3 Mart 2015 Salı

03.03.2015 Genel Gündem

GÜNDEM 

Her Lokmaya Analiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın doktorluğunu üstlenen AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 5 kişilik 'Acil Tıp Ekibi' kurduklarını bildirdi. Erdoğan'ın yiyeceği tüm gıdaların analizden geçtiğini söyleyen Erdöl, yeni yapılanmanın acil tıbbi müdahalenin yanı sıra, gıda ve beslenme güvenliğini de kapsadığını anlattığı TBMM'deki sohbetinde şöyle konuştu: "Saray'da Acil Tıp Ekibi kurduk. 5 kişilik bu ekip, 24 saat esasına göre çalışıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sağlık, gıda ve beslenme güvenliğiyle ilgili çalışma planı yaptık. Buna göre, içtiği sudan, yediği yemeğe kadar her şey inceleme ve analizden geçiriliyor. Uluslararası koruma kriterlerine göre yapılan bu incelemelerde, yiyecek ve içeceklerde radyasyon, kimyasal madde, ağır metal ve bakteri taraması yapılıyor. Analizler düzenli tekrarlanıyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki tüm seyahatlerde de aynı analizler yapılıyor. Dünya genelinde suikastların artık silahla değil, bu tür yollarla özellikle gıda yoluyla yapıldığı biliniyor. Bu ekipte gıda konusunda uzman olan doktorlar var. Alınan örnekler sadece Ankara'da değil, İstanbul'da da farklı farklı laboratuvarlarda analiz ediliyor. Saray'da da bir analiz laboratuvarı kurulmasını planlıyoruz. Bu konuda dünya literatürü izleniyor. Tüm dünya liderlerinin gıda güvenliği ve suikastlara karşı korunmasıyla ilgili tüm gelişmeler takip ediliyor. Ayrıca ben, bu konuda dünya ülkelerinden daha ileride olduğumuzu düşünüyorum. Gıdaların satın alınmasından itibaren özen gösteriliyor. Gıda malzemelerinden deterjana kadar güvenilir yerlerden alışveriş yapılmasına dikkat ediliyor. Öncelikle, alım aşamasında kontrolden geçiriliyor. Pişirme ve kullanma aşamasında da ayrıca analiz yapılıyor. Şimdiye kadar ciddi bir vaka ile karşılaşılmadı. Bazı meyvelerde ilaç artığı olması gibi basit sonuçlar bulundu."
Hürriyet


Yaşar Kemal Onurumuzdur 
Türk edebiyatının dev ismi Yaşar Kemal'in Teşvikiye Camisi'nde kılınan öğle namazının ardından düzenlenen cenaze törenine, siyaset, sanat, edebiyat, iş ve medya dünyasından isimlerin yanı sıra binlerce vatandaş katıldı. Siyaset dünyasından; 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, iş dünyasından; Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Güler Sabancı, Cem Boyner; sanat camiasından; Suavi, Tarık Akan, Orhan Gencebay, Halit Kıvanç, Orhan Pamuk, Eşber Yağmurdereli ve ayrıca Türk Ermeni Patrikliği Başkanvekili Aram Ateşyan, Süryani Katolik Türkiye Patrik Vekili Yusuf Sağ cenazeye katılan isimler arasında yer aldı. Cami girişinde eşi Ayşe Semiha Baban taziyeleri kabul ederken, sanatçı Zülfü Livaneli ve Türkan Şoray da aile üyelerinin yanında yer aldı. Yaşar Kemal'in doğduğu Osmaniye'nin ilçesi Kadirli'nin Gökçedam köyünden hemşerileri de cenazeye katıldı. Avlu girişinde anı defteri açıldı. Yazarın tabutu başına gelip bir süre bekleyen oyuncu Tarık Akan, gözyaşlarını tutamadı. Cenaze töreni için caminin önündeki Teşvikiye Caddesi trafiğe kapatıldı. Cadde boyunca Şişli Belediyesi'nin astığı "Güle Güle Usta" pankartları yer aldı. Cenazeye katılanlar, "İnce Memedler ölümsüzdür", "Yarım kalan destanı halk yazacak", "O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler" yazılı dövizler taşıdı. Bazı vatandaşlar da Yaşar Kemal'in kitaplarıyla törene katıldı. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran kıldırdı. Cenaze namazında 11. Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş yan yana saf tuttu. Namazın ardından omuzlara alınan cenazeye kalabalık çiçekler attı. Cenaze arabası cami avlusundan alkışlar eşliğinde çıkarılırken, "Yaşar Kemal onurumuzdur" sloganları atıldı. Yaşar Kemal'in cenazesi Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na getirildi. Ünlü edebiyatçının cenazesinin gelmesinden önce çok sayıda gazeteci, edebiyatçı, akademisyen, sanatçı, yakınları ve vatandaşlar mezarı başına gelerek bekledi. Cenaze aracının gelmesinin ardından Yaşar Kemal'in tabutu mezarı başına konuldu. Yaşar Kemal'in cenazesi, 2001 yılında hayatını kaybeden ilk eşi Thilda Kemal'in yanında toprağa verildi. Yaşar Kemal Çukurova Kültür Derneği Başkanı Mehmet Özer, Kemal'in büyüdüğü bahçesinin toprağını, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise yazarın anne ve babasının mezarlarından aldığı toprağı getirdi. Ardından hemşerileri tarafından Yaşar Kemal'in memleketi Osmaniye'nin Gökçedam (Hemite) köyünden getirilen toprak, mezarı içerisine döküldü. Ayrıca Kürt edebiyatçı Mehmed Uzun'un mezarından getirilen toprak da yakınları tarafından Yaşar Kemal'in mezarına serpildi.
Hürriyet

Baransu 'Kumpas'tan Tutuklandı 
İstanbul'da önceki gün Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan gazeteci Mehmet Baransu'nun, emniyetteki işlemleri yaklaşık 6 saat sürdü. İşlemlerinin ardından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Baransu, dün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Baransu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara "kumpas" kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, savcılık ifadesi alınmadan dosya üzerinden tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Baransu, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "devletin güvenliğine, iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belgeleri yok etmek", "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken belgeleri temin etme", "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçlarından sevk edildiği İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulandı. Baransu, Türk Ceza Kanunu'nun 327. maddesinde, 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngörülen "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken belgeleri temin etme" suçundan tutuklandı. Baransu, bu soruşturmada tutuklanan ilk şüpheli oldu. Tutuklama gerekçesinde delillere göre, Baransu'nun eylemine konu olayın Balyoz darbe planı olarak bilinen plan ve bu plana ilişkin DVD, CD ve belgeler olduğu belirtildi. Bu belgeler ile birlikte Egemen Harekat Planı'nı da Baransu'nun temin ettiği kaydedilen kararda, Egemen Harekat Planı'nın "çok gizli" gizlilik derecesine ait olduğu ifade edildi. Bu plandaki bilgilerin devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken nitelikte olduğu vurgulanan kararda, bu CD'lerdeki 118 adet gizli belgenin de çalındığı belirtildi. Baransu'nun "Bir şekilde ele geçirdiği belgelerin kopyası olsa dahi ilgili mercilere teslim etmek yerine kendisi tarafından imha edildiğinin ifade edildiği" anlatılan kararda, "Ancak imha edilip edilmediğinin henüz bilinmediği" kaydedildi.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 97, 9919 -98, 0856                                      
ABD Doları 2, 5210-2, 5227/  
Euro 2, 8201 -2, 8225/ 
İngiliz Sterlini 3, 8752-3, 8779                            

Türkiye Kandil'de Petrol Arayacak 
28 Şubat'ta yapılan açıklamayla çözüm sürecinde önemli bir dönüm noktasına gelindiği bugünlerde, Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan gelen açıklama dikkat çekti. Yıldız, merkezi Bağdat yönetimi ile yapılan anlaşmalar ve Kuzey Irak ile imzalanan sözleşmeler çerçevesinde Türkiye'nin Kandil Dağı eteklerinde blokları bulunduğunu ve Hindırın ile Çoman sahalarında petrol arayacağını belirtti. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın sözünü ettiği Hindırın ve Çoman sahaları, Türkiye'nin yaklaşık iki yıl önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile imzaladığı üretim paylaşım anlaşmaları (PSC) arasında yer alıyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri, Turkish Energy Company'nin (TEC), IKBY ile 2013 yılında yaptığı sözleşmeler sonucu altı saha aldığını, Çoman ve Hindırın sahalarının da bunlar arasında yer aldığını vurguluyor. Bölgedeki petrol bulma oranının ise yüzde 75'ler civarında olduğu ifade ediliyor. Hacettepe Üniversitesi ile imzalanan madencilik protokolü töreninde çözüm sürecinin enerji sektörüne etkilerine yönelik soruları yanıtlayan Yıldız, enerji sektörüyle alakalı çok ciddi beklentileri olduğunu söyleyerek, "Bizim Bağdat'la yaptığımız anlaşmalar, Kuzey Irak ile alakalı yaptığımız sözleşmeler çerçevesinde hemen Kandil Dağı eteklerinde bloklarımız var. Ve Hindırın ve Çoman sahalarında petrol arayacağız. Ben o yolun da açılacağına bu manada inanıyorum. Enerji sektörünün de çözüm süreci ile beraber yeni bir çalışma alanının oluşacağına ben inanıyorum" şeklinde konuştu. Türkiye'nin Kuzey Irak'ta toplamda 13 sahada petrol ve gaz arama çalışması yapması öngörülüyor. Turkish Energy Company (TEC), altı sahada petrol ve gaz aramaları yapacak. Sektör kaynakları, TEC'in altı saha için imza attığını, yedinci bir saha için ise IKBY ile görüşmeleri sürdürdüğünü belirtiyor. Diğer yandan, TEC'in altı sahada da Exxon Mobil ile ortaklık gerçekleştirmesi planlanıyor. Bu sahalarda ilk kazmanın vurulmasıyla beraber, Türkiye Kuzey Irak'ta petrol üreticisi haline gelecek. Enerji Bakanı Yıldız'ın sözünü ettiği Kandil'deki Hindırnı ve Çoman sahalarıyla alakalı edindiğimiz bilgilere göre, Çoman sahası bin 371 ve Hindırın 642 kilometrekare büyüklüğünde. Sahalar, Hakkari'nin güneyinde Irak ile İran sınırında, Kandil Dağı'nın güneyinde yer alıyor. Türkiye'nin yaptığı anlaşmaya göre, Türkiye sahalarda yüzde 80, IKBY ise yüzde 20 hisseye sahip. Petrol uzmanları, bu alanda bugüne kadar hiç kuyu kazılmadığını vurguluyor. Kuzey Irak'taki üretim paylaşım anlaşmalarında, müteahhit firmalar bir zaman çizelgesi kapsamında belli taahhütleri yerine getirmek zorunda. Genellikle petrol üretim safhasına geçilmesi için üç yıl kadar süren çalışmalar yapılıyor. Konuya yakın kaynaklar, Türkiye'nin petrol üretimine geçmeden önce, petrol bulup bulmayacağına yönelik bazı çalışmalar yapacağını söyleyerek, şunları anlatıyor: "Üretim paylaşım anlaşmalarında petrol bulunup bulunmayacağı kesin değil. Önce sismik araştırmalar yapılıyor. Eğer petrol olduğuna dair emarelere rastlanırsa, saha geliştirme safhasına geçiliyor. Test kuyuları açılıyor. Test kuyularından elde edilen verilerde, ticari miktarda petrol olduğu sonucuna varılırsa üretim aşamasına geçiliyor. Bu süreç üç yıla yakın sürüyor. Üretim aşamasına geçildikten sonra müteahhit firma, yani bu durumda TEC, yaptığı anlaşmaya göre varil başına 6-7 dolar gibi bir para alıyor. Bu oranlar her blok için değişebiliyor."
Hürriyet

Benzine 12 Kuruş Zam 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 19 Şubat 2015'te aldığı tavan fiyatı kararı çerçevesince bugünden (3 Mart) itibaren il bazında uygulanacak kurşunsuz benzin türleri tavan fiyatlarını açıkladı. İstanbul'da kurşunsuz benzinin litre fiyatı 4.45, Ankara'da 4.48, İzmir'de ise 4.47 lira olacak. Diğer illerde ise benzinin litre fiyatı 4.45 ile 4.63 lira arasında değişecek. Böylece benzinin litre fiyatı, İstanbul, Ankara ve İzmir'de 12 kuruş artmış oluyor. EPDK, dağıtım şirketlerinin akaryakıt fiyat oluşumlarında belirlenen fiyat metodolojisine uymamaları nedeniyle Petrol Piyasası Kanununun ilgili hükümleri gereğince tavan fiyat uygulaması kararı almıştı.
Hürriyet

3G'den Sonra En Hızlı 4g'ye De Talip Oldular 
GSM operatörlerinin merakla beklediği 4G'de ihale süreci yarın başlıyor. Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan 4G ihale süreciyle ilgili yol haritasını İstanbul'da açıklayacak. Yeni dönemde Turkcell olarak 3G'de olduğu gibi 4G'de de en üstün kapasiteli lisansa talip olduklarını dile getiren Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz, bunun için gerekli alt yapıya sahip olduklarını söyledi. İlker Kuruöz, mobil iletişim sektörünün nabzının attığı Mobil Dünya Kongresi (GSMA) öncesinde, Barcelona'da 4G ile ilgi önemli açıklamalarda bulundu. Sektörün geleceğine yön veren GSMA'in Yönetim Kurulu'nda Türkiye'yi temsil eden Kuruöz, 4G'ye geçişle 3G'de mümkün olmayan yeni bir mobil deneyim fırsatının doğacağını belirterek, "Türkiye için tam zamanı. 4G ile mobil geniş banttan ultra mobil banda geçeceğiz. Müşterilerimize eşsiz bir deneyim sunmak adına bütün imkanlarımızı seferber ettik. Bizi çok heyecanlandırıyor. 4G için uzun zamandır yatırım yapıyorduk. Fiber yatırımları yaptık. 4G'ye uyumlu T50'yi tüketiciyle buluşturduk. bu yıl içinde yeni modeller de gelecek. 4G'de en üst lisansa talibiz. 3G'de A tipi bizdeydi. 4G'de de aynısının olmasını istiyoruz" dedi. Turkcell olarak, "Henüz Türkiye için erken" tartışmalarının yapıldığı bir dönemde Türkiye'yi en iyi mobil genişbantla tanıştırdıklarını anlatan Kuruöz, "Bugün Turkcell şebekesinde kullanılan data miktarı, 3G lansmanı öncesine göre 200 kat arttı. Turkcell, 4G ile yeni ve farklı frekans bantlarının birlikte kullanımı ile çok daha yüksek hız, çok daha düşük gecikme süreleri sunacak. Her yer ofis; şirketler ve çalışanlar, işlerini her yerde ve kesintisiz yürütebilecek, ihtiyacı olan bilgilere ve dosyalara anında ulaşabilecek. Nesnelerin İnterneti (makineler arası iletişim) ve bulut bilişim, gerçek potansiyelini mobil ultra genişbant sayesinde gösterecek. Dosyaları indirmek yerine anında çevrimiçi ulaşılabilecek" diye konuştu.
Türkiye

Tarlada Fiyatlar Uçtu Rafta Ucuzluk Hayal 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılındaki tahıl, bakliyat, sebze ve meyve fiyatlarının seyrini açıkladı. TÜİK'e göre 2014 yılının rekor kürsüsünde kayısı, patates ve kırmızı biber ilk üç sırayı kaptı. Geçen yıl 'don' nedeniyle rekolte kaybına uğrayan kayısının fiyatı yüzde 129, patates fiyatı yüzde 106 ve baharatlık kırmızı biberin fiyatı yüzde 80 arttı. Tarım ürünlerindeki sıkıntı 2014'le sınırlı kalmadı. 2015'te de hava koşullarına bağlı olarak üretici fiyatlarındaki artış sürüyor. Fırtına, sel ve don olaylarına bağlı olarak şubat ayında da üretici fiyatlarında anormal artışlar meydana geldi. Şubatta üretim yerinde patates yüzde 57, patlıcan yüzde 33, yeşil soğan yüzde 33, ıspanak yüzde 26, limon yüzde 21 zam gördü. Fiyat artışı sivri biberde yüzde 20, porkatalda yüzde 16, pırasada yüzde 12, havuçta yüzde 10 ve karnabaharda yüzde 10 olarak gerçekleşti. Tarladaki fiyat ile marketteki fiyat farkı ise yüzde 500'e yaklaştı. Bir demet maydanoz tarladan markete yüzde 496 oranında zam gördü. Portakalda fiyat farkı yüzde 303, lahanada yüzde 280, karnabaharda yüzde 247, marulda yüzde 231, elmada yüzde 230 olarak gerçekleşti. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar: "Gece-gündüz, yağmur-çamur demeden çalışan üreticinin ürünleri perakendede 4-5 kat farkla satılıyor. Üreticiden tüketiciye maydanoz 6, kuru incir 5, portakal 4, lahana 4, karnabahar 3.5, kuru üzüm, marul, elma, nohut, kayısı 3 kat zam görüyor. 2013-2014 üretim döneminde doğal afetler, kayısı, fındık, elma, arpa, buğday başta olmak üzere bitkisel üretimi düşürdü. 2014'te kayısıda yüzde 65.4, fındıkta yüzde 25, tütünde yüzde 24.9, kivide yüzde 23.6, elmada yüzde 20, kırmızı mercimekte yüzde 17.7, cevizde yüzde 14.8, buğdayda yüzde 13.8, nohutta yüzde 11.1, çeltikte yüzde 7.8, kuru soğanda yüzde 6 azalma oldu. 2015 Şubat ayında da don nedeniyle patates, ihracat dönemi olması ve arzın örtü altından sağlanması dolayısıyla patlıcan, biber ve salatalık fiyatlarında artış oldu."
Milliyet

Başçı'nın İnadı Bankaların Kârını Uçurdu 
Merkez Bankası'nın geçen yıl ocakta yaptığı yüklü faiz artırımının ardından yeterli indirimi yapmaması banka kârlarına da yansıdı. Bankacılık sektörünün ocak dönemi net kârı, net faiz gelirlerindeki artışın yanı sıra sınırlı artış gösteren provizyonların da etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artışla 2.15 milyar liraya yükseldi. Bankacılık sektörünün kârı geçen yıl ocak ayında ise 1.42 milyar lira olmuştu. BDDK'nın aylık verilerine göre sektörün toplam aktif büyüklüğü ise geçen yıl aynı döneme göre yüzde 13.3 artışla 2.03 trilyon lira oldu. Bankaların toplam kredileri ocak sonunda, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 16.6 artışla 1.26 trilyon liraya ulaştı. Global Menkul Değerler'in bankacılık sektörünün ocak verileriyle ilgili değerlendirmesinde kârdaki keskin yükselişte net faiz gelirlerindeki artışın etkisi olduğu belirtildi.
Star

Milyarderler Listesine Türkiye'den 32 Kişi Girdi 
Tüm dünyada merakla beklenen liste açıklandı. Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde yazılım devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 79,2 milyar dolarlık servetiyle yine birinci sırada yer alırken, bu yıl milyarderler listesine Türkiye'den 32 kişi girdi. Meksikalı işadamı Carlos Slim Helu, 77,1 dolarlık servetiyle ikinci, Amerikalı yatırımcı Warren Buffet da 72,7 milyar dolarlık varlığıyla üçüncü sırada yer aldı. Zenginler listesinde Murat Ülker 369'uncu (4,4 milyar dolar), Hüsnü Özyeğin 690'ıncı (2,7 milyar dolar) Semahat Sevim Arsel 714'üncü (2,6 milyar dolar) oldu. Listede, Mustafa Rahmi Koç (2,5 milyar dolar), Ferit Faik Şahenk (2,5 milyar dolar), Şarık Tara, (2,4 milyar dolar), Erman Ilıcak (2,2 milyar dolar) Suna Kıraç (2,2 milyar dolar), Filiz Şahenk (2,2 milyar dolar) ve Ali İbrahim Ağaoğlu da (1,8 milyar dolar) yer aldı.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Bu Anayasayı Tanımıyorum 
TBMM Genel Kurulu'nda MHP'nin "Üniter yapının fiilen bozulmasına ve ülkemizin belirli bölümlerinde paralel devlet yapılanması kurulmasına zemin hazırladığı" gerekçesiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensorunun gündeme alınması reddedildi. Ala, konuşmasında çözüm sürecinin inanılmaz provokasyonlarla sekteye uğratılmaya çalışıldığını öne sürdü. "Oslo görüşmeleri devletin kendi birimi içerisinden sabote edilerek dışarıya sızdırıldı" diyen Ala, şunları kaydetti: "Habur provokasyonu oldu. Birinde, MİT bu işleri yürütüyor diye mahkemeye çağrıldı, MİT 7 Şubat darbesi oldu. Birinde 8 Mayıs'ta, değerli arkadaşlar, terör örgütü dedi ki: 'Ben dışarıya çıkıyorum.' Görüşmeler yapıldı, 8 Mayısta dışarı çıkma kararı aldı, 28 Mayıs'ta Gezi olayları başladı bu ülkede ve bir büyük provokasyon. Ondan sonra, o provokasyon olunca bu sefer yine kesintiye uğradı. Bu sefer tekrar toparladık; 17, 25 Aralık darbe girişimi. Sonra yine toparlandı, değerli arkadaşlar, bu sefer de 6-7 Ekim olayları." "Anayasayı tanımıyorum" diyen Ala, şöyle devam etti: "Bu anayasaya yemin ediyoruz, uyuyoruz ama bu Anayasa'nın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz. Bu Anayasa, darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır, doğru dürüst bir anayasa değildir. Anayasada diyor ki: Milletindir egemenlik. Millet bu egemenliğini devletin anayasal kurumları eliyle kullanılır. Katılıyor musunuz buna Allah aşkına! Millet bu egemenliğini milletvekilleri eliyle kullanır ve referandum yoluyla kullanır. Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum. Bunda ne var? Bu Anayasa, onun için, behemahâl ve derhâl değişmelidir. Milletin iradesini gasbetmiş, satır aralarına gizlemiştir, söküp çıkarıp millete teslim etmek bizim görevimizdir." Ala'nın sözleri muhalefet tarafından tepkiyle karşılanırken MHP'li Oktay Vural, "Yazıklar olsun" dedi. Ala ise "Size yazıklar olsun" karşılığını verdi.
Milliyet

Yol Haritasında Yeni Tarih 8 Mart 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm süreci ve silahların bırakılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. A Haber ve Atv ortak yayınına katılan Başbakan Davutoğlu'nun değerlendirmeleri şöyle: Açıklama son derece açıktır. Bu silah bırakma çağrısıdır. HDP bu açıklamayı yaptıktan sonra tahrik edici yorumlar getiriyor, MHP de bu açıklamanın içini boşaltmak için 10 maddeye dikkat çekiyor. Ne var bu maddelerde? Kamu düzeni var, özgürlüklerin korunması var, çözüm sürecinin kalkınma boyutu var. Bu 10 madde ön şart gibi gösterilen silah bırakma çağrısı esas olarak 10 maddeden önce zikredilmektedir. Bu maddelerin tartışılmasında bizi rahatsız eden bir husus var mı, hayır. Ben 8 Mart'ta Mardin'de yeni eylem planı açıklayacağım. Bütün bu kavramlar bizim de Türkiye'nin geleceğiyle ilgili süreçleri benimseyen herkesin kararıdır. Kim, neyi konuşmak istiyorsa özgürce konuşabilir tartışabilir. Yeter ki şiddet olmasın. Silahlar hemen bırakılmalı. 2013 Nevruz'una geri dönmemeliyiz. O süreçte 2 ay içinde çekilme takvimi açıklanmış mayıs ayında da çekilmeye başlanmıştı. Gezi olayları ile geri vitese attılar ve süreci durduracak adımlar attılar. Onlar attı ama biz atmadık. Sonra 17-25 Aralık kumpasları yapıldı. Bu hep çözüm sürecinde atılması gereken adımları ve silahları bırakma çağrısını veya uygulamasını geciktirdi. 30-35 yıllık bu terörle mücadele ister bu konuda problemleri çözme noktasında geldiğimiz en önemli aşamadır. Artık nehrin ortasına gelmiş vaziyetteyiz, karşıya geçmek durumundayız. HDP milletvekilleri ile Demirtaş'ın yorumu arasında bir açı var. Bunu çözmeleri lazım. Silahları bırakırız ama dememeleri lazım. Bunun aması olmaz. Açıklamaları Demirtaş sabote etmemeli, kendisine yazık olur
Akşam

Esad'a Karşı Mutabakat 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Medine'den Riyad'a geçti. Erdoğan, Riyad Havalimanı'nda Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz El–Suud tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman arasında yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve Suriye'de muhalefete verilen desteğin sonuç almayı hedefleyen biçimde artırılması gerektiği hususunda, görüş birliği içinde olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Suudi Arabistan Kralı Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Riyad'da Kraliyet Sarayı'nda yaptıkları görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konularda da görüş teatisinde bulunuldu. Görüşmelerde, ekonomik ve savunma boyutları başta olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde duruldu. Her iki tarafın da mezhepçi yaklaşımların bölgeyi olumsuz etkileyeceğine dikkati çektikleri görüşmede, Suriye'de muhalefete verilen desteğin sonuç almayı hedefleyen biçimde artırılması gerektiği hususunda görüş birliği içinde oldukları kaydedildi.
Akşam

DÜNYA 

Son İnfazda 'Türkiye Bağlantısı' 
Terör örgütü Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD), Türkiye'nin güneyinde bir casusluk ağına çalıştığını öne sürdüğü bir kişiyi öldürdüğü video yayınladı. İnfaz edilen kişinin adının Ahmed Muhammed olduğu bildirildi. Halep'te çekildiği iddia edilen videoda, karanlık bir oda içinde Arapça yapılan röportajın ardından Muhammed, avludan çıkarılarak infaz edileceği yere götürülüyor. Üzerinde ABD'nin Guantanamo Üssü'ndeki tutuklulara giydirdiği turuncu kıyafetlere benzer bir kıyafet bulunan Muhammed, daha sonra 45'lik tabancayla başına tek, boynuna birkaç el ateş edilerek öldürülüyor. 'Öğrenilmesi gereken bir ders' başlıklı 3 dakika 40 saniyelik videoda Muhammed'in korkudan gözlerini kapattığı görülüyor. Geçtiğimiz Ekim ayında da IŞİD yine Halep'te Abdullah el-Buşi adlı 17 yaşındaki bir genci "Örgütün kullandığı binaları fotoğraşayarak 500 Türk lirası karşılığında sattığı" iddiasıyla sokak ortasında katlederek, çarmıha germişti.
Hürriyet

Musul Harekâtına Destek Vereceğiz 
IŞİD'i Musul'dan çıkarma harekâtına Türkiye'nin de katılacağı iddiası doğrulandı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Musul için düzenlenecek operasyona Türkiye'nin de destek vereceğini söyledi. Konuyla ilgili soruları cevaplayan Yılmaz, "Türkiye, IŞİD'e karşı kurulmuş koalisyonun bir üyesidir. Bu koalisyonun üyesi olmakla somut katkı vermeye başlamıştır. Bunun dışındaki katkılarımız ulusal çıkarlar göz önüne alınarak zamanı geldiğinde değerlendirilir ve koalisyon üyesi olmanın gerektirdiği sorumluluklar yerine getirilir" dedi. ABD ile imzalanan eğit donat konusuna da değinen Bakan Yılmaz, "ABD ile Türkiye, ortak bir komisyon kuracak. Bu komisyon tarafından belirlenecek kişilere, Kırıkkale yakınlarındaki birlikte eğitim verilecek" diye konuştu. "Türk askerinin direkt karadan girmesi konusunda bir seçenek gelirse Türk askeri karadan Irak'a girer mi" sorusuna Bakan Yılmaz, "Sayın Başbakanımız, 'Diğerler ülkeler üzerlerine düşeni yaparsa Türkiye de üzerine düşeni yapmaya hazırdır' demişti" ifadelerini kullandı. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, çarşamba günü Irak'a gideceğini belirterek, "Savunma Bakanı ile İçişleri Bakanı ile görüşeceğim. Muhtemelen Başbakan olur, Genelkurmay Başkanı olur. Yani, bir görüşme programı var. Erbil ziyareti de plan ve programda var" diye konuştu.
Türkiye

ABD Ve İsrail Ailedir İlişkiler Bozulmadı 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin başkenti Washington'da gerginlikle beklenen gezisine dostluk mesajıyla başladı. Kongre'nin Beyaz Saray'a haber vermeden yaptığı konuşma davetini kabul eden ve Obama yönetiminden gelen tüm uyarılara rağmen programını iptal etmeyen Netanyahu "ABD ile ilişkilerin gerilediği yorumlarının sadece erken değil aynı zamanda yanlış olduğunu" söyledi. Netanyahu'nun İran'ın nükleer programını engelleme konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Obama yönetimine karşı sert açıklamalarda bulunması bekleniyordu. Ancak ABD'de İsrail lobisinin en güçlü kuruluşu olan AIPAC'in yıllık konferansında konuşan Netanyahu, Kongre'de yapacağı konuşmanın Beyaz Saray'a saygısızlık amacı taşımadığını belirterek "Başkan Obama'nın İsrail için yaptığı her şeye derinden minnettarım ve siz de öyle olmalısınız" dedi. ABD ve İsrail'in İran'ın nükleer silah sahibi olmaması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu hatırlatan Başbakan Netanyahu, sadece bunu yapmanın en iyi yolu ile ilgili fikir ayrılığı yaşadıklarını söyledi. Daha önce de iki ülkenin çeşitli konularda anlaşmazlık yaşadığını hatırlatan Netanyahu, bunların hepsinin aşıldığını, şimdiki sorunları da aşacaklarını kaydetti. Netanyahu "ABD ve İsrail arasındaki ilişkiler her geçen yıl daha güçlü hale geldi. Dostluğumuz şimdiki fikir ayrılığını da aşacak ve ileride daha güçlü hale gelecek" dedi. ABD ve İsrail'in dostluğun ötesinde bir aile olduğunu ifade eden Netanyahu konuşmasını "Aile içindeki fikir ayrılıkları her zaman rahatsız edicidir. Ama önemli olan her zaman aile olduğumuzu hatırlamaktır" sözleriyle bitirdi.
Milliyet

İstenmeyen Adam Netanyahu Bugün 'Kongre'de 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı ve yönetimin tüm itirazlarına rağmen Amerikan Kongresi'nde bugün konuşma yapacak. Netanyahu'nun iki ülke ilişkilerinde uzun yıllardır görülmemiş bir gerilime neden olan ısrarı, Washington'da kendisini adeta "istenmeyen adam" haline getirdi. Kongre'de ortak oturumlara ABD başkan yardımcılarının başkanlık etme geleneğine rağmen, Netanyahu'nun konuşma yapacağı ortak genel kurulda ABD Başkan yardımcısı Joe Biden başkanlık yapmayacak. Taraflar arasındaki restleşme de konuşma tarihi yaklaştıkça daha da sertleşirken, konunun giderek siyasileştiği ve Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında da ihtilafa dönüştüğü görülüyor. Netanyahu siyasi kariyerinin en önemli konuşmalarından biri olacak konuşmasıyla ABD Başkanı'na "meydan okuyan" İsrail Başbakanı olarak tarihe geçebilir.
Star

Kremlin'in Kameraları Kapalıymış 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in muhalifi Boris Nemtsov suikastında ilginç bir detay ortaya çıktı. Muhalif siyasetçinin suikast sonucu öldürüldüğü gece Kremlin Sarayı'nın kameralarının kapalı olduğu anlaşıldı. Rus Kommersant gazetesinin iddiasına göre; katilin ortaya çıkarılmasını sağlayacak Saray kameraları olay günü kapalıydı. Gazete o gece bölgede bulunan ve yüksek çözünürlüklü çekim yapabilen MOBESE'lerin Kremlin'deki tadilat nedeniyle kapatıldığını öne sürdü. Rusya'da Dünya eski Satranç Şampiyonu muhalif lider Geri Kasparov, Boris Nemtsov'un öldürülmesiyle ülkesinde Putin'i barışçıl yollardan iktidardan indirme şansının ortadan kalktığını söyledi.
Akşam

SPOR 

Fenerbahçe ile Galatasaray Odeabank kadın basketbol takımları, FIBA Avrupa Ligi çeyrek final ilk maçında bugün karşı karşıya gelecek. Sarı-lacivertlilerin ev sahipliğinde Ülker Sports Arena Metro Enerji Salonu'nda oynanacak karşılaşma saat 20.00'de başlayacak. İki galibiyete ulaşacak takımın tur atlayacağı çeyrek finalde ikinci maç Cumartesi günü Galatasaray'ın sahası Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanacak. Çeyrek finalde gerekirse üçüncü maç 11 Mart Çarşamba günü yine Ülker Sports Arena Metro Enerji Salonu'nda yapılacak. Fenerbahçe ile Galatasaray FIBA Avrupa Ligi'nde geçen sezon finalde karşı karşıya gelirken, sarıkırmızılı ekip rakibini 69-58 yenerek Avrupa'nın en büyüğü olmuştu.
Türkiye

Devre arasında Beşiktaş'ın sağ bek krizine çözüm için getirilen ancak herkesin soru işaretleriyle bir transfer gözüyle baktığı Daniel Opare, iki maçta hakkındaki bütün fikirleri etkiledi. Motta'nın cezası, İsmail'in sakatlığı sebebiyle Liverpool maçında forma giyen Opare, İngiliz ekibi karşısında oynadığı futbolla dikkat çekti. Balıkesirspor karşılaşmasında da defansın solunda görev yapan ve siyah-beyazlıların ikinci golünü atan Ganalı futbolcu, atletik yapısı ve hızıyla taraftarların beğenisini kazandı. Siyahbeyazlıların satın alma opsiyonuyla kiraladığı genç futbolcu için Teknik Direktör Bilic'in de yönetime olumlu görüş belirttiği öğrenildi. Siyah-beyazlılar bu performansını sezon sonuna kadar devam ettirmesi Porto'dan 6 aylığına bedelsiz kiralanan Opare'nin tapusunu alacak.
Türkiye

Trabzonspor çok sıkıntı çektiği maçta; Yılmaz Vural ile ilk kez görücüye çıkan Kardemir Karabükspor'u yenmeyi başardı: 3-2. 39'da Fatih Atik'in sağdan ortasında ceza alanı içerisinde Sow'un uzaklaştırmak istediği top ceza alanı dışındaki Mehmet Ekici'nin önüne düştü. Bu futbolcu harika vurdu: 1-0. 43'te Ahmet İlhan Özek'in şutu direkten döndü; Onur Ayık, ceza yayı kenarındaki Traore'ye çıkardı. Bu futbolcu yerden düzgün vurdu: 1-1. 45+2'de Ahmet İlhan'ın şutunda, kaleci Hakan Arıkan'ın çeldiği topa altı pas içinde Onur Ayık dokundu: 1-2. 84'te Mehmet Ekici'nin sağdan kullandığı serbest atışta, ceza alanı içinde iyi yükselen Oscar Cardozo'nun kafa vuruşunda, kaleci Waterman'ın müdahalesine rağmen top sol köşeden filelerle buluştu: 2-2. 89'da Mehmet Ekici, kendisinin düşürülmesiyle kazanılan serbest vuruşta topu kaleci Waterman'ın solundan filelere gönderdi ve skoru belirledi: 3-2.
Star

Galatasaray'da antrenör dayanışması. 1 hafta içinde oynanacak derbiler öncesi bir araya gelen Hamza Hamzaoğlu, Ergin Ataman ve Ekrem Memnun iddialı konuştu. Futbol takımı teknik direktörü Hamzaoğlu, "İnşallah derbi haftasında, her şeyin spor çerçevesi içinde kalması kaydıyla gülen taraf biz oluruz. Bizler burada tek yürek olduk. Taraftarlarımız da tribündeki yerlerini alıp destek verir" dedi. Hamzaoğlu, "Kadıköy'e lider gidiyoruz. Kazanmak kolay değil ama zoru başarmak bizim için önemli" diye konuştu. Kadın basketbol takımı koçu Memnun da "Derbiler nedeniyle Türk sporunda bir festival havası yaşanacak. Tek yürek olduk, heyecanla bekliyoruz. Uzun süredir böyle bir heyecan yaşanmamıştı. Umut ediyorum sonuçlar istediğimiz gibi olur" ifadesini kullandı. Basketbol erkek takımının çalıştırıcısı Ataman da şunları söyledi: "Herkesin kalbi ezeli rekabetin güzelliklerine yakışır bir hafta olması için atıyor. Teknik adamlar olarak biz de aynı düşünceler içindeyiz. Umarım her şey sporun içinde kalır ve sonunda hak eden kazanır. Bizler, kazanmayı hak ettiğimize inanarak mücadele edeceğiz. İnşallah haftaya da bir araya gelip kutlarız."
Star

F.Bahçe yönetimi, düşüş trendiyle birlikte üst üste kaybedilen 7 puanın ardından G.Saray derbisine "Diriliş maçı" gözüyle bakıyor. 8 Mart'taki dev randevu öncesi taraftardan yönetime, malzemeciden teknik heyete kadar herkes yaraların sarılması için seferber oldu. Hayata dönüş maçı öncesi Sarı-Lacivertliler, Samandıra'da dış dünya ile bağlarını kopardılar ve sadece derbiye odaklandılar. Futbolculara moral vermek, takımı toparlamak için herkes üzerine düşeni yapacak. Öyle ki futbolcuların konsantrasyonu bozulmasın diye G.Saraylı yönetici Hamdi Yasaman'ın tahrik içeren son açıklamalarına cevap bile verilmedi. Yönetim futbolcuları düşünerek ortamı germekten uzak duruyor. Çabaların sonuç verip vermediğinin ilk sinyalleri ise Mersin maçında alınacak. Kupa maçı, derbi için ışık verecek. Başkan Aziz Yıldırım ve diğer yöneticiler Samandıra'ya gidip, takımın üzerindeki baskıyı azaltıp, derbile konsantre edecek diyaloglar kuracak. Ayrıca sezon başında 25 bin euro olarak açıklanan G.Saray derbisinin galibiyet primine de diriliş hedefi için yüklüce bir zam yapılacak. Sarı-Lacivertli yöneticiler, G.Saray galibiyetine 750 bin euro ile 1 milyon euro arasında toplam prim ödemeyi planlıyor. Böylece sezon başındaki prim sisteminin iki katı bir rakama ulaşılacak
Akşam--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme