22 Şubat 2015 Pazar

22.02.2015 Genel Gündem


22.02.2015

GÜNCEL

'Ben Chp'liyim Oğlum Mhp'li, Suç Mu Bu!'
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde formasyon dersleri alan ülkücü grup ile sol görüşlü ve doğu kökenli öğrenciler arasında bir süredir devam eden sözlü tartışmalar önceki gün kavgaya döndü. Akşam saatlerinde okula gelen yaklaşık 40 kişilik ülkücü grup ile 20 kişilik karşıt görüşlü öğrenciler arasında, Edebiyat Fakültesi önündeki kafeteryada kavga çıktı. Kavgada, Ülkü Ocakları'nın Ege Üniversitesi sorumlusu olan Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun yanı sıra, karşı gruptaki Nurullah Semo ve yine her iki gruptan 6 öğrenci yaralandı. Bacağından aldığı yarayla aort damarı kesilen Çakıroğlu, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Çakıroğlu için Özkanlar Fatih Cami'nde yapılan cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Acılı baba Fuat Mahir Çakıroğlu, tabutun başından bir an olsun ayrılmadı. Kedisinin CHP'li olduğunu söyleyen Fuat Mahir Çakıroğlu, gözyaşları içinde şunları söyledi: "Ben CHP'liyim, yönetici değilim. Gider oyumu kullanırım. Ama oğlum MHP'li oldu. Suç mu öyle olması? Oğlum Türk olduğu için saldırıya uğradı. Oğlumun üç ayı vardı mezun olmasına. Ona izin vermediler. Hep başarılı öğrencileri seçiyorlar. Bu organize bir hareket. Bu olaylar bitecek mi? Bitmeyecek, yine devam edecek. Önlem alınsın. Benim başıma geldi. Ben acıyı yaşadım başkaları yaşamasın." Olayların ardından Ege Ünivesitesi Senatosu Pazartesi, salı ve çarşamba günleri eğitime ara verilmesine karar verdi.
Vatan


Meclis, Paketi Beş Gündür Konuşamadı 
TBMM Genel Kurulu, muhalefetin çok sert eleştirdiği 'İç Güvenlik Tasarısı'nın görüşmelerine gerginlik nedeniyle beş gündür geçilemedi. Genel Kurul önceki gün yine gergindi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının tümü üzerinden söz sırası gelen milletvekillerini kürsüye davet etti. HDP, CHP ve MHP'li milletvekilleri kürsüye gitmedi. Bunun üzerine Başkanvekili Sadık Yakut, söz sırası gelen AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'yı kürsüye davet etti. Başkanlık divanı önünde Sadık Yakut ile konuşan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Bostancı'yı görünce hızla kürsüye geldi ve onu engellemeye çalıştı. Bunun üzerine kürsünün etrafı bir anda AK Parti ve HDP'li milletvekilleriyle doldu ve iki parti milletvekilleri arasında itişmeler yaşandı. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut oturuma dün saat 14.00'da yeniden başlamak üzere ara verdi. Genel Kurul dün de paket görüşmelerine başlayamadı. Akşam saatlerine kadar milletvekilleri Genel Kurul'da gündemdışı konuşmalar yaptı. Görüşmeler bugün de devam edecek.
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 94, 7288-95, 1541                            
ABD Doları 2, 4510-2, 4610/  
Euro 2, 7890 -2, 7971/ 
İngiliz Sterlini 3, 7754-3, 7833                

Kendi Elektriğini Üretene Hibe Geliyor
Enerji kaynaklarını yerlileştirme çalışmaları devam ederken, yenilenebilir enerjiye yönelik olan destekler de artıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yenilenebilir enerjiye önemli miktarda destek sağlayacak. IPARD-II Programının yürürlüğe girmesi ile bu alandaki yatırımlara yüzde 100 oranında hibe verilerek sektördeki önemli bir açığın kapatılması hedefleniyor. 2014-2020 tarihlerini kapsayan program kapsamında işletmelerin kendi tüketimini karşılayabilmesine yönelik yatırımlara ve münferit yenilenebilir enerji tesisi kurulumuna sağlanacak olan hibe desteği toplamda 300 milyon Euro'nun üzerinde olacak. Yatırımcıların kendi katkısı ile bu rakamın 500 milyon Euro'ya kadar çıkacağı öngörülüyor. Yüzde 75'lik kısmı Avrupa Birliği bütçesinden yüzde 25'lik bölümü ulusal bütçeden karşılanacak olan destekler sayesinde TKDK, yenilenebilir enerji alanında hibe desteği sağlayan en önemli kurumlardan biri haline gelmiş olacak. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı, 13. Çağrı dönemi ile destek kapsamına alınan yenilenebilir enerji yatırımlarının IPARD-II Programı ile önemli bir ivme kazanacağını dile getirdi. TKDK Başkanı Nazlı, hali hazırda devam eden IPARD Programı kapsamında yenilenebilir enerji yatırımlarının destek kapsamına alındığını ifade ederek, "Bu çağrıda mevcut işletmelerin kendi elektriğini güneş enerjisinden üretmesi için 23 adet proje başvurusu alındı. Söz konusu 23 projenin toplam kurulu gücü 6.5 megavattır (MW). Türkiye'nin 2014 yılı başındaki güneş enerjisi toplam kurulu gücünün 18 MW olduğu düşünüldüğünde TKDK'nın kısa vadede bile sektöre sunduğu katkı göz ardı edilemeyecek ölçüdedir" dedi. Başkan Nazlı, 'Kırsal Altyapı Hizmetlerine Fiziki Yatırımlar' sektörü kapsamında sadece belirli kamu tüzel kişilerine (Belediyeler, Köy İdareleri, İl Özel İdareleri, Organize Tarım Bölge Yönetimi, 5355 Nolu yasaya göre kurulan Birlikler) bağımsız yenilenebilir enerji tesislerinin kurulumu için destek sağlanacağını ifade ederek, bu sektörde uygulanacak hibe oranının yüzde 100 olduğunu, toplam hibe miktarının ise 94.2 milyon Euro olacağını kaydetti.
Star

Maliye'den 3 Bin Kişiye İş..
Kayıt dışı ile mücadele kapsamında müfettiş sayısını artırmayı planlayan Maliye Bakanlığı, ağırlık uzmanlardan oluşan binlerce personel alacak. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 2015 yılında bin 500 gelir uzman yardımcısı, 150 avukat, 200 koruma ve güvenlik görevlisi, 200 şoför ve 200 hizmetli ile birlikte 2 bin 250 kişilik yeni istihdam sağlamayı planlıyor. Vergi müfettişi alımları ile birlikte 2015 yılında toplam rakamın 3 bini bulacağı ifade ediliyor. Maliye, yeni yılda elektronik tahsilatını artırmak için çalışmalarına hız verdi. Vergi tahsilatına yetkili bankaların vadesinden sonra vergi tahsilatı yapabilmeleri için program değişikliği çalışmaları tamamlandı. Bankaların internet bankacılığı ile vergi tahsilatı yapabilme çalışmaları tamamlanarak 24 banka performans programı ile uygulamaya geçti. İnternet bankacılığı üzerinden vergi tahsilatının bütün bankalara yaygınlaştırılması çalışmaları ise devam ediyor. Maliye kredi kartı tahsilatına yönelik çalışmalarına yeni yılda hız veriyor. 2015 yılında tüm vergi ve ceza türlerinin kredi kartı ile tahsilatının yapılabilmesi amacıyla çalışma yürütülecek.Halen geçiş ücreti ve buna bağlı idari para cezası, karayolları taşıma kanunu idari para cezası, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezaları, gayrimenkul sermaye iradından kaynaklı gelir vergisi, 6111 sayılı Kanun kapsamında yapılan ödemeler ile ilgili tahsilatlar kredi kartı ile yapılabiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı personelin çalışma koşullarının daha uygun hale getirilmesi amacıyla çalışmalar yaparken, denetim alt yapısını da güçlendiriyor. Vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi kapsamında denetim kapasitesinin artırılmasına imkan verecek denetim taşıt alımı projesi ile 2015 yılında yaygın ve yoğun vergi denetim hizmetleri ile diğer hizmetlerin gerçekleştirilmesi için mevcut taşıtlara ilave olarak 10 adet binek otomobil, 20 adet minibüs, 2 adet pick-up ve 40 adet panel araç alımı planlanıyor.
Star

Tribünlere Oynamıyorsa Yeni Paket Hazırlayacak
Yunanistan'la ilgili sıkıntı şimdilik kaydıyla aşılmış görünse de Salı günü her an herşeyin değişebileceği sancılı bir süreç yaşanıyor. Euro Bölgesi Maliye bakanları 5 saati aşkın bir toplantının ardından Yunanistan'a 4 ay daha süre verilmesi ve mali programın devamı konusunda uzlaştı. Ancak nihai karar Salı günü verilecek. Bu toplantı öncesi de Yunanistan'ın ikna edici samimi bir programla maliye bakanlarının karşısına çıkması gerekiyor. Aslında elinde çok da güçlü kartlar olmadığı halde Euro Bölgesi'ne adeta şantaj yapan Yunanistan'ın yeni hükümetinin bu 3 günü nasıl değerlendireceği ise muamma. Siyasiler halen kendi halkına "Biz taviz vermedik, istediğimizi kopartacağız" mesajı vermeye çalışıyor. Almanya başta olmak üzere Yunanistan kamburunu sırtında taşımak istemeyen ülkeler ise kendi kamuoylarına "Yunanistan ya dediklerimizi yapacak ya da Euro bölgesini terkedecek. Sırtınıza Yunanlılar için ekstra yük yüklemeyeceğiz" diyor. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, ülkesinin artık dışarıdan "verilen komutları takip etmeyeceğini", hangi reformları uygulayacaklarını kendilerinin belirleyeceğini söyledi. Euro Bölgesi'yle mali programın 4 ay uzatılması anlaşmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Varoufakis, "Kaderimizin ortak yazıcıları olmaya başlıyoruz" diye konuştu. Varoufakis, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında vardıkları uzlaşmanın Yunanistan'a bütçe fazlası hedeflerinde esneklik sağladığını ve ekonomik durgunluk nedeni olabilecek yeni kemer sıkma önlemlerinden kurtulduklarını iddia etti. Varoufakis, "Kutlama zamanı değil. Bu anlaşma küçük bir adım. Her büyük çaba küçük bir adımla başlar" şeklinde konuştu. Yanis Varoufakis, "Durumu istikrara kavuşturacak anlaşma için temeli hazırladık fakat mali açık sorununu çözmedik. Bu ilk adım" dedi. Varoufakis, mali programın 4 ay uzatılmasının ardından Euro Bölgesi'yle Yunanistan'ın borç yükünü hafifletecek yeni bir anlaşma için masaya oturacaklarını da söyledi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ise mali program başarıyla tamamlanmadıkça Yunanistan'a ödeme yapılmayacağını vurguladı.
Vatan

Rusya'ya İhracatta Tek Yetkili Tim
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) kapsamında ihracatta danışma, denetim ve veri giriş faaliyetleri konusunda tek yetkili kuruluş olduğunu bildirdi. Daha önce aynı işlemler için yetkilendirilen firmanın yetkilerinin 25 Şubat itibarıyla sonlandırıldığını ifade eden Bakan Canikli, şunları kaydetti: "BGH kapsamında ihracatta danışma, denetim ve veri giriş faaliyetleri tek yetkili olarak TİM tarafından gerçekleştirilecek. Bakanlığımız ile TİM arasında imzalanan protokole göre, TİM tarafından BGH kapsamında şifre temini, veri girişi ve veri iletimi işlemleri için hizmet sunduğu ihracatçılardan herhangi bir ad altında ücret talep edilmeyecek. Böylelikle BGH, ihracat maliyetlerini düşüren ve ülkemiz rekabet gücünü arttıran bir proje olarak ihracatçılarımızın kullanımına sunulmaktadır." Canikli, pilot proje kapsamında, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Moskova'daki Vnukovo Havalimanı arasında başlatılan sistemin, farklı taşıma modlarında kullanımına imkan sağlayacak şekilde kara sınır kapıları ve limanlara yaygınlaştırıldığını ifade etti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de uygulamanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında sağladıkları katkılardan ötürü Bakan Canikli ve bakanlıktaki tüm ilgili çalışanlara teşekkür ederek şunları söyledi: "2008'de ilk olarak Vnukovo Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki ihracat işlemlerinde pilot uygulama ile başlatılan BGH sistemi TİM'in koordinasyonuyla geliştirildi. Uygulamanın etkin şekilde devam ettirilmesiyle ihracat işlemlerinde önemli kolaylıklar sağlanması, süreçlerin daha doğru ve etkin işlemesi ve işlemlerin maliyetlerinin azaltılması hedefleniyor."
Vatan

Batmam Deme Orası Batman
Siirt, yüzde 1,33 olan takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranıyla geçen yıl borcuna en sadık il olurken bankacıların korkulu rüyası ise Batman oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, geçen yıl Türkiye'de takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranının en düşük olduğu il Siirt çıktı. Buna göre Siirt, kredi geri ödemede en başarılı il oldu. Söz konusu kentin takipteki alacakları ise 26 milyon 530 bin lira olarak gerçekleşti. Bu anlamda Siirt'i Kırşehir takip etti. Takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranının yüzde 1,37 olduğu Kırşehir'in takipteki alacakları 28 milyon 190 bin lira. Kırşehir'in ardından yüzde 1,6 ile Rize, yüzde 1.66 ile Çankırı, yüzde 1,77 ile de Bingöl geldi. Geçen yıl kredisini geri ödemede en başarısız il ise Batman oldu. Yaklaşık 138 milyon liralık takipteki alacağı olan kentin, bu alacaklarının toplam nakdi krediye oranı yüzde 5.74 olarak gerçekleşti. Batman'ı yüzde 5.21 ile Zonguldak takip etti. Zonguldak'ın ardından ise yüzde 4.74 ile Adana, yüzde 4.5 ile Diyarbakır ve Bilecik geldi. 11 milyar 729 milyon lirayla takipteki alacak miktarı en fazla olan İstanbul ise yüzde 2.31'lik takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranı ile kredi ödemede en başarılı 18. kent oldu. Takipteki alacağı 5.3 milyar liraya varan Ankara'da ise söz konusu oran yüzde 3.4 olarak gerçekleşti. Böylece Ankara sıralamada 60. oldu. 2.9 milyar liralık takipteki alacağı olan İzmir ise yüzde 4.35'lik oran ile 76'ncı sırada yer aldı.
Vatan

O Murakıp Açıga Alındı
Bazı murakıpların, 17 ve 25 Aralık olayları öncesinde AK Parti'ye yakın işadamlarının banka hesaplarına girdiği ve bu bilgileri Pensilvanya'ya ilettikleri iddiasıyla başlayan tartışmalar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aldığı kararla yeni bir boyut kazandı. BDDK, murakıplardan Murat Yıldırım hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Yıldırım'ın açığa alındığı belirtildi. BDDK tarafından iki kamu bankasında murakıp olarak görevlendirilen 8 kişinin, "banka hesaplarına usulsüz girdikleri" öne sürülmüştü. Murakıpların hesapları inceledikleri işadamları arasında; Ethem Sancak, Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, İbrahim Çeçen, Celal Koloğlu, Emrullah Turanlı, Muharrem Usta, Abdülkadir Kart gibi tanınmış kişilerin de olduğu belirtilmişti. Hesaplarına girilen diğer isimlerin arasında; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Ela Çakıcı ile Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Arıncı'nın da bulunduğu kaydedilmişti. Murakıpların bu incelemeleri savcı talimatı olmadan yaptıkları öne sürülmüştü. Bu gelişmelerin ardından murakıplardan Murat Yıldırım'ın hesaplardan elde edilen bilgileri Pensilvanya'ya götüren kişi olarak belirlendiği iddia edilmişti. Yıldırım ise "Pensilvanya'ya gittiği" ve "Fethullah Gülen ile yüz yüze görüştüğü" iddialarını yalanlamıştı.
Akşam

Devletten İstihdama 120 Bin Kişilik Katkı.
Kamu, artan personel ihtiyacını karşılamak için geçen yıl istihdam ettiği kişi sayısını yaklaşık 120 bin artırdı. Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'nın istihdam verilerine göre, devlet, kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak ve çeşitli hizmet alanlarında oluşan personel açığını gidermek için personel takviyesine gitti. Kamunun istihdam ettiği kişi sayısı, emeklilik ve istifalara karşın çeşitli istihdam türlerinde 120 bin 455 arttı. Böylece 2013 sonunda 3 milyon 319 bin 584 olan kamunun personel sayısı, geçen yılın sonunda 3 milyon 440 bin 39'a yükseldi. Kamudaki yıllık istihdam artışı yüzde 3.6 olarak gerçekleşti.
Akşam

DÜNYA
Rus Tankları Ukrayna'da İlerliyor
Ukrayna hükümeti, Rusya'yı Mariupol'ün doğusundaki Novoazovsk kentine tank ve asker sevkiyatı yapmakla suçladı. Ukrayna Ordusu Sözcüsü Andriy Lysenko, "Minsk anlaşmasına rağmen, Rusya'dan Ukrayna'ya askerî teçhizat ve mühimmat gönderiliyor" diye konuştu. Lysenko, 20'den fazla Rus tankı, 10 füze sistemi ve çok sayıda askerin ülke sınırlarına girdiğini söyledi. Bu arada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'u arayarak Ukrayna'nın doğusundaki Debaltseve'de ayrılıkçıların yaptığı saldırıları kınadı. Biden, Rusya'nın artık çatışmaların ardında sadece yerel ayrılıkçıların bulunduğu iddiasının arkasına saklanmayı sürdüremeyeceğini ifade etti. Kanada Dışişleri Bakanı Rob Nicholson da ''Rusya'yı, Minsk taahhütlerine tam olarak uymaya ve ateşkes ihlallerine derhal son vermeye çağırıyoruz'' dedi.
Türkiye

Yanlış Yaparsan Tel Aviv'i 7 Dakikada Yok Ederiz
İran, İsrail'in 'nükleer santralinizi vururuz' tehdine sert cevap verdi. İran'ın Dini Liderin Devrim Muhafızları Ordusu Temsilcisi Mücteba Zülnur yaptığı açıklamada, "Siyonist rejim bir yanlış yaparsa yedi dakikadan kısa bir sürede Tel Aviv'i yok ederiz" dedi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın İran'ın nükleer santrallerinin vurulmasına ilişkin açıklamalarını değerlendiren Zülnur, "Siyonist rejim savaşı kazanacağına inanıyorsa eğer, bugünü yarına ertelemez, girişimde bulunurdu. Ancak buna güçleri yok. Onlar sadece korku salmaya çalışıyorlar ancak hiçbir şey yapamazlar. Siyonist rejim şansını denemek ister ve İran'a füze saldırısında bulunursa eğer, o füzenin tozu dumanı bizim topraklarımıza ulaşmadan önce bizim füzelerimiz 6-7 dakikada Tel Aviv'in kalbine ulaşarak Siyonist rejimi yok eder" dedi. Zülnur, "Siyonist korkaklar Hamas ile dahi baş edemediler" ifadesini kullandı. Öte yandan Hamas Sözcüsü Salah el-Berdevil, Gazze ve Hamas'ın, İsrail ordusundan başka bir orduyla askerî mücadeleye girmeyeceğini söyledi. Hamas'ın, Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah'ta "Kassam terör değildir" sloganıyla düzenlediği siyasi etkinlikte konuşan Berdevil, Gazze Şeridi'nin, Mısır'ın doğu cephesindeki güvenli kapısı olarak kalmaya devam edeceğini belirtti. Hamas'ın, Mısır'ın iç işlerine karışmadığını vurgulayan Berdevil, örgütün Sina'daki saldırılara karıştığı yönündeki Mısır basınında çıkan haberleri de kesin dille reddetti.
Türkiye

Yemenli Lider Ev Hapsinden Kaçtı
Hadi'nin başkent Sana'da bulunan evinden memleketi olan ve Husi karşıtlarının güçlü olduğu Aden kentine gittiği belirtildi. Husiler, Hadi'nin kılık değiştirerek kaçtığını öne sürerken, Hadi'nin ismini açıklamak istemeyen yardımcıları uluslararası toplumun baskısına dayanamayan Husilerin Hadi'nin kaçmasına izin verdiğini söyledi. Cuma günü Birleşmiş Milletler'in aracılığıyla anlaşma sağlanmış ve taraflar Halkların Geçiş Konseyi'ni kurmaya karar vermişlerdi; ancak buna rağmen ülkedeki karışıklık ve çatışmalar sona ermedi
Milliyet

Bm: Faili 'Malum' Suriye'deki 'Savaş Suçluları' Açıklanabilir
Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye'deki insan hakları ihlalleri hakkındaki dokuzuncu raporunu yayınladı. Komisyon, hazırladıkları raporlarda Suriye'de işlenen suçları defalarca uluslararası topluma sunduklarını ancak hesap sormaya yönelik bir gelişme olmadığını belirterek, suçluların isimlerini kamuoyuna açıklamayı değerlendirdiklerini duyurdu. Rejimin gözaltı tesislerinde, hapishanelerde kadınların tecavüze ve cinsel istismara maruz kaldığı ifade edilen reporda, DEAŞ'ın da çocuk kampları kurarak, çocuklara silah kullanmayı ve canlı bomba olmayı öğrettiği kaydedildi. Komisyon ayrıca Suriye rejiminin tıpkı denizi kurutarak balıkları öldürmek gibi ülkede son dört yıldır uyguladığı "teslim ol ya da açlıktan öl" kuşatma stratejisi sonucu çok sayıda insanın özelikle de bebeklerin hayatını kaybettiği belirtti. Komisyon Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, "Uluslararası toplumu, Suriye'de işlenen suçların faillerinin yargılanması için tüm seçenekleri değerlendirmeye ikna etmeye çalışıyoruz" dedi. İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark L. Grant ise, komisyonun rejimin sivillere yönelik saldırılarını gözler önüne serdiğini söylerek, "Suriye rejiminin ülkedeki insan hakları ihlâllerinin büyük çoğunluğunun faili olduğu açıktır" diye konuştu.
Star

İslamofobi'ye Suçüstü
Batı'da artan İslamofobi'nin ne denli korkutucu bir boyuta ulaştığını İtalyanların Arap kıyafeti giymiş Müslüman bir gence gösterdikleri tepkiler gözler önüne serdi. İtalya'da Müslümanlara karşı nefretin varlığını ispatlamaya çalışan La Repubblica gazetesi geleneksel Arap kıyafeti giyinmiş Mısır asıllı bir Müslüman öğrenciyi Milan sokaklarında gezerken kayıt altına aldı. Görüntülerde Müslüman öğrenciye İtalyan halkı tarafından ağza alınmayacak küfürler ediliyor. İtalya'da halkın İslam dinine karşı hoşgörüsünün azaldığına dikkat çeken La Repubblica gazetesi, bu görüntülerle her şeyin apaçık ortaya çıktığını savundu. Kayıtlarda yer alan görüntüler ülkedeki İslam düşmanlığının çok tehlikeli bir şekilde arttığını gösterdi.
Star

Çocukları Kurşuna Dizdi
Suriye'de eli kanlı Beşşar Esad liderliğindeki Baas ordusu, Halep kentini kuşatma altında tutarken, dünyayla neredeyse tüm bağlantısı kesilen şehirden katliam ve vahşet haberleri gelmeye devam ediyor. Esad'a bağlı güçlerin Halep'in kuzeyindeki Hardetennin bölgesinde 10'u çocuk, 48 sivili kurşuna dizdiği belirtiliyor. AFP'nin haberine göre siviller muhalif askerlerin aileleri. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise 48 kişinin, rejim güçlerinin Türkiye'den muhaliflere giden yardımları kesmek için salı günü girdiği Rityan beldesine bağlı Hardetennin Köyü'nden çekilirken infaz edildiğini duyurdu. Londra merkezli kurum, cesetlerin evlerine dönen köylüler tarafından bulunduğunu aktardı. Öldürülenler arasında beş muhalif askerin eşlerinin de olduğu öne sürüldü. AA'ya konuşan aktivistlerden Mustafa Sultan, "Şam yönetimine bağlı güçler ile Hizbullah, kentin kuzeyinden sivillere zarar vererek çekiliyor" dedi.
Akşam

POLİTİKA

Chp Ve Hdp'den Oturma Eylemi
TBMM Genel Kurulu'ndaki İç Güvenlik paketi mesaisinin 5. gününde Ak Parti muhalefetin engelleme direnişine karşı "okut-oylat" yöntemini devreye soktu. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'nın muhalefetin itirazlarını dinlemeksizin tasarının görüşmelerini sürdürmesi üzerine CHP ve HDP'li bir grup milletvekili Genel Kurul Salonu'nda AK Parti sıralarının önünde oturma eylemi yaptı. Eylemci vekiller bu sırada "Faşizme karşı omuz omuza" sloganı attı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın "eşkiyalık" ve "ahlaksızlık" suçlamalarına Bahçekapılı "Eşkıya da sensin, ahlaksız da sensin. İçtüzüğe uyuyorum. Vicdanım rahat" yanıtını verdi. Genel Kurul'da muhalefetin engelleme amaçlı taktikleri sonucu tasarının tümü üzerindeki görüşmelere saat 20.20 sularında geçilebildi. Ancak Bahçekapılı'nın görüşmelere geçildiğini ilan etmesinin ardından muhalefetin itirazları yeniden alevlendi. HDP'li Adil Zozani, tasarının 33. maddesiyle 3201 sayılı kanuna eklenen 28. maddenin Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak usul tartışması açtı. Yaklaşık 1,5 saat süren usul tartışmasının ardından Bahçekapılı tasarının tümü üzerindeki görüşmeler kapsamında önceki gün söz almayan muhalefet gruplarının temsilcilerini kürsüye çağırdı. Muhalefet milletvekillerinin kürsüye gelmeyi reddetmeleri üzerine Bahçekapılı şahısları adına yapılacak konuşmalara geçildiğini ilan etti. Muhalefet yine kürsüye çıkmazken, AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin grubunun yoğun alkışları eşliğinde yaptığı kısa konuşmada düzenlemenin hayırlı olması temennisinde bulundu. Şahin konuşurken CHP'liler sıra kapaklarına vurarak durumu protesto ederken, muhalefet grup başkanvekilleri de Divan önünde Bahçekapılı'ya itirazlarını sürdürdü.
Milliyet

Direneceğiz Geçirmeyeceğiz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bağcılar'daki Çağdaş Esnaf Sanayici ve İşverenleri Derneği'ni ziyaret etti. Demirtaş burada dernek başkanı Hasan Hüseyin Türkeş ve dernek üyeleriyle görüştü. Ziyarette basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'molotof koalisyonu' sözlerinin hatırlatılması üzerine "Paket 132 madde ancak iki maddesi molotof ve bonzaidir. Peki geri kalan 130 madde nedir? Başbakan niye bunları konuşmuyor. Eğer derdi bonzai ve molotof ise o iki madde kalsın geri kalan 130 maddeyi geri çeksinler çıkaralım. Efendim, biz molotofu, bonzaiyi savunuyormuşuz, bunların hepsi yalan" dedi. "Bu isyan bastırma yasasıdır" diyen Demirtaş, "5 gündür, dün gece 1 cümle ile sadece yasanın görüşmelerini başlatabildiler. Her maddeyi 5 gün tartışmak istiyorlarsa 130 madde kaç günde çıkar hesaplayın. Göze alıyorlarsa biz direneceğiz. Bu yasayı şu veya bu şekilde AKP geri çekmek zorunda kalacak" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasa ile ilgili görüşlerini açıklamasını da eleştiren Demirtaş, "Yasa daha parlamentoda görüşülürken, siz bir cumhurbaşkanı olarak açıkça yasadan yana görüş belirtmeniz anayasaya aykırıdır" diye konuştu. Öte yandan Demirtaş, Özgür Kazova İşçi Kooperatifi'ne ait Eyüp'teki tekstil atölyesini ziyaret etti. Hediye edilen kazakla basın mensuplarına poz veren Demirtaş, kooperatifte çalışan 4 işçi tarafından üretilen kazaklardan TBMM'de çalışan işçi kadınlara hediye etmek üzere 10 tane satın aldı.
Milliyet

Yüreğimiz Alev Alev Ama Sakin Olmalıyız
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı bir açıklama yaparak dava arkadaşlarını sükunete davet etti: "Milliyetçi- Ülkücü Hareket yeni ve tarifsiz bir acıyla karşı karşıyadır. Üniversite kampüslerine yuvalanmış eli kanlı teröristler gencecik bir evladımızı, kalbi vatan aşkıyla çarpan bir Ülküdaşımızı, henüz hayatının baharında bir millet sevdalısı fidanımızı katletmiştir. Çakıroğlu'nun PKK'lı caniler tarafından bıçaklanarak hunharca şehit edilmesi hepimizin yüreğini alev alev yakmıştır. Öfkemiz dağ gibi, durum çok ciddi, tehdit çok büyük, kederimiz tahammül edilemeyecek boyuttadır. PKK'lı alçaklar AKP'nin yardım ve yataklığıyla Türkiye'nin her yerine mevzilenmekte, hayatın her alanına nüfuz etmektedir Aziz dava arkadaşlarımı sakinliğe davet ediyor, AKP-PKK tuzağına titizlikle, uyanıklıkla ve sabırla dikkat etmelerini bekliyorum. Türkiye'yi istikrarsızlığa itecek, kavga ve kaosa düşürecek her niyet ve teşebbüse mesafeli tavrımız devam edecek, ihanet ve cinayetlerin faturası 7 Haziran'da şer ortaklarına çıkarılacaktır. Ülküdaşımız, şehidimiz, Yusuf yüzlümüz Fırat Yılmaz Çakıroğlu'na Fatihalarla Cenab- ı Allah'tan rahmet diliyorum."
Vatan

Erdoğan Malatya'da Fuatavnı Kod Adlı Emre Uslu'ya Seslendı: Delikanlıysan Çık Ortaya
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Valiliğince organize edilen etkinlikte sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Paralel devlet yapılanmasının ülkedeki sivil toplum kuruluşlarına, cemaatlere çok büyük zarar verdiğini belirten Erdoğan, "Pensilvanya örgütünün, resmi adıyla artık resmen bu ad tescil edilmiştir 'paralel devlet yapılanması'nın ipliği pazara çıkmıştır" dedi. Gazetecilerin kızı Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast planıyla ilgili sorularını yanıtlayan Erdoğan, konuyla ilgili belgelerin şu anda Emniyet'te olduğunu, Emniyet istihbarat ya da Milli İstihbarat Teşkilatı'nda olabileceğini belirten Erdoğan, yargının konuyla ilgili kurumlardan bilgi, belge talebinde bulunabileceğini söyledi. Erdoğan şunları söyledi: ''Ailece tehditler aldığımızı söylemiştim. Kızımla ve şahsımla ilgili tehditler ortaya çıktı. Aylardır ortaya çıkan bir isim var. Ya, delikanlıysan çık ortaya. Gizli olarak niçin kalkıp da bu şekilde bunu yapıyorsun? Biz bu yola çıktığımızda bir şey söyledik: 'Kefenimizi giyerek biz bu yola çıktık.' Bizi buradan caydıramazlar. Ama sende yürek varsa, sende delikanlılık varsa böyle kod adıyla, mod adıyla ortaya çıkma. Sen terör örgütünün mensubusun, bunu biliyoruz." Sümeyye Erdoğan'ın korumaları hakkındaki soruya Erdoğan, "Ona göre güvenliğin, istihbaratın tedbir politikaları vardır, ne yapar elemanları değiştirir, işi sağlama almak için yeni elemanlar getirir" diye konuştu.
Akşam


SPOR

Galatasaray şampiyonluk yolunda en kritik maçlarından birini kayıpsız geçti. Buz gibi havaya karşın insanın içini ısıtan aksiyonlarla dolu bir 90 dakika izledik. Tansiyonun ve gerilimin tavan yaptığı maçta Aslan 3-2 kazanarak dördüncü yıldız için önemli bir virajı kayıpsız geçti. Sarı-kırmızılı ekipte beklerin ne kadar önemli olduğu dün akşam bir kez daha gözler önüne serildi. Sabri ve Olcan performanslarıyla yıldızlaşırken, iki asist bu iki futbolcudan geldi. Cim-Bom çekindiği bu deplasmanda maça iyi başladı ve golü de 9'da Yasin'le buldu. Golde Sabri'nin etkili ortasını, Selçuk'un rakibi yanıltan hamlesini de unutmamak gerek. 5 dakika sonra İbrahim Akın'la Yiğidolar önemli bir fırsatı değerlendiremedi. Aslan daha sonra Burak'la 2 kez gole yaklaştı. Ne var ki golcü futbolcu önce Korcan'ı sonra ise direği geçemedi. Tartışmalı bir faulden sonra 38'de Aatif ile Sivas eşitliği yakaladı. 50'de ise Utaka ile öne geçme şansını kullanamadı. Galatasaray 56'da Kral'la yeniden hayat buldu. Olcan atağı geliştirdi ve ortaladı. Yasin'in hamlesi sonuçsuz kalırken Burak sahne alarak şansının da yardımıyla golü boş kaleye attı. 67'de ise henüz oyuna gireli 5 dakika olan Telles'in golü geldi. Artık böyle biteceği düşünülürken 85'te İbrahim Akın'ın golüyle Sivas puan için ümitlendi. Ancak kalan dakikalarda sonucu değiştirecek golü bulamadılar. Böylece Galatasaray çok önemli bir 3 puanla Sivas'tan döndü.
Milliyet

Basketbolda Royal Halı Türkiye Kupası'nda finale yükselen Fenerbahçe Ülker ve Anadolu Efes bugün saat 17.00'da Spor Salonu'nda kozlarını paylaşacak. Bugüne kadar Anadolu Efes 9, Fenerbahçe Ülker ise 7 kez kupanın sahibi oldu. Avrupa basketbolunun efsane antrenörlerinden Zeljko Obradoviç ile Dusan İvkoviç, kariyerlerinde 7. kez birbirlerine finalde rakip olacak. İvkoviç, bu finallerden 4 kupa çıkardı. Obradoviç, "Rakibimizle çok kısa zaman önce karşılaşmıştık. İki taraf da birbirini iyi tanıyor. Seyir açısından güzel bir karşılaşma olacak. Organizasyondaki herkese ve halka burada göstermiş oldukları misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum" diye konuştu. İvkoviç de, "Kupada en iyi iki takım karşı karşıya gelecek. Yüksek seviye olacak" açıklamasını yaptı. Efes'in kaptanı Doğuş, "Turnuvaya hazırlanırken son güne kadar kalacağımızı planlayarak buraya geldik. İlk hedefimize ulaşmış olduk. Şimdi final maçında Fenerbahçe'ye karşı kupa maçına çıkacağız. Geçen sene de final oynamıştık. Ancak kupayı kazanamamıştık. Umarım bu yıl hatalardan ders çıkartıp kazanan taraf oluruz" ifadelerini kullandı.
Star

Süper Lig'de şampiyonluk unvanını koruyup 4. yıldızı takma mücadelesi veren Fenerbahçe'de sezon sonu için ayrılık rüzgarları esmeye başladı. Sarı-Lacivertliler'de 30 Haziran'da sözleşmesi sona erecek olan ve yönetimin henüz teklifte bulunmadığı futbolculardan kaptan Emre Belözoğlu'nun Amerika Birleşik Devletleri'ne, Dirk Kuyt'ın ise ülkesi Hollanda'ya döneceği ortaya çıktı. Fener'de yılık 2 milyon euro alan ancak yeni sezon için yönetimin ücretlerde indirime gidecek olması nedeniyle bu parayı alamayacak olan Emre'nin Los Angeles Galaxy'den gelen yıllık 3.5 milyon euro'luk teklife sıcak baktığı öğrenildi. 34 yaşındaki yıldızın menajeri Ahmet Bulut, "ABD'nin yanı sıra Katar'dan da teklif var. Ama önce Fener'le masaya oturacağız" dedi. Sarı-Lacivertliler'in "Mr. Duracell" lakaplı oyuncusı Dirk Kuyt'ın ise Feyenoord'la 1+1 yıllık anlaşmaya vardığı belirtiliyor. Daha önce 3 sezon forma giydiği Hollanda ekibinde 101 maçta 71 gol kaydeden 34 yaşındaki yıldız için Feyenoord'ın hocası Rutten, "Kuyt ile çalışmayı istemeyecek antrenör yok. Bizim için harika bir transfer olur" ifadesini kullanmıştı.
Star

Galatasaray, Medicana Sivasspor deplasmanında üç puanı üç golle aldı: 3-2. 9'da Sabri'nin ortasında, Selçuk kafa ile aşırdı, Yasin topu düzeltip sol ayağıyla direk dibine gönderdi: 0-1. 12'de Selçuk şansını denedi ama vuruşu isabetsizdi. 15'te İbrahim Akın savunmanın arkasına sarktı, topu kontrol edip vurdu, yandan aut. 16'da Kadir ceza alanı içinde şutunu çekti, Muslera topu kontrol etti. 25'te Burak Yılmaz'ın vuruşu kalecide kaldı. 32'de Bruma'nın ortasında Burak voleyi çaktı, top yan direkten döndü. 39'da İbrahim'in ortasında Da Costa'dan seken topu Aatıf filelere yolladı: 1-1. 50'de Utaka ceza alanı önünden şutunu çekti, yandan dışarı. 56'da Olcan geriye çıkarttı. Yasin'in zayıf vuruşunu Burak tamamladı, top direkten dönerken yerde kalan Burak'ın dizine çarpıp ağlara gitti: 1-2. 58'de Aatıf uzaktan sert vurdu, aut. 67'de Burak'ın yaptığı ortada, Telles'e sadece dokunmak kaldı: 1-3. 79'da İbrahim Akın'ın yakın mesafeden vuruşu, kaleciden döndü. 85'te Adem'in pasını kontrol eden İbrahim Akın farkı bire indirdi: 2-3.
Star


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme