.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

30 Ekim 2015 Cuma

30.10.2015 Genel Gündem


30.10.2015 Cuma
GÜNDEM

Cumhuriyet Hep Yaşayacak 
Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümü, Ankara başta olmak üzere yurt genelinde törenlerle kutlandı. Başkentte devlet erkanının katıldığı törenlerin adresi ise hipodrom oldu. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu üyeleri ve kuvvet komutanları katıldı. Bu yıl alana ilk kez kırmızı beyaz renkli 90 metre uzunluğunda dev bir platform kuruldu. "Cumhuriyetimizin 92. yılı kutlu olsun" ifadelerinin yazılı olduğu platformda özel tasarım 92. yıl amblemi kullanıldı. Bu yıl ilk kez geçiş töreninden önce CSO sahne aldı. İlk olarak besteci Melih Kibar'ın Çoban Yıldızı adlı eserini seslendiren orkestra daha sonra Mülkiye Marşı'nı çaldı. Törende, dev ekranlardan kısa bir belgesel gösterimi yapıldı. "23 Nisan 1920 ile başladı mücadele" sloganıyla başlayan belgeselde, Atatürk'ün ardından Menderes, Özal ve Erdoğan'ın görüntülerinin kullanılması dikkati çekti. Belgesel, "Bir yolculuktur Cumhuriyet" sloganı ile sona erdi. Daha sonra CSO ile Devlet Çok Sesli Korosu'ndan oluşan 150 kişilik ekip İstiklal Marşı'nı seslendirdi. Erdoğan, 3,5 dakikalık kısa konuşmasında şunları söyledi: "Cumhuriyetimizin ilanının 92. yıldönümünü hep birlikte sevinçle, gururla, coşkuyla yaşıyoruz. Türkiye'yi bölgesinin ve dünyanın en önemli ülkelerinden, yükselen yıldızlarından biri haline getirdik. Öte yandan birlik, beraberlik, kardeşlik içinde verdiğimiz demokrasi ve kalkınma mücadelesinden rahatsız olanlar her dönemde önümüze engeller çıkarmışlardır. Şartlar ne olursa olsun tarihe geçen bir istiklal mücadelesi ile kurduğumuz cumhuriyetle taçlandırdığımız devletimize yönelik her türlü tehdidin üstesinden gelecek güce, imkâna ve kararlılığa sahibiz." Erdoğan'ın konuşmasının sonra CSO, önce Mozart'ın "Türk Marşı", daha sonra da Ulvi Cemal Erkin'in "Köçekce" eserlerini seslendirdi. Tören programında bu yıl Erdoğan'ın isteği üzerine yapılan bazı değişiklikler dikkati çekti. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda silah sistemlerinin geçişi ile günün anlamına uygun olarak askeri boyut ve gösteri öne çıkarılmıştı. 29 Ekim töreninde ise bu yıl sivil boyut daha fazla öne çıkarıldı. Törene zırhlı askeri araçlar, füze ve topçu birlikleri, taarruz helikopterleri ile F-4 ve F-16 savaş uçağı kolları katılmadı.
Milliyet


5 Liralık Sahte Rakıya 12 Kurban 
İstanbul'da 12 kişinin ölümüne neden olan sahte içki zehirlenme olayları 23 Ekim'de vatandaşların alkol zehirlenmesiyle hastanelere gitmesiyle ortaya çıktı. İlk gün Serhan Kayaer ve Mustafa Mekik isimli kişiler, alkol zehirlenmesine bağlı olarak hayatını kaybederken ölümleri kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçti. Ertesi gün ise Avcılar'da Yılmaz Aydın ile sonraki günlerde Bayrampaşa'dan Orhan Kutukız, Resi Gezer, Ercan Tümey, Naci Çiftçi, Mustafa Akçay ve Dursun Üstün, Serdar Milyoner, Hazım Rıza Pehlivan ve sahte rakı imal eden Metin Kılıç hastanelerde aynı şikayetle tedavi altına alındı. Bu kişiler yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettti. Ölü sayısının 12'ye çıkması ve ölümlerin şüpheli olması üzerine polis soruşturma başlattı. Alkol zehirlenmelerinin özellikle Fatih bölgesinde yoğunlaşması üzerine polis, bu bölgede sahte içkileri sattığı tespit edilen 3 ayrı büfeye baskın düzenledi. Baskında büfeciler sahte içkileri Bağcılar ve Bayrampaşa'da Sinan K. ve Aydın K. isimli kardeşlerden aldığını söyledi. Polis iki kardeşi önceki gün gözaltına aldı. Bu kişiler de içkileri Küçükçekmece, Sultangazi ve Esenler'de imalat yerleri bulunan İsmail B., Süleyman Y., Nihat B., Metin Ş., Metin K. ve İzzet A. isimli kişilerden aldıklarını itiraf ettiler. Polis daha önceden de tütün mamülleri ve alkollü içki kaçakçılığı suçundan çok sayıda sabıkası bulunan imalatçıları belirlenen adreslerde yapılan eş zamanlı operasyonlarla gözaltına aldı. İçkilerin imal edildiği Küçükçekmece, Bağcılar ve Esenler'deki bir otoparka baskın düzenlendi. Baskınlarda ev ve iş yerlerinin belli bölümlerine kurulmuş ve plastik varille içerisine depolanmış onlarca litre metil alkol ele geçirildi. Sahte içki imalatçılarının Bulgar rakısı olarak bilinen mastika ve yabancı menşeili votkaları metil alkol karışımı ile ürettikleri tespit edildi. Öte yandan Samatya'da dün gece sahte içki satın alan karı-koca da Pendik'teki evlerinde komaya girdi. Adı öğrenilemeyen çiftin yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Sahte rakıdan dolayı şu anda İstanbul'daki hastanelerde 23 kişinin tedavisinin devam ettiği ve bunlardan 9'unun hayati tehlikesinin bulunduğu açıklandı.
Vatan

Kayyum Ekibi İle Manşet Gerginliği 
Koza-İpek Holding'e kayyum atanan yetkililer, dün sabah saatlerinde gazete çalışanlarıyla bir toplantı yaptı. Bugün Gazetesi'nin yayınlanmaya devam edeceğini söyleyen kayyuma atananlardan Avukat Hasan Ölçer ile çalışanlar arasında gazete manşeti nedeniyle gerginlik yaşandı. Sabah saatlerinden itibaren işe gelen çalışanlar kurum kartları kontrol edildikten sonra içeri alındı. Kanal binası önünde ise iki TOMA ile çok sayıda polis hazır bekledi. Bugün gazetesinin manşetini "rezalet" olarak değerlendiren Hasan Ölçer'e bir çalışan, "Gazete bizim namusumuz" diyerek tepki gösterdi. Ortam gerginleşirken Ölçer, "Çık dışarı iş akdin feshedildi" diyerek bir çalışanı işten kovdu. Daha sonra "Kayyumla gasp" manşetini gösteren Hasan Ölçer, "Bu düşüncede arkadaşımız varsa, biz çalışmak istemiyoruz. Mahkeme kararına gasp diyemezsiniz" dedi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 108, 1310-108, 3740                                              
ABD Doları 2, 9359-2, 9416/ Euro 3, 2260-3, 2318/İngiliz Sterlini 4, 5013-4, 5132                              

100 Milyon Yolcuya 5 Yıl Erken Ulaştık 
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, 2015 yılı gelirleri ve yolcu sayılarında artışların devam ettiğini söyledi. En önemli havalimanı işletmelerinin İstanbul'da olduğunu hatırlatan Şener, şöyle konuştu: "Geçen sene tüm hava limanlarımızda yurt dışındakiler dahil 96 milyon yolcu taşıdık. Bu sene yolcu sayımızın 100 milyonu geçeceğini görüyoruz. 2010 yılında bir hedef koymuştuk ve '2020 yılında 100 milyon yolcuyu buluruz' demiştik. 2016'ya gelmeden 100 milyon yolcuyu bulacağız. Bu tabii ki Türkiye'deki büyümeye paralel bir gelişme çünkü havalimanlarındaki yolcu sayıları ile ülkelerin ekonomileri aralarında bağlantı var. Ekonomideki büyümeye göre yolcu sayısı ciddi oranda artıyor. Türk Hava Yollarının (THY) çok ciddi bir büyümesi var. Tabii ki bunu da göz önünde bulundurmak gerekir." Bu yıla ilişkin hedeflerini tutturduklarını vurgulayan Şener, ciroda geçen seneye kıyasla yüzde 10-12 artış beklediklerini anlattı. Dünyanın tüm bölgelerinin TAV Havalimanları'nın pazarı olduğuna işaret eden Şener, "ABD'de, Teksas'ta Houston havalimanının duty free işletmesini aldıysak, demek ki dünyanın her tarafına gidebilecek güçteyiz. Filipinler'de havalimanı ihalesine yeterlilik aldık. Burada yine 5 havalimanı ihalesine katılıyoruz. Güneydoğu Asya bizim için çok önemli. Asya Pasifik'te çok ciddi büyüme olacak. Kendimizi buna göre konumlandırıyoruz" ifadelerini kullandı. Şener, dünyada 14 havalimanını işlettiklerini, 70 havalimanında ise hizmet verdiklerini yani ayak izlerinin olduğunu söyledi.
Hürriyet

Çimsa'dan Eskişehir'e 55 Milyon Dolar Yatırım 
Türkiye'nin çimento ve yapı malzemesi üreticilerinden olan, Sabancı Grubu şirketlerinden Çimsa, Eskişehir'de beyaz çimento yatırımına hazırlanıyor. Dünya beyaz çimento pazarının lider üreticileri arasına giren şirket, 55 milyon dolarlık yeni yatırım kararını açıkladı. Afyon'da, yılda 1.5 milyon ton klinker kapasiteli yeni çimento fabrikası yatırımının ardından, yılın ikinci büyük yatırımını açıklayan Çimsa, Eskişehir fabrikasında yapılacak ve 55 milyon dolar bedelle gerçekleştirilecek çalışmalarını son çeyrek içerisinde başlatacak. Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, Çimsa'da büyümeyi sürdürülebilir kılmak için değişen global şartlarda müşterilerin ve çalışanların farklılaşan ihtiyaçlarına yönelik olarak iş ortaklarıyla birlikte geliştirdiği ürün ve hizmetlere odaklanacaklarını ifade etti. Özhatay, "Çimsa, bugün beyaz çimento ve özel ürünler konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir. Mersin fabrikamızda yaptığımız beyaz çimento üretimine ilave olarak Çimsa Eskişehir fabrikamızda da yatırım kararı aldık. 60'ın üzerinde ülkeye yaptığımız ihracat ile uluslararası ticarette en yüksek pazar payına sahibiz. Bu konumumuzu yurt içi ve yurt dışı yatırımlar ile güçlendireceğiz" diye konuştu. Özhatay, Çimsa'nın yurt dışına ihracatın yanı sıra, özel ürün üretimindeki iş modeliyle de uluslararası pazarlarda önemli bir yeri olduğunu ifade etti.
Türkiye

Otomotivin İhracat Yükünü Dört İl Sırtladı 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörünün 2014'ün ilk 9 ayında 16 milyar 915 milyon 461 bin dolar olan ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 9.1'lik düşüşle 15 milyar 370 milyon 234 bin dolara geriledi. Ekonominin lokomotifi konumundaki otomotiv sektörünün ihracatına en büyük katkı, Marmara Bölgesi'ndeki Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinden geldi. Bu 4 ilin 9 aylık sektör dış satımı, 13 milyar 147 milyon 266 bin dolar olarak gerçekleşti. Böylece sektörün bu dönemde 15 milyar 370 milyon 234 bin dolar olan toplam ihracatının yüzde 85.54'ünü bu iller yüklendi. Bursa, yüzde 33.10'luk payla toplam otomotiv ihracatının yaklaşık üçte birini sağlarken, İstanbul yüzde 23.29'luk payla ikinci, Kocaeli yüzde 21.81 ile üçüncü, Sakarya da yüzde 7.34 ile dördüncü oldu.
Türkiye

'TL Bölgesel Ödeme Aracı Haline Gelecek' 
Eski Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan, Türk Lirası'nı bölgesel bir ödeme aracı haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Elektronik ödeme sistemlerinin son dönemde büyük gelişmeler gösterdiğini, neredeyse fiziki paranın tamamen ortadan kaybolduğunu, ödemelerin büyük kısmının ya elektronik sistemler ya da kredi kartı benzeri araçlarla gerçekleştirildiğini belirten Turhan, elektronik ödeme sistemleri pazarında ağırlıklı olarak 4-5 firmanın faaliyet gösterdiğini söyledi. Ödeme sistemlerinin stres dönemlerinde dahi olsa sağlıklı işlemesinin önemine vurgu yapan Turhan, Yunanistan'daki sıkıntıdan dolayı bu ülkede kredi kartı sistemlerinin durma noktasına geldiğini anımsattı. Turhan, şöyle devam etti: "Stratejik hedeflerimizden birisi de Türk lirasını hiç değilse bölgesel bir ödeme aracı haline getirmek. Bu yakın zamanda özellikle Ortadoğu'da jeopolotik risklerin bu kadar üst düzeye gelmesinden önce kısmen gerçekleşmişti de. Böyle bir durumda tabii Türkiye merkezli bir elektronik ödeme aracının olmasının çok büyük avantajları olur. Çünkü bunlar birbirini destekleyecek adımlar. O anlamda bu girişimi son derece yerinde buluyorum. Kuşkusuz tabii burada önemli olan yapılan her şeyde özellikle ekonomiyle ilgili konularda rasyonaliteden ayrılmamak, ekonominin küresel kurallarına, normlarına uyum göstermek ve iyi yönetişim kurallarına uygun, şeffaf, adil, herkesin ne olduğunu son derece rahat anlayabileceği ve bu genel kabul görmüş ilkelere uygun hareket etmektir. Böyle yapmazsanız ne ödeme aracı ne ödemi sistemi kabul de görmez." Turhan, öteden beri İslami prensiplere uygun finansal faaliyetlerin yaygınlaştırılması konusunun üzerinde durduklarını, bunun sadece Türkiye'ye özgü olmadığını ve öncülüğünü Londra ve Frankfurt'un yaptığını belirtti.
Milliyet

Türkiye'de Faiz Artırımını Gerektirecek Bir Durum Yok 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başcı'nın faiz artırımıyla ilgili açıklamalarına ilişkin, "Türkiye'nin faiz artırımıyla ilgili, faiz artırımını gerektirecek hiçbir yapısal gerekliliğinin olduğuna inanmıyoruz" dedi. Denizli'de Cumhuriyet'in 92. yıl dönümü kutlama etkinliklerine katılan Bakan Zeybekci soruları yanıtladı. Bakan Zeybekci, yaklaşık iki yıldır Fed'in faiz artırımı yapacağı beklentisiyle Türkiye'de istenilen adımların atılamadığını söyledi. Zeybekci, şöyle devam etti: Her fırsatta söylemeye çalıştığımız gibi, ABD ekonomisi için yüksek dolar sürdürebilir değil. Beklentimiz, hala Fed'in faiz artıramayacağı yönünde. Biz Türkiye olarak dünyanın izlemiş olduğu faizle ilgili o trendde maalesef 2014 sonunda veya 2015'in baslarında biraz yavaş davrandık, ıskaladık."
Akşam

18 Yaş Altı 23 Milyon Kişiye BES Yolu Açılıyor 
Yeni hazırlanan Bireysel Emeklilik Yönetmelik Taslağı, 18 yaş altındakiler için bireysel emeklilik hesabı açılabilmesini öngörüyor. Yeni taslak sayesinde yüksek oranlarda katkı payı ödemek isteyen ancak en fazla brüt asgari ücret üzerinden devlet katkısı alabilenler, aile üyeleri için ayrı hesap açarak devlet katkısından daha fazla faydalanabilecekler. 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü nedeniyle Bireysel Emeklilik Yönetmelik Taslağı ile bireysel emeklilik sektöründe yaşanacak gelişmeye yönelik açıklama yapan AvivaSA CEO'su Meral Eredenk Kurdaş, 18 yaş altı çocuk ve gençlerde tasarruf bilincinin gelişmesinde taslağın önemli bir rol oynayacağına vurgu yaptı. Türkiye'de 18 yaş altı 23 milyonluk nüfusun bulunduğunu belirten Kurdaş, gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında tasarruf oranlarının oldukça düşük seviyelerde yer aldığı Türkiye'de, taslağın tasarruf açığının daraltılmasına da katkı sağlayacağını ifade etti. Çocuk ve gençlerin tasarrufları artırmadaki önemine değinen Kurdaş, şöyle devam etti: "TÜİK nüfus projeksiyonlarına göre 2014 yılsonu itibarıyla; Türkiye'de 18 yaş altında; 11 milyonu kız, 12 milyonu erkek olmak üzere toplam 23 milyon çocuk ve genç nüfusu var. BES'in toplam nüfusa penetrasyonu yüzde 6.5. 18 yaş üstü nüfusa penetrasyonu ise yüzde 9.3. Yönetmelik taslağı kapsamında belirtildiği üzere, 18 yaş altı nüfusun da sisteme katılmasıyla birlikte, potansiyel BES katılımcı sayısı Türkiye'nin toplam nüfusuna ulaşacak. Böylece çocuklar ve gençler için de bir tasarruf bilinci oluşturularak, geleceğe önemli bir yatırımın önü açılacak. Gençler geleceğe umutla bakabilecek."
Vatan

DEİK'te Yeni Dönem 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), bünyesinde gerçekleşen değişim sonrasında ilk seçimli İş Konseyleri Genel Kurul Toplantıları'nı İstanbul'da düzenledi. Toplantılarda Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Afrika, Orta Doğu ve Körfez ile Avrasya olmak üzere 6 bölgede 123 ülke bazlı, 5 sektörel ve 1 özel amaçlı iş konseyinin yürütme kurulu başkanları ve üyeleri seçimle belirlendi. İki senede bir düzenlenen seçimli genel kurulda önce bölgesel iş konseyi başkanları belirlendi. Seçim neticesinde, 130 iş konseyinden 78'inde yeni başkan göreve getirildi. Hemen tüm konseylerin yürütme kurullarında da önemli yenilenmeler gerçekleşti. Buna göre, Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı, Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Aykut Eken, Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuncay Özilhan, Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Rona Yırcalı oldu. DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, genel kuruldaki konuşmasında, son bir yılda yapılan tüm DEİK çalışmalarını kapsayıcılık, entegrasyon ve kurumsallaşma başlıkları altında gerçekleştirmeye çalıştıklarını bildirdi. DEİK faaliyetlerinin nicelik ve nitelik bakımından gelişmesiyle reel sektörde kurulan ilginin de arttığını belirten Vardan "DEİK'in üye tabanı, görevi aldığımız günden bu yana yaklaşık bir yıl gibi kısa süre zarfında yüzde 51.2 oranında artmış bulunmaktadır" dedi. Vardan, ortak hedefin 'Küresel ekonomiye güçlü entegrasyon' olduğunu vurgulayarak, önceden varolan 'ticari diplomasi' kavramı yerine daha kapsayıcı 'business diplomacy' kavramı bağlamında faaliyetlere hız verdiklerini aktardı.
Star

SİYASET/POLİTİKA

78 Milyon Yurttaşı Kucaklayacağım 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ardından seçim çalışmalarına Ankara'nın ilçelerinde ve Tekirdağ'da devam etti. Hiçbir vatandaşa "Senin kimliğin nedir" diye soru sormadığını belirten CHP Lideri, "Senin inancın, yaşam tarzın nedir diye soru sormadım. 78 milyon yurttaşımı kucaklamaya hazırım. Ve kucaklayacağım. Söz, Kılıçdaroğlu sözü" dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Türkiye, bir ateş çemberinden geçiyor. Her vatandaşın kafasında kocaman bir soru işareti; 'Bu memleket nereye gidiyor' diye. Şu anda Türkiye'de ciddi bir yönetim boşluğu var. Memleketi kimin yönettiği belli değil. 7 Haziran'da sandığa gittik. En çok oyu alan partinin genel başkanına hükümeti kurma görevini verdiler. Geldi, koalisyon kurmak istiyoruz, dedi. Türkiye'nin çıkarları için koalisyonsa 'Hay hay, buyurun gelin. Koalisyon kuralım' dedik. 10 günlük görüşme sonunda dediler ki 'Koalisyona ihtiyacımız yok. Biz 3 aylık seçim hükümeti istiyoruz'. Çünkü Davutoğlu'nun iradesi Saray tarafından ipotek altına alınmıştı. İradesini başka bir iradeye teslim eden bir kişi, ülkeyi yönetemez. Yönetmesi için genel başkanın bağımsız iradeye sahip olması lazım. Saray'ın çıkarlarını değil, ülkenin çıkarlarını düşünmesi lazım. Aslında biz refahı ve huzuru istiyoruz. Biz milyonlarız aslında. Fakat farklı partilere dağılmış durumdayız. Huzuru ve refahı istiyorsak bir partinin çatısı altında, bunun sözünü veren, bu vaatte bulunan bir partinin çatısı altında birleşmek zorundayız. O partinin adı ve markası belli. Bugün bayram. Cumhuriyet Bayramı. Bayramınız kutlu olsun, Cumhuriyetimiz kutlu olsun. O parti CHP'dir. Eğer çoğunluksak bu ülkenin huzurunu ve refahını istiyorsak altı okun altında buluşacağız. Birlikte olacağız. Sevgili anneler, çocuklarınızı CHP iktidarında tam gün okula göndereceksiniz. Sabah gidecek, akşam gelecek. Beslenme çantası da olmayacak. Öğretmeniyle beraber okulda öğle yemeğini hiçbir ücret ödemeden yiyecek."
Hürriyet

Cumhuriyetin Çatısını Uçurmaya Çalışıyorlar 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla dün yazılı bir açıklama yaptı. MHP lideri, Türkiye Cumhuriyeti'nin yalnızca düşman unsurlara karşı kazanılmış zaferlerin mahsulü değil, bunun yanında işbirlikçilere, manda ve himaye arzusu taşıyanlara, geleceği yabancıların boyunduruğu altında gören teslimiyetçi odaklara da tarihi bir cevap, milli bir duruş olarak ibra ve ilan edildiğini belirtti. Milli ve üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin aldığı ağır yaralarla can çekiştiğini belirten Bahçeli şu değerlendirmelerde bulundu: "Şu an hukuksuzluk egemen, haksızlık revaçtadır. Türkiye Cumhuriyeti, 92 yıl sonra ilk kez bu kadar zordadır, ilk defa bu denli darlık ve buhran içinde yüzmektedir. Maalesef Türk milleti kaygı ve korku içindedir." Yıkım kadrolarının milli değerlere sistematik operasyonlar düzenlediğini kaydeden Bahçeli, çözülme ortaklarının Cumhuriyet'in çatısını uçurmak, milli devleti yok etmek için ihanet planlarını hevesle icraya çalıştıklarını bildirerek şunları ifade etti: "Türkiye Cumhuriyeti 92 yıl sonra yeniden kurtarılmayı beklemektedir. Bunu yapacak, bu milli ve tarihi görevi layıkıyla yerine getirecek, hasretle beklenilen hesaplaşmayı gerçekleştirecek tek merci ise büyük Türk milletidir."
Milliyet

Omuz Omuza Duracağız Dağları Temizleyeceğiz 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'daki büyük mitingde eşi Sare Davutoğlu'yla birlikte on binlerce vatandaşa seslendi. Konuşmasında terör örgütünün hedefi olarak katledilen çocuklara dikkat çeken Davutoğlu, "Fırat oyun çağında bir çocuk, Şehmuz ekmeğinin derdinde bir insandı. Bu insanlar terör örgütün kurşunlarına hedef oldular. Sayın Kılıçdaroğlu'ndan ses yok, Bahçeli'den yok, o her fırsatta 'devlete katil' diyen Demirtaş, dönüp de Medeni kardeşimizin katillerine, alçaklara 'katil' diyemiyor. Çünkü, korkarlar" dedi. Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu bayrak hepimizin bayrağı bu bayrak Diyarbakır, Edirne Kudüs, Saraybosna'nın bayrağı. Gazze'de ne zaman bir saldırı olsa Filistinliler her şeyden önce bu al bayrağı sallandırıyorlar. Bu vatan topraklarını bölmek isteyenlere karşı omuz omuza duracağız aziz kardeşlerim. Biz güçlü ve büyük bir ülkeyiz, bizim zenginliğimiz yerin altında değil yerin üstünde mi? Diyarbakırlılar siz bizden hiç kardeşlik dışında dil duydunuz mu? Sizin gönlünüzü yaralayan bir söz duydunuz mu? TBMM'de her türlü fikir temsil ediliyor, bunlar ne istiyor ki silaha sarılıyor. O gencecik çocukları dağa kaldırdığı şartlandırıp Türk, Kürt, Araplara saldırtanlar katillerin ta kendileridir."
Akşam

1 Kasım, 2023 İçin Kırılma Noktasıdır 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan özetle şunları kaydetti: 2 Kasım sabahı milletimizin tercihi hangi istikametteyse neticeye saygı göstereceğiz. 5 ay içerisindeki sıkıntıları tekrar yasayalım istemiyoruz. Çünkü Türkiye'nin kaybedecek vakti yok. Pazar günü ülkemiz için bir kırılmadır. İnanıyorum ki millet tercihini o istikamette kullanacaktır. Dünyada istikrar ve güvenin olduğu toplumlarda özellikle koalisyon yönetimleri değil tek partili yönetimler olduğunu görüyoruz. A-B partisi fark etmez. Arjantin'de bakın ciddi sıkıntılar yaşanıyor, Avrupa'da da buna benzer sıkıntılar var. Milletimiz tek başına bir iktidara fırsat verirse istikrar ve güven ortamı sürecektir. Siyasette kırgınlık küskünlük olmaz. Sandık bizim için saygı duyulması gereken en önemli mercidir. Biz bu cumhuriyeti sandığın üzerine inşa ettik. Buradan taviz vermek mümkün değil. Kolektif terör eylemlerinin içinde PKK, DAEŞ, DHKP-C, YPG var. Ben PYD'yi bir siyasi örgütlenme olarak kabul etmiyorum. YPG'ye de onlar bizim askeri kanadımız diyorlar. Hiç alakası yok PKK'nın oradaki yansımasıdır. Bunu bir defa çok iyi tespit etmek değerlendirmemizi buna göre yapmak gerekiyor diye düşünüyorum.
Akşam

DÜNYA 

Halep'te Yüz Binler Mahsur Kaldı 
Suriye'de Rusya'nın hava saldırıları karşısında Nusra Cephesi ile güçbirliği yapan IŞİD'in hafta sonu Halep'i rejimin kontrolündeki bölgelere bağlayan kritik otoyolunu kesmesiyle kentte yaşam zorlaştı. Yüzbinlerce kişi mahsur kaldı. Gıda fiyatları uçuşa geçerken petrol istasyonları kapandı. Seyf el Devle semtinde yaşayan Selahaddin adlı emlakçı, Halep'te bir kilo domatesin fiyatının 7 kat artışla 3 doları (yaklaşık 10 TL) bulduğunu ve petrol istasyonlarının kapandığını söyledi. Ailesini görmek için Mısır'dan Halep'e giden ama yolun kapanması üzerine dönemeyen Ahmed Rami ise yakıt olmadığı için kimsenin aracıyla trafiğe çıkmadığını ve elektrik üretilemediğini söyledi. Enes Şaban ise karaborsadan yakınarak gıda stokları tükenmediği halde durumun istismar edildiğini belirtti. IŞİD, Halep'in hayat damarı sayılan ikmal yolunun Hanasır ve Isriya yerleşim birimleri arasında 20 km'lik bir bölümü ele geçirmişti. IŞİD önceki gün de kentin güneyinde yine bu yol üzerinde bulunan Safira'ya saldırdı. Ancak Safira'da püskürtülen IŞİD ağır kayıp verdi. Safira'daki operasyonda Suriye ordusuna Ulusal Savunma Güçleri ile Filistinlilerin oluşturduğu Kudüs Tugayı da destek veriyor. Safira stratejik önemde askeri bir karargâhı da barındırıyor. Bu yüzden İran Devrim Muhafızları ve Iraklı Şiilerden oluşan milis güçleri de Safira'da konuşlandırıldı. Ayrıca Isriya-Selamiye arasındaki yolun kontrolü de tekrar IŞİD'den geri alındı.
Hürriyet

Ya Siyasi Ya Da Askeri Yolla Gidecek 
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Körfez ülkeleri turu kapsamındaki Suudi Arabistan ziyaretinde mevkidaşı Adil el-Cubeyr ile başkent Riyad'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında konuşan Cubeyr, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Suriye'de bir geleceği olmadığını ifade etti. Cubeyr, "Esad siyasi ya da askeri yolla gidecek. Sonuç olarak Esad'ın Suriye'de bir geleceği yok" dedi. Cubeyr ayrıca, Viyana'da düzenlenecek Suriye konulu toplantıya da değinerek, "İran ile Rusya'nın Suriye'deki siyasi çözüm konusuna ilişkin niyetlerinin ciddiyetini test edeceğiz. Herhangi bir çözümle sonuçlanmayan açık oturumlarda bir taraf olmayacağız" ifadelerine yer verdi. İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond ise Esad'ın siyasi sürece katılımının kabul edilmeyeceğini belirterek, "Esad'ın elleri kana bulanmış. Onun gitmesi gerektiği konusundaki tutumumuzu değiştirmedik" değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye

Cehennemden Çıkış Yolu Arıyoruz 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bugün Viyana'da yapılacak Suriye toplantısı öncesi yaptığı açıklamada 'Hemen bir sonuç beklenmemesi gerek. Cehennemden çıkış yolu arıyoruz' dedi. Suriye krizine çözüm bulmanın kolay olmadığına vurgu yapan Kerry "Yine de bu toplantı, su ana kadar elimize geçen en büyük şans" yorumunu yaptı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun temsil edeceği; ABD, Rusya ve Suudi Arabistan'ın da katılacağı zirveye, daveti kabul eden İran da Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le katılacak. Tahran'ın masada olmasına Suriyeli muhalifler büyük tepki gösterirken, Suriye Ulusal Koalisyonu üyesi George Sabra 'Bizi çağırmadılar. Somut sonuç beklemeyin' diye konuştu. Bu arada Obama'nın DAEŞ'le mücadele özel temsilcisi John Allen, Türkiye'yle işbirliği yaparken YPG'ye verilen desteğin karmaşık bir konu olduğunu söyledi.
Akşam

AB'den Ankara'ya Ağır Eleştirili Rapor 
İngiliz haber ajansı Reuters, Avrupa Birliği (AB) tarafından her yıl hazırlanan Türkiye İlerleme Raporu'nun taslak metnine ulaştı. Metinde Türkiye, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konularında geriye gitmekle itham ediliyor. AB'nin aday ülkelerle ilgili her yıl hazırladığı raporun bu yılki taslak metninde AK Parti'nin kontrolünün sıkılaştığı, ülkede güvenlik durumunun kötüleştiği ve devlet yönetimindeki kutuplaşmanın arttığı yorumları yapılıyor. Yargı sistemi üzerindeki siyasi baskıların 2014'ten bu yana daha da arttığı kaydedilen metinde, "Yargı bağımsızlığı ve güçler ayrılığının altı büyük ölçüde oyuldu. Yargıçlar ve savcılar, ağır siyasi baskı altında" ifadeleri yer alıyor. AB Komisyonu yetkilileri, normalde her yıl ekim ayında yayınlanan Türkiye raporunun bu yıl 1 Kasım seçimlerinden sonrasına ertelenmesin siyasi bir karar olmadığını savunurken, ilerleme raporlarının yayınlanma zamanını Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'in belirlediğini ifade etti. Buna karşın Brüksel kaynakları, AB yetkililerinin mülteci krizinin çözümü konusunda görüşmelerde bulundukları Ankara ile ilişkileri kötüleştirmemek için raporun yayınlanmasını geciktirdiklerini söylüyor. Taslak metnin, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 18 Ekim'de gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinden önce kaleme alındığını vurgulayan Reuters, metindeki eleştiri tonunun yumuşatılıp yumuşatılmayacağının henüz belli olmadığı yorumunu yaptı.
Vatan

Filistinlilere Karşı Özel Mahkeme 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Batı Şeria ve Kudüs'te yaşanan gerginlik kapsamında "Filistinlilere ilişkin davalara" bakacak özel bir mahkeme kurulması konusunu değerlendirdiği bildirildi. Haaretz'in haberinde, Netanyahu'nun, "içinde bulunulan terör dalgasıyla mücadele ile ilgilenecek, idari tutuklama, vatandaşlık hakkının elinden alınması, Kudüs'te ikamet, saldırganların evlerinin yıkılması" gibi çeşitli konulara bakacak özel bir mahkeme kurulması konusunu değerlendirdiği belirtildi. Filistinlilerle ilgili davalar genelde askeri mahkemelerde görülüyor. Batı Şeria'daki El-Halil'de 2 Filistinli İsrail askerlerince öldürüldü. İsrail askerleri, Ekim'den beri Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de Filistinlilere karşı saldırılarında 14'ü çocuk 65 Filistinliyi katletti. Olaylarda 7 binden fazla Filistinli yaralandı. Mısır cuntasına bağlı güçler, Gazze sınırında bir tüneli yıktı. Mısır'da 2013- teki darbeyle iktidara gelen askeri yönetim, Filistinlilerin 'can damarı' olarak gördüğü tünellerin büyük kısmını yıkmıştı.
Star

SPOR 

Galatasaray derbisi sonrası kayba tahammülü olmayan ve çıktığı kritik sınavda futbol olarak yine göz dolduramayan sarı lacivertliler, ilk kez bir yerli oyuncunun golüyle güldü. Galibiyet, Fenerbahçe'ye zirve yolunda rahat nefes aldırdı. Mücadele var, futbol yok Sahada kıran kırana mücadele vardı ama iki takım adına organizasyon hiç yoktu. Pereira'nın, Josef ve Topal'ı yan yana oynatma inadı belki savunmada işlerine yarıyor ama hücumda sarı lacivertlileri sahadan siliyor. Orta alandaki boşluk futbolcuların çok daha fazla koşmasına ve mücadele etmesine neden oluyor. Bu da sarı lacivertlileri yoruyor. Alper'in muhteşem golü gözümüzün tozunu silse de futbol anlamında hiç tat almadığımız bir geceydi. Hiç organize değiller. Aminu ve Ndiaye gibi iki yetenekli oyuncuları var. Ama kullanamıyorlar. Güven veren futbol oynamıyorlar. F.Bahçe hücumda etkisiz olmasına rağmen pozisyonlar buldu. Yabancıları Aminu ve Ndiaye dışında vasat. Bu ligde ancak kaliteli yabancılarla rakipleri zorlarlar. Hala kısır bir futbol oynuyorlar. Josef ve Topal'ın yanyana oynadığı müddetçe organize olmaları güç. Vitor Pereira için en önemli şey savunma. Bu yıl onlardan daha çok 1-0'lık maçlar göreceğiz. Hasan Ali, Diego, Kjaer ve Alper çok mücadele ettiler. Arkadaşları da onlara mücadelede eşlik etti.
Hürriyet

THY Avrupa Ligi'ne Barcelona galibiyetiyle başlayıp büyük sükse yapan Pınar Karşıyaka, Panathinaikos'tan sonra Zalgiris Kaunas'a da boyun eğdi: 66-68. zmir'de taraftarının büyük desteğiyle maça başlayan Kaf Kaf, acele atışlar yüzünden sayı üretmekte zorlanınca ilk çeyreği 23-15 geride kapattı. Maç ikinci çeyrekte dengede gitti ancak Zalgiris Karşıyaka'ya öne geçme fırsatı tanımadı ve devre 38-33 konuk ekibin üstünlüğüyle bitti. Üçüncü çeyreğin 7. dakikasında fark 1 sayıya (48- 47) düştü, 2 dakika kala skora 52-52 eşitlik geldi ancak Zalgiris son çeyreğe 58-52 önde girdi. Temsilcimiz 4. çeyrekte Justin Carter'ın müthiş enerjisiyle oyunda dengeyi yakaladı. Bitime 2 dakika 52 saniye kala skor 64- 64 eşitlendi. Pınar Karşıyaka 3 dakika sayı atamayınca Zalgiris son dakikaya 67-64 önde başladı. Kaçan üçlüklerden sonra 12 saniye kala Kenan Sipahi farkı 1 sayıya (67-66) çekti. 11 saniye kala Renaldas Seibutis serbest atışları 1/2 ile attı: 68-66. 3 saniye kala Kenan Sipahi turnikeyi kaçırdı, top Zalgiris'ten dışarı çıktı. Justin Carter'ın köşeden zor üçlüğü girmeyince maçı kazanan taraf Zalgiris Kaunas oldu. Karşıyaka'da Justin Carter 12 sayı 11 ribaunt 1 asist 1 blok ile etkili olurken Gabriel'in 17 sayı 6 ribauntluk performansı mağlubiyeti engellemeye yetmedi. Zalgiris'te ise Jankunas 16 sayı 10 ribaunt, Motum 13 sayı 7 ribaunt, Hanlan 10 sayı 4 ribaunt, eski Galatasaraylı Vougioukas da 11 sayı 3 ribauntla oynadı.
Türkiye

Trabzonspor-Gaziantepspor karşılaşması sonrasında hakem Çağatay Şahan ve ekibinin, bordo-mavili kulübün Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun talimatıyla yaklaşık 4 saat statta alıkoyulması gündeme bomba gibi düştü. Başkan Hacıosmanoğlu dün özel uçakla sabaha karşı İstanbul'dan Trabzon'a geldi. Trabzon Havalimanı'nda bazı yöneticiler ve "Büyük başkan" tezahüratı yapan bir grup taraftarın karşıladığı Hacıosmanoğlu, açıklamalarda bulundu. Hacıosmanoğlu, "Daha sonra Trabzonspor'un üzerine ve bizim üzerimize karanlık güçlerin oynadığı bir oyun var. Bu benim şahsımla değil, bu şehirle Trabzonspor'la alakalı ama bu şehir öyle bir şehir ki bu şehrin üzerine oyun oynamak kimsenin haddi değil. Bu şehir zaten ona müsaade etmez" dedi. Maçın ardından kulüp yönetim kurulu üyelerine talimat vererek, hakemin statta tutulmasını istediğini belirten Hacıosmanoğlu, "Onlara 'Trabzon'un misafirperverliğini gösterin, çayını, kahvesini, yemeğini ısmarlayın sabaha kadar. Ben gelene kadar o hakem o stattan çıkmayacak' dedim ama devletin her kademesinden arayanlar oldu, kimsenin telefonuna bakmadım. Benim de saygı duyduğum, gönül bağım olan, onun için şahsım olarak yapamayacağım hiçbir şey yok, bunu defalarca söylediğim o değerli insan beni aradıktan sonra, 'hem Türkiye hem dünya genelinde büyük rezillik yaşamayalım ama yanlışların da hesabı sorulacak' sözünün üzerine ben de arkadaşları aradım. Bizi katleden şahısların Trabzonluya yakışan şekilde en ufak fiziki müdahalede bulunmadan bu şehri terk etmelerine müsaade ettik" ifadelerini kullandı. Bordo-mavililerin başkanı, hakemin stattan çıkması için kendisini arayan kişinin ismini vermeyeceğini vurgulayarak, "İsmi açıklamama gerek yok, herkes anlar. Ben bu millete hizmet eden, benim çocuklarıma güçlü bir ülke bırakacağına inandığım, dünya konjonktürünün de gitsin diye üzerine oyun oynadığı bir lideri var bu ülkenin. Ben ona saygı duyuyorum. Bugün onun için ölmeye de hazırım. Bunu kendisine de ifade ettim" diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı işaret etti. Hacıosmanoğlu, "Ben Trabzonspor başkanlığından da günü geldi mi ayrılmasını bilirim. Trabzonspor için çektiğim 9 ay 15 gün ceza bana bir zuldü ama ben Trabzonspor için kapalı ceza yatmaya da razıyım. Bu işin sonu o noktaya gidiyor. Konuştuklarımın hepsinin suç olduğunu biliyorum" diye konuştu. Maçların adil yönetilmediğini savunan Hacıosmanoğlu, "Bizim 1 metrelik ofsayt olmayan pozisyonlarımızı ofsayt verecekler, ceza sahasının 1 metre dışındaki pozisyonları içeriye çekip penaltı verecekler, rakiplerimiz elle gol atacak. 5 puan gerimizde olan bir takımı, 4 hafta sonra 7 puan önümüze geçirecekler. Böyle bir adaletsizlik olmaz, maçlar böyle yönetilmez" vurgusunu yaptı. Trabzon'un ve Trabzonspor'un üzerine oyun oynayan, senaryo yazan insanların olduğunu savunan Hacıosmanoğlu, "İçimizde de hainler olduğunu biliyorum. Burada kaybeden Trabzonspor olacak, kaybeden İbrahim Hacıosmanoğlu olmayacak. Her maçtan sonra 'Trabzonspor yenilsin de Hacıosmanoğlu bu şehirden gitsin' diyen insanlar da var. Buraya gelip de Trabzonspor'u katledip giden insanlara, o insanlar cesaret veriyor" şeklinde konuştu.
Türkiye

G.Saray, Eskişehir'i farklı geçti: 4-0. 9'da Selçuk frikikten süper vuruşla füzeyi yolladı: 1-0. 11'de Podolski ceza alanı çizgisi önünden sert vurdu, kaleciyi geçen top direkten döndü. 23'te Eskişehir atağında Engin'in yay üzerinden şutu direkten sekip auta çıktı. 26'da sağdan gelen ortaya Emre gelişine çaktı, top yan ağlarda kaldı. 41'de Emre'nin ortasını iyi takip eden Burak kafa vuruşuyla skoru 2-0 yaptı. 45+1'de Selçuk ceza alanında Toko tarafından düşürüldü. Penaltıyı kullanan Burak farkı 3'e çıkarttı: 3-0. 49'da kornerden gelen topa Anıl kafayı vurdu, direkten dönen topu Emre tamamlamak istedi, aut. 66'da Podolski savunmanın arkasına sarktı, sol çaprazdan şutu direğe çarpıp auta çıktı. 81'de Gekas yakın mesafeden auta yolladı. 85'te Bilal ceza alanı dışından sert vurdu: 4-0.
Star

Antalyaspor galibiyeti sonrası Galatasaray ve Fenerbahçe ile arasındaki puan farkını 4'e çıkaran Beşiktaş, bugün Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda Kasımpaşa'yı konuk edecek. Siyah-Beyazlılar kazanarak hem ligdeki galibiyet serisini sürdürmek hem de gelecek perşembe günü Avrupa Ligi'nde Lokomotiv Moskova ile oynayacağı grup maçı için moral depolamak istiyor. Beşiktaş-Kasımpaşa maçı ligin en çok gol atan ve en az yiyen takımlarının karşılaşması olacak. Kartal ilk 9 haftada fileleri 24 kez havalandırırken, Paşa kalesinde sadece 5 gole izin verdi. Ligde ev sahibi olarak çıktığı son 3 maçta Başakşehir, Fenerbahçe ve Ç.Rize'yi yenen Beşiktaş bugün de sahaya bu özgüvenle çıkacak. Kartal'da 3 sarı kartı bulunan Oğuzhan Özyakıp ise bugün ceza sınırında oynayacak.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme