.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Ağustos 2015 Cumartesi

15.08.2015 Genel Gündem

GÜNDEM 

Danıştay'ı Sarsan Ölüm 
Danıştay üyesi Ali Yaşar Yurdabak, Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesindeki bir parkta tabancayla kendini vurdu. Yakınları tarafından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Yurdabak, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. İddiaya göre, Bodrum'a tatile giderken dün merkez Nilüfer İlçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan bir yakınını ziyaret eden Yurdabak, dolaşmak üzere çıktığı evin yanındaki parkta beylik silahıyla göğsüne ateş etti. Silah sesi üzerine aşağıya inen yakınları kanlar içindeki Yurdabak'ı kendi araçlarıyla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı. Yurdabak, yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz aylarda İstanbul'da çalışırken Ankara'ya çıkan tayinini durduramadığı için rahatsızlık duyduğu iddia edilen Yurdabak'ın cenazesi, otopsisi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na götürüldü. 54 yaşındaki Yurdabak, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. 1990'da İstanbul İdari Yargı Hakim Adayı olarak göreve başladı. Daha sonra sırasıyla; Danıştay Tetkik Hakimliği, Edirne Vergi Mahkemesi Üyeliği, Edirne İdare Mahkemesi Üyeliği, Van ve Adana İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Adana Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı yaptı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı iken, 15 Aralık 2014 tarihinde Danıştay Üyeliği'ne atandı. Yurdabak, 9 Temmuz'da Facebook hesabından helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sorular adlı şiirini paylaşmıştı.
Milliyet


Yine Dağlıca: 3 Şehit! 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, üç asker şehit oldu, 1'i ağır altı asker de yaralandı. Bölgede çatışmalar devam ederken, PKK'lıları etkisiz hale getirmek için hava destekli operasyon başlatıldı. Yüksekova ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kamışlı Bölgesi'nde arama tarama faaliyeti yürüten Efeler Jandarma Taburu'na bağlı askerlere terör örgütü PKK'lılar tarafından uzun namlulu silah ve roketatarlarla ateş açıldı. İlk ateşte üç asker şehit olurken, 1'i ağır altı asker de yaralandı. Yaralı askerler, helikopterle Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ciddi olan iki asker ilk müdahalenin ardından helikopterle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Bölgede ise hava destekli operasyon başlatıldı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 101, 5926-101, 7696                                             
ABD Doları 2, 8338-2, 8371/ Euro 3, 1448-3, 1562/İngiliz Sterlini 4, 4311-4, 4423   
                    
Yüzde 13'üne 1.3 Milyar Dolar 
SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından 'Goldman Sachs'ın SOCAR Türkiye'nin yüzde 13 hissesini 1.3 milyar dolar karşılığında aldığını açıkladı. Yavuz, "Elde edilen fon ile Petkim özelleştirme proje finansmanından kalan yaklaşık 1 milyar dolar borcumuzu vadesinden önce ödeme fırsatını yakaladık" dedi. Yavuz, yapılan anlaşma kapsamında, SOCAR Türkiye'nin Goldman Sachs'a önümüzdeki 6 yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladığı halka arz vasıtasıyla hisselerini satma imkanı tanıdığını belirtti. Gerçekleşen bu anlaşmanın şimdiye kadarki en büyük sermaye akışlarından biri olduğunu vurgulayan Yavuz, "Bahsi geçen süreçte halka arz işleminin gerçekleştirilmemesi durumunda Goldman Sachs'a sahip olduğu hisselerin şirketimiz sermayesinin yüzde 10'una karşılık gelen kısmını şirketimize tekrar satma, bakiye yüzde 3'lük kısmını ise SOCAR'ın tamamının sahibi olduğu Sermaye Investments Limited şirketine satma hakkı tanınmıştır. Ülkemizin geleceğine ve şirketimizin projelerine olan güvenin somut bir göstergesi olarak bu ortaklık, bugünkü dünya ekonomi ikliminde son derece önemli" diye konuştu. Ortaklık, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na şu şekilde duyuruldu: "Goldman Sachs ve JP Morgan birlikte, Goldman Sachs International'ın 1.3 milyar dolar karşılığında (cari değerden primli), State Oil Company of the Azerbaijan Republic'in (SOCAR) (Azerbaycan Cumhuriyeti Petrol Şirketi) bağlı ortaklığı ve hakim ortağımız SOCAR Turkey Enerji A.Ş.'nin (artırım sonrası) toplam sermayesinin yüzde 13'üne karşılık gelecek şekilde 890.6 milyon adet yeni çıkarılacak adi hisse alması ve söz konusu hisselerin değerinin 1.3 milyar dolarının altına düşmesine karşı Goldman Sachs'in korunmasını teminen eş zamanlı olarak STEAŞ ve SOCAR'ın bağlı ortaklığı Sermaye Investments Limited'in her biri ile 6 yıl süreli satma opsiyonu anlaşması imzalanmasına yönelik bir işlem yapılandırmıştır."
Hürriyet

İş Dünyası 2015 Yılına Çizik Attı 
Koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine en kuvvetli ihtimal olarak erken seçimin öne çıkması, siyasi ve ekonomik istikrara bel bağlayan iş dünyası tarafından da dikkatle takip ediliyor. Muhtemel bir seçimin yıl sonuna doğru yapılabileceğini öngören patronlar; bunun, "2015 yılının üzerine çizik atmak" anlamına geldiğini belirtiyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, tek başına iktidar seçeneğinin kendileri için en iyi şık olduğunu, geçmişte kurulan koalisyon hükümetlerinde sıkıntı yaşandığını anlattı. Çağlar, "Halk koalisyon seçeneğini işaret etti ancak istedikleri güçlü ittifak ihtimali ortadan kalktı. O zaman seçim geliyor. Biz, en erken seçimi istiyoruz, kaybedecek zamanımız yok. Bizim hükümetle yapacağımız çok iş var. Hükümetin bir an önce kurulması gerekiyor. İş dünyası olarak önceliğimiz Türkiye'nin büyümesi, ekonominin gelişmesi, işlerin artması. Ekonomik ve siyasi istikrar için de tek başına iktidar ideal. Bu konudaki değerlendirmelerime bazı eleştiriler geliyor. Ancak benim üyem yaşanan gelişmelerden tedirgin oluyorsa, çıkıp gerekeni söylemek görevimdir. 380 bin üyenin hakkı var hepimizin üzerinde. Ben bunu görmezden gelmem. Son günlerde uluslararası piyasaların dilinden 'kusursuz fırtına' deyimi düşmüyor. İşler, beklenilenden daha olumsuza doğru gidiyor. Bu sebeple geç kalmadan ekonomiye yoğunlaşmamız gerekiyor. Biz potansiyelimize inanıyoruz, ekonomiye yoğunlaşınca neler başarabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Siyasetçilerimizden de bunu istiyoruz" diye konuştu. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ise, "Teorik olarak başka koalisyon alternatifi hâlâ ortada olsa da, muhtemel gidiş yeni bir seçime doğrudur. Beklentimiz, hızla yeni bir seçim için karar sürecinin, Meclis'in kendi dinamikleri içerisinde gerçekleşmesidir. Yeni seçim sürecinde de istikrarın bozulmaması için, her türlü tedbir alınmalı" dedi. İstanbul Kimyevi Maddeler İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz ise, "Bu süreçte de üreticilerimizin, sanayicilerimizin serinkanlılıklarını koruyarak temkinli hareket etmelerinde fayda görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da şunları söyledi: "Seçimden sonra da aynı yapı ortaya çıkarsa ne olacak? Yatırımcının önünü görememesi açısından son derece tatsız bir durum. Hükümet kurulmuş olsaydı dolar bu seviyelerde olmazdı. Belirsizlik bunları tetikledi."
Türkiye

Koç Holding Otomotiv Ve Beyaz Eşya İle Büyüdü 
Koç Holding, 2015 yılının ilk yarısında konsolide bazda toplam 32,1 milyar TL gelir elde ederken, 1,8 milyar TL vergi öncesi kâr ve 1,3 milyar TL ana ortaklığa ait net dönem kârı gerçekleştirdi Satış gelirlerindeki artışta özellikle otomotiv ve beyaz eşya satışları etkili oldu. Tamamlanan büyük ölçekli yatırımların sağladığı kapasite ve istihdam artışı ile hem üretim hem de verimliliği artırdıklarına değinen Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, "Böylece sektörlerinde lokomotif görevi gören şirketlerimiz ülkemizin ve sektörlerinin büyüme dinamiklerine önemli derecede katkıda bulundular. Dünya çapında rekabet gücümüzü artıracak, inovasyonu ön planda tutacak, süreç yönetimi açısından verimliliğe odaklanacak, fırsat ve riskleri dengeleyecek yenilikçi fikirler, ürünler ve stratejiler geliştirmek en önemli önceliğimiz olmaya devam edecek" dedi. Tüketici talebinin yılın ilk yarısında yüksek olmasıyla otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde tahminlerinin de üzerinde bir büyüme yaşandığını anlatan Çakıroğlu, şunları kaydetti: "Otomotiv sektöründe iç satışlar ilk altı ayda bir önceki seneye kıyasla yüzde 49 büyürken, ağırlıklı olarak ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin üretim ve ihracat merkezi olduğu hafif ticari araçlar kategorisinde ise yüzde 71'lik büyüme gerçekleşti. Bu dönemde Tofaş, Fiat Stil Merkezi ve Tofaş'ın Ar- Ge'si ile birlikte geliştirdiği yeni kompakt sedanı Aegea projesiyle özellikle Ar-Ge alanında dünya çapında bir oyuncu olduğunu bir kez daha ispatladı. Ford Otosan ise tüm dünyadaki Ford şirketleri arasında kamyon ve ilgili motor ve motor sistemlerinde öncü mühendislik merkezi olurken, dizel motor ve motor sistemleri mühendisliği ile hafif ticari araç geliştirmede ise küresel destek merkezi haline geldi. Böylece Ar-Ge yatırımlarına verdiği öncelik sayesinde Çin'e teknoloji ihraç etme şansını yakaladı." Levent Çakıroğlu, beyaz eşya sektöründe ilk altı ayda iç satışların yıllık bazda yüzde 10, ihracatın ise yüzde 5 artış gösterdiği bilgisini vererek, bu sektörde de lider oyuncu olarak global faaliyetlerini genişletme stratejisiyle yatırımlarına devam ettiklerini ve Arçelik'in Tayland'daki üretim merkezi projesine başladığını ifade etti. Enerji sektöründe ilk altı ayda Akdeniz rafineri marjlarının Tüpraş'ı olumlu etkilediğini belirten Çakıroğlu, "İkinci yarıda İran'la ilgili gelişmeler ve artan kapasite sonucu marjlar üzerinde bir baskı olma ihtimali olsa da Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nin Tüpraş'ı bu baskılardan koruması bekleniyor" yorumunu yaptı.
Türkiye

Dolarda Yeni Rekor: 2.8460 TL 
İç ve dış jeopolitik risklerin yükseldiği ve ABD'nin faiz artışlarına hazırlandığı bir dönemde, Türkiye'nin yaklaşık iki ay önce gerçekleştirdiği seçimleri kasımda tekrarlama olasılığı piyasalarda önceki günden beri sert satış baskısı ile karşılanıyor. Dolar önceki gün tarihi rekorunun ardından dün de 2.8460 TL'ye kadar yükselerek yeni zirveleri test etti. Merkez Bankası ise bankacıların sembolik olarak nitelendirdiği 3 adım attı. Önce dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı faiz oranını yüzde 0.21'den yüzde 0.23'e yükselten Merkez Bankası ardından bir hafta vadeli dolar cinsi depo faiz oranını yüzde 3'ten yüzde 2.75'e indirdi. Merkez ardından repo ihalesi ile piyasaya verdiği haftalık fonlamayı yaklaşık 2 milyar TL azalttı. Sonrasında dolar kuru tarihi rekordan bir gerileme yaşasa da, Reuters ajansına konuşan bankacılar Merkez'in adımlarının yeni zirvelerden anlamlı bir uzaklaşma anlamına gelmeyeceği düşüncesinde. Bir bankanın döviz masası işlemcisi ajansa şu yorumu yaptı: "Merkez Bankası 3 adım attı. Likiditeyi kıstı, döviz depo faiz oranlarını indirdi ve zorunlu karşılıklara ödenen faizi arttırdı. Bunlar sembolik adımlar ve sınırlı etkisi var. Dış piyasaların etkisi kurdaki son toparlanmada Merkez Bankası'ndan daha fazla etkili diyebiliriz. Bu adımların kendisinden ziyade piyasaya etkisi Merkez Bankası'nın durumdan rahatsızlığını iletmiş olması anlamında daha büyük. Bu adımlar kuru yeni tarihi rekorlar kırmasını engelleyemez." Türk Ekonomi Bankası Başekonomisti Selim Çakır ise, "Türkiye'nin karşısında ciddi ekonomik ve siyasi sorunlar var ve tekrar seçim kararını vererek, Türkiye değerli zaman kaybedecek ve kendini değişik risklere açık bir hale getirecektir" dedi. Hafta boyu dalgalı bir seyir izleyen borsa ise, önceki günkü sert satışların ardından dün bir miktar tepki alımı ile karşılaştı. BIST-100 endeksi günü yüzde 0.29 yükselişle 77.308 puandan tamamladı. Endeks, haftanın tamamında ise yüzde 1.4 geriledi.
Milliyet

3.3 TL'lik Dolar Artık Menzilde 
CHP ile AK Parti arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması ve AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun erken seçime işaret etmesiyle önceki gün tarihi zirvelerini test eden dolar/TL dün de güne siyasi belirsizliğin devam edebileceği beklentisiyle yeni zirvesini test ederek başladı. Önceki güne 2.77 civarında başlayan gün boyu gün boyu artan erken seçim ihtimallerine ilişkin beklentilerle yukarı bir seyir izlemiş ve 2.82 TL'yi yakalamıştı. Dün de 2.84'e çıkan dolar haftayı bu seviyelere yakın bir yerden 2.8260 TL'den kapattı. Euro ise 2.16'nın üzerini test etti. Tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün yaklaşık 25 baz puanlık yükseliş yaşandı. 10 yıllık gösterge 12 Mart 2025 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.74, valörde son işlemde yüzde 9.84 seviyesindeydi. Dün 10 yıllık gösterge tahvilde işlem bazında 9.90 seviyesi test edildi. İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 10.04 valörde son işlem yüzde 10.13 seviyesindeydi. Analistler, koalisyon görüşmeleri sonrasında dövizdeki ilk tepkilerin sert olduğunu ve tarihi zirvelerin görüldüğünü ifade ederek, erken seçim ihtimalinin güçlenmesinin döviz piyasasında oynaklığı artırdığını belirtiyor. Teknik olarak dolar/ TL'de yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 2.86-2.89 seviyelerinin direnç olarak takip edileceği kaydeden analistler, olası geri çekilmelerde 2.8120 - 2.8220 seviyesinin destek olarak izleneceğini tahmin ediyor. Seçim anketlerinde düğümün çözülmeyeceğinin görülmesi halinde belirsizliğin artabileceği, bunun üzerine bir de Eylül'de FED'in faiz artırımı yapması halinde doların artık çok rahatlıkla 3 TL'yi görebileceği de konuşuluyor. Dolarda 3.3 TL'yi tahmin edenlerin sayısında da önemli bir artış gözleniyor.
Vatan

Memura Yüzde 4+4 Zam 
Hükümetle sendikalar arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin zam teklifi belli oldu. Dün Memur-Sen ile bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hükümetin 2016 için zam teklifinin 4+4, 2017 için 3+3 olduğunu söyledi. Çelik oluşacak olan enflasyon farkının bir sonraki dönemde ödeneceğini de belirtti. Memur-Sen'in talebi ise 2016 için yüzde 8+8, 2017 için yüzde 7+7 artış yapılması yönündeydi. Hükümetin teklifini düşük bulan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tepki göstererek masayı terk etti. Toplantıya ayrıca, Türkiye Kamu- Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen de katıldı. Toplantının açılışında konuşan Bakan Çelik, 15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan kamu çalışanlarına bir derece verilmesinin de teklifleri arasında bulunduğunu belirtti. Gelecek hafta içerisinde uzlaşmanın sağlanacağını ümit ettiğini ifade eden Çelik, taraflar arasında anlaşmanın sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ile ilgili sürecin başlayacağını bildirdi. Çelik toplantı da şunları söyledi: "Önümüzde bir haftalık bir zaman var. Hem genelde hem hizmet kollarında heyetlerin teklifleriyle yoğun bir çalışma gerçekleştirilecek. Önümüzdeki hafta içinde bir uzlaşma sağlanacağını tahmin ediyorum. Uzlaşmaya varılamaz da kamu görevlileri hakem heyetinin süreci başlayacaktır." Bakan Çelik'in açıkladığı zam önerisine tepki gösteren Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, önerilen zam oranını kabul edilebilir bulmadıklarını ifade ederek, "Kamu İşveren Heyetinin teklifini tekrar müzakere edip masaya tekrar getirmesini istiyoruz. Bu teklife, refah payı ile taban aylık zammı da eklenmelidir" dedi. Toplantıyı bugün için bitirmeyi uygun bulduklarını söyleyen Yalçın, "Kamu işveren heyetinin bereketli bir teklifle masaya gelmesini bekliyoruz" dedi.
Star

Yerli Kömür Santraline 390 Milyon Dolar Yatırım 
Aksa Enerji tarafından temeli 2012 yılında atılan, yerli kömür kullanarak enerji üretecek olan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali'nin açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye'nin özel sektör tarafından yatırımı yapılarak devreye alınan ve yerli kömür kullanılan iki santralinden biri olan Aksa Göynük Enerji Termik Santrali'ne 390 milyon dolar yatırım yapıldı. Türkiye'nin ilk rödovanslı yatırımı olan santral, yılda 270 MW enerji üretim kapasitesiyle Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 1'ini karşılayacak. Aksa'nın yakıt karmasına ilk kez linyiti eklediği santralde yılda 1 milyon 800 bin ton yerli kömür kullanılacak. Bakan Taner Yıldız, yerli kaynaklar sayesinde Türkiye'nin yurtdışına ödediği ithalat faturasını azaltacağını belirterek, "Aksa Enerji'nin Göynük Termik Santrali'nden devlet 20 yılda 1.5 milyar lira kazanacak. Bu dev tesisle her yıl yurtdışına 100 milyon dolar civarında daha az para vereceğiz. Devlet bir kuruş para koymadı" dedi. Aksa Göynük Enerji Termik Santrali, aynı zamanda Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun linyit kömürü sahalarını özel sektöre açmasıyla birlikte Türkiye'nin ilk rödovanslı yatırımı olması nedeniyle de büyük önem taşıyor. Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı "Türkiye'de bir ilk olarak rödovans yöntemiyle yerli linyitten üreteceğimiz elektrik, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltarak ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlayacak. Yıllık 2 milyar kWh elektrik üretimi yapacağımız Göynük Termik Santrali, doğrudan ve dolaylı başta bölge halkı olmak üzere bin kişiye de iş imkanı sağlayacak" dedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz da, santralin faaliyete geçmesiyle 600 bin vatandaşın enerji ihtiyacının sağlanacağı bilgisini paylaştı.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Muhatap Almam 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün önce Rize Güneysu'daki Kıble Dağı Camisi'ni açtı, ardından kendisi, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan adına ladin fidanı dikti. Bahçeli'nin "Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın etkisinde kalıyor" sözleri hatırlatılınca "Sayın Bahçeli'yi bu konularda muhatap almayacağım. Bu süreçte edep sınırlarını aşan ifadeler kullanmıştır. Bununla ilgili yasal süreçleri kullanıyorum" diyen Erdoğan, özetle şöyle konuştu: "Sayın Başbakan, bir de MHP Genel Başkanı'ndan randevu talebinde bulundu. Kendisine bir randevu verilmiş. Bu görüşmeden sonra nasıl bir tablo ortaya çıkar bunu o zaman görüp ondan sonra nihai durumu değerlendirmemiz gerekiyor. Benim takip ettiğim süreç, Cumhurbaşkanı olarak 45 günlük süreçtir. Şimdi bir diğer en fazla oy alan muhalefet partisini ziyaret etmek suretiyle herhalde kendileri de bir karara varacaklar, o neticeyi bana bildirecekler. Eğer koalisyon neticesi çıkıyorsa mesele yok. Bu defa kendileri koalisyon müzakereleri yapacak. Koalisyon uzun süreli mi olur yoksa erken seçime yönelik mi olur, bu onların görüşmelerinden sonra ortaya çıkacak neticedir. Şüphesiz kararı verecek olan ben değilim, onlar o kararı olgunlaştıracak. Şu anda bu 45 günlük sürecin nihai durumu sadece anayasaldır. Anayasal düzenlemeler zaten bellidir. 45 günden sonra neler olabilir? Meclis erken seçime gidebilir. Meclis erken seçime gitmiyorsa, Cumhurbaşkanı erken seçime götürme yollarını arayabilir. Bunlar anayasal uygulamalardır. Ülkemiz hiçbir zaman hükümetsiz kalamaz, bırakılamaz. Atılması gereken adımları vakti saati geldiğinde atarız. (Gazetecilerin 'AK Parti-CHP koalisyonunun olmamasında sizin etkiniz olduğu söyleniyor' demesi üzerine) Hukukta bir kaide var hep söyleriz ama kimse buna iltifat etmez. İddia sahibi, iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Bunu söyleyenler bu iddialarını ispatlamak zorundadır. Bunu ispatlayamayanların laşarına niye iltifat ediyorsunuz? Herkes, seçimin neticesi ortaya çıkar, 'Erdoğan aşağı Erdoğan yukarı', birileri 'Beştepe aşağı Beştepe yukarı', birileri 'Beştepe anayasal sınırlarına çekilmeli' der. İnan sorun bunlara anayasal sınırlar nedir bilmezler. Ben Cumhurbaşkanı olarak anayasal sınırları, hangi alanlar içinde çalışılması gerektiğini gayet iyi bilirim. Onların siyasetteki mazisiyle siyasetteki mazimizi mukayese etmem. ('MHP ile koalisyon olmazsa Kılıçdaroğlu'na görev verir misiniz?' sorusu üzerine) Şu anda şartlar çok değişti. Nihai noktayı görelim ondan sonra kararımızı veririz."
Hürriyet

Şartlarımız Kabul Edilirse Gövdemizi de Taşın Altına Koyarız 
MHP lideri Devlet Bahçeli, "Koalisyonla ilgili ümit kırıntıları vardır" diyerek AK Parti ve CHP'nin, son defa bir araya gelmelerinin milli bir sorumluluk olduğunu savundu. Bahçeli, "Şayet bu olmayacaksa" vurgusuyla ilke ve şartlarının kabul edilmesi halinde partisinin elini değil, gövdesini de taşın altına koymaya kararlı olduğunu bildirdi. "Hiçbir şey bitmiş gibi düşünülmemeli. MHP varsa her zaman Türkiye için ümit vardır" sözleriyle ümit veren Bahçeli'nin mesajları şöyle: 12 Eylül öncesinde bile; bu denli siyasi tıkanıklık ve dağınıklık hiç yaşanmamıştır. Seçimin tekrarlanması halinde, sandık ve demokratik istikrarın güvencede olacağını kimse iddia edemeyecektir. Seçim tekrarına olumlu bakmamız mümkün olmadığı gibi, azınlık ya da seçim hükümetine de sıcak yaklaşmamız olmayacak şey. AKP ile CHP'nin son defa bir araya gelerek koalisyon düğümünü çözmeleri tarihi bir zorunluluk, milli bir sorumluluktur.
Hürriyet

ABD Kürtlere İhanet Etmedi 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsviçre Davos'taki 'One minute' çıkışında oturumun moderatörlüğünü yapan ABD'li gazeteci David Ignatius'a açıklamalarda bulundu. Ignatius, Washington Post'ta kaleme aldığı makalede, Demirtaş'a telefonda yönelttiği soruların yanıtlarını aktardı. Makaleye göre, HDP lideri Demirtaş, "ABD'nin İncirlik anlaşmasında Kürtlere ihanet ettiğine inanmıyorum. IŞİD'e karşı alınacak her tedbiri desteklerim" dedi. Demirtaş'ın, Suruç saldırısıyla ilgili de "Cumhurbaşkanı bu ülkede olan her şeyi biliyor. Türk güvenlik güçleri bu tip saldırıları engellemedi ya da önlem almadı" ifadelerine yer verildi. Demirtaş, HDP'nin bir sonraki seçimde oy hedeflerinin yüzde 20 olduğunu belirtti. PKK'nın saldırılarına yönelik geçmişteki eleştirileri yineleyen Demirtaş, Öcalan'ın 'tüm barış görüşmelerine yeniden başlamaya hazır olduğunu' söyledi.
Hürriyet

CHP Hükümet Kurma Görevini Bekliyor 
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında olumsuz sonuçlanan hükümet kurma sürecinin ardından CHP yönetimi, yol haritasında ilk sıraya hükümeti kurma görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmesini koydu. Bu doğrultuda, Davutoğlu'ndan hükümeti kurma görevini iade etmesini talep eden CHP kurmayları, görev verilmesi durumunda Kılıçdaroğlu'nun önce MHP sonra HDP genel başkanları ile görüşeceğine, gerekirse Davutoğlu'nun kapısını yeniden çalabileceğine işaret ediyor. Ancak Davutoğlu'nun açıklamaları, hükümeti kurma görevini iade etmeyeceği şeklinde yorumlanıyor. Kurmaylarına, "erken seçimi şimdilik ağzınıza almayın" diyen Kılıçdaroğlu, erken seçim hazırlıklarını da gayrıresmi olarak başlattı. Seçim bildirgesinin güncellenmesini isteyen Kılıçdaroğlu'nun, seçim bildirgesinin güncellenmesi çalışmalarından ilkine başkanlık ettiği öğrenildi. Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu arasında olumsuz sonuçlanan hükümet kurma sürecinin ardından CHP yönetiminin yol haritası da netleşiyor. Milliyet'in aldığı bilgilere göre CHP yönetimi öncelikli olarak, hükümet kurma görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmesini talep edecek. Bu doğrultuda Başbakan Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini iade etmesini isteyecek olan CHP yönetimi, görevin Kılıçdaroğlu'na verilmesinin teamüller gereği olduğuna işaret edecek. CHP'de görevin verilmemesi "yetki gaspı" olarak değerlendiriliyor. CHP kulislerinde Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevi vermesi durumunda izlenecek yol haritası da konuşuluyor. Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, görev alırsa önce Bahçeli daha sonra Demirtaş ve Yüksekdağ'ın kapısını çalacak, gerek görürse Davutoğlu'ndan da tekrar randevu alacak. Görüşmelerden olumsuz sonuç çıkarsa CHP yönetimi, kuracağı azınlık hükümetini Erdoğan'a sunacak ve TBMM'den güvenoyu isteyecek. Kılıçdaroğlu, kurmaylarına, "Erken seçimi şimdilik ağzınıza almayın" ifadesini kullansa da, erken seçimin tek seçenek olarak kalması durumunda, seçime anayasa gereği "seçim hükümeti"yle gidilmesi gerektiği tezini savunacak. CHP yönetimi, Ak Parti'nin kuracağı azınlık hükümetiyle ya da mevcut geçici hükümetin erken seçim kanunu hazırlayarak ülkeyi ekim ya da kasım ayında erken seçime götürmesine sıcak bakmıyor.
Milliyet

Adama Sorarlar Sen Ne Yaptın? 
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti'nin 14. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda konuştu. "Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor ve hepinizi Fatiha okumaya davet ediyorum" diyerek sözlerine başlayan Davutoğlu şunları söyledi: Seçimden bu yana erken seçimi özellikle telaffuz etmedik. Biliyoruz ki halkımız tekrar huzuruna çıktığımızda hakkımızı verir. Kılıçdaroğlu'yla görüşme gerçekleştirdik. Hepsi şeffaf seyretti. Mahrem olarak belirlediğimiz hususlarda hiçbirimiz açıklama yapmayacağız, saygı çerçevesinde ilerleyeceğiz. Baştan 'şu sonuç çıkacak' diye bir önyargı olmadı. Görüşmelerle ilgili bir nüsha bende bir nüsha Sayın Kılıçdaroğlu'ndan vardır. İlan ettiğim yol haritası içerisinde Bahçeli'den randevu istedim. Bu karar yeni değildir, bu yeni bir talepmiş gibi gündeme getirerek Sayın Cumhurbaşkanımızla aramızda farklılık gösterilmesini talihsiz bir yorum görüyorum. Cumhurbaşkanlığı makamı tartışmaları dayanağı haline getirilemez, izin de vermeyiz. Hep istediler ki ayrışmalar olsun ama daha çok beklerler. Biz egomuzu gömerek bu yola çıktık. Gelin bu nezaket üslubunu yaygınlaştıralım. MHP'den ilk günden itibaren kimin ne yapması gereken açıklamalarını milletimiz kabul etmez. Herkese ödev biçilmez. Adama sorarlar sen ne yapacaksın, ne yapmayı düşünüyorsun. CHP ile görüş ayrılığımız MHP'den daha fazla olabilir ama gidip oturup konuştuk ama Kılıçdaroğlu'yla gerekirse siyasi kanallarımız açık olsun dedik. Sürekli bize ödev biçerek siyaset sahnesinden çekilemez. Kimseden ders almayız. Davutoğlu öyle yapsın böyle yapsın sonra gelsin. Çok sabırla üzerimize gelen bütün eleştiriler, hiç beklemediğimiz yerden gelen eleştirilere bile sakinlikle yaklaştık ve bugünlere geldik. Bahçeli'den randevu istedim, birlikte bu ağır sorumluluk altındaki Türkiye'yi nasıl seçime yöneltebileceğimizi konuşalım. Evet ben dün (önceki gün) erken seçimden bahsettim. Sayın Bahçeli erken seçim için 15 Kasım'ı uygun gördü. Hükümet kurma kapısını kapattığı için erken seçim dedim, 'Erken seçim aşıdır' dedim kimse yanlış anlamasın bu tabiri bilerek kullandım. Seçim hiçbir şartta zehir değildir, seçim ve milli irade devadır deva.
Vatan

DÜNYA 

Küba'da 54 Yıl Sonra ABD Bayrağı 
ABD ile Küba'nın 54 yılın ardından diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararının ardından dün Küba'nın başkenti Havana'daki Amerikan Büyükelçiliği yeniden açıldı. 70 yıl sonra Küba'ya ilk ayak basan ABD'li dışişleri bakanı olan John Kerry'nin de katıldığı törenle elçilik binasına 1961'den sonra ilk kez ABD bayrağı çekildi. Törende konuşma yapan Kerry, ABD'nin Küba'da demokratik prensipleri ve reformları desteklemeye devam edeceğini ancak "Küba'nın geleceğini şekillendirecek olanın Kübalılar olacağını" kaydetti. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, iki ülke arasındaki normalleşme ABD Başkanı Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun çabalarına dikkat çekti. Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez ise ABD'den Guantanamo Üssü'nün kendilerine iadesini istedi. İki ülke, 1959'daki Küba Devrimi'ni takiben 1961'de kesilen diplomatik ilişkileri resmen ve tam anlamıyla başlatma kararını 1 Temmuz'da açıklamıştı. İki ülke ilişkileri, Washington'daki Küba Büyükelçiliği'nin 20 Temmuz'da hizmete girmesiyle de resmen başlamıştı.
Hürriyet

3 Bin Asker İle 5 Bin Polis Ayrılıkçıların Safına Geçti 
Ukrayna Askeri Başsavcısı Anatoliy Matios, Ukrayna'da geçen yıldan bu yana 5 bin polis ve 3 bin askerin, ülkenin doğusunda faaliyet gösteren Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların safına geçtiğini söyledi. Ukrayna'da geçen yılın şubat ayında Rusya yanlısı olarak bilinen dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Batı yanlısı grupların isyanıyla ülkeden ayrılmak zorunda kalmasından sonra Rusya Kırım'a müdahale etmiş ve bu esnada, Kırım'daki yerel polis birliklerin bir kısmı, Rusya yanlısı milislerin safına geçmişti. Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettiğini açıklamasından sonra da, Kırım'daki bazı yüksek rütbeli Ukraynalı komutanlar, Rus ordusuna geçtiklerini açıklamıştı.
Türkiye

Işid Peşmerge'ye Karşı Hardal Gazı Kullandı 
Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Kuzey Irak'ta Peşmerge güçleriyle girdiği çatışmalarda "hardal gazı" kullandığı açıklandı. Bölgede incelemede bulunan ABD'li yetkililer, geçen hafta Mahmur'da yaşanan saldırıda kimyasal gaz kullanıldığını doğruladı. Yetkililer, saldırılarda 'hardal gazı' kullanıldığı yönünde çok ciddi şüphelerin doğduğunu belirterek, konuyu her türlü detayıyla araştırmaya devam ettiklerini açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise iddiaları şu an için doğrulamanın veya yalanlamanın mümkün olmadığını, soruşturmanın devamını beklediklerini kaydetti. IŞİD'in kimyasal silahları nasıl ele geçirdiği hakkında ise çeşitli görüşler ortaya atıldı. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üyesi Adam Schiff, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde üretilen kimyasal silahların şu an IŞİD'in kontrolüne geçmiş olabileceğini ifade etti. Bir diğer iddiaya göre ise IŞİD, Suriye rejiminin kullandığı kimyasal silahların saklandığı bir silah deposunu ele geçirmiş olabilir.
Milliyet

Atina Mültecilere Gemi Tahsis Etti 
Yunan yetkililer Kos Adası'nda bulunan göçmenlerin barınma sorununa çözüm için adaya bir yolcu gemisi gönderdi. Kent limanına demirleyen gemide yaklaşık 2 bin 500 mülteciye barınma imkanı sağlanacağı açıklandı. Türkiye'den botlarla Kos Adası'na çıkan mültecilerden bin kadarı geçtiğimiz günlerde adadaki stadyuma yerleştirilmişti. Barınma şartlarının kötü olduğunu savunan mültecilerle güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanmıştı. Bunun üzerine Atina yönetimi, mültecilere barınak sağlayacak bir ticari geminin tahsis edileceği sözünü vermişti. Yunan yetkililer, mültecilerin yolculuk etmelerine imkan tanıyan kayıt alma işleminin de hızlandırıldığını duyurdu. Ocak ayından bu yana Ege'deki Yunan adalarına ulaşan mülteci sayısının yaklaşık 130 bin olduğu belirtiliyor.
Vatan

Mısır'ın 'Açık Yarası' Rabia Katliamı 
Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle uzaklaştırılması sonrası 14 Ağustos 2013'te Kahire'deki Rabia Meydanı'nda yedi saatte bine yakın darbe karşıtının katledilmesinin ikinci yıldönümünde kurbanlar Türkiye ve Mısır başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde anıldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de katliamla ilgili olarak uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulundu. Örgütün Ortadoğu yöneticilerinden Joe Stork, Rabiatul Adeviyye Meydanı kurbanları için adalet sağlanmamasının ve diğer katliamların, Mısır tarihinin "açık yarası" olduğunu vurgulayarak, "Mısır'ın ilerleyebilmesi için bu suçun irdelenmesi gerektiğini" söyledi. Stork, "Washington ve Avrupa, modern tarihte göstericilerin bir günde en berbat şekilde öldürülmesi olabilecek olayı soruşturmaktan ziyade kutlayan bir hükümetle yeniden iş yapmaya başladı" dedi. Uluslararası Arap İnsan Hakları Örgütü, uluslararası toplumun Mısır ordusunun 2013'te Rabia ve Nahda meydanlarında toplanan darbe karşıtlarına müdahale etmesine "yeşil ışık yaktığını" savundu. Rabia ve Nahda meydanlarındaki gösterilerde bine yakın darbe karşıtı hayatını kayb
Star

SPOR 

Yeni sezonu Mersin İdmanyurdu deplasmanında açacak olan Beşiktaş'ta teknik direktörün ismi değişse de sistem yine aynı kalacak. Hazırlık maçlarındaki saha dizilimiyle oyun sistemi hakkında fikir veren Şenol Güneş'in Beşiktaş'ı bu sene de 4-2-3-1 dizilişiyle sahada yer alacak. Yaptığı taktik antrenmanlarda sürekli olarak tek forvetli oyun planı üzerinde duran Güneş, Mersin İdman Yurdu maçının kadrosunu da şekillendirmeye başladı. Kalede tecrübeli eldiven Tolga Zengin'e şans verecek olan Güneş, savunma dörtlüsünü de yeni transfer Andreas Beck, Luiz Rhodolfo, Ersan Gülüm ve İsmail Köybaşı'dan oluşturacak. Tolgay Arslan ve Veli Kavlak'ın sakatlıkları nedeniyle orta sahada sıkıntı yaşayan Şenol Güneş, yuvarlak alanın savunma diliminde Atiba'nın yanına Necip Uysal'ı monte ederek yeni sezona giriş yapacak. Avusturya kampında yaşadığı sakatlıktan tam anlamıyla kurtulamayan Jose Sosa'nın durumuna maç günü karar verecek olan tecrübeli hoca, Arjantinli oyuncunun yetişememesi halinde forvet arkasında Oğuzhan Özyakup'u görevlendirecek. Kanatlarda Gökhan Töre ve Ricardo Quaresma ikilisine forma vermesi beklenen deneyimli çalıştırıcı siyah-beyazlı ekibin ileri uçtaki gol umudu olarak Mario Gomez'e şans tanıyacak. Ancak Gomez'in takımla birlikte yeteri kadar antrenman yapamaması ve sadece 1 hazırlık maçı yapmasını da göz önüne alan Güneş, taktik antrenmanlarda zaman zaman Cenk Tosun'u da tek forvet olarak görevlendiriyor
Türkiye

Trabzonspor bu akşam sahasında ağırlayacağı Bursaspor'u yenerek lige galibiyetle başlamak istiyor. Bordomavililer, 2008-09 sezonundan bu yana ilk kez ligin açılış maçını evinde oynayacağı karşılaşma, Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda saat 21.00'de başlayacak. Tolga Özkalfa'nın yöneteceği karşılaşmada bordo mavililer, alacağı galibiyetle uzun bir aradan sonra sezona 3 puanla başlamanın hesaplarını yapıyor. Ligin ilk haftasında son galibiyetini 2010-11 sezonunda alan Trabzonspor, daha sonraki yıllardaki sezonun 4 açılış maçından 3 beraberlik ve bir mağlubiyetle ayrıldı. Bordo-mavililer, Bursaspor maçında en büyük hücum kozlarından biri olan Mehmet Ekici'den yoksun olacak. Ayağındaki ödem nedeniyle en az iki hafta daha sahalardan uzak kalması beklenen Mehmet Ekici'nin yerine Özer Hurmacı takımın hücum organizasyonunu yönetecek. Belindeki sakatlığı nedeniyle bu hafta fizik tedavi gören ve salonda çalışan kaleci Onur Kıvrak'ın durumu ise maç saatinde belli olacak. Onur'un tedaviye cevap vermesi ve forma giyecek duruma gelememesi halinde ise kaleyi yeni transfer Esteban Alvarado koruyacak
Türkiye

Türkiye'nin ev sahipliğinde Ankara'da düzenlenen 2015 FIVB U23 Bayanlar Dünya Şampiyonası'nda Türkiye fırtınası dun de esmeye devam etti. A Grubu'nda mücadele eden milliler, güçlü rakibi Brezilya'yı 3-0 devirerek liderlik koltuğunu ele geçirdi. Maça hızlı başlayan ay-yıldızlılar, yaptığı iyi savunmayla rakibini oyundan düşürmeyi başardı ve seti 25-18 alarak öne geçti. İkinci sette ise Türkiye rakibine göz açtırmadı. Her oyunda farkı biraz daha açan milliler bu seti de 25-15 kazanarak durumu 2-0'a getirdi. Üçüncü sette Brezilya maça tutunmak için elinden geleni yapsa da ay-yıldızlılar karşısında direnemedi. Türkiye seti 25-14, maçı da 3-0 kazandı. Milli Takımımız bu sonuçla puanını 9'a çıkarıp lider olurken, Brezilya 6 puanda kaldı. U23 Dünya Şampiyonası'nın dördüncü gününde milliler, Başkent Voleybol Salonu'nda 19.00'da Bulgaristan ile karşılaşacak.
Milliyet

Galatasaray, kaleci Fernando Muslera'nın yedeğini buldu. Sinan Bolat'ın ayrılması, Eray İşcan'ın da yeterli görülmemesi üzerine arayışta olan Cim-Bom, Beşiktaş'la Cenk Gönen için anlaştı. Aslan, ezeli rakibi ile 1 milyon 150 bin euro bonservis bedeline el sıkıştı. Galatasaray, Kartal'da 3. kaleci durumuna düşen Cenk'le de yıllık 950 bin euro garanti para ve maç başı 5 bin euroya anlaşma sağladı. Sarı- Kırmızılılar'la 4 yıllık sözleşme imzalayacak olan 27 yaşındaki deneyimli kaleci, dün eşyalarını toplayarak arkadaşları ile vedalaştı ve Ümraniye'den ayrıldı. Cenk Gönen'in önümüzdeki hafta içinde resmi imzayı atması bekleniyor.
Star

Spor Toto Süper Lig'de 2015-2016 Hasan Doğan Sezonu, Fenerbahçe-Eskişehirspor maçıyla start aldı. Yepyeni kadrosuyla ve dünyaca ünlü yıldızlarıyla ligdeki ilk sınavına seyircisi önünde çıkan Kanarya şov yaptı: 2-0. 9'da Diego'nun sağdan kullandığı kornerde Fernandao'nun kafa vuruşu direk dibinden auta çıktı. 20'de Es-Es tehlikeli geldi. Souza ile Volkan anlaşamadı. Khalifa karambolde araya girip topa dokundu. Volkan topu kornere gönderdi. Korner sonrası karambolde Gekas yakın mesafeden vurdu, yine Volkan çizgide tuttu. 37'de ani gelişen 3'e 2 atakta Onur topu Volkan'a nişanladı. 45+1'de Hasan Ali soldan ortaladı, Sow altıpasta kafayı vurup Ali'yi avladı: 1- 0. 45-3'te Diego'nun harika ara pasında Fernandao çok sert vurdu: 2-0. 49'da sağ çaprazdan Meireles vurdu; Ali çıkardı. 54'te Sow sağ çaprazdan auta attı. 58'de Causic, sert faul sonrası sarı kart gördü. Tepki gösterince kızardı. Fener maçı rölantiye aldı. 71'de Mehmet Topal'ın şutu Ali'de kaldı. 86'da Sow sol çaprazdan kale yerine auta gönderdi. Maç 2-0 bitti.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme