.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

21 Ağustos 2015 Cuma

21.08.2015 Genel Gündem


GÜNDEM

'Uyuyan Bomba'ymış
Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasındaki karayolunda devriye görevi yapan askeri araç yol alırken, PKK'lı teröristlerin yola kurulmuş bombalı tuzağı uzaktan kumanda ile patlatması sonucu 8 askerin şehit olması, bu tuzaklarla ilgili önceden neden istihbarat alınmadığı veye farkedilmediği sorusunu gündeme getirdi. Hürriyet'e bilgi veren istihbarat kaynakları, bu tuzakların birkaç gün önceden kurulmadığına dikkat çektiler. Tuzakların çatışmasızlık döneminden kalma olduğunu ve bunların "uyuyan bombalar" olarak tanımlandığını ifade eden istihbarat kaynakları şunları söylediler: "Çözüm süreci boyunca bölgede çatışmasızlık ortamı vardı. Süreç boyunca bölgede güvenlik önlemlerinin gevşetildiği bir gerçek. Bu sırada PKK'lılar ellerindeki patlayıcıların bir bölümünü barınak ve mağaralarda sakladı, bir bölümünü de Siirt'teki gibi yolların, köprülerin, tünellerin kritik noktalarındaki gizli bölümlere yerleştirdi. Kullanılan patlayıcıların miktarı tuzaklamanın yapıldığı yerin durumuna göre 700 ile 1000 kiloya kadar çıkabiliyor. Bu bombalar yerleştirildikten sonra kabloların uçları görülemez şekilde dışarıda bırakılıyor. Yollar birçok kez asfaltlandığı için de bunları tespit etmek çok zor. Biz bunlara 'uyuyan bombalar' diyoruz. Teröristler tuzak kurdukları yerleri bildikleri için kabloları birleştirip fünyeyi takıp, uzaktan kumandayla patlatıyorlar. Yollarda trafik olduğu için de sürekli dedektörle arama yapılamıyor. Bu tür tuzakların başka yerlerde de olduğunu tahmin ediyoruz. Buna göre istihbarat çalışmalarımızı yoğunlaştırıp, gereken önlemleri almaya çalışıyoruz." PKK'nın özellikle yolların altına tuzakladığı bombaların bulunamamasının nedeni, bu tuzakları TSK'nın elindeki dedektörlerin tespit etme özelliğinden çok daha derine gömmesi ve üzerlerini plastik veya tahtalarla kaplaması. Çok gelişmiş dedektörlerin dışındaki standart dedektörlerle 15-20 santimetre derinlikteki patlayıcıların tespiti yapılabiliyor. PKK ise tuzaklarını 40- 50 santimetre derine gömüyor. Örgüt bombalarda çoğunlukla Irak'tan temin ettiği A 4 ve C 4 patlayıcıları kullanıyor. Bunları ele geçirdiği eski mühimmatlarla da güçlendiriyor. Patlatmayı çoğunlukla uzaktan kumanda ile cep telefonu ve telsizlerle yapıyor. PKK, mayınları da A 4 ve C 4'lerle daha da güçlendirebiliyor. PKK el yapımıyla 300'den fazla değişik tipte patlayıcı üreten bir örgüt. Tuzakladığı bomba ve mayınları 1-2 kilometre mesafeden uzaktan kumanda ile patlatıyor. Güvenlik birimleri bunun önlenebilmesi için terör tehdidinin olduğu bölgelerde tüm askeri araçların güçlü sinyal kırıcı jammerlerle donatılmasının şart olduğunu söylediler. Jammerler şemsiye görevi yapıp fünyeye gönderilen sinyali önlüyor. ABD'nin kullandığı toprağın altında veya herhangi bir yere konulmuş bomba ve mayını 100- 150 metreden tespit edip uyaran sistemler de mevcut. Ancak bu sistemlerin oldukça pahalı olduğu bildirildi.
Hürriyet


Medya Patronuna Silahlı Saldırı
Ünlü işadamı Ethem Sancak'ın yeğeni ve Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın aracına dün Hadımköy'de kimliği belirsiz, yüzü maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Sancak ile korumaları şans eseri saldırıdan yara almadan kurtulurken, maskeli şahısların 24 el ateş ettiği, 22 kurşunun arabaya isabet ettiği belirlendi. Murat Sancak'ın içinde bulunduğu 34 MTS 68 plakalı araca, saat 10.00 sıralarında Hadımköy Çamlıca Caddesi'ndeki Alkent 2000 Sitesi önünde Volkswagen Passat marka bir otomobil arkadan çarptı. Çarpmanın ardından yavaşlayan Sancak'ın aracının önüne geçen aracın içinden bir anda yüzleri maskeli iki saldırgan ateş etmeye başladı. Sancak'ın korumasının silahla karşılık vermesi üzerine kısa süreli bir çatışma çıktı. İki saldırgan, üçüncü kişinin kullandığı araçla hızla olay yerinden kaçtı. Murat Sancak, koruması ve şoförü, şans eseri saldırıdan yara almadan kurtuldu. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmada, fabrika çıkışı zırhlı olmadığı, belirtilen araca 24 el ateş edildiği, bunlardan 22'sinin isabet ettiği belirlendi. Olayın ardından Sancak ve beraberindekiler, Emniyet Müdürlüğü'ne giderek bilgi verdi. Sancak'ın saldırıdan sonra "Bu kadar şehit varken bizim canımızın bir önemi yoktur, yayın politikamızdan vazgeçmeyeceğiz gerekirse biz de canımızı veririz" dediği belirtildi. Es Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ise, yeğenine yönelik saldırıyla ilgili A Haber canlı yayınında "Murat Bey'i aradım. Bir araba, Passat bir araba çarpmış bunlara. Kaza yapıp durdurmak için. Kaç zamandır bu tehditlere maruzuz. Biz bu milletin liderini savunuyoruz. Savunacağız, arkasındayız. Bu vatana operasyon yaptırtmayacağız" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, silahlı saldırı düzenlenen Star Medya Grup Başkanı Murat Sancak'ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu. Star gazetesinin Basın Ekspres Yolu üzerindeki binasının bahçe duvarına 24 Temmuz'da bomba yerleştirilmişti. Bomba, imha uzmanları tarafından patlatılarak etkisiz hale getirilmişti. Saldırıyı terörist Marksit Leninist Komünist Parti'ye (MLKP) bağlı FESK (Fakirlerin Ezilenlerin Silahlı Kuvveti) üstlenmiş ve saldırılarının devam edeceği yönünde bir açıklama yapmıştı.
Milliyet

'Anadolu Kampı'na Şafak Operasyonu
Mersin Terörle Mücadele Şube ekipleri, terör örgütü DHKP- C'ye yönelik şafak vakti operasyon düzenledi. Örgüte üye olduğu ileri sürülen 41 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan çoğu kadın olan örgüt mensuplarının Akdeniz ilçesinde bulunan Şıh İbrahim Hekim ziyareti civarındaki ağaçlık alanda, 'Anadolu Kampı' adı altında iki çadır kurdukları ifade edildi. İki çadır söküldükten sonra yapılan aramada bir sinyal kesici (jammer), bir projeksiyon, bir ses cihazı ile örgütsel faaliyetleri finanse etmek amacıyla kullanıldığı değerlendirilen toplam 2 bin 245 TL ve çok sayıda örgütsel içerikli dergi, kitap ile döküman ele geçirildi. Sağlık kontrolü için Mersin Devlet Hastanesi'ne götürülen şüpheliler çeşitli sloganlar atarak direnince güvenlik görevlileri tarafından sürüklendi. Yurt genelinde gerçekleşen diğer gözaltılar ise şöyle: Mardin'in Nusaybin ilçesinde YGD-H'ye yönelik düzenlenen operasyonda 4 gün önce gözaltına alınan 6 kişiden 3'ü sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Batman'da DBP il başkanlığınca önceki gün gerçekleştirilen sözde özerklik açıklamasının ardından, bazı adreslere düzenlenen operasyonda 2 DBP yöneticisi gözaltına alındı. Ağrı'daki sözde özerklik açıklaması ardından DBP ilçe başkanı Muhsin Kula hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Evinde bulunamayan Kula'nın yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Bitlis'in Hizan ilçesinde Valilik tarafından yapılan açıklamada gözaltına alınan Kader Sönmez'in tutuklandığı bildirildi. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki Düzova İlkokulu'nun çevre duvarı ile bazı evlerin duvarlarına PKK lehine sloganlar yazan 2 kişi evlerinde gözaltına alındı. Siirt'te terör örgütüne yönelik yürütülen operasyonda da 10 uzun namlulu silah ele geçirilirken, olaylarla ilgili 1 kişi gözaltına alındı. Samsun'un İlkadım ve Bafra ilçelerinde bazı kişilerin IŞİD üyesi olduğunu belirleyen güvenlik güçleri, yapılan fiziki takibin ardından 2 ilçede 7 ayrı adrese operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. Kilis Valiliği'nden yapılan açıklamada IŞİD üyesi olduğu öğrenilen yabancı uyruklu 2 kişinin yakalandığı açıklandı.
Milliyet

2 Askeri Şehit Eden Pkk'lılar Öldürüldü
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde ölü ele geçirilen teröristlerden birinin, 28 Temmuz'da Şemdinli'de bankamatikten para çektiği sırada Uzman Çavuş Ziya Sarpkaya'yı şehit eden PKK'lı 'Feraşin Baz' kod adlı Azad Yiğit olduğu ortaya çıktı. Adıyaman'ın Kömür beldesinde ölü ele geçirilen teröristlerden birinin de 20 Temmuz'da Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal'ı şehit eden terörist olduğu belirlendi. Mardin'in Nusaybin ilçesinde evlerinin balkonunda oynadığı sırada başına mermi isabet eden 3 yaşındaki İsa Dağ ağır yaralandı. Şemdinli ilçesinde yol kesip kimlik kontrolü yapan PKK'lılara karşı başlatılan operasyon devam ederken çatışmalarda 8 terörist öldürüldü. Şırnak'ın İdil ilçesinde YDGH üyeleri ile çıkan çatışmada, akraba ziyaretinden dönen Cabbar Acar hayatını kaybetti. Şırnak-Cizre arasında Cudi Dağı mevkiindeki tünel inşaatı sahasına gelen bir grup terörist 30 iş makinesini ateşe verdi. Siirt Gökçedağ beldesi girişindeki bir fıstık bahçesinde mutfak tüpüne tuzaklanmış patlayıcı düzeneği ele geçirildi. Şanlıurfa'da maskeli kişiler belediyeye ait halk otobüsüne molotofkokteyli attı. İçinde yolcu bulunmayan otobüste hasar oluştu. Bingöl'de Muş-Elazığ seferini yapan yük trenine bombalı saldırı düzenlendi. Trenin 4 vagonu devrildi. Batman'ın Sason ilçesinde bir GSM şirketine ait baz istasyonuna teröristlerce el yapımı patlayıcı atıldı. Sivas'ın Divriği ilçesinde arama-tarama faaliyetleri sırasında, toprağa gömülü 12 el yapımı patlayıcı bulundu. Mardin'in Artuklu ilçesinde önceki gün toplanan yüzü maskeli bir grup izinsiz gösteri düzenlemek istedi. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu grubun dağılmasının ardından bir süre sonra aynı bölgede el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu Ali Akpınar (19) yaşamını yitirdi. Siirt'te 3 PKK'lı terörist gözaltına alındı, tuzaklanmış 12 kiloluk bomba, 30 kalaşnikof tüfek ele geçirildi. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı önündeki polis kontrol noktasında, çıkan çatışmadan sonra kaçan PKK'lıların bölgeye bomba yüklü araç bıraktığı belirlendi. Bomba imha uzmanları, hafif ticari aracı patlatarak imha etti. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada yasa dışı yollardan Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan, IŞİD militanı olduğu değerlendirilen 21'i yabancı uyruklu 22 kişinin yakalandığı bildirildi. Mardin'in Nusaybin ilçesinde köprüye konulan patlayıcının infilak etmesi sonucu bazı ev ve iş yerlerinde hasar meydana geldi. Kırılan camların isabet ettiği 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.
Milliyet

Geçici Hükümetle Mgk
Milli Güvenlik Kurulu'nun ağustos olağan toplantısının gelecek hafta yapılması planlanıyordu ancak Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre toplantı 2 Eylül tarihine ertelendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MGK öncesinde Meclis'teki partilerden üye belirleyeceği bir seçim hükümeti oluşturursa, 2 Eylül'deki MGK toplantısına da bu seçim hükümetinin bakanlarıyla gidilecek. Bu MGK aynı zamanda yeni komuta kademesinin katılacağı ilk toplantı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olağanüstü bir gelişme olmazsa önümüzdeki hafta içinde seçim hükümeti için Davtuoğlu'nu görevlendirmesi bekleniyor. Anayasa gereği bu hükümette AK Parti'nin 11, CHP'nin 6, MHP ve HDP'nin 3'er koltuğu bulunacaktı. CHP ve MHP üye vermeyecek. İki partinin yerine bağımsız 9 kişi bakan olarak atanacak. Hükümet; AK Parti, bağımsızlar ve HDP'li üç üyeden oluşacak. HDP'ye MGK'ya katılma hakkı bulunan Adalet, İçişleri, Milli Savunma ve Dışişleri bakanlıklarının verilmeyeceğini, 4 başbakan yardımcılığına atama yapılamayacağı konuşuluyor. Seçim hükümeti çalışmalarına başlamadan tezkere tartışması da başladı. Suriye ve Irak tezkerenin süresi 2 Ekim'de dolarken HDP'lilerin hükümete girmeleri halinde bu tezkereyi imzalamama ihtimali nedeniyle hükümet formül arıyor. Formüllerden biri tezkerenin hafta başına kadar Meclis'e gönderilmesi. Diğer formül de yeni bakanların yemininden önce mevcut hükümetçe imzalanacak tezkerenin TBMM'de kabul edilmesi.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 108, 4456-108, 5387                            
ABD Doları 2, 9223-2, 9242/ Euro 3, 2838-3, 2871/İngiliz Sterlini 4, 5821-4, 2355                  

Yeni Türkiye 3.0
Türkiye dün sabaha 1 doların 3 liraya ulaştığı haberiyle uyandı. Asya piyasalarında Türk Lirası'na karşı dolar alım iştahının yüksek ve bu piyasada işlem hacminin düşük olması 3 liranın geçilmesinde etkili olsa da psikolojik sınır aşıldı. Gün sonuna doğru ise kâr satışlarıyla beraber dolar 2.91 liranın altına indi. Serbest piyasada dolar günü 2.9230 liradan tamamladı. İstanbul'u finans merkezi yapacak en önemli araç Borsa İstanbul ise gün içinde yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti. Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı da gün içinde yüzde 2'yi aşarken, diğer gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı yine kimselere bırakmadı. Yabancı yatırımcılar ise Türk Lirası'ndaki değer kaybına karşı pozisyon değiştiriyor. Dün yaşanan kâr satışları da bunun göstergesi. Societe Generale analistleri, doların 3.20 liraya kadar çıkabileceğini öngördü. Ekonomistler Merkez Bankası'nın bu tablo karşısında Ocak 2014'te olduğu gibi sert bir faiz artışı olabileceğini vurguluyor. Kurla beraber enflasyonda artacak. Özel sektörün zaten sıkıntılı olan yatırımları durma noktasına gelecek. Enflasyon tüketimi de etkileyecek. Ve bu yıl ekonomide beklenen yüzde 3 büyüme oranının yakalanması da çok zorlaşacak.
Hürriyet

Devlete Para Cefa
Yılın ilk 7 ayında köprü ve otoyollardan 235 milyon araç geçerken gelir 504 milyon TL'yi buldu. Gelirin 376 milyonu otoyollardan, 128 milyonu ise köprülerden geçen araçlardan geldi. Köprülerden geçen araç sayısı azalırken, otoyol geçişleri arttı. Hem Avrupa'ya çıkış noktası olan hem de son yıllarda dev gayrimenkul projelerinin geçiş güzergahında bulunan Mahmutbey gişelerini kullanan araç sayısındaki tırmanış ise sürüyor. Araç geçişi bakımından Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini geride bıraktığı tahmin edilen Mahmutbey'de, gişe ve gişeye çıkan yollardaki trafik bu hattı kullananları canından bezdirmiş durumda. Karayolları Genel Müdürlüğü ise Mahmutbey'deki gişelerden vazgeçmiyor. Çünkü bu gişeler devlet için adeta altın yumurtlayan tavuk. Gişelerden sonra yapılan konut projeleri bölge nüfusunu her geçen gün arttırıyor. Ancak bölgeye alternatif bir yol ya da metro gibi toplu taşıma bulunmuyor. Böylece gişelerin geliri artarken trafikte bu yolu kullananları canından bezdiriyor. Geliri 2011'de Boğaçiçi Köprüsü'nü geçen Kınalı-Mahmutbey Otoyolu devletin kasasını dolduruyor. Köprü ve otoyol ihalesi sürecinde şartnamede yer alan bilgiye göre 2011 yılında 58.5 milyon aracın geçtiği Kınalı- Mahmutbey Otoyolu'ndan elde edilen gelir 128.7 milyon lira düzeyindeydi. Aynı yıl Boğaziçi Köprüsü'nden elde edilen gelir ise 114.9 milyon liraydı. Bu rakamlar son 4 yılda katlanarak arttı. Karayolları Genel Müdürlüğü gişe bazında resmi rakamları açıklamazken Mahmutbey'den geçen araç sayısının Boğaz Köprüsü'nün yanısıra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü de geçtiği tahmin ediliyor. Bu durum toplu taşımanın her geçen gün arttığı Anadolu-Avrupa yakalarını birbirine bağlayan iki köprüde biraz daha farklı. Köprülerin geliri metrobüs ve Marmaray'la azalıyor. Marmaray, günde ortalama 160 bin yolcu taşırken, metrobüs ile köprüyü geçenlerin sayısının 150 bin olduğu tahmin ediliyor. Bu iki toplu taşıma aracı hem Boğaziçi Köprüsü hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen araç sayısını azalttı. 2011 yılında köprülerin geliri 283 milyon lira iken bu rakam 2014'te 296 milyon liraya çıktı. Artış oranı yüzde 4.5'ta kaldı. Ancak aynı dönemde otoyolların geliri yüzde 21.6 oranında arttı. Mahmutbey gişelerin de etkisiyle devletin otoyol geliri 2011'de 609 milyon iken, 2014'te 741 milyon liraya çıktı.
Hürriyet

Zamda Son Raund
Hükümet ile memur arasında süren 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde düğüm çözülüyor. 5 milyonu aşkın memur ve emekliyi ilgilendiren görüşmeler için taraflar yarın son defa bir araya gelecek. 3 Ağustos'ta başlayan görüşmelerin ilk ayağında memur temsilcileri 8+8 zam talebi ile masaya otururken hükümet tarafı ilk yıl için 4+4, ikinci yıl için de 3+3 ile pazarlık sürecini başlatmıştı. Ancak hükümet ilk görüşmede 4+4'lük zam önerisini 2016 yılı için yüzde 5+4, 2017 için ise 3+3 olarak revize etti. Memur konfederasyonları bu artışı yetersiz bulsa da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in "Teklifimiz son değil, belki yükselebilir" sözleriyle gözler son toplantıya çevrildi. Tarafların anlaşma sağlayamaması durumunda devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek. Kurul, en geç 31 Ağustos'a kadar yapılacak zam oranını belirlemiş olacak. Şimdiye kadar 5 oturum yapılan görüşmelerde, zam teklifinin yanı sıra emekliye promosyon, eş ve çocuk yardımı, sosyal teşvik paketi gibi sosyal haklar konusundaki talepler masaya yatırıldı. Emekli kamu görevlilerine maaş aldıkları banka tarafından promosyon ödenmesini sağlamak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bankalara protokol imzalanması teklif edildi. Çalışmayan memur eşi içinde ödenen eş yardımı tutarının 275 TL'ye çıkarılması, hem çalışan hem emekli için çocuk başı 75 TL 'çocuk yardımı' istendi.
Türkiye

Alman Panzeri Bmw Yatırıma Geliyor!
Bavyeralı üretici BMW'nin, Türkiye'de bir tesis yatırımı için kolları sıvadığı ve bunun için Sakarya bölgesinde incelemelerde bulunduğu bildiriliyor. Alman otomotiv devinin, öncelikle bir lojistik tesisi kurmayı hedeflediği, ilerleyen yıllarda da üretim tesisi kurmayı planladığı gelen bilgiler arasında. Konuya yakın kaynakların anlattıklarına göre Alman üretici, Türkiye'ye yatırım konusunda araştırmalar yürütmeye başladı. Bu çerçevede BMW'den heyetlerin, Sakarya çevresinde incelemeler yaptığını ve üç kez ardı ardına Türkiye'ye geldiğini belirten kaynaklar, fizibilite çalışmaları için bazı danışman şirketlerle anlaştığını da ifade etti. Sakarya ve civarında uygun arazileri gezdiği belirtilen BMW yetkililerinin, özellikle 650 dönümlük bir arazinin satın alınması konusunda ciddi müzakereler yürüttüğü bildiriliyor. BMW'nin bu araziyi, öncelikle bir lojistik tesisi kurmak amacıyla düşündüğü, ancak uzun vadeli planının, bir montaj tesisine yönelik olduğu da, gelen bilgiler arasında yer alıyor. BMW'nin Sakarya civarında incelemeler başlattığı hatta arsa pazarlıklarına başladığı yönündeki bilgilerin, bir süredir yan sanayi çevrelerinde de dolaştığı kaydedilirken, konunun, TAYSAD (Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği) öncülüğünde, yaklaşık bir ay önce Almanya'da yapılan toplantılarda da gündeme geldiği ortaya çıktı. Nitekim TAYSAD yetkilileri, konuya ilişkin sorularımız üzerine, böyle bir girişimi kendilerinin de duyduklarını, hatta BMW yetkilileriyle görüşmede bunun gündeme de geldiğini, ancak firma temsilcilerinin herhangi bir yanıt vermek istemediklerini ifade ettiler. Türkiye'ye yönelik muhtemel BMW yatırımı, 2011 yılında da gündeme gelmişti. BMW'nin yıllık hissedarlar toplantısında konuşan CEO Norbert Reithofer, Rusya, Hindistan, Güney Kore veya Türkiye'de bir üretim tesisi kurma konusunu ciddi şekilde düşündüklerini, bu ülkelerde potansiyelin yüksek olduğunu, şirketin de premium sınıfta daha ileri gitme niyeti olduğunu ifade etmişti. BMW, 2009'da Rusya'da Kaliningrad tesisini hizmete açmıştı. BMW'nin son dönemlerdeki en ses getiren yatırımı ise Meksika'da 1 milyar dolara kuracağını açıkladığı tesisti. 2007 yılında da, Kanadalı Magna'nın MINI ve BMW modellerinin üretimi için Türkiye'de tesis kurmayı düşündüğü konuşulmuştu.
Milliyet

Amerika'ya İhracat Çıtası 1.5 Milyar Dolara Yükseldi
Las Vegas'ta düzenlenen ABD'nin en büyük hazırgiyim fuarı Magic Show'a katılan Türk firmaları, ihracat hedeflerini yükseltti. Fuara Türkiye'den 15'i İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) çatısı altında 24 firma katılırken İHKİB AB, ABD ve Uzakdoğu Fuarlar ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Özkan Karaca, dünyanın en büyük hazırgiyim ithalatçısının ABD olduğunu, ancak Türkiye'nin pazardan hak ettiği payı alamadığının altını çizdi. ABD'nin 100 milyar dolarlık hazırgiyim ithalatının 39 milyar dolarını Çin'den yaptığını anlatan Karaca, şu değerlendirmeyi yaptı: "Çin maliyet avantajını giderek kaybediyor. ABD ise Çin'e alternatif arıyor. Çinli ve Türk ihracatçılar ABD pazarına sattıkları ürünlerde aynı gümrük oranlarını ödüyorlar. Doların değer kazanmasıyla hem maliyet hem de kâr avantajı yakaladık. Fırsatı iyi değerlendirmek için ABD'ye odaklanmamız gerekiyordu. ABD'li alıcılar ihracatçı firmalarımıza büyük ilgi gösterdiler. Las Vegas'ta şansımız döndü. Bu ilgiyi ve potansiyelimizi iyi değerlendirerek ABD hazır giyim pazarında halen binde 5'in bile altında olan payımızı yüzde 1.5'e yükselteceğiz. Daha açık bir ifadeyle 100 milyar dolarlık ABD hazırgiyim pazarında 465 milyon dolar olan payımızı 2-3 yıl içinde 1.5 milyar dolara çıkaracağız."
Vatan

Kafalarına Göre Eft Ücreti Alamayacaklar
Bankaların ücret ve komisyon olarak aldığı işlem sayısını geçen yıl 60'tan 20'ye indiren BDDK, bu defa Elektronik Fon Transferi (EFT) ücretlerinden alınan yüksek komisyon ücretleri için harekete geçti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, herkesin kendi kafasına göre ücret alamayacağını ifade ederek, "EFT ücretleri gündemimizde. Türkiye Bankalar Birliği ile onu çalışıyoruz. EFT ücretlerinden ne alınıyor, maliyeti ne, niye böyle alınıyor çalışma içindeyiz" dedi. Hizmet gelirlerinde bankaların ve tüketicilerin hakkaniyet ölçüsünde doğru bir yerde buluşmasını beklediklerini dile getiren Akben, "Bankalarımız ticari müesseselerdir, para kazanmaları ve yaptıkları hizmetlerin karşılığını almaları gerekiyor fakat bunların fahiş tutarlarda olmasını istemiyoruz" dedi. Akben, ilk 6 ayda birçok bankaya, tüketici şikayetlerinden, kurallara uymamaktan dolayı 3 milyar liranın üzerinde para cezası verdiklerini bildirdi.
Vatan

Kurban Bayramı'ndan Sonra Et Fiyatları Yüzde 30 Düşecek
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nihat Çelik, et fiyatlarında yaşanacak olan artışların Kurban Bayramı'ndan sonra yüzde 30 civarında iniş trendine geçeceğini öne sürdü. Kurban Bayramı yaklaşırken tüketicilerin telaşa kapılmaması gerektiğini ve stokların yeterli olduğunu vurgulayan Nihat Çelik "Hem büyükbaşta hem de küçükbaşta sıkıntı yok" dedi. "Satılacak kurbanların fiyatları geçen seneyle hemen hemen aynı" diyen Çelik, et fiyatlarında yaşanacak olan artışların Kurban Bayramı'ndan sonra iniş trendine geçeceğini söyledi. Çelik "Hemen her yıl yaklaşık olarak 1 milyon civarında büyükbaş ve 3 milyon civarında küçükbaş hayvan kesiliyor. Şu anda bizim 4 milyon üzerinde kurbanlık için hazır bekleyen küçükbaş hayvanlarımız stokta beklemektedir. Büyükbaşta da bir sıkıntı yoktur. O yüzden kimse telaşa kapılmasın. Bizim açığımız söz konusu değil, yeterli hayvanımız var. Stoklarımız yeterli" diye konuştu. Sektörde geriye dönme ya da yerinde sayma gibi bir yanlış algının oluşturulduğunu kaydeden Çelik "Son beş yıldır dolarda yüzde 70 artış söz konusu oldu. Bunun yanında et fiyatlarına yansıyan fark yüzde 37 civarındadır. Bu dolara endeksli bir sektör değildir ancak sonuç itibariyle bu işin arkasındaki baronlar bu hamleleri yaparak sayın bakanımıza ve hükümetimize bir kumpas çabası içindeler. Bu anlamda zannedildiği kadar sıkıntı söz konusu değil" diye konuştu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yapmış olduğu destekler ve yürütmekte olduğu projelerle birlikte özellikle küçükbaş hayvancılıkta gelişme kaydedildiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu: "Kurbanlık için stoklarda hayvan sayımızın yeterli olmasıyla beraber son dört yılda küçükbaş hayvancılıkta sayımız 15 milyondan 44 milyona yükselmiş olup Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yapmış olduğu destekler ve yürütmekte olduğu projeler sayesinde sadece küçükbaş hayvan sayısını artırmakla yetinmeyip aynı zamanda kalite ve verimlilikte de artış sağlanmıştır."
Star

DÜNYA

Kuzey Irak'ta Başkanlık Krizi
Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne karşı savaş yürüten, ciddi ekonomik problemlerle boğuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), başkanlık krizi yaşıyor. Kürdistan Demokrat Partisi'nin(KDP)kurucusu Molla Mustafa Barzani'nin oğlu Mesut Barzani'nin 10 yıllık başkanlık görevi süresi dün itibariyle sona erdi. Barzani, 2005 yılında parlamento tarafından, 2009'da ise halk oyuyla IKBY Başkanı seçilmişti. Barzani'nin 2013 yılında görev süresi dolmuş ancak IKBY Parlamentosu, Barzani'nin görev süresini 20 Ağustos 2015'e kadar uzatmıştı. Dün bu süre de doldu ve yasalara göre, Barzani iki dönemden fazla başkan olarak görev yapamıyor. Parlamento şimdi ikinci kez Barzani'nin görev süresini uzatmaya hazırlanıyor. Ancak bu konudaki partiler arasındaki anlaşmazlık, günlerdir yapılan görüşmelere rağmen de dün çözülemedi. Önceki gün IKBY Parlamentosu'nda Celal Talabi'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi (Değişim Bloku) ve İslami Toplum Partisi(Komel) çağrısıyla "başkanlık krizini" görüşmek üzere olağanüstü oturum gerçekleşecekti. Muhalefet partileri oturum için gerekli 56 sayısına ulaşarak, ortak hazırladıkları "başkanlık yasa tasarısını" meclisten geçirmeyi planlıyordu. Böylece Barzani'nin yetkilerinin kısıtlanması ve başkanlık seçiminin parlamento tarafından yapılması öngörülüyordu. Barzani'nin liderliğini yaptığı KDP partisi, Barzani'nin görev süresinin ikinci kez uzatılmasında ısrar edip yasa tasarısına karşı çıkarak parlamento oturumunda yer almadı. Türkmen partiler ile Hristiyan azınlık parti ve gruplarının yanı sıra Yekgirtu'dan 5 milletvekili de Barzani'ye destek için oturuma katılmadı. Goran'dan 24, KYB'den 18, Komel İslam'dan 6 ve Yekgirtu'dan 5 milletvekilinin katıldığı oturum, gerekli olan 56 sayısına ulaşılamadığı için ertelendi. Dün de 5 büyük parti KDP, KYB, Goran Hareketi, İslami Birlik Partisi ve İslami Toplum Partisi (Komel) "başkanlık krizi"ni görüşmek üzere yeniden toplandı. Görüşmede Mesut Barzani'nin durumu ve başkanlık seçimlerinin nasıl yapılacağı ele alındı ancak sonuç çıkmadı. KDP'nin başkanlık konusunda ikili anlaşmalar yapmayacağı, KDP'nin "milli mutabakat" önerdiği haberleri geldi. Parlamento Pazar günü yeniden toplanacak. Bölgenin en büyük partilerinden Goran Hareketi, Barzani'nin görev süresinin dün itibariyle sona erdiğini ve Başkanlığa Parlamento Başkanı Yusuf Muhammet'in vekalet etmesi gerektiğini savunuyor. Goran Hareketi'nden Barzo Majid, "Bölge yasal bir boşluk yaşıyor. Eğer siyasi partiler bir çözüm üzerinde anlaşamazlarsa meclis başkanı, seçimler yapılana kadar iki ay boyunca IKYB başkanlığı görevini devralmalı" diye konuştu. Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden Saadi Ahmed Bira ise "Bugün(dün) Kürt partileri arasında bir görüşme var. Şuan için anlaşmaya varıp varmayacağımızı bilmiyoruz" dedi. KDP ise, Adalet Bakanlığı Komisyonu'nun geçtiğimiz günlerde aldığı karara dayanarak yeni başkan seçilene kadar Barzani'nin görevinde kalacağını ifade ediyor.
Hürriyet

Çipras İstifa Etti
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, dün akşam ulusa sesleniş konuşması yaptı ve Başbakanlık'tan istifa ettiğini açıkladı. Yunan Başbakan, istifa kararını yakın arkadaşlarıyla 5 saat süren toplantının ardından aldı. AB ile imzaladığı 86 milyar Euro'luk 3'üncü kurtarma anlaşmasının yürürlüğe girmesini bekleyen Çipras, ilk 23 milyar Euro'luk kredi diliminin serbest bırakıldığı haberini alınca kameraların karşısına geçti. Çipras, "Bugüne kadarki icraatımızı halkın takdirine sunuyorum. İyi mi ettik kötü mü? Buna halk karar verecek" diyerek kendisinin ve hükümetinin istifasını açıkladı. Yunan Başbakan Çipras, halka konuşmasında Nazım Hikmet şiirinden de alıntı yaptı. Çipras, Nazım Hikmet'in "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" dizelerini tekrarladı. 7 aydır Başbakan olan Çipras, lideri olduğu Radikal Sol Koalisyon SYRIZA içinde AB kurtarma paketine gösterilen tepki nedeniyle istifa kararı aldı. Seçimlerin bir ay sonra 20 Eylül'de yapılması bekleniyor.
Hürriyet

Ezidileri Kurtaran Yahudi Schındler
Irak'ta IŞİD'in ele geçirdiği bölgelerde esir aldığı binlerce Ezidi kız ve kadının trajedisine karşı farklı çözüm yolları deneniyor. Montreal'de yaşayan Yahudi kökenli Kanadalı işadamı Steve Maman, cihatçı örgütün seks kölesi olarak kullandığı kız çocuklarını ve kadınlarını kurtarmak için internette bir kampanya başlattı. "Irak'ın Hıristiyan ve Ezidi Çocuklarının Kurtuluşu" (CYCI) adlı proje kapsamında, bağışlarla 395 bin dolar toplandı. Bugüne kadar, IŞİD'in elinden her biri için yaklaşık 2 bin ila 3 bin dolar fidye parası verilerek 128 Ezidi kız çocuğu ve kadın kurtarıldı. Radio Free Europe'a konuşan Maman, ilhamı İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudileri soykırımdan kurtarmak için servetini harcayan Alman işadamı Oscar Schindler'den aldığını söyledi. Maman, "Biz Yahudiler olarak 'Bir daha asla' derken tam anlamıyla deriz. Eğer Schindler Yahudiler için bunu yaptıysa biz arkamıza yaslanıp seyredemeyiz" dedi. Geçen sene Montreal'deki Yahudi cemaati içerisinde para toplamaya başlayan Maman'a gönüllüler yardım ediyor. Emekli Amerikalı asker Amy L. Beam, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde mülteci kamplarındaki Ezidi ailelerle konuşup kayıp kızların listesini hazırlıyor. Bu listelerden yola çıkılarak aracılar yoluyla fidye ödemek için IŞİD'le temas kuruluyor. CYCI için çalışan gönüllülerden Amran, kampanyanın amacını tamamlaması için 9 ila 10 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu söylüyor. CYCI'nin verilerine göre IŞİD'in elinde, çoğunlukla seks kölesi olarak eziyet edilen en az 2 bin 700 çocuk ve kadın bulunuyor. Kürt Bölgesel Yönetimi, Ezidi ailelere fidye ödemeleri için yardım etse de verilen maddi miktar yetmiyor. IŞİD işgali öncesinde tarım ve hayvancılıkla geçinen Iraklı Ezidilerin de ciddi bir maddi gücü yok.
Milliyet

İngiltere Tahran Elçiliğini Pazar Günü Yeniden Açıyor
İngiltere, dört yıl önce kapanan Tahran Büyükelçiliği'ni pazar günü yeniden açacak. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İran'ın Batı'yla varılan uzlaşma sonunda nükleer anlaşmayı imzalaması üzerine büyükelçiliğin yeniden açılmasını umduklarını söylemişti. Hammond, bu haftasonu beraberinde iş dünyasından isimler ve yatırımcıların da bulunduğu bir grup heyetle Tahran'da olacak. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan konuşan İranlı bir yetkili, elçiliğin pazar günü açılacağını söyledi. Hammond'a eşlik edecek şirketler arasında petrol şirketi Shell de yer alıyor. Dışişleri Bakanı, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve dini lider Ali Hamaney'in üst düzey danışmanı Ali Ekber Velayati ile bir araya gelecek. Büyükelçilik, 2011 yılında bir grup protestocunun binaya düzenlediği baskının ardından kapatılmıştı.
Milliyet

Evet Dediği Yasa Başını Yakabilir!
ABD'de 2016'da gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı olmak için kampanya yürüten eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, bakanlığı döneminde resmi yazışmalarda kişisel elektronik postasını kullanmasıyla ilgili soruşturma sürüyor. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen soruşturmada Clinton suçlu bulunursa, 2001'de Senato Üyesi olduğu dönemde 'evet' oyu verdiği bir yasa nedeniyle 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya kalacak. 'Sarbanes-Oxley' adıyla anılan yasa, federal soruşturma kapsamında olan resmi kayıtları bilerek ve isteyerek değiştiren ya da yok eden kişilerin hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor. Clinton, geçen hafta avukatı tarafından FBI yetkililerine teslim edilen, dışişleri bakanlığı dönemine ait elektronik posta kayıtlarından 30 bin tanesinin yardımcıları tarafından silindiğini kabul etmişti. Clinton'ın siber saldırılara açık bir email adresi üzerinden 'çok gizli' bilgileri paylaştığı ve bu şekilde ulusal güvenliği tehlikeye attığı iddia ediliyor. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı da, Clinton'ın bakanlığı döneminde yardımcılığını yürüten Huma Abedin ve Cheryl Mills'e ait Blackberry marka cep telefonlarının imha edildiğini kabul etti. Clinton'ın 2008 tarihinde elektronik yazışmaları için kullandığı özel sunucunun 2013'te Denver merkezli 'Platte River Networks' adlı IT firmasına aktarıldığı ortaya çıkmıştı.
Vatan

İsrail'in 'Casus' Yunusu
Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas örgütü, İsrail'in Akdeniz'de 'casusluk' faaliyetlerinde kullandığı söylenen bir yunus yakaladıklarını duyurdu. Yerel basında çıkan haberlerde Hamas komandolarının, birkaç hafta önce Gazze açıklarında üzerinde kamera ile mermi ve oklar bulunan bir yunus yakalandığı belirtildi. Hamas yöneticileri, İsrail'in 'casus' yunus aracılığıyla örgütün deniz komandolarına verdiği eğitim hakkında bilgi topladığını düşünüyor. Öte yandan İran basını, ele geçirilen yunusun ileri teknoloji ürünü bir 'robot' olduğunu iddia etti. Mısır, Sudan gibi bölge ülkeleri son yıllarda İsrail'in casusluk yapmakta kullandığı hayvanlar ele geçirdiklerini öne sürmüştü. Son olarak Mısırlı yetkililer, 2 yıl önce Şarm el Şeyh'te turistlere saldıran köpekbalıklarını İsrail'in eğittiğini iddia etmişti.
Vatan

Yemen'de Büyük Felaket Alarmı
Birleşmiş Milletler, Yemen'de devam eden iç savaş ve ülkenin limanlarına uygulanan abluka nedeniyle milyonlarca sivilin en temel gıdalara dahi erişemez hale geldiğini belirtti. BM Dünya Gıda Programı Başkanı Ertharin Cousin ülkenin büyük limanlarında devam eden yoğun çatışmalar nedeniyle insani yardımları Yemenlilere ulaştıramadıklarını belirtti. 13 milyon Yemenli çok acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Cousin, "Eğer Yemen halkının acilen ihtiyaç duyduğu yardımları ulaştıramazsak, eğer ticaretin güvenliğini sağlayamazsak ve eğer ülkeye gönderilen yardımlar acilen artırılmazsa korkarım Yemen'de büyük bir felakete tanık olabiliriz" dedi. Yemen'de devam eden iç savaş nedeniyle günde ortalama sekiz çocuğun yaşamını yitirdiği veya sakat kaldığı bildirildi. BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) yayımladığı rapora göre, Yemen'de son 4 ay içerisinde artan gerilim nedeniyle yaklaşık 400 çocuk öldürüldü, 600 çocuk ise sakatlandı.
Star

POLİTİKA

1920 Şuuruyla Buluşalım
Başbakan Ahmet Davutoğlu, pazartesi günü dolacak 45 günlük hükümet kurma süresinden önce CHP ve MHP'ye iki çağrıda bulundu. İlk çağrısını, "İstedikleri mekanda, istedikleri süreyle, istedikleri gündemle oturmaya hazırım. Seçim hükümeti kuralım. Cumhurbaşkanımızın kararıyla değil seçime milletvekillerinin oylarıyla gidelim" sözleriyle yaptı. İkinci çağrısını seçim hükümetinin kurulamama ve Cumhurbaşkanının karar vermesi ihtimali üzerine yapan Davutoğlu, "Hiçbir bahane göstermeden hiçbir gerekçe ile birinin diğeri dışlamasına izin vermeden bütün partilerin bu hükümette yer alması çağrısında bulunuyorum. Madem ki böyle bir karar alınmak zorunda kaldı, bütün Meclis'i temsil eden bir tabloyla hükümet kuralım diyorum" dedi. Davutoğlu, partisinin MYK toplantısı sonrasında özetle şunları söyledi: "Gelin TBMM içinden bir hükümeti erken seçim kararını da TBMM içinde alarak biz vazifemizi yapalım. Seçime giderken milletimize biz sizden aldığımız emaneti tekrar size getiriyoruz derken bu emaneti alan milletvekillerinin oylarıyla kararıyla gidelim. Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'na bir çağrıda bulunuyorum. En kısa zamanda nerede ve hangi şartlarda isterlerse bir araya gelmeye hazırım. Üçlü olarak oturmaya, erken seçim için gerekli olan zemini yasal ve anayasal reform zeminini konuşmaya, hangi düşünceleri varsa bunları ele almaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Cuma sonrasında nerede istiyorlarsa buluşalım. İsterlerse Hacı Bayram'da bir yere gideriz. İlk Meclis'te buluşalım. 1920 23 Nisan bilinciyle, şuuruyla buluşalım ve Meclis bunu çözer diyelim. Oturalım konuşalım. Şehit cenazemizde Ankara'da yüreği dağlayan sahneler yaşanırken, bir ses arkadan 'Sayın Başbakanım bir araya gelin ve konuşun' dedi. Ben hazırım."
Hürriyet


Görevi Almadı Ama Nabızları Yokladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Davutoğlu'nun hükümet kurma görevini anayasal sınır olan 45 günün 40. gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iade etmesinin ardından, CHP'nin nasıl bir yol haritası izleyeceği de netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümeti kurma görevi bekleyen ancak önceki gün Erdoğan'ın sert açıklamalarıyla bunun mümkün olmadığını değerlendiren CHP, gayri resmi biçimde MHP ve HDP temsilcileriyle temasa geçti. Alınan bilgilere göre bu temaslarda, MHP ve HDP kurmaylarına, "CHP-MHP hükümetine nasıl bakarsınız?" ve "CHP'nin azınlık hükümetini destekler misiniz" soruları yöneltiliyor. Bu ikili gayrıresmi temaslardan alınan izlenimler de parti yetkililerine aktarılıyor. Alınan bilgilere göre HDP kurmayları, CHP'li bir azınlık hükümetine destek vereceğini açıkça iletti. Ancak MHP kanadından olumlu bir sinyal gelmedi. Ancak parti kulislerinde olumlu sinyaller gelmemesinin, hükümetin kurulamayacağı anlamına gelmediğini, iki parti lideri arasında yapılacak görüşmede MHP'nin ikna edilebileceği değerlendiriliyor. Bu doğrultuda 45 günlük yasal süre dolana kadar CHP kurmaylarının hükümetin kurulması görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmesi konusundaki baskısını sürdürmesi bekleniyor. CHP'liler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "CHP azınlık hükümeti ile seçime gidilmesi tercih edilebilir" yönünde kamuoyuna yapılacak bir beyan ile Erdoğan'ın sıkıştırılabileceğini ve görevin Kılıçdaroğlu'na verilmesinin zorunlu olacağına işaret ediyor. CHP yönetimi, Kılıçdaroğlu başkanlığında bir azınlık hükümetinin muhalefet partilerinden Nisan 2016'da ülkeyi seçime götürecek kadar görevde kalabilecek desteği alabileceğini düşünüyor. 56. Hükümet'i kurmakla görevlendirilen Bülent Ecevit, Ocak 1999'da kurduğu azınlık hükümetiyle ülkeyi 18 Nisan 1999 seçimlerine götürmüştü. Kılıçdaroğlu'nun modelinin de aynı nitelikte olduğu ifade ediliyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'nda Başbakan Davutoğlu'nun 'hükümet kuralım' çağrısına şu yanıtı verdi: "Sayın Davutoğlu görevi iade etti. Dolayısıyla, teamüllere uygun olan neyse onun gereğinin yapılması lazım. Yani henüz daha hükümet kurma süreci bitmiş değil. Sayın Cumhurbaşkanı bu süreci tıkıyor. Sayın Davutoğlu'na düşen de, Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrı yapıp bu süreci tıkamaması yönündeki talebi dile getirmesidir."
Milliyet

'Siyasetin Doğasına Aykırı'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kararı almasının ardından kurulması gereken seçim hükümetinde CHP ve MHP yer almayacağını açıklarken, HDP üye vereceğini açıklamıştı. Ancak HDP'lilere MGK'ya katılacak bakanlıklardan verilmeyeceği yönündeki haberler ve Başbakan Davutoğlu'nun 'seçim hükümeti için görev alırsa bakan olacak HDP'li ve bağımsız isimleri Anayasa'ya göre kendisinin belirleyeceği' şeklindeki açıklamasına HDP'den tepki geldi. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, seçim hükümeti kurmak için görevlendirilen kişilerin tüm isimleri belirleme gibi bir dayatmadan uzak durması gerektiğini savundu. Bilgen, şunları söyledi: "Usulüne uygun davranılması konusunda ısrar edeceğiz. CHP ve MHP, zaten seçim hükümetine katılmayacağını söyledi. HDP'nin de dahil edilmediği bir formül arayışının olduğunu görüyoruz. Bu formül, bir fiili durum, bir emrivaki olarak dayatılırsa bu durumda zaten bizim isim önerme imkanımız, ihtimalimiz ortadan kalkıyor. Seçim hükümetinde bir partinin diğer bir partinin iç işleyişine karar verip kimin bakan olacağına kadar inisiyatif kullanması, siyasetin doğasına aykırı. " Bu arada Habertürk'e konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise "Bakanlık pazarlığı yapmayız. Meclis Başkanı, parti gruplarıyla konuşmalı ve sandalye oranlarında düşen bakanlık sayısını bildirmeli. Bizim için şu bakanlık veya bu bakanlık olması önemli değil. Anayasa'nın hükmü açık, isimleri bildiririz. Bu konuda tartışmayız" dedi.
Vatan

SPOR

Dünyanın gözlerini çevireceği IAAF Dünya Atletizm Şampiyonası, yarın Pekin'de başlıyor. 30 Ağustos'ta kadar sürecek atletizm şölenine 2008 Olimpiyatları'nın açılış ve kapanışının yapıldığı Kuş Kafesi ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin 12 sporcu ile katılacağı şampiyonada gözler yine 100 metre erkekler finalinde olacak. Dünyanın en hızlı adamı Usain Bolt, bu yıla damga vuran, sezonun iyi derecesine 9.74'le sahip Justin Gatlin'le kapışacak. Pazar saat 16.15'te dünya yaklaşık 10 saniyeliğine duracak. SON yıllarda sakatlıklardan dolayı beklenilen dereceleri koşamayan Bolt, bu sezon da Paris ve Lozan'daki Diamond League ayaklarından çekilmişti. Buna karşın rekortmen Jamaikalı'nın koçu Glen Mills, şampiyonluktan emin. Jamaika Takımı kampına geç katılan ve kendi çalışmalarını sürdüren Bolt için son 2 sezonun çok zor geçtiğini dile getiren Mills "Belki istediği şekilde hazırlık yapamadı ama o şampiyon. Ve mükemmellikten başka bir şey bilmez" dedi. Kariyeri iki kez doping cezaları nedeniyle kesintiye uğrayan Justin Gatlin ise tam anlamıyla itim üstünde. Atletizm otoritelerinin geçmişi nedeniyle hep şüpheyle yaklaştığı 33 yaşındaki ABD'li, son 8 yıldır büyük şampiyonların hiçbirinde 100 metrede geçilmeyen Bolt'u devireceğini düşünüyor. Bolt, bu sezon 200 metrenin de en iyi zamanını koşan Gatlin'le 27 Ağustos'ta 200 metre finalinde yine kapışacak.
Hürriyet

Fenerbahçe'de çok güçlü bir kadro var Ancak bu güçlü kadrodan sahaya yansıyan güçlü bir takım henüz yok Denilebilir ki, daha dün bir, bugün iki Öyle de, Fenerbahçe üçü Avrupa maçı, bugüne kadar 10 maç oynadı Artık bir oyun anlayışının, bir futbol felsefesinin gelişmeye başlaması gerekmez mi? Fenerbahçe'nin ne oynamaya çalıştığı henüz belli değil Bu bakımdan son dakikada gelen Van Persie golü, bir golden çok daha fazla anlam taşıyor Düşünün elinizde Nani var, Van Persie var, Sow var, Fernandao var, Diego var, var da var Ama bu gol olmasa üç Avrupa maçını "sıfır" golle tamamlayacaksınız Bu gol, onun için bir golden daha fazlası Bu gol Van Persie'ye moral vermek, O'nu daha çabuk hazır hale getirmek için, gerçekten bir golden daha fazlası. En önemlisi, tur için bir golden daha fazlası Ama şu unutulmasın Biz galibiyet gelince eksiklerimizi çabuk unutuyoruz. Unutmak bir yana, iyi de gaz veriyoruz Kabul edelim ki, Fenerbahçe henüz güçlü kadrodan güçlü bir takım yaratabilmiş değil Nani, geçen yılın "paslanmışlığını" üstünden atıp, içindeki futbol cevherini henüz ortaya çıkarmış değil Sow'un vücudu, duygusu, aklı sanki maçta değil Sahada mücadele etmek yerine, podyumda yürür gibi bir hali var Narin, kırılgan Meireles'e bakıyorum, sanki Portekizli torpili Topal'ı kesmiş gibi düşünüyorum Sahi, ne oldu da Mehmet Topal her maç yedek kalacak kadar gözden düştü Bu işte sanki bir yanlış var Nani, Van Persie, hepsi tamam, ama şu görüntüsü ile en yararlı transfer kim derseniz, hiç düşünmeden "Şener" derim Caner'e şaşırdım Sarı kartı varken 39. dakikada ateşle oynadı Hakem penaltıyı verse, Caner'i atsa kim ne diyebilirdi Aynı şeyi Van Persie golü için de söyleyebiliriz Hakem "faul" dese, biz de en fazla "hadi be" derdik Tur için önemli, moral için önemli, Van Persie için önemli bir galibiyet Ama unutulmasın Galibiyet eksiklerin ve yanlışların üstünü örtmemeli Kazanırken, yanlışlarını göreceksin
Milliyet

Kadrosuna 3 oyuncu daha katma planları yapan Galatasaray'da adaylar ortaya çıktı. Aslan'ın forvet için Rennes'de forma giyen Ola Toivonen'i, sağ beke Napolili Juan Camilo Zuniga'yı, kaleye de Predrag Rajkoviç'i düşündüğü öğrenildi. Üç oyuncunun da menajerleri ve kulüpleriyle temasa geçilirken, transfer şartları masaya yatırıldı. Rennes'in 29 yaşındaki İsveçli oyuncusu Toivonen kısa süre önce Trabzonspor'un da gündemine gelmişti. Fransız kulübü ile 2017'ye kadar sözleşmesi bulunan 1.89 boyundaki deneyimli futbolcu, takımından ayrılmak istediğini açıklamıştı. PAOK ile de görüşen Toivonen'in 4 milyon euroluk bonservisi Yunan ekibince fazla bulundu. Sarı-Kırmızılılar ise bu parayı verebileceklerini bildirdi. Cim-Bom, geçen sezon 30 maçta 7 gol atan tecrübeli futbolcu ile yaptığı ilk görüşmede olumlu yanıt alırken, önce Rennes ile anlaşmanın yollarını arıyor. Sağ bek adayı Napolili Juan Camilo Zuniga da 29 yaşında. Solda da görev yapan Kolombiyalı oyuncu, 162 maçta 3 gol ve 19 asisti bulunan Zuniga, diz sakatlığı nedeniyle geçen yıl sadece 7 maç oynadı. Kalede Muslera'nın yedeği olarak düşünülen 19 yaşındaki Rajkoviç'in menajeri Zoran Stojadinovic, Alman ve İngilizler'den de teklif aldıklarını açıkladı. Sırp basını Kızılyıldız'ın Rajkovic'i Aslan'a 3 milyon euroya vermeye hazır olduğunu yazdı..
Star

Beşiktaş'ta orta saha transferinde sona yaklaşıldı, Liverpool'lu Lucas Leiva geliyor. Siyah-Beyazlı yönetici Erdal Torunoğulları'nın görüşmeler yaptığı İngiliz kulübü, son pazarlıklarda Sambacı için 10 milyon euro bonservis bedeli talep etti. Beşiktaş yönetimi ise bonservisin yüksek olması nedeniyle satın almaktan vazgeçti. Torunoğulları, Liverpool'lu yöneticilere kiralama teklifinde bulundu. Beşiktaş, sezon sonuna kadar kiralamak istediği 28 yaşındaki orta saha oyuncusu için 3 milyon euro önerdi. Liverpool'da forma giymesi mümkün gözükmeyen Lucas, Beşiktaş'ın kiralama teklifini kabul etti. Veli Kavlak ve Tolgay Arslan'ın sakatlığıyla sarsılan Beşiktaş'ta ilk 11'de oynamasına kesin gözüyle bakılan Sambacı'nın birkaç gün içinde Siyah-Beyazlı kulüp tarafından resmen açıklanması bekleniyor.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme