5 Ekim 2015 Pazartesi

05.10.2015 Genel Gündem

05.10.2015 Pazartesi

GÜNDEM

İzle, Döv Serbest Kal 
Gazeteci Ahmet Hakan'a düzenlenen saldırının ardından Ahmet Şengüler, Kamuran Ergin, Fuat Elmas ve Uğur Adıyaman, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki çapraz sorguları sırasında azmettirici olarak eski özel harekât polisi Yahya Kemal Gezer, eski polis Nezih Öz ve Soner Arık'ın isimlerini verdi. Bu kişiler de gözaltına alınarak sorgulandı. Şüphelilerin ifadesini Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun nöbetçi savcısı Mehmet Şenay Baygın aldı. 7 şüpheli 6.5 saat ifade verdikten sonra 'tehdit, örgüt kurma, kasten yaralama, mala zarar verme ve darp' suçlamalarından tutuklanmaları talebiyle İstanbul 6'ncı Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildiler. Hâkimlik, saldırganlardan Ahmet Şengüler'in 'Kasten yaralama'dan tutuklanmasına karar verdi. Saldırganlardan Kamuran Ergin, Fuat Elmas ve Uğur Adıyaman adli kontrol şartıyla bırakıldı. Her gün karakola giderek imza atacaklar. Eski polisler Yahya Kemal Gezer ve Nezih Öz ile Soner Arık ise serbest bırakıldı. Mahkeme, dava dosyasına 'kısıtlama' getirirken, avukatlar kendilerine bile bilgi verilmediğini söyledi. Yahya Kemal Gezer'in ismi daha önce iki davada anılmıştı. Davalardan ilki 16-17 Nisan 1992'de terör örgütü DHKP-C üyesi oldukları iddia edilen Sebahat Karataş, Eda Yüksel ve Taşkın Usta'nın İstanbul, Çiftehavuzlar'da öldürülmesiyle ilgiliydi. Gezer bu davada eski Emniyet Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve özel harekâtçı Ayhan Çarkın'la birlikte yargılanan isimlerden biriydi. Gezer'in ismi 2003'te ise 'denizdeki Susurluk' olarak anılan Damga Operasyonu'na da karıştı. Olaylar zinciri, 27 Haziran 2003'te eski Dev-Sol militanı Seyfettin Karataş'ın emekli polis memuru Mehmet Güzel'i öldürüp, Eminönü İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis Öner Aktaş'ı yaralamasıyla ortaya çıkmıştı. Karataş, mazot kaçakçısı Recep Ahmet Mercan tarafından öldürtülmek istendiğini ve polislerin onun adamı olduğunu ileri sürmüştü. Jandarma, bunun üzerine İstanbul Boğazı'ndan transit geçiş yapan gemilerden, küçük teknelerle alınan akaryakıtı piyasaya süren şebekeye yönelik operasyona başlatmıştı. Yargılanan isimlerden biri de o dönem Cinayet Büro Amirliği'nde çalışan Gezer'di. Yahya Kemal Gezer'in Recep Ahmet Mercan'la çok yakın ilişkide olduğu ve İstanbul Emniyeti'ndeki ilişkilerini yürüttüğü iddia edilmişti.
Hürriyet

Sorumlusu Yüksek Seçim Kurulu Olur 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'nın Strazburg kentine hareketinden önce, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. YSK'nın sandıkların birleştirilmesi talebinin reddini değerlendiren Erdoğan, burada bir kavramın yanlış tespit edildiğini düşündüğünü dile getirerek, "Sandık tasıma olarak değil, burada sandıkların yer belirlenmesi olarak bunu değerlendirmek lazım. Zaten YSK'nın yanlışa düştüğü yer de burası olmuştur" diye konuştu. Oy kullanma mahallerini ilçelerde ilçe seçim kurullarının belirlediğini, ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yüksek Seçim Kurulu aslında bunlarla pek ilgilenmez. Daha çok dar kapsamlı olarak ilçe, il, buralar. Yani o nerede kullanılacak, hangi sandık nereye yerleştirilecek bunların belirlenmesini bunlar yapar. Şimdi ise bu seçimlere giderken özellikle belli bölgelerdeki sıkıntıları da göz önüne alarak vatandaşın demokratik hakkını en ideal şekilde kullanabileceği imkanları hazırlama sorumluluğu kimdedir? İlçe seçim kurulundadır, il seçim kurulundadır. Bunlar vatandasın demokratik hakkını en ideal şekilde kullanabilmesi için bunu hazırlaması lazım. Yoksa taşımalı sistem vesaire bunlar anayasa değişikliği gerektiren konular. Dolayısıyla bunların su anda zaten yapılması mümkün değil. Kaldı ki parlamentodaki siyasi partiler de bu tür bir anayasa değişikliğine pek yanaşmadılar. Şimdi durum böyle olunca ama sandık mahallerinin belirlenmesi konusunda bazı ilçe seçim kurulları ne yaptı? Belli yerler belirledi. Şimdi Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu bu karar aynı zamanda o kararları da adeta yok farz etmiş oldu. Bu bakımdan temenni ederim ki bu seçimlerde, 7 Haziran seçimlerinde yaşadığımız sıkıntıları, bölgede yaşamayız. Eğer yaşarsak bunun sorumlusu da Yüksek Seçim Kurulu'dur. Çünkü şartlar ortadadır."
Akşam

Silvan'da Dört Gözaltı Var 
Diyarbakır'ın dört günden bu yana sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan ilçesinde güvenlik güçlerinin başlattığı operasyon devam ediyor. Zırhlı iş makineleriyle hendekleri kapatıp, barikatları kaldırmayı sürdüren güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında zaman zaman çatışma çıkıyor. Operasyon devam ederken ilçenin çeşitli semtlerinden aralıklarla silah sesleri duyuluyor. Güvenlik güçleri operasyonlar devam ederken Silvan Belediyesi önünde belediye çalışanı Kerem Yılmaz ile Faysal Aksu, Serhan Yüce ve Murat Demir'i gözaltına aldı. Emniyette sorgulanan bu kişilerden Serhat Yüce'nin Dicle Haber Ajansı'nda, Murat Demir'in de Özgür Gün TV'de çalıştığı belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 109, 3359-109, 5548                                               
ABD Doları 2, 9876-2, 9924/ Euro 3, 3516-3, 3575/İngiliz Sterlini 4, 5339-4, 5436  
                           
Rezervlerin 'Gazı' BOTAŞ'la Azalmış 
Merkez Bankası'nın döviz rezervlerindeki azalışın belirgin hale gelmesi ile bankanın BOTAŞ gibi kamu enerji şirketlerine yaptığı doğrudan döviz satışını kamu bankalarına devretme konusunda çalışma yaptığı yönündeki Reuters haberi aynı döneme denk düştü. Sürpriz mi? Hayır. Merkez Bankası'nın cuma günü Twitter hesabından yaptığı kısa açıklama bu haberi yalanlamıyor; bu şirketlerin döviz ihtiyacının "gerekli görülen kısmının" Hazine ve Merkez Bankası tarafından doğrudan karşılandığı vurgulanıyordu. Açıklama, Aralık 2014'de bu işe başlarken yapılan ilk duyurudan farklı değildi. Ayrıca, Başkan Erdem Başçı'nın 30 Nisan'da Enflasyon Raporu açıklaması sırasında "BOTAŞ'ın döviz alımlarını kademeli olarak kamu bankalarına devredebiliriz" sözleri de belleklerde. Kimi gazetelerde, yalan yanlış bilgiler yer alsa da, bankadan veriler dışında başka bir açıklama da yapılmadı. 90'lara yaklaşırken Merkez Bankası, bir yandan mali piyasaları kurarken, diğer yandan da enerji ithalatçısı kamu şirketlerinin döviz ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve ithalatlarını sorunsuz biçimde, pahalıya mal olmadan yapabilmeleri için kamu enerji şirketleri ve bankalar arasında aracılık işlevi üstlenmeye başlamıştı. O yıllarda Merkez Bankası ve bankaların döviz varlıkları çok düşükken, döviz piyasası da çok sığdı. Yüklü bir döviz alıcısının döviz kurlarını darmadağın etmesi istenmiyordu. 1989 kambiyo rejiminin serbestleşmesi ile tam konvertibiliteye adımla birlikte Merkez Bankası aradan çekildi; şirketler ve bankalar serbestçe kendi aralarında anlaştılar. Merkez Bankası hiçbir şekilde müdahil olmadı. Bu kendi ayakları üzerinde duruş; döviz piyasası için önemli bir kazanım, piyasa oluşumu açısından da derinlik sağladı. O yıllarda bile Merkez Bankası'nın kamu enerji şirketlerine doğrudan döviz satması söz konusu olmamıştı. Bankanın bugünkü yönetimi, faizleri görece düşük tutarken kur yükselişine frenletici etkisi olacağını sandığı o kararı 16 Aralık'ta açıklamıştı; kamu enerji şirketlerine Merkez Bankası döviz satacaktı. Ne yazık ki geçmişte edinilen bu deneyimi ve oturmuş piyasayı yok sayarak, yeni baştan öğrenmek tercih edildi. Kurumsal hafıza korunuyor olsaydı; bunun yanlış olduğu en baştan biliniyor olacaktı.
Hürriyet

Fibere Yeterli Yatırımı Yapmayanlar Panikte 
Güçlü fiber altyapısı sayesinde Türkiye'yi bölgenin teknoloji üssü haline getireceklerini belirten Türk Telekom CEO'su Rami Aslan, 10 yılda fibere büyük yatırım yaptıklarını söyledi. Aslan, "20 milyar liralık yatırımla 81 ilde 202 bin kilometre fiber hattına, 11.3 milyon fiber abonesine ulaştık. 6 haneden 1'i fiber abonesi, bu oran Almanya'nın bile 10 katı" dedi. Amerika'nın New York kentinde düzenlenen Social Good Summit Zirvesi'ne konuşmacı olarak davet edilen Rami Aslan, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Özellikle fiber konusundaki yatırımlarına değinen Aslan, şunları söyledi: "Türkiye'ye son 10 yılda lisans bedelleri hariç 20 milyar TL yatırım yaptık. Bu rakam, tüm operatörlerin yaptığı yatırımın yüzde 51'ine denk geliyor. Türk Telekom International ile 20 ülkede 40 bin kilometre fiber altyapıya sahibiz. Türkiye'de fiber altyapıya yatırıma, 10 yıl önce, daha ülke ihtiyacı oluşmadan, gündem bile değilken başladık. Kriz dönemlerinde bile ara vermedik. Neredeyse tek başımıza Türkiye'yi fiber ağla donattık. Biz bu vizyonla hareket ederken diğer operatörler, fiberde kısa vadeli stratejiyi tercih edip edip sadece birkaç şehre fiber kablo döşediler." Türkiye'nin, telekomünikasyonda önde gelen ülkelerdeki modelleri uygulaması gerektiğini, Güney Kore, ABD ve Singapur'da altyapı paylaşımı konusunda operatörlerin ciddi destekler aldığını kaydeden Aslan, şöyle konuştu: "Onlardan daha başarılı olmak istiyorsak kim yatırımcı, kim değil bunun öncelikle belirlenmesi lazım. Yatırımcıya destek ve teşvik gerek. Ancak tabii yatırım yapmayanları ödüllendirmemek gerek. Biz rakiplerimizin iki adım önünde olmak için çalışıyoruz. Sadece bize değil tüm GSM ve alternatif operatörlere yetecek altyapımız mevcut. Şu andaki toplam trafik kapasitemizin sadece yüzde 10'u civarında. Yatırım yapmadıkları için bunun rahatsızlığı hissedenler var. Yatırım yapmayanların da 4.5G öncesi panikte."
Türkiye

GAP 2019'da Bitiyor 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti iktidarıyla Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da halkın refahını ve kalkınmasını sağlayacak büyük projelere imza atıldığını belirterek, en önemli projenin ise Güney Anadolu Projesi (GAP) olduğuna işaret etti. Bölgeye yapılan projenin Türkiye'nin en büyük entegre kalkınma projesi olduğunu anlatan Eroğlu, GAP kapsamında enerji, sulama, içme suyu temini, çevre ve dere ıslah tesislerinin bulunduğu pek çok yatırım yer aldığını belirtti. Projenin 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali, 9 içme suyu projesi ve 10.58 milyon dekar sulama alanından oluştuğunu dile getiren Eroğlu, 2003 yılında 211 milyon lira olan GAP sulama bütçesinin bu yıl 1.4 milyar liraya çıktığına dikkati çekti. Ödeneklerin artmasıyla dev yatırımların bir bir hayata geçirildiğini belirten Eroğlu, şunları söyledi: "GAP kapsamında 2002 yılında 198 bin 854 hektar arazi sulanırken, ödeneklerin artmasıyla geçen yıl sonunda GAP'ta sulanan alan 442 bin 842 hektara yükseldi. Yakın bir gelecekte dünyadaki en önemli sektör gıda arzı ve güvenliği olacaktır. Sulamalar tamamlandığında GAP, gıda üreten ve dünyaya ihraç eden 'üretim ve ihracat merkezi' olacak." Bakan Eroğlu, GAP'ta özellikle sulamalardaki işlerin en zor kısımları olarak nitelendirilen baraj ve göletlerle "atardamarlar" niteliğindeki dev ana kanalları tamamladıklarını ve sulama şebeke inşaatlarını daha hızlı ve kısa sürede tamamlayacaklarını bildirdi. Çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğüne dikkati çeken Eroğlu, "Toplam 10 milyon 580 bin dekar sulama alanına sahip GAP'ı 2019 yılında tamamlayacağız. GAP'la bölgede yaşayan vatandaşlarımıza yılda 519 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağlayarak, 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyaçlarını teminat altına aldık. Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis, Siirt, Şırnak, Diyarbakır ve Mardin şehirlerimizin su meselesini kökünden çözdük" dedi. Eroğlu, GAP'ın ekonomik açıdan da bölgeye ciddi bir kalkınma sağlayacağını söyledi. Sulamada 2.2 milyar dolar, enerjide 4 milyar dolar ve içme suyunda 400 milyon dolar katkı sağlayacağını bildiren Eroğlu, "Sulama, içme suyu ve enerji maksatlı projelerden oluşan GAP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 6.6 milyar dolar katkı sağlayacak" dedi. Bakan Eroğlu, proje ile bir milyon 270 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını ifade etti.
Türkiye

3. Havalimanına Martı Operasyonu 
Yeni havalimanının yer aldığı İstanbul'un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki alanda yüzlerce iş makinesi ile binlerce çalışan son hızla çalışmalarını sürdürüyor. Havalimanı yapım aşamasında dile getirilen kaygılar arasında yer alan 'çöp toplama' alanı ise çözüme kavuşmak üzere. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, havalimanının yakınında yer alan çöp atım ve geri dönüşüm alanının bölgeden taşınmasıyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle görüşme halinde olduklarını söyledi. Bacaksız, aynı zamanda çöplerin toplandığı alanın martılar için çekim merkezi olduğuna dikkat çekerek, "Burası başta martılar olmak üzere kuşlar için bir cazibe alanı. Martılar da uçaklar için en tehlikeli kuşlar biliyorsunuz, aynı zamanda kuşların zarar görmeyeceğinden de emin olmak istiyoruz. Biz bu atık merkezinin buradan taşınması için Belediye'den talepte bulunduk. Kuşlar burası taşınsa da bir süre daha aynı yere gelmeye devam edebiliyorlar. O nedenle bu alışkanlıklarını kaybetmeleri için daha proje inşaatı devam ederken biz atık merkezinin taşınması konusunda Belediye ile görüşmeleri hızla yürütmeye başladık" dedi. Bölgedeki kuş göç yolları konusunda daha önce gündeme gelen endişelere de cevap veren Bacaksız, konu hakkında üç koldan araştırma sürdürdüklerine dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Bütün büyük projelere eleştiri olması normal. Biz hiç şevkimizi kaybetmiyoruz. Projeyi biran evvel tamamlayıp en güzel cevabı öyle vermek istiyoruz. Eskiden Japonlar yapmış diyorduk. Biz de Türkler yapmış dedirtmek istiyoruz. İstanbul'un her yeri kuşların göç yolu aslında. Biz bu konudaki tartışmaları noktalandırmak için biri bizim, biri uluslararası bir kuruluş biri de Türkiye'de bağımsız bir ekip şu anda araştırmalar yapıyor. Deneysel kuş radarlarını kullanmanın yollarına bakıyoruz."
Milliyet

İhracatta Aslan Payı Otomotiv Sektörünün 
Otomotiv endüstrisi, eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalışla bir milyar 875 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ancak Türkiye genel ihracatı içindeki payını eylül ayında yüzde 17.7 seviyesine yükselterek, 2010 Mart'ından bu yana en yüksek orana ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin Türkiye ihracatından aldığı payın yüzde 15 seviyelerinden yüzde 17.7'e yükselmesini sektörün başarısının göstergesi olarak niteledi. Türkiye genel ihracatı eylül ayında 10 milyar 613 milyon dolar olurken, otomotiv endüstrisi buradan aldığı oranı yüzde 17.7 seviyesine yükselterek, 2010 Mart'ından bu yana en yüksek ihracat payına ulaştı.
Akşam

BİST Hareketlenecek 
Cuma günü ABD verisi açıklanmasından sonra "Fed faiz artışı erteleniyor" beklentisiyle 74.662'ye kadar yükselen BIST 100 endeksi, ABD piyasalarında "ekonomik toparlanma yavaşladı" endişesiyle gerileyince 73.826'ya kadar geriledi, haftayı 74.396'dan kapattı. ABD borsalarında da "Fed faiz artıramayacak" beklentisinin güçlenmesiyle gelen toparlanma, BİST'in kapanışından sonra gerçekleşti. BIST Cuma'dan kalan iyimserliği bu hafta başında yaşamaya çalışacak. Hafta sonu partilerin seçim kampanyalarına başlamaları, yeniden seçim atmosferini öne çıkaracak, piyasalar yan gözle kamuoyu yoklamalarını izlemeye başlayacak. Yeni kamuoyu yoklamaları gelene kadar BIST 100'ün bu hafta içinde ilk aşamada 75.400 seviyesini test etmesi mümkün. Ardından da 22 Eylül'de görülen 76.189 seviyesi yeni hedef olacak. Bu iki seviye aşılacak olursa bu hafta için nihai hedef 77.000 (düz) seviyesi olacak gibi görünüyor. Aşağıda da 73.300 seviyesi önemli bir destek olacak. Bu seviye test edilse bile, aşağı kırılmasını beklemiyorum. En azından ABD borsalarında yeni bir satış dalgası başlamadığı takdirde.
Vatan

Otel Doluluğunda Avrupa'nın Gerisinde Kaldık 
Turizmde yerli tatilci trafiği bayramla birlikte hızlanırken, konaklama sektöründe ağustos ayının doluluk rakamları da belli oldu. Turistik Otelciler, işletmeciler ve yatırımcılar Birliği (TUROB), Ağustos 2015 otel doluluklarının 2014 yılının aynı dönemine oranla yüzde 3 düşüş gösterdiğini ve yüzde 72.9 olarak kaydedildiğini açıkladı. TUROB, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında en fazla düşüş yaşayan ülke unvanını maalesef sürdürdüğünü kaydetti. Turizmin başkentleri İstanbul ve Antalya'da da doluluklar kan kaybetmeye devam etti. Günlük satılan oda bedeli ise ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre Antalya'daki fiyat artışının da etkisiyle yüzde 3.5 yükselerek 128.4 euro'dan 133 euro'ya ulaştı. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde ise geçen yıl ağustos ayında 96.4 euro olan rakam bu yıl ağustos ayında 96.9 olarak gerçekleşti. Raporu değerlendiren TUROB Başkanı Timur Bayındır şunları söyledi: "Belirsizlik ile geçirdiğimiz 2015 yılının ardından, önümüzdeki 2-3 senenin kolay olmayacak. 2016 hedefimiz 2015 yılının altına düşmemek. eğer şu anki olumsuz ortam bugün değişirse, işler 6 ay içinde normalleşir. Ancak aynı durum devam ederse 2016'da işler 2015 yılından da kötü olacaktır."
Star

SİYASET/POLİTİKA

MHP'den 1 Kasım İçin 9.6 Milyarlık Ek Vaat 
1 Kasım seçimi için "Ülkenin geleceğine oy ver" ve "Sen bilirsin Türkiye" sloganlarını belirleyen MHP, ekonomik vaatlerini de revize etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün partisinin seçim beyannamesindeki ekonomik taahhütlerinin getireceği mali yükün toplamını 81.5 milyar TL olarak açıkladı. Bahçeli 7 Haziran vaatlerinin mali yük toplamını 71.9 milyar TL olarak açıklamıştı. Buna göre MHP 1 Kasım beyannamesinde 9.6 milyar liralık ek vaade yer verdi. Bahçeli, taahhütlerinin ekonomik karşılığını oluşturacak ilave gelir hesabını şöyle yaptı: Kayıt dışılıkla etkin mücadele sonucu ilave 13.5 milyar TL, kaçakçılıkla etkin mücadeleden 6.4 milyar TL, devletteki israf ve savurganlığın azaltılmasından sağlanacak gider tasarrufuyla 23.3 milyar TL, rantiyeci azınlıkça elde edilen imar rantının vergilendirilmesinden 21.3 milyar TL, uygulanacak ekonomik program sayesinde yakalanacak büyüme performansından 17 milyar TL. Bahçeli, "İşte kaynak işte gelecek projesi işte, ufukta görünen MHP iktidarı" dedi. MHP'nin 1 Kasım beyannamesinde 9.6 milyar liralık artış getiren yeni vaatlerinden bazıları şöyle: Her aileden en az bir kişinin istihdamı sağlanacak. İstihdam sağlanana kadar evdeki kadına 700 TL'lik aylık yardım yapılacak. Evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacak. Asgari ücret 1400 TL'ye çıkaracak. Asgari ücretlilere büyükşehirlerde her ay 100 TL ulaşım desteği verilecek. Şoför esnafın alacağı ticari araçtan vergi alınmayacak. Şoför esnafına yıpranma payı hakkı verilecek. Şehit yetimlerinin tamamına iş hakkı tanınacak. Okul öncesi eğitim 4-5 yaş grubu için zorunlu hale getirilerek, zorunlu eğitimin süresi 13 yıla çıkartılacak
Milliyet

Hazine Yardımı Israrı 
7 Haziran seçimlerinde yüzde 10 barajını aşması üzerine hazine yardımı almaya hak kazanan HDP'ye Maliye Bakanlığı tarafından beklenen ödenek aktarılmadı. HDP Adana Milletvekili ve Hukuk İşleri yetkilisi Meral Danış Beştaş, Hazine yardımı yapılmasına yönelik başvuru yaptıklarını ancak henüz yanıt alamadıklarını söyledi. Beştaş, "25 Ekim'de 60 günlük yasal bekleme süresi doluyor. Derhal dava açmayı düşünüyoruz. Yasal olarak şöyle bir şey var: Biz önce Hazine yardımı ve seçim yardımının ödenmesi için idari başvuru yapıyoruz. İdare Usul Kanunu'na göre 60 gün içinde cevap verilmezse zımnen reddedilmiş sayılıyor. O süre zarfında eğer cevap alırsak dava açma süresi o zaman başlıyor. Şu ana kadar Maliye Bakanlığı'ndan bize herhangi bir yanıt verilmedi. Bu nedenle biz dava açmak için kalan süreyi beklemek zorundayız. 60 günlük dava açma süremiz var ama biz cevabı alamazsak hemen dava yoluna başvuracağız" dedi.
Milliyet

Ak Parti'den 'Sosyal Devrim' Manifestosu 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin 1 Kasım seçimleri için hazırladığı beyannameyi ATO Congressium Salonu'nda düzenlenen törenle kamuoyuna açıkladı. Gençlerden emeklilere, esnaftan çiftçiye kadar toplumun her kesimini ilgilendiren devrim niteliğindeki adımların yer aldığı beyanname büyük yankı yarattı. Beyannameyi, "Reformlar", "Vaatler" ve "Önemli Projeler" olmak üzere üç ayrı kategoride açıklayan Başbakan Davutoğlu'nun, özellikle toplumsal kesimlere yönelik müjdeleri büyük alkış aldı. İşte AK Parti'nin vaatlerinden öne çıkanlar: Ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktiren vatandaşlara yüzde 15 kamu katkısı sağlanacak. Bütün annelere, "Doğum Hediyesi Programı" kapsamında, ilk çocuk 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve üzerinde çocuklar için 600 TL ödeme sürecek. Pilot uygulamada 3 Ekim itibarıyla 265 bin 782 anneye bu ödeme yapıldı. Kadın girişimcilerin 100 bin TL'ye kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanacak. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen süreler, memuriyet kıdeminde değerlendirilecek. Çalışan kadınlara, ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı sağlanacak. Çocuğun okula başlama yasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak.
Akşam

'Bu Halk Senden Vazgeçti' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Antalya'yı ziyaret etti ve Muratpaşa'da vatandaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi: "Bakın seçim yaptık, hükümet kurulmadı. Niye kurulmadı? Vatandaş görevini yaptı, oyunu verdi. Birileri 'illa koalisyon olmasın' dedi. Ne olsun? Seçime gidilsin. Seçime nasıl gideceğiz? Yeni şehitler gelince. Analar ağlayacak. Millet perişan olacak, kaos çıkacak. 'Sakın benden vazgeçmeyin' diyor. Ben de açık ve net söylüyorum, bu halk senden vazgeçti. Kusura bakma. Dayatmayı bu millet kabul etmedi." "Vatandaşlar '7 Haziran'da seçim yaptık, oyumuzu kullandık. Bir baskı yönetimine son verdik, demokrasi kazandı. Koalisyonla ülkenin yönetilmesi gerekiyordu, neden hükümet kurulmadı?' diye soruyor. Korkuyorlar. Neden korkuyorlar? Yolsuzlukları ortaya çıkar diye mi korkuyorlar Sarayda oturan müdahale etti. Açık ve net. Bağımsız bir iradesi olmayan, iradesini vesayet altına alan bir kişi Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümet kuramaz. 'Bana neden 400 milletvekili vermediniz? Vermediniz şimdi sizi kana boğacağım, gözyaşına boğacağım' diye açıkça milletin önüne şantaj tablosu kondu. Millet şantaja boyun eğer mi? Ben de biliyorum eğmez. Türk milleti büyük bir millettir." "MHP her şeye hayır diyen bir parti. Her şeye hayır diyorsa neden seçimlere giriyorsun? Girme seçimlere o zaman. Belli bir amacınız yok mu? Geriye kalıyor bir başka parti HDP. HDP Türkiye'nin sorunlarını çözemez. Zaten çözme gücü de yok. Çünkü Türkiye'nin sorunlarını çözecek hangi parti var? CHP var."
Vatan

DÜNYA 

Alman Gazeteden Şok İddia: Türkiye İki Milyon Mülteci Daha Alacak 
Türkiye'nin iki milyon Suriyeli mülteciye daha kapılarını açacağı öne sürüldü. Alman Die Zeit gazetesi internet sayfasında yer verdiği haberde, AB ve Türkiye'nin Frontex kapsamında Yunanistan sınırlarının korunmasını planladığını ve Türkiye'nin iki milyona yakın Suriyeli mülteciyi daha almaya hazırlandığını yazdı. Habere göre, AB ve Türkiye, mültecilerin Avrupa'ya akınını durdurma konusunda plan hazırladı. Gazetenin Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'a (FAS) dayandırdığı haberde, Türkiye'nin Yunanistan sınırlarını daha sıkı koruma konusunda söz verdiği öne sürüldü. Yunanistan ve Türk güvenlik birimlerinin Frontex koordinasyonunda Ege kıyılarında mültecileri takip edeceği kaydedilen haberde, insan kaçakçılığı yapan gemilerin durdurularak, mültecilerin tamamının Türkiye'ye geri gönderileceği yer aldı. Türkiye'den deniz yoluyla Avrupa'ya gelen 350 bin mülteciden sadece 50 bininin Türk Sahil Güvenlik birimlerince durdurulduğuna yer verilen haberde, Türkiye'de iki milyona yakın mültecinin barınabileceği 6 yeni kamp kurulacağı ve AB'nin de bu kampların kurulmasına maddi destek vereceği ileri sürüldü.
Hürriyet

Barzani De Destek İstedi 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, terör örgütü IŞİD'le mücadelede Rusya'nın kendilerine destek vermesinden memnuniyet duyacaklarını söyledi. IŞİD'in ortadan kaldırılması için ortaya konulan uluslararası gayretlerin "takdire şayan" olduğunu belirten Barzani, "Fakat uluslararası koalisyon ile Rusya devleti arasında IŞİD'e karşı uyumlu bir çalışma olursa, daha iyi sonuçlar alınabilir" dedi. IKBY'nin Irak'ta ABD öncülüğündeki IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun aktif bir üyesi olduğunun altını çizen Barzani, "Kürdistan bölgesi, IŞİD'e karşı mücadelede Peşmerge güçlerine yardım eden bütün taraşara ve devletlere müteşekkirdir. Bu çerçevede Rusya'nın sağlayacağı yardımları da memnuniyetle karşılayacaktır. Rusya, IŞİD'e karşı savaşta Peşmerge güçlerini desteklerse buna seviniriz" değerlendirmesinde bulundu. Peşmerge'nin IŞİD'le mücadelede "öncü güç" olduğuna vurgu yapan Barzani, "Teröristlere karşı fiiliyatta en etkili savaşı veren Peşmergedir. Silahlı güçlerimiz, IŞİD'e karşı büyük zaferler elde etmiştir" dedi.
Türkiye

Rusya Söz Dinlemiyor 
Suriye'de hava operasyonları başlatan Rusya, DAES'in mühimmat depolarını ve komuta merkezlerini vurduğunu açıkladı. Ancak, aralarında Türkiye'nin de olduğu koalisyon ülkeleri Rusya'nın DAES ve Nusra gibi terör örgütlerinin yanında ılımlı muhalefeti de vurduğunu açıkladı. Rus yetkililer ise vurdukları bölgelerde teröristler dışında kimsenin olmadığı yönünde Amerikalı uzmanlardan bilgi aldıklarını ifade ediyor. Operasyonlardan sorumlu General Andrei Kartapolov, Rus saldırılarının devam etmekle kalmayacağını, daha da yoğunlaşacağını açıkladı. Kartapolov, DAES militanları arasında panik başladığını ve en az 600 militanının pozisyonlarını terk ederek Avrupa'ya geri dönmeye çalıştığını ileri sürdü.
Akşam

'Mesai 4 Güne İnsin' Önerisi 
Hollanda'da koalisyon ortağı İşçi Partisi (PvdA), haftada 5 yerine 4 gün çalışılması önerisinde bulundu. BBC'nin haberine göre fazladan bir gün daha izin yapacak olan çalışanların kendilerine ve çevrelerine daha fazla zaman ayıracağı belirtilen öneri ile özellikle çalışan kadınların yükünün azaltılması hedefleniyor. Geçen hafta İsveç'te bazı işverenler günlük mesai süresinin 6 saate indirilmesini kabul etmişti. Hollanda'daki İşçi Partisi de, haftalık çalışma süresinin 4 güne indirilmesinin hem ekonomik, hem de kültürel açıdan değişim getireceğine inanıyor. Öneriye göre haftalık 36 çalışma karşılığı geçinilebilecek bir maaş ödenecek. Hollanda'da toplu iş sözleşmeleri haftalık 40 saatlik çalışma üzerinden yapılıyor.
Vatan

Olağanüstü Hal İlanı 
İsrail'in Filistinlilere yönelik baskıları artarak devam ederken Kudüs'te bir Filistinlinin İsrail polislerince vurularak öldürüldüğü bildirildi. Filistin Kızılayı ise, bir süredir gerginliğin hakim olduğu Batı Şeria ve Kudüs'te bulunan tüm merkezlerinde olağanüstü hal ilan etti. Ramallah yakınındaki El-Bira'da bulunan Kızılay merkezinde "kriz masası" oluşturulduğu, tüm personel ve gönüllülerin de teyakkuz durumuna geçirildiği ifade edildi. Filistin Kızılayı ekibi ve araçlarının son 72 saatte Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri tarafından 14 kere saldırıya uğradığına işaret edildi. Bu arada, İsrail askerlerinin Batı Şeria'nın Cenin, El-Halil ve Nablus kentlerinde düzenlediği baskınlarda en az 30 kişinin yaralandığı, 3'ünün gözaltına alındığı bildirildi. İsrail'in, Eski Şehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesinin girişlerine sınırlama getirdiği bildirildi. Lübnan kanalı için Kudüs muhabirliği yapan Hena Mahamid İsrail güçlerinin saldırısına uğradı. Kudüs'te ses bombalarının atıldığı sırada bölgede haber çekimi yapan muhabir Mahamid'in yüzüne İsrail'in attığı ses bombası isabet etti.
Star

SPOR 

Fenerbahçe'yi yenerek liderliği ele geçiren Beşiktaş, Eskişehir deplasmanında unvanını korudu. İki ekibin de pozisyon üretmekte güçlük yaşadığı karşılaşmada siyah-beyazlıların top kayıpları dikkat çekerken, Beşiktaş buna rağmen oyunda üstün olan taraftı. Maçın başlamasıyla birlikte topu Eskişehir yarı alanında oynamaya başlayan Beşiktaş, kırmızı-siyahlı savunmayı aşmakta güçlük yaşadı. 18'de Sosa'nın sağdan ortaladığı topa Atiba penaltı noktası üstünde sert vurdu ancak defans gole izin vermedi. Hızlı hücum organizasyonlarında bir türlü etkinlik sağlayamayan Eskişehirspor, Ben Khalifa ve Gekas ikilisiyle gol arasa da ilk yarıda fileleri havalandıramadı. 33'te ise Beşiktaş'ın golü geldi. Ani gelişen atakta Mario Gomez'le başlayan hücum yine Alman oyuncuyla bitti. Quaresma'nın sağdan ortasına Gomez altı pasta kayarak vurdu ve siyahbeyazlıları 1-0 öne geçirdi. Eskişehir, Ben Khalifa ile ilk yarının son dakikasında gole yaklaşsa da Tolga, skorun eşitlenmesine izin vermedi. İkinci yarı Eskişehirspor, Defederico- Kaan, Beşiktaş ise Quaresma-Necip değişiklikleriyle başlarken, ilk tehlike siyah-beyazlılardan geldi. 49'da Beck'in uzun topuna hareketlenen Gomez çaprazda kaleciyle karşı karşıya kaldı ancak kaleyi tutturamadı. Ancak, Alman Panzeri 57'de bir kez daha çıktı sahneye. Gökhan Töre'nin sağdan getirdiği topu Oğuzhan ceza yayı üzerindeki Gomez'e çıkardı, tecrübeli golcü bekletmeden köşeye vurdu ve Beşiktaş skoru 2-0 yaptı. Golün ardından tempoyu yükselten siyah-beyazlılar, dönen toplara da sahip olmaya başladı. Sık sık yeni ataklarla Eskişehir savunmasını yıpratan Beşiktaş, son 10 dakikada vites küçültmeye başlayıp ev sahibi ekibe pozisyon vermeye başladı. Eskişehir son dakikalardaki baskısından sonuç aldı. 87'de Rhodolfo'nun ayağına çarpan top penaltı noktasında Gekas'a pas oldu. Yunan golcü Tolga'yı avlayıp farkı 1'e indirdi. Uzatmaların son saniyesinde Engin'in bazukası direkten dönünce Beşiktaş sahadan 3 puanla ayrıldı: 2-1.
Türkiye

Galatasaray yıllık 3.2 milyon avro garanti para ve 1.3 milyon avro imza parası karşılığında sözleşmesi 2018'e uzatılan Wesley Sneijder için imza töreni düzenledi. Hollandalı yıldız, Türk Telekom Arena'da Başkan Dursun Özbek'in de katılımıyla gerçekleştirilen törende sözleşme imzaladı. Sneijder, 2018 yılına kadar saha içine odaklanacağını söyleyerek, "İleride profesyonel yönetim kadrosunda çalışmayı başkanımızla konuştuk. Bu imza son olmayacaktır. Galatasaray'da hizmete devam etmek istiyorum" şeklinde konuştu. Sözleşmesini tamamlamasının ardından ne olacağını şimdiden bilemeyeceğini anlatan Sneijder, "Bir sonraki kontratım yine futbolcu olarak da gerçekleşebilir. Ama futbolu bıraktığımda bir seçim yapmam gerekirse, teknik direktörlüğü tercih ederim. Kendimde o potansiyelin olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Sneijder, bir gün Galatasaray'a teknik direktör olması durumunda yardımcısının da hazır olduğunu belirterek, esprili bir şekilde, tercümanlığını yapan idari menajer yardımcısı Mert Çetin'in bu görevi üstleneceğini söyledi. Hollandalı futbolcu, eşi Yolante Cabau'nun İstanbul'da kalma fikrine nasıl yaklaştığıyla ilgili bir soru üzerine, "Profesyonel bir oyuncu için eşinin mutluluğu, evindeki huzur çok önemli. Ben, yeni kontrat imzalamak için eşimi ikna etmeye çalışmadım. Çünkü burada bulunduğumuz süre içinde çok mutlu anlar yaşadı. Bu imzadan dolayı da çok memnun. Herhangi bir ikna çabası kesinlikle olmadı. Kulübü ve İstanbul'u çok seviyor" cevabını verdi. Sneijder, Avrupa Şampiyonası elemelerinde Türkiye ile Hollanda arasındaki grup üçüncülüğü rekabeti için de, "Çok fazla söylenecek bir şey yok. İki takımın da 2'şer maçı var ve bizim 2 maçımızı da kazanmamız gerekiyor. Türkiye'ye ise 4 puan yetiyor. Çok zor maçlar olacak" diye konuştu.
Türkiye

Sarı-lacivertli ekip, Beşiktaş yenilgisinin yaralarını sarmak için çıktığı Akhisar Belediye önünde etkili oynadığı ilk yarıyı Fernandao'nun iki golüyle önde bitirdi. İkinci devre adeta roller değişti. Güray'ın penaltısı ile umutlanan konuk ekip Douglao ile eşitliği sağladı. Ev sahibinin kalan bölümdeki çabaları sonucu değiştirmeye yetmedi. Fenerbahçe-Akhisar Belediyespor: 2-2… Eleştiri oklarının hedefindeki Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira maçtan sonra Lig TV'nin canlı yayınında 2-2'lik skora adeta isyan etti. Açık farkla kazanmaları gereken maçtan beraberlikle ayrılmalarını anlayamadığını kaydeden Portekizli hoca, "Şampiyonluğu çok isteyen bir takım 2-0 öndeyken böyle 2 gol yiyemez. Ortada hiçbir şey yokken inanılmaz hatalarla 2 gol yedik. Antrenmanlarda çok çalışmamıza rağmen her duran top kalemizde tehlike oldu. 4, 5 hatta 6-0 kazanabileceğimiz bir maçtan 2-2'lik skorla ayrılmamızı aklım almıyor" diye konuştu. Pereira basın toplantısında ise maç hakkında yorum yapmadan direkt sorulara geçti. Sarı-lacivertli hoca, takımın son yarım saatte fiziksel olarak düşüşe geçmesiyle ilgili soruya, "Beni şaşırtan maçın 2-0'dan buraya gelmesi. Celtic maçında ilk yarıda 2 farklı geriye düştük. Bu da problemin mental bir konu olduğunu fiziksel olmadığını gösteriyor" yanıtını verdi. Duran toplardaki sıkıntıyı kabul eden Pereira, "Yaşanan paniği anlamıyorum. Bu kadar tecrübeli oyuncular, bu kadar çalışma varken nasıl hatalar oluyor, anlamıyorum. Rakibimize net pozisyon vermeden maç 2-2'ye geldi. Rakibimizi biz uyandırdık, biz yedik golleri. Biz puanı hediye ettik. Burada sorumluluk en başta bana ait, ama takım halinde sorumluluk almalıyız. Daha dikkatli olmaya mecburuz" dedi. Fenerbahçe'nin maçlarda çok farklı performanslar gösterdiğinin altını çizen Pereira, "Takım sanki iki farklı maske takıyor. Bazen olgun bir takım gibiyiz, bazen düşük seviyede oynuyoruz. Bazen yüksek seviyelere çıkıyoruz bazen acemileşiyoruz. Bu mental bir sorun. Oyunun belli bölümlerinde kaliteli, agresif ve ofansif oynuyoruz. Ama bazen o olgunluğu gösteremiyoruz. Bizim yüzümüzde tek bir maske olmalı, tek yüzle oynamak için çalışıyoruz" diye konuştu.
Milliyet

Kadın Voleybol Milli Takımımız, 2015 Avrupa Şampiyonası'nda dördüncü oldu. Belçika ve Hollanda'nın ortaklaşa düzenlediği 2015 CEV DELA Bayanlar Avrupa Şampiyonası'nda Ay-Yıldızlılar üçüncülük maçında Sırbistan ile karşılaştı. Rakibi önünde fazla bir varlık gösteremeyen Milli Takım, sadece başında öne geçebildiği ilk seti 25-19 kaybetti. İkinci sette ilk sayıdan itibaren geri düşen Filenin Sultanları, açılan farkı 2'ye kadar indirse de seti 25-17 kaybetmekten kurtulamadı. Mücadelenin son setinde de Sırbistan'a fazla direnemeyen Ay-Yıldızlılar, 25-18'lik sonuçla maçı 3-0 kaybetti ve bronz madalyayı rakibine kaptırdı. Milli Takım'da Kübra, 9 sayı ile en skorer oyuncumuz oldu.
Star

Kenan Sofuoğlu bir kez daha gururumuz oldu. Kawasaki Puccetti pilotu milli motosikletçi, Dünya Supersport Şampiyonası'nın Fransa'da düzenlenen 11. ayağını 2. sırada bitirerek, sezonun bitmesine bir yarış kala şampiyonluğu garantiledi. Fransa'daki derecesiyle puanını 213'e yükselten Sofuoğlu, en yakın rakibi ABD'li Patrick Jacobsen ile farkı 28 puana çıkararak zaferini ilan etti. 2007, 2010 ve 2012'nin ardından 4. kez Supersport şampiyonu olan milli motosikletçi zaferini, Türk bayrağıyla bindiği motosikletiyle zafer turu atarak kutladı. Sofuoğlu, şampiyonluğunu kısa süre önce hayatını kaybeden 2 yaşındaki oğlu Hamza'ya adarken "Şampiyonluğu en çok birkaç ay önce kaybettiğim oğlum Hamza için kazanmak istiyordum. Başardım" dedi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme