4 Mart 2015 Çarşamba

04.03.2015 Genel Gündem

GÜNDEM 

Erdoğan'a 'Ucube' Cezası 
Heykeltıraş Mehmet Aksoy'un Kars'ta yapımı sürerken yıktırılan 'İnsanlık Anıtı' heykeli için "Ucube" diyen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a mahkemeden kötü haber geldi. Aksoy'un açtığı 100 bin TL'lik tazminat davasını kısmen kabul eden mahkeme, 10 bin TL manevi tazminatın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tahsil edilerek Aksoy'a verilmesine karar verdi. Dün, İstanbul 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Mehmet Aksoy'un avukatı Turgut Kazan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız katıldı. Aksoy'un avukatı Kazan, müvekkilinin sanatçı kimliği ve eserlerinin dosyaya yansıtılmadığını belirterek, sanatçı ve kültür adamı olan tanıklarının da dinlenmediğini söyledi. Dava konusu olay nedeniyle Mehmet Aksoy'un üzüntü duyduğunu ifade eden Kazan, "Davalı taraf cevabında 'New York'taki özgürlük heykeli olsa neyse' demektedir. Söz konusu heykel de Süveyş Kanalı'na dikilmek üzere dönemin Osmanlı Padişahı tarafından sipariş edilmiş ve peşinatı ödenmiştir. Kanala dikilirse uğursuzluk getireceği düşüncesi ile alımından vazgeçilmiş ve parçalar halinde Paris'te bir depoda muhafaza edilmiş, daha sonra Amerika'da bir heykel düşünülünce götürülüp yerine dikilmiştir. Müvekkilimin heykeli ise santim santim kesilmiştir" dedi. Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız ise "ucube" kelimesinin hakaret değil, eleştiri olduğunu savunarak; "Garip bir şey anlamında kullanılmıştır. Heykel usulsüz işlemler nedeniyle İdare Mahkemesi ve Danıştay'ın kararları ile yerinden kaldırılmıştır. Davalının talimatı üzerine kaldırıldığı beyanları gerçekdışıdır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Usulsüz işlemler ve ihaleler nedeniyle ve hazine arazisine ait yer üzerine heykelin dikilmesi nedeniyle ilgilileri ceza mahkemesinde yargılanmış ve ceza almıştır. Tanıklar görgüye dayalı değil, yoruma dayalı beyanda bulunmuşlardır" diye konuştu. Mahkeme davayı kısmen kabul ederek, 10 bin TL manevi tazminatın davalı Erdoğan'dan tahsil edilerek davacı heykeltıraş Aksoy'a verilmesine karar verdi.
Hürriyet


17-25 Aralık Savcılarına Yargılama İzni 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten savcılar Celal Kara, Muammer Akkaş ve Hakim Süleyman Karaçöl hakkında yargılama izni verdi. Daire, Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkas hakkındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar vermişti. HSYK 2. Dairesi soruşturmayı yürüten savcılar ve Hakim Süleyman Karaçöl hakkındaki dosyaları, bugün esastan görüşerek karara bağladı. HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, yaptığı açıklamada, dosyadaki savcılar ve Hakim Karaçöl'ün son savunmalarının alınmasına karar verdiklerini bildirdi. Yılmaz, son savunmalar geldikten sonra bu kişiler hakkında disiplin açısından karar vereceklerini ifade etti.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 98, 2004 -98, 3963                                      
ABD Doları 2, 5329-2, 5371
Euro 2, 8334 -2, 8361/ 
İngiliz Sterlini 3, 8926-3, 9022                            

Dolar Tarih Yazıyor 
Dolar rekora doymuyor. Doların pound, Japon Yeni, İsviçre Frangı, İsveç Kronu, Kanada Doları ve Euro'ya karşı değişimini gösteren dolar endeksinin 11 yılın zirvesine çıkmasına Türk Lirası da tepkisiz kalamadı. Güne 2.52 lira seviyelerinden başlayan dolar saat 13.30'dan sonra hızla yükselişe geçti. İlk önce 2.5310 ile rekor kıran dolar bununla yetinmedi art arta tarihi zirveler geldi. Son olarak saat 15.41'de 2.5380 lira ile yeni rekoruna imza attı. Küresel piyasalardaki yükseliş etkili olsa da dün açıklanan enflasyon sonrasında Merkez Bankası'nın sınırlı bir faiz indirimi yapabilecek olmasına yönelik beklentiler de Türk Lirası'ndaki değer kaybını hızlandırdı. Bu sınırlı indirimin ekonomi yönetimine yönelik endişeleri ve siyasilerin Merkez Bankası'na yönelik eleştirilerin artacağı yorumlarına yol açtı. Doların rekor kırmasına rağmen Merkez Bankası geçtiğimiz cuma günü ilan ettiği şekilde dolar satım ihalelerine devam etti. Dolara doğrudan satış yönünde müdahale yapmayan Merkez Bankası dün en az 40 milyon dolar olacağını ilan ettiği döviz satım ihalesini 50 milyon dolar olarak açtı. Merkez Bankası'nın ihalesine 78 milyon dolar teklif geldi. Reuters'e konuşan bankacılar ABD Merkez Bankası'nın faiz artışının yaklaşmasıyla dolarda yaşanan değer kazancına dikkat çekerken iç siyasi gelişmelerin de TL'yi baskılayan bir diğer unsur olduğunu söylediler. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "İki önemli hikaye değerli dolar ve seçimlerin ardından ekonomi yönetimine ne olacağına ilişkin soru işaretleri. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Güney Afrika'nın not indirimi ihtimalinin kuvvetli olduğunu söylemesi de rekorun kırılmasını tetikleyen bir diğer unsur oldu" dedi.
Hürriyet

4G Oyunun Kurallarını Değiştirecek 
Türk Telekom Grubu CEO'su Rami Aslan, bugün ihale şartnamesi açıklanacak yeni mobil iletişim teknolojisi 4G'nin sektördeki oyunun kurallarını değiştireceğini söyledi. Aslan dünyanın çevresini 5 kez dolaşacak uzunluğa sahip fiber altyapısı ile Türk Telekom Grubunun 4G'de en güçlü aktör olacağını belirterek, "Bugünlerin geleceğini öngörerek 4-5 yıldır fibere büyük yatırım yapıyoruz. 4G'yi bir tehdit olarak değil, fırsat olarak görüyoruz" dedi. Ülkedeki en geniş fiber ağın Türk Telekom tarafından sunulduğunu vurgulayan Aslan, "Hükümetin 2023 hedefleri doğrultusunda bilgi toplumuna dönüşme sürecinde 4G çok kritik bir rol oynamaktadır. Biz de bu alandaki en önemli aktörlerden biriyiz. Türk Telekom Grubu olarak, Türkiye'nin 81 ilini birbirine bağlayan 193 bin kilometrelik fiber altyapı döşedik. 2012-2014 yılları arasında hanelere ulaşan fiber altyapı uzunluğu yüzde 60 artış kaydetti. Grup olarak bu alandaki yatırımlarımıza devam ederken, Türkiye ekonomisinin teknoloji ile kalkınmasına destek olma sorumluluğuyla yatırımlarımızı çeşitlendiriyoruz" dedi. Grup olarak 10 yıl içerisinde 17 milyar TL'den fazla yatırım gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Aslan, bu süreç içerisinde yaptıkları toplam yatırımın sektörün yüzde 51'ine denk geldiğini dile getirdi. Televizyon yayıncılığı hakkında konuşmalarını sürdüren Aslan, bu alanda da her haneye ulaşma gayreti olacaklarını ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti: "Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz Tivibu lansmanı ile bu alandaki iddiamızı ortaya koyduk. TV yayıncılığında içeriğimizi zenginleştirmeye devam ederek büyümemizi sürdüreceğiz. TV yayıncılığı konusunda da her türlü içerik bizim için çok değerli. Bu nedenle bu alandaki fırsatları değerlendirme konusunda kararlıyız. Futbol hakları da bizim için önemli bir içerik. Zamanı geldiğinde en hevesli, istekli oyunculardan biri biz olacağız" diye yanıtladı.
Hürriyet

47 Bin Öğretmen Müjdesi 
Milli Eğitim Bakanlığı'dan atama bekleyen öğretmen adaylarına müjde! MEB'in her yılın Ağustos ayında yaptığı öğretmen atamasının gerçekleştirilebilmesi için TBMM Başkanlığı'na yasa tasarısı verildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun imzasını taşıyan tasarı ile MEB'e 47 bin yeni öğretmen kadrosu verilmesi öngörülüyor. Tasarı, 7 Haziran'da yapılacak seçimler sebebiyle Meclisin tatile girmesinden önce yasalaşacak. Şubat ayında 15 bin öğretmen ataması yapan Bakanlığın 47 bin yeni atamayla birlikte 2015 yılında toplamda 62 bin öğretmen ataması gerçekleştirmiş olacak. Atama bekleyen öğretmen adaylarının bu kadrolara atamanın Nisan ayında yapılması için kulis çalışmalarına başladığı öğrenildi. Öğretmen adaylarının atamayı Nisan'da istemesinin sebebi ise KPSS puanlarının artık 1 yıl geçerli olması. Eğer Nisan'da atama yapılırsa öğretmen adayları 2014 KPSS puanıyla tercih yapacak. Ağustos'ta atamanın yapılması durumunda ise adaylar 4-5 Temmuz tarihlerinde yapılacak KPSS'den alacakları yeni puanlarla tercih yapacaklar. Bu da yeni mezun olacak adaylarla birlikte tekrar yarışa girecekleri anlamına geliyor.
Türkiye

Devlerden Yatırım Hamlesi 
Koç ve Sabancı Holding bilanço sonuçlarını açıkladı. Koç 2.7, Sabancı ise 2 milyar lira kâr etti. Koç geçen yılı 7.6 milyar liralık rekor yatırım hamlesiyle kapatırken, Sabancı holding ise bu yıl enerji ağırlıklı olmak üzere 3.5 milyarlık yatırım kararı aldı. Koç Holding, 2014 yılını 68.6 milyar lira toplam konsolide satış gelirleri ve ana ortaklığa ait 2.7 milyar lira net dönem kârı ile kapattı. Koç Holding'in 2014 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO'su Turgay Durak "2014 yılını Koç Topluluğu olarak başarılı sonuçlarla kapattık. Topluluğumuz açısından 2014 yılının önemi, tarihimizin en büyük yatırım dönemi olmasıydı. Her zaman olduğu gibi işimize odaklandık. Uzun vadeli düşündük, ülkemiz için çok çalışarak yatırımlarımızı planladığımız zamanlarda ve bütçelerle tamamladık. Bu yıl da Ar-Ge yatırımları ve patent geliştirme konusundaki liderliğimizi koruduk. 2014'te toplam kombine 7.6 milyar lira tutarında rekor bir yatırıma imza attık" dedi. Son 3 yılda gerçekleştirdikleri toplam yatırım rakamı 19 milyar liraya ulaştığını ve Türkiye'ye en yüksek katkıyı sağlamak için var güçleri çalıştıklarını belirten Durak "Ülkemiz ve Topluluğumuz için yarattığımız katma değer ve başarılı sonuçlar, 85 bini aşkın çalışanımız ve yöneticilerimiz, birlikte çalışarak milyonlarca tüketicinin hayatına dokunduğumuz 10 bini aşkın bayimiz, güçlü yan sanayi şirketlerimiz ve çalışanlarımızı temsil eden sendikalar ile oluşturduğumuz sinerjinin, büyük bir aile olduğumuzun en önemli göstergesi" dedi. Sabancı Holding, bu yıl enerji başta olmak üzere yatırıma 3.5 milyar lira ayırdı. Grubun hedefleriyle ilgili düzenlenen toplantıda bilgi veren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Sabancı Holding'in 2014 yılı kombine net satışlarının yüzde 23 artışla 44.2 milyar lira olduğunu ve konsolide net kârının yüzde 20 artışla 2 milyar 79 milyon lira olarak gerçekleştiğini kaydetti. 8 yılda bugünkü değeriyle yaklaşık 22 milyar liralık enerji yatırımı yaptıklarını belirten Kurtul "2015 yılında da ağırlığı enerji olmak üzere yaklaşık 3.5 milyar lira kombine yatırım yapacağız" dedi. Kurtul, 2014'te yüzde 57'sini enerji sektörüne olmak üzere 3 milyar liralık yatırım yaptıklarını, Sabancı Holding olarak 11 halka açık şirketle, İMKB piyasa değerinin yüzde 11'ini oluşturduklarını kaydetti. Kurtul, petrol fiyatının etkisiyle 2015'te Türkiye açısından daha iyi büyüme beklediklerini, ekonominin iç talep ağırlıklı olarak ılımlı ölçüde güçleneceğini kaydetti.
Star

Borsa İstanbul Halka Açılıyor 
Borsa İstanbul (BIST), şirketleşmesi ve gerçekleştirdiği stratejik ortaklıkların ardından planladığı halka arz kapsamında, sermayesinin en fazla yüzde 42.75'ine denk gelecek hisselerin halka arzı için süreci başlattı. BIST'ın internet sitesinde yer alan açıklamada, halka arzın yıl sonundan önce tamamlanmasının öngörüldüğü ancak Hazine'nin bağlı olduğu bakanın onayı ile halka arzın 2016 sonuna kadar uzatılabileceği ifade edildi. Açıklamada, halka arz kapsamında global koordinatör ve/veya aracı kurumlardan ya da kalkınma ve yatırım bankalarından teklif toplama sürecinin de başladığı belirtildi. Teklişer elektronik ortamda 10 Mart saat 1700'ye kadar, basılı olarak ise en geç 13 Mart saat 1700'ye kadar Borsa İstanbul'un İstanbul'da yer alan merkezine teslim edilecek. Toplam 423.2 milyon lira sermayesi bulunan Borsa İstanbul'da Hazine'nin yüzde 49 payı bulunurken, Borsa İstanbul'un (şirketin kendisi) yüzde 36.6, Nasdaq OMX'in yüzde 5, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nin yüzde 1.3 payı bulunuyor. Dünya Borsaları Federasyonu'nun (WFE) verilerine göre, BIST'te işlem gören şirketlerin piyasa değeri 220 milyar dolara ulaşırken, bu sıralamaya göre BIST dünyanın 29'uncu büyük borsası konumunda…
Vatan

İzmitli İ20 Ve Bursalı Doblo Cenevre'de Dünyaya Tanıtıldı 
Bu yıl 85. kez kapılarını açan Cenevre Otomobil Fuarı'na çevreci, yakıt tüketimi düşük modeller yerine, lüks ve gücün ön plana çıktığı modeller damgasını vurdu. 15 Mart tarihine kadar açık olacak fuara ana üretici ve yan sanayiciler dahil toplam 220 marka katılıyor. 130'u dünya prömiyeri olmak üzere toplamda 900 yeni modelin sahne alacağı fuara, 700 binden fazla ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Cenevre Fuarı'nın en önemli yeniliklerinden biri sadece Hyundai İzmit fabrikasında üretilip dünya pazarlarına satılan i20'nin 3 kapılı sportif versiyonunun dünya tanıtımı oldu. Araç iki benzinli 2 dizel motorla satışa sunulacak (1.25 lt 84 beygir, 1.4 lt 100 beygir benzinli, 1.1 lt 75 beygir, 1.4 lt 90 beygir dizel). Fiat yeni Doblo'nun Trekking versiyonu ilk kez Cenevre'de görücüye çıktı. Tofaş Bursa fabrikasında üretilen Doblo Trekking ile aile tamamlandı. Elektronik çekiş kontrol sistemi sayesinde hafif arazi şartlarında ilerleyebilen araç, 16 inç alasım jantları, iç mekanda deri kumaş karışımı koltuklarla standart kardeşinden ilk bakışta ayrılıyor.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Hakan Fidan'a Kırgınım 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti'den milletvekili aday adayı olmak üzere MİT Müsteşarlığı görevinden istifa eden Hakan Fidan'a hâlâ kırgın olduğunu belirterek, "Onu böyle bir göreve getiren benim. Müsaade edilmiyorsa orada kalması ve ayrılmaması gerekirdi. Tabii ki kırgınım" dedi. Suudi Arabistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi: Kralla ilk görüşmeniz nasıl geçti, değerlendirir misiniz? İkili ilişkilerimizin çok daha iyi bir konuma geleceğine dair umutlarım artmıştır. Ve özellikle de siyasi, askeri, güvenlik, terörle mücadele ve insani yardımlar noktasında olsun, müşterek çalışmalar içerisine girebileceğimizi karşılıklı olarak teyit ettik. Bölgesel sorunlar, bölgedeki ülkelerle olan ilişkiler noktasında hemen hemen bütün ülkelerle ilgili yaklaşımımız büyük ölçüde örtüşüyor. Bu ülkelere İran, Irak, Suriye, Filistin, Libya da dahil. Mısır'da biraz farklılıklar olsa da, bunlar bizim ikili ilişkilerimizi etkileyecek noktada değil. Bütün derdimiz Ortadoğu'da ve İslam dünyasında, özellikle Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerinin çok daha güçlü bir zemine oturtulması ve bu şekilde de geleceğe yürümektir. Örneğin Suriye ile ilgili uçuşa yasak bölge noktasında, güvenli bölge noktasında ve eğit donat noktasında aynı şeyleri düşündüklerini ifade ettiler. Buna benzer konularda işbirliği yapabileceğimize yönelik irade beyanı bizleri gerçekten umutlandırmıştı. Doğrusu bunlar zaten bizim beklentilerimiz dahilindeydi. Sağ olsunlar, onlar da beklentilerimizi karşıladılar. Çanakkale kutlamalarına Suudi Arabistan'ı da davet etmiştik. (Kral) Gelme arzusundalar, programları elverirse G-20 toplantısına zaten gelecekler. Biliyorsunuz Suudi Arabistan da G-20 üyesidir. Yeni Kral'la görüşmeniz, önceki kral döneminde yapılan görüşmelerden farklı oldu diyebilir miyiz? Özellikle de İslam dünyasındaki sorunlara bakış açısında bir farklı duruş söz konusu mu? Devamlılığın olduğunu gördüğüm gibi, ilgi ve alakada bir artış da var. Ülkemize yönelik bir sempati var ve her geçen gün artıyor. Rahmetli Kral Abdullah bin Abdülaziz ile de münasebetlerimiz aslında Mısır olayına kadar gayet iyiydi. Hakikaten bir abi kardeş hukuku içerisinde hassasiyet vardı. 2013'de Salman bin Abdülaziz'in de Türkiye'ye ziyaretleri olmuştu. Biz ilk görüşmemizi orada yapmıştık. Şimdi tabii Cumhurbaşkanı sıfatıyla buradayız. Bölge bugün o günlerden çok daha farklı bir travma yaşıyor. Almamız gereken yükler çok daha fazla. En hassas konu Mısır. Mısır konusunda aramızdaki farklar ne? Bizim Mısır'a bakış açımız noktasında bu hususu ayrı bir kategoride değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim için asıl önem arz eden konu, Türkiye-Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri daha iyi bir noktaya taşımak. Mısır meselesi, bizim Suudi Arabistan ile ilişkilerimize gölge düşürmemelidir. Suud Kralı dün de Sisi'yle görüştü. Size Sisi'den herhangi bir mesaj iletildi mi? Bu konuda arabuluculuk girişimi var mı? Hayır, bize herhangi bir mesaj iletilmiş değil. Mısır konusunda İhvan liderlerinin siyaset yapabilmeleri, idam cezalarının kaldırılması gibi hususlar gündeme geldi mi? Mısır meselesi konuşulurken, kendilerinin dikkatini oradaki duruma çektim. Şu anda, yüzde 52 oyla iş başına gelmiş olan bir Cumhurbaşkanı halen içeride. Yaklaşık 18 bin siyasi tutuklu var. Binlerce insan idama mahkûm edildi. Tüm bunlar orada bir gaz sıkışması olduğunu gösteriyor. Kontrollü bir yumuşama olmazsa, yaşananlardan dolayı sosyal patlama olabilir. Öyle bir durumda da Mısır'da ne istikrar kalır ne de güven! Mısır, 90 milyon nüfusu itibarıyla bizim o bölgede en önemli kardeş ülkemiz. Mısır'ı asla yok farz edemeyiz. Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye; bu üçlü ayak, bölgenin en önemli ülkeleri. Bölgenin barışı, huzuru, refahı için hepimizin üzerimize düşen görevler var. Burada her ülke üzerine düşen görevi yerine getirecek olursa, inanıyorum ki çok daha rahat bir şekilde neticeye ulaşırız. Bana göre Mısır konusunda, en etkin olabilecek olan ülke Suudi Arabistan'dır. Bunu kendileriyle de paylaştım. Eğer burada Suudi Arabistan bir adım atacak olursa, devran tersine dönebilir. Sizin de mağduru olduğunuz bir 'yasadışı dinleme' soruşturmasında gözaltına alınan 54 kişi serbest bırakıldı. Nasıl yorumluyorsunuz? Serbest bırakılma konusundaki haber benim açımdan da şaşırtıcı oldu. Ancak konu tabii yargı sürecinde bir mesele olduğu için, değerlendirmeye girmem uygun olmaz. Bahsettiğiniz uzantıların, o tür bir dil kullanmasından toplum da rahatsız elbet. Toplum huzurunu kaçırıp, "Ben bilmediklerinizi biliyor, duymadıklarınızı duyuyorum" diye adeta devletle dalga geçmeye kalkışıyorlar. Devlet, her türlü kanunsuzluğun, yasadışı işlerin elbette peşinde olacaktır. Er ya da geç gereği yapılacaktır. Daha sonra da yargı bu konunun değerlendirmesini yapacaktır.
Hürriyet

Bu Anlayışla Barış Gelmez 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dolmabahçe Sarayı Başbakanlık Ofisi'nden yapılan PKK'nın silah bırakması ve Çözüm Süreci'yle ilgili açıklama konusunda, "Bu anlayışla ben barışın geleceğine inanmıyorum. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir süreç, Türkiye'ye barış getirmez" dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: Açıklamanın hemen arkasından, 'Barışın önündeki en büyük engel, AKP'dir' açıklaması yapıldı. AKP kanadından açıklama yapıldı, 'En büyük engel HDP'dir' diye. Açık ve net söyleyeyim: AKP ile HDP arasında bir seçim işbirliği var ve bu işbirliğini götürmek istiyorlar. (Hürriyet'in önceki gün manşetine taşıdığı '10 maddenin şifreleri' başlıklı haberine ilişkin) Bu açıklamayı 10 maddeyle şekillendirdiler. 10 maddeyi de okudum. İçinde, 'Özgürlük, barış' diyor. Soyut kelimeler, bunlara karşı çıkacak halimiz yok. Özgürlük, barış geldi de biz karşı mı çıktık? Peki bu şifreli metnin arkasında ne var? Onu bilen var mı? Onu biz bilmiyoruz. Hürriyet iyi bir gazetecilik yaptı, 10 maddenin şifrelerini yazdı. Bir gazeteci arkadaşımız 10 maddenin şifrelerini yazdı. Bu sorunu çözmek isteyenler 4 şarta uymak zorundadır. 1; samimi ve dürüst olacaksınız. Samimi ve dürüst değiller. 2; gizli kişisel bir ajandanız olmayacak. İki tarafın da gizli, kişisel ajandaları var. 3; millete izah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz. Olduğu anlaşılıyor ki açıklama yapmaktan korkuyorlar. 4; CHP'ye ve diğer muhalefete bilgi vereceksiniz. Bu dört şarta uyarsanız bu sorunu çözme noktasında sağlıklı bir iradeyi ortaya koyarsınız. Bu dört şart uygulanıyor mu? Hayır. Tam bir aldatmaca, seçim yatırımı. Bütün aydınlara, kendisini solcu görüp, etnik kimlik üzerinden siyaset yapanlara, hepsine sesleniyorum: Türkiye'nin en temel sorununu CHP çözer. Seçim barajı demokrasinin önündeki en ciddi engeldir. Hükümetin bu yönde vereceği bir teklife her türlü desteği sunacağız. Bu konudaki Anayasa değişikliğine bile onay vereceğiz. Yüreğiniz varsa gelin.
Hürriyet

'Hükümete Güvenmiyoruz' 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısında yaptığı konuşmada Dolmabahçe'de yapılan ortak açıklamaya ilişkin şunları söyledi: Biz, 'Hükümetin barış getireceğine zerre kadar inanmıyoruz, güvenimiz yok' demişiz. 'Bunu dersen süreci bozmak istiyorsun' anlamına geliyormuş. Onlar barış hayalini satmak istiyorlar, biz gerçek barışı halkımıza armağan etmek istiyoruz. Neden kızgınlar biliyor musunuz? Diyorlar ki, 'Seçime üç ay kala tam da barışı pazarlayacaktık, buna engel oldunuz' diyorlar. Ben de diyorum ki iyi ki engel olmuşuz. Açıklama benden dolayı 25 gün gecikmişmiş. Açıklama 7 ay önce yapılacaktı. Seçime yakın yaptırıp, barış rüyalarını pazarlamak istediler. Buna öfkeliyiz, eleştiriyoruz, kızgınız diye barış karşıtı olmuşuz. Parlamento kapanacak, 2 ay sonra da seçim var. Ne barış adımı atacaksın peki? AKP'ye güvenmiyoruz. Neyine güveneceğiz? Ne yaptın, hangi adımı attın da bizi mahçup ettin ki bugün bizden hesap soruyorsun? Bu hükümet bu ülkeye kalıcı barış getiremez. Parlamentoya daha güçlü gireceğiz, biz PKK'ya silah bıraktıracağız."
Vatan

Bahçeli, Taslağı 'Sevr'e Benzetti 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, HDP heyeti ve hükümetin ortak açıklamasını sert sözlerle eleştirdi. Açıklanan 10 maddelik metin için "Her bir maddesi musibet, melanet, mahvoluş demek olan ihanet metni" diyen Bahçeli "Bu metne sıcak bakmamız, kendimizi inkar, milletimizi hiçe saymak olacaktır" dedi. On maddeye itirazlarını dokuz madde olarak sıralayan Bahçeli özetle şunları söyledi: "Neymiş, PKK olağanüstü kongre toplayıp silah bırakacakmış; barış gelecek, demokratik siyasetin önü açılacakmış. 10 Ağustos 1920'de tarihe kirli bir paçavra gibi düşen ve Türkiye'nin ölüm ve imha belgesi olan 433 maddelik Sevr Antlaşmasıyla, 28 Şubat 2015'teki ihanet metni arasında esasta hiçbir fark yok." "PKK'nın silah bırakma çağrısı zaman kazanmaya dönük bir manevradır ve kandırmacadan ibarettir" diyen Bahçeli, "Silah bırakan varsa o da AKP hükümetidir, Türk devletidir. AKP, PKK'nın kanlı borsasına varını yoğunu yatırmıştır. HDP rest çekmiş, AKP pert olmuş, uysallaşmıştır" diye konuştu.
Vatan

Anlamlı Günde Tarihi Mesaj 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Portekiz'in başkenti Lizbon'a gitti. Figo Maduro askeri havaalanında, Türkiye'nin Lizbon Büyükelçisi Ebru Barutçu Gökdenizler tarafından karşılanan Davutoğlu, Portekiz eski Cumhurbaşkanı ve Medeniyetler İttifakı ilk Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio ile bir araya geldi. 1982 yılında şehit edilen iki Türk diplomatın anısına yapılan anıta çelenk bırakan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: "Hiçbir zaman al bayrağımızı dünyanın her yerinde temsil etmekten ve onurla onu göndere çekmekten canımız pahasına savunmaktan geri durmadık. Bu sene Türkiye'ye dönük olarak 1915 sözde soykırım iddialarıyla ilgili birçok faaliyet yapılırken, diplomatlarımızın bu aziz hatıralarının unutulmasına da izin vermeyeceğiz. Ümit ederiz ki bütün bu acılardan birlikte yeni bir barış dünyası kurarız." Öte yandan Başbakan Davutoğlu, Lizbon Merkez Camii'ni ziyaret etti ve Lizbon'daki İslam toplumu temsilcileriyle buluştu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bu yıl da çarpıcı etkinliklerle kutlanacak. Son günlerde kadın ve töre cinayetleriyle gündeme gelen Mardin, aynı zamanda "Analar ağlamasın" denilerek başlatılan çözüm sürecinin de hedef illerinden biri. Başbakan Ahmet Davutoğlu, pazar günü bu kente çıkarma yapacak.
Akşam

DÜNYA 

Tüm İşçiler Kurtuldu 
Bolidens şirketinin İsveç'in Dalarna bölgesindeki Garpenberg'deki madeninde dün sabah yangın çıktı. Bolidens şirketinin basın sözcüsü Marcela Sylvander, yangının saat 08.45'te yerin 826 metre altındaki maden ocağında plastik malzeme taşıyan bir konteynerde başladığını ve kısa sürede yayıldığını açıkladı. Yangın başladığında madendeki 166 işçi, temiz hava bağlantısı olan yaşam odalarına sığındı. Tahliye çalışmaları saatler 10.30'u gösterdiğinde tamamlandı. Kurtarma ekibi başkanı Mats Jansson yangınla ilgili şu bilgileri paylaştı: "Maden dumanla doluydu. Hemen özel ekiplerimiz madene indiler. Isıya duyarlı kameralarla yangının yerini ve personeli bulup müdahalede bulundular. Yangının neden meydana geldiğini bilmiyoruz. İşçiler özel odalar sayesinde zarar görmeden kurtarıldılar." Maden şirketinin insan kaynakları yöneticisi Ann-Charlotte Almquist de düzenli olarak tahliye tatbikatları yaptıklarını, işçilerin ne yapmaları gerektiğini iyi bildiğini ve hiçbirinin yangında panik olmadığını söyledi.
Hürriyet

Katil İçin İdam Cezası İstendi 
ABD'de, üç Müslüman genci öldüren Craig Hicks'in (46) nasıl yargılanacağı henüz netleşmedi. Kuzey Carolina Bölge Savcılığı, Chapel Hill kasabasında 10 Şubat'ta 3 Müslümanı öldürmekten, hakkında birinci derece cinayet ve meskun mahalde silah kullanma suçlamalarıyla üç dava açılan Hicks için idam cezası talebinde bulunacak. Bu arada, Müslüman gençlerin öldürülmesiyle ilgili Federal Soruşturma Bürosu (FBI) incelemelerini yürütürken, soruşturmada, Hicks'in gerçekleştirdiği cinayetlerin nefret suçu olup olmadığı tartışılıyor. Öldürülen gençlerin aileleri ve ABD'deki Müslüman toplumun temsilcileri, zanlının sosyal medya hesaplarında din karşıtı paylaşımlar yaptığına ve gençleri daha önce de tehdit ettiğine dikkati çekerek, cinayetin "nefret suçu" olarak değerlendirilmesini istiyor. Hicks, 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed'i başlarından vurarak katletmişti.
Türkiye

Kongre'ye Katliam Teşekkürü 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Washington'un itirazlarına karşın Kongre'ye hitap etti. Demokrat kongre üyelerinin tepkisiyle karşılaşan Netanyahu, konuşmasında Gazze operasyonunda İsrail'e verdiği destekten dolayı ABD Kongresi'ne teşekkür etti. İran ile olası bir nükleer anlaşmaya tepkisini dile getiren Netanyahu'ya Kongre sıralarından beklediği alkış gelmedi. İsrail Başbakanı'na tepki gösteren Kongre'deki 232 Demokrat Parti milletvekilinden 60'ı Kongre'ye gelmedi. ABD Başkanı Barack Obama, Netanyahu'nun tartışmalı ABD ziyaretinde Kongre'de yapacağı konuşmayı eleştirmiş ve İran ile nükleer müzakerelerle ilgili ortaya attığı iddiaların hiçbirinin doğru çıkmadığını söylemişti. Obama, Netanyahu'nun Beyaz Saray'ı bilgilendirmeden ABD Kongresi'de İran'la devam eden nükleer görüşmeleri eleştirmesinin ilişkileri sekteye uğratabileceğini, ancak kalıcı hasar vermeyeceği mesajını vermişti. Başkan Obama Netanyahu'nun Kongre'deki konuşmasını Avrupalı liderlerle video konferansta olduğu için izleyemediğini, ancak metnini okuduğunu ifade ederek, İsrail Başbakanı'nın konuşmasında, İran'la sürdürülen nükleer müzakerelerle ilgili "Yeni hiçbir şeyin olmadığını" belirtti. Obama Netanyahu'nun neredeyse aynı konuşmayı 2014'te İran'la varılan geçici anlaşmada yaptığını hatırlattı ve uygulanabilir alternatif sunmadığını söyledi.
Star

'Türkiye'ye Polis Gönderelim' Önerisi 
Son dönemde başta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olmak üzere Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren radikal İslamcı terör örgütlerine İngiltere'den artan katılımı durdurmaya çalışan Londra yönetimi, Türkiye'ye polis gücü göndermeyi tartışıyor. Yerel basında çıkan haberlere göre İçişleri Komitesi Başkanı Keith Vaz, önceki gün Avam Kamarası'nda İngiliz vatandaşlarının Türkiye'den Suriye'ye geçişlerini önlemek için 'İstanbul'daki havaalanlarına İngiliz polisi yerleştirilmesi' önerisinde bulundu. Son olarak geçtiğimiz haftalarda Londralı 3 kız çocuğunun, İstanbul üzerinden Suriye'ye geçerek IŞİD saflarına katılması, İngiliz kamuoyunda tartışmalara yol açmıştı. Komite Başkanı Vaz, İngiliz cihatçıların Suriye'ye geçişte İstanbul'u köprü olarak kullandıklarını vurgulayarak önerilerini savundu. İçişleri Bakanı Theresa May, Avam Kamarası'nda milletvekillerine yaptığı konuşmada, Vaz'ın önerisini 'çok dikkatle' değerlendireceklerini belirtti. May, Türkiye'den geçişlerin önlenmesi için Türk havayolu şirketleriyle görüşme halinde olduklarını sözlerine ekledi. İngiltere, Şamima Begün (15), Amire Abase (15) ve Kadiza Sultana (16) adlı İngiliz kızların geçen ay ortalarında, İstanbul üzerinden Suriye'ye kolayca geçmelerinden Türk yetkilileri sorumlu tutmuştu. IŞİD militanlarıyla internet üzerinden bağlantı kuran genç kızlar, 18 Şubat'ta Bayrampaşa Otogarı'ndan bindikleri otobüsle sınır bölgesine ulaşmış, oradan da Suriye sınırını geçmişlerdi.
Vatan

Işid'e Karşı Türk Desteği 
Türkiye, IŞİD'le mücadelede isteksiz davrandığını öne süren çevrelere bir kez daha somut bir yanıt verdi. Türkiye'nin Irak'a gönderdiği askeri yardımları taşıyan iki kargo uçağı başkent Bağdat'a ulaştı. Türkiye'nin Irak'a yönelik yardımlarını taşıyan C-130 tipi iki askeri uçak, başkentin 20 kilometre doğusundaki El Musenna Askeri Hava Üssü'ne dün indi. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, söz konusu yardımları Irak Savunma Bakanlığı yetkililerine teslim etti. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, "Türkiye, terör örgütü DAEŞ (IŞİD) ile mücadelesinde Irak'ın yanında olmaya devam ediyor" dedi. Kaymakcı, söz konusu malzemelerinin IŞİD ile mücadelede kullanılacağını söyledi. Kaymakcı, "Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bugünkü Irak ziyaretinde iki ülke arasındaki terörle mücadele detaylı şekilde ele alınacak" diye konuştu. Kaymakcı, Bakan Yılmaz'ın Erbil'e de gideceğini ifade etti.
Akşam

SPOR 

Basketbol Kadınlar Avrupa Ligi'nde geçen yılın iki finalistini karşı karşıya getiren maçta Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank'ı 58-56 yenerek çeyrek final ilk serisinde 1- 0 öne geçti. Ülker Sports Arena Metro Enerji Salonu'nda oynanan karşılaşmaya çok iyi başlayan Fenerbahçe Hollingsworth'un skorer oyunuyla bir ara farkı 16 sayıya kadar çıkardı. İlk yarı 34- 23 Fenerbahçe'nin üstünlüğüyle bitti. Nevriye'nin çabalarıyla direnç gösteren Galatasaray Odeabank son periyoda girerken farkı 5 sayıya kadar indirdi. Müthiş bir çekişmeye sahne olan final periyodunda taktik faulleri sayıya çevirip, rakibine fırsat vermeyen Fenerbahçe salondan 58-56 galibiyetle ayrıldı. 3 maçlık seride 2 galibiyete ulaşan taraf yarı finale çıkacak. Serinin ikinci maçı 6 Mart Cuma günü Galatasaray'ın sahası Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanacak.
Türkiye

Türkiye Kupası ve Avrupa Ligi'nden elendikten sonra lige sarılan Trabzonspor, sahasında K.Karabükspor'u 3- 2 mağlup ederken, galibiyete damga vuran isim 2 gol ve bir asistiyle Mehmet Ekici oldu. Hemen her hafta frikikten bir gol atma başarısını gösteren gurbetçi oyuncu, futboluyla da göz kamaştırırken, taraftarlar ve Trabzon yerel medyası Mehmet Ekici'ye "Yeni Hami" lakabını taktı. Bu sezon toplamda 9 gol ve 9 asistle takımına katkı yapan genç futbolcu, bordo-mavililerin "Bombacı" lakaplı efsane golcüsü Hami Mandıralı'ya benzetildi. Trabzonspor'un bu sezon ligde oynadığı 22 maçın 19'unda forma giyen, bunların 18'inde ilk 11'de sahaya çıkan Mehmet Ekici, 1528 dakika kaldığı sahada, 8 gol ve 7 asistlik performans sergiledi. Mehmet Ekici, ayrıca Ziraat Türkiye Kupası'nda 1 asist, UEFA Avrupa Ligi'nde de 1 gol 1 asiste imza attı. Böylece toplamda 9 gol ve 9 asiste ulaşan tecrübeli oyuncu, Cardozo'nun ardından takımın gol golcü oyuncusu da oldu. Genç oyuncu 2015 yılında oynadığı 7 maçtan sadece Fenerbahçe karşılaşmasında gol ve asiste imza atamadı. Yerel basın da Ekici için "Sultan Mehmet", "İyi ki varsın Mehmet'im", "Sağ olasın Mehmet usta" başlıklarını kullandı.
Türkiye

Fenerbahçe'de Galatasaray derbisinin alarmı verildi! Sarı-Lacivertliler, bugün kupada Mersin deplasmanında çeyrek finalinin ilk maçına çıkacak. Teknik Direktör İsmail Kartal, pazar günü oynanacak G.Saray derbisini düşünerek, 7 as oyuncusunu dün Mersin'e götürmedi. Mert Günok, Egemen, Mehmet Topal, Emre Belözoğlu, Emenike, Gökhan Gönül ve Caner Erkin'le birlikte sakatlıkları bulunan Hasan Ali ile Alper, İstanbul'da kaldı. Kaleci Mert Günok'un İstanbul'da kalmasının ardından Mersin'e götürülen Volkan Demirel de formasına kavuşuyor. Trabzonspor maçının ardından küfür ettiği gerekçesiyle 4 maç ceza alan milli kaleci, Mersin'de Fener'in kalesini koruyacak. Teknik Direktör İsmail Kartal'ın, derbide şans vereceği Volkan'ın maç eksiğini kapatması için 90 dakika sahada tutacak. İstanbul'da kalan isimlerin arasında ise Emenike'ye de özel bir terapi uygulanacak. Kartal; Trabzon, Akhisar Belediye ve Torku Konya maçlarında önemli pozisyonları harcayarak hayal kırıklığı yaratan Nijeryalı golcü ile yakından ilgilenecek. Öte yandan Emenike, ağabeyi Ebuka'nın geçtiğimiz günlerde Nijerya basınına yaptığı açıklamalarla ilgili konuştu: "Ağabeyim benim bilgim ve onayımın dışında konuşmuştur. Benim tek düşüncem Fenerbahçe'de goller atmak ve takımın şampiyonluğu için elimden geleni yapmak."
Star

Performansıyla Beşiktaş'ı sırtlayan isimlerden birisi olan Gökhan Töre'nin Premier Lig'e transfer olacağı ileri sürüldü. İngiliz yayın organlarından Metro'da yer alan habere göre Maviler, eski oyuncuları Gökhan Töre ve Kevin de Bruyne'u yeniden kadrosuna katacak. Chelsea'nin son 10 yılda yetiştirdiği genç futbolcuları sayısının bir hayli fazla olduğuna dikkat çeken gazete, "Wolfsburg'da oynayan De Bruyne ve Beşiktaşlı Gökhan Töre yeniden Chelsea'ye dönecekler" iddiasında bulundu. Şu anda 23 yaşında olan Gökhan, Chelsea U18 ve U21 takımlarında oynadıktan sonra profesyonel olmuştu.
Star

Manisa karşısında etkili oyun sergileyen Aslan, rakibinin 10 kişi kalmasıyla da iyice rahatladı. Dzemaili, Emre ve Pandev'in 2 golüyle farka gitti. 8 Nisan'daki rövanşta Manisa'nın 5 atması lazım. Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu, F.Bahçe derbisiyle ilgili şunları söyledi: "Artık önümüzde F.Bahçe maçı var. Oynamaya çalışan, hücum düşünen, tabii ki karsısında F.Bahçe'nin olduğunu bilerek de oynayan bir G.Saray sahada olacak. Kesinlikle futbolu çirkinleştirmeyeceğiz, izleyenlere keyif vermek istiyoruz. Ama kazanırız, kaybederiz onu maç sonu göreceğiz. Kazanacağız."
Akşam--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme