.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Ekim 2015 Salı

27.10.2015 Genel Gündem


27.10.2015

GÜNDEM

Seçimde Yurtdışı Etkisi
Yurtdışı temsilciliklerdeki oy verme işlemi sona ererken gözler bir kez daha gurbetçi oylarına çevrildi. 7 Haziran'da 1 milyon 41 bin gurbetçi oy kullanırken 1 Kasım'da bu rakam 1 milyon 270 bini aştı. Gümrüklerde oy verme sürecinin devam ettiği dikkate alındığında gurbetçi oyları geçen seçime göre yaklaşık 250 bin artacak. Bu durumda, kıl payı farklarla milletvekilliklerinin el değiştirdiği iller açısından yurtdışı oyları daha da kritik hale geldi. Seçmen ağırlığına göre illere dağıtılan bu oylar geçen seçimde Amasya ve İzmir'de AK Parti'ye, Kocaeli'nde ise HDP'ye 1 vekillik kazandırmıştı. Yurtdışı oyların yüzde 50'sini alan AK Parti ile yüzde 21'ini alan HDP, Türkiye genelindeki oy ortalamalarının üzerine çıkmıştı. Yurtdışı oyların bu kez 10'a yakın seçim bölgesinde etkili olabileceği hesapları yapılıyor. YSK verilerine göre, 7 Haziran'da yurtdışı ve gümrük kapılarında 1 milyon 41 bin 470 gurbetçi oy kullandı. AK Parti 519 bin 664, CHP 179 bin 458, HDP 211 bin 355 ve MHP 96 bin 451 oy aldı. Buna göre de oy dağılımı AK Parti yüzde 50, CHP yüzde 17, HDP yüzde 21 ve MHP yüzde 9 oldu. Gurbetçi oylarının yurt içi oylarına eklenmesiyle Kocaeli, Amasya ve İzmir 2'nci Bölge'de milletvekili dağılımı değişti. AK Parti'ye 2, HDP'ye 1 vekillik geçti. Gurbetçi oylarının 3 ilde vekil sayısını etkilemesi, bazı illerde de vekilliklerin bıçak sırtı bir sonuçla kazanılması 4 partinin, 1 Kasım sürecinde yurtdışı çalışmalarına hız vermesine neden oldu. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim kampanyasını gurbetçilerle buluştuğu 3 Ekim'deki Almanya gezisiyle başlatırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, 4 Ekim'de Fransa'nın Strasbourg kentindeki 'Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses' mitingi ile aynı gün Belçika'da 'Birlik, Huzur, Sevgi, Barış Buluşması'na katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23-27 Eylül'de 6 ülkedeki 10 şehirde gurbetçilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu 5 günde, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya ve Avusturya'da kapsamlı bir kampanya yürüttü. Kılıçdaroğlu, bir günlük Fransa gezisinde de Lyon'da gurbetçilerle buluştu. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise İngiltere, Almanya, Avusturya, İsveç, İsviçre, Danimarka, Avusturya, Hollanda, Belçika'da gurbetçilerle bir araya geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yakın kurmaylarından oluşan bir ekibi, üç tur halinde 6 Avrupa ülkesine gönderdi.
Hürriyet


 'Cumhur'un Resepsiyonu
İlk kez bir Cumhuriyet Bayramı halkın katılacağı resepsiyonla kutlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Ekim'de her ilden 10'ar kişinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek resepsiyonda ağırlanacağını açıkladı. Erdoğan, "Cumhuriyet Bayramı'nı milletin evinde kutlayacağız. 29 Ekim kutlamalarını milletimizle bütünleşmiş bir ruha kavuşacak" dedi._ Angela Merkel'e şikâyet mektubu gönderen 'Aydın'ları eleştiren Erdoğan, "Avara kasnak gibi ne ise yaradıkları belli değil. Bunların demokrasiye tahammülleri de yok. Bunlar faşistin önde gideni" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki bombalı saldırının, kolektif bir terör eylemi olduğunu vurgularken, devleti suçlayanlara sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Terör örgütünü arkasına alan siyasi partinin daha ilk anda katil devlet demesini anlıyorsunuz değil mi? Yavuz hırsız ev sahibini bastırır. Bunlar yavuz hırsız. "Katil devlet" diyorlar, bunlar bunun hesabını verecekler. Bunlar bunun hesabını verecekler. Biz el ele vereceğiz ve bunlar iftiralarının bedellerini çok ağır ödeyecekler. Hâlâ bu adamlar barış diyorlar ya. Sizin barıştan ne anladığınız ortada. Siz barıştan kan anlıyorsunuz kan" dedi.
Akşam

Kimlikler Klonlanmış!
Terör örgütü IŞİD üyesi oldukları ve sansasyonel bir eylem için Suriye'den giriş yaptıkları belirlenen 1'i yabancı 4 kişinin kimlik bilgileri geçtiğimiz hafta emniyet birimleri tarafından paylaşıldı. Sahte kimlik ile Türkiye'ye giriş yaptıkları belirtilen 4 canlı bombanın 3'ünün "Dokumacılar" olarak bilinen grubun üyesi olduğu belirlenirken polis bombacıların kullandığı kimliklerin aynı şekilde kopyalanıp birden fazla kişiye verilmiş olabileceğinden şüpheleniyor. Hamza Tonbak ve Murat Özalp sahte kimliğini kullanan canlı bombaların geçtiğimiz gün bir eczaneden ilaç aldığı bilgisinin ortaya çıkması üzerine polis yürüttüğü soruşturmada dikkatini bu yöne verdi. Kimliklerin gerçek sahipleri ise polis tarafından iki kez emniyete çağırılarak detaylı olarak ifadeleri alındı. Polis özellikle Gaziantep'te kimlikleri kopyalanan otobüs şoförü Hamza Tonbak ve Murat verdiği bilgilerin üzerinde duruyor. Canlı bombaların bu iki kişinin kimliğini kullanarak geçtiğimiz şubat ayından bu yana defalarca hastaneye giderek tedavi oldukları ortaya çıktı. Şimdi canlı bombaların hangi tarihlerde hastaneye gittikleri SGK sistemi üzerinden belirlenip o tarihe ait kamera kayıtları tek tek incelenecek. Canlı bombaların tedavi gördüğü doktorların ifadesine başvurulacak.
Vatan

Bahçede Bubi Tuzağı!
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentte IŞİD'li teröristlere yönelik yaptığı çalışmanın ardından dün sabaha karşı 03.00'den itibaren daha önceden belirlenen 17 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında timler merkez Kayapınar İlçesi'nin Huzurevler Mahallesi 53'üncü Sokak üzerindeki bahçeli ve müstakil bir eve de girdi. Teröristler, polis ekiplerinin girdiği evin bahçesinde daha önceden tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirdi. Şiddetli patlamada Özel Harekat Şubesi'nde görevli 6 polis memuru yaralandı. Yaralı polisler, çağırılan ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Ancak, durumu ağır olan 2 polis memuru tüm müdahalelere rağmen şehit oldu. Yaralı 5 polis, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Patlamanın ardından IŞİD'lilerin bulunduğu evden polis ekiplerine otomatik silahlarla ateş açıldı. Polisin de karşılık vermesiyle çıkan çatışmalar saatlerce sürdü. Polisin güvenlik nedeniyle giriş ve çıkışlara kapattığı sokakta silah ve patlama sesleri duyuldu. Çatışmalarda IŞİD'e üye 7 terörist öldürülürken, 3'ü de sağ yakalandı. Yakalanan teröristler Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek sorguya alındı.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 108, 1363-108, 1363                            
ABD Doları 2, 8896-2, 8922/ Euro 3, 1953-3, 1987/İngiliz Sterlini 4, 4384-4, 4444                  

Beyaz Eşya Mobilya Ve Eğitime 12 Taksit
Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sıcak bakmadığı kredi kartında taksit sayısının artırılması konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bir süredir yürüttüğü çalışmalarını tamamladı. BDDK'nın hazırladığı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik taslağında mobilya, beyaz eşya ve eğitime 12 ay taksidin önünü açıldı. Taslakta kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerde taksitlendirme süresi 9 ay olarak kaldı. Kuyumculukla ilgili harcamalarda da taksit 4 ayı geçemeyecek. BDDK'nın sektörün görüşüne sunduğu taslakta, mevcut yönetmelikte yer alan telekomünikasyonla ilgili harcamalarda taksit uygulanmayacağına ilişkin hüküm aynı kaldı. Yani taslak aynen çıkarsa cep telefonlarına taksit yapılamayacak. Kurumsal kredi kartları da bireysel kredi kartlarındaki değişikliğe paralel hale getirildi. Kurumsal kredi kartlarında da genel taksit oranı 9 olurken, beyaz eşya, mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretlerinde taksit 12 ay olacak. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak. Yönetmelik taslağına göre, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı için alınan kredilerde taksit sınırı olmayacak. Bunun dışındaki tüketici kredilerinde 36 ay, taşıt kredilerinde de 48 ay vade devam edecek. Taslakta, evini ipotek ettirerek vade sınırına takılmadan tüketici kredisi alanlara sınırlama getirildi. İpotekli konut kredisi sadece konut almak için alınabilecek. Mevcut yönetmelikte, kişiler evini ipotek göstererek vade sınırına takılmadan tüketici kredisi alabiliyordu. Ancak yeni taslakta, ipotekli kredilerin sadece konut edinebilmek için alınabileceğine ilişkin düzenleme yapıldı.
Hürriyet

Boş Yere Emlak Vergisi Ödemeyin
Birçok mükellef, hakkını bilmediği için boş yere emlak vergisi ödüyor. Uzmanların verdiği bilgiye göre, emlak vergisini, 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olanlardan, ev hanımı, gazi, işsiz, dul, yetim ve emeklilerin vergi ödemesi gerekmiyor. Bu kapsama girip de vergi ödemiş olanlar da geriye dönük olarak 5 yıl için paralarını tahsil edebiliyor. 2015 emlak vergisi ikinci taksit ödemelerinin kasım ayı sonunda bittiğini hatırlatan AG Yeminli Mali Müşavirlik Denetim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gündüz, mükelleflerin, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödeme yapabildiğini, ödenmeyen vergiler için ise her ay yüzde 1.4 gecikme cezası verildiğini hatırlattı. Mükelleflerin muafiyetten ancak dilekçe vermek suretiyle yararlanabileceğini belirten Gündüz, "Vatandaş imkânlardan habersiz. Bazı belediyeler bu konuda vatandaşı uyarmıyor veya vatandaş dilekçe vermiyor ve hak mağduriyetleri yaşanıyor. Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul, yetim ve emekliler emlak vergisinden muaf olabilir ama bu kişiler meskenin bağlı bulunduğu belediyeye bir dilekçeyle müracaat etmelidir. Aksi halde bu imkândan yararlanmak mümkün değil" dedi.
Türkiye

Vosvos 'Yan'dan Çarptı
Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Volkswagen'in Amerika'da çıkan dizel emisyon skandalı, bir Türk şirketinin satışına da engel oldu. VW'ye parça veren Teklas firmasını almak üzere teklif yapan üç firma da, ihaleden çekilince, 600 milyon euro'luk (666 milyon dolar) satış da şimdilik suya düştü. Otomotiv yan sanayii şirketi Teklas Kauçuk Sanayi için 600 milyon euro'nun üzerinde bir fiyat biçilmişti. Dünyanın önemli otomotiv üreticilerine parça üretimi yapan ve farklı ülkelerde tesisleri bulunan Teklas'ı satın almak için iki büyük konsorsiyum talipli olmuştu. Bunların ilki Amerikan kökenli "Cooper-Standard Automotive" ve Esas Holding ile konsorsiyum oluşturan "Oaktree Capital Group" adlı yatırım firmasıydı. Ancak her iki firma da, bu satıştan çekilmek istediklerini belirtti.
Milliyet

Eğitime Sınırsız Vade Mobilyaya 12 Taksit
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ile yapılan eğitim ve öğrenim ücreti, mobilya ve beyaz eşya harcamalarında taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılmasını öngören yönetmelik taslağını görüşe açtı. BDDK'nın internet sitesinde yayımlanan taslağa göre, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek. Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre 4 ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda 12 ay olarak uygulanacak. Böylece, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 9'dan 12'ye çıkmış olacak. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak. BDDK, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı ile Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı'nı da görüşe açtı. Buna göre, konutların kiralanması, gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamayacak. Böylece daha önce 36 ay olan eğitim kredilerinde vade sınırlaması kaldırılmış olacak.
Vatan

Doğalgaz 2016 Yılında Yüzde 14 Ucuzlayacak
Rusya Ekonomi Bakanlığı, Türkiye dahil Avrupa ülkelerine doğalgaz satış rakamlarında 2016 için yüzde 14 civarında düşüş bekliyor. Bakanlığa göre 2016 yılı için petrol fiyatlarına bağlı olarak hesaplanan doğalgazın 1.000 metreküpü 199 dolardan satılacak. Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri için tahmini rakam ise 1.000 metreküp doğalgaz için ortalama 174 dolar. Rusya'nın 2015 doğalgaz satış fiyatları Türkiye dahil Avrupa ülkelerine 1.000 metreküp için 250 dolar olması bekleniyor. Rusya Ekonomi Bakanlığı daha önce 2015 yılında ortalama 1.000 metreküp için 239 dolar fiyat öngörmüştü. Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev 2015'in ilk 8 aylık döneminde Avrupa satış ortalamasının 1.000 metreküp için 238 dolar olduğunu açıkladı. Rusya'nın Türkiye dahil Avrupa ülkelerine 2015 sonuna kadar ihracatı 158 milyar metreküpü bulması bekleniyor. Toplam doğalgaz ihracatı ise 2015 sonunda 170 milyar metreküp ve 2016 sonunda da 174.4 milyar metreküp olacak. Bu arada piyasa yetkilileri doğalgaz fiyatının 200 dolar sınırına çekilmesi halinde tüketicilerin de gazda indirim beklemesinin hakkı olduğunu düşünüyor.
Vatan

Kafalarına Vura Vura Yaptılar
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin çok hızlı şekilde seçim ortamından çıkarak, rasyonel zemine gelmesi gerektiğini söyledi. Ülkenin yapısal sorunlarının bulunduğunu ifade eden Şimşek, AK Parti'nin ilk döneminde temel yapısal sorunlara yönelik birçok reform yaptığını ve ülkenin sınıf atladığını, şimdi sıranın ikinci nesil reformlarda olduğunu belirtti. Şimşek, gündemin hızlı şekilde bu reformlara geçmesi gerektiğini belirterek, "Bir taraftan terör, bir taraftan küresel gelişmeler var. Türkiye bir iktidar boşluğunu, uzun süreli koalisyon müzakerelerini, zayıf koalisyonları, hatta koalisyon gerilimlerini, mini mini krizleri kaldıracak bir ülke değil. Türkiye şu anda şoklara karşı büyük bir direnç gösteriyor. Neden? Çünkü AK Parti rasyonel politikalarını sürdürdü" diye konuştu. Şimşek, 7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon kurulamamasının maliyetinin 100 milyar lirayı bulduğu yönündeki hesapların hatırlatılması üzerine böyle bir maliyetin olmadığını söyledi. "Birincisi, bir koalisyon kurulsaydı, belki bugünkü hükümet kadar performans ortaya koyamazdı" diyen Şimşek, 1970'li ve 1990'lı yıllarda Türkiye'nin her türlü koalisyonu denediğini ancak ülkenin bu yıllarda "perişan" olduğunu söyledi. Şimşek, şöyle devam etti: "Türkiye'de koalisyon kültürü, maalesef geçmişte arzulanan sonuçları doğurmamış. Gelecekte de doğuracağına dair benim hiç inancım yok, fakat bir koalisyon kurulmak zorunda kalınırsa kurulacak ama o koalisyon mini gerilimlere, mini krizlere hep açık olacak. Hele ki bir parti grubuna hakim değilse sık sık çatışma ortamı. Koalisyonlar bugüne kadar reformları ancak IMF kafalarına vura vura yapmış ama reformları uygulayamadan kaçıp gitmişler. Tek parti hükümetleri ise reform da yapmış, uygulamış ve başarılı sonuçlar almış." Türkiye'nin önünde iki yolun bulunduğuna işaret eden Şimşek, "Her oyun çok önemli olduğu seçimlere giriyoruz. AK Parti'li bir koalisyon olsa da o risk, 90'lı yıllar riskidir ya da tek başına ki buna en yakın AK Parti'dir, bir hükümet kurulacak, reform yapacak, refah artacak. Bu kadar basit" dedi.
Vatan

İlçe İlçe Teşvik Paketi Geliyor
Yatırım ve üretimi artırmaya yönelik desteklere bir yenisi eklendi. Hükümet 1 Kasım seçimlerinin ardından yeni bir teşvik paketini daha uygulamaya koyuyor. Büyümeye ivme katması planlanan yeni teşvik paketi ile ilçe bazlı destek sistemine geçiliyor. İlçelerin gelişmişlikleri ve potansiyelleri göz önünde bulundurulan yeni bir paketi hayata geçirilecek. Örneğin mevcut teşvik paketi kapsamında 2. bölgede yer alan bir ilin daha az gelişmiş bir başka ilçesi 6. bölgede olduğu gibi daha fazla destekten faydalanabilecek. Teşviklerde yatırımcılara vergi ve sigorta prim indiriminin yanı sıra faiz ve bedelsiz arsa desteği sağlanıyor. ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kısa sürede neticeleneceğini açıkladı. Zeybekci "Yoğun bir şekilde ilçeler bazında teşvik çalışıyoruz. İlk çeyrekte bitiririz. Örneğin Denizli, aydın, Burdur ve İzmir gibi şehirlerin daha az gelişmiş ilçeleri var" dedi. Zeybekci, ileri teknoloji ve stratejik yatırımlarla ilgili özel çalışma yapıldığını ifade etti.
Star

DÜNYA

Ab'nin Göçü Kontrol Planı
Mülteci akınının Balkanlar'da yarattığı kaotik durumun önüne geçmek için Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in inisiyatifiyle "Balkan yolu" üzerindeki ülkeler arasında önceki gün düzenlenen mini zirveden, ortak hareket ve kabul merkezlerinde 100 bin kişilik ek yer oluşturma kararı çıktı. Türkiye toplantıya davet edilmese de gerek yapılan açıklamalarda gerekse sonuç bildirisinde yapılan atıflarda önemli yer tuttu. AB ve birlik dışından toplam 13 ülkeyi bir araya getiren mini zirve sonunda yayımlanan bildiride tek taraflı eylemlerin zincirleme bir reaksiyonu tetikleyebileceği belirtilerek ülkelerin birbiriyle konuşması, Balkan yolu üzerindeki komşuların birbirleriyle ve Türkiye gibi ülkelerle yakın çalışması gerektiği üzerinde duruldu. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, kış yaklaşırken her geçen günün önemli olduğunu belirterek "Yoksa ailelerin Balkanlar'ın soğuk nehirlerinde çaresiz bir şekilde yok olduğunu göreceğiz" dedi. Toplantıdan çıkan bazı kararlar şunlar: Yunanistan yıl sonuna kadar mülteci kabul kapasitesinde 30 bin kişilik artış sağlayacak. BM Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu ülkeye ek 20 bin kişi için barınma desteği sağlayacak. Balkan yolu üzerinde de 50 bin kişilik kapasite oluşturulacak. Mültecilerin bölgedeki diğer ülkelerin sınırlarına hareketi engellenecek. Sınır geçiş noktalarında uluslararası koruma talebinde bulunmak istemeyenlerin ilgili ülkeye girişi engellenebilecek. Tüm mülteciler kayıt altına alınacak. Başta parmak izi olmak üzere biyometrik verilerin kullanılmasına öncelik verilecek. Uluslararası korumaya ihtiyacı olmayanların onurlarına ve insan haklarına tam saygı içinde hızlı şekilde geri gönderilmeleri için ulusal ve koordine çabalar hızlandırılacak. AB ile Türkiye arasındaki eylem planına nihai halinin verilmesi ve uygulanması için Türkiye'yle yakın şekilde çalışılacak. AB ile Türkiye arasındaki geri kabul anlaşması ve vize liberalizasyonu yol haritasının potansiyelinin tam kullanımı sağlanacak. AB'nin dış sınırlarından sorumlu Frontex'in Ege Denizi'ndeki varlığı artırılacak, Yunanistan'daki Poseidon Ortak Deniz Operasyonu'nun boyutu genişletilecek. Frontex, bu ülkeyi kayıt ve parmak izi alma konusunda destekleyecek. Bulgaristan-Türkiye sınırındaki Frontex desteği artırılacak.
Hürriyet

Rus Denizaltıları Abd'yi Kaygılandırdı
ABD'de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre, Rus donanmasına bağlı casus gemileri ve denizaltılarının 'agresif bir şekilde' küresel internet kablolarının yer aldığı güzergahta dolaşması ABD'yi endişelendirdi. ABD ordusunun, çatışma ya da gerilim dönemlerinde bu kablolara Rusya tarafından düzenlenecek saldırıyla küresel iletişim ağının durdurulabileceğinden kaygı duyduğu vurgulandı. Rus donanmasının birçok bölgede etkinliğini artırdığı, Yantar isimli casus gemisinin geçen ay ABD'nin doğu kıyılarında Küba'ya doğru giderken görüldüğü ifade edildi. Okyanusun derin bir bölgesinde zarar görmesi durumunda sualtındaki kablo ağının onarılmasının çok uzun bir süre alacağı, bunun da Batı ekonomisinin bağımlı olduğu küresel iletişim ağına büyük darbe vuracağı belirtildi.
Milliyet

Polonya Secimlerinde Zafer Ab Karşıtlarının
Polonya'da genel seçimlerde sandıktan Avrupa Birliği (AB) karşıtı "Hukuk ve Adalet Partisi" (PiS) birinci çıktı. Liderliğini eski Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin ikiz kardeşi Jaroslaw Kaczynski'nin yaptığı parti, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 37.7'sini alarak parlamentoda çoğunluğu elde etti. Kaczynski zafer konuşmasında adil yönetim sözü verirken, "Hukuku işleteceğiz, fakat intikam almayacağız. Hataya düşenler tekmelenmeyecek" diye konuştu. ABD ve NATO'yla güçlü bağları savunan ve AB'ye mesafeli duran sağcı Hukuk ve Adalet Partisi, Polonya'nın Euro Bölgesi'ne dahil olmasına şiddetle karşı çıkıyor.
Vatan

'Ne Kirliyim Ne De Hırsız' Dedi, Kazandı
Orta Amerika ülkesi Guatemala'da ikinci turu düzenlenen devlet başkanlığı seçiminin galibi eski komedyen Jimmy Morales oldu. Morales, resmi olmayan kesin sonuçlara göre oyların yüzde 68'inden fazlasını aldı. Seçim kampanyası boyunca "Kirli de değilim hırsız da" sloganını kullanan 46 yaşındaki Morales, ilk icraat olarak, ekonomik sorunları incelemek ve kalkınma odaklı hükümet politikaları üzerinde çalışmak için ekip kuracağını açıkladı. Seçimde Morales'e karşı yarışan eski first lady Sandra Torres de, rakibini tebrik ederek başkanlık görevinde başarılar diledi. Guatemala'da Kongre, 2 Eylül'de adı yolsuzluk iddialarına karışan eski Devlet Başkanı Otto Perez Molina'nın dokunulmazlığını kaldırmıştı. Kongre'nin kararını açıklamasından bir gün sonra istifasını sunan Molina tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
Vatan

Sürgün Edecekmiş!
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Doğu Kudüs'ün bazı mahallelerinde yaşayan 80 bin Filistinliyi şehirden kovmayı düşündüğü bildirildi. Netanyahu'nun önerisine göre, ayrım duvarının Batı Şeria tarafında kalan ancak Kudüs kimlikleri olduğu için şehre girip çıkabilen Doğu Kudüs'ün Şafat Mülteci Kampı ve Kufr Akab gibi mahallelerinde yaşayan 80 bin Filistinlinin bu hakları ellerinden alınacak. Netanyahu'nun, "Buralarda kanun uygulanamıyor. Onların ikamet haklarını iptal etme olasılığını incelemeliyiz. Bu konunun tartışılması gerek" dediği aktarıldı. Bu arada, İsrail askerlerinin Batı Şeria'nın El-Halil kentinde "Yahudi yerleşimciye bıçaklı saldırı gerçekleştirdiği" iddiasıyla Filistinli bir genci vurarak öldürdüğü bildirildi. Öte yandan, Kudüs Vakıflar Müdürü azzam el- Hatib, Mescid-i Aksa'nın Meğaribe Kapısı'na monte edilen kameraların, İsrail polisi tarafından yerinden söküldüğünü belirtti. İsrail'in, söz konusu müdahalesinin kınandığı açıklamada, "Bu müdahale gösteriyor ki İsrail, Mescid-i Aksa'da adaletli bir şekilde gerçekleri ortaya koyacak kamera sistemi yerine kendi çıkarları doğrultusunda bir kamera sistemi kurmak istiyor" denildi.
Star

Rusya'dan Talebimiz Yok
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Hukuk Müşaviri ve komutanı Usame Ebu Zeyd, "Rus Uçkaları ÖSO karargahlarını bombalamaya devam ettiği sürece Rusya ile diyalog ve iş birliğini reddettiklerini" söyledi. Ebu Zeyd, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov son zamanlarda ÖSO ile ilgili açıklamalarında bocalama içinde. Bazen ÖSO yok diyor bazen ÖSO ile koordinasyona hazır olduklarını söylüyor" diyerek açıklamaları eleştirdi. Rusya'nın hava koruması altındaki rejim ordusunun operasyonlarının, ÖSO'nun ülkenin çeşitli bölgelerindeki duruşu sayesinde başarısız olduğunu ifade eden Ebu Zeyd, "Ne Rusya bize ne de biz Rusya'ya bir diyalog davetinde bulunmadık. ÖSO, karargahları, savaşçıları ve siviller Rus uçakları tarafından bombalanırken nasıl böyle bir daveti kabul edebilir" dedi. "Rusya eğer ÖSO ile diyalog konusunda ciddi ise Esed'i gitmeye zorlasın" diyen Ebu Zeyd, "ÖSO'nun Esad'ın gitmesi ve DAEŞ ile savaş olmak üzere iki temel hedefi olduğunu" vurguladı. Bu arada Rusya'nın hava operasyonlarının devam ettiği biliniyor. Bir Rus Drone'u tarafından çekildiği ortaya çıkan görüntüler, Şam çevresinde muhalifler yönelik operasyonun vehametini bir kez daha ortaya koydu. görüntülerde Rus jetlerinin yerleşim birimini hedef aldığı, binaları ağır bombardımanda yıkıldığı görülüyor. Özellikle muhaliflerin yaşadığı Duma'dan gelen görüntülerde, kentin büyük bölümünün yıkıldığı görülüyor. Türkiye'nin göç uyarısında bulunduğu Halep'ten de çatışma haberleri gelmeye devam ediyor.
Star

POLİTİKA

'Şantajcıları Sandığa Gömün'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi işsizlik ve terör belasından kurtarma, refah ve huzuru getirme söz verdi. 13 yılda yapılamayanları 4 yılda çözmeyi vaat eden Kılıçdaroğlu, seçmene "'Ya 400 vekil ya her seferinde seçim' diyerek şantaj yapanları sandığa gömün" çağrısı yaptı. CHP lideri dün seçim çalışmalarını Kars, Ardahan, Erzincan ve Sivas'ın ilçelerinde sürdürdü. Zaman zaman yağmur altında süren seçim gezisinde Kılıçdaroğlu özetle şu mesajları verdi: Türkiye AKP'nin iktidar hırsı nedeniyle yeniden seçime gitmek zorunda kaldı. Terörü azdırdılar, kan ve gözyaşını milletin önüne koydular. Ya diyor, 'bana 400 vekil vereceksin' ya da 'her seferinde seni sandığa götüreceğim.' Ben de sizden bir şey istiyorum, madem ki size şantaj uygulanıyor, siz de onları sandığa gömün bir daha da bu lafı etmesinler. (Bir vatandaşın 'Hele şu Kars'ın haline bakın' demesi üzerine): 13 yılda bu hale getirdiler. Bize 4 yıllık yetki verirseniz ülkeyi işsizlik ve terör belasından, ülkeyi Ortadoğu bataklığından çıkarma sözü veriyorum. 13 yılda yapılamayanları 4 yılda çözme sözü veriyorum. Yazık, günah bu ülkeye. Bir arada barış içinde yaşamak varken, bu kavga niye? Kavgadan, gerginlikten bıktık. Yeter artık. Refah, huzur istiyoruz. Ben bunun mücadelesini veriyorum. Neredeyse cadde ve sokaklarda birbirimize selam veremez duruma geldik. Türkiye'yi ateş çemberinden çıkarmamız lazım. Birbirimizi kucaklamamız, acılarımızı paylaşmamız lazım. Ben sizden birisiyim. Siz nasıl yaşıyorsanız, ben de aynı şekilde yaşıyorum. Bir dairem var oturuyorum çoluk çocuğumla aldığımız aylıkla geçiniyoruz. Benim öyle köşeyi dönme hastalığım yok çok şükür. Benim öyle kul hakkı yeme alışkanlığım yok. Halkın derdini bilirim. Açlığı, yoksulluğu, sefaleti bilirim. Onun için mücadelem açlıkla, sefaletle, işsizlikle, benim mücadelem bu. Bu ülkeye huzuru bu ülkeye refahı getirmek zorundayız. Onun mücadelesini veriyoruz. Size inanıyorum size güveniyorum. Türkiye'de adına ne derseniz deyin, ister Kürt sorunu, ister terör sorunu, ister başka bir sorun, ister toplumsal sorun Bu sorunu CHP dışında hiçbir parti çözemez. Eğer vatandaşlarımız bu sorundan mağdursa bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyorsa oy verecekleri tek parti var, o da Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerini yaşadığı bir dönemden geçiyor. Bu yönetim boşluğundan kaynaklanıyor. Türkiye bu dönemde kendi içinde kavgalı bir ülke haline dönüştü.
Milliyet

Sevgi Ve İhanetin Bloku Olur Mu?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çankırı'da katıldığı salon toplantısında yaptığı konuşmada, özetle şunları kaydetti: 'Seçim faaliyetleri eskisi gibi değil, vatandaş ilgisiz duyarsız' gibi sözlerle seçimler karartılmak isteniyor. 'Farklı sonuç ortaya koymayacak, 4 parti temsil edilecek' şeklinde 5 tane ısmarlama kamuoyu araştırmaları ise milletimizi şartlandırmaya çalışıyor. Vatandaşlarımız oynanan oyunları farketmiş bunları bozmak için de sabırlı olmuştur. Bunların altında bir sessiz öfke yatıyor. Bu sessiz öfke bir yerde patlayabilecektir, inşallah bu patlama sandıkta olur. Millet oynanan oyunları bozacaktır. Siyasi partiler eşit şartlar altında mücadele sürdüremiyor, haksız bir yarış var. Bu parti ve Cumhurbaşkanı haksız rekabetin içinde yer alıyor. Cumhurbaşkanı tarihi bir hata içinde. Türk milletine kötü örneklik teşkil ediyor. Cumhurbaşkanı olan bir şahsiyet yüzde 52 oy almasıya övünç duyan bu şahsiyet bütün miletin cumhurbaşkanı olma şuuruyla hareket etmelidir. Başbakanlığı döneminde siyasi ahlakla bağdaşmayan bazı davranışlarını Cumhurbaşkanlığı'nda da sürdürmesi Türkiye'yi siyasi ahlak yönünden çıkmaza sürüklüyor. Cumhurbaşkanı devletin imkanlarını seferber ederek yedek destek sağlamaktadır. Bu acaba AKP'yi çok sevdiğinden midir, AKP giderse başım belaya girer korkusundan mıdır? TOKİ'nin imkanları, kırmızı halılarıyla gece gündüz neden açıldığı belli olmayan açılışların durumu incelenmelidir. Türkiye'de yandaş televizyonlar yanaşmalar var. Ama bir TRT var kamu kuruluşudur, hepinizin vergisiyle ayakta kalan bir kurum, sadece AKP'li iki bakan milletvekili adayını gece gündüz televizyona çıkarırken halkın arasına girmeye cesaret edemeyenleri halkın evinde gibi gösteriyor. Ne kadar tesis açılışının hesabı görülecekse TRT'nin de hesabı görülecektir. Seçim vaatleriyle ilgili, 'kaynağı nereden bulacaksınız, atıyorsunuz' dediler ama, bin 400 liraya gelemediler ama onun yakınında bir yere geldiler. Bunlarla ilgili MHP çok ahlaksızca suçlandı. MHP'den o kadar korkuyorlar ki MHP'ye fırsat tanırsak bizi değirmende buğday gibi öğütür diyorlar. Biri kalkmış CHP'nin sayın genel başkanı, yüzde 40 AKP aldı, yüzde 60 da MHP, CHP, HDP. Olabilir mi Kılıçdaroğlu. Sen MHP'yi HDP'yi o sivri zekanla MHP'nin varlık sebebini sıfırlandırabilecek bir hale mi dönüştürüyorsun. Öbür taraftan başbakanlığı önce Bahçeli'ye vermeyi düşünüyor. Vatan sevgisi ile vatan ihanetinin bloku olur mu biz çocuğuz onlara göre, Çin'den gelen oyuncaklar gibi başbakanlık maketi verirsek biz de ona kanarız öyle mi Kılıçdaroğlu.
Milliyet

'Dağa Çıkanlar İçinde Belki Onlar Da Vardı'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Üsküdar'daki Nev Mekan Kafe'de gençlerle bir araya gelerek, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Çözüm süreci ile ilgili soru üzerine Davutoğlu şunları söyledi: "2013 yılında Çözüm Süreci başladığı zaman Diyarbakır'da bir konuşma yapmıştım. Ondan sonra Sur'da 12-15 yaşlarında çocuklar top oynuyordu. Çıkardım ceketi, onlarla top oynadık. Bundan 15-20 gün sonra Manisa'ya gittim. Manisa'da da tarihi dokunun arasında çocuklar top oynuyordu, onlarla da oynadım. Sonra arkadaşlara dedim ki; 'Çözüm Süreci'nin felsefesi burada.' Diyarbakır ve Manisa'da top oynayan çocuklar, 5 sene sonra bir ülke inşasında birlikte mi çalışacaklar, yoksa bazıları dağa çıkıp, bazıları asker olup karşılıklı olarak bir çatışmanın içinde mi olacaklar? Emin olun her gün yattığımda ve sabah kalktığımda, bu çocukların kurtarılması için ne yapılması gerekirse onu düşünüyoruz." Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerini Ankara'da ağırladıklarını, Diyarbakır'da da görüştüklerini hatırlatan Davutoğlu, "Hep şunu demişimdir, belki o çocukların arasında benim top oynadıklarım da vardı. Bizim bütün meselemiz bu çocukları kurtarmak, bu gençleri el ele tutuşup geleceğe hazırlamak. Ama herkes böyle düşünmüyor, birileri o çocukların eline daha gencecik yaşlarda silah veriyor" diye konuştu. "Beyaz Toros" sözüne de açıklık getiren Davutoğlu, "Bir daha beyaz Torosları bu ülke görmeyecek" dedi.
Vatan

SPOR

Almanya Bundesliga'da Mainz formasını terleten Yunus Mallı'dan Türkiye'yi sevindirecek haber sonunda geldi. Bu sezon attığı 6 golle adından söz ettiren 23 yaşındaki futbolcu, milli takım konusunda kararını verirken Almanya'yı reddederek tercihini Ay-yıldızlı takımdan yana kullandı. Prosedürlerin halledilmesiyle genç oyuncu resmen A Milli Takım'da oynayacak. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'le Almanya'da bir araya gelen Yunus, düşünmek için süre istemişti. Almanlar, U17'den U21 takımlarına kadar bütün milli takımlarında kaptanlık yapan genç futbolcuyu çok istese de mutlu sona ulaşamadı. Ülkenin önemli gazetelerinden Bild'e göre bu kararın alınmasında Yunus'un ailesi ile Türk vatandaşlığını kaybetmek istememesi önemli etken oldu. BU arada Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, daha önce planladığı üzere bugün Almanya'ya gidecek. 4-5 gün burada kalacak olan Terim'in kupa maçlarında Yunus'un yanı sıra Red Bull Leipzig'de forma giyen Atınç Nukan ile Paderborn'de oynayan gurbetçi futbolcu Süleyman Koç'u da izleyeceği öğrenildi. Terim daha sonra Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw ile bir araya gelip iki ülke arasında futbol konusundaki ilişkiler ve milli takımlardaki oyuncuların genel durumları hakkında fikir alışverişinde bulunacak. Bu konuda Löw'ün de ilerleyen günlerde Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.
Vatan

Fenerbahçe'de Teknik Direktör Vitor Pereira gibi Başkan Aziz Yıldırım da derbide Galatasaray'ın oynamadan kendilerinden 1 puan aldığını iddia etti. Maçtan bir gün önce Divan Kurulu toplantısında, "Galatasaray bizi Kadıköy'de yenemez. Çünkü elleri ve ayakları titriyor. Onları yeneceğiz, göreceksiniz" şeklinde iddialı açıklamalar yapan Sarı-Lacivertliler'in Başkanı, 1-1'lik skorun ardından "Yahu adamlar yarım pozisyonla gol atıp, bizimle berabere kaldı" dedi. Derbiyi Protokol Tribünü'nden izleyen Yıldırım oldukça heyecanlıydı. Santranın ardından Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı ablukaya almasından memnun kalan Fenerbahçe Başkanı'nın keyfi 37'nci dakikada Diego Ribas'ın golüyle tavan yaptı. Sambacı'nın golünü ayağa kalkıp, yumruk şov yaparak kutlayan Aziz Yıldırım'ın ikinci yarının ilk dakikalarında "İyi oynuyoruz. İkinci golü atıp, işi bitirmemiz lazım" ifadelerini kullanması dikkat çekti. Son dakikalar yaklaştıkça heyecanı artan ve kendisine has totemini sürekli yapan Yıldırım, "Volkan daha sakin. Allah! Allah! Fernandao'ya kimse top kaldırmıyor" diye konuştu. Olcan Adın'ın beraberlik golü öncesi "İster misin Sneijder'in ortası gol olsun!" diyen Fenerbahçe Başkanı'nın daha sonra "Yahu adamlar yarım pozisyonda gol attı. Olcan 1.76, bizim savunma 1.95 Kötü bir gol yiyerek galibiyetten olduk" diye konuştu.
Star

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın derbi öncesi, "Galatasaraylı oyuncuların Kadıköy'de ayakları titriyor" sözü uzun süre gündem oluşturmuştu. Derbi sonrası bu soru Cim-Bom'un hocası Hamza Hamzaoğlu'na soruldu. Saracoğlu'nda Fenerbahçe'yi 17. randevuda da yenemeyen ama mağlup da olmayan G.Saray'ın hocası, Yıldırım'ın karşılaşma öncesi yaptığı bu açıklamanın olumsuz bir etkisinin olmadığını söyledi. Hamzaoğlu, "Aksine futolcuların bu söz sonrası kendi aralarında yaptıkları konuşmayla derbiye daha iyi motive oldular. Daha iyi mücadele ettiler" dedi. Yıldırım'ın açıklamasından sonra Sabri, Selçuk ve Burak'ın takım arkadaşlarını "Aziz Başkan bizi küçük görüyor. Cevabı sahada verelim" dediği öğrenildi. 1-0 sona eren ilk yarının ardından Teknik Direktör Hamzaoğlu'nun da devre arasında oyuncularına motive edici konuşmalar yaptığı belirtildi. Aslan'ın hocası, "Zaten 16 maçtır kazanamıyoruz. Fener'in başkanı da bunu söylüyor. Çıkın cesaretle oynayın. Kaybederseniz zaten bir şey değişmiyor. Ama bir de kazanırsak o zaman tarihi değiştiririz" dediği ifade edildi.
Star

Lider Beşiktaş, Antalyaspor'u yeni stadındaki ilk maçta farklı yendi: 1-5. 14'te Quaresma'nın kullandığı kornerde, Ersan topa vurmak isterken kalecinin müdahalesiyle yerde kaldı, hakem devam ettirdi, Necip'in vuruşu ağlara gitti: 0-1. 21'de Olcay'ın şutunda M'Bolhi gole izin vermedi. Dönen topta kontraya çıkan Antalya atağında İsmail'den seken top Eto'o'nun önüne düştü. Onun vuruşu ağlara gitti: 1-1. 27'de Quaresma ceza alanına girip topu kaleye şutladı. Kalecinin tokatladığı top, Gomez dokunmadan gol oldu: 1-2. 35'te Eto'o ceza alanı üzerinden vurdu, Tolga köşeden çıkardı. 37'de Gomez'in şutunda kaleci son anda müdahale etti. 45'te Oğuzhan'ın falsolu gelen şutunu, kaleci iyi bir refleksle çıkardı. 63'te Beck savunmanın arkasına nefis bir top attı, iyi takip eden Gomez'e dokunmak kaldı: 1-3. 67'de Mario Gomez soldan ceza alanına girdi, şutunu çekti, uzak direğin dibinden aut. 72'de Oğuzhan ile verkaça giren Olcay solda ceza alanına daldı, kaleci çıktı ama vuruşu ağlara gitti: 1-4. 89'da Kerim son çizgiden çıkarttı, Cenk skoru ilan etti: 1-5.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme