12 Temmuz 2015 Pazar

12.07.2015 Genel Gündem

12.07.2015 Pazar
GÜNDEM 

Dualarla Son Yolculuğa 
12 Eylül Askeri Darbe döneminin Hava Kuvvetleri Komutanı ve 5 kişilik Milli Güvenlik Konseyi’nin son üyesi emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya (90) için Üsküdar Selimiye’deki 1. Ordu Komutanlığı’nda dün saat 10.00’da askeri tören düzenlendi. Ardından Şahinkaya’nın naaşı Selimiye Camisi’ne götürüldü. Şahinkaya’nın öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına eşi Sema Şahinkaya, kızı Sevgi Kartal, oğlu Serdar Şahinkaya, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Orhan Karabulut, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, kuvvet komutanlıkları mensupları, eski Başbakan Bülend Ulusu da katıldı. Şahinkaya, namazın ardından Karacaahmet’te toprağa verildi. Bülend Ulusu, “Çok sevdiğim bir arkadaşımdı. 2 sene boyunca kuvvet komutanlıklarını birlikte yaptık. Kendisiyle zaman zaman görüşüyorduk. Allah gani gani rahmet eylesin” dedi. Prof. Dr. Celal Şengör de “Çok yakın dostumdu. Eğer ben herhangi bir başarı kazandıysam inanın bu Hava Kuvvetleri sayesindedir. Onu yapanlar da bu büyük insanlardı” diye konuştu. Şahinkaya, perşembe günü tedavi gördüğü GATA’da hayatını kaybetti.
Hürriyet


Gül’den Dış Politika Eleştirisi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Dostluk Derneği’nin dün Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlediği iftar programında biraraya geldi. Programda ilk olarak Gül konuşma yaptı: Türkiye olarak bu ülkelere (Ortadoğu) yardımcı olmak durumundayız. Bunun için şüphesiz ki; hepsiyle ilişkimizi geliştirmeliyiz. Libya’dan Mısır’a kadar, Yemen’den bütün Körfez ülkelerine kadar, nasıl bir zamanlar onlara ilham olduysak, yeniden bu ülkelere ilham olucu, yol gösterici olacağı bir duruma gelmek gerekir. Açıkçası, Ortadoğu ve Arap politikalarımızı daha gerçekçi şekilde gözden geçirmenin de faydalı olacağı kanaatindeyim.” Daha sonra kürsüye çıkan Erdoğan, Gül’e “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız” diye hitap ederek, şunları söyledi: Hamdolsun, şu son 12 yılda çok büyük işler başardık. Türkiye’ye tarihinin en büyük kalkınma hamlesini yaşattık. 20 yıl önce, Avrupa’da, Nazi döneminden beri yaşanan en korkunç katliama Srebrenitsa’da şahitlik edildi. Kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsun dindirmek için Türkiye seferber oldu. Sahilde uçurtma uçuran çocukların öldürülmediği bir dünya inşa etmek zorundayız. Bilhassa Suriye’de, 5 yıldır devam eden vahşetin son bulması için herkesin elini vicdanına koyup hareket geçmesi gerekiyor.
Hürriyet

Yeşil Yol’a Karşı Taş Yol Açtılar! 
Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylası’ndan geçirilmek istenen Yeşil Yol Projesi’ne karşı çıkanların tepkileri artarak sürüyor. Yeşil Yol güzergahı üzerinde yöre sakinlerinin nöbet tutması nedeniyle çalıştırılamayan iş makineleri, bu kez Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan gelen komando birlikleri nezaretinde Samistal Yaylası’na getirildi. Durumu haber alan bölge sakinleri, dün sabah erken saatlerde araçlarla yaylaya doğru yola çıktı. Ancak grup, Elevit Yaylası’nda arızalandığı iddiasıyla bırakılan İl Özel İdaresi’ne ait iş makinesi yolu kestiği için geçiş yapamadı. Yolun kasıtlı olarak kapatıldığını belirten yöre sakinleri tepkilerini dile getirdi, iş makinesinin operatörü ile tartıştı. Yaylaya yürüyerek ulaşmanın 6-7 saat süreceğini göz önüne alan yöre sakinleri, iş makinesinin kapattığı yolun kenarına taşlardan dolgu yaparak yeni bir yol oluşturdu. Genç-yaşlı, kadın-erkek yaklaşık 300 kişi yan yana dizilerek insan zinciri oluşturarak taş taşıdı. Kimileri taşları sırt ya da kucağında, kimileri de iterek taşımaya çalıştı. Yaklaşık 2.5 saat süren çalışma sonunda taş dolgusu ile yapay yolu tamamlayan grup, “İşte bizim Yeşil yolumuz bu” diye bağırarak tepkilerini dile getirdi. Araçları kontrollü olarak yoldan geçiren grup her aracın geçişinde alkışlarla sevinç gösterilerinde bulundu. Samistal Yaylası’na ulaşan yöre sakinleri, komando birliklerinin nezaretinde yol açan iş makinesinin önüne geçerek çalışmaya izin vermedi. Jandarma ekipleri ve görevlilerle tartışan grubun tepkileri üzerine iş makinesi operatörleri bölgeden uzaklaştırıldı ve çalışma durduruldu. Nöbete başlayan gurup alkışlarla tempo tutarak hep bir ağızdan “Denizi aldınız, dereyi çaldınız, yaylaya gelmeyi kolay sandınız, Rize size yalan, Yeşil Yol katliam, yaylaya dozeri sokturmayız, bas geri bas geri, al da git askeri’ dizeleri ile türküler söyledi.
Milliyet

Erdoğan: Komşudaki Olaylar Manidardır 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Dostluk Derneği iftar programında konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından önemli satır başları: Son 12 yılda çok büyük işler başardık. Ülkeyi istikrara ve güvene kavuşturduk. Komşumuzda olan olaylar çok manidardır. Hatta onları örnek almak suretiyle hatta onları mitinglerine getirebilme anlayışıyla onlardan medet umanlar oldu. Devlet anlayışı bu değildir. Devlette devamlılık esastır. Kuru sıkı gönderme yapmakla bu işler olmuyor. Biz de IMF’ye 23 buçuk milyar dolar borçla devraldık bu ülkeyi sıfırladık ve biz IMF’ye borç verecek ülke konumuna geldik. Suriye’de 5 yıldır süren vahşetin sona ermesi için herkesin elini vicdanına koyup harekete geçmesi gerekiyor. Ömrünü sadece çelme takmaya, engel çıkarmaya, bozgunculuğa adamış birçok çevre var. Aynı şekilde tüm umudunu darbeye, provokasyona, manipülasyona, iç ve dış vesayet odaklarının baskılarına bağlamış olanlar var. Yürümediler mi? Yürüdüler. Cübbeleriyle yürüyenler oldu. Neticesi ne oldu? Koskoca bir hiç ve onlar mahcup oldu, onlar mağlup oldu. Halkı arkasına alanlar, halkın çizdiği istikamette gidenler, hakka teslim olanlar galip oldu. Bizse bugüne kadar her ne yaptıysak işte bunlara rağmen yaptık.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 99, 7501-99, 8607                             
ABD Doları 2, 6670-2, 6692/ Euro 2, 9725-2, 9779/İngiliz Sterlini 4, 1379-4, 1479                  

Çinli Cmec Osmangazi’den Vazgeçti 
2009 yılında özelleştirilerek Yıldızlar SSS Holding’e devredilen ancak TETAŞ’a borcunu ödeyemediği için yönetimine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından el konulan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (EDAŞ), Çinli CMEC’e satış süreci sürpriz bir şekilde durdu. CMEC, bu yıl şubat ayı başında GUOXIN International Investment Corporation (GXIIC) adlı Çin merkezli diğer bir şirket ile birlikte Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış AŞ şirketlerinin yüzde 75’ini dolaylı yoldan 384.6 milyon dolara satın almak için anlaştığını açıklamıştı. Çinli şirketin açıklamasında, hisselerin Dedeli Yatırım ve diğer hissedarlardan alınacağı belirtilmişti. Ancak taraşar arasındaki görüşmeler, söz konusu tutar karşılığında CMEC’e devredilecek diğer varlıklar üzerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sona erdi. Bunun üzerine CMEC yetkilileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bildirimde bulunarak Osmangazi EDAŞ’ın çoğunluk hissesini almaktan vazgeçtiklerini açıkladı. Enerji IQ’nun haberine göre, Osmangazi EDAŞ hisselerini elinde bulunduran Yıldızlar SSS Holding, grubun ana faaliyet alanı olan madencilik ve seramik endüstrisindeki varlıkları için de CMEC ile işbirliği planlıyordu. CMEC’in Osmangazi EDAŞ’ın satışından vazgeçme gerekçesi olarak madencilik, doğal taş ve seramik üretimi ile ilgili varlıkların satışına ilişkin anlaşmazlıklar gösteriliyor. Osmangazi EDAŞ, Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde toplam 1.4 milyon aboneye hizmet veriyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 2009 yılında yapılan ihalede en yüksek teklifi 485 milyon dolarla Yıldızlar Holding vermişti. Osmangazi EDAŞ’ın devriyse 2010’da gerçekleştirilmişti. EPDK, Osmangazi Elektrik Dağıtım ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış’ın yönetimine TETAŞ’a olan 180 milyon liralık borcunu ödemediği ve diğer bazı yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle el koymuştu.
Hürriyet

Syriza’da İsyan 
Brüksel’de Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ndeki kaderini belirleyecek kritik müzekereler devam ederken, Atina’da Başbakan Aleksis Çipras’ın lideri olduğu iktidardaki SYRİZA partisinde kriz patladı. Çipras, parlamentodan istediği müzakere yetkisini haftabaşına kadar “kreditörlerin maşaları” diye suçladığı muhalefet partileri sayesinde aldı. Parlamento 32’ye karşı 251 oyla Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos’a Yunan önerisi temelinde müzekere yapması yetkisi verdi. Cumartesi sabah saatlerinde yapılan oylamada, SYRİZA’nın 149 milletvekilinden 8’i çekimser kaldı, 7’si oturuma katılmadı, 2’si de “Hayır” oyu kullandı. Böylece SYRİZA oylamada 17 fire verdi. Parlamento Başkanı Zoi Konstantopulu ve Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis ve Sosyal Sigortalardan sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı Dimitris Stratulis çekimserler arasında yeraldı. Maliye eski Bakanı Yanis Varufakis ise oylamaya katılmadı. Varufakis’in eşi ve kızı ile birlikte dinlenmek için Egina adasına giderken gemide çekilmiş resimleri yayınlandı. ‘Evet’ oyu kullanan 15 SYRİZA milletvekili ise oylamadan sonra yaptıkları ortak açıklamada, “Hükümetin parlamento çoğunluğunu kaybetmemesi için ‘Evet’ oyu kullandık. Bu oy kemer sıkma tedbirlerine ‘Evet’ dediğimiz anlamına gelmiyor” diyerek, olası anlaşmayı parlamentoda oylamayacakları sinyali verdiler. Atina’da dün Brüksel’deki olası bir anlaşmanın mevcut hükümet tarafından değil de yapılacak erken seçimle belirlenecek yeni hükümet tarafından uygulanacağı iddiaları da dolaştı.
Hürriyet

Bayramdan Önce Zamlı Maaş Hesapta 
Hükümetten milyonlarca emekliyi sevindirecek haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, “Ramazan Bayramını dikkate alarak 2 milyon 530 bin Bağ-Kur esnafı ve Bağ-Kur tarım emeklisinin emekli aylıkları 14 Temmuz’da, 6 milyon 699 bin SSK işçi ve SSK tarım emeklisi aylıkları ise, tahsis numaralarının son rakamı tek olanlar için 15, çift olanlar için 16 Temmuz’da ödenecek. Emeklilere temmuz ayında yüzde 4.76 zam yapılacak. 5 milyon 125 bin kişi, ayrıca 1 ile 100 TL arasında değişen tutarlarda seyyanen zam alacak. Ocaktaki yüzde 2.33’lük TÜFE, temmuzdaki yüzde 4.76’lık TÜFE ve seyyanen zamla birlikte en düşük SSK emeklisi aylığında yüzde 9.2, SSK tarım aylığında yüzde 18.2, BAĞ-KUR esnaf aylığında yüzde 19.4, BAĞ-KUR tarım aylığında ise yüzde 23.7 oranında artış olacak” dedi. Çelik, Emekli Sandığı mensubu emeklilerin TÜFE farklarının da 1-5 Ağustos tarihleri arasında ödeneceğini söyledi. Sosyal Güvenlik kapsamında bugün itibariyle 11.2 milyon emekli bulunduğunu hatırlatan Bakan Çelik, şöyle devam etti: “2014 yılında emeklilerimize ödediğimiz toplam tutar 134.5 milyar TL. 2015 yılında yapılacak ödeme toplamı ise 158.6 milyar lira olacak.” Bakan Çelik, bütün Emekli Sandığı, işçi, Bağ-Kur emeklilerine temmuz ayında yapılacak ödeme toplamının 13 milyar lira olduğunu bildirdi. Bu arada bir yıldan daha fazla prim borcu bulunan esnaf sayısının 1 milyon 300 bin olduğunu hatırlatan Bakan Çelik, “2 ay prim borcu olunca sağlıktan yararlanamıyorlardı. Bu vatandaşlarımızın borçları 31 Temmuz’da resen dondurulacak” diye konuştu. Çelik, CHP’nin Meclis’te asgari ücretin 1.500 TL olmasına ilişkin verdiği kanun teklifine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Çelik, “Asgari Ücret Komisyonunu lağvedersiniz, yepyeni bir düzenlemeye geçebilirsiniz ama biz bunun çok demokratik olmayacağı inancındayız” dedi. Çelik komisyonda uzlaşıldığı takdirde asgari ücretin 2 bin lira da olabileceğini ifade etti.
Türkiye

TÜSİAD Başkanı Symes: Eğitimi Birinci Sıraya Koyarım 
Uluslararası Soroptimist Federasyonu’nun 20. Uluslararası Konvansiyonu (20th Soroptimist International Convention), 32 yıl aradan sonra “Liderlik İçin Eğitim: Kadınları Güçlendiren Yeni Fikirler” teması ile yeniden İstanbul’da toplandı. Hilton İstanbul Bosphorus Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen konvansiyona kadın ve genç kızların sorunları konusunda çalışan dünya çapında uzmanlar ve üyelerden oluşan çok sayıda davetli katıldı. Konvansiyonun üçüncü gününde “Türkiye’de İş, Eğitim ve Sağlıkta Kadının Statüsü” başlıklı oturum gerçekleştirildi. Sabancı Üniversitesi İşletme Profesörü Nakiye Boyacıgiller’in yaptığı oturumda, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu ve SUTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, Soroptimist Konvansiyonu Başkanı Emine Erdem ve ABD’de bulunan Intel New Technologies Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz video konferans yöntemi ile katıldı. Oturumda konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, “’TÜSİAD olarak en önemli konular nelerdir’ diye soracak olursanız. Ben eğitimi birinci sıraya koyarım” dedi. Symes, siyasi platforma kadın temsiliyetinin de önceliklerden biri olması gerektiğinin altına çizerek, şunları söyledi: “Çalışanlarımızı eğiteceğiz sadece ofisteki şiddet değil, dışarıdaki şiddet projemiz içinde yer alacak. Önceliğimiz kadının ekonomiye katılımının arttırılması. Türkiye’nin gücünü düşündüğünüzde bunları sağladığımızda ancak bu gücü kullanabiliriz.” TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu ve SUTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger ise, Soroptimistlerin kadınların küresel sesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Başkanınızın da dediği gibi umuyorum ölmeden önce cinsiyet eşitliğini tam olarak sağlamış bir Türkiye ve dünya diliyorum
Milliyet

İETT’den 2 Afrika Ülkesine Destek 
İstanbul’da toplu taşımada yaptığı yeniliklerle adından söz ettiren İETT, filosunu tamamen yenileyerek çalışır durumdaki otobüslerini de ihtiyaç duyulan ülkelere göndermeye devam ediyor. İETT daha önce Bosna Hersek’e gönderdiği 30 otobüsün ardından şimdi de Afrika’nın iki ülkesi Liberya ve Çad’a otobüsler gönderiyor. Liberya’dan gelen otobüs ve eğitici personel talebini geri çevirmeyen İETT, TİKA (Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) işbirliği protokolü imzalayarak 20 adet İkarus marka otobüs yardımında bulundu. Önceki gün gemilere yüklenen otobüsler Liberya’ya doğru yola çıktı. İETT’den yapılan açıklamada tüm bakım ve onarımları İETT tarafından yapılan 20 otobüsün ve yedek parçaları da hazır hale getirilerek gönderildiği belirtildi. Ayrıca Liberya’daki Ebola virüsü nedeniyle yaşanan sıkıntıları gidermeye destek olmak amacıyla iki otobüs de mobil hastaneye dönüştürüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas ve Çad N’Djamena Valisi Dr. Hawa Came ile görüşmesinde gelen talep üzerine İETT aynı zamanda 20 adet otobüsü de N’Djamene Belediyesi’ne göndermeye hazırlanıyor. TİKA ile yapılacak işbirliği neticesinde Çad’a gönderilecek 20 adet O 345 model Mercedes solo otobüsün bakım onarım ve yenileme çalışmaları devam ederken, otobüslerin eylül ayında Çad N’Djamene Belediyesi’ne gönderilmesi planlanıyor. Otobüslerin kullanımı ile ilgili eğitim almak için İstanbul’a hem Liberya’dan hem de Çad’dan 3’er kişi geldiği kaydedilirken, 2 hafta boyunca İETT tarafından eğitime tabi tutulan ekip, ülkelerindeki personele aynı eğitimi vermek üzere görevlendirildiler.
Star

Emeğimiz Çok, Ekonomi Bakanlıklarını Biz Alırız 
Arslan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arslan liderliğinde gerçekleştirilen Fikir Sofrası, bu kez Şanlıurfa’da iftar için kuruldu. Etkinliğe; Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Erten, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut’un yanısıra Urfa Valisi ve belediye başkanları da katıldı. Şanlıurfa halkı ve Suriyeli sığınmacılardan yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı iftarın teması ‘Dayanışma’ olarak belirlenmişti. İftarın ardından Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz gündemi değerlendirdi. Hükümeti kurma görevinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verildiği gün gerçekleşen sohbette Cevdet Yılmaz önemli mesajlar verdi. Bakan Yılmaz’a muhalefetin ‘kırmızı çizgilerini’ hatırlattığımızda şunları söyledi: “Parti olarak kırmızı çizgilerimiz yok. İlkelerimiz ve politikalarımız var. Müzakerelerde kırmızı çizgilerle alanı daraltırsanız ülke için iyi olmaz. Biz de her şeyi yaparız demiyoruz ama kırmızı çizgi kavramını benimsemiyoruz. Aslında baktığınızda partiler arasında farklılıklar var ama ortaklıklar da var. Bu tür görüşmelere önce ortak noktalardan başlamak lazım. Herkes olduğu yerde durursa olmaz. Herkes adım atacak. Vatandaşın gözünden bir şey kaçmaz; Samimi gayret göstermeyenleri bir yere not eder.” Ardından da ekonomideki rakamlara değindi. Suriye’deki savaş ve Yunanistan krizinden örnek veren Bakan Yılmaz, “Piyasadaki rakamlar, ülke büyümesi, enşasyon şimdiye kadar ne kadar isabetli adımlar attığımızın göstergesi. Etrafımızdaki yangına rağmen oldukça sakin gidiyoruz. Sonuçta bu istikrar 13 yıllık bir emeğin ürünü. O yüzden bunun heba olmasını istemiyoruz. Olası bir koalisyonda ekonomiyle ilgili bakanlıklar önceliğimiz” diye konuştu.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

CHP İlk Turda Dinleyecek 
63. Hükümet’in kuruluşu çerçevesinde partiler arası ilk görüşme, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibinin yarın saat 14.00’te CHP’ye yapacağı ziyarette, CHP kurmaylarının eğilimi “konuşmaktan çok dinleme” yönünde olacak. Alınan bilgilere göre Ak Parti tarafından CHP’ye görüşmelerin “4+1” şeklinde olacağı iletildi ancak Davutoğlu dışında hangi dört kurmayın görüşmede olacağı bildirilmedi. Kılıçdaroğlu’nun Ak Parti kurmaylarının unvanlarına göre bir ekip seçeceği ifade ediliyor. Ancak kulislerde görüşmeye katılacak isimler arasında Murat Özçelik, Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak ve Levent Gök’ün olabileceği konuşuluyor. 7 Haziran seçimlerinin üzerinden 1 ayı aşkın bir süre geçmesine karşın, 63. Hükümet’in kuruluşu amacıyla resmi görüşmeler yarın başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan hükümeti kurma görevini geçen günlerde alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi görüşmelerde ilk olarak, seçimlerden ikinci olarak çıkan CHP’yi ziyaret edecek. Davutoğlu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yarın saat 14.00’te CHP Genel Merkezi’nde görüşecek. Alınan bilgilere göre, görüşmelerin “1 genel başkan + 4 kurmay”ın katılımıyla yapılması planlandı. Ak Parti tarafı, CHP’ye görüşmelere Davutoğlu ve dört kurmayının katılacağını bildirdi ancak isim bildirmedi. CHP yönetiminin görüşmelere hangi partililerin katılacağına Ak Parti’den hangi isimlerin görüşmeye katılacağının bildirilmesinin ardından karar vereceği belirtiliyor. Kulislerde görüşmeye CHP adına katılacak isimler arasında dış politikadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve Genel Sekreter Gürsel Tekin’in isimleri öne çıkıyor. Ancak iş dünyasından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Grup Başkanvekili Levent Gök ve Parti Sözcüsü Haluk Koç’un da görüşmelerde CHP’yi temsil edecek isimler arasında olabileceği değerlendiriliyor. Alınan bilgilere göre CHP yönetimi, Davutoğlu’nu dinleme eğiliminde. CHP kurmayları, kamuoyuna açıkladığı 14 ilkeye Davutoğlu’nun vereceği yanıtın ve 14 ilke hakkında çizeceği çerçevenin, koalisyon görüşmelerinin ilerleyen sürecinde etkili olacağını düşünüyor. Bu nedenle CHP kurmaylarının ilk olarak dinlemeyi tercih edeceği, kendi görüşlerini ise heyetlerarası görüşmelerde ya da bayramdan sonraya kalacak ikinci turda anlatmayı düşündüğü belirtiliyor. Kulislerde yarın yapılacak ilk tur görüşmelerde, iki parti arasındaki müzakere heyetlerinin de oluşması bekleniyor. Bu heyetlerin üçer kişiden oluşacağı ve olası hükümet protokolü dahil bir dizi konuda karşılıklı müzakereyi bu ekibin yapacağı ifade ediliyor.
Milliyet

‘Türkiye Sarsılırsa Coğrafyamız Sarsılır’ 
Saray Bosna’dan dönen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde Milli İrade Platformu’na iftar yemeği verdi. İşte iftarın ardından konuşan Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları: “Saray Bosna’da bir kez daha hissettim ki Türkiye’nin kaderi yalnızca Türkiye’nin kaderi değildir. Eğer Türkiye dayanağı sarsılırsa, sivil toplumun gücü sarsılırsa, sadece Türkiye değil çevre coğrafyamız da çok daha büyük facialara maruz kalır. 20 yıl önce Bosna’da yaşananlar bugün Suriye’de yaşanıyor, Şam’da, Humus’ta, Bağdat’ta yaşanıyor. Yunanistan’da insanlar bankadan 50 Euro bile çekemeyecek durumdayken, ülkemizde 12 yıldır güçlü bir iktidar, parlak bir iktidar var. Bugün dahi Tayland’dan gelecek olan Uygur Türkleri’nin hesabını yapıyorduk. Kulağımızın biri dünyanın her yerinden gelecek mültecilerde. Bu manevi bir borcun ödenmesidir. Birileri ya terörü kullanarak ya Türkiye içindeki gerilimi kullanarak “Çekilin Orta Asya’dan. Sizin neyinize. Çekilin ve kendi iç gerilimlerinizle yaşayın 80’lerde, 90’larda olduğu gibi.’ diyor. Milli İrade yüzde 41’lik oranla Ak Parti’ye bu ülkenin geleceğini emanet etti. Bunun gereğini yapacağız. Pazartesi günü başlayacak olan görüşmelerde yüzde 41’lik kesimin hakkını, hukukunu tartışma konusu yapmayız. Bütün sivil toplumun şunu bilmesini isterim ki 12 yıl içinde gerçekleştirdiğimiz demokratik kazanımların hiçbirisinden bir adım, bir milim dahi geri gidilmesine izin vermeyiz. Kimse, Türkiye’de tekrar 28 Şubat şartlarının, tekrar 12 Eylül şartlarının, olağanüstü hallerin, sınırlamaların, kısıtlamaların olacağı bir dönemi hayal etmesin ya da böyle bir dönemin geleceği kaygısını taşımasın. Muhalefet liderlerine bir kez daha ifade etmek istiyorum ki görüşmelere Kadir Gecesi’nin olduğu gün başlayacağız. Bayramda da bitireceğiz. Böyle bir haftaya gelmesi de ilahi bir tevafuk olarak değerlendirelim.”
Vatan

DÜNYA 

Işid’den İtalyan Konsolosluğuna Saldırı 
Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti, Mısır’ın başkenti Kahire’de dün İtalyan konsolosluğu önünde bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Saldırıda bir Mısırlı öldü, 10 kişi de yaralandı. Mısır Başbakanı İbrahim Mihlib, “Teröre karşı savaşta dünya birleşmelidir” derken, İtalyan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, ülkesinin bu saldırıyla korkutulamayacağını söyledi. Saldırıyı üstlenen IŞİD, yaptığı açıklamada “450 kilogram patlayıcının kullanıldığını” belirtirken Müslümanlara “bu meşru hedeşere yaklaşmamaları” çağrısı yaptı. Konsolosluğa yapılan saldırı, Mısır’da IŞİD’in yabancı bir misyonu hedef alan ilk saldırısı oldu.
Hürriyet

'Barış Programı’ Silah Bıraktırdı 
Afganistan'ı kana bulayan Taliban örgütünün 150 üyesi ülkenin batısındaki Badgis vilayetinde silahlarını yetkililere bırakarak teslim oldu. Badgis Vali Yardımcısı Kamaruddin Şekib, Yüksek Barış Konseyi'nin çabaları sonucu militanların kendi istekleri doğrultusunda silahlarıyla teslim olduğunu söyledi. Silah bırakan militanların daha önce bazı bölgelerinde eylemler düzenlediğini ifade eden Şekib, militanların, programa katılmasının bölgedeki güvenlik için önemli olduğunu ve daha fazla militanın silah bırakmasını beklediklerini bildirdi. "Barış Programı’nın başlamasıyla Afganistan'da binlerce militan teslim olurken, ülke genelinde olaylar halen devam ediyor. Yüksek Barış Konseyi'nin yürüttüğü program çerçevesinde silah bırakan militanlara maddi destek ve iş imkânı sağlanıyor.
Türkiye

Sırbistan Başbakanı Linçten Zor Kurtuldu 
İkinci Dünya Savaşı’nın ardından gerçekleşen en büyük katliama sahne olan, 8 bin 372 Boşnak’ın öldürüldüğü Srebrenitsa’da geniş katılımlı bir anma töreni düzenlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP, MHP ve HDP’li milletvekilleri ile katıldığı anma törenlerinde alkışlarla karşılandı. Anma töreninden sonra gerçekleşen cenaze namazı için Srebrenitsa’ya katılan liderler mezarlığa geçti. Farklı toplu mezarlardan son 1 yılda çıkarılan ve DNA testi ile kimlikleri tespit edilen 136 kurban da dün toprağa verildi. Müslüman olmayan liderler için ayrı bir yer hazırlanırken buraya götürülen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, son anda linçten kurtuldu. Vuçiç’i onlarca vatandaş taşlarken, onlarcası da üzerine saldırmaya çalıştı. Sırp korumaların araya girmesiyle Vuçiç, yaka paça makam aracına kaçırıldı. Vuçiç dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Srebrenitsa’da yaşananları ‘korkunç bir suç’ olarak tanımlamıştı. Sırbistan’da geçtiğimiz haftalarda bir caddeye katliamın en önemli sorumlularından Ratko Mladiç’in adı verilmişti. Savaş döneminde BM askerlerinin üs olarak kullandığı ve Boşnak erkekleri Sırp askerlerine teslim ettiği eski akü fabrikasında oluşturulan anı defterine de anma törenine katılan liderler katliamla ilgili düşüncelerini yazdı. Törene Başbakan Davutoğlu’nun yanı sıra katliam döneminde ABD Başkanı olan Bill Clinton, bir dönemin ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve Sırbistan Başbakanı Vuçiç de katıldı. Soykırım kurbanlarının yakınları ile yakınlarını yalnız bırakmamak için on binlerce vatandaş da Srebrenitsa’ya aktı. Bosna Hersek’in yanı sıra başta Türkiye olmak üzere Almanya, İngiltere, Hırvatistan, Sırbistan, Japonya gibi birçok ülkeden on binlerce insan Srebrenitsa’daki törenlere akın etti. Bir gün önceden kente gelerek burada geceleyen binlerce vatandaşa, sabahın erken saatlerinden itibaren Srebrenitsa’ya gelen vatandaşlar da katıldı. Mezarlığa gelen kurban yakınları, sevdiklerinin mezarı başında dua edip, gözyaşı döktü. Törende çok sayıda Türk bayrağı da dikkati çekti.
Milliyet

Uygurlara Çin İşkencesi 
Çin, Doğu Türkistan’daki zulmü yanlış fotoğraflarla kamuoyuna yansıtarak, Türk halkını provoke etmeye çalışanların ekmeğine yağ sürecek bir vicdansızlığa imza attı. Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Tayland’ın elinde tuttuğu 115 Uygur Türkünün, başlarına çuval geçirilerek Çin’e götürülmesi görüntülerini basına dağıttı. Bir grup Uygur Türkünün, vatanlarında hukuka aykırı uygulamalar nedeniyle yaşamlarını tehlikeye atarak 16 ay önce Tayland’a sığındıklarını belirten Tümtürk, Tayland’ın bu kişileri ‘sınır ihlali’ gerekçesiyle elinde tuttuğunu anlattı. Tümtürk, 16 ay sonra da 115 Uygur Türkünün başlarına çuval geçilerek uçakla Çin’e götürüldüğünü söyledi. Uygur Türklerinin uçakla götürülmesi sırasında çekilen video ve fotoğraşarı basına dağıtan Tümtürk, şunları söyledi: “Tayland’dan Çin’e götürülürken başlarına çuval geçirildi. Soydaşlarımız, Çinli özel harekat mensupları tarafından üçlü koltuğun ortasına oturtularak götürülmüştür. Tayland ne yazık ki, Çin’in 3 milyar dolarlık hibe rüşveti karşılığında, 16 aylık esaret sonrası soydaşlarımızı teslim etmiştir. Bunu kınıyoruz ve soydaşlarımızın hayatından ciddi endişe duyduğumuzu buradan haykırıyoruz.” Dünyada tepkiyle karşılanan bu fotoğraşarın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde gündeme getirileceği belirtiliyor.
Star

İran’la Anlaşma ‘Tamam’ Gibi 
İran’la BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana’da süren nükleer müzakerelerde bugün dolan anlaşma tarihi pazartesi gününe kadar uzatıldı. AB Konseyi’nden yapılan açıklamada, “İran’ın nükleer meselesinde uzun vadeli çözüme ulaşmak için süren müzakerelere daha fazla zaman tanımak amacıyla AB’nin İran’a kısıtlayıcı önlemlerinin askıya alınması 13 Temmuz’a kadar uzatılmıştır” denildi. İran kaynakları ise müzakereler sırasında P5+1 ülkelerinin birlikte hareket edememelerinin ve tutum değiştirmelerinin süreci zorlaştırdığını savundu. Öte yandan İsrail basını ABD’nin son 2 hafta içinde İran’la anlaşmazlık unsuru olan tüm konularda taviz verdiğini, son olarak da İran’ın nükleer tesislerine sürpriz denetimlerin yapılmasına yönelik ısrarından vazgeçtiğini yazdı. Denetimler sadece İran’a önceden haber verilerek ve İran’ın onayıyla gerçekleşecek. Bu geri adımın İran ile ABD arasında bir anlaşma imzalanması için en büyük engeli ortadan kaldırdığı belirtildi. Ancak İsrail medyasına göre Obama’nın kendi partisi tarafından bile ‘çok kötü bir anlaşma’ olarak nitelendirilen İran nükleer anlaşması Kongre’den onay alamayabilir.
Vatan

SPOR 

Wimbledon tek kadınlar finalinde Garbine Muguruza’yı 6-4 ve 6-4’lük setlerle 2-0 yenen Serena Williams şampiyonluğa ulaştı. Bu zafer Williams’ın 6. Wimbledon ve 21. Grand Slam şampiyonluğu oldu. Bu rakam aktif kadın tenisçilerin kazandığı grand slam sayısına eşit. 7 dakika süren açılış oyununda yakaladığı dördüncü servis kırma şansını kullanan Muguruza, maça servis kırarak başladı. İspanyol raket sette 4-2 üstünlüğü buldu, fakat servis ritmini bulan Serena üst üste dört oyun kazanarak seti 6-4 kazandı. 2. setin ilk oyununu Serena alsa da, Muguruza sıfıra karşı kazandığı servis oyunuyla durumu 1-1’e getirdi. Bu andan itibaren kortta müthiş bir Serena üstünlüğü vardı. ABD’li raket durumu 5-1’e getirerek zafere çok yaklaştı. Ancak 21 yaşındaki Muguruza’nın pes etmeye niyeti yoktu. Serena’nın servisini iki kez kıran İspanyol raket, durumu 5-4’e getirdi. Fakat bir kez daha korta ağırlığını koyan Serena, sıfıra karşı servis kırarak maçı noktaladı.
Türkiye

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Topuk Yaylası'nda ağırladığı spor yazarlarına tesisleri gezdirirken bu sene yapılan transferlerle ilgili açıklamalar yaptı. Oldukça neşeli olduğu gözlenen Yıldırım, yerli ve yabancı transferlerin maliyetiyle ilgili "Bu değirmenin suyu nereden?" şeklindeki eleştirilere "3. Köprü'nün iki ayağında gömü bulduk" diye ironik bir açıklama yaptı. İşte Yıldırım'ın sözlerinden satırbaşları… "Kardeşim, biz Türkiye'nin gurur duyacağı bir dünya takımı kurmaya çalışıyoruz, bu değirmenin suyu nereden?" diye soruyorlar. Biz hesap kitap bilmiyor muyuz? Geçen sezon 80 milyon avroyu nasıl ödediniz diye neden sormadınız? Bakın bu transferleri nasıl yaptığımızın hesabını vereyim; 31 milyon avro yeni bonservis maliyetleri. Bunun 22.5 milyon avrosu satış ve gidenlerden geldi. Stat isim hakkı 100 milyon dolar. Kombinelerden 25 milyon avro. Kulüp üyeliği 50 milyon TL. 1 milyon üye projemizin etkisiyle 40 bin kombine sattık. Yetmedi mi, kalanını da Şampiyonlar Ligi'nden çıkarırız. O da olmadı 25 milyon Fener taraftarına gideriz. Biz her şeyi inceden inceye hesap ediyoruz. Forma reklamı için daha görüşüyoruz. Toplamda bu yıl için 100 milyon avro gelirimiz var" dedi. "Eleştiriye açığım. Benim derdim hakaret ve yalan habere, çünkü bazıları yalan yazıyor. Yalan haberler bize zarar veriyor. Elimizdeki rapor doğrultusunda bazı isimlerle görüşürken, onlar Ramirez diyorlar. Guarin, Ospina adları anılmadı bile. Ne yapacağız bu futbolcuları? Asılsız iddialar yüzünden pazarlık payımızı düşürüyorlar. Obi Mikel'in maliyeti 35 milyon avro. Kalkıp biri Fenerbahçe'de oynayamaz diyor, hoca mısın, teknik adam mısın? Öyle olsan kabul edeyim, onun dışındakiler bunu söyleyemez ayıp. Volkan'ı bitirmek için kaleci aldı dediler, öyle olsa Casillas'ı alırdık, Gelmek de istedi. Volkan çalışırsa ondan iyi kaleci yok" "Aynı şeyi Mehmet Topal için yaptılar. Yok, hoca olumsuz rapor vermiş falan… Topal, Josef ile birlikte oynayacak, hoca istedi. Lucas'ı da alabilirdik olmadı. Şimdi diyorlar ki Topal'ın yerine oyuncu aldılar öyle bir şey yok. Atınç'a 6 milyon veriyorlar biz Kjaer'e aldık fazla mı? Sergio Ramos'a 60 milyon avro veriyorlar onu niye konuşmuyorsunuz? Van Persie için çok uğraştık. 5 tane faks aldık, 6 tane imzalı faks gönderdik ve nihayet bitti. Van Persie transferi tamam, bir yıldız daha Fenerbahçe bünyesine katıldı, hayırlı olsun. Şampiyonlar Ligi gruplarına kalırsak 2 üst düzey transfer daha yapacağız. Kombineler geçen sene bugün 11 bin idi, şimdi 19 bin. Hedefimiz ise 35 bin kombine satmak. "Arda'ya verilen bonservis bedelini eleştiriyorlar. Siz kimsiniz, size ne? Arda o parayı hak ediyor. Hem Barcelona o parayı vermeyi kabul etmiş. Sizi ne ilgilendiriyor? Messi'nin bonservisi kaç para, ona bakıyor musunuz? Trabzon'daki kurşunlanma olayın aydınlatılması lazım. Yabancı transferinde bunun zorluklarını yaşadık. Maalesef o olay faili meçhul oldu…"
Türkiye

Avrupa Erkekler Voleybol Ligi 1. ayak musabakaları Samsun’da start alırken, Turkiye ilk maçında Slovenya’ya direnemedi, salonu 3-0 mağlup terk etti. İlk set karşılıklı sayılarla başlarken, ozellikle son oyunlarda rakibinin oyunlarına cevap veremeyen ve kotu hucum eden Filenin Aslanları seti 25-21 kaybederek 1-0 geriye duştu. İkinci sette de ustunluk rakibimizdeydi. Ay-yıldızlılar, ikinci teknik molanın ardından oyundan iyice duşerken, Slovenya bu seti de 25-21 galip kapattı ve 2-0 one geçti. Üçuncu sette, taraftar desteğini de arkasına alan Turkiye, butun gucunu sahaya yansıttı. İkinci molaya kadar rakibine direnen ay-yıldızlılar sonunu getiremedi. Teknik molaya 16-12 onde giren rakibimiz, sonraki oyunlarda da hata yapmadı ve farkı açarak seti 25-19, maçı da 3-0 kazandı. Turkiye bugun 17.00’de bir kez daha Slovenya ile karşı karşıya gelecek. Öte yandan A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2015 FIVB Dunya Grand Prix 2. ayak F Grubu ikinci maçında ABD’ye 3-1 yenildi.
Milliyet

Galatasaray Olağanüstü Mali Genel Kurulu, Başkan Dursun Özbek’in zaferi ile sonuçlandı. Üyeler yönetime, her türlü kredi, borç ve teminat ile aralarında Riva arazisinin de bulunduğu gayrimenkul faaliyetlerinin yapılandırılması, bu işlemler için finansman sağlanabilmesi ve Galatasaray AŞ senetlerini kullanma yetkisi verdi. Eski başkanlardan Ünal Aysal da aynı konularda yetki istemek amacıyla nabız yoklamış ancak, planladığı genel kurul öncesi Divan Kurulu’nda sert eleştirilere maruz kalmıştı. Yetki alamayacağı kanaatine varan eski başkan, bu nedenle seçimli olağanüstü kongre kararı almıştı. Bu arada, kongrede kulübün 2015 yılı ek bütçesi de oy çokluğuyla kabul edildi. Kulübün 117,7 milyon lira olan toplam gider bütçesi 129,5 milyon liraya çıkarıldı. Genel kurulda Galatasaray’ın 31 Mayıs itibariyle konsolide borç alacak farkının da 871 milyon lira olduğu açıklandı.
Star

Beşiktaş’ın transfer listesine sürpriz şekilde giren Quaresma ile ilgili son gelişmeleri Başkan Fikret Orman açıkladı. Almanya kampında basın toplantısı düzenleyen Kartal’ın patronu, “Quaresma ben başkanken oynayan bir isimdi. Kötü bir oyuncu olsaydı, 2 yıl daha sözleşme önermezdik. 2.5 milyon euro’dan 3 yıl teklif etmiştik. Kabul etmedi. Oyuncu bizdeyken de takım içindeki arkadaşlarıyla problemli bir görüntü çizmemiştir. Onun geliş şekli yanlıştı. Beşiktaş’tan üstün bir hava ile gelmişti. Kimse Beşiktaş’tan üstün değil. Quaresma şu an gelmek istiyor. Kayıtsız değiliz. Bizim mali yapımıza uyar, ilkelerimize, takım ruhuna ters olmazsa hocamızın da onayıyla alırız. Vodafone Arena’ya çıkmanın bir bedeli vardır. Sevmek fedakarlık gerektirir” diye konuştu.
StarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme