.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

29 Temmuz 2015 Çarşamba

29.07.2015 Genel Gündem


GÜNDEM

'Milletin de Arslan'ı' 
PKK'lı teröristlerce önceki akşam otomobilinde uğradığı silahlı saldırıda şehit düşen Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ı, aynı saldırıda kolundan yaralanan eşi Sibel Kulaksız asker selamıyla uğurladı. Muş'ta düzenlenen askeri törende Kulaksız'ın bayrağa sarılı naaşı, katafalka konulurken, eşi Sibel ile kızı İrem (15) de hazır bulundu. Sibel Kulaksız, tören sırasında taktığı eşinin şapkasını daha sonra kızı İrem'e verdi. Kızıyla birlikte eşinin tabutuna sarılan Sibel Kulaksız "Benim aslanım adı gibi, aslan gibi, Peygamberimizin yanında şimdi. Hiçbir düşmanı güldürmeyeceğiz. Gülemeyecekler. O benim Arslan'ım, bütün milletin Arslan'ı, bütün vatanın Arslan'ı" dedi. Daha sonra Amasya'ya götürülen cenazeyi Merzifon 5'inci Ana Jet Üst Komutanlığı Askeri Havaalanı'nda Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Altay da karşıladı. Cenaze, konvoy eşliğinde baba evinin bulunduğu Ortaova Köyü'ne getirildi. Sibel Kulaksız, "Arslanımı köye Arslanlar gibi getirdim" diyerek gözyaşı döktü. Şehidin cenazesi ikindi vakti kılınan cenaze namazı sonrası Merzifon Hava Şehitliği'nde toprağa verildi. Acı haber dün verilen anne Nevriye (83) ve emekli madenci baba Ömer Kulaksız (85), Ortaova köyünde taziyeleri kabul etti. Binbaşının şehit olduğu saldırıyla ilgili 14 kişi gözaltına alındığı açıklandı. Binbaşının, ağabeyi Dursun'un 1990'da Çeltek Kömür Madeni'ndeki grizu patlamasında öldüğü, üniversite öğrencisi oğlu Dursun Burak Kulaksız'a (22) ağabeyinin adını verdiği belirtildi. Kulaksız'ın, Facebook'taki paylaşımları da dikkat çekti. Kulaksız, 22 Kasım 2011'de Mardin'de şehit edilen arkadaşı Astsubay Oktay Aydoğan'la ilgili 'Ezanlar susmayacak, bayrak inmeyecek, son ocak sönene son nefer düşene kadar. Şehitlerimizi unutmadık ruhlarınız şad olsun" yazmıştı.
Hürriyet


Termometreler 52 Dereceyi Gördü 
Yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları vatandaşları ve gündelik hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sıcak havalardan bayılanlar oldu, Meteoroloji ise önümüzdeki günlerde havaların daha da sıcak olacağını açıkladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bu hafta en yüksek hava sıcaklıklarının Karadeniz'in Kıyı kesiminde 30-32, Erzurum, Van, Antalya ve Mersin'de 33, Ankara, Kayseri, İzmir Bursa ve Sakarya'da 38, Karabük, Burdur, Malatya ve Edirne'de 40, Manisa ve Kahramanmaraş'ta 41, Elazığ ve Aydın'da 42, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Batman'da 43 dereceye ulaşacağı bekleniyor. Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, önümüzdeki günlerde İstanbul'da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Güler, "Önümüzdeki günlerde İstanbul'da sıcaklıkların mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceğini tahmin ediyoruz. Sıcaklığın en yüksek olduğu saatlerde nispi nemin yüzde 40-50 düzeyinde olmasından dolayı İstanbul'da da maksimum sıcaklığın 2-4 derece fazla hissedileceği tahmin ediliyor. Buna göre, bugün, yarın ve perşembe günü sıcaklık, 38 derece hissedilecek. Kentte önümüzdeki günlerde havanın az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor" dedi. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nde yapılan açıklamada, Ankara'da hava sıcaklıklarının etkisini artırarak 4 gün boyunca mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredeceği belirtildi.
Milliyet

PKK'ya 6. Dalga 
Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan iki adet F-16 savaş jetinin, Şırnak'ın Uludere kırsalında bulunan Düğün Dağı'nda tespit edilen PKK mevzilerine lazer güdümlü bombalar bıraktığı belirtildi. TSK unsurlarının PKK ve IŞİD unsurlarına yönelik operasyonunun 6. gününde, Düğün Dağı'na yapılan operasyona, PKK militanlarının Jandarma Özel Harekat Taburu unsurlarına ateş açmasının neden olduğu belirtildi. TSK unsurlarının PKK ve IŞİD unsurlarına yönelik başlattığı operasyonun 6. gününde, Düğün Dağı mevkiinde PKK mevzilerine havadan operasyon düzenlendi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK militanlarının dün saat 13.40 sıralarında Uludere kırsalındaki Karaçalı Tepe bölgesinde sınır güvenliğini takviye eden Jandarma Özel Harekât Taburu unsurlarına uzun namlulu silahlarla ateş açtığı belirtildi. Açıklamada, gelişen bu durum üzerine dün saat 15.10'da iki adet F-16 savaş jetinin Düğün Dağı'nda tespit edilen ve PKK'ya ait olduğu saptanan iki adet Doçka mevzii ile bir adet havan mevziini tam isabetle vurduğu, hasar zayiat tespiti çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Alınan bilgilere göre Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan savaş jetlerinin lazer güdümlü bombalarla PKK mevzilerine yürüttüğü operasyonun ardından insansız hava araçları ve insanlı keşif uçağı aracılığıyla bölgede geniş çaplı bir arama tarama faaliyeti başlatıldı. Yerel kaynaklar aynı üsten havalanan savaş jetlerinin, dün sınırın diğer tarafında PKK'nın Haftanin kampını bombaladığını da bildirdi.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 97, 1436-97, 2927                                              
ABD Doları 2, 7575-2, 7606/ Euro 3, 0507-3, 0577/İngiliz Sterlini 4, 3011-4, 3139                           

G-20'de Geri Sayım Başladı 
Türkiye'nin ev sahipliğinde 15-16 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan G-20 toplantısında geri sayım başladı. Olası bir erken seçim için en erken tarih olarak gösterilen 22 Kasım'dan bir hafta önceye denk gelen G-20 zirvesi için eylül ayından itibaren trafik hızlanacak. Eylül ayında önce bakanlar ve merkez bankası başkanları toplantısı yapılacak. Bu toplantı 4-5 Eylül tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek. 2 Ekim'de G-20 enerji bakanları, 5 Ekim'de ticaret bakanları toplantıları İstanbul'da yapılacak. Son olarak Antalya'da yapılacak G-20 toplantısına dünya liderleri katılacak. Türkiye'nin G-20 dönem başkanı olduğunu, 2014 yılının aralık ayında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan açıkladı. Babacan, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin dönem başkanlığını İngilizce tanımlarından yolarak çıkarak 3İ olarak tanımlamış, bunları da, 'kapsayıcılık', 'uygulama' ve 'yatırım' olarak özetlemişti. G-20 içinde Türkiye'nin yanısıra Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği bulunuyor. G-20'nin gündeminde 11 başlık yer alıyor. Bunlar, "Finansal düzenlemeler, uluslararası finansal mimari, uluslararası vergi, yolsuzlukla mücadele, makro politikalarda işbirliği, yatırım, istihdam, ticaret, kalkınma, enerji sürdürülebilirliği, iklim değişikliğinin finansmanı" olarak belirlendi. Türkiye 3İ başlığı altında KOBİ'ler ve düşük gelirli büyümekte olan ülkeler konusunu gündeme getirecek. Türkiye'den sonraki dönem başkanlığını Çin üstlenecek.
Hürriyet

Memurun Pazarlığı Çok Çetin Geçecek 
Hükümetle memur sendikaları önümüzdeki 2 yıl için maaş ve sosyal hakları belirlemek için 3 Ağustos'ta masaya oturuyor. Hükümet henüz sendikalara teklifini iletmedi. Beklenti, bu yılki hedef enflasyonla, 2016'nın hedef enflasyonu arasında bir zamma refah payı ekleneceği yönünde. Memur sendikalarının 2.6 milyon memur ile 1.9 milyon emekli için talepleri ise görüşmelerin çok çetin geçeceğinin işareti gibi. Memur-Sen, kamu görevlilerinin maaşlarında 2016 yılı için toplam yüzde 16, 2017 için de yüzde 15 zam talep edecek. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşme tekliflerinin gövdesini, "yüzdelik zam, taban aylığa zam, refah payı ve enflasyon farkı" olmak üzere 4 ayaktan oluşturduklarını söyledi. Yalçın, "2016 yılının ilk yarısında yüzde 8, ikinci yarısında yüzde 8 olmak üzere yüzde 16, 2017 yılının ilk yarısında yüzde 7 ve ikinci yarısında yüzde 7 olmak üzere toplam yüzde 14 zam teklifinde bulunacağız. Göreve yeni başlayan 15'inci dereceden memurun 1'inci kademesinden 1975 lira, 60 liralık toplu sözleşme ikramiyesi dahil bekar bir memurun 1 Ocak 2016 itibarıyla eline geçen net maaşı 2 bin 356 lira olacak. Böylece en düşük memura yüzde 19.34 zam yapılmış olacak" dedi. Kamu-Sen ise 2016 yılı için memurlara yüzde 22 zam talep ettiklerini açıkladı. Sendika ayrıca taban aylığa 2016'da seyyanen 100 TL, 2017'de ise 150 lira talep edecek. Kamu-Sen, kamu görevlileriyle emeklilere 1600 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenmesi, zorunlu rotasyona son verilmesi, ek ders ve nöbet ücretlerinin de artırılmasını isteyecek.
Türkiye

İş Dünyasından Hükümete Destek Ziyareti 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB KİK Türkiye kanadı üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşme sonrası açıklama yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkede huzur ve güveni sağlama yolunda atılan ve atılacak bütün adımları desteklediklerini ilettiklerini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Sayın Başbakanımıza, güvenli bir ülkede yaşamının en doğal hakkımız ve beklentimiz olduğunu ilettik. Bu beklentiyi, hukukun içinde kalarak hayata geçirmenin devletin asli yükümlülüğü olduğunun vurgusunu da yaptık. Bu çerçevede huzur ve güveni sağlama yolunda atılan ve atılacak bütün adımları desteklediğimizi de bildirdik. Sayın başbakanımızı istişare toplantımıza davet ettik. Kendisi bu toplantıya katılmayı kabul ettiler" diye konuştu. Öte yandan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu, terör olaylarına tepki gösteren bir açıklama yaparak, terörle mücadele için topyekün mücadele tavsiye etti. Başkan Rahmi Çuhacı, "Terör olayları çığırından çıktı. Herkesi topyekün mücadeleye davet ediyorum" dedi. ASKON Başkanı Mustafa Koca da terörün arkasına bakmanın daha doğru görüş oluşturacağını ifade etti.
Türkiye

AVM Sektöründe Dev Bir Birleşme 
Geçen yıl Alman mfi ile yaptığı işbirliğini sona erdiren Avm Partners, Jones Lang LaSalle (JLL) ile anlaştı. Kurumsal gayrimenkul danışmanlığı alanında hizmet veren JLL, dokuz yıldır alışveriş merkezi yönetimi ve kiralama alanında faaliyet gösteren AVM Partners'ı satın aldı. AVM Partners'ın 200'den fazla çalışanı, faaliyetlerine JLL bünyesinde devam edecek. JLL EMEA CEO'su Robert Bonwell, "Bu iki büyük şirketin birleşmesi çok heyecan verici. AVM Partners'ın alışveriş merkezi yönetimi ve kiralama alanındaki pazar liderliği ile JLL'nin küresel perakende ve yatırımcı ağı, iki kurum arasında müthiş bir uyum oluşturuyor" dedi. Hukuki danışmanlığını Esin Avukatlık Bürosu'nun üstlendiği birleşmenin ardından, bu güç birliğinin yönettiği ve kiralamasını yaptığı AVM sayısı 27'ye, alan ise 1 milyon metrekareden fazlaya çıkacak. AVM Partners'ın aktif olan projelerinin, JLL'nin global kiralama ve perakende deneyimi ile buluştuğu bu önemli birliktelikle yönetim danışmanlığı, yeniden kiralama ve AVM yönetimi, Türkiye'de tek bir çatı altında toplanmış olacak. Pazar lideri olma konusunda iddialı bir adım atan JLL Türkiye'nin Ülke Başkanı Avi Alkaş, AVM Partners'ın Türkiye'deki faaliyetlerini ve kat ettiği yolu uzun süredir hayranlıkla takip ettiklerini söyleyerek, "Hedefimiz yakaladığımız büyümeyi sürdürmek ve Avrupa'nın ötesine geçmek" diye konuştu.
Milliyet

3. Boğaz Köprüsünde Sona Yaklaşıldı 
Yapımına 2013 yılında başlanan 3 milyar dolar maliyetli 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kuleleri arasındaki ana kablonun döşenmesinde kullanılacak kedi yolu tamamlandı. Kuzey Marmara otoyolunda bazı bölümlerinde karayolu tamamlandı ve asfaltlanarak hizmete hazır hale getirildi. Proje kapsamında henüz tamamlanmayan viyadük, alt ve üstgeçitlerde çalışmalar hızla sürüyor. 3. Boğaz köprüsünde iki yaka geçtiğimiz aylarda, iki kule arasına kılavuz kablo çekilmesiyle ilk defa bir araya gelmişti. Ana kablonun döşenmesinde kullanılacak 'Cat Walk' ismi verilen kedi yolunun iki yaka arasında yapılmasının ardından Avrupa ve Anadolu yakası bir kez daha bir araya geldi. Köprü üzerinde işçi ve mühendisler artık yürüyerek karşıya geçebilecek. Kule kablo dağıtım semeri ve kablo bileziklerinin üretiminin ise İtalya'da yapıldığı belirtildi. Bu işlemin tamamlanmasının ardından ana kablonun döşenmesine başlanacak. Araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin 18'i yerlerine yerleştirildi. Köprü tabliyelerini taşıyacak 176 eğik askı kablosundan 60'ının montajı yapıldı. Öte yandan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında 102 menfez, 6 alt geçit ve 1 üstgeçitin tamamlandığı belirtildi. 31 viyadük, 20 altgeçit, 29 üstgeçit ve 35 menfezde ise çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Riva ve çamlık tünellerinde delme işlemin tamamlandı.
Star

Borsa İstanbul'da Gong Sizin İçin Çalacak 
Türkiye'nin tek borsası Borsa İstanbul, şirketlerin kutlamaları için yeni bir platform oluşturdu. Bugüne kadar sadece halka açılan şirketlerle sınırlı olan gong törenlerinden artık tüm tüzel kişiler yararlanabilecek. Tüm dünyada borsa piyasalarının açılış ve kapanışları, Borsa bünyesindeki 'gong'un çalınmasıyla ilan edilir. Zaman içinde bu sembolik işlem, bir adım öteye geçerek, ülkelerin veya şirketlerin özel gün ve kutlamalarına ev sahipliği yapmaya başladı. Borsa İstanbul da bugüne kadar halka açılan şirketlerle sınırlı olan gong törenlerini, şirketlerin ihtiyacına göre farklı paketler oluşturarak tüm tüzel kişilere açma kararı aldı. Artık şirketler, borsanın açılış saati olan sabah 09.15'te ya da 17.40'taki kapanış saatinde gong çalıp farkındalık yaratabilecekler. Borsada işlem gören şirketlerin yanı sıra halka açık olmayan şirketler, sanayi ve ticaret odaları, üniversiteler, meslek örgütleri gibi tüm tüzel kişiler, gong töreniyle birlikte ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri de Borsa İstanbul'dan satın alabilecekler. Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, dünyada da örnekleri olan bu uygulamayla, özel günlerini kutlamak isteyen, yeni ürünlerinin lansmanını yapan ya da belli bir toplumsal konuyla ilgili farkındalık yaratmak isteyen şirket ve kurumların, Borsa İstanbul'da artık gong çalabileceklerini söyledi. Gong törenlerinin, hitap ettiği kitleye ulaşmada özellikle şirketler açısından büyük avantaj olacağını belirten Dinç, şunları söyledi: "Borsa İstanbul olarak gong töreni düzenlemek isteyenlere, organizasyonun her aşamasında yardımcı olacağız. Uzun yıllardır halka açılan şirketler için yaptığımız törenlerden edindiğimiz tecrübe ve profesyonel ekibimizin de katkılarıyla kurumların seslerini duyurmak istediği her konuda Borsa İstanbul, gong törenleriyle onların yanında olacak."
Star

'Merkez Faizi Yükseltecek' 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard& Poor's (S&P), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) 2016'da para politikasını sıkılaştırmasını beklediklerini açıkladı. S&P'nin küresel para politikalarına ilişkin yayımladığı derleme raporunda, "ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) beklenen parasal sıkılaştırma ve Çin'in yapısal yavaşlaması küresel ticaret ile emtialar üzerinde ağırlık yaratıyor. Gelişmekte olan ekonomilerde farklılaşan para politikası karşılıklarına neden oluyor. Türkiye gibi dikkate değer oranda finansman ihtiyacı olan ekonomiler özellikle yabancı sermaye akışlarında potansiyel yavaşlamalara karşı hassas" ifadeleri kullanıldı. Raporda, Fed'in beklenen faiz artışı kararıyla gelişmekte olan ülkelerde yabancı sermaye akışının yavaşlaması ya da bu ülkelerden sermaye çıkışının para birimleri ve tahvil piyasaları üzerinde baskı yaratabileceği vurgulandı. Mevcut baskıların gelişmekte olan ekonomilerin merkez bankalarının gelecek dönemde faiz artışına gitmelerine neden olabileceğine dikkatin çekildiği raporda, "TCMB'nin 2016'da para politikasını sıkılaştırmasını bekliyoruz" değerlendirmesine yer verildi. Güney Afrika'nın yüksek cari açığı sebebiyle yatırımcı algısında yaşanabilecek değişimlere karşı hassas olduğuna işaret edilen raporda, Çin'deki yapısal yavaşlamanın, emtia fiyatlarındaki hızlı düşüşün Güney Afrika'nın ihracat görünümü ve kur üzerinde baskı yaratabileceği öngörüsü aktarıldı. Raporda, ABD, Kanada, İngiltere, Güney Afrika, Türkiye, Brezilya, Meksika ve Şili merkez bankalarının 2016'da para politikasında sıkıştırmaya gitmesinin beklendiği ifade edildi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Hep Birlikte Kaldıralım 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Partileri halk açar, halk kapatır. Bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız. 'Dokunulmazlık' mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için dilekçe veriyoruz Parlamento'ya. Siz var mısınız? Korkmuyorsanız sizin de dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım" resti çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılabileceği" mesajı, HDP'nin dünkü grup toplantısının da gündemiydi. HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, grup toplantısı öncesinde bir araya geldikleri milletvekili arkadaşlarıyla Erdoğan'ın açıklamalarını değerlendirdi. Demirtaş ve Yüksekdağ, gruptan "Dokunulmazlıklarımızın kaldırılmasını biz isteyelim" desteği aldı. Bu destekle grup toplantısına gelen Demirtaş, "Bizim korkacak, çekinecek bir şeyimiz yok. Çalmadık, çırpmadık, öldürmedik, ihanet etmedik. Neysek ortadayız" dedi. Demirtaş, grup konuşmasında özetle şunları söyledi: "Yargı senin elinde. Azrail'in can dağıttığını nerede gördük ki zaten. Biz, halkımıza bel bağladık, umut bağladık. Biz, buna dayanarak mücadele ettik, bugünlere böyle geldik ve böyle direnerek bu savaşı durduracağız. Biz, sana bu ülkede savaş yaptırmayacağız. 7 Haziran sonrası halkın iradesine açıkça bir Recep Tayyip Erdoğan darbesi yapılmıştır. Şu anda sivil cunta yönetimi Türkiye'de hükümete, devlete açıkça el koymuştur. Darbenin bir de kuyrukçuları vardır, kendilerine 'Milliyetçiyim' diyenler. Partimizden Saray'a gideni partiden atarım diyordu' değil mi milliyetçiler? Bak, Saray'da el pençe divandılar. Hani Bilal'i istiyordunuz? Bak, Bilal'i alamadınız, hilali verdiniz. 40 yıllık sorunun çözümüne bir hafta kalmıştı. Dağdaki örgütün lideri, 'Bir hafta sonra kongre toplanması için çağrı yapacağım, silahlar bırakılacak' artık diyor. Neden vazgeçtiniz? Çünkü önüne gelen anketler, bu sürecin ona başkanlık getirmeyeceğini görmüştür. 'Ben başkan olmayacaksam süreç, masa, mutabakat niye olsun' noktasına gelmiştir. bugün PKK'lılar dağdan inse önüne geçecek 'Aman inmeyin' diyecek. Bu ülkenin cumhurbaşkanı, PKK'nın silahsızlanmasını engellemiştir. Bütün süreci bitirmiştir. Ortada ülkenin bölünmesi tehdidi yok. PKK denilen örgüt, ülkenin bölünmesi stratejisinden 20 yıl önce vazgeçmiş. Tezgâh öyle kurulmuş ki kan akacak, Türk, Kürt ölecek, asker, polis ölecek, PKK'lılar ölecek. Bütün bu kanlar HDP'nin üzerine akacak. Saray'a bağlı Gladyo Örgütü'yle kirli, bir savaş yürütüyorlar. Kendi özel örgütünü kullanıyor. Ona bağlı yargı, medya, troller var maaşla çalışan. HDP'ye karşı tezgâh yapıyorlar. Bunu startı Suruç katliamında verildi. Suruç katliamını yapan, bu özel Gladyo Örgütü'ydü. IŞİD'in içine sokulmuş kendilerine çalışan bir zavallı aracılığıyla Türkiye'nin pırıl pırıl evlatları katledildi. Evladını askere yollamış annelerim, evladı polis olan, güvenlik gücü olan annelerimiz, onların babaları, bunlar bizim evlatlarımız, kardeşlerimiz. Birinin ölümünden asla ve asla üzüntü, kahrolma dışında bir şey hissetmeyiz. Bu evlatlarımızı vatan savunması için ölüme göndermiyorlar, Saray savunması için bu çocukların cenazeleri, Türk bayrağına sarılı tabutlar içerisinde geri geliyor. Saray için vatan için değil."
Hürriyet

Devam Etmesi Mümkün Değil 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "terör örgütünü kendi arkasında gösterenlerin, 'Biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz' diyenlerin, bedelini ödemeleri gerektiğini" söyledi. Parlamentonun, bu kişileri dokunulmazlık zırhından sıyırması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Bu ülkede milli birliğimize, kardeşliğimize kastedenlerle bir çözüm sürecini devam ettirmek öyle zannediyorum ki mümkün değil" mesajı da verdi. Erdoğan, Çin ve Endonezya ziyaretleri öncesi Esenboğa Havalimanı'nda özetle şunları söyledi: "Demokratik Açılım olarak bu süreci başlattık ve hükümetimizin samimiydi. Son seçimlere, yerel 30 Mart seçimlerine giderken çözüm sürecinin istismarını gördük. Çözüm süreci maalesef karşılığını bulmadı ve yapılan genel seçimlere geldiğimiz bu işin ciddi manada hasar gördüğünü gördük. Artık ortada bir gerçek var. Bu ülkede milli birliğimize, kardeşliğimize kastedenlerle bir çözüm sürecini devam ettirmek öyle zannediyorum ki mümkün değil. Olması gereken milli birliktir, kardeşliktir, bu kardeşlik zaten çözüm süreci denilen başlığın çok çok önünde olan, içeriği zengin bir başlıktır. 78 milyon vatan evladı bugüne kadar verilmiş olan haklar ne ise bu hakları aynen kullanacaktır. Burada herhangi geri bir adım söz konusu değildir. Hak ve özgürlükler noktasında hiçbir iktidarın veremediklerini veren bizim iktidarımız olmuştur ve şu anda bu süreç aynen devam etmektedir. Ama bunun lafını yapıp uygulamaya gelince acımasızca, tehditlerle, sandıklar silahların gölgesinde işler görmeye kalkarsa bunun adı demokrasi olmaz. Aklı selimin egemen olmadığı bir ortamda demokrasi olabilir mi, olamaz. Orada işte bu tür çılgınlıklar oluyor ve bedeli de maalesef çok çok ağır oluyor. (Bahçeli'nin parti kapatma çağrısı) Parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum. Fakat 'Bu partinin yöneticilerinin, bu işin bedelini ödemeleri gerekir' diyorum; fert fert, birey birey. Anayasa'nın 14'üncü maddesi çok şeyler sağlıyor. Dokunulmazlık zırhından bunları sıyırmak suretiyle, terör örgütünü kendi arkasında gösterenler, 'Biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz' diyenler, bu ifadelerin bedelini ödemelidirler. Biz gerçek kişileri, bu konuda muhatap almalıyız. Tüzel kişiyle uğraşmanın anlamı yok. Parlamento gerekli değerlendirmeyi yapmalı, dokunulmazlık zırhından sıyırmalı. Terör örgütüyle iş mi tutuyorsun, ha bunun bedelini ödeyeceksin ve bunu ödetmeli.
Hürriyet

Koalisyon Heyetlerine Takviye! 
AK Parti ile CHP arasında 63. Hükümet'in kurulması çalışmaları kapsamında oluşturulan müzakere heyetleri ikinci görüşmelerini dün gerçekleştirdi. Ak Parti ile CHP arasında 63. Hükümet'in kuruluş çalışmaları ekseninde uzlaşılan yöntem doğrultusunda ilki cuma günü yapılan istikşafi müzakere heyeti görüşmelerinin ikincisi dün gerçekleştirildi. Saat 13.10'da Ankara Palas'ta başlayan görüşmelere Ak Parti adına Bakan Çelik'in yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Can, Ak Parti Malatya Milletvekili ve Davutoğlu'nun danışmanı Taha Özhan ile Ak Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan katıldı. CHP adına ise görüşmelerde koordinatör Koç'un yanı sıra, Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek katıldı. Önceki toplantıda 5'er kişi olarak düzenlenen görüşme heyetleri, dün birer artırıldı. Ak Parti'de Arslan, CHP'de ise Tezcan, heyetin yeni üyeleri oldu
Vatan

'Devlet Hainlere Karşı Devleşmezse Cüceleşir' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Twitter'da "Devlet haine karşı devleşmezse cüceleşir, küçülür, ufalır, kaçınılmaz akıbeti olan çöküşü yaşar" dedi. Bahçeli'nin açıklamaları şöyle: Bir ülke kanar mı? Cevabını vereyim; hem de nasıl kanar! Her gün şehit düşerse toprağa nehir olur kan oluk gibi akar. Yorulmayın, yine ben cevaplayayım; ağlar ki ne ağlar! Şehit analarının ağıtları göz pınarlarından çağlar da akar. Yanmak için ille de kuru odun mu gerekir? Bir tutam acı, mazlum bir yüze yıldırım gibi çarpan kara bir haber ciğerleri yakıp dağlamaz mı? Mesafeler uzayınca mı hasret ateşi yüreklere düşer? Al bayrağa sarılı tabutun içinde uyuyan şehit ebedi bir özlemin habercisi değil midir? Adeta her gün budanıyoruz, her gün kırılıyoruz. Suçlu(lar) kim? Öyle çok ve yaygın ki, hangi birisini sayayım! Türk devletinin tarih boyunca olgunlaşmış bir geleneği, yerleşmiş bir töresi, bir ilkesi ve bir hedefi vardır. Bunu bilmemek cehalettir. Devlet Türk varlığının sembolüdür. Devlet haine karşı devleşmezse cüceleşir, küçülür, ufalır, kaçınılmaz akıbeti olan çöküşü yaşar. Elinde silahla önüne geleni öldüren katile rica minnetle çözüm, açılım, özgürlük, demokrasi anlatılmaz. Zalime teslim olmak zulümdür. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Şehitler ölmez, vatan asla bölünmez.
Vatan

DÜNYA 

Kıbrıs'ta Doğalgaza Şükür Duası 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün günübirlik ziyarette bulunduğu Kıbrıs Rum yönetiminde, Rum lider Nikos Anastasiadis'le bir araya geldi ve Doğu Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarını kast ederek, "Şükürler olsun ki, Tanrı bizi denizin altındaki enerji kaynaklarıyla kutsadı. Şimdi bu nimeti çıkarmak istiyoruz" dedi. Netanyahu'nun sözlerinden memnun kalan Rum lider Anastasiadis İsrail, Filistin ve Mısır arasında doğalgazın yanı sıra Gazze'nin yeniden inşası konusunda arabuluculuk görevi üstlendiği belirtildi. Rum liderin Netanyahu ziyaretinde elde ettiği en somut ilerleme, kendi çıkardıkları doğalgaz ile İsrail gazının birleştirilmesi konusu oldu. Rum yönetimi uzun süredir, Kıbrıs açıklarında buldukları doğalgaz ile İsrail gazının birleştirilerek boru hatlarıyla Mısır'a taşınmasını istiyordu. Ancak enerji şirketleri bölgedeki doğalgazın tanışmasında en ekonomik güzergâhın Türkiye olduğuna dikkat çekiyor.
Hürriyet

Teröre Karşı Ortak Mücadeleye Hazırız 
Türkiye'nin çağrısı üzerine Brüksel'de acil durumla toplanan NATO Konseyi'nde terör saldırılarıyla ilgili görüşmeler başladı. Zirvede yapılan açıklamada, "Türkiye ile teröre karşı ortak mücadele etmeye hazırız" denildi. Bilgilendirme ve istişare toplantısının açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO, gelişmeleri çok yakından takip ediyor. Müttefikimiz Türkiye ile güçlü bir dayanışma içindeyiz" dedi. Türkiye'deki saldırıları "korkunç terör eylemleri" olarak niteleyen Stoltenberg, "Saldırılardan etkilenen Türk hükümetine ve mağdurlara taziyelerimizi sunuyorum" ifadesini kullandı. Toplantıda, Türkiye'nin kapısının önünde ve NATO sınırındaki istikrarsızlığı görüşeceklerine işaret eden Stoltenberg, "Terörizm hiçbir şekilde haklı olamaz ve tolere edilemez" açıklamasında bulundu. Stoltenberg, Türkiye ve Suriye arasında düşünülen "güvenli bölge" konusunda ise bu çalışmanın ABD ile Türkiye arasında sürdürüldüğüne işaret ederek, "NATO güvenli bölge çalışmalarının bir parçası değil" diye ekledi. Türkiye, şu ana kadar NATO'dan herhangi bir askerî destek talebinde bulunmadı. Ancak Ankara NATO'dan hava savunma güvenliğini artırma, AWACS tipi erken uyarı uçakları ve sınır güvenliğini artırma gibi konularda yardım talebinde bulunacak. Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması'nın danışma amaçlı 4'üncü maddesinin aktive edilmesi talebiyle NATO'dan acil toplantı istemişti. NATO'nun 4'üncü maddesi, "Taraflardan herhangi biri, taraflardan herhangi birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır" ifadelerini içeriyor. NATO tarihinde 4. madde daha önce Türkiye ve Polonya tarafından işletilmiş, 5. maddeye ise sadece bir kez, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD tarafından başvurulmuştu.
Türkiye

'Alman Patriot Askeri Türkiye'de Tehlikede' 
Almanya Yedek Askerler Birliği Başkanı Roderich Kiesewetter, NATO adına Türkiye'nin sınır güvenliği için Kahramanmaraş'ta bulunan Patriot sistemlerinde görev yapan Alman askerlerinin güvende olmadığını iddia etti. Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) milletvekili Kiesewetter, "Türk hedeflerine saldıran PKK'nın NATO hedeşerine de saldırma ihtimali devre dışı bırakılmış değil" dedi. Türkiye'de bulunan askerlerin akıbeti konusunda soruları yanıtlayan Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ise, Türkiye'de konuşlanmış Alman askerlerinin görevine devam edeceğini açıkladı. Von der Leyen, askerlerin Türk ordusu tarafından Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirilen hava saldırılarının bulunduğu bölgeden oldukça uzak olduğunu vurguladı. Sol Parti (Die Linke) ise, Suruç'taki saldırı sonrası 260 Alman askerinin bölgeden geri çekilmesini talep etmişti.
Milliyet

Türkmenler, Esad'a Karşı Birleşti 
Suriye'nin kuzeybatısındaki Bayırbucak bölgesinde Türkmen birlikleri rejime karşı mücadelede birleşti. Türkmen komutanı Adil Orli "Ramazan Bayramı öncesinde toplantılar yapıldı. Bir çerçeve oluşmuştu. Ardından bayramda gelen rejim saldırısına karşı birlik havasıyla topyekün mücadele edildi. Kaybedilen yerler geri alındı" dedi. Suriye Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Şirin de "geçmişte birçok kez 'Birleştik' dedik fakat başaramadık. Ancak son gelişmelerde daha farklı bir heyecan ve dirilik var" ifadesini kullandı. Bayırbucak bölgesi, bayır olarak nitelenen kırsaldaki Türkmen Dağı ve Bucak olarak bilinen ovalık alandan oluşuyor. Türkmen Dağı mıntıkasına büyük ölçüde Türkmen gruplarından oluşan silahlı muhalif gruplar hakim. Bölgenin ovalık kesimini (Bucak) ise Beşşar Esed rejimine bağlı Şebihha adı verilen (paramiliter) güçler kontrol ediyor. Rejime ait güçlerle ve Türkmen birliği arasındaki çatışmalarda Ramazan Bayramı boyunca, üçü Türkmen, beş muhalifin hayatını kaybettiği, 15 Türkmen'in yaralandığı bildirilmişti.
Star

Kurşuna Dizecekler 
Trablus yönetimi, 2011'deki halk ayaklanması sırasında öldürülen devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ı, ayaklanma döneminde halka karşı ölümcül güç kullanılması emri verdiği gerekçesiyle idama mahkum etti. Trablus İstinaf Mahkemesi, görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk gibi başka suçlamalarla da yargılanan Seyfülislam'la birlikte, Kaddafi rejiminin istihbarat şefi Abdullah el Senusi ve eski başbakanlardan Bağdadi el Mahmudi'ye de idam cezası verdi. Mahkeme sanıkların 'kurşuna dizilerek' idam edilmesine karar verdi. Kaddafi ve yargılanan diğer devrik rejim yöneticilerine temyiz hakkı verileceği kaydedildi. Zintan'daki muhalif aşiretin elinde olan Kaddafi Trablus'taki duruşmaya video konferans yöntemiyle katıldı. Kaddafi Kasım 2011'de Nijer sınırı yakınlarında yakalanmıştı. Zintan grubu, kaçma ihtimali bulunduğu gerekçesiyle Kaddafi'yi Trablus'a teslim etmeyi reddediyor.
Vatan

SPOR 

Galatasaray ve A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, Aziz Yıldırım'ın milli takımlarda görev yapan antrenörlerin kulüp takımlarında da görev almasına karşı olduklarını ve bu konuda gerekeni yapacaklarına yönelik açıklamasını değerlendirdi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı'nın bu konuda isim vermeden açıklamada bulunduğunu belirten Ataman, "Ben kendi açımdan şunu söylemek istiyorum; milli takım çalıştırmak vatani bir görev. biz vatani görevimizi yapıyoruz, Allah herkese bu görevi yapmayı nasip etsin" ifadelerini kullanarak Aziz Yıldırım'a askerlik göndermesi yaptı. Tecrübeli teknik adam "Biz bunu büyük bir zevk ve heyecanla yerine getiriyoruz. Bunu yaparken de hiçbir ayırım yapmıyoruz. Türkiye'nin, Türk halkının heyecan duyacağı bir takım oluşturmak için çalışıyoruz" dedi. Milli takımın polemik yeri olmadığını vurgulayan Ergin Ataman, "O açıdan ben milli takımla ilgili hiç kimsenin spekülasyon yapmasını doğru bulmuyorum. Kulüplerde rekabet olabilir, bunlar doğaldır ama milli takımla ilgili konuşması gerekler Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı ile Gençlik ve Spor Bakanı'dır" ifadelerini kullandı. TBF Başkanı Harun Erdenay ise konuyla ilgili olarak "Sadece milli takım hocası bulmak kolay iş değil. Milli takım süresi iki aylık bir süre. İyi bir hocaya 10 ay oturup 2 ay çalış diyemeyiz" dedi. Galatasaray'ın erkek, kadın ve tekerlekli sandalye basketbol takımlarını çalıştıran Ergin Ataman, Ekrem Memnun ve Sedat İncesu, aynı zamanda milli takımlarda da başantrenörlük yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda da Bogdan Tanjevic, Fenerbahçe Ülker'in yanı sıra milli takımda görev almıştı.
Türkiye

Tam 700 gün sonra bir Avrupa kupası maçına çıkan Fenerbahçe, Kadıköy'de ağırladığı Shakhtar karşısında istediğini alamadı. Ukrayna ekibiyle sahasında golsüz berabere kalan sarı-lacivertliler 5 Ağustos'ta Liviv'de oynanacak rövanş öncesi avantaj kaybetti. Fenerbahçe'nin başında ilk resmi sınavına çıkan Teknik Direktör Vitor Pereira, her şeye rağmen turdan ümitli olduğunu söyledi. Shakhtar'ın çok güçlü bir takım olduğunu söyleyen Portekizli teknik adam, "Rakibimizin gücünü biliyorduk. Yıllardır birlikte oynayan bir kadroya ve çok tecrübeli bir hocaya sahipler. İşimizin kolay olmadığını biliyoruz ama tur atlayacak kalitemizin olduğunun da farkındayız" ifadelerini kullandı. Yeni bir takım olduklarını ve oyun felsefesini benimsemeye çalıştıklarını ifade eden Pereira, "Daha çok birlikte maç yapmaya ve çalışmaya ihtiyacımız var. Her şey zamanla yerine oturacaktır. Bu maça kadar mümkün olduğunca çok fazla maç yapıp hazır hale gelmeye çalıştık. Oyuna tutuk başladık, sonra yavaş yavaş açıldık. Olgunlaşabilecek ataklarımız son tercihleri kötü kullanınca heba oldu. Van Persie'yi maç eksiği sebebiyle ikinci yarıda oynattık. Şimdilik avantajın onlarda olduğunu biliyoruz. Ama orada atacağımız bir golün her şeyi değiştirebileceğinin de farkındayız" dedi. Taraftarın desteğine teşekkür eden Pereira, "Onlara bir maç değil bütün sezon ihtiyacımız var" dedi.
Türkiye

Transferde forvete Mario Gomez, on liberoya Napoli'den Gokhan İnler'i almaya çalışan Beşiktaş Yonetimi dun İtalya'da yaptığı görüşmelerde olumlu adımlar attı. Alacakları için kulubu Fiorentina ile anlaşan Mario Gomez'e resmi imzayı attırma konusunda yaşanan gecikmenin ise bir kaç gün daha sürebileceği ifade edildi. Mario Gomez transferini bitirmek için Dış İlişkiler Sorumlusu Erdal Torunoğulları İtalya'ya giderken, menajer Ahmet Bulut'un da buradaki görüşmelerde aracılık yaptığı bildirildi. İmza parası hariç yıllık olarak yaklaşık 4 milyon euro alacak olan Alman golcü, sözleşmedeki detaylarla ilgili görüşmelerin sürmesi yüzünden henüz resmi imzayı atmadı. Mario Gomez'i en kısa sürede kadroya katmak isteyen siyah-beyazlı yönetim daha sonra Gökhan İnler'e odaklanacak. Napoli ile 1 yıl daha sözleşmesi olan 31 yaşındaki yıldız oyuncunun maliyeti istenen seviyeye düşmezse siyah-beyazlılar rotayı alternatif ön liberolara çevirecek. Bursaspor'dan ayrılma hesapları yapan Şenol Güneş'in eski öğrencisi Ozan Tufan'ın durumunu yakından takip eden Beşiktaş, ön libero transferini bonservis bedeli ödemeden takasla bitirmeyi hedefliyor. Kerim Frei ve Cenk Tosun'u takasta kesinlikle kullanmayı düşünmeyen siyah-beyazlılar, mali kriterlere uyarak bir orta saha oyuncusunu renklerine bağlayacak. Bu arada Mario Gomez'e alternatif olarak Mitroglou ve N'Doye isimlerini beklemeye alan siyah-beyazlılar, bu oyuncuların menajerleriyle iletişimi koparmadı. Mario Gomez'de son dakikada bir kriz yaşanırsa Mitroglou-N'Doye ikilisinden biriyle sözleşme yapılacak.
Milliyet

Galatasaray Avusturya'da devam ettiği ikinci dönem çalışmaları kapsamındaki son hazırlık maçında Nice'e farklı boyun eğdi. Cim Bom, pozisyon üretmekte güçlük çektiği, savunmada büyük açıklar verdiği maçta Fransız rakibine 4-0 yenildi. 35. dakikada tatil edilen Udinese maç nedeniyle, Nice sınavı Slovenya'nın Dragovrad kasabasında seyircisiz oynandı. Sarı-kırmızılı taraftarlar, sağ bekte çok kötü oynayıp iki penaltıya sebebiyet veren Sabri Sarıoğlu'nu topa tuttu. Cim Bom, hazırlık döneminde ilk kez yenmişti. Galatasaray, daha önce oynadığı hazırlık maçlarında Çek ekibi Jihlava'lı 2-1, Avusturya'nın Ried takımını 3-2 ve İspanya temsilcisi Celta Vigo'yu da 2-1 yenmişti.
Star

Trabzonspor'da yarınki Rabotnicki maçı öncesi Onur Kıvrak depremi yaşanıyor. Üsküp'te akşam yapılan antrenmana katılmayan tecrübeli kalecinin, idman öncesi Sportif Direktör Süleyman Hurma ile tartıştığı öğrenildi. Onur, Hurma ile aralarında sadece bir diyalog yaşandığını, herhangi bir tartışmanın olmadığını belirtip, yaşananlar için üzgün olduğunu ifade ederek, "Bana kadro dışı bırakıldığım söylendi. Ben de İstanbul'a dönüyorum" dedi. Fazla konuşmak istemediğini anlatan Onur, ilerleyen günlerde geniş kapsamlı açıklama yapabileceğini sözlerine ekledi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme