.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

30 Ağustos 2015 Pazar

30.08.2015 Genel Gündem

GÜNDEM

Resmigeçitte Yerli Silahlar
30 Ağustos Zafer Bayramı bu yıl; Türk üretimi ATAK helikopterinin devlet protokolünün huzurundaki özel gösterisi ve yerli harp sistemlerinin resmigeçidi ile daha görkemli ancak terör eylemleri nedeniyle de şenlik boyutunun iptal edildiği buruk bir atmosferde kutlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine 30 Ağustos tören programında bu yıl bazı değişikliklere gidildi. Tören; bu sabah Erdoğan'ın başkanlığındaki kortejin Anıtkabir ziyareti ile başlayacak. Bu törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tebrikat töreni yapılacak. Atatürk Kültür Merkezi tören alanındaki geçit töreninin ise saat 11.15'te başlaması planlandı. Geçit töreni; Erdoğan'ın klasik bir tören aracı üzerinden Genelkurmay Başkanı'nın refakatinde tören kıtasını denetlemesinin ardından başlayacak. Törende bu yıl Erdoğan'ın isteği üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nın koordinasyonunda bazı değişiklikler yapıldı. Erdoğan, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Şeref Tribünü'nden kısa bir konuşma yapacak. Geçmiş yıllardakinden farklı olarak bu yıl, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na bağlı özel birlik törenin başlangıcında bando eşliğinde bir gösteri yapacak. Resmigeçit töreninde; TSK envanterinde yer alan harp silah ve araçlarının geçişlerinin yanı sıra helikopterden füzelere değin yerli savunma sanayi şirketlerinin ürünlerine de kapsamlı bir biçimde yer verilecek. Törende; HÜRKUŞ ve ATAK Helikopteri, Hipodrom üzerinde ayrı ayrı gösteri uçuşu yapacak. Yüksek manevra yeteneğine sahip ATAK helikopterinin Şeref Tribünü önünde protokolü selamlayacağı özel bir gösteri uçuşu yapması planlandı. Tören, Türk Yıldızları'nın havadaki akrobasi gösterisi ile sona erecek. Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte akşam saat 20.00'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir resepsiyon verecek. 30 Ağustos resepsiyonu, Beştepe'de ilk kez düzenlenecek ve son günlerdeki terör saldırıları nedeniyle şehitlerin hatırasına saygı için kutlamada müzik yer almayacak. Askeri gün olması nedeniyle resepsiyona; TSK'nın bütün unsurlarından temsili olarak katılım olacak. Er, sivil memur, astsubay, subay ve generaller dahil her düzeyden TSK personeli resepsiyonda yer alacak. Resepsiyona, şehit aileleri ile gaziler de davet edilenler arasında yer aldı. Bunun yanı sıra siyaset, bürokrasi, basın, sivil toplum, sanat, iş dünyası gibi farklı kesimlerden bin 800 kişi resepsiyona davet edildi.
MilliyetPolislere Hastane Önünde Hain Pusu
Cuma gecesi yüzlerini maskeyle gizleyen biri kadın 2 terörist, demir bilyelerle güçlendirilmiş el yapımı parça tesirli bombayı, AK Parti Eyyübiye İlçe Teşkilat binasına attı. Kaçan teröristlerden Şilan Ç. polisin ateş açması sonucu bacağından vurularak yakalandı. Adı açıklanmayan erkek terörist ise kovalamaca sonucu mezarlıkta yakalandı. Bu olaydan 10 dakika sonra Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nden çıkan polis aracına yakın mesafeden ateş edilmesi sonucu Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Önleyici Hizmetler Şubesi'nde görev yapan Fatih Kılbey ile Tanju Sakarya adlı polis memurları şehit oldu. Polislerin şehit edilmesinin ardından bölgede bulunan güvenlik kameralarını inceleyen polis, sabaha karşı Süleymaniye Mahallesi'ndeki bazı evlere özel hareket polisleri eşliğinde operasyon düzenledi. Operasyonda adı açıklanmayan 2 PKK'lı gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen PKK'lıların alınan ilk ifadelerinde her iki saldırının irtibatlı olduğu, saldırganların birbirleriyle görüştükleri saptandı.
Vatan

Türkiye Işid'i Vurdu
ABD'nin öncülük ettiği 'Özgün Kararlılık Harekatı' kapsamında Diyarbakır'dan havalanan iki F-16 uçağı Cerablus ile Azez arasındaki 8 noktaya önceki gece hava operasyonu düzenledi. Dün de koalisyona ait savaş uçaklarıyla birlikte havalanan 161. Kartal- Yarasa filo ile 181. Pars filoya ait F-16'lar, Halep'in kuzeyinde IŞİD'e ait 8 hedefi vurdu. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve ABD arasında DAEŞ'le (IŞİD) mücadele konusundaki mevcut iş birliğinin daha da derinleştirilmesi yönünde karar alındığı hatırlatılarak, şöyle denildi: "Savaş uçaklarımız, bu çerçevede, Koalisyon'a ait savaş uçaklarıyla birlikte, Suriye'de belirlenen ülkemiz güvenliğine de tehdit oluşturan DEAŞ hedeflerine karşı dün (önceki) akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başlamıştır. Terör örgütleriyle mücadele, Türkiye bakımından öncelikli bir ulusal güvenlik konusudur. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Türkiye, 2013 yılından bu yana terör örgütleri listesine aldığı DEAŞ'tan kaynaklanan terör tehdidinin bertaraf edilmesine yönelik çabalara aktif desteğini ulusal düzeyde ve Uluslararası Koalisyon bünyesinde kararlılıkla sürdürecektir." ABD Ankara Büyükelçiliği de IŞİD hedeflerine karşı ortak operasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Büyükelçilik, Twitter açıklamasında, Türkiye'nin hava operasyonlarına katılımı için "Türk Hava Kuvvetleri dün gece koalisyonun IŞİD teröristlerine yönelik koordineli hava operasyonlarına katılmıştır. Türkiye'nin koalisyon hava operasyonlarına katılımı ortak düşmanımızı geriletme ve yenilgiye uğratma kapasitemizi güçlendirmektedir" dedi.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 106, 4237-106, 8087                            
ABD Doları 2, 9190-2, 9284/ Euro 3, 2657-3, 2789/İngiliz Sterlini 4, 4954-4, 5161                  

İlkeli Tavra Takdir Mektubu
Ak Parti hükümetlerinde kesintisiz bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlenen Ali Babacan'a, veda resepsiyonunda Hazine Müsteşarlığı çalışanlarınca mektup verildi. Mektupta, Hazine Müsteşarlığında Babacanla birlikte çalışılan uzun sürede, ekonomide köklü bir dönüşüm süreci gerçekleştirildiği, finansal istikrar konusunda önemli ilerlemeler sağlandığı ve ekonominin şoklara karşı dayanıklılığının ciddi biçimde artırıldığı belirtildi. Türkiye'nin dönüşüm tecrübesinin, uluslararası platformlarda takdirle karşılanan ve örnek gösterilen model haline geldiğine işaret edilen mektupta, bu başarıların elde edilmesinde siyasi istikrar ortamının, etkin ve tutarlı politikaların en üst düzeyde sahiplenilerek zamanında ve kararlılıkla uygulanmasının temel belirleyici faktörler olduğu vurgulandı. Mektupta şu ifadelere yer verildi: "Siyasette geçirdiğiniz yaklaşık 14 yıllık sürede sergilediğiniz ilkeli tavır ve güven verici duruşla toplumun tüm kesimlerinin takdirini ve beğenisini kazandınız. 2002 yılından bu yana görev yapan hükümetlerde üstlenmiş olduğunuz kilit roller ve ekonominin genel sevk ve idaresi sorumluluğunun tarafınıza tevdi edilmiş olması bunun açık bir göstergesidir. Engin tecrübeniz, teknik kapasiteniz ve bilgi birikiminiz ile uluslararası ekonomi bürokrasisinin de en deneyimli simaları arasında yerinizi aldınız. Katılım sağladığınız uluslararası toplantılarda söz aldığınızda, temayüz eden bu vasıflarınızla herkesin sözlerine dikkatle kulak kesildiği bir isim oldunuz. Son derece başarılı şekilde yürütmüş olduğunuz görev süreniz boyunca sergilediğiniz liderlik, en zorlu zamanlarda bile muhafaza ettiğiniz dikkat, dirayet ve nezaketinizle Müsteşarlığımıza duyduğunuz güven ve vermiş olduğunuz değerden ötürü size en derin şükranlarımızı saygılarımızla arz ederiz." Babacan, 2002'de kurulan 58. Hükümetin en genç üyesi olarak 35 yaşında bakan oldu ve yaklaşık 13 yılda 5 hükümette bakanlık görevi üstlendi.
Hürriyet

Borsada Tepki Çıkışı Sürebilir
Yoğun iç ve dış gündemin bağlı olarak gerek para, gerekse sermaye piyasalarında dalgalı seyir görüldü. İçeride siyasi gelişmeler ve terör eylemleri, dışarıda ise Çin ve FED kaynaklı açıklamalar önemli gündem konuları. İç gündemin piyasalar üzerindeki etkisi bu aşamada sınırlı kalırken dış gündem öne çıktı. Çin'in art arda üç kez devalüasyon, sonrasında faiz indirimine karşılık ABD Merkez Bankasından (FED) tepki geldi. FED yetkililerinden birinin "Eylül'de faiz artışı zorlaştı" açıklaması piyasaların toparlanmasına neden oldu. FED faiz artırımı küresel piyasalar özellikle de gelişen piyasalar üzerinde baskıya neden oluyordu. Avrupa'da devam eden parasal genişleme ve Çin'deki gelişmelerin FED faiz kararlarını ne ölçüde etkileyeceği, FED başkanı Yellen'in geçtiğimiz aylarda "Bu yıl faiz artışına başlanabilir" açıklamasının geçerliliğini koruyup korumayacağı önümüzdeki dönemde yakından izlenecek. FED'in Eylül'de faiz artışını erteleme olasılığı önemli ölçüde fiyatlansa da piyasalar üzerindeki etkileri bir süre daha hissedilebilir. Ancak orta ve uzun dönemli görünümü değiştirmesi zor. Bu aşamada kısa dönemli temkinli bir iyimserliğe neden oldu, denebilir. Borsada uzun dönemli destek noktalarının test edilmesiyle sert tepki yükselişi görüldü. Henüz kısa dönemli düşüş trendi kırılmış değil. İlk direnç 76.500 seviyesinde görülürken çıkışın devamı için bu seviyenin geçilmesi önemli olacak. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Sonraki dirençler 77.500 ve 80.000 seviyelerinde. İlk destekler ise 74.000 ve 72.600 olarak görülüyor. 72.600 seviyesi daha önemli. Direnç noktalarında satış denemeleri görülse de tepki çıkışı gücünü koruyabilir. Dolar/TL paritesinde görülen kâr satışlarına rağmen çıkış trendi korunuyor. 2.90-2.89 ve 2.86 destek noktaları olarak görülürken 2.86 seviyesinin üzerinde çıkış trendi korunabilir. İlk dirençler ise 2.95 ve 3.00 seviyelerinde bulunuyor. Çıkışın devamı için 3.00 zirvesinin geçilmesi gerekecek. Kâr satışlarının etkisi sürmekle birlikte geri çekilmelerde alımlar görülebilir.
Hürriyet

Merkez 'Zorunlu' Hamle Attı!
Merkez Bankası, piyasalarda yaşanan hareketlilik sonrası üç yeni adım attı. Banka, bankacılık sektörünün aracılık maliyetlerinin azaltılması ve çekirdek yükümlülüklerinin desteklenmesi amacıyla, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında; 1 Eylül 2015 tarihinde 50 baz puan,1 Ekim 2015 tarihinde 50 baz puan ve 1 Aralık 2015 tarihinde 50 baz puan olmak üzere; toplamda 150 baz puan artırıma gitti. Banka döviz likiditesinin desteklenmesi amacıyla, bankaların Banka nezdindeki döviz ve efektif piyasalarında işlem yapma limitlerini 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren, yaklaşık yüzde 130 oranında artırılarak 50 milyar dolara çıkardı. Bankalara dolar ve euro bazında limitleri ayrı ayrı bildirilecek. Bu çerçevede, bankalara tahsis edilen depo limitleri ile ROM kapsamında TCMB'de bulundurulan altın ve döviz varlıklarının toplamı, yurtdışı şubeleri dahil olmak üzere, bankaların gelecek 1 yıldaki yurtdışı borç ödemelerinin tamamını fazlasıyla karşılayabilecek
Milliyet

İşsizlik Başvurusu Zirve Yaptı, Nedeni Suriyeliler
2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrası özellikle 2009'dan itibaren 2011 yılına kadar azalma eğilime giren işsizlik ödeneğinden yararlanan işçi sayısı, 2012 yılından itibaren yeniden yükselme eğilimine girdi. İŞKUR verilerine göre Temmuz 2015 tarihi itibarı ile son 3 yılın en yüksek başvuru sayısına ulaşmış durumda. Bunu, "İşsizlik son üç yılın zirvesinde" olarak da yorumlayabiliriz. Bu durumda, iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacıların yarattığı yeni iş gücünün de etkisi var. Mevcut teşvik uygulamalarına karşın işten çıkarmaların artması, işsizlik rakamlarının iki haneli rakamlara çıkması, istenilen istihdam oranın bir türlü sağlanmaması bu konuda alınması gereken önlemlerin ciddiyetini ortaya koyuyor. 2015 Haziran ayı içerisinde 119.422 kişi işsizlik sigortası hizmetlerinden faydalanmak üzere İŞKUR'a başvuru yaptı. Başvuru, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40.8 artarken, geçen ayla kıyasladığımızda yüzde 68.9 oranında artış gösterdi. Özetlersek; 2014 yılı içerisinde 899 bin 795 kişi işsizlik ödeneği başvurusu yaparken, 2015 yılı Temmuz ayı dâhil işsizlik ödeneği başvuru sayısı 634 bin 478 olmuştur. İç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacılar yeni bir 'işgücü' yarattı. İstanbul'da çadırlarda kalan Suriyeliler, özellikle tekstil atölyelerinde ve inşaatlarda sigortasız ve ağır şartlarda çalıştırılıyor. Suriyeliler, ayda 700-800 liraya veya gündelik bedelle 25-30 liraya başta tekstil olmak üzere pek çok sektörde sigortasız ve hiçbir sosyal hak tanınmadan çalıştırılıyor. Üstelik yaş sınırı da yok. Özellikle ailesine bakmak zorunda olan erkek mültecilerin çok da bir seçeneği yok. Hepsi 'ne iş olsa yaparım' diyor ve sigortasız ve asgari ücretin altında çalışıyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, Suriyeli kaçak çalışanlarla ilgili, "Müfettişlerin kaçak Suriyeliler ile ilgili raporları var. Ancak bu raporları işleme koyamıyoruz. Koyarsak şirketleri kapatmamız gerekebilir" açıklaması ise durumun vahametini ortaya koyuyor. Bakan bunu söyledikten sonra kaçak işçi çalıştırmanın cezası olsa kaç yazar…
Vatan

Teşviğe 'Gaz' Ayarı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yatırım teşvik sistemine eklenen maddeyle 3 milyar liranın üzerindeki yatırımların "stratejik" olarak değerlendirileceğine dikkati çekerek, bu yatırımlardan en önemlisinin toplamda 3 milyar doları bulacak doğalgaz depolama yatırımıyla ilgili olduğunu, bunun sayesinde ülkenin 1 aylık doğalgaz ihtiyacının depolanarak fiyat ve arz güvenliğinin sağlanacağını söyledi. Önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle 3 milyar liranın üzerindeki yatırımlarla ilgili gelişmeler olduğunu kaydeden Zeybekci, ekstra yatırım indirimi ve KDV indirimi talep eden yatırımlar olduğunu anlattı. Bakan Nihat Zeybekçi, sözlerine şöyle devam etti: "Bize başvurdular, bunu uygun gördük. En önemlilerinden bir tanesi Türkiye'nin doğalgazda enerji güvenliğinde çok önemli bir adımı öngörüyor. Türkiye'de özel sektörün 3 milyar dolarlık bir doğalgaz depolama yatırımı yapılmasıyla ilgili bir girişim var, bunu desteklemek anlamında da böyle bir düzenleme yaptık. Buradaki kastımız, enerji piyasaları çok hızlı dalgalanıyor. Kış geldiğinde doğalgaz aldığımız ülkelerde ve diğer müşterilerinde aşırı ihtiyaçlar söz konusu olabiliyor. Ukrayna ve Rusya arasındaki sıkıntılar sebebiyle de doğalgaz akışında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu da şunu gerektiriyor; Türkiye'nin en az 1 aylık doğalgaz ihtiyacını depolayabilmesi gerekiyor. Sadece bu tesis, Türkiye'nin yaklaşık 1 aylık doğalgaz ihtiyacını depolayacak kapasiteye sahip olacak. Hem fiyat güvenliği hem arz güvenliği anlamında Türkiye'de böyle bir yatırım yapılmasının desteklenmesi gerekiyor."
Vatan

Terörün Hedefi Ekonomi
Türkiye'de 7 Haziran'daki seçimlerin ardından artan terör saldırıları ekonomiyi de hedef alırken, saldırılar sonucunda yaşanan ekonomik kaybın 100 milyon lirayı aştığı tahmin ediliyor. Bölücü terör örgütü PKK, KCK'dan yapılan "Barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağı" yönündeki açıklamanın ardından ekonomi ve kalkınmayı hedef alan saldırılarına hız verdi. 7 Haziran seçimlerinin ardından artan terör saldırılarının hedefinde ekonomi yer aldı. Seçimlerinden bu yana PKK, 13 baraja saldırı düzenlerken, aralarında ambulans, iş makinası ve tırların da bulunduğu 687 aracı ise kullanılamaz hale getirdi. Terör örgütü PKK, özellikle 7 Haziran'da gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerinin ardından saldırılarını artırdı. Söz konusu tarihten bugüne kadar barajlar, ev ve iş yerleri, kamu binaları, polis ve askeri araçlar, belediye otobüsleri, ambulanslar, iş makinaları, sivil araçlar ile tır ve kamyonlar teröristlerin hedefi oldu. Saldırılar sonrası oluşan hasarların 483'ü polis, 323'ü jandarma bölgesinde gerçekleşti. Bu süreçte 13 baraj teröristlerin hedefi olurken, kamuya ve sivil kesime ait toplam 106 bina ile 687 araç hasar gördü. Terör saldırılarıyla 45 ev ve iş yeri, 61 de kamu binası tahrip edildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kamu yatırımlarını hedef alan terör örgütü PKK, sağlık, eğitim, ulaşım gibi hizmetleri de engellemeye çalıştı. Teröristler, 5 ambulans, 47 tır ve 68 kamyona hasar verdi. 64 iş makinası ile 3 belediye otobüsü de PKK'lıların hedefi oldu. 279 polis, 47 de askeri olmak üzere toplam 326 araç da terör saldırıları sonucu hasar gördü. Zarar verilen resmi araçların sayısı 15, diğer sivil araçların sayısı ise 159'u buldu. Uzmanlar ekonomiyi hedef alan saldırılar, sonucunda ortaya çıkan ekonomik kaybın 100 milyon liraya aştığını söyledi.
Star

DÜNYA

Koalisyonla İlk Operasyon
Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakattan sonra Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları, koalisyon güçleriyle birlikte IŞİD'e yönelik hava operasyonlarına katılmaya başladı. Türk uçaklarının önceki günden itibaren operasyonlara katılmaya başladığını Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamayla duyurdu. Uçaklar ilki önceki gün, ikincisi ise dün olmak üzere iki kez hava operasyonuna katıldı. Önceki günkü operasyona iki uçak katıldı ve üç hedef vuruldu. Dünkü operasyona da iki uçak katılırken, dört hedef vuruldu. Vurulan yerlerin Halep'in kuzeyindeki IŞİD mevzileri olduğu öğrenildi. Kaynaklar uçakların İncirlik Üssü'nden havalandığını belirtti. Operasyonlar sonucu Türk savaş uçakları ilk kez resmen Suriye Hava Sahası'na girmiş oldu. Daha önce sınır hattında devriye uçuşu yapan Türk uçaklarına Esad rejimi birçok kez radar kilitlemesi yapmıştı. Türk uçaklarının Suriye Hava Sahası'na girmesi nedeniyle koalisyonun Esad rejimine bu konuda önceden bilgi verdiği de iddia edildi. Ortak operasyonun IŞİD'in Türkiye-Suriye sınırında Öncüpınar'ın karşısında Azez'in doğusundaki 5 Türkmen köyünü ele geçirmesinden sonra yapılması dikkat çekti. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, kendilerine önceki akşam Delha köyündeki IŞİD mevzilerine koalisyon güçlerinin operasyon yaptığı bilgisinin geldiğini söyledi. Mustafa, bu operasyona Türk uçaklarının katılıp katılmadığı bilgisine sahip olmadığını belirtti. Türkiye'ye ortak operasyona katılması yönündeki en net çağrıyı ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Türkiye IŞİD'e yönelik hava operasyonlarına katılmalı ve sınır kontrolü konusunda daha fazla çalışmalı" açıklamasıyla yapmıştı. Eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu teknik müzakerelerin tamamlanmasından sonra 25 Ağustos'ta, "Yakında kapsamlı operasyonları başlatacağız" yanıtını vermişti. Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamasında ise özetle şöyle denildi: Türk Hava Kuvvetlerinin Uluslararası Koalisyon'un DEAŞ'a (IŞİD) karşı yürütülen Özgün Kararlılık Harekatı çerçevesinde devam eden hava operasyonlarına katılımına ilişkin teknik nitelikteki belge ABD ile 24 Ağustos 2015 tarihinde imzalanmıştı. Savaş uçaklarımız, bu çerçevede, koalisyona ait savaş uçaklarıyla birlikte, Suriye'de belirlenen ülkemiz güvenliğine de tehdit oluşturan DEAŞ hedeflerine karşı dün akşamdan (önceki akşam) itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başlamıştır. Terör örgütleriyle mücadele, Türkiye bakımından öncelikli bir ulusal güvenlik konusudur. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Türkiye, 2013 yılından bu yana terör örgütleri listesine aldığı DEAŞ'tan kaynaklanan terör tehdidinin bertaraf edilmesine yönelik çabalara aktif desteğini ulusal düzeyde ve Uluslararası Koalisyon bünyesinde kararlılıkla sürdürecektir." Türkiye'nin arazideki kendi kaynakları sayesinde, IŞİD'e ait kamp ve barınakların bulunduğu yerler ile örgüt üst düzey yöneticilerinin hareketliliği ve kaldıkları karargahlar hakkında oldukça kapsamlı istihbarat sahibi olduğu bildirildi.
Hürriyet

Canlı Bombanın Esi Işid'e Katıldı
Afganistan'ın Host vilayetinde, 30 Aralık 2009 tarihinde düzenlediği intihar saldırısıyla 7 CIA ajanının ölümüne neden olan Ürdünlü doktor Human Halil Ebu Mulal el-Belavi'nin Türk eşi Defne Bayrak (37), 11 yaşındaki kızı Lina ve 13 yaşındaki kızı Leyla ile birlikte Suriye'ye giderek terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) katıldı. İstanbul İletişim Fakültesi mezunu olan Defne Bayrak, bir dönem gazetecilik de yapmıştı. Defne Bayrak, Ürdünlü doktor Human Halil Ebu Mulal el Belavi ile 2001 yılında evlenerek Ürdün'e yerleşti. Çiftin iki kızları oldu. Büyük kızlarına 1969 yılında uçak kaçıran Filistin Halk Kurtuluş Örgütü üyesi Leyla Halid'in, küçük kızlarına ise Leyla Halid'in belgeselini yapan Lina Makboul'un isimlerini verdiler. Defne Bayrak eşinin Afganistan'a gitme kararı almasının ardından 2009'da kızlarıyla birlikte İstanbul'a döndü. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'ya çalıştığı sanılan ama gerçekte Pakistan Talibanı olarak da bilinen Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) ve El Kaide yanlısı faaliyet yürüttüğü ortaya çıkan Belavi, Afganistan'da Host vilayetindeki Amerikan Camp Chapman askeri üssüne 30 Aralık 2009'da intihar saldırısı düzenledi ve 7'si CIA ajanı 9 kişinin ölümüne neden oldu. Terör örgütleri TTP ve El Kaide, bu saldırıyı üstlendiklerini ve Belavi'ye yardım ettiklerini açıkladı. Defne Bayrak o dönem gazetelere verdiği ropörtajda, eşiyle gurur duyduğunu söylemişti. İstanbul'da yaşadığı dönemde Saddam Hüseyin'in ABD'nin Irak işgalinden önce tamamladığı 'Defol Git Lanetli' isimli Arapça kitabın çevirisini yaptı. Terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'le ilgili "Usame Bin Ladin: Doğu'nun Che Guevara'sı" isimli kitabı yazdı. Daha sonra da "Neden Müslüman Oldular?" isimli bir kitap yayımladı.
Hürriyet

Nazi Altınlarını Georadar Buldu
Polonya'nın Breslau ve Waldenburg şehirleri arasında çekilen georadar resimlerle, gerçekten yeratında zırhlı bir tren bulunduğu belirlendi. Polonya Kültür Bakanı Yardımcısı Piotr Zuchowski, georadar fotoğraflarını incelediklerini ve yüz metreden daha uzun zırhlı nazi treninin Walbrzych şehrinde gömülü olduğuna yüzde 99 emin olduklarını söyledi. Trende 300 ton altının dışında sanat eserleri gibi daha başka değerli eşyalar da bulunabileceğini bildiren Zuchowski, "Bubi tuzağı olabileceği endişesiyle hazine avcılarını trene yaklaşmamaları için uyarıyoruz" dedi.
Türkiye

Dünyanın 3'te 1'inde Sınırlar 'Kapı Duvar'
Küreselleşme ile ülkeler arasındaki engellerin yıkılacağı tahmin edilirken, güvenlik endişeleri ve göçmen karşıtı tutumlar tüm dünyada duvarların örülmesine sebep oldu. Şu an dünya üzerindeki ülkelerin üçte birinin en az bir sınırı 'duvarlarla' kapatılmış durumda. Özellikle bu yıl savaşlar ve mülteci krizleri ile birlikte 'duvar' örme kararı alan ülkeler sayısında artış yaşandı. Bu karara katılan son ülke ise Estonya oldu. Tallinn hükümeti, Rusya sınırına 'güvenliği sağlamak ve Avrupa Birliği sebest dolaşım bölgesi Schengen'i korumak' adına tel çekileceğini açıkladı. Şu an dünyada 65 ülke, en az bir sınırına duvar örmüş durumda ya da duvarlar yapım aşamasında. Estonya ile bu sayı 66 olacak. Bu rakam ülkelerin üçte birinin sınırlarına duvar inşa ettiği anlamına geliyor. Bu sayı, Berlin Duvarı ayakta olduğu dönemde dünyada bulunan duvar sayısının tam dört katı. Berlin Duvarı 1989'da yıkıldığında dünyada sınırlarda sadece 16 'duvar' bulunmaktaydı. Avrupa Birliği'nin (AB) amacı duvarlar örmek değil, engelleri yıkmaktı. Ancak bu yıl AB üyesi Macaristan Avrupa'nın göbeğine, Sırbistan ile sınırına jiletli tellerden oluşan bir duvar çekti. Sağcı Victor Orban yönetiminin amacı, Sırbistan'dan gelen göçmen akışını durdurmaktı. Duvar; Türkiye, Yunanistan ve Makedonya'dan sonra Sırbistan'a geçen ve son durak olarak Almanya'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin sayısını azaltmaya yetmedi. Sırp yetkililere göre, tel örgülerin tek etkisi geçişi yavaşlatmak oldu. Bu yıl duvar çeken bir diğer ülke ise, Rusya ile büyük bir krize saplanan Ukrayna oldu. Türkiye ise Yunanistan'la halihazırda var olan tel örgünün yanı sıra Suriye sınırını da kapatmak zorunda kaldı. Bu sene Kenya, radikal İslamcılara karşı Somali sınırına duvar çekerken, Suudi Arabistan da IŞİD'e karşı Irak ile olan tüm sınırına çift sıralı bir tel örme projesine başladı.
Milliyet

Bombacı Adem
Tayland'ın başkenti Bangkok'taki Erawan Tapınağı yakınlarında 17 Ağustos'ta düzenlenen ve 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Polis yetkilileri, yakalanan şüphelinin evinde aralarında 'Adem Karadağ' adına düzenlenmiş bir Türk pasaportunun da olduğu 10 pasaportun ele geçirildiğini belirtti. İç Güvenlik Operasyonları Birimi Sözcüsü Albay Banphot Phunphien, şüphelinin bu denli çok pasaport taşımasının sıra dışı bir durum olduğunu vurguladı. Ulusal Polis Servisi Genel Müdür Yardımcısı Chaktip Chaijinda gazetecilere yaptığı açıklamada, zanlının yaşadığı dairede bomba yapımında kullanılan malzemeler bulunduğunu ifade etti. Yetkililer, bulunan malzemeler arasında, saldırıda kullanılanlara benzer demir bilyelerin yanı sıra fünyeler ve demir borular da olduğunu söyledi. Demir bilyelerin ev yapımı bombalarda parça tesirini artırmak için kullanıldığı biliniyor. Pasaport bilgilerine göre 28 yaşındaki İstanbul doğumlu Karadağ'ın evi 21 Temmuz'da kiraladığını belirten Bangkok Post gazetesi, ev sahibinin aynı katta 5 daire kiralayan genç adamın hareketlerinden şüphelendiğini, ardından da polise haber verdiğini duyurdu. 100'ü aşkın polisin katıldığı operasyon öncesinde apartmanın çembere alındığı ifade edildi.Yetkililer, Karadağ'ın daha büyük bir şebekenin parçası olduğunu, şebekenin üyeleri arasında Taylandlıların da bulunduğunu öngörüyor. Polise göre bombayı yerleştiren kişi de Karadağ olmayabilir.
Vatan

'İsrail Askerine Kafa Tutan Filistinli Kız' Kardeşini Kurtardı
İsrail askerlerinin önceki gün Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Nebi Salih bölgesinde 12 yaşındaki Muhammed et-Temimi isimli Filistinli çocuğu gözaltına almaya çalışırken kameralar önünde silahsız kadın ve çocuklara karşı uyguladığı şiddet, uluslararası toplumda büyük infiale neden oldu. Alçılı koluna ve haykırışlarına rağmen bir İsrail askerinin, kayaların arasında sıkıştırdığı küçük Temimi, annesi ve 2012'de "İsrail askerine kafa tutan Filistinli kız" olarak dünya gündemine gelen ablası Ahed'in yoğun çabası sonucu gözaltına alınmaktan kurtuldu. İsrail askerinin, alçılı koluna rağmen gözaltına almaya çalıştığı Temimi, "İsrail askerinin tek derdi beni gözaltına almaktı. Bütün gücüyle vücuduma baskı yapıyordu. Onu üzerimden atmaya çalıştım, ama başaramadım. Annem ve kızkardeşimin yardımıyla kurtuldum" dedi.
Star

Daeş, Irak'ta 200 Kişiyi İdam Edecek İddiası
Irak'ın Enbar vilayetinin Ratbe ilçesi Kaymakamı İmad ed-Duleymi, DAEŞ'in Ratbe sakini 200 kişiyi elektrik direklerine bağladığını ve söz konusu kişileri kırbaçladığını iddia etti. İdam edilecek kişilerin, terör örgütünün suçlarını protesto edenler olduğunu öne süren Duleymi, koalisyon güçlerine DAEŞ'in Ratbe'deki mevzilerini bombalama çağrısı yaptı. Enbar İl Meclis Sözcüsü Iyd Ammaş ise Ratbe'de Nezir el- Kubeysi adlı vatandaşın tartıştığı DAEŞ militanını öldürdüğünü, örgütün de Kubeysi'yi kent ortasında, yakınlarının gözleri önünde kurşuna dizdiğini söylemişti. Olay sonrası yüzlerce kişinin Kubeysi'nin cenaze törenine katıldığını kaydeden Ammaş, defin sonrası halkın, yakınlarının öldürülmesi ve DAEŞ'in bölgeye yönelik uygulamalarının protesto ettiğini dile getirmişti. Ammaş, DAEŞ'in gösteriye müdahale ettiğini, militanların bölge halkından 200 kişiyi alıkoyarak, kendilerine ait hapishanelere götürdüğünü kaydetmişti.
Star

POLİTİKA

Terörün De 'Paralel'in De Üstesinden Gelinecek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında teröre dikkat çekerek "Bin yıldır bu coğrafyada nice düşmanları yenmiş, nice ihanet çetelerini çökertmiş olan aziz milletimiz, elbette bölücü terör örgütünün de onun maşası haline dönüşen Paralel devlet yapılanmalarının da üstesinden gelecektir. İhtiyacımız olan tek şey tüm düşmanların karşısına tek vücut olarak çıkmaktır" dedi. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan mesajı şöyle: "Bu zafer, tarihe gömülmek istenen bir milletin, adeta küllerinden yeniden doğuşunun, uçurumun kenarından dönerek kendisine yeni bir yol çizişinin ifadesidir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, aynı zamanda son devletimiz olan Cumhuriyetimizin de müjdecisidir. 1071'deki Malazgirt Zaferi, 1075'te Selçuklu Devleti'nin kuruluşu, Anadolu topraklarının kendimize vatan kılınmasını da beraberinde getirmiştir. Osmanlı Devleti döneminde bir yandan Avrupa'nın, diğer yandan Afrika'nın içlerine kadar ilerlemiş olsak da vatanımız olarak kalbimizin attığı yer daima Anadolu ve Rumeli toprakları olmuştur. Kurtuluş Savaşı'yla bu toprakların önemli bir bölümünü, yeni devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları içinde tutmayı başarabildik. Büyük Taarruz'la, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran yolu açmış ve ardından Cumhuriyetimizi kurmuş olmakla birlikte, istiklal ve istikbal mücadelemiz bitmemiştir. Bugün de ülkemizin ve milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğimize ve geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Güney sınırlarımızda yaşanan çatışmaların ortaya çıkardığı istikrarsızlık ortamı ülkemiz için ciddi güvenlik sorunlarına yol açmaktadır. Bu ortamdan güç alarak yeniden eyleme başlayan bölücü terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırılarda şehit olan güvenlik güçlerimizin acısı yüreğimizi dağlamaktadır. Terör örgütleriyle birlikte hareket eden Paralel devlet yapılanmaları, ülkemizin ve milletimizin geleceğini tehdit etmektedir. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey, birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmek, iç ve dış tüm düşmanların karşısına tek vücut olarak çıkmaktır. Bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen her şehidimiz, bu toprakları vatanımız olarak tescilleyen birer mühürdür. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnetle, rahmetle yâd ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun."
Hürriyet

Mgk'da Hdp'li Yok
Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) alınan karar çerçevesinde ordunun komuta kademesinde yapılan olağan değişiklikler ve Cumhurbaşkanı'nın seçimin yenilenmesi kararı çerçevesinde kurulan geçici hükümetin ardından Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) üye yapısı da önemli ölçüde yenilendi. Yeni MGK'nın yapısı, 7 seçilmiş isme karşı 8 atanmış bürokrat ve bakandan oluştu. 8 üye de ilk kez 2 Eylül'de yapılacak MGK toplantısına katılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı'nda kabul etti. Görüşmede, 2 Eylül'de yapılacak MGK toplantısının gündemi belirlendi. Milli Güvenlik Kurulu'nun ağustos ayı olağan toplantısının geçen hafta içinde yapılması gerekiyordu. Ancak Erdoğan, yeni hükümetin oluşum takvimini dikkate alarak toplantıyı yaklaşık bir hafta ileriye almıştı. MGK toplantısının gündeminin önemli maddelerini; seçim güvenliği, PKK terörü ile mücadele, IŞİD'e karşı ABD ile yapılacak ortak hava operasyonları ve paralel devlet yapılanması ile mücadelede gelinen aşama oluşturacak. Anayasa gereği hükümette yer alan 2 HDP'li, AB ve Kalkınma bakanlıklarına getirildiği için MGK'da HDP'den bir isim yer almadı. Geçici hükümet ile ortaya çıkan tablo, MGK'daki sivil atanmış dengesini dolaylı olarak değiştirdi. MGK'nın eylüldeki toplantısının ardından ekim ayının son haftasında da toplanması bekleniyor. Böylece MGK, 1 Kasım seçimi öncesinde iki kez toplanacak. MGK'nın yeni yapısı içinde bazı bakanlıklara bürokratların atanması nedeniyle atanmışların sayısının seçilmişleri geçmesi dikkat çekti.
Milliyet

Yeni Bakanlar Görevde
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından önceki gün açıklanan geçici Bakanlar Kurulu üyeleri, Ankara'da gerçekleştirilen devir teslim törenleriyle görevlerine başladı. Seçim hükümetindeki HDP'li 2 bakan devir teslm töreni yapmayacak. AB Bakanı Ali Haydar Konca "Bu şartlar altında devir teslim törenini uygun bulmuyorum" dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen Ahmet Erdem, bakanlıkta düzenlenen törenle görevini Faruk Çelik'ten devraldı. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem önceki gün yaptığı açıklamada "Biliyorsunuz bürokratız, bize ne görev verilirse biz onu yaparız" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu da görevini Ömer Çelik'ten devraldı. Devir teslim töreni Bakanlık'ta basına kapalı yapıldı. Büyük Birlik Partisi kurucularından Topçu önceki akşam yaptığı açıklamadaysa "Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Devlet emretti, biz de kabul ettik" dedi.
Vatan

SPOR

Usain Bolt bir kez daha bu şampiyonada en yakın rakibi olarak gösterilen Justin Gatlin'i devirdi. Bu kez sıra takım yarışındaydı. Pekin'de düzenlenen 2015 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda dün 4x100 bayrak mücadelesinde son koşucusu Bolt olan Jamaika 37.36'lık dereceyle üst üste 6. kez dünya şampiyonluğuna ulaştı. Dünya rekortmeni Bolt, bu sonuçla 11. dünya şampiyonluğunu elde edip bu daldaki rekorunu geliştirirken 2012 Olimpiyatları, 2013 Dünya Şampiyonası'ndan sonra yine 3 disiplinde de altın madalyayı boynuna geçirdi. GATLIN'in de yer aldığı ABD ise bitiş çizgisinden ikinci geçse de son bayrak değişimini doğru zamanda yapamadıkları için diskalifiye oldu. Yani Bolt, bu kez Nesta Carter, Asafa Powell ve Nickel Ashmeade'in katkılarıyla da olsa Gatlin'i Pekin'de 3. kez gerisinde bıraktı. Tarihinde ikinci kez final gören Çin, büyük bir başarıya erişip ABD'nin yerine ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya elde etti. Kanada ise bronz madalyanın sahibi oldu.
Hürriyet

Kartal, evindeki tek maçta Trabzonspor'a mağlup olsa da 2 deplasman maçından çıkardığı 6 puanla kaybını biraz da olsun telafi etti. Beşiktaş deplasmanlarda farklı skorlarla galibiyetlere ulaşırken 5-2'lik Mersin İdmanyurdu ve 4- 0'lık Gaziantepspor karşılaşmalarına 4 futbolcu damga vurdu. Kariyerindeki ilk hattrickini yapan Cenk Tosun, Mersin İY maçındaki bu başarısının ardından, önceki akşam da Gaziantepspor deplasmanında penaltı vuruşundan ağları havalandırdı. Beşiktaş'ın deplasman zaferlerinde en çok dikkat çeken isim Oğuzhan Özyakup oldu. Mersin'de 3 asiste imza atarak sezona giren başarılı futbolcu, Gaziantep'te ise nefis bir frikik atışıyla kilidi açıp, takımını galibiyete götüren oyuncu oldu. Olcay Şahan da iki deplasman maçını 2 gol, 2 asistle kapatarak üzerine düşen görevi yaparak, takım arkadaşlarıyla birlikte alkışları toplamayı başardı. Mersin'de 1 asist yapan Gökhan Töre de Gaziantep maçında bu kez 2 asistle skora katkı sağladı. Bu dört oyuncu toplamda 7 gol, 8 asistle kalitelerini ortaya koydu. Bu arada Kerim Frei de son dakikalarda şans bulduğu karşılaşmalarda kapanış gollerini atarak, gerektiğinde göreve hazır olduğunu göstererek, Kartal'ın Teknik Direktörü Şenol Güneş'in kulübedeki yedek kuvveti oldu.
Star


Galatasaray'ın Torku Konyaspor'u 4-1 yendiği karşılaşma sonrası Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu adeta patladı. Genç çalıştırıcı karşılaşmayı değerlendirirken; oyuncularının mücadelesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Oyun çok değişti 90 dakika boyunca. Maça iyi başladık, golü de bulduk. Chedjou'nun sakatlığı ile bocalama dönemi yaşadık. İkinci yarıda karttan sonra yine inanılmaz bir mücadele gösterdik" şeklinde konuştu. Medya ve camiaya sitem eden Hamzaoğlu "Bir İbrahimoviç çıktı, herkes peşine takıldı. Bu oyuncular 3 tane kupa kazandı. Eskilere sahip çıkmak zorundasınız. Kendi değerlerimize sahip çıkmazsak yenilerin kıymeti olur mu? Sabri ile anlaşıyoruz problem. Ben de alet oldum ama oyuncularımdan memnunum. Hepsinden Allah razı olsun. Bizi aşağı çekmeye çalışıyorlar. Bundan sonra zor günlere bakmayacağız. Biz her şeyi yapabiliriz" ifadelerini kullandı. Galatasaray'ın hocası şöyle devam etti: "O kadar ortada olmayan işler yaratılıyor ki, bunlarla uğraşmaktan yola gidemiyoruz. Birisi başarılı oldu mu nasıl indiririz aşağıya. Galatasaray şampiyon oldu şimdi aman şampiyon olmasın! Başarılı olanları takdir edin. Saygı duyalım yapılan işe. Eleştiri ortamında yaşıyoruz sürekli kötüleme. Ben de doldum. Burak takımda kalacak. Telles de kalacak. Sneijder de kalacak. Bütün oyuncularımdan memnunum"
Star

Kartal, evindeki tek maçta Trabzonspor'a mağlup olsa da 2 deplasman maçından çıkardığı 6 puanla kaybını biraz da olsun telafi etti. Beşiktaş deplasmanlarda farklı skorlarla galibiyetlere ulaşırken 5-2'lik Mersin İdmanyurdu ve 4- 0'lık Gaziantepspor karşılaşmalarına 4 futbolcu damga vurdu. Kariyerindeki ilk hattrickini yapan Cenk Tosun, Mersin İY maçındaki bu başarısının ardından, önceki akşam da Gaziantepspor deplasmanında penaltı vuruşundan ağları havalandırdı. Beşiktaş'ın deplasman zaferlerinde en çok dikkat çeken isim Oğuzhan Özyakup oldu. Mersin'de 3 asiste imza atarak sezona giren başarılı futbolcu, Gaziantep'te ise nefis bir frikik atışıyla kilidi açıp, takımını galibiyete götüren oyuncu oldu. Olcay Şahan da iki deplasman maçını 2 gol, 2 asistle kapatarak üzerine düşen görevi yaparak, takım arkadaşlarıyla birlikte alkışları toplamayı başardı. Mersin'de 1 asist yapan Gökhan Töre de Gaziantep maçında bu kez 2 asistle skora katkı sağladı. Bu dört oyuncu toplamda 7 gol, 8 asistle kalitelerini ortaya koydu. Bu arada Kerim Frei de son dakikalarda şans bulduğu karşılaşmalarda kapanış gollerini atarak, gerektiğinde göreve hazır olduğunu göstererek, Kartal'ın Teknik Direktörü Şenol Güneş'in kulübedeki yedek kuvveti oldu.
Star


Galatasaray bu sezon ilk kez kazandı ama arkasında yine soru işaretleri bırakarak Son şampiyon, Süper Lig'de 3. hafta sonunda Konya'da 3 puanla tanışırken ecel terleri döktü. Şans faktörü Hamza Hamzaoğlu ve öğrencilerinin yanındaydı. Galatasaray ne kadar şanslı ise Konya da o kadar şanssızdı. Cim-Bom 67'den itibaren de Carole'un atılmasıyla son bölümü 10 kişi tamamlarken tecrübesini konuşturdu. Geride kalan haftada haklarında en çok spekülasyon yapılan iki isim Burak ve Sneijder şüphesiz galibiyetin iki önemli mimarıydı. Galatasaray için Konya'da her şey çok güzel başladı. 9'da Sabri geçen hafta Selçuk'a yaptığı asistin benzerini bu kez Burak'a yaptı. Kral ise usta işi kafa vuruşu ile golünü attı. Sanki yine geçen sezon bu statta alınan 5-0'lık galibiyet gibi kolay sonuca gidileceği düşünülüyordu. Bu golden sonra Galatasaray 2'yi bulabileceği fırsatları da eline geçirdi ama başta Burak olmak üzere son harekette doğru işler yapılmadı. Chedjou-Semih zorunlu değişikliği ile beraber oyunun rengi de değişti. Konya pozisyonlara girmeye başladı. 37'de Meha frikikten sezona formsuz başlayan Muslera'yı avladı. 3 dakika sonra ise Selçuk'un serbest vuruşunda Kaya'nın uzaklaştırmaya çalıştığı top, Semih'e çarpıp ağlara gitti. Aslan bu şans golüyle yeniden öne geçti. İkinci yarı Konya tamamen üstünlüğü ele geçirdi. Ali Çamdalı, Bajic ve Vedat'la çok önemli pozisyonlar sonuçsuz kaldı. 61'de Meha yine frikikten vurdu bu kez Muslera uyanıktı. 67'de Carole ikinci sarıyla atılınca G.Saray için işler zorlaştı. Melo stopere, Hakan Balta sol beke geçti. 78'de günün etkili ismi Meha 30 metreden direğe takıldı. 89'da ise Emre Çolak'ın pasında Sneijder düzgün bir vuruşla rahatlatan golü attı. 90+4'te perdeyi kapatan gol yine Sneijder'den oldu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme