4 Temmuz 2015 Cumartesi

04.07.2015 Genel Gündem


GÜNDEM

Profesyoneller Sınırda
Türkiye'de, Bolu ve Kayseri'de bulunan komando tugayları ile birlikte profesyonel sisteme geçen ilk 3 askeri tugaydan biri olan Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı'nın bir taburu, dün Suriye sınırına sevk edildi. Tamamı rütbeli askerlerden oluşan profesyonel taburun, her türlü savaş koşullarında görev yapabilme yeteneğinin yanı sıra, terörle mücadele konusunda da en üst düzeyde eğitim alan özel bir tabur olduğu belirtildi. Bu nedenle taburun, Suriye sınırında yaşanabilecek olası bir çatışmada ilk müdahale edecek grup içerisinde yer alacak şekilde bölgede konuşlanacağı belirtildi. Tunceli'den çıkan askeri konvoyda, zırhlı araçlarla birlikte tam teçhizatlı askerler, otobüsle önce Elazığ üzerinden Suriye sınırına gidecekleri öğrenildi. Tunceli- Elazığ karayolunda ilerleyen askeri konvoyun ön ve arkasında zırhlı araçlarla, havadan da Kobra tipi helikopterlerin güvenlik önlemi aldığı görüldü. Elazığ kent merkezinden iki ve üçerli araçlar halinde geçen askeri konvoyun, Malatya, Adıyaman ve Şanlıurfa güzergahını kullanarak Suriye sınırına gideceği belirtildi.
Vatan
 

'Süreç Devlet Politikası Olsun'
Çözüm sürecinin geldiği noktaya ilişkin yazılı açıklama yapan HDP İmralı heyeti, süreçle ilgili yazılı açıklama yaptı. Özetle şöyle denildi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müzakere sürecini yok sayan, Dolmabahçe mutabakatını yanlış bulan, izleme heyetini tanımayan ve en nihayetinde Kürt sorunu yoktur noktasına gelen yaklaşımları büyük bir tıkanmayı da beraberinde getirdi. Bu söylem ve politikalarla eş zamanlı olarak partimizin siyasi çalışmalarına ülkenin dört bir yanında yapılan saldırılar çözüm sürecinin geleceği ile ilgili büyük bir kaygı uyandırdı. Her şeyden önce heyetimizin İmralı Adası'na yapacağı ziyaretin önündeki engellerin kaldırılarak Sayın Öcalan üzerindeki tecrit konseptinin devreden çıkarılması ivedilikle ele alınması gereken en önemli ve acil husustur. Aynı şekilde müzakere mekanizmalarının hızla kurulması ve Çözüm Süreci çalışmalarının hükümet kurulması aşamasında bir pazarlık unsuru olarak ele alınması yanlışından bir an önce vazgeçilmesi gerekmektedir. Partimizin ve sivil toplum örgütlerin dahil olacağı büyük barış mitingleri ile kaygı verici gidişata müdahil olacağımızı, bir kaos ve savaş ortamını engelleyecek şekilde görünür kılacağımızı belirtmek isteriz. Demokrasi ve barış çevrelerini sorumluluk almaya, hükümeti ve devleti de savaş planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Seçimlerden çıkan sonuçların tartışılmaz tek gerçeği, demokrasi ve darış karşıtı anlayışlara dönük tarihsel uyarıdır. Vakit geç olmadan, bir tek yurttaşımızın burnu kanamadan, bölgesel bir barış hamlesi mümkündür."
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 101, 0170-101, 2741                        
ABD Doları 2, 6872-2, 6925/ Euro 2, 9841-2, 9929/İngiliz Sterlini 4, 1874-4, 1953                  

Memurların Kaybı 900 Tl
Memurlar, 2014-2015 toplu sözleşme dönemini ortalama 900 TL zararla kapatacak. Geçen yıl yapılan toplu sözleşme nedeniyle enflasyon farkı alamayan memurlar, bu yıl ise yüzde 3 artı 3 zammın üstüne yüzde 1.76'lık enflasyon farkıyla yetinecek. Türkiye Kamu-Sen'in hesaplamalarına göre geçen yıl verilmeyen enflasyon farkı ortalamada sadece 1 yıl için 900 TL zarara yol açtı, zarar maaş yükseldikçe arttı. Yaklaşık 2.5 milyon memuru ilgilendiren yeni toplu sözleşme görüşmeleri yasa gereği, ağustos ayında başlayacak. Hükümet ve toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, masaya oturacak ve pazarlık yapacak. İki tarafın da masada anlaşamaması durumunda ise devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek. Toplam 11 üyeden oluşan ve çoğunluğu Bakanlar Kurulu'nun belirlediği isimlerden oluşan kurulun alacağı karar da bağlayıcı olacak. Memur-Sen toplu sözleşme süreci resmen başlamadan yeni dönem için "ek gösterge oranlarının yükseltilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, 4/C ve 4/B'li personel ile tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, disiplin cezalarının affının yanı sıra refah payı da talep edeceklerini" açıklarken, halen yürürlükte olan toplu sözleşmenin artı ve eksileri tartışılmaya devam ediyor. Yine Memur-Sen ve hükümet tarafından imzalanan ve iki yıldır yürürlükte olan toplu sözleşme çerçevesinde, 2014 yılında memurlara sadece seyyanen zam yapıldı. Buna göre, 2014 yılı ocak ayında memurlara seyyanen 123 TL zam yapıldı. Bunun dışında önceki yıllarda geçerli olan temmuz zammı ve enflasyon farkı ödenmesi uygulamasından vazgeçildi. Ancak geçen yıl enflasyonun hedeflerin üstüne çıkması, memurlar için sıkıntılı bir durumu ortaya çıkardı. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Merkezi'nin hesaplamalarına göre, uygulama nedeniyle memurlar ortalama aylık 75 TL'lik kayıp oldu. Sadece geçen yılın kaybı ortalama 900 TL'ye çıkarken, bu yılki zamların da yüzdesel olduğu dikkate alındığında memurların enflasyon kaynaklı maaş kaybı katlanarak devam etti. Araştırma Merkezi'ne göre 2014 yılı için özel bir düzenleme yapılmazsa bundan sonraki süreçte de zamlar yüzdesel olarak belirleneceği için kayıp kalıcı hale gelecek ve her yıl artacak.
Hürriyet

'Kiralık' Büyüme
Haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları, genel seçimlere ve Ramazan ayı durgunluğuna rağmen bir önce yılın aynı dönemine göre yüzde 43, bir önceki ay olan mayısa göre ise yüzde 5 arttı. Haziran ayında toplam 86 bin 158 araç satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yılın haziran ayında 60 bin 163, bir önceki ay olan mayısta ise 81 bin 542 adetti. Mayıs ayının sonunda gerçekleşen Autoshow fuarı ve düzenlenen kampanyalar haziran rakamlarında etkili gibi gözükmesine rağmen, asıl doping filo satışlarından geldi. İlk 5 ayda ağırlıklı olarak perakende satışlarla büyüyen pazar haziran ayında teslim edilmemiş filo satışlarıyla büyüdü. İlk 5 ayda filonun oranı toplam satışlarda yüzde 30- 35 iken, haziran ayında bu oran yüzde 45'leri buldu. Konuştuğum bazı sektör yetkilileri, ilk 5 ayda perakende satışların güçlü olmasından dolayı kiralama şirketlerinin araç bulamadığını belirterek, "Haziran ayında perakende düşünce firmalar araçları kiralama şirketlerine verdi. Mayısa göre haziranda perakende satışlar en az yüzde 10 düştü" yorumunu yaptı. Otomobil satışları haziranda 2014'ün aynı ayına göre yüzde 43.34 büyüyerek 67 bin 766 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında ise 62 bin 878 adet otomobil satılmıştı. Hafif ticari araç pazarı haziranda yüzde 42,74 büyüme kaydederek 18 bin 392 seviyesine ulaştı. Mayıs ayında 18 bin 664 adet araç satılmıştı. Bu da haziranda hafif ticari araç satışlarının bir önceki aya göre küçük de olsa düştüğünü ortaya koyuyor. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında ise satışlar, 2015 yılı ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50.79 büyüyerek 432 bin 550 oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2015'in ilk altı ayında 2014'ün aynı dönemine kıyasla yüzde 50.79 büyüyerek 432 bin 550 olarak gerçekleşti. 2014'ün aynı döneminde toplam 286 bin 861 araç satılmıştı. Otomobil satışları, 2015'in ilk yarı yılında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45.21 büyüyerek 327 bin 846'ya yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde 225 bin 773 otomobil satışı yapılmıştı. Hafif ticari araç pazarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71,4 büyüyerek 104 bin 704'e ulaştı. Geçen yılın aynı dönemde 61 bin 88 hafif ticari araç satışı olmuştu.
Hürriyet

En Düşük Memur Maaşı 40 Tl Artacak
Ocak-haziran dönemi enflasyonu yüzde 4.76 olarak gerçekleşti. Toplu sözleşmeye göre yılın ikinci yarısında yüzde 3'lük zam alacak devlet memurları ve emeklilere, 6 aylık enflasyon gereğince yüzde 1.76'lık fark imkanı doğdu. Böylece memurlar, sözleşmeliler ve emekliler, temmuzda toplamda yüzde 4.76 zam alacak. Bu arada enflasyon farkının ardından maaşı bin lira ve altında kalan emekliler, 100 lira daha seyyanen zam alacak. Bin lira ile bin 100 lira arasındakilere ise, maaşları bin 100 liraya tamamlanacak şekilde seyyanen artış yapılacak. Böylece uzman hekimler 75 TL, diş hekimleri 63 TL, hemşireler 50 TL, memurlar 44 TL ve hizmetliler 40 TL "enflasyon farkı" alacak. Bu arada temmuz ayında enflasyon farkına rağmen 1000 TL'nin altında kalanların maaşı, seyyanen 100 TL artacak. 1000- 1100 bandındakilerin maaşı ise 1100 TL'ye tamamlanacak. Zamların bütçeye maliyeti yaklaşık 1.5 milyar TL olacak. 5 aylık enfasyona göre ise bütçeye 1.8 milyar TL yük biniyordu. Böylece hazirandaki düşüş, bütçe giderini 300 milyon TL azalttı.
Türkiye

Zamsız Yaz!
Merkez Bankası'nın 'enflasyon düşecek' tahmini geç de olsa haziran ayında gerçekleşti. Gıda fiyatlarını hızlı çıkışın haziranda yerini aşağı doğru inişe bırakmasıyla yıllık enflasyonda 1 puana yakın düşüş gözlendi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün yayımladığı verilere göre haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 7.20'ye geriledi. Bir önceki ay enflasyon oranı yüzde 8'in üzerinde seyrediyordu. Gıda fiyatlarında haziran ayında yüzde 2.79'luk düşüş yaşandı. Ekonomistler gıda fiyatlarını dışarıda bırakan ve Merkez Bankası tarafından politika kararları için önemli olan çekirdek enflasyondaki katılığın ise sürdüğünü ifade ediyor. Ana harcama grupları itibariyle haziranda aylık bazda en yüksek artış yüzde 2.64 ile eğlence ve kültür grubunda gerçekleşti. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2.79 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Yıllık bazda en fazla artış yüzde 13.62 ile lokanta ve oteller grubunda olurken, gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık bazda artış yüzde 9.28 oldu.
Milliyet

Bugün Git, 20 Yıl Sonra Gel!
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 323 milyar euro'luk borç yükü altında iflas bayrağını çeken ülkesi için kurtuluş formülünü açıkladı: "Borcumuzun yüzde 30'u silinsin, kalanı da 20 yıl ödemeyelim." Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) oluşan alacaklılarıyla anlaşmazlığa düşen ve IMF'ye 1.6 milyar euro'luk borcunu ödemediği için iflas sürecine giren komşuda sular durulmuyor. Pazar günü alacaklıların teklifini referandumda oylamaya hazırlanan Yunanistan'da, 'evet' ve 'hayır' cephesi atbaşı gidiyor. Sandıktan evet çıkarsa istifa edeceğini duyuran Başbakan Çipras dün televizyondan yaptığı açıklamada, borçların ödenebilirliğini sağlamak için borçların yüzde 30'unun silinmesi, kalan borçların da 20 yıl ödenmemesi gerektiğini açıkladı. Çipras referandumunu, Yunanistan'ı "imha sirenlerini susturacak bir sorumluluk ve demokrasi anı" olarak tanımladı. Alacaklıların teklifinin reddedilmesinin Avrupa'yı ret anlamına gelmeyeceğini belirten Çipras, "Pazartesi ortak geleceğimizle yüzleşeceğiz, hiçbir şeyin bizi bölmesine izin vermeyeceğiz" dedi. Atina yönetimi, sandıktan hayır çıkması durumunda, Euro Bölgesi'nden ayrılmak zorunda olmayacaklarını ve yeni borç pazarlığı için ellerinin güçleneceğini düşünüyor. Yunan Avgi gazetesinin dünkü son anketine göre Yunanlıların yüzde 43'ü 'hayır', yüzde '42.5'i evet oyu verme niyetindeyken kararsızların oranı da yüzde 9. Bu arada dün Avrupa Birliği İstikrar Fonu, Yunanistan'ın resmen temerrüde düştüğü açıklamasını yaptı. Referandum bitene kadar bu durumun acil bir sonucunun olması beklenmiyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean - Claude Juncker, Yunanistan'ın kurtarma paketinin uzatılmasına ilişkin referandum sonucunda 'hayır' kararı almasının, Yunanistan'ın müzakereler kapsamında pozisyonunu dramatik olarak zayıflatacağını söyledi.
Milliyet

Kaçak 'Cep'e Girer
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin önümüzdeki 1-2 ay içinde elektrik, elektronik, tablet ve cep telefonları gibi özel ürün gruplarının ithalatında yerliyi korumak adına özel tedbirlerin uygulanacağını açıklaması, kayıtlı sektörde 'kaçak' cep telefonu endişesi yarattı. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, elektrik-elektronik ürünlerin ithalatına yönelik korunma önlemi nedeniyle yurda kaçak sokulan ve vergi ödemeden satışa sunulan telefon sayısının artabileceğini söyledi. Yüzde 25 ÖTV ve yüzde 18 KDV'ye tabi olan cep telefonlarının ithal maliyetinin korunma önlemi nedeniyle artacağını ve kaçak ürünlerin çoğalacağını savunan Ekşi, "Vergi ödenmeden satışa sunulan telefon sayısı artacak. Bu durum kayıtlı çalışan sektörümüzü olumsuz yönde etkileyecek. Düşen satışlar sektörde gelirleri düşürecek" değerlendirmesinde bulundu. Uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda elektronik cihazların perakende satış fiyatının yüzde 15 yükseleceğini, satışların ise yaklaşık yüzde 20 azalacağını dile getiren Ekşi, "Halihazırda yılda 1 milyonu aşan sayılara ulaşan yolcu beraberinde getirilen cihaz sayısı da önümüzdeki yıl yüzde 30 artabilir. Sektörü, azalan satış ve gelirler dolayısıyla zor günler bekliyor. Sektörde çalışan sayısında da azalma yaşanabilir" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA

Türkiye Girerse Ypg Direnir
Türkiye-Suriye sınırının Cerablus bölgesinin Suriyeli Kürtlerin PYD'sinin eline geçmesi ve IŞİD'in Mare hattına yönelmesi olasılıklarına karşı sınır ötesi operasyon dahil her seçeneği masaya yatıran Türkiye'ye yanıt, PYD lideri Salih Müslim'den geldi. Türkiye'nin, Suriye'ye tek taraflı veya ABD ile ortak operasyon düzenlemesine ihtimal vermediğini belirten Müslim, "Türk Silahlı Kuvvetleri girerse YPG (PYD'nin silahlı gücü) direnir" dedi. Türkiye açısından sınırdaki kritik noktaların Suriye'de savaşan taraflar arasında el değiştirmesine ilişkin Ankara'nın endişeleriyle ilgili görüşlerini Hürriyet'e değerlendiren Müslim, şunları söyledi: (Sınırdaki bayrağı kaldıracak mısınız?) "Tel Abyad dahil sınırda PYD bayrağı yok. Sınırdaki bayraklar (PYD'nin silahlı gücü) YPG'nindir. YPG bayrağı ile birlikte Özgür Suriye Ordusu'nun da (ÖSO) bayrağı vardır. Sınırın Suriye tarafından nasıl IŞİD, ÖSO bayrakları varsa, YPG bayrağı da olacaktır. Bu normal bir şeydir. Tel Abyad'ta IŞİD bayrağı varken sorun değildi de, şimdi YPG bayrağı olunca mı sorun oldu? Oraları kendi topraklarımız, Türkiye'ye ne? (YPG güçleri Cerablus'a girecek mi?) Şu an için net bir şekilde söyleyebilirim ki, bizim 'şimdilik' Cerablus niyetimiz yok. Karışık bir bölgedir orası. Kürtler, Araplar, Türkmenler değişik etnik gruplar yaşıyor. Biz herkesin dostça, kardeşçe yaşamasını istiyoruz. Demografik değişim gibi bir şey bizim gündemimizde asla olmadı. Bir günde demografik yapı nasıl değişir? Bunlar Türkiye'de bazı çevrelerin bilinçli, abartılı, kışkırtıcı değerlendirmeleri. Ama IŞİD, saldırılarını ve cinayetlerini artırırsa karşı koyarız
Hürriyet

Son Üç Yılın En Büyük Saldırısı
Aralarında terör örgütü El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın da bulunduğu 13 cihatçı muhalif grup Suriye'nin en büyük şehri Halep'in Esad rejiminin denetimindeki batısına yönelik son üç yılın en şiddetli saldırısını başlattı. Muhaliflerin operasyonu önceki akşam başladı. Harekâta katılan muhalif gruplar "Şeriatın Yardımcıları" (Ensar El-Şeria) adı altında birleşti. Operasyona 'Halep'in Fethi' adı verildi. Esad rejimine bağlı savaş uçakları muhaliflerin kentte ilerleyişini durdurmak amacıyla bombardıman gerçekleştirdi. AA, operasyona yaklaşık 20 bin muhalif savaşçının katıldığını bildirdi. Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) olası saldırısına karşı ise 2500 savaşçı kuzeyde konuşlandırıldı. Ensar El-Şeria, operasyonun amaçlarını, "Halep'in fethi" ve "kentin şeriat kurallarına göre yönetilmesi" olarak açıkladı. Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman'a göre muhalif güçler kentin kuzeybatısındaki Jamiyat el Zahra semtindeki bazı binaları ele geçirdi. Gözlemevi, muhaliflerin ilerleyişlerinin kentteki stratejik dengeyi henüz değiştirecek boyutta olmadığını açıkladı. Abdülrahman, çatışmalarda şu ana dek en az 35 muhalif savaşçının öldüğünü duyurdu. Esad rejiminden bir kaynak, İngiliz Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada saldırının püskürtüldüğünü iddia etti. Bu kaynak, ağır silahlar kullanan muhaliflere karşı ordunun uçaklar ve topçuyla karşılık verdiğini söyledi. Kaynak, muhaliflerin kentteki rejimin elindeki bölgeleri "cehennem topu" adı verilen ve tahrip edici olan mutfak tüplerinden yapılmış havan mermileriyle vurduğunu da kaydetti.
Hürriyet

Çin İle Yeni Uygur Krizi
Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Çin'de Ramazan ayında Uygur Türklerinin oruç tutmasına izin verilmediği yönündeki iddialara ilişkin açıklama yapmasının ardından ilişkiler gerilirken, iki ülke arasında yine bir Uygur gerilimi patlak verdi. Çin'den kaçtıktan sonra 13 Mart 2014'te sınır ihlali gerekçesi ile Tayland hükümeti tarafından tutuklanan 300 Uygur Türkünün 173'ü 1 Temmuz'da Türkiye'ye ayak bastı. Uygurlar Kayseri'ye yerleştirildi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, dün yaptığı açıklamada, Pekin'in 'yasadışı göçe yardım ve yataklık eden, hatta destekleyen her eyleme karşı çıktığını" söylerek Çin'in rahatsızlığını dile getirdi.
Milliyet

Mısır'daki Kanlı Darbenin İkinci Yılı
Mısır'da demokratik seçimlerle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinin üzerinden 2 yıl geçti. 3 Temmuz'da 2013'te dönemin Genel Kurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi komutasında başlayan kanlı süreç, Ağustos ayında Rabia Meydanı'nda darbeyi protesto edenlere ateş açılması ve binlerce sivilin ordu tarafından katledilmesiyle şuana kadar devam ediyor. Rakam tam olarak net olmasa da sadece Rabia Meydanı'nda 3 binden fazla sivilin katledildiği ifade ediliyor. Geçtiğimiz ay aralarında Mursi'nin de olduğu 100'den fazla kişiye cunta yönetimince idam kararı verildi.
Star

Kararsızlar Belirleyecek
Ekonomik krizdeki Yunanistan'ın daha fazla borçlanabilmesi için Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği'nin (AB) öne sürdüğü ağır şartların oylanacağı referandum öncesi yayınlanan seçmen eğilimlerine ilişkin anketler, 'evet' ve 'hayır' oylarının son derece yakın olacağını gösteriyor. Alco Enstitüsü'nün yaptığı son ankete göre 'Evet' diyeceklerin oranı yüzde 44,8, 'hayır' oyu vereceğini söyleyenlerin oranı ize yüzde 43,4. Hata payının yüzde 3.1 olarak belirlendiği ankete göre halkın yüzde 11,8'i ise halen kararsız. Diğer anketlere bakıldığında da 'evet'çilerin birkaç puanla önde gittiği görülüyor, ancak siyasi analistler referandum sonucunu yüzde 10'u geçen 'kararsız' seçmenin belirleyeceği konusunda hemfikir. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Yunanistan'ın referandum sonucunda Euro Bölgesi'nden çıkması durumunda ülke ekonomisinin dört yılda yüzde 20 küçülebileceği uyarısında bulunmuştu. Yunanistan'ın Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın yaklaşık yüzde 70'inin Euro sistemi üzerine kurulu olduğunu belirten kuruluş, Euro olmadan bankaların ve ödeme sistemlerinin işleyemeyeceğini söylüyor. IMF, Avrupa Merkez Bankası ve çeşitli Avrupa ülkelerine toplam 323 milyar Euro borcu olan Yunanistan, IMF'ye 30 Haziran'da ödemesi gereken 1,6 milyar Euro'luk taksiti ödememişti.
Vatan

Hillary'nin Gölgesi
Hillary Clinton'ın first lady olduğu dönemde ofisinde stajyer olarak görev alan Huma Abedin, geçen 20 yıl içerisinde eski first lady'nin adeta 'gölgesi' haline geldi. 2012'de karıştığı seks skandalı nedeniyle Kongre üyeliğinden istifa eden Anthony Weiner'in eşi olan 39 yaşındaki Abedin, Beyaz Saray yıllarının ardından Clinton'a siyasi kariyeri boyunca eşlik etti. 2016'da gerçekleşecek başkanlık seçimleri için adaylığını koyan Clinton'ın seçim kampanyasında 3 numaralı isim olarak anılan Abedin'in emrinde 30 kampanya çalışanı bulunuyor. Toplantı ve miting tarihlerinin belirlenmesi gibi önemli görevlerin büyük bölümünden sorumlu olan Abedin, yetişemediği toplantılarda Clinton'ın yerini alıyor. Siyasi analistler, geçen yılların ardından Abedin'in hâlâ Clinton'ın yanında kalmasını şaşırtıcı buluyor. Eski Başkan Clinton'ın bile, eşine ulaşamadığı zaman Abedin'i arayarak iletişime geçtiği söyleniyor.
Vatan

POLİTİKA

Tablo İkinci Turda Billurlaşır
Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin yol haritasına ilişkin, "Hiçbir şey bir turda bitmez. 'İlk turda netice alınır' diyen çok kolaycı bir yol seçmiş olur. 'İlk turda bu iş biter' diyen de reddetmeye şimdiden hazır anlamına gelir. İkinci turda durum netleşir, resim ortaya çıkar, billurlaşır tablo" dedi. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'a yaptığı tebrik ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, özetle şunları söyledi: "Bir yola çıktınız mı alternatif çıkışları düşünmemek lazım. Şu andaki hedefimiz koalisyon kurmak. Önce istikametinizi düzgün tutarsınız, ilkenizi doğru oturtursunuz, yolda ilerlersiniz ama o yolda sizinle birlikte yürüyecek bir ortak bulamazsanız işte o zaman düşünülmeye başlanır. Daha görüşmeden 'Böyle bir ortak yok' demek de muhataplara haksızlık olur. Bütün liderlerle görüşeceğiz. Başlarken uzlaşmama düşüncesi millete saygısızlık olur. Hiçbir şey bir turda bitmez. Bir tur karşılıklı birbirini tanıma Birbirimizi tanıyoruz ama koalisyon ve niyetler anlamında birbirinin yaklaşımını görme, tezekkür etme imkânı veren bir turdur. Bir tur yaparız kanaatlerimizi paylaşırız, ilkesel tutumlarımızı karşılaştırırız. Sonra herkes kendi ekibiyle, kendi parti gruplarıyla istişare eder, daha sonra ikinci bir turda durum daha netleşir. Hangi partinin koalisyona daha yakın olduğu konusunda bizim de zihnimizde bir tablo, resim ortaya çıkar. Ondan sonra teknik detaylar konusunda arkadaşlar görevlendirilir. O yolda başarılı olunmazsa yine bir başka turda diğer alternatif üzerine düşünülebilir." Başbakan Davutoğlu, Konya'da iftar öncesinde katlıdığı programda da şunları söyledi: "3 partiyi de ziyaret edeceğiz. HDP'yi de ziyaret edeceğiz. Ama görünen o ki ya MHP ya CHP yönünde bir tercih, daha doğrusu bir atmosfer oluşuyor. Ramazanın o derin irfanıyla her iki tarafla görüşmelere ön yargısız bir şekilde gelecek hafta başlayacağız. Yani o ilk günlerdeki atmosfer de dağıldı. Tam bir şark kurnazlığı içinde Kılıçdaroğlu. Sağ olsun matematiği falan da çarpıtarak yüzde 60'lık bir blok var dedi. Siyaseti, Meclis Başkanlığı seçimiyle çökmüş oldu."
Hürriyet
Kutlu Sineden Taviz Vermeyiz
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından gelen eleştirilere Twitter üzerinden yanıt verdi. "Bir kısım köşe yazarını ve ekran yorumcusunu hayretle izliyorum; sanki dünya çevrelerinde dönüyor, sanki Türkiye onlarsız bir hiç! Siyaset allameleri, siyasi bilirkişiler sabah yalanla yüzlerini yıkadıktan sonra akşama kadar harman yeri dişliyorlar. Ne çıkarsa bahtlarına! Bakıyorum da herkesin dilinde MHP var. Bu güzel gelişme. Demek ki 7 Haziran'da verilen milli emanet layıkıyla taşınıyor. Şahsım manşetlerden inmiyor. Rahatsız değilim, sadece karikatürlerin üzerinde biraz daha çalışmak lazım; Sözcü dikkat etsin! Doğrularını dayatmayı matah şey sayanlar 46 yıllık bir siyaset çınarının tecrübesini şahsiyetsizlikleriyle karartacaklarını düşünüyorlar. Kimse kusura bakmasın; dünya tersinden bile dönse durduğumuz yerden, geldiğimiz kaynaktan, doğduğumuz kutlu sineden taviz vermeyiz. Yusuf Has Hacip'in şu güzel sözü her daim kulağımızda çınlar: 'Doğrunun eğrildiği gün kıyamet kopar.' Bükülmediğimiz gibi hiç eğrilmedik. Yolumuzdan yürüyoruz, birileri yanlış diyor. Bir karar alıyoruz, birileri itiraz ediyor. Davası olan entrikacı ve eyyamcı olmaz. Fikir namusunun şerefesine tırmanmış, inandığı ülkülerinin zirvesine kanatlanmış birisi için sağın solun taşlaması sadece sinek vızıltısıdır. İyinin hür olması için kötünün tutsak olması şarttır. Mücadelemizi birkaç gazete beğensin, üç-beş yazar-çizer övsün diye yapmıyoruz. Allah bilsin, millet görsün yeter. Gerisi teneke gürültüsü. Doğruyu yapmak ve uygulamak yetmiyor, aynı zamanda doğru bir nedene de dayandırmak gerekiyor. Doğru olan diktir, dik olan kambursuzdur."
Hürriyet
'Her Cami Bir Tapu Senedidir'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yapılan 3 bin kişinin ibadet edebileceği camiyi açtı. Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yer alan Beştepe Millet Camii'nin açılışına katılarak konuşma yaptı. Açılışa; TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları, bakanlar ve çok sayıda milletvekili katıldı. Caminin isminin, "Beştepe Millet Camii" olduğunu açıklayan Erdoğan, "Bu caminin gerek mimarisi, gerek külliye bütünlüğü içindeki konumuyla hem bölgeye, hem Ankara'ya hem de ülkemize çok önemli katkılar sağladığına inanıyorum. Bizim medeniyetimizin en önemli maddi unsurları camilerimizdir. İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz yeni bir mühürdür. Bu mühürlerin her biri de coğrafyamızdaki tapu senetlerimizdir. Hamdolsun, büyük bir mücadele sonunda biz yeniden tarihimizin, kültürümüzün kadim mimari anlayışını, yeni bir sentezle, yeni bir yorumla ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık. Nasıl İstanbul deyince yedi tepesindeki yedi cami aklımıza geliyorsa inşallah Ankara'yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. İşte Kocatepe ve Beştepe. Daha sonra bunu takip edecek olan diğer eserlerimiz" diye konuştu. Caminin açılış duasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürekli hastalık nedeniyle iki hükümlüyü affetti.
Milliyet

Başkanvekili Pavey, İdare Amiri Köse
CHP'nin TBMM Başkanlık Divanı üyeleri dün milletvekillerinin oylarıyla belirlendi. Seçimi kazanan isimler, TBMM'ye bildirilecek. Bu isimler TBMM Genel Kurulu'nda onaylanması durumunda göreve başlayacak. Tek aday olarak seçime giren CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey TBMM Başkanvekili, Çorum Milletvekili Tufan Köse TBMM İdare Amiri, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve Bursa Milletvekili Gülizar Biçer Karaca katip üye olarak seçildi. Pavey; TBMM Başkanvekili seçilmesinin ardından MYK ve PM'deki görevlerinden istifa edecek. Pavey'in istifasının ardından uygulanacak cinsiyet kotası nedeniyle sendikacı kökenli Yaşar Seyman, yedek listeden PM üyesi olacak ve Olağan Kurultay'a kadar görev yapacak. 4. yedek sırada bulunan eski MYK üyesi Hakkı Suha Okay, PM'ye girebilmek için bir erkek üyenin, üyeliğinin düşmesini beklemek zorunda kalacak. Pavey, gazetecilere yaptığı açıklamada, arkadaşlarının kendisine gösterdiği güvenden onur duyduğunu ve görevini layıkıyla yerine getirmek için çalışacağını belirterek, "Adeta unutulmuş tarafsızlık ve siyasi ahlak ilkelerine sonuna kadar bağlı kalacağım konusunda da arkadaşlarıma söz verdim" dedi. İdare Amiri görevi için ise dört milletvekili aday oldu. İlk turda yeterli oyu alamayan Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, ikinci tura katılmadı. İkinci turda 70 oy alan Köse, TBMM İdare Amiri oldu. Köse, bu görevlendirmesiyle CHP YDK üyeliğinden istifa edecek. YDK'da yedek üye bulunmadığından, Olağan Kurultay'a kadar YDK'da 14 üye görev yapacak. Katip üyeliği için ise sekiz milletvekili aday oldu. İlk turun ardından üç milletvekilinin görevden çekilmesinin ardından, ikinci tura altı vekil seçildi. 75 oy alan Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ile 62 oy alan Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, katip üye olmaya hak kazandı. Seçimlerin ardından Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Katip üyeliklerde iki gencimiz, biri kadın biri erkek, başkanvekilliğinde Şafak Hanım, idare amirliğinde Tufan Köse var. Yaş ortalamasının 74 doğumlular ve altında olmasına da fevkalade memnunuz" dedi.
Milliyet

SPOR

Galatasaray'ın sürpriz şekilde kadrosuna kattığı Lionel Carole, belki Podolski kadar ses getirmedi. Ancak Cim-Bom'un çok önemli bir transfer gerçekleştirdiği belirtildi. Fransa 2. Ligi'nde şampiyon olan Troyes'un 24 yaşındaki sol bekinin, Lille ve Marsilya gibi önemli takımlar tarafından da istendiği ama Galatasaray'ın elini çabuk tuttuğu ortaya çıktı. 3 gün önce gizli bir operasyonla Türkiye'ye getirilen futbolcuyla her konuda anlaşan Aslan, transfer pürüzlerini ortadan kaldırdı. U21 ve daha alt yaş kategorilerinde Fransa Milli Takımı formalarını da giyen oyuncunun gelişime açık olması ve maliyetinin azlığının tercih nedeni olduğu ifade edildi. Gizli bir şekilde oyuncuyu Türkiye'ye getiren sarı- kırmızılıların, olayın medyaya yansımaması için titizlikle hareket ettiği ifade edildi. Carole'nin Florya'da, kendisini çok isteyen teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile de görüştüğü öğrenildi. Bonservisi için 1.5 milyon euro ödenecek olan Fransız futbolcuya Galatasaray 4 senelik imza attıracak ve her sezon için garanti olarak 700 bin euro verecek. Türkiye'de bulunan oyuncunun 3 gündür Başkan Dursun Özbek'e ait Point Otel'de konakladığı dile getirildi.
Milliyet

Beşiktaş'ın yeni transferi Andreas Beck dün İstanbul'a geldi. Siyah-Beyazlılar'ın 3 yıllığına anlaştığı Rus asıllı Alman sağ bek için Hoffenheim'a 1 milyon 700 bin euro bonservis ücreti ödenecek. Yılda 1.2 milyon euro ücret alacak olan 28 yaşındaki Beck, bu sabah Fulya Acıbadem Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçtikten sonra ilk idmanına çıkacak; saat 16.00'da da resmi sözleşmeye imza atıp yarın Bielefeld kampına katılacak. Beşiktaş'a gelmekten dolayı mutlu olduğunu belirten Alman bek, "İstanbul'un çok güzel bir şehir olduğunu biliyordum. Beşiktaş gibi büyük bir kulüpte oynamaktan büyük gurur duyacağım. Hoffenheim'daki performansımın üstüne koyarak, bu sezon takımın başarısına katkı yapmak istiyorum" dedi. 2008'de Hoffenheim'da Demba Ba ile birlikte oynayan Beck'in, çok kitap okuyan bir sporcu olması dikkat çekiyor.
Star


Fenerbahçe şimdiden transfer döneminin şampiyonu oldu. Sezonun bitmesinden sonra önce teknik kadroyu değiştiren, ardından sportif direktörlük kurumunu faaliyete geçiren Sarı- Lacivertliler, sözleşmesi biten Emre, Bekir, Egemen, Webo ve Mert ile yolları ayırdı. Ardından transferde Kjaer, Şener ve Fernandao'ya imza attıran Kanarya, Nani, Ba ve Fabiano ile de anlaştığını açıkladı. 6 yeni transferin kulübe maliyeti ise astronomik rakamları buldu. Kanarya, 6 futbolcu için primler hariç 70 milyon euro'yu bulan maliyetin altına girdi. Sarı-Lacivertliler, oyuncuların kulüplerine bonservis ve kiralama bedeli olarak 25 milyon euro ödeyecek. Oyunculara ise sözleşmelerin süresine göre yıllara yayılacak şekilde toplam 45 milyon euro garanti para ödemesi yapılacak. İmza için yarın İstanbul'a gelecek Nani, Kanarya'nın şu ana kadar bitirdiği en pahalı transfer. Portekizli için kasadan 23.5 milyon euro çıkacak. Nani, Manchester United'a ödenecek 8.5 milyon sözleşme fesih bedeli ve 3 yıl için 15 milyon euro'luk ücreti ile en pahalı isim unvanını aldı. Lille'den 7.6 milyon bonservis bedeli ve 4 yıl için 14 milyon euro'ya gelen Simon Kjaer, ikinci sırada yer aldı. Maliyeti en düşük oyuncu, 1.5 milyon euro'luk bonservis ve yıllık 1.5 milyon euro ücretle Şener Özbayraklı oldu. Porto'dan 1 yıl kiralanan Fabiano ve Ba'nin toplam maliyeti de 7.4 milyon euro'ya ulaşacak.
Star

Galatasaray'ın transferdeki ilk bombası Lukas Podolski, bugün imza atıyor. Futboldan sorumlu yönetici Cüneyt Tanman, tatilini Kemer'de geçiren Alman yıldızı İstanbul'a getirmek için dün Antalya'ya gitti. Tanman'ın bugün 10.00-11.00 civarında Podolski ile birlikte Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmesi bekleniyor. Golcü futbolcu, sağlık kontrolünden sonra Florya Metin Oktay Tesisleri'ne geçerek, saat 16.00'da sözleşme imzalayacak. Transferi gece geç saatlerde KAP'a bildirilen Poldi'nin transferinin perde arkası da belli oldu. Podolski'nin; Löw'ün "Milli takımı istiyorsan, sürekli oynayacağın bir kulübe gitmen şart" önerisini dinleyince Cim- Bom'a "Evet" dediği ortaya çıktı. Menajeri Touihri de "Lukas'ın transferi Euro 2016'ya gitmesi için çok önemliydi. Podolski, Galatasaray'a katkı verirken, Almanya'nın Euro 2016 kadrosuna olma şansını yükseltecek. 2018 Dünya Kupası'na da gidebilir" dedi. 1985'te Polonya'da doğan Podolski, 2003'te A takımına yükseldiği Köln'de parladı. 2006'da gittiği Bayern'de, Klose'nin arkasında kalınca geri döndü. 2012'de Arsenal'e transfer olan Podolski, Alman Milli takımlarının farklı kademelerinde 116 maçta 47 gol attı. Podolski için Daum "İstanbul'da kendini evinde gibi hissedecek. O ortamı Münih ve Londra'da bulamadı; Götz de "Galatasaray'a damgasını vuracak" dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme