24 Mart 2015 Salı

24.03.2015 Genel Gündem


24.03.2015

GÜNDEM

Kpss'de 5 Yıl Sonra Büyük Operasyon!
Kamu Personeli alımı için 2010 yılında yapılan KPSS Eğitim Bilimleri sınavında 120 soruya doğru yanıt veren 350 adayın çıkması üzerine sınav iptal edilerek, yenilenmişti. Sınavda tam puan alan adayların eş, akraba, aynı adreste ikâmet ediyor olmalarının ortaya çıkması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatmıştı. 5 yıldır yürütülen soruşturmada operasyon dün başladı. 5 yıl boyunca soruşturma yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın HSYK kararıyla Ankara dışında görevlendirilmesinden sonra dosyayı devralan Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı aldırdı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize ve Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri 14 ilde 63 kişiyi gözaltına alarak sorgulanmak üzere Ankara'ya getirdi. Yurt dışında bulunan 10 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Soruşturma savcısı Erkman'ın, gözaltına alınacak kişilerin isimlerinin bulunduğu listeyi herhangi bir sızma olması ihtimaline karşın son ana kadar emniyete iletmediği öğrenildi. Emniyette yine sızma ihtimaline karşı "dar kapsamlı" bir ekip oluşturulduğu kaydedildi. Erkman'ın soruşturmanın yapılacağı gün adliyedeki odasından telefonla aranarak tehdit edilmesiyle ilgili ayrıca soruşturma başlatıldığı belirtildi. Soruşturmanın "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, suç delillerini yok etmek ve görevi kötüye kullanmak" suçlarından yürütüldüğü, 2010'da ÖSYM Başkanı olan ve görevinden istifa eden Ünal Yarımağan'ın da "şüpheli" olduğu ancak "görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla ifadesinin alınabileceği bildirildi. Operasyonda soruşturmanın kilit ismi olan ve Bursa'da öğretmenlik yapan Baki S. de gözaltına alındı. Soruşturmanın başladığı ilk günlerde Isparta'nın Yalvaç ilçesinde ikâmet eden Baki S.'nin bilgisayarına sınavdan kısa süre önce soruların gönderildiği iddia edilmişti. Baki S. ilk gözaltına alındığında soruların "sana bir hediyem var" diyen Berat K. tarafından gönderildiğini söylemişti. Hamle Derneği çalışanı olan Berat K. da bu ifade üzerine gözaltına alınmış, iki isim de savcılık sorgularının ardından serbest kalmıştı.
Milliyet


Kopan Halatın Sorumlusu Benim
Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol projesinin İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü inşaatında iki yakayı bir araya getiren ve şubat ayında çekilerek üzerine geçici yürüyüş yolu (kedi yolu) montajına başlanan 150 metre yükseklikteki kılavuz kablolardan doğu yönündeki hat, cumartesi günü Yalova Hersek Burnu'ndaki kuleden kopmuştu. Montajının büyük bir bölümü tamamlanan kedi yolu ile birlikte toplarca ağırlığındaki kablo İzmit Körfezi'ni boylu boyunca kaplarken, ölen ya da yaralanan olmamıştı. Meteorolojinin cuma günü 'Denizde şiddetli dalgalanma bekleniyor' şeklindeki raporu üzerine cumartesi günü köprüde çalışma yapılmamasının faciayı önlediği ortaya çıkmıştı. Köprüde çalışmalar tamamlanıp, deniz trafiğe açılırken acı bir haber geldi. Altınova Kaymakamı Nurullah Kaya, Japon mühendisin cesedinin dün okula giden öğrenciler tarafından mezarlık girişinde bulunduğunu söyledi. İncelemede, Ryoichi'nin maket bıçağıyla bileklerini kesmeye çalıştığı, boğazını keserek yaşamına son verdiği belirlendi. Japon mühendisin yanında "İnsanlar büyük emek harcadı. Olayın sorumluluğu tamamen bana ait. Kimsenin kusuru yok" yazılı not bulundu.
Vatan

Askeri Yargıdan 'Başörtüye' Vize
İstanbul'da görev yaptıktan sonra geçen yıl Ankara'ya taşınan Piyade Başçavuş Hakan Kayabaşı eşi Meral Kayabaşı'yla Etimesgut Lojmanı'nda tahsis edilen lojmanda yaşamaya başladı. Meral Kayabaşı lojmana giriş çıkışlarda verilen 'TSK Akıllı Kart' için başvurdu. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Meral Kayabaşı kart için başvurdu, 12 gün sonra 1. Kara Havacılık Alayı Meydan Hareket Tabur Komutanlığı'ndan gelen yanıtta başvuru talebinin reddedildiği belirtildi. Gerekçe olarak formundaki başörtülü fotoğraf gösterildi. Bu durumun TSK Akıllı Kart Yönergesine aykırı olduğu belirtildi. Kayabaşı çifti Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde (AYİM) dava açtı. Dilekçede "TSK Akıllı Kart Yönergesinin ilgili bendi hukuka ve hakkaniyete aykırıdır" denildi. Uygulamanın durdurulması ve ilgili maddenin iptali istendi. Milli Savunma Bakanlığı adına gönderilen savunma dilekçesindeyse Çağdaş olmayan, İnkılap Kanunlarına aykırı, siyasi veya dini bir ideolojiyi belirleyen kılık kıyafetle çekilmiş fotoğraflar kullanılamaz ve yüzün tamamı açık olacak, iki kulak ve alın açıkça görülecektir" denilerek davanın reddi talep edildi. Başsavcılık da olumsuz görüş bildirdi. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ise 26 Şubat'ta tamamı albaylardan oluşan beş üyenin oybirliğiyle Mural Kayabaşı'na kart verilmemesine neden olan yönetmelik maddesinin iptaline karar verdi. Kayabaşı çiftinin avukatı Mehmet Erkan Akkuş, "Bu kararla, TSK Akıllı Kart sahibi, ordu evleri, gazinolar, sosyal tesisler ve askeri kışlalara girişte kullanabilecek. TSK personeli ve aileleri ile birlikte 1 milyona yakın kişiyi ilgilendiriyor" dedi.
Vatan

Öcalan Muhatabımız Değil!
Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'ta okunan mesajında yer alan, "Eşme Ruhu" sözleri üzerine bir açıklama yayımladı. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, TSK ile PYD'nin Süleyman Şah operasyonu sırasında işbirliği yaptığı yorumlarına neden olan "Eşme Ruhu" değerlendirmesine çok sert tepki gösterildi. Açıklama şöyle: Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının "Eşme Ruhu" açıklamasına atfen, Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun Suriye toprakları içinde yer değiştirmesiyle ilgili olarak "TSK ile PYD/PKK'nın işbirliği yaptığı" yolundaki yayın ve haberler tamamen gerçek dışı olup; 31 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasal düzenini değiştirmeyi hedefleyen bir terör örgütü ile silahlı mücadele eden ve bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiş olan şerefli, haysiyetli ve onurlu Millî Ordu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bu yakıştırmayı yapan kişileri ve yayın organlarını Yüce Türk Milleti önünde şiddetle kınıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine yasalarla verilmiş görevleri ve hükümetlerimizin talimat ve direktifleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yüce Türk Milleti'ne yönelik her türlü terör örgütü ile mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir. Açıklamalarımızda defaatle vurguladığımız üzere, TSK iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak, Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk Devleti'nin gereklerini yerine getirmeye devam edecektir.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 97, 0342-97, 0342
ABD Doları 2, 5434-2, 5448/ 
Euro 2, 7776-2, 7817/ 
İngiliz Sterlini 3, 7968-3, 8041

Büyüme Sendromu
Türkiye ekonomisinde alarm zilleri çalmaya başladı. 2014 büyümesini haftaya göreceğiz, beklenti yüzde 3 seviyelerinde. 2015'in ilk çeyreğine ilişkin öncü veriler bu yılın daha zor geçeceğinin habercisi. İhracat ilk iki ayda yüzde 6.7 geriledi, sanayide üretim kaybı var. Tüketici güven endeksi yüzde 5.4 düştü. Bunda dolar kurunda yaşanan rekor yükseliş de etkili. Tüm bu göstergeler bize 2015 ilk çeyreğinde geçen yıla göre büyümenin duracağı riskine işaret ediyor. İhracat ocak ve şubatta toplam yüzde 6.7 geriledi. Ocakta yüzde 10, şubatta yüzde 13 gerileme yaşandı. İhracatçının en büyük sıkıntısı ise Euro kurundaki büyük değer kaybı oldu. Euro değer kaybederken, dolardaki yükseliş çift taraflı darbeye yol açtı. İçeride dolar kurundaki değerlenme de maliyet artışları sonucunu doğurdu.
Hürriyet

Yenilenen Bist'te İlk İşlem
Borsa İstanbul'un 6 aydır yapımı süren yeni işlem salonu tamamlandı. Brokerlar dün ilk kez yeni salonda işlem gerçekleştirdi. Salonun resmi açılışının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor. İstanbul Finans Merkezi projesinde İstanbul'un görünen yüzü olarak da planlanan salon tamamen dijital çağı uyumlu bir altyapı ile kuruldu. Uluslararası standartlara uygun, son teknolojinin kullanıldığı yeni salonda hem aracı kuruluşların hem de Borsa'nın reklamını yapma imkanı buluyuor. Bu yönüyle yeni seans salonu Türkiye'de sermaye piyasalarının yenilenmesini, gelişmini de yansıtmayı amaçlıyor. 3 farklı bölümden oluşan yeni işlem salonunda pit alanı olarak kullanılan bölümler dışında tek kişilik odalar ve toplu işlem odaları yer alıyor. Aylık 4 bin TL'den 40 bin TL'ye kadar farklı fiyatlarda işlem alanı kiralanması mümkün olan salonun bu alanlarını kullanmak isteyen aracı kuruluşlar için Borsa İstanbul yönetimi ihale açmıştı. İstanbul Finans Merkezi kapsamında önemli bir showroom olarak da kullanılması arzu edilen Borsa İstanbul'un yeni işlem merkezine ek olarak medyanın kullanımı için de özel röportaj odaları yapıldı. Bu odaların da 'Borsa'nın ruhunu yansıtacak' şekilde yakında kullanıma açılması planlanıyor.
Hürriyet

Türk Şirketleri İçin Moody's'ten Dolar Uyarısı
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, doların değer kazanması nedeniyle dış finansmana ihtiyaç duyan Türkiye ve benzeri ülkelerde şirketlerin borç geri ödemelerinin daha maliyetli hale geldiğini belirtti. Moody's, dolardaki değer artışının büyük dış finansman ihtiyacına sahip ülkelere etkilerini değerlendiren bir rapor hazırladı. Raporda, "Malezya, Türkiye ve Şili gibi yüksek tutarlı dış borç ödemeleri bulunan ülkelerde para birimlerinin gösterdiği belirgin değer kaybı şirketlerin dış borçlarını ödemelerini daha maliyetli hale getirmektedir. Ayrıca yabancı kreditörlerin yerel para cinsi dış borcu yeniden finanse etme isteği azalabilir" denildi. Bir diğer not kuruluşu olan Fitch'in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, Türkiye'nin kredi notunun ve durağan not görünümünü teyit edilmesinin ardından AA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesine çıkardığımızda 2014 yılına dair bazı projeksiyonlarda bulunmuştuk. O noktaya baktığımızda ve o dönemki projeksiyonları ile karşılaştırdığımızda, Türkiye büyük oranda doğru yolda. Büyüme biraz daha zayıf, enflasyon biraz daha yüksek" dedi.
Milliyet

Dolar 'Makul Değer'e Geriliyor
Dolar, ABD Merkez Bankası'nın (FED) iyimserliği ve Euro/dolar paritesindeki sert yükselişin etkisiyle yaklaşık üç haftanın en düşüğü olan 2.55 liranın altına geriledi. Euro 2011'den beri dolar karşısındaki en iyi performanslarından birini göstermeye hazırlanıyor. Son dönemde doların tüm para birimleri karşısında değer kazancı dün yerini kayba bırakırken; Euro'nun dolar karşısında kazanımları yüzde 1'i geçti, parite de 1.0945'e kadar yükseldi. Dolardaki değer kaybını St. Louis FED Başkanı James Bullard'ın öğlen saatlerinde yaptığı dolar endeksinin 'makul değer'inden çok uzakta olmadığını açıklaması tetikledi. euro değer kazandı Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu ve görünümünü teyit etmesinin ardından, TL üzerindeki belirsizliklerden birinin daha ortadan kalkmasıyla güne 2.57'den başlayan dolar, tüketici güven endeksindeki düşüşün etkisiyle daha sonra 2.59'lu seviyelere yükseldi. Ancak ilerleyen saatlerde St. Louis FED Başkanı Bullard, dolar endeksinin makul değerinden çok uzakta olmadığını, doların Euro karşısında daha ne kadar değer kazanacağının belli olmadığını söyledi. Bullard, küresel piyasalarda yeni bir volatilite olasılığının olduğunu da söyledi ve piyasaların FED kaynaklı bir sinir krizi yaşayabileceğini belirtti. Bullard, Mayıs 2013'te o zamanlar FED Başkanı olan Ben Bernanke'nin açıklamalarının gelişen ülkelerde dalgalanma yarattığını, bunun FED'in bu yıl faizleri yükseltmeyi planlamasından dolayı yeniden gerçekleşebileceğini belirtti. Bu açıklama sonrası parite Euro lehine hareket etti. Dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel yönünü aşağı çevirerek 2.54'e kadar geriledi. Dövizdeki gelişmelere bağlı olarak Borsa İstanbul'da ise yükseliş yaşandı. Borsa yüzde 1.5 artışla günü 83.742 puandan kapattı.
Star

Sms İstemeyen Tüketici İçin Kritik Eşik 1 Mayıs
Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren izinsiz SMS ve e-posta gönderimleri yasaklanıyor. Geçtiğimiz kasım ayında şirketlere tanınan geçiş süreci 1 Mayıs'ta bitiyor. Bu tarihten itibaren tüketicinin onayı alınmadan ticari amaçlı kısa mesaj veya elektronik posta gönderimi yapılamayacak. Yasal düzenleme kapsamında milyonlarca tüketici internet ve cep telefonu üzerinden reklam bombardımanına tutulamayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yönetmeliğinin yayınlanmasıyla birlikte cezai yaptırım süreci başlayacak. Bakanlık bürokratları alt yapı sürecini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile birlikte hazırlıyor. Edinilen bilgilere göre yeni dönemde tüm iletiler belirli bir kurala bağlanacak. Herhangi bir işletme kısa mesaj veya elektronik posta gönderdiğinde müşteriye ileti alıp almama isteğini de soracak. Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere ise bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. İzinsiz iletilerin birden fazla kişiye gönderilmesi halinde ise ceza miktarı 10 katına kadar artırılabilecek. Tüketiciye Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden gönderilen ticari içerikli mesajlar da takip edilecek. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine Yönelik Kanuna ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte firmalara milyonlarca tüketicinin verilerini satan aracılar da iş yapmakta zorlanacak. Yönetmelik çerçevesinde müşterinin izni olmadan veri satışı yapanların sayısının azalması bekleniyor.
Star

İşçi Ve İşveren Davalık Sorunu Mahkemeye Gitmeden Çözüyor
Yargının üzerindeki dava yükünü hafifletmek ve hukuki süreci hızlandırmak amacıyla geçen yılın sonunda hayata geçirilen arabuluculuk sistemi başta işçi-işveren uyuşmazlıkları olmak üzere pek çok konunun mahkemeye gitmeden çözülmesini sağladı. Arabuluculuğa başvuran 285 anlaşmazlığın 280'i çözüldü. 11 bin üyesi bulunan Müstakil Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) da üyelerinin hukuki işlemlerinde mahkemeden önce arabuluculuk sistemini kullanmalarını teşvik etmek amacıyla Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı ile iyi niyet protokolü imzaladı. Protokole göre, MÜSİAD üyeleri kendi aralarında veya üçüncü şahıslarla ortaya çıkan uyuşmazlıklarında öncelikle arabuluculuk sistemini kullanacak. MÜSİAD'ın üyelerinde arabuluculuk hususunda farkındalık oluşturulması için bölgesel seminer, panel ve konferanslar düzenlenecek.
Akşam

DÜNYA

Bm'den Yemen İçin İçsavaş Alarmı
Yemen'de Şii Husi milislerle devlet başkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye bağlı güçler arasındaki çatışmalar giderek şiddetlenirken, ülkenin yeni bir Suriye, Libya veya Irak olacağı endişesi baş gösterdi. BM Güvenlik Konseyi'nde önceki gün yapılan toplantıdan Hadi'ye destek kararı çıkarken, Husilerin eylemleri kınandı. Yemen'in birliğine de vurgu yapıldı. Kararı konseyin 15 üyesinin tamamı destekledi. BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer, toplantının başındaki video-konferansında, "Yemen'deki gelişmeler Suriye, Irak ve Libya'da yaşananlarla benzer. Ülke içsavaşın eşiğine geldi. BMGK, Yemen'de acil olarak bazı adımlar atmalı" ifadelerini kullandı. Konseyin kararı öncesi ise Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin, Körfez Arap ülkelerine Yemen'e askeri müdahalede bulunmaları çağrısı yaptı. Londra merkezli Arap gazetesi Şarku'l-Avsat gazetesine konuşan Yasin, Körfez İşbirliği Konseyi'nden ve BM'den Yemen'de uçuşa kapalı bölge oluşturmalarını ve Husilerin kontrolündeki havaalanlarından askeri uçakların kalkışını engellemelerini istediklerini söyledi. Yemenli bakan, "Körfez İşbirliği Konseyi'nin Yarımada Kalkanı Kuvvetleri'nin İran destekli Husilerin genişlemesini durdurması için müdahale etmesini istiyoruz" dedi. Bu açıklamanın ardından Suudi Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, Yemen sınırındaki Cizan bölgesini ziyaret etmesi dikkat çekti. Suudi resmi haber ajansı, Suudi bakanın, bölgedeki operasyon merkezine gittiğini ve askeri planlarla ilgili konuları görüştüğünü duyurdu.
Hürriyet

Fransa'da Sarkozy Ve Aşırı Sağın Başarısı
Fransa'da yapılan yerel seçimlerin ilk turunda en çok oyu merkez sağ ittifakı ve aşırı sağ aldı, iktidardaki Sosyalist Parti ise ancak üçüncü sırada çıkabildi. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin liderliğindeki merkez sağ ittifak yüzde 29.4 oranında oy topladı. Marine Le Pen'in başında olduğu Ulusal Cephe (FN) yüzde 25.2 oranında destek buldu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Sosyalist Partisi'nin oyları ise yüzde 21.9'da kaldı. 2017 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olabileceği konuşulan Sarkozy, merkez sağın seçimlerde güçlü bir oy kayması kaydettiğini söyledi. Bazı anketler seçimlerden Le Pen'in AB ve göçmen karşıtı partisinin birinci parti olarak çıkabileceğini gösteriyordu. Ancak Le Pen, sonuçların bu haliyle de büyük bir başarı olduğunu söyledi. Ancak Le Pen'in partisinin 29 Mart'taki ikinci tur seçimlerde benzer bir başarı yakalaması beklenmiyor. Merkez partilerin, güçlü olan merkez sağ ya da merkez sol adaya oy vermeleri bekleniyor.
Hürriyet

Afganistan'ın Özgecan'ı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de Kur'an-ı Kerim yaktığı öne sürülerek linç edilen Ferhunde adlı 27 yaşındaki kadın ülkeyi yasa boğdu. Kadın geçtiğimiz hafta erkeklerden oluşan bir linç grubu tarafından önce yüksek bir binadan atıldı, ardından üzerinden arabayla geçildi. Cesedi yakılan kadın bir nehre atıldı. Vahşete "gerekçe" olarak kadının Kur'an-ı Kerim yakması gösterildi Afgan polis birimi, buna dair hiçbir kanıt bulunamadığını açıkladı. Üstelik ailesi ve arkadaşları onun asla böyle bir eylem gerçekleştirecek bir insan olmadığını açıklarken ülke, kadınlar başta olmak üzere isyanda. Afganistan'da birçok kişi gibi soyadı olmayan Ferhunde'nin cenazesi önceki gün kaldırılırken, geleneği bozan kadınlar, talihsiz kadının tabutunu erkeklere bırakmayıp kendileri taşıdı. Afgan geleneklerinin dışına çıkan yüzlerce kadın, cenaze töreninde, Ferhunde'yi öldürenlerin cezalandırılmasını istedi. Ferhunde'nin ölümüyle ilgili soruşturma emri Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani tarafından verilmişti. Afgan kadının cep telefonlarıyla kaydedilen linç edilme görüntüleri sosyal medyada büyük öfke yaratmıştı. Kadın hakları konusunda listenin en alt sıralarında olsa da Afganistan'da daha önce böylesi bir saldırı meydana gelmemişti. Olayla ilgili olarak sekizi polis 13 kişi gözaltına alındı.
Akşam

Bm: Yemen Suriye Olacak
İran'ın desteklediği Şii Husiler ile Sünni ağırlıklı eski rejim arasında bölünmeye doğru giden Yemen'deki son gelişmeler üzerine acil toplanan BM Güvenlik Konseyi, ülkede Suriye benzeri uzun soluklu bir çatışma ortamının oluşmaması için harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. BM'nin Yemen temsilcisi Cemal Benomar, "Husilerin ülkenin tamamını ele geçirerek hakimiyet kurmasını beklemek hayalcilik olur. Ama Cumhurbaşkanı [Abdurrabu Mansur] Hadi'nin de tekrar istikrarı getirecek kadar destek çekmesi aynı ölçüde zor. Ülke mevcut gidişatıyla Suriye, Libya ya da Irak'taki gibi uzun süreli bir çatışmanın eşiğinde" dedi.
Akşam

POLİTİKA

Bölme Gayretı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ben 'Kürt sorunu yoktur' dediğimde, bunu son derece art niyetli şekilde başka yerlere çekmeye çalışıyorlar. Oysa benim söylediğim son derece açıktır. Türkiye'de artık Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimin sorunları vardır. Sanki bu ülkede Kürt sorunundan başka bir mesele yok. Yatıyorlar, kalkıyorlar bunu konuşuyorlar. Bu, bir ülkeyi bölmeye gayret etmektir. Bu, ayrımcılıktır" dedi. Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Muhtarlar Toplantısı'nda özetle şunları söyledi: "Kim çözümde yanımızda olursa onunla yürürüz. Ama ikiyüzlülerle, güvenilmezlikleri defalarca ispatlanmış olanlarla asla yol yürümeyiz. Bizim hiç kimseye meşruiyet kazandırmak gibi bir gayemiz yok, olamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, terör örgütleri, vandallar, yağmacılar, paralel ihanet şebekeleri karşısında boyun eğmez. Eğer itiraz ediyorsam, bazı yanlışlara dikkat çekiyorsam bunu, bugüne kadar yaşananları yakından bilen biri olarak yapıyorum ve bu ülkede Paralel'e, Paralel Yapılanma'ya dikkat çekerek yapıyorum. Bir şeyi daha özellikle söylüyorum; Paralel Devlet Yapılanması'nın özellikle bizlere yönelttiği şu andaki çağrılara bakarsanız, işte bunlar nerelerle, nasıl paslaştıklarını, gayet iyi bir şekilde ortaya koyuyor. Eğer eleştiriyorsam, bunu ülkem, milletim, çözüm, kardeşlik, barış adına yapıyorum. Biz dertliyiz. Dert adamı söyletir. Bu ülkenin ve bu milletin derdini, sızısını içimizde hissettiğimiz için konuşuyor, söylüyor ve yol göstermeye çalışıyoruz. Meselesi ikbal ve koltuk olanlar, ucuz kahramanlık sevdalıları bizi anlayamadı, anlayamaz. Biz Allah'ın izniyle şahsi meseleleri işin içine katmadan hükümetimizle, devletimizle bu işi çözeceğiz. Muhalefetin, STK'ların, ilim ve fikir adamlarının yapıcı katkısı varsa, buyursun bunu versinler. Ama kimse şahsi hırslarını, ideolojik saplantılarını, çatışma senaryolarını Çözüm Süreci'nin önüne koymasın. Biz bu meseleyi çözmekte kararlıyız. Çözüm Süreci benim sorumluluğumda başlamış ve bugünlere gelmiş bir süreçtir. Bundan sonraki gelişmelere ilişkin söz söylemek, değerlendirme yapmak, teklifte bulunmak, herhalde benim hem hakkım hem de vazifemdir.
Hürriyet

Terbiyesiz
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Partili Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kendisini istifaya davet eden tweet'lerine çok sert yanıt verdi. Arınç, "Gökçek benimle ilgili tweet'ler atmış, 'İstifa et, gereğini Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız yapsın' demiş. Öncelikle şunu söyleyeyim terbiyesizce bir açıklamadır" dedi. Çankaya Köşkü'ndeki Bakanlar Kurulu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Gökçek, bakın sayın demiyorum, bir yerlere yaranmak istiyor. Oğlunun adaylığını onaylatmak istiyor" da diyen Arınç, özetle şunları söyledi: Benim cemaat denen olguya karşı sevgimi ve sempatimi 78 milyon insan bilir ama şunu da çok iyi bilir ki paralel yapı 17-25 Aralık sahtekarlıkları ortaya çıktığı günden itibaren ben hükümetimin yanındayım, ben Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayım. Sadece ben değil eşimle ve ailemle biz, paralel devlet yapılanmasının bir milli güvenlik meselesi olduğunu bilip, bununla mücadele eden insanlarız. Ben buyum. Her şeyimle ortadayım. Amerika'ya giden, olimpiyatlara koşan benim, bu hizmetlerin ne kadar iyi olduğunu anlatan benim. Ben bunları gizlemedim ki. Ama Gökçek bunlardan daha fazlasını yapmıştır. Belediye başkanlığı adaylığında ve seçimlerde oy isterken bu yapının kucağında oturmuştur. Bu yapıya Ankara'yı parsel parsel satmıştır. Yurt yerleri vermiştir, zengin iş adamlarına okullar yaptırmıştır. İmar planlarında değişiklikler yaptırmıştır. Şunları yaptırmıştır, bunları yaptırmıştır. 30 Mart seçimlerine kadar da ağzından da bu paralel yapıyla ilgili bir tek kötü cümle çıkmamıştır. Çok zor seçimi kazandıktan sonra birilerine yaranmak için mücadele ediyor görünmektedir. Kanunen vermiş olduğu yerlerin hepsini iptal etme kaygusundadır. Mahkemelerde boğuşmaktadır. Biz o zaman, hiçbir zaman Ankara'yı veya devletin imkanlarını bu yapı için onların eline, kucağına bırakmadık. "Evet, içeride bazı arkadaşlarıma sorduğumda 'Muhatap almayın, Gökçek kim, siz kimsiniz' diyenler oldu. Hiçbir şey söylemeden de bugünü geçmemek lazım. Benim görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir. Ben görevimin başındayım. Bugüne kadar da zamkla yapışmış koltukta oturan bir insan değilim, bunu kendisi çok iyi bilir. Çıkar para ilişkisi değil, adam kandırma değil, birilerinin yaptığı gibi. Ben burada bir dava için varım. Bu dava için ömrümü feda ettim. Gökçek'e okkalı cevaplar vermeyi aklımdan geçirdim ama iki sebepten bunu yapamayacağım. Birincisi benim Gökçek'e değil ama onun değerli eşi Nevin Hanımefendi'ye çok büyük bir saygım var. İkincisi yeni bir tartışma konusu ortaya atarak seçimlerden önce kafaları, zihinleri karıştırmak istemem. O yüzden Gökçek ile ilgili 100 konuyu 8 Haziran'dan itibaren ömrüm vefa ederse konuşmak isterim. Ama o gün gelinceye kadar hükümetimi yıpratacak, AK Parti'yi yıpratacak bir sözün, bir işin içinde olmam. Benim adım Bülent Arınç, sözlerim ortadadır. Ben cam gibi bir adamım, önüm arkam bellidir. Kimsenin adamı değilim, kimsenin çantasını taşımadım. Ben siyasi hayatımın sonunda, Allah kısmet ederse iki ay sonra, başım dik alnım açık olarak gezeceğim. Hiçbir akçeli işte benim ismim geçmez. Hiçbir dürüst olmayan ilişkide benim ismim geçmez. Ben hesap yaparak bugünlere gelmiş bir insan değilim. 8 Haziran'da sokağa çıktığım zaman 'Bu adam namuslu, dürüst, vicdanlı bir adamdı. Doğru söylerdi, doğru söylediği için de dokuz köyden kovulmuştu. Helal olsun' diyeceklerini biliyorum. Başkaları için teminat veremem ama benim için böyle denmesi trilyonlara sahip olmaktan daha değerli.
Hürriyet


SPOR

Real Madrid taraftarı çıldırdı. Nou Camp'taki 'El Clasico'da Barcelona, ezeli rakibini Mathieu ve Suarez'in golleriyle 2-1 mağlup etti Puanını 68'e yükselten Barça, Real ile aradaki farkı 4'e çıkardı. Bu mağlubiyeti hazmedemeyen başkent ekibinin iki taraftarı, kulüp tesislerini önünü geldi Oyuncular aleyhine bağıran taraftarlar, oyuncuların arabaları ile tesislerden çıkmasıyla daha da gerildi. Son dönemlerde kötü oynayan Bale'ın çıkışında ise olanlar oldu İki taraftar, Galli yıldızın arabasının camlarına yumruk attı. Bale'ın gaza basmanın ardından bir taraftar, arabaya tekme savurdu 94 milyon bonservis bedelli oyuncunun ardından Jese Rodriguez, tesislerden çıkış yaptı. İki taraftar, Jese'nin de aracını tekmeledi. Buna kızan 22 yaşındaki oyuncu, camı açarak sert bir şekilde bağırdı ve olay yerinden uzaklaştı Kaptan Sergio Ramos ise iki taraftar ile sohbet etti. Bir taraftar, Ramos'a "Böyle bir futbol olmaz. Neden bu kadar kötü oynuyorsunuz?" diye sordu. 28 yaşındaki oyuncu ise "Bu tutum neden? 'Her maçı kazanacağız' diye bir şey yok. İyiyiz" diyerek cevap verdi. Teknik Direktör Carlo Ancellotti ise Barcelona yenilgisini şöyle yorumladı: "Zor bir maç oynadık. Ancak Barcelona'nın ikinci golünden sonra istediklerimizi sahaya yansıtamadık. Tabii ki biten bir şey yok ve yolumuza devam edeceğiz. Şampiyonlar Ligi bizim için ikinci plandadır. İlk işimiz La Liga'yı kazanmak. Şampiyon olmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz."
Akşam

Fener'e 90+1'de Moussa Sow'un attığı golle yenilen Beşiktaş'ta hakem Fırat Aydınus'a büyük tepki var Yöneticiler Metin Albayrak ile Mete Vardar, Aydınus'a ateş püskürdü. Albayrak, maçı F.Bahçeli futbolcu Emre Belözoğlu'nun yönettiğini söyledi: "Derbiyi Fırat Aydınus değil, Emre Belözoğlu yönetti Beşiktaş olarak maçlarımızda Fırat Aydınus'u istemiyoruz. F.Bahçe bu şekilde şampiyon olacaksa, yazıklar olsun Tek hedefimiz var: Şampiyonluk. Bütün Türkiye maçı izledi Beşiktaş çok iyi başladı İyi giderken bu olaylar bilinçli şekilde Fenerli oyuncular tarafından ortaya çıkarıldı Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki ilk maçta da aynı olayları yaptılar Sürekli alışkanlık haline gelmiş bir olay. Aydınus da buna çanak tuttu. Söylemek istediklerimi herkes anladı, gördü. Biz adalet bekliyoruz, hak etmediğimiz bir şeyi istemiyoruz Maçın hakemleri adaleti sağlayan kişilerdir. Öz güveni vermelidir Kontrolü kaybeden Fırat Aydınus'tur. Emre, hocamıza küfürler etti TFF'nin ceza vermesini bekliyoruz Bunun takipçisi olacağız." Diğer bir yönetici Mete Vardar, Aydınus'u sert dille eleştirdi: "Bence yaşananlar kişisel bir şey değil Herkesin kendine göre bir yöntemi var. F.Bahçe bu anlamda çok tecrübeli bir takım. Hep oluyor. Ama ne yazık ki Fırat Hoca, Türkiye'nin gözbebeği, Türkiye'yi yurt dışında temsil eden bir hoca olmasına rağmen açıkçası sahada gösterdiği yönetimle Türkiye'nin gururu olduğunu bir kez daha kanıtladı Güzide kulübümüzün, rekabet ettiğimiz kulübün oyuncuları ile beraber maçı yönettiler. Hayırlı olsun, hiçbir şey diyemiyorum. Çünkü maç eşit şartlarda oynanmadı. Gerçekten böyle bir yönetim kabul edilemez.'' Beşiktaşlı yöneticiler, Emre'ye Bilic'e ettiği küfürler nedeniyle TFF tarafından ceza verilmesini istiyor.
Akşam


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme