.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

22 Ekim 2015 Perşembe

22.10.2015 Genel Gündem


22.10.2015 Perşembe
GÜNDEM

Terörle Aralıksız Mücadele 
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ekim ayı olağan toplantısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdi. 6 saat süren toplantıda, başta Ankara saldırısı olmak üzere terör olayları ve yürütülen operasyonlar, seçim güvenliği, Suriye'deki sıcak gelişmeler değerlendirildi. Toplantı sonrası açıklamada söyle denildi: Ankara'daki menfur saldırı, çok yönlü ele alınmıştır. Milletimizin bir arada yaşama iradesini, huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütler ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Bölücü terör örgütünün Suriye'deki uzantılarının da uluslararası alanda terör örgütleri kapsamında tescilinin gerekliliğinin altı çizilmiş, DEAŞ terör örgütüne karsı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır. Suriye'de yaşanan ve uluslararası niteliği gün geçtikçe artan gelişmeler değerlendirilmiş, Güney sınırlarımıza yakın bölgelerdeki hareketlilik, hava sahası ihlalleri ele alınmış ve sınır güvenliği gözden geçirilmiştir. Rusya ve İran'ın Suriye'deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir. İsrail'in, insanlığın ortak mirası Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa'da izlediği tahrik edici tutumun kabul edilemez olduğu belirtilmiştir.
Akşam


Üç İlden Acı Haber Geldi: Beş Şehit 
Hakkari Yüksekova'da askeri birlikte meydana gelen patlamada üç asker şehit oldu, iki asker yaralandı. Alınan bilgiye göre, 3. Piyade Tümen Komutanlığında el bombasının kazayla patlaması nedeniyle yaralanan 5 askerden durumu ağır olan 3'ü hastanede şehit oldu. Patlamada şehit olan 28 yaşındaki Astsubay Rahmi Yılan'ın evli, bir çocuklu olduğu ve eşi Hayriye Yılan'ın (27) 8 aylık hamile olduğu öğrenildi. 29 yaşındaki Astsubay Ömer Kılıçoğlu'nun da evli ve 3 yaşında bir kız babası olduğu belirtildi. Eşi Özge Kılıçoğlu acı haberi İzmir'deki babaevinde aldı. Astsubay Fatih Tomuşoğlu'nun ise Balıkesir İvrindi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. Bingöl'ün Karlıova ilçesinde devriye görevindeki polis aracı, takla attı, 1 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı. Şehit polisin Vedat Kılıçarslan'ın Elazığ'daki ailesi acı haberle yıkıldı. Kılıçarslan'ın 1 yıl önce Karlıova'ya tayin edildiği, evli ve 3 yaşında Numan Hadi adlı bir oğlu olduğu öğrenildi. Birecik-Şanlıurfa karayolunun 12'nci kilometresinde dün meydana gelen kazada 1 polis şehit oldu, diğeri yaralandı. Ankara'dan Şırnak'a mühimmat taşıyan polisler Mustafa Sağlam ile Yasin Bayar'ın aracı şarampole devrildi. Polis Mustafa Sağlam, olay yerinde şehit oldu.
Vatan

Seçim Yasakları Bugün Başladı 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 1 Kasım seçimleri için belirlediği propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları bugün başlıyor. Yasaklar oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek. Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak. Ayrıca devlet kaynaklarıyla yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla törenler düzenlenerek demeçler verilemeyecek. Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri seçimle ilgili gezileri resmi vasıtalarla yapamayacak.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 108, 5648-108, 6950                                              
ABD Doları 2, 8935-2, 8964/ Euro 3, 2842-3, 2884/İngiliz Sterlini 4, 4658-4, 4701                               

Temkinliden Sıkı Duruşa Geçti 
Merkez Bankası, 1 Kasım seçimleri öncesi faizlere dokunmadı, ancak dilini değiştirdi. Daha önceki açıklamasında yer alan "temkinli duruş sürdürülecektir" ifadesindeki "temkinli" kısmı çıkarıldı ve "sıkı duruş sürdürülecektir" ifadesi geldi. Metinden getiri eğrisi kısmı çıkarılırken, enflasyondaki iyileşmeye göre para politikası kararı alacağı ifadesi de, "Enflasyon görünümüne bağlı olacaktır" şekline dönüştü. Böylece enflasyona ilişkin "iyileşme" ifadesi metinde yer almadı. Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5'da, faiz koridorunu da yüzde 10.75- 7.25 aralığında bıraktı. PPK sonrası yapılan açıklamada, gelecek döneme ilişkin sinyal verdiği bölümde önemli değişiklikler yapıldı. 22 Eylül PPK sonrasında, "Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır" ifadesi, "Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır" şeklinde yer aldı. Yine şimdiye kadar PPK açıklamalarının büyük çoğunluğunda yer alan getiri eğrisi kısmı da metinden çıkarıldı. 22 Eylül açıklamasında, "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir" cümlesi, "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir" olarak değiştirildi. Metinden, "Ayrıca Kurul, küresel para politikalarının normalleşme sürecinde yol haritası kapsamında alınan ve alınması öngörülen önlemleri değerlendirmiştir" kısmı da çıkarıldı. Bu cümle FED ile ilgili olarak geçen ay metinde yer almıştı.
Hürriyet

34 Ülke Alım İçin İstanbul'a Geldi 
Türkiye ekonomisinin nabzı bugün başlayan ve 25 Ekim'e kadar sürecek olan Tümexpo Genel Ticaret Fuarı'nda atacak. İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşen fuar, makine, tekstil, gıda, otomotiv, kozmetik ve inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaları yabancı şirketlerle bir araya getiriyor. Proje, Türkiye ekonomisinin son yıllarda gösterdiği büyüme ve uluslararası ticarete yapmış olduğu katkılarla, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinden gelen ziyaretçi ve katılımcıları buluşturan uluslararası bir platform olarak öne çıkıyor. Turkuvaz Medya da fuarın basın sponsorluğunu üstleniyor. Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, Tümexpo 2015 Fuarı'nın 8 ana sektörde yaklaşık 300 firma, 34 ülkeden 1.000 alım ekibi ve 40 bin ziyaretçiyi ağırlayacağını söyledi. Fuarın, G20 kapsamına alındığını ve Türkiye'nin en önemli ekonomi etkinliklerinden biri olduğunu belirten Doğan, "Fuara tahminlerimizi de aşarak 34 ülkeden bine yakın alım ekibi geldi. Burada önemli olan nokta alım ekibinin ticaret yapabilecek nitelikte olması. Fuarda sadece KOBİ'lerimiz değil büyük sanayi kuruluşlarımız da yer alıyor. Bu birliktelik iş hacimlerimizi büyütüyor" dedi.
Sabah

'En Kötüsü' Geride Kaldı 2016 Çok Daha İyi Olacak 
Banka yöneticileri, CEO Club Bankacılar Zirvesi'nde sektörü ve gündemi değerlendirdi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası CEO'su Hüseyin Aydın, 'en kötüsünün geride kaldığı' fikriyle 2016'nın daha olumlu bir yıl olacağı beklentisini dile getirdi. Aydın, "2016 yılında belirsizlikler ortadan kalkmış olacak. Sektörün sürdürülebilirliği için özkaynağın güçlendirilmesi gerekiyor. 2015, sektörün beklentileri ile uyumlu gidiyor. Bireyselden ziyade kurumsal kredi kullandırmaya başladık. Bankalar makas değiştirmiş gibi. Kredi büyümesi yüzde 15-17 civarında olur" diye konuştu. Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil de, 2016'nın 2015'ten daha iyi olacağını vurguladığı konuşmasında, "Ancak birçok yönden de çok daha ihtiyatlı olmamız gereken bir dönem" ifadesini kullandı. Vodafone sponsorluğunda düzenlenen CEO Club toplantısında konuşan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de kârlılık oranlarının düşük olduğunu belirterek, "İhtiyaç kredileri ve kredi kartlarında yüzde 5 civarında büyüme görüyoruz. Ticari tarafta ise yüzde 22'lik büyüme var. Kendi iç hesaplamalarımıza baktığımızda, önümüzdeki 5-10 yılda Türkiye'de her sene yaklaşık yüzde 15 civarında bir kredi büyümesi gerekiyor ki, Türkiye bu altyapı yatırımlarını yapsın, büyümeye devam etsin, projeler desteklensin. Bunu yapabilmesi için de sektörün yeniden yüzde 15 civarında büyümeye dönmesi gerek" dedi. Zirvenin moderatörlüğünü yapan Türk Ekonomi Bankası (TEB) CEO'su Ümit Leblebici de, "Dünyanın en iyi bankacıları Türkiye'de" ifadesini kullandı. Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız da yeni yılda yatırım kredilerinin önem kazanacağını vurguladı.
Türkiye

2.9 Milyar Harcayacak 
Türk Telekom Grubu, mobil şebeke yatırımlarının hızlandırılması ve Türk Lirası'ndaki değer kaybının yatırım harcamalarına etkisi nedeniyle 2015 yılı yatırım harcaması tahminini, spektrum lisans ücretleri hariç, 2.3 milyar TL'den 2.9 milyar TL'ye çıkardı. Türk Telekom'un, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklanan üçüncü çeyrek 'Operasyonel ve Finansal Sonuçları'na göre, yıllık yüzde 5.2 büyüyen grup gelirleri, üçüncü çeyrekte 3.7 milyar TL'ye ulaştı. 2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir defaya mahsus olarak kaydedilen operasyonel giderlerden etkilenen konsolide FAVÖK yıllık yüzde 6.9 düşüş ile 1.3 milyar TL oldu. Grup, Türk Lirası'nın dolar ve avro karşısındaki değer kaybının oluşturduğu nakdi olmayan giderlerden ötürü, 2015 yılı üçüncü çeyreğinde 493 milyon TL net zarar açıkladı. Üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren Türk Telekom CEO'su Rami Aslan, "Türk Telekom Grubu olarak operasyonel olarak güçlü olduğumuz bir çeyreği geride bıraktık. Elde ettiğimiz yıldan yıla büyüme oranı, Türkiye'nin tek entegre telekom şirketi olarak yakınsama yaklaşımımızla birlikte gelir kaynaklarımızı çeşitlendirme çabalarımızın bizi doğru yöne sevk ettiğini gösteriyor" dedi.
Türkiye

Körfez Köprüsü Martta Avrasya Tüneli 2016'da 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, "Yüksekova'da Selahaddin Eyyubi Havaalanı'nı 26 Mayıs'ta hizmete aldık. Yapım aşaması dahil, epey saldırılarla karşılaştık. Bunlara rağmen bitirdik. Fakat 5 Ağustos'tan beridir terör olayları nedeniyle maalesef uçuşları gerçekleştiremiyoruz" dedi. Olumsuzluklara rağmen dev projelerin hız kesmeden devam ettirildiğine vurgu yapan Bilgin, İstanbul Boğazı'nın altından araç geçişine imkan tanıyan Avrasya Tüneli ve İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'yle ilgili de bir müjde verdi. Bilgin "İzmit Körfez Köprüsü'nü, inşallah mart ayında açacağız. Avrasya Tüneli'ni ise 2016'sının son ayları itibarıyla hizmetine sunacağız" diye konuştu. Türksat 4B'nin yörüngeye oturtulmasında ilk aşamanın tamamlandığını da belirten Bilgin, uydunun yörüngeye 27 Ekim'de oturacağına dikkat çekerek söyle konuştu: "Aralık basında tam kapasitede hizmete almış olacağız."
Akşam

Görme Engelliye Vizyon Filmlerini 'Betimleyecek' 
Turkcell ve Young Guru Academy'nin (YGA) geliştirdiği "Cepten Sesli Betimleme" uygulamasıyla görme engelliler vizyon filmlerini artık cepten sesli betimlemeli şekilde sinemada takip edebiliyor. Turkcell'in YGA iş birliğiyle görme engelliler için geliştirdiği ve "Turkcell Hayal Ortağım"a eklediği "Cepten Sesli Betimleme" hizmeti, dünyada ilk kez bir mobil uygulama üzerinden sunuluyor. Filmlerde diyalogsuz sahnelerin ayrıntılarıyla anlatıldığı "Cepten Sesli Betimleme" sayesinde görme engelliler, vizyon filmlerini herhangi bir sinema izleyicisiyle aynı anda betimlemeli şekilde takip edebiliyor. İlk olarak BKM yapımı "Hayat Öpücüğü" filmiyle hayata geçirilen ve Türkiye'deki tüm sinema salonlarında geçerli olacak "Cepten Sesli Betimleme" hizmeti, gelecek dönemde pek çok vizyon filminde uygulanacak. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, uygulamayla ilgili şunları söyledi: "YGA'nın, engelli arkadaşlarımızla onların ihtiyaçlarına nasıl çözümler üretilebilir diye yaptığı kampın akşam yemeğinde, bir görme engelli arkadaşım Kürşat, 'Biz sinemada film izleyebiliyoruz ancak bu çok daha keyifli hale getirilebilir. Böyle bir hayalim var' dedi. Biz de 'O işi oldu bil' dedik. Hedefimiz, 2016 sonunda Türkiye genelinde 800 bin görme engellinin bu teknolojiyi aktif olarak kullanmasını sağlamak."
Vatan

Yerli Otomobile Sipariş Yağıyor 
Türkiye'nin yerli otomobiline her kesimden sipariş yağıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın prototipini görücüye çıkarması sonrası başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere iş dünyası örgütleri yerli otomobili alma sözü verdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de 3 milyondan fazla taksi bulunduğunu belirterek "Yerli otomobil bitsin, bizzat taksilerin yerli otomobile dönüşmesi için kampanya başlatacağım" dedi. "Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı" diyen Palandöken "Hem teşkilat bünyemizde hem de tüm esnaf ve sanatkar arkadaşlarımıza yerli otomobil edinmeleri konusunda kampanyalar başlatacağız. Bu esnaf arkadaşlarımız açısında da büyük avantaj olacak. Yerli otomobilin hem parçası Türkiye'de üretileceği için ucuz olacak. Dolayısıyla servisi de ucuz olacak. Bakımları ucuz olacak. Esnafımız faydalanacak" dedi. Yerli otomobil ile ilgili karalama kampanyalarına da tepki gösteren Palandöken "Yeni bir model üretmektense var olan bir modeli alıp geliştirmek daha karlı. Prototipi görücüye çıktı. Bir babayiğit çıksın yapsın. Bizim ülkemizin markası bu. Bu ülkeden taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun" dedi. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul da yerli otomobil için hazırlıklara başladıklarını, tüm il temsilcilikleriyle birlikte hareket ederek sipariş vereceklerini belirtti. Tonbul "Seri üretim başladığı anda tüm il temsilciliklerimizle yerli otomobile bineceğiz inşallah. 850 bin üyemize de yerli otomobil almalarına yönelik kampanyalar yapacağız. konu ile ilgili bakanlıkla bir araya geleceğiz. Protokol için de çalışmaları başlatacağız " dedi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

7 Haziran'a Göre İyiyiz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçimlerini değerlendirirken 7 Haziran'a göre daha iyi durumda olduklarını belirterek "Bunu hem anket sonuçlarından hem de halkın ilgisinden açıkça görüyoruz" dedi. Seçim çalışmalarını dün Aydın'da sürdüren Kılıçdaroğlu, uçakta ve ilçe ziyaretleri sırasında özetle şunları söyledi: "Daha önce söylemiştim: Yasaların öngördüğü bir görev varsa gidilir. Türkiye açısından çok olağanüstü bir durum çıkarsa gidilir. Görev almak yasaların gereğidir, savaş çıkar Allah muhafaza, 'Yok ben Saray'a gitmeyeyim' diyemezsiniz. Ülkenin çıkarlarını düşünerek gideceğiz. Kuzu kuzu görev verilir Abdullah Gül, siyasete düzey katar. Son tavırları toplumdaki gerginliğin hafifletilmesinde büyük katkısı olmuştur. Ankara'da patlayan bomba sonrasında belli kurumlara, siyasi kurumlara telefon etmesi siyasi olgunluğun sonucudur. Gergin toplum değil, acıları paylaşan toplum algısına katkıları olmuştur. Davutoğlu ile görüştüğümde şunu söyledim: 'Siyaset çözüm üretemiyor algısı toplumda giderek güçleniyor, bu demokrasimiz açısından çok büyük tehlike.' Hiçbir yorum yapmadı. Kime söylüyorum? Yetki verildiği halde hükümet kuramayan kişiye söylüyorum. Çözümsüzlüğü ortaya koyuyorsunuz, 'Ya bana 400 milletvekili verirsiniz ya da ülkeyi seçime götürürüm' dediniz. Yarın öbür gün, millet yetkiyi verdim kullanamadınız derse. Kabahat siyaset kurumunda. Her şeye hayır diyorsun, bunun bir anlamı yok. 7 Haziran'a göre daha iyi bir pozisyonumuz var. Seçim bildirgesi olarak da öyle. Vatandaşlarla kurduğumuz diyalog açısından da öyle. Geçen dönem milletvekili çıkaramadığımız yerlerden inşallah milletvekillerimiz gelecek. Anketler oyumuzun arttığını gösteriyor. Vatandaş bizim vaatlerin gerçekleşmesini artık istiyor. Toplumun her kesiminden 'Türkiye hükümetsiz kalmasın' diye gösterdiğimiz çaba olumlu görünüyor. Bunu alanda görüyoruz zaten. (Aydın Didim'deki konuşma) Bu ülkenin huzura, barışa ihtiyacı var. Yetkiyi Saray'dan değil, sizden istiyorum. Yetki verin ülkenin sorunlarını çözeyim."
Hürriyet

Seni Bagaja Koyup Ankara'ya Postalarlar 
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Van mitinginde "Ak Parti iktidardan inerse ya terör çeteleri ya beyaz Toroslar buralarda dolaşacak" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu için "Halkı tehdit eden bir zavallıdır" ifadesi kullandı. Demirtaş, "Sen gidip Van'da beyaz Toros'tan söz edersen; Vanlılar 1 Kasım'da seni o beyaz Toros'un bagajına kapatıp Ankara'ya postalar" dedi. Demirtaş, Ankara katliamını protesto ettikleri için haklarında soruşturma başlatılan avukatlara destek vermek üzere İstanbul Adliye Sarayı'na gitti. Kendisi de bir avukat olan Demirtaş, Baro odasında avukat cübbesi giydi, "O görüntülerde yok ama ben de oradaydım. Kendimi ihbar ediyorum" dedi. Son dönemde yargının siyaset aracı haline geldiğini kaydeden Demirtaş şunları kaydetti; "Bazı hakim savcılar siyasetçiden daha çok politik kimlikle hareket ettiler. Adalet Bakanı'nın emriyle avukatlara karşı soruşturma açan, avukatlara karşı zor kullanan, adliyenin içerisinde işkenceye tabi tutan anlayış gün gelecek hukuk karşısında hesap verecek. Yarın bir gün arkalarında tek parti iktidarı olmadığını anladıklarında iş işten geçmiş olabilir. Sakın ola ki bir zamanların anlı şanlı güneş gözlüklü savcıları gibi yurtdışına çıkmaya da çalışmayın. Nerede olursanız olun bulunacaksınız yargının karşısına çıkarılacaksınız. Biz size bugünden şunun garantisini verebiliriz. Adil yargılanacaksınız." Demirtaş, avukatlara destek ziyaretinden Okmeydanı'nda partililerle yaptığı kahvaltılı buluşmada da Başbakan Davutoğlu'nun önceki gün Van'da hatırlattığı "Beyaz Toros'lar" ifadesine yanıt verdi. Demirtaş şöyle dedi: "'Biz gittiğimiz gün kontrgerilla sizi her gün beyaz Toroslarla infaz eder' diyerek halkı tehdit ediyorlar. İşte bu zavallılıklarının göstergesidir. Zavallı, zavallı başka bir şey değil. Halkı tehdit eden bir zavallıdır. Ülkenin geldiği durumun farkında bile değil. Halkın duygularını okuyamayan, yurttaşın şu anda düşüncelerinden zerre kadar anlamayan, sokağın dilini hissetmeyen biri ülkeyi yönetebilir mi? Sen gidip Van'da beyaz Toros'tan söz edersen; Vanlılar sana 1 Kasım'da öyle bir cevap verir ki seni o beyaz Toros'un bagajına kapatıp, Ankara'ya postalarlar. Sonuçlar ortaya çıktığında ne demek istediğimi daha iyi anlarsın."
Milliyet

Bu Sözler AKP'nin Korkusunun İşareti 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Beyaz Toroslar" sözlerini "halkı açık tehdit" olarak değerlendirdi. Vural şöyle devam etti: "Bir başbakanın AKP'nin iktidar olmaması halinde Beyaz Toroslarla vatandaşı tehdit etmesi, bundan önce '400 vekil verin, bu iş huzur içinde çözülsün' diyen zihniyetin bir yansımasıdır. Şimdi ben soruyorum. Beyaz Torosları nerede hazırladınız? Ekipleri kimlerdir? Kime yönelik kaos oluşturacaksınız? Kime yönelik baskı şiddet oluşturacaksınız? Siz giderseniz dinleme, izleme, fişleme ekipleriniz gider. Siz giderseniz haram paracılar gider. Siz giderseniz PKK gider, İŞID gider. Siz giderseniz canlı bombalar gider. Medya baskısı biter, vatandaş gerçekleri öğrenir. AKP'nin bir hukuk devletinde Başbakan aracılığıyla adeta vatandaşı tehdit edecek çeteler oluşturulduğunun itirafıdır. Vatandaşı tehdit ederek, korkutarak, sindirerek tek başına iktidar peşindeler. '400 vekil verin anayasayı değiştireceğim' diyenler şimdi Toroslorla tehdit etmek suretiyle tek başına iktidar tehdidi savuruyor. Bu vahimdir. Başbakan bir mafya reisi gibi, çete reisi gibi bu sözleri kullanması anlaşılıyor ki AKP'nin tek korkusu 7 Haziran'da kendisine kesilen cezanın daha büyüğünün kesilmesidir. Bu kesilirse Türkiye'de toplumsal siyasi istikrar da yapısallaşır."
Milliyet

Faili Meçhulleri Ak Parti Bitirdi 
Türkiye Emekliler Derneği Genel Kurulu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün kullandığı "AK Parti giderse 'Beyaz Toros'lar gelir" şeklindeki ifadelerinin kimseye yönelik bir tehdit olmadığını söyledi. Kullandığı ifadelerin dikkatle okunması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, Beyaz Toros'un bölgede 90'lı yılların sembolü olduğuna dikkat çekerek, "Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. 'Beyaz Toros'ların ya da terörün egemenliğine ve belli nüfuz alanları oluşturmasına AK Parti son verdi. Birileri, savaş baronları, terör baronları ve bu terör baronlarının varlığından destek alan, 90'lı yıllardaki 'Beyaz Toros' sembolü ile anılan çevreler, aslında birbirini neredeyse destekleyen çevreler Birinin varlığı diğerine zemin teşkil ediyor" seklinde konuştu. Suriye Devlet Başkanı Bessar Esad'ın Moskova'yı ziyaret etmesini de değerlendiren Başbakan Davutoğlu, "Keşke Moskova'da daha uzun süre kalsa da Suriye halkı biraz rahat etse. Hatta daimi olarak kalsa da geçiş süreci böyle başlasa" ifadelerini kullanarak geçiş süreci sonrası olabileceklerin sinyalini verdi. Uluslararası basında Esad'ın geçiş süreci sonrası Moskova'da ikamet edebileceği yönünde haberler yer almıştı.
Akşam

DÜNYA 

Merkel İstedi Ab Toplanıyor 
Mülteci krizini çözmek için Türkiye'yle yoğun temas trafiğine giren Avrupa Birliği Komisyonu, sorunun önemli bir ayağı olan "Balkan yolu" bağlamında yaşanan sorunları masaya yatırmak amacıyla pazar günü "mini zirve" çağrısı yaptı. Türkiye ile mülteci pazarlığı için geçen haftasonu İstanbul'a gelen Almanya Başbakanı Merkel'in talebi üzerine yapılacak toplantıya bütün AB ülkeleri katılmayacak, Türkiye de davet edilmedi. Özellikle Batı Balkan ülkelerinde mülteci akınının önüne geçilememesi ve alınan önlemlerin yetersiz kalması üzerine işbirliğinin artırılmasına ve geniş kapsamlı danışmaya duyulan ihtiyaç ve ivedi operasyonel eylem gerekliliği üzerine düzenlenecek toplantıda ortak bir plan üzerinde anlaşılmaya çalışılacak. Toplantıya AB kanadından Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Romanya ve Slovenya katılacak. AB üyesi olmayan Balkan ülkelerinden ise Makedonya ve Sırbistan'ın liderleri toplantıda hazır bulunacak.
Hürriyet

Maliki, 350 Bilim Adamını Öldürttü 
Eski Irak Başbakanı Nuri el-Maliki hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. El Cezire televizyonu tarafından WikiLeaks belgelerine dayanılarak hazırlanan "Kara Kutu" adlı araştırma dosyasına göre Maliki'nin ülkede gerçekleşen bazı suikastlerde parmağı var. Başbakanlığı döneminde İran ve İsrail'in gizli servisi Mossad'la irtibat halinde olan Maliki, ülkedeki bazı bilim adamları ve pilotlar hakkında bilgi istedi. Maliki, daha sonra bu kişilere nasıl ulaşılıp ortadan kaldırılacaklarını sordu. Yazışmalarda adı geçen 350 Iraklı bilim adamı ve 80 pilotun hemen hemen hepsi ülkenin değişik şehirlerinde suikastle öldürüldü. Öldürülenler arasında nükleer alanında çalışmalar yapan bilim adamlarının da bulunduğu kaydedildi. Irak'ta mezhep ayrımcılığını körüklemekle suçlanan Maliki, IŞİD'in güçlenmesine sebep olan politikalar yürütmekle itham ediliyordu.
Türkiye

Tel Abyad'da Tehlikeli Gelişme 
Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde yeni bir kanton ilan edildi. İlan edilen kantonun sınırları içerisinde, haziran ayında koalisyon güçlerinin desteğiyle DAES'in elinden alınan Tel Abyad'ın da bulunduğu belirtildi. PYD, Suriye'nin kuzeyi olan Rojava bölgesinde daha önce Cizire, Afrin ve Kobani olmak üzere üç kanton kurmuştu. Açıklama Suriye'deki Kürtlerin sözcüsü Delil Osman'dan geldi. Osman Suriye'nin kuzeyinde resmi olarak yeni bir kanton oluşturulduğunu söyledi. İlan edilen Kanton'da Telebiyad kenti de yer alıyor. Kürt kaynakları ise yeni kanton iddialarının doğru olmadığını söyledi.
Akşam

Kurtarıcıya Teşekkür Ziyareti 
Suriye'de Şam rejimini güvence altına almak için 3 haftadır hava saldırıları gerçekleştiren Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye lideri Beşar Esad'ın başkent Moskova'da önceki akşam bir araya geldiğini açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Esad'ın Putin'le, Rus yönetiminin üst düzey yetkililerinin de katıldığı bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. Esad, Moskova ziyaretiyle, 2011'de patlak veren iç savaşın başlamasından bu yana ilk kez Suriye topraklarından çıkmış oldu. Ülkesindeki son durum ve Suriye ordusunun planlarına ilişkin bilgi veren Esad görüşmede, Suriye'nin birlik ve bağımsızlığının korunmasına gösterdiği yardımdan dolayı Rusya'ya teşekkür etti. Putin de Esad'a davetine icabet ederek Moskova'ya geldiği için teşekkürlerini sundu. Putin görüşmede, Suriye krizinde uzun süreli çözüm elde edilmesinin ancak siyasi yollardan mümkün olacağını vurguladı. Rus lider, siyasi süreçte tüm siyasi güçlerin, etnik ve dini grupların yer alması gerektiğinin altını çizerken, ülkede son sözün kesinlikle Suriye halkının olduğunu da sözlerine ekledi. Rusya'nın yardımıyla terörizmi yenip Suriye'yi yeniden inşa edeceklerini söyleyen Esad da Suriye halkını kendi ülkesinde görmek olduğunu ifade etti. Esad'ı taşıyan uçağın Moskova'ya hangi ülkelerin hava sahasını kullanarak gittiği bilinmiyor. Ancak uçağın, Irak, İran, Ermenistan ve Gürcistan ya da Türki cumhuriyetler üzerinden Rus hava sahasına giriş yaptığı tahmin ediliyor. Rusya'dan bir heyetin bugün başkent Şam'a giderek Esad ile görüşeceği açıklandı. Heyetin başkanlığını Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi üyesi Dmitri Sablin'in yaptığı belirtilirken, heyeti taşıyan uçağın insani yardım da götüreceği kaydedildi.
Vatan

Netanyahu'dan Tuhaf Açıklama 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Hitler Yahudileri yok etmek değil sürgün etmek istemişti. Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni Berlin'e giderek ona, 'Yahudileri sürgün edersen hepsi buraya (Filistin'e) gelir' dedi. Hitler, 'Peki ne yapayım onlara?' diye sordu. Hüseyni 'Onları yak' dedi" sözleriyle Hitler'i savundu Filistinlileri sorumlu tuttu. Bu arada İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik saldırıları ise aralıksız devam ediyor. İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde 2 Filistinlinin, İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü bildirildi. İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da yer alan Nablus kentinde de 14 yaşında Filistinli bir genç kızı ateş açarak yaraladığı ardından gözaltına aldığı bildirildi. İsrail askerlerinin ekim ayının başından bu yana Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de Filistinlilere yönelik saldırılarında 51 Filistinli hayatını kaybetti, bin 900' kişi ise yaralandı.
Star

SPOR 

Eurocup'ta Final Four adaylarından Galatasaray Odeabank sahasında ağırladığı AEK'yı 89-65 mağlup ederek kupada ikinci galibiyetini aldı. Sarı kırmızılı takımda Errick McCollum, 25 sayıyla maçın en skorer ismi oldu. Beşiktaş ise sahasında ağırladığı Rus ekibi Saratov Avtodor'a 103-79 mağlup olmaktan kurtulamadı. Banvit evinde karşılaştığı Unics Kazan'a 85-79 yenilirken, Trabzonspor Medical Park da Romanya'da konuk olduğu Steaua Eximbank'a 76-71'lik skorla boyun eğdi.
Hürriyet

Beşiktaş, Avrupa Ligi H Grubu'nda deplasmanda Rusya'nın Lokomotiv Moskova takımına misafir olacak. Lokomotiv Stadı'nda oynanacak ve saat 20.00'de başlayacak karşılaşmada, Belçikalı hakem Serge Gumienny düdük çalacak. Ligde 4 haftadır liderlik koltuğunda oturan Beşiktaş, Lokomotiv Moskova'yı yenip Avrupa Ligi'nde de koltuğa kurulmayı hedefliyor. Grupta Skenderbeu'yu yenip Sporting Lizbon'la berabere kalan siyah-beyazlılar ilk iki maçını kazanan Lokomotiv'den 2 puan geride bulunuyor. Beşiktaş'ta geçen sezondan kart cezası bulunan Olcay Şahan forma giyemeyecek. Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi A Grubu'ndaki üçüncü maçında bu akşam Hollanda'nın Ajax takımını konuk edecek. Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde oynanacak karşılaşma saat 22.05'te başlayacak. Müsabakayı İspanyol hakem David Fernandez Borbalan yönetecek. Kadıköy'de Norveç'in Molde takımına 3-1 kaybeden, deplasmanda İskoçya temsilcisi Celtic'le 2-2 berabere kalan sarı-lacivertliler, ilk galibiyetini almak istiyor. Grupta 1 puanla sonuncu sırada bulunan Fenerbahçe, 2 puanı bulunan rakibini kritik maçta yenerek, önüne geçmeyi hedefliyor.
Türkiye

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çıktığı son 10 maçta galibiyet sevinci yaşayamayan Aslan, bu şanssızlığını Benfica karşısında kırdı. Sarı kırmızılılar, Devler Ligi'ndeki son galibiyetini 2013-2014 sezonu B Grubu'ndaki 6. maçında İtalyan devi Juventus'u İstanbul'da 1-0 yenerek elde etmişti. Aslan, kendisini son 16'ya taşıyan 11 Aralık 2013 tarihindeki bu galibiyetin ardından çıktığı 10 mücadeleden 7 mağlubiyet, 3 beraberlik alabilmişti. Dün Benfica'yı mağlup eden Cimbom Şampiyonlar Ligi'nde 680 gün sonra nihayet galibiyetle tanıştı. Bu sezon grubundaki ilk galibiyetini alan temsilcimiz 4 puana yükselerek hem büyük moral depoladı hem de 2. tur iddiasını güçlendirdi. Gaitan'ın 70. saniyedeki golüyle geriye düşen Cimbom, Selçuk (pen) ve Podolski'yle 3 puana uzandı; gruptan çıkma şansını bir hayli yükseltti. Galatasaray-Benfica 2-1
Türkiye

Doping yaptıkları için 4 milli atlete ceza yağdı. Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Disiplin Kurulu, 4 milli atlete doping yaptıkları gerekçesiyle farklı sürelerle pistlerden men cezası verdi. TAF Disiplin Kurulu, haftalık toplantısında biyolojik pasaportlarındaki değerlerinde oynamalar saptanan Meliz Redif, Semiha Mutlu Özdemir, Bahar Doğan ve Ümmü Kiraz'ı suçlu bularak cezalandırdı. Kurul, Meliz Redif'in 3 yıl, Bahar Doğan, Semiha Mutlu Özdemir ve Ümmü Kiraz'ın 2 yıl altışar ay süreyle sahalardan men edilmesine karar verdi. Milli atlet Elvan Abeylegesse'nin ise savunmasını tamamlayamadığı, bu nedenle milli atletle ilgili kararın ertelendiği bildirildi.
Star

Trabzonspor'da alınan kötü sonuçların ardından koltuğu sallantıda olan Teknik Direktörü Şota Arveladze'nin Mersin İY karşılaşması sonrası istifadan Sportif Direktör Süleyman Hurma'nın döndürdüğü ortaya çıktı. Hurma'nın yayıncı kuruluşa açıklama yapmadan önce bir görüşme yapıp, "Sakın bir gaşetin içine düme. Görevinin başında olduğunu, mücadeleye devam edeceğini söyle. Topu yönetime at. Ben gerekeni yaparım" diyerek Gürcü teknik adamı ikna ettiği öğrenildi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme