28 Şubat 2015 Cumartesi

28.02.2015 Genel Gündem


GÜNDEM 

Vatanı Satmak Yüksek Faizle Olur 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'na yönelttiği eleştirilerin dozunu dün oldukça artırdı. Merkez'in faiz indirimini çarşamba günü, 'Merkez Bankası lütfetti, politika faizinde çeyrek puanlık indirim yaptı" şeklinde yorumlayan Erdoğan, "Bizim Merkez Bankası'nın bağımsızlığına sözümüz yok. Bize karşı bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka yerlere bağımlılığın mı var?" eleştirisini yapmıştı. Dün valiler ile biraraya gelen Erdoğan, Merkez Bankası'na yüklenmeye devam ederek şunları söyledi: "Dünyanın en sıkıntılı bölgeye girildi, emanetlerimiz alındı. Kahraman TSK'yı tebrik ediyorum. Yeri 2 kez değiştirilen bir türbenin taşınmasını vatan hainliği olarak değerlendirenler vatan kavramını bilmeyenlerdir. Vatanı satmak kendi dirayetsizliğiniz, iş bilmezliğiniz yüzünden ülkeyi kriz üzerine krize sokmakla olur. Vatan satmak bu topraklarda bin yıllık ortak geçmişi olan insanların birliğini beraberliğini kardeşliğini sağlayamayarak ülkenin maddi manevi kayıplara uğramasına göz yummakla olur. Vatanı satmak ortadaki açık gerçeğe rağmen kahraman askerlerimizi tehlikeye atmakla olur. Vatanı satmak yüksek faizle yüksek enflasyonla kötü yönetimle ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur. Enflasyonu ve faizi düşürerek lobilere aktarılan kaynağı ülkeye ve millete hizmet için yatırıma dönüştürmek vatana hizmet etmektir. Biz de hükümetimiz de bugüne kadar vatana hizmet etmenin çabası içinde olduk. Bizi vatanı satmakla suçlayanların bu ülkeye verdikleri zararlarını anlatsam sokağa çıkacak yüzleri kalmaz. Sizler millete tepeden bakarsanız, derdine, talebine kulaklarınızı kapatırsanız asla başarılı bir kamu görevlisi olamazsınız. Bizim siyasette de gerçi siyasetten biraz kopuk gibi olsak da aynen geçerlidir. Milletin gönlüne girebiliyorsanız yeterli olabiliyorsanız demektir."
Hürriyet


Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum 
Hrant Dink soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan ve İstanbul'a getirilerek adliyeye sevk edilen dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'e soruşturma kapsamında daha önce alınan ifadeler soruldu. Savcıya 16 sayfalık ifade veren Akyürek, cinayet sonrası Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın kendisine bilgi vermediği yönündeki ifadesi için "Emniyet müdürümüzün yardımcı olmadığım ifadesi tamamen gerçeğe aykırıdır" demekle yetindi. Cerrah'ın, Erhan Tuncel'in istihbarat elemanı olduğunun ortaya çıkmasından sonra kendisinden yardım istemesine rağmen bilgi gizlemekteki kastı sorulan Akyürek, "Bilgi sakladığım şeklindeki soruya katılmıyorum" diye cevap verdi. Hrant Dink'in öldürüleceğine dair kendilerine bilgi gelmediğini söyleyen Cerrah'ın bu ifadesine de Akyürek, Trabzon Emniyet Müdürü olarak İstanbul Emniyeti'ne ve İstihbarat Dairesi'ne resmi yazıyla bildirmiştim" dedi. Hrant Dink cinayeti davasına bakan mahkemenin başkanı Erkan Canak'ın sahte isimle dinlenilmesi de hatırlatılan Akyürek'e, "Sahte resmi belgelerle neden sizin adınıza dinleme talebinde bulunuldu" sorusuna da Akyürek, "Bu konuyu ilk kez burada öğrendim" diye cevapladı.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 97, 7974 -97, 9282                                       
ABD Doları 2, 5077-2, 5101/ 
Euro 2, 8067 -2, 8124/ 
İngiliz Sterlini 3, 8707-3, 8789              

Çılgın Trıpleks 
İstanbul'un hem metro hattı hem de çift yönlü karayolunu içeren yeni mega projesi, '3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli' dün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından tanıtıldı. Projenin dünyanın ilk üç katlı tüneli olacağını söyleyen Davutoğlu, ihalenin 7 Haziran seçimlerinden önce yapılmasının planlandığını belirtti. Projenin 3.5 milyar dolara mal olacağını kaydeden Davutoğlu, "Dünyanın bu ilk 3 katlı tünel projesi devletin kasasından tek kuruş çıkmadan 5 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. 2020'ye gelmeden, inşallah 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İstanbul'a, Türkiye ve dünyaya hizmete hazır hale gelecek" dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı tanıtım toplantısında konuşan Davutoğlu, Marmaray ve Avrasya'dan sonra iki boğaz köprüsü arasındaki üçüncü tünel projesinin sembolik bir bulunduğunu da söyledi. İstanbul'un 3 imparatorluğa başkentlik yaptığını hatırlatan Davutoğlu şöyle konuştu: "3 kat demek, 3 imparatorluk demek. 3 kat, 2 karayolu 1 metro yoluyla boğazın altından geçip, 6.5 kilometre olacak bu tünel, 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4'üncü büyük küresel devleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin işaret fişeği de olacak. Projenin İstanbullulara ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacağını kaydeden Davutoğlu şöyle konuştu: "Hasdal-Ümraniye- Çamlık arası 14 dakikada geçilecek. İncirli- Söğütlüçeşme arası bir hat olarak İncirli'den Söğütlüçeşme'ye 6. kilometrelik bir tünelin de içinde olduğu şekliyle 40 dakikada geçilecek. 3 havalimanı, köprü ve köprüleri birbirine bağlayan akslar, tam bir entegre proje halinde zaman tasarrufunu maksimum düzeye çıkaracak."
Hürriyet

7 Tepeye 7 Proje 
İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul'u küresel ticaret ve yatırım merkezine dönüştürmek 'küresel ölçekli ve yedi ayaklı' projelerini tanıttı. 7 proje ile İstanbul'u 'paranın başketi' yapmayı amaçladıklarını ifade eden İTO Başkanı İbrahim Çağlar, projeler için bir bütçe belirlemediklerini, ucunun açık olduğunu söyledi. "Para çok olunca bu tip projelerde oluşacak giderleri düşünmüyoruz. Sonuna kadar gitmeyi planlıyoruz" diyen Çağlar, "'İstanbul Finans Merkezi'ne en etkin destek, 'Paranın Başkenti İstanbul' Projesi'nden gelecek. İstanbul,, yatırımlar için çekim merkezi haline gelecek" diye konuştu. 7 projeyi '2015 Küresel Vizyon Çalışması' adı altında topladıklarını dile getiren Çağlar, "İstanbul'dan Türkiye'ye akan katma değerin ve zenginliğin artmasını hedefliyoruz. Bu nedenle dünyanın parasal kaynaklarının önemli kısmının, İstanbul'a akmasını istiyoruz" dedi. 1) Ticaret Şehirleri Platformu: İTO Başkanlığında 'Ticaret Odaları Birliği' kurulacak. Yurtdışındaki 3.5 milyon iş adamını, 356 bini aşkın İTO üyesi ile bir araya getirilecek. 2) Yatırım Şehri İstanbul: İstanbul'daki 'mega potansiyel' dünya ile paylaşılacak. 'İTO Küresel Girişimcilik Merkezi' ve Finans Merkezi'nde İTO Yatırım Merkezi açılacak. 3) Fuar ve Kongre Şehri İstanbul: 'Fuar ve Kongre Şehri İstanbul' konsepti benimsenecek. Dünyanın en önemli fuarlarının İstanbul'a getirilmesi yönünde çalışılacak İDTM Fuar Merkezi genişletilecek. Yeni havalimanına yakın fuar alanı açılması için çalışma yapılacak. 4) İstanbul Shopping Fest: 'İstanbul Shopping Fest'in (ISF) 5. yılında küreselleştirmeye dönük çalışmalara ağırlık verilecek. 'İstanbul'a gitmek için en ideal zaman' algısı dünyada yaygınlaştırılacak. 5) Parayı Yönetenler Buluşmaları: 'Yeni İstanbul vizyonu' için Türkiye'nin G20 Liderliği de önemli fırsatlar oluşturacak. Davos toplantılarına benzer, toplantı düzenleyebilmek için gerekli koordinasyon oluşturulacak. 6) Dünyanın Yenilikçi Gücü: Küresel gelir adaletsizliğine dikkat çekmek için uluslararası bir platform kurulacak. Ayrıca, Avrupa ve Rusya ile Ortadoğu, Uzakdoğu ve Afrika gibi güney yarımküre ülkeleri ile serbest ticareti sağlayabilecek yeni bir serbest ticaret anlaşması yapılması hedeşeniyor. 7) İstanbul Ticaret Stratejisi: Strateji ve Eylem Planı'nın tüm taraşarca benimsenmesi hedeşeniyor. Aksiyon planı ise yol haritasının planlanmasını, rakip şehir ve ülke analizlerinin yapılmasını içeriyor.
Hürriyet

Doları Ateş Bastı 
Dolar, 2.5275 TL ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu çıkışta yurt içi ve ABD kaynaklı gelişmeler etkili oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimine dair eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve MB Başkanı Erdem Başçı'nın istifasına ilişkin iddialar, çıkışı tetikledi. Buna 2 gündür ABD ekonomisinin beklenenden hızlı iyileşmesinin etkisiyle faiz artırımının daha erken olabileceği endişesi de eklenince rekor geldi. Güne 2.5175 TL'den başlayan dolar, öğleden sonra 2.5275 TL ile tarihî zirvesine ulaştı. Bu seviyede, Merkez Bankası'nın dolar satış miktarını bundan böyle günlük olarak belirleyeceğine dair açıklaması geldi ve dünkü ihale 40 milyon dolar yerine 60 milyon dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası Başkanı'nın "görevimin başındayım" açıklamasıyla da piyasada tansiyon düştü ve dolar zirveden geri çekildi. Günü 2.5150 TL'den tamamladı. Avro ise 2.8335 TL'ye kadar yükseldikten sonra 2.8130 TL seviyesinde dengelendi. Uzmanlar, dolardaki seyrin önümüzdeki hafta açıklanacak ABD verileri ve iç piyasadaki gelişmelere göre yön bulabileceğini ifade ediyorlar.
Türkiye

Rus Gazı Ucuzladı, Vatandaşa Yaramadı 
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rus enerji şirketi Gazprom ile görüşmeler kapsamında doğalgazda yüzde 10.25'lik indirim sağlandığını söyledi. Son 3 ayda lira - dolar paritesindeki farkın yüzde 12.6 olduğunu anlatan Yıldız, dövizdeki yükselmenin alınan indirimden fazla olduğunu, bu yüzden indirimin sanayici ve vatandaşa yansımayacağını söyledi. Bilindiği gibi Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak'tan geçerli başlatılan doğalgaz fiyat revizyonunda Gazprom yüzde 6 indirim önermiş ama Türkiye kabul etmemişti. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği toplantısında soruları yanıtlayan Yıldız, BOTAŞ'ın bu indirimle önceki zararlarını telafi edeceğini söyledi. Yıldız doğalgaz fiyatının şubat ve martta aynı kalacağını, açık veya gizli zammın söz konusu olmadığını belirtti.
Milliyet

Turizmin Zora Gireceği Asılsız Çıktı, Turist Sayısı Yüzde 9 Arttı 
Türkiye turizmi yılın ilk ayına hızlı girdi. Ocak ayında yabancı ziyaretçi sayısında 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 9'luk bir artış gerçekleşti. Geçen yıl ocak ayında 1 milyon 146 bin 815 olan yabancı ziyaretçi sayısı, bu yılın ocak ayında 1 milyon 250 bin 941'e ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizmde yılın ilk ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9'luk bir artışın gerçekleştiğini belirterek, "2015 yılının ilk rakamları, son dönemdeki çevresel faktörlerin Türk turizmini zora sokacağına ilişkin açıklamaların asılsız olduğunu bir kez de verilerle ortaya koydu" dedi. Bakan Çelik, şu bilgileri verdi: "2015 ocakta ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise zirvede 115 bin 993 kişiyle Almanya var. Gürcistan 108 bin 47 kişiyle ikinci, Bulgaristan ise 99 bin 57 kişiyle üçüncü sırada. Türkiye'ye gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği iller sıralamasında ise tüm zamanların ve her iklimin değişmez destinasyonu İstanbul ilk sırada. Ocak ayında İstanbul'a gelen ziyaretçi sayısı 692 bin 401. Sıralamada, 151 bin 395 ziyaretçiyle Edirne, 108 bin 753 ziyaretçiyle de Artvin İstanbul'u takip ediyor." Çelik, Türkiye'nin klasik, kalıplaşmış turizm anlayışını geride bırakarak, alternatif turizmde de cazibe merkezi olduğunu belirterek, her sezon yüksek doluluk oranını yakalamalıyız.
Star

Milletin Aklıyla Dalga Geçiyorlar 
Güney Kore'yle imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faiz kararlarının, geçmiş döneme ait enflasyon rakamlarıyla alınmaması gerektiğini söyledi. Bazı platformlarda 'Enflasyon şu olduğu için faizlerin bunun altına düşmemesi' şeklinde yorumlar yapıldığını anlatan Zeybekci, bunun milletin aklıyla dalga geçmek anlamına geldiğini söyledi. Zeybekci, faizin enflasyonla karşılaştırılmasının yanlış olmadığını ancak bu kıyasın beklenti enflasyonla yapılması gerektiğini ifade etti. Zeybekci, "Faiz gelecekle ilgili ortalama bir maliyettir. Enflasyon ise geçmiş döneme ait bir veridir. Şu anda enflasyon %5'ler seviyesinde öngörülürken finansman ihtiyacı olan tüccar %12-13 seviyelerinden kredi almış oluyor. Aradaki %7'lik fark esnafın, sanayicinin katlanabileceği bir maliyet değil" dedi. Merkez Bankası'nın faiz kararının teknik olarak doğru olduğunu söyleyen Zeybekci, "Ancak oransal olarak yetersiz" diye konuştu.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

AYM'nin 'Yeniden Yargılama' Kararıyla Adaylık Yolu Açıldı 
Anayasa Mahkemesi (AYM), PKK terör örgütüne üye olmaktan 8 yıl 9 ay hapis cezası onanan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in yeniden yargılanmasına karar verdi. AYM böylece Tuncel'e 7 Haziran'daki genel seçimlerde yeniden aday olma yolunu da açtı. AYM Birinci Bölümü, Tuncel'in Anayasa'nın 36'ncı maddesi ile güvence altına alınan hakkaniyete uygun ve makul sürede yargılanma haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Yargılama faaliyetinin uzunluğu nedeniyle Tuncel'e 5 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi. AYM yetkilileri, Hürriyet'e yeniden yargılama kararıyla, hükümlülerin mahkemece yeniden yargılanmalarına başlamalarından itibaren sanık statüsüne geçtiklerini belirterek, "AYM'nin yeniden yargılama kararıyla Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü sabıka kayıtlarında otomatik bir değiştirme işlemi yapmıyor. Bu konumdaki sanıkların mahkemeye giderek sabıka kayıtlarını sildirmeleri gerekiyor. Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü mahkeme kararıyla sildiriyor" açıklamasını yaptı. AYM bireysel başvurusunu kabul ettiği Tuncel'in, hakkaniyete uygun yargılanma hakkının ihlalinin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla ve yeniden yargılama yapılmak üzere dosyasını İstanbul Adliyesi'ne göndermeye de karar verdi. AYM kararı ışığında ilgili mahkeme Tuncel'i yeniden yargılayacak, Tuncel de hükümlü statüsünden sanık statüsüne geçecek.
Hürriyet

Üç Dönem Tartışmasında Son Söz Davutoğlu'nun 
Ak Parti'de, "üç dönem" tartışması 7 Haziran'da aday olamayacak bazı isimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesiyle yeniden alevlendi. Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde hararetle savunduğu üç dönem kuralı için bu görüşmede, "Konuyu benimle değil Başbakan'la görüşün" diyerek topu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na atması parti kulislerini hareketlendirirken, ağırlıklı beklenti kuraldan taviz verilmeyeceği yönünde. 68 Ak Partili milletvekili, tüzükteki "üç dönem" sınırlaması nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday olamıyor. Edinilen bilgiye göre aday olamayan 68 kişi arasında yer alan ve partinin ağır topları olarak nitelenebilecek altı isim yaklaşık üç hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. İddiaya göre, Erdoğan'a gidecek heyeti oluşturma organizasyonunu Hüseyin Çelik yaptı, randevuyu ise Binali Yıldırım ayarladı. Çelik tarafından davet edilen bazı üç dönemlik isimlerin ise "olumsuz" yanıt verdiği bildirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de hazır bulunduğu öne sürülen görüşmede, üç dönem kuralının, "geçmişi ile geleceği arasındaki bağı kopartarak" partiye zarar vereceği belirtilerek, bazı isimlerin siyasete devam etmesine imkan tanınması gerektiği görüşü dile getirildi. Heyet, bunun için tüzük değişikliğine gerek olmadığını; MKYK ya da MKYK tarafından yetkirilendirilmiş MYK kararıyla bazı üç dönemlik isimlerin listelere konulabileceği tezini savundu. Kulislere yansıyan bilgiye göre üç dönem kuralının en hararetli savunucusu olan Erdoğan saatler süren görüşmenin sonunda, "Bu konuyu Başbakan ile görüşün" noktasına geldi. Erdoğan'ın topu Davutoğlu'na atması ise Ak Parti kulislerini hareketlendirdi. Bunu "yeşil ışık" olarak yorumlayan parti içinde bir grup, bu gelişmenin ardından Davutoğlu'ndan da onay alınabileceği umudunu taşıyor. Ancak parti içinde ağırlıklı beklenti Davutoğlu'nun bu kuralı tavizsiz uygulayacağı yönünde. Davutoğlu'nun konuyu ancak 7 Haziran seçimlerinden sonra gündemine alabileceği ve gerek görürse seçim sonrası sonbaharda yapılacak kongrede tüzük değişikliğini gündem maddesi yapabileceği belirtiliyor.
Milliyet

Merkez Bankası'na Müdahale Yanlış 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu ile JW Marriott Otel'de akşam yemeğinde bir araya geldi. Otele gelişinde bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası ile ilgili açıklamalarını sorması üzerine Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeleri yaptı: "Sayın Cumhurbaşkanı'nın Merkez Bankası ile ilgili açıklama yapması doğru değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde de hiçbir parlamenter rejimde de cumhurbaşkanları, Merkez Bankası'nın görevlerine müdahale etmezler, doğru bir anlayış değildir bu. Hukuk ayaklar altına alınıyor. Sayın Cumhurbaşkanı tarafsız davranacağına ilişkin namusu ve şerefi üzerine parlamentoda yemin etti. Ben yine Sayın Cumhurbaşkanı'na hatırlatmak istiyorum. Lütfen, namusunuz ve şerefiniz üzerine ant içtiniz, ettiğiniz yemine sadık kalın." CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Erdoğan'ın her konuşmasında doların yükseldiğini ve birilerinin yükselen dolar üzerinden para kazandığını öne sürerek "Yeni bir yatırım alanı doğdu, Cumhurbaşkanı'nın konuşmaları sayesinde Cumhurbaşkanı nerede konuşacak, herkes biliyor. Sabah doları alıyor, Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından sonra satıyor. Bunu büyük miktarlı yapanlar var. Dolar lobisi var. Cumhurbaşkanı'nın konuşmaları dolar lobisine hizmet ediyor" dedi.
Milliyet

Muhalefetin İstismar Paketi! 
'İç Güvenlik Paketi'nin Genel Kurul'daki görüşmeleri sırasında başkanlık divanını işgal eden, poşulu eylem yapan muhalefet, içtüzügü bile istismar etti. Paketi engellemek için olmadık yöntemler denedi. Muhalefet, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen İç Güvenlik Paketi'ni Meclis'ten geçirmemek için her yolu deniyor. Başkanlık Divanı'nı işgal eden, poşulu pankartlı eylem yapan muhalefet İç Tüzüğü de istismara başladı. Her oturumda yoklama yapılmasını isteyen muhalefet, işi yokuşa sürmek için TBMM Genel Kurulu'nu önerge yağmuruna tuttu. Paketin yasalaşmamasını engellemek için sunulan önergeler ise 'pes' dedirtti. İşte muhalefetin önergelerinden örnekler: ". Maddenin birinci cümlede yer alan 'Bakanlığı tarafından' ibaresinin 'Bakanlığınca olarak' değiştirilmesini arz ederiz" " Tasarısının 2'nci maddesindeki 'eklenmiştir' ibaresinin 'ilave edilmiştir' olarak değiştirilmesini arz ederiz"
Akşam

DÜNYA 

Libya'dan Türkiye'ye Ağır Suçlama 
2011 yılında Kaddafi rejiminin devrilmesinin ardından siyasi kaosun yaşandığı Libya'da, uluslararası toplumun ülkenin temsilcisi olarak tanıdığı Başbakan Abdullah el Sani, "hükümetinin Türkiye ile anlaşamadığını, çünkü Türkiye'nin Libya halkının birbirini öldürmesi için Trablus'taki rakip gruba silah gönderdiğini" iddia etti. Libya'da uluslararası camia tarafından tanınan ve ülkenin doğusundaki Tobruk'a çekilmeye zorlanan iktidarın karşısında, Trablus merkezli yönetim var. İki yönetim Fecr-i Libya (Libya Şafağı) adı altında birleşen ve aralarında Müslüman Kardeşler taraftarlarının da bulunduğu İslamcı grupların başkent Trablus'u ele geçirmesinin ardından iktidar için savaşıyor. Sani'nin hükümeti bu hafta, Türkiye'nin Trablus'taki hükümete destek verdiğini öne sürmüş, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı almıştı. İngiliz Reuters ajansının haberine göre Mısır televizyonu CBC'ye perşembe günü demeç veren Sani, Türkiye'nin Libya'ya karşı dürüst bir tutum sergilemediğini ileri sürerek "Türkiye, Libya halkının birbirini öldürmesi için silah ihraç ediyor" suçlamasında bulundu. Sani, ayrıca Türk şirketlerinin kendilerinin kontrolündeki topraklarda anlaşma yapmasına izin vermeyeceklerini, ödenmemiş borçların ödeneceğini belirterek "Türkiye'ye karşı düşmani bir tutum içerisinde olduğumuzu söylemiyoruz, muhatap olmayacağımızı söylüyoruz" dedi. Sani, ayrıntı vermeden Katar'ın da Libya'daki rakip gruba yardım yaptığını söyledi.
Hürriyet

İngilizler, Temel Kotil'i Çağıramaz 
İngiltere Parlamentosunun, Suriye'ye giden 3 İngiliz kızla ilgili THY Genel Müdürü Temel Kotil'in bilgisine başvurmak için çağırmasına, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, "THY Genel Müdürü Kotil, İstanbul'da yerleşik. Bunun doğru olmadığın düşünüyoruz. Bizim Büyükelçimiz İngiliz makamlarına gerekli bilgilendirmede bulunabilir" diye konuştu. Bu arada THY'den yapılan yazılı açıklamada, "THY, 12 - 18 yaş aralığındaki genç yolcuları, Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği kuralları çerçevesinde yalnız seyahat etmelerine imkan sağlamaktadır. Ayrıca, THY'nin İngiliz havacılık güvenliği ile ilgili kanunlarla da uyum göstermektedir" dendi.
Türkiye

Işid'le Savaş Türkiye İçin Öncelikli Değil 
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Senato Silahlı Kuwetler Komitesi'nde verdiği ifadede Türkiye ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. ABD'de aralarında Amerikan Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) da olduğu 17 istihbarat kurumunun başında bulunan ve Başkan Barack Obama'ya danışmanlık yapan Clapper, "IŞİD'le savaşmak Türkiye için öncelikli değil" dedi. Emekli korgeneral, Komite'ye yazılı olarak sunduğu ifade metninde Türkiye ve ABD'nin, Suriye ve Irak'ta istikrarsızlığa karşı aynı hedefi paylaştığını ancak farklı yaklaşımları olduğunu kaydetti. Clapper bu durumun "ikili ilişkide gerginliği artırdığı" yorumunu yaptı. Operasyonun Esad'ı hedef alması ve tampon bölge kurulması halinde Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyonu desteklemeye daha yakın hale geleceğini söyledi. Clapper bu metinde ayrıca Ankara'da gündemin seçimlere kitlendiğinin altını çizdi. Demokrat Senatör Jeanne Shaheen "Türkiye'nin IŞİD'e karşı daha aktif bir rol alacağı konusunda iyimser misiniz" diye sorduğunda ise "Hayır değilim" yanıtını verdi. Clapper "Bence Türkiye'nin başka öncelikleri ve çıkarları var. Onlar, tehdit olarak algıladıkları Kürt direnişiyle ilgili daha endişeliler" yorumunu yaptı. Hükümetin ekonomi konusunda da endişeli olduğunu söyleyen Clapper, "Anketlere göre (Türkler) IŞİD'i birincil tehdit olarak görmüyor. Onlar daha çok ekonomilerine ve bunun gibi şeylere dikkatlerini çevirmiş durumdalar" dedi. Clappler "Yasalar ve insanların Türkiye'den geçerek Suriye'ye ulaşma kabiliyeti nedeniyle (yabancı savaşçılara karşı) toleranslı bir ortam oluşuyor" değerlendirmesini yaptı. Clapper Suriye'deki yabancı savaşçıların yüzde 60'ının Türkiye'den geçtiğini kaydetti. Clapper oturumda IŞİD'in sınırlarını genişleterek "halifeliğini Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Güney Asya'ya yaymak istediğini" de söyledi. Suriye'de devam eden iç savaşın bölgenin istikrarını tehdit etmeye ve mezhepsel çatışmaları artırmaya devam edeceği değerlendirmesinde bulundu. IŞİD'in geçen yılın ilk üç çeyreğinde dünyada en fazla saldırı düzenleyen grup olduğunu kaydeden Clapper, 2014 yılının son 45 yılda "küresel terörizm açısından en ölümcül yıl" olduğunu açıkladı. 2013 yılında dünyada 11 bin 500 saldırıda, 22 bin insan hayatını kaybederken 2014'ün ilk 9 ayında 13 bin civarındaki saldırıda 31 bin kişi öldü. İstihbarat şefi, konuşmasında ayrıca Batılı ülkelerden 3 bin 400 yabancı savaşçının Suriye ve Irak'a geçtiğini, ABD'den de 180 kişinin bölgeye gittiğini ya da gitmeye çalıştığını açıkladı.
Milliyet

Çipras Karşıtları İlk Ateşini Yaktı 
Yunanistan'ın başkenti Atina'da, hükümetin kreditörlerle yaptığı anlaşma protesto edildi. Onlarca araç ateşe verilirken, birçok iş yerinin camları kırıldı. Atina Üniversitesi önünde toplanan ve kendilerini "hükümet karşıtı anarşist" olarak tanımlayan yaklaşık 300 kişilik grup, parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polisle taş ve molotofkokteyli atan göstericiler arasında arbede çıktı. Eylem Çipras hükümetine karşı ilk gösteri olma özelliği taşıyor. Öte yandan, AB'nin Yunanistan'a ikinci yardım paketinin dört ay uzatılmasını görüşen Alman parlamentosu, karara 'evet' dedi.
Star

Kanada Hukuku 'Örtü'ye Dolandı 
Kanada'nın Quebec eyaletinde bir hakim, duruşma salonundaki davalı Müslüman kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek, davaya bakmadı. Quebec Eyalet Mahkemesi hakimi Eliana Marengo, duruşmada davalı Müslüman kadın Rania el-Alloul'dan başörtüsünü çıkarmasını istedi. Mahkeme salonlarının laik mekanlar olduğunu anlatan hakim Marengo, mahkemelerde hakimin karşısına düzgün bir kıyafetle, şapkasız ve güneş gözlüğü olmadan çıkılması kuralı bulunduğunu hatırlattı ve başörtüsünü de bu kapsamda değerlendirdi. Davalı Müslüman kadına, duruşmaya devam etmek için iki seçenek sunan hakim Marengo, bunlardan birinin başörtüsünü çıkarmak, diğerinin de avukat tutarak duruşmalara onu göndermek olduğunu ifade etti. Davalı kadın, avukat tutacak parası olmadığını, başörtüsünü de dini inancı nedeniyle çıkarmayacağını belirterek, isteği reddetti. Bunun üzerine hakim Eliana Marengo, duruşmayı süresiz ertelediğini açıkladı. Duruşmaya ait ses kaydının bir radyo kanalında yayımlanması üzerine açıklama yapan Rania el-Alloul, "Hakimin söyledikleri ve kararından sonra artık Kanadalı olmadığımı hissettim" dedi.
Akşam

SPOR 

F. Bahçe Ülker THY Euroleague Top 16 turu 8. hafta maçında Rusya'nın CSKA Moskova takımını 81-75 mağlup ederek çok önemli bir zafere imza attı. Sarı-lacivertliler bu galibiyetle rakibinden İstanbul'da kaybettiği maçın rövanşını alırken, deplasmandaki üst üste 8'inci galibiyetine de imza attı. Karşılaşmaya fırtına gibi giren F.Bahçe 10-0'lık seri yakaladı. Bogdanovic'in son saniye üçlüğüyle sarı-lacivertliler periyodu 17-10 önde kapadı. İkinci çeyrek son 4 dakikaya kadar karşılıklı sayılarla geçti. Bu andan itibaren Teodosic ile De Colo devreye girse de F.Bahçe soyunma odasına 37-36 üstün gitti. Çekişmeli geçen üçüncü periyot sonunda F.Bahçe final bölümüne 59-58 önde başladı. Son periyot nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu. Teodosic'in kasti faulü ardından diskalifiye edilmesi üzerine çizgiye gelen Bjelica 4'te 3 yaptı: 77-72. İlk maçı CSKA'nın 3 sayı farkla kazanması sebebiyle maç adeta satranç oyununa döndü. CSKA farkı 4'e indirdikten sonra faul yaptı, çizgiye gelen Bogdonavic kaçırmadı: 80- 74. CSKA serbest atışlarda 2'de 1 yaptı, faul alan Bogdanovic 2'de 1 yapınca F.Bahçe Ülker mücadeleden 81-75'lik skorla galip ayrıldı. Sarılacivertliler gruptaki 9. maçında 5 Mart Perşembe günü Nizhny Novgorod'u misafir edecek.
Türkiye

Liverpool'u eleyerek UEFA Avrupa Ligi'nde son 16 takım arasına kalan Beşiktaş'ın rakibi Belçika temsilcisi Club Brugge oldu. Beşiktaş ilk maçını 12 Mart'ta deplasmanda, rövanşını ise 19 Mart'ta İstanbul'da oynayacak. İlk karşılaşma saat 20.00'de, ikinci maç ise 22.05'te başlayacak. Kura çekimini kulüp binasında izleyen Başkan Fikret Orman, turdan umutlu konuştu. Liverpool karşısındaki performansı devam ettirdikleri müddetçe herkesi yenebileceklerini söyleyen Orman, "Club Brugge diğerlerine nispeten iyi bir takım gibi gözüküyor. Ancak son 16'ya kalan takımların hepsi güçlü. Rakibimiz liglerinde lider. İkinci maçı Beşiktaş'ın doğum günü olan 19 Mart'ta oynayacağız. Taraftarlarımızı sevindireceğiz" diye konuştu. Öte yandan kura çekiminde Beşiktaş'la eşleştiklerini gören Club Brugge temsilcilerinin endişeli yüzleri dikkat çekti.
Türkiye

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Napoli'ye elenmelerinin ardından tam kadroyla maça çıkamadıklarından şikayetçi. Yanal, "Yaklaşık 18-19 oyuncu transferiyle yeni kurulan bir takımız. Bu takımın oyuncularının bir kısmının sakatlığı, bir kısmının UEFA listesine yazılmaması, bir kısmının Afrika Kupası'nda uzun süre olması, bizimle ilgili karşılaşmanın sonucunu belirleyecek alt nedenler oldu. Bu turda istediğimiz kadroyla mücadele etseydik, rakibimizle daha zorlu bir tur mücadelesi yapabilirdik. İlk maçtan farklı olarak bugün Mehmet Ekici'yi kullanabildik. Onun dışında aynı kadroyla sahaya çıktık. İkinci maçta biraz daha dirençliydik. Biraz daha oynamaya çalıştık" ifadesini kullandı. Öte yandan UEFA, Bordo-Mavililer'e bir yazı göndererek, Mali Fair-Play kurallarına uyulduğu gerekçesiyle yönetime teşekkür etti.
Star

G.Saray, SAİ Erciyes'i devirdi: 3-1. 5'te Bruma sert vurdu, dönen topu Umut Bulut kafayla tamamladı: 1-0. 7'de Yasin'in pasında, Olcan vurdu top dışarı gitti. 13'te Sneijder'in kullandığı serbest atışta top kalenin üstünden auta gitti. 17'de Bruma karşı karşıya pozisyonda vurdu, Zülküf'ten döndü, Sabri tamamladı, defanstan kornere çıktı. 26'da Hamit uzaktan sert vurdu, Zülküf son anda kornere çeldi. 32'de Drenthe'nin nefis pasında Vleminckx bekletmeden vurup ağları havalandırdı: 1-1. 53'te Selçuk'un serbest atışında Chedjou kafayla topu ağlara yolladı: 2-1. 69'da Serdar ortaladı Chedjou son anda ayak koydu. 70'de Snejder vurdu, Zülküf son anda kornere çeldi. 71'de Chedjou kafayı vurdu, az farkla auta çıktı. 77'de Telles vurdu Zülküf kurtardı. 83'te Sneijder vurdu, direkte patladı. 90+2'de Snejder vurdu, Zülküf kurtardı, Sneijder tamamladı: 3-1.
Star

F. Bahçe sakat ve cezalı oyuncular dahil 23 kişilik kadroyla Konya'ya gitti. Sarı-Lacivertliler'de G.Saray derbisi öncesi Egemen Korkmaz, Dirk Kuyt, Raul Meireles ve Michal Kadlec kart sınırında. İyileşen Emre Belözoğlu ise kadroya alındı. Morali antrenmanda iyi olan Emenike'nin ise Konya'daki karşılamada mutsuzluğu dikkat çekti. Teknik Direktör İsmail Kartal, maçta kayıp istemiyorum. Oyuncular da derbiye moralli girmeyi hedefliyor.
Akşam--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme