18 Mart 2015 Çarşamba

18.03.2015 Genel Gündem


GÜNDEM

Zaferin, Gururun, Kahramanlığın, Acının Abidesi Çanakkale
Bugün 18 Mart. Çanakkale deniz savaşlarında zafer 100 yıl önce bugün ilan edildi. Çanakkale savunmasının şehitleri ve gazileri başta Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde, yurdun dört bir yanında ve KKTC'de anılıyor. Geçen haftadan başlayan anma törenleri, Türkiye'nin Çanakkale'de yaşananları unutmadığını simgeliyor. Çanakkale, orada bizzat savaşanların anılarında bugün hâlâ bir anıt gibi yaşıyor.
HürriyetYgs Soruları Yine Sızdırıldı İddiası
ÖSYM'nin 2 milyon 46 bin öğrencinin girdiği üniversiteye geçişte ilk aşama olan YGS sınavının ardından, soruların yüzde 20'sini açıklamasına rağmen, bilinmeyen bir kaynaktan internete soruların yüklenmesi, soruların sızdırıldığı iddiasını gündeme getirdi. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın verdiği, "şeffaflık ilkesi gereği soruların açıklanması gerekir" kararını "şartlı" uygulayacaklarını bildiren ÖYSM, geçe yıl olduğu gibi sınavın ardından soruların yüzde 20'sinin ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacağı; soruların tamamının ise sınava giren adaylar için "aday işlemleri sistemi" üzerinden 10 günlüğüne erişime açılacağı kaydedilmişti. YGS sınavının ardından ÖSYM, sınavda çıkan 160 sorunun sadece 32'sini resmi internet sitesi üzerinden yayımladı. Ancak bir süre sonra bilinmeyen bir kaynaktan bazı sorular internete yüklendi. Sınava giren twitter kullanıcıları tüm soruların sosyal medyada yayımlandığı yönünde mesajlar paylaştı; ancak internete sadece matematik ve sosyal bilimler testlerinden bazı soruların görüntüsü düştü. Bunun üzerine sosyal medyada "YGS soruları sınavdan önce mi ele geçirildi?" yorumları yapıldı. ÖSYM Başkanlığı, soruların sosyal medyaya düşmesi üzerine kriz masasını topladı. Önceki akşam yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "2015-YGS ile ilgili olarak bugün sosyal medya üzerinden paylaşılan soru kitapçığı sayfasına ait görüntü, sınavdan çıkan bir adayın sınav kurallarına aykırı olarak sınav sonrasında sınav salonundan çıkardığı bir kitapçık veya kitapçıktan koparmak suretiyle dışarı taşıdığı bir bölümüne aittir. Söz konusu sayfa görüntüsünün sınav öncesi ve sınav sırasında alınmış olması ihtimal dışıdır. Sınav herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan hak ve adalet ölçüsünde güvenle tamamlanmıştır. Soru kitapçığını veya bir bölümünü sınav binasından alıp giderek sınav sonrasında sosyal medya üzerinden söz konusu sayfanın görüntüsünü paylaşan aday tespit edilir edilmez hakkında gerekli adli işlem başlatılacaktır. Adayların ve kamuoyunun endişesine yol açacak herhangi bir durum söz konusu olmayıp sınav sonuçlarının en hızlı biçimde açıklanması için yoğun bir çalışma devam etmektedir." İnternette yayılan bazı matematik soruları, bir kişinin facebook hesabından "2015 YGS Matematik, tüm sorular ÖSYM'ye inat. Hepsi işte buyurun geometri de dahildir. Hiçbir şeyden korkmuyorum şikayet edecekseniz de buyurun" mesajıyla paylaşıldı. Bir başka hesapta içerisinde kitapçıktaki soruların soru dizilimlerinin farklı olarak yer aldığı, ancak ÖSYM'nin sayfa düzenine benzemeyen görüntüler paylaşıldı. Soruların her birinin doğru yanıtları da ayrıntılı şekilde yer aldı. Ancak ÖSYM 2015-YGS Matematik sorularının "sınava aday olarak giren bir yayınevi sahibi tarafından sınavdan sonra el yazısı ile sosyal medyada paylaşıldığı"nı kaydetti. Açıklamada, "Söz konusu yayınevi ve benzer paylaşımlar hakkında adli işlem başlatılmıştır. Sınavdan sonra vaki olan bu türden paylaşımlar sınav güvenliğine asla zarar verecek nitelikte değildir" denildi.
Milliyet

Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım Akşam'a Konuştu: Haberler Maksatlı
KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, kendisi ve bazı çalışanlarıyla ilgili yapılan haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Kendisi hakkında haber yapılırken en ufak bir telefon açma nezaketinde dahi bulunulmadığını söyleyen Yıldırım, "Bu haberleri kasıtlı yapıyorlar. Onlarla mahkemede hesaplaşacağım" diye konuştu. Hakkında karalama kampanyası başlatıldığını söyleyen KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, suskunluğunu AKŞAM için bozdu. Yıldırım şöyle konuştu: "Benim elimdeki her şeyin belgesi var. 1982 yılında inşaat mühendisi oldum. Mezuniyet sonrası çalışmaya başladım. Babam da müteahhit olarak işler yapıyordu. Yani KİPTAŞ öncesi yoğun bir şekilde çalıştım. Bu yoğunluk 1999 yılına kadar devam etti. O gazetede yayımlanan meskenleri aldım. Bunların hepsini KİPTAŞ'a gelmeden edindim. Hepsinin de belgesi var." "Şu anda Çengelköy'de 1994 yılında iskânını alıp oturmaya başladığım villayı 1999 sonrası aldığım yazılmış. O villayı 1993 yılında eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım ile yaptık. İskânını da 1994 yılında aldım. O tarihten beri de orada oturuyorum. Benim diye gazeteye basılan villanın fotoğrafı değil. Yani orada bile okuyucuyu yanlış bilgilendirdiler. Yani gazetenin KİPTAŞ Genel Müdürlüğü sonrasında aldığını iddia ettikleri villada 20 yıldır oturuyorum." "1999 sonrası yeni mesken aldım bunları eskilerini satarak aldım. Yani değişiklikler yaptım. Tapu kayıtlarında 1999 sonrası gözüken kayıtlar bunlardır. Bunların da hesabını veririm. Hesabını veremeyeceğim şey yoktur." "Aziz Babuscu, Hüseyin Avni Cos ve Zeytinburnu Belediye Baskanı Murat Aydın'ın Zeytinburnu Merkez Efendi'de yapılan KIPTAS konutlarından daire aldıkları yazılmıs. Bir kere bu mümkün degil. KIPTAS'ta 'kisiye özel' Indirim yapılmaz."
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 96, 6537-96, 7727
ABD Doları 2, 6110-2, 6126
Euro 2, 7694-2, 7731
İngiliz Sterlini 3, 8533-3, 8572

'Çatışmanın Değil Huzurun Projesi'
Avrupa'da enerji güvenliği tartışmalarının yoğunlaştığı bu dönemde, kaynak çeşitliliği açısından önem atfedilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) ilk boruları, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanlarının katıldığı temel atma töreniyle toprağa indirildi. 10 milyar dolara mal olması beklenen proje, Azerbaycan'ın Şah Deniz-2 sahasından çıkarılacak doğalgazı, Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna geçerek Yunanistan-Türkiye sınırındaki Edirne İpsala'da Trans Adriyatik Boru Hattı'na (TAP) bağlayacak. Bu noktadan itibaren ise doğalgaz, Avrupa piyasalarına ulaştırılmak üzere TAP ile taşınacak. Türkiye bir miktar doğalgazı da kendi kullanımı için alacak. Böylece büyük oranda Rus gazına bağımlı olan Türkiye ve Avrupa için yeni bir kaynak doğmuş olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyada petrol ve gaz projeleri çoğunlukla çatışma, çekişme, kavgalar, ne yazık ki savaşlar ve sömürü ile anılıyor. Bu projenin barış, refah, huzurla birlikte zikredileceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu. Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın temel atma töreni dün Kars'ın Selim ilçesinde gerçekleştirildi. TANAP'ın temelleri 2013 yılı haziran ayında Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan hükümetler arası ve ev sahibi anlaşmalar ile atılmıştı. Dünkü temel atma törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Gorgi Margvelaşvili birlikte gerçekleştirirken, ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Temsilcisi Amos Hochstein ve Avrupa Komisyonu Enerji Birliği'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic de birer konuşma yaptı. Erdoğan, "asrın projelerinden birini yapıyoruz" şeklinde tanımladığı TANAP'tan gaz akışının 2018 yılında başlayacağını belirterek, "2018 yılında da bu mutluluğu inşallah birlikte paylaşmayı temenni ediyorum" dedi. Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: "Dünyada petrol ve gaz projeleri çoğunlukla çatışma, çekişme, kavgalar, ne yazık ki savaşlar ve sömürü ile anılıyor. Bu projenin barış, refah, huzurla birlikte zikredileceğine inanıyoruz. Biz hiçbir zaman başka toplumların mağduriyeti üzerine refah kurma anlayışında olmadık. Dünyayı daha adil, daha huzurlu, daha yaşanabilir bir yer haline getirmek konusunda hepimiz sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Doğal kaynakların kullanımı konusunda yeni yaklaşımı tüm dünyaya göstereceğiz. Şah Deniz 2 gazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattının gazla birlikte barış ve huzurun taşıyıcısı olmasını tüm kalbimle temenni ediyorum. Doğalgaz üç 'T' üzerinde tarif edilir: tedarikçisi, transitçisi, tüketicisi vardır. Burada özellikle birinci derecede Azerbaycan bu işin tedarikçisi konumunda. Gürcistan ve bizler bu işin hem transit, hem tüketicisi konumundayız. Avrupa da bu işin tüketicisi durumunda olacak."
Hürriyet

Sabite Bağladı
Merkez Bankası faizleri sabit tuttu ve "Temkinliyim" mesajını verdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la geçen hafta yapılan görüşmenin ardından merakla beklenen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı dün yapıldı. PPK'da faizlerde değişiklik yapılmadı. PPK sonrası yapılan açıklamada, "Küresel piyasalardaki belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışlar para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirmektedir" denildi. Açıklama, faiz indirimlerine şimdilik ara verildiği yorumlarına neden oldu. PPK açıklaması ile birlikte dolarda da gerileme yaşandı. PPK açıklamasında, uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemlerin enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilediği belirtilerek, küresel piyasalardaki belirsizlikler ve gıda fiyatlarındaki artışların temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirdiği belirtildi. Kurul'un bu doğrultuda faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdiği belirtildi. 24 Şubat tarihli PPK açıklamasında, uygulanan para ve maliye politikalarının enflasyon göstergelerinin yanısıra enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilediğine ilişkin ifade vardı. 17 Mart tarihli dünkü PPK duyurusunda bu ifade çıkarıldı. Ayrıca yine bir önceki PPK duyurusunda yer alan, "Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir" cümlesi de son metinde yer almadı. PPK'nın bu açıklaması temkinli duruşu artırdığı, "küresel piyasalardaki belirsizlik" ifadesi ile de FED'in bugün yapılacak toplantısı ve kura atıfta bulunduğu şeklinde yorumlandı. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kivci Tokali, PPK açıklaması için, "İyimserlik azalmış" yorumunu yaptı. Merkez Bankası'nın gıda fiyatları ile ilgili rahat olmadığını dile getiren Tokalı, faiz indirimine şimdilik ara verildiğini ama ucunun da açık olduğunu söyledi. Tokalı, faiz indirimi sürecinin tekrar gündeme gelmesinin; enflasyon görünümünde ve beklentilerde tekrar iyileşme gözlenmesi ve gelişen ülkelere yönelik küresel risk algılamasının rahatlamasına bağlı olacağını söyledi. Meksa Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı, Merkez Bankası'nın faiz indirimine kapıyı kapatmış gözüktüğünü belirterek, bir önceki PPK açıklamasında yer alan beklenti anketi ile çekirdek enflasyona ilişkin atıfın da bu açıklamada yer almadığını söyledi. Özavcı, açıklamadan Merkez Bankası'nın artık manşet enflasyona bakacağının anlaşıldığını ifade ederek, FED'in "sabırlı" ifadesini kaldırması ve kurun yukarı gitmesi halinde, "Ben bir şey yapmam" mesajı verdiğini söyledi.
Hürriyet

Piyasalar 'Sabırlı' Kelimesine Kilitlendi
ABD Merkez Bankası'nın (FED) para politikasını masaya yatırdığı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantıları dün başladı. Alınan kararlar bugün açıklanacak. Dünya piyasaları FED'in, faiz artırımı ile ilgili "sabırlı" ifadesini bu toplantıyla tutanaklardan kaldırılıp kaldırılmayacağına odaklandı. Şayet "sabırlı" ifadesi kaldırılırsa, haziranda ilk faiz artırımı beklenecek. Bu da dolarda bir miktar daha küresel değerlenmeyi beraberinde getirecek. Capital Economics ABD Başekonomisti Paul Ashworth, "FED karar metninde 'faiz artırımı konusunda sabırlı olunacak' ifadesini kaldırabilir. Faiz oranları bu yıl sonuna kadar yüzde 1-1.25, 2016 sonunda ise yüzde 2.75-3 seviyelerine kadar yükselebilir" dedi.
Türkiye

Rusya'ya Turizm Çıkarması
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bugün başlayacak MITT 2015 Seyahat ve Turizm Fuarı kapsamında Moskova'yı ziyaret ederek, temaslarda bulunacak. Bakan Çelik, özellikle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nda yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'yi etkilememesi için yurtiçinde ve dışında bir dizi görüşme trafiğinde bulunuyor. Çelik, 21 Mart'a kadar sürecek ve sektörün devlerini buluşturan 22'inci MITT 2015 Seyahat ve Turizm Fuarı'na katılacak. Rusya Kültür Bakanı Viladimir Medinsky ve Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Oleg Safonov ile görüşmeyi planlayan Çelik, ayrıca Rus tur operatörü temsilcileri ile bir araya gelecek, Türk turizm temsilcilerini ziyaret edecek. Bakan Çelik görüşmelerde, geçen ay Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve Rusya'yı da kapsayan uçaklara ek yakıt desteğini ve tur operatörlerine sağlanacak kolaylıkları anlatacak. Türkiye, MITT Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı'nda ilk kez düzenlendiği yıldan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aralıksız temsil ediliyor. Bakanlık bu yıl bin 254 metrekare ile fuarın en büyük katılımcısı. Ayrıca Bakanlık dışında, Türkiye'den çok sayıdaki tesis, acente, kurum ve kuruluştan yüzlerce temsilci iştirak edecek. Bakan Çelik, coğrafyamızda yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerin, ülke ekonomisinin lokomotifi konumunda olan turizm sektöründe dalgalanmalar yaşatabileceğini belirterek, "Rusya bizim için önemli bir pazar, Ruslar için de biz önemli bir turizm destinasyonuyuz. Bu kapsamda tanıtım faaliyetlerini artıracağız ve maddi destekler sağlayacağız" dedi.
Star

Altay'a Yerli Motor
Altay tankında kullanılması planlanan güç grubunun, milli imkanlarla tasarlanması ve geliştirilmesini içeren Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TÜMOSAN Motor arasında sözleşme imzalandı. Anlaşmaya imza atan taraflardan TÜMOSAN'ın Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Albayrak, 1976'da Türkiye'de yerli dizel motor ve transmisyon üretmek amacıyla Türk Motor Sanayi adıyla faaliyete başlayan TÜ- MOSAN'ı devraldıkları 2014'ten beri üretilen motor ve transmisyonları yurt içi olanaklarla geliştirme ve yeni ürünleri sanayiye kazandırma gayretinde olduklarını söyledi. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ise, Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi sonunda hiçbir yabancı bağımlılık istemediklerini belirterek, "Proje içinde istediğiniz kadar yabancı personel kullanabilirsiniz, bilgi transferi yapabilirsiniz ama biz bütünüyle bütün detaylarıyla bağımsız bir sistem istiyoruz" dedi. Demir, dışa bağımlılığı sonlandırmayla ilgili çok güçlü bir iradeyle bu yönde çok hızlı yol aldıklarını söyledi.
Star

Davayla Olmadı, Parasıyla İstiyor
Alfa Telecom Turkey, Çukurova Telecom Holdings'in (CTH), Çukurova grubu şirketlerinden Çukurova Finance International'a ait olan ve Ziraat Bankası'na ipotekli yüzde 13.76 oranındaki Turkcell İletişim hisselerini satın almak için 2.8 milyar dolar teklif verdi. Analistler, Turkcell'in kontrolünü yabancı iki şirkete geçirecek önerinin kabul edilmesinin zor olduğunu ve Alfa'nın amacının Çukurova'yı elinde kalan hisseleri almaya zorlamak olabileceğini belirtiyor. Teklif Turkcell'in piyasa değerini 20.3 milyar dolar olarak belirlerken, Turkcell'in önceki günkü 12.55 liralık hisse kapanış fiyatına göre 10.5 milyar dolar olan piyasa değerinin yaklaşık iki katına denk geliyor. Çukurova, Alfa Grubu'na rehinli dolaylı yüzde 13.8'lik Turkcell hisselerinin geri alımı için geçen yıl Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu'na 1.604 milyar dolarlık borcunu ödemişti. Bu kredi karşılığında söz konusu yüzde 13.76'lık pay Ziraat Bankası'na teminat olarak verilmişti.
Akşam

DÜNYA

İsrail'de Foto Finiş
İsrail'de dün yaklaşık 6 milyon seçmenin yüzde 67.38'i genel seçimler için sandık başına gitti. 10 bin 372 sandikta 07.00'de başlayan oy verme işlemleri 22.00'de bitti. İsrail televizyonu Kanal 2 tarafından yayımlanan sandık çıkış anketlerine göre, 120 üyeli İsrail meclisi Knesset'te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Likud Partisi 28, İzak Herzog'un başında olduğu 'Siyonist Birlik' 27 sandalyeye sahip olacak. Kanal10'un anketindeyse,, Likud ve Siyonist Birlik 27'şer sandalye sahip olacağı görülüyor. Sandık çıkış anketlerinin yayımlanmasının ardından dördüncü kez Başbakan olmaya çalışan Netanyahu zaferini ilan etti. Netanyahu, Facebook hesabından yayımladığı mesajda "Tüm tuhaflıklara rağmen, Likud için büyük bir zafer" dedi. İsrail basınında yer alan haberlere göre, Netanyahu, koalisyon hükümeti için diğer aşırı sağcı partilerle temasa geçti. CNN'e sonuçları değerlendiren Elise Labott, Netanyahu'nun son günlerde dozajını giderek artırdığı ırkçı çıkışların Herzog'la kafa kafaya kalmasında payı var. Netanyahu'nun ırkçı yorumları için Labott "Öyle görünüyor ki işe yaradı" dedi. İsrail Başbakanı, seçilmesi durumunda Filistin diye bir ülkenin olmayacağını belirtirken, dün de "Sağ hükümet tehlikede. Araplar gruplar halinde seçime gidiyor. Sol örgütler onları sandığa taşıyor" sözleriyle tepki çekti. Seçim sonuçlarını Fransız AFP ajansına değerlendiren Filistin Başmüzakerecisi Saib Erekat, "Netanyahu'nun bir sonraki hükümeti kuracağı açıklık kazandı. Yani biz de Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne gideceğimizi, tüm diplomatik çabalarımızı yoğunlaştıracağımızı" söyleyebiliriz yorumunu yaptı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest günlük basın toplantısında bir gazetecinin "Obama'nın, seçimlerin ardından başbakan olarak kalmaya devam etmesi halinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ilişkisini onarabileceğin inanıp inanmadığı" sorusuna "Başkan'ın (Obama), ABD ve İsrail arasındaki güçlü bağların bu seçimlerin çok ötesine uzanacağından kuşkusu yok. Bu nesiller boyunca böyle oldu. Tarihsel olarak bakıldığında ABD-İsrail ilişkileri, partizanlığa ve partizan nitelikteki yoğun siyasi tartışmalara konu olmadı" yanıtını verdi.
Hürriyet

İncirlik'ten Kalktı, Lazkiye'de Düştü
ABD'nin Kasım 2011'de Türkiye'nin verdiği izinle Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ne yerleştirdiği dört adet 'Predatör' tipi insansız hava aracından (İHA) birinin, dün Lazkiye'nin kuzeyindeki Bin Hadi bölgesinde Suriye ordusu tarafından düşürüldüğü iddia edildi. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA "Suriye hava savunması, düşman ABD keşif uçağını kuzey Lazkiye'de düşürdü" iddiasında bulunurken, devlet televizyonunda İHA'nın vurulma anının ve enkazının görüntüleri yayınlandı. Türk askeri kaynaklar düşen ABD'ye ait Predatör'ün İncirlik'ten silahsız olarak kalktığını doğruladı. Kısa süre önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Sonunda Esad'la müzakare yapmak zorunda kalacağız" demiş, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da "ABD'den söz değil icraat bekliyoruz" yanıtını vermişti. Geçen hafta ABD Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Orgeneral Lloyd Austin'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'le yaptığı görüşmede de ABD'nin IŞİD'le mücadele kapsamında İncirlik'e "Hellfire (Cehennem ateşi)" füzesi yüklü Predatörleri konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Predatörlerin Türkiye'ye gelmesi için hükümetin yetki vermesi gerekiyor. Kaynaklar yetki konusunda herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını, söz konusu Predatörlerin 2-3 hafta içinde Türkiye'ye gelmesinin beklendiğini söylediler.
Hürriyet

Işid'e Giden İngiliz Kadın Yakalandı
Türkiye ile İngiltere arasında diplomatik krize neden olan 3 İngiliz genç kızın Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek IŞİD'e katıldığının ortaya çıkması, daha sonra da 3 İngiliz gencin IŞİD'e katılmak için geldikleri İstanbul'da gözaltına alınmasının yankıları sürerken, yeni bir gelişme daha yaşandı. Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali'nde düzenlediği operasyonda, J.N.H. isimli İngiliz vatandaşı kadını gözaltına aldı. J.N.H.'nin sorgusunda IŞİD'e katılmak için Türkiye'ye geldiğini söylediği öğrenildi. J.N.H.'nin ayrıca, "Müslümanım şehit olmak için Suriye'deki kardeşlerimin yanına gidiyorum" dediği öğrenildi. J.N.H. Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusunun ardından Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi. J.N.H.'nin buradaki işlemlerin ardından ise sınır dışı edileceği öğrenildi. J.N.H.'nin Suriye'ye geçemeden yakalanmasını sağlayan istihbaratın İngiliz gizli servisi MI6'dan geldiği öğrenildi. Gizli servis yetkililerinin MİT'deki mevkidaşlarını arayarak, genç kadın hakkında bilgi verdiği öğrenildi. MİT'in de bu istihbari bilgiyi terör polisi ile paylaştığı kaydedildi.
Milliyet

Yine Klor Gazı 70 Kişi Hastanede
Suriye ordusunun, İdlib kentine bağlı Sermin ve Kumeynas beldelerine "zehirli klor gazı içeren bombayla" saldırı düzenlendiği açıklandı. Gazdan etkilenen 70 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 6 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Hastane yetkilileri, saldırıdan etkilenenlerde "göz bebeği küçülmesi, nefes darlığı, kusma, bilinç kaybı" belirtilerinin görüldüğünü bildirdi.
Akşam

Abd'den Kerry İçin 3. Düzeltme
ABD'nın Ankara Büyükelçiliği, "Suriye rejimiyle müzakere etmek zorundayız" diyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin sözlerine gelen tepkiler üzerine Twitter'dan bir açıklama yayımladı. Tweet'lerde şöyle denildi: "ABD hükümeti tutarlı bir tutum sergilemiştir. Suriye'deki krizin tek çözümü, Cenevre prensiplerine uygun bir siyasi uzlaşmadır. Ve siyasi bir çözüme ulaşma, rejimin temsilcileriyle bir noktada müzakereyi gerektirecektir." Açıklamada ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki'nin, "Suriye'de Esad için bir gelecek yoktur" sözlerine yer verildi. Bu yöndeki ilk açıklama önceki gün ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı'ndan gelmişti.
Akşam

POLİTİKA

Hor Görme Var
Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışında marş krizi yaşandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende liderler, Azerbaycan Milli Marşı'nın çalınacağı beklentisiyle yerine oturmadı. Ancak bu sırada sahneden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın adı anons edildi. Duruma sinirlenen Erdoğan, danışmanı Orhan Karakurt'a Azerbaycan Marşı'nın çalınmamasının nedenini sordu. Protokolde olmadığının söylenmesi üzerine Erdoğan, Dışişleri Protokol Genel Müdürü Levent Murat Burhan'ı çağırarak aynı soruyu sordu, yeniden "Protokolde olmadığı" cevabını alınca "Olur mu öyle şey?" diye bağırdı. Aliyev kürsüde konuşurken Bakan Avcı, telefonundan bulduğu marşı Erdoğan'a dinletti. Aliyev'e marşı teyit ettiren Erdoğan, kürsüye çıktığında, "Önce Azerbaycan Milli Marşı'nı dinleyelim" diyerek marşı dinletti. "21 Mart'ta kutlanacak Nevruz Bayramı'nı tebrik ediyorum. Azerbaycan başta olmak üzere Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar tüm coğrafyamızın bu 5 bin yıllık ortak bayramının, birliğimize, beraberliğimize, uhuvvetimize vesile olmasını diliyorum. Baharın müjdecisi Nevruz'un, bölgemizde ve dünyada barış ve huzurun da habercisi olmasını canı gönülden arzu ediyorum. Kimseye karşı düşmanlığımız yok ama kardeşlerimizin hakkını, hukukunu savunmak, dökülen kanının, çektiği eziyetin hesabını sormak da boynumuzun borcudur. Bu anlayışla bugüne kadar Vahapzade'nin ifadesiyle bir ananın iki oğlu olduğumuz kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Çözüm Süreci'ni, tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yaymak, tüm Türkiye'de hâkim kılmak için başlattık. Burada bir kez daha ifade ediyorum: Türkiye'nin Kürt sorunu yoktur. Türkiye'de her kesimden insan gibi Kürt kardeşlerimizin de sorunları vardır. Kimliklerinin tanınmaması sorunu vardır. İnançlarına saygı duyulmaması sorunu vardır. Geri kalmışlık, ihmal edilmişlik, hor görülme sorunu vardır. Biz geçtiğimiz 12 yılda, Kürt kardeşlerimizle birlikte Türklerin de Arapların da Azeri kardeşlerimizin de Lazların da Çerkezlerin de Romanların da Arnavutların da Gürcülerin de Boşnakların da dini azınlıkların da ülkemizde yaşayan ne kadar kesim varsa hepsinin sorunlarına çözüm bulmaya gayret ettik. Bugün artık hiç kimse kökeni, inancı, kılığı kıyafeti, yaşam biçimi, fikri yüzünden tehdit altında değildir, baskı altında değildir. Hâlâ eksikler yok mu, aksaklıklar yok mu? Var tabii. Her şey dört dörtlük mü? Değil tabii ama bunlar her geçen gün eksiliyor. Üniversitesine varıncaya kadar hepsini inşa, ihya ettik. Devam ediyoruz, edeceğiz. Nerede yaşarsa yaşasın her vatandaşımız etnik, sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel kimliğine bakılmaksızın bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır." Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Yaklaşık 30 dakika süren görüşmede, Ukrayna krizinin çözümü, Kırım Tatarları ile ilgili sorunlar ve 1915 olayları ele alındı.
Hürriyet

Emniyet İstihbaratı 77 Milyonu Fişledi
Seçimden sonra Ak Parti ile başkanlık konusunda işbirliği yapacağı iddialarının hedefinde olan HDP, iddialara Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın tarihin en kısa Meclis grup toplantısı konuşması ile yanıt verdi. Demirtaş şunları söyledi: "Aslında ben bugün kürsüye sadece bir cümle söylemek için çıktım. Tarihimizin belki de en kısa grup toplantısını yapacağız. Hem halklarımıza verdiğimiz demokrasi, barış ve özgürlük ilkelerinden vazgeçmeyeceğimize, asla bundan vazgeçmeyeceğimize dair sözümüzü burada tekrarlamak, hatırlatmak istiyorum. Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş, kirli bir işbirliği asla olmadı ve asla olmayacak. Bugün grup toplantımızda konular çok fazla, konuşacağımız çok şey var. Ama tek bir cümleyle ben bütün Türkiye'ye, bütün bu sorunların çözümünün anahtarını hatırlatmak ve bunun sözünü vermek istiyorum. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, HDP var oldukça, sen başkan olamayacaksın. Erdoğan, seni başkan yaptırmayacağız, seni başkan yaptırmayacağız, seni başkan yaptırmayacağız." Demirtaş, grup toplantısının ardından gazetecilerin, "Çok kısa bir grup toplantısı yaptınız. Kafalar karışık mı?" sorusu üzerine "Tek bir cümlede aslında HDP'nin, önümüzdeki dönem ne yapmak istediği ve nasıl yapacağını anlatmış olduk. Uzun bir konuşmaydı bence" dedi. Demirtaş, gece yarısı ise Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendisine yönelik eleştirilerine ilişkin, "Ben, Sayın Cumhurbaşkanıyla ilgili konuştum. Neden bu kadar panik yapıyor anlayamadım. Zannedersem onları panikleten herhalde patronlarının kızmış olması ihtimalidir" dedi.
Milliyet

'Erdoğan Kaçarsa Sürpriz Olmaz'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün parti merkezinde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Suudi Arabistan'a kaçmak zorunda kalan Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali'ye benzeten MHP lideri Bahçeli, özetle şunları söyledi: "Kendi kariyer planlamasından başka gözü bir şey görmeyen Erdoğan, Türkiye'ye dolar şoku yaşatmıştır. Kazanan dolar milyarderi Erdoğan, sevinen hırsız çetesidir. Çelimsiz ve çeyrek başbakan siyasi ve ekonomik göstergeleri tersine çevirmek için muazzam bir Türkiye karşıtı kampanya olduğuna dikkat çekmek istemektedir. Madem Türkiye karşıtı kampanya varsa Davutoğlu apar topar ABD hükümetinin haberi bile olmadan New York'a neden gitmiştir. Başbakan beyhude yere çabalamaktadır, çünkü inandırıcılığı sıfırdır." "Türk devleti şirket, holding değildir. Erdoğan dilinin ucuna ne geldiyse fütursuzca söylemektedir. Ya ruhen iflah olmaz bir hastalığın pençesindedir ya da aklını mantığını yemiş bitirmiştir. Ecdat yadigarı bu devleti kimlere bölüştürmeyi hedeflemektedir. Erdoğan artık görevini kötüye kullanmaktan sorumlu ve suçludur. Cumhurbaşkanlığı makamı işgal altındadır. Öyle kontrolden çıkmış, öyle gözünü hırs bürümüştür ki her şeyi kendine hak görmektedir. 'TC'yi tek taraflı feshettim' dese kimseden ses çıkmayacaktır. Erdoğan musibeti Türkiye'yi mahvolmanın eşiğine getirmiştir. Böyle giderse Erdoğan'ın Zeynel Abidin Bin Ali gibi yurt dışına kaçması kimse için bir sürpriz olmayacaktır. Çünkü gidişat onu göstermektedir."
Vatan


SPOR

Fenerbahçe'de Gençlerbirliği yenilgisi sonrası en çok tepki alan oyuncuların başında yine Emmanuel Emenike geliyordu. Teknik Direktör İsmail Kartal'ın kötü performansına rağmen Nijeryalı futbolcuyu doksan dakika sahada tutması hem taraftarların, hem de spor medyasının eleştirilerine yol açmıştı. Bu sezon takıma yeteri kadar katkı veremeyen ancak hocasından sürekli formayı kapmayı başaran Emenike'ye Başkan Aziz Yıldırım da kol kanat gerdi. Gençlerbirliği maçı sonrası kendisine yakınlığı ile bilinen gazeteci Alaattin Metin'e değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, "Sahada futbolcular oynamazsa hoca ne yapsın, Allah aşkına hocanın ne hatası var. O elinden geleni yaptı. Burada sahada görevini yapmayanlar konuşulmalı. Bir tek Emenike sahada bir şeyler yapmaya çalıştı, o da yalnız kaldı. Şampiyonluğa oynayan takımın böyle futbol oynamaya hakkı yok. Bizim futbolcularımıza, bu futbol yakışmadı, hoş da olmadı" ifadelerini kullandı. Teknik Direktör İsmail Kartal'ın da yenilgide fazla sorumluluğu bulunmadığını dile getiren Yıldırım şampiyonluk şanslarının hâlâ devam ettiğinin altını çizdi. Bu arada Yıldırım'ın Ankara dönüşü uçakta hiçbir oyuncusu ile konuşmadığı, tepkisini ve kızgınlığını bu şekilde ortaya koyduğu da öğrenildi. Sadece hocası ile sohbet eden Aziz Yıldırım, takımla ilgili görüşlerini paylaştı, Kartal ile fikir-alışverişinde bulundu.
Milliyet

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Ali uzunay, Gaziantepspor maçı sonrası futbolcuları hedef alan bir tweet atmış ve "Yazıklar olsun! Bu seyirci, bu başkan, bu yönetim bunu hak etmedi" diyerek tepki göstermişti. uzunay dün de "Rakiplerimizin puan kaybettiği bir haftaydı. Zirveyi de yakalama şansımız doğmuştu. Ama oynanan ruhsuz futbol bizleri çok üzdü. Kazansaydık, kızı olan başkanımız çifte mutluluk yaşayacak, yönetimin motivesi artacaktı" diye konuştu. Kasımpaşa ve Gaziantep maçlarında 5 puan kaybedilmese Fenerbahçe ile aralarındaki farkın 5 olacağına dikkat çeken uzunay, "Fırsatlar ele gelmişken böylesine hoyratça harcanması bizi üzüyor. Ancak hala umudumuz var. Hedefe varacağız" dedi.
Star

Kartal'da futbolcular, yarın oynanacak Brugge rövanş maçı öncesi iddialı konuştu. Avrupa Ligi'nde hedeflerinin çok büyük olduğunu belirten Beşiktaş'ın yıldızı Gökhan Töre, "Bizim aklımız Varşova'daki finalde. Orada Beşiktaş'ın adını tüm dünyanın görmesini istiyoruz. Tabi oraya gidene kadar aşmamız gereken yollar var. Bunların ilki de Brugge ile yapacağımız rövanş karşılaşmasını aşmak" ifadesini kullandı. Bu sezon hem ligde, hem de Avrupa'da önemli işler yaptıklarını ve bu başarıyı sürdürmeye kararlı olduklarını vurgulayan Gökhan, "Hiçbir maç oynanmadan kazanılmaz ya da kaybedilmez. Brugge'e ilk maçta 2-1 kaybettik ama avantaj bizde. Liverpool'a 1-0 yenilmemize rağmen tur atlamıştık. Kupalarda 2-1'lik yenilgi 1-0'dan daha iyi bir skor. Kendi sahamızda turu geçecek skoru alacağız. Ben de elimden geleni yapacağım" diye konuştu. Kaleci Tolga da lig ve Avrupa'da maç maç ilerlediklerinin altını çizerek, "Her zaman yapacağımız ilk maça odaklanmalıyız. Engelleri adım adım aşacağız. Bu yolda en büyük destekçilerimiz de taraftarlarımız. Onlarla aşamayacağımız engel yok. Takım olarak kendi aramızda konuşurken hep Varşova'da sahaya çıkmayı ne kadar istediğimizi belirtiyoruz. Bir şeyi çok istersen elde edersin. Bizde bu istek fazlasıyla var" dedi.
Star

Beşiktaş'ta tüm gözler UEFA Avrupa Ligi'ndeki Club Brugge maçına çevrildi Siyah-Beyazlılar, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Belçika ekibini devirip çeyrek finale çıkmayı hedefliyor Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yarın Olimpiyat'ı tıka basa dolduracak olan taraftarlara çok güveniyor Başkan Orman, önceki gece CNN Türk'te Mesut Yar'ın sunduğu "Burada Laf Çok" programına katıldı Yar, Beşiktaş Başkanı'na önce "Bu sezon Süper Lig'de ne olur" diye sordu. Orman, "İnşallah şampiyon olacağız. Takıma ve teknik heyete güveniyoruz" cevabını verdi. Fikret Orman, "Avrupa'daki Brugge maçı ne olur?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Club Brugge maçı zor olacak. Çok kolay bir maç değil. Avrupa'da belirli bir yere gelmiş bir takım. İlk 16'daki takımların hepsi güçlü. Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 80 bin kişi olacak. Şu an satılan biletlerle 70 bin kişiyi aşmış vaziyetteyiz. Club Brugge maçını taraftarımızın alacağını düşünüyorum. Bu maç özel bir durumu da var. Biliyorsunuz bizim kuruluş tarihimiz 1903. 19.03'ü de biz doğum günümüz olarak kutluyoruz. Bu özel gün de Club Brugge maçına denk geliyor. O gün inşallah hem doğum günümüzü kutlayıp hem de çeyrek finale kalırız. Yolumuza devam etmek istiyoruz. Bizim takımımız onlardan daha güçlü."
Akşam


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme