.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Ağustos 2015 Perşembe

27.08.2015 Genel Gündem

GÜNDEM

Niye Bana Bu Kadar Sevdalı Anlamadım 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik eleştirilerine "Ya seçime ben girmeyeceğim ki. Benimle alıp veremediğiniz nedir. Yatıyor kalkıyor Erdoğan da Erdoğan. Başka bir şey duydunuz mu konuşmada. Niye acaba bana bu kadar sevdalı anlayamadım. Delikanlıca hükümette yer alıp, ülke ve millet için hazırladığı projeleri hayata geçirme şansını reddedenlerin ülkeye söyleyecek sözü yoktur" diye yanıt verdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Erdoğan özetle şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı olarak en başından itibaren Türkiye'nin hükümete kavuşmasıyla ilgili samimi düşüncelerimi ifade ettim. Anayasada belirtilen süreci harfiyen işleterek bu konuda teşvik edici ve kolaylaştıran bir tutum içinde oldum. Beştepe'nin adresini bilmeyenlere ben hangi görevlendirmeyi yapacaktım. Bu makama her türlü hakareti yapanlar onlara hangi görevi verecektik? Koalisyon hükümetine yanaşmayanlara neyin görevini verecektik? Bizim kaybedecek zamanımız yok. Önümüzdeki günlerde Başbakan yeni Bakanlar Kurulu listesini onayımıza sunacak. 'Milletimizin iradesini tanımayanlar' gibi yakıştırma yapanlar var. Bana o yakıştırmayı yapanlar önce aynaya baksınlar. Ben bu makama milletin iradesi ile geldim. Ana muhalefetin başındaki ne diyor; 'Milletin iradesini bırakın, parlamentoda cumhurbaşkanını seçelim.' Yeni önerileri bu. Kendilerine göre yorumlar yapıyorlar. Bu süreçle ilgili şahsıma yöneltilen eleştirilerin hiçbiri de doğruyu yansıtmıyor.
Hürriyet


Çatışma: 5 PKK'lı Ölü 
Şırnak'ın merkezindeki Çakırsöğüt 1. Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'na sızmak isteyen bir grup PKK'lının etkisiz hale getirilmesi için operasyon başlatıldı. Bölgeye helikopterlerle indirilen komandolarla teröristler arasında çatışma çıktı. 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan Atak ve Kobra tipi helikopterler de teröristlerin bulunduğu alanları yoğun ateş altına aldı. Operasyonda 1'i kadın 3 PKK'lı öldürüldü. Uludere ilçesi Gülyazı köyünün Irak sınırındaki Karaçalı Üs Bölgesi'ne yapılan yolun güvenliğini sağlayan askerlere de Irak tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Askerlerin karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Operasyona Kobra helikopterler de katıldı, 2 terörist öldürüldü. Tunceli bölgesindeki PKK barınaklarına cumartesi günü hava operasyonları düzenlendi. Sabaha karşı 03.00-04.30 saatleri arasındaki hava harekâtında, PKK'nın14 farklı yerdeki barınma noktası imha edildi. Aynı bölgede Doçka tipi 4 adet ağır makineli tüfek, 2 adet makineli tüfek mevzii ile 2 adet Zağros keskin nişancı mevzii kullanılamaz hale getirildi. Örgütün Batı İl Merkez Gücü içerisinde faaliyet gösteren 5 terörist teslim oldu. Tunceli merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Yolkonak köyünde PKK'lılar dün saat 05.00 sıralarında iki GSM operatörüne ait verici istasyonuna yerleştirdikleri bombayı patlattı, istasyonları kullanılamaz hele geldi. Bingöl'de Özel Harekât Şube Müdürlüğü'ne ait zırhlı araca dün gece PKK'lılar roketatar'la saldırdı. 2 polis hafif yaralandı. Hakkari Valiliği Yüksekova ilçesinde terör olayları nedeniyle ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Şırnak Silopi'de devriye görevi yapan zırhlı polis aracına teröristler uzun namlulu silahla ateş etti, bir polis yaralandı. Diyarbakır Silvan'da PKK'lı teröristler seyir halindeki zırhlı polis aracına parça tesirli bomba attı. Saldırıda yaralanan olmadı. Gaziantep Ocaklar'daki 25 Aralık Polis Merkezi'ne teröristler ateş açıp kaçtı. Polis operasyon başlattı.
Hürriyet

YSK: Aday Listeleri 18 Eylül'de Verilecek 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takvimi çalışmalarını tamamladı. 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimi için hazırlanan seçim takvimi dün YSK'nın internet sitesinde yayımlandı. YSK tarafından yayımlanan takvime göre; seçim başlangıcı 31 Ağustos olacak. Milletvekili aday listeleri 18 Eylül'de YSK'ya verilecek, kesin aday listeleri 28 Eylül'de ilan edilecek, seçim propagandası ve yasakları 22 Ekim'de başlayacak. Yurt dışında oy verme işlemi ise 8 Ekim'de başlayacak, 25 Ekim'de sona erecek. YSK'nın daha önce aday listelerinin verileceği tarihi 14 Eylül olarak planladığı ancak Ak Parti kongresinin 12 Eylül'de yapılacak olması nedeniyle bu tarihin 18 Eylül'e çekildiği belirtildi.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 105, 9331-106, 0458                                             
ABD Doları 2, 9274-2, 9298/ Euro 3, 3200-3, 3256/İngiliz Sterlini 4, 5339-4, 5385                        

Kurda Yükseliş İnşaatı Vuruyor 
Son günlerde döviz kurlarında yaşanan yükseliş, ekonominin lokomotifi inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor. TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu, "İnşaatlarda 80 liralık maliyet kur nedeniyle 115 liraya çıktı. Piyasada konut talebi düşüyor" dedi. Turizm sektörünün rahatlaması için okulların geç açılmasına karar veren hükümetten benzer bir destek beklediklerini belirten Tellioğlu, "Bakanlar Kurulu yüzde 18'lik KDV'yi yüzde 1'e düşürmeli. Müteahhitler için Fiyat Farkı Kararnamesi çıkarılmalı" dedi. Tellioğlu, adım atılmaması halinde kurdaki yükselişin sektöre olumsuz etkisinin artacağını, bunun da 1 yıl içinde yüzde 25 daralmaya yol açabileceğini ileri sürdü. Tellioğlu, şöyle konuştu: "İnşaat sektörü son 4-5 aydır sıkıntılı. Türk lirası son üç ayda yüzde 35 değer kaybetti. Kamu ihalelerinde müteahhitlerin en yüksek kar payı yüzde 25'tir. Bu nedenle kurdan kaynaklı yaklaşık yüzde 15 kayıp var. Seçimler ve kurdaki yükseliş nedeniyle piyasadaki konut talebi düşüyor. 100 liralık bir malı 100 liraya satamazken, şimdi maliyetler de yükseliyor. Hükümet acilen Fiyat Farkı Kararnamesi çıkarmalı. Kararnameyle yüzde 35'e kadar ihalelerdeki fiyat artışları dengelenmeli. Ayrıca, inşaat sektöründe KDV de yüzde 1'e kadar düşürülmeli. Bu sektör 2.3 milyon kişiyi doğrudan istihdam ediyor. Ekonomi yönetimi 'yüzde 18'den vazgeçersem 500 milyon lira kaybederim' diyerek tedbir almazsa çok daha büyük sıkıntılar olabilir. Çimento, demir-çelik, akaryakıt maliyetleri de arttı."
Hürriyet

Aslan Payı Turkcell'in 
Türkiye'yi iletişimde 10 kat daha hızlı hale getirecek 4.5G için ihale yapıldı. 2.3 milyar avro muhammen bedelle çıkılan ihalenin kazananı Turkcell oldu. Turkcell büyük kentleri ilgilendiren bantlarda en yüksek kapasiteli frekansların tümüne sahip olurken, ihaledeki toplam teklif 3 milyar 356 milyon 112 bin 643 avroyu buldu. İhale sonucunda devletin kasasına KDV dahil 3 milyar 960 milyon avro girecek (13 milyar TL). Kamuoyunda 4.5G olarak tabir edilen IMT-Advanced Yetkilendirmesi İhalesi Ankara'da yapıldı. 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekans bantlarında toplam 20 frekans paketinin satışa çıktığı ihale 6.5 saat sürdü. 10.30'da başlayan ihaleye Turkcell, Avea ve Vodefone katılırken, Netgsm ise şartnamenin rekabet kurallarına aykırı düzenlendiği gerekçesiyle teklif vermedi. GSM şirketlerinden Turkcell 1.62 milyar avro, Vodafone 778 milyon avro, Avea 954.6 milyon avroluk teklif yaptı. BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık'ın yönettiği ihalede Turkcell 8, Avea ve Vodafone 5'er paket satın aldı. Satışı yapılan 390.4 MHz frekanstan 172.4'ünü Turkcell, 110.2'sini Avea, 88.2'sini de Vodafone aldı. 4.5G'ye geçildiğinde Turkcell 375 mbps, Avea 300 mbps, Vodafone ise 263 mpbs hıza ulaşacak. Peki bu frekanslar ne anlama geliyor? İhalesi yapılan 800 ve 900 MHz frekansları daha çok kırsal alanlarda kullanılıyor. Yani bu frekansların kapsama alanı geniş ancak daha sınırlı sayıda kişilere ulaşıyor. Diğer 3 frekans ise daha çok "kapasite"yle ilgili. Bu frekanslar insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde özellikle de kentlerde kullanılıyor. Dolayısıyla bu frekanslarda yüksek kapasiteli frekansların tümüne sahip olan Turkcell diğer avantajı eline aldı. İhale kararı BTK'nın onaylanmasıyla kesinleşecek. İhalenin ardından tahsis edilecek frekanslardan 1 Nisan 2016'dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabilecek. İhale bedeli, peşin veya ilki peşin olmak ve geri kalan taksitler ilk ödemeyi takip eden 6'şar aylık dönemlerde ödenmek üzere 4 eşit taksitte yatırılabilecek. Taksitlerin vadesinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ödeme yapılmayan miktar ve süre için 6 aylık yüzde 1,31'in iki katı gecikme faizi uygulanacak.
Türkiye

İş Dünyası Ekonomiye 'Acil Tedbir' talep Etti 
İş dünyası, ekonomide acil tedbir istedi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, artan siyasi belirsizlik sonucu TL'deki sert değer kaybı ve jeopolitik gelişmeler sebebiyle sanayicinin arzu ettiği büyümeyi gerçekleştirmekte zorlandığını dile getirdi. Yılın ilk yarısında sanayi üretim verilerinin olumlu seyretmesine rağmen, Rusya kaynaklı azalan turizm gelirleriyle düşen ihracat rakamlarının büyümeye olumsuz etki yaptığını söyleyen İSO Başkanı Bahçıvan, bu çerçevede ithalatın da hızlı düşmesinin dış dengeleri olumlu etkilediğini ifade etti. Mevduat sahiplerinin tasarruşarını giderek daha fazla yabancı para birimlerine yönlendirdiklerine vurgu yapan Bahçıvan, "Bu, ekonomide durgunluk için ciddi bir uyarı olarak görülmeli. Karar vericiler durumu doğru okuyup karar vermeli. Olan, üretmenin sorumluluğunu ve yükünü taşıyan, işvereniyle, çalışanıyla birlikte biz üreticilere oluyor. Bu nedenle üretenin aklı, çalışanın aklı, istihdam sağlayanın aklı, polemik ve kısır tartışmalar yerine çözüme odaklanmayı tercih ediyor" görüşünü dile getirdi. Bahçıvan, bütün bu olumsuzluklara rağmen 1 Kasım'da yapılacak seçimlerde milletin demokratik tecrübe ve sağduyu ile yüksek katılımla doğru kararı vereceğine inandığını ifade etti. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de bir an önce piyasaları canlandıracak tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. Özdebir, "İlk etapta tüketim eğilimi yüksek emekli kesiminin harcamalarındaki tıkanıklık giderilmeli" dedi. Ağustos ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştiren ASO'nun Başkanı Özdebir, "Terör Türkiye'de çirkin ve vahşi yüzünü yeniden gösterdi. Siyasi belirsizlik, gerginlik ve istikrarsızlık devam ediyor. Kimi partiler kırmızı çizgiler koydu, kimileri rövanşist bir yaklaşım benimsediği için hükümet kurmakta başarısız olundu. Şimdi ülkemiz yeni bir seçime gidiyor. Ekonomik belirsizlik devam ederken, son derece tedirgin olan piyasaları canlandıracak tedbirler bir an önce alınmalı" dedi. Özdebir, "Belirsizliğe rağmen sanayicimizle yapılan ankette, firmalar arasında işlerinde artış belirtenlerin oranı yüzde 46'dan 50'ye, üretim artışı yüzde 20'den 35'e, iç satışlar yüzde 41'den yüzde 50'ye çıkmış. Dış satışlar, yeni siparişler yüzde 50, istihdamda yüzde 35 artış bekleniyor. Bu da sanayinin güçlü durumunu koruduğunu gösteriyor" görüşünü dile getirdi.
Türkiye
 
Dolar 2.92'nin Altında Borsa Endeksi Yatay 
Geçen hafta tarihi zirve olan 3 lirayı test eden, hafta başı Çin'e dair endişelerle 2.98'in üzerine çıkan dolar kuru dün 2.92'nin altını gördü. Güne 2.93'ün üzerinde başlayan dolar, saat 15.21'te 2.9178'i gördü. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi uluslararası piyasalarda oynaklığın azalmasına paralel olarak günü yatay seyirde kapattı. Endeks günlük bazda 106.20 puan artışla, yüzde 0.14 kazanımla 73.615,91 puandan kapandı. BIST 100 endeksi ikinci seansa, önceki kapanışa göre 170.27 puan ve yüzde 0.23 yükselişle 73.244,86 puandan başladı. Endeks gün içinde en düşük 72.770,00 puanı, en yüksek olarak da 74.140,94 puanı gördü. İkinci seansta önceki seans kapanışına göre 541,32 puan ve yüzde 0.74 artan endeks, günü 73.615,91 puandan tamamladı. Borsada işlem gören GSM şirketleri Turkcell ve T. Telekom'un hisseleri, 4.5G ihalesini almalarının etkisiyle yükseldi. Uluslararası piyasalarda altının onsu dün akşam saatlerinde 1.124,79 dolardan işlem gördü. Borsa İstanbul Altın Piyasası endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1.88 değer kaybetti, altının kilogramı kapanışta 105 bin 850 lira oldu. Uluslararası piyasalarda, saat 17.54 itibarıyla euro-dolar paritesi 1.1415 düzeyinde seyretti. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise 43.27 dolardan işlem gördü.
Milliyet

EÜAŞ 'Vergi Cenneti'nde 
Devletin elektrik üretimi faaliyetlerini yürüten Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), yurt dışında hizmet sunmak amacıyla dünyanın vergi cennetlerinden biri olan Jersey'de şirket kuruyor. Türkiye daha önce vergi kaçırıldığı iddialarına ilişkin bu ada ile bilgi anlaşması imzalamıştı. EÜAŞ'nin yurt dışında şirket kurabilmesine dair Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre EÜAŞ, yurt içinde uluslararası anlaşmalar çerçevesinde belirlenen faaliyetlerle yurt dışında elektrik enerjisi üretimi ve ticareti ile yakıt ve atık yönetimine yönelik; elektrik santrali kurulması, işletilmesi, bakımı, onarımı ve rehabilitasyonu, elektrik ticareti, yakıt ve atık yönetimi ile elektrik ticareti gibi faaliyetleri yerine getirmek amacıyla, ilgili ülke mevzuatına göre yurtdışında şirket açacak. Kurulacak şirket, bakan onayıyla kurulmuş olan şirketlere de ortak olabilecek. Nominal sermayesi 50 milyon dolar olacak şirketin merkezi İngiltere ve Fransa arasında, Manş Adaları'ndan Birleşik Krallığa bağlı Jersey Kanal Adaları olacak.
Vatan

60 Ülkeden Bin İşadamı Ankara'da Buluşacak 
B20 Türkiye Konferansı 3-5 Eylül'de Ankara'da gerçekleştirilecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) yapılan açıklamaya göre, TOBB ve B20 Türkiye Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun evsahipliğinde gerçekleştirilecek organizasyonda bir araya gelecek küresel iş dünyasının aktörleri ekonomideki sıkıntıları değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması beklenen B20 Türkiye Konferansı'nda 60 ülkeden binin üzerinde işadamı ve finans dünyası temsilcisi yer alacak. Konferansta, G20 finans bakanları ve merkez bankası başkanlarının katılacağı oturumlara yer verilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da iş dünyası liderlerine hitap edeceği konferansta IMF Başkanı Christine Lagarde, Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, iş dünyası ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunacak. Toplantı ile aynı zamanda, B20 Türkiye'nin Aralık 2014'ten beri devam ettirdiği çalışmalarının sonuçları dünyaya duyurulacak. Bu süreçte, ticaret, altyapı ve yatırımlar, büyümenin finansmanı, istihdam, yolsuzlukla mücadele, KOBİ'ler ve girişimcilik görevlileri, küresel iş dünyasından 800 üyesi ile 19 öneri ortaya koydu. G20 liderlerine sunulmak üzere hazırlanan bu öneriler, söz konusu konulardaki temel sorunlarına çözümler içeriyor. Türkiye dönem başkanlığında çalışma kapsamını genişleten B20'de bu sene küresel iş dünyasının tespit ettiği öncelikli sorunlar, Ankara'da küresel iş dünyasının temsilcileriyle tartışılacak.
Star

Yerli Otonun 3 Prototipinde Test Başladı 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin 3 prototipin şu anda TÜ- BİTAK'ta hazır olduğunu ve test çalışmalarının dün itibariyle başladığını söyledi. Işık, Bakanlıkta düzenlenen Türk Tasarım Danışma Konseyi 12. Toplantısı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun yerli otomobil konusunda gelişmelerin ne durumda olduğunu sorması üzerine Işık, şunları kaydetti: "Araçları bizzat kendim de gördüm, test ettim. Şimdi TÜBİ- TAK'ın kendi yaptığı gelişmeler, bu araçlara uygulanacak. Bugüne kadar otomobildeki TÜBİTAK'ın birikimi bu araçlar üzerinde uygulanacak. Her alanda bu prototiplerin geliştirilerek, 2020 öncesinde başta ülkemiz kullanıcısı olmak üzere bütün dünya kullanıcılarına olabilecek en iyi, en uygun ve en ekonomik şartlarda sunulması için çalışma yürüyecek. Şu anda testler başladı. Önümüzdeki günlerde bazı fotoğrafları sizlerle paylaşabiliriz." Işık, bir Türk markasının 2020'den önce dünya yollarına yeni teknolojiyle çıkması için yapılan çalışmaların programa göre büyük bir kararlılıkla ve hızla yürüdüğünü ifade etti. 4. prototiple ilgili bazı değişiklikler yapıldığını belirten Işık "Özellikle arzu ettiğimiz teknolojiyle, elimize gelmesi noktasında da bazı çalışmalar yürüyor. O da zannediyorum bir-iki ay içinde gelmiş olur" dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

4 Madde Talimatı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün Ankara'da il başkanlarıyla bir araya geldi. Basına kapalı yapılan toplantıda, Bahçeli gündemdeki konuları ve seçime ilişkin çalışmaları değerlendirdi. 7 Haziran'dan sonraki süreci detaylarıyla anlatan Bahçeli, "Kırmızı çizgi olarak nitelenen 4 maddelik önerimizi kabul etmeyen AKP, PKK'nın 10 maddelik önerilerini kabul etmiştir. Şimdi hükümet kuruyor ve seçime gidiyorlar. Önerilerimizi teşkilatlara ve vatandaşlara çok iyi anlatın" talimatı verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iki kez görüşmeye geldiğini, ancak hiçbirinde "Koalisyon hükümeti kuralım" önerisini getirmediğini belirten Bahçeli, basın önünde ise içerideki görüşmeyi yanlış anlatan ifadeler kullandığını iddia etti. Davutoğlu'na artık güvenmediğini söyleyen Bahçeli, "Kabul edilmeyen maddelerin içinde, bu ülkenin vatandaşı olan, dürüst hiç kimsenin reddedeceği bir şey yok. Buna rağmen niye kabul edilmediğinin ve aslında hükümet kurulmasını kimin engellediğinin yanıtını vatandaşlara da anlatın" dedi. Bahçeli, güvenlik endişeleri nedeniyle ülkenin seçim ortamına uygun olmadığını dile getirdiklerini de vurgulayarak, başkanlara "Terörün ve provokasyonların yoğun olduğu bu süreçte çok dikkat edeceksiniz. Her türlü önlemi alacaksınız" talimatını verdi. Seçim Beyannamesi'ni revize ettiklerini belirten Bahçeli, il başkanlarından taleplerini Genel Merkez'e bildirmelerini istedi. Bahçeli, Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) seçimi konuşmak üzere önümüzdeki günlerde olağanüstü toplanacağını da açıkladı.
Hürriyet

Tarihi Bir Yanıt Vereceğim 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, beş CHP'li milletvekiline bakanlık teklif etmesinin ardından davet eden alan isimlerden eski Genel Başkan ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Milliyet'e, teklife parti ahlakına uygun bir yazılı yanıt vereceğini açıkladı. Baykal, şunları söyledi: "Yazılı bir cevap vereceğim, onu hazırlıyorum. Yazılı cevabı göndereyim, sonra kamuoyuna açıklarım. Daha önceden yazılı öneriye yazılı cevap vermeden kamuoyuna konuşmak yanlış olur. O nedenle bugüne kadar pek çok spekülasyon yapıldı. Herkes tahmin yürüttüğü halde çıkıp bir şey söylemedim. Yalan yanlış, karalama amaçlı şeyler söylendi. Herkes biliyor her şeyi, kulplar takılıyor, ciddiyetsiz ortamlar Başından beri bir politika götürüyorum, ağzımı açmadım. Siyasi nezaket bakımından uygun olmadığını düşünüyordum. Cevabımın ne olacağının sorulmasını bile hakaret sayarım." Baykal dışındaki dört ismin ise aynı içerikli bir mektup kaleme alarak ıslak imzalarla Davutoğlu'na sunması bekleniyor. Bu doğrultuda Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, mektuplarını Davutoğlu'na iletti. Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan ile İstanbul Milletvekili İlhan Kesici'nin aynı içerikte mektupları Davutoğlu'na sunabileceği belirtiliyor. Bingöl ve Toprak tarafından gönderilen mektupta özetle şunlar kaydedildi: "18 Ağustos 2015 tarihinde hükümeti kurma görevini yerine getiremeyerek, bu görevi Cumhurbaşkanı'na iade ettiniz. Bu tarihten sonra anayasaya, teamüllere göre hükümeti kurma görevinin Cumhurbaşkanı'nca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerekmektedir. Milli irade yok sayılarak, gayri meşru şekilde bu görev CHP'ye verilmedi. 60 günde sadece birilerinin siyasi ihtiraslarına hizmet aracı olacak bir hükümetin parçası olmayız. Biz birilerine değil, Önce Türkiye diyerek milletimize hizmet ederiz.."
Milliyet

HDP'li Bakanlar Belli Oldu! 
Seçim hükümetini kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, üç muhalefet partisinden toplam 11 milletvekiline bakanlık teklifini birer mektup yollayarak iletti. İsimlerin çoğunun geçmişte devlet kademesinde görev almış kişiler olması dikkat çekti. Başbakan Davutoğlu, önceki gün isimler konusunda "Devlet tecrübesi ya da sivil toplum tecrübesi benim için önemli hususlar. Tecrübesi var olan kişilerin görev alması önemli. Zaten tecrübesi var olan kişilerin etkin yönetim sergileyebileceği bir dönemdir" diyerek bunun işaretini vermişti. CHP'den beklendiği gibi eski genel başkan Deniz Baykal'a bakanlık teklifi giderken, MHP'den de beklenen bir isme teklif gitti: Eski TBMM Başkanvekili Meral Akşener. Akşener'in adı TBMM Başkanlığı için geçmiş ancak Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin tepkisini çekmişti. HDP'de beklenen isimlerden olan Celal Doğan'a ise bakanlık teklifinde bulunulmadı. Eski Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı olan İzmir Milletvekili Mülsüm Doğan, eski EMEP lideri olan İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve eski kaymakam olan Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca'ya teklifte bulunuldu. HDP'de davet edilen üç ismin de batı illerinden olması dikkat çekti. HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, "AKP nasıl bir tercih yapmış olursa olsun bizim açımızdan bütün arkadaşlarımız bu görevi yapabilir durumdadır. Seçim hükümetinin sorumluluğu da seçim güvenliği ve tarafsızlığı sağlamaktır. Bu konuda da önemli bir sınav verilecek. Türkiye'de uzlaşarak yönetme konusunda da yeni bir sayfanın açılması olmalıdır" dedi. CHP'de teklif alan isimlerden Erdoğan Toprak, "Göndereceğim cevap 'Uygun görmenize teşekkür ederim, bu süreçte partimin aldığı kararı doğru buluyorum, o kararın arkasında duruyorum' şeklinde olacak. Reddetme kararımı bu üslupla ileteceğim" dedi. Baykal ise, "Parti ahlakına göre hareket edeceğim. Kapsamlı bir mektupla yanıt vereceğim. Cevabım tarihi belge niteliğinde olacak" dedi. MHP'de teklif alan isimlerden Genel Başkan Yardımcısı Kenan Tanrıkulu, partideki görevinden istifa etti. Tanrıkulu, 'kendisine teklifte bulunulması cüreti'ne tepki olarak istifa ettiğini açıkladı.
Vatan

MHP'de Tuğrul Türkeş Şoku! 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifine MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in oğlu olan Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş kabul yanıtı verdi. MHP'de Türkeş'in parti kararına aykırı davranması şok etkisi yaptı. Gelen olumlu yanıt üzerine Türkeş'i telefonla arayan Başbakan Davutoğlu, teşekkür etti. Davutoğlu, Türkeş'e telefonda yaptığı konuşmada "Teklifi kabul ettiğiniz için ve Anayasal bir talep olan yazıya bu şekilde yanıt verdiğiniz için ve gösterdiğiniz devlet adamlığı sebebi ile size ayrıca teşekkür ediyorum" sözleriyle hükümette yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davutoğlu, Türkeş'le önümüzdeki günlerde bir araya gelecek. Ankara kulislerine göre Türkeş, Başbakan Yardımcısı olacak. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Türkeş'e istifa çağırısında bulundu. Yalçın, Türkeş'in istifa mektubunu genel merkeze göndermesi gerektiğini, aksi takdirde partiden ihraç edileceğini söyledi. Türkeş'in istifa etmemesi üzerine, parti yönetimi harekete geçti ve ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk etti. MHP lideri Bahçeli, MHP'lilere bakanlık teklif edilmesiyle ilgili "Bizim partililerimiz yoktur. Dava arkadaşlarımız vardır. Dava ne alınır, ne satılır" demişti.
Vatan

DÜNYA 

Lübnan'da Siyasi Kriz Büyüyor 
Lübnan'da Şii Hizbullah hareketi, Beyrut'ta bir süredir devam eden "çöp protestolarıyla" ilgili yaptığı açıklamada hükümeti istifa etmeye çağırırken ülkedeki siyasi kriz de büyüyor. 17 Temmuz'da ülkedeki en büyük çöp toplama sahasının kapatılmasıyla Beyrut'ın ana caddeleri ile ara sokaklarında çöp yığınlarının oluşması büyük tepki çekmiş, "Kötü Kokuyorsunuz" (You Stink) adlı gençlik hareketinin çöp kriziyle birlikte yolsuzluğu protesto ettiği eylemlere binlerce kişi katılmış, 40 gösterici yaralanmıştı. Hafta sonu eylemlerin büyümesinin ardından Başbakan Temmam Selam'ın çağrısıyla önceki gün toplanan kabine, krize bir çözüm bulamadı. Hizbullah üyelerinin ve Hizbullah'ın müttefiki Özgür Yurtsever Hareket lideri Dışişleri Bakanı Gibras Basil'in de olduğu 6 bakan, kabine toplantısını terk etti. Beş saat süren büyük tartışmaların yaşandığı toplantıdan çözüm çıkmadı. Basil, krizle ilgili tartışmaları "tiyatro" olarak nitelendirdi.
Hürriyet

Muhalif Komutana Hatay'da Suikast 
Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da ikamet eden Suriyeli muhalif komutanlardan Cemil Radon'a (44) bombalı suikast düzenlendi. Dün öğle saatlerinde meydana gelen saldırıda ağır yaralanan Radon, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi'nde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olayın, Radon'un evinden ayrılmak için bindiği aracının kontağını çevirmesi sonucu otomobilinin altına yerleştirilen bombanın patlaması sebebiyle yaşandığı bildirildi. Muhalif komutan, bu yılın nisan ayında yine aracının altına konulan bombalı saldırıdan kurtulmuştu. Hatay Valisi Ercan Topaca, Radon'un, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Şukur El-Ğap Birliği'ne komutanlık yaptığını belirterek, "Muhalif komutan, yaklaşık bir yıl önce Türkiye'ye gelmiş" dedi.
Türkiye

Sırbistan Ve Kosova İçin Tarihi Uzlaşı 
Kosova ve Sırbistan, ilişkilerin normalleşmesi için Avrupa Birliği'nin (AB) gözetiminde bir adım daha attı. Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç; Brüksel'de AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini hakemliğinde dört yeni anlaşmaya imzaladı. Taraflar, telekomünikasyon ve enerji alanında anlaşmalara imza attı. Anlaşmalar sayesinde Kosova'da yaşayan Sırplar, Sırp Belediyeler Birliği aracılığıyla ekonomi ve eğitim alanlarında daha çok söz sahibi olacak. Kosova 2008'de Sırbistan'dan ayrıldığını ilan etmiş, Belgrad bağımsızlığı ancak 2013'te tanımıştı. Gazze Şeridi, yaşanan enerji krizi nedeniyle hastanesiz kalmak üzere. Sağlık Bakanlığı; Şifa Hastanesi, Kemal Advan Hastanesi, Avrupa Hastanesi ve Rantisi Hastanesi'nin enerji kaynaklarının tükenmesi nedeniyle kısa bir süre içinde hizmet veremez hale geleceklerini açıkladı. Bakanlık sözcüsü, "Gazze Şeridi'nde sağlık bakanlığı oluşturulmasından bu yana karşılaştığımız en vahim durum" dedi. Gazze, yerel santralinin yanı sıra Mısır ve İsrail'den enerji alıyor. İsrail'den alınan elektrik Filistin Devleti aracılığıyla yapılırken, Hamas ve Ramallah yönetimi ödemeler nedeniyle sorun yaşıyor.
Milliyet

Biden'ın Oğlu da Yasak Aşkçı Çıktı 
Dünyanın en büyük 'eş değiştirme' (swinger) sitesi Ashley Madison'a yönelik siber saldırı Beyaz Saray'ı da vurdu. Hackerların ele geçirdiği siteye ait üye listesinde Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın oğlu Robert'ın da adının yer aldığı öne sürüldü. Geçtiğimiz yıl uyuşturucu kullandığının ortaya çıkmasının ardından donanmadan ayrılmak zorunda kalan Robert Biden siteye üye olmadığını iddia ederken, son aylarda Twitter hesabının ve elektronik postasının hacklendiğini belirtti. Breitbart internet sitesi, hackerların yayınladığı üye listesinde, Biden'ın kredi kartı ve elektronik posta adresi bilgilerinin de bulunduğunu duyurdu. 2016'da gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı olmak için yarışa girmeye hazırlanan Joe Biden'ın, oğlunun karıştığı skandal nedeniyle zor durumda kaldığı yorumları yapılıyor.
Vatan

Numara Yapmayı Bırak 
Avrupa'daki mülteci krizini çözmek yerine sığınmacılara yönelik politikalarını sertleştirmeye devam eden AB ülkelerine Birleşmiş Milletler'den tepki geldi. BM Göçmenlerin İnsan Hakları Özel Raportörü François Crepeau yaptığı açıklamada, "AB ülkelerine, insan hakları odaklı, tutarlı ve kapsayıcı göçmen politikası oluşturması gerektiği çağrısında bulunuyorum. Bu, AB'nin sınırdaki durumu yatıştırabilmesi ve etkin biçimde insan kaçakçıları ile mücadele edebilmesi için tek çare" ifadesini kullandı. "AB ve üye ülkelerinin göçmen kriziyle mücadele yönteminin işe yaradığı numarası yapmayı bırakalım" uyarısında bulunan Crepeau, "Tellerle sınırları örmek, göz yaşartıcı gaz kullanmak ve gözaltına alma ile barınma, gıda ve su gibi basit ihtiyaçları kısıtlama ve nefret söylemlerinde bulunmayla göçmenler ve sığınmacılara karşı diğer şiddet yöntemlerine başvurmak Avrupa'ya göçü durdurmayacak" ifadelerini kullandı. Crepeau, "Eğer Avrupalılar, hükümetlerinin tekrar sınırlardaki durumu kontrol altına almasını istiyorsa hükümetlere göçmenlerin Avrupa'ya ulaşması için koridorlar oluşturması çağrısına bulunmalı" dedi.
Star

SPOR 

15. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 200 metrede Türkiye'yi temsil eden Ramil Guliyev, adını finale yazdırdı. Elemelerin en hızlı ismi Türk atlet Ramil Guliyev, 20.10'luk derecesiyle ilk 8 atlet arasına girmeyi başardı ve finalde koşmaya hak kazandı. Yarı finalde Ramil Guliyev ile aynı seride koşan 200 metre dünya, olimpiyat şampiyonu ve dünya rekortmeni Jamaikalı Usain Bolt da 19.95 ile finale kaldı. 100 metre finalinde saniyenin 100'de biri farkla Bolt'a geçilen, 19.57 ile yılın en iyi derecesinin sahibi ABD'li Justin Gatlin de 19.87 saniyeyle final biletini alan bir başka isim oldu. Erkekler 200 metre finali bugün 15.55'te başlayacak. Şampiyonanın 5 bin metre elemelerinde yarışan milli sporcumuz Ali Kaya da finale çıkarak kafileyi sevindirdi. Türkiye adına yarışan Kenya asıllı Ali Kaya, 13.21.46'lık derecesiyle en hızlı 10 isim arasına girerek cumartesi günü koşulacak finale katılmaya hak kazandı. Kadınlar çekiç atmada Türkiye'yi temsil eden Kıvılcım Kaya ise 67,98 metrelik derecesiyle ilk 12'nin dışında kaldı ve final şansını kaybetti.
Türkiye

G.Saray'da kara bulutlar dağıldı. Son günlerde krize yol açan Hamza Hamzaoğlu ile Burak Yılmaz arasındaki gerginlik, ikilinin biraraya gelip konuşmasıyla tatlıya bağlandı. Burak'a inandığını ve güvendiğini söyleyen Hamzaoğlu, "Burak ile konuştuk. Daha fazlasını vermek zorunda olduğunu söyledik. O da 'Bundan sonra hiç merak etme hocam. İnşallah beklentilerinize cevap vereceğim' dedi. Ben Burak'a inanıyorum" diye konuştu. Burak'ın takımdan gitmesini istemediğini ifade eden Hamzaoğlu, "Burak ve Telles'e teklifler vardı. Biz zaten kadromuzu şekillendirdik sadece birkaç takviye yapacağız" dedi. Beşiktaşlı kaleci Cenk transferinin büyük oranda bittiğini kaydeden Hamzaoğlu, "İnşallah bir aksilik olmaz" ifadelerini kullandı. Manchester City'den kiralamak istenilen Jason Denayer'in düşünmek için süre istediğini kaydeden Hamzaoğlu, "1-2 oyuncu alıp transferi kapatırsak herkes rahatlayacak herhalde" diye konuştu.
Türkiye

Avrupa Şampiyonası'na hazırlanan A Milli Basketbol Takımımız, finaller öncesi son hazırlık turnuvası için Yunanistan'a gitti. 12 Dev Adam üç gün sürecek Akropolis Uluslararası Turnuvası'ndaki ilk maçında bugün saat 19.00'da Litvanya ile karşılaşacak. İkinci sınavını yarın saat 21.15'te Yunanistan karşısında verecek olan ay-yıldızlılar, Hollanda ile cumartesi günü oynayacağı maçla turnuvayı noktalayacak. A Milli Takımımız'ın 15 kişilik kafilesinde; Birkan Batuk, Cedi Osman, Doğuş Balbay, Furkan Korkmaz, Göksenin Köksal, Kartal Özmızrak, Oğuz Savaş, Semih Erdan, Melih Mahmutoğlu, Kenan Sipahi, Sinan Güler, Barış Hersek, Bobby Dixon "Ali Muhammed", Ersan İlyasova ve Furkan Aldemir yer aldı. 12 Dev Adam, Avrupa Şampiyonası'na hazırlık kapsamında 11 özel maça çıkarken 5 galibiyet ve 6 yenilgi aldı. Milliler, Almanya'daki turnuvada oynadığı son 3 maçta Polonya'ya 83-73, Letonya'ya 81-79 ve Almanya'ya 68-66 mağlup olmuştu.
Milliyet

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, Atromitos maçı öncesi yaptığı basın toplantısında takıma yönelik eleştirilere yanıt verdi. Portekizli hoca "Fenerbahçe, 2. haftada herkesi ezecek ve şampiyon olacak diye düşünüyorsanız bu imkansız. 3-4 kaliteli oyuncu getirdiniz diye, harika takım olamazsınız. Herkesin düşündüğü, a, b, c, d oyuncusunu getirdik, harika olduk, diye bir şey yok. Kolektif oyunu hala takım oyunuyla birleştiremedik. Zamana ihtiyacımız var" dedi. Beklentilerin farkında olduğunu anlatan Pereira, dünyada hiçbir takımın 2. haftada şampiyonluğu ilan etmesinin mümkün olmadığını dile getirerek "Benden sihir beklemeyin. Ben sihirbaz değilim, antrenörüm. Dünyada hiçbir takım 2. haftada şampiyon olamaz. Bunu kafanızdan çıkarın. Neler yapabileceğimizi biliyorum. Bizim ikinci haftada inanılmaz ofansif olacağımızı düşünen gazeteci de tecrübesizdir. Şu an ihtiyacımız olan tek şey Avrupa Ligi'nde gruplara kalmak" şeklinde konuştu. Beklenen agresif futbolu Marsilya hazırlık maçında gösterdiklerini belirten Fener'in hocası "Takımımdan istediğim görüntüye en yakın maçtı. Kesinlikle daha çok yol almamız lazım. Oyun ritmini yönetmek, oyunu kontrol altına almak, hızlı çıkmak ve topu kontrol etmek için zamana ihtiyacımız var" dedi. Pereira, Atromitos maçı için de "Cezalıyım. Maçı nerede izleyeceğim değil takımın maça hazır olması önemli. Zorlu bir maç bizi bekliyor. Buraya motive olarak gelecekler. Dikkatli olmamız lazım" dedi.
Star

Trabzonspor maçında gördüğü kırmızı kart sonrası eleştirilere maruz kalan Ricardo Quaresma'ya Beşiktaş Başkanı Fikret Orman tam destek verdi. Portekizli yıldızın 2 yıl önce disiplinsizlik değil mali nedenlerle gittiğini ifade eden Orman, "Hiçbir terbiyesizliği olmadı" açıklamasını yaptı. Quaresma'nın gönderilmesine açıklık getiren Orman "Herkes zannediyor ki taraftara şirin gözükmek için yaptı, taraftardan korkuyor diyorlar, korksam o zaman göndermezdim. Neden göndereyim ki!" diye konuştu. Portekizli yıldızı öven Başkan, "Quaresma çok efendi bir insan. Çocuğun üzerine algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor. İnanılmaz derecede düzgün ve profesyonelce çalışıyor. Hocası memnun, takım arkadaşlarıyla son derece uyumlu" dedi. Fikret Orman, Quaresma'nın Trabzonspor maçında kırmızı kart gördüğü pozisyonu değerlendirerek "O pozisyonda, kart olayında hata yaptı. Bir an önce Gökhan'a topu atmak istedi. Heyecan yaptı. Takımı için avantaj sağlamaya çalışırken heyecandan hata yaptı. Ceza verilecekse bunu Başkan vermez. Sistem var. Hoca rapor yazar, yönetim onaylar. Diğer kulüpler teminat mektubu veriyor konuşulmuyor, Quaresma'nın arabasına laf ediliyor" diye konuştu.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme