7 Nisan 2015 Salı

07.04.2015 Genel Gündem

07.04.2015

GÜNDEM

Pankartlar Size Sayın Valim
Kıyafeti yüzünden sınıfta Yalova Valisi'nin hakaretine maruz kaldıktan sonra 'saygı' yürüyüşünde kalp krizi geçirerek ölen öğretmen Halil Serkan Öz için dün okullarda eylem vardı. Öğretmenler "Bak bugün de yönetmeliğe aykırı davrandık, derslere girmedik. İstifa etmeni bekliyoruz", "Serkan öğretmen kefen giydi, yönetmeliğe uygun mu?" yazılı pankartlar taşıdı. ÖĞRETMEN Halil Serkan Öz'ün (42), Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun sınıftaki azarından sonra kendisi için düzenlenen 'öğretmene saygı' yürüyüşünde ölümünün ardından valiye 'istifa' çağrıları yükseliyor. KESK'e bağlı Eğitim-Sen, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyeleri, ülke genelinde dün ilk derse girmedi. Pankartlarda Vali Cebiroğlu'na, "Dilenci değil öğretmeniz", "Onurlu insanlar bir halat için intihar ediyor, sen istifa etmiyorsun", "Ben ne insanlar gördüm üstlerinde elbise yok, ne elbiseler gördüm içinde adam yok" diye seslenildi. Öğretmenler, 'Mesleğimiz onurumuzdur, öğretmenime dokunma' yazısının bulunduğu kokart taktı. Birçok ilde veliler de protestoya destek verirken Eğitim-Sen Yalova Şubesi üyeleri tebeşir ve kravat bırakıp oturma eylemi yaptı. Şube Sekreteri Arzu Ege, "Bir hafta boyunca onurumuzu çiğnetmeyeceğiz diyerek kokart takıyoruz" diye konuştu. İzmir'de ise Eğitim-İş, Eğitim- Sen ve Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, okula ders saatinde gitti ancak ilk ders öğretmenler odasından çıkmadı. Bursa'da da ilk derse girmeyerek Necatibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde toplanan öğretmenler adına konuşan Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Güney Özkılınç, "Vali derhal istifa etmelidir" dedi.
Hürriyet

'Selam Tevhid'den Dolmabahçe Ofisi Çıktı!
Selam Tevhid örgütü soruşturması adı altında devlet görevlilerini dinledikleri iddia edilen emniyet mensuplarına ilişkin yapılan operasyonda MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili verilere ulaşıldığı öne sürüldü. Hatay ve Adana'da 1 ve 19 Ocak 2014 tarihlerinde Suriye'ye giden MİT tırlarının durdurulmuştu. Tırların Suriye'deki Türkmenlere yardım götürmekte olduğu açıklanmış ancak araçlarda silahlar bulunduğu da öne sürülmüştü. Selam Tevhid adı altında yürütülen soruşturmada usulsüzlükler yapıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada, önceki gün 27 muvazzaf asker gözaltına alınmıştı. Bu operasyonun ayrıntıları netleşmeye başladı. Buna göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturmada daha önce, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 96 emniyet görevlisi gözaltına alınmış, ABD'deki Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Bu dosyaya ilişkin soruşturmayı genişleten savcılık, şüphelilerin TIR operasyonlarını sözde Selam Tevhid soruşturması kapsamında yaptığını belirledi. Selam Tevhid Operasyonu'na ilişkin soruşturmada incelenen harddisklerde yaklaşık 554 gigabyte tutan veri incelendi. Yapılan incelemelere göre, 24 Kasım 2012 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Muaz El Hatip'in görüşmesi nin izlendiği ve kayda alındığı ortaya çıktı. Suriye'ye yapılacak insani yardımlar ve Suriye politikasının konuşulduğu toplantıya ilişkin kayıtlar da polislerin kullandığı emniyet harddisklerinden çıktı. Harddisklerde, bu ve bunun gibi kritik devlet politikalarının konuşulduğu toplantılara ilişkin yapılan teknik ve fiziki takip kayıtlarına da ulaşıldığı öğrenildi.
Vatan

Hayalet Jetler Geliyor
Türkiye, sadece ABD ve Israil'de bulunun, savaş uçaklarının radarda görünmesini engelleyen sistem için harekete geçti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), "Gölge" adı verilen proje için ikisi Türk, ikisi ABD'li dört ayrı firmadan, geçtiğimiz ay teklif aldı. Savunma sektöründe "Stand Of Jammer" olarak tanınan sistem, sinyal bozucu özelliğiyle karsı ülkenin radarını işlevsiz kılıyor. Sistem savaş uçaklarına monte edilerek veya sınıra yakın yer istasyonları yöntemiyle kullanılıyor. Türkiye, projenin tamamlanmasıyla sistemi kullanan 3. ülke olacak.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 100, 2344-100, 3403
ABD Doları 2, 5702-2, 5733
Euro 2, 8118-2, 8146/
İngiliz Sterlini 3, 8251-3, 8326    

Yine Fişi Çektiler
Türkiye'deki sosyal medya yasaklarına bir yenisi daha eklendi. Facebook'a 4 saat, Twitter ve YouTube'a ise yaklaşık 8 saat boyunca erişim engellendi. Yasakların sebebi ise geçtiğimiz hafta şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınma fotoğraflarının paylaşılması oldu. Sosyal paylaşım sitelerinin yanı sıra birçok haber sitesini kapsayan karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Tartışmanın sebebi paylaşılan içerikler yerine Facebook, Twitter ve YouTube'un tamamen kapatılması oldu. Sanal Özel Ağ (VPN) ile bağlananlar gün içindeki engellemelerden etkilenmedi. 3 Nisan Cuma günü 1. Sulh Ceza Hakimliğince şehit Kiraz'ın fotoğrafları paylaşıldığı gerekçesiyle aralarında Hürriyet'in de bulunduğu 166 internet sayfası (URL) için erişim engelleme kararı verildi. Bu karar 5651 sayılı yeni internet kanuna göre sosyal medyada paylaşılan içerikleri de kapsıyordu. Karardan 1 gün sonra 4 Nisan'da, Erişim Sağlayıcılar Birliği'ne (ESB) içerikleri engelleme kararını bildirdi. Dün ise İstanbul Başsavcılığı, Facebook, Twitter ve YouTube'ta kaldırılmayan içeriklerin olduğunu ESB'ye bildirerek saat 12.00'a kadar içeriklerin kaldırılmasını talep etti. Facebook, Twitter ve YouTube bu içeriklere saat 12.00'ye kadar müdahale edemediği için ESB, paylaşımları tek tek engellemek yerine sitelerin tamamının kapatılmasını istedi. Ardından YouTube ve Twitter'a erişim engellendi. Facebook'un sadece 4 saatte yasaktan kurtulmasının nedeni ise içerikleri hemen kaldırabilmesi oldu. Mahkeme kararının çıktığı 166 URL'lik listede Facebook'u ilgilendiren 4 madde bulunuyordu. Tüm bu gelişmeler dün 'Neden sadece Twitter ve YouTube tamamen kapandı" sorusunu akıllara getirdi. Bunun sebebi ise geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren İnternet İçerik Düzenlemesi'ne ilişkin 5651 sayılı kanununda yer alan 9/4 maddesi. Maddeye göre hakim bir internet sayfasında erişimin engellenmesi yönteminin işe yaramayacağını düşünürse siteyi tamamen engelleyebiliyor. Dün de bu yapıldı. Mahkeme kararının Twitter, Facebook ve Youtube'a ulaşıp ulaşmadığının belli olmadığını ifade eden Bilişim Avukatı Gökhan Ahi, "Karar onlara ulaşsa, zaten hemen URL'leri engelleme veya çıkarma yoluna gidiyorlar. Bu biraz ESB'nin gözetiminde olmuş gibi. Kaldı ki, ESB Danıştay kararına göre yok hükmünde. ESB yetkilileri açık açık, TCK'nın 124. maddesindeki 'haberleşmenin engellenmesi' suçunu işlemiştir" dedi. Ünsal ve Gündüz Hukuk Bürosu Avukatı Burçak Ünsal ise "Yayın yasağı başlı başına Anayasa ve hukuka aykırı olduğu gibi ve bu yasağa istinaden sızan haber, görüntü ve yorumlar sebebiyle erişimi engellemek de aykırıdır. Daha bir yıl önce Anayasa Mahkememizin Twitter ve YouTube kapatılmasının hukuka aykırılığı ile ilgili kararları ortadadır."
Hürriyet

Tek Yol İran
2012'de Mısır ile imzalanan taşımacılık anlaşmasının süresi 22 Nisan'da sona eriyor. Nakliyeciler Mısır'la anlaşmanın devamını istiyor. Ancak Mısır'ın henüz konuyla ilgili bir girişimi olmaması ihracatçıları da alternatif güzergahlara yönlendiriyor. Türkiye'den Mısır üzerinden Körfez ülkelerine ve Ortadoğu'ya yapılan taşımalarda alternatif güzergahın İran olduğunu ifade eden Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, "Ekonomik ilişkileri siyasetin önüne koymak lazım. Biz Mısır'dan devam etmek istiyorduk. Ancak konuyla ilgili bir girişimin olmaması bizi İran güzergahına yönlendirdi. İran üzerinden ticaret başlayacak" dedi. 3 yıldır Mısır'dan taşımacılık yapıldığını anlatan Nuhoğlu, şöyle konuştu: "Yılda 6 bin TIR Mısır'dan Körfez ve Ortadoğu ülkelerine gidiyordu. İran ile yapılan anlaşma Mısır'ın alternatifi oldu. İran üzerinden yapacağımız ticaret daha ucuza mal olacak. Keşke hem Mısır hem de İran hatlarımız aynı anda açık kalsa. Alternatif yol bizim için çok iyi olurdu. Şimdi sadece İran üzerinden Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Dubai gibi ülkelere ulaşacağız. İran ile taşımacılıkta yaşanan sorunların çözülmesi bizim için çok önemliydi. İran alternatifsiz kalmanın önüne geçti. Bu ülkeden yapılacak ihracat için testlerimiz 6 TIR ile bu hafta başlıyor. 22 Nisan'dan itibaren ise tüm TIR'lar bu hatta yönlendirilecek." Mısır'dan yapılan ticaretin önemini vurgulayan Nuhoğlu, "Keşke Mısır ile ilişkiyi sürdürebilseydik. Bu Mısır için de çok önemliydi. Onlar da Mersin üzerinden Avrupa'ya açılıyordu. Ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkilerin önüne geçmesi gerek. Mısır'dan kalkan Ro-Ro Mersin'e oradan da İtalya ve Almanya'ya ulaşıyordu. Mısır'daki Ro-Ro şirketleri de bu işin sürdürülmesini arzu ediyorlardı" diye konuştu.
Hürriyet

İhracat Bahane Zamlar Şahane
Tarım ürünlerindeki fiyat artışları son bir yıldır enflasyonun suçlusu ilan edildi. Zamlara bahane olarak da, "İhracat yapılıyor, içeri mal kalmıyor" ya da "Havalar bozuk, üretim az" deniyor. Ancak kesinleşen rekolte raporları bunun aksini söylüyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı istatistiklere göre tarımda, iç tüketime de, ihracata da kat kat yetecek kadar üretim yapılıyor. TÜİK'in istatistiklerine göre, 2013-2014 döneminde tüm sebzelerde yurtiçi üretimin yurtiçi talebi karşılama derecesi yüzde 107 oldu. Toplam sebze arzının çok büyük bir kısmı yurtiçinde tüketilirken sadece yüzde 7'lik kısmı ihraç edildi. Halkın severek tükettiği domates, ihtiyacın üzerinde, tüketimin yüzde 112'si oranında üretildi. Yaklaşık 12 milyon ton üretilen domatesin 9 milyon tonu içerde tüketildi, tüketim fazlası olan 1.2 milyon tonu ihraç edildi. Aynı dönemde 2 milyon 232 bin ton üretilen biberin 1 milyon 818 bin tonu içerde tüketildi, sadece 170 bin tonu ihraç edildi. Salatalıkta üretim 1 milyon 845 bin ton oldu, 1 milyon 489 bin tonu tüketildi, 144 bin tonu ihraç edildi.
Milliyet

Ucuzu Kollarken Pahalıya Patladı.
Türkiye'yi 31 Mart'ta karanlıkta bırakan kesintinin faturası Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır'a kesildi. Yıldır'ın istifasını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız; iyileştirmeler, yenilemeler, kapasite artırımı ve yeni devreye girecek santrallerin bağlantı hatları çalışmaları sebebiyle Türkiye'nin doğusunu batısına bağlayan eksende 5 iletim hattının devre dışı kaldığını, bu nedenle doğudan batıya giden hatların aşırı yüklendiğini ve oluşan salınımlar nedeniyle bağlantının koptuğunu söyledi. İstifası açıklanan Yıldır ise Türkiye'ye sadece sanayi açısından günde 1.1 milyar liraya mal olan kesintide, devletin "ucuz elektrik" alma çabasının etkili olduğunu söyledi. Yıldır, devredışı kalan doğudaki santrallerden alınan elektriğin batıdan alınan elektrikten daha ucuz olduğunu, bu nedenle doğudan alınamadığında batıdan alınmak yerine beklendiğini ifade etti. Yıldır Milliyet'e yaptığı açıklamada doğudaki yükü batıya taşımak zorunda olan görevlilerin, bunu yapmayarak aşırı risk aldığını söyledi. Doğudaki hidroelektrik santrallerden 4500 - 5 bin megavatın batıya taşındığını belirten Yıldır, doğudaki santrallerden alınan elektriğin batıdan alınan elektrikten ucuz olduğunu ifade ederek, "Müfettiş korkusu da etkili olmuş. Çünkü 'neden yüksek fiyatlıyı aldınız' diye sorarlar. Onlar da 'nasılsa sorun düzelir' diye yarım saat beklemişler. Halbuki batıdakinin devreye girmesi lazımdı. Şimdi takır takır devreye alıyorlar. Doğudan batıya gönderilmesiyle aşırı risk alınmış. Hidrolik kökenli santraller doğuda. Kimin santrali ucuz teklif verirse onu alıyorsunuz" dedi. Elektrik altyapısında sorun görmediklerini belirten Yıldır, "Bütün sistemi etkileyen bir salınım olunca beşik gibi sallanır" diye konuştu. Yıldır, "İstifa kendi tasarrufunuz mu yoksa telkin geldi mi" sorusunu, "İkisini de söyleyebiliriz" diye yanıtladı.
Milliyet

Sıcak Para Çatışma Sevmez
Yabancı yatırımcılar Türkiye'den çıkış sürecinde önemli virajda. Borsa'dan gelen rakamlar moral bozarken, yabancı yatırımcının yavaş yavaş Türkiye piyasasını terketmeye başladığını da gözler önüne serdi. Mart ayında son yılların en büyük ay bazlı çıkışı yaşandı. Mart'ta yabancılar 510 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana yaşanan satış tutarı da 838 milyon doları bulmuş oldu. Benzer trendin Nisan ayında da sürebileceği tahminleri yapılıyor. BİST endeksinin Mart ayında yaşadığı düşüşte de bu çıkışlar etkili oldu. BİST 100 endeksi Mart ayında TL bazında yüzde 3.9, dolar bazında ise yüzde 7.2 değer kaybetti. Veriler değerlendirildiğinde yabancıların özellikle bankacılık hisselerinde satış yapması dikkat çekti. Net satışlarda ilk 3 hisse Vakıfbank, Akbank ve Halkbank oldu. Citibank Akbank'taki hisselerini satarken, Vakıfbank'ta 120.8 milyon dolarlık satış dikkati çekti. Halkbank'taki satış tutarı ise 101.8 milyon doları buldu. Bankacılık hisselerinde yaşanan çıkışta kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türk bankacılık sektörü ile ilgili yaptığı olumsuz değerlendirmenin de etkili olduğu tahmin ediliyor. Net alım yapılan hisseler incelendiğinde ise ilk sırada Tüpraş yer alıyor. Yabancılar Tüpraş'ta 76.9 milyon dolarlık net alım yaparken, ikinci sırada 62.2 milyon dolarla Net Holding yer aldı. Soda Sanayi'nde ise 21.1 milyon dolarlık net yabancı alımı dikkat çekti.
Vatan

'Durduk' İtirafı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Yüzde 2.9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5'in altında bir büyümeye razı olmamalı" dedi. Nihat Zeybekci CNBC-e yayınında soruları yanıtladı. Zeybekci, teşvik paketinin iç talebin canlanmasında önemli fonksiyonu olacağını söyledi. Zeybekci "İnteraktif bir teşvik paketi var, ihtiyaca göre değişiklik olabiliyor. Açıklanan yeni paket yatırım indirimlerinin süresini kısaltıyor. Yatırım artık yatırım anından itibaren teşvik ediliyor. Teşvik paketi Maliye Bakanlığı'na yük getirmeyecek. Maliye'nin gelirlerinde bence düşüşten çok artış olacaktır" dedi. Yatırım teşvik oranlarını değiştirmediklerine işaret eden Zeybekci, "Asıl teşvik Doğu ve Güneydoğu'yu uçuracak teşvik çözüm sürecidir" dedi. Cari açık konusuna da değinen Ekonomi Bakanı, Türkiye'nin probleminin inovasyon, ar-ge ve yüksek teknoloji olduğunu belirterek "2014'te ilk defa ar-ge'nin milli gelire oranında yüzde 1'i aştık ama ye- terli değil. 2023'te arge'nin milli gelire oranı yüzde 2-2,5'i geçmeli. Teşvikler ve ar-ge bütçesini potansiyelimiz olan alanlarda kullanmalıyız" şeklinde konuştu. Zeybekci, büyüme oranlarının yeterliliği konusundaki soruya ise şöyle yanıt verdi: "Çok başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. AB'deki 25 ülkeden daha iyiyiz. Dünyada ilk 10 içindeyiz. Ama yüzde 2.9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5'in altında bir büyümeye razı olmamalı. Yüzde 2,9 yeterli değildir." Zeybekci, 25 bin dolarlık 2023 hedefi için işgücüne yüzde 70 katılım gerektiğini, yüzde 3'ün yeterli olmadığını söyledi. Zeybekci "Cari açık/GSYH yıl sonunda yüzde 4'e gelecek, artık sorun cari açık değil, büyüme. İlk çeyrekte büyüme yüzde 1,5'lerde gelirse yıl sonu hedefine gidilir. 2015'te büyüme rakamlarında negatif revizyon öngörmüyorum. 2015 yılı büyüme rakamlarının ve dengelerinin güçlü olmasını bekliyorum" diye konuştu.İhracat rakamlarına da değinen Zeybekci, "3 ayda ihracat yüzde 7 düştü, parite geçen yılla aynı olsa yüzde 1 artacaktı. İhracatta parite etkisinin yanında emtia fiyatlarındaki düşme de etkili oldu" dedi.
Vatan

44 Yaşındaki İlker Aycı Thy'nin Yeni Baş Kaptanı
THY'de Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti. Partilerin aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na teslimine 24 saat kala yapılan THY Genel Kurulu'nda gerçekleşen istifadan sonra Yönetim Kurulu Üyesi İlker Aycı yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Temel Kotil, Başkanvekili oldu. 44 yaşındaki İlker Aycı Bilkent Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi eğitimi aldı. İngiltere'de Leeds Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi bölümünde araştırmalarda bulundu. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler'de master yaptı. İngilizce ve Rusça biliyor. Universal Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü, Asal Dış Ticaret Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1996-1999 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan danışmanı olarak görev yaptı. Kurtsan İlaç Sanayi Ortadoğu ve Orta Asya Bölge Temsilciliği, Başak Sigorta Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2001-2004 AK Parti İstanbul örgütü kurucu üyesi ve il yönetim kurulu üyesi olan Aycı, AK Parti İstanbul il Başkan Yardımcılığı, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptı. Yatırım Ajansı Başkanlığı görevini yürüten Aycı, son olarak da 2014 yılında THY Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.
Vatan

Dünya
İdlib Düştü Türkmenlere Baskı Arttı
Suriye'de ordu güçleri Lazkiye kırsalındaki Türkmen köylerini hedef aldı. Hürriyet'e bilgi veren Türkmen temsilciler dün sabah Esad birliklerinin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Gökdağ, Murtlu, Gebelli, Kepir, Gevere, Dervişen ve Ablaklı köylerine operasyon yaptığını anlattı. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa birkaç saat süren saldırıda Türkmenlerin kayıp vermediğini kaydetti. Silahlı grupların Lazkiye ve Akdeniz sahiline inmesini önlemeye çalışan Suriye ordusunun Cebel Akrad (Kürt Dağı) ve Bayırbucak Türkmen bölgesini vurduğunu belirten Mustafa, "Saldırı biraz faklıydı ve uzun sürdü. Türkmenler bölgelerini korumak için kanının son damlasına kadar mücadele edecek ancak yeterli gücümüz yok. Bölgedeki örgütlerin her birinin arkasında bir ya da birkaç devlet var. Biz ise ancak Türkiye'nin garantörlüğünde varlık gösterebiliriz" dedi. Mustafa, Cebel Akrad bölgesinde Ahrar-uş Şam, Ensar-uş Şam ve Nusra Cephesi gibi örgütlerin bulunduğunu, Türkmen köylerinin güvenliğini ise Türkmen birliklerinin sağladığını kaydetti. Suriye Türkmen Meclisi Yayladağı Şubesi Genel Sekreteri İzzet Sohta ise İdlib'in Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu'nun eline geçmesi sonrasında bölge genelinde saldırıların attığını söyledi. Saldırıların uçak, helikopter, tank ve havan toplarıyla düzenlendiğini kaydeden Sohta iki varil bombasının boş alana düştüğünü belirtti.
Hürriyet

Kritik Ziyaret
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İranlı milletvekillerden gelen tepkilere rağmen, kritik İran ziyaretini bugün gerçekleştirecek. Ankara'dan Tahran'a 4 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak günübirlik ziyarette Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısı da gerçekleştirilecek. Ziyaret öncesi dün İran'dan Ankara'da rahatsızlık yaratan bir hamle daha geldi. İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, 65 İranlı milletvekili, Cumhurbaşkanı Ruhani'yi 'Erdoğan'ın basiretsiz açıklamalarını tekrarlamaktan kaçınması için' ciddi bir biçimde uyarmaya çağıran ortak bir bildiri imzaladı. Milletvekillerinden Cebar Kokçaknejad ajansa yaptığı açıklamada "Erdoğan İran ulusuna yaptığı hakaretler nedeniyle resmen özür dilemelidir" dedi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni deCumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran ziyaretini "Ülkeyi aşağılayan birisinin ayaklarının altına kırmızı halı sermek diplomasimiz için utanç vericidir" sözleriyle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkelerinin Yemen'e karşı başlattığı harekâtı desteklediğini açıklarken, "İran bölgeyi domine etmeye çalışmaktadır. Bu durum bizi, Körfez ülkelerini rahatsız etmeye başlamıştır" demişti. Ziyaret, İran'ın nükleer silah yapma potansiyelinin kontrol altına alınması için P5+1 ile yapılan ön anlaşma sonrasına denk geliyor. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından da kabul edilmesi beklenen Cumhurbaşka Erdoğan'ın ziyaretinde kritik başlıklar masada olacak. Suriye, Yemen ve Irak ayrı dosyalar halinde ele alınacak. Ankara ve Tahran, bu ülkeleri kapsayan konularda farklı görüşleri dile getiriyor.
Hürriyet

Husilerden Şartlı Müzakere Çağrısı
Yemen'de Husi milisleri ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı "Halk Direniş Komiteleri" arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ülkenin güneyindeki çatışmalarda son 24 saatte en az 100 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Halk komiteleri yetkilileri, çatışmalarda konuşlandıkları binalarda abluka altına aldıkları Husilerin 4 tankını imha ettiklerini açıkladı. Yetkililer, Husilerin halkın yaşadığı binaları bombalamaya başladığını öne sürdü. Bu arada Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin 'Kararlılık Fırtınası Operasyonu' kapsamında hava saldırıları devam ederken Şii Husilerden müzakere çağrısı geldi. Açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı Hadi'nin eski yardımcılarından ve Husilerin liderlerinden Salih Samed, "Diyalog yönündeki pozisyonumuzu koruyoruz. Müzakerelere başlamak için saldırıların durması dışında bir şartımız yok" demesine rağmen Mansur Hadi'nin Yemen'e geri dönmesine karşı olduklarını belirtti. Samed teklifleri kabul edilirse müzakerelerin "saldırgan olmayan" tarafların arabuluculuğunda gerçekleşmesi gerektiğini de belirtti.
Türkiye

Syriza Atina'nın İşgaline Sessiz Mi Kalacak?
Yunanistan'da anarşistler, işgal eylemleri ile Başbakan Aleksis Çipras liderliğindeki radikal sol SYRİZA hükümetini zor durumda bıraktı. Başkent Atina'da son günlerde, 1990'lı yıllarda Türk diplomatların da aralarında bulunduğu birçok isme saldırı düzenleyen 17 Kasım örgütünün hapisteki üyesi Savvas Ksiros'un serbest bırakılması talebi ile bir dizi işgal eylemi yapılıyor. Geçen ay SYRİZA'nın yeni sözcüsü ilk röportajını verdiği sırada partinin Atina'daki merkezini işgal eden anarşit gruplar, perşembe günü parlamentoda işgal eylemi yaptı. Bir başka eylemde, SYRİZA'nın radyo istasyonu 'Sto Kokkino'yu (Kırmızının İçinde) bir hafta boyunca işgal altında tuttu. Ardından Atina Üniversitesi'nin hukuk fakültesi beş gün boyunca işgal edildi. Geçen pazartesinden bu yana da Atina Üniversitesi'nin rektörlük binası işgal altında tutuluyor. Yeni bir taktik benimsediği anlaşılan anarşistler, prestijli bir binayı işgal ediyor, manşetlere çıktıkları anda ise yeni bir binayı hedef alıyorlar. Öğrenci hareketlerinin tarihte her dönem güçlü olduğu Yunanistan, işgal hareketlerine yabancı değil. Ancak ideolojik olarak göstericilere karşı polis gücünün kullanılmasına karşı çıkan SYRIZA'nın iktidarda olması bu kez durumu farklı kılıyor. Anarşistlerin parti yetkililerini binadan attığı durumlarda bile SYRİZA polis çağırmayı reddediyor. SYRİZA, göstericilerin bir talebi olan terör mahkumlarının tutulduğu C tipi hapishaneleri kapatmayı kabul etse de bu yeterli olmadı. AFP ajansına konuşan üniversite profesörü ve eski eğitim bakanlığı müsteşarı Theodoros Papatheodorou, "Anarşistler bu provokasyonları hükümetin güçlü şekilde karşılık vermeye çekindiğini gördükleri için yapıyorlar. Çünkü bu durumda kendilerinden önceki hükümetlerden farksız olmakla suçlanacaklar. Anarşistler, hükümetin bu zayıflığından faydalanıyor" diyor. Şimdi radikal sol hükümet büyük bir ikilemin içinde. Zira, SYRIZA'nın polise başvurmayacağını bilen anarşistler eylemlerini artırırken, itiraz sesleri de yükseliyor. 30 Mart'tan bu yana işgal altında olan Atina Üniversitesi'nin idari bina çalışanları geçen günlerde protesto düzenlerken, Atina Üniversitesi rektör yardımcısı Thomas Sphicopoulos AFP'ye, uzun yıllardır böyle eylemlerin yaşanmadığını belirterek; halihazırda kesinti paketleri ile güç duruma düşen eğitim kurumunun fonksiyon gösteremediğini söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen bir üniversite çalışanı ise öfkeyle "Özgürlüğe saygı nerede, devlet nerede" diye seslendi.
Milliyet

Doğrulanamayan Haber Dergiye Özür Diletti
Amerikan medyasını aylardır sarsan etik skandalı ünlü haber ve kültür dergisi Rolling Stone'un özür dilemesiyle sonuçlandı. Kasım ayında dergi Virginia Üniversitesi'ndeki bir öğrenci birliğinin binasında Jackie isimli bir kadın öğrencinin 2012'de toplu tecavüze uğradığını anlatan bir haber yayınlamıştı. Muhabir Sabrina Rubin Erdely'nin imzasını taşıyan, "Kampüste Bir Tecavüz" isimli haber Amerikan üniversite hayatında kadınlara yönelik cinsel saldırıların sıklığı ve cezasızlık konularını tartışmaya açmıştı. Fakat Jackie'nin anlattığı olayı doğrulayabilecek arkadaşlarından görüş alınmaması ve haberin sadece Jackie'nin tanıklığına dayanması; suçlananan kişilerle hiç temas kurulmaması ciddi tepki doğurmuştu. Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu önceki gün yayınladığı 13 bin kelimelik raporunda; derginin başvurusu üzerine aylardır süren bağımsız soruşturma sonucunda haberi 'gazetecilik başarısızlığı' olarak değerlendirdi. Raporda haberin yayınlanma sürecinde yazı işlerinin 'basit hatta rutin gazetecilik pratiklerini' izlemediği ortaya kondu. Derginin editoryal kadrosunun 'en temel veri doğrulama metodolojilerini uygulamadığı' tespit edildi. Rolling Stone dergisi resmi bir özür dilerken, haberi internet sitesinde yayından kaldırdı. Muhabir Erderly de 'Rolling Stone okuyucuları, editörleri, meslektaşları, Virginia Üniversitesi camiası ve haber sonucunda endişeye düşen bütün cinsel saldırı kurbanlarına' özürlerini sundu. Gazetecilik enstitüsü Poynter, haberi "Yılın Hatası", Columbia Journalism Review ise "2014'ün En Kötü Gazeteciliği" seçmişti.
Milliyet

Artık 'Sünniyim' Diyemiyorlar
İngiliz Guardian gazetesinin Bağdat muhabiri Martin Chulov, Irak'ta DAES ile Iran destekli Şii milisler arasında kalan Sünnilerin durumunu yazdı. Haberde, 21 yasındaki Ömer Mazen adlı bir Sünni'nin hikayesine yer verildi._ Ömer'in, DAES tehdidi yüzünden evini terk ederken, Şiilerin kendisine suçlu muamelesi yapmaması için adını da değiştirmek zorunda kaldığı belirtildi. Iraklı yetkililerin de isim değiştirme talepleri geldiğini doğruladığı haberde, Sünni olarak özellikle Bağdat'ta yasamanın artık imkansız olduğunu belirtiyor._ Adını "Ammar"a çeviren Ömer'in, yakında Siliğe geçeceği de yazıyor. Guardian'daki diğer bir analizde de Müslüman olan ülkelerde, vatandaşların kendilerini mezheplerine göre tanımlama eğiliminin arttığı iddia ediliyor. Yazıdaki grafiklerde, Türkiye nüfusunun yüzde 80'i Sünni, yüzde 20'si Şii olarak gösteriliyor._
Akşam

POLİTİKA

Davutoğlu'nun Liste Mesaisi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, son bir haftadır yoğun mesai harcadığı milletvekili aday listelerine ilişkin dün Başbakanlık Konutu'nda bir süre tek başına mesai yaptı. Dün sabah saatlerinde Ak Parti'ye gelmesi beklenen Davutoğlu, öğleden sonraya kadar Başbakanlık Resmi Konutu'nda tek başına çalışma kararı aldı. Davutoğlu'nun Başbakanlık Resmi Konut'ta çalışma yürüttüğü sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da İstanbul'dan saat 12.30 sıralarında Başbakanlık konutunun bitişiğinde bulunan konutuna gelmesi dikkati çekti. Kulislerde Erdoğan ile Davutoğlu'nun dün de görüştüğü ileri sürülürken bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı ise Erdoğan'ın listelerle ilgili çalıştığı iddialarını net bir dille yalanladı. Davutoğlu, dün akşam saatlerinde de Ak Parti Genel Merkezi'ne gelerek çalışmalarını üst komisyon ile birlikte sürdürdü. Ak Parti'de mevcut 312 milletvekilinden oluşan grubun yarısının korunacağı ifade ediliyor. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın Ankara 1. bölge 1. sırada; dışarıdan bakan olan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un İstanbul 2. bölge 1. sıradan veya memleketi Ordu'dan; Efkan Ala'nın da Erzurum 1. sıradan aday olması bekleniyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın Sakarya'dan; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın Kocaeli'nden, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin İstanbul'dan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin Denizli'den, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın Samsun'dan; Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Eskişehir'den; Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da Sivas'tan aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. İstanbul Milletvekili AB Bakanı Volkan Bozkır'ın Antalya'dan, Bingöllü Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın bu kez Diyarbakır'dan, Batmanlı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de Diyarbakır veya Gaziantep'ten, Afyonkarahisarlı Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun İzmir'den, Edirneli Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Bursa'dan aday olabileceği kulislerde konuşuluyor. Anayasa gereği seçime 3 ay kala görevlerinden ayrılan Karamanlı eski Ulaştırma Bakanı Karaman Milletvekili Lütfi Elvan'ın Mersin'den aday olması bekleniyor. Öte yandan paranın başında olan Şimşek ile yatırımların başında olan isim Yılmaz'ın kendi illerinden aday olması için birçok il teşkilatının genel merkeze baskı yaptığı ifade edildi. Ak Parti'nin en üst karar organı olan MYK'daki isimlerden Mehmet Ali Şahin, Beşir Atalay, Haluk İpek üç dönemlik olduğu için listede yer alamayacak, ancak MYK üyelikleri devam edecek. Milletvekili olmayan MYK üyeleri Süleyman Soylu, Yasin Aktay, Nükhet Hotar ve Abdülhamit Gül de listelerde yer alacak. Milletvekili olan MYK üyeleri Mustafa Şentop'un İstanbul veya memleketi Tekirdağ'dan aday gösterileceği konuşuluyor. Mehmet Muş'un İstanbul'dan, Öznur Çalık'ın Malatya'dan, Nureddin Nebati'nin Şanlıurfa'dan, Ekrem Erdem'in İstanbul'dan aday olması bekleniyor. Davutoğlu'nun başdanışmanları Prof. Dr. Vedat Bilgin, Prof. Dr. Emine Nur Günay; en yakınındaki isim olan, öğrencisi Ali Sarıkaya İstanbul'dan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da danışmanı olan başdanışmanı Ertan Aydın Ankara'dan; başdanışman Taha Özhan Malatya'dan; Davutoğlu'nun doktoru Prof. Celil Göçer, Tokat'tan üst sıralarda yer bulacak.
Milliyet

Siyasi Farklılık, Ticari İşbirliğine Engel Değil
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İranlı vekillerden gelen tepkilere rağmen günü birlik ziyaret kapsamına bugün İran'a gidiyor. Erdoğan'ın Yemen'de Şii Husilerin iktidarı ele geçirmesinin ardından, "İran bölgeyi adeta kendine domine etmenin gayreti içerisindedir, böyle bir çalışmanın içerisindedir. Buna müsaade edilebilir mi?" demişti. Bunun üzerine İran'da bazı yetkililer tepki göstermiş ve Erdoğan'ın ziyaretinin iptal edilmesini istemişlerdi. Ancak ziyaret iptal edilmedi. En son 65 milletvekili İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye bir mektup yazarak, Erdoğan'ı sert bir şekilde uyarmasını istedi. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısı sebebiyle yapılacak ziyarette Erdoğan hem İran'ın dini lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney hem de Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşecek. Ziyarette Yemen, Irak, Suriye ve enerji başlıkları konuşulacak. Toplantılarda İran'a 'Mezhep savaşına karşı sorumlu davranın' mesajı verilecek. Türkiye ile İran özellikle Suriye'deki gelişmelerden sonra ikili ilişkilerde bazı gerilmeler yaşamıştı. Ancak iki ülke de Suriye politikalarını ikili ilişkilere karıştırmama kararı almıştı. İkili ilişkiler siyasi meselelerde sorun yaşasa da iki ülke arasındaki ticaret hız kesmedi. Tahran ziyareti boyunca Erdoğan'ın önemli gündem maddelerinden biri ticaret olacak. Tahran'da özellikle enerji alanındaki işbirliği ele alınırken, İran'ın P5+1 ülkeleri ile yaptığı mutabakatın sonuçları da değerlendirilecek. Türkiye, ABD'nin sert tutumuna rağmen nükleer konusunda İran'a yapılan yaptırımlara "Hayır" demişti. Haziran ayında anlaşmaya dönüşecek mutabakat Ankara'da memnuniyetle karşılanırken, yeni dönemde başta teknoloji ve sanayi alanında ortaklıklar olmak üzere hangi alanlarda yeni işbirliklerinin yapılabileceği görüşülecek.
Vatan

Adaylıkta Süre Bitiyor Seçim Yarısı Başlıyor
7 Haziran seçimleri için geri sayım sürerken, gözler milletvekili aday listelerini bugün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verecek olan siyasi partilere odaklandı. Partilerin aday belirlemede uyguladıkları yöntemler ve izledikleri strateji ise çarpıcı bir tablo ortaya koydu. Mevcut milletvekillerinin üçte ikisine yakını değişecek. Bugün saat 17.00'ye kadar verilmesi gereken listelerde son rötuşlar yapılıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, hafta sonu yaptığı "liste mesaisi"nin ardından dün de kurmaylarıyla Genel Merkez'de buluşarak detayları gözden geçirdi. Partinin üst kadrolarında görev alan bazı isimler ilk kez AK Parti listelerine girdi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanlığı'ndan seçim nedeniyle ayrılan Efkan Ala, Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, gibi isimler bu kez milletvekili yarısında yer alacak. Seçimlere ilk kez parti olarak katılacak olan HDP'de listeler hazırlandı.
Akşam

SPOR

CEV Şampiyonlar Ligi'nde ilk şampiyonluğuna uzanan Eczacıbaşı Vitra, tarihi bir başarı kazandı. Finalde İtalyan Unendo Yamamay'ı 3-0 yenen turuncu- beyazlı ekip, Avrupa'da 2. kupasını müzesine taşırken, İtalya ve Avrupa basını da bu başarı öyküsüne geniş yer ayırdı. Devler Ligi'ndeki en önemli sonucu 1979-80 sezonunda o dönemki adıyla Şampiyon Kulüpler Kupası'nda elde eden temsilcimiz, lig usülü oynanan Final Four'da, 3 maçta 2 galibiyetle ikincilikte kalmıştı. Eczacıbaşı VitrA, aradan geçen 35 yıl sonra çıktığı finalde şeytanın bacağını kırdı. Eczacıbaşı Vitra ayrıca daha önce Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi'nde 7 kez son 4 takım arasına kalma başarısını göstermişti. Avrupa'da tek şampiyonluğunu, 1999 yılında Kupa Galipleri Kupası'nı kazanarak elde eden turuncu- beyazlılar, Avrupa kupası kaldıran ilk Türk voleybol takımı olma unvanını taşımıştı. Finalde Unendo Yamamay karşısında set vermeden zafere ulaşan Eczacıbaşı Vitra, İtalya basınında da geniş yer aldı. La Gazzetta Dello Sport Gazetesi, "Türkler Şampiyon" başlığını atarken, Giovanni Caprara'nın takımının finalde çok hızlı bir galibiyete ulaştığını yazdı. Tuttosport gazetesi de haberinde, "Caprara'nın Eczacıbaşı ile şampiyonluğu. Türk takımının ilk Avrupa zaferi" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Galatasaray'ın gol yükünü Burak Yılmaz, Umut Bulut ve Wesley Sneijder çekiyor. Süper lig'de geride kalan 26 haftada lider Sarı-Kırmızılı takım 50 gol bulurken, bunların 32'si üç isimden geldi. 21 maçta oynayan Burak Yılmaz 14 gol attı. 25 karşılaşmada forma giyen Umut 10, aynı sayıda maça çıkan Sneijder ise 8 gol kaydetti. Aslan'da geçen sezon 33 gole imza koyan aynı üçlü, bu kez bitime henüz 8 maç varken aynı rakama çok yaklaştı. Geçen sezon Galatasaray'a Burak 16 gollük katkıda bulunurken, Sneijder 12, Umut ise 5 gol kaydetmişti. Burak istikrarını bu sezon da korurken, Karabük'e 2 gol atan Snejder ile Umut adeta yer değiştirdi. Karabükspor engelini 4- 2'lik skorla aşarak haftayı da lider kapatmayı garantileyen Cim- Bom'da Burak'ın yokluğunda Sneijder duble yaparak galibiyetin mimarı oldu.
Star

Süper Lig'de 26. haftanın kapanış maçında Beşiktaş ile Başakşehir karşı karşıya geldi. 9'da Badji'nin şutunda top yandan dışarı gitti. 27'de Mahmut'un ceza alanı dışından şutunda top direk dibinden auta çıktı. 32'de Tolgay'la verkaç yapan Sosa karşı karşıya pozisyonda vurdu, top dışarı gitti. 41'de Gökhan Töre'nin yerden pasında Sosa karşı karşıya pozisyonda vurdu Volkan kurtardı. Dönen topa Olcay vurdu, Volkan yine ayaklarıyla golü önledi. 57'de Mehmet Batdal kafayla indirdi, Doka vurdu, top üstten dışarı gitti. 58'de Mehmet Batdal rakiplerindin sıyrılıp vurdu, top yan ağlarda kaldı. 64'te Visca karşı karşıya pozisyonda vurdu, Günay'da kaldı. 66'de Ba kafayı vurdu, Yalçın'ın eline çarptı, Beşiktaşlılar penaltı bekledi ama hakem devam ettirdi. 70'te Sivok kafayı vurdu, Volkan kornere çeldi. 73'te Mossoro vurdu, Günay kurtardı. 90+4'te Atiba kafayı vurdu, top kaleyi bulmadı.
Star

F.Bahçe'ye suikastte en önemli ipucu, olay yerine 100 metre uzaklıktaki dere yatağında bulunan tüfek. Kriminal incelemede tüfeğin üstünde kayda değer bir iz bulunmazken, tüfeğin içindeki fi sekte parmak izine rastlandı. Eğer gerçekten de saldırıda bu tüfek kullanışmışsa bu iz, polisi saldırganlara ulaştıracak en önemli ipucu olacak. Polis yetkililerinin yaptığı değerlendirmede, "Tüfeğin üst kısmı olay sonrasında dikkatlice silinmiş olabilir. Ama fişeği temizleme konusu atlanmış" denildi. _Öte yandan olayın gerçekleştiği bölge geniş şekilde aranıyor. Yakın mahalle ve köyler adeta taranırken, kokuya duyarlı özel eğitilmiş köpekler de bu çalışmaya katılıyor. Saldırıda çemberin giderek daraldığı ifade edilirken, polis, Rize'den olay yerine kadar olan bütün MOBESE kameralarını incelemeyi sürdürüyor. Olayın olduğu dakikalarda konvoyda yer alan araçlarla ilgili araştırmalar da devam ediyor.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme