8 Mayıs 2015 Cuma

08.05.2015 Genel Gündem08.05.2015

GÜNDEM
  
İbreti Âlem Olsun Diye İstifa Etsin
Seçim kampanyasını Tunceli ve ilçelerinde sürdüren HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanı'nın makam aracını iade ettigini hatırlatarak şöyle dedi: "Diyanet İşleri Başkanı'nın, ibreti alem olsun diye istifa etmesini bekliyoruz. Kendini harcatmasın, 3 günlük dünyadır hepimiz öleceğiz. Başkan bu saatten sonra Alevilerden, Sunnilerden ve herkesten özür dileyerek istifa etmelidir." Demirtaş, "Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde, Lahey Adalet Divanı'nda yargılanabilme ihtimalleri çıktı. Şimdi iktidardan düşerlerse bu dosyalar önüne konulacak" dedi. Bir-iki gün içerisinde ordunun Suriye'ye gireceğine dair ellerinde bilgi ve belge olmadığını ifade eden Demirtaş, "İnşallah kimse böyle bir çılgınlığa cesaret etmez" dedi. Demirtaş, Erdoğan'ın mitingde Kürtçe Kuran-ı Kerim meali ile konuşmasına ilişkin de "Elinde Kuran- ı Kerim'i kendi siyasi amaçlarına alet etmek için, tıpkı Muaviye gibi, onun üzerinden hile yaparak oy devşirmeye çalışıyor. Siirt'te Kürtçe Kuran'ın meali var ya elinde tutuğu, bir vakfın bastığı Kuran-ı Kerim'dir. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kuran'ın Kürtçe mealini basma kararı almış. Ama bir örnek sadece Diyarbakır mitingine yetişsin diye Cumhurbaşkanı'nın eline vermişler" dedi.
Milliyet


Esad Lehine Casusluk
Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin soruşturmada, haklarında çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama kararı üzerine, eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Ahmet Karaca gözaltına alındı. Soruşturmayla ilgili 33 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle açılan dava da Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürüyor. Dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan tarafından hazırlanan 48 sayfalık iddianamede, olayın "casusluk" faaliyeti çerçevesinde ve önceden kurgulanmış bir "mizansen"le gerçekleştirildiği belirtiliyor: "() Adana'da Dışişleri Bakanlığı'nın 6. Büyükelçiler Konferansı'nın yapılmakta olduğu, hatta Dışişleri Bakanı tarafından kapanış konuşmasının yapıldığı, toplantıda dünyanın her yerinden 142 büyükelçi ve pek çok resmi davetli bulunduğu günde eylemin gerçekleştirildiği belirlenmiştir." "Büyükelçilerin gözü önünde denecek kadar yakın bir yerde olayın gerçekleştirilerek Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini El Kaide'ye yardım ediyor görünümü ile Uluslararası Ceza Mahkemesine ve Lahey Adalet Divanı'na taşımayı amaçlayan bir casusluk faaliyetinin önemli bir aşaması olduğu anlaşılmaktadır. İşlenen suç başlangıcından sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti, MİT ve Dışişleri aleyhine gerçekleştirilen, sonuçları itibarıyla Suriye Esad rejimi lehine sonuçlar doğuran bir casusluk faaliyetidir. Nitekim bu eylem sonrasında uluslararası sahada MİT ve Türkiye Cumhuriyeti'nin, Suriye'de El Kaide ve uzantısı terör örgütlerine silah verdiği şeklinde iftira niteliğinde yayınlar artmıştır. Ayrıca eylemin bir amacının da MİT'i, dış ülkeler ve dış istihbarat örgütleri karşısında çaresiz, zayıf, aciz göstermek, ülkemizde dahi çalışamaz hale getirmek, halkın gözünden düşürmek olduğu, böylece ülkemizi dış istihbarat örgütlerinin cirit attığı, istediği gibi operasyon yapabildiği bir saha konumuna getirmek olduğu, bunun da tek başına eylemin casusluk faaliyeti olduğunun ispatı olduğu görülmektedir."
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 102, 3150-102, 3734
ABD Doları 2, 6895-2, 6904
Euro 3, 0275-3, 0289
İngiliz Sterlini 4, 1437-4, 1474     

Patates Ayrılığı
Gıda fiyatlarındaki aşırı yükseliş sonrası 'ithalat sopası' çekildi. Patates fiyatları üzerinden 'spekülatörler'e göz dağı veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Kuru fasulyede de böyle bir durum yaşanmıştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ithalat yetkisi verdiğimiz anda fiyatlar değişmeye başladı. Bir kilo bile fasulye ithal etmeden fiyatlar istediğimiz noktaya geldi. Patates fiyatlarında da son 1 yılda ciddi bir artış var. Son iki aydır da spekülatif hareketler yaşanıyor. Gerekirse, üreticinin elinden 1 liraya çıkıp, tüketicinin eline 5 liraya varan patatesi, eline alanların elinde patlatacak, onlara dünyanın kaç bucak olduğunu öğretecek noktaya gelmiş bulunuyoruz. 4.5-5 milyon ton patates üretimimiz var ve bu rakam tüketimin çok üzerinde. Birilerini bunu speküle ediyor. Onlara derslerini vereceğiz" dedi. Tarım Bakanı Mehdi Eker ise Bakan Zeybekci'nin aksine, üç büyük ilde ortalama patates fiyatının 3.6 TL olduğunu, 2 TL'ye de ürün bulunabildiğini ifade etti. CNN Türk'ün internet sitesinde duyurduğu habere göre Mehdi Eker, patates üretiminde sorun olmadığının altını çizdi ve ithalata ancak çok gerekirse başvurulabileceğini, üretici fiyatının da 1.8 TL olduğunu söyledi. Sektör temsilcileri ise bakanların aksine ithalatın kesinlikle bir çözüm olmadığını belirtti. Türkiye'nin geçen yıl 4 milyon ton patates ürettiğine vurgu yapan Türkiye Ziraatcılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, "Bu yıl patates üretimi daha da artacak. Böyle bir durum yaşanırken ithalat sopasını gösterirsen bir tek üreticiyi korkutmuş olursun. Asıl sorunu çözmeden günlük politikalarla günü kurtarmaya çalışıyorlar. İthalat demek üreticinin elindeki patatesin fiyatını daha da düşmesi demek" dedi. Üreticinin girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle 1.5 liraya satsa bile gerekli olan parayı kazanamadığını kaydeden Yetkin, "Aracılarla ile ilgili bir yaptırım uygulanmadıkça bu sorun çözülmez. Gelecek yıl aynı durum bir daha yaşanır. O zamanda mı 'ithalat yapalım' diyeceğiz. Aracılara göz dağı vermek için öne çıkarılan ithalat sopası aracıyı değil üreticiyi etkiler. Üretici eğer 'her sene ithalat yapılacak' diye korkarsa patates üretmekten vazgeçer. Asıl problem de o zaman başlar. Üretim azalır ve Türkiye'nin ihtiyacına yetmeyecek duruma ulaşırsa bu sefer ithalat da çözüm olmaz" dedi. Patates fiyatlarındaki yükselişin bir nedeninin de yeni mahsulün yeni çıkmaya başlamasının olduğunu söyleyen Yetkin, "Fiyatlar 1-2 hafta içinde inmeye başlayacak. İthalat çok gereksiz bir hamle olur" diye konuştu.
Hürriyet

Yatırımcıya Gölge Etmeyin
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi'ne Balıkesir ev sahipliği yaptı. Zirvede Başbakan Yardımcı Ali Babacan, özel sektöre destek mesajı verdi. Yatırımcının önünü açan, işini kolaylaştıran bir anlayışla çalışılması gerektiğini ifade eden Babacan, "Gölge etmeyelim, engel olmayalım. Bunu hem merkezi hükümet hem bakanlıklar hem de büyükşehir ve ilçe belediyeleri anlamında söylüyorum. Yatırımcıya bu şekilde hizmet etmemiz gerekiyor" dedi. Babacan, Türkiye'deki yatırımların yüzde 80'inin özel sektör tarafından yapıldığını dile getirdi. Özel sektörün yatırım için güven istediğini vurgulayan Babacan, bu şekilde yatırım ortamının iyileştirilebileceğini ifade etti. Babacan, "Dünyada, Norveç, Suudi Arabistan, Singapur gibi cari fazlası, bütçe fazlası olan, bunları fonlarında biriktiren ülkeler bulunuyor. Batıda önemli emeklilik fonları var. Her biri milyar dolarlar hatta trilyon dolar olan fonlar var. Bu fonlar, parayı çok çok güvenilir yerlere yatırıma taşımak istiyorlar. Dünyada sermaye ve varlık var. Bir yandan da şiddetli fon ihtiyacı var. Bu ikisini nasıl buluşturacağız? Dünya için de güveni oluşturduğunuz zaman bu buluşma olur" dedi. Almanya'ya yatırım yapan bir Türk inşaat şirketinden örnek veren Babacan, şunları söyledi: "Türkiye'deki bir yatırımcı Almanya'nın önemli şehrinden yer satın alıyorlar. Satın alımdan hemen sonra o şehrin belediye başkanı ekibini toplayıp geliyor, 'Sizin için ne yapabiliriz?' diyor. Almanya'dan bahsediyoruz; gelişmiş seviyesini tamamlamış bir ülke. 'İşinizi nasıl kolaylaştırabiliriz?' diye soruyor. Gelişmekte olan ülkeyiz, yatırıma ihtiyacı olan bir ülkeyiz. Yatırımcıların yoğun gelmesi gereken bir ülkeyiz" dedi.
Hürriyet

Tsk'ya Yüzen Filo
Türkiye, stratejik öneme sahip sanayi ve enerji sektörlerinde 'millileştirme atağı'na hız verdi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak çok önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Dünyada sadece 11 ülkede bulunan ve âdeta yüzen bir filo olan "Havuzlu Çıkarma Gemisi", TSK'nın envanterine de girecek. SSM, SEDEF Gemi İnşaatı Sanayi AŞ ile Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) Projesi'ne ilişkin sözleşme imzaladı. 27 bin 436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan LDP, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı doğrultusunda yurtiçinde inşa edilecek LPD, bin 200 personel ile birlikte helikopterleri, dikine iniş kalkış yapabilen uçakları, insansız hava araçlarını, tanklar ve farklı tipte araçları, ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile operasyonlara katılabilecek. LPD gerektiğinde, bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekatları kapsamında da kullanılabilecek. Projede yer alan sistemler de Aselsan- Havelsan İş Ortaklığı tarafından milli olarak geliştirilecek. ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Hindistan, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Endonezya ve Singapur 'Havuzlu Çıkarma Gemisi'ne sahip
Türkiye

Türk Akımı'nın Vanası, 2016'da Açılıyor
Rusya ile Türkiye, "Türk Akımı" hattından doğalgaz arzının Aralık 2016'da başlaması için anlaştı. Türkiye'nin Rus gazında indirim talebi üzerine yapılan görüşmeler ise sonuçlandırılamadı. Gazprom CEO'su Aleksey Miller ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara'da bir araya geldi. Mavi Akım boru hattının modernizasyonunun da görüşüldüğü toplantıda 2015'in ilk 4 ayında Mavi Akım'dan Türkiye'ye 5.4 milyar metreküp doğalgaz temin edildiği, 2014'e göre yüzde 4 artış olduğu belirtildi. Miller , "Türk Akımı'nın yapımına başlanması ve hattan doğalgaz tedariğinin Aralık 2016'da başlamasında anlaşma sağlandı. Gazprom, Türk Akımı çalışma takvimi için bugün sağlanan anlaşmayı temel alacak" dedi. 1 Aralık 2014'te imzalanan Türk Akımı, Türkiye'ye Karadeniz üzerinden yılda 63 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak. Rus gazını Karadeniz'in altından Türkiye'ye, buradan da Avrupa ülkelerine ulaştıracak Türk Akımı ile yılda 63 milyar metreküp gaz sevkiyatı yapılması planlanıyor. Bunun 48 milyar metreküpünün Avrupa, kalanının da Türkiye iç piyasasına verilmesi bekleniyor. Toplantıda BOTAŞ'a verilecek dogalgaz indiriminin de gündeme geldiği öğrenildi. Rusların, Türk tarafının indirim taleplerine önem verdiği belirtilirken, henüz somut bir anlaşmaya varılmadığı kaydediliyor.
Milliyet

Başbakanlık'tan Doğal Beslenme İçin Dev Zirve
Başbakanlık, televizyon kanallarında çıkan ve bilinçsiz uygulamalarla yanlış yönlendirmeler, zararlı sonuçlara ulaşabilen 'doğal beslenme' furyasına dur demek için önemli bir adım atıyor. Başbakanlık Sağlık Koordinatörlüğü'nün ev sahipliğinde Türkiye'de ilk kez, 'doğal beslenme ve sağlıklı yaşam' zirvesi toplanıyor. 21 üniversite rektörünün katılacağı zirveye TV kanallarında sağlık ve beslenme önerileri sunan bilim insanlarının da aralarında olduğu tüm isimler çağrıldı. Gıda, beslenme ve doğal yaşamla ilgili 39 bilim insanı, zirvenin organizasyon komitesinde yer alıyor. 44 bilim adamı da 'Ulusal Danışma Kurulu'nu oluşturacak. Türkiye'nin bundan sonra 'beslenme ve sağlık' politikalarının şekillenmesini sağlayacak zirve, devletin zirvesini de buluşturacak. Doğal beslenme konusundaki hassasiyetleriyle bilinen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu da zirvenin konukları olacak. 21-23 Mayıs tarihlerinde Sapanca'da yapılacak zirvenin açılış konuşmasını Emine Erdoğan yapacak. Sonuç bildirisinin ön sözünü ise Sare Davutoğlu yazacak
Star

'En Büyük 2.000'de 12 Türk Şirket
Forbes dünyanın en büyük ve güçlü 2 bin şirketini açıkladı. Şirketlerin gelir, kâr, varlık ve piyasa değerleri üzerinden hesaplanarak hazırlanan listeye ABD ve Çin damga vurdu. 61 ülkeden 2 bin şirketin yer aldığı listede toplam gelirler 39 trilyon dolar, toplam kâr 3 trilyon dolar ve piyasa değerleri de 48 trilyon dolar olarak hesaplandı. Bu da geçen yıla göre yüzde 9 büyüme demek. Listenin birinci sırasında yer alan şirket Çinli banka ICBC oldu. Çin bununla da kalmadı, listede ilk dördü kendi bankalarıyla doldurdu. Listede Türkiye de toplam 12 şirketle büyük başarı kaydetti. Türkiye sıralamasında ilk üçte Garanti Bankası, Koç Holding ve Is Bankası yer aldı. ABD bu yıl da listeye soktuğu 579 şirketle ilk sırada yer alırken, onu 232 şirketle Çin izledi.
Akşam

DÜNYA

Filistinlilere 'Yılan' Diyen Vekil Bakan Oldu
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 17 Mart parlamento seçimlerinin ardından 5 partiden oluşan koalisyon hükümetini kurmayı başardı. Netanyahu, çarşamba gece yarısı itibarıyla dolan koalisyon kurma süresinden sadece 90 dakika önce aşırı sağcı Yahudi Evi (Bayit Yehudi) Partisi'yle de anlaşmaya vardı. Yahudi Evi Partisi üç bakanlık ve bir bakan yardımcılığı koltuğu aldı. Bunlardan en dikkat çekeni ise kadın vekil Ayelet Shaked'in Adalet Bakanlığı'na getirilmesi oldu. Shaked (39), geçtiğimiz yaz İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında Filistinliler için kullandığı ırkçı ifadelerle gündeme gelmişti. Shaked, Facebook hesabından Netanyahu'nun eski danışmanı Uri Elitzur'un yazdığı bir metni paylaşmıştı. Söz konusu metinde "Her teröristin arkasında onlarca erkek ve kadın var. Onların hepsi düşman savaşçı ve onların kanı ellerimizde olmalı. Bu onları çiçekler ve öpücüklerle cehenneme gönderen şehitlerin anneleri için de geçerli. Oğullarının yolunda gitmeliler. Onların yılanları yetiştirdikleri evleri de yıkılmalı. Yoksa daha fazla küçük yılanlar oralarda yetişecek" ifadeleri geçiyordu. Shaked'in bu açıklaması dış basında büyük tepki çekmişti. Dönemin Başbakan Tayyip Erdoğan da Shaked'i sert şekilde eleştirmişti. Erdoğan, "Bunu söyleyen bir kadın milletvekili. Bu zihniyetinin Hitler'in zihniyetinden ne farkı var? Irkçılık, faşizm Filistinli annelere yönelikse dünya bunu umursamıyor" demişti.
Hürriyet

Eğit-Donat Başlamayabilir
ABD ve Türkiye arasında ilk olarak 2014 Eylül ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın New York'ta yaptıkları toplatıda üzerinde prensip anlaşmasına varılan, 19 Şubat 2015'te de ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında imzalanan belgeyle kağıda dökülen, Suriyeli muhaliflere sağlanacak eğit-donat programı çökme noktasına geldi. Süren müzakerelere rağmen, Esad rejiminin devrilmesini öncelik sayan Ankara ve IŞİD'le savaşa odaklanmak isteyen Washington, programda düşmanın kim olacağı konusunda halen uzlaşamayınca, Pentagon tartışmanın başından beri ilk kez programın Türkiye'de başlamayabileceğini söyledi. Türk yetkililer tarafından önce martta olacağı iddia edilen, sonra mayısa sarkan program konusunda Hürriyet'e açıklama yapan üst düzey bir Pentagon yetkilisi şunları söyledi: "Suriyeli muhaliflere eğit-donat programının baharda başlayacağını söyledik. Ve programın baharda (21 Haziran'a kadar geçecek süreye işaret ettiği belirtiliyor) başlayacağı konusunda size garanti verebilirim. Ancak dört farklı lokasyon (Türkiye dışında Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün de Suriyeli muhalifler için eğit-donat programına evsahipliği yapmayı kabul ettiler) var. Ve programın bu lokasyonların hepsinde birden başlaması gerekmiyor. Düşmanın kim olacağı konusunda Türklerle yaşadığımız farklılıklarda halen bir ilerleme yok. Bizim için öncelik IŞİD. Türkler ise önce Esad rejimini devirmek istiyorlar. Bir değişiklik olmazsa, Türkiye'deki eğit-donat programı başlamayabilir Türklerle Suriye'deki farklılıklara rağmen bir işbirliği yürütmeye çalışıyoruz. İşbirliği Suriye'de olacak. Türkler eğit-donat konusunda bir adım atarsa, Suriye'deki güvenli bölgeler konusunda da bir ilerleme olabilir. (Savunma) Bakan Carter da (önceki gün) güvenli bölge konusunda konuştu Nusra Cephesi'nin kuzey Suriye'de artan etkisinden endişeliyiz. Bu IŞİD'e karşı bir savaş. Nusra da bizim için bir terör örgütü. Türklerle muhalif grupların Kuzey Suriye'deki kazanımları konusunda da bazı farklılıklarımız var. Suriye'deki radikal grupların yarattığı tehdit konusunda Türklerle mutabık kaldık. Ama sahadaki durumu aynı perspektiften değerlendirmiyoruz. Farklılıklar var." Reuters'e konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele edeceği belirtilen silahlı muhalif güçlerin eğitimine Ürdün'de başlandığını açıkladı. İddia, Ürdün makamları tarafından da doğrulandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke de Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasına yönelik pozisyonlarında bir değişiklik olmadığını kaydetti.
Hürriyet

Kara Harekatı Çağrısına Ateşkes Önerisi
Suudi Arabistan, ABD ile yaptığı görüşmelerden sonra Yemen'de beş günlük bir ateşkes uygulanacağını açıkladı. Karar BM'ye de iletildi. Yemen'deki ateşkesin insani yardım ulaştırılması amacıyla yapıldığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan'ın "Yemen'e insani yardım amaçlı 5 günlük ateşkes ilan edilmesi" yönündeki girişimini destekleyeceklerini belirtti. Riyad'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Suud mevkidaşı Adil Cübeyir, Yemen'e insani yardımın ulaşması için 5 günlük ateşkes ilan edilmesi konusunu görüştüklerini açıkladı. Söz konusu ateşkesin Husilerin riayet etmesi şartına bağlı olduğunu aktaran Kerry, "Eğer Husiler ateşkesi kabul ederse, ateşkesin süresi uzatılabilir" diye konuştu. Yemen'deki durumdan derin endişe duyduklarını dile getiren Kerry, "İnsani yardımların hiçbir aksilik çıkmaksızın ulaşması ve ülkeye silah akışını durdurmak için çaba sarf edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Star

Koalisyonun Ayak Sesleri
İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da yaklaşık 42 milyon seçmen, kiliselerde ve okullarda sandık basında. Oy sayım işleminin İngiltere'nin yüzde 80'inde yerel seçim de yapıldığı için yavaş sürmesi öngörülüyor. Kamuoyu yoklamaları, ülkede hiçbir siyasi partinin tek basına iktidar olabilecek 326 milletvekili sayısına ulaşamayacağını ve David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti ile Ed Miliband liderliğindeki İşçi Partisi arasındaki mücadelenin basa bas geçeceğini ortaya koyuyor. Bu durumda koalisyon hükümeti, azınlık ve "güven ve destek" hükümeti gibi seçenekler bulunuyor. Tüm bu seçeneklerde Liberal Demokrat Parti, İskoç Ulusal Partisi gibi partilerin iki büyük siyasi partiye verdiği destek hayati önemde. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in programı okumasıyla parlamentonun çalışmaya başlayacağı tarih 27 Mayıs.
Akşam

Çözümde Tam İşbirliği
Ankara önceki gün ağırladığı KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile tüm konularda es güdüm içerisinde çalışılması konusunda görüş birliğine vardı. Bu doğrultuda, Akıncı'nın "güven artırıcı önlemler kapsamında" Rum Kesimi'ne verilebileceğini açıkladığı "Kapalı Maraş" bölgesi de, Ankara'daki temaslar sırasında masaya yatırıldı. Ankara ve Lefkosa, "Maraş'ın barış müzakerelerinin bir parçası olması konusunda aynı durusu sergileyecek. Müzakerelerin Maraş'la ilgili bölümünde KKTC ve Türkiye'nin iki temel şartı olacak. İlki "Ercan Havalimanı'nın uluslararası uçuşlara açılması", ikincisi ise "Magusa Limanı'nda direkt ticaretin önünün açılması".
Akşam

POLİTİKA

5.6 Milyar Dolar Harcadık
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'den kaçarak Türkiye'ye gelen mültecilerin faturasını 5.6 milyar dolar olarak açıkladı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından ATO Congresium'da düzenlenen toplu açılış töreninde "Mazlumların babası" sloganlarıyla karşılanan Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Bugüne kadar Suriye'den ülkemize gelen misafirler için harcadığımız meblağ 5.6 milyar doları (Yaklaşık 15 milyar TL) buldu. Şimdi buna bile göz dikenler, bizi suçlamak için seçim malzemesi haline dönüştürenler var. Allah aşkına bizim töremizde misafire kapı kapatmak var mıdır? Kültürümüzde eldeki imkanı mağdurdan, mazlumdan, kapına sığınmıştan esirgemek var mıdır? 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra Boraltan Köprüsü'nde düşmana teslim edilen Azeri kardeşlerimizin sızısı hâlâ içimizde. Bugün Suriye'den, Irak'tan gelen misafirlerimizi zorla geri göndermekten söz edenler milli şeflerinin izinden gitmek istiyor olabilir ama bizim necip milletimiz böyle utancın yaşanmasına asla izin vermez. Ana muhalefet partisi genel başkanı, geçtiğimiz hafta çıkmış '4 büyük başkentte büyükelçimiz yok' diyor. Bu başkentler nerede ve büyükelçi neden yok? Birisi İsrail, büyükelçimiz yok, doğru. Hani şu bizim yüreğimizin sızısı Filistin'e sürekli saldıran, Filistinlileri öldüren, onlara hayatı zindan eden İsrail. Buraya bir tavır koymayacak mıyız? İyi yaptın, hayırlı olsun mu diyeceğiz. Diğeri Suriye hani bugüne kadar 350 bin insanı öldüren, kendi halkını katleden zalimin ülkesi. Burada hâlâ büyükelçi mi tutacağız. Bir diğeri Mısır, seçimle işbaşına gelmiş hükümeti askeri darbeyle indiren siyasetçileri idamla yargılayan bir ülke burada mı büyükelçi mi tutacağız. Ötekinde neyin ne olduğunu kendisini de bilmiyor. Bu kadar ciddiyetsiz, bu kadar kendi tarihine, coğrafyasına yabancı. Filistinlilerin değil İsrail'in yanında yer almayı; Suriye halkının değil, Esed'in safında durmayı, demokrasinin değil darbecilerin Mısır'ını yüceltmeyi politika zannediyor. Bizim Mısır halkıyla alıp veremediğimiz yok. Onların tercihine saygı duymayana biz de saygı duymayız. Irak'ta mezhepçilik yapıp ülkeyi bölenlerin yanında yer almayı tercih ediyor. Libya'da olup bitenden hiç haberi olmadığı öyle belli ki. Kayseri'de konuşma yapıyor, 'İmam hatiplerin kapatılmasıyla ilgili açıklamam yok' diyor. Seçim bildirgende açıkladın onun içinde yer alıyor, yazılı olarak orada var. Hangisine inanalım, ağzından çıkana mı yayınladığın beyannameye mi? 1 artı 8 artı 4 diyor. Bu imam hatiplerin orta kısmının kapatılması anlamına geliyor. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bu konuda kararlı şekilde yürüyüşümüz devam eder. 8 yıllık eğitim faciasını diriltme sözü vereceğine bu ülkenin inancı, tarihi için ne yapacaksın onu söyle. Sen önce bu milletin tamamının partisi olmayı öğren. Ana muhalefetle bölücü örgütün güdümündeki parti el ele vermiş inanç, etnik kimlik ve ideolojik hassasiyetleri tahrik ederek seçimde sonuç almanın peşine düşmüş durumdalar. Var mı farkları, al birini vur öbürüne. Fakat benim Kürt kardeşlerim, dindar Kürt kardeşlerim bu yaklaşıma gereken dersi, cevabı verecektir. Hiç şüphem yok, verecektir. Bizim kutsallarımıza saldıranları inanıyorum ki bunlar ayakta bırakmayacaktır. İtalya koalisyonlardan o kadar çekmiş ki koalisyonu yasaklayan tek parti iktidarını zorunlu kılan bir yasa çıkardı. Bunların sözü ne, eski Türkiye koalisyonu. Dünya istikrar arıyor, bunlar istikrar iklimini bozmanın peşinden koşuyor. Dünya istikrar ve güven için başkanlığı seçiyor, bunlar monarşi gölgesindeki parlamenter sisteme dört elle sarılıyor. Milletimiz bu oyuna gelmez, eski sistemin tekerrürüne izin vermez."
Hürriyet

Ergenekon Kararı Bozulsun
Yargıtay Başsavcılığı, Ergenekon davasının tebliğnamesinde, mahkûmiyet kararlarının bozulmasını istedi. 'Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin emareye rastlanamadığı belirtildi. Danıştay saldırısı ve Başbuğ dosyalarının ayrılması talep edildi. Karar başsavcının talebine göre çıkarsa Başbuğ'un dosyası Anayasa Mahkemesi'ne gönderilecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon davasında tebliğnameyi tamamladı ve sanıkların tamamı yönünden kararın esastan bozulmasını talep etti. Bozma talepli tebliğname, önceki gün temyiz incelemesini yapacak yeni terör dairesi olan Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'ne gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil de Ergenekon tebliğnamesinin tamamlandığını ve dosyanın daireye gönderildiğini açıkladı. Başsavcılık kaynaklarından Hürriyet'in aldığı bilgiye göre tebliğnamede, 'Ergenekon terör örgütünün' varlığına ilişkin bir emare ve delile ulaşılamadığı belirtilerek, tüm sanıkların mahkûmiyet kararlarının bozulması talep edildi. Tebliğnamede, Danıştay saldırısının, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ve askerlerin dosyasının da Ergenekon ana dosyasından ayrılması istendi. Karar, tebliğname ışığında çıkarsa, Danıştay saldırısı dosyası Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne, İlker Başbuğ'un dosyası da yeni yasa ışığında yargılamayı yapmak üzere Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'ne gönderilecek. Tebliğnamenin daire için bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak Yargıtay'da kararların yüzde 90'ı, tebliğnamedeki görüş doğrultusunda çıkıyor. Ergenekon dosyasına, Balyoz davası cezalarını onayan Yargıtay 9'uncu Ceza'nın yerine kurulan yeni terör dairesi, Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi bakacak. Bu daire, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın 'Devrimci Karargâh Örgütü' davasında daha önce onanan mahkûmiyet kararlarını bozmuştu. Ergenekon sanıklarından Hayrettin Ertekin, talebi Hürriyet'e şöyle yorumladı: "Eğer duruşmalı yargılama talepleri geri çekilirse çok çabuk yeniden yargılama yapılabilir ve hepimiz bu kumpastan beraat edebiliriz. Eninde sonunda adalet yerini buluyor. Olması gereken oluyor ve yargı normalleşiyor. Bu atılmış adımlar, ülkemiz adına hayırlı uğurlu olsun. Bu ülke bir daha böyle bir facia yaşamasın." Ertekin, bozma kararının ardından dosyanın İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gideceğini ve yeniden görüleceğini söyledi.
Hürriyet

Asgari Ücrete Göz Dikiyorlar..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilere iki aylık ikramiye vaadini tekrarlayarak, "Kaynağı nerede diye soranlara siz diyeceksiniz ki, 'Yeter ya, ben sana oy vermeyeceğim.' O parayı bulacağım, emekliye vereceğim, bütün hortumları keseceğim" dedi. Kılıçdaroğlu dün Tokat Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitingde özetle şunları söyledi: Asgari ücret 949 TL. 5 kişilik bir aile 900 TL'siyle ancak simit ve çayla geçinebilir. Ankara'da koltuklarında oturan o insanlara soruyorum, sizde vicdan var mı? 49 TL ile bu asgari ücretli ne yapsın? Altı üstü vereceğimiz bin 500 TL, ona bile göz dikiyorlar. Tokat, Türkiye'de en fazla göç veren ikinci il. Herkes baba toprağını terk ediyor, büyük kentlerin varoşlarına gidiyor, iş bulabilir miyim diye. İktidar 6 milyon 200 bin işsize iş bulmuyor, yabancılara iş bulmak için kanun tasarısını meclise getiriyor. Tokatlılar bunu unutmasın, senin çocuğun işsiz, onlar yurtdışındakilere iş buluyor. Tokat'ta TEKEL fabrikası vardı. Kapatıldı. Şeker fabrikalarını özelleştirmek istiyorlar. CHP iktidarında hiçbir şeker fabrikası özelleştirilmeyecek. Bursa'daki Cargill için şeker endüstrimizi mahvettik. Aylık bin TL'nin altında gelir elde eden 8 milyon emeklimiz var, dedik ki Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emeklilere birer maaş ikramiye vereceğiz. Koro halinde bağırdılar, vay efendim kaynağı nereden bulacaksın. İki aylık ikramiye verirken kaynağı nerede diye soranlara siz diyeceksiniz ki, 'Yeter ya, 1 maaş ikramiyeme itiraz ediyorsun, ben sana oy vermeyeceğim'. Sanki emekliye dünyanın parasını veriyoruz, altı üstü bir emekli maaşı, bırakın da bari bayramlarda rahat etsin. O parayı bulacağım, emekliye vereceğim, bütün hortumları keseceğim.
Milliyet

Kardeşliği Kıyamete Kadar Konuşacağız
Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim mitingleri kapsamında Bingöl ve Elâzığ'a gitti. Bingöl PTT meydanında on binlerce Bingöllüye hitap eden Başbakan Davutoğlu, HDP'ye iki eşbaşkanlığının yetmediğini belirterek, "Üçlü eşbaşkanlık getirsinler. Paralel, CHP ve HDP olsun. AK Parti'nin getirdiği yükselişi durdurmak istiyorlar, bunu durdurabilirler mi?" dedi. Davutoğlu Bingöl'de şunları söyledi:_ "Bizim kadınlarımız yiğittir. İşte onun için inadına barış ve kardeşlik diyoruz. Bir daha Hatice Belgin gibi kardeşimin canı yanmasın diye kardeşlik diyoruz. Kıyamete kadar kardeşliği konuşmaya, demokrasiyi, özgürlüğü konuşmaya geldik. Çocukları dağa çıkmış olan Diyarbakırlı annelerin acısını da yüreğimizde taşıyoruz. Bizler bu anne yüreklerine ateş düşmesin diye çalışıyoruz." "İnadına barış, çözüm, kardeşlik ve milli birlik. Hepimizin bu sürece sahip çıkmak zorundayız. Ortalığı kan gölüne çeviren vandallar etrafı yaktılar, yıktılar. Gencecik çocukları 4'üncü kattan atan, katillere her şeyi diyebilirsiniz. Yiğit bir emniyet müdürü vardı. Atalay Ürker, bu vandallara karsı esnafla buluşmak için tam kucaklaşırken hain teröristler onları şehit ettiler. Bir taraftan silahı elinde tutuyor. Batı'da demokrasi türküsü söylüyorlar. Onlar buraya geldiğinde onlara sorun, ya silah, ya barış ikisini bir arada olmaz deyin. Silahı toprağa gömün deyin." Başbakan Davutoğlu, 1990 yıllarda faili meçhuler oldugunu ve AK Parti'nin kaldırdığını belirterek, söyle konuştu: "Birileri bir tuzak içinde. CHP tekrar Diyanet ve İmam Hatip'le uğraşıyor. CHP, HDP'nin barajı asması bizim için çok önemli diyor. CHP ve HDP koalisyonunu görüyor musunuz? Aynı yoldalar. Onlar da ulusalcı. HDP Türkiyeleşecekti ama CHP'lileşti. İki eşbaşkan yetmiyor. Paralelin sözcüsü kapalı kapılar arakasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştü." "Kimse bu toprakları bölerek eski Türkiye'ye dönmenin yolları için çabalayamayacak. Yeni anayasaya var mısınız? Yeni ve sivil bir anayasayla yeni bir Türkiye'ye yürümeye var mısınız? Türkiye ekonomik kalkınma hamlesini yürütüyor. " Başbakan Davutoğlu konuşmalarında, "Çözüm süreci kardeşliğin hâkim kılınmasıdır. Artık çözüm süreci milletin malı olmuştur. Seçim sonucu ne olursa olsun bu kardeşliği ve yeni Türkiye'nin özgürlükçü atmosferini korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Akşam


SPOR

2015 Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası'nda mücadele eden Eczacıbaşı VitrA, Rusya'nın Dinamo Krasnodar takımını 3-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi. 2015 DenizBank Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonu Eczacıbaşı VitrA, hızlı başladığı maçta baştan sona üstün oynadı. Eczacıbaşı bu sonuçla yarı finale yükselmeyi garantileyen ilk takım oldu. Yarı final maçı yarın oynanacak. Temsilcimizin yarınki yarı finalde karşılaşacağı rakibini belirleyecek maç ise bugün 21.00'de Hijamitsu-Krasnodar arasında.
Hürriyet

Fenerbahçe'de şampiyonluk hesapları en ince ayrıntısına kadar yapıldı. Kalan beş haftayı masaya yatıran ve toplamda 15 puan hedefleyen sarı-lacivertliler, kötü senaryoyu da gözönüne alırken, 13 puanın bile 4. yıldız için yeterli olacağı görüşüne varıldı. Oynanacak son beş maçtan sadece birinde beraberlik alma haklarının bulunduğu fikrinde birleşen teknik heyet ve yönetim, bu yüzden minimum 13 puan barajını koydu. Beşiktaş ve Galatasaray'dan 1 puan geride olmalarına rağmen sadece iki puan kaybının bile ligin zirvesi için yeterli geleceği hesabını yapan sarı lacivertliler, ezeli rakiplerin hem kendi aralarındaki derbide, hem de diğer maçlarda puan kaybı yaşayacağını düşünüyor. Sezon sonuna kadar 5'te 5 yapılması halinde şampiyonluk garanti görülürken, alınacak dört galibiyet ve bir beraberliğin de iyi bir sonuç olacağı görüşünde birleşildi. Olası beraberlik ise oynanacak olan zorlu üç deplasman biri için hesaplandı. Şükrü Saracoğlu'ndaki iki maçtan kesinlikle kayıp beklenmiyor. Ancak buradaki kritik nokta kesinlikle bu beş maçtan mağlubiyet alınmaması gerekiyor. Teknik heyetin bir puanın bile artık önemli olduğunu ancak yenilgilerin telafi edilemeyeceğini belirtirken, böyle bir durumda şampiyonluğun kendileri adına zora gireceğini vurguladılar.
Milliyet

Cim-Bom'da İtalyan teknik adam Prandelli ile yolların ayrılmasından sonra göreve gelen Hamza Hamzaoğlu, başarılı performansının yanı sıra düşük maliyeti ile de dikkat çekiyor. Sarı-Kırmızılı kulüple sezon sonuna kadar 500 bin dolara imza atan genç teknik direktör, görev yaptığı 18 haftada 42 puan kazandırdı. 13 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 mağlubiyet ile Hamzaoğlu, Sarı-Kırmızılı kulübün kasasına da TFF'den 14.5 milyon lira prim girmesini sağladı. Hamzaoğlu'nun kulübe kazancının maç başı ortalaması ise 800 bin lira oldu Galatasaray'ın şampiyonluk için çekiştiği rakiplerinden Beşiktaş'ın teknik direktörü Slaven Biliç, Siyah- Beyazlılar'dan yıllık 1.6 milyon euro alıyor. Hırvat çalıştırıcı ile Kartal son 18 maçta 13 galibiyet ve 2 beraberlikle 41 puan topladı. Beşiktaş, sezon başından bu yana TFF'dan 22 milyon lira prim hakederken, Slaven Biliç'in maç başı ortalaması 758 bin lira oldu. Lig üçüncüsü Fenerbahçe'den yıllık 1.5 milyon liraya alan İsmail Kartal da son 18 haftada 13 galibiyet ve 3 beraberlikle 42 puan topladı. Hamzaoğlu'ndan daha fazla kazanan Sarı- Lacivertli çalıştırıcı sezon başından bu yana takımına Biliç gibi 22 milyon lira ile ortalama 758 bin lira prim kazandırdı. Ligde 4. sırada yer alan Trabzonspor'da ise Teknik Direktör Ersun Yanal, Bordo- Mavililer'e pahalıya patladı. 20 maçta görev yapan Yanal ile Bordo-Mavililer 35 puan toplayabildi.
Star

Türk sporunda özlenen tablo dün Çekmeköy'de yaşandı. Geçtiğimiz şubat ayında Tarsus'da öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ismi verilen içinde spor alanları da bulunan engelsiz parkın açılışına Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal ile futbolcular Hasan Ali Kaldırım ve Alper Potuk da katıldı. Açılışta tesisteki halı sahada eğitim gören Trabzonspor ve Sivasspor futbol okulu öğrencileri de yer aldı. Trabzonspor Futbol Okulu öğrencileri Fenerbahçeliler'e büyük ilgi gösterirken birlikte hatıra fotoğrafları çektirildi. Bazı Trabzon forması giyen çocuklar, Kartal ve futbolculara Fenerbahçe forması imzalattı. Açılışta bir kişinin "Sivasspor futbol okulunun sahasındasınız ve bu hafta onlarla maçınız var" demesi üzerine, "Önemli değil. Önemli olan futbol, spor, sevgi, saygı ve kardeşliktir" şeklinde konuştu. Kartal, Trabzonsporlu miniklere gösterdiği ilgi ve sevgi ile gönülleri fethetti. Galatasaray taraftarı olduğu belirtilen Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz da "Böyle bir ismi verdiğimiz parkın açılışında bizleri yalnız bırakmadıkları için Fenerbahçe'nin çok değerli hocasını ve futbolcularını tebrik ediyorum. İnşallah kalan maçları, centilmenlik içinde hak eden kimse o şampiyon olsun" dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme