5 Temmuz 2015 Pazar

05.07.2015 Genel Gündem

GÜNDEM

MİT'e 'Narko' Dinleme 
Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait TIR'larla ilgili soruşturma kapsamında Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 324 sayfalık iddianamede, TIR'ların Ankara'dan itibaren takibe alındığı, baştan beri planlanan yasadışı örgütsel planın uygulandığı savunuldu. İddianamede, MİT'in bu faaliyetinde görev alan 7 personelin cep telefonlarının 'uyuşturucu kaçakçısı' denilerek dinlendiği de belirtilerek, "MİT personelinin telefonları yasadışı dinlenerek TIR'ların hareket zamanı, güzergahı önceden belirlenerek takip yapılmıştır" denildi. İddianamede, şunlar kaydedildi: "Şüpheli savcılar ile il jandarma komutanı, olay günü sabahında yaptıkları telefon görüşmelerinde Reyhanlı patlaması, Suriye'deki çatışmalar, Adli Kolluk Yönetmeliği'ndeki değişiklikler, MİT'e ait TIR olayının aranması gibi olaylardan bahsetmişlerdir. Açıkça ifade edilmemiş ise de ihbara konu TIR'ların MİT'e ait faaliyetlerde kullanılıyor olabileceği öngörüldüğü anlaşılmıştır. Soruşturmanın gizliliği gerekçesiyle valinin bilgilendirilmesi de engellenmiştir. Başsavcı ve savcının söz konusu yorum-talimatları sonucunda, Ceyhan-Sirkeli'de durdurulduktan sonra ihbara konu üç TIR, Adana-Seyhan yönüne geri dönüldükten sonra Kürkçüler mevkiinde ve şehir merkezinde Öğretmenler Bulvarı'nda aranmıştır. Baştan beri planlanan yasadışı örgütsel planın uygulamaya sokularak gizli kalması gereken MİT faaliyetleri kamuoyuna yansıtılmıştır. MİT'e ait 3 adet TIR ve ona eşlik eden otomobilin durdurulması öncesinde, Ankara İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü, uyuşturucu satıcısı ve uyuşturucu kaçakçısı oldukları iddiasıyla 'önleme dinlemesi adı altında' toplam 29 kişiye ait 42 adet telefon numarasını dinlemeye almışlardır. MİT'in bu faaliyetinde görev alan 7 personeli de cep telefonları da uyuşturucu kaçakçıların arasına serpiştirmek suretiyle Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan dinleme kararıyla usulsüz dinlemeye alınmışlardır. Bu önleme dinlemeleri neticesinde Ankara Esenboğa Havaalanı'ndan hareket eden MİT'e ait üç adet TIR'ın Adana'ya doğru yola çıktığı öğrenilmiş, Ankara İl Jandarma İstihbarat Şube Birimi'nde görevli olan ve haklarında casusluk suçundan kamu davası açılan sanıklar H.G. ve G.M.'nin, üstlerine ve asayiş birimlerine haber verip gerekli müdahaleye ilişkin tedbirleri Ankara'dan itibaren aldırılması yerine, gerek görevlerinin gerekse de resmi sıfatları gereği kendilerinden beklenen davranış kurallarının dışına çıkmışlardır.
Hürriyet


Son Şehide Veda 
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Başkan Yardımcısı emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak için dün İstanbul Üsküdar'daki Selimiye Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Tuğamiral Çakmak'ın babası Ahmet Mustafa Çakmak, annesi Uçay Çakmak, eşi Sevgi Çakmak, kızları Tuğçe Çakmak Kara ve Dilara Çakmak, ablaları Filiz ve Deniz Çakmak cami avlusunda taziyeleri kabul etti. Anne Uçay Çakmak, törende fenalık geçirdi, birçok yakını da ayakta durmakta güçlük çekti. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Cem Aziz Çakmak'ın naaşı, top arabasına konularak Selimiye Kışlası'na götürüldü. Çakmak, burada düzenlenen askeri törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Emekli Oramiral Nusret Güner, Çakmak'ın ölümüyle ilgili, "Onurlu bir silah arkadaşımdı. Ülkesi için canını verecek biriydi. Bu kumpası kuranların hakkında herhangi bir işlem yapılmamış olması benim üzüntümü dağ gibi arttırıyor. Bunu bize nasıl yaparlar diye kahrından öldü diyebilirim" dedi. CHP İstanbul milletvekili Dursun Çiçek ise, "Daha bir sürü şehitlerimiz olacak. Çünkü büyük tortu bıraktı bu manevi işkence yıllarca" diye konuştu. Avukatı Celal Ülgen de, "İnsanlık ayıbı, bir insanlık suçu. Dünya üzerinde böyle bir örneği görülmemiştir. Göz göre göre, asrın yalanına bir ülkenin yargıçları inanmış gibi görünerek, bu zulmü yapmışlardır" sözleriyle duygularını paylaştı.
Hürriyet

Sarayda Koalisyonu ve Çözümü Konuşmuşlar 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğü ortaya çıkan HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, sürpriz buluşmayla ilgili BBC Türkçe'den İlhan Taşçı'ya konuştu. Doğan, görüşme talebinin kendisinden geldiğini söyledi. Doğan, şöyle konuştu: "Belediye Başkanıyken aşinalığımız, hukukumuz var. Gittik, geldik. Onun dışında da görüşmelerimiz oldu. Türkiye'nin bugünkü ortamını değerlendirme konusunda bir sohbetti." Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmenin "parti adına bir görüşme olmadığını" ifade eden Doğan, İmralı Cezaevi'nde bulunan Abdullah Öcalan'la görüşülememesinin HDP'de yarattığı rahatsızlığı Erdoğan'a iletip iletmediği sorulunca "Onlar ikili görüşme konusu. Bilgi verme şansım yok. Çok mesele konuştuk" karşılığını verdi. Doğan, Erdoğan ile görüşmesinde Gaziantep'te çevre kirliliği nedeniyle tartışma yaratan Nizip Çayı'nın bile gündeme geldiğini söyledi. Koalisyon konusunu ele alıp almadıklarına dair ise Celal Doğan, "Tabii ki bunları konuştuk" dedi ancak ayrıntı vermedi. Doğan, "Ama ayrıntıları söyleme şansım yok; O'nun fikri şöyledir, benim fikrim böyledir. Çünkü rıza almadan bir şey söyleme sansım yok. İki kişi arasındaki konuşma" dedi. HDP'li Doğan, "Bir AKP-HDP koalisyonu seçeneği gündemde mi?" sorusuna da "Bunlar konuşulsa bile söyleme şansım yok, ayıp olur. Çünkü o konuda yetkili değilim" diye karşılık verdi. Doğan, yaptığı u görüşmenin parti yönetiminde bir eleştiriye neden olup olmadığı sorusuna da, "Hayır yani ben biriyle görüşeceksem parti niye rahatsız olsun?" yanıtını verdi. Celal Doğan, olası bir koalisyon tartışmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aktif rol üstlendiği hatırlatılınca da, "Olabilir. Cumhurbaşkanı ile görüşmek Türkiye'de ambargolu mu? Koalisyon olsun olmasın, devletin başındaki önemli bir aktördür" diye konuştu.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 101, 0170-101, 2741                             
ABD Doları 2, 6872-2, 6925/ Euro 2, 9841-2, 9929/İngiliz Sterlini 4, 1874-4, 1953    
            
Kader Günü 
Yunanistan bugün 2 belgeye 'evet' ya da 'hayır' diyerek, Euro ve Avrupa Birliği'ndeki (AB) geleceği için karar verecek. Yaklaşık 10 milyon Yunan seçmen, "AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun, 25 Haziran 2015'de Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın toplantısında sunduğu, biri "Mevcut programın tamamlanması ve ötesinde reformlar, ikincisi de "Ön borcun ödenebilirliği için analiz" adlı iki bölümlü önerileri, kabul ediyor musunuz" sorusuna "Etmiyorum-Hayır" veya "Ediyorum-Evet" cevabı verecek. Referandumda iki ayrı oy pusulası yerine tek pusulanın olması ve "Hayır"ın birinci seçenek olarak gösterilmesi büyük tepki yarattı. 41 yıl sonra ilk kez yapılan referandumda tam olarak 9 milyon 855 bin 29 seçmen oy kullanacak. İçişleri Bakanı Nikos Vuçis'e göre, referandumun maliyeti 20 milyon Euro'yu buluyor. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise İspanyol gazetesine verdiği röportajda, "Yunanistan'ın batması durumunda, 1 trilyon Euro kaybedilecek. Avrupa'nın buna izin vereceğine inanmıyorum" dedi. Yunanistan'da yaklaşık 60 bin mevduat sahibi, paralarını Yunan bankalarından çekerek Bulgar bankalarına yatırdı. Yunanistan'da yaşayan Arnavut göçmenler de bankalardaki paralarını çekti.
Hürriyet

Denetimden 27.5 Milyonluk Ceza Çıktı 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, gıda üretim, satış ve tüketim noktalarında bu yılın ilk 6 ayında 335 bin denetim yapıldı. Tüketiciye güvenilir gıda arzını sağlamak amacıyla tarladan sofraya 'gıda güvenirliği' için risk esaslı resmi kontrollerini sürdüren bakanlık, 1 Ocak-1 Temmuz 2015 tarihleri arasında, belli başlı ürün gruplarında süt ve süt ürünleri üreten işletmelere 8 bin 649, et ve et ürünleri üreten işletmelere 2 bin 531, ekmek ve ekmek çeşitleri üreten işletmelere 16 bin 834 denetim ve unlu mamuller üreten işletmelere 9 bin 620 denetim düzenlendi. Ayrıca, şekerleme üreten işletmelere 872, pastacılık ürünleri üreten işletmelere 8 bin 540 denetim gerçekleştirildi. Gıda takviyeleri grubunda ise yapılan 1.799 denetimden 72 firmaya idari para cezası uygulandı. Gıda üretim yerlerine ülke genelinde toplam 67 bin 731 denetim yapılırken 2 bin 108 adet idari para cezası kesildi. Gıda toplu tüketim yerlerinde 121 bin 372 denetim gerçekleştirildi. Bu denetimler sonucunda 1.260 işletmeye idari para cezası uygulanarak, 6 işletme hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Gıda satış yerlerine ise 145 bin 965 denetim yapılarak bu denetimler sonucunda 2 bin 7 adet idari para cezası uygulanırken, 11 işletme hakkında ise suç duyurusu yapıldı. Böylece toplam gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde bu yılın ilk 6 ayında 335 bin 68 denetim yapılırken, 5 bin 375 adet idari para cezası uygulandı. Ayrıca 49 firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Söz konusu denetimlerde kesilen idari para cezasının toplam tutarı ise 27 milyon 580 bin 326 lira oldu. Açıklamaya göre gıda güvenilirliği konusunda hassasiyetle denetimlerini sürdüren Bakanlık 2015 yılı içerisinde denetimler sonucunda taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda üreten ve ithal eden firmalar ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adını ve ürün adını kamuoyuna açıkladı. Bu kapsamda, bu yıl içerisinde 74 firmanın 79 parti ürün taklit-tağşiş kapsamında, 16 parti ürün ise içerisinde bulunmaması gereken ilaç etkin maddesi bulunduğu için açıklandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada gıda ile ilgili herhangi bir ihbar ve şikayet için 7 gün 24 saat aralıksız hizmet veren 174 Alo Gıda Hattı'na veya bulundukları illerdeki il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine başvurulabileceği bildirildi.
Hürriyet

3. Havalimanı Yükseliyor 
İstanbul'da yapımı devam eden 3'üncü havalimanında zemin ıslah çalışmalarının ardından terminal inşaatına başlandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, terminal inşaatının temelinin atıldığını ve binaların yapımına başlandığını bildirdi. İnşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini ve gecikmenin yaşanmayacağını ifade eden Yıldırım, "Ben iki hafta ewel oradaydım. Bir teftiş yaptık. Orada da gördüğümüz odur ki harıl harıl çalışılıyor ve takvime de uygun ilerliyor iş. 2018'in ilk çeyreğinde biz orada operasyona başlamayı ilk uçağı indirmeyi uçurmayı hedeşiyoruz" dedi. Yıldırım, basında geniş yer alan "3. Havalimanı inşaatı durduruldu" iddialarına da açıklık getirdi. Bazı medya kuruluşlarının kasıtlı olarak haber yaptığını ve toplumda bir algı oluşturulmak istendiğini söyleyen Yıldırım, "3'üncü havalimanı durdurulmuş doğru mu? diye sorulara muhatap oluyorum. Hatta Almanya'dan bile aradılar beni. Bir Alman televizyon kanalı bizim kurumumuzu arayıp 3'üncü havalimanının durdurulmasıyla ile ilgili müstehzi (alaycı) bir tarzda soru sordu. Durdurulan bir şey yok. Bir bölge için acele kamulaştırma kararı vardı. Doğu batı pistin yapılacağı köye yakın yerde acele kamulaştırma kararı olmuş. Buna da itiraz olmuş. 'Niye acele kamulaştırma yapılıyor? Özel bir durum yok, savaş hali yok niye acele kamulaştırma kararı var?' diye itiraz edilmiş ve dosya Danıştay'a gitmiş. Danıştay 6. Daire de usulen reddetmiş. Kurul, Danıştay'a bu kararı usulden reddedemezsiniz, esastan görüşüp karar vermeniz gerekir diyerek kararı bozmuş iade etmiş. Kurulun, Danıştay'ın aldığı kararı bozma kararını esas alınarak, Danıştay 3'üncü havalimanının inşaatını durdurdu gibi bir haber yapılıyor. Akıllara ziyan bir durum" diye konuştu. Danıştay'ın sonraki süreçte konuyu esastan görüşüp nihai karara vararak tekrar reddetmesinin 3'üncü havalimanının lehine bir karar olduğunu açıklayan Yıldırım, şöyle konuştu: "Yapılan haberlerin amacı belli. Ne olduğu çok ortada bunun. Niye yapıldığı, bu haberin neden böyle verildiği çok açık ortadadır. Bu projeyi istemeyenler çok var bunu biliyoruz."
Türkiye

'Turizm Zorlu Bir Süreçten Geçiyor' 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Antalya'da gerçekleştirdiği basın toplantısı ile TÜROFED'in 10. Yılını değerlendirerek turizm sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu. TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, "2015 yılı kaybımız yaklaşık 5 milyar doları bulacak" dedi. Ayık, "Turizmin en önemli aktörlerinden biri olarak Türkiye turizminin zorlu bir süreç geçirdiğini üzülerek belirtmek istiyoruz. Bu zorlu süreci iyi yönetemezsek daha olumsuz sonuçların ortaya çıkacağını görüyoruz" diye konuştu. Osman Ayık, sektör için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Turizmin devlet politikası haline getirilmesi, Turizm Teşvik Kanunu'nun güncellenmesi, turizm sektörü bileşenlerinin oluşturduğu çatı örgütünün oluşturulması, belgelendirmedeki farklılıkların ortadan kaldırılması, ortak bir stratejinin ve tanıtımın belirlenmesi, 6- 12 ay istihdam için prim desteğinin sağlanması, kamu-özel sektör işbirliğinin sürdürülmesi." Toplantıya Osman Ayık'ın yanı sıra, Ahmet Tok, Sururi Çorabatır, Mehmet İşler, Savaş Çolakoğlu, Murat Toktaş, Bülent Bülbüloğlu, Tayyar Zaimoğlu, Halil Özyurt, Burhan Sili, Gülçin Güner, Haluk Beceren, Gazi Murat Şen ve Yusuf Hacısüleyman katıldı.
Milliyet

Mecidiyeköy'e İlk Kazma 
İstanbul Kabataş-Beşiktaş ve Halkalı-Bahçeşehir uzantıları ile birlikte İstanbul Metrosu'nun en önemli akslarından biri olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı'nın Mecidiyeköy İstasyonu için yapım aşamasına gelindi. İstasyonun giriş-çıkış alanlarının inşaatı için altyapı çalışmaları yarın başlıyor. Bu kapsamda Büyükdere Caddesi'nin, Aytekin Kotil ve Ortaklar Caddeleri arasında kalan kesiminde kısmi şerit daraltmaları yapılarak trafik akışı sağlanacak. Yayaların emniyetli geçişi için ise işyeri ve binalara erişim için geçiş koridorları oluşturulacak. Çalışmaların 60 günde tamamlanması hedefleniyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı saatte 70 bin yolcu taşıyacak. Bu hat daha sonra yapımına devam edilen Beşiktaş-Kabataş ve ihale hazırlıkları süren Halkalı-Bahçeşehir metrolarıyla birleşecek.
Star

Hedef 3.4 Milyar Dolar'lık Afrika 
Türk yapı sektörü 3.4 milyar dolarlık Güney Afrika pazarından pay almak için atağa kalktı. Sektörün çatı kuruluşlarından olan İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi bu kapsamda 15-18 Eylül tarihleri arasında Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde düzenlenecek olan Bauma Conexpo Afrika 2015 fuarına ilk kez milli katılım gerçekleştirecek. 2014 yılında bölgeye 45.1 milyon dolarlık ihracat yapan sektörün hedefi kısa sürede bu rakamı ikiye katlamak. Güney Afrika Pazarı hakkında değerlendirmelerde bulunan İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, "Güney Afrika'nın yapı malzemelerindeki ithalatı toplamda 3.4 milyar dolar. Sektör olarak biz ise sadece 45.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu rakam bizim için çok düşük. Güney Afrika'nın ithalat sıralamasında Türkiye ilk 15'de yer alırken, yapı malzemeleri sektörüne bakıldığında ilk 20'nin içine giremiyoruz. Bu rakamlar sektör olarak bu pazara ne kadar uzak kaldığımızın bir göstergesi" dedi. Yapı malzemeleri komitesi olarak Türk yapı sektörünün Afrika pazarından çok daha fazla pay alması için çabaladıklarını aktaran Urfalılar, şöyle devam etti: "15-18 Eylül tarihleri arasında Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde düzenlenecek olan Bauma Conexpo Afrika 2015 fuarına milli katılım gerçekleştireceğiz. İhracatçılar üzerinde uzak algısı olan bu pazara biz İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi olarak 13 firma ile milli katılım yapacağız. Daha önceki yıllarda bu fuara 38 ülkeden 754 katılımcı,110 ülkeden 14 bin 700 ziyaretçi katılmış. Fuara gerçekleştireceğimiz milli katılımın bu pazardaki payımızı artıracağına inanıyoruz." Türk yapı sektörünün başarısını Afrikalılara anlatacaklarını söyleyen Urfalılar, "Yabancıların Türkiye'deki yapı malzemesi kalitesinden hiç haberleri yok. Her fırsatta sektörün büyüklüğünü ve kalitesini vurguluyoruz. Biz inşaat demiri ihracatında dünya birincisiyiz. Seramikte, doğal taşta, çimentoda, boruda ve pek çok üründe dünyada öndeyiz. Bunları anlattıkça insanlar şaşırıyor" diye konuştu.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Bahçeli: Kumpas Kurdular, Bozduk 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümeti kurma görevini bir türlü vermeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim şartlarını oluşturmak için zaman kazandığını, "erken seçim zemini hazırladığını" savundu. "Erdoğan seçim istiyor" diyen Bahçeli, "Meclis Başkanlığı seçiminde Deniz Baykal'ı destekleme kararı alınsaydı, 40 HDP'li oy vermeyip MHP'yi zan altında bırakacaktı. MHP'nin itibarsızlaştırılmasını engelledik, oyunu bozduk" ifadesini kullandı. Bahçeli, milletvekillerinden bölgelerine giderek başta Meclis Başkanlığı seçimi olmak üzere MHP'nin aldığı tavrı tabana anlaşılır şekilde anlatmalarını istedi. Bahçeli, koalisyonlarda uyumun önemli olduğunu belirterek, 1999'da Bülent Ecevit'le birlikte kurdukları ve 3,5 yıl süren DSP-MHP-ANAP koalisyonunu bu açıdan örnek gösterdi. Bahçeli, ramazan nedeniyle MHP milletvekillerine gruplar halinde iftar veriyor. Önceki akşam bir grup milletvekiliyle iftarda sohbet eden Bahçeli, 7 Haziran sonrası MHP'nin izlediği stratejiyi detaylı şekilde anlattı. "Erdoğan Türkiye'nin AKP'den ibaret olmadığını anladı" ifadelerini kullanan Bahçeli, alternatifsizliğin ortadan kalktığını söyledi. Milletin MHP'ye ana muhalefet görevi verdiğini belirten Bahçeli, koalisyon arayışlarına kapalı olmadıklarını ancak varoluş ilkelerine aykırı bir ortaklığa girmeyeceklerini belirtti. Bahçeli, "koalisyon için 46 yıllık mazimiz ve ilkelerimizden vazgeçmeyiz" dedi. Bahçeli, verilecek tavizi tarihe ve millete izah edemeyeceklerini kaydetti. Bahçeli, bugüne kadar dile getirdiği AKP-HDP, AKP-CHP ve AKPCHPHDP hükümetlerinin çözüm süreci başta olmak üzere bir çok konuda söylem birliği ve uyum içinde olduğunu vurgulayarak, "yüreklilerse buyursun kursunlar, kurun da görelim" dedi.
Milliyet

Suriye Konusunda Dikkatli Adım Şart 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye sınırında giderek artan askeri hareketliliğe ilişkin olarak, "Suriye konusunda çok dikkatli adımlar atılması gerektiği düşüncesindeyim. Özellikle bu konuda askerlerin daha dikkatli olması lazım. Uluslararası dengeler dikkate alınmadan Suriye konusunda yanlış bir adım atılmasının maliyeti bize çok ağır olur" uyarısında bulundu. Kılıçdaroğlu, önceki akşam Karaşar Kültür, Yardımlaşma, Turizm ve Güzelleştirme Derneği'nin iftar programına katıldı. Kılıçdaroğlu'na CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Danışmanı Ali Arif Özzeybek ve Ankara İl Başkanı Adnan Keskin eşlik etti. İftar öncesi Milliyet'in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanlığı seçimi sürecinde MHP ile yaşanan gerilime ilişkin olarak, "Ben hiç kimseyi suçlamak istemem. Sonuçta bir Meclis Başkanı seçildi ve ben kendisini kutladım. O tartışmalar geride kalsın. Geleceğe bakalım" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, yeni Meclis Başkanı'ndan beklentisinin sorulması üzerine, "Seçildikten sonra bir konuşma yaptı. Tarafsız davranacağına dair söz verdi. O sözü tuttuğu sürece herhangi bir sorunumuz olmaz" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halen hükümet kurma görevini vermediğinin anımsatılması üzerine ise, "Umarım rutin bir uygulamadır" dedi. Kılıçdaroğlu, "Koalisyon tartışmalarında ilk tercihiniz hâlâ yüzde 60'lık blok mudur" sorusu üzerine, "Evet, her zaman ilk tercihimizdir" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, Suriye sınırında süren hareketliliğe ilişkin olarak ise, "Suriye konusunda çok dikkatli adımlar atılması gerektiği düşüncesindeyim. Özellikle bu konuda askerlerin daha dikkatli olması lazım. Uluslarası dengelerin çok iyi okunması gerekiyor. Suriye demek tek başına bir devlet değil. Suriye aynı zamanda Rusya demektir, İran demektir, Avrupa Birliği demektir, Arap Ligi demektir. Bütün bu uluslarası dengeler dikkate alınmadan Suriye konusunda yanlış bir adım atılmasının maliyeti bize çok ağır olur" ifadesini kullandı.
Milliyet

'At Pazarlığı Gibi Bir Pazarlık İçinde Olmayız' 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile birlikte dün Ordu'da çalışmalar yaptı. Havalimanında soruları yanıtlayan, Kurtulmuş Türkiye'de büyük çoğunluğun kabul edebileceği bir hükümetin oluşmasını ümit ettiğini söyledi. Hükümet kurulamaması halinde Türkiye'nin tekrar seçime gidebileceğini vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Bir pazarlık konusu yaparak 'şu bakanlık şu partiye, bu bakanlık bu partiye, şu genel müdürlük bu partiye, bu genel müdürlük bu partiye' şeklinde, bir at pazarlığı şeklinde bir koalisyon pazarlığının içerisinde asla olmayız. Bizim buradaki temel tercihimiz bir hükümet protokolünün ana çerçevesi nasıl olmalıdır? Biz Türkiye'yi hangi istikamette götürmek istiyoruz, millet bize ne mesaj verdi. Burada ara kesitler oluşur gerçekten Türkiye'yi daha ileriye götürebilecek, bu reformları sürdürebilecek, ekonomik ve siyasi reformlarımızı devam ettirebilecek adımları atacağımıza inandığımız bir hükümet oluşursa bu hükümet kurulur. Eğer bu olmazsa ara kesitler ortaya çıkmazsa o zaman bu da dünyanın sonu değil Türkiye'nin demokrasisinin kuralları içerisinde bir erken seçime gidilir."
Vatan

DÜNYA 

El Nusra'nın İftarında Patlama En Az 31 Ölü 
Suriye'nin İdlib vilayetine bağlı Eriha kentinde terör örgütü El Kaide'nin ülkedeki kolu El Nusra Cephesi'nin bir camide önceki akşam düzenlediği iftarda yaşanan patlama sonucu en az 31 örgüt üyesinin öldüğü iddia edildi. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölen El Nusra militanlarından 5'inin komutan olduğunu açıkladı. Saldırıda onlarca kişinin de yaralandığı ifade edildi. Gözlemevi, patlamanın sebebine ilişkin bir bilgi vermedi. El Nusra ise patlamanın terör örgütü IŞİD'in saldırısı olduğunu iddia etti. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Salim camisindeki iftarda bir kişinin akşam ezanı esnasında üzerindeki bombayı patlattığı belirtildi. Ancak saldırı olduğu söylense de eylemi üstlenen olmadı. El Nusra'nın da içinde yer aldığı muhalif çatı birliği Fetih Ordusu, Eriha'nın denetimini mayıs ayında sağlamıştı. Fetih Ordusu ile IŞİD arasında da çatışmalar yaşanıyor. Öte yandan Lübnan sınırında aralarında El Nusra'nın da olduğu grupların elindeki Zabadani kentine yönelik Esad rejimi dün saldırı başlattı. Diğer taraftan önceki gün muhalişerin Halep'in batısına yönelik başlattığı harekât da devam ediyor.
Hürriyet

Işid İsrail'de Tarlayı Vurdu! 
İsrail, Mısır'ın Sina yarımadasından topraklarına iki füzenin atıldığını açıkladı. Saldırıyı üstlenen terör örgütü IŞİD'in Mısır'daki kolu Sina Eyaleti, 3 roket fırlattıklarını duyurdu. Örgüt, "İşgal edilmiş Filistin topraklarına Grad roketleri fırlattık" dedi. Saldırı sırasında bölgede sirenler çalarken, sınırdaki İsrail askerleri alarm durumunu geçti. İsrail'in Eşkol yerleşim yerinin yakınlarında boş araziye düşen roketler herhangi bir mal veya can kaybına yol açmadı. Göstermelik saldırı sonrası İsrail, bölgede yeni bir operasyon için aradığı bahaneyi buldu. IŞİD, çarşamba günü Sina'daki 5 askeri noktayla bir polis karakoluna eş zamanlı saldırı düzenlemişti. Örgüt, Şeyh Zuveyd kasabasını ele geçirirken, 100'e yakın kişi ölmüştü. Bu gelişmeler üzerine İsrail, Sina yarımadası sınırındaki asker sayısını artırmıştı. Bu arada Suriye'nin İdlib şehrine bağlı Eriha ilçesinde bir camiye saldırı düzenlendi. Saldırıda, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi üyelerinden 25 kişi öldü.
Türkiye

'Polis Şiddeti Toplumun Çıkarlarına Zarar Verdi' 
Ermenistan'da elektrik zammı protestolarında tazyikli su ile sert şekilde göstericilere müdahale eden polis hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında polisin şiddete başvurduğu, yetkisini kötüye kullandığı ve gazetecilere kötü müdahalede bulunduğu iddiaları araştırılacak. Polisler suçlu bulunmaları durumunda 6 yıla kadar hapis cezası alacaklar. Gösterilere ilişkin video kayıtlarını inceleyen ve bunun sonucunda soruşturma açılması kararı alan devlet araştırma servisi, "polisin açık şekilde yetkisini aştığını, göstericiler ve gazetecilere karşı şiddet kullandığını, toplum ve devletin meşru çıkarlarına önemli derecede zarar verdiğini" bildirdi. Rusya'daki krizden etkilenen Ermenistan'da, 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak yüzde 16'lık elektrik zammı kötü hayat koşullarına isyan eden halkın sokağa dökülmesine sebep olmuştu. Başkent Erivan'da 19 Haziran'da binlerce kişi, elektriğe yapılan zammı protesto etmek için gösteri düzenlemiş, bir grup gösterici daha sonra oturma eylemine başlamıştı. Eylemin dördüncü gününde polis, Azatutyan Meydanı'nda süren binlerce kişilik oturma eylemini dağıtmak için sabaha karşı sert şekilde müdahale etmişti. Polisin müdahale şekli, ABD ve AB'nin endişelerini bildirmesine neden olurken, polis şiddetine yönelik tepkiler sonucunda göstericilere bir daha herhangi bir şekilde müdahalede bulunulmadı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, bir hafta sonunda geri adım atarak yapılacak inceleme sonuçlanana kadar yüzde 16'lık elektrik zammının devlet tarafından sübvanse edileceğini açıklamış, bunun üzerine gösteriler yavaş yavaş dinmişti.
Milliyet

Uygur Türkleri Fransa'da Haykırdı Çin Kanun Tanımıyor 
Uygur Türkleri, Fransa Senatosu'nda, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygulara Çin Devleti'nin uyguladığı işkence ve şiddeti "5 Temmuz Urumçi soykırımının 6'ncı yıldönümü anma ve Uygur Türklerinin durumu" adlı konferans ile dile getirdi. Avrupa İşlerinden Sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Senatör Andre Gattolin başkanlığında düzenlenen konferansa, Fransa'da yaşayan bir grup Uygur Türk'ü ile Tibet ve Vietnam asıllı vatandaşlar katıldı. Fransız Senatör Gattolin, Doğu Türkistan'da Uygur halkına uygulanan baskıların kabul edilemez olduğunu söyledi. Fransa Uygur Türkleri Başkanı Erkin Ablimit ise "Çin terörizm ve dikta rejimi uyguluyor. Bugün hiçbir kanuna uymuyor" şeklinde konuştu. Dünya Uygur Türkleri Başkan Yardımcısı Asgar Can, "Bir ay içinde 28 Uygur infaz edildi. Uygurlara dini baskılar gün geçtikçe artmaktadır. Oruç tutulması, sakal bırakılması, hanımların başörtü takması yasaklanmıştır. Her caminin önünde 'Öğrenciler, memurlar ve kamu çalışanı camiye giremez' diye resmi hükümet beyanları var. Bütün bu konuları burada dile getireceğiz ve Çin hükümetine mesaj vermeye çalışacağız. Orda yirmi milyondan fazla Uygur yaşamakta ve bu Uygur'un varlığını kabul etmek, Uygurları asimile edip yok edecek politikalarından vazgeçip onlarla beraber nasıl yaşayabilirizi düşünmeleri lazım. Biz kendi ülkemizde birinci sınıf vatandaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Biz Çin'in anayasanda Uygurlara verilmiş olan hakların pratikte uygulanmasını istiyoruz. Bundan on beş sene önce anaokulundan üniversiteye Uygurca okuma imkanı varken şimdi bu yasaklanmıştır. Daha önceden verilmiş olan haklar kesintiye uğramıştır, bundan dolayı oradaki olaylar büyümekte. Son Ramazan ayı içinde yirmi sekiz Uygur şehit edilmiştir. Taş atan bir çocuğu anında orda vurup öldürmüşlerdir. Dünyanın kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz" dedi. Öte yandan, dünya Şincan eyaletinde yaşananlar hakkında bilgi sahibi olamazken, China Daily gazetesi, Ramazan'ın gayet normal geçtiğini iddia etti.
Star

'Şakir'i Serbest Bırakın' 
İngiltere'nin başkenti Londra'nın Belediye Başkanı Boris Johnson, ABD'nin terör zanlılarını tuttuğu Küba'daki Guantanamo Tutukevi'nde kalan son İngiliz vatandaşı olan Şakir Emin'in bırakılmasını isteyen gruba katılan son isim oldu. Aralarında siyaset, sinema ve müzik dünyasından ünlülerin olduğu 90 kişi tarafından ortaklaşa ABD Başkanı Barack Obama'ya hitaben yazılan mektuba Johnson da imza attı. Mektupta Emin'in devam eden 'adaletsiz' mahkumiyetinin ABD'nin uluslararası imajına zarar verdiği belirtiliyor. Suudi Arabistan doğumlu olan 46 yaşındaki İngiliz vatandaşı Emin, 2001'de Afganistan'da yerel aşiretlerden birisi tarafından yakalandıktan sonra ABD güçlerine teslim edilmişti. ABD'li yetkililer, o tarihten bu yana Guantanamo'da tutulan Emin hakkında dava açmayacaklarını duyurmuştu.
Vatan

SPOR 

FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası'nda mücadele eden Türkiye, yarı finalde Hırvatistan'a 91-56 mağlup oldu. Maçın ilk yarısını da 44-28 mağlup bitiren ay-yıldızlı gençlerimiz 3. çeyrekten itibaren potasında gördüğü sayılarla oyundan iyice düştü ve final şansını kaybetti. Türkiye bugün Yunanistan'la TSİ 18.15'te üçüncülük maçına çıkacak. Turnuvada ABD ile Hırvatistan final oynayacak. Öte yandan Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası'nda da Türkiye, Letonya'ya 72-68 mağlup oldu. Milliler klasman maçları yapacak.
Türkiye

Demba Ba'yı 13 milyon avroya, Atınç Nukan'ı da 5 milyon avroya satan Beşiktaş, hem forvete hem de stopere takviye yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bizzat Başkan Fikret Orman'ın yürüttüğü transfer harekatında siyah-beyazlılar bombaları arka arkaya patlatmaya hazırlanıyor. Stoper konusunda Gremio forması giyen Rhodolfo ve Dinamo Moskova'dan Douglas arasında seçim yapmaya çalışan siyah- beyazlılar, kararını Douglas yönünde verdi. Başkan Fikret Orman bu transferi tamamlamak için Moskova'ya giderek Dinamolu yöneticiler ve oyuncunun menajeriyle görüşmeler yaptı. Fikret Orman'ın Moskova çıkarmasında sadece Douglas için değil 28 yaşındaki sol kanat oyuncusu Balazs Dzsudsak için de çalışmalar yaptığı öğrenildi. Yevhan Konoplyanka'nın Sevilla'ya transferi sonrası Dzsudsak'a yönelen Beşiktaş, bu futbolcuyu da kadrosuna katmayı planlıyor. Başkan Fikret Orman, Moskova'daki temasların ardından dün de soluğu Londra'da aldı. Ba'nın yerini dolduracak kaliteli bir forvet arayışında olan Orman, Fransız golcü Loic Remy için Chelsea'yle pazarlık masasına oturdu. Ba'yı geçtiğimiz sezonun başında Chelsea'den 10 milyon avro yerine 6 milyon avroya almayı başaran Orman, Remy'yi 1 yıllık kiralama konusunda İngiliz ekibiyle el sıkıştı. Pazarlığın ikinci aşamasında ise asıl konusu satın alma opsiyonuydu. Remy'yi satın alma opsiyonuyla Beşiktaş'a kiralamayı kabul eden Chelsea'li yöneticiler kapıyı 11 milyon avrodan açtı. Orman ise bu hamleye karşılık 7 milyon avro teklifinde bulundu. Ba'nın transferinde Chelsea'li yöneticilerle sıcak ilişkiler kuran Orman'ın, 8 milyon avrodan daha fazlasını vermeye yanaşmayacağı belirtildi.
Türkiye

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, 2017 yılında Çek Cumhuriyeti'nin ev sahipliğinde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'na katılmak için elemelerde Romanya, İsrail ve Bosna Hersek ile eşleşti. 2011'de gümüş, 2013'te bronz madalya kazanan, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen 2015 Avrupa Şampiyonası'nda ise 5. sırada yer alarak olimpiyat vizesi alan millilerimiz, H Grubu'nda yer alacak. 2017 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası, yeni bir formatta düzenlenecek. 9 grubun, 6 tanesinde 4, 3 tanesinde ise 3 takım olacak. Grup liderleri ile ikinciler arasında en iyi 6 takım şampiyona vizesi alacak, ev sahibi Çek Cumhuriyeti'nin de doğrudan katılımıyla 16 takım tamamlanacak. Gruplardaki eleme maçları, üç takvim aralığında gerçekleşecek. İlk eleme maçları 21-25 Kasım 2015, ikinci eleme maçları 20-24 Şubat 2016 ve son eleme maçları ise 19-23 Kasım 2016'da oynanacak.
Milliyet

Galatasaray uzun süredir peşinde olduğu Lukas Podolski'yi dün resmen "Aslan" yaptı. Alman golcü imza töreninde, Cim-Bom'a geliş nedeninin kesinlikle Şampiyonlar Ligi olmadığını belirterek, "Galatasaray'ı normalde de takip ediyordum. Taraftarlar bana çok büyük destek verdiler. Bu anlaşmada çok etkisi oldu bunun. İnsanların bu ilgisi ve destekleri beni heyecanlandırdı. Kulübün vizyonu da benim için önemliydi" ifadesini kullandı. Kazandığı kupaların karakterini etkilemediğini vurgulayan Podolski, "Kariyerimde çok fazla kupa kazandım. Dünya Kupası da bunun içinde. Kupalar önemli ama karakterim hiç değişmedi. Lukas Podolski her zaman böyleydi. Futbolda her zaman aç olmalısınız. Sadece maçta değil antrenmanda da aç olmalısınız. Çok çalışıp kazanma arzunuzu sürdürmelisiniz. Bu isteğin sonrasında kupa kazandığınız zaman mutlu oluyorsunuz tabii ki" dedi. Takım arkadaşlarıyla ilgili de bilgi veren yıldız futbolcu şöyle devam etti: "Sneijder çok büyük bir oyuncu. Bu tarz üst düzey oyuncularla oynamak çok güzel. Diğer takım arkadaşlarım da oldukça kaliteli. Daha önce takım arkadaşım olan Hamit Altıntop da kadroda. Önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'nde direkt oynayacağız. Bütün gücümü takıma yansıtmak ve Avrupa'da bir üst tura çıkmak, şampiyon olmak için buradayım" ifadesini kullandı.
Star

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, Topuk Yaylası'nda medyaya açıklamalarda bulundu. Portekizli hoca şunları söyledi: "İdmandan maç sonuna kadar agresifliğimi göstermeye çalışıyorum. Bunun için agresifliği kendimden başlatmak gerekiyor. Büyüdüğüm yerde ekmeğimizi taştan çıkarırdık. Hep savaşarak bir yerlere geleceğime söz verdim." "Şampiyonluklar yaşadım. Çizdiğim yolla gurur duyuyorum. Kariyerimde kazandığım kupalara Fenerbahçe'de de devam etmek istiyorum. Eğer taraftar olsaydım, takımımın agresif bir oyun oynamasını isterdim. Stattan ayrılırken gurur duyarak ayrılmak isterdim. Biz de seyircimizi lafla değil oynayacağımız iyi oyunla mest edeceğiz." "Saygı gördüğüm herkese saygı gösteririm. Hiçbir şeyden korkum yok. İdolüm olan belli bir hoca yok. Sacchi'li Milan'ı, Barcelona'daki Guardiola'yı beğenirdim. Porto'da Şampiyonlar Ligi'ni kazanmış Mourinho'yu çok beğenirdim. 2 yıl önceki Dortmund da çok iyiydi. Önemli olan ortaya çıkan oyundur. Aynı hoca aynı takım, ortaya aynı ürün çıkmıyor."
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme