17 Temmuz 2015 Cuma

17.07.2015 Genel Gündem


GÜNDEM

Mustafa Akaydın'a 10 Milyonluk Fatura
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 100. Yıl Spor Kompleksi ve A-Kent toplu taşıma ücretlendirme sisteminde yüklenici firmaya kesilen gecikme cezası tahakkuk ettirilmediği, yüzde 2'lik pay alınmadığı ve sisteme ilişkin yargı kararı uygulanmadığı iddiasıyla başlatılan üç ayrı incelemede CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın'ın kamuyu 9 milyon 332 bin 752 lira ve 190 bin dolar zarara uğrattığına karar verildi. Sayıştay'ın 2010/147 no lu kararına göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait hizmet binası inşaatı sürerken, yüklenicinin kusuru olmaksızın Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla spor komplekslerinin yapılması hukuken imkansız hale getirildi. Meclis kararı karşısında açılan tazminat davası sonucunda yüklenici firmaya belediye bütçesinden 4 milyon 960 bin 663 lira ödendi. Bu durum da kamu zararı oluşturdu. Bu zarardan Akaydın'ın yanı sıra kararda oyu bulunan meclis üyeleri de sorumlu tutuldu. Aynı konuda 2011'de açılan dava sonucunda da "yersiz şekilde" belediye bütçesinden 558 bin 119 lira ödenmesi nedeniyle yine kamu zararı oluştu. Sonraki yıl açılan davada da 354 bin 981 liralık ödemeyle kamu zarara uğratıldı. Akaydın'ın 2010 yılında A-Kent ile ilgili toplu taşıma ücretlendirme otomasyonu ve araç takip sistemlerinin yazılımı, montajı ve işlettirilmesi işinde de yükleniciye kesilen gecikme cezasının tahakkuk ettirilmemesi nedeniyle 190 bin dolar zarar oluştu. Sistemle ilgili 2011'de açılan davada yüklenicinin genel para toplanma hesabındaki usulsüz kullanımına faiz işlettirilmemesi de 18 bin 13 lira kamu zararına neden oldu. Ayrıca, A-Kent ile ilgili yine aynı yıl açılan davada yargı kararının uygulanmaması sonucu 1 milyon 259 bin 820 liralık gelir kaybedildi. Otomasyon sisteminin uygulanmasında yerel yönetime aktarılacak yüzde 2'lik payın verilmemesi nedeniyle de 2012'de açılan dava sonucunda belediyenin 2 milyon 181 bin 156 lira zarar ettiği belirlendi. Sayıştay, soruşturma sonucunda 9 milyon 332 bin 752 lira ile 190 bin doların Mustafa Akaydın'a hüküm tarihinden itibaren işleyecek faizleriyle ödettirilmesine oy birliğiyle karar verdi.
Milliyet


Gebze Ormanında Pkk Operasyonu!
PKK'nın yeniden örgüt kadrolarına eylem talimatı verdiği yönünde istihbarat birimleri tespitler yaparken, Kocaeli'ne PKK'lı olduğu belirtilen 3 şüpheli, silahlar ve patlayıcılarla birlikte yakalandı. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, Kocaeli Emniyeti bünyesindeki Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekipleri, kentte faaliyet gösteren PKK'lı bir grubu tespit etti. Savcılık talimatıyla harekete geçen polis, gruba yönelik teknik takip ve izleme çalışması başlattı. Yapılan çalışmalar sonrasında şüpheli olarak tanımlanan Ö.K., R.B. ve M.A adlı üç kişi üzerinde yoğunlaştırıldı. PKK yönetiminin yeniden terör eylemlerine başlanılması yönünde örgüt kadrolarına talimatlar verdiği süreçte, kente gelen şüphelilerin faaliyetlerini dikkatle takip eden polis, zanlıların Gebze'deki ormanlık alanda gömülü haldeki malzemeleri almak için harekete geçtiğini tespit etti. Bunun üzerine buluşma sırasında ormanlık alana pusu atan polis, üç şüpheliyi gözaltına aldı. Ormanlık alanda tespit edilen bölgede yapılan incelemede, silahlar ve patlayıcı ele geçirildi. Bomba uzmanlarınca yapılan ilk incelemede, patlayıcının 10.2 kilogramlık A4 tipi plastik patlayıcı olduğu anlaşıldı. Patlayıcının düzenek yerleştirilmek üzere hazır halde tutulduğu belirlenirken, toprağın içinden seyyar dipçikli 3 Kalaşnikof otomatik tüfek ile 1 lav silahı ve 5 şarjör ve 140 mermi ele geçirildi. Mahkemeye çıkartılan şüpheliler tutuklanırken polisin, şüphelilerin Kocaeli'ndeki bağlantıları üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi.
Milliyet

Trafik Bodrum'a Aktı
Ramazan Bayramı için Bodrum'a gelenler kentin girişinde trafik kabusu yaşamaya başladı. Tatilciler, dün sabah saat 10.00'da, Bodrum'u Turgutreis Mahallesi'ne bağlayan 18 kilometrelik yolun, Yokuşbaşı, Gümbet, Konacık, Bitez ve Ortakent Yahşi Mahalleleri'ne kadar olan 8 kilometrelik bölümünü tam 1 buçuk saatte aşabildi. Adım adım ilerleyen araçlardan bazıları tali ve ara sokakları tercih etti. Erken saatlerde 5 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Eşi ve iki çocuğu ile birlikte bayram tatili için Ankara'dan gelen 45 yaşındaki edebiyat öğretmeni Selma Avcı, "2 buçuk saatte İzmir'den geldik ama 1 buçuk saatte 8 kilometrelik yolu aşamadık. Üstelik burası şehir merkezi değil duble yol, bayramın ilk günü yakalanmamak için erken geldik. Trafik kabusuna yine yakalandık" dedi.
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 97, 7490-97, 8647                                
ABD Doları 2, 6572-2, 6590
Euro 2, 8929-2, 8969
İngiliz Sterlini 4, 1479-4, 1542                  


Karaparayı İnceleyin
Reza Zarrab'ın şirketleriyle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı ve 11 aydır bekletilen raporun sonuç kısmında, yurt dışındaki şirketlere yapılan ithalat ve ihracat işlemlerinin 'ciddi şüpheli' olduğuna değinilerek, Ekonomi Bakanlığı, MASAK, Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Gelirler İdaresi Başkanlığı'nca "karapara, vergi, dış ticaret" yönünden incelemeye alınması istendi. 17 Aralık soruşturmasına adı karışan Reza Zarrab'a ait şirketlerle ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Mehmet Eryılmaz'ın imzasıyla hazırlanan raporda, Zarrab'ın İran'da devleti 2 milyar 800 milyon dolar dolandırdığı ileri sürülen ve müebbet hapis cezasıyla yargılanan Babek Zencani ile irtibatı olduğu bilgileri dışında başka önemli tespitler de yapıldı. Zarrab'a ait şirketlerin gümrük işlemlerine ait belgelerin de bulunduğu 651 sayfalık raporun sonuç kısmında, 'ciddi şüpheli' işlemlere dikkat çekilerek, Ekonomi Bakanlığı, MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu), Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Gelirler İdaresi Başkanlığı'nca Zarrab'ın şirketlerinin yurt dışı para transferleri ve transit ticaretler dahil, karapara, vergi ve dış ticaret kapsamında incelenmesi gerektiği vurgulandı.
Hürriyet

Ekonomi Seçim Sevmez
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlık sayılarının arttırılmasına yönelik, "Bu sefer tek başına karar almayacağız. Bunlar müzakereyle olacak şeyler. Ama tek başımıza olsak şu anda zihnimde olan bazı değişiklikler vardı" açıklamasını yaparken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bakanlık sayısını arttırılırsa AK Parti olarak kendi doğrularımızla çelişiriz" dedi. Zeybekci erken seçim ihtimalinin gündeme gelmesi durumunda bunun maliyetinin fazla olmayacağını belirterek, şunları söyledi: "Türkiye gibi 800 milyar dolarlık ekonomisi olan bir ülkede seçimlerin maliyeti olsa olsa kaç yüz milyon lira olur. Seçim olursa Türkiye ekonomik anlamda eskisi gibi 3-5 milyar dolarlık bir ülke değil devasa bir yapı. Seçim yaparken ekonominin çarkları dönmeye devam ediyor. Piyasalar ve ekonomi seçimleri sevmez. Ama milletin iradesinin net ortaya çıkması için yapılacak seçimin ekonomiye büyük kazançlar sağlayacağını düşünüyorum." Türkiye ve dünya ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, iş dünyasının koalisyonu teşvik etmesini olumlu bulduğunu kaydederek, "Ancak 'acele edin' çağrılarını doğru bulmuyorum. 'Çabuk olun kriz geliyor, yangın var, dalgalanmalar var, dünyada' deyip de siyaseti baskı altına almayı son derece yanlış buluyorum. AK Parti- CHP koalisyonunu teşvik edeceksek, iş dünyasından, cesur şekilde, popülist yaklaşımların, oy devşirme uyanıklıklarının olmaması gerektiği yönünde de siyasetle ilgili konuşmalarını bekliyorum" mesajı verdi. Zeybekci, ticarette geçen seneye göre Suriye'de üst düzeyde toparlanma olduğunu ifade ederek, "İhracatımızın arttığı bir ülke 2 milyar dolar civarında geliyor ama ilk iki yıl göçtük orada. İhracatımızın en üst düzeyde artığı ülke" dedi. Zeybekci, seçimlerden önce gündeme gelen "ekonomiyle ilgili bakanlıkların aynı çatıda birleştirilmesi" ve "Ekonomi Bakanlığı tartışmaları"yla ilgili de "Artık mümkün değil. Çünkü seçimlerden önce güçlü AK parti hükümeti olsaydı sohbet bazında bunları konuşuyoruz; 'Maliye, Gümrük, Sanayi, Kalkınma, Ekonomi ve Hazine bir araya getirilerek Türkiye'de ekonomi yönetimi ikiye ayrılmalı' diye. Biri para, finansman, Maliye; ikincisi reel sektör, üretim, istihdam. 'Bunu ikiye ayırmak lazım' diye kendi aramızda konuşuyorduk. Diğer tartışma açısından bence bakanlıklar bölünmemeli. 25 olan bakanlık sayısını arttırırsa AK Parti olarak kendi doğrularımızla çelişiriz" yorumunu yaptı.
Hürriyet

Ramazanda Gıdaya 52 Bin Denetim
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ramazan ayı boyunca hileli gıda satanlara göz açtırmadı. Denetim ekipleri, ihbar, şüphe, şikâyet gibi programlara ek olarak üretim, toplu tüketim ve satış yerleri ile kumanyalar ve iftariyeliklere gıda denetimleri sıklaştırıldı. Bir ayda 52 bin 268 iş yerine denetim gerçekleştirildi. Mevzuata aykırı faaliyette bulunduğu belirlenen işletmelere para cezası uygulanırken, 3 işletme hakkında da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Toplam para cezası miktarı 3 milyon 595 bin TL oldu. Gıda denetimlerinde en çok; resmî kontrol sonucu bozulduğu, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar gördüğü, son tüketim tarihi geçtiği tespit edilen ürünlere, bakanlık tarafından belirlenen hijyen esaslarına aykırı hareket eden gıda işletmelerine, Gıda Kodeksine aykırı gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzeme üreten veya piyasaya arz eden gıda işletmelerine ve kayıt yaptırmadan faaliyette bulunan gıda işletmelerine idari para cezası kesildi. Bakanlık yetkilileri, yeterli ve dengeli beslenme için sağlığa uygun, hijyenik ve güvenilir gıdaların tüketilmesi gerektiğine dikkat çekerken, tüketicinin dikkatli olması tavsiye edildi. Gıda ürünleri üzerindeki etiketlerin iyi incelenmesi, onaylar, son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi istenen açıklamada, "Tüketicilerimiz, sağlıklı gıda şartlarını sağlamayan ürünlerle ilgili, 2009 yılından bu yana faaliyette olan Alo 174 Gıda Hattını arayarak gıda güvenliğini sağlamaya yönelik bilgi iletişiminde bulunabilir" denildi.
Türkiye

Turkcell'e Çevre Sertifikası Geldi
Turkcell, sera gazı standartlarıyla ilgili sorumlulukları yerine getirerek ISO 14064-Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması belgesi almaya hak kazandığını açıkladı. ISO 14064 belgesi için başvuran kurum ve kuruluşların uluslararası standartları yerine getirmesi bekleniyor. Şirketten yapılan açıklamada şöyle denildi: "Firma, 2013 yılından bu yana yaptığı verimlilik çalışmalarıyla sağladığı elektrik tasarrufu ile Kapsam 2 salımlarında yaklaşık yüzde 5 azaltım elde etti. Günün farklı zaman dilimlerinde değişkenlik gösteren enerji ihtiyaçları bulunan baz istasyonlarına Turkcell güç koruyucu algoritmalar geliştirerek, enerji yönetim sistemi kurdu. Böylece baz istasyonlarında 3 bin 837 ton sera gazı salım azaltımı sağlandı. Turkcell 2014 yılında gerçekleştirmiş olduğu enerji verimliliği projeleri ile 7287 ton CO2e azaltım sağladı. Bu değer yaklaşık 3.5 milyon kg değerinde kömür yanmasının önlenmesine veya yaklaşık 1000 hanenin 1 yıllık elektrik kullanımına eş değer bir azaltım."
Milliyet

Piyasaların Yunanistan Ve İran Sevincine Abd Gölgesi
Yunanistan parlamentosunun, kreditörlerle varılan ön anlaşmayı onaylaması ve İran ile Batılı ülkelerin müzakerelerde anlaşması piyasalara destek olurken, ABD'nin faiz artırımı beklentisi yükselişe fren oluyor. Bayram tatili öncesinde FED Başkanı Janet Yellen'in ABD Kongresi'ne yaptığı açıklamalar merkez bankasının bu yıl sonuna kadar faiz artırımına gitme planlarında değişiklik olmadığını göstererek doların değer kazanmasına neden olurken, Türkiye ve gelişmekte olan ülke borsaları üzerinde baskı yarattı. Tatil nedeniyle dün yarım gün işlem yapılan Borsa İstanbul, bayrama yüzde 0.07 artışla 82.789 puandan girdi. ABD Merkez Bankası'nın yıl bitmeden başlaması beklenen faiz artışlarına daha da yaklaşıldığını gösteren Başkan Janet Yellen'ın dünkü açıklamaları ardından yönünü yukarı çeviren dolar da 2.65 seviyesini geçerek 3 haftanın en yükseğini gördü. Yellen ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada ekonominin yılın sonuna doğru istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ederek Fed'in faiz artışına imkan tanıyacağını söyledi fakat faizin ne zaman artacağına dair direkt bir açıklamada bulunmadı. Fed'in faizleri Eylül veya Aralık ayında artırması bekleniyor. Yunanistan'a verilecek 3. kurtarma paketinin ve şartlarının Yunan Parlamentosu'nda onaylanmasına rağmen, Euro'da değer kaybı sürüyor. Euro/Dolar paritesi 1,09 seviyesinin altını test etti. Euro/TL ise 2.88 seviyesini gördü. Euro'daki gerilemede ECB'nin parasal genişleme beklentisi ve güçlü dolar etkili olduğu kaydedildi.
Star

Bir Darbe De Botaş'tan
Türkiye'nin Azerbaycan'dan aldığı gazın bir bölümünü sattığı Yunanistan ile 4 yıldır süren fiyat tartışması İsviçre'de görülen tahkim sürecinde sonuca bağlandı. Yunan gaz şirketi DEPA, Türkiye'ye 100 milyon dolar ödemeye mahkum oldu. Enerji Bakanı Taner Yıldız "Yunanistan'ın zor durumda olduğunu biliyoruz. Onlara yardımcı olmak isterdik. Ancak bizim için ülkemizin çıkarları daha ön planda" diye konuştu. BOTAŞ ile Yunan doğalgaz şirketi DEPA, bu ülkeye satışı yapılan doğalgazın yeni fiyatı konusunda anlaşma sağlayamamıştı. Türkiye'nin, Yunanistan'a yılda 750 milyon metreküp doğalgaz sattığını belirten yetkililer, "Türkiye, Azerbaycan'dan aldığı doğalgazın bir bölümünü Yunanistan'a ihraç ediyor. Azerbaycan, doğalgaz fiyatını artırdı. 1000 metreküp gazın fiyatı 120 dolardan 250 dolara çıktı. Üstelik bu fiyat geriye dönük 2 yılda çekilen gaz için de geçerli oldu ve fiyat farkı ödemesi yapıldı. Türkiye, fiyat artışını DEPA'ya da yansıtmak istedi. DEPA, sözleşmeye karşın bu artışı kabul etmedi. DEPA'nın bu tavrı devam edince anlaşmazlık tahkime taşındı" dediler. DEPA'nın doğalgazdan doğan borcunu üstlenmemesi nedeniyle İsviçre mahkemelerinde açılan tahkim davası 4 yıl sonra Yunanistan aleyhine sonuçlanmış oldu.
Vatan

'Kemer Sıkmam' Sözüyle Geldi, Ümüğünü Sıktı
86 milyar euroluk yardıma karşılık daha fazla tasarruf tedbirleriyle yüz yüze kalan Yunanistan'da, Parlamento reform tasarısını kabul etti. Oylamada 229 milletvekili evet oyu verdi. 32'si SYRIZA partisi mensubu milletvekili olmak üzere 64 vekil ise Yunanistan'a acı reçete içirecek pakete karşı çıktı. Yunan Hükümeti'nin, "kurtarma paketi"ni alabilmesi için, reform tasarılarını meclisten geçirmesi gerekiyordu. İflastan kurtulmak ve euroda kalabilmek için Avrupa Bölgesi liderlerinin ağır şartlarını kabul etmek zorunda kalan Yunan Hükümeti, söz konusu reform paketiyle ilgili kanun tasarısını dün meclise sunmuştu. Kanun tasarısı kabul edildi ve Yunanistan'da kemer sıkma önlemleri daha da ağırlaştırılarak devam edecek. Buna göre, KDV artırımı dahil vergi oranları yeniden düzenlenecek, iş koşulları ve emeklilik gibi konularda kesintilere gidilecek ve köklü reformlar yapılacak. Yunanistan otomatik bütçe kesintilerini öngören mali kurala geçecek ve istatistik kurumunun bağımsızlığını güçlendirecek. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da aralarında bulunduğu Troyka (Avrupa Birliği-Avrupa Merkez Bankası-IMF) Yunanistan'ı yakından denetlemeye devam edecek. Troyka ülkede kalarak Yunan kurumlarını reformların uygulanması konusunda yerinde denetleyecek, emeklilik yaşı en az 67 olacak ve ülkedeki kamu çalışanları azaltılacak. Tasarıda ayrıca, kamunun en değerli aktiflerinin transfer edilmesiyle Atina'da 50 milyar euroluk bir özelleştirme fonu oluşturulması da öngörülüyor. Ülkedeki bütün özelleştirmeler Troyka kurumlarının denetiminde yapılacak. Elde edilecek gelirin yarısı bankalara sermaye takviyesinde, bir çeyreği borç geri ödemesine ve kalan çeyreği de yatırımlarda kullanılacak. Söz konusu şartlar, Yunanistan seçime giderken gündemde olan ve Tsipras'ın karşı çıktığı şartlardan daha ağır dayatmalar anlamına geliyor.
Vatan

DÜNYA

Boris'e Toma İzni Yok
İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, Türkiye'de kısaca TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) diye bilinen polis araçlarının Londra'da kullanılmasına izin vermedi. Konuyla ilgili Avam Kamarası'nda konuşan Bakan May, söz konusu araçların kamu güvenliği için tehlike arz ettiğini ve Londra'da kullanılmasının halkın polise olan güveninin azalmasına neden olacağını söyledi. Bu nedenle de yasa değişikliğini reddetti. İçişleri Bakanı, kendisine sunulan verilerin bu polis araçlarının kullanımın körlük ve omurga yaralanmaları gibi ciddi tıbbi risklere neden olduğunu gösterdiğini dile getirdi. İçişleri Bakanı May, "Bu ülke tarih boyunca polis faaliyetlerini halkın rızasıyla düzenlemekten gurur duydu ve TOMA tartışmaları da bu çerçevede ele alınmalı. İçişleri Bakanı olduğumdan beri polis teşkilatlarına suç oranlarını azaltmak ve sokaklarımıza düzen getirmek için ihtiyaç duydukları tüm yetki ve araçları sağlamakta kararlı davrandım. Ancak tıbbi ve bilimsel kanıtlar herhangi bir aracın ciddi zararlara yol açabileceğini gösteriyor ve sağlayacağı yararı da ortaya koyamıyorsa bu aracın kullanmına izin vermem söz konusu olamaz. Böyle bir izin vermem polis faaliyetlerinin halkın rızasıyla yapılacağı yönündeki tarihi prensibi de riske atar" dedi. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Almanya'dan 200 bin Sterlin'e ikinci el üç adet TOMA satın almıştı.
Hürriyet

Esad'ın Generalını İsrail Öldürmüş
Suriye'de 2011'de başlayan Vekâlet Savaşı'ndan üç yıl önce 1 Ağustos 2008'de Suriye devlet başkanı Beşar Esad'ın üst düzey güvenlik ve istihbarat danışmanlarından, Lübnan'daki Hizbullah örgütüyle yakın ilişkisi olan Tuğgeneral Muhammed Süleyman (49) Akdeniz kıyısındaki Tartus'ta villasında suikaste uğramıştı. Esad rejiminin dört gün gizlediği suikastın arkasında İsrail'in olduğu gündeme gelmiş, İsrail suçlamalarla ilgili sessiz kalmıştı. Tuğgeneralin "yönetim içi çatışma" nedeniyle öldürüldüğü de iddia edilmişti. Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı, The Intercept sitesinin önceki gün yayınladığı yeni bir belgeye göre ise Tuğgeneral Süleyman'ın suikastının arkasında İsrailli Deniz Komandoları var. Bu belgenin kaynağının ise NSA'nin "gizli Wikipedia'sı" adı verilen Intellipedia olduğu, başlığının da "Manhunting Timeline 2008" (insan avı zaman çizelgesi) olduğu belirtiliyor. Buna göre, Tuğgeneral deniz kenarındaki lüks villasında akşam yemeği daveti verirken, denizden gelen İsrailli komandolar tarafından başından ve boynundan vurularak öldürüldü. "Operasyonun" tamamlanmasıyla İsrail ekibi, hemen deniz üzerinden uzaklaşmayı başardı. Belgelerde, ABD istihbaratının operasyondan İsrail'i izleyerek haberdar olduğu görülüyor. Belgedeki veriler, "sinyal istihbaratıyla elde edildi" anlamına gelen "SI" olarak tasnif edilmiş. Eski bir ABD istihbarat yetkilisi, "Bazı zamanlar İsrail'in askeri iletişimlerine erişim sağlayabiliyoruz" dedi.
Hürriyet

Ab'den Kıbrıs'ta Çözüme 'Tam Destek'
Kıbrıs'a beraberindeki heyet ile ziyarette bulunan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Kıbrıslı liderlerin en erken bir dönemde çözüm istediğini gördüğünü ifade etti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Juncker, liderlere "Kıbrıs'ta çözüm olasılığını gördüğüm için sizlere destek vermeye geldim" dedi. KKTC'deki siyasi parti liderleri ile de tanışan Juncker, "Geçmişi unutun. Çözüm yolunda ilerleyin" ifadesinde bulundu. İlk önce Rum lideri ziyaret eden Juncker, Anastasiadis'e çözüm yolunda desteklerinin devam ettiğini bildirdi. Ardından KKTC'ye geçen Juncker, burada Akıncı ve heyeti ile bir araya geldi. Edinilen bilgilere göre, Juncker, "Bu sefer taraflar çözüme daha yakın" dedi, Akıncı'ya "Çabalarınızı takdir ediyoruz" diye seslendi. Akıncı da bu şekilde kararlılıkla devam edilirse çözümün aylar içinde mümkün olacağını kaydetti. Juncker, Kıbrıs'a AB Komisyonu adına Peter Van Nuffel'i atadı.
Milliyet

Mavi Marmara Sil Baştan
Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) yargıçları, Gazze'ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisine baskın düzenleyen İsrail hakkında açılan davayla ilgili daha önce verilen soruşturmaya gerek olmadığına yönelik kararın yeniden incelenmesini istedi. UCM savcısı Fatou Bensouda, geçen yıl Kasım ayında davayla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail'in Mavi Marmara saldırısında savaş suçu işlediğinin tespit edildiğini ama bunun mahkemenin soruşturma yapması için yeterli yoğunlukta olmadığını ifade etmişti. İHH avukatlarının 29 Ocak'taki itirazı üzerine ön büro mahkemesi, savcılardan yeni inceleme talep etti. Açıklamada, suçun ağırlık derecesinin belirlenmesinde maddi hataların yapıldığı kaydedildi. İsrail'in savaş suçu işlediğini savunan avukatlar, saldırıda rolleri olan İsrailli yetkililerin yargılanmasını istiyor. Abluka altındaki Gazze'ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara, 2010'da uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına maruz kalmış ve 10 kişi öldürülmüştü.
Star

Merkel, Filistinli Kızı Ağlattı
Almanya 'DA okuma izni isteyen Filistinli bir kızın isteğini reddeden Başbakan Angela Merkel, kalpsiz olmakla suçlandı. Rostock'ta Merkel'le bir araya gelen öğrenciler arasındaki Filistinli Reem, ailesi ile birlikte Almanya'dan sınır dışı edileceğini belirtti ve tek isteğinin okumak olduğunu söyledi. Rostock'ta 4 yıldır öğrenci olduğunu, anadil seviyesinde Almanca ve İngilizce konuşabildiğini anlatan Reem, kaynak ustası babasının geçici oturum izninin bittiğini ifade etti. Filistinli kızın konuşmasından sonra söz alan Merkel, "Siyaset bazen zor olabiliyor. Sen tabii ki çok tatlı bir insansın. Ama biliyorsun Lübnan'daki mülteci kamplarında binlerce Filistinli var. Eğer biz onlara 'Gelebilirsiniz' dersek, eğer Afrika'dakilere 'Hepiniz gelebilirsiniz' dersek bununla baş edemeyiz" dedi. Bu sözlerin ardından konuşmasına devam eden Merkel, Reem'in ağladığını fark edince sözlerine ara vererek onu teselliye çalıştı. Merkel, Reem'e "Sen harika bir iş başardın" dedi. Ancak olayın ardından sosyal medyada Merkel'e tepki dolu mesajlar paylaşıldı. Birçok kişi şansölye için "kalpsiz" yorumu yaptı.
Vatan

POLİTİKA

Bayramınız Bayram Olsun
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı'nı bir 4'lükle kutladı. Bayram sevincinin felakete dönüşmemesi için trafik kurallarına uyulmasını isteyen Erdoğan, bayramı Abdurrahim Karakoç'un şu 4'lüğüyle kutladı: "Âlem-i İslâm'a rahmet su gibi/ Aksın bayram olsun bayramlarınız/ Evleriniz cennet kokusu gibi/ Koksun bayram olsun bayramlarınız." Siyasi liderlerin bayram mesajları özetle şöyle: Bayramı bir vesile olarak görüp gelin hep beraber selamlaşalım ve helalleşelim. Komşularımızla, yolda gördüklerimizle, küs olduklarımızla, varsa farklı düşünceler taşıyanlar, özellikle onlarla selamlaşalım. Çevremizdeki bu ateş çemberinin içinde Türkiye'nin bütün bu ateş çemberinden sağ salim, güçlü bir ülke olarak çıkabilmesi için vatandaşlarımızın, sizlerin birbirleriyle kenetlenmesi lazım. 77 milyonu aşkın nüfusu laik, demokratik, sosyal hukuk devleti, yarım yüz yılı aşan demokrasi tarihi, iki yüzyıla yaklaşan parlamenter sistemi ile Türkiye, böyle bir coğrafyada çoban ateşi, umut ışığı. Unutmamalıdır ki siyasetçinin görevi bölmek ve ayrıştırmak değil, birleştirmek ve uzlaştırmaktır. Siyasetin asli görevi dört kelimeden ibarettir: 'Her şeyden önce Türkiye.' Ramazan bayramı orucun mükâfatı, hatır sorma ve gönül alma hasletlerinin emsalsiz bir kaynağıdır. Bayramda dargınlıklar son bulmalı; sevgi, muhabbet ve coşku iklimi her şeye rağmen hâkim olmalıdır. Ramazan Bayramı'nın, insanımız arasına ekilmeye çalışılan ayrıkotlarının temizlenmesi hususunda bir fırsat olmasını özellikle temenni ediyorum. Bayramlar barış, dostluk ve kucaklaşma duygularının en yoğun yaşandığı, kin ve düşmanlıkların unutulduğu, herkesin birbirine el uzattığı günlerdir. Bayramların bu barışçıl özünün toplumsal yaşamın bütün alanlarına taşınması önemlidir. Bizler, Ramazan Bayramı vesilesiyle İslam alemi başta olmak üzere bütün dünyaya barış ve kardeşlik mesajımızı bir kez daha iletmek istiyoruz.
Hürriyet
4 Bakanla Tarihi İma..
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4 eski bakanın yeniden yargılanmalarının yolunu açacak girişimleri değerlendirirken, "Ben dahil hiç kimse layüsel değildir, eski tabirle yani hesap sorulamaz değildir. Kim benden hesap soracaksa ben buradayım. Biz bu makamları babamızdan almadık, bizim mülkümüz değil buralar. Ancak bir süreç işledi, şimdi tekrar bu dosyaları açarak bir yol alınması bekleniyorsa burada şey olur. Ortam itibarıyla birinci gündem maddesinin bu olmaması gerekir" dedi. Önceki akşam NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Davutoğlu, şu mesajları verdi: "Yapılması gereken şu anda 10 Haziran itibarıyla var olan sistemi en iyi şekilde işletmek. Yani parlamenter sistem demedim. Şu anki sistemin gerçek bir parlamenter sistemi olmadığını da ben hep söyleyegeldim. Şu anki sistemi ben beğenmiyorum, keşke değiştirebilseydik, başkanlık sistemini yapabilseydik. Bu da olmadığına göre şu anda bize düşen görev, bu sistemin meşruiyet sınırları içinde olabilecek en iyiyi yapabilmek. Seçimlerden sonra bir hükümet boşluğu hissedilmedi. Başka bir konjonktürde olsa veya 1 ay önce, 3 ay önce birisi deseydi ki 'Seçimlerde, hükümet, AK Parti tek başına iktidar olamayacak, ne şekilde koalisyon çıkacağı da belirsiz' herhalde hepimizin ilk düşündüğü şey 'Ekonomide müthiş bir kriz yaşanır, dolar alır başını gider' olurdu. Koalisyon görüşmelerinde CHP ile ilk temasımız sonrası dolar en düşük seviyesine indi. Bu, Türkiye'de her şeyin yolunda gittiği izleniminin hâkim olmasından kaynaklandı. Hükümet kurma aşamasına geldiğimizde benim düşünce tarzım; hangi işe kalkışırsam kalkışayım en son hamlemi düşünüp geriye doğru gelirim. 'Baştan şöyle rastgele hamleler yapayım da bakalım nereye doğru gider. Saldım çayıra mevlam kayıra' demem. Bu tablonun bir hükümet ortaklığı tablosu çıkardığını gördüğümden itibaren bu konuda ciddiyetim herhalde tutumumdan ortaya çıktı. Seçime gitmek isteseydik daha ikircikli bir dil kullanır, daha gerilimi arttırır, bu işin olamayacağını gösterirdik. Böyle bir şey benim ağzımdan çıktı mı ya da yüzümden böyle bir ifade yansıdı mı? Benim oyunun sonu itibarıyla gördüğüm bir hükümet ortaklığı. Ha o olamadığı zaman oyunun parametreleri değişir. Bizim şu andaki meselemiz samimiyetle bir hükümet ortaklığı kurmak, samimiyetle bu yönde çalışmaktır.
Hürriyet
Balyoz Dosyası Mercek Altında
Yargıtay 1'inci Başkanlığı Balyoz davasında tüm sanıklar için beraat kararı veren Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nden hem beraate esas teşkil eden gerekçe ve raporları, hem de kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin mahkumiyet kararına gerekçe ve raporlarını istedi. Beraat kararının ardından sanıklar yerel mahkemenin mahkumiyet kararını onayan Yargıtay 9. Daire Dairesi'nin Başkan, üye ve yargıtay savcısı hakkında 'soruşturma başlatılsın' talebinde bulunmuştu. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında beraat kararı verilen sanıklardan Emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Albay Hakan Büyük ve Yarbay Nedim Ulusan'ın geçtiğimiz Nisan ayında Yargıtay 9. Daire Dairesi Başkan, üyeleri ve Yargıtay savcısını Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'na şikayet ederek haklarında idari-adli soruşturma başlatılmasını ve cezalandırılmalarını talep etti. Kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin mahkumiyet kararını kanuna aykırı onadığı belirtilen Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, üye hakimler Hamza Yaman, Ahmet Toker, Fikriye Şentürk ve Abdurrahman Kavun ile Yargıtay Savcısı Hüseyin İnce'yi şikayet eden sanıklar, yeniden yargılama yapılıp Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce beraat ettiklerini kaydetti. Bunun üzerine Yargıtay Birinci Başkanlığı Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazarak "Yapılacak işleme esas olmak üzere, mahkemenizin dava dosyasına ilişkin verilen gerekçeli karar ve dayanağı bilirkişi raporu ile birlikte dosyada bulunan tüm bilirkişi raporlarının onaylı ve okunaklı bir örneğinin ivedi bir şekilde Başkanlığımıza gönderilmesini rica ederim" diyerek evrakları istedi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi de ilgili yazı gereğince beraat kararının gerekçeli kararını, mahkemece aldırılan İTÜ öğretim görevlileri bilirkişiler tarafından alınan bilirkişi raporu, ek raporları ve kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hükme esas alınan bilirkişi raporlarını Yargıtay Birinci Başkanlığı'na gönderdi.
Vatan

SPOR

Trabzonspor, Avrupa Ligi 2. ön eleme turu ilk maçında Lüksemburg'dan Differdange 03'ü yendi: 1-0. Bordo mavililer için kolay geçmesi beklenen maça Differdange hızlı başladı. 8. dakikada Omar'ın yakın mesafeden kaçırdığı fırsat sonrası Trabzon, oyun hakimiyetini orta sahadaki baskısıyla aldı. Eksikleri nedeniyle hücumda etkili olamayan Fırtına 44'te frikikten Mehmet Ekici'yle golü buldu: 1-0. Trabzonspor, evinde tek gol ve kaleci Onur'un kurtarışlarıyla tur için avantaj elde etti.
Hürriyet

Fenerbahçe'nin Şükrü Saracoğlu'nda Dnipro'ya 1-0 yenildiği özel karşılaşmanın ardından Başkan Aziz Yıldırım, Teknik Direktör Vitor Pereira ve Sportif Direktör Giuliana Terraneo ile mini bir zirve yaptı. Takım hakkında bilgi alan başkan Aziz Yıldırım, takımın Dnipro'ya karşı verdiği mücadeleden memnun olmadığını dile getirdi. Pereira ise, "Bize güvenin. Bu takım başarılı olacak" dedi. Takımın genel yapısını tamamen değiştirmenin kolay olmadığını belirten Portekizli hoca, "Merak etmeyin. Şu an futbolcular yoğun maç ve idman programı içindeler. Sezona hazır olacağız. Avrupa maçlarında herkes çok farklı bir takım görecek. Bize 1 ay süre verin. Takım istenilecek seviyeye gelecek" ifadelerini kullandı. Başkan Yıldırım da Pereira'ya güvendiğini belirtti ve zirve sona erdi. Öte yandan, Fenerbahçe'de Avrupa serüveninin başlamasına az bir süre kala 1 numara krizinin çözülememesi endişe yarattı. Porto'dan kiralanan Fabiano Ribeiro'nun performansı hayal kırıklığı yaratırken, Volkan'ın da eski formundan uzak olması ve hatalı goller yemesi üzerine kalede problem yaşanmaya başlandı. Teknik Direktör Vitor Pereira, ikili ile özel toplantılar yapıyor
Star

Beşiktaş, Mario Gomez için fiyat artırımına gidince, transferin önünde tek engel olarak Fiorentina kaldı. Siyah-beyazlı kulübün daha önce yıllık 4 milyon euro teklif ettiği Mario Gomez bu rakamı az bulmuş ve İtalyan kulübünde kalmak istediğini söylemişti. Fiorentina teknik heyetinden de Mario Gomez'in kalması yönünde karar bildirmesinden sonra yönetim bu oyuncunun 9 milyon euro bonservis bedeli karşılığında satılabileceğini bildirdi. Siyah-beyazlı yönetim transferde mutlu sona ulaşabilmek için öncelikle Gomez ile temasa geçerek bonuslarla birlikte yıllık ücretin 5.5 milyon euro'yu bulacağı garantisini verdi. Alman golcünün bu garantiyi aldıktan sonra Beşiktaş'a "Evet" cevabı verdiği öğrenildi. Transferi yürüten Erdal Torunoğulları ardından Fiorentina'nın kapısını bir kez daha çaldı. 9 milyon euro'luk bonservis bedelini 5 milyon euro'ya çekmeye çalışan Beşiktaş'ın 6 milyona kadar çıkması bekleniyor. Bu arada Fiorentina'dan bir miktar alacağı olan Gomez'in bu rakamdan vazgeçmesi de gündemde. Beşiktaş'ın bu alacak kozunu ortaya koyarak, İtalyanlar'a "Siz bonservis bedelini düşürün, biz de Gomez ile konuşarak alacağından vazgeçmesini sağlarız" teklifini yaptığı kaydedildi. Kartal şimdi Fiorentina'dan gelecek cevabı bekliyor. Öte yandan Fiorentina'nın Roma'dan Mattia Destro ile anlaşmak üzere olduğu ve bu durumda Gomez transferinin kolaylaşacağı belirtiliyor.
Star

Bursa Cup'taki şampiyonluğu ile Türk tenisinde bir ilke daha imza atan, dünya klasmanında 191. sıraya çıkan İpek Soylu, başarısının sırrını Starspor ile paylaştı. Pazartesi başlayacak TEB BNP Paribas İstanbul Cup'ta ana tabloda mücadele etmeye hazırlanan 19 yaşındaki milli tenisçimiz, "Yeni Arjantinli antrenörüm Mathias'la özellikle mental olarak kendimi geliştirdim. Ayrıca daha atletik olabilmek için farklı birkaç sporu denemeye başladım. Kick boks gibi. Yoga da yapıyorum. İstikrarlı çıkışımın en büyük nedenlerinden biri bu. Şu an ilk 150 oyuncusu olduğumu hissediyorum. WTA seviyesinde galibiyetler alabileceğimi düşünüyorum. Zaten ilk 100 ve 150'deki oyunculara karşı galibiyetlerim var. Yıllık planlama yaparken, sıralama ve puanı kesinlikle düşünmüyorum" şeklinde konuştu.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme