6 Mayıs 2015 Çarşamba

06.05.2015 Genel Gündem06.05.2015 Çarşamba

GÜNDEM

YSK'dan Erdoğan İtirazına Ret 
HDP, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçim yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu. YSK'dan, "Cumhurbaşkanlığı makamının uyarılmasını" isteyen HDP'ye ret yanıtı geldi. HDP başvurusunda şöyle dedi: "Sayın Cumhurbaşkanı, uzunca bir süredir anayasal tarafsızlığına ve tarafsızlık yeminine aykırı olarak iktidar partisi yöneticisi gibi davranmakta, devletin ve dolayısıyla halklarımızın olanaklarını kullanarak açılışlara katılmakta, mitingler düzenlemekte, partimiz ve Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş ile diğer muhalefet partileri ve genel başkanlarının aleyhine açıklamalarda bulunmakta, kutsal dini duyguları istismar edecek biçimde dini semboller kullanmaktadır. Erdoğan seçim takviminin başladığı 10 Mart tarihinden itibaren değişik illerde toplu açılış törenleri adı altında, halka açık 7 miting gerçekleştirdi. Tamamı TRT başta olmak üzere televizyon kanallarının büyük çoğunluğunda canlı yayınlanan siyasi içerikli mitinglerde, AKP'yi işaret eden siyasi propaganda yapmış, 400 vekil için oy istemiş, partimiz başta olmak üzere muhalefet partilerini hedef göstererek, suçlayıcı, karalayıcı, seçmen tercihlerini yönlendirme amaçlı ifadeler kullanmıştır. 'Gönlümde yatan bir parti var' diyerek, uzunca bir süre genel başkanlığını yaptığı iktidar partisi AKP'yi açıkça seçmenlere işaret etmiştir. Yüksek Seçim Kurulu'nun, seçimin düzen içinde ve dürüstlük ilkelerine uygun olarak yapılmasının sağlanması amacıyla, Cumhurbaşkanlığı makamının uyarılması ve yayın ilkelerine uygun davranılmasının da sağlanması, gerekli önlemleri almasını ve sonucu hakkında partimizin bilgilendirilmesini umuyoruz."
Hürriyet


Paralel İle PKK İş Bölümü Yapmış 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tekirdağ'da toplu açılış töreninde konuştu. "Birileri laf yapar, biz is yaparız dedik. Çünkü biz evladı fatihayız. Çünkü biz kadırgaları karadan yürüten Fatih'in torunları olarak dedik ki dedemiz fatih kadırgaları karadan yürüttü, öyleyse biz de metroyu denizin altından yürüteceğiz dedik. Lafla peynir gemisi yürümüyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Ben tarafsız bir cumhurbaşkanı olmayacağım demiştim, ardından da tarafımı ilan etmiştim. Ben daima milletimin tarafında olacağım demiştim. Şimdi milletin tarafında bir cumhurbaşkanı olarak dikkatimi çeken bazı hususlar var. Birincisi muhalefet partilerinin çoğunun benzer vaatler ifade etmeleri. Anladığım kadarıyla 10 Ağustos ittifakının etkisinden hâlâ çıkamamışlar. Aslında milletimiz onlara gayet güzel bir ders verdi. Anlaşılan mesajı da alamadılar. Şimdi eski Türkiye koalisyonunu kurmaya çalışıyorlar. Ben çocuğumu nereye istersem oraya gönderirim. Verdiği cevap ne? Türkiye'nin bu kadar imama ihtiyacı yok. Mesele bu değil ki! Anne baba istiyor ki benim çocuğum hem dini öğrensin hem de diğer dersleri! Niye bundan rahatsız oluyorsun? Hazmedemiyorlar. Sıkıntı burada.
Akşam

EKONOMİ 


İhracata Kredi Sigortası Desteği 
İhracatçılar, alacak risklerine karşı sigortalı ihracat yapabilecek. Özel sigorta şirketleri ihracat kredi sigortasına mesafeli durunca faktoringciler, ihracatçıların Eximbank'ın kısa vadeli ihracat kredi sigortası hizmetinden faktoring şirketleri aracılığıyla da faydalanabilmeleri için kolları sıvadı. Eximbank ile Finansal Kurumlar Birliği'nin (FKB) ortaklaşa yürüttüğü proje bu yılın içinde başlayacak. FKB Başkan Yardımcısı Zafer Ataman, Türk Eximbank'la birlikte üzerinde çalıştıkları projenin hayata geçmesiyle birlikte ihracatçıların Türk Eximbank'ın kısa vadeli ihracat kredi sigortası hizmetinden faktoring şirketleri aracılığıyla da faydalanabileceklerini belirterek, faktoringcilerin sadece 75 ülkede değil toplam 238 ülkeye sigorta kapsamında hizmet verebileceğini kaydetti. İhracat faktoringinde mevcut sigorta uygulaması hakkında bilgi veren Ataman, şunları söyledi: "İhracatçıların satışlardan doğan alacaklarını yurtdışındaki faktoring şirketleri aracılığıyla ödeme garantisi altına alıyor, tahsilatı takip ediyoruz. Alacaklar, ödenmediği takdirde yurtdışındaki şirketler, vade tarihinden 90 gün sonra garanti ödemesini gerçekleştiriyorlar. Böylece ihracatçılar, tahsilat takibi yapmadan, garanti altındaki sorunlu alacaklarının yüzde 100'nü tahsil etmiş oluyorlar. İhracat kredi sigortası dünyada yaygın olduğundan yurtdışında çalıştığımız faktoring şirketleri de arka planda sigorta şirketlerine ihracat alacaklarını sigorta ettiriyor. Bu sayede bizler de ihracatçıların yurtdışına yaptıkları satışları rahatlıkla garanti altına alıyoruz, ihracat işlemlerini da artırıyoruz."
Hürriyet

Tamam Mı Devam Mı 
Bir süredir hakkında Türkiye'den çıkacağı yönünde söylentilerin dolaştığı İngiltere merkezli HSBC'nin CEO'su Stuart Gulliver, bankanın Türkiye, Brezilya, Meksika ve ABD'deki işlemlerinin devam edip etmemesi konusunda henüz kesin bir karara varmadıklarını ve bu konudaki 'yoğun incelemenin' devam ettiğini belirtti. Gulliver ayrıca şirketin merkezini İngiltere'den çıkarıp çıkarmama konusunda da henüz net bir karar vermediklerini ve bunun bir tehdit değil, ekonomik şartları objektif olarak gözden geçirmekle ilgili olduğunu, yatırımcılar tarafından şirketin merkezinin neresi olacağının yeniden gözden geçirilmesi için çok baskı gördüklerini ifade etti. HSBC iki hafta önce bankanın merkezini İngiltere'den dışarı taşıyıp taşımama konusunu gözden geçirdiklerini duyurmuştu. Reuters'ın geçtiğimiz hafta geçtiği habere göre Türkiye dahil 4 ülkedeki sorunlu operasyonları konusunda adım atmak isteyen HSBC'nin Türkiye'deki bireysel bankacılık operasyonlarını satmak istediği belirtilmişti. HSBC CEO'su Stuart Gulliver Şubat sonunda yaptığı açıklamada, bankanın Türkiye, Brezilya, Meksika ve ABD'de sorunlu devam eden faaliyetlerinin düzeltilmesi için 1-2 yıl süre tanıdığını aksi takdirde daha sert önlemler alacaklarını açıklamıştı. Geçtiğimiz hafta HSBC'nin şubelerine Fibabanka'nın talip olduğu da öğrenilmişti. Hürriyet'in verdiği özel habere göre Finansbank'ı Yunanlı NBG'ye sattıktan sonra daha önce Türkiye'den çıkan Portekiz merkezli Millenium Bank'ı satın alarak Fibabanka'ya dönüştüren Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in HSBC'nin sadece şubelerini almak istediği, bu konuda henüz resmi olmasa da ilk temasların kurulduğu kaydedilmişti.
Hürriyet

Savunmada Hedef Tam Bağımsızlık 
Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı "IDEF'15", İstanbul'da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilere açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen fuarda ana muharebe tankları, insansız hava araçları, roket ve güdümlü füzeler, torpidolar, radar ikaz sistemleri, eğitim ve simülasyan sistemleri, kara taşıtları, elektronik harp, istihbarat ve iletişim sistemlerinin de bulunduğu çok sayıda savaş makinesi görücüye çıktı. Fuarın açılışında konuşan Erdoğan, geçmişte yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurularak savunma sanayi alanında çok ciddi bir atılım başlattıklarını söyledi. Atılan adımlar sonucunda 2002 yılında yüzde 80'ler düzeyinde olan dışa bağımlılığın hızla azaldığına dikkat çeken Erdoğan, "Bugün savunma sanayi ihtiyacımızın yüzde 54'ünü kendi imkanlarımızla karşılar hale geldik. Amacımız, 2023 yılına geldiğimizde savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan tamamen kurtarmak. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firması arasında 2 Türk firması da yer alıyor. Savunma sanayimizin üretim gücü geçtiğimiz yıl 5 milyar doları aştı. Yıllık 1 milyar dolar araştırma geliştirme harcamasıyla savunma sanayimiz, en çok araştırma geliştirme ve teknoloji yatırımı yapan sektör haline geldi" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sadece son 2-3 yılda katıldığı savunma sanayi projelerinin dahi bu konuda kat edilen mesafe konusunda bir fikir vermeye yeteceğini belirterek, şöyle devam etti: "Bu yıl 16 Mart'ta ASELSAN Gölbaşı Yerleşkesi Radar ve Elektronik Harp Merkezi'nin açılışına katıldım. Geçtiğimiz yıl Gebze'de TÜRKSAT 6A Projesi'nin imza törenine şahitlik ettim. ATAK helikopterlerimizin, MİLGEM Büyükada gemimizin teslim töreninde bulundum. Hürkuş uçağımızın hangardan çıkış törenine katıldım. Bunların yanı sıra ana muharebe tankımız ALTAY'la ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Tankımızın prototipi hazır, yakında seri üretime geçilecek. ANKA projesi ve Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi'nde son aşamaya gelindi." Milli savaş uçağının tasarımıyla ilgili sürecin devam ettiğini, özgün helikopter geliştirme projesini de başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, "Askeri personeli mayın tehdidinden koruyan kirpi araçlarından 614 adedi Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim edildi. Şehir füzeleri, tanksavar füzeleri, güdümlü roketler gibi ürünleri kendi teknolojimizle üretebilir hale geldik. Uydu sistemlerinin tasarımı, üretiminin yanında bir uydu fırlatma merkezi kurmaya yönelik çalışmaları devam ettiriyoruz" diye konuştu.
Türkiye

'Bu Albüm Her Zaman Satar' 
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, TOBB Genel Kurulu'nda bankacılık sektörünün bir kez daha eleştirilerin odağına yerleştiğinin hatırlatılması üzerine "Ben hep söylüyorum. Bu albüm satar" dedi. Bali, çuvaldızı bankalara da batırarak "Dönüp kendine de bakacaksın. O albümü sattırmayacaksın" dedi. Bali'ye "Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Çağdaşlarından Mektuplar - Biz Mektup Yazardık" Sergisi'nin İş Kuleler'deki açılışında soruları yanıtladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, pazar günü yapılan TOBB Genel Kurulu'nda bankaları şöyle eleştirmişti: "Bankalar her fırsatını bulduklarında, üzerimize maliyet yüklüyorlar. Eskiden sadece kredi faizleri ile oynarlardı. Şimdi bir de işlem ücreti belası çıktı. Kamu otoritesi ne kadar sınırlandırmaya çalışsa da bir yolunu buluyorlar. Bankalar! Unutmayın! KOBİ'ler varsa, siz varsınız! Artık bu vicdansızlığı, bu 'hep bana, hep bana' anlayışını bırakın." Hisarcıklıoğlu'nun bu eleştirisine yanıt veren İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Ben hep söylüyorum. Bu albüm satar. Bankalara yönelik şu ya da bu şekilde söylediğiniz her albüm satar. Her dönemde satar. Bu kadar alıcısı olan bir albümü neden sık sık çıkartmayasınız" dedi.
Milliyet

Halka Arzdan Vazgeçti Ak Gıda'yı Fransız'a Sattı 
Ülker'i de bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, Ak Gıda'yı Fransız Lactalis Group'a sattı. Dünyanın en büyük 15'inci süt toplayıcısı konumunda bulunan Fransız Lactalis'in Ak Gıda'da çoğunluk hisseyi aldığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde Ak Gıda'nın yüzde 45'ine denk gelen 144 milyon adet payı 5.78-6.92 lira fiyat aralığından halka arz edilecekti. Satış nedeniyle halka arzı iptal olan Ak Gıda'da Fransız grubun 1 milyar lirayı aşan bir hisse aldığı konuşuluyor. Konuya ilişkin Yıldız Holding yetkilisi, ilk yaptıkları açıklamada satışın halka arz ya da doğrudan satış olabileceğini duyurduklarını belirterek "Dolayısıyla halka arz olmak zorunda değildi. Daha iyi bir teklif geldiğinde hisseleri bir şirkete satabileceğimizi de belirtmiştik. Halka arzdan daha uygun bir fiyat olduğunu görünce bu yönde karar aldık" diye konuştu. Yıldız holding yetkilisi, gelişmelerin SPK'nın bilgisi dahilinde olduğunu sözlerine ekledi. 1996 yılı Ağustos ayında Akyazı Köy-Tür fabrikasının satın alınması ile kurulan Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş. Türkiye ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme tesisi Pamukova tesislerine 1998 yılında 450 dönüm arazinin satın alınması ile taşındı. Akyazı fabrikasında süt, yoğurt, beyaz peynir üretimiyle başlayan şirket şu anda Türkiye'nin 5 farklı bölgesinde 5 üretim tesisinde üreten, 23 farklı markada 339 nihai ürün çeşidine sahip. İstanbul Sanayi Odası'nın geçtiğimiz yıl açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine 33'üncü sıradan giren Ak Gıda San. Ve Tic. A.Ş. 1 milyar 837 milyon TL ciroya sahip. 1933 yılında kurulan Lactalis ise, 1967'te yıllık süt üretimi 110 milyon litreye ulaştı.
Star

2001'de 150 Bin Dolara Kurdu 14 Yıl Sonra 589 Milyona Sattı 
Bundan 15 yıl önce Türkiye'de internetin yeni yeni yaygınlaştığı bir dönemde küçük bir girişimcilik hikayesi olarak yola çıkan Yemeksepeti, bugün hem Türkiye'nin hem de dünyanın en büyük 'internet satın alma' operasyonlarından birine imza attı. Şirket, dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından satın alındı. Delivery Hero, 589 milyon dolar toplam değerleme üzerinden Yemeksepeti hisselerinin tamamını bünyesine kattı. Bu satın alma aynı zamanda global online yemek siparişi sektöründeki en büyük işlem olma özelliğini de taşıyor. CEO Nevzat Aydın, Yemeksepeti'ndeki mevcut görevine devam etmekle birlikte, Delivery Hero'nun yönetiminde de aktif rol üstlenerek, global anlamda şirketin büyümesine katkıda bulunacak. Türkiye'nin ilk ve en büyük online yemek siparişi sitesi olan Yemeksepeti, 2001 yılında henüz üniversiteden yeni mezun olmuş Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi tarafından kuruldu. Şirket, bugün Türkiye dahil 8 ülkede hizmet veriyor. 62 ilde ve 10 bine yakın üye restoran ve aylık aldığı 3 milyon siparişle, milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Allah Islah Etsin 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kuran-ı Kerim ile ilgili sözlerine yanıt verdi; "Çok üzüldüm, insanın manevi değerlerini milyarlarca insanın kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'in siyasete malzeme edilmesi beni derinden yaraladı. O bir kişinin kitabı değil. Biz ona Allah'ın kelamı diyoruz. Onu kendi malı ve kendisi dışında kimsenin anlamadığı bir kitap olarak yorumlamak İslamiyet'e haksızlık. Allah ıslah etsin" dedi. Kılıçdaroğlu, dün uçakta, İzmir'e giderken Hürriyet'e şu değerlendirmelerde bulundu: "Siyasette ailelerin öne çıkması doğru değil. Devletin imkanlarını kullanarak aile reklamı yapmak hiç doğru değil. Kul hakkı yemek denir. 6.2 milyon işsiz 17 milyon yoksul varken, çocuklar sokakta dileniyorsa, sen şatafat içinde yaşar ve dönüp bize Müslümanlık dersi vermeye kalkarsan seni Allah'a havale ederiz. Bunu yaparken Kuran'la dalga geçen, 'bakara makara' diyen adamı yanında taşıyorsun. Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumda ahlaki değerlerin yüceltilmesine katkı veren kurumlardan biridir. Törpüleyecek hiçbir söylem ve eylemin içinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın olmasını istemeyiz. Geçen seçimlere göre daha güzel bir tablo var. İktidardan bir bıkmışlık var. CHP'ye yönelik bir sempati olduğunu biliyoruz. Projelerimizin pek çok siyasi parti tarafından da benimsenmiş olması, çalışmamızın özenle yürütüldüğünü gösterir.
Hürriyet

Yurtdışındaki Seçmen Bu Cuma Sandık Başında 
Yurtdışında yaşayan 2 milyon 800 binin üzerindeki seçmen, milletvekili genel seçimi için 8 Mayıs'tan itibaren oy kullanmaya başlayacak. Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK), 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için 54 ülkedeki 112 temsilcilikte sandık kurulacak. Oy verme işlemi 8 Mayıs'ta başlayacak ve 31 Mayıs'ta sona erecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminin aksine bu seçimde yurtdışındaki vatandaşlar, yaşadıkları ülke için belirlenen tarihlerde randevu almadan oy kullanacak. Oy kullanma süreleri şöyle açıklandı: "Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre, KKTC'de 8-31 Mayıs'ta 24 gün, ABD'de 16-31 Mayıs'ta 16 gün, Norveç'te 22-31 Mayıs'ta 10 gün, Romanya'da 28-31 Mayıs'ta 4 gün, Bulgaristan, Hollanda, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan ve Türkmenistan'da 29-31 Mayıs'ta 3 gün, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Rusya, Yunanistan'da 30-31 Mayıs'ta 2 gün, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, Japonya, Katar, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yeni Zelanda'da 31 Mayıs'ta 1 gün." Ayrıca yurtdışındaki seçmenler, 8 Mayıs-7 Haziran arasında 33 gümrük kapısında kurulan sandıklarda da oylarını kullanabilecek.
Milliyet

Paralel Mitingler Düzenleniyor 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Ya Cumhurbaşkanı ol, ya da AKP'nin borazanı ol" dedi. Oktay Vural, 1. Bölge 1'inci sıra adayı olduğu İzmir'de diğer adaylarla seçim çalışmalarını sürdürüyor. Karabağlar İlçesi'nde, diğer adaylarla birlikte, halkın arasında dolaştıktan sonra, Üçyol Uğur Mumcu Parkı'nda da açık hava basın toplantısı düzenledi. Vural, şunları söyledi: "Geldiğimiz bu noktada gerçekten meydanlarda paralel mitingler düzenleniyor. Bir taraftan milletin birliğini ve bütünlüğünü temsil etmesi gereken Cumhurbaşkanı, diğer taraftan AK Parti devletin tüm gücünü kullanmak suretiyle milletine karşı algı operasyonları düzenliyorlar. Bugün 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, namusu ve şerefi üzerine yemin ettiği tarafsızlığını çiğneyerek aslında namus ve şeref sözünü çiğnemek suretiyle bugün meydanlarda cumhurbaşkanlığını bırakmıştır. İktidar partisinin borazanlığını yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanı bu millet size cumhurbaşkanı olun diye oy verdi. Maalesef Cumhurbaşkanı, bugün istikrarsızlığın dar siyasi polemiklerin odağı haline gelmiştir. Ya Cumhurbaşkanı ol ya da AKP'nin borazanı ol. İkisi birlikte olmaz. Özellikle Güneydoğu Anadolu illerine yaptığı ziyaretlerdeki konuşmaları sırasında Kuran-ı Kerim'i gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, dini siyasete alet etmekle suçlayan Vural, "Sayın Cumhurbaşkanı, Kuran-ı Kerim bir siyaset malzemesi değildir. Miting meydanlarında kullanılacak malzeme değildir. O bizim hayat felsefesimizdir. O bizim imanımızdır, birilerinin eline tutuşturarak bir görüntü kitabı olarak kullanılması kabul edilebilir gibi değildir" diye konuştu.
Milliyet

Millet Bize Emanet Sandık Size 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ardahan'da düzenlenen mitingde halka hitap etti. Davutoğlu, Kongre Caddesi PTT Meydanı'nda vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği mitingde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İl Başkanı Yusuf Demirci, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, milletvekili adayları Prof. Dr. Orhan Atalay ve Veteriner Hekim Yunus Baydar ile birlikte halkı selamladı. Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu'na yüklenen Başbakan Davutoğlu, "Dün, Kılıçdaroğlu yine Suriyelilerden bahsetmiş. İşte Kafkasya'dayız. Yiğit Azeriler, can Azerbaycanlı kardeşlerimiz Kılıçdaroğlu'nun milli şefi İnönü 146 Azerili kardeşimizi Ruslara teslim etti. Mazlumları Esad rejimine teslim edelim diyorlar. Biz teslim eder miyiz. Mazlumu zalime verir miyiz. Sahip çıkarız. Allah şahit çıkarız, tarih, millet şahit nerede bir mazlum olsa sahip çıkarız. Ortadoğu'ya barış getireceğini söylüyor. Önce partine barış getir. CHP kaç parça. Şişli Belediyesi'nde hâlâ barışı bulamadın. Nereye barış getireceksin. Dün buraya gelmiş, Ardahan'a ne yaptılar demiş. El insaf. Ardahanlılar bilir ne yapıldığını…" dedi.
Akşam

DÜNYA 

AP Raportöründen 1915 Ricası 
Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporunu kaleme alan Hollandalı parlamenter Kati Piri, 1915 olayları bağlamında belgeye 'soykırım' ifadesini sokma çabasını sürdüren parlamenterlere verdikleri değişiklik önergelerini çekme çağrısı yaptı. AP Dışişleri Komisyonu'nda (AFET) Türkiye raporunun ele alındığı dünkü oturumda konuşan Piri, geçen ay 1915 olaylarının 100'üncü yılı nedeniyle bir karar alındığını hatırlatarak, "Tabii ki AP'nin bir üyesi olarak bu kararı savunuyorum, bununla birlikte ayrı bir kararın kabul edilmesinin nedeni AP'nin son 10 yılda bu konunun Türkiye'nin katılım müzakereleriyle ilişkilendirilmemesi yönünde tavır takınmasıdır. Bu nedenle bu önergelerin çekilmesini rica ediyorum" dedi. "Ermeni soykırımı" iddialarına yönelik vurgular siyasi grupların belgeye verilen 442 değişiklik önergesinin sayısını düşürmek amacıyla hazırlanan 23 uzlaşı önergesinde yer bulmadı. Bununla birlikte bu iddialarla ilgili önergelerin geri çekilmemesi halinde oylamaya tabi olacak olmaları metne girme riskinin sürmesine neden oluyor. Türkiye, bu tür bir ifadenin raporda yer alması halinde üyelik süreciyle 'Ermeni soykırımı' iddialarının tanınması talebinin ilişkilendirilmesinin yolunun açılacağını düşündüğünden bu yönde bir adım atılmasını engellemeye çalışıyor.
Hürriyet

Le Pen: Marine Artık Benim Kızım Değil 
Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin (FN) Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen ile FN lideri kızı Marine Le Pen arasındaki kriz artarak büyüyor. Kurduğu partideki üyeliğinin askıya alınmasından sonra Fransız Europe 1 radyosuna konuşan baba Le Pen, "Üyeliğimin askıya alınması ihanet. Onun benim soyadımı taşımasından utanç diyorum. Dilerim ki bir an ewel evlenir ve soyadını değiştirir. Bundan sonra FN Liderinin Le Pen soyadını taşımasını istemiyorum. Kızımla aramdaki köprüleri tamamen attım" dedi. Spikerin "Kızınızı reddediyor musunuz?" sorusuna da "Kesinlikle" cevabını verdi. Kızının 2017'de cumhurbaşkanı olmasını hâlâ isteyip istemediği yönündeki soruya ise "Şimdilik hayır" cevabını veren Le Pen, "Eğer bu ahlaki prensiplere sahip biri, 2017'de seçimi kazanır da ülkeyi yönetirse bu Fransa devleti için skandal olacaktır" ifadelerini kullandı. Baba Le Pen, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejiminin kurduğu gaz odalarına ilişkin "tarihte yalnızca bir ayrıntıdan ibaret" ifadelerini kullanmasının ardından kriz başlamıştı.
Türkiye

Akıncı Müzakereler Öncesinde Ankara'da 
KKTC'de 26 Nisan'da yapılan seçimlerde, halkın yüzde 60 oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı, bugün Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı polemik ile gündeme gelen Akıncı, özel uçakla Ankara'ya gelecek. KKTC lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. Kıbrıs barış görüşmeleri ziyaretten sonra başlayacak. Zirvede Kıbrıs'ta 50 yıldır devam eden görüşmelerin bir sonuca varması üzerinde durulacak. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, Rumlara, "Bu işin artık, ucu açık müzakerelerle devam edemeyeceği" uyarısını yapacak. Kıbrıs Türk tarafına, güçlü bir müzakere süreci desteği verilecek. Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis arasında başlayacak görüşmelerin, 'sıfırdan değil, yakınlaşmaların olduğu yerden başlaması gerekliliğine' atıf yapılması bekleniyor. Uzun yıllarca çözüm için mücadele eden Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin müzakereci olarak atanmasından sonra, Kıbrıslı Rumların 'kaçacağı bir yol kalmadı' denilebilir. Ada'da diplomasi mekiği dokuyan BM diplomatları da, Rumların masaya da 'çözümü isteyen taraf olmak' için oturacağı mesajlarını veriyor.
Milliyet

Wikileaks Geri Dönüyor 
WIkIleAks, yaklaşık beş yılın ardından tekrar iddiaları ve gizli belgeleri kabul etmeye başladığını açıkladı. Bir dönem yayınladığı belgelerle dünyayı sarsan web sitesi Wikileaks, NSA skandalı gibi hükümetleri sarsan birçok gizli belge sitede yayınlanmış ve büyük ses getirmişti. Chip.com.tr'den duyurulan haberde, Wikileaks'ın yeni iddiaları ve gizli belgeleri kabul etmeye başladığı açıklandı. Siteye herhangi bir belge sunmak isteyen herkes, yeni Tor sitesi aracılığı ile anonim bir şekilde, buldukların skandal belgelerini siteye iletebiliyor. Yeni belgelerin kabulü, Ekim 2010 tarihinde site çalışanları arasında yaşanan bir tartışmanın ardından durdurulmuştu. Bu çalışma sonucu sitenin çalışanları ve kurucusunun arası açılmış ve sitenin sahip olduğu pek çok belgenin şifre çözücüleri yok edilmişti.
Star

Moskova'ya 'Hayır' Yanıtı 
Her türlü bölgesel ve küresel gelişme karsısında ikili ilişkilerini bozmayan kritik müttefikler Moskova ve Ankara arasında, Ermeni iddialarının 100. yılında yaşanan gelişmelerden ötürü soğuk rüzgarlar esiyor. Uzun vadede olumsuz bir sonuç doğurması beklenmeyen "küslük" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Putin'in Moskova davetine "hayır" demesiyle iyice gün yüzüne çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çok önem verdiği 9 Mayıs Zafer Bayramı'nın 70. yıldönümü için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Moskova'ya davet etmişti. Ankara kaynakları 1.5 ay önce yapılan davete önceki gün olumsuz yanıt verildiğini belirtti. Putin, Ermeni iddialarının 100. yıl törenleri için Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gitmiş, ayrıca Rus meclisinde "Ermeni soykırımı" tasarısı kabul edilmişti. Türkiye, Rusya'nın bu tutumunu kınamıştı. Törende Türkiye'yi Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım temsil edecek.
Akşam

SPOR 

Yapımı hızla devam eden Vodafone Arena'nın kaba inşaatı tamamlanırken, stadın yavaş yavaş ortaya çıkması siyah-beyazlı camiayı heyecanlandırdı. Beşiktaş Yönetimi'nin dört gözle bitmesini beklediği Arena'nın dün sürpriz bir konuğu vardı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başkan Fikret Orman ve siyah-beyazlı yöneticililerle birlikte Vodafone Arena Stadı'nı gezdi. Statta incelemelerde bulunan Gül, Orman'dan inşaatın detayları hakkında bilgi aldı. "Burası bitince herhalde dünyanın en güzel stadı olacak. Konum itibariyle dünyada böyle bir stat söz konusu değil" diyen Gül, Başkan Orman'a "Bir takımın stadı olmadan şampiyon adayı olarak yoluna devam etmesi takdire şayan bir durum. İnşallah bize açılışta şampiyonluk hediye edersiniz" dedi. Orman, Gül'ün bu sözleri üzerine "Takımımız haftalardır liderliği bırakmadan yoluna devam ediyor. Kalan bütün maçlarımızı kazanıp şampiyon olacağız. Buraya şampiyon olarak döneceğimize camia olarak yürekten inanıyoruz. Şampiyonluk kutlamasında da aramızda olmanızı istiyoruz" cevabını verdi. Beşiktaş'a ve Türk futboluna yakışır bir stat olduğunu belirten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "İnönü'de unutamadığım çok maç oldu. Üniversite yıllarımızda rahat gelip gidiyorduk. Çok maç seyrettik" dedi. Demba Ba hakkında da açıklamalarda bulunan Gül, "Geçen hafta attığı golle zaten herkesin gönlünü nasıl kazandığı ortada. Beşiktaş'ta takım ruhu öne çıkıyor. Yabancı futbolcuların en başarılılarından birisi oldu" diye konuştu. Demba Ba'nın şampiyon olmaları halinde Sultanahmet Camisi'nde taraftarları sabah namazına çağırmasını da değerlendiren Gül, "İyi olur. Sabah namazlarında büyük camiler boş kalıyor. Gayet sempatik açıklamalar yapıyor bütün futbolcular. Hepsini çok takdir ediyorum ve ben de takip ediyorum" ifadelerini kullandı. Gül uzun yıllar böyle çekişmeli bir lig yaşanmadığının da altını çizerek "Ümit ediyorum ki Türk futbolu adına bir tazelenme olur. Geçen yıllardaki üzücü hatıralardan sonra dolayısıyla bu da ülkeye heyecan veriyor" dedi.
Türkiye

Geçirdiği sakatlığın ardından kısa sürede form tutan ve Akhisar maçında attığı iki golle hem gol krallığındaki iddiasını sürdüren hem de takımın şampiyonluk yarışında kalmasında başrolü oynayan Burak Yılmaz'ın sırrı ortaya çıktı. Golcü oyuncunun sakatlığını atlatmasında bir Fenerbahçelinin imzası var. Sarı-lacivertli kulüpte doktorluk yapan Burak Kunduracıoğlu'nun Burak'ı tedavi ettiği ve sahalara çabuk dönmesinde başrolü oynadığı belirtildi. Galatasaray'da da bir dönem çalışan Kunduracıoğlu'nun Bayern Münih'in eski doktoru Müller'in sistemini uyguladığı ve adale içine yaptığı iğneler sayesinde oyuncuları çabuk ayağa kaldırdığı ifade edildi. Bu sayede sağlığına kavuşan Burak, çabuk form tutmak için de Drogba'nın tavsiyesine uydu. Galatasaray'da 6 kişilik bir ekiple çalışan Drogba'nın Burak Yılmaz'a sakatlıktan döndükten sonra bazı tavsiyelerde bulunduğu bildirildi. Eski takım arkadaşına çok güvenen Burak Yılmaz, Didier Drogba'nın tavsiyesine uyarak kendine özel fizyoterapist tuttu. Burak bu sayede beklenen forma ulaştı. Burak özel olarak tuttuğu fizyoterapist konusunda ise ''Galatasaray Kulübü'ndeki fizyoterapistlerin hepsi benimle ilgileniyorlar. Kendimi daha iyi hissediyorum sadece böyle. Yoksa bu bizim fizyoterapist ekibinin kötü olduğu anlamına gelmiyor'' diye konuştu. Kalan 5 haftada da gol atacağına inandığını söyleyen Burak "Gol kralı olursam tabii ki sevinirim ama şampiyon olamadıktan sonra benim için çok fazla anlam ifade etmez" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Şampiyonlar Ligi yarı final ilk maçında Juventus, Real Madrid'i 2- 1 mağlup etti. İtalya'da lig şampiyonluğunu haftalar önce ilan eden siyah-beyazlı Torino ekibi; Devler Ligi'nin son şampiyonu İspanyol rakibi karşısında elde ettiği galibiyetle, Münih'teki final yolunda bir adım öne geçti. Kupa 1'de 12 yıl sonra yarı final gören Juve, eski bir Real Madrid'li Morata'nın 8. dakikada attığı golle 1-0'lık üstünlüğü yakaladı. Morata'nın attığı gole sevinmemesi dikkat çekti. 27. dakikada Ronaldo'nun boş kaleye kafayla gönderdiği top ağlara gitti: 1-1. Portekizli, 307 gole ulaşıp Real Madrid efsanesi Di Stefano'yu yakaladı. İkinci yarıda sahasına çekilen Juventus, konrataklarla gol aradı. Tevez; penaltıdan Casillas'ı avlayıp skoru belirledi. İki takım arasındaki rövanş mücadelesi 13 Mayıs'ta Santiago Bernabeu Stadı'nda oynanacak.
Star

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal'dan dev hamle Kartal bir süre önce "kariyerimde yeni bir yol çizeceğim ve bunun için de sezon sonunu bekliyorum" açıklamasını yapmıştı. Bu sözlerin detayı ortaya çıkmaya başladı. Sezon başında Sarı-Lacivertli takımın başına geçen ve ekibini şampiyonluk yarışının içinde son 5 haftaya sokan Kartal, sezon sonunda görevini bırakacak ve kişisel gelişimi için Almanya'nın yolunu tutacak. Kartal, yaklaşık 15 gün önce İstanbul'a gelen Alman Milli Takımı'nın Teknik Patronu Joachim Löw ile gelecek sezon için çok önemli bir konuda mutabakata vardı. Buna göre Fenerbahçe'nin hocası seneye Alman Milli Takımı'nda Löw'ün yardımcısı olacak. Kanarya'nın hocası bir yıl boyunca bu görevini sürdürecek ve burada önemli tecrübeler kazanacak. Kartal, 1998-99 sezonunda Löw Fenerbahçe'yi çalıştırırken yardımcı antrenör olarak görev yapmıştı..
Star

301 kişiye mezar olan Soma'daki maden kazasından yaralı kurtarılan Murat Yalçın, sedyeye alınırken "Çizmelerimi çıkartayım, sedye kirlenmesin" sözleriyle Türkiye'yi ağlatmıştı. Yalçın'ın bu tavrı, en büyük toplumsal ödüle layık görüldü. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 2014 Fair Play ödüllerini açıkladı. Uzun süredir ara verilen ve kimseye verilmeyen 'Toplumsal Fair Play Ödülü'ne Murat Yalçın layık görüldü. TMOK Fair Play Komisyonu'ndan sorumlu yönetim kurulu üyesi Perviz Aran, "Fair Play ülkemizde, günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz kavramlardan bir tanesi. Bu yıl verilecek ödüllere, uzun yıllar ara verdiğimiz TMOK Toplumsal Fair Play Ödülü'nü de ekledik" şeklinde konuştu.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme