4 Nisan 2015 Cumartesi

04.04.2015 Genel Gündem

04.04.2015 Cumartesi
GÜNDEM

Atama Meşru Değil 
İstanbul Üniversitesi'nde yapılan seçimde 1202 oyla 1'inci olan, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na yollanan listede ise 2'nci sırada yer alan Prof. Dr. Raşit Tükel, atamanın ardından "Seçilmemiş adayın rektör atanmasını meşru kabul etmiyoruz" dedi. İÜ İstanbul Tıp Fakültesi, İhsan Şükrü Aksel Toplantı Salonu'nda basın açıklaması yapan Tükel, şunları söyledi: "Bu antidemokratik şartlarda yapılan seçim 12 Mart'ta sonuçlandığında en yüksek oyu aldığım, en yakın adayla aramda yaklaşık 300 oy fark olduğu ortaya çıktı. Bunun arkasından YÖK'ün sıralamasını bekledik. 20 Mart'ta YÖK açıklamasını yaptı. Sıralamayı değiştirmişti. Gerekçesini sorduk. Sıralama değiştirmenin neye dayandığını, hangi bilimsel, nesnel ölçüte göre bunun yapıldığını sorduk ancak yanıt alamadık. Aslında bu ilk değildi. Şimdiye kadar diğer üniversitelerde de bu sorunlar hep oldu. Bir seçim niye yapılır? Bir seçimin sonucuna bağlı kalmayacaksınız, sandığın, oy verenlerin iradesine bağlı bir atama yapmayacaksanız seçimi niye yaparsanız? Bunları sorduk. 25 Mart'ta da bu görüşlerimizi Beyazıt Meydanı'nda kamuoyuyla paylaştık. İlk aşamadan itibaren geri adım atmadık. Seçimin sonucuna göre atama yapılması gerekliliğini vurguladık. Bunun dışındaki her türlü atamanın meşru olmayacağını vurguladık. Bütün bu seçim sürecinin son aşamasında, ikinci sırada olan, 300 oy gibi yüksek bir oyla geride olan adayın rektör olarak atandığı bilgisini aldık. Sandığın iradesinin bir kez daha yok sayıldığı şu ana kadar sadece oy verenlerin değil, duyarlı bizi destekleyen kamuoyunun beklentisine sandığın iradesine saldırı olarak bunu değerlendirdik. Üniversiteler yalnız değil. Önümüzdeki görev bundan sonra bu mücadeleyi yükseltmek."
Hürriyet

Başsavcılıktan Talimat: Herkes Aranacak 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerden Şafak Yayla'nın avukatların giriş yaptığı bölümden aranmadan geçmesi üzerine bundan böyle yapılacak aramalara ilişkin talimat yazısı yayımlayarak adliyenin giriş kapılarına asıldı. Avukat, personel ve vatandaşların bundan böyle kapı dedektörlerinden geçmesi, çantalarını ise X-Ray cihazından geçirmesi gerektiği belirtildi. İki gündür adliyede yaşanan gerginlik ise dinmek bilmiyor. Savcı Kiraz'ı şehit eden teröristlerin avukat cübbesiyle adliyeye girdiğinin belirlenmesinin ardından avukatların arama yapılmadan içeriye giriş yapmasına müsaade edilmedi. X-ray'den geçmek istemeyen avukatlara polis müdahale etti.
Akşam

Ergenekon Raftan İndirildi 
Ümraniye'de 13 Haziran 2007'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan Ergenekon davasında 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararını 5 Ağustos 2013'te açıklamış, 254 sanık ceza almıştı. Mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, gazeteci Tuncay Özkan, Eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, eski Ege Ordu Komutanı Hurşit Tolon, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, emekli tuğgeneral Veli Küçük ve Danıştay tetikçisi Avukat Alparslan Arslan gibi sanıklara müebbet hapis cezası vermişti. Karardan sonra hem yargılamanın hem de gerekçeli kararın açıklanmasının uzun sürmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi 10 Mart 2014'te sanıkların mağdur olduklarını belirterek tahliye edilmeleri yönünde karar verdi. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına rağmen 13. Ağır Ceza Mahkemesi bazı sanıkları tahliye etmedi. Avukatların yeni kurulan ağır ceza mahkemelerine yaptığı itiraz sonunda ise sanıkların tamamı tahliye edildi. Bir süre sonra da HSYK tarafından 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine görevi dışında olmasına rağmen tutukluluğa devam kararı vermesi ve gerekçeli kararını açıklamaması nedeniyle soruşturma açıldı. Mahkeme 3 Nisan 2014'te 16 bin 798 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı. 254 sanığın ceza aldığı 7 yıl süren davanın kararının temyiz edilmesi için sanık avukatları da Yargıtay'a başvurdu. Kapatılan 13. Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı Yargıtay'a göndermek için bir yıl sonra harekete geçti. Kararın tebliğ işlemlerinin ardından kamyonete konulan dosyalar Ankara'da bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Yaklaşık bir yıldır Yargıtay arşivinde bulunan dosyalar raflardan indirildi. 2013'te verilen kararı incelemek için dosyaları isteyen Yargıtay başsavcılığı tebliğnameyi hazırlamaya başladı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 99, 8449-100, 2070                              
ABD Doları 2, 5690-2, 5751/  Euro 2, 8196-2, 8284/ İngiliz Sterlini 3, 8340-3, 8422                            

10 Bin Kadına Gelir Kapısı 
Kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak için "Girişimcilikte Önce Kadın Projesi" başlıyor. Ürettiği ürünleri gelir getirici bir faaliyete dönüştürmek isteyen kadınları bilgi iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlarla tanıştırarak, kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM), Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirilen "Girişimcilikte Önce Kadın" projesi kapsamında 10 ilde 100 danışman yoluyla 10 bin kadının, halk eğitim merkezlerinde bilgi iletişim teknolojileri ve girişimcilik üzerine eğitim almaları sağlanacak. Eğitim alan kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak, el emeklerini kazanca dönüştürebilecek. Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, "Proje özellikle ev hanımlarının aile yaşantılarından fedakârlık yapmadan ev ekonomilerine katkı sağlaması ve üreten kadınlarımıza yeni fırsatlar sunmak üzere yapılandırılmıştır. Ayrıca proje kadınların halk eğitimi merkezlerindeki ücretsiz eğitim fırsatlarını tanımasına öncülük ederek hayat boyu öğrenme faaliyetlerine kadınların katılımını desteklemektedir" dedi.
Hürriyet

Yaşam Odası Hayata Geçiyor 
Meclis'te görüşülen iş güvenliği paketinin görüşmelerinde önceki gece bir sürpriz önerge kabul edildi. Önerge, maden ocaklarında yaşam odası olarak bilinen sığınma odalarının kurulmasına yönelik verildi. Önerge öncesinde ise siyasi partiler arasında yoğun bir trafik vardı. İş güvenliğiyle ilgili tasarının TBMM kapanmadan hızlıca çıkması için muhalefet partileriyle temasta bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e, CHP ve MHP yönetimi, "O zaman yaşam odaları maddesi de eklensin" önerisini getirdi. Muhalefetin ısrarı ve 2.5 saat süren görüşmelerin sonucunda maddenin pakete eklenmesi benimsendi. Gece yarısından sonra tasarıya, "Maden işyerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği ve bu odaların teknik özelliklerine dair usul ve esaslar Bakanlıkça bir yıl içerisinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Bu teknik özellikler, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak belirlenir" maddesinin eklenmesi için önerge verildi. Bakan Çelik sığınma odaları konusunda tüm grupların katkısı olduğunu belirterek, "Uzlaşma ortamı gayet güzel" dedi. Önerge hakkında konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Bu madde, Türkiye'de bizim, kamuoyunun çok uzun süre tartıştığı yaşam odalarıyla ilgili madde. Yaşam odaları, 2010 yılında, Şilili madencileri 69 gün hayatta tutmuştu. O 13 Mayıs gecesi Soma'da facia yaşanır yaşanmaz ilk soru 'Madende yaşam odası var mı?' sorusuydu. Şimdi, gelinen noktada, Cumhuriyet Halk Partisi'nin haklı talebi, ısrarıyla böyle bir noktaya gelindi. Yetmez ama evet diyoruz" açıklamasını yaptı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, "Bu düzenlemenin yapılmasına olumlu katkımız olmuştur. Önergelerde yer alan bu ibarelerin konulması bizim de talebimizdir" dedi. Konuşmaların ardından önerge kabul edildi. Uygulananın nasıl olacağına ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı karar verecek.
Hürriyet

Herkese Dijital Sağlık Karnesi 
Sağlık Bakanlığının Türk Telekom desteğiyle geliştirdiği E-Nabız hizmeti ile tüm sağlık bilgileri dijital sağlık karnesine taşınıyor. Uygulama kapsamında Türkiye'nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları vatandaşların verdiği yetki dahilinde, kişisel sağlık kayıtlarına anında erişebilecek. Vatandaşlar ise bir "tık" ile Türkiye'deki istediği doktora ulaşabildiği gibi laboratuvar tahlillerinden radyoloji görüntülerine, hastane ziyaretlerinden randevu geçmişlerine kadar tüm sağlık kayıtlarını E-Nabız sistemi üzerinden takip edebilecek. Ayrıca E-Nabız sayesinde, akıllı cihazlardan alınan tansiyon, şeker gibi ölçüm verileri ile bilekliklerden alınan nabız, adım sayısı gibi veriler sağlık profiline kaydediliyor. Bu bilgiler karşılaştırmalı olarak görüntülenebiliyor. Projenin sağlık alanında faydalarıyla birlikte önemli bir tasarruf sağlayacağını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "E-Nabız sağlıklı gelecek için sağlık hizmetlerini parmağımızın ucuna getiren bir sistem. Dünyanın dijital sağlık alanında en gelişmiş hizmetini sağlıyor" diye konuştu. E-Nabız uygulaması ile Türkiye'nin nabzının bundan böyle internet ortamında atacağını Kurumsal İş Birimi CEO'su Mehmet Ali Akarca, uygulamanın 81 ile yayılacağını söyledi. Akarca, "E-Nabız uygulaması, "Uygulama ilk etapta 860 hastane ve sağlık kuruluşunda devreye girecek, ardından hızla yayılmaya devam edecek. Türkiye'nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşlarından kişilerin onayıyla kişisel sağlık kayıtlarına erişebilmek mümkün olacak. Türk Telekom'un üstün güvenlikli veri merkezinde depolanacak bilgiler, vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerinde zaman ve mekân avantajı sağlayacak. Türkiye'nin bilgi toplumu olma yolunda birlikte attığımız adımlarla, ülkemizin sağlık altyapısını da vatandaşlarımız için çok daha verimli ve kolay kullanılır hale getireceğiz" dedi.
Türkiye

Vana Lozan'da Açıldı Piyasa Petrole Doyacak 
İran ve altı büyük ülke Tahran'ın nükleer programının on yıl sınırlanması için çerçeve anlaşmaya vararak 12 yıldır süren diplomatik ve askeri açmazın çözümüne yönelik adım attı. İsviçre'de sekiz gün süren müzakere turunun ardından varılan uzlaşı İran'ın nükleer silah üretecek kabiliyetlerden vazgeçmesi karşılığında ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılmasına yönelik nihai müzakerelere de kapıyı açıyor. Burada önemli olan yaptırımların kaldırılmasının dünya ve Türkiye ekonomisine etkisi. Burada da öne çıkan baslık şüphesiz petrol. Özellikle 2010 ve 2011'de dünyada çok önemli bir petrol ithalatçısı olan İran'ın dünyaya satışları yaptırımlarla birlikte dip yaptı. Ülke bugünlerde sadece Çin, Hindistan, Türkiye, Japonya ve Güney Kore'ye hatırı sayılır oranda petrol satısı yapıyor.
Akşam

Enflasyon Martta Gıdayla Yükseldi 
Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) çekirdek göstergelerinde sert düşüş yaşanmasına rağmen, olumsuz hava koşullarına bağlı artan gıda fiyatları nedeniyle enflasyon beklentilerin üzerinde yüzde 1.19 arttı. Ekonomistler, dolardaki artış ve kötü hava koşulları nedeniyle gıda fiyatlarının yüksek seyrini korumasının enflasyondaki düşüşü engellediğini belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, yıllık tüketici fiyatları enflasyonu şubat ayındaki yüzde 7.55'ten yüzde 7.61'e yükseldi. Beklenti enflasyondaki aylık artışın yüzde 0.89'da kalması yönünde idi. Ana harcama grupları itibariyle martta aylık en yüksek artış yüzde 2.47 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu. ING Bank Başekonomisti Muhammet Mercan, "Manşet enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde kalsa da çekirdek enflasyondaki düşüşün devamı enflasyon görünümü açısından olumlu bir gelişmeye işaret ediyor. Öte yandan, Mart'ta herhangi bir değişiklik yapmayan ve olası faiz düşüş kararlarını enflasyon görünümündeki iyileşme eğilimine bağlayan TCMB açısından gerek son gelen rakam gerekse beklentilerde dikkat çeken bozulma nisanda da bir değişiklik yapmama ihtimalini desteklemektedir" dedi.
Star

Oto Satışları Tam Gaz 
Türkiye'de otomotiv pazarı gaza bastı. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, binek otomobil ve hafif ticari araç satışları Mart ayında yüzde 75 büyüyerek 83 bin 302 adede çıktı. Otomobil satışları yüzde 63.11 artarak 61 bin 676 adet olurken, hafif ticari araç pazarında adeta patlama yaşandı. Hafif ticari araç sınıfında yüzde 121.37'lik büyüme görüldü, satışlar 21 bin 626 adede yükseldi. İlk çeyrekte hafif ticari araç ve otomobil pazarında yüzde 50.29'luk gelişme görüldü ve 173 bin 248 adetlik satış elde edildi. Ocak-Mart döneminde otomobil satışları yüzde 42 artışla 126 bin 991 adede, hafif ticari de yüzde 78.43 büyümeyle 46 bin 257 adede ulaştı. ODD, bu yıl toplam otomotiv pazarının 825 bin ila 875 bin adet arasında gerçekleşmesini bekliyor. Yılın ilk 3 ayında dizel otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36.14 oranında arttı ancak payı yüzde 62.34'ten yüzde 59.71'e indi. Otomatik şanzımanlı otoların payı da yüzde 44.50'den yüzde 46.7'ye ulaştı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Kral Çıplak 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Kral çıplak filan demedik daha. Belki öyle günler gelecek ki 'Kral çıplak' denecek" sözlerine gönderme yaparak, "Kral çıplak. 17-25 Aralık, Oslo, Dolmabahçe'de bunu gördük. Asıl soru, kral kim? " dedi. Oktay Vural, TBMM'de basın açıklaması yaptığı kürsünün yanına getirilen, ön tarafında "Boşbakan", arka tarafında "Başbakan" yazılı boş koltuğu da göstererek şu eleştirilerde bulundu: "Başbakanlık koltuğu 178 gündür boş. 'Dış politikada sıfır sorun' dediniz, Başbakanlığı sıfırladınız. Kobani olayları olduğunda 'Kamu düzeni sağlanacaktır' dediniz. Kamu düzenini siz mi, Kandil mi, PKK, HDP mi sağlayacak? Cumhurbaşkanı, 'seçim beyannamesini dikte ettirdiğini' açıkladı. Başbakan-Cumhurbaşkanı ilişkisinde bu parlamenter sisteme uygun mu? Seçim beyannamesini siz mi, Erdoğan mı kaleme aldı?"
Hürriyet

7 Haziran Pusulası Tamam 
Yüksek Seçim Kurulu'nda gerçekleştirilen kura çekiminde seçime girecek siyasi partilerin oy pusulası üzerinde yer alacağı sıralar belli oldu. Kura çekimine göre, pusulada AK Parti 23'üncü, CHP 22'nci, MHP 18'inci, HDP ise 19'uncu sırada olacak. Partilerin pusuladaki yerleri ise söyle oldu: Hür Dava Partisi, Doğru Yol Partisi, Millet ve Adalet Partisi, Anadolu Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Büyük Birlik Partisi, Komünist Parti, Demokratik Gelişim Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Millet Partisi, Hak ve Adalet Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Merkez Parti, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Halkın Kurtuluşu Partisi, Liberal Demokratik Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Saadet Partisi, Genç Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Demokratik Sol Parti, Yurt Partisi, Demokrat Parti, İlk Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Bağımsız Türkiye Partisi.
Akşam

HDP'de 15 Vekil Aday Gösterilmeyecek 
Halkların Demokratik Partisi'nde (HDP) 7 Haziran seçimleri için aday belirleme mesaisi devam ediyor. Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İzmir 1'inci bölge 1'inci sıradan milletvekili adayı olarak gösterileceği belirtildi. Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan da aynı partinin 2'nci bölge 1'inci sıra adayı oldu. Doğan yeni siyasi söylem nedeniyle HDP'ye yakın olduklarını belirterek, partinin özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması konusunda net tavrı olduğunu söylemişti. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş dün sabah saatlerinde bu milletvekilleri ile Genel Merkez'deki makamında tek tek görüştü. Al Jazeera'nin haberine göre Demirtaş, daha önce hem seçim sonuçları hem de Kobani eylemleri nedeniyle partisini eleştiren açıklamalar yapan Altan Tan'a aday gösterilmeyeceğini bildirdi. Demirtaş, ayrıca Esat Canan ve Adil Zozani, Kars milletvekili Mülkiye Birtane, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Van Milletvekili Nazmi Gür ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile de görüştü ve parti yönetiminin aldığı kararı iletti.
Vatan

DÜNYA 

Nükleer Bayram 
İsviçre'nin Lozan kentinde Tahran ile BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın oluşturduğu P5+1 grubu arasında yürütülen müzakerelerde önceki gece varılan çerçeve anlaşması İran'da sevinçle karşılandı. Lozan'dan anlaşma haberlerinin gelmesi üzerine İran'ın başkenti Tahran'da futbol maçları sonrasında yaşanan coşkuyu andıran görüntüler yaşandı. İran'ın zengin muhitlerinin yer aldığı kuzeyinde trafik kilitlendi. Binlerce kişi Tahran yollarında otomobillerle geçit yaptı, bazıları Dışişleri Bakanlığı'nın önünde tezahüratta bulundu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile yardımcısı ve nükleer müzakereci Abbas Arakçi Lozan'da Tahran tarafı adına görüşmeleri yürütmüştü. İran'a dönen Zarif de dün başkentte sevgi gösterileriyle karşılandı. Tahran'da Amerikan New York Times (NYT) gazetesine konuşan Cevad Mehreghan adlı bir finans uzmanı, "Yakında Tahran ile New York arasında doğrudan uçuşlar olacak" dedi. Finans yöneticisi Elnaz Kerimi de, "Mutluluktan ağlıyorum. İnanılır gibi değil" diyerek sevincini ifade etti. Meşhur bir şarkıdan esinlenen İranlılar sosyal medyada "Kış bitti" diye yazdı. "Hasan Ruhani'ye oy verdiğim için mutlu ve kutsanmış hissediyorum" diyenler de oldu. Tahran'da basın toplantısı düzenleyen Ruhani, İran'ın ruhani lideri Ali Hamaney'i desteğinden ötürü övdü, dünya güçlerinin uranyumun İran'da zenginleştirilebileceğini kabul ettiklerini söyledi. İran Dışişleri Bakanı Zarif, anlaşmayı Tahran'da değerlendirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulunan Zarif, "Önceki alınan kararların tümünde İran'ın uranyum zenginleştirmesinin durdurulması, Arak ve Fordo tesislerinin faaliyetlerine son vermesi yer alıyordu. Bunların hiçbiri gerçekleşmeyecek" diye konuştu. Bu arada İran'ın ruhani lideri Ayetullah Hamaney'den anlaşmayla ilgili tepki henüz gelmedi. Ancak Tahran geçici cuma namazı imamı Ayetullah İmami Kaşani hutbede, İran'la P5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde varılan taslak anlaşmasıyla ilgili, "Bu anlaşma İran'ın nükleer faaliyetlerinin Batılı ülkeler tarafından resmen tanınması anlamına gelmektedir" dedi. Ülkede cuma ve bayram namazı kıldıran imamlar, hutbelerinde İran'ın en üst otoritesi olan dini lider Ayetullah Hamaney'i temsilen konuşma yetkisine sahip bulunuyor. Nihai anlaşmanın 30 Haziran'a kadar tamamlanması hedeşeniyor.
Hürriyet

İki Haftada 519 Kişi Öldü 
Yemen'de Husilere yönelik 'Kararlılık Fırtınası' operasyonu başlatan Suudi Arabistan'ın sivilleri de öldürdüğü iddialarına Birleşmiş Milletler'den (BM) teyit geldi. BM, Suudi Arabistan öncülüğünde Şii Husilere karşı başlatılan hava saldırılarının iki haftalık bilançosunun 519 ölü olduğunu 1700 kişinin de yaralandığını açıkladı. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, ölenlerin en az 90'ının çocuk olduğuna, bazı gençlerin de 'çocuk asker' olarak kullanıldığına dikkat çekti. Özellikle sivillerin çapraz ateşte kaldığını vurgulayan Amos, durumun operasyon başladıktan sonra daha da kötüleştiğinin altını çizdi ve "Taraflar özellikle nüfusun yoğun olduğu yerlerdeki hastane, okul, göçmen- mülteci kampı ve altyapıları hedef almamaya ve askeri amaçlarla kullanmamaya özen göstermeli" dedi. Bu arada ABD ordusu, S.Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine yakıt ikmali sağlayacağını duyurdu. Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen'de bulunan Türk vatandaşlarından 55'inin tahliye edildiğini açıkladı. Twitter'dan açıklama yapan Çavuşoğlu, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir fırkateynimiz Aden'de bulunan 55 vatandaşımızı Aden Limanı'ndan alarak tahliye etmiştir. Fırkateynle Cibuti'ye ulaştıracağımız vatandaşlarımızın oradan da ülkemize dönüşlerini THY ile sağlayacağız" dedi. Yemen'de 150 Türk vatandaşının daha bulunduğu açıklandı.
Türkiye

Yeni Paraya Geçip Bankalara El Koyacak 
Yunanistan'da iktidara gelen Aleksis Çipras liderliğindeki sosyalist SYRIZA, Avrupa Birliği ile uzlaşamazsa yeni para birimine (Drahmi) geçeceği ve tüm bankaları kamulaştıracağı tehdidinde bulundu. Bir Syriza yetkilisi "Biz sol bir partiyiz. Bize IMF ve kamulaştırma arasında tercih yap denirse cevabımız bellidir" dedi. Syriza, iktidara gelmesi durumunda AB ve IMF ile imzalanan yürürlükteki anlaşmaları feshedeceğini, özelleştirme, maaş kesintileri ve diğer tasarruf önlemlerini iptal edeceğini söylüyordu.
Akşam

Türk Askerinden Musul'da Kamp! 
Türk askerlerinin iki ayı aşkın süredir Irak topraklarında, Musul'u geri alma operasyonuna katılacak gönüllüleri eğittiği ortaya çıktı Al Jazeera Türk, Musul kent merkezine yalnızca 40 kilometre mesafede bulunan Haşdul Vatani Kampı'na girdi. Can Hasasu imzalı habere göre, Bölgesel Kürt Hükümeti denetimindeki topraklarda kurulan kampta 500 gönüllüye eğitim veriliyor. Hızlandırılmış üç haftalık kurslar, katılımcılara temel askeri manevra tekniklerini, emir-komuta zincirini ve piyade tüfeklerinin kullanımını öğretmeyi amaçlıyor. Eğitimler uzman Türk askeri ekip tarafından planlanıyor. Subay ve astsubaylardan oluşan Türk eğitmenlere, daha önce Irak ordusunda görev yapmış personel yardım ediyor. Iraklı askeri otoriteler üç haftanın gerçek askeri bir eğitim için kısa olduğunu kabul ediyor. Ancak IŞİD'e karşı ilan edilen seferberlik koşullarında, eğitimin büyük fayda sağlayacağından da kuşkuları yok. Zira orduya destek olmak isteyen gönüllülerin askeri disipline ve düzene göre hareket etmesi şart görülüyor.
Vatan

Aden'e Havadan Silah Yardımı 
Husiler ve koalisyon güçleri arasında süregelen çatışmalarda kilit noktalardan biri olacağı öngörülen Aden'de halk "sokak savaşına" dönüşen çatışmalar nedeniyle evlerinden dışarı çıkamıyor. "Sınır Tanımayan Doktorlar" kurumunun verilerine göre Aden'deki hastanelere, 19 Mart'tan bu yana 550'den fazla yaralı getirildi. Koalisyon uçakları da Hadi yanlısı halk komitelerine paraşütlerle silah yardımı yapmaya başladı. Kent merkezinin önceki gün Husilerin eline geçmesinin ardından koalisyon uçakları dün dış mahallelere paraşütlerle hafif silah, mühimmat ve iletişim cihazları attı.
Vatan

SPOR 

Voleybolda DenizBank Bayanlar CEV Şampiyonlar Ligi Dörtlü Final'i bugün Polonya'nın Szczecin kentinde başlayacak. Szczecin kentindeki Azoty Arena'da Chemik takımının ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve iki gün sürecek olan organizasyonda, İtalya'dan Unendo Yamamay, Türkiye'den ise VakıfBank ile Eczacıbaşı VitrA ekipleri, şampiyonluk mücadelesi verecek. Dörtlü Final'in ilk günü TSİ 16.00'da Chemik- Unendo Yamamay, TSİ 19.00'da ise iki Türk ekibinin karşı karşıya geleceği VakıfBank-Eczacıbaşı VitrA müsabakaları oynanacak. İlk gün karşılaşmalarını kaybeden ekipler, 5 Nisan Pazar günü TSİ 16.00'da üçüncülük maçına, kazanan takımlar ise TSİ 19.00'da final maçına çıkacak.
Türkiye

THY Avrupa Ligi'nde Anadolu Efes müthiş bir geri dönüşe imza atıp EA7 Emporio Armani Milano'yu Abdi İpekçi'ye sermeyi bildi: 86-78. Maça kötü başlayan ve ilk iki periyot sahada yokları oynayan lacivert-beyazlılar ikinci yarı fırtına gibi esti. Üçüncü çeyrekte Huertel'in 16 sayı atıp ateşlediği Anadolu Efes, 15 sayı gerilere düştüğü maçta bir ara 13 sayı öne geçti. Sayılar buldukça savunmada da iyi işler yapmaya başlayan Efes, karşılaşmadan 86-78 galip ayrılmayı başardı. Huertel, 8'de 6 üçlük isabeti bulduğu karşılaşmada kaydettiği 26 sayıyla yıldızlaşırken, bu oyuncuya Efes'te 22 sayıyla Kristic ve 14 sayıyla Saric eşlik etti. Bir başka deyişle Efes'in Milano karşısında kaydettiği 86 sayının 62'si bu üç oyuncudan geldi. THY Avrupa Ligi Top 16 Turu'nda 13. haftada Efes 6. galibiyetini alıp play-off için umudunu son haftaya taşırken, İtalyan ekibi 4 galibiyette kalıp çeyrek finalden uzak kaldı. Son hafta Anadolu Efes deplasmanda Fenerbahçe Ülker'i yenerse dördüncü olacak, aksi halde Laboral'in Malaga'ya kaybetmesini bekleyecek. Fenerbahçe Ülker ise grubu lider bitirebilmek için Anadolu Efes'i devirmeye çalışacak.
Türkiye

Slaven Bilic, BJK TV'ye konuştu: "Şampiyon olacağımıza kesinlikle inanıyorum. Yapabileceğimizi düşünüyorum. İyi bir pozisyondayız. 100. yıldaki hikayeyi biliyorum. Bunu bilmek çok iyi. İyi olan taraf ise her şey bizim elimizde 'Ben maçlarımı kazanırsam kesinlikle şampiyon olurum' diyebilecek 2 takım var: Biz ve G.Saray F.Bahçe bunu söyleyemez. Çünkü diğer karşılaşmaların sonuçlarına göre bağımlılar Bize bağlılar. TT Arena'ya çıkarken umarım sadece kendi maçlarımızı kazanarak şampiyon olacak durumda çıkacağız. O maçı oynamak da mükemmel bir olay olacak. Bence lig sonuna kadar yarış devam edecek İyimser şekilde bakıyorum. Gerçekçi noktadan bakılırsa sezon basından beri bu üç takımın puan farkı 3'ten 4'ten fazla olmadı. Bu sezon sonuna kadar sürecek. Onların kendine göre yaptıkları hesaplar var F.Bahçe fikstürde küçük avantajlı görünüyor Çünkü Trabzonspor deplasmanına gitmeyecekler. İki zor maçımız var. Umarım bizim başımıza kötü sürpriz gelmez."
Akşam

Çaykur Rizespor öncesi Fenerbahçe'ye sakatlık darbesi. Bu sezon geride kalan 25 haftada tüm maçlarda oynayan istikrar abidesi Dirk Kuyt ile durumu düzelmeyen Raul Meireles yarınki maçın kadrosuna alınmadılar. Sarı-Lacivertli ekip Dirk Kuyt ve Meireles'e üzülürken, antrenmandan iki kötü haber daha geldi. Dünkü idmanda ağrıları artan Diego ile Egemen Korkmaz çalışmayı yarıda bıraktılar. Yapılan kontrollerde Egemen'i sol üst ön adalesinde kanama, ödem ve 2. derece yırtık tespit edildi. Ribas'ın ise sağ üst ön adalesinde zorlanma olduğu anlaşıldı. Bu iki oyuncu da Rize kafilesinden çıkartıldılar. Kuyt, Meireles ve Diego'nun haftaya Bursaspor maçına yetişecekleri belirtildi. Egemen'in dönüşü ise 3 haftayı bulacak.
Star

Galatasaray'ın 23 Mayıs'ta yapılacak olan kongresinde seçilecek olan yeni başkanı zor bir yük bekliyor. Sarı-Kırmızılı kulübe yön verecek olan yeni başkanı, teknik direktör konusu, yabancı transferi, yeni sponsorlar, Haziran'da futbolculara ödenecek olan 50 milyon euro civarındaki para, kulübün 800 milyon liralık borcuna kaynak yaratılması ve Basketbol AŞ'nin kurulması gibi 6 önemli madde bekliyor. Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu'nun sözleşmesi sezon sonu bitiyor. Yeni yönetim ilk kararını teknik adam konusunda verecek. Dursun Özbek, Hamzaoğlu ile devam edecek. Adnan Öztürk alınacak başarıya göre karar verecek. Ünal Aysal ise kariyerli bir yabancıdan yana. Hoca sonrası en kritik hamle ise yabancı konusunda olacak. Avrupa'nın 17 büyüğü arasında yer alan Cim-Bom Sneijder ayarında yabancı almak zorunda. Galatasaray'ın 6 sponsorunun sözleşmeleri sezon sonunda bitiyor. Yönetim yeni gelir kaynakları yaratmak için sponsor bulmak zorunda. Kulübün 800 milyon liralık borcunun eritilmesi için de kaynak gerekli. Yeni yönetime futbolcuların aci lalacaklarını ödenmesi için de 50 milyon euro para gerekecek. Basketbol A.Ş kurulup şirket olarak yönetilecek, futbolun bütçesinden para gitmesi de önlenecek.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme