3 Haziran 2015 Çarşamba

03.06.2015 Genel Gündem03.06.2015 Çarşamba

GÜNDEM

Albay'a Ceza Veren Savcı Ve Hâkimlere Soruşturma 
Eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ve 5 subayın, 2012 yılında 'hürriyeti tehdit' suçlamasıyla ceza aldığı davanın hakim ve savcıları hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Silivri Cezaevi'nde tutuklu olan Özgür Balcan 23 Kasım 2011'de vefat eden babasının cenazesine katılmak için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden 2 gün izin aldı. Dört kişilik jandarma ekibi, Balcan'ı 24 Kasım'da cezaevinin tahsis ettiği araçla Tekirdağ Muratlı'daki cenaze evine götürdü. Defin işlemlerinin ardından Balcan, geceyi geçirmesi için Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne konuldu. Balcan, ertesi gün tekrar cenaze evine getirildi ve daha sonra da Silivri Cezaevi'ne geri getirildi. Ancak tutuklu Özcan Balcan şikayetçi olmamasına rağmen Savcı Mehmet Kurt, jandarma ekibi hakkında "Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak!" suçlamasıyla res'en soruşturma başlattı. Soruşturmaya sevk kararlarında imzası olan 3 jandarma subayı ile İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu da dahil edildi ve Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Subaylar, tutuklu sanığı cenaze evi yerine, ceza evinde konaklatarak 'hürriyetini kısıtlamakla' suçlandı. Yargılama sonucunda 27 Haziran 2012'de Kurtoğlu ve üç subay 'Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 2 yıl 6'şar ay; iki subay ise 1 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay tarafından da onanan karar yapılan itiraz üzerine 13 Haziran 2013'te bozuldu. Yeniden yargılama sonucunda askerler 'suçun yasal unsurları oluşmadığı' gerekçesiyle beraat etti. Bu süreçte terfi sırasında olan Kurtoğlu, terfi edemeyerek emekli oldu. 2013'teki HSYK kararnamesiyle Silivri Başsavcısı Ali İşgören Mersin'e, Mehmet Kurt ise Şanlıurfa'ya savcı olarak tayin edildi. Ahmet Türker ise Diyarbakır hakimi oldu. HSYK müfettişleri tarafından yaklaşık 3 aydır yürütülen soruşturmada, iddianameyi hazırlayan savcı, dönemin memur suçlarından sorumlu Silivri Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kurt, Silivri Başsavcısı Ali İşgören ve cezayı veren Hakim Ahmet Türker'in sorumluluğu araştırılıyor. İki müfettiş, adliyede bazı hakim ve savcıları da tanık olarak dinledi. Soruşturmanın tamamlanma aşamasına geldiği ve raporun da hazırlanmak üzere olduğu öğrenildi.
Milliyet


Dündar Hakkında Suç Duyurusu 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu haberi özel olarak yapan kişi bunun bedelini en ağır şekilde ödeyecek, öyle bırakmam onu" dediği Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu tarafından verilen suç duyurusu dilekçesinde, Cumhuriyet gazetesinin 29 Mayıs 2015'deki nüshasında, geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulmasıyla ilgili "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verildiği" ifade edildi. "Devletin ve milletin milli menfaatlerini paralel örgüt ile hareket ederek hedef alan Dündar'ın bu eyleminin gazetecilik olarak değerlendirilemeyeceği" savunulan dilekçede, Hatay ve Adana'da MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulmasıyla ilgili olduğu iddia edilen görüntüleri Cumhuriyet'te yayımlayan Dündar hakkında, müebbet hapse kadar varan "terör örgütü kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal ve askeri casusluk, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, soruşturmanın gizliliğini ihlal, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından dava açılması istendi. Dilekçede, Dündar'ın "paralel örgüt tarafından kendisine sızdırılan sahte görüntü ve bilgileri yayımlayarak, yardım TIR'larını, planlanan kurgu çerçevesinde 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terör örgütlerine yardım ettiği algısı oluşturmak amacıyla' sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurarak, tamamen hukuka aykırı bir biçimde tırları arayan örgüt mensuplarının eylemine iştirak ettiği" bildirildi.
Milliyet

Bir Siyasetçi Bu Kadar Yalancı Olur Mu? 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars'ta toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'Et Balık Kurumu' vaadine yanıt verdi. Erdoğan, "Et Balık Kurumu'nu Et Süt Kurumu'na döndüreceğiz dedi. Bu kurumun adı 2013 yılında Et ve Süt Kurumu olarak başbakanlığını döneminde değişti zaten. Görev alanını da buna göre yeniden düzenledik" dedi. "Bir siyasetçi bu denli yalancı olur mu? diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında satırbaşları; Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren TIR'ları durduranlar da paraleller. Bahçeli çıkmış, paralel örgütün bu ihaneti üzerinden Türkiye'yi suçlamaya kalkıyor. Sorsanız milliyetçi. Bakıyorsunuz Esad'ın Pensilvanya'nın Kandil'in milliyetçisi. Çünkü onlarla aynı çizgide. Ey Bahçeli sen bu milletin milliyetçisi olana kadar bu millet sana itibar etmeyecek bunu bilesin._ Simdi çıktı bir paralel çete. Bunların hocası Amerika'ya kaçtı. Niye Amerika? Mekke'ye Medine'ye gitseydin. Öyle adama 400 dönüm yer verip de burada yasa demezler. Bunların küçük imamları da kaçıyor simdi. İmam mihrabı bırakıp kaçar mı?
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 102, 5403-102, 5924
ABD Doları 2, 6727-2, 6737/ Euro 2, 9792-2, 9812/ İngiliz Sterlini 4, 0993-4, 1022     

Bombalama Olursa Kesilir 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, seçim günü elektrik kesintisi olacağına ilişkin algının çok yüksek olduğunu savunarak, "Gerçek diyor ki, 'elektrik kesintisi ile ilgili bir sıkıntı yok.' Her seferinde mızıkçı çocuk gibi 'oyuncağımı elimden aldılar' yaklaşımını doğru bulmuyorum. Elektrik kesintileri muhalefetin mazereti olmaktan çıkacaktır. Kesintiler muhalefetin kaygı duyacağı bir kalem değil" dedi. Dün gazetecilerle sohbetinde Yıldız, özetle şu mesajları verdi: Seçim gününde elektrik kesintileri yaşanacağına dair beklentiyle ilgili algı çok yüksek. Muhalefetin bunda payı çok yüksek. 174 bin sandıkta oy kullanılacak. Herhangi bir kişinin bu kadar sandıkta oyuna birşey olmuş mu? YSK başkanı ile konuştum. Elektrik kesintisi nedeniyle oyu sayılmayan vatandaş, haksızlığa uğradığını söyleyen parti var mı? 7 kişilik sandık kurulunun 5'i siyasi. Gerçek diyor ki 'elektrik kesintisi ile ilgili herhangi bir sıkıntı yoktur.' Algı ne? Bir mum ışığı, mum ışığında ders çalışan çocuk. Bu doğru değil. Hak edilen bir şey de değil. Bunu hak etsek önce ben söylerim. Derim ki 'burada bir sıkıntı var, bundan dolayı oldu.' Yine aynı şekilde anket sonuçlarını gördükçe arkasına sığındığı şey şaibe. Olmamış seçimle ilgili nerden biliyorsun? Niçin AK Parti'nin oyu sayılmayacak eğer sayılmayacaksa. Ağır bir sorumluluktur bu cümleyi kurmak. Bu yaşanmayacak. Kimse 'benim oyum sayılmadı, sayılamadı' demeyecek. Ben buna inanıyorum. Her seferinde mızıkçı çocuk gibi 'oyuncağımı elimden aldılar' yaklaşımını doğru bulmuyorum. Mağlup olabilirsin ama bunu bu şekilde ifade etmek doğru değil. Elektrik kesintileri muhalefetin mazereti olmaktan çıkacaktır. Kesintiler muhalefetin kaygı duyacağı bir kalem değil. 1 milyon 200 bin kilometrelik bir hattan söz ediyoruz. Şırnak Silopi arasında 154 kv bir enerji iletim hattını patlattılar. Bu kesilince elektrikler kesilir. Bir daha öyle bir şey olduğunda kesilir. Bana elektrikler kesildi diyemezsiniz. Bombalanınca kesilir. Patlatılınca kesilir. HDP'nin bu konuda itirazı yok. En çok kullanan CHP. Muhalefetin eline bu koz verilmeyecek."
Hürriyet

THY, Romanya'ya Kanatlandı 
Türk Hava Yolları (THY) Romanya'nın milli havayolu şirketi Tarom'u almak üzere görüşmeler yapmaya başladı. Son yıllarda zarar eden ve en büyük ortağı Romanya devletinin olduğu Tarom'un önümüzdeki aylarda özelleştirilmesi planlanıyor. Romanya'daki gazetelerde yer alan habere göre, ortaklık görüşmelerinin iki ülke başbakanlarının buluşması sırasında gündeme geldi. Ardından THY yetkilileri Bükreş'e gitti ve Tarom'la görüşmeler gerçekleştirdi. Ancak THY'nin geçmişte Polonyalı LOT'a ortak olma girişimi sürecindeki gibi en büyük sorunun şirketin nasıl kontrol edilebileceği konusu olarak öne çıkıyor; çünkü, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ortak üye olmaması nedeniyle, THY dışarıdan gelip Tarom'un yüzde 51'ini kontrol edemiyor. Bu sorunun aşılması için farklı bir yol izleneceği ve THY'nin önce Bükreş-Otopeni Havalimanı'nı işleten şirkete ortak olacağı açıklandı. Halen Bükreş-Otopeni Havalimanı Budapeşte Havalimanı, havayolunun yüzde 1.55'e yakın hissesini elinde bulunduruyor. Ardından THY Tarom'un yüzde 49 hissesini satın alacak. Eğer alım anlaşması böyle yapılırsa, THY dolaylı yoldan Tarom'un yüzde 51'ini kontrol edecek hale gelecek. THY yetkilileri ise ortaklık için alınmış bir yönetim kurulu kararı olmadığına dikkat çekti. Bazı havayolu şirketlerinden talep geldiğini belirten THY yetkilileri bu amaçla Bükreş'te de karşılıklı bilgilendirme toplantıları yapıldığını ifade ettiler.
Hürriyet

Yerli Oto, Hem Benzinli Hem Elektrikli Olacak 
İmzaların atılmasının ardından yerli otomobil için ayrıntılar netleşiyor. Yerli otomobil, bu yılın ağustos ayında yüzünü gösterecek, seneye aynı dönemde de filo olarak üretim gerçekleşecek. Başlangıçta 4x2, 4x4, sedan ve hatcback olmak üzere 4 model üretilecek ve bunların elektrikli ve içten yanmalı versiyonları bulunacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık bu konuda, "Yürütülen çalışma sonucunda içten yanmalı motor seçeneğini de gündeme aldık. Yani bildiğimiz benzinli, mazotlu motor seçeneği olacak ama 'biz bu alanda iddialıyız' demiyoruz. O bir seçenek olarak duruyor. Odaklandığımız alan menzili uzatılmış elektrikli motor" dedi. Bakan Işık'ın verdiği bilgiye göre, bu dört aracın prototipi ağustos ayında tanıtılacak. Gelecek yıl üretilecek filonun her türlü testleri yapılacak ve 2020'den önce seri üretim başlayacak. "Marka olacaksanız her segmente hitap etmeniz gerekiyor" diyen Bakan Işık, SUV, cip, sedan ve hatcback olacağını, dört modelle başlayacak olan üretimin daha sonra sürekli geliştirileceğini ifade etti. Filo üretiminden ne anlaşılması gerektiğine dair soruyu da Bakan Işık, "Tüm testlerin yapılabileceği kadar aracın üretilmesi" diye cevapladı. Daha önce yerli otoyu makam otomobili olarak kullanmak için sabırsızlandığını söyleyen Bakan Işık, "Siz de yerli otomobil kullanacak mısınız" sorusu üzerine, "Allah nasip ederse kullanacağım. Normal kullanım izni çıkarsa, filo üretiminden bir tanesini alıp makam aracı olarak kullanmak isterim" dedi. Bakan Işık, vergisel teşvik olup olmayacağına dair bir soruyu da "Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerini ortadan kaldırmayacak, bunlara bağlı kalacak şekilde mümkün olan her türlü destek ve teşvik olacak" diye cevapladı.
Türkiye

Bankacılık Sektörü Nisanda Kârını Yüzde 9 Artırdı 
Türk bankacılık sektörünün dönem net karı, nisan ayı itibarıyla yüzde 9 artışla 8 milyar 306 milyon lira oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık sektörünün Nisan 2015'e ilişkin konsolide olmayan ana göstergelerini açıkladı. Buna göre, Nisan 2015 döneminde Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 2 trilyon 178 milyar 972 milyon liraya yükseldi. Sektörün aktif toplamı, geçen yılın sonuna göre 184 milyar 655 milyon lira artış gösterdi. Söz konusu dönemde en büyük aktif kalemi olan krediler, 1 trilyon 355 milyar 824 milyon lira, menkul değerler ise 313 milyar 697 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçen yılın sonuna göre, sektörün aktif büyüklüğü ile krediler yüzde 9.3'er, menkul değerler de yüzde 3.8 arttı. Bankaların kaynakları içinde en büyük fon kaynağı durumunda olan mevduat, geçen yılın sonuna göre yüzde 8.9 artışla 1 trilyon 146 milyar 723 milyon lira oldu. Nisan 2015 döneminde sektörün dönem net karı 8 milyar 306 milyon lira olarak hesaplanırken, sermaye yeterliliği standart oranı ise yüzde 15.1 seviyesinde bulunuyor.
Milliyet

Japon Devlerinden Yozgat'a Kredi 
Türkiye'deki sağlık sektöründe önemli bir dönüşüm başlatan 'Kamu Özel İşbirliği -PPP' projesinin önemli aktörlerinden Rönesans Sağlık Yatırım (RSY), sağlıktaki atılımına Adana'dan sonra Yozgat ile devam ediyor. RSY, iş ortağı olarak seçtiği uluslararası yatırım fonları Meridiam Infrastructure, Sıla Grup ve Şam Yapı ile yürütülen çalışmaları tamamladığını açıkladı. Projenin finansal kapanış imza töreni için düzenlenen toplantıya, Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ve projenin iş ortağı kuruluşlarının yetkilileri katıldı. 475 yatak kapasiteli ve son derece donanımlı Yozgat Şehir Hastanesi projesinin yatırım maliyetinin 139 milyon Euro olarak açıklandığı toplantıda, bunun 111 milyon Euro'luk kısmı Japonya'nın iki önemli bankası Sumitomo Mitsui Banking Corp ve Bank of Tokyo Mitsubishi ile dünya devleri Siemens ve Intesa'dan temin edileceği vurgulandı. Projenin 2017'de tamamlanacağını belirten Kayaalp "Kamu-özel işbirliği modeli ile yapılacak projelerimiz için 2 milyar Euro'luk yatırım hedeşiyoruz" dedi. Kamil Yanıkömeroğlu da, Meridiam Infrastructure ile üstlendikleri 5 PPP projesinin yanı sıra açılacak yeni ihalelere de girerek 7 bin civarındaki mevcut yatak kapasitelerini ikiye katlamayı planladıklarını söyledi.
Star

Yatırım Zirvesi'nden 20 Milyar Dolar Çıktı 
AB ve BM'ye akredite olan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW Türkiye) ve AB Komisyonu ve Parlamentosu'na akredite Avrupa İşadamları Kulübü'nün birlikte düzenledikleri-İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi gerçekleşti. Yatırımcılar; yenilebilir enerji basta olmak üzere, inşaat, turizm, petrol, petrol taşımacılığı, turizm, tarım, teknoloji ve Ar-Ge gibi alanlarda 2017'ye kadar yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım fırsatı olduğunu ve bunun ivedilikle reel hale gelmesi gerektiğini belirttiler. Zirveye katılan yatırımcıların mesajları söyle: Avrupa İşadamları Kulübü Başkanı Zbigniew Roch: Güçlü bir ekonomi, dev projeler, büyük yatırımlar, müthiş dinamizm görüyoruz. Cp-Bau Baskanı Rolf Heinecke: Türkiye'de pek çok fırsat bulunuyor. Türkiye'de tek parti ve ekonomik başarı mutlaka devam etmelidir.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Oylarınızı Bölmeyin 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidarın elmasa, yakuta vergiyi sıfırladığını, kendisinin ise çiftçinin mazotunda vergiyi sıfırlayacağını belirterek, "İsrafta bunların eline su döken çıkmaz. Altın kaplama klozet kullanıyorlar. Sonra da, 'Emekliye iki maaş ikramiye vereceğim' dediğimde karşı çıkıyorlar" dedi. Kılıçdaroğlu, "Oylarınızı bölmeyin" çağrısı yaptığı Adıyaman, İstanbul Sultangazi ve Mersin'deki mitinglerinde özetle şunları söyledi: "Ankara'da oturan beyler, siz elmasta, yakutta vergiyi sıfırladınız. Bense çiftçinin mazotunda vergiyi sıfırlayacağım. Siz 'Yandaşa, saraya para var', emekliye gelince 'yok' diyorsunuz. Ben de vatandaşa, 'Tepkini sandıkta göster, yuh çekme' diyorum. 11 milyon emekliden tek fire istemiyorum. Onlar emeklinin sırtına biniyorlar, çantada keklik diye. Emekli kardeşim, hakkınızı CHP'den başka savunan yok. Oyunuzu istiyorum. Sorun Ankara'da oturan beylere; 13 yılda 17 milyon yoksul yarattılar, hiç mi düşünmediniz yoksulu? Hiç mi yüzünüz kızarmadı? Bilesiniz ki Türkiye'de eksik olan namuslu siyaset, her kuruş verginin hesabını vermekten kaçmayan siyaset. Türkiye'nin kavga etmeye zamanı yok. Büyümeye, huzura ve barışa ihtiyacı var. İsrafta bunların eline su döken çıkmaz. Altın kaplama klozet kullanıyorlar. Sonra da, 'Emekliye iki maaş ikramiye vereceğim' dediğimde karşı çıkıyorlar. O zaman siz de 7 Haziran'da onlara 'yok' deyiniz. Diyorlar ki Bağ-Kur emeklisine ikramiye yokmuş. Var kardeşim, var. Milletvekili emeklisine yok. Ben artık kavga istemiyorum. Bizim ne yapacağımızı anlatmak istiyorum. Kavgaya yeter diyelim. Gençler için çalışalım. Gençlere iş bulma vaadini gerçekleştirelim. Yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edelim. Hiçbir meydana yasak gelmeyecek. Meydanlar özgür olacak. 13 yılda yoksulluğu ve işsizliği bitirmediysen halk için çalışmamışsın demektir. Onların yaptığını yapmayacağım. Kendim ve akrabalarım için çalışmayacağım. Sabahın 6'sında oğlumu arayıp 'paraları sıfırla' demeyeceğim. Sizler de oylarınızı bölmeyin. Beni işverenlere şikâyet ediyorlar. Neymiş asgari ücreti 1500 TL yapacakmışım. Yapacağım. Sen şikâyet edeceğine kendin söylesene. 'Ben karşıyım' de. Ya adam gibi sözünün arkasında dur ya da 'Kılıçdaroğlu doğruyu söylüyor de. Ben artık sokaklarda çatık kaşlı insanlar değil, güler yüzlü insanlar istiyorum. Bunun için çalışacağım. Bunlar yoldan çıktı. Ne söylediklerini bilmiyorlar. Ya israf konusunda örnek veriyorlar. Örnek vereceksen Papa'yı değil, Hz. Muhammed'i göstereceksin. Onun mütevazi yaşamını göster. Onun için dindar kardeşlerime sesleniyorum. Çıkın bu sefer artık, 'İnancımı sömürenin değil doğrunun yanında olan Kılıçdaroğlu'nun yanında yer alacağım' deyin.
Hürriyet

İmralı'dan Günübirlik Çıkardın Mı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirerek, "Yine zıvanadan çıktı, aklıyla arasını açtı" dedi, İmralı ve PKK ile ilgili iddiaları içeren 5 soru yöneltti. Seçim çalışmalarına Elazığ ve Malatya'da devam eden Bahçeli, özetle şunları söyledi: Erdoğan israf, itham, inkâr ve iftiradır. Dün yine zırvalamış, hezeyana batmış, zıvanadan çıkmıştır. Erzurum'da milliyetçilik postuna bürünebilmek adına asıl yüzünü saklamak için olağanüstü gayret sarfetmiştir. Şahsıma ve partimize ağza alınmadık hakaretler sıralamıştır. Erdoğan aklıyla arasını açmış, klinik bir vaka haline gelmiştir. Güya ben demişim ki, HDP Meclis'e girmezse ülkede kaos olur, erken seçime gidilir. 29 Mayıs günü Erzincan'da, Erdoğan'dan bunu ispatlamasını istemiştim. Pişkince ahlaksız iddiasını sürdürüyor. Bak Sayın Erdoğan, MHP Genel Başkanı olarak, bölücü HDP'nin Meclis'e girmediği takdirde kaos olur türünden bir beyanatım varsa ve sen bunu somut şekilde açıklayamıyorsan, alçaksın, şerefsizsin. Sende şeref ve mertlik işportaya düşmüş, hurdaya çıkmış. Elazığ'dan Erdoğan'a bazı sorularım olacaktır: Bir, İmralı canisiyle mektuplaştın mı? Öcalan canisinin İmralı Adası'ndan günübirlik giriş-çıkışlarına onay verdin mi? Ve şahsen temas kurdun mu? İki, Kandil'deki PKK'lılara dinlenmesin diyerek kriptolu telefon gönderdin mi? Terör baronlarıyla telefon görüşmeleri yaptın mı? Üç, Bülent Arınç'a yönelik düzmece suikast iddiasından sonra, girilen kozmik odalardan gasbedilen devlet sırları, en mahrem bilgiler kimlerin eline geçti? Şu anda Türkiye'nin güvenlik kartları hangi mihrakların elindedir? Dört, KCK'nın kuruluşunda katkın ve dahlin var mı? Beş, PKK ve HDP'ye başkanlık karşılığında federasyon ümidi verdin mi? Daha sorularımız vardır. Fakat Erdoğan'a şimdilik bunlar yetecektir. Çok yakında eski günlerini mumla arayacaktır. Ve günü geldiğinde ya kaçacak ya da adalete hesap verecektir."
Hürriyet

Muhalefetin Arkasındaki Paralel Çete İntikam Peşinde 
AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri kapsamında Zeytinburnu kent meydanında halkla buluşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "CHP'ye dönüp, 'Tek parti zihniyeti bitti artık milli irade devri' diyecek miyiz? MHP'ye dönüp, 'O milliyetçilik sadece İç Anadolu'da, Karadeniz'de değil, Türkiye'nin her yerinde al bayrağı dalgalandırmakla olur' diyecek miyiz?" diye konuştu. Davutoğlu, 7 Haziran'ı, Türkiye, bölge, uluslararası sistem için bir "kader", "dönüm noktası" seklinde tanımlayarak, söyle devam etti: MHP, CHP, HDP perde gerisinden temaslar halinde. HDP 'CHP ile koalisyon yapabilirim' diyor. 'MHP gelse de çözüm süreci devam eder' diyor. CHP, HDP'ye pas atıyor 'Diyanet'i kaldıracağım' diyor. HDP 'Biz de kaldıracağız' diyor. Siz bunlara izin verir misiniz? Bunların arkasında da paralel çete, bunları organize ederek, intikam pesinde. Öyle bir tablo var ki artık hepsi beraber. Pensilvanya'ya vuruyorsun, ses CHP'den çıkıyor. CHP'ye vuruyorsun HDP'den çıkıyor. HDP'ye vuruyorsun MHP'den çıkıyor. Hepsi bir cephe olmuş AK Parti'nin karsısında, yürüyüşümüzü durdurmak istiyor. 3 legal parti bir yerde, onları destekleyen 3 tane de paralel yapı, Pensilvanya, Kandil ve DHKP-C bir yerde. Bu 6'lı çeteye 7 Haziran'da milli irade dersi verecek._ 12 yıllık birikim üzerinden, 2023'te Cumhuriyetimizin 100. yılına yürürken hep beraber küresel bir güç olan yeni Türkiye'yi inşa edeceğiz.
Akşam

DÜNYA 

BM: Silah Kime Giderse Gitsin Karşıyız 
Birleşmiş Milletler'den (BM), Cumhuriyet gazetesinin MİT TIR'larıyla mühimmat taşındığına ilişkin yayınlanan görüntülerle ilgili olarak, "Hangi taraf olursa olsun, hiç bir şekilde Suriye'de savaşan gruplara silah yollanmasına karşıyız" açıklaması geldi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye sorununda BM'nin genel tavrının belli olduğunu ve olayın barış odaklı çözümden yana olduğunu söyledi. Öte yandan Paris'te IŞİD'le mücadele konusunda düzenlenen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı toplantının ardından, ev sahibi Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'a Cumhuriyet gazetesinin haberi soruldu. Fabius, "Fransa için ve meslektaşım (ABD Dışişleri Bakan Yardımcısını göstererek), düşmanımız olan IŞİD'e silah gönderme gibi bir durum söz konusu olamaz. Kaldı ki bu terörist olduğu kabul edilmiş bir grup" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Mursi'nin Davası 16 Haziran'a Ertelendi 
Mısır'da demokratik seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 121 kişi hakkında, idam kararıyla ilgili görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen "hapishaneler baskını" ve "casusluk" davasının duruşması dün yapıldı. Mursi, hakkında daha önceden verilmiş idam kararının okunması eşliğinde salona getirildi. Mahkeme heyeti, kararın açıklanmasının beklendiği duruşmada, "kendilerine yeni ulaşan, müftünün görüşünü değerlendirmek için" nihai kararın açıklanmasının 16 Haziran'a ertelendiğini duyurdu. Heyet, müftünün idam konusundaki görüşüne ilişkin açıklama yapmadı. Mursi, 2011 yılında Hüsnü Mübarek'in devrilmesi sırasında hapisten kaçmakla itham ediliyordu.
Türkiye

Paris Konferansından Irak'a 'Tam Destek' Kararı Çıktı 
Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu Küçük Grup Bakanlar Toplantısı'nda Türkiye dahil 20 ülkenin bakanları bir araya geldi. Toplantı öncesi basına açıklama yapan Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, IŞİD terör örgütünün ilerleyişinin 'küresel toplumun başarısızlığı' olduğunu söyledi. IŞİD'e katılmak için Irak'a giden yabancı savaşçıların sayısının hiç olmadığı kadar arttığının altını çizen Abadi, "Uluslararası toplumun; Suudi Arabistan, Körfez, Mısır, Suriye, Türkiye ve Avrupa'dan neden bu kadar teröristin geldiğini açıklaması gerekmektedir" dedi. Toplantı sonucunda "Irak'a tam destek" kararı çıktı. Yapılan yazılı açıklamada, Bağdat yönetiminin Ramadi'yi IŞİD'den geri almak için sunduğu acil durum planının koalisyon tarafından benimsendiği belirtildi. Toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken da, Irak'ın silah satın almasının kolaylaştırılacağını belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Toplantıda, şu an IŞİD'le mücadelede mevcut durumun ve katedilen mesafenin konuşulduğunu anlatan Çavuşoğlu, özellikle yabancı savaşçılarla ilgili iyi bir işbirliğinin yakalandığına dikkati çekti. Bakan, hava saldırılarıyla IŞİD'in durdurulamayacağını tekrar güçlü şekilde vurguladıklarını belirterek, Suriye'deki rejimin havadan IŞİD'e destek verdiğini, koridor açtığını söyledi.
Milliyet

DEAŞ'la Mücadelede Herkes Türkiye'ye Teşekküre Başladı 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son zamanlarda uluslararası boyutta Türkiye'ye yönelik bir kampanya yürütüldüğünü ve Paralel Yapı'nın da bu kampanyanın taşeronluğunu yaptığını söyledi. Uluslararası DEAŞ toplantısına katılmak üzere geldiği Paris'te özel bir röportaj veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bayırbucak Türkmenleri'ne giden silahlarla ilgili haberlere ilişkin sorumuzu yanıtlarken 'Türkiye karşıtı çabaların beyhude girişimler olduğuna' dikkat çekti. DEAŞ ile yeterince mücadele edilmediği, kapsamlı ve etkili bir mücadele verilmediği yönünde bir kampanya yürütüldüğünü söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin yabancı terörist savaşçılara karşı attığı adımları hatırlattı. 1300 yabancı terörist savaşçının sınır dışı edildiğini ve 14 bin kişiye giriş yasağı konduğuna dikkat çekti. Başta yabancı terörist savaşçıların geldiği ülkeler olmak üzere diğer ülkelerin DEAŞ'a katılımı durdurmak üzere ne yaptıklarını sorgulayan Çavuşoğlu, "Herkes Türkiye'ye teşekkür etmeye başladı. Türkiye DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonda yabancı savaşçı teröristlerle ilgili komisyonun eş başkanlığını yapıyor" dedi. Türkiye'yi teröre destek veren ülke olarak Lahey'e şikayet etme arzusunda olan çevrelerin olduğunu ve 'Paralel Çete'nin buna taşeronluk yaptığını kaydeden Çavuşoğlu, "Beyhude çabalar bunlar, sonuç elde edemeyecekler" dedi. Çavuşoğlu, "DEAŞ en çok bizi tehdit ediyor, buna rağmen DEAŞ'la mücadele bahanesiyle organize bir şekilde Türkiye'yi köşeye sıkıştırma çabaları ve kumpaslar var. Medyada, think tank kuruluşlarında böyle çabalar var. Taşeronu ise Paralel Yapı. Paralel Çete, yurt dışında Türkiye karşıtı lobilerle iş birliği yapıyor" diye konuştu. Mevlüt Çavuşoğlu, seçim öncesi bu tür girişimlerin arttığına dikkat çekti.
Star

'Kurtarın' Çığlıkları! 
Çin'in Nanjing kentinden Chongqing şehrine doğru seyir halinde olan ve yasları 50 ila 80 arası değişen 458 turist yolcuyu taşıyan bir gemi, Hubei vilayetinin Jianli bölgesinde battı. 534 kişi kapasiteli Dongfangzhixing (Doğu Yıldızı) adlı feribotun şiddetli fırtınaya yakalandığı ve kısa sürede sulara gömüldüğü açıklandı. Gemiden 13 kişi kurtarılırken 5 kişinin de cesedine ulaşıldı. Kurtarılan yolcular arasında kaptan ve geminin başmühendisi de bulunurken gözaltına alınan ikili, geminin aniden hortuma yakalandığını ve çok kısa süre içinde battığını söyledi. Kazanın yaşandığı noktada su derinliğinin 15 metre civarında olduğu bildirildi. Çin devlet televizyonu arama kurtarma ekibinin, alabora olan gemide sıkışan yolcuların yardım çığlıklarını duyduğunu aktardı. Devlet radyosu geminin iki dakika içinde battığını duyurdu.
Akşam

SPOR 

Geçtiğimiz yılın transfer şampiyonu Trabzonspor, yeni sezona da hızlı girdi. İlk olarak kulübün sportif direktörlüğüne Süleyman Hurma'yı getiren bordo-mavililer Kayserispor'dan Hakan Arıkan, Okay Yokuşlu ve Alper Uludağ'ın transferini bitirmişti. Hurma'nın asıl en önemli icraatı ise Sevilla'yla Avrupa Ligi kupasını havaya kaldıran Stephane Mbia oldu. Kamerunlu oyuncuyla hemen hemen her konuda anlaştıklarını, arada küçük pürüzlerin kaldığını belirten Hurma, "Mbia, Trabzonspor'a hayırlı olsun. Bundan sonraki transferlerimiz de en az Mbia kalitesinde olacak" müjdesini verdi. Trabzonspor'un bundan sonraki hedefinin Schalke'nin Avusturyalı sol kanat oyuncusu Christian Fuchs olduğu öğrenildi. Fuchs'la ilgili iddiaları Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu da doğruladı. Trabzon Haber'e konuşan Hacıosmanoğlu, transfer gelişmeleriyle ilgili önemli bilgiler verdi. Fuchs'un listelerinde olduğunu söyleyen bordo-mavili kulübün başkanı, "Bu transferi bitirmek için çalışıyoruz. Onu sol tarafa, Şener'i de sağ tarafa düşünüyoruz. Bunu başardığımız an kanatlarımız taş gibi olacaktır. Fuchs çok iyi bir oyuncu. Taliplileri de çok. Belli bir aşamaya geldik. İnşallah kamuoyuna bu oyuncu ile ilgili sevindirici haberi vereceğiz' diye konuştu. İtalya liginde top koşturan Belfoid'in de listelerinde olduğunu doğrulayan Hacıosmanoğlu, "O oyuncu bizim ikinci alternatifimiz. Eğer düşündüğümüz oyuncuyu alamazsak, o zaman onun için harekete geçebiliriz" dedi.
Türkiye

2014-15 sezonunun son kupası sahibini buluyor. Bu sezon 53.'sü verilecek olan Türkiye Kupası'nın finalinde bu akşam Bursaspor ile G.Saray kozlarını paylaşacak. Bursa Atatürk Stadı'nda saat 20.30'da başlayacak maçı hakem Bülent Yıldırım yönetecek. Şampiyon G.Saray sezonu çifte kupayla kapatmak, Bursa da Avrupa hesapları yaptığı sezonda evinde oynanacak kupayı müzesine taşımak istiyor. G.Saray, bugüne kadar çıktığı 20 finalde 15 şampiyonluk elde etti ve ülkenin bu kupayı en çok kazanan takımı unvanını taşıyor. Bursaspor ise daha önce 5 kez final oynadığı kupayı bir kez kazandı ve kendi sahasında oynayacağı finalde ikinci kez gülmek istiyor.
Türkiye

İsmail Kartal'ın ayrılmasından sonra teknik direktör arayışlarına başlayan Fenerbahçe, sürpriz şekilde gündeme gelen Patrick Vieira ile pazarlıklarını sürdürüyor. Manchester City'nin altyapı gelişim direktörü olan Fransız hoca ile görüşmeleri bizzat sportif direktör Giuliano Terraneo yürütüyor. İngiliz kulübüyle 1 yıllık daha sözleşmesi olmasına karşın A takım seviyesinde teknik direktörlük yapmak isteyen Viera'nın Kanarya'nın teklifine sıcak baktığı kaydedildi. City'de yıllık 1.5 milyon sterlin kazanan 38 yaşındaki teknik adamın Terraneo ile tekrar görüşüp son kararını vereceği bildirildi. Bu arada; Fener'in ısrarcı olması üzerine Newcastle'ın Viera'yı hoca adayları listesinden çıkardığı ortaya çıktı. Sarı-Lacivertliler'in listesinde Luciano Spaletti, Roberto Di Matteo, Jorge Jesus ve Unai Emrey gibi ünlü isimler de bulunuyor. Sevilla Başkanı Castro ise "Emery hiçbir yere gitmeyecek" dedi.
Star

Beşiktaş ilk transferini yaptı. Siyah-Beyazlılar, daha önce anlaşma sağladığı Dusko Tosiç'i sağlık kontrolünden geçirdikten sonra 2+1 yıllık sözleşme imzalandı. Gençlerbirliği ile sözleşmesi sona eren 31 yaşındaki Sırp sol bekin alacağı ücret de Kamu Aydınlatma Platformu'na bildirildi. Tosiç'in 2015-16 sezonu için 900, 2016-17 sezonu için 950 bin euro garanti para ve 10 bin euro maç başı alacağı kaydedildi. Sırp oyuncunun ikinci sezonunda 35 resmi maçta süre alması durumunda kontratının 1 yıl daha uzayacağı belirtildi. Bu durumda Tosiç'e yine 950 + 10 bin euro ödenecek. BJK TV'ye konuşan Tosiç "Türkiye'deki ilk sezonumda Beşiktaş'tan teklif almıştım. Şimdi yeniden geldi ve amacıma ulaştım. Beşiktaş'a gelmemde taraftarların coşkusunun büyük önemi var" dedi; Türkçe "3 yıl bekledim. Umarım iyi oynarım ve şampiyon oluruz" şeklinde konuştu.
Star

65. FIFA Kongresi'nde yeniden başkan seçilen Sepp Blatter, görevinden istifa etti. 79 yasındaki başkan, kararını Zürih'te düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı: "Görevim herkes tarafından desteklenmiyor. Yeni başkanı seçmek için herkesi olağanüstü kongreye çağırıyorum FIFA yetkililerinin yolsuzluk iddiasıyla tutuklanması bu kararımda etkili oldu. FIFA ve çıkarlarına çok bağımlıyız FIFA'nın derin bir revizyona ihtiyacı var. Bu nedenle istifa ediyorum. Yeni başkan için kongre kararı alacağım."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme