.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Ağustos 2015 Perşembe

20.08.2015 Genel Gündem

GÜNDEM

Silvan'da Çatışma İzleri
Diyarbakır'ın Silvan ve Lice ilçelerinde önceki gece saat 01.00'de ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün saat 07.00'de bitti. Silvan'da teröristlerin verdiği zarar ortaya çıkarken, araçların yandığı, birçok işyeri ve evde hasarın oluştuğu görüldü. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde beş gün önce yol kesip, hendek açan teröristlere karşı yürütülen operasyon devam ediyor. Silvan'da sokağa çıkma yasağı sırasında güvenlik güçlerinin PKK'lılara yönelik düzenlediği operasyonlar tamamlandı. Yaklaşık 700 personelin katıldığı operasyonlarda, ilçede elektrikler ile internet ve telefon hatları kesildi. Önceki gün beri haberleşmenin sağlanamadığı ilçede gün boyu silah sesleri kesilmedi. Bazı mahallelerde dumanlar yükselirken, çatışmaların izleri dün sokağa çıkma yasağının bitmesiyle ortaya çıktı. Araçların yakıldığı, birçok işyeri ve evde büyük hasar meydana geldiği görüldü. Mescit Mahallesi'nde çok sayıda ev ve işyerine kurşun isabet ettiği ortaya çıktı. Eski Bitlis Caddesi'nde bulunan bir tekstil işyeri tamamen yanarken, yanında bulunan markette ağır hasar meydana geldi. Aynı caddede bulunan bir züccaciye dükkanının kepenklerinde de çok sayıda kurşun deliği görüldü. Kentin Azizoğlu Meydanı'nda YDG-H üyeleri tarafından kablo bağlanarak bomba görüntüsü verilen su kazanının da kurşunlandığı dikkati çekti. İlçenin 4 mahallesinde Silvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından fakir ailelere yardım için dağıtılan kömür çuvalları, PKK'lılar tarafından barikat ve mevzi yapımında kullandı. Ara sokaklarda çok sayıda noktada kömür çuvalından yapılmış mevzi olduğu göze çarptı. PKK'lıların Tekel Mahallesi'nde bulunan 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nin bahçesinde direkteki Türk Bayrağı'nı indirip yerine astığı PKK flaması da operasyon sırasında güvenlik güçlerince kaldırıldı. Günlerdir olaylar nedeniyle kapalı bulunan sağlık merkezi açılırken, vatandaşların önünde uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü. Lice ilçesinde ise önceki akşam saat 21.00'den itibaren uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.
MilliyetEl Bombası Atıp Silahla Taradılar
İstanbul'daki Dolmabahçe Sarayı, dün öğle saatlerinde bombalı ve silahlı saldırının hedefi oldu. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre saldırı şöyle gerçekleşti. Otomatik silah, tabanca ve 3 el bombası taşıyan 2 saldırgan, önce nöbet kulübesine doğru el bombası attı ancak bu bomba patlamadı. Bunun üzerine saldırganlar polis kulübesine silahla ateş açtı. Nöbet kulübesinde bulunan polisler açılan ateşe karşılık verdi. Yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından 2 şüpheli Gümüşsuyu Caddesi istikametine kaçmaya başladı. Alman Konsolosluğu yakınlarında önlem alan motosikletli yunus timleri ve ilçe polis ekipleri kaçan saldırganları yakaladı. Polis ekipleri yaptığı incelemede Ayberk Demirdöğen ile Güven Usta isimli saldırganların üzerinde 1 tabanca, 1 otomatik tüfek, 2 el bombası ve 2 kutu mermi ile boş şarjörler ele geçirdi. Şüphelilerin geçtiğimiz yıllarda DHKP- C eylemlerinde gözaltına alındığı ve tutuklanıp bir süre sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi.
Vatan

Yüreğimize Sekiz Ateş Daha Düştü!
Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasındaki karayolunda devriye görevini yürütün askeri aracın geçişi sırasında PKK'lılar yola tuzakladıkları bombayı, bugün öğleden sonra uzaktan kumanda ile infilak ettirdi. Patlamada zırhlı araçta bulunan askerlerden 8'i şehit düşerken, yaralı askerlerin olduğu belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada patlamayla ilgili şu bilgiler verildi: "19 Ağustos 2015 tarihinde saat 14.10 sularında Siirt-Pervari yol emniyeti için görevlendirilen unsurlarımıza bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, daha önceden yol kenarına yerleştirilen el yapımı patlayıcı patlatılmıştır. Patlama sonucunda Kahraman sekiz personelimiz şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz." Saldırıda, Jandarma Uzman Çavuş Hakan Aktürk, Uzman Erbaş Ferdi Gerekli ve Barış Akan ile erler Ömer Erüstün, Bahadır Aydın, Recep Bekçi, M.Ali Barkın ve Emre Kaan Arlı şehit oldu. Bu arada Siirt Pervari'de sekiz askerin şehit olmasının ardından bölgede başlatılan operasyonlarda Diyarbakır'da 18, Şemdinli'de 6 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 106, 6442-106, 7594                            
ABD Doları 2, 9260-2, 9270/ Euro 3, 2648-3, 2677/İngiliz Sterlini 4, 5945-4, 6049                  

Kaygılandırıcı Bir Durum Yok
Başbakan Ahmet Davutoğlu, doların hızla yükselişini değerlendirirken, "Bunlar rekleksif tepkiler. Yapısal ve kalıcı kriz tepkileri değil. Burada kaygılandırıcı bir durum yok" dedi. Bazı gazetelerin Ankara temsilcileriyle dün bir araya gelen Davutoğlu, ekonomiye ilişkin sorular üzerine özetle şu mesajları verdi: "Her görüşme sonrasında bizzat çıkıp basına açıklama yaptım, ikili dil kullanmadım. Sayın cumhurbaşkanımız anayasaya uyarak anayasal sınırlar içinde 116. Maddeye dayalı olarak bir karar aldığında Sayın Cumhurbaşkanımızı kim izam edebilir? Eğer o karar alınmak durumunda kalır da hükümeti kurarsam yine anayasal çizgide kaldığım için kuracağım. Hiçbir ülke bir yılda 4 seçimi böyle az ekonomik hasarla atlamazdı. Ne bütçe disiplinimizde, ne bankacılık sistemimizde, ne para politikalarımızda bir sapma oldu. Dar gelirlilerimizin, enflasyondan ve büyümenin yavaşlanmasından etkilenmemesi için tedbir de alıyoruz, yatırımlarımız durmuyor. Türkiye'nin şu ana kadar notunda, bütün bu risklere ve terörle mücadeleye de rağmen bir olumsuzluk trendi yok. Geçen hafta Bakanlar Kurulu yaptık, arkasından ekonomi bakanlarını toplantıya çağırdım. Ondan önce de Merkez Bankası Başkanını kabul ettim. Sayın Babacan'la birlikte dünya ekonomisindeki gelişmelerle ilgili çok geniş bir brifing aldım. Yani terörle mücadele, koalisyon çalışmaları sürerken, bir taraftan halkı ilgilendiren, diğer taraftan küresel ekonomiyle ilgili toplantılara da devam ettim. Sayın Kılıçdaroğlu'yla ikinci görüşmeye karar verdiğimizde doların düşmesiyle Sayın Bahçeli'yle işler bitince doların yükselmesine baktığınızda aynı şeyde, yani bunlar refleksif tepkiler. Yapısal ve kalıcı kriz tepkileri değil. Birinde olumlu yönde, diğerinde olumsuz yönde. Eğer çok kaygılı olsaydım Sayın Bahçeli'yle görüşmeyi pazartesi akşamı yapmazdım yani cuma günü olsun diye haber gönderirdim, piyasaların kapanmasını gözetirdim. Bu tür şoklara karşı ekonomimize ve piyasamıza güvendiğimiz için her an her görüşmeyi yapıyoruz. Yani burada kaygılandırıcı bir durum yok. Ama dünyada var. Bizim o trendleri takip ederek doğru kararlar almamız lazım. Turizm sektöründe aldığımız kararlar oluyor, tek tek noktasal müdahalelerle birtakım kriz şeylerinin önüne geçiyoruz."
Hürriyet

İhracatın Yüzde 57'si Sanayi Sektöründen
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı 'Girişim Özelliklerine Göre Dış Ticaret İstatistikleri'ni açıkladı. Dış ticaret istatistikleri ve iş kayıtları sistemi kullanılarak elde edilen verilere göre, 2014 yılında 62 bin 987 girişim ihracat, 66 bin 585 girişim ithalat yaptı. İhracatın yüzde 56.5'i, ithalatın ise yüzde 37.8'i 1-249 çalışanı bulunan KOBİ tarafından gerçekleştirildi. İhracatın yüzde 56.9'u, ithalatın ise yüzde 51.5'i sanayi sektöründe faaliyet gösteren girişimler tarafından yapıldı. Sanayi sektörü ihracatının yüzde 48.3'ü AB ülkelerine yapıldı. İhracatın yüzde 42.1'ini ilk 100 girişim, ithalatın yüzde 48.5'ini ise ilk 50 girişim üstlendi. En çok ihracat yapan ilk 5 girişim, toplam ihracatın yüzde 15.3'ünü, en çok ithalat yapan ilk 5 girişim ise ithalatın yüzde 24.5'ini gerçekleştirdi. Girişimlerin yüzde 44.9'u tek ülkeye ihracat yaparken, yüzde 16.3'ü iki ülkeye ürün ihraç etti. Yirmi ve daha fazla ülkeye ihracat yapan girişimlerin oranı yüzde 4.3 iken, bu girişimlerin ihracattaki payı yüzde 56.3 olarak belirlendi.
Türkiye

Yunanistan Borç Parayla Borç Siliyor
Yunanistan'da Syriza hükümeti, borç altında ezilen yoksulların 20 bin avroya (yaklaşık 65 bin lira) kadar olan borçlarını silmeye hazırlanıyor. Borç silme uygulaması vatandaşların kamu kurum ve bankalarına olan ödemelerini kapsayacak. Yaklaşık 35 bin vatandaşı ilgilendirdiği söylenen bu kanundan yararlanmak için, vatandaşın başvuruda bulunacağı gün taşınmaz mal-mülk sahibi olmaması, aynı zamanda üç yıl öncesine kadar taşınmaz mal-mülk satışı yapmamış olması gerek. Ayrıca bu kişilerin banka hesabı bin avroyu aşmamış olacak. Borç silinmesi için yasanın onaylandığı tarihten önceki son yılda geliri sıfır olması gerekecek. Öte yandan Almanya Federal Meclisi, Yunanistan'a yapılacak 3. kurtarma paketine büyük çoğunlukla onay verdi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, oylamadan öncesinde yaptığı konuşmada, Yunanistan için bir defa daha hazırlanan yardım programı konusunda tekrar karar vermenin kolay olmadığını söyledi. Yunanistan'a 86 milyar avro yardım yapılması öngörülen 3. kurtarma paketine meclisin onay vermesini isteyen Schaeuble, "Bu Yunanistan'ın ve Avrupa'nın çıkarınadır" dedi.
Türkiye

'11 Milyar $ Kur Etkisi Var Ama Zam Yok'
Enerji Bakanı Taner Yıldız, dolar kurundaki değişim nedeniyle yılbaşından bu yana doğalgazın maliyet artışının 11 milyar TL olduğunu belirterek, şu aşamada enerji ürünlerine herhangi bir zam düşünmediklerini söyledi. Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Yıldız, "Döviz fiyatlarının artışından memnun değiliz. Sadece ihracatçının işine yarıyor olması Türkiye'nin bütün meselelerini çözüyor anlamına gelmiyor. Sanayiye ve vatandaşa bu maliyeti şu anda yansıtma niyetinde değiliz" dedi. Yıldız, elektrikle ilgili olarak ek vergi ve iklim değişikliği vergisi alınacağı iddialarının doğru olmadığını, sadece bu vergileri uygulayan ülkelerin durumunu incelediklerini bildirdi. Rusya ile doğalgaz fiyatında 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak şekilde yüzde 10.25'lik indirime ilişkin mutabakat sağlandığını ancak Rus yönetiminin henüz bunu imzalamadığını hatırlatan Yıldız, şöyle konuştu: "Bizim açımızdan bir sorun görünmüyor. İstedikleri zaman ister Ankara ister Moskova'da bunu gerçekleştiririz. Rusya'ya Türk Akımı Hattı ile ilgili hükümetler arası anlaşma taslağı göndermiştik, cevabını bekliyoruz. Projeyi geciktiren taraf olmayız." Rusya ile Türkiye arasında Türk Akımı Projesi'ne dair yürütülen görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı için görüşmeler dondurulmuştu. Yıldız, Rusya'dan son 5-6 ayda çekilen gazda yüzde 8'lik düşüş olduğunu da söyleyerek, önümüzdeki aylarda bunun telafi edilebileceğini kaydetti. Rusya, Türkiye'nin en büyük doğalgaz tedarikçisi durumunda.
Milliyet

Fed'in Kabusu
TCMB'nin önceki gün kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından sert yükselişini sürdüren dolar/TL, seçim belirsizliği, TCMB'nin dünkü ekonomistler toplantısında faiz tarafında adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret etmesi ve gün içinde hem Doğu'da hem İstanbul'da meydana gelen olayların güvenlik endişelerini artırmasının ardından yeni tarihi zirve olan 2.94'ün üzerini test etti. Gün içinde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan TL'nin, dolar karşısında değer kaybı yüzde 1.5'i aşarken, yıl başından beri kayıp ise yüzde 20.7'ye ulaştı. Haftalık bazda bakıldığında ise TL'nin dolar karşısında son 5 gündeki değer kaybı yüzde 4'ü aştı. TL en son Mayıs 2010'da haftalık bazda yüzde 4.8 ile bu kadar yüksek bir değer kaybı yaşamıştı. TCMB'nin dün Ankara'da ekonomistlere gerçekleştirdiği sunuma katılan bankacılar, öncelikle TCMB'nin likidite politikalarıyla ortalama fonlama maliyetini yukarı çekeceğini ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarına başlamasıyla birlikte bir hafta vadeli repo faizinde kademeli artış eğilimine gireceği mesajını aldıklarını belirttiler. Bu mesaj piyasaları tatmin etmedi. Buna bir de terör olayları eklendi. Önce İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı giriş kapısındaki polislere silahlı saldırı düzenlendi. Akşam saatlerinde ise acı haber geldi. Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Pervari ile Şirvan arasındaki karayolunda askeri aracın geçişi sırasında PKK'lıların uzaktan kumandalı mayını patlatması sonucu 8 asker hayatını kaybetti. Bu haberin duyulması ile birlikte dolar hızla yükseldi ve 2.9440 ile tarihi zirvesini gördü. Ardından bir miktar sakinleşse de günü 2.93 seviyesinin üzerinde kapadı.
Vatan

Krizlere Şerbetlendik
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, doların 2.90'u aştığı gün 'İşler yolunda' mesajı verdi. Yılbaşında bu yana kur artışlarının şirketleri çok yıkıcı, çok zor durumda bırakan seviyelere henüz gelmediğini bildiren Akben, bankaları da olumsuz etkileyecek durum olmadığını söyledi. Akben, "Rüzgar estiğinde şapkayı, paltoyu muhafaza edebiliyorsanız, kendinizi koruyabiliyorsanız bu bir kazançtır" ifadesini kullandı. AA Finans Masası'nın konuğu olan Akben, 'hükümet kurulmuş kurulmamış, şöyle olmuş böyle olmuş' bir beklenti içinde olmadan Finansal İstikrar Komitesi toplantısının sürdürüldüğünü, gelişmeler ışığında nasıl hamleler yapılacağının görüşüldüğünü vurguladı. Akben, Türkiye'nin krizlere karşı 'şerbetlendiğini' belirterek, ülkede bu konuda yetişmiş bir kadro oluştuğunu ifade etti. Volatilitenin arttığı durumlarda ne yapılması gerektiği konusunda tecrübe kazanıldığını anlatan Akben, şunları kaydetti: "2001 krizinde bankaların mevduat değeri 63 milyar dolar seviyelerine düşmüştü. Şu anda 1.2 trilyon liradan bahsediyoruz. Böyle bir rakama gelmişsiniz. O zamanlar '5-6 milyar dolar döviz çıkışı oldu' diye ortalık karıştı, kriz oluştu. IMF'den 20 milyar dolar kredi alacağız diye ortalık karışmıştı. Şimdi artık bu tutarlar bizim için çok anlam ifade etmiyor. 20 milyar dolar artık çok önemli projelerde kullanılıyor." BDDK Başkanı Akben, kur hareketleri için de şöyle konuştu: "Kurlar arttığında, beklentilerde zayıflamalar olduğunda birtakım gelişmeler elbette ki olacaktır ama bunların şu anda bankaları olumsuz etkileyecek bir durumu yok. Şu andaki gidişatımız da bu bağlamda iyi seviyelerde. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu kırılganlığın, bu aşırı hareketliliğin normal hale gelmesi durumunda, insanların, şirketlerin, bankaların kendi önlerini görmeleri açısından çok daha iyi bir seviyeye geleceğine inanıyoruz. Kısa zamanda hükümet kurulur, belirsizlikler ortadan kalkarsa, kurlardaki yükselme daha makul seviyelere gelecektir."
Vatan

Dört Bankaya 363 Milyon Lira Ceza
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, önceki gün Finansbank'a kestiği 43.6 milyon liralık cezanın ardından İş Bankası, Garanti Bankası ve Ziraat Bankası'na da 110 milyon 110 biner lira ceza kesti. Toplam ceza 363 milyon lirayı bulurken halen incelemesi devam eden 1-2 bankaya daha cezanın yolda olduğu öğrenildi. Alınan bilgiye göre toplam ceza 750 milyar lirayı bulacak. Bakanlık yetkilileri cezanın yeni Tüketici Yasası kapsamında kesildiği söylediler. Verilen bilgiye göre Tüketici Yasası kapsamında uyulması gereken kurallara uymayan bankalar kredilerle ilgili sözleşmelere aykırı davrandılar. Kesilen cezaların ağırlığının 'flu faiz'den kaynaklandığı da öğrenildi. Bankalara kesilen cezaların tüketici şikeyetleri doğrultusunda 1 yıldır süren bir incelemenin neticesinde kesildiğini belirten yetkililerin verdiği bilgiye göre bankalar '12 punto ihlali, krediden cayma hakkının kullandırılmaması, sözleşme ön bilgilendirme yapılmaması, faiz oranlarındaki indirimin yapılmaması' gibi birçok ihlalde bulundular. Alınan bilgiye göre her bir sözleşme nüshasına ceza kesildi?i için ceza miktarı 363 milyon lirayı buldu. Yetkililer gelen ihbar ve şikayetler doğrultusunda halen devam eden denetimlerin olduğunu da belirttiler. Tüketicinin korunması hakkındaki kanun olarak da bilinen 6502 sayılı kanun, 'kamu yararına uygun olarak tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını koruyucu, zararlarını tazmin edici, çevresel tehlikelerden korunmasını sağlayıcı, tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmek ve bu konulardaki politikaların oluşturulmasında gönüllü örgütlenmeleri teşvik etmeye ilişkin hususları düzenlemek' olarak ifade ediliyor.
Star

DÜNYA

'Washington Ve Ankara Teknik Düzenlemelerin Son Aşamasında'
ABD'nin başını çektiği Koalisyon Güçleri tarafından IŞİD'e karşı yürütülen hava saldırılarını koordine eden Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na (CENTCOM) bağlı Amerikan Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Sözcüsü Sonny Cohrs, İncirlik'ten gerçekleştirilen hava saldırılarının detaylarını Hürriyet'e anlattı. Cohrs, Türkiye'nin IŞİD operasyonlarına katılması için Washington ve Ankara'nın teknik detayların son aşamasına geldiklerini söyledi. Koalisyon güçlerinin hava saldırıları sayesinde IŞİD'in artık geniş araç konvoylarıyla hareket edemediğini, bunun da sahada IŞİD' karşı savaşan güçlere taktiksel bir avantaj sağladığının altını çizen Cohrs, İncirlik'ten düzenlenen hava saldırıları sayesinde de IŞİD hedeflerine daha kısa sürede ve daha az yakıtla ulaşıp daha çabuk sonuç alabildiklerini vurguladı. Sözcü Cohrs, IŞİD'e karşı İncirlik Üssü'nden gerçekleştirilen hava saldırılarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı: Türkiye ve ABD'nin geçen ay imzaladığı "İncirlik mutabakatı" nın ardından Amerikan Hava Kuvvetleri İncirlik'ten IŞİD hedeflerini vurmaya başladı. IŞİD'e karşı mücadelede İncirlik Üssü'nü kullanmanın önemi nedir? Türkiye, Suriye'nin kuzeyi ve Irak'la bağlantılı olan stratejik bir harekat noktası olarak değerlendiriliyor. Hedefe daha kısa mesafeden ulaşıp ateşleme yapmak demek, uçmak için daha az zamana ve daha az yakıta ihtiyaç duymak demek. Bu aynı zamanda daha çabuk sonuç almak anlamına da geliyor. Türkiye'nin, IŞİD karşıtı operasyonlarda Amerikan savaş uçaklarına üslerini açması kararı, Koalisyon Güçleri'ne her gerek duyduğunda (IŞİD'e karşı) saldırı düzenleyebileceği bir stratejik nokta sağladı. IŞİD'e karşı küresel koalisyonda ABD Başkanlık Temsilcisi'nin Yardımcısı olan Brett Mc- Gurk daha önce Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyonlara katılma konusunda istekli olduğunu ancak bunun için önce bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerektiğini söylemişti. Bu düzenlemeler ne aşamada ve neleri içeriyor? ABD ve Türkiye, Türkiye'nin IŞİD operasyonlarına katılması için teknik detayların sonuna geldi. Bu katılım, Türkiye'nin, Koalisyon Güçleri'ne bağlı tüm hava saldırılarının izlenmesi, koordinasyonu ve çatışma ihtimalinin azaltılmasını sağlayan Koalisyon Güçleri'nin Hava Görev Emri'ne (ATO) entegrasyonunu içeriyor. Bu koordinasyon, herhangi bir potansiyel hava çarpışmasının, dost ateşinin ya da hatalı hava saldırısının önüne geçilmesinin garanti edilmesi açısından şart. İncirlik'ten IŞİD operasyonlarına kaç uçak katılıyor? Hava saldırıları ne kadar sürecek? Şu anda IŞİD'e karşı düzenlenen Öz Kararlılık Operasyonu'na (Operation Inherent Resolve) İncirlik'ten altı tane F-16 Falcon çok amaçlı savaş uçağı ve iki tane de KC-135 Stratotanker bombardıman uçağı destekliyor. IŞİD'i yendiğimizden emin olana kadar Koalisyon ekibiyle birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.
Hürriyet

Elit Birliklerde İlk Kez Kadın Askerler
Erkek egemen kültürün en önemli simgelerinden askerlik yavaş yavaş kadınları kapsayarak dönüşüyor. Amerikan ordusu içerisinde cinsiyet eşitliği yolundaki değişim; elit operasyon birliği US Rangers'a iki kadının girmeye hak kazanmasıyla hızlandı. Amerikan ordusunda kadınlar ilk kez; iki yıl önce sıcak çatışmanın ön cephesinde görev yapma hakkını kazanmıştı. Şimdiyse isimleri açıklanmayan iki kadın asker; Ranger Course'dan (Ranger Eğitimi) mezun olarak elit komando birliklerinde görev yapabilecek seviyeye ulaştı. Merkezi Georgia eyaletinde bulunan Ranger Course, çok özel ve gizli görevlerde yer alan komandolar yetiştiriyor. Öte yandan, El Kaide lideri Usame bin Ladin'i Pakistan'da gizli operasyonla öldüren deniz piyadelerinin elit komando birliği Navy Seal bünyesine kadınları kabul etmeye başlayacak. Nisan ayında Ranger Course'a 19 kadın ile 381 erkek başvurmuştu. 62 gün süren çok ağır eğitimlerin ardından okul mezunlarını dün verdi. Kadınlar yeni görevlerini ve rütbelerini yarın düzenlenecek törenle resmen teslim alacak. Fiziksel ve zihinsel kapasitenin sonuna kadar zorlandığı Ranger Course'u başarıyla tamamlayanlar, en ağır görevlere hazır sayılıyor. Ordudan yapılan açıklamaya göre komando adaylarına ilk etapta yorgunluk, açlık ve kriz anlarında yaşanabilecek aşırı stres ile nasıl mücadele edecekleri öğretiliyor. Eğitimin kapsadığı 62 günlük sürede adaylar günde en fazla 3,5 saat uyuyabiliyorlar, fiziki egzersizler günün 20 saatine yayılıyor. 62 günde toplam 320 kilometre yürüyen adaylar günde en fazla iki öğün yemek yiyorlar. Dağda 4 gün geçiren adayların, özel tasarlanan 27 günlük 'ileri karakol' görevini de 'hayatta kalarak' başarıyla tamamlamaları bekleniyor.
Milliyet

Tl Muhalifl Eri İkiye Boldu
Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin kontrolünde olan bölgede, Şeriat Mahkemesi dahil bazı kuruluşların maaşları Türk Lirası (TL) ile ödemeye başlaması vatandaşları ikiye böldü. TL kullanılmasının rejim ekonomisine zarar vereceğini vurgulayan TL savunucuları, Suriye Poundunun kullanımına devam etmek isteyenleri "ihanet" ile suçluyor. Savunanlara göre, Türkiye Suriye'nin kuzeyi için ana ticaret ortağı haline geldiği için kur değiştirmek mantıklı. Karşı çıkanlara göre ise, giderek yoksullaşan vatandaşların çoğu hâlâ Suriye Poundu ile maaş aldığı için kur değiştirmek onların daha da fakirleşmesine sebep olacak. TL'ye geçilmesine karşı çıkanlar, Suriye'nin kendi kuru ile devam etmesinin rejime sadakat değil milliyetçilik anlamına geldiğini belirtiyor. Financial Times gazetesine konuşan aktivistlere göre, tartışmanın merkezinde Suriyeli muhaliflerin ne ölçüde Türkiye'ye bağımlı olmaları gerektiği yönündeki şüpheler yatıyor. Muhaliflerin kontrolündeki kuzeyin dünyaya açılan tek kapısı Türkiye olduğu için pazarlar Türk malları ile dolmuş durumda. Şüphe ile bakanlar, TL'ye geçilmesi sayesinde kâr edecek Suriyeli tüccarları Ankara ile işbirliği yapmakla suçluyor. Aktivist Ahmed el-Ahmed, bu kişilerin durumu "Kuzeyin Osmanlı tarafından işgali" olarak nitelediklerini söylüyor. Ahmed ise TL'ye geçilmesini savunanlardan. "Rejimin kullanmamızı istediği para birimini reddediyorum" diyen Ahmed, Suriye Poundunun dolar karşısındaki değer kaybı nedeniyle halkın birikimlerinin eridiğini söylüyor.
Milliyet

İspanya'yı Karıştıran Fotoğraf
İspanya'da aylar süren tartışma ve gösterilerin ardından geçen ay başında yürürlüğe giren yeni 'Vatandaş Güvenliği Yasası' güneydeki Petrer kentinde yaşanan bir olayla yeniden gündeme taşındı. Adı gizli tutulan bir kadın, geçtiğimiz hafta engelliler için ayrılmış park alanına bırakılmış bir polis aracını görüntüledikten sonra fotoğrafı sosyal medyada paylaştı. Polisin bu davranışını eleştiren kadın, kısa süre sonra fotoğrafı internetten kaldırdı, ancak IP adresi üzerinden yetkililerin kendisine ulaşmasına engel olamadı. Polis, yeni yasa uyarınca, aracı kullanan memurun güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle kadına 800 Euro para cezası kesti. Yerel polis sözcüsü Fernando Portillo, kadına ceza kesilmesine yönelik tepkilerin büyümesi üzerine düzenlediği basın toplantısında, polis memurunun yakınlardaki bir olaya müdahale etmek için aracını o an en uygun gördüğü yere bıraktığını belirtti. Portillo, fotoğrafın ne gibi bir risk oluşturduğu sorusuna ise, "Polisin onurunu zedeleyeceğini düşündük" diye cevap verdi. Yeni yasa, benzer durumlarda vatandaşlara 30 bin Euro'ya kadar para cezası kesilmesini öngörüyor. Güvenlik güçlerine ve bakanlıklara sınırsız dinleme yetkisi de tanıyan yasa, muhalefetten ve kamuoyundan büyük tepki görmüştü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İspanya Anayasa Mahkemesi'nin de eleştirdiği yasa, iktidardaki Halk Partisi'nin (PP) mecliste çoğunluğa sahip olması nedeniyle muhalefet tarafından engellenememişti.
Vatan

Slovakya Müslüman Göçmen İstemiyor
Slovakya ve Çek Cumhuriyeti, Suriye'de savaştan kaçan ve sadece Hristiyan olan göçmenleri kabul edeceklerini duyurdu. Avrupa Birliği'nin zorunlu göçmen kotasına karşı çıkan Slovakya ve Çek Cumhuriyeti, ülkeye kabul edecekleri göçmenleri dini kriterlere göre belirleyeceklerini açıkladı. Slovakya hükümeti, Suriyeli göçmenlerden sadece Hristiyan olanları mülteci olarak kabul etme kararı aldı. Türkiye, İtalya ve Yunanistan'daki kamplarda bulunan 100 Suriyeli göçmeni ülkeye kabul etmeye hazırlanan Slovakya, bu göçmenlerin Müslüman olup olmadıklarını soracak. Çek Cumhuriyeti de Suriye'den gelecek 70 mülteciyi kabul edeceklerini ve bunların yardıma muhtaç Hristiyan ailelerin çocuklarından oluşacağını duyurdu.
Star

Boko Haram, Nijerya'da Köy Bastı
Nijerya'da Boko Haram terör örgütü yobe eyaletinin Kukuwa-Gari köyünde yaklaşık 160 kişiyi öldürdü. Köylülerin bazılarının vurulduğu, bir kısmının ise silahlı teröristlerden kaçmak için atladıkları nehirde boğuldukları bildirildi. aFP'de yer alan habere göre, bir otomobil ve çok sayıda motosikletle köye gelen silahlı Boko Haram teröristleri etrafa ateş açmaya başladı. Saldırının geçen hafta olmasına karşın, köyün çevresindeki telefon direklerinin Boko Haram tarafından yıkılması nedeniyle haber verilemediği bildirildi.
Star

POLİTİKA

Beştepe'yi Bilmeyenle Vakit Geçirmem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu hükümeti kurmakla görevlendirmeyeceğinin sinyalini, "Beştepe'nin adresini bilmeyenlerle vakit geçirecek zamanımız yok. İşte tekrar seçimlere doğru hızla gidiyoruz. Zırvalarını tekrarlamaktan başka bir iş bilmeyenler, dertlerini seçimde millete anlatacaklardır" diyerek verdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 9'uncu Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Türkiye henüz yeni hükümetine kavuşamadı. Bu durumda çözümü yine millet iradesinde aramak durumundayız. Sayın Başbakan kendilerini ziyaret etti, dolaştı. Kendi başarısızlıklarının faturasını şahsıma keserek sorumluluklarını unutturmaya çalışanlar beyhude uğraşıyorlar. Zaten Beştepe'nin adresini bilmeyenlerle de bizim vakit geçirecek bir zamanımız yok. Bunlar çalışmadan, terlemeden ülkenin geleceğinin kendi ellerine teslim edilmesini istiyorlar. Milletimiz '3 kuruşa 5 köfte yok' diyor. Hezimetlerinin sebebi olarak şahsımı görenlere, dönüp kendilerini bir sorgulamalarını tavsiye ediyorum. Bunlar yönetim sisteminin değiştiği ifademi dillerine doladılar. Meclis'te kabul edilen, artık ülkemizde cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor. Türkiye tarihinde ilk defa, kendisine yeni bir yönetim modeli oluşturmuyor mu? Anayasa literatürü ortadadır. Bu bir sistem değişikliğidir. Bakın anayasadan mı bahsediyorum? Bunu bile idrak etmekte zorlananların, ülkedeki diğer meselelerin çözümü konusunda çok ciddi tereddütlerimin olduğunu belirtmek durumundayım. İşte tekrar seçimlere doğru hızla gidiyoruz. Gerçi bunlar hep sandıktan kaçmanın çabası içinde olmuşlar. Ancak mecbur kaldıklarında seçim meydanlarına çıkmışlardır. Tablo böyle olunca, kürsüye çıktılar ne dediler? Hodri meydan erken seçim dediler. Şimdi istemiyorum. Öbürü çıktı şununla yapmam dedi, sonra yapabilirim. Beştepe'ye gitmem dedi, baktık Beştepe'ye gidebilir demeye başladılar. Derler ya, 'Baba bir hırsız yakaladım, oğlum getir. Gelmiyor baba. Bırak gitsin. Gitmiyor baba'. Durum böyle. Sonra da çıkıp, 'Cumhurbaşkanı hükümet kurmayı engelliyor' diyorlar. Siz geldiniz de Cumhurbaşkanı sizi kapıdan mı kovdu? El sıkıştınız da Cumhurbaşkanı elinize mi vurdu?"
Hürriyet
Sıkıyönetim İlan Edilsin
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim gündeminin acil olarak geri plana atılması gerektiğini söyledi. Bahçeli, dün yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin peş peşe gelen acı haberlerle sarsıldığını ifade etti. Bahçeli, şunları kaydetti: Yıkım ve çözülme projelerine bel bağlayan müzakere ortakları ülkemizi kanlı bir mecraya elbirliğiyle taşımışlardır. Süreç ihanetiyle derlenip toparlanan, silahlanıp militan takviyesi yapan kiralık cinayet örgütü PKK tam bir ölüm ve şiddet makinesine dönüşmüştür. Ancak savaş şartlarında görülebilecek bu kayıpların sorumluları bir yanda AKP diğer yanda ise PKK terör örgütü olduğu kuşkuya yer bırakmayacak derecede ortadadır. Teröre verilen her taviz şehadet ve gözyaşı olarak geri dönmüştür. 57 vatan evladının kanı Oslo'dan İmralı'ya kadar pazarlık yapan şeref ve namus yoksunlarının üzerine sıçramıştır. Çözülme süreci Türkiye'yi terörün kucağına itmiştir. Nitekim Türkiye'nin bir bölgesi yönetilemez hale gelmiştir. Devlet Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik ve kontrolü kaybetmiştir. Hiçbir merhamet duygusu taşımayan, insanlıktan en ufak nasibini almamış olan katiller Türk milletine ölüm yağdırmaktadır. Kurnazlık yapıp çözümü buzdolabına alarak zaman ve zemin kazanmakla oyalanan işbirlikçiler suçludur. Bölücülüğün sırtını sıvazlayıp PKK'nın açık veya örtülü propagandasını yapan sözde yazar, gazeteci, artist, siyasetçi, sermaye sahibi, akademisyen ve sivil toplum örgütü mensupları suçludur. İmralı canisini parlatıp, imajını yenileme densizliğine tevessül ederek Kürt kökenli kardeşlerimizin lideri yapmak için çırpınan köksüz ve kimliksizler suçludur. Devletin içine yuvalanmış, fakat milli menfaatlere aykırı hareket ederek PKK'nın silahlanmasını, provokasyonlarını korkakça ve kahredici bir pısırıkla izleyen çürümüşler suçludur. Türk'e kefe biçip milleti 36'ya ayırma küstahlığını siyaset zanneden teslimiyetçiler de işlenen suçlara, dökülen kanlara ortaktır. Türkiye'nin bugünkü şart ve ortamında seçime gitmesi iç savaşın fitilini ateşleyebilecektir. Bu itibarla seçimlerin yenilenmesi hususu mutlaka gözden geçirilmeli, ilaveten Türkiye sağlıklı ve istikralı güvenlik şartlarına kavuşturulmalıdır. Muhtarlarla mutat hale gelen toplantıları muhalefete hakaret ve kutuplaşmayı yaygınlaştırma seanslarına çeviren Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı tartışmalı hale gelmiştir. Erdoğan badiresi ve kumpası çizmeyi aşmıştır. Türkiye Erdoğan ve PKK'nın iki taraflı daralan fiili durumuyla ateş altına alınmıştır. Ya bu kuşatma yarılacak ya da Türkiye'miz paramparça olacaktır. . Terörün zirve yaptığı şu günkü şartlarda Milli Güvenlik Kurulu olağanüstü toplanmalıdır. Ayrıca Anayasa'nın 122. Maddesine uygun olacak şekilde, şiddet ve dehşet manzaralarının olduğu il ve ilçeleri de kapsayacak ölçüde ülkemizin bir bölümünü mutlaka sıkıyönetim tedbirleriyle emniyete almak zorunludur. Bunun nasıl olacağı ise Anayasa'nın mezkur maddesinde ayrıntısıyla belirtilmiştir. Sıkıyönetim ilanı geciktirildiği takdirde veya ertelenmesi halinde Türkiye baştan ayağa teröristlerin düşmanlıklarına yoğun olarak sahne olacaktır. Bunun sonucunda ise kanlı bir iç savaş kaçınılmaz olarak gündeme gelebilecek, sonuçta Türk milleti bizzat devreye girerek meşru müdafaada bulunabilecektir. Herkes ayağını denk almalıdır. Türkiye'nin üç beş soysuza boyun eğmesi, küresel ve bölgesel güçlerin maşası olan hainlere göz yumarak teslim olması ham bir hayaldir. Öncelikle seçim gündeminin çok acil geri plana atılmasının yanında, devlet ve milletin elele vererek bugünkü karanlığı aşması için yol ve çareler üretilmelidir. Türkiye elimizden kayıp gitmektedir. Terör 78 milyon Türk vatandaşını hedef almış, varlığımızı ve birliğimizi sabote etmek için pusuya yatmıştır. Kaybedecek vakit yoktur. Çünkü başka bir Türkiye olmadığı gibi, sığınacağımız, gideceğimiz, göç edeceğimiz başka bir vatan coğrafyası de olamayacaktır. Ve terörü lanetliyor, teröristlerin, bunlara destek veren vatansızların, PKK'ya sırtını dayayan silahsız militanların amaçlarına ulaşamayacağını bir kez daha, çok kararlı ve güçlü bir şekilde duyuruyorum.
Milliyet
Seçim Hükümetinde Chp Yer Almayacak
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümet kurma görevini CHP'ye vermeyeceğine ilişkin açıklamalarına sert tepki göstererek, "Yok sarayın adresini biliyormuş, yok bilmiyormuş. Varsa saray, yoksa saray, yere batsın senin sarayın" dedi. Koç, CHP'nin Erdoğan'ın inisiyatifiyle anayasanın 114 ve 116. maddeleri çerçevesinde kurulacak seçim hükümetinde yer almayacağını açıkladı. Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmanın ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da bulunan MYK üyeleriyle toplanarak, konuşmayı değerlendirdi. Değerlendirmenin ardından basın açıklaması yapan Koç, şunları kaydetti: Bugün 12 vatan evladını kaybettik. Bugün Türkiye gözyaşı döküyor. Hepimizin ciğeri yanıyor. Ülkemiz bugün bu acıları yaşarken, ne yazık ki ülkenin Cumhurbaşkanı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir sorumsuzluk içerisinde hareket ediyor, çıkmış muhtarlara fıkra anlatıyor. Azıcık edebi olan bir insan, böyle davranabilir mi? Bugün acı çekiyoruz biz. Senin deyimine göre aileler mutlu oldu. Aileler yanıyor. Bugün Türkiye'nin derdi, ne mevcut Cumhurbaşkanı'nın dertleridir ne de oturduğu sarayın gündemidir. Bugün Türkiye'nin derdi şehit olan gencecik fidanlarımızdır. Türkiye'yi 13 yıldır yönetenler hiç sorumlulukları yokmuş gibi, gündemlerini saraya kilitlemişler, yok sarayın adresini biliyormuş, yok bilmiyormuş. Varsa saray, yoksa saray, yere batsın senin sarayın. Güya CHP'ye dönük, sarayın yolunu bilmeyenlere saray kapalı diyor. Hiç unutma Erdoğan, emperyalist işgalcilere karşı Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde kazanılmış o mukaddes milli mücadelemizin merkezi, kalbi Çankaya'nın adresini bilmeyenleri de aziz milletimiz hiçbir zaman tanımayacaktır. Sen de bunu unutma. Mevcut Cumhurbaşkanı'nın tüm demokratik teamülleri çiğneyerek anamuhalefet partisinin Türkiye'yi rahatlatacak bir hükümet kurmasını engellemeye kalkması, açıkça milli iradenin gaspıdır. Bunu AKP ile yaptığımız koalisyon görüşmelerinde de, son gündeki tavrıyla ortaya koymuştur. Bundan sonrası için de aynı tutumunu CHP'li başka seçeneğin ortaya çıkmaması için kullanmaktadır. Yurttaşlarımız sorunlarına çözüm beklerken, Erdoğan hırsıyla Türkiye'yi seçime sürüklemekte ısrar etmektedir. Ne her gün kaybettiğimiz gençlerimiz, ne de seçmenin 7 Haziran'da ortaya koyduğu irade, Erdoğan'ın iktidar saplantısının önüne geçememektedir. Erdoğan'ın hırsının Türkiye'ye faturası artık yaşanmaz boyutlara gelmiştir. Eğer CHP; anayasanın 114-116'sı çalışır ise, böyle bir teklifi kabul edecek olsa, zaten kısa süreli seçim hükümetinde AKP'nin CHP'ye yaptığı teklifi kabul ederdi. Onun için CHP'nin böylesi bir hükümette yer alması söz konusu değildir.
Milliyet


SPOR

Beşiktaş taraftarının sabırsızlıkla beklediği Vodafone Arena'da inşaat yeniden başladı. İki işçinin yaranmasına neden olan çatı kazası sebebiyle mühürlenen statta, eksikler giderilince yoğun mesai de bir kez daha hız kazandı. Gözler ise bir kez daha bitiş tarihine Konuyla ilgili Hürriyet'e konuşan Beşiktaş'ın Vodafone Arena'dan sorumlu yöneticisi Umut Güner. Güner, bir tarih açıklamak istemese de "Taraftarlarımıza sürpriz yaparak açılışı bir an önce gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda çok arzulu ve istekliyiz" ifadelerini kullandı. Stadın inşaatı sırasında önemli sorunlarla karşılaştıklarının altını çizen Beşiktaş Yöneticisi, güvenlikle ilgili olarak son kez bugün kontrolden geçeceklerini söyledi. Vodafone Arena Stadı'nın bir an önce yetiştirilmesi için tüm çalışanların kendileri gibi özveri ve hızlılıkla çalıştığını belirten Umut Güner "Stadımızın güvenlikten sorumlu yetkilileri gece gündüz çalışarak sorunları gidermek için çabaladılar" dedi. Yaşadıkları talihsiz kaza sonrası inşaatın mühürlendiğine değinen Güner "Güvenlik sorununu çok kısa sürede çözüp stadın inşaatının devam etmesi için gerekli zemini hazırladık. Vodafone Arena inşaatında iş güvenliğinin arttırılması konusunda çalışmalar tamamlandı. Stadımızda şu anda 200'e yakın çalışan hemen görevlerinin başına geçtiler ve çalışmalara başladılar. Taraftarlarımıza sürpriz yaparak açılışı bir an önce gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda çok arzulu ve istekliyiz" dedi.
Hürriyet

23 Yaş Altı Kadınlar Dünya Voleybol Şampiyonası'nın final maçında, Brezilya'ya 3-1 yenilen Türkiye, ikinci oldu. Ankara'nın ev sahipliğinde TVF Başkent Voleybol Salonu'nda oynanan maça milliler iyi başladı. Teknik molaları 8-6 ve 16- 12 önde geçen Sultanlar önünde 5-0'lık seri yakalayan Brezilya, 21-19 öne geçti ve üstünlüğünü koruyarak seti 25-21 kazandı. Çekişmeli başlayan ikinci sette de molalara önde girmeyi başardık. Brezilya 17-17 eşitliği sağlarken, file önünde iyi kapanan Türkiye, seti 25-21 aldı. Üçüncü sette ilk teknik mola 8-6 millerin üstünlüğüyle geçilmesine rağmen, Brezilya toparlandı ve seti 25-19 kazandı. Millilerin önüne adeta etten duvar ören Brezilya, 4. sette farkı çabuk açtı. Sayı bulmakta zorlanan Türkiye, ilk molaya 8-4, 2. molaya da 16-6 geride girdi. Milliler, müthiş bir geri dönüşle farkı eritmeyi başarsa da seti 25-22 kaybederek, maçtan 3-1 mağlup ayrıldı. Dominik Cumhuriyeti ise Japonya'yı 3-2 yenerek 3. oldu.
Milliyet

Trabzonspor'da Paraguaylı golcü Oscar Cardozo gözden düştü. Bordo- Mavili kulüp, yıldız futbolcuyu satış listesine koyarken, oyuncusuna gelecek teklifleri beklemeye başladı. Belinden yaşadığı sakatlık nedeniyle ameliyat olup olmayacağı tartışılan Cardozo, ülkesinde tedavi görmüş ve Hollanda kampına katılamamıştı. Geçtiğimiz sezon 42 maçta 20 gol atan Paraguaylı yıldız, ligin ilk haftasında Bursaspor karşısında ilk 45 dakika hiç bir varlık gösterememişti. Trabzonspor yönetimi, Paraguaylı oyuncuya gelecek olan teklifleri beklerken, menajerlere ise yetki verildi. Transfer döneminin bitmesine kısa bir süre kala Bordo-Mavili yönetim, oyuncunun satışı konusunda Çin ve Katar pazarlarına yöneldi. Sportif Direktör Süleyman Hurma ve Teknik Direktör Şota Arveladze ise senelik 3 milyon euro alan Cardozo'nun satışının gerçekleşmesi ihtimali üzerine 3. bölge için oyuncu arayışlarını hızlandırdı. Beşiktaş maçının hazırlıklarını sürdüren Trabzonspor'da Şota'nın forvette revizyona gideceği öğrenildi. Gürcü hoca, Cardozo'yu kulübeye çekecek. Bursaspor maçında ikinci devre oyuna giren ve ofansif anlamda takımına can veren Senegalli golcü N'Doye'nin ilk 11'de başlaması bekleniyor. Yeni transfer N'Doye'nin kondisyon açısından oynamaya hazır olması bu ihtimali güçlendirdi. Bu arada Trabzonspor, Spor Toto ile 5 milyon liralık forma sırt sponsorluğu için anlaştı.
Star

Burak Yılmaz kararını verdi. Galatasaray'ın golcüsü West Ham'dan gelen teklif sonrası ayrılma kararı alsa da daha sonra bu düşüncesinden vazgeçti. Burak, menajeriyle birlikte dün Başkan Dursun Özbek'in kardeşi Mehmet Özbek ile bir araya gelerek transfer konusunu masaya yatırdı. Burak bu görüşmede, "Kulübümle hiçbir sorunum yok. Çok da mutluyum" derken sözlerini şöyle sürdürdü: "West Ham United bana iyi bir teklif yaptı. Premier Lig'de oynamak için önüme bir şans çıktı. Bunu tepmek istemiyorum. Artık 30 yaşına geldim. Bundan sonra böyle bir fırsat yakalayamayabilirim. Bu nedenle West Ham'ın teklifini kabul etme düşüncesindeyim. İzin verirseniz transfer olmak istiyorum." Ancak Mehmet Özbek, Burak Yılmaz'a "Seni kaybetmek istemiyoruz" diyerek şunları söyledi: "Sen bizim için çok önemli bir oyuncusun. Bu kulübün efsaneleri arasına gireceksin, artık bizim evladımızsın ve seni bırakmayı asla düşünemeyiz. Bundan sonra da en ufak sorunun olduğunda çözmek için ben yanında olacağım. Galatasaray'da kal ve hem ligde, hem de Şampiyonlar Ligi'nde gollerine devam et." Özbek'in bu sözleri sonrası Burak geri adım atarak, Galatasaray'da kalmayı kabul etti.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme