.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Ağustos 2015 Salı

18.08.2015 Genel Gündem


GÜNDEM

Acı Erkanı 
Kars Kağızman'da 35 yaşında şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Nurettin Öztürk, Kocatepe Camisi'nde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Devlet erkânı ile siyasiler şehidin cenazesinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çelenk gönderdiği törene Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı bakanlar, milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Vefat eden Emekli Albay İhsan Hakkı Tuyun'un için de aynı yerde tören düzenlendi. Büyük acı yaşayan ve ayakta durmakta zorlanan şehit babası Habib Öztürk, annesi Elif Öztürk, eşi Demet Öztürk ile 12 yaşındaki oğlu Berke'yi diğer yakınları ile törene gelen devlet erkânı teselli etmeye çalıştı. Babasının ay yıldızlı kepini takan Berke metanetini korumaya çalıştı. Elinde bayrakla babasını uğurlayan 4 yaşındaki kızı Beste de yürekleri dağladı. Kılıçdaroğlu, cami avlusuna geldiğinde ailenin çevresindeki bir grup vatandaşça alkışlandı. Kılıçdaroğlu ile çevresindeki grup başkanvekilleri, ellerini havaya kaldırıp vatandaşlara ricada bulunarak alkışı susturdular. Aileye başsağlığı dileyen Davutoğlu'nun ise şehit annesi Elif Öztürk'e sarılırken gözyaşlarını tutamadığı gözlendi. Elif Öztürk, "Annem, yavrum, annen ölseydi kuzum" diye gözyaşı döktü. Başbakan giderken, aile yakınlarından bazı protesto sözlerine karşı baba Öztürk, ayağa kalkarak "Niye böyle yapıyorsunuz, benim acım bana yeter, susun" diye tepki gösterdi. Şehidin naaşı top arabasına götürülürken Orgeneral Özel'le yan yana duran anne Elif Öztürk, "Oğlum gel. Bak bütün komutanların burada" diyerek oğluna asker selamı verdi. Törene katılan binlerce vatandaş da dev Türk bayrağı açarak şehidin cenazesinin ardından "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attılar ve tekbir getirerek yürüdüler. Şehit Nurettin Öztürk'ün naaşı Cebeci Şehitliği'ne toprağa verildi.
Hürriyet


Varto Fotosu 
Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Varto ilçesindeki terör eylemlerine ilişkin dün basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi. Vali Büyükersoy, yasağın uygulandığı andan itibaren Van'dan getirilen bomba imha aracıyla terör örgütü PKK'nın döşediği mayın, patlayıcı ve tuzakların imha edildiğini söyledi. Büyükersoy, "Biz patlayıcıları imha etmek istediğimizde, patlayıcıları döşeyen, tuzakları kuran terör örgütü mensupları polisimize, askerimize uzun namlulu silahlarla ateş etti. Aynı zamanda roketatar kullanıldı" derken, teröristlerin çekilmiş fotoğraşarını gösterdi. Vali, operasyon sırasında yaklaşık 4 bin Kalaşnikof mermisi, 13 Kalaşnikof silah, 5 roketatar mühimmatı, 700 Bixi marka silaha ait mermi ve bir teneke dolusu M16 marka silaha ait mermi ele geçirildiğini ifade etti. Büyükersoy, 10 Ağustos'taki çatışmada öldürülen PKK'lı kadın terörist Kevser Ekin'in çıplak fotoğraflarının sosyal medyada yayınlanmasıyla ilgili de soruşturma başlattıklarını söyledi. Bu durumu kamuoyunun kabul etmeyeceği "Çirkin bir eylem" olarak nitelendiren Büyükersoy, "Hiç kimsenin böyle bir eyleme muhatap olması ne valiliğimizce ne devletimizce kabul edilemez. Faili kim olursa olsun cezasını çekecek" dedi.
Hürriyet

Cemevi İbadethanedir 
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, geçen yıl Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkındaki kapatma davasını reddeden ve kararında direnen Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını onamıştı. Tekke ve Zaviyeler Yasası'na aykırı olmasına rağmen cemevi yaptırılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olmadığına karar veren Kurul, cemevlerinin ibadethane olup olmadığının yargı kararıyla belirlenemeyeceğine ancak cemevi yaptırmak üzere dernek kurulabileceğine hükmetmişti. Bu kararla, cemevleri yasal hale gelmiş ancak ibadethane statüsü verilmemişti. İbadethane statüsünü sağlayan kararı ise Yargıtay 3. Hukuk Dairesi şöyle verdi: Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ, Cem Vakfı aleyhine 2007'ye ait ödenmeyen 10 elektrik faturası için icra takibi başlattı. Vakıf, "fatura tahakkuk ettirilen yerin bir ibadethane olduğu için elektrik kullanım bedeli talep edilemeyeceği" itirazı yaptı. İcra takibinin durması nedeniyle BEDAŞ, itirazın iptaline karar verilmesi için Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Vakıf, elektrik faturası gönderilen binada cemevi olduğunu bildirdi ve Elektrik Piyasası Kanunu'na göre 'toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen yerlerin aydınlanma giderlerinin Diyanet bütçesinden karşılanması' gerekmektedir" diye itiraz etti. Mahkeme BEDAŞ lehine karar verdi ve vakfın itirazını kaldırdı. Temyiz edilen karar 28 Mayıs'ta Yargıtay 3. Hukuk Dairesi'nce oybirliği ile bozuldu. Dört sayfalık Yargıtay kararında, AİHM'nin cemevelerini ibadethane sayan kararına ve anayasanın uluslararası anlaşmaların iç hukuk normu sayıldığına ilişkin düzenlemesiyle eşitlik, din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin maddelerine atıf yapıldı. Kararda özetle şöyle denildi: "Cemevi, Alevi-İslam inanışına sahip yurttaşlarımızın öteden beri cem ibadetini yaptıkları mekânın adıdır. Cem kelimesi, Arapça'da 'toplanma' anlamına gelmekte ve dini, törensel ve ritüel uygulamalarının tümünü kapsamaktadır. Öncelikle, bir mekânın ibadet yeri sayılıp sayılmamasının münhasıran o inanca tabi insanların takdirinde bulunmalıdır.
Hürriyet

Havadan ve Karadan PKK'ya Ağır Darbe! 
PKK ve şehir yapılanması KCK ile terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H üyelerine yönelik, yurt içi ve yurt dışındaki operasyonlar devam ediyor. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 7 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında 18 yaşından küçüklerle kadınların da bulunduğu 1.730 kişi gözaltına alındı. Mahkemelere sevk edilen teröristlerden 417'si tutuklanarak cezaevlerine gönderildi. Yurtiçindeki çatışma bölgelerinde de pek çok terörist öldürüldü. Ağrı, Muş, İstanbul, Hakkari, Adana ve Şırnak'ta düzenlenen operasyonlarda güvenlik güçlerine eylem hazırlığında bulundukları belirlenen, ekiplerle çatışmaya giren ya da düzenlenen operasyonlarda ölü ele geçirilen teröristlerin sayısı 50'ye ulaştı. 8 terörist de yaralandı. Ayrıca yapılan operasyonlarla Şırnak'ta 42, Bitlis'te 3, Mardin'de 2, Kars, Siirt, Ağrı ve Hakkari'de birer olmak üzere 51 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. TSK'nın teröristlere ait hedeflere yönelik hava harekatlarında ise 390 terörist etkisiz hale getirildi, 150'si ağır olmak üzere 400'ün üzerinde terörist yaralandı.
Vatan

Ergenekon Sanıklarına Yurt Dışı Serbest 
Ergenekon operasyonlarını başlatıp çok sayıda insanın tutuklanmasına neden olan savcı Zekeriya Öz'ün hakkında çıkarılan yakalama kararı öncesi yurt dışına kaçmasının ardından ilginç bir gelişme yaşandı. Ergenekon davası dosyasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay, sanıkların yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin verdiği kararda CHP Milletvekili Tuncay Özkan, Gazeteci Adnan Bulut, Emekli Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Teğmen Noyan Çalıkuşu, İşadamı Birol Başaran, Emekli Albay Hüseyin Vural ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski KOM Daire Başkanı Adil Serdar Saçan gibi isimlerin yasağını kaldırdı. Sanıklar ise 2008 yılında özel yetkili mahkemenin koyduğu yasağın 7 yıl sonra kaldırılmasını "Geç verilmiş bir karar" olarak değerlendirdi. Ergenekon Davası sanıklarından gazeteci Fatma Sibel Yüksek, yurt dışı yasağıyla ilgili tepkisini iki gün önce Twitter'da şöyle dile getirmişti: "Yurt dışına kaçan savcının koydurduğu yasakla yurt dışına çıkamıyorum iyi mi?" Yüksek'in tweet'i birçok kişi tarafından paylaşıldı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 102, 8695-103, 0623                                             
ABD Doları 2, 8651-2, 8698/ Euro 3, 1740-3, 1786/İngiliz Sterlini 4, 4650-4, 4731              
         
Zeybekci'den 'U' Dönüşü 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün "Tablet, cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi, telafi edici vergi uygulaması asla olmayacak" açıklamasını yayınlayınca cep telefonu satanların ve alacakların kafası karıştı. Çünkü aynı Zeybekci, 2 Temmuz 2015 tarihinde yaptığı açıklamada "Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor" demişti. Hatta bu açıklamayı son dönemde birden fazla kez tekrarlayınca temmuzda akıllı telefon satışları patlamış, zam endişesiyle fazladan 100 bin telefon satılmıştı. Nihat Zeybekci, 'ek vergi' ile ilgili ilk açıklamayı 2 Temmuz'da bakanlığının son 18 ayını değerlendirdiği toplantıda yaptı. O günkü konuşmasında, "Önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacak. Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz" diyen Zeybekci, 4 Temmuz'da ise yerli üretimi desteklemek için ek vergi geleceğini yinelemişti. 7 Ağustos tarihinde ise Milliyet gazetesine verdiği röportajda, ithal cep'e verginin zam için değil üretim için geldiğini açıklayan Zeybekci dün sürpriz bir şekilde 'U' dönüşü yaptı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Irak İş Konseyi'nin yeniden kuruluş anlaşmasının imza töreninde konuşan Zeybekci, son iki yılda, Türkiye'deki üreticilerin ithalat yoluyla haksız rekabete tabi olmalarını engellemek için Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde tedbirler almaya başladıklarını belirtti. Zeybekci, yaklaşık 40 milyar doların üzerindeki ithalatı ülke menfaatleri doğrultusunda denetim altında tuttuklarını belirterek, "Ancak bilişim ürünleri başta olmak üzere bu tedbirlerin maliyet artırıcı tedbirler olarak algılanmaması gerekiyor. Hükümetimizin tablet, cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi, telafi edici vergi gibi uygulaması asla olmayacak. Ama cep telefonunun Türkiye'de üretilmesini destekleyici, teşvik edici kararlarımız var. İnşallah yakın gelecekte sonuçlarını alacağız."
Hürriyet

Memura Yeni Teklif Yüzde 5+4 
Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarındaki maaş zammı oranlarının belirlenmesi için yapılan ve 5 milyonu aşkın memurun gözünü diktiği Toplu Sözleşme Görüşmelerinde dördüncü oturum gerçekleşti. Kamu İşveren Heyeti'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık yaptı. Dünkü toplantıda Kamu İşveren Heyeti, cuma günü yaptığı teklifi revize ederek, kamu görevlilerine 2016 için yüzde 5+4, 2017 için yüzde 3+3 önerdi. Geçen haftanın son gününde 2016 yılı için 4+4, 2017 yılı için 3+3 zam önerisi gelmişti. Memur konfederasyonları bu oranları düşük bulmuş ve tepki göstermişti. Sendikaların, Kamu İşveren Heyeti'nin zam teklifini eleştirmesine cevap veren Bakan Çelik, söz konusu teklifin "ham" olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Benim derdim üzüm yemek. Netice nasıl alınır, kimin bu konuda nasıl bir görüşü var, bunu dinlemek. 2013'te imzalan toplu sözleşmeyle en düşük emekli maaşına yüzde 10.76, en düşük memur maaşına yüzde 8.22 ve öğretmenlere yüzde 13.5 artış yapıldı. 4/C'lilere de yüzde 40'lara varan artış olmadı mı? Bunlar bu masanın kazanımı değil mi? 2002'den bu yana en düşük memur maaşında yüzde 460 artış var. Bu kazanımlar bu masaların ve birlikte yönetimin neticesidir. Sizin göreviniz daha iyisini istemek, bizim görevimiz de daha iyisini vermektir, ama kazanımların görmezlikten gelinmesini kabul edemeyiz" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın ise, "Teklifin artırılması önemlidir ama yeterli değildir, kasanın açıldığı görülmüştür. Bundan sonraki süreç müzakere edilebilir. Yeni bir teklifle masaya gelinmesini ısrarla talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, "Teklifleri iki katına çıkartın, 2016 yılı için yüzde 8+8'i getirin, taban aylığa da zam yapın. 2017 yılını da gözden kaçırmayalım. 2017'de bir rakam verilecekse; bu rakamın yanına büyümeyi, refah payını ve enflasyonu koyalım" diye konuştu.
Türkiye

TAV, Filipinler'deki Beş Liman İşletmesine Talip 
Dünyanın 13 ülkesinde 64 havalimanını işleten TAV Havalimanları, Filipinler'deki bölgesel havalimanının işletmesi için başvuruda bulundu. TAV Havalimanları Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasına göre, TAV ile birlikte Aéroports de Paris'in iştiraki Aéroports de Paris Management (ADPM) ve Metro Pacific Investments Corporation (MPIC) ortak girişim grubunun oluşturduğu konsorsiyum, Filipinler'deki Bacolod- Silay, Iloilo, Davao, Laguindingan ve New Bohol-Panglao havalimanlarının işletim ve bakım onarım hakkını içeren ve kamu özel sektör ortaklığı kapsamında düzenlenen ihaleye başvuru yaptı. Konsorsiyumda ADPM ile birlikte TAV'ın payının yüzde 40 oranında olduğu, kalan yüzde 60'lık payın da MPIC grubuna ait olduğu belirtilen açıklamada, "İhaleye konu olan beş havalimanı, 2014 yılı itibarıyla yaklaşık 9 milyon yolcuya hizmet vermiştir. Konsorsiyum üyeleri, ilerleyen dönemlerde Filipinler'de düzenlenmesi muhtemel diğer havalimanı özelleştirmesi projelerinde de birlikte hareket etme kararı almıştır" ifadelerine yer verildi.
Türkiye

Dünya Ekonomisi Normalleşemedi 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel ekonominin zor dönemlerden geçtiğini ve hâlâ normalleşmenin olmadığını belirterek, birçok ülkede sürdürülebilir güçlü büyüme oranlarının yakalanamadığını, bu yüzden de büyümenin kalitesinin çok iyi olmadığını ifade etti. Babacan, G20 kapsamında düzenlenen Y20 (Youth 20) toplantısında konuşurken, toplantının ardından ekonomiye dair sorulara ise yanıt vermedi. Global ekonomide bazı güçlüklerin olduğuna dikkat çeken Babacan, "Bazı gelişmiş ülkelere baktığımızda pek çok gelişmiş ülkenin hâlâ ızdırap çektiğini görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin gelecek 10 yılın ortalama büyüme hızlarının, geçmiş 10 yılla kıyaslandığında daha düşük büyüme oranları görülecektir. Gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranları daha yakınlaşacak" dedi. Babacan, Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı G20 ajandasında kapsayıcılık, uygulama ve yatırım olmak üzere üç önceliklerinin olduğunu belirtti. Kapsayıcılık başlığı kapsamında özellikle W20 (Women20) altında tartışılacağını belirten Babacan, kadının işgücüne katılımı ile ilgili hedef konulduğunu belirterek şunları söyledi: "G-20 ülkeleri olarak kadın ve erkeklerin iş gücüne katılımı konusunda her ülkedeki katılım oranlarına bakılarak, 2025 yılına kadar kadın ve erkeklerin işgücüne katılım oranı arasındaki farkı yüzde 25 düşürme hedefi belirledik." Bir diğer başlık olan uygulama konusunun başarının sırrı olduğunu kaydeden Babacan, bir ülkenin başarısının güven ve kredibiliteden geçtiğini belirtti. Babacan, yatırım başlığının da ekonomi çok önemli olduğuna ve yatırımın sadece büyüklüğünün değil kalitesinin de önemli olduğuna dikkat çekti.
Milliyet

Yabancı Beklemeye Geçti Satış Yüzde 37'ye Düştü 
7 Haziran'da gerçekleşen genel seçimin ardından henüz bir hükümetin kurulamamış olması, 20 Temmuz'da yaşanan Suruç patlaması ve ardından gelen terör saldırıları, yabancı yatırımcıların gayrimenkul alımlarını da beklemeye aldı. Türkiye'nin gündemine ilişkin sorunların yanı sıra Körfez'den gelen talep Ramazan ayı boyunca kesilince, Temmuz ayında satılan konutlarda yabancıların payı yüzde 37'ye kadar indi. Bu oran bir önceki ay yüzde 52'ye kadar çıkmış, satılan her konuttan birini yabancılar satın almıştı. Garanti'nin desteğiyle REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Temmuz ayı raporuna göre, yabancılara satış Temmuz'da gerilemeye başladı. Geçtiğimiz ay markalı konutların yüzde 37'sini yabancılar alırken, bu oran 6 aylık ortalamanın da gerisinde kaldı. Son 6 ayda satılan konutların yüzde 45'ini yabancılar almıştı. Rapora göre, yabancılar ağırlıklı olarak 2+1 konut tercih ediyor. Yabancıya satılan konutların yüzde 55'ini 2+1 daireler, yüzde 32'sini 1+1'ler, yüzde 11'ini 3+1'ler oluşturdu. Konut büyüklüğü ise ortalama 97 metrekare olarak dikkat çekiyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, tüketicilerin konut tercihlerinde ağırlıklı olarak devam eden konutlar yerine bitmiş konutları tercih ettiklerini ve bireysel yabancı yatırımcıya olan konut satışlarının göreli olarak gerilediğini söyledi.
Vatan

Maliye'den Sokakta-Caddede Vergi Tahsilatı 
Maliye Bakanlığı vergi gelirlerinin yanı sıra mükellefin memnuniyetini de artıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bu kapsamda mükelleflerin memnuniyetini ölçmeye hazırlanıyor. Verilen hizmetlerin değerlendirmeleri ile beklentilerin ölçümü yapılacak. Vergi tahsilatını artırmak için sokak ve caddelerde bilgilendirme de yapılacak. Vergi bilincinin ve gönüllü uyumun artırılması için nelerin yapılması gerektiği masaya yatırılıyor. Vergiye gönüllü uyumu etkileyen sosyolojik, ekonomik, psikolojik ve sektörel faktörler de analize tabi tutuluyor. Maliye'nin yeni dönemdeki radikal adımlarından bir diğeri ise halkla ilişkiler (PR) çalışması olacak. Bu kapsamda vergi dairesi başkanlıkları sistemin adil bir şekilde işlediğini anlatacak. Vergilendirmenin adaletli ve tarafsız olduğuna (Herkesin aynı vergi mevzuatına bağlı kalarak vergilendirildiğine) ilişkin tanıtım çalışması yapılacak. Sosyal medya faaliyetleri yürütülerek toplumun vergi farkındalığının artırılması planlanıyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren GİB'den bir yetkili vergi gelirlerini artırma, vergi kaçağını önleme ve vergiyi tabana yaymanın önemli unsurlarından birinin adalet sisteminin işlediğine mükellefin inanması olduğunu belirterek, "Yeni dönemdeki stratejilerimizden biri de vergilendirmenin adaletli ve tarafsız olduğuna herkesten mevzuatlar çerçevesinde vergi alındığına mükelleflerimizi ikna etmek. Bir anlamda Hazreti Ömer adaletinin hassasiyeti ile iş yaptığımızı tüm vatandaşlarımıza anlatmamız gerekiyor" dedi. Maliye Bakanlığı vergi tahsilatını artırmak amacıyla Tek Vergisi Dairesi Başkanlığı Projesi'ni yaygınlaştırıyor. Bu kapsamda diğer vergi dairesi başkanlıklarına da vergi dairesi ve tahsil dairesi sıfatı kazandırılması planlanıyor
Star

Tarım, İşsizlik Oranını Yüzde 9.3'e Çekti 
Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta bir önceki aya göre 0.3 puan azalarak yüzde 9.3 oldu. İşsiz sayısı ise aynı dönemde 2 milyon 821 bin kişiden 2 milyon 789 bin kişiye düştü. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise bir önceki döneme göre 0.3 puanlık artış göstererek yüzde 10.2 oldu. Analistler mevsimsellikten arındırılmış verilerin artış göstermesinin işsizlikte yaşanan düşüşün hasat ve turizm gibi mevsimsel nedenlerden kaynaklandığı anlamına geldiğini belirttiler. Nisanda işsizlik oranı yüzde 9.6, bir önceki yıl aynı dönemde yüzde 8.8 seviyesindeydi. Bu arada Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre ise 238 bin kişi arttı. Öte yandan bir açıklama yapan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda istihdamın mayıs ayında 5.7 milyonu aştığını bildirerek "Tarım, yüzde 11.4 olan işsizliği 2.1 puan düşürerek yüzde 9.3'e çekti" dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

'Koalisyon İçin Bir Yol Gözükmüyor' 
Başbakan Ahmet Davutoğlu MHP lideri Bahçeli ile 2 buçuk saate yakın süren görüşmesinin ardından önce Meclis'te ardından da parti genel merkezinde kurmayları ile kısa bir değerlendirme yaptı. Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: Kılıçdaroğlu ile yaptığımız çerçevede koalisyon imkanı görülmedi. Bahçeli ile de her şeyden önce teşekkür ederim, açık yürekli, dürüst, samimi bir görüşme gerçekleştirdik. Öncelikle güvenlik operasyonları kapsamında bir bilgi paylaşımı oldu. Terörle mücadele kapsamında geldiğimiz aşamayı paylaştım. Bölgemizde gelişmeler çerçevesinde, terörle mücadele bağlamında geldiğimiz noktada Kılıçdaroğlu yaptığımız görüşmenin netice vermemesi çerçevesinde kendisi ile yaptığımız görüşmenin daha da önem taşıdığını, ülkemizin hükümetsiz kalmaması için daha önce kendisiyle mutabık kaldığımız şekliyle bu görüşmeyi gerçekleştirmek istediğimizi ifade ettim. Kendisi de son derece açık bir ifadeyle ve tam bir dürüst ve samimiyet içinde daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu 4 konuyu da gündeme getirerek bunları tek tek ele alındığında Ak Parti'yle bir koalisyonu mümkün görmediğini ifade etti. Daha sonra olabilecek senaryoları da kendisi gündeme getirerek, "Bir koalisyon mümkün görünmüyor, Ak Parti ile kısa süreli seçim koalisyonu mümkün görünmüyor." Azınlık hükümetini kabul etmeyeceğini de ifade etti. Erken seçim kararı için de, hükümet meclisi toplamak isterse Meclis'e katılacaklarını fakat erken seçime de destek vermeyeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı makamı ile ilgili bir konuyu müzakerelerin parçası yapmayacağımızı, aynı ilkesel tutumumuzu yine söyledim. Çözüm süreci bağlamında gündeme getirilen hususlar çerçevesinde 13 yıl elde edilen demokratik kazanımlarla birlikte, terör mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi yine söyledim. 17- 25 Aralık konusunda, gündeme getirdiği bağlam itibariyle bunların paralel bir yapılanma çerçevesinde yürütülen bir darbe teşebbüsleri olduğunu ama şeffaşık konusunda da her türlü adımı atmaya hazır olduğumuzu ifade ettim. Maalesef çok arzu etmemize rağmen Kılıçdaroğlu ile görüşmemizde CHP-Ak Parti; gerekse Bahçeli ile MHP-Ak Parti koalisyonunun zemini olmadığı açık şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bunu yarın (bugün) Bakanlar Kurulu, ilk fırsatta MKYK'yı toplayarak arkadaşlarımla da istişare edeceğim. Cumhurbaşkanımızla da istişare ederek atacağımız adımlarla ilgili değerlendirmede bulunacağız. Kapıları kapatmış değiliz. Tekrar tekrar konuları ele alabiliriz. Şu anki tablo itibariyle koalisyonu gerçekleştirecek bir yol gözükmüyor. Bana da hükümet kurma, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için görevi tevdi edilmiş olduğu için elimden geleni yapmış olduğum konusunda tamamıyla manen mütmainim. Yapılabilecek herhangi bir başka yol olsaydı da onu denemekten imtina etmezdim. Aynı şekilde siyaset, belli kurallar ve ilkeler ile yürüdüğü zaman saygınlığını koruyor, Anayasa'nın 116. Maddesi bu tür durumlar nasıl bir yol izleneceğini konusunda süreç ön görüyor. Cumhurbaşkanımızın takdir etmesi durumunda 23 Ağustos'tan sonra ülkenin erken seçime gitmesi çerçevesinde, buna gidecek süreç içinde daha neler yaşanır bu tabiİ benim takdir etmem mümkün değil. MKYK yetkilendirdiği için, onlarla paylaşır paylaşmaz, Cumhurbaşkanımızla istişare edeceğim, gerekmesi halinde tabi ki görevi iade edeceğim.
Milliyet

Şartlarımızı Ak Parti Kabul Etmedi 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, görüşmenin ardından beklentilerin aksine kameraların karşısına geçmedi ve sadece kısa bir yazılı açıklama yaptı. Bahçeli, dün gerçekleştirilen toplantının verimli geçtiğini, ülke gündeminde yer alan konuların ayrıca ele alındığını kaydetti. Ak Parti'nin MHP'nin 4 şartını kabul etmediğini dile getiren Bahçeli, şunları söyledi: "Ne var ki MHP olarak, daha önceden kamuoyuyla paylaştığımız 4 maddelik ilke ve önşartlarımızın AKP tarafından kabulü mümkün olmamıştır. Bu itibarla koalisyon hükümeti kurmak için lazım gelen uzlaşma zemini oluşmamış ve siyasi anlaşma iklimi vasat bulmamıştır. Şimdilik görünen odur ki, mevcut siyasi kompozisyonda bir koalisyon hükümeti ihtimali çok azalmıştır. Ve Türkiye 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri'nin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmıştır. MHP olası bir seçimi doğru bulmadığını daha önce açıklamıştır. Bunun yanında azınlık hükümeti seçeneğine soğuk yaklaşımını muhataplarına ihsas ve ilan etmiştir." Anayasa'nın 116. maddesine göre 45 günlük sürenin kalan 6 günlük diliminde bir hükümet kurulamadığı takdirde Cumhurbaşkanı'nın devreye gireceğini hatırlatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Söz konusu 116. madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde mevcut Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacaktır. MHP oluşacak bu seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecektir. Partimiz tüm karar ve tercihlerini aziz milletimizin lehine ve Türkiye'nin yararı doğrultusunda kullanmıştır."
Milliyet

DÜNYA 

Patrıotlar Neden Çekildi 
Almanya ve ABD, Türkiye'ye Suriye'den olası bir füze saldırısını önlemek için konuşlandırdıkları füze savunma sistemi Patriotları geri çekme kararı almalarındaki "resmi gerekçeleri" Ankara'ya iletti. Almanya gerekçe olarak Patriot birliğinde karşılaşılan asker rotasyonu sorununu, dolayısıyla personel bulma sıkıntısını gösterdi. Bu gerekçenin arkasında, Kahramanmaraş'ta konuşlu Patriotlar için bulunan yaklaşık 250 Alman askerinin yaşadığı değişik sorunların olduğu öne sürüldü. Resmen ifade edilmese de Alman askerleri, kültürel boyut da dahil olmak üzere bulundukları bölgedeki yaşam koşullarından memnun olmadıklarını, Türk Silahlı Kuwetleri'ndeki emir-komuta anlayışının kendilerine uygun olmadığını ve bu nedenle sorun yaşadıklarını birçok kez Federal Meclis'in Savunma Komisyonu'na iletmişlerdi. Son dönemde PKK ile yeniden başlayan çatışmalar da özellikle Almanya'da muhalefette olan Yeşiller ve Sol Parti tarafından sıkça gündeme taşınmaya başlandı. Alman Ordusu'nda görev yapan askerler, bu gerekçelerle Türkiye'ye gitmek istemediklerini bildirince, Federal Savunma Bakanlığı, Patriot birliğinde görev yapan askerleri değiştirmede personel sıkıntısı yaşamaya başladı. Perde arkasında, Merkel hükümetinin, Türkiye'nin NATO'dan Patriot talebine çok sıcak bakmadığı, Ankara'nın Şam yönetimine "Arkamda NATO var" mesajını göstermek için ittifaka gereksiz baskı yaptığını düşündüğü de ileri sürüldü. Merkel'in "en başından beri Türkiye'ye Suriye'den füze tehditi olmadığı" düşüncesinde olduğu iddia edilerek, Patriotların ve askerlerin geri çekilmesine "yeşil ışık" yaktığı belirtildi. ABD ise Gaziantep'te konuşlu Patriot birliğini geri çekmesine resmi gerekçe olarak füze savunma sisteminin yeni teknik donanımlara sahip olması için "yazılımında yapılacak yenilikleri" gösterdi. Washington yönetimi, Patriotlar geri çekilse de, Türkiye'nin Suriye'den gelecek olası füze saldırılarına karşı Doğu Akdeniz'deki ABD Donanması tarafından kullanılan entegre deniz silahları sistemi olan "Aegis Savaş Sistemi" ile korunacağı sözü verdi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Jeff Davis de dün, bataryalarınn çekilmesinin ABD'nin Türkiye'nin savunulmasına yönelik taahhütlerinde değişim anlamına gelmediğini söyledi. Alman basınında, Almanya'nın Patriotları geri çekme nedeni, "Federal hükümetin Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlarına ve IŞİD'le istenilen düzeyde mücadele etmemesine tepkisi" olarak değerlendirilse de, Dışişleri bu iddiaların doğru olmadığını savunuyor. Ankara, Patriotların çekilmesini, "ABD'nin İran'la varılan nükleer müzakere karşılığında Tahran'a jesti" olarak yorumlanmasının da doğru olmadığı görüşünde.
Hürriyet

Maliki'ye Yargı Yolunu Açacak İlk Rapor Komisyona Sevk Edildi 
Irak'ta "Musul'un düşme sebeplerini araştıran komite" nin hazırladığı rapor, yargı ve "Dürüstlük Komisyonu'na sevk edildi. Komitenin tarafından hazırladığı rapor, meclisin dün oturumunda "okunmadan" oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edilen rapor daha sonra Irak Birleşik Mahkemesi ve bağımsız bir kurul olan "Dürüstlük Komisyonu'na gönderildi. usul'un geçen yıl 10 Haziran tarihinde IŞİD'in eline geçmesinde ihmal ve kusuru olduğu gerekçesiyle dönemin Başbakanı Nuri el-Maliki'nin "birinci sanık" olarak geçtiği raporda, dönemin Savunma Bakanı Sadun el-Duleymi, İçişleri Bakanı Vekili Adnan el-Esedi, Musul Valisi Esil en-Nuceyfi, Musul Ulusal Muhaberat Müdürü Naci Hamit, emekli edilen Kürt kökenli Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, Musul Vilayet Meclisi Başkanı Yardımcısı Türkmen asıllı Nurettin Kaplan'ın da aralarında bulunduğu bazı siyasi ve askeri yetkililer de yer alıyor. Irak Meclisi tarafından geçen yıl Kasım ayında "Musul'un IŞİD eline geçme nedenlerini araştıran komite" kurulmuştu
Türkiye

Bangkok'ta Tapınağa Saldırı: 27 Ölü 
Tayland'ın başkenti Bangkok'ta dün yerel saatle 18.30 sularında meydana gelen bombalı saldırıda 27 kişi öldü. Bangkok'un ticari merkezi Rajprasong'da, her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilen Erawan Tapınağı'na düzenlenen bombalı saldırıda 78 kişi de yaralandı. Patlama bölgede kargaşaya neden olurken, ceset parçalarının etrafa saçıldığı, polis ve sağlık ekiplerinin yaralıları olay yerinden çıkarmaya çalıştığı aktarıldı. Ölenlerin arasında "çok sayıda" turist olduğu bildirildi. Turist sayısına yönelik resmi açıklama yapılmazken, yerel basın en az üç yabancının öldüğünü aktardı. Yaralıların büyük çoğunluğunun ise Çin ve Tayvan'dan gelen turistler olduğu aktarıldı. Saldırı ile ilgili açıklama yapan Savunma Bakanı Prawit Wongsuwong, saldırının yabancılara yönelik olduğunu ve ülke ekonomisi ile turizme zarar vermeyi amaçladığını söyledi. İktidarda bulunan cunta yönetimi, saldırıyı soruşturmak üzere "savaş odası" kurma kararı aldı. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir arama kurtarma görevlisi, bombanın bir motosiklete yerleştirildiğinden şüphelendiğini aktardı. Bomba imha uzmanlarının, şüpheli paket ihbarı üzerine Bangkok'ta iki bomba daha tespit ettiği açıklandı. Saldırının ardından turistik merkezlerde güvenlik üst seviyeye çıkarıldı. Saldırıyı üstlenen olmazken, ülke basını şüpheleri ülkenin güneyindeki ayrılıkçı Müslümanlar üzerinde yoğunlaştırdı. Tayland'da hükümet karşıtı gösterilerin ardından ordu Mayıs 2014'te yönetime el koymuştu.
Milliyet

Gazze-KKTC Arası Deniz Koridoru 
İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi Türk kaynaklara ve Başbakan Danışmanı Yasin Aktay'a dayanarak verdiği haberde İsrail ile Hamas arasında 8-10 yıl sürecek uzun süreli bir ateşkes anlaşmasının Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleşmeye çok yakın olduğunu duyurdu. Buna göre İsrail, Türkiye'nin de Mavi Marmara olayından sonra ilişkilerin normalleşmesi için şart olarak sunduğu Gazze'ye ambargonun kaldırılmasını kısmi olarak kabul etti. Anlaşma Gazze'ye Suudi Arabistan ile Katar'ın finansmanıyla bir modern liman yapılmasını ve Gazze ile Kuzey Kıbrıs arasında bir deniz koridoru oluşturulmasını öngörüyor. Böylece Kuzey Kıbrıs ile Gazze arasında gemiler özgürce hareket edebilecek ve mal taşıyabilecek. Bu gemilerin güvenliği ve denetimi ise Türkiye tarafından sağlanacak.
Vatan

NATO İtiraz Etti: Türkiye'ye Füze Riski Devam Ediyor 
NATO, ABD ve Almanya'nın Türkiye'den Patriot füze bataryalarını geri çekme kararlarını saygıyla karşılarken, Suriye kaynaklı riskin devam ettiği uyarısında bulundu. Üst düzey bir NATO yetkilisi, "Bu Patriotlar Türk halkının Suriye'den balistik füze tehdidinden korunmalarına önemli katkı yaptı. NATO, Türkiye ile güçlü dayanışma içinde olmaya ve İttifak'ın Güneydoğu sınırını korumaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu. Suriye rejiminin geçen yıllarda yüzlerce balistik füze fırlattığı hatırlatan NATO yetkilisi, "Bazı füzeler Türkiye dahil komşu ülkelere düştü. Her ne kadar Suriye füzelerinin Türkiye için oluşturduğu tehdit düşük olarak değerlendirilse de muhalif güçlere yönelik fırlatılacak füzelerin Türkiye'ye düşme riski sürüyor" dedi. Adının açıklanmasını istemeyen NATO yetkilisi, "Patriot misyonu yıllık olarak yenileniyor. Müttefiklerin değerlendirme yaparak kararlarını zamanlıca almalarını bekliyoruz. Misyonun geleceğiyle ilgili karar, Türkiye'nin uzatma talebine bağlı olacaktır" ifadesini kullandı.
Star

SPOR 

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 1500 metrede şampiyon olan Aslı Çakır Alptekin'in madalyası doping yaptığı gerekçesiyle geri alındı. Milli atlete 8 yıl spordan men cezası verilirken, Aslı Çakır Alptekin'in Temmuz 2010'dan bu yana katıldığı yarışmalarda elde ettiği madalya, derece, ödül, puan ve para ödülleri geri alınacak. Kararı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS açıkladı. 1500 metredeki altın madalya ise ikinci olan Gamze Bulut'a verildi. Aslı Çakır Alptekin'in ayrıca 2012 Avrupa Şampiyonası'nda kazandığı altın madalya da geri alındı. Biyolojik pasaportunda kan değerlerinde tespit edilen anormal sapmalar nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Alptekin 2013'te Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından aklanmıştı. Ancak Uluslararası Atletizm Federasyonu, Türkiye'nin bu kararını temyiz etti. Daha sonra yürütülen soruşturma sonunda da Alptekin'in doping yaptığı tespit edildi. Alptekin, 2004 yılında dünya gençler şampiyonasında dopingli olduğu gerekçesiyle yarışlardan iki yıl men edilmişti. Geçtiğimiz yıllarda Aslı Çakır Alptekin'in adı bir spor salonuna verilmişti.
Türkiye

Beşiktaş'ın Mersin İdman Yurdu önünde ortaya koyduğu futbol ve 5-2'lik fantastik skor Süper Lig'de ilk haftanın olayı oldu. Daha maçın başlama düdüğüyle birlikte rakibini adeta boğmaya başlayan siyah-beyazlı takımın 90 dakika boyunca hırslı, yırtıcı, ayağa dikine ve yüksek isabet yüzdeli, çok varyasyonlu futbolu büyük takdir topladı. Kartal'ın on birinde 4 yeni isim vardı. Quaresma, Beck, Rhodolfo ve Tosic. Bunlardan üçü defans bloğunda yer alırken bir tek Q7 ilk 45'te ofansa destek verdi. Bir diğer deyişle Beşiktaş'ın 7 futbolcusu Slaven Bilic döneminde oynayan oyunculardı. Buna rağmen Mersin ekibini dağıtan müthiş futbol, bir başka deyişle "Aynı oyuncularla ortaya çıkan farklı Kartal" akıllara tek bir ismi getirdi: Şenol Güneş Evet bu bir sihirli dokunuştu ve 11 Haziran 2015'te takıma imza atan Güneş sadece 67 günde ekibini bu hale getirmişti. Maç sonrası bu müthiş değişimi özetleyen cümleyi aslında Oğuzhan Özyakup kullandı. Beşiktaş'ın Mersin önünde en çok sivrilen futbolculardan olan Oğuzhan, "Kamp dönemi çalışmalarımız ağır geçti ama bunun sebebini maçta anlıyorsunuz" diyerek hocasına saygısını dile getirdi. Gittiği her takımda önemli değişimlere imza atan Şenol hoca, Süper Lig'in ilk haftasında camiaya müthiş bir güven pompalarken farklı skora rağmen soğukkanlılığını da muhafaza etti. Güneş futbolcularını toplayarak, "Takım içinde olan uyum sahaya yansıdı. Yeni gelen oyuncular da bu uyuma dahil oldu. Rakiplerimize göre biz daha başarılı olacağımızı gösterdik. Şimdi bu uyumu geliştireceğiz" sözlerini kullandı.
Türkiye

2015 FIBA Avrupa Şampiyonası'na hazırlanan A Milli Basketbol Takımımız, Litvanya'nın Kaunas şehrinde düzenlenen Huawei Kupası'ndaki ilk maçında Litvanya'ya 86-74'lük skorla yenildi. Mücadeleye Sinan, Cedi Osman, Ersan, Semih ve Ali Muhammed beşi ile başlayan A Milli Basketbol Takımı, ilk sayılarını Semih ile buldu. İlk çeyrek sonunda Semih 9, Cedi Osman ise 8 sayı ile en etkili isimler oldu. Ancak ay-yıldızlılar, ilk çeyreği 27-19 geride tamamladı. İkinci periyotta 12 Dev Adam, farkı 6 sayıya kadar düşürmeyi başardı. Son bölümler Litvanya tekrar kontrolü ele alırken, milliler soyunma odasına 48-36 geride gitti. İkinci yarıya Türkiye iyi bir başlangıç yapamadı. Litvanya, üçüncü çeyrekte üstün bir oyun ortaya koydu ve son 10 dakikaya 70-52 üstün girdi. Son çeyrekte ay-yıldızlılar farkı azaltmak için dirense de Litvanya karşılaşmadan 86-74 galip ayrıldı. A Milli Basketbol Takımı, ikinci maçında bugün TSİ 16.45'te Hırvatistan ile kozlarını paylaşacak.
Milliyet

Geçen sezonu şampiyon bitirmesine rağmen Galatasaray, lige en huzursuz ve dağınık başlayan takım oldu. Dursun Özbek yönetiminin, taraftarının beklediği transferleri yapamaması ve Melo'nun aylar süren transfer krizinin ardından şimdi de Burak Yılmaz krizi patlak verdi. West Ham United'ın yıldız futbolcuya talip olması kulüpteki belirsizliklere bir yenisini daha ekledi. Yönetim "Burak'ı satmayacağız" dese de gelişmeler farklı boyutta Beşiktaş'ın eski hocası Slaven Biliç'in çalıştırdığı West Ham'ın Burak'ı istemesinden sonra Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu, yıldız futbolcuyu Sivas'ta yedek bıraktı. Yıldız futbolcu, hücumdaki sıkıntı üzerine oyuna alındı ve golünü attı ama hocası ile arasındaki gerilim devam etti. İnter hazırlık maçı ve Süper Kupa karşılaşmasında 60'lı dakikalarda kenara alınan Burak, Hamzaoğlu'nun bu tutumundan rahatsız oldu. Son olarak Burak, Real Madrid ile bugün oynanacak maç için İspanya'ya götürülmezken, yıldız futbolcunun West Ham seçeneğini ciddi ciddi düşünmeye başladığı bildiriliyor. Taraftarlarla yıldızı da bir türlü barışmayan Burak için İngiliz ekibinin Galatasaray'a resmi teklifte bulunması bekleniyor. Sarı-Kırmızılı kulübün ise önerilecek rakamı tatmin edici bulması halinde transfere sıcak baktığı belirtiliyor. Bu durumda da Aslan'da golcü transferi gündeme gelecek.
Star

Kanarya, bu sezonki transfer bombalarına dün iki imza daha ekledi. Bursaspor'dan transfer edilen Ozan Tufan ile Volkan Şen kendilerini Sarı-Lacivertli renklere bağlayan sözleşmeyi imzaladılar. 5 senelik imza atan ve büyük bir forma savaşı verecek olan genç oyuncu, transferiyle ilgili süreci anlatırken, Barcelona'ya giden Arda Turan'ı örnek aldığını ve kendisinin de onun gibi yeni nesillere yol açmak istediğini söyledi. Ozan Tufan şöyle konuştu: "Zor bir dönemden geçtim. Benim için en önemlisi Fenerbahçe'ydi. Elimden gelenin en iyisini yaparak en iyi Ozan'ı göstermek istiyorum. Performansımı en iyi şekilde göstermek istiyorum. Transferimde emeği geçen herkesi teşekkür ediyorum. Bursaspor'da oynarken buraya maça geldiğimde atmosferin dışına çıkamıyorduk. Herkesi büyüleyen bir atmosfer vardı. Ben Bursasporlu yöneticilere de Fenerbahçe'de oynamak istediğimi söylemiştim." "Hedefimde daha iyi yerler var ilk tercihim Fenerbahçe'ydi. Fiziksel yorgunluğum vardı ama buraya geldikten sonra kendimi en iyi seviyeye getireceğim. Eleştirilere kulak asmam. En iyi seviyeye çıkacağım. Arda ağabey bizi en iyi şekilde temsil ediyor. Arda ağabey kadar olmasa da benim de hayallerim var. Ben de Arda ağabey gibi ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve yeni nesilere yol açmak istiyorum. Arda, Salih Uçan, Enes Ünal gibi."
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme