.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Ekim 2015 Salı

06.10.2015 Genel Gündem06.10.2015 Salı
GÜNDEM

Sendika '23 Taksitle Tazminat'ı Onaylamış 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) yapılan bilgilendirmede, geçen yıl 301 işçinin faciada hayatını kaybettiği Soma Madeni'nde çalışan işçilerin tazminatları için Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın bir protokol imzaladığını, işçilerin Ekim 2015'ten başlamak üzere alacaklarını 23 taksitte alacakları duyuruldu. TMSF, işçilerin toplam 34,19 milyon TL alacağı olduğunu açıkladı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ortaya çıkan bu protokolü eleştirirken, "Seçimlerden önce AKP tazminatların ödeneceği sözünü vermişti. Bu söze güvenen işçiler faizle borç aldılar, kimisi de mevcut borçlarını imzalayacağına dair taahhüt bile imzaladı. Bu protokolü imzalayanlar önce işçiyi patrona sattılar, şimdi de işçiyi TMSF'ye sattılar. Bu protokolü imzalayanlar elbet bir gün hesap vereceklerdir" dedi. Özel'in Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ilişkin TMSF'ye yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıt, önemli bir gerçeği ortaya çıkardı. TMSF'den verilen yanıtta şirkette Alp Gürkan'a ait yüzde 16,99'luk hisseye haciz koyduğunu belirtilirken, "TMSF bu süreçte, bir yandan Gürkan'dan olan kamu alacağının tahsili işlemlerini yürütürken bir yandan da, elim vakıa nedeniyle mağdur olan işçilerimizin alacaklarının Sendika-TKİ-Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. koordinasyonu içinde ödenmesini teminen büyük bir hassasiyetle hareket etmiştir. Bu bakımdan, Alp Gürkan'ın sulh teklifi, TMSF karar organı olan Fon Kurulu'nca uygun bulunmuş ve sulh sözleşmesi imzalanmıştır" denildi. Yanıtta, şunlar kaydedildi: "Buna göre, ilk aşamada Gürkan'a ait olan İstanbul Ortaköy'deki bir taşınmaz 8 milyon 75 bin TL bedelle TMSF tarafından satın alınmış, satın alma bedeli taşınmaz sahibine ödenmeyerek bu bedelin 6,185 milyon TL'si işçilere ödenmiştir. Bakiye işçi alacaklarıyla ilgili sorunun çözüme kavuşturulması ile ilgili olarak da sulh sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 3 ay süre verilmiştir. Bu süre içinde Şirket ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası arasında 11 Haziran 2015 tarihli bir protokol imzalanarak TMSF'ye ibraz edilmiş olup, bu protokole göre, 34,195 milyon TL'lik işçi alacaklarının Ekim 2015'ten başlamak üzere 23 ay taksitte sendika aracılığı ile ödeneceği hususu protokol taraflarınca kararlaştırılmıştır." Verilen yanıtta ayrıca, Alp Gürkan adına kayıtlı olduğu tespit edilen 20 adet taşınmaz ile muhtelif oranlarda hissedarı bulunduğu tespit edilen beş adet şirketteki hissesine haciz şerhi işletildiği, muhtelif yerlerde bulunan yedi adet taşınmazı için satış ilanı yayımlandığı belirtildi. Taşınmazlar için muhammen 36,6 milyon TL değer tespit edildiği belirtilen yanıtta, sulh teklifi nedeniyle taşınmazların satıştan çekildiği kaydedildi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin satışının söz konusu olmaması nedeniyle değerleme yapılmadığı belirtilen yanıtta, işçilerin kıdem tazminatı ödemelerinin 4 Haziran tarihinde yapıldığı ifade edildi.
Milliyet


AB Üyeliği En Önemli ve Stratejik Önceliğimiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 177 yıl sonra gerçekleştirilen ilk resmi görüşme için geldiği Belçika'nın Brüksel kentinde önemli temaslarda bulundu. Burada Belçika Şirketler Federasyonu (FEB) tarafından düzenlenen yüksek düzeyli is toplantısına katılan Erdoğan, önemli açıklamalar da yaptı. Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin Türkiye'nin en önemli uluslararası önceliği ve stratejik tercihi olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki krizlerin, güvenlik ve dış politika alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesini her zamankinden daha gerekli kıldığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine söyle devam etti: "Terörizm ve düzensiz göçle mücadele konularında AB ile işbirliğimiz hayati önem taşıyor. Bu bakımdan 31 no'lu fasıl da önem arz ediyor. Yani Dış Güvenlik ve Savunma Politikası Faslı'nın açılmasına çok ama çok önem veriyoruz. Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi hususlarının da dahil olduğu, 24 no'lu Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı kapsamına giren konularda daha yoğun işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu işin adeta biz pratiğini yaşıyoruz. Asıl bu işi yaşayan biziz. Terörle adeta iç içe olan, onunla savaş veren biziz. Bu faslın en kısa sürede müzakerelere açılmasını istiyoruz. Bir üye ülkeden kaynaklanan siyasi tıkanıklık böylesi önemli bir konuda, daha fazla işbirliğine engel olmamalıdır" şeklinde konuştu.
Akşam

Osmaniye'den Acı Haber: 1 Şehit 
Terör örgütü PKK militanları tarafından dün gece Gaziantep-Hatay- Osmaniye üçgeninde yer alan Amanos Dağları'ndaki rüzgar tribünlerine saldırı yapıldı. Hatay'ın Dörtyol İlçesi'ndeki Jandarma Komanda Taburu'ndan olay yerine asker sevk edildi. Asker olay yerine gidince PKK'lılarla çatışma yaşandı. Çatışmada ağır yaralanan Jandarma Komando Uzman Çavuş Ufku Demirel, tedavi altına alındığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne şehit oldu. Olayı öğrenen yakınları Demirel Ailesi'nin evine koştu. Demirel Ailesi'nin evine dev Türk bayrağı asıldı. Acılı aileye İlçe Kaymakamı Bünyamin Yıldız ve Belediye Başkanı Yılmaz Bekler de ziyaret ederek başsağlığı diledi. Şehit Demirel'in cenazesi bugün toprağa verilecek.
Akşam

Gülsuyu Davasında İki Tahliye 
İstanbul Gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın dünkü duruşmasında 2 sanık tahliye edildi. Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21. celsesi görülen kapalı duruşmaya 10'u tutuklu 18 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray, kardeşi Eriş Gedik ve tarafların avukatları katıldı. Dava sürerken, adliye dışında basın açıklaması yapmak isteyen gruba müdahale edildi, 2'si kadın 8 kişi gözaltına alındı. Duruşma salonunda yazar Emrah Serbes'in bulunduğu tespit edildi. Serbes, "Gözlemci sıfatıyla buradayım. Davayı izlemek tarihi sorumluluğumdur" dedi. Mahkeme heyeti Serbes'i çıkarttırdı. Duruşmada söz alan sanık avukatlarından Ercan Şahinkaya, "Bu davaya sahip çıkan bir örgütle karşı karşıyayız. Başımıza ne gelir, bilemiyoruz" dedi. Sanıklardan Mert Kazan, Hasan Ferit Gedik'in öldürüldüğü günü anlatarak, "Bu şahıslar toplanmış, yüzlerinde maske, ellerinde silah, 'Uyuşturucuya hayır' yürüyüşü yapıyorlarmış. Bu nasıl yürüyüş? Bunlar insan avına çıkmışlardı. Benim üzerime ateş ettiler, ben de kendimi korumak için ateş ettim. Ben tek başıma gerçekleştirdim" dedi. Duruşma sonunda, mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Doğukan Çep ve Adem Köşgen'in, üzerlerine atılı suçun mahiyeti, delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliyelerine karar verdi. Duruşma 21 Aralık'a ertelendi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 108, 9852-109, 0952                                              
ABD Doları 2, 9825-2, 9836
Euro 3, 3387-3, 3413
İngiliz Sterlini 4, 5185-4, 5217                              

TMSF'ye Hazine Kalmış 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na kiralık kasalardan bir servet kaldı. Zamanaşımına uğradığı için fona devredilen kiralık kasalardan altın, mücevherat, hisse senedi başta olmak üzere birçok değerli eşya ve yatırım aracı çıktı. Sayıştay'ın belirlemelerine göre, bankalarda 10 yıl boyunca aranmayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde, verilen ilanların ardından TMSF'ye gelir olarak devrediliyor. Bu kapsamda da, bugüne kadar "bin 214 adet çeşitli ebatlarda altın, 4 bin 336 adet mücevherat, muhtelif tahvil ve bono gibi menkul kıymetler, ayrıca gümüş gibi kıymetli madenler ve hem TL hem de yabancı para tutarında bir nakdi paranın" fona devredildiği saptandı. Ancak Sayıştay'a göre, söz konusu varlıklar fona devredilirken; '1 TL' gibi sembolik bir değerle alınıyor. Sayıştay bu noktada, "Bu kıymetli varlıkları 1 TL bedelli (iz bedel) olarak fona kaydetmeyin. Bu durum fonun mali tablolarının gerçeği yansıtmamasına neden oluyor" uyarısında bulundu. Sayıştay raporunda söz konusu bölüm şöyle yer aldı: "Mevcut yasal düzenleme kiralık kasalardan çıkan varlıkların yapılacak ilanı müteakiben fona gelir kaydedilmesini gerektirmektedir. Bununla birlikte, yapılan inceleme ve değerlendirmede, kiralık kasalardan çıkan varlıkların teslim alınması, sınıflandırılması, ayrıştırılması, değerlemesi işlemlerinin ilgili takvim yılını aşan uzunca bir süreci gerektirdiği anlaşılmıştır. Bilhassa devir esnasında değeri belli olmayan varlıkların değerlemesi, kaydı ve satışı işlemlerinin çoğu zaman fonun dışındaki aktörlerin (müzelik ve etnografik olanlar için Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi) katılımıyla bitirilmesi gereken işlemler olduğu anlaşılmaktadır. Çoğunluğu kıymetli maden ve menkul kıymet şeklinde bulunan bu varlıkların fon aktifinde yer almaması mali tabloların gerçek durumu göstermesine engel olacağından, 1 TL beddelle kaydedilmelerinin uygun olmayacağı değerlendirilmektedir."
Hürriyet

Enflasyon Yüzde 8'e Dayandı 
Enflasyon beklentilerin üzerinde artarak eylül ayında yüzde 8'e yaklaştı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylülde yüzde 0.89, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 1.53 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7.95, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 6.92 oldu. Eylülde ana harcama gruplarında aylık bazda en yüksek artış, yüzde 1.93 ile ulaştırmada ve çeşitli mal ve hizmetlerde gerçekleşti. Söz konusu ayda düşüş gösteren tek grup, yüzde 2.76 ile giyim ve ayakkabı oldu. Eylülde en yüksek fiyat artışı görülen ürün ise yüzde 22 ile patlıcan oldu. Marul ve fırınlı ocaklar da yüzde 14 artışla dikkat çekti. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise limon geldi. Eylülde bu ürünün fiyatı yüzde 25 azaldı. Bunu, yüzde 14 ile turlar, yüzde 13.8 ile fındık izledi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, enflasyonun belli bir alt seviyeyi kıramadığını belirterek, "Son 12 yılda enflasyon, yüzde 6 ile 11 arasında değişiyor. Dövizdeki hızlı artış girdi maliyetlerini yükseltiyor. Dolayısıyla ÜFE de tırmanıyor. Üreticideki maliyet artışları, tüketici piyasalarına da yansıyor" dedi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise, "Yılbaşında yüzde 5-6 düzeyine gerileyeceğini öngördüğümüz enflasyon, yüzde 7-8'lerde asılı kaldı. Bu gidiş önümüzdeki günlerin daha kritik olacağı algısını oluşturdu" diye konuştu.
Türkiye

200 Bin Konut İçin Çalışmalar Hızlandırıldı 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun müjdelediği 200 bin ekstra yeni konut ile başta emekliler olmak üzere, dar gelirli vatandaşları 250 TL taksitle yuva sahibi yapmak için faaliyetlerini hızlandırdıklarını söyledi. Turan, "2023 yılı için hedefimizi 1 milyon konut olarak belirlemiştik; emeklilerimize dönük projelendirdiğimiz özel kontenjanlarla bu hedefi 200 bin yukarı çektik. Şu ana kadar 680 bin konutu tamamladık. Bu şu demek 2023 yılına kadar yaklaşık 500-550 bin ilave konut üreteceğiz. Tamamen alt ve orta gelir grubuna yöneliktir. Dolasıyla amacımız 2023 yılında 5.5 milyon insanımızı ev sahibi yapmaktır" dedi. Türkiye'de yaklaşık 10.5 milyon emekli vatandaşının olduğunu belirten Turan, pek çok şehirde emeklilere yüzde 25'ye yakın kontenjanla ve uzun vadeli ödeme koşularıyla konut satışı yaptıklarını söyledi. Yaklaşık 33 vilayetteki valilikler, belediyeler ve emekli dernekleri ile görüşmeler yaptıklarının altını çizen Turan, şöyle devam etti: "Batman'da sadece emekli vatandaşlarımıza bin 272 adet konutun teslimini yapıyoruz. Bu vatandaşlarımız Batman'da yaklaşık 204 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi oluyorlar. Bütün emekli vatandaşlarımız sadece emekli kimlik kartını göstererek başvuru yapabilir." Karaman'da emeklilere yönelik 700 konutluk bir proje hazırladıklarını söyleyen Turan, "Anadolu'nun birçok noktasında büyük çaplı projeler ile ilgileniyoruz" dedi.
Türkiye

21'inci Yüzyıl Kadın Yüzyılı 
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 21. yüzyılın kadınların yüzyılı olduğunu belirterek, "Kadınların yüzyılı olacak demiyorum, oldu zaten. Yapılan bütün çalışmalar bunun sonucu" dedi. 6. G(irls)20 Zirvesi'nin açılışında konuşan Sabancı kadınların ekonomik hayata katılımının dünya için ne anlama geldiğinin artık ölçülebildiğini, holding olarak kadınların istihdamı ve onlara fırsat eşitliği sağlanması için örnek çalışmalar yaptıklarına inandıklarını, çünkü kadınların ekonomik hayata katılımı sağlanmadan toplumsal gelişmenin mümkün olamayacağına inandıklarını dile getirdi. Sabancı Holding'de şu anda kadın istihdam oranının yüzde 38.5 olduğu bilgisini veren Sabancı, yeni işe girişlerde bu oranın yüzde 42'lere kadar çıktığının altını çizdi. Sabancı Holding'de 2012 yılında yüzde 7 olan üst yönetimde kadın oranının 3 senede yüzde 14'e çıktığına dikkati çeken Sabancı, bu yüzde 100'lük bir artış olsa da kendisinin yeterli görmediğini bildirdi. Sabancı kadının ekonomik hayata katılımının önündeki en büyük engelin kadınla erkeğin eşit olarak algılanmamasından kaynaklandığını ve bu algıyı değiştirmek gerektiğini söyledi. G(irls)20 Kurucusu ve CEO'su Farah Muhammed ise kadınların başta ekonomik alanda olmak üzere önemli roller üstlendiğini belirterek, "Eğer büyümek istiyorsak, yeni şeyler inşa etmeliyiz" dedi.
Milliyet

Yabancı Yatırımlarda 101 Ayın Rekoru 
Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, uluslararası doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-temmuz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,1 artışla 9 milyar 715 milyon dolara ulaştı. Türkiye'ye sadece temmuzda gelen yabancı doğrudan yatırım ise 3 milyar_392 milyon dolarla, 101 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu rakam, 2007 Ocak'taki 6 milyar 453 milyon dolarlık girişten bu yana en yüksek seviye oldu. En yüksek yatırım girişleri, 2008 Mart'ta 2 milyar 649 milyon dolar, 2009 Ocak'ta 1 milyar 545 milyon dolar, 2010 Aralık'ta 1 milyar 924 milyon dolar, 2011 Aralık'ta 3 milyar 328 milyon dolar, 2012 Mart'ta 2 milyar 802 milyon dolar, 2013 Temmuz'da 1 milyar 966 milyon dolar, geçen yıl şubat ayında da 1 milyar 536 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aylar itibarıyla bakıldığında bu yılın temmuz ayında uluslararası doğrudan yatırımda son 8 yılın rekoru kırılmış oldu.
Akşam

Samsung ve Digiturk 4k İçerik İzletecek 
Samsung Electronics Türkiye ve Digiturk, Samsung UHD TV'lerde 4K içeriği kullanıcılarla buluşturmak için işbirliğine gittiklerini duyurdu. İşbirliğiyle Türkiye'de ilk defa online UHD içerik sağlayacak Samsung UHD Gate by Digiturk Play uygulaması, Samsung UHD TV sahiplerine özel yayınları izleyicilerin evlerine taşınıyor. İZ TV tarafından hazırlanan 15 bölümlük UHD görüntü kalitesinde kaydedilen yerli belgeselin yanı sıra global stüdyolara ait UHD içerikler, Samsung UHD TV sahiplerinin TV'lerindeki akıllı arayüzde yer alıyor ve gerçek 4K içeriği her an izleyebilecek şekilde kullanıcılarla buluşuyor. Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Direktörü Hüseyin Erel, "Türkiye'de hızla artan UHD (4K) talebine, yenilikçi, yüksek kaliteli televizyonlarımız ile birlikte iş ortaklarımızla geliştirdiğimiz özel içeriklerle yanıt veriyoruz. Türkiye'nin ilk ve lider dijital yayın kuruluşu Digiturk ile birlikte geliştirdiğimiz ve Türkiye'de ilk kez kullanıcılara sunulan online Samsung UHD Gate by Digiturk Play uygulamasını tüketicilerin beğenisine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Gerçek 4K deneyimini tüm kullanıcılara en üst seviyede yaşatmak için Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra değerli iş ortaklarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Digiturk IT Genel Müdür Yardımcısı Hatice Memigüven de "2016 başında Lig TV'de haftada 1 maçı 4K kalitesiyle yayınlamaya başlıyoruz" diye konuştu.
Vatan

Terzioğlu, Telekomda Avrupa'nın En Etkili 10 İsminden Biri 
Teknoloji ve telekomünikasyon sektörünün en itibarlı yayınlarından Global Telecoms Business dergisinin 2015'in en güçlü 100 teknoloji insanı listesinde (GTB Power100 2015) Türkiye'yi temsil etme gururu, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun oldu. Terzioğlu, Avrupa'nın en etkili 10 ismi arasında yer aldı. Global Telecoms Business, Terzioğlu'nun Genel Müdür olarak göreve başladığı nisandan bu yana geçen kısa sürede, Turkcell'in mobil ve sabit hizmetlerini entegre bir yapıya kavuşturarak dönüşüm başlattığına dikkat çekti. Dergi ayrıca Terzioğlu'nun yönetiminde Turkcell'in TV+ gibi yenilikçi ürünlere artık daha yoğun şekilde odaklandığına ve 5G'de bölgesel liderlik hedefiyle Ericsson, Huawei ve Aselsan ile anlaşmalar imzaladığına da yer verdi. 1 Nisan'da Turkcell Genel Müdürlüğü görevine gelen Kaan Terzioğlu, Turkcell'in vizyonunu yeniden tanımladı ve Turkcell'i, entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri sağlayan bir şirket olarak tekrar şekillendirdi. Turkcell, 'Turkcell Türkiye', 'Turkcell Uluslararası' ve 'Diğer İştirakler' olarak yapılandırıldı. Turkcell'in Ukrayna'daki iştiraki life:) Ukrayna'yı 3G ile tanıştıran ilk GSM operatörü oldu. Turkcell, haziran ayı sonunda life:)'ın tamamını satın aldı. Turkcell, 26 Ağustos'ta yapılan 4.5G ihalesine de damga vurdu. İhalede en yüksek miktarda frekansı alan Turkcell, 1 Nisan 2016'da, müşterisine 375 mbps hızında mobil internet sunabilecek tek operatör olmanın altyapısını hazırladı
Star

SİYASET/POLİTİKA

Neyi Açıklamışsak AKP Bildirgesinde 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin seçim beyannamesinde, CHP'nin bildirgesinde yer alan vaatleri sıraladığını belirterek, "İyi de 13 yıldır niye yapmadın kardeşim?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, Zonguldak ve bazı ilçelerinde düzenlenen mitinglerde halka hitap etti. 7 Haziran seçimlerinden sonra hükümet kurulmasının 'kaçak sarayda oturan zat tarafından engellendiğini' savunan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "AK Parti dün seçim bildirgesini açıkladı. Biz 7 Haziran'dan önce neyi açıklamışsak aynılarını kendi bildirgelerine koydular. 'Emekliye 2 maaş verecektik' diyoruz. Efendim, 'Parayı bulamazsınız, para yok' dediler. Şimdi onlar da koydular. Bu neyi gösteriyor? En tutarlı hesabı yapan parti CHP'dir. 'Taşeron işçiye kadro vereceğiz' dedik. 'Veremezsiniz, nereden vereceksiniz?' dediler. Baktım onlar da koymuşlar. Eyvallah, çok memnun olduk. 'Asgari ücret 1500 lira olacak' dedim. Bizi işverenlere şikâyet ettiler. Dün baktım onlar da koymuşlar, 'Asgari ücret 1300 lira olacak' diye. Şimdi size oy almak için 'Emekliye biz de para vereceğiz, asgari ücreti biz de arttıracağız' diyecekler. İyi de 13 yıldır niye yapmadın kardeşim. CHP söyledikten sonra mı aklın başına geldi? CHP'nin siyaset anlayışında siyasetçi cebini doldurmayacak, vatandaşın cebi dolacak. Vatandaş zenginleşecek, köşeyi dönecek. Eski algıları tümüyle değiştirin. Ne diyorlardı; CHP proje üretemez, CHP Türkiye'nin gerçeklerini bilemez. Bunlar hep kavga eder. Bugün son iki seçim bildirgesine bakın. Türkiye'nin bütün sorunlarına çözüm üreten partiyiz. En nitelikli kadrolar CHP'de var. Çözüm süreci bitti, batağa saplandılar. Ne diyorlar? 'PKK bizi kandırdı.' Sen çocuk musun? PKK seni kandırıyorsa senin Başbakanlık koltuğunda ne işin var? Askerleri, Genelkurmay Başkanı'nı 'Terörist' diye hapse attılar. 'Biz o davaların savcısıyız' dediler. Aradan süre geçti, 'Orduya kumpas kurdular' dediler. Ne oldu? 'Paralel bizi kandırdı.' Sen çocuk musun? Herkesin kandırdığı bir hükümet Türkiye'yi yönetebilir mi? 4 yıl yetki istiyorum. Bu ülkeyi ayağa kaldıracağım. İşsizlik, yoksulluk belasından kurtaracağım. Kardeş kavgasının olmadığı, huzurun ve barışın olduğu bir Türkiye. Kadın erkek eşitliğinin olduğu, kadınların güler yüzle çocuklarını okula gönderdiği bir ülke."
Hürriyet

Artık Ak Parti'liyim Doku Uyuşmazlığı Sıfır 
Başbakan Yardımcısı ve Ak Parti Ankara milletvekili adayı Tuğrul Türkeş, "Ak Parti'de misiniz? Ak Parti'li misiniz" sorusuna, "Ak Parti'liyim" yanıtını verdi. Koalisyonun kurulmamasından MHP lideri Devlet Bahçeli'yi sorumlu tutan Başbakan Yardımcısı Türkeş, "Rahmetli Türkeş hayatta olsaydı, Türkiye bu krizi yaşamazdı. Başbakan Davutoğlu'na 'Gel oğlum' derdi, 10 Haziran'da MHP-Ak Parti koalisyonu kurulmuş olurdu" dedi. Türkeş, dün sabah televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelerek sohbet etti. Türkeş, Bahçeli'nin sosyal medya üzerinden paylaştığı kasketli fotoğrafına da göndermede bulunarak, "Karagümrük kasketi takmakla da bu iş çözülmez. Nüfusunun yüzde 60'nın genç olduğu ülkede bu siyasetle sonuç alınmaz" dedi. Türkeş, Ak Parti ile uyumu konusunda, "Ak Parti'de büyük bir kabul gördüm. Tabii taban merkez sağ. Partinin üst kademe yöneticileri dışında 30 yıldır muhatap olduğum, tanıdığım, bildiğim insanlar. Onun için bir yabancılık yok zaten. Doku uyuşmazlığı sıfır" değerlendirmesinde bulundu. Türkeş, "Ak Parti'de misiniz? Ak Partili misiniz" sorusuna, "Ak Partiliyim" yanıtını verdi. MHP tabanında bir çözülme olduğunu bunda kendisinin de katkısının yer aldığını dile getiren Türkeş, "MHP tabanı şu anda yüzde 50-50. Yüzde 50'si Türkeş doğru yaptı diyor. Yüzde 50'si genel başkanın kararı tartışılmaz düşüncesinde" dedi. Türkeş, babası Alpaslan Türkeş'in siyasi tutumlarına atıfta bulunarak, "Rahmetli Türkeş hayatta olsaydı, MHP'nin de genel başkanı olsaydı, Türkiye bu krizi yaşamazdı. Davutoğlu'na (gel oğlum) derdi. 7 Haziran'dan üç gün sonra 10 Haziran'da MHPAk Parti koalisyonu kurulmuş olurdu" diye konuştu. Türkeş, MHP'ye dava açması konusunda, "O bir hak kaybının telafisi niteliğindedir. Ben bugün itibarıyla Ak Partiliyim. Ancak hiç kimse beni MHP'den atamaz, atamamıştır. Atılmak başkadır, istifa başkadır. Benim tapulu arazime başkalarına gecekondu kurdurmam" dedi.
Milliyet

'1 Kasım Zafer Günü Olacak' 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçim çalışmaları kapsamında ilk mitingi olan Samsun programında vatandaşlara hitap etti. Davutoğlu özetle şunları söyledi: "Haydi Bismillah diyerek ilk adımı atmaya var mısınız? Gençlerimizin geleceğe umutla bakıyorsa, Samsun'da yanan meşalenin eseridir. Samsun her zaman diktir, harekete hazırdır. Samsun her zaman demokrasiye güç veren şehir olmuştur. Bu yüzden her zaman Samsun'dan yola çıktık. 7 Haziran seçimlerinden hükümet formülü çıkmadı. Bu nedenle milli irade için huzurunuzdayız. Bu düğümü millet çözecek. 1950'de tek partiye karşı düğümü siz çözdünüz, 2002'de Sayın Cumhurbaşkanımız yol çıktığında düğümü siz çözdünüz. 1 Kasım'da inşallah bir zafer günü olacak." "CHP'nin blok siyaseti, Bahçeli'nin hayır siyaseti ve HDP'nin terör siyaseti. Biz ise 7 Haziran'da ne dediysek arkasında durduk. Siyasete şekil verilemez dedik. Blok sistemini TBMM Başkanlık seçiminde çökerttik. Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye Başbakanlık teklif etti. Bahçeli, bizimle içtiği çaya hayır demedi, diğer her şeye hayır dedi. HDP ise ilk günden itibaren terör siyaseti takip etti. Sırtlarını teröre dayadılar. HDP ilk günden itibaren terör siyaseti takip etti. Bu milletin arasında nifak dokumak isteyenler kesinlikle başarılı olamayacak. Silahlar bütünüyle terk edilmedikçe, şehirler çetelerden temizlenmedikçe bu operasyonlar durmayacak, sürecektir."
Vatan

DÜNYA 

NATO: Rusya'yı Kınıyoruz 
Suriye sınırında iki Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili olarak NATO'dan güçlü bir kınama geldi. Rusya'ya tepkiler şöyle: NATO: Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'yla Brüksel'de bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türk hava sahasının Rus savaş uçağı tarafından ihlal edilmesinin "kabul edilemez" olduğunu belirterek NATO'nun karar organı Kuzey Atlantik Konseyi'ni (NAC) toplantıya çağırdı. Görüşme sonrasında NATO'nun Türkiye'nin güvenliğini sağlama konusundaki kararlı tutumunun sürdüğüne vurgu yapan Stoltenberg, "Rusya'nın eylemleri bölgenin güvenliğine ve istikrarına katkı sağlamıyor" dedi. ABD: ABD Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada "Rusya'nın ihlali provokatif ve pervasız" ifadeleri kullanıldı. Savunma Bakanı Ashton Carter, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlaliyle ilgili Ankara'yla sürekli temasta olduklarını kaydederek "Bu konu NATO'da da bu hafta görüşülecek" dedi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Türkiye'nin hava sahasının Rus uçağı tarafından ihlal edilmesinin ciddi bir gerilimi provoke edebileceğini söyleyerek "Büyük endişe duyuyoruz, çünkü tam da Türkiye'nin kendini savunma hakları çerçevesinde (uçağı) düşürebileceği bir durumdu" dedi. İNGILTERE: Dışişleri Bakanı Hammond Twitter hesabından "Türk hava sahasına yönelik Rus ihlali hali hazırda çok riskli olan durumu daha ciddi hale getirmektedir. Bundan vazgeçmesi için Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrıda bulunuyorum" dedi.
Hürriyet

İsrail Despotluğu: 2 Ölü, 450 Yaralı! 
İsrail yönetiminin Filistinlilere yönelik aldığı bir dizi karar ve politikaları bölgede iki toplum arasındaki çatışmayı daha da büyütüyor. İsrail'in, Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini engellemesi sebebiyle gerginlik yaşanıyor. İsrail savaş uçağı dün de Gazze'de Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait hedeflere hava saldırısı düzenledi. Olayda ölen ve yaralanan olmadı. Batı Şeria'da da yer alan El-Halil şehrindeki El-Arrub Mülteci Kampı'na baskın düzenleyen İsrail askerleriyle Filistinliler arasında ise arbede yaşandı. İsrail güçlerinin gözyaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandığı olayda biri 13 yaşında diğeri 18 yaşındaki iki Filistinli genç vurularak öldürüldü. Son 12 saatte yaşanan olaylarda, 16 kişi gerçek, 76 kişi de plastik mermiyle yaralandı. İki gündür devam eden olaylarda 450 kişi yaralandı. Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM'den Filistin halkı için uluslararası koruma talep etti. Aralarında Hamas ve İslami Cihad'ın da bulunduğu Filistinli gruplar, Batı Şeria ve Kudüs'teki İsrail saldırılarına karşı direnişin artırılması çağrısında bulundu. Öte yandan İsrailli yerleşimciler, Yafa şehrinde bulunan ve Osmanlı döneminden kalma Hasan Bey Camisi'ne taşlı saldırı düzenleyerek zarar verdi.
Türkiye

Almanya'ya Bir Yılda 1.5 Milyon Sığınmacı 
Almanya'da yayımlanan Bild gazetesi, hükümetin 2015 yılında ülkeye girecek mülteci sayısı tahminini 1.5 milyona yükselttiğini yazdı. Resmi kurumların hazırladığı bir rapora dayanan haberde, ekim ve aralık aylarında Almanya'ya 920 bin mültecinin giriş yapmasının beklendiği açıklandı. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ağustos ayında yaptığı açıklamada, daha önce açıklanan 450 bin mülteci tahminini, 800 bine çıkarmış, bu rakam Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel tarafından 1 milyona yükseltilmişti. Raporda, ülkeye giren aşırı sayıdaki mülteci nedeniyle erzak ve gıda dağıtımının ve barınma sisteminin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısı da yer aldı. Almanya'ya ulaşan mültecilerin memleketlerinde ya da diğer mülteci kamplarında kalan aile üyelerini de Almanya'ya almak isteyeceği, bu nedenle bu rakamın daha da yükseleceği tahmin ediliyor.
Milliyet

Sınırda Rus Ruleti 
Suriye'de operasyonlara başlayan Rusya'ya ait SU- 30 tipi bir savaş uçağının, 3 Ekim Cumartesi günü Türk hava sahasını Hatay Yayladağı bölgesinde ihlal ettiği ortaya çıktı. 3 Ekim Cumartesi günü saat 12.08'de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağına Türk F-16'ları tarafından engelleme yapılırken, Moskova'ya diplomatik yollardan çok sert tepki verildi. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Dısisleri Bakanlığı'na çağırılarak "protesto notası" verildi. Bakanlık Müstesarvekili Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün tarafından iletilen protesto notası'nda "Aynı olay bir daha yaşanırsa, arzu edilmeyen bir hadiseden Rusya sorumlu olacak" denildi. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u arayarak tepki gösterdi, ardından NATO müttefikleri ABD, İtalya, Fransa, İngiltere ve Almanya ile görüştü. Genelkurmay Başkanlığı da, internet sitesinde yer verdiği "günlük faaliyetler" bölümünde bir başka taciz olayını açıkladı. Açıklamada "10 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, iki adet F-16 uçağımız, milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından toplam beş dakika 40 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir" denildi. Rusya tarafından üretilen MIG uçağının milliyetinin tespit edilemediğinin vurgulanması, radar kilidi atan uçağın Rusya'ya ait olduğu olasılığını kuvvetlendirdi.
Akşam

'Hillary Bill'i Dövüyor' 
ABD'de tanınmış siyasi danışmanlardan Roger Stone'un kaleme aldığı son kitapta, 2016 seçimlerinde Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak için yarışan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın eşi eski Başkan Bill Clinton'a şiddet uyguladığı iddia ediliyor. 'War On Women' adını taşıyan kitapta anlatıldığına göre sık sık öfkesine yenik düşen eski first lady, yıllardır eşini dövüyor. Kızdığı zaman kitap, kül tablası gibi sert cisimleri kocasına fırlattığı söylenen Hillary Clinton'ın Bill'i Beyaz Saray'da defalarca tokatladığı, tırmaladığı hatta yumrukladığı söyleniyor. Stone'un görüştüğü Beyaz Saray'ın eski Basın Sözcüsü Dee Dee Myers, bir defasında Hillary'nin, şarkıcı Barbara Streisand'ı Beyaz Saray'da ağırladığı için kocasının boynunu tırnaklarıyla kanattığını, basın mensuplarının görmemesi için yarayı gizlemek zorunda kaldıklarını belirtti. Yardımcılarını herkesin içinde azarladığı öne sürülen Hillary Clinton'ın, kendisini korumakla görevli Gizli Servis ajanlarına da 'hayatı zindan ettiği' iddia ediliyor. Hillary Clinton'ın çabuk öfkelendiği iddiası 1999'da piyasaya çıkan Gail Sheehy imzalı 'Hillary's Choice' adlı kitapta da yer almıştı.
Vatan

SPOR 

Süper Lig'de Eskişehirspor'u 2-1 yenerek liderliğini sürdüren Beşiktaş, Şenol Güneş yönetiminde son yılların en iyi performansını sergiliyor. Sezona tecrübeli hoca ile başlayan siyah-beyazlı yönetim teknik direktör hamlesiyle 12'den vurdu. İlk 7 haftada oynadığı maçlardan 5 galibiyet, birer beraberlik ve mağlubiyetle ayrılarak 16 puan toplayan siyah-beyazlı takım, 7. haftalar itibarıyla son 7 sezonun en başarılı performansını ortaya koydu. Ligde Mersin İdmanyurdu, Gaziantepspor, Medipol Başakşehir, Fenerbahçe ve Eskişehirspor ile oynadığı maçları kazanan Beşiktaş, Gençlerbirliği ile berabere kaldı ve Trabzonspor'a mağlup oldu. Siyah-beyazlı takım, şampiyonluğa ulaştığı 2008-2009 sezonunda ilk 7 haftayı 17 puanla lider geçmişti. Şenol Güneş, bundan önceki iki sezonda Beşiktaş'ı çalıştıran Hırvat Teknik Direktör Slaven Bilic'i geride bıraktı. Güneş yönetiminde ilk 7 haftada 16 puan elde eden siyah-beyazlı takım, Bilic ile 2013-2014 sezonunda aynı sürede 15, geçen sezon da 14 puan toplamıştı. Güneş ile 18 gol bulan Beşiktaş, Bilic'in ilk sezonunda 12, ikinci sezonunda ise 10 gol kaydetmişti. Kartal, Süper Lig'de 7. haftalar itibariyle son 12 sezonun en golcü performansını sergiledi. 18 kez rakip ağları havalandıran siyah-beyazlı ekip, ligin en fazla gol bulan ekibi oldu. Beşiktaş, 2003- 04 sezonun 7. haftasında 19 gol atmıştı.
Türkiye

Galatasaray'da sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan Wesley Sneijder ile imzalar atıldı. Gözler, kontratları sona erecek diğer oyunculara çevrildi. Hakan Balta, Hamit Altıntop ve Emre Çolak, 2015-16 sezonu itibarıyla boşa çıkacak. Yönetim, Hakan Balta'nın geçen sezonun ikinci yarısından bu yana gösterdiği performanstan oldukça memnun. Tecrübeli futbolcu ile sezon devam ederken masaya oturmayı düşünen sarı-kırmızılılar, 2 yıllık yeni sözleşme yapmak amacında. Hakan Balta, bugüne kadar Galatasaray ile 196 maça çıktı. Galatasaray kariyerinde yaşadığı sakatlıklar nedeniyle inişli çıkışlı bir performans ortaya koyan Hamit Altıntop için henüz karar verilmedi. Dizinde yaşadığı problem sebebiyle ameliyat olan tecrübeli futbolcunun sahaya dönüşü ve performansı, sözleşme için belirleyici olacak. Bu sezon Galatasaray'dan yıllık 2 milyon 750 bin avro kazanan başarılı futbolcudan, takımda kalması halinde indirime gitmesi istenecek. Emre Çolak ise zor bir dönemden geçiyor. Atletico Madrid maçında taraftarların protestolarına maruz kalan genç futbolcu son haftalarda fazla forma şansı bulamıyor. Antrenmanlarda teknik ekibin özel olarak ilgilendiği sarı-kırmızılı futbolcu, yeniden takıma girmek amacında. Yönetimin sözleşme uzatmak istediği genç futbolcunun geleceği, Hamza Hamzaoğlu ile sezon içinde yapılacak görüşmelerden sonra netlik kazanacak.
Türkiye

Futbolda şike iddialarına ilişkin yeniden görülen davanın dünkü duruşmasında savcı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Duruşma savcısı, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında olduğu tüm sanıklara şike ve örgüt suçlarından beraat istedi. Savcı, sadece Olgun Peker ve Selim Kımıl'a önceki yargılamada tehdit ve resmi belgede sahtecilik suçundan verilen cezanın aynen uygulanmasını istedi. Duruşma cuma gününe ertelendi. Şike davasının Yargıtay'dan dönen kısmı ile hak ihlali olduğu gerekçesiyle yeniden yargılamasına karar verilen kısmının birleştirilmesiyle devam eden davanın dünkü duruşmasında savcı Abdullah Mirza Coşkun mütalaasını açıkladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Tayfur Havutçu, Olgun Peker, Şekip Mosturoğlu ve Korcan Çelikay'ın da arasında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katılırken, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım duruşmaya katılmadı. Duruşmanın başlamasının ardından esasa ilişkin mütalaasını hazırladığını söyleyen duruşma savcısı Abdullah Mirza Coşkun, avukatlara mütalaanın dağıtılmasını istedi. Savcı Coşkun hazırladığı 7 sayfalık mütalaada soruşturma aşamasında tüm sanıklar için örgüt kurma suçunun gösterildiğini belirterek, sadece Olgun Peker ve Aziz Yıldırım'a bu suçtan dava açıldığını belirtti. Teknik ve fiziki takip kararlarında Yıldırım ve Peker'in isimlerinin geçmediğini hatırlatan Savcı Coşkun, tüm sanıkların örgüt kurucusu olamayacağını söyledi. Savcı, önceki mahkemenin verdiği karardan bağımsız olarak delillerin yeniden değerlendirilebileceğini kaydetti. Bu nedenle, sanık Hakan Karaahmet ve Evren Kımıl'ın "örgüt üyesi olmak" suçundan, Ömer Ülkü'nün "örgüte üye olmak" ve "şikeye teşebbüs" suçundan, Bülent Uygun'un "örgüte üye olmak" ve "teşvik primi" suçundan, Mecnun Otyakmaz'ın "suç örgütüne yardım" ve "şike" suçundan; Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Abdurrahman Yatut, Cemil Turhan'ın "şike" suçundan, Erdem Konyar'ın "şikeye teşebbüs"ten, İbrahim İşcen'in "örgüte üye olmak", "şike" ve "teşvik primi" suçundan; Alaeddin Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, İlhan Çelikay, Mehmet Yıldız, İskender Alın ve Ümit Karan'ın "teşvik primi" suçundan; Ali Kıratlı, Sami Dinç ve Şekip Mosturoğlu'nun "şikeye teşebbüs" ve "teşvik primi" suçlarından; İbrahim Akın, Tamer Yelkovan ve Yusuf Turanlı'nın "şike" ve "teşvik primi" suçlarından beraatleri talep edildi. Savcı, Aziz Yıldırım hakkında "örgüt kurmak" ve "şike" suçundan aldığı önceki cezanın iptal edilerek beraat kararı verilmesini istedi. Savcı Coşkun, Olgun Peker'in "örgüt kurmak" suçundan aldığı cezanın da iptal edilerek beraat verilmesini istedi. İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ahmet Çelebi, Abdullah Başak hakkındaki "şike" ve "örgüt üyeliği" suçlarından da haklarındaki önceki hükmün iptal edilerek beraat verilmesi istendi. Savcı mütalaasında sadece Olgun Peker ve Selim Kımıl'ın "tehdit" ve "sahte resmi belge temini" suçundan önceki hükmün onanmasını istedi. Mütalaanın okunmasının ardından Trabzonspor'un avukatları mütalaaya itiraz etti. Mahkeme tüm avukatlara mütalaaya karşı savunma hazırlamaları için süre vererek duruşmayı Cuma gününe erteledi.
Milliyet

Milli Takım'ın Beşiktaşlı yıldızı Olcay Şahan, Çek Cumhuriyeti ve İzlanda maçını değerlendirdi. Olcay, "Birkaç ay önce Türkiye gidemeyecek, her şey bitti diyorlardı. Şu an her şey bizim elimizde. Hocamızın dediği gibi, biz bitti demeden bitmiyor. Her şey bizim elimizde. İki tane çok önemli rakibimiz var. Biz sadece kendimize bakıyoruz. Fatih hocamız bizi en iyi şekilde maçlara hazırlıyor. Biz kendi futbolumuzu oynadığımız sürece puanları toplarız. Hepimiz hazırız, hepimiz heyecanla bu maçları bekliyoruz. Hollanda maçını nasıl oynadıysak, 2 maçı da böyle oynarsak, 2 maçı da alacağımızı düşünüyoruz" dedi.
Star

Finansal Fair Play kriterleri nedeniyle takibe alınan ve önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına katılmama riski bulunan Galatasaray, bir taraftan mali krizi aşmaya çalışırken, diğer taraftan da UEFA ile çözüm arayışını sürdürüyor. UEFA'nın belirlediği 30 milyon euro zarar barajını 2014 Mayıs'ında 90 milyon euro ile üst üste aştığı için 200 bin euro ceza kesilen G.Saray, kendilerine verilen sürenin 1 yıl daha uzatılmasını talep etmek için Zürih'e bir heyet gönderme kararı aldı. Genel Sekreter Fatih İşbeceren, Futbol Direktörü Cenk Ergün ve Mali İşler Direktörü Sedef Hacısalihoğlu'nun yer aldığı heyet, yönetim tarafından hazırlanan raporu UEFA'ya sunacak. Sarı-Kırmızılı yöneticiler, kulüp zarar tablosunun 90 milyon eurodan 80 milyon eurolar civarına düşürüldüğüne dikkat çekecek. Yönetici İşbecer, "Toplantı olumlu bir havada geçti. UEFA yetkilileri ile rakamların üzerinden geçtik. Çalışmalar sürecek" dedi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme