6 Haziran 2015 Cumartesi

06.06.2015 Genel Gündem06.06.2015

GÜNDEM

Son Gün İzni
Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK), siyasi parti mitinglerinin bu akşama kadar televizyon ve radyolardan yayınlanmasına olanak veren kararı şöyle duyurdu: "Seçim dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esasları Yüksek Seçim Kurulu düzenler. YSK, TRT ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim döneminde uyacakları yayın ilkelerini belirlemiş ve duyurmuştu. YSK, 4 Mart 2015 tarihli kararında 'Siyasi partiler veya adayların, oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri' belirtilmiştir. 19 Nisan kararında, 'Medya hizmet sağlayıcılarının, seçim sürecinin başlangıcı olan 10 Mart 2015 tarihinden oy verme gününden önceki 24 saate kadar (5 Haziran 2015, saat 24.00) olan sürede siyasi reklam yayınlayabilecekleri' ifade edilmiştir. 2 Haziran kararında ise miting yayınlarının 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00'e kadar yayınlanabileceği belirtilmiştir. YSK'nın söz konusu kararlarından görüleceği üzere, yayın yasakları 5 Haziran 2015 Cuma gecesi saat 24.00'ten itibaren başlayıp, oy verme günü olan 7 Haziran 2015 Pazar günü YSK tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması, yayın yasağı kapsamındadır. Miting yayınları ise 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00'e kadar yapılabilecektir." Bu arada YSK dün vatandaşlara bilgi vermek üzere sanal oy verme ve sandık işlemi yaptı. YSK görevlileri, medyanın önünde oy verme, sayım ve döküm sandık başı iş ve işlemleri konusunda örnek uygulamaları gösterdi. Seçim günü vatandaşların dikkat etmesi gereken konuları tek tek sıralayan Yenimahalle İlçe Seçim Müdürü Mustafa Karabulut, "Vatandaşlara öncelikle kimlik belgesiz oy kullandırılmayacak. Fotokopi kimlikle oy kullandırılmaz. Hiç kimse bir başkasının yerine oy kullanamaz. Olmazsa olmaz iki maddemiz var. Biri, seçmen bilgi kâğıdı yanında olmalı. Diğeri de nüfus müdürlüklerinden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği bulunmalı.Vatandaş TC kimlik numarası olmayan bir kimlikle gelirse, oy kullandırılmaz" dedi. Karabulut, sandık kurulu başkanlarını da "Yaşlı ya da özürlü vatandaşlara sandık kurulu başkanları yardım edemezler. Yanlarında kabine giremezler. Bu vatandaşlara ancak başka bir seçmen yardımcı olabilir. Bir seçmen de ancak bir seçmene yardım edebilir" diye uyardı.
Hürriyet


Abd'den İfade Özgürlüğü Uyarısı
ABD Dışişleri Bakanlığı Stratejik İletişim Başdanışmanı Marie Harf'a günlük basın toplatısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili olarak, "Bir müttefik ülkenin liderinin Amerikan medyası hakkında konuşmasına ilişkin herhangi bir yorumunuz var mı?" sorusu yöneltildi. Bunun üzerine Harf, Türkiye'de hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden kaygı duyduklarını belirtti. diken.com.tr'nin haberine göre Harf, "Konu gazetecilere gelince, elbette ki ABD düşünce özgürlüğünü destekler. Biz Türkiye'de hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden kaygı duyuyoruz. Bunu uzun zamandır dile getirmekteyiz. Türk yetkilileri, yargı bağımsızlığı da dahil olmak üzere demokratik değerleri korumaya, medya ve bilgiye erişim de dahil olmak üzere ifade özgürlüğünü korumaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. Ayrıca Harf, "Erdoğan'ın, Ermeniler, eşcinseller ve gazeteciler için kullandığı olumsuz nitelemeleri kınıyor ya da eleştiriyor musunuz" sorusunu "Kesinlikle" diye yanıtladı.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 100, 1515-100, 2470
ABD Doları 2, 6579-2, 6598/ Euro 2, 9547-2, 9587/İngiliz Sterlini 4, 0575-4, 0673                  

Önüm Arkam Sağım Solum Avm
Türkiye'de Alışveriş Merkezi (AVM) fazlalığı var mı? Hangi şehirde kaç AVM açılacak? Kaç AVM fonsiyonunu yitirdi? Bu sorulara cevap vermek için AVM'leri mercek altına alan değerleme kuruluşları EVA Gayrimenkul ve Akademetre, Türkiye'nin AVM haritasını çıkardı. 'Türkiye AVM Potansiyel Analizi 2015-2017' raporuna göre 2009'da 20.6 milyar TL olan AVM cirosunun 2015'te yüzde 7.9 büyümeyle 89.6 milyar TL'ye, 2016'da yüzde 18.1 büyümeyle 105.8 milyar TL'ye, 2017'de ise yüzde 12.7 büyümeyle 119.2 milyar TL'ye ulaşacağı belirtiliyor. Rapora göre 2014'te 57 şehirde AVM bulunurken, 2017'ye kadar bu sayıya 4 kent daha ekleniyor. Ancak bugünkü planlamalara bakılırsa 2017'de 20 şehirde hâlâ AVM olmayacak. AVM'lerin kronolojik gelişimine bakıldığında 1995 yılında 12 olan AVM sayısı, 2011 yılında 264'e, 2014 yılında 345'e yükseldi. 2015 Mayıs ayı itibariyle 349 olan AVM sayısının ise 2015 sonunda 411'e, 2016'da 444'e, 2017'de 454'e yükseleceği öngörülüyor. Son üç yıllık arnalizlere bakıldığında ise sektörün hem alan hem de adet bazında ortalama yüzde 10 büyüdüğü belirleniyor. 2005 yılında Türkiye genelinde kiralanabilir AVM alanı 2 milyon 94 bin 19 metrekareyken, oran 2010 yılında 6 milyon 533 bin 481 metrekareye, 2014'te 10 milyon 18 bin 197 metrekareye, 2015 mayıs itibariyle 10 milyon 100 bin 556 metrekareye yükseldi. 2017'de 13 milyon 941 bin 534 metrekare kiralanabilir alana ulaşılması öngörülüyor. AVM'lerin kiralanabilir alanlarında İstanbul, Ankara ve İzmir başı çekiyor. 2015 Mayıs verilerine göre İstanbul 4 milyon 144 bin 386 metrekare ile yüzde 42, Ankara 1 milyon 292 bin 993 metrekare ile yüzde 12, İzmir 456 bin 848 ile yüzde 6 paya sahip üç büyük şehir kiralabilir alanın yüzde 60'ına ev sahipliği yapıyor. İstanbul'da Anadolu yakasında 30, Avrupa yakasında 82 olmak üzere 112 AVM faaliyet gösteriyor.
Hürriyet

Otoyola Servet
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 5 milyar dolarlık kredi sözleşmesiyle İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nin tüm dış finansman ihtiyacının karşılandığını belirterek, sözleşmenin, Türkiye'de bugüne kadar altyapı proje finansmanı alanında sağlanan en büyük kredi tutarı olarak da tarihe geçtiğini bildirdi. Bünyesinde dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün de yer aldığı İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun, İstanbul'u Yalova, Bursa, Balıkesir ve Manisa üzerinden İzmir'e bağlayacağını anlatan Bilgin, "8 Türk bankasının (Akbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası yurtdışı şubeleri) ve Deutsche Bank'tan oluşan 9 banka ile imzalanan yaklaşık 5 milyar dolar tutarında kredi anlaşmasıyla projenin tüm dış finansman ihtiyacı karşılanmış durumdadır" dedi. Bilgin, 433 kilometre otoyolun finanse edilmesini sağlayan bu sözleşmenin, Türkiye'de bugüne kadar altyapı proje finansmanı alanında sağlanan en büyük kredi tutarı olarak da tarihe geçtiğini belirterek, Türkiye'ye ve güçlü Türk ekonomisine güvenin bir göstergesi olan sözleşmenin aynı zamanda, Türkiye'de geleceğe yönelik düzenlenen ulaşım politikasının da ana omurgalarından birinin oluşturulmasında önemli katkı sağladığını ifade etti. İstanbul-İzmir arasında karayolu ulaşımını 3.5 saate düşürecek söz konusu projenin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü hizmete girdiğinde 1-1,5 saatlik ulaşım süresi 6 dakikaya inecek. Projenin en önemli geçiş noktası olan ve Dilovası ile Hersek arasına inşa edilen İzmit Körfez Geçisi Köprüsü tamamlandığında, 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü ve aynı zamanda bin 550 metrelik orta açıklığıyla da dünyanın 4. büyük asma köprüsü unvanına sahip olacak.
Hürriyet

Koordinatları Alalım Masrafa Ortak Olalım
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz altından geçerek Trakya'ya gidecek olan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde Gazprom'dan hattın koordinat bilgilerinin gelmesinin beklendiğini, bu konudaki izinlerin tamamlanması ve müzakerelerin sonuçlanmasıyla Rusya'nın ay sonuna kadar birinci hattın inşaatına başlayabileceğini söyledi. Partisinin üç dönem kuralı nedeniyle bu ayki seçimde aday olamayan Yıldız, Reuters'ın sorularını yanıtlarken, "Eskiden Karadeniz'in doğusundan çıkıp batısına girecek olan hattın koordinat ve izinleri Rusya tarafından alınmıştı ama şimdi 190 kilometre olacak ve Trakya'ya girecek olan hattın güzergahının koordinatları ile ilgili izin alınması gerekiyor" dedi. Rusya, Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Akım Projesi'ni geçen yıl iptal ederek Ukrayna'yı baypas eden, Karadeniz'den Trakya'da karaya çıkacak 4 hatlı 63 milyar metreküplük projeyi gündeme getirdi. Hattın bu kısmıyla ilgili şartların yerine getirilmesi durumunda gerekli izinlerin verileceğini kaydeden Yıldız, "Rusya'dan koordinatların tekrar tespitini ve tadilatını istedik. O koordinatlar geldiği takdirde ve halen devam eden müzakerelerde mutabakat sağlandığı anda projenin birinci hatlarıyla ilgili Rusya bu ayın sonuna kadar inşaata başlayabilir" dedi. Yıldız, Batı Hattı ile Ukrayna üzerinden gelen 14 milyar metreküplük gazın 15.75 milyar metreküp olarak yeni hattan geleceğini kaydederek, "Türkiye yeni bir gaz anlaşması yapmış olmayacak. Eski hattını yenilemiş olacak" dedi. Türk Akımı Hattı'nın Trakya'ya girecek bölümüne dair proje şirketi kurulacağını kaydeden Yıldız, şöyle devam etti: "Biz gazın ortaklığı ve sahipliğini düşünüyoruz. Bunun için mekanizmayı çok doğru kurgulamamız lazım. 'Bir ülke gelsin ve gaz transit olarak geçsin' değil. Masraflara da ortak olmayı düşünüyoruz." Türk Akımı Projesi'nde diğer 3 hat için Avrupa'nın Rusya'ya gaz siparişi vermesi gerektiğini kaydeden Yıldız, "Konu Avrupa Birliği (AB) ve Rusya arasında" dedi.
Milliyet

Emlak 'Seçim'ini Yaptı
Yarın yapılacak seçimlerden önce gayrimenkul piyasasında nabız tutan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş., gayrimenkul sektöründe hareketli günlerin sürdüğü sonucuna ulaştı. Buna göre ticari gayrimenkullerde bir durgunluk olmasına rağmen konut piyasasında yatırım ve satışlar tüm hızıyla devam ediyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç, "Özellikle büyükşehirler ve merkezi lokasyonlardaki projeler seçim sonucunu beklemeden sürüyor" dedi. Seçim sonrasında ise ekonomik istikrarın devamıyla sektörün hareketliliğini koruyacağını vurgulayan Boztunç, "Bununla birlikte fiyatlarda bir artış olması muhtemel. Ekonomik açıdan istikrar devam etmezse yatırımlar ve gayrimenkul fiyatları da bundan aynı derecede etkilenecektir. Proje yatırımı anlamında çok sayıda fizibilite danışmanlığı yapıyoruz. Bunlardan bazıları ruhsatlarını alarak inşaat ve satışa başladı. Özellikle merkezi lokasyonlardaki projeler seçim sonucunu beklemeden projelerini sürdürüyor. Bunlardan bazılarının satış oranlarına baktığımızda çok başarılı bir grafik yakalandığını görüyoruz" diye konuştu. Boztunç, nisan ayında konut satışlarının yüzde 42.7 oranında arttığını hatırlatarak, şu yorumu yaptı: "İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 96.5 oranında arttı. 2013, 2014, 2015 yıllarının ilk 4 ayı analiz edildiğinde, bu yılın ilk 4 aylık döneminde 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 22, 2013 yılının aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 13'lük bir artış tespit edilmiştir. 2014 yılı ilk 4 ayında ipotekli satışların toplam satışlara oranı yüzde 30 düzeyindeyken, 2015 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 39'a ulaştı."
Milliyet

475 Bin Öğretmen Aldık, Ağustosta 500 Bin Aşılacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde 475 bin öğretmen istihdam edildiğini, ağustos'ta yapılacak alımla birlikte bu sayının yarım milyonu aşacağını bildirdi. FOX TV'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek "Başbakan Ahmet Davutoğlu size, 'Mehmet, ben emekliye 2 maaş ikramiye vermek istiyorum, bana bir formül bul' dese, bulamaz mısınız?" sorusu üzerine Şimşek, bunun üç türlü formülü olduğunu söyledi. İlkinin, Merkez Bankası Kanunu'nu değiştirip, bara basmak olduğunu belirten Şimşek, bunun da enflasyona, liranın değer kaybetmesine ve sonuçta kaşıkla verilenin kepçeyle geri alınması anlamına geleceğini ifade etti. İkinci formülün de bütçe açığını patlatmak olduğunu anlatan Şimşek "Türkiye'nin borcu artar, vergi gelirleri faize gider. Üçüncü seçenek ise evet, verirsiniz ama 70 milyar liralık yeni vergi artışına gidersiniz, faturayı tüm millete çıkarırsınız. Bunun dışında yoktan var etmek sadece yüce Allah'a aittir" diye konuştu. Araç saltanatı iddialarına ilişkin de Şimşek, kızının hasta olması nedeniyle sürekli Ankara- Gaziantep arası seyahat ettiğini, bu seyahatlerinde her zaman Anadolu Jet'in tarifeli uçağını kullandığını kaydetti. Şimşek, "Bu bir İkincisi, CHP araç saltanatı edebiyatı yapıyor ama işçinin promosyon parasıyla Muğla Belediye Başkanı gitti, 330 bin Euro'ya araba aldı" dedi. "Atanamayan öğretmenlerin sorunu nasıl çözülecek?" sorusu üzerine de Şimşek önümüzdeki iki yıl içinde öğretmen açığının tamamını kapatacaklarını söyledi.
Star

Komşu'dan Zambiya Taktiği
İflasın eşiğindeki Yunanistan, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) dün ödemesi gereken 300 milyon euroyu yatırmadı ve Haziran sonunda 1.6 milyar euroluk 4 taksidi tek seferde ödeyeceğini bildirdi. IMF Sözcüsü Gerry Rice, Yönetim Kurulu'nun 1970'lerde aldığı bir kararla, aynı ay içinde birden fazla ödemesi olan ülkelerin, taksitlerini tek seferde ödeyebildiğini belirtti. IMF'ye borçlarını bu şekilde ödeyen son ülke, 1980'lerin ortalarında taksitlerini birleştiren Zambiya olmuştu. Yunanistan'ın toplam 1.6 milyar euroluk borcunu ödemesi için 30 Haziran'a kadar süresi bulunuyor. Bu tarihte Avrupa Birliği ve IMF'nin Yunanistan'a sağladığı kurtarma paketinin süresi doluyor. Yunanistan'ın Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Dimitris Stratoulis de uluslararası kreditörlerin reform karşılığında mali yardım anlaşması için taleplerini yumuşatmamaları durumunda ülkenin sol eğilimli hükümetinin erken seçim kararı almak zorunda kalabileceğini belirtti. Yunanistan'da iktidardaki Syriza partisinin aşırı solcu kanadından olan Stratoulis'in görüşlerinin partinin ne kadarını temsil ettiği net olmasa da kreditörlerin sundukları planın derinlerde yarattığı kızgınlığı ve Syriza'nın bu öneriyi kabul etmemek için alternatif yollar arayabileceğine dair bir sinyal olarak görüldü.
VatanDÜNYA

Başbakana Yolsuzluk Soruşturması
Bir süredir yolsuzlukla ilgili olaylardan üst düzey isimlerin tutuklandığı Romanya'da son olarak Başbakan Victor Ponta'ya sahtecilik, vergi kaçırma, para aklama ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar yöneltildi. Yolsuzlukla Mücadele Kuruluşu'na (DNA) bağlı çalışan savcılar, Ponta'nın söz konusu suçlardan şüpheli olduğunu açıkladı. Kendisi de hukukçu olan ve 1998'den 2001'e kadar Adalet Yüksek Mahkemesi'nin yolsuzlukla mücadele bölümünde savcı olarak görev yapan Ponta dün sabah savcılığa gitti. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Romen lider, "Buraya normal bir insan olarak geldim. Onlara herhangi bir ifade vermedim" dedi. Basın mensuplarının istifa edip etmeyeceği sorusunu ise "Burada politika yapılmaz" diyerek geçiştirdi. İngiliz yayın kuruluşu BBC, DNA soruşturmasının Ponta'nın annesine, kız kardeşine, eniştesine ve kayınpederine kadar uzandığını öne sürdü. Gelişmeler üzerine Sosyal Demokrat Parti'nin (PSD) lideri olan Ponta'ya, merkez sağcı bir politikacı olan Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'ten 'istifa et' çağrısı geldi. Iohannis, soruşturma açılması sonrası Ponta ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Iohannis, "Suç şüphelisi bir başbakanın Romanya için imkansız bir durum oluşturduğu görüşündeyim. Cezai soruşturma Romanya Başbakanlığı kurumuna yakışmayan bir lekedir. Başbakan Victor Ponta'nın istifa etmesinin yerinde olacağı kanısındayım" dedi. Liberal Partili Iohannis, geçtiğimiz yıl cumhurbaşkanlığı seçimini Ponta'ya karşı kazanmıştı. Ponta, yaptığı açıklamada kendisini başbakanlığa parlamentonun getirdiğini ve yine ancak parlamentonun koltuğundan indirebileceğini kaydetti. Romen Başbakan "DNA savcısının meclisin, hükümetin ve bu ülkenin vatandaşlarının üstünde olduğunu kabul edemem. Aksi halde bu diktatörlük demektir ve 1989 devriminden 25 yıl sonra hepimiz için bir hata olacaktır" ifadelerini kullandı. Başbakan hakkında soruşturmanın yapılabilmesi için parlamentonun dokunulmazlığını kaldırması gerekiyor.
Hürriyet

Merkel: Rusya G-8'e Halıhazırda Dönemez
Dünyanın en sanayileşmiş 7 ülkesi ABD, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya'nın oluşturduğu G-7 Zirvesi yarın başlıyor. İki gün sürecek zirveye ev sahipliği yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'nın bu toplantılara dönüşünün hali hazırda mümkün olmadığını söyledi. Almanya Başbakanı öte yandan "Suriye'deki durum gibi bazı krizleri Rusya'nın katılımı olmadan çözemeyiz" diye de ekledi. Geçen yıl Belçika'da düzenlenen G-7 zirvesi, bu yıl 7-8 Haziran'da Almanya'nın başkanlığında ülkenin güneyindeki Bavyera'nın Garmisch-Partenkirchen kasabasında bulunan Elmau Şatosu'nda düzenlenecek. Rusya, geçen yıl mart ayında Ukrayna toprağı olan Kırım'ı ilhak etmesinin ardından G-8 grubundan ihraç edilmişti. 30 milyon Euro'ya (386 milyon TL) mal olacak olan zirvenin dakikası ise 90 bin Euro (267 bin TL) harcanacak. Zirvede liderlerin, dünya ekonomisi, IŞİD tehdidi, dış güvenlik politikalarının yanı sıra BM toplantılarında da ele alınan iklim değişikliğini önleme konularını ele alacağı bildirildi.
Hürriyet

Saddam'ın Sağ Kolu Tarık Aziz Öldü
Irak'ta Baas rejimi döneminde, Başbakan Yardımcısı başta olmak üzere birçok üst düzey görevlerde bulunan ve Saddam Hüseyin'in en yakın danışmalarından Tarık Aziz (79) hayatını kaybetti. Nasiriye Valisi Birinci Yardımcısı Adil Dahil, "Nasiriye Hapishanesi'nde kalp krizi geçiren ve hastaneye sevk edilen Tarık Aziz hayatını kaybetti" dedi. Saddam Hüseyin'in en güvenilir adamlarından biri olarak uzun süre Irak'ta üst düzey görevlerde bulunan Tarık Aziz, 1979 yılında Başbakan Yardımcısı görevine getirildi. Dışişleri Bakanlığı görevini de yürüten Aziz, ABD'nin 2003 yılında gerçekleştirdiği Irak'a müdahalesinin ardından Amerikan güçlerine teslim olana kadar Baas rejimine hizmet etti. 24 yıllık Saddam Hüseyin iktidarı döneminde, yerini koruyabilmiş az sayıda devlet görevlisinden biri olan Aziz, Irak'ta üst düzey görev alabilmiş tek Hıristiyan idi. Tarık Aziz, Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin ardından, Irak Ceza Mahkemesi tarafından siyasi partileri tasfiye etme suçundan idam cezasına çarptırıldı. Aynı mahkeme Aziz'i, Kürt Barzani Aşireti'ni tasfiye etme suçundan ise müebbet hapis cezasına mahkûm etti.
Türkiye

Türkiye'den Yunanistan'a Göç Bir Yılda 6 Kat Arttı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Melissa Fleming, Türkiye üzerinden deniz yoluyla Yunanistan'a geçmek isteyen göçmen sayısının geçen yıla oranla 6 kat arttığını ve günde ortalama 600 göçmen veya mültecinin Türkiye'den Yunan adalarına geçtiğini açıkladı. BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Fleming, 2015'in ilk beş ayında Yunanistan'a deniz yoluyla ulaşan kişi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 6 kat artarak 42 bini geçtiğini ifade etti. 2014 yılında toplamda 43 bin 500 kişi Türkiye'den Yunanistan'a geçmişti. 2014'ün ilk beş ayında geçen mülteci sayısı ise 6 bin 500'dü. Fleming, Yunanistan'a ulaşmaya çalışan kişilerin yüzde 60'tan fazlasının Suriyeli, diğerlerinin ise Afganistan, Irak, Somali ve Eritreli olduklarını kaydetti. Mültecilerin birçoğunun deniz yoluyla Lesvos, Chios, Samos, Kos Leros ve Dodekanisa adalarına gittiğini belirten Fleming, bir kısmının ise Türkiye'den kara yoluyla Yunanistan'a geçtiğini söyledi. BMMYK'ya göre bu yılın ilk beş ayında 90 bin göçmen veya mülteci Akdeniz'i geçerek İtalya ve Yunanistan'a ulaştı. Son dönemde mülteciler için Tükiye- Yunanistan yolunun, Afrika-İtalya rotasını geride bıraktığı aktarıldı. Fleming, Yunanistan'a yeni ulaşan kişileri çok kötü koşullar beklediğini belirterek, mültecileri kabul eden üç merkezin kapasitesini aştığını, tesislerde "düzenli olarak su ve gıda bile verilemediğini" söyledi. Fleming, "Bazı adalarda yerel gönüllüler spontane şekilde organize oldular ve yerel restoranlar ile fırınlardan, kullanılmayan binalarda kalan mültecilere dağıtılmak üzere yardımda bulunmalarını istediler" dedi. Fleming, henüz yazın başında olduğumuzu hatırlatarak, mülteci sayısının artmasının beklendiğini söyledi. BMMYK, Avrupa Birliği ve kurumlarının Yunanistan'a verdikleri desteği artırmaları çağrısında bulundu. Avrupa Birliği, üye ülkelerden 40 bin mülteciyi bölüşerek İtalya ve Yunanistan üzerindeki yükü azaltmalarını istemişti. AB yasalarına göre, göçmenler sığınma başvurusu yaptıkları ülkeden kabul alana dek AB sınırları içinde ilk ayak bastıkları ülkenin dışına çıkamıyor.
Milliyet

'Saddam'ın Sesi' Tarık Aziz Hapishanede Öldü
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde üst düzey görevlerde bulunan Tarık Aziz'in yaşamını yitirdiği belirtildi. Nasiriye Valisi Birinci Yardımcısı Adil Dahil, "79 yaşındaki Aziz, Nasiriye Hapishanesi'nden geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye sevk edildi. Aziz, bugün kaldırıldığı el-Hüseyin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı" dedi. Cezaevinde tutuklu bulunan Aziz'in ilerlemiş yaşı nedeniyle bazı sağlık sorunları yaşadığı ve buna bağlı olarak geçirdiği kalp krizi sebebiyle öldüğü kaydedildi. Saddam Hüseyin'in en güvenilir adamlarından biri olarak uzun süre Irak'ta üst düzey görevlerde bulunan Tarık Aziz, 1936 senesinde Musul kentinde dünyaya geldi. Saddam Hüseyin ile yolu 1950 yılında kesişen Aziz, 1974'te Enformasyon Bakanlığı görevini üstlendi, bu nedenle "Saddam'ın sesi" olarak anıldı. Aziz yükselişini 1977'de Devrimci Komuta Konseyi'ne katılarak sürdürdü. 1979 yılında Irak'ın Başbakan Yardımcısı görevine getirilen Aziz'in bu görevine, ABD'nin 2003 yılında gerçekleştirdiği Irak'a müdahalesinin ardından Amerikan güçlerine teslim olmasına kadar devam etti. 24 yıllık Saddam Hüseyin iktidarı döneminde, yerini koruyabilmiş az sayıda devlet görevlisinden biri olan Aziz, Irak'ta üst düzey görev alabilmiş tek Hıristiyan idi. Irak Ceza Mahkemesi tarafından Aziz'e siyasi partileri tasfiye etme suçundan dolayı idam cezası verilmişti. Ayrıca daha sonra aynı mahkeme tarafından Kürt Barzani Aşireti'ni tasfiye etme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
Milliyet

Cihada Giderken Yakalandı
Moskova yönetimi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarına katılmak için Türkiye'ye gelen Rus vatandaşı Varvara Karaulova'nın Kilis'te emniyet güçlerince yakalandığını duyurdu. Başkent Moskova'da yaşayan genç kızın Interpol ile yapılan işbirliği sonucunda yakalandığı belirtiliyor. Halen Göç İdaresi Teşkilatı'nda tutulan Karaulova'nın babası Pavel Karaulov, Sputnik sitesine yaptığı açıklamada, kızıyla henüz konuşamadığını, ancak sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendiğini söyledi. İstanbul'daki Rusya Başkonsolosluğu'na gelerek yetkililerle görüşen Karaulov, kızının nerede olduğunu bilmediğini, bu konuda kendilerine bilgi verilmediğini kaydetti. Aile avukatı Aleksandr Karabanov ise Varvara'nın bugün İstanbul'a getirileceğini açıkladı. İstanbul'da yapılacak ilk sorgulamanın ardından Varvara'nın Rusya'ya gönderilip gönderilmeyeceğine karar verileceğini belirten Karabanov, "İlk sorgulama Interpol'ün de katılımıyla İstanbul'da yapılacak. Tam kapsamlı soruşturmanın Rusya'da yapılacağını düşünüyorum" dedi. Karabanov, "Varvara'nın kandırılarak Suriye'deki IŞİD saflarına gönderilmek üzere Türkiye'ye getirildiği üzerinde duruluyor" diye konuştu.
Vatan

POLİTİKA

Hdp Diyarbakır Mitingine Bomba
HDP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'ndaki mitingi başlamadan hemen önce iki ayrı patlama meydana geldi. Patlamanın ilki saat 17.50 sıralarında, meydandaki platformdan 60 metre uzaklıktaki çöp kutusunda oldu. Bu patlamanın trafodan kaynaklandığı anons edildi. 4 dakika sonra bu kez on binlerce insanla dolu olan miting alanının hemen yanındaki trafonun önünde şiddetli bir patlama oldu. İlk belirlemelere göre patlamalardan birinde ses bombası, diğerinde parça tesirli, çelik bilye ve çivilerle güçlendirilmiş piknik tüpüne yerleştirilmiş bomba kullanıldı. Patlamalarla miting alanında büyük panik yaşandı. Patlamadan hemen sonra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 50 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralılar, kalabalıkta koridor açılarak önce platformun yanına taşındı, ardından ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan kol ve bacakları kopanlar oldu. Olaya tepki gösterenler, kentin en merkezi yeri olan Ofis Semti'ne yürüdü. Güvenlik güçleri, bu grubun bölgedeki resmi binalara ulaşmasını engellemek için TOMA'larla müdahale etti. Kalabalıklardan "Katiller hesap verecek" sloganları yükseldi. Güvenlik birimlerinden ilk anda yapılan "Trafo patladı" açıklamasına Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan düzeltme geldi: "Biz gerek Dicle Elektrik'i gerekse TEİAŞ'ı ve ilgili arkadaşları olay yerine gönderdik. Trafoda yapılan incelemelerde bu patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi. İncelemelerde, trafo kapısının içeriden dışarı doğru değil dışarıdan içeri doğru patlamadan zarar gördüğü tespit edildi. Aynı zamanda trafonun içerisinde herhangi bir tahribatın oluşmadığını gördük." İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır'da 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini, ilk belirlemelere göre 100'ün üzerinde vatandaşın da yaralandığını bildirdi. Demokratik Toplum Kongresi'nden yapılan açıklamada ise iki kişinin miting alanında patlamada, bir kişinin ise düşerek hayatını kaybettiği, 316 işinin yaralandığı bilgisi verildi.
Hürriyet

Davutoğlu'ndan Tır'lar İçin Yemin
Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT TIR'larının Suriye'deki Bayırbucak Türkmenlerine gittiğini yemin ederek bir kez daha tekrarladı. Davutoğlu, Kahramanmaraş Müftülük Meydanı'ndaki mitingde MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin tartışmaları hatırlatarak şöyle konuştu: "Bayırbucak Türkmenleri ile Kahramanmaraş komşu sayılır. Suriye'den gelen aşiretler ve Humus'ta Sivas'ın Zara ilçesinin adı var ve Türkmen boyları. Şimdi Kılıçdaroğlu diyor ki; 'bu boylar orada katledilecek olsa da ben bunları iade edeceğim.' Bu Türklüğe, İslam'a yakışır mı? Ama bakın MİT TIR'ları üzerinden Bahçeli çıktı açıkça Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladı. Buradan Kahramanmaraş'tan söylüyorum Allah şahit, bütün tarih şahit, kayıtlar da biliyor ki, vallahi yemin ederek söylüyorum o TIR'lar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu. Engellediler. Şimdi çıkmış Cumhuriyeti, devleti zan altında bırakmaya çalışıyorlar. Neden? Türkiye'yi mahkum etmek istiyor, diz çöktürmek istiyorlar."
Milliyet

Cici Çocukta İnsaf Yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde halka şu mesajları verdi: Kürt kardeşlerime, Güneydoğu'daki kardeşlerime sesleniyorum, Ey benim Kürt kardeşlerim. Bunlar sizi sevmiyor, bunlar sizin sadece istismarınızı yapıyor. Sizi, biz seviyoruz. Allah için seviyoruz ama Kürt olduğun için değil, beni yaradan Allah, seni de yarattığı için seviyoruz. Huzur dolu bir Türkiye istemiyorlar. Türkiye 'Kürtçe kaset çıkartacağım' dediği için sanatçı Ahmet Kaya'nın vatanından ayrılmak zorunda kaldığı günlere şahit oldu. Beni cezaevine uğurlarken dertli birkaç türküyü söylemişti. Ama bizim Kürtçe kaset çıkarmamak diye bir derdimiz yoktu ki. İşte geldik, Kürtçe kaset de var mı? Her tür var mı? Zazacası da Arapçası da var mı? Bırak isteyen istediği gibi çalsın, isteyen istediği gibi dinlesin. Bunlar korkak, korkak. O gün biliyorsunuz orada bulunanlardan bazı köşe yazarları ertesi günü 'vay şerefsiz vay' diye gazetelerinde başlık atmışlardı. Sonra utanmadan, sıkılmadan dediler ki, 'biz orada değildik'. Resimleriniz var, resimleriniz. Ne orada değildiniz, hepiniz fotoğraf karelerine girdiniz be. Kovaladınız o rahmetliyi be. Hepiniz oradaydınız. Ben Kürt kardeşlerime onun için sesleniyorum; şimdi de elinde saz olanlara inanmayın, bunların sazına güvenmeyin, gerçek aşıklardan değil bunlar, gerçek aşıklar şu anda toprağın altında. Onlar diyor ki 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece'. Unutmayın Aşık Veysel'i de bu Ankara'ya sokmamıştı bu zihniyet. Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın açılışını yaparken maalesef bu bölücü terör örgütün desteklediği partinin mensupları kepenkleri indiriyordu ve yakıp yıkıyorlardı. Şimdi bunların bir cici çocuğu var, malum. Bu cici çocuk, benim Kürt kardeşlerimi sokağa davet etti mi? Etti ve o gün 50 kişi maalesef öldü mü? Öldü. Ölenler Kürt değil miydi? Öldürenler, onlar da Kürt'tü. Hele hele 15 yaşındaki Yasin Börü, üç kattan atıldı, bıçaklandı, üzerinden arabayla geçilerek şehit edildi. Buradan ona söylemiyorum zaten, onda ciğer yok, onda bu noktada zerre kadar insaf yok. O aydınlara sesleniyorum, siz bu tür bir katliama vesile olanlarla beraber mi olacaksınız? Devamlı tehdit. Bu tehditlerle demokrasi, siyaset olmaz. Siyaset sandıktadır. Siyaset, parlamentodadır. Demokrasi halktan geçer, silahtan değil. Silahla siyaset olmaz, fikirle siyaset olur. Ben şimdi MHP'ye, CHP'ye, yavrusu DSP'ye ve hepsine sesleniyorum; 23,5 milyar dolar bu borcu biz ödedik, biz. Şimdi borcumuz yok. Başbakanlığım döneminde bitti. Şimdi onlar bizden istiyor, 5 milyar dolar. Arkadaşlara dedik 'imzalayın'. Veren el, alan elden üstündür. Bu duruma geldik. Milliyetçiyiz diyorlar, ne milliyetçisi, bunlardan olsa olsa kafatası milliyetçisi olur.
Milliyet

En Başarısız Kurum Ysk
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan, klozet tartışmalarında tazminat davası açmış 100 bin lira. Bu rakam onu tatmin eder mi bilmiyorum. Keşke 30 milyon euro'luk dava açsaydı da oğluna paraları sıfırladın mı derken biraz daha katkısı olurdu. Açıkça söyleyeyim avucunu yalar" dedi. Kılıçdaroğlu, İzmir'in ilçelerini ziyaret etti. Selçuk ilçesinde mola verdiği dinlenme tesisinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, seçim güvenliğiyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı: "Seçim güvenliğinin Türkiye'de tartışılıyor olması, başlı başına bir ayıptır. Seçim güvenliği konusunda gerekli önlemleri almayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) görevini yapmıyorsa, seçim güvenliği konusunda vatandaşlar doğal olarak endişe duyarlar. Bu seçimin bence en başarısız kurumu YSK'dır. YSK siyasal partinin, iktidardaki siyasi organın yan kuruluşu gibi çalıştı. Dolayısıyla sokaktaki vatandaş, oy kullanacak vatandaş, ciddi bir endişe içinde, oylarımız çalınır mı diye." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi Kurtuluş Savaşı gibi gördüğü yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Bu zata sormak isterim; Sayın Erdoğan nedir namus ve şeref? Tarafsızlık üzerine yemin ettin. Acaba yemini ettikten sonra tarafsızlığını unutarak meydanlara çıkarak iktidar partisine oy istemek ne zamandan beri cumhurbaşkanlarının görevi oldu. Kendisini Cumhurbaşkanı olarak doğrusunu isterseniz ben kabul etmiyorum. İktidar partisinin eşbaşkanı gibi çalışıyor. Siz Cumhurbaşkanı değilsiniz. Siz cumhurun başkanı değilsiniz, siz sadece kendi iktidarınızın başkanısınız" diye konuştu. Açıklamalarının ardından Selçuk'a gidip halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, seçim vaatlerini kısaca anlatarak "Seçime bir gün kaldı ama, bizim projelerimizi gittiğiniz yerlerde anlatın. Bu seçimlerde en çok annelere, ilk kez oy kullanacak gençlere güveniyorum. Ankara'daki beyler sizleri işsiz bıraktılar. İş sahibi olmak için KPSS sınavına girdiniz. Kendi çocukları sınavsız meslek sahibi oldu" dedi.
Milliyet

SPOR

Antalyaspor, Samsunspor'u penaltılarla 6-3 yenerek Spor Toto Süper Lig'e yükselen üçüncü takım oldu. Akdeniz temsilcisi böylece bir sezon aradan sonra yeniden futbolumuzun zirve sahnesine yükseldi. Oyuna Samsun baskılı başlasa da 29'da Diarra ile öne geçen Antalya oldu. Biraz daha dikkatli olsalar soyunma odasına 2-0 önde giderlerdi. İkinci yarıya ise Antalya, atak girdi. Ama 72'de Mbilla ile eşitliği bulan Samsun, Sezer Badur'un atılmasını fırsata çeviremedi. 90'da Taha atılınca skor gibi oyuncu sayısı da eşitlendi. 101'de Oğuz Mataracı, Antalya'yı yine öne geçirirken, Samsunspor'un umudunu 107'de yeşerden yine M'Billa'ydı. 120 dakikayı Antalya 10, Samsun ise Mbilla'nın da atılmasıyla 9 kişi tamaladı. Penaltılarda hiç fire vermeyen Antalyaspor, mutlu sona ulaştı.
Hürriyet

Slaven Biliç'le yollarını ayıran Beşiktaş, yeni hoca konusunda ilk resmi adımını pazartesi günü atacak. Siyah-Beyazlılar'da Başkan Fikret Orman ve futbol komitesi yetkilileri Hırvat hocanın koltuğu için ilk aday olan Şenol Güneş'le masaya oturup görüşmelere başlayacak. Bursaspor'a veda ettikten sonra Şampiyonlar Ligi finalini izlemek için Almanya'ya giden Güneş yapılan teklife olumlu cevap verirse hemen sözleşme imzalanacak. Siyah-beyazlı yönetim, Şenol Güneş'le şartlarda anlaşma sağlanamaması durumunda rotasını camianın bir bölümünün takımın başında görmek istediği Mustafa Denizli'ye çevirecek. İki yerli hocanın olmaması durumunda ise gündeme yeniden yabancı isimler alınacak. Bu arada Beşiktaş'ın listesinin başında bulunan Güneş'e İran ekibi İstiklal ve Çin'den bazı kulüplerin yıllık 2 milyon dolar teklif ettiği ileri sürüldü.
Star

Galatasaray transferde kulüpleri ile sözleşmeleri bittiği için bonservis ücreti ödenmeyecek futbolculara yöneldi. Ancak Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu'nun görüştükleri açıkladığı isimler yine de kulübe önemli bir mali külfet getirecek cinsten. Sarı-kırmızılı takımın hocası, André-Pierre Gignac, Dani Alves ve Akhisar Belediyesporlu Bilal Kısa'nın tranferlerini değerlendirdiklerini açıkladı. Aslan'da Felipe Melo'nun ayrılması durumunda ön libero olarak da Milan'la sözleşmesi son eren Nigel De Jong gündeme geldi. Galatasaray'ın 30 yaşındaki Hollandalı futbolcuya yıllık 2 milyon euro'dan 3 sezonluk mukavele önerdiği ifede edildi. Galatasaray'ın transferde yoğunlaştığı diğer isim Fransız Gignac'ın da Marsilya ile sözeşmesi sona erdi. Cim-Bom, 29 yaşındaki golcüyle yıllık 3 milyon euro'dan 3 sezonluk kontrat için anlaşmaya çalışıyor. Barcelona ile mukavelesi biten 32 yaşındaki Dani Alves'e 2 yıllık imza ve senelik 3 milyon euro önerilecek. İngiliz Daily Star gazetesi ise Brezilyalı sağ bekin Manchester United ile anlaştığı iddiasını ortaya attı. 31 yaşındaki Bilal ile de yıllık 1 milyon euro'dan 3 sezonluk imza zemini aranıyor. Aslan 4 futbolcu ile anlaşırsa Gignac'a toplam 9, Dani Alves ve De Jong'a 6'şar, Bilal'e de 3 milyon euro'dan toplam 24 milyon euro'luk bir mali yükümlülüğe imza atacak.
Star

Fenerbahçe'nin en istikrarlı oyuncusu Mehmet Topal İngiliz kulüplerinin radarına girdi, sarı-lacivertli yönetim oyuncusunu elde tutmak için düğmeye bastı. Kanarya ile 1 yıllık daha sözleşmesi bulunan deneyimli futbolcu için İngilizler'den gelen teklifler Başkan Aziz Yıldırım'a iletildi. Ancak Mehmet Topal'ın alternatifini bulmanın zor ve maliyetli olacağını düşünen Yıldırım, geçen yıl olduğu gibi önerileri geri çevirdi. Başkan, deneyimli futbolcuyu ikna etmek için de kaptanlık formülünü kullanmaya karar verdi. Manchester City, Liverpool, Tottenham, Everton ve son olarak Chelsea'nin transfer güdemine aldığı öğrenilen Mehmet Topal'a kaptanlığın yanı sıra sözleşmesinin de 5 yıl daha uzatılması teklif edilecek. Fenerbahçe, deneyimli futbolcusu ile Milli Takım dönüşü masaya oturacak. Bu arada sözleşmesi biten kaptan Emre Belözoğlu'na henüz bir teklif yapılmadı. Deneyimli futbolcunun da bundan rahatsız olduğu belirtildi. Emre'nin bu nedenle ABD ve Katar takımlarından gelen teklifleri değerlendirmeye başladığı öğrenildi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme