını 40 Milyon Dolar Düşürecek
Türkiye rüzgar enerji sektörünün lideri Polat Enerji, 150 megavat güce sahip Türkiye'nin işletmedeki en büyük rüzgar enerji santrali Geycek'in açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile Kırşehir'de gerçekleştirdi. Türkiye'nin en büyük operasyonel rüzgar enerji santrali Geycek'te 70 adet rüzgar türbini yer alıyor. Yılda 400 milyon kilovatsaat elektrik üretecek olan santral, 150 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak ve bu üretim miktarı ile doğalgaz faturalarının her yıl 40 milyon dolar düşmesi sağlanacak. Geycek Rüzgar Enerji Santrali, yılda 20 milyon ağaç tarafından bertaraf edilebilecek 245 bin ton karbondioksit azaltımı gerçekleştirecek. Şimdiye kadar 8 rüzgar enerjisi santralinin yatırımını hayata geçirdiklerini belirten Adnan Polat, şu değerlendirmeyi yaptı: "Polat Enerji rüzgar enerjisi alanında Türkiye'nin en büyük kurulu güce sahip şirketi Bu liderliğimizi sürdürmek için de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki 3 ila 5 yıl içerisinde kurulu gücümüzü 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. 100 megavat'lık kapasite artışı yatırımı devam eden Soma Enerji Santrali projemiz de tamamlandığı zaman 240 megavat kurulu güce ulaşarak Geycek'in rekorunu kıracak. Polat Enerji olarak, toplam yatırım tutarımız 1 milyar doların üzerine çıktı."
Vatan

Fed Bu Akşamdan Sonra Faiz Artırabilir!
Tüm dünyanın aksine ABD'de ekonomik aktiviteler kuşkusuz iyileşiyor. İşgücü piyasasında olumlu veriler geliyor. FED'in Haziran'da bir faiz artırımına gidip gidemeyeceği üzerine toto oynanıyor. Kimi uzmanlar Euro bölgesinde yangın varken, ABD'nin faiz artırımını öteleyebileceğini konuşuyor. Ancak sadece Super Bowl finaline ilişkin ekonomik veriler bile FED'in faiz artırımında tereddüt etmeyeceğini ortaya koyuyor. 49'uncu Super Bowl, bu akşam New England Patriots ve Seattle Seahawks takımları arasında oynanacak. ABD'de hayatı yaklaşık 4 saat boyunca durduracak olan Super Bowl karşılaşması, ülke ekonomisine ise milyarlarca dolarlık hareketlilik getirecek. ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) tarafından açıklanan verilere göre, bu yıl 49. gerçekleşecek olan Super Bowl, sadece perakende sektörüne 14,3 milyar dolarlık katkı sağlayarak rekor kıracak. Dünya genelinde 800 milyondan fazla insanın takip edeceği final maçının ülke ekonomisine katkısı bununla sınırlı kalmayacak. Reklam, bilet satışları ve diğer gelirlerle birlikte yaklaşık 19.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması beklenen 49.Super Bowl, tüm zamanların en kazançlı spor organizasyonu
Vatan

DÜNYA

Işid İkinci Japon'u Da Öldürdü
Terör örgütü IŞİD bir haftadır süren müzakerelere rağmen Japon gazeteci Kenji Goto'yu öldürdüklerini gösteren video yayınladı. Videoda Goto'nun daha önce Batılı rehinelerin olduğu gibi başının kesildiği görülüyor. IŞİD daha önce Goto karşılığında Ürdün'de tutuklu El Kaide üyesi kadın canlı bomba Sacide el Rişavi'nin serbest bırakılmasını talep etmişti. Ürdün ise takasın ancak IŞİD'in elindeki Ürdünlü pilot Muaz el Kesasibe'nin de serbest bırakılması ve canlı olduğuna dair kanıt gösterilemesi durumunda gerçekleşeceğini şart koşmuştu. IŞİD, 20 Ocak'ta internet üzerinden Haruna Yukava ve Kenji Goto adlı iki Japon rehinenin görüntüsünü yayımlayarak, rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden 72 saat içinde fidye olarak 200 milyon dolar istemişti. İstekleri yerine getirilmeyen örgüt, Yukava'nın öldürüldüğünü duyurmuştu. IŞİD dün de Goto'nun öldürüldüğünü gösteren bir video yayınlandı. Kendi prodüksiyon şirketini kuran Goto (47), Ortadoğu başta olmak üzere birçok Japon medya kuruluşlarına bölgeden video haberler hazırlıyordu.
Milliyet

Ukrayna'da Savaş En Çok Sivillere Zarar Veriyor
Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı isyancılar ve hükümet arasında çatışmalar devam ederken taraflar barış görüşmeleri için bir araya geldi. Ukrayna, Rusya ve AGİT taraflarından temsilciler Belarus'un başkenti Minsk'te barış görüşmeleri için buluştu; ancak her taraftan can kayıpları yaşanmaya devam ediyor. İsyancıların elinde tuttuğu ve Ukrayna'nın doğusunda yer alan Donetsk şehrinde yaşanan çatışmalarda en az 24 sivil hayatını kaybetti. Geçtiğimiz 24 saat içinde 15 Ukraynalı askerin öldüğü ve orduda yaşanan en büyük can kaybının gerçekleştiği belirtildi. Cuma günü Donetsk'e düzenlenen füze saldırıları, isyancıların elinde olan ve Rusça konuşulan bölgeleri birbirine bağlayan tren bağlantı noktasının bulunduğu Debaltseve kasabasında yoğunlaştı. Çatışmaların devam ettiği Debaltseve ve Vuglegirsk kasabalarında elektrik, su ve ısıtma sistemi yok. AP haber ajansına göre beş kişi yardım merkezinin önünde insani yardım beklerken hayatını kaybetti. Donetsk'te iki kişi ise aynı mahallede bir otobüs durağında otobüs beklerken havan mermisinin düşmesiyle yaşamını yitirdi. Bölgeyi terk edemeyen vatandaşların evleri füzeler yüzünden yıkıldı. Çatışmalar en çok bölgede yaşayan vatandaşları olumsuz olarak etkiliyor. Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, eylül ayında ateşkes imzalandığından beri orduda verilen en büyük kayıplara ulaştıklarını vurgulayarak çatışmaların son gününde 15 askerin öldüğünü ve 30'unun yaralandığını söyledi. Son çatışmalar Ukrayna'nın Batılı müttefiklerini alarma geçirirken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmelerde Ukrayna'ya destek vereceğini açıkladı. Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Neal Walker, bir an önce bir ateşkes imzalanması, sivillere yardım ulaştırılması ve vatandaşların bölgeden çıkarılması gerektiğini dile getirdi.
Milliyet

Kuyuları Ateşe Verip Kaçıyorlar!
YPG ve Peşmerge güçleri karşısında Kobani'den çekilmek zorunda kalan IŞİD, bu kez hedefini Kerkük'e çevirdi. 2 gün önce bölgede geniş çaplı bir saldırı başlatan militanlar, peşmerge güçlerinin çekildiği bazı köy ve kasabaları ele geçirmişti. Ancak dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) askeri gücü peşmergelerin, Kerkük'ün güneyinde başlattığı operasyonda Molla Abdullah köyünü IŞİD'in elinden kurtardığı öğrenildi. Çatışmalarda, Topçu Birliği Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Mensur'un da hayatını kaybettiği belirtildi. Garire, El Aseliye ve El Hindiye köyleri de militanlardan temizlendi. Edinilen bilgilere göre operasyona binlerce peşmerge katıldı. Peşmergeler, IŞİD'in elindeki noktaları ağır silahlarla bombalarken, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçaklar da havadan destek verdi. Molla Abdullah köyündeki çatışmalarda, 15 IŞİD militanı öldürüldü. IŞİD'in kaçarken petrol kuyularını ateşe verdiği iddia edildi. Buna göre IŞİD militanları terk ettikleri Elhindiye bölgesindeki iki petrol kuyusunu yaktı. IŞİD'in eline geçen Habbaze Petrol Kuyuları ise peşmerge güçlerince abluka altına alındı.
Vatan

Bakan Da Olsan O Kar Temizlenecek
Yoğun kar yağışı ve fırtınanın etkili olduğu ABD'de Boston Belediyesi, "Evinin önünde kar biriken herkes bunu temizlemekle yükümlüdür, buna kaldırımlar da dahil" diye açıklama yapmış, bu kurala uymayanların 50 ila 200 dolar arası ceza alacağını belirtmişti. Boston Belediye Başkanı Martin Walsh'un, "Göz açtırmayacağız" dediği kuralın ilk kurbanı Dışişleri Bakanı John Kerry oldu. Kerry'nin Louisburg Meydanı'ndaki evinin önü ve kaldırım kar kaplandığı sırada, ev sahibi Dışişleri Bakanı yeni Suudi Kralı'nı tebrik etmek için Suudi Arabistan'da bulunuyordu. Burada biriken kar nedeniyle kaldırım yayalar için tehlikeli bir hal alınca bölgeden geçen bir vatandaş evin önünün fotoğrafını çekerek Boston Belediyesi'ne şikayette bulundu. Belediye görevlileri, yerinde tespit yapıp kurala uyulmadığını belgeledi ve Kerry'ye 50 dolar para cezası kesildi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kerry'nin diplomat da olsa yasalar karşısında tüm Amerikalılar ile eşit konumda olduğunu belirten Dışişleri sözcüsü Glen Johnson, bu olay yaşandığı sırada yurtdışı görevinde olmasına rağmen Dışişleri Bakanı'nın cezayı derhal ödeyeceğini söyledi ve görevlilerin karları temizlediğini açıkladı.
Vatan

Fırst Lady Yargılansın
İsrail First Lady'si Sara Netanyahu'nun resmi konutta kullanılan şişelerin depozito ücretlerini cebe indirmesi ulusal skandala dönüştü. Netanyahu ailesinin 2009'dan bu yana geri dönüşüme verilerek bedelleri alınan şişelerden 14 bin 750 TL dolayında gelir elde ettiği, First Lady'nin de bu paraları devlete iade etmek yerine 'harçlık' yaptığı açığa çıktı. Konutta çalışan bir görevlinin Sara Netanyahu aleyhinde açtığı 'mobbing' davası sırasında açığa çıkan skandal hem sosyal medyada hem de yazılı basında alay konusu oldu. Sarah Netanyahu'nun fotomontajlı kareleri binlerce İsrailli tarafından paylaşıldı. İsrail Devlet Denetleme Kurulu üyesi Joseph Shapira kendi incelemesi sonucu hazırladığı raporu Başsavcılığa sunduğunu, artık First Lady'nin hakkında soruşturma açıp açmama kararının Başsavcı'da olduğunu açıkladı. Muhalefet lideri Isaac Herzog, "Gençler çalışacak iş, oturacak ev bulamazken bunları çözmekle yükümlü olan başbakan şişe peşinde koşuyormuş" diyerek Netanyahu'yu eleştirdi. İsrail'in en saygın basın kuruluşlarından sol görüşlü Haaretz gazetesi, dünkü başyazısında 'Sara Netanyahu yargılansın' diye çağrı yaptı.
Vatan

Sıra İspanya'da
SYRIZA rüzgarı Yunanistan'da başlayıp Avrupa'ya dağılacak gibi görünüyor. Yunanistan'daki seçimlerden Aleksis Çipras liderliğindeki radikal sol SYRIZA hareketinin zaferle çıkması olası bir "Avrupa baharı" tartışmasını alevlendirirken analistler bunun ilk olarak İspanya'da yaşanacağı konusunda hemfikir. Nitekim dün başkent Madrid'de ortaya çıkan manzara bunu kanıtlar nitelikteydi. Podemos, Madrid'de "değişim yürüyüşü" adıyla bir miting düzenleneceğini duyurmuştu. Katılım beklendiğinden daha yüksek oldu. Ülkenin dört bir yanından Madrid'e giden yüzbinlerce kişi Podemos'un tohumunu atan 2012'deki "Öfkeliler" eylemlerinin kalbi Puerta del Sol meydanına yürüdü. Yunanistan'dan esen değişim rüzgarını arkasına almak isteyen Podemos'un lideri Pablo Iglesias, yürüyüşten önce "Madrid'de 2015'in İspanya için umudun, yurttaşlığın ve siyasi değişimin yılı olabileceğini göstereceğiz" diye konuşmuştu. Twitter üzerinde eylem ile ilgili açılan #YoVoy31E (31 Ocak'a gidiyorum) hashtagi kısa sürede dünyada ilk on listesine girdi. Iglesias, Yunanistan seçimlerinden sonra da İspanya'nın sağcı Başbakanı Mariano Rajoy'a "geri sayım başladı" diyerek gözdağı vermişti.
Akşam

Hizbullah Suikastı Cıa-Mossad İşiymiş
Hizbullah komutanlarından İmad Mugniye sukiastının (2008), İsrail istihbarat servisi Mossad ve Amerikan dış istihbarat servisi CIA'in ortak operasyonu olduğu ortaya çıktı. ABD'li eski bir istihbarat yetkilisi, 2008'de Şam'da düzenlenen ve İmad Mugniye'nin ölümüyle sonuçlanan suikastı CIA ve Mossad'ın ortak olarak düzenlediğini söyledi. Washington Post'ta yer alan habere göre, eski ABD'li yetkili suikastta ABD'nin de rolü olduğunu kabullendi. Saldırı dünya kamuoyunca sadece Mossad tarafından düzenlendi olarak biliniyordu. Hatta İsrail bunu da reddediyordu. ABD'li yetkili, Mugniye'ye düzenlenen suikast konusunda ABD yönetiminin bir endişesi olmadığını söyledi. Eski yetkili bunun, saldırıdan sonra tepkinin doğal olarak İsrail'e yönleneceğinin düşünülmesinden kaynaklandığını belirtti. Gerçekten de Hizbullah saldırıdan sadece İsrail'i sorumlu tutmuştu.
Akşam

POLİTİKA

Mossad'la Çalışıyorlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) 6. Genel Kurulu'nda konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eleştiren Erdoğan isim vermeden TÜSİAD'a, "Sen kimsin ya, sen kimsin? Bu fakiri milleti muhatap görmüş. Sen beni muhatap görsen ne yazar, görmesen ne yazar" diyerek tepki gösterdi. Gezi olaylarında, 17-25 Aralık darbe girişimlerinde, 10 Ağustos seçimlerinde çok çetin imtihanlardan geçtiklerini söyleyen Erdoğan, TÜMSİAD üyelerine dönerek "En başta kardeşliğimiz, muhabbetimiz test edildi bu hadiselerde. Birbirimiz arasında bu sarsılmaz muhabbet olmasaydı inanın bu dava bugün burada olmazdı, ben şahsen belki bu kürsüde olmazdım" diye konuştu. "Paralel yapı"nın Cumhurbaşkanı'nı, Başbakan'ı, bakanları, Anayasa Mahkemesi üyelerini ve bütün komutanların telefonlarını dinlediğini söyleyen Erdoğan, "Ne demek ya? Böyle bir STK ya da onun içinde barınanlar bunu nasıl yapabilir? Bu ajanlık değil de nedir? Dışişleri'ndeki gizli toplantıyı dinleyip de uluslararası şebekelere servis etmek ne demek? Ahlaksızca MİT TIR'ları terör örgütlerine silah götürüyordu diyorlar. Böyle de ahlaksızca yalanları söyleyebiliyorlar. Kendilerinden başkasını dindar görmeyecek kadar enaniyet içinde oldular, sapkın yol çizdiler. Bunlar elimizde artık var. Her yol bunlar için meşru. İfade şu: Amaç için her yol meşrudur. Dini hassasiyetlere ağır zulmettiler. Başka cemaatlere, derneklere hayat hakkı tanımadılar" diye konuştu. "Paralel yapının tabanındaki samimi insanlar bu yapının kimlerle işbirliği yaptığını lütfen görsünler ve bu gidişi sorgulasınlar" diyen Erdoğan, "Hâlâ bu yapının MOSSAD'la işbirliği tuttuğunu göremiyorlarsa yazıklar olsun" şeklinde konuştu. Salondaki kalabalığın büyük bir bölümü bu sözleri ayakta alkışladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakın bir gazete, Peygamberimize hakaret eden karikatürleri pervasızca yayınlayan bir gazete, bundan 5 yıl önce bir savcı ile ilgili çok ağır hakaretler ediyordu. Şimdi bakıyorsunuz aynı gazete, o savcıya sahip çıkıyor. O savcı da çıkmış 17 Aralık darbe girişimini nasıl yaptıklarını utanmadan sıkılmadan itiraf ediyor. Hukukta 'bence' diye bir yaklaşım, böyle bir bakış açısı olabilir mi? Bu darbenin apaçık itirafıdır. Yargı en başta içindeki haşhaşileri temizlemeli" diye konuştu. Bazı savcıların Twitter'dan, gazete sayfalarından hatta adliye önlerinde keyfince açıklama yapabildiğini söyleyen Erdoğan, "Dünyanın neresinde bu var? Sen anarşist misin? Sen bir savcı olarak nasıl adliye önünde broşür dağıtırsın? Birileri hala çıkıp bu paralel yapıyla kol kola iş tutuyorsa, onlara da yazıklar olsun" diye konuştu. Paralel yapının montaj konusunda usta olduğunu söyleyen Erdoğan Kılıçdaroğlu'na yönelik kitap eleştirisini sürdürdü. Erdoğan, "Somali'de çocuklara dağıttığımız kitabın kapağına montaj yapmışlar, sosyal medyada piyasaya sürmüşler, yetmemiş bunu ana muhalefet partisi liderinin eline tutuşturmuşlar. 'Seçimler yaklaşıyor, salla tutar' demişler. Kırşehir'de de söyledim. Kılavuzu karga olanın dedim. Bu kaçıncı oldu?" dedi.
Milliyet

Ettiği Yemine Sadık Kalmalı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Geleceği Birlikte Kuruyoruz" başlıklı seçim programı kapsamında "Roman" vatandaşların temsilcileriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan'ı tarafsız olmamakla suçlayan Kılıçdaroğlu, "Anayasamızda çok temel kural var. Cumhurbaşkanı bütün vatandaş ve siyasi partilere eşit mesafede olmak zorunda. Erdoğan, herkese eşit olacağına dair TBMM'de namusu ve şerefi üzerine ant içti. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir insan tarafsızlığı konusunda namusu ve şerefi üzerine ant içmişse gereğini yerine getirmesini, tarafsız olmasını isteriz. Yoksa o koltuktan ayrılıp, AKP'nin eşbaşkanı olarak görev yapsın" dedi. Kılıçdaroğlu, dün Bakırköy Botanik Parkı Sosyal Tesisleri'nde Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen Roman derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda CHP kurmaylarından Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, milletvekilleri Süleyman Çelebi, Sezgin Tanrıkulu, Faik Tunay ile PM üyesi Mehmet Bekaroğlu da hazır bulundu. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı öncesinde Balıkesir, Edremit, Körfez Roman Dernekleri Başkanı Oktay Sümertaş, Türkiye'deki Romanlar adına Kılıçdaroğlu'na fincan takımı hediye etti. "Eşitlik, dayanışma ve demokrasi" sloganıyla gerçekleştirilen toplantıda, Romanların CHP liderine talep ve beklentilerini ilettikleri belirtildi. Bazı Romanlar ise özellikle Trakya, Ege ve Akdeniz'deki CHP'li belediye başkanlarıyla yaşanan sorunları da Kılıçdaroğlu'na aktardıkları bilgisi verildi.
Milliyet

'Çanakkale' Gerilimi
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Erivan'a ilettiği Çanakkale Savaşı'nı anma törenlerine davete ikinci kez "Hayır" yanıtı verdi. Erivan'da 'Ermeni Soykırımı 100'üncü yıl etkinlikleri Komisyonu'nda konuşan Sarkisyan, şöyle dedi: "Bu daveti dar görüşlü, boş ve alaycı hamle olarak değerlendiriyorum. Bana gönderilen biçimsiz daveti aldığımda olası yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için hemen yanıtımı vermiştim. Türkiye'nin attığı bu adım tıpkı soykırımı inkar etmek gibi hiçbir perspektifi yoktur. " Sarkisyan'ın bu sözlerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan sert yanıt geldi: "Sarkisyan'ın, diplomatik teamüllere aykırı ifadelerinin kabul edilmesi mümkün değildir. Sayın Sarkisyan'ın bir devlet adamının ağzına yakışmayacak ifadelerini aynen iade ediyoruz." Dışişleri Bakanlığı da Sarkisyan'ı kınadı. Açıklamada "Ne komşu bir devletin liderine, ne de kadim Ermeni milletinin bir temsilcisine yakışan bu üslubu şiddetle kınıyoruz. Ermenistan yönetiminin bu çağ dışı yaklaşımı, Türkiye'nin Ermenistan halkıyla ve Anadolu diasporası olarak gördüğü Ermeni diasporasıyla kucaklaşmasına yine de engel olarak görülmemektedir" denildi.
Vatan

'Hiçbir Erkek Öcalan Kadar Kadınların Ruhuna Giremedi'
Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) platformunun Diyarbakır'da düzenlediği 1'inci Kadın Kongresi'ne geniş katılım oldu. Suriye'nin Rojava bölgesindeki Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Asya Abdullah, HDP'li kadın milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Dünya Kadın Yürüyüşü Arap ve Ortadoğu Temsilcisi Souad Mahmoud, SYRİZA Gençlik Örgütü üyelerinin yanı sıra Türkiye, Irak, Suriye ve İran'dan yüzlerce Kürt kadını yöresel kıyafetleriyle katıldı. HDP Şırnak Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak konuşmasında şunları söyledi: "Kadınlar Rojava'da devrim gerçekleştirdi. Hiçbir hesap kadınsız yapılamıyor. Dünyada hiç bir erkek Abdullah Öcalan kadar kadınları peşinden koşturmadı, onların ruhuna giremedi. Onun gibi kadın felsefesini kendi şahsında somutlaştırmış bir kişi, kadını kölelik konumundan özgürlüğe aday, özgürlüğe sevdalı, hale getirebilir ve bir kadın devrimi yaptırabilirdi. İşte kadını dağa çıkaran bu felsefenin ta kendisidir."
Vatan

İzmir Ak Parti'nin Kalesi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İzmir ve Manisa il başkanlığı kongresine katıldı. İzmir Halkapınar spor salonunda coşkuyla karşılanan Davutoğlu, "İzmir milletimizin kalesidir, istiklalimizin kalesidir ve bugün istiklalimizin teminatı olan AK Parti'nin kalesidir" diye konuştu. Kılıçdaroğlu sert sözlerle eleştiren Davutoğlu, "Eğer gerçekten cumhuriyetçi olsaydı, gerçekten cumhurun değerlerine güvenip, cumhura sığınabilseydi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olurdu" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti: "Çünkü bizim zihniyetimizde, cumhur arasında ayrım yapmak, cumhur arasında fark gözetmek yoktur. Cumhuriyet'in esası budur. Şimdi soruyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Doğu Anadolu'da var mı? İç Anadolu'da yüzde 5'i, yüzde 10'u geçebiliyor mu? Peki, cumhuru nasıl kuşatacak Cumhuriyet Halk Partisi? Cumhurla nasıl buluşacak? Cumhurla buluşmayan bir parti Cumhuriyetçi olabilir mi, olabilir mi?" Başbakan, MHP ve HDP'yi de eleştirerek, "Peki MHP, Doğu'da, Güneydoğu Anadolu'da var mı? Peki, HDP İç Anadolu'da var mı? Doğu Anadolu'da, G.Doğu Anadolu'da, Ege'de Trakya'da, Karadeniz'de, İç Anadolu'da olan, yegâne olan parti hangi parti? Cumhuru kucaklayan parti, hangi parti? Kıyılarda, dağlarda kim var" diye konuştu.
Akşam

SPOR

Tenis takviminin ilk Grand Slam'i olan Avustralya Açık'ta tek kadınlarda mutlu sona ulaşan isim Serena Williams oldu. Melbourne'de 5 kez mutlu sona ulaşan dünya 1 numarası ABD'li sporcu, dün de finalde Rus Maria Sharapova'yı 2 sette devirerek, Avustralya Açık'taki şampiyonluk sayısını 6'ya çıkardı. Toplamda 19 Grand Slam'de kupa kaldırmayı başaran Serena, bu sonuçla modern zamanda en çok Grand Slam kazanan kadın sporcular listesinde Martina Navratilova ve Chris Evert'ı geride bırakıp 22 zaferli Steffi Graf'ın ardından 2. sıraya yükseldi. 33 yaşındaki Serena, ilk sette yağmur arasının verildiği mücadelede Maria Sharapova'yı 1 saat 51 dakika sonunda 6-3 ve 7-6'lık iki setle geçip rakibi karşısındaki yenilmezlik serisini de 16 maça taşıdı. Sharapova, 2004 yılından beri yenemediği Serena Williams'a bir kez daha boyun eğmiş oldu. İki oyuncunun kendi aralarındaki maçlarda ise istatistiği 17-2'ye taşıdı.
Hürriyet

Türkiye Basketbol Ligi'nde 17. hafta mücadelesinde Türk Telekom, sahasında konuk ettiği Beşiktaş Integral Forex'i 79-70 yenmeyi başardı, 8. galibiyetine ulaştı. Armstrong sakat olduğu için Beşiktaş yine oyunun genelinde kısa bir takımla oynadı. Telekom cephesinde de Rakovic çok erken faul problemi yaşadı, ilk çeyrekte iki takım da kadrolarındaki Johnson'lardan verim alsa da, oyunun kaderini 5 kısalı düzenlerde takımların 4 numaralarının performansı belirleyici olacaktı, orada da Telekom Ümit ile ağır bastı. Başkent ekibi bu düzende skor bulmak için kısaların penetre özelliklerini kullanırken, Beşiktaş rakibine dış şutlarla yanıt vermeye çalıştı, düşük bir yüzde ile hücum edince de Başkent ekibi farkı 12 sayıya kadar çıkardığı ilk yarıyı 41-31 önde kapadı. İkinci yarıda da Telekom boyalı alanı daha iyi kullanan taraftı, 48- 33'te 15 farkı yakaladı. Beşiktaş da Lofton ile çembere gitmeye başlayarak skor bulsa da, 3. periyot 55-45 Telekom lehine tamamlandı. Beşiktaş, baskıyı artırarak rakibini yakalamaya başladı. Yardımlarla rakibin penetreleri durdurulsa da, bu kez Başkent ekibi dışarıdan atmaya başladı, kontrolü bırakmadı. Telekom'un şut ritminin düştüğü son dakikalarda Beşiktaş'ın geri dönüş çabası farkı tek hanelere düşürse de taktik faulleri iyi değerlendiren Başkent ekibi, salondan 79-70 galip ayrılmayı başardı.
Milliyet

G.Saray Başkanı Duygun Yarsuvat, dün CNN Türk'ün konuğu olurken yaptığı açıklamalarla birlikte G.Saray camiası da ayağa kalktı. Mayıs ayında yapılacak seçimde aday olmayacağını yineleyen ve sözünden dönmeyen biri olduğunun altını çizen Yarsuvat, selefi Ünal Aysal'ın da kulübü yönetim tarzını yerden yere vurdu 6 ay için göreve geldiğini söyleyen Yarsuvat şu ifadeleri kullandı: "Ben bir kere 'hayır' demişsem, onu değiştiremem. Ben bir misyon yüklendim. Bu misyon G.Saray'ı belli bir aşamadan getirip normal seçimlere hazırlamaktı. G.Saray bir boşluktaydı. Başkan istifa etmiş, kaçmıştı. Bunu G.Saray'a yakıştıramadığım için görevi yüklendim. Yönetici arkadaşlarım da cansiparane çalışarak bu 6 ayı başarılı bir şekilde tamamlamak istiyoruz. G.SARAY'IN gelirlerinin çarçur edildiğini gördük. 300 milyon TL girdi gözüküyor Ancak bunlar fazla fazla oyunculara verilmiş. Bir sürü transfer yapılmış. Biliyorsunuz çilekler, şeftaliler, üzümler geldi gitti. G.Saray'ın mali kaynakları kötü kullanılmış. GÖREVE geldiğimizde çalışan sayısı 650 idi Aylık ödemeleri 4.5 milyon TL yapıyordu Burada azaltmaya gittik. Mayıs ayına kadar yine bazı kişiler ile yolları ayıracağız. Kurumsallaşma böyle yapılmaz. Başkan evde oturacak, kulübü profesyoneller idare edecek. Başkan geldiğinde profesyonellerden makas alacak Böyle şey olmaz. Benden önceki dönemde böyleydi. Şu anda değişti. Benim çalışma sistemimde bu yok. KULÜBÜ devraldığımızda futbol takımında 9'u kiralık 41 oyuncu vardı. 32 kişi idmana çıkıyordu. 4-5 oyuncu ile yollarımızı ayırdık, en azından yük azaldı."
Vatan

Selçuk Şahin'in damga vurduğu Karabük-F.Bahçe maçının asıl kahramanı Volkan Demirel'di. Karabüklü taraftarlar maçtan önce ısınırken Volkan'a "Vatan haini" diye bağırdı. Tecrübeli kaleci, küfreden holiganları, güvenlik güçlerine şikayet ederken, gerilim arttı. Ancak Volkan, TT Arena'daki Kazakistan maçının aksine stadı terk etmek yerine kalesine geçip, başarılı bir 90 dakika çıkardı. F.Bahçe adına maçın kırılma anı 90+4. dakikada yaşandı. G.Saray'ın sezon sonunda geri almak şartıyla Karabük'e kiraladığı Furkan Özçal, kaleyi cepheden gören bir pozisyonda bomboş kaldı. Genç futbolcu, topu bir füze gibi 90'a gönderdi. Karabüklü taraftarlar "Gol" diye ayağa kalktı ama Volkan'dan inanılmaz bir refleks geldi. Milli kaleci, uçarak topu çeldi ve F.Bahçe'ye 3 puanı getiren isim oldu. Karabük panteri lakabı aldı.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme