16 Şubat 2015 Pazartesi

16.02.2015 Genel Gündem


GÜNDEM

'İdam Gündeme Alabiliriz'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, dün Özgecan Aslan'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Bakan İslam, çıkışta yaptığı açıklamada, "Bir bakan olarak değil ama bir anne ve kadın olarak şahsa karşı işlenen suçların cezasının idam olabileceğini düşünüyorum. Bunun tartışılabileceğini düşünüyorum. Bunu gündemimize alabiliriz" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Manisa'da yaptığı açıklamada "Toplumu infiale sürükleyen bu tarz olaylarda, yeni hassasiyetle tartışarak idamı geri getirmeyi tartışmalı. Türkiye'de siyaset bunu tartışmalı" diye konuştu. İdamla ilgili başka bir açıklama da TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Alev Dedegil'den geldi: " Cezalar artırılmalı ama bu tür vakalarda idam cezası da tartışılmalı. Bu insanlığa karşı işlenmiş bir vahşet suçudur. "
Vatan


Bıçakladım, Levyeyle Vurdum, Yaktım!
Mersin'in Tarsus İlçesi'nde 11 Şubat günü ortadan kaybolan ve 13 Şubat'ta yakılmış cesedi bulunan Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, tüm Türkiye'yi ayağa kaldırırken, katil zanlısı minibüs sürücüsü 26 yaşındaki Suphi Altındöken, sorgusunda suçunu itiraf edip cinayeti nasıl işlediğini soğukkanlılıkla en ince detayına kadar anlattı. Altındöken, Özgecan Aslan ile kız arkadaşını Tarsus'taki AVM önünden aldığını, diğer kızın yolda indiğini belirterek, hava kararmak üzereyken vahşete uzanan korkunç dakikaları şöyle anlattı: "Özgecan 'Mersin'e gideceğim' dedi. Ben D-400 karayolu yerine Hal Kavşağı'ndan otoban istikametine gittim. Özgecan ters yöne gittiğimi daha sonra fark etti, bana bağırmaya başladı. Ben de biraz gittikten sonra aracı kenarda durdurdum tecavüz etmek amacıyla saldırdım. Ancak boğuşmaya başladık, bu sırada cebinden çıkardığı biber gazını yüzüme sıktı, tırnakları ile de yüzümü parçaladı. Direnerek tecavüz etmemi engelledi. Tırnaklarıyla yüzümü parçalayarak canımı çok yaktı. Bir anda kendimi kaybettim. Araçta bulunan bıçağımı rastgele sallamaya başladım. Kaç defa sapladığımı hatırlamıyorum. DNA testinde delil bırakmamak için de iki elini bileklerinden kestim, cesedi yaktım. Bıçakladıktan sonra ölmediğini gördüm ve araçta bulunan levye ile kafasına defalarca vurmaya başladım. Öldükten sonra da aracın içerisine gizlediğim cesetle tekrar Tarsus şehir merkezine geldim. Babamı ve arkadaşımı alarak, cesedin ortadan kaldırılması ve geride hiçbir ipucu bırakmamak için de yakmamız gerektiğini söyledim. Babam Necmettin ve arkadaşım Fatih Gökçe ile Alman Mezarlığı bölgesine gittik. Cesedi indirip Cin Deresi kenarına bıraktık. Üzerine benzin döküp, çakmağı çaktım. Cesedi ortadan kaldırmak için yaktım. Gömmeye zamanımız yoktu. Cesedin yakılmasını ben istedim, bulununca tanınmaz diye düşündüm." Dönüşte trafik denetimi yapan jandarmayla karşılaştık. Panikledik. Sakin olmak için aramızda konuştuk. Otobana nereden çıkacağımızı sorduk. Jandarmanın tarif ettiği yön yerine başka tarafa gittik. Arkamızdan gelen jandarma, aracı kenara çekip, neden tarif edilen yön yerine başka yöne gittiğimizi sorup aşağıya indirdi. Aracın içinde kan lekesi gören jandarmaya, 'İki müşteri kavga etti, onların kanı' dedik. Kuşkulanıp bizi İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürdüler. Sabah saat 05.00'te serbest bıraktı. Aracı babama teslim edip ayrıldım. Öğle saatlerinde internette babamın ifadesi ile Özgecan'ın cesedinin bulunduğunu öğrendim. Panikledim. Şehirde gezdim. Akşam saatlerinde yakalandım."
Vatan

Erdoğan Gençlerle Buluştu
Latin Amerika gezisi kapsamında Kolombiya, Küba ve Meksika'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün de İsviçre'de yaşayan Türk gençler ile Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh'i Beylerbeyi Sarayı'nda kabul etti. Geçtiğimiz gün Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından Türkiye'de misafir edilen İsviçre'de yaşayan Türk gençlerle Beylerbeyi Sarayı'nda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle Avrupa artan İslam karşıtı eylemleri konuştu. İslam ile terörün yan yana gelemeyeceği vurgusunu yapan Erdoğan, gençleri İslamofobi'ye karşı uyardı. Erdoğan ile İsviçre'de yaşayan Türk gençlerin görüşmesi bir saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh'i kabul etti. Yarım saat süren görüşme sonrası açıklama yapılmadı.
Akşam

Kadına Uzanan Eller Kırılır
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Antalya İl Kadın Kolları Başkanlığı'nın 4'üncü Olağan Kongresi'ne katıldı. Turgut Özal Spor Salonu'nda düzenlenen kongrede konuşan Başbakan Davutoğlu, Antalya'da açılacak olan gençlik merkezine hunharca katledilen Özgecan Aslan'ın adını vereceklerini söyledi. 'Kadına uzanan eller kırılsın' diyen Davutoğlu, kadına yönelik şiddetin tümüyle ortadan kaldırılmasını için seferberlik ilan ettiklerini ifade etti. Davutoğlu kongrede şöyle konuştu: "Kadına uzanan eller kırılsın, kim uzatırsa uzatsın kadına uzanan eller kırılsın. Bu elleri kıracağız, bu elleri kıracağız. İnsanoğlunun gördüğü en namert kişi kadına el uzatan kişidir. Biz Toroslar'ın zirvesinde analarımızdan bu kültürü alarak büyüdük. Rahmetli anam derdi ki, 'erkeğin kötüsü kadına el uzatır, kadının kötüsü de çocuğa'. Biz kadınlarımızı da çocuklarımız da koruyacağız, bu kültürü yaygınlaştıracağız inşallah." AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadına yönelik şiddeti tümüyle ortadan kaldırmak için seferberlik ilan ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Biz iktidara geldiğimizde kadınlar arasında okuma yazma olmayanların oranı yüzde 19,4'tü. Şimdi yüzde 6,6'ya düştü. İnşallah yürüttüğümüz seferberliklerle Türkiye'de okuma yazma bilmeyen kadınımız kalmayacak. Okul öncesi eğitimde kızlarımızın okullara gitme oranı yüzde 31'di, şimdi yüzde 41." Davutoğlu, "Evlat acısına, annelerin acısına son vermek için ülkemizi boydan boya bir kardeşlik coğrafyası haline getirmek için boydan boya çalışıyoruz. Bu bizim için en temel hedeftir. Çözüm süreciyle kastettiğimiz, doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle bütün bir Türkiye'nin kardeş olmasıdır" diye konuştu.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 97, 0912           -97, 3505                 
ABD Doları 2, 4563-2, 4619/  
Euro 2, 7981 -2, 8022/ 
İngiliz Sterlini 3, 7808-3, 7889                 

Maliye Film Ve Dizi İzliyor
Maliye, dizilerin, özel okulların ve askerlere istisna olarak verilen akaryakıttan yaşanan vergi kayıplarının peşine düştü. Vergi Denetim Kurulu'nun 2014 yılı faaliyet raporunda yürütülen çalışmalar tek tek sıralandı. Buna göre, Maliye, "film, video, televizyon dizi ve programları yapım faaliyetlerinde olabilecek muhtemel vergi kayıp ve kaçağının tespiti ve önlenebilmesine yönelik görüş ve önerilerin oluşturulması, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce askeri istisna kapsamında kendi ihtiyacı için temin edilen akaryakıtın amacı dışında teslim edilmesi nedeniyle oluşabilecek vergi kayıp kaçağı, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren mükelleflerin chip para, bonus, para puan, paraf para gibi promosyon uygulamaları sonucunda neden olabilecekleri muhtemel vergi kayıp ve kaçağını" araştırıyor. Maliye Bakanlığı bünyesinde vergi denetimlerini yürüten Vergi Denetim Kurulu'nun faaliyet raporunda tamamlanan çalışmalar ve yürütülen araştırma konuların detaylı bir şekilde yer verildi. Buna göre Vergi Denetim Kurulu 32 konu hakkında araştırma yapıyor. Vergi Denetim Kurulu'nun yürüttüğü diğer bazı araştırma konuları şöyle: Spor kulüpleri ile kurdukları iktisadi işletmeler/şirketler arasında gerçekleştirilen iş ve işlemler nedeniyle sebep olunması muhtemel kayıp, Reklam sektöründe faaliyet gösteren mükelleflerin faaliyetlerinin analiz edilmesi, bu mükelleflerin sosyal medya kuruluşları başta olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerle işlemlerinin vergisel boyutlarının belirlenmesi, Türkiye Futbol Federasyonu ile sponsorluk ilişkisi bulunan şahıs ve şirketlerin yapmış oldukları sponsorluk harcamalarının muhasebeleştirilmesi esnasında olabilecek vergi kaybı, Yurtdışında eğitim, dil öğrenimi, staj yapma, yaz okulu, work and travel programı ile ilgili danışmanlık faaliyeti sunan Türkiye'deki mükelleflerin neden olabilecekleri vergi kaybı, Gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde elde edilen suç gelirlerinin, Türkiye'de paravan şirketler kurarak, bu şirketlerin banka hesaplarını kullanarak maddi kıymetleri (altın, Euro, dolar vb.) yurtiçine getirerek aklama suçu işleyerek oluşturdukları vergi kaybı.
Hürriyet

Marmaray Zararı
İstanbul'da yıllarca toplu taşımacığılığın en önemli ayaklarından biri olan ve 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) devredilen Şehir Hatları İşletmesi, Marmaray'ın açılışından sonra yolcu kaybına uğrayıp 2014'te 28 milyon lira zarar etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sermayesine yüzde 90 oranında iştirak ettiği İstanbul Şehir Hatları, zarar ettiği gerekçesiyle 30 milyon lira sermaye artırımına gitti. İBB Meclisi Plan Bütçe Komisyonu'nun gündeme getirdiği raporda, şirketin tüm gelirleri toplamı 2015 yılında aylık 8 milyon 165 bin 750 lira iken, aylık gideri 10 bin 195 bin lira olarak açıklandı. Şirketin zarar etmesine gerekçe olarak personel, yağ, yakıt ve bakım onarım ve diğer kalemlerden oluşan işletme giderlerinden tasarrufa yönelik tedbir alınamaması gösterildi. Sermaye artırımının gerekçeleri sıralandığı raporda, deniz vasıtalarının maliyet açısından daha uygun, konforlu ve modern vasıtalara dönüştürülmesinin önemi vurgulandı. Raporda, "Şehir Hatları A.Ş, 2011 yılında 28 milyon TL zarar ederken, zararını 2012 yılında 25 milyon TL'ye, 2013 yılında 17.5 milyon TL'ye düşürdü. 2014 yılında ise, Marmaray'ın etkisiyle de yolcu sayılarının düştüğü, gelirdeki azalma neticesinde de zarar artarak 28 milyon TL oldu" denildi. Meclis'te CHP adına söz alan Hakkı Sağlam, İBB yönetimini başarısızlıkla suçladı. Karaköy İskelesi'nin bakımsızlıktan battığını ve soruşturma bile açılmadığını, Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi'nin yandığını, Haliç Tersanesi'nin kapandığını ve birçok hatta seferlerin kaldırıldığını anlatan Hakkı Sağlam, "Deniz işletmelerini aldığınız dönemdeki kaptan ve kaliteli personeli işten çıkardınız. Denizcilik sektöründe çalışan personeli taşeronlaşmaya mahkum ettiniz. Birçok ölümlü kazanın olmasına neden verdiniz. 10 yıl önce devralıp iyileştirme yerine, başka şirket kurarak devrettiğiniz, gemilerine iskelelerine para vermediğiniz şirketi batırma noktasına getirdiniz, bravo size" diye konuştu.
Hürriyet

Petrol Fiyatlarında İndirim Yarışı Kızıştı
İran, Suudi Arabistan ve diğer petrol üreticileriyle Asya petrol pazarında rekabet etmek için petrol fiyatlarını düşürmeyi öngörüyor. İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Milli Petrol Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Muhsin Kemseri, İran'ın uluslararası pazarlardaki payını yükseltmek için ihraç ettiği ham petrolün fiyatını düşürmeyi planladığını söyledi. Kemseri, "Suudi Arabistan da Asya pazarına ihraç ettiği petrolün fiyatını düşürmüştü. Sonuç olarak rekabet etmemiz gerekiyor. İran da petrol fiyatlarında indirime gidecek. ABD, Güney Amerika ülkeleri, Venezuela ve Rusya da Asya pazarında yer alıyor. Yani bu pazarda rekabet çok yüksek ve herkesin pazar payını korumak için petrol fiyatlarında indirime gitmesi mantıklı. Suudi Arabistan pazarın şartlarına göre hareket ediyor" dedi. Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Aramco, geçtiğimiz hafta Asya'ya petrol satışını varil başına 1.50-1.90 dolar arasında indirmişti. Asya bölgesinin en büyük dört ekonomisi Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore'ye 2014'te en çok petrol ihraç eden ülke Suudi Arabistan olurken; İran'la birlikte Kuveyt ve Irak da bölgede pazar paylarını artırmaya çalışıyor. Bu sebeple diğer ülkelerden de indirim hamlesinin gelmesi bekleniyor.
Türkiye

En Fazla Cumhuriyet Altını Kazandırıyor
Altının fiyatlarındaki dalgalanma, alım satım arasındaki farkı da açtı. Daha önce 3-4 lira arasında değişen bu fiyat farkı, çeyrek altında 10 liraya kadar çıktı. Bu rakam yarım altın ile Cumhuriyet Ata Lirasında 13 lira, tam altında ise 21 lira oldu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Kapalıçarşı'da alım satım arasındaki fiyat farkının bir miktar düşük olsa da, dışındaki yerlerde farkın daha yüksek olduğunu söyledi. Yıldırımtürk, "Kapalıçarşı'da çeyrek altında alım satım arasındaki fiyat farkı 3 lira. Merkezden uzaklaşınca marjlar açılıyor ve 10 liraya kadar çıkabiliyor. Aynı durumun dolarda da yaşanıyor. Bu farkın gerekçesi, yoğun hurda dönüşümü ile bunun zamanında rafineri edilememesinden, talep eksikliğinden ve arz cephesinin geniş olmasından kaynaklanıyor" dedi. Çeyrek altında eski-yeni tarih farkı olduğunu, geri dönüşümde biraz gramaj eksikliği ve yıpranma yaşanabildiğini vurgulayan Yıldırımtürk; fiyat farkından etkilenmek istemeyen yatırımcının Cumhuriyet Ata Lirası almasının daha doğru olduğunu söyledi. Yıldırımtürk, "Cumhuriyet Ata Lirası daha çok tasarruf amaçlı bir yatırım aracı. Daha hızlı hareket eden bir fiyatı var. Eski ya da yeni tarihli bir ayırımı yok. Bu tür altınlar kullanılmadığı için herhangi bir aşınma da söz konusu değil. Yani biz müşteriye verdiğimiz zaman, bir sene sonra yine aynı şekilde getiriyor. Gram altında da rafineriler fark alıyor. Orada da aynı çeyrek altındaki gibi fazla fiyat farklılıkları oluşabiliyor. Çünkü işletmeler; 'Bu benim kendi adıma çıkardığım bir altın. Bunun ambalajı, sertifikası, kâr marjı var' diyor ve gramın da 10-15 lira farklılıklarla satıldığı yerler oluyor" diye konuştu.
Türkiye

Kazanın Başkenti İstanbul
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin açıkladığı rakamlar, iktisadi büyüklük açısıdan dünyada 34. sırada yer alan İstanbul'un iş kazalarının adeta başkenti olduğunu ortaya koydu. İstanbul'da 2009'da 8 bin 900 iş kazası meydana gelirken, geçen yıl bu rakam 38 bin 539'a çıktı. Çelik, 2014 içinde İstanbul'da 930 inşaatın denetlendiğini, 450'sinde işin durdurulduğunu ve işyerlerine 5 milyon 543 bin 303 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi. İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin rakamlar, son yıllarda uçaklarla ilgili yaşanan kazalarda yaşanan artışı da gündeme getirdi. Çelik, İstanbul'da her türlü uçak kazası sonucu meydana gelen travma sayısını 2009'da 8, 2010'da 17, 2011'de 26 ve 2012'de ise 99 olarak açıkladı. Bir soru önergesini yanıtlayan Çelik, İstanbul'un iş kazası bilançosunu açıkladı. Çelik, "2014 içinde İstanbul'da yapı işyerlerinde yürütülen programlı teftişler kapsamında 930 inşaatın teftişi yapıldı. Yaklaşık 450 işyeri için işin durdurulması yönünde kanaat belirtildi. Teftişler kapsamında 43 bin 129 çalışana ulaşıldı ve işyerlerine toplam 5 milyon 543 bin 303 TL idari para cezası uygulanması talep edildi" dedi. Çelik, İstanbul'da 2009'da 8 bin 900, 2010'da 8 bin 159, 2011'de 10 bin 312, 2012'de 9 bin 497, 2013'te 37 bin 94 ve 2014'te ise 38 bin 539 iş kazası yaşandığını bildirdi.
Milliyet

Erdem Başçı İçin Suç Duyurusu
Faiz politikası eleştiri konusu olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'ya tepkiler büyüyor. Yüksek faiz politikası ile hem enflasyon hem kur cephesinde başarısız olan Başçı, vatandaşı zarara uğratmaktan mahkemelik oldu. Avukat Muhammet Şerif Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na Başçı ile Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Aydın, Kurulun Ocak 2014'te olağanüstü toplantısında politika faizi olan 1 haftalık repo faizini yüzde 4.5'dan yüzde 10'a çıkardığı belirtilerek, kredi faizlerinin yükselerek üretim ve istihdamın zarar gördüğünü savundu. Aydın, Başçı ve ekibinin görevi kötüye kullanmak suçundan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Yüksek faiz politikası sebebiyle kamunun zarara uğradığı gerekçesiyle dava açtığını ifade eden Aydın, "Bu şekilde ceza kanunumuzda düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunun işlendiğini kanaati ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. İki gün önce de Diyarbakır'dan suç duyurusunda bulunmuştum" dedi. Merkez Bankası PPK üyelerine yapılan suç duyurusunda şüphelilerin faiz artırımında cömert davrandığına dikkat çekilerek "Ülkemizdeki bütün orta ve alt gelir tabakasını oluşturan vatandaşların ekonomik varlığını doğrudan etkileyen faiz oranlarının indirimi konusunda ısrarla beklentilerden uzak bir şekilde karar almaktadırlar. Şüphelilerin bu eylemleri, kanımızca suç teşkil eden Türk Ceza Kanunumuzda düzenlenen Görevi Kötüye Kullanma suçunu oluşturmaktadır" dedi.
Star

Döviz Getirici Faaliyete Kredi Musluğu Açılıyor
Bankalar, turizm sektörünün aldığı krediler için artık zorunlu karşılık ayırmayacak. Bu durum bankaların elinde bulundurduğu mevduatın önemli kısmını turizmci ve ihracatçıya kredi olarak vermesinin önünü açacak. Verilen kredilerde daha karlı hale gelecek olan bankaların, turizmciye yönelmesi ve ülkeye girecek döviz miktarının artması bekleniyor. "Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak kullandırılan kredilerde bankalar artık zorunlu karşılık ayırmayacak. Bu durum, en başta turizm sektörünü etkileyecek. Bankaların elinde tuttuğu mevduatın tamamını kredi olarak kullanmasına olanak veren bu düzenlemeyle, bankalar döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik verdikleri kredilerde daha karlı hale geçecek. Bunun sonucunda, bankaların kredi vermek için başta turizm sektörü ve ihracatçılar olmak üzere onlarca sektöre yönelmesi bekleniyor.
Akşam

Bddk'nın Taksit Sınırlaması Alışverişi Yüzde 23 Azalttı
BDDK'nın, geçen yılın şubat ayında yürürlüğe giren ve bazı ürünlerde kredi kartına taksit sayısını 9 ile sınırlandıran; telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalarda ise ise tamamen kaldıran düzenlemesinin üzerinden 1 yıl geçti. BDDK, bu süre içinde kuyumla ilgili harcamalara ilişkin yeni düzenleme yaparak, ekim ayında kredi kartıyla altın satışına 4 taksit imkanı sağlansa da; Kredi kartı ile yapılan kuyumculuk alışverişi, 2013 yılında 12 milyar 72 milyon lira olurken, taksit imkanının kaldırılmasından sonra yüzde 19 azalarak 2014 sonunda 9 milyar 826 milyon liraya geriledi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerinden derlenen bilgilere göre, telekomünikasyon sektöründe yapılan alışverişin tutarı, geçen yıl yüzde 25 daralarak 20 milyar 755 milyon liradan 15 milyar 485 milyon liraya geriledi.
Akşam

DÜNYA

Fbı Ajanı Cihatçıyla Evlendi
IŞİD militanı Denis Cuspert'le evlenmek zorunda kalan FBI ajanı, hayatı tehlikeye girince Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldı. Alman Bild am Sonntag gazetesinin, ABD ve Alman istihbarat kayanaklarına dayandırdığı haberine göre, FBI ajanı IŞİD'in üst düzey yöneticileriyle bağlantı kurmakla görevlendirildi. Daha sonra IŞİD'e katılan 'Deso Dogg' lakaplı Alman rapçi Denis Cuspert'le tanışan kadın ajan, imam nikâhıyla onunla evlendi. Hayatı tehlikeye girince tutuklanan kadın ajan, Türkiye'ye kaçtı. Burada polis tarafından tutuklanan kadının ABD'ye gönderildiği belirtiliyor. Kendisini Ebu Talha el-Almani olarak tanıtan Cuspert, ABD tarafından 'savaş suçlusu' olarak 'uluslararası teröristler' listesine alındı.
Hürriyet

New York'ta Helal-Koşer Gerilimi
Ortadoğu sorunu New York'un caddelerinden de yaşanmaya başladı. Ancak bu kez gerilim alanı yiyecekler. Yahudilik inancına göre yenilmesi yasak olan gıdaları barındırmayan bir koşer ürünleri satan Yahudi bir satıcıyla, Müslümanlara uygun helal yiyecek satan Mısırlı bir satıcı, New York caddelerinde seyyar araçlarını en iyi yere yerleştirmek için mücadele ediyor. New York Post gazetesinin manşetine taşıdığı habere göre Yahudi satıcı Yisroel Mordowitz, Mısırlı Muhammed Mossad'ı 'helal mafya' olmakla suçluyor. Mossad ise Mordowitz için "Niye başka caddeye gitmiyor? Özellikle buraya geliyor. Beni bitirmek istiyor" diyor. Mordowitz, "Bana 'Yahudiler, İsrail'de insanları dışarı atıyor. Bunu burada yapma' demek istiyorlar" ifadelerini kullanıyor. Muhammed ise ticari rakibinin kendisine 'terörist' dediğini söylüyor. Muhammed Mossad, "İkiz kuleleri benim bombaladığımı söyledi. Bu ırkçılık" diye konuşuyor.
Hürriyet

Esad'a Ağır Darbe
Suriye'de muhalifler, Beşar Esad'a büyük darbe vurdu. Dera kırsalında yer alan Hizbullah destekli rejim güçlerinin bulunduğu Tel Fatima bölgesine yapılan saldırıda taraflar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Muhalifler, 50 rejim askerini öldürdüğünü ve 6 tankın da imha edildiğini duyurdu. Öte yandan eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Hizbullah'a Suriye'den çekilmesi çağrısında bulundu. Hariri, "Biz, Hizbullah'a, savaş ve barış kararlarında devletin çıkarlarının önüne geçmesi, Suriye rejimi ve İran'ı kurtarmak için devlet imkanlarını kullanarak Lübnan'ı askeri bir meydan yapması konusunda verilecek hiç bir hakkı tanımıyoruz" dedi.
Türkiye

Işid, Abd Üssüne Yaklaştı
Musul'u IŞİD terör örgütünden kurtarmak için operasyon hazırlıkları yapılırken, Irak ordusunun yeterliliği bir kez daha tartışma konusu oldu. Şii militanlar tarafından desteklenen Irak güvenlik güçleri, pazar Sabahı IŞİD tarafından aniden düzenlenen bir saldırının ardından geri çekildi. Amerikan gazetesi New York Times'ın güvenlik güçlerine dayandırdığı haberinde, başkent Bağdat'ın kuzeyinde yer alan ve Fırat Nehri üzerinde bulunan bir baraj bölgesinde gerçekleştirilen saldırının ardından ordunun geri çekildiği belirtildi. Çatışmalarda dokuz militanın ve altı askerin öldüğü aktarıldı. IŞİD'in intihar saldırganlarıyla ordunun pozisyon aldığı yerlere saldırdığı belirtilirken ordunun örgüte teslim olması, Irak'ın IŞİD'e nasıl direneceği soru işaretlerini güçlendirdi. IŞİD ayrıca Irak'ın batısındaki Enbar eyalatinde bulunan ve ABD üssüne sadece sekiz kilometre mesafedeki Bağdadi kentini de perşembe günü ele geçirmişti. Bağdadi'nin merkezine sadece sekiz kilometre uzaklıkta 300 ABD askerlerinin Irak ordusundan 800 askeri eğittiği Ayn El Esad askeri üssünün olması kaygı yaratan bir diğer unsur. El Cezire'ye göre bu mesafe IŞİD'e askeri üsse saldırı düzenleme menzili sunuyor. Enbar Eyalet Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, 1000'den fazla IŞİD üyesinin Bağdadi kentini ele geçirdiği söyledi.
Milliyet

Sıra Danimarka'da
Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Fransa'nın başkenti Paris'te kana bulandığı olayın ardından bu kez Danimarka benzer bir katliam girşimine sahne oldu. Önceki gün bir saldırgan, başkent Kopenhag'da, Hz. Muhammed karikatürleri çizen İsveçli Lars Vilks'in organize ettiği ve Fransa elçisinin de katıldığı, Charlie Hebdo ve ifade özgürlüğü konulu bir toplantının yapıldığı kafeyi taradı. Olayda bir kişi hayatını kaybetti. Saldırganın hedefinin karikatürist Lars Vilks olduğu açıklandı. Daha sonra, söz konusu kafeye yarım saat yürüme mesafesindeki sinagoga saldıran kişi, Dan Uzan adlı 37 yaşındaki Yahudi'yi öldürdü, 2 polisi de yaraladı. Danimarka polisi, dün sabaha karşı Nörrebro istasyonunun yakınında "dur" ihtarına uymayıp polise ateş açan kişinin vurularak öldürüldüğünü belirterek bu kişinin her iki saldırının sorumlusu olduğunu kaydetti. Batı basınında yer alan haberlere göre saldırgan Charlie Hebdo saldırganlarından ilham alarak bu eylemi gerçekleştirdi. Fransa'nın ardından Avrupa'nın diğer ülkelerinde de benzer saldırılar yaşanabileceği, bunlar arasında Danimarka'nın da yer alacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyordu.
Akşam

Ukrayna'da Ateşkes İhlalle Başladı
Ukrayna'nın doğusunda dün gece yarısından itibaren orduyla silahlı ayrılıkçılar arasında ateşkes yürürlüğe girdi. Ancak ateşkesin üzerinden saatler geçmeden, saldırı haberleri geldi. Kiev yönetimi, Luhansk bölgesinde iki sivilin ayrılıkçıların attığı roket sonucu öldüğünü duyurdu. Belarus'un başkenti Minsk'te varılan anlaşma uyarınca Ukrayna Cumhurbaskanı Petro Porosenko, Genelkurmay Baskanı Viktor Muzhenko ile birlikte gece saatlerinde televizyon yayınına çıkarak orduya ateşkes emri vermişti.
Akşam

POLİTİKA
Seçimde İlk Sıra Kadınlara
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tarsus'ta katledilen Özgecan Aslan'ın hatırasına İstanbul, Ankara ve İzmir'de tüm seçim bölgelerindeki ilk sıraları kadın adaylara bırakma kararı aldı. İstanbul 2'nci bölgeden seçimlere katılacak olan Kılıçdaroğlu kendi seçim bölgesinde de ikinci sırayı önseçimden gelecek adaya ayırdı. Bu karar Türkiye Siyasi tarihinde de bir ilke neden olacak, CHP Lideri Kılıçdaroğlu alışılmışın aksine genel seçimlere İstanbul 2'nci bölge üçüncü sıradan milletvekili adayı olarak katılacak. Karar partinin diğer önemli isimlerini de etkileyecek. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin İstanbul birinci bölge, Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu'nun ise üçüncü bölge üçüncü sıradan aday olacak. Mehmet Bekaroğlu'nun da birinci bölge 5'inci sıradan aday gösterilmesi planlanıyor. CHP Parti Meclisi'nde alınan diğer kararlar ise özetle şöyle: Parti Meclisi'nin kararına göre CHP, "41 ilde Önseçim 10 ilde de Eğilim Yoklaması" yapacak. Önseçim ve eğilim yoklaması yapılacak bu illerde 39 milletvekilinin ismi de "Merkez Yoklaması" yoluyla belirlenecek. Fermuar sistemi olarak nitelendirilen yönteme göre önseçim yapılacak iller arasında yer alan İstanbul 3 ve Ankara ile İzmir'in iki seçim bölgesinin bazı sıralarla, Antalya'da 3'üncü, Aydın ve Trabzon'da birinci sıralar Genel Merkez kontenjanı için boş bırakılacak. İstanbul bir ve üçüncü bölgede "1, 3, 5, 7 ve 9" ikinci bölgede ise "1, 3, 5, 7'nci" sıralardaki milletvekili adayları genel merkez tarafından belirlenecek. Ankara'da ise birinci seçim bölgesinde "1, 3, 5, 7" ve ikinci seçim bölgesinde "1 ve 3'üncü" sıralardaki milletvekili adayları genel merkez tarafından belirlenecek. Ankara birinci bölge üçüncü sıradan da Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik'in aday gösterilmesi bekleniyor. İzmir'de ise birinci ve ikinci seçim bölgelerinde "1, 3 ve 5'inci" sıraların genel merkez tarafından belirlenmesine karar verildi. Seçim bölgesi Antalya'da önseçim isteyen eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın ise istediği oldu. Ancak CHP Genel Merkezi Antalya 3'üncü sıra milletvekili adayının merkezden belirlenmesine karar verdi. Bu nedenle Baykal yeniden aday olmaya karar verirse Antalya'da önseçime girecek. Eğilim Yoklaması yapılacak 10 ilde de bazı sıralar genel merkez kontenjanı için ayrıldı. Genel merkez Adana'da 2 ve 5, Mersin'de 1 ve 4'üncü sıra milletvekili adaylarını kendisi belirleyecek. Bu belirlemeye ek olarak genel merkez yönetimi eğilim yoklaması sonucu ortaya çıkacak sıralamayı da değiştirebilecek. Eğilim yoklaması yapılacak diğer iller ile bu illerde kullanılacak kontenjan sıraları ise şöyle sıralandı: Adıyaman ve 2'nci sıra, Maraş ve 2'nci sıra, Kayseri ve 2'nci sıra, Tekirdağ ve 1'inci sıra, Zonguldak 2'nci sıra ve Malatya. Genel Merkez, aralarında son kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip olan Muharrem İnce seçim bölgesi Yalova ile Kocaeli, Eskişehir, Hatay, Artvin, Diyarbakır, Gaziantep Mardin ve Van'ın da olduğu 30 ilde ise önseçim ve eğilim yoklaması yapmayacak; bu illerin tüm milletvekili aday listesini kendisi belirleyecek.
Hürriyet

İnsan Suretindeki Yaratıklar
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine ilişkin, "Bu saldırıyı lanetlemek yetmez, kınamak kafi gelmez" dedi. Bahçeli, sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şunları yazdı: "Dilin kalpten geçenleri tam anlatamadığı, kuytuda fokur fokur kaynayan hislere tercüman olamadığı zamanlar vardır. Söz kimi zaman düğüm düğüm olur boğazı mühürler. Bir şey söylemek isterseniz, ama yine de yutkunup susmayı tercih edersiniz. Haricinizde yaşanmış bazı acıları en derininizde duyarsınız. Vicdanınız sanki zelzele geçirmiş gibi olur, hüzünlenir, kederle dolarsınız. Özgecan kızımızın vahşete kurban gittiğini öğrenmek bana bunları düşündürdü. İnsan olmakla insani davranmak aynı şey değildir. İnsanlığını her yönüyle tekzip eden, insanlığın ortak miras ve emanetini tepeleyen bir alçağa emin olun tahammül edilemeyecektir. Özgecan, gencecik yaşta felaketle tanıştı ve hunharca katledildi. Ailesinin ve hepimizin ciğeri yandı. Başımız sağ olsun. İnsan suretindeki yaratıklar mazlum kızımızın kanını döktü, en iğrenç şekilde, gün yüzünü çok az görmüş işkencelerle canını aldı. Bu saldırıyı lanetlemek yetmez, kınamak kafi gelmez. Çünkü hiçbir söz kızımızın yaşadıklarını ve canileri tarif etmez, edemez. İnsanlığın yüz karası canavarların hak ettiği cezayı bulması önce Rabbim'den niyazım, sonra da hukuk insanlarından isteğimdir. Saray'daki diyordu ya, 'biz siyasiler ülkemizde işlenen cinayetlerin sorumlusuyuz.' O zaman sorumlu ve suçlular ayağa kalkmalıdır. Yine de umutsuz olmayın, yılgın durmayın.
Milliyet

Artık 'İşçi' Değil 'Vatan' Partisi
Doğu Perinçek'in liderliğini yaptığı İşçi Partisi'nin ismi, dünkü kurultayla "Vatan Partisi" olarak değişti. Ankara Spor Salonu'nda dün düzenlenen kurultaya İzmir Bağımsız Milletvekili Birgül Ayman Güler, eski bakanlardan Yaşar Okuyan ve Ufuk Söylemez, eski İstanbul Valisi Erol Çakır, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan katıldı. Kürsüye, "Milliyetçiler, Halkçılar, Sosyalistler" yazılı dev pankart ile Gezi protestolarında öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan fotoğrafları asıldı. Soma ve Yatağan işçileri baretleri ile Tes-İş üyeleri önlükleri ile kurultay salonuna gelirken, yeni ismiyle Vatan Partisi'nin Başkanı Perinçek, salonda işçi baretiyle oturdu. Perinçek, "Kurultay Divanı'nda kimler var: Türk'ü, Kürdü ve Ermenisi ile Türk Milleti var" dedi. Perinçek, yakılarak katledilen Özgecan Aslan'ı andığı konuşmasında, "Bu karanlık manzara karşısında cumhuriyet öncüleri olarak kendimizi affetmiyoruz" dedi. Perinçek konuşmasını partinin yeni ismine vurgu yaparak "Koş vatana. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır. Birgül Ayman Güler'i, Süheyl Batum'u, kurultayımıza mesaj gönderen Emine Ülker Tarhan'ı Vatan'a çağırıyoruz" diye bitirdi. Partinin, tek yıldız şeklindeki amblemi de "iki başak arasında yıldız" olarak belirlendi. Amblemin, "çoban yıldızını saran iki başak" anlamına geldiği bildirildi. Partiye üye olan isimler arasında şunlar var: Yargıtay Onursal Üyesi- Emekli Hakim Turgut Okyay, E.Korg. - Genelkurmay İstibarat Dairesi E. Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Devlet Eski Bakanı Tayfun İçli, İstanbul E. Valisi Erol Çakır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik E. Bakanı Yaşar Okuyan, Emekli Tuğgeneral Ahmet Ergören, Ergenokon Davası avukatı Av. Yıldırım Çavuşovalı, Somalı işçi Önderi Sefa Köken, Şehit Aileleri Derneği E. Başkan Yardımcısı Sezai Okay, Yatağan işçisi Önderi Kadir Uyar, CHP Kadın Kolları MYK E. Üyesi Semiha Boya, eski Tümgeneral Levent Ersöz.
Milliyet

'Güvenlik Paketi' Varsa Silahsızlanma Yok
İmralı'da Abdullah Öcalan, Kandil ekibi ve hükümet arasında çözüm sürecine dair süren yoğun temaslar sonrası Kandil'deki son görüşmeden beklenen silahsızlanma açıklaması gelmedi. İmralı'da 4 Şubat'ta Öcalan ile görüşen, sonrasında hükümet temsilcileriyle bir araya gelen ve hafta sonunda Kandil'e giden, aralarında HDP'li Ceylan Bağrıyanık'ın da bulunduğu genişletilmiş HDP heyeti, KCK'nın başkanlık konseyi üyeleri ile görüştü. Cumartesi akşam saatlerinde Türkiye'ye dönen heyet, Kandil'deki görüşmenin detaylarını dün yazılı bir açıklama ile duyurdu. Açıklamada, "Silahlı güçlerin Türkiye'yi terk etmesi ve örgütün silah bırakması" beklentisine yanıt verilmezken, Kandil'deki ekiple hükümet arasındaki görüş ayrılıkları net biçimde ortaya koyuldu. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Toplantıda KCK yetkilileri, çözüm süreciyle ilgili halen müzakere sürecine geçilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, AKP Hükümeti'nin somut olarak müzakere başlıklarında kalıcı barışa gidecek çalışmalar yapmak yerine, kamuoyunda gerçekliğe tekabül etmeyen beklentiler üzerinden algı yönetimi oluşturma çalışmalarıyla zaman harcadığı tespitini yapmıştır. Öcalan'ın hazırladığı müzakere ve çözüm taslağında 15 Şubat'a kadar müzakere başlıklarında mutabakat sağlanması gerektiğine dikkat çeken KCK yetkilileri, AKP Hükümeti'nin çözüm takvimini boşa çıkarmaya çalışan bu tutumunun Kandil'de tepkiyle karşılandığını ifade ettiler. İç Güvenlik Paketi ile AKP'nin tüm toplumsal muhalefeti tamamen sindirmek istediği belirtilmiştir. İç güvenlik paketini çıkarmanın müzakere sürecini de tehlikeye atacağı, paket zihniyetinin müzakereye gelmeme zihniyeti olduğu net olarak ifade edilmiştir. Sivil toplum örgütlerinin ve Türkiye halkının büyük bir kesiminin, bu pakete karşı tepki göstermesinin anlamlı olduğu, pakete karşı tüm demokratik çevrelerin mücadele birliği içerisinde olmasının önemli olduğu vurgulanmıştır. AKP'nin otoriterleşmeyi esas alan iç güvenlik paketleri yerine demokratikleşmeyi esas alan yasal düzenlemeleri Meclis gündemine getirmesi gerektiği belirtilmiş, AKP'nin kendi seçim çıkarları peşine düşmek yerine, tüm halklarımızın demokratik geleceğini ilgilendiren konularda somut çalışmalar yapmasının önemine değinilmiştir."
Milliyet

SPOR

Galatasaray'da Teknik Direktör Cesare Prandelli dönemindeki performansı tartışma yaratan ancak Hamza Hamzaoğlu'nun gelmesinden sonra başarılı bir grafik çizen Wesley Sneijder sonunda yeni kontratı kaptı. Sarı-Kırmızılı yönetimin ilk yarıda sözleşme uzatma talebini geri çevirdiği Hollandalı futbolcuyla önümüzdeki günlerde masaya oturup üç yıllık imza attıracağı ortaya çıktı. Devre arasında Juventus'un yaptığı 12 milyon euroluk teklifi geri çeviren Galatasaray, Sneijder'la sezon bitmeden kendisinin istediği gibi uzun süreli bir sözleşme yapmak istiyor. Zira son günlerde yükselen grafiği Torku Konyaspor ile oynanan kupa maçında tavan yapan 30 yaşındaki oyuncuya başta Premier Lig ekiplerinden Manchester United, Manchester City ve Chelsea olmak üzere birçok kulüpten teklif var. Hollandalı yıldız, Sarı-Kırmızılı kulüple sözleşmesini 30 Haziran 2019'a kadar uzatma karşılığında her yıl için daha önce aldığı senelik 3.2 milyon euro+maç başı 25 bin euro alacak. G.Saray, İnter'den bonservisini 7.5 milyon euroya aldığı Sneijder'e imza parası, yıllık ücret ve maç başıyla birlikte yaklaşık 15 milyon euro ödedi.
Star

Gol düellosunda Trabzon, Başakşehir'i yıktı: 3-2. 14'te Mehmet Ekici kendisine yapılan faul sonrası kazanılan serbest atışta topu köşeden ağlara yolladı: 1-0. 18'de Alpaslan son çizgiye inip ortaladı, Mahmut ağları sarstı: 1-1. 24'te Mehmet Ekici'nin kullandığı köşe atışından Sefa kafayla bir kez daha fileleri havalandırdı: 2-1. 26'da Edin Visca'nın şutunda Fatih Atik'in bacağına çarpan top ağlara gitti: 2- 2. 45'te Medjani dokundu, top dışarı gitti. 47'de Mehmet Ekici uzaktan kaleyi yokladı, top Volkan'da kaldı. 49'da Visca'nın şutunda Hakan topu kontrol etti. 51'de Alpaslan gelişine sert vurdu, üstten dışarı gitti. 53'te Özer ceza alanı dışından vurdu, defansa çarpan top ağlara gitti: 3-2. 74'te Deniz Yılmaz'ın pasında soldan ceza alanına giren Aytaç'ın çaprazdan şutunda top uzak direk dibinden auta çıktı. 83'te Aytaç'ın sert şutunda top üst direğe çarpıp dışarı gitti. 90'da Medjani vurdu, üstten auta çıktı.
Star

Beşiktaş, Bursa önünde ipten döndü: 3- 2. 12'de defansın arkasına sarkan Bakambu, ileri çıkan Tolga'nın üzerinden aşırdı: 0-1. 20'de Gökhan ceza alanı içinde önünü boşalttı, vuruşunda kaleci kornere çeldi. 23'te Sosa topu kontrol edip, Gökhan'a verdi, onun pasında Demba Ba düzeltip vurdu: 1-1. 48'de Motta sol çaprazdan vurdu, kaleciden döndü. 60'ta Olcay ortaladı, Demba Ba'nın kafa vuruşunda kaleci Harun gole izin vermedi. 66'da Sosa serbest vuruşta sol çaprazda olmasına rağmen direkt kaleye gönderdi. Harun parmaklarının ucuyla kornere çeldi. 74'te Gökhan kaleciye takıldı. 87'de Gökhan ceza alanı çizgisi önünden müthiş vurdu: 2-1. 90'da kafalardan seken topu önünde bulan Ozan yerden vurdu: 2-2. 90+3'te Şener, Kerim'i düşürünce kazanılan penaltıyı Demba Ba ağlara yolladı: 3-2.
Star

2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na yönelik hazırlık sürecini bizzat takip eden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, çok önemli açıklamalar yaptı: "Rio 2016 yolunda unutulmaz başarılara imza atmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu noktada başta federasyonlarımız olmak üzere herkese büyük sorumluluklar düşüyor. Ülke sporuna yakışır başarılar elde etmek adına çalışmalarımızı gece gündüz demeden sürdürmemiz şart. Rio'ya tarihimizin en yüksek sporcu sayısıyla gitmek istiyoruz. Bunu gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum. Ama buradaki hedefimiz sadece bu konu başlığında sınırlı kalmamalı. Umuyorum ki, 2016 Rio de Janeiro Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları, en fazla madalya kazandığımız organizasyon olarak da kayıtlara geçecek. Bunu sağlamak için elimizden gelen her türlü çabayı ortaya koyacağız. Türkiye'nin çok önemli bir spor ülkesi olduğunu Rio'da en güzel örnekleriyle dünyaya göstereceğiz. Bizim buna inancımız var."
Akşam


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme