7 Haziran 2015 Pazar

07.06.2015 Genel Gündem

07.06.2015 Pazar
GÜNDEM

Mobese'de 3 Şüpheli 
Diyarbakır'da HDP mitinginde meydana gelen patlamaya ilişkin yeni bazı ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. İlk incelemelerde, saldırının planlı ve profesyonelce düzenlendiği izlenimi ortaya çıktı. Patlamanın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, Terör, İstihbarat, Olay Yeri ve Kriminal Daire'den uzmanlardan oluşan özel ekip Diyarbakır'a giderek çalışmalara başladı. Patlamanın olduğu bölgede yaklaşık bir kilometrelik alan taranarak deliller toplandı. Yapılan ilk incelemede, ilk patlamanın ses bombasından kaynaklı olduğu, yaklaşık 2 dakika 43 saniye sonra meydana gelen ikinci patlamanın ise piknik tüpü içerisinde yerleştirilmiş demir bilye, çivi, materyallerle güçlendirilmiş TNT patlayıcı olduğu belirlendi. Parça tesirli bombanın, cep telefonuna ait zaman ayar sistemi kullanılarak özel saatli hazırlandığı saptandı. Patlayıcı hazırlayan kişi veya kişilerin standart dışı bomba düzeneği hazırladığı, saldırganların bomba eğitimi almış uzman kişiler olduğu ve profesyonelce saldırıyı planladıkları da kaydedildi. Parça tesirli bombadaki düzeneğin, Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik saldırılarda kullanılan bombalarla aynı olduğu, bu saldırıların tamamında cep telefonu düzeneği kullanıldığı da bildirildi. Patlamanın meydana geldiği alanı gören MOBESE'lerdeki görüntü kayıtları da incelemeye alındı. Geriye dönük incelemeye alınan 48 saatlik kayıttan şüpheli 3 kişinin görüntüsüne ulaşılırken, bunların saldırıyla bağlantısı olup olmadığı araştırılıyor. Olay yerinde toplanan materyallerde yapılan kriminal incelemede ise çok sayıda parmak izi tespiti yapıldı. Parmak izleri eşleşmesinde bazı kimliklere ulaşan polis, bu kişilerin saldırgan olup olmadığını araştırıyor. Parmak izlerinin yaralılara ait olup olmadığı da inceleniyor. Saldırganın yaralılar arasında olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Polis, hastanede tedavi altına alınan yaralıların bilgileri üzerinden de inceleme yürütüyor. Miting için yoğun güvenlik önlemleri alınmasına ve polisin miting günü sabah 05.00'ten itibaren alanda bulunarak kimlik-üst ve eşya araması yapmasına rağmen patlayıcının alana nasıl sokulduğu da araştırılıyor. Bu konuda yapılan ilk incelemede patlamanın meydana geldiği noktada seyyar çay tezgâhı bulunduğu, patlayıcı yerleştirilen piknik tüpünün seyyar çay tezgâhıyla alana sokulmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Hürriyet


Danıştay'a Aidat Davası 
Yargıçlar Sendikası, Danıştay 10. Dairesi'nin tüzel kişiliğini onaylamasına rağmen Danıştay Başkanlığı'nın, sendika üyelerinin maaşlarından "Yargıçlar sendika kuramaz" diye aidat kesmemesinin iptali için Ankara 6'ncı İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Sendika Başkanı Mustafa Karadağ tarafından açılan davanın dilekçesinde, "Danıştay dışında Anayasa Mahkemesi dahil tüm yargı kuruluşları sendikamız üyelerinin maaşlarından üyelik aidatı kesintilerini yapmaktadır. İptali istenilen hukuksuzluğun sadece ama sadece, idareye karşı yurttaşların hukukunu korumakla görevli Danıştay Başkanlığı tarafından yaratılmış olması gerçekten üzüntü vericidir" denildi. Dava dilekçesine göre, 16 Şubat'ta Danıştay Başkanlığı'na yapılan başvuruda, sendika üyesi Danıştay üyeleri ile tetkik hâkimlerinin maaşlarından üyelik aidatlarının kesilerek sendika hesabına yatırılması talep edildi. Danıştay Başkanlığı ise 17 Mart tarihli yazısıyla "yargıçların sendika kuramayacakları ve üye olamayacaklarından ve üye aidat kesintilerinin yapılmayacağını" bildirdi. Karadağ davayla ilgili "Danıştay Başkanlığı, örgütlenmemizin önünde yasakçı bir kuruluşu olarak durmuştur" dedi.
Hürriyet

14. Daire'nin Çocuk Gelin Israrı 
Yargıtay 14. Ceza Dairesi, çocuk gelinler konusunda caydırıcı olması için getirilen Türk Ceza Kanunu düzenlemelerini etkisiz kılacak kararlarında ısrar etmeye, Ceza Genel Kurulu ise dairenin bu kararlarını kaldırmaya devam ediyor. Türk Ceza Kanunu yapılırken, çocuk gelinler başta olmak üzere 15 yaşından küçük çocukların cinsel açıdan istismar edilmelerini önlemek için yasaya hükükmler konuldu. Buna göre 15 yaşından küçük çocuklarla cinsel ilişki kuranlara, çocuğun rızası olup olmadığına bakılmaksızın ağır cezalar verilmesi esası benimsendi. Bu hükümler, özellikle 15 yaşından küçük çocuklarla evlenenlerin ceza almasını sağladı. Buna karşın Yargıtay 14. Ceza Dairesi bu cezaları bozma yönünde eğilim gösterdi. Daire birçok kararında, sanıklar ileri sürmese dahi, 15 yaşından küçük çocukların yaşlarının büyük görünüp görünmediğinin tespiti ve büyük görünüyorlarsa sanığın mağdur çocuğun yaşını 15'den büyük bildiği gerekçesiyle beraat etmeleri yönünde hüküm kurdu. Daire son olarak Tekirdağ'da 15 yaşından küçük çocukla birlikte olan ve çocuğun hamile kalması üzerine birlikte yaşamaya başlayan sanığa verilen toplam 10 yıl 10 ay hapis cezasının bozulmasını istedi. Daire kararında mağdure ile sanık arasında "duygusal bağ" olduğu ve dava sürerken mağdur çocuğun yaşını doldurması üzerine resmi olarak da evlendikleri belirtildi. Kararda sanığın, "aralarında duygusal bağ olmasına rağmen" mağdurenin yaşını 17 olarak bildiğini ileri sürdüğüne dikkat çekilerek mağdurenin Adli Tıp'a sevk edilmesi ve kemik yaşı itibariyle büyük görünüp görünmediğinin tespit edilmesi istendi. Daire, bu raporda mağdurenin yaşından büyük göründüğünün tespiti halinde sanığa beraat verilmesi gerektiğini savundu. Daire'nin 1'e karşı 4 oyla aldığı karara üye Necati Meran ise şerh koydu.
Milliyet

Yeni Türkiye'nin Tarihi Seçimi 
Türkiye, 25. Dönem Parlamentosu'nun üyelerini belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor. 20 siyasi partinin yer alacağı genel seçimler çerçevesinde 56.6 milyon seçmen için 73 milyon 988 bin 955 oy pusulası basıldı. Bu seçim, yeni Anayasa, başkanlık sistemi ve çözüm süreci gibi kritik süreçlerle Türkiye demokrasisinin kaderinin de belirleneceği seçimler olarak tarihe geçecek. AK Parti iktidarı döneminde başlatılmış olan ve seçim sonrası Türkiye'nin ileri demokrasiye geçişi ve toplumsal barısı için son derece önemli olan basta yeni anayasa çalışmaları, başkanlık sistemi ve çözüm süreci olmak üzere çok sayıda devam eden kritik süreçleri ve Türk demokrasisinin kaderi bu seçimde belirlenecek. Geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, 18 yasını doldurmuş 1 milyon 103 bin 258 genç de ilke kez oy kullanacak ve gözler gelecekleri için oy kullanacak bu gençlerin üzerinde olacak. 7 Haziran'da gerçekleştirilecek genel seçimler çerçevesinde Türkiye genelinde 165 bağımsız milletvekili adayı da yarışacak.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 100, 1515-100, 2470
ABD Doları 2, 6579-2, 6598/ Euro 2, 9547-2, 9587/İngiliz Sterlini 4, 0575-4, 0673
                             
Hedef Pazar Payı Değil, Gönül Payı 
Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olarak yürüttüğü görevin kendisi için en anlamlı ve kutsal görev olduğunu belirterek, 41'inci yılını kutlayan Sabancı Vakfı'nın çalışmalarıyla "Pazar payı değil, gönül payı" almayı hedeflediklerini kaydetti. Capital dergisine konuşan Sabancı, "Pazar payını yoğun iletişimle elde edebilirsiniz. Ama en zoru gönüllerde yer etmek. İlkini parayla, yoğun iletişimle elde edebilirsiniz" diye konuştu. Sabancı Vakfı'yla ilgili bilgi veren Güler Sabancı, şöyle konuştu: "41 yıl sosyal gelişim açısından hem uzun hem kısa İş hayatında yatırımların sonucunu 3-5 yılda bir almayı beklerken, sosyal konularda 10-15 yılı göze almak gerekir. Sabır, bu işte çok önemli… Sabancı Vakfı sadece Hacı Ömer Sabancı'nın tabiriyle 'kazandığımız' topraklara yani Adana, Kayseri, Kocaeli gibi şehirlere yatırım yapmak olmadı. Tüm Türkiye'ye gücümüzün yettiği kadar ulaşmaya çalışmak vakfımızın en önemli özelliği oldu." 80'li ve 90'lı yıllarda Vakfı'n ülke çapında yatırımlar yaptığını belirten Sabancı, şu değerlendirmeyi yaptı: "Sabancı Holding'de de yabancı ortaklıklar başladı. Kurulan yeni ortaklı şirketlerin statülerine Vakfa katkı yapmaları ile ilgili maddeler konuldu. Vakıfta toplumsal kalkınma için hep uzun vadeli bakarak stratejiler ve projeler ürettik. Türkiye'nin her yerinde 120'den fazla kalıcı eser yapıldı. Ankara'da Türkiye'nin ilk kız yurdunu 1984'te kurduk. Bizim geçmişimizden başlayarak, kız çocuklarıyla önemli bir bağımız oldu. Yani kuruluş felsefemizden itibaren kadın konusu odak noktamızdaydı." Sabancı, iletişim çağının getirdiği değişimlere dikkat çekerek, "Bugün herkes birbiriyle iletişim halinde. Artık başka bir dünya var. İçinde bulunduğumuz çağ, 'samimiyet çağı'. Bu da Sabancı'ya çok uygun. Yeni iletişim ve teknoloji çağı da bu ikisini istiyor zaten. Dijital bağlantılı bir dünya var artık. Bu dünyada toplumsal gelişim için de pek çok fırsat var. Biz sadece pazar payı istemiyoruz, biz gönül payı istiyoruz. Gerek iş faaliyetlerimiz, gerekse de hayırseverlik çalışmalarımızın özünde insan var. Sakıp Bey bize Türk halkı nezdinde çok yüksek bir gönül payı bıraktı. En zoru gönül kazanmaktır. Öbürünü parayla, yoğun iletişimle elde edersiniz, ancak gönül payı kazanmak için insan hayatına dokunmak ve fark yaratmak, bunu da sevgiyle başarmak gerekir" dedi.
Hürriyet

Fındık İhracatı Yüzde 53 Arttı 
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), fındık ve mamulleri sektörünün ihracatının, mayıs ayında yıllık yüzde 53 artarak 217 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Böylece fındık ve mamulleri, Türkiye genelinde en fazla ihracat artışını yakalayan ikinci sektör oldu. Fındık ve mamulleri sektörünün ihracatı, ocak-mayıs 2015 döneminde de yıllık bazda yüzde 47 artarak 1 milyar 149 milyon dolara ulaştı. Bu dönemde fındık ve mamulleri sektörü ihracatında miktar bazında ise azalış yaşandı. Sektörün mayıs ayı ihracatı miktar bazında yüzde 16.48 gerileyerek 15 bin 567 ton düzeyinde gerçekleşti. Ürün bazında bakıldığında mayıs ayında ihracat gelirleri, iç fındıkta yüzde 63 artışla 136 milyon dolar, işlenmiş fındıkta yüzde 38 yükselişle 81 milyon dolar ve bitkisel yağlarda da yüzde 105 büyümeyle 623 bin dolar oldu.
Hürriyet

4/C'lilere Döner Sermaye Müjdesi 
Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 15 Nisan 2011 tarihli genelgesinde yer alan "657 sayılı Kanun'un 4/C bendine göre işçi pozisyonunda istihdam edilenler, 209 sayılı Kanun kapsamında yer almadığından bunlara döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılması mümkün değildir" kuralının iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı. Danıştay 11. Dairesi, genelgedeki kuralın iptaline karar verdi. Dairenin kararında, Anayasa'nın 90. maddesinde, uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olduğu yolundaki kural kapsamında değerlendirme yapıldığı belirtildi. Anayasaya göre, emeğin karşılığı ücretin, fiili katkı karşılığında ödenen döner sermaye ek ödemesini de kapsadığı ifade edilen kararda, "Aynı nitelikte, aynı zorluktaki işi yapan kişilerin aynı miktarda ücretten faydalandırılmasına ilişkin ilke uyarınca, ilgililerin kuruluşa katkıları ile orantılı döner sermaye ek ödemesinden faydalanmaları gerekmektedir" değerlendirmesinde bulunuldu. Kararda, "Dava konusu genelgede yer alan '657 sayılı Kanun'un 4/C bendine göre işçi pozisyonunda istihdam edilenler, 209 sayılı Kanun kapsamında yer almadığından bunlara döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılması mümkün değildir' kuralı hukuka uygun bulunmamaktadır" ifadesi kullanıldı. Bu arada, Danıştay'ın kararının ardından Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Kurumu ve Kamu Hastaneleri Kurumuna başvuru yaparak, tüm 4-C'lilere döner sermaye ödemesi yapılmasını istedi.
Türkiye

Derimod, İran Ve Rusya'da Büyüyecek 
Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, beş yıl içinde Türkiye'deki büyümelerinin sona ereceğini söyleyerek, "Şu anda 90 mağazamız bulunuyor. 2020'ye kadar 150 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Yurtdışında büyüme planları yaptıklarını anlatan Zaim, "Rusya'da 6 mağazamız var yılsonuna kadar 10 mağazaya ulaşacağız. Aynı şekilde 2015 sonuna kadar İran'daki 3 mağazamızı 5, Suudi Arabistan'daki 5 mağazamızı da 6'ya çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Özellikle İran pazarına inandıklarını belirten Zaim, "Nevruz'da mağazamızda izdiham yaşandı. Kapının önüne güvenlik koyup insanları sırayla içeri aldık" dedi. Zaim, Rusya pazarıyla ilgili olarak da şunları anlattı: "Rusya'ya girdiğimiz ilk iki sene kimse yüzümüze bakmadı, AVM'lerin iyi lokasyonlarında yer bulamadık. Krizle beraber Avrupalı markalar Rusya pazarından çekilmeye başladı. Ve şimdi onların yerine biz geçiyoruz. Hedefimiz Rusya'da sektörümüzde bilinen en iyi üç marka arasına girmek. 2016'da Rusya televizyonlarında da reklam kampanyamız başlayacak. Farklı pazarlara açılma konusunda Turquality'nin desteği de bizim için büyük bir öneme sahip."
Milliyet

Turkcell Ukrayna'nın İletişim Tarihine 3g İle İsmini Yazdırdı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonunu koyduğu 5G ile ilgili şirketler çalışmalarını hızla sürdürdüğü bir dönemde Ukrayna'yı 3G ile ilk kez bir Türk şirketi Turkcell tanıştırdı. Ukrayna'nın iletişim tarihinde 4 Haziran 2015 bir dönüm noktası oldu. Ukrayna'da life :) markasıyla faaliyet gösteren Turkcell, Ukrayna'da 3G şebekesini hizmete açan ilk operatör oldu. 23 Şubat'ta yapılan 3G ihalesini kazanan life:), 118.4 milyon dolar yatırımla en iyi frekansı aldı. 14 milyon abonesi bulunan operatör, 3G teknolojisinin biraz daha ileri bir teknolojisi olan 3G+'ı 3.5 ay gibi bir sürede devreye almayı başardı. Bu yeni teknoloji 63 megabit saniyeye kadar hıza imkan veren üç taşıyıcı teknolojisiyle sunuldu. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gerçekleştirilen lansman töreninde konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell'in Ukrayna'daki 3G yatırımıyla, Türkiye ve Ukrayna arasındaki en önemli ekonomik bağlardan birini, bir üst seviyeye taşıdığını vurguladı. Akça, şunları söyledi: "Birkaç ay önce ülkelerimizin liderlerinin himayesinde Ukrayna'ya inancımızı gösteren 3G lisansı yatırımımızı, sembolik bir çek takdimiyle tarihe not düşmüştük. Bugün bu tarihi anı, hep beraber tamamına erdirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bugün 3G ile Ukrayna'da yaşayanların hayatını değiştirmekle kalmıyor, ülkelerimiz arasındaki mesafeyi de kısaltıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Petro Poroşenko'nun 2017 için belirledikleri 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine de, yatırımlarımızla ve iki ülkenin iş dünyalarını yakınlaştırarak katkı sağlayacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz". Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da Turkcell'in Ukrayna'nın potansiyeline inandığını ifade ederek, "3G yolculuğunda teknolojisini sürekli bir adım yukarı taşıyan Turkcell, Ukrayna'da da life:)'ın gelişmiş 3G+hizmetine ışık tutuyor ve bu ülkeyi de en yüksek standartlar ile 3G teknolojisine kavuşturuyor. Life:)'ın 3G+ hizmeti sayesinde, Ukrayna da, 63.3 mbps'ye varan hız ile dünya rekoru kıran 3 taşıyıcılı mobil internet teknolojisini kullanmanın avantajını yaşayacak. Ukrayna, Turkcell'in uluslararası operasyonlarında bir başarı hikayesi ve deneyimlerimizi bölgeye taşırken bizim için bir pilot ülke olacak. Teknolojimiz sayesinde, Türkiye'de olduğu gibi bölgede de, müşterilerimizin yaşayış, öğrenme ve eğlenme biçimlerini değiştirmeye ve işlerini daha verimli hale getirmelerini sağlamaya talibiz. Bunun Türkiye'deki yansımalarını ve hayata katkılarını hep beraber yaşayarak gördük. Şimdi sıra Ukrayna'da."
Star

İstanbul İçin Yüzde 50 İndirimli Alışveriş Başladı 
Bu yıl 6-28 Haziran tarihleri arasında besincisi düzenlenen İstanbul Shopping Fest, Ortaköy Meydanı'nda İstanbul Valisi Vasip Sahin, İbrahim Çağlar ve Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar'ın katılımıyla yapılan havai fişek, su ve ışık gösterileriyle başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası (ITO) ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte Boğaz manzarası eşliğinde yapılan havai fişek, su ve ışık gösterileri İstanbullular ve ISF için gelen yabancılar tarafından ilgiyle takip edildi. Taksiciden sokak simitçisine, küçük esnafından AVM'lere kadar İstanbul'a gönül vermiş herkesin bu heyecan dolu şölenin bir parçası olduğunu ifade eden İTO Başkanı Çağlar, festival boyunca sürecek Efsane İndirim ve Konsept indirim günlerinde yapılacak indirim fırsatlarını hatırlattı. İbrahim Çağlar, 50 TL'lik alışveriş yapan herkesin, kazanacağı çekiliş hakkıyla bir ev ve bir araba sahibi olabileceğinin de müjdesini verdi.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Korkuyu Korkutun Bu Oyunu Bozun 
Yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenlerine katılmak için Ardahan ve Ağrı'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin Türkiye için tarihi öneme sahip olduğunu söyledi. Erdoğan Ardahan'da şöyle konuştu: "Kardeşlerim aman ha, hep birlikte sandıklara sahip çıkacağız ve yüksek katılım sağlayacaksınız. Korkuyu korkutacaksınız, korkmak yok. Allah'ın verdiği canı sadece o alır. Hepimiz vademizi yaşıyoruz. Bundan başkası yok ama bizim demokrasiyle ilgili irademizi kimse pranga altına almamalı. Bilelim ki bunların oyunları yarın bozuluyor. Bunu siz bozacaksınız." "Bunların patronları belli, maalesef Yahudi sermayesi. Bir başka dergi de bizi, yani Türkiye'yi durdurmanın yolunun eş başkanların partisini desteklemekten geçtiğini yazıyor. Bir kez daha ifade ediyorum, bunların hiçbirinin asıl derdi şahsım değil. Benim üzerimden Türkiye'yi hedef alıyorlar. Ana muhalefetle bölücü örgütün güdümündeki parti, milliyetçi olduğu iddiasındaki partiyle Pensilvanya'daki ihanet şebekesini bir araya getirenin ne olduğunu görüyor musunuz? Ardahan, sandıkta bu oyuna 'dur' diyecek mi?"
Akşam

Türkiye Sandık Başında 
Türkiye, bugün kaderini oylayacak. Sandıktan çıkacak sonuç yeni iktidarı belirlemenin yanısıra yeni anayasa ve başkanlık sistemine geçilip geçilmeyeceğine yönelik adımların da anahtarı olacak. Türkiye'deki 53 milyon 765 bin 231 seçmen 25. dönem parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere sandık başında olacak. Seçmenler, 20 siyasi parti ve 165 bağımsız milletvekili için oy kullanacak. Seçilecek milletvekilleri 4 yıl boyunca Parlamento'da görev yapacak. Tüm yurtta seçimler 08.00'de başlayacak ve saat 17.00'de sona erecek. 2 milyon 866 bin 979 seçmenin kayıtlı bulunduğu yurtdışındaki 33 gümrük kapısı ve 54 ülkedeki 112 temsilcilikte kullanılan oylar da seçimin sona ermesiyle birlikte Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi'nde sayılacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Seçmenler üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı kimliklerini sandık kurulu başkan veya üyelerine verdikten sonra oy kullanabilecek. Yurt genelinde saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak. Seçim yasakları saat 21.00'de sona erecek ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu süreyi öne çekebilecek. Seçimde 20 siyasi parti yarışacak. Ak Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, CHP, DP, DSP, Halkın Kurtuluş Partisi, HDP, Komünist Parti, MHP, Millet Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi 85 seçim çevresinde, Hak ve Özgürlükler Partisi 75 seçim çevresinde, Merkez Parti 73 seçim çevresinde, LDP 58 seçim çevresinde, DYP ve Yurt Partisi 56 seçim çevresinde, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi 55 seçim çevresinde, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde seçime katılacak. Türkiye genelinde 165 bağımsız milletvekili adayı yarışacak.
Milliyet

DÜNYA 

Papa: Saraybosna, Avrupa'nın Kudüs'üdür 
Katolik dünyanın ruhani lideri Papa Françesko dün Sarabosna'yı ziyaret etti. Papa Françesko, öncelikle uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere açıklamalarda bulundu. Göreve geldiği 2013 yılından beri sekizinci yurtdışı seyahatini gerçekleştiren Papa, "Saraybosna, Avrupa'nın Kudüs'ü olarak adlandırılır, farklı dini ve etnik kültürleri barındıran bir şehirdir. Ayrıca tarihte çok acı çekmiş bir şehirdir, şimdi ise barış için güzel bir yoldadır. Ben de bunun üzerine mesajlar vermek için oraya gidiyorum" diye konuştu. Bosna Hersek'in Avrupa'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Papa, "Onun başarıları ve acıları, tamamen Avrupa'nın başarıları ve acılarının bir parçasıdır" dedi. Ruhani lider, bu ülkedeki Hırvat, Sırp ve Boşnaklar arasındaki barış ve uyumun, Müslüman, Yahudi ve Hıristiyanlar arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin artırılmasına ilişkin girişimlerin öneminin, kendi sınırlarını aştığını da söyledi. Ruhani lider, Asım Ferhatoviç Stadı'nda yaklaşık 65 bin katıldığı bir ayini yönetti. Burada da barış mesajları veren Papa Françesko, dünya genelindeki çatışmaların parça parça bir tür Üçüncü Dünya Savaşı'na vardığını ve küresel iletişim çağında bir savaş atmosferinin hissedildiğini kaydetti. Papa, "Savaş demek, mülteci kamplarındaki çocuk, kadın ve yaşlılar, zorla yerlerinden sürülenler, yıkılan evler, sokaklar ve fabrikalar ile özellikle çok sayıda parçalanmış hayat demektir" dedi.
Hürriyet

Müslümanlarla Anlaşın 
Alman Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Almanya'da yaşayan Müslüman toplumu yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Berlin'deki Humboldt Üniversitesi Teoloji Fakültesi'nde konferans veren Maas, İslami kuruluşlarla eyaletlerin yaptıkları anlaşmaların, Müslüman cemaatlerin devlete ve anayasal değerlerine daha da yaklaşmasını sağlayan önemli birer adım olduğunu söyledi. Maas, camilerin görünür mekanlara taşınmasının yalnızca mekan anlamında değil, toplum içindeki yeri bakımından da anlaşılması gerektiğini ve bazı inançların toplum içinde temsil edilir hale gelmesinin önemli olduğunu söyledi. Maas, önceki gün verdiği bir konferansta ise, "Nasıl birbirine karşı rekabet eden partiler çoğulcu devletin birer parçaları ise, farklı inanca sahip kişilerin dinlerini yaşamalarının da çoğulcu devlete aittir" dedi. Federal Anayasa Mahkemesinin başörtüsü ile ilgili son kararına dikkat çeken Maas, alınan kararda devletin tarafsızlığına vurgu yapıldığını ve devletin tüm inançlar için aynı şekilde din özgürlüğünü talep etmek zorunda olduğunun ortaya konulduğunu ifade etti.
Türkiye

'Işid Kimyasal Silah Kapasitesini Arttırıyor' 
Cihatçı IŞİD militanlarının klorin gazı kullandığı iddiaları Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop tarafından doğrulandı. Bishop, IŞİD'in kimyasal silah kapasitesini geliştirmek için üst düzey teknisyenleri de saflarına kattığını belirtti. IŞİD'in klorin gazı kullandığı iddialarını ilk kez Irak'ın kuzeyindeki Kürt makamları dile getirmişti. Savaş alanında nefessiz bırakarak öldürmek için kullanılan klorinin kullanımı 1997 Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'na göre yasak. Suriye'deki köylerde de dile getirilen iddiaları soruşturmak isteyen OPCW'ye (Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü) Suriye devleti izin vermemişti.
Milliyet

Mısır Yargısı: Hamas Terör Örgütü Değil 
Mısır'da, 28 Şubat tarihinde Hamas Hareketi'nin terör örgütü olduğu yönünde verilen mahkeme kararı iptal edildi. Kahire Acil İşler İstinaf Mahkemesi, Hamas Hareketi'nin "terörist örgüt" olduğu yönünde daha önce Kahire Acil İşler Mahkemesi tarafından verilen kararı iptal etti. Kararı kınayan Hamas, 'Bu karar Mısır için bir utançtır' demişti. Aynı mahkeme, 31 Ocak'ta da Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nı 'terör örgütü' ilan etmiş, 4 Mart 2014'te de örgütün Mısır'daki faaliyetlerini yasaklamıştı. Hamas, Mısır yargısının haklarındaki "terör örgütü" suçlaması kararını iptalini, "olumlu adım" olarak niteledi. Hamas yöneticilerinden İsmail Rıdvan, "Mısır yargısının Hamas hakkındaki hükmünün ilgasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. Mahkemenin bu kararıyla Mısır'ın Filistin meselesinde oynadığı rolü muhafaza edeceğini ifade eden Rıdvan, kararı, "Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesi, ablukanın kaldırılmasına katkı sağlaması ve Hamas ile Mısır yönetimi arasındaki ilişkilerin ortak çıkarlar temeline dayalı şekilde güçlendirilmesi için önemli bir gelişme ve olumlu bir adım" olarak nitelendirdi. Öte yandan Hamas liderlerinden Halil el-Hayye, İsrail işgaline karşı direnişte kullanılmak üzere tünel kazmaya devam edeceklerini söyledi.
Star

Boykot Değil Çıkar Kavgası 
Fransız telekomünikasyon şirketi Orange'ın Israil pazarından çekilme kararı boykot olarak algılansa da İsrailli telekomünikasyon şirketi Partner'in Orange ile yaptığı anlaşmada bazı maddeleri yok saydığı ortaya çıktı. Anlaşmaya göre, Partner'in Orange'ın isim hakkını bölgedeki devletlerde kullanması yasaklanırken İsrailli şirket bu maddeyi hiçe sayarak Filistin devletine ait topraklarda Orange'ın adını kullanarak faaliyetlerini sürdürüyor. Son 2 yılda, birçok Avrupalı şirket Batı Seria ve Doğu Kudüs'teki faaliyetlerinden dolayı birçok İsrailli şirket ve bankadan yatırımlarını çekti.
Akşam

SPOR 

Türkiye Basketbol Ligi play-off yarı final serisindeki dördüncü maçta, son şampiyon F-e nerbahçe Ülker'i 82-64 mağlup eden Pınar Karşıyaka, durumu 3-1'e getirdi, 28 yıl sonra finalist oldu. Maçın hemen başında Dixon ve Strawberry'nin dış atışlarıyla üstünlüğü ele geçiren Pınar Karşıyaka 5. dakikada 13-4'lük skorla farkı 9 sayıya kadar çıkardı. Fenerbahçe Ülker, Melih ve Kenan'ın dış atışlarıyla skoru kısa sürede 13-11'e getirse de Palacios ile Dixon'un sayıları ilk periyodu 20-11 Kaf-Kaf lehine sonuçlandırdı. Ev sahibi ekibin pota altında Palacios, dışarıdan Dixon'la sayılar bulduğu ikinci periyotta fark 14 sayıya kadar çıktı. Soyunma odasına 41-30 yeşil-kırmızılı ekip üstünlüğüyle girildi. Karşılıklı basketlerle geçen üçüncü periyot 57-45 sonuçlandı. Son periyotta taraftarının desteğiyle baskıyı iyice artıran Pınar Karşıyaka, farkı giderek açtı. Son bölümde sarı-lacivertliler oyundan kopunca finale çıkan 82-64'lük skorla Kaf-Kaf oldu. Pınar Karşıyaka, Fenerbahçe Ülker galibiyetiyle ligde 28 yıl sonra finale çıktı. Kaf-Kaf, daha önce 1983-84 ve tek şampiyonluğunu kazandığı 1986-87 sezonunda final oynama başarısı gösterdi. Yeşilkırmızılılara 3 sezonda Eurochallenge finali oynatıp Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandıran Antrenör Ufuk Sarıca'nın mutluluğu görülmeye değerdi. Karşıyakalı oyuncular finali taraftarlarıyla birlikte Ankara'nın Bağları şarkısı eşliğinde oynayarak kutladı.
Türkiye

Sürpriz olmadı ve 2014-15 sezonunda Şampiyonlar ligi şampiyonluğunu dünya devi Barcelona kazandı. Berlin Olimpiyat Stadı'nda oynanan final maçında Katalan ekibi, İtalyan temsilcisi Juventus'u 3-1 mağlup ederek kupaya uzandı. Barça henüz 4. dakikada öne geçti. Neymar'ın pasında Iniesta on sekiz içinde Rakitic'i gördü; bu futbolcu Buffon'u avlamakta zorlanmadı: 1-0. 9'da Neymar direği sıyırdı, 4 dakika sonra Alves'in vuruşunda Buffon panterleşti. 55'te Juve eşitliği sağladı. On sekiz içinde Tevez dönüp vurdu, Stegen'in kurtardığı topu Morata tamamladı: 1-1. 68'de Messi şutladı, Buffon'dan dönen meşin yuvarlağı Suarez ağlara bıraktı: 2-1. 71'de Alba'nın nefis asistinde Neymar golü yapsa da Cüneyt Çakır son derece başarılı bir şekilde el temasını fark etti ve golü iptal etti. Uzatmada Neymar skoru ilan etti: 3-1. Bu sonuçla Barcelona 5. defa Avrupa'nın 1 numaralı kupasını kazanma başarısı gösterdi.
Türkiye

Şampiyonlar Ligi'nde geçen sezon yaşanan hayal kırıklığını tekrarlamamak ve Süper Lig'de şampiyonluk unvanını korumak amacıyla kadrosuna takviye yapmaya çalışan Galatasaray, dış transferde bonservisi elinde olan "yıldız" oyunculara rotasını çevirdi. Bu doğrultuda ilk hedef Kevin-Prince Boateng oldu. Almanya doğumlu Ganalı futbolcu, Schalke ile 2017'ye kadar olan sözleşmesini, mayısın son haftasında sonlandırmıştı. İtalyan basını, 28 yaşındaki orta saha oyuncusu ile menajerler aracılığıyla bağlantı kuran Sarı-Kırmızılılar'ın, olumlu yanıt aldıktan sonra Boateng'in temsilcisiyle Berlin'de görüşme yaptığını duyurdu. Menajer Edward Crnjar'ın, sarı-kırmızılı kulubün temsilcileri ile yaptığı görüşmede yıllık 3 milyon euro'dan kapıyı açtığı; taraşarın 2 milyon euro artı bonuslar karşılığı anlaşma sağladığı öğrenildi. Bu gelişmenin ardından gözler Hamzaoğlu'na çevrildi.
Star

Süper Lig'de şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray'a kaptırdıktan sonra İsmail Kartal'la yollarını ayıran Fenerbahçe'de teknik direktör arayışları bütün hızıyla devam ediyor. Listedeki isimlerden Unai Emery'nin Sevilla'da kalması, Jorge Jesus'un da Sporting Lizbon'la anlaşması sonrası Başkan Aziz Yıldırım hoca konusunu konuşmak için yönetimi olağanüstü toplantıya çağırdı. Sarı-Lacivertliler'de yapılacak teknik direktör zirvesine yöneticilerin yanı sıra Sportif Direktör Giuliano Terraneo da katılacak. Zenit'le yollarını ayıran ve bir senedir boşta olan Luciano Spalletti ile prensipte anlaşan Terraneo, son olarak gündeme gelen Antonio Conte ile yaptığı görüşmeler hakkında Başkan Yıldırım'a bilgi verecek. Federasyonla yaşadığı sıkıntılar yüzünden İtalya Milli Takımı'nı bırakmak isteyen Conte'nin Fener'e gelmeye hazır olduğu ifade ediliyor.
Star

Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, teknik direktör adaylarını resmen açıkladı. Şenol Güneş, Mustafa Denizli ve Abdullah Avcı'yı düşündüklerini ifade eden Çebi, yabancı bir teknik adamla anlaşma ihtimallerinin ise yüzde 10 olduğunu söyledi. Çebi, teknik direktör arayışlarının bir hafta daha sürebileceğini söyledi. Çebi, "Henüz kesin kararımızı vermedik. Su anda yüzde 30 Şenol Güneş, yüzde 30 Mustafa Denizli, yüzde 30 Abdullah Avcı, yüzde 10 da yabancı bir teknik adamla anlaşma ihtimalimiz var" dedi. Çebi, teknik adamı belirlemeden önce bir sistem oluşturmaya çalıştıklarının altını çizerken, "Öncelikle ekip oluşturmaya çalışıyoruz. Yeni gelecek teknik direktörümüze bir sportif direktör, bir de yardımcı antrenör vereceğiz. Bu isimleri belirledikten sonra görüşeceğimiz teknik adamlara şartlarımızı sunacağız. Bizim belirlediğimiz isimlerle çalışmayı kabul eden teknik direktörle sözleşme imzalayacağız" diye konuştu, belli bir ismin öne çıkmadığını da vurguladı.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme