.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Kasım 2015 Çarşamba

04.11.2015 Genel Gündem


04.11.2015

GÜNDEM

40 Uçakla Kandil'e
Türk Hava Kuvvetleri, 1 Kasım'daki seçimlerden sonra hem Kuzey Irak'a hem de Hakkâri'de PKK unsurlarına yönelik ilk hava harekâtını gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre, 40 kadar 'Savaşan Şahin' F-16 ile 'Terminatör' olarak bilinen F-4 2020 uçakları, aralarında Kandil'in de bulunduğu 6 PKK kampını hedef aldı. Seçimden bir gün sonra önceki gün gerçekleştirilen kapsamlı hava operasyonunda 50'nin üzerinde hedef vuruldu. Hakkâri İkiyaka Dağları bölgesindeki Doski kampı civarında 12 ayrı hedefe yönelik hava taarruzlarında PKK'ya ait barınak, sığınak ve depolar imha edildi. Aynı zamanda Kuzey Irak'ta Metina, Zap, Avaşin, Basyan, Hakurk ve Kandil kamplarında tespit edilen PKK'ya ait barınak ve malzeme depolarına yönelik operasyonda 50'nin üzerindeki hedef vuruldu. Operasyonda PKK'nın yeraltında mühimmat deposu olarak kullandığı aralarında 2 büyük mağara dahil hedefler 'sığınak delici' olarak bilinen nüfuz edici bombalarla (NEB) vuruldu. Kuzey Irak operasyonunda kullanılan lazer güdümlü bomba sayısı 100'ü aştı. Teröristlerin Kandil'le irtibatı kesilmesinden sonra bölgede sivil halka dağıttığı silahları da toplamaya başladığı öğrenildi. Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde eylül sonunda başlatılan 'Şehit Kurmay Yarbay İlker Çevikcan Operasyonu' sürüyor. Bu operasyona, bölgeye gönderilen 'Bordo Bereliler' olarak anılan Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurları ile birlikte Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı birlikleri, Kayseri ve Bolu Komando Tugayları da katılıyor. İkiyaka Dağları, PKK tarafından son direniş noktası olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Kritik bölgeye çok yakın bir yerde bulunan Dağlıca'ya yapılan terörist saldırıların ana kaynağı yine bu dağlardaki kamplardan kaynaklanıyordu.
Hürriyet


Gizli Tanık Bu Kez 'Paralelleri' Vurdu
İzmir'de aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 357 sanığın yargılandığı 'Gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında sanık avukatlarının şikayetleri doğrultusunda başlatılan soruşturma genişletildi. Daha önce sanıkları, başkalarının ismiyle yasa dışı dinlediği için bazı polisler hakkında başlatılan soruşturmanın ardından bu kez operasyonu düzenleyen polisler ve bürokratlara yönelik ikinci bir operasyon başlatıldı. İzmir merkezli 18 ilde düzenlenen 'paralel yapı' operasyonunda, 46 üst düzey emniyet görevlisi ve bürokrat gözaltına alındı. Gözaltı sayısının 57'ye çıkacağı açıklanırken operasyona gizli tanıkların ifadeleriyle başlandığı öğrenildi. 'İtirafçı' gizli tanıklardan birinin askeri lise öğrencisi, diğerinin de bir polis olduğu öğrenildi. Askeri lise döneminde sözde terör örgütünün mensubu olarak eğitildiği iddiası da var. İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün 'Paralel yapı' operasyonunda gözaltına alınanlar arasında geçmişte görev yapmış üst düzey bürokratların da bulunması dikkati çekti. Gözaltına alınanlar arasında Merkez Valileri Ahmet Kaya, Mehmet Oduncu, Sadık Altunkaynak, halen görevde olan Eskişehir Vali yardımcısı Mesut Keser, Mülkiye Başmüfettişi Ferda İleri, İzmir'de 10 Kasım 2011-12 Şubat 2014 tarihleri arasında Emniyet Müdürlüğü yapan Ali Bilkay, Afyon Polis Okulu Müdürü Müjdat Karagöz, Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nden sorumlu İzmir eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik ve Organize Suçlar Müdür eski Yardımcısı Taner Aydın da bulunuyor.
Vatan

EKONOMİ

Gram Altın 102, 1344-102, 2203                           
ABD Doları 2, 8286-2, 8317            / Euro 3, 0979-3, 1000/İngiliz Sterlini 4, 3602-4, 3660                 

Vergi Ve Cezalara Yüzde 5.58 Zam
2016 yılı başından itibaren vergi, ceza ve harçlar yüzde 5.58 oranında artacak. Buna göre 1-3 yaş grubundan 1.300 silindir hacmindeki otomobiller için motorlu taşıtlar vergisi 591 liradan 624 liraya çıkacak. Kırmızı ışıkta geçenlerin ödeyeceği ceza 199 liraya yükselirken, 1 yıllık pasaport harcı 163 lira olacak. Kapalı alanda sigara içmenin cezası 105 lira olurken, gece 22.00'den sonra içki satanlar da 35 bin 403 liralık ceza ile karşı karşıya kalacaklar. Her yıl kasım ayında vergi, ceza ve harçların bir sonraki yıl ne kadar zamlanacağı belli oluyor. Kasım ayında ekim ayı itibariyle 12 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artışı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor. Dün de TÜİK'in açıkladığı ÜFE rakamları ile artış oranı belli oldu. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vergi ve cezalar 5.58 oranında artacak. 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 santimetreküpe kadar olan otomobillerin 591 lira olan motorlu taşıtlar vergisi 624 liraya çıkacak. Aynı yaş grubundaki motor silindir hacmi 1301- 1600 santimetreküp arasındaki otomobillerin vergisi de 945 liradan 998 liraya yükselecek. TBMM'ye sunulan 2016 yılı bütçe tasarısına göre gelecek yıl cezalardan 8.7 milyar lira gelir bekleniyor. 2015 yılı için yapılan tahmin 8.9 milyar liraydı. Ancak 2015 yılında cezalar tahminin altında kaldı. Revize edilen tahmine göre bu yıl cezalardan 7.9 milyar liralık bir gelir elde edilecek. 2016 yılında da yüzde 9.6 oranında artışla 8.7 milyar lira gelir toplanması öngörüldü. 2016 yılı bütçe tasarısına göre damga vergisi yüzde 10.2 oranında artışla 13.7 milyar lira, harçlardan da yine yüzde 10.2 oranında artışla 19.3 milyar lira gelir gelecek.
Hürriyet

Cep Telefonunda 'Alo'nun Bedeli 46.25 Kuruş
Mobil telefon aboneliklerindeki azami fiyat tarifeleri yeniden belirlendi. BTK bazı ücretlerde ilk defa indirime giderken, tarifeler 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe girdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, mobil telefon aboneliklerindeki "İsim/Unvan Değişikliği" ücretinin üst sınırının işlem başına yüzde 66 indirimle 17 liradan 6 liraya, "Numara Değişikliği" ücretinde üst sınırın işlem başına yüzde 62 indirimle 52 liradan 20 liraya, "Kayıp, Çalıntı, Kullanıcı Hatası Nedeni ile SIM Kart Değişikliği" ücretinin üst sınırının ise yüzde 54 indirimle işlem başına 43 liradan 20 liraya düşürüldüğünü söyledi. Sayan, "Garanti Kapsamında SIM Kart Değişikliği" işlemlerinin ise ücretsiz yapılmasının karara bağlandığını açıkladı. Sayan, BTK tarafından yeniden belirlenen azami ücret tarifesiyle cep telefonu konuşmalarındaki ücretler için belirlenen üst sınırda artış yapılmadığına dikkati çekerek, "Son olarak 2014 yılı Temmuz ayında belirlenen ve hâlen yürürlükte olan yurt içi mobil ses çağrıları için dakika başına ücret üst sınırı olan 46,25 kuruş devam edecek. Yine yurt dışı aramalar için geçerli olan dakika başına 4,63 lira, mobil telefonlardan gönderilen SMS'ler için yurt içi SMS başına 33,25 kuruş, yurt dışı SMS başına 83,08 kuruş, posta ile iletilen ayrıntılı fatura ücreti üst sınırı olan 60,97 kuruşta artış yapılmayarak azami ücretlerin aynı şekilde devam etmesine karar verdik" diye konuştu.
Türkiye

Dizelin Dumanı Porsche'yi De Yaktı
ABD'de ortaya çıkan ve Alman otomotiv devi Volkswagen'i sarsan dizel skandalında bu kez yeni bir iddia daha geldi. Amerika Çevre Koruma Dairesi (EPA), aralarında Porsche modellerinin de bulunduğu 3.0 litre dizel motorlu VW Grubu araçlarında da benzer bir yazılım kullanıldığının saptandığını bildirdi. Bu iddiaya VW Grubu karşı çıkarken, borsada hisseleri yüzde 5 değer kaybetti. EPA tarafından ortaya atılan iddiaya göre Volkswagen, Audi ve Porsche markalarının bazı modellerinde kullanılan 3.0 litre V6 dizel motorlarda da emisyon testlerini manipüle edecek yazılım bulunduğunu belirtildi. Söz konusu EPA uyarısında, bu motorların ABD pazarında satılan 2014 model VW Touareg, 2015 Porsche Cayenne, 2016 Audi A6 Quattro, A7 Quattro, A8, A8L ve Q5 modellerinde bulunduğu öne sürüldü. Buna karşılık hemen bir açıklama yapan VW, söz konusu iddiaların doğruları yansıtmadığını, 3.0 lt V6 dizel motorlarında emisyon testlerini yasadışı bir şekilde aldatacak yazılım kullanılmadığını bildirdi. Şirket, konunun araştırılmasına yönelik olarak EPA ile tam bir işbirliği yapacaklarını da duyurdu. Porsche de, ayrı bir açıklama yaparak, "Cayenne Diesel modellerinde böyle bir olaya rastlanmasını şaşkınlıkla karşıladık. Bu açıklama yapılana kadar söz konusu modellerin tam olarak kurallara uygun olduğundan emindik" denildi. ABD'de 3.0 lt dizel motorlarla ilgili iddianın, 10 bin kadar aracı etkilendiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte dün, olayın ortaya çıkmasıyla birlikte VW hisselerinin yaklaşık yüzde 5'lik düşüş kaydettiği de haber veriliyor. Söz konusu yazılımın, VW'nin farklı marka ve modellerinde kullanılan 2.0 litrelik dizel motorlarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Porsche modellerinin de benzer bir iddiaya karışması, büyük skandal sonrası Martin Winterkorn'un yerine getirilen yeni CEO Matthias Müller'i de şüphe altında bıraktı. Nitekim, basında çıkan yorumlarda, "Şayet bu iddia doğruysa ve Müller, Porsche'nin başındayken mühendisleri bunu ondan habersiz yaptıysa, yönetim zafiyeti gündeme gelebilir. O zaman da VW, bir başkasını bulmak zorunda" ifadesine yer veriliyor. Bir başka Alman üretici olan BMW'nin yetkililerinden Maximilian Schoeberl, EPA'dan bugüne kadar dizel motorlarında "emisyon manipülasyonu" yaptıklarına dair herhangi bir uyarı almadıklarını, bu nedenle kendilerin de böyle bir suçlamaya maruz kalıp kalmadıklarından "emin olamadıklarını" belirtti.
Milliyet

Son Söz Komisyon'un
Yeni hükümette ekonominin kaptanlığını üstlenmesi beklenen Ali Babacan, asgari ücret konusunda spekülasyona girmemek gerektiğini söyledi. TRT Haber'e konuk olan Başbakan eski Yardımcısı, AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, "Asgari ücret 1300 lira olacak" vaadinin ne zaman başlayacağına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: "Asgari ücret aslında Asgari Ücret Komisyonu tarafından tespit ediliyor. Orada işveren kesimi de var işçi kesimi de var. Beraberce oturulup konuşuluyor. Fakat hükümetin görüşü çok etkili. Biz ne açıkladık aslında; dedik ki 2016'da asgari ücret net 1.300 lira olacak şekilde biz hükümet olarak o komisyona tavsiyede bulunacağız. Ama bulunduğumuz tavsiye etkili olacaktır."
Vatan

1 Kasım, Güvenilir Türkiye Hediye Etti
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "1 kasım seçimleri yalnızca kısa geçmişte yaşanan olumsuzlukları yok etmekle kalmadı, aynı zamanda bize gelecek 4 yıl için, güçlü siyasi istikrara dayalı tecrübeli kadrolarla yönetilen öngörülebilir ve güvenilir bir Türkiye hediye etti" ifadelerini kullandı. Ekonomi Bakanı ve Ak Parti Denizli milletvekili Nihat Zeybekci, seçim bölgesinde teşekkür turuna çıktı. 2016'da ekonominin şahlanacağını söyleyen Zeybekci "2016'da Türkiye'de ertelenen her şeyin, durağanlaşan, o tıkanıklık yapan sistemin gerek iç ticarette gerek dış ticarette gerekse tüm finans piyasalarında patlayarak açılacağı bir dönem yaşayacağız" dedi. Sandıklar açılmaya başladığı andan itibaren tek başına iktidar resminin ortaya çıkmasıyla karamsarlık ortamının hızla dağılmaya başladığını ve Türk Lirası'nın, dolar ve Euro karşısında 2008'den bu yana en güçlü yükselişini gerçekleştirdiğini belirten Zeybekci, TL'nin değer kazanmasıyla kurların enflasyon üzerindeki baskısının azalacağını ve faiz oranlarında aşağı yönlü bir eğilim görüleceğini söyledi. Ekonominin yapısal sorunlarına kalıcı çözümler üretecek adımları kararlı bir şekilde atmaya devam edeceklerinin ve ekonomik altyapıyı destekleyecek büyük kamu yatırımları hız kesmeden sürdüreceklerinin altını çizen Zeybekci, şöyle devam etti: "milletimizden aldığımız bu büyük desteğin gücüyle, dünya ekonomisiyle entegre olma çabalarımıza da hız vereceğiz. Türkiye'de çarklar yeniden güçlü bir şekilde dönmeye başlayacaktır. Bu dönemde, istikrarsızlık endişesi ile ertelenen yatırım ve tüketim kararlarının da devreye girmesi ile büyümemiz hız kazanacaktır. Büyümenin önümüzdeki yıllarda yüzde 5'ler düzeyinde gerçekleşmesi Türkiye için bir sürpriz olmayacaktır. Yakaladığımız büyüme oranları ile iş gücüne katılım oranından daha yüksek istihdam yaratarak, işsizlik oranlarında da iyileşmeler göreceğiz."
Star

En Düşük Mtv 624 Tl Oluyor..
Türkiye istatistik kurumu (TÜİK), 2016 yılında çeşitli harç ve cezaların artırılmasına esas olacak yeniden değerleme oranının temeli olan, ekim ayındaki 12 aylık ortalamalara göre Yi-üFE'yi yüzde 5.58 olarak açıkladı. Bu oranı yüzde 50 artırma ya da eksiltme yetkisi olan Bakanlar kurulu bu yetkisini kullanmazsa, motorlu taşıtlar vergisi (MTV), damga vergisi, çevre ve temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları, 1 Ocak 2016'dan itibaren yüzde 5.58 artacak. Aynı oran 2015 için yüzde 10.11 olarak belirlenmişti. Yılbaşından itibaren 18 milyon araç sahibinin MTV oranı geçen yıla göre daha az artış gösterecek. Buna göre 1-3 yaş grubunda bulunan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'e kadar olan otomobillerin 591 lira olan MTV'si 624 liraya çıkıyor. Motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 945 liradan 998 liraya yükselecek. Altı aya kadar pasaport harcı 6 TL'lik artışla 111.7 liraya yükselirken, 1 yıllık pasaport harcı da yeni yılda 154.70 liradan 163.33 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı 403 lira. Yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 47.83 lira olacak. Fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası da 211.16 TL'ye çıkıyor. Yılbaşından itibaren trafik kurallarına uymayanların cezası da yeniden değerleme oranında artıyor. Buna göre kırmızı ışıkta geçmenin cezası 189 liradan 199.55 liraya, alkollü araç kullanmanın cezası 844.64 liraya çıkacak. Yeni yılda emniyet kemeri takmayanlar ve park yasağını ihlal edenler 92.91 liralık ceza ile karşı karşıya kalacak. Vergi cezalarına uygulanacak zammın yanı sıra fatura, gider pusulası, müstahsil ve serbest meslek makbuzu verilmemesi ve alınmamasının cezası da aynı oranda artacak. Emlak Vergisi'ne tabi değerler 2016 yılında yeniden değerleme oranının yarısı kadar yani yüzde 2.8 oranında artış gösterecek.
Star

DÜNYA

Roksahana'yı Recm Ettiler
Uluslararası kamuoyunun gözü son dönemde terör örgütü IŞİD'in Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği vahşi infazlara çevrilmişken Afganistan'da yaşanan benzer bir olay, Taliban'ın bu ülkedeki korkunç uygulamalarının sürdüğünü dünyaya bir kez daha hatırlattı. Afganistan'da Taliban kontrolündeki Gor vilayetinde zina yapmakla suçlanan Roksahana isimli genç bir kadın, taşlanarak öldürüldü. 25 Ekim'de çekildiği belirtilen ancak 3 Kasım'da ortaya çıkan görüntüler, tüm dünyada büyük tepki çekti. Otuz saniye süren görüntülerde, bir çukura yerleştirilen kadının çevresindeki kişiler tarafından taşlandığı görülüyor. Yetkililer, Roksahana'nın yaşının, 19 ila 21 arasında olduğunu açıkladı. Videoda Rohsahana'nın can verirken Kelime-i Şehadet getirdiği duyuluyor. Afgan bir yetkili, genç kızın evlilik öncesi nişanlısıyla birlikte olduğu için taşlandığını öne sürdü. AFP'nin haberine göre, Gor Valisi Sema Coyenda, genç kadının Taliban, yerel dini liderler ve silahı kişilerce recmedildiğini söyledi. Coyenda, "Bu bölgede ilk kez böyle bir şey oluyor, ama sonuncusu olmayacak" diyerek umutsuzluğunu ifade etti. Afganistan'daki iki kadın validen biri olan Coyenda, ailesi tarafından zorla evlendirilen Roksahana'nın kendi yaşıtı bir gençle kaçarken yakalandığını belirtti. Coyenda'nın sözcüsü, Roksahana'yı "kaçırmaya çalışan" gencin kırbaçlandıktan sonra serbest bırakıldığını açıkladı.
Hürriyet

Sinirlioğlu İlk Ziyaretini Kuzey Irak'a Yapıyor
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu 1 Kasım seçimlerinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini siyasi kriz yaşanan Kuzey Irak'a yapıyor. Bakan Sinirlioğlu akşam saatlerinde Erbil'e gitti, Iraklı Kürt liderlerle temaslarda bulunmaya başladı. Dışişleri Bakanı ayrıca bugün Erbil'de bir konferansa katılacak. 20 Ağustos 2015 itibariyle Mesut Barzani'nin başkanlık süresinin dolmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) siyasi kriz yaşanıyor. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Goran Hareketi arasındaki anlaşmazlık yüzünden Kuzey Irak'ta son yıllarda yaşanan en büyük siyasi gerilimin yanı sıra, ekonomik sıkıntılar sebebiyle Barzani zor günler geçiriyor. Goran'ın güçlü olduğu Süleymaniye ve çevresinde de maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle geçen ay yüzlerce gösterici sokağa dökülmüş ve KDP binalarını ateşe vermişti. Göstericilere PKK'lıların da destek verdiği ortaya çıkmıştı.
Türkiye

Abd'nin Irak İşgalindeki Kaynağı Hayatını Kaybetti
Bir zamanlar ABD'nin eski başkanı George W. Bush yönetimine en yakın isim olan ve Irak işgalini haklı göstermeyi amaçlayan kitle imha silahları yalanının bir numaralı kaynağı olarak görülen Iraklı siyasi Ahmed Çelebi, dün hayatını kaybetti. Irak meclisinden yapılan açıklamada, 71 yaşındaki Çelebi'nin sabah kalp krizi geçirdiği belirtildi. İçişleri Bakanlığı, Çelebi'nin "Irak halkının diktatörlükten kurtulması adına yaptığı çalışmaları" öven bir mesaj yayınladı. Yıllarca İngiltere'de sürgünde yaşayan Çelebi, asılan Irak lideri Saddam Hüseyin döneminde ABD tarafından muhalefetin tek temsilcisi olarak görüldü. Saddam döneminde sadece Çelebi'yi muhatap alan Washington, Şii politikacıya önemli ölçüde maddi destek de sağladı. 2003'te başlayan Irak işgali öncesi ABD'nin en önemli istihbarat kaynağı olan Ahmed Çelebi, Irak'ta kitle imha silahları bulunduğu iddiasını ilk tasdik eden kişi olmuştu. İşgalin ardından Çelebi de sürgünden dönmüş ve geçici yönetimde petrol bakanı görevi ile ödüllendirilmişti. Pentagon, Irak Geçici Yönetim Konseyi'nde de yer alan Çelebi'nin 30 Haziran 2004'te yönetimi devralacak geçiş hükümeti içinde de aktif rol üstlenmesini planlıyordu. Ancak haziran ayı başında Washington, sürpriz bir şekilde Çelebi'ye verdiği bütün desteği çekti. Gerekçe olarak da Şii politikacının, ABD'ye ait çok önemli ve gizli bilgileri İran'a aktarması gösterildi. Çelebi ise tüm iddiaları Amerikan merkezi haberalma teşkilatı CIA'nin bir uydurması olarak nitelendirmişti. Yolsuzluk iddialarından kurtulmayı başaran Çelebi, halk desteğini kaybetse de siyasi manevraları sayesinde Irak'ın siyasi sahnesinde önemli bir figür olamaya devam etti. 2007 yılında dönemin başbakanı Nuri el-Maliki tarafından Bağdat'taki iki belediyenin ve sekiz hizmet bakanlığının birleşiminden oluşan; elektrik, sağlık, eğitim ve güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesini amaçlayan Hizmet Komitesi'nin başına getirilmişti.
Milliyet

"Amerika'ya Ölüm" Yanlış Yorumlanıyor!
ABD'nin Tahran Büyükelçiliği'nin 1979'daki işgalinin yıldönümü için öğrencilerle buluşan İran İslam Cumhuriyeti'nin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 'Amerika'ya ölüm' sloganının 'Amerikalılar ölsün' anlamına gelmediğini söyledi. 1979'dan beri diplomatik ilişkisi olmayan iki ülke, nükleer anlaşma ile yıllardır süren gerginliği azaltmaya başlamıştı. İran'a ekonomik yaptırımların kaldırılması için Eylül ayında yapılan toplantılarda İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif ile ABD Başkanı Barack Obama'nın el sıkışması ilişkilerin iyileşmesi için adım atıldığı şeklinde yorumlanmıştı. 'Amerika'ya ölüm' sloganının anlaşmaya rağmen Hamaney'in mitinglerinde söylenmeye devam etmesine Washington'dan eleştiri gelmişti. Hamaney, dün yaptığı konuşmada sloganın, Amerikalıların ölmesi için dile getirilmediğini, amacın 'ABD politikası ve Amerikan kibrini eleştirmek olduğunu' söyledi.
Milliyet

Abd De 'Bomba' Dedi
Hafta sonunda Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinden Rusya'nın St Petersburg kentine gitmek üzere havalanmasından kısa süre sonra Sina Yarımadası'na düşen Rus Metrojet Havayolları'na ait Boeing A321 tipi yolcu uçağına terör saldırısı düzenlendiği iddiası giderek güç kazanıyor. Havacılık uzmanlarının açıklamalarının ardından ABD'li yetkililerden gelen yeni bir bilgi, uçağa bombalı saldırı düzenlendiği tezini destekler nitelikte. NBC kanalına konuşan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, ABD'ye ait bir uydunun kaydettiği görüntülerden, Rus yolcu uçağında düştüğü sırada bir 'ısı patlaması' meydana geldiğini, anlaşıldığınısöyledi. Yetkili kayıtlarda, uçağın füzeyle vurulduğunu destekleyen hiçbir görüntünün yer almadığını vurguladı. Amerikan istihbaratı, uçağın yüksek irtifada seyrederken parçalara ayrılması ve 'ısı patlaması' nedeniyle, kabinde bir bomba ya da yakıt patlaması yaşanmış olabileceğine inanıyor. Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve Rus havacılık ajansı Rosaviatsiya, tüm göstergelerin, uçağın havadayken parçalandığına işaret ettiğini açıklamıştı. Ancak kazanın kesin nedeninin açığa çıkması için soruşturma sürecinin tamamlanması gerekiyor. Sina Körfezi'nde faaliyet gösteren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne bağlı gruplar, sosyal medyada uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmiş, ancak Mısır iddiayı reddetmişti. Uzmanlar da uçağın Sina Körfezi'ndeki militanların elinde olduğu bilinen omuzdan atılan füzelerle düşürülemeyecek kadar yüksek irtifada seyrettiğini söylemişti.
Vatan

'Konuşmaktan Başka Bir Şey Yapmıyor'
Eski İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, görevden ayrılmasından bu yana ilk kez Başbakan Benjamin Netanyahu'yu hedef alan açıklamalarda bulundu. Amerikan Associated Press ajansına konuşan 92 yaşındaki siyasetçi, İsrail yönetiminin Filistinlilerle barış görüşmelerine yeniden başlamaması halinde büyük bir güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalacağını savundu. "Bir siyasetçi yaptıklarıyla anılır, söyledikleriyle değil" diye konuşan Peres, Netanyahu'nun son haftalarda artan şiddet olaylarından Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'ı sorumlu tutmasına tepki gösterirken, "İki devletli çözümün alternatifi sürekli bir savaş durumu. Hiç kimse böyle bir savaşa dayanamaz" dedi. "Belli bir bölgeye sahip bir Yahudi devleti, bütün bölgeye sahip olan ancak devlet olamayan bir yapıdan iyidir" diye konuşan Peres, "Kendi iyiliğimiz için iki devletli çözümü kabul etmeliyiz" ifadelerini kullandı. Görevde olduğu dönemde Netanyahu adına Filistin yönetimiyle müzakereye oturan Peres, Abbas'ın potansiyel barış için İsrail'in elindeki en iyi partner olduğunu savunuyordu.
Vatan

Pyd'ye Karşı Türkiye'nin Yanındayız
Suriyeli muhalif gruplardan Şam Ordusu lideri Muhammed Bazarbaşi, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD tehdidine karşı Türkiye ile birlikte hareket etmek istediklerini söyledi. Halep'in kuzeyindeki Cibbin bölgesi ve Hama'nın kuzeyinde diğer muhalif gruplarla birlikte rejime karşı savaştıklarını belirten Bazarbaşi, yaklaşık bir ay içinde birçok küçük grubu bir araya getirerek yaklaşık 3 bin kişilik bir güce ulaştıklarını söyledi. Bazarbaşi Türkiye'nin Suriye'de tarihi bir rolünün olduğunu belirterek "Bunu unutmuyoruz. Bu rolü yerine getirmesini bekliyoruz" dedi. Bazarbaşi, "Bunun için PYD'ye karşı Türkiye ile birlikte hareket edeceğiz. PyD'nin Suriye'yi bölmeye yönelik hareketleriyle eş zamanlı olarak Türkiye'nin güneyinde bir tehlike oluşturması, Türkiye ile birlikte hareket etmemiz gerektiğinin en büyük nedeni" şeklinde konuştu. Terör örgütü DAEŞ'e karşı da Türkiye'nin tutumuna katıldıklarını belirten Bazarbaşi, "DAEŞ konusunda Türkiye'nin oluşturmak istediği güvenli bölgenin Halep'i de rahatlatacağını düşünüyoruz. Bu Suriye halkının da isteğidir. DAEŞ'ten temizlenerek kurulacak güvenli bölge aynı zamanda PYD'nin demografik yapıyı değiştirme çabasına da ket vuracaktır. Türkiye'ye bu konularda gereken desteği vereceğiz" dedi. Rusya'nın Suriye halkına savaş açtığını kaydeden Bazarbaşı, "rejime destek veren İran gibi Rusya da işgalcidir" dedi. Bazarbaşi, sadece Esad'ın değil, Baas'ın da gitmesini istediklerini vurgulayarak, "Esad'ın veya rejimin eski unsurlarının olduğu hiçbir reçeteyi kabul etmiyoruz" ifadesini kullandı. Bazarbaşi, PyD ve DAEŞ gibi unsurların Esad'ın elini güçlendirdiğine dikkati çekti. Suriyeli muhalifler PyD'nin kadın ve çocukları kaçırdığını belirterek, örgütün Rusya'ya ajanlık yaptığını bildirdi. Muhalif gruplardan oluşan Halep Fetih Ordusu Komutanı Binbaşı Yasir Abdurrahim, "Terör hareketi PYD, çocuk ve kadınları kaçırıp silahlandırıyor" derken, Rusya'nın saldırılarından yararlanan DAEŞ'in de Halep'in kuzeyinde rahatça ilerlediğini belirtti.
Star

POLİTİKA

Gerçek Bayram 2023'te
Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimlerden sonra ilk kez geldiği İstanbul'da, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde partililer tarafından karşılandı. Eşi Sare Davutoğlu, pek çok eski bakan, milletvekili ve pati yöneticilerinin de bulunduğu otobüsün üzerinden vatandaşlara hitap eden Davutoğlu, "İstanbul bizim siyasetimizin omurgasıdır. 1 Kasım demokrasi bayramı İstanbul'a, İstanbullulara mübarek olsun" dedi. Son 1 hafta içinde üç bayramı birlikte idrak ettiklerini belirten Davutoğlu, "Birisi 29 Ekim. Cumhuriyetimizin kuruluşu, istiklalimizin temellerinin atılması. İkincisi 1 Kasım demokrasi bayramı, Cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlanması. Bu bayramı bize yaşatan bütün İstanbullulara, bütün vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Gerçek bir bayram yaşadık. Üçüncü bayramımız da bugün, 3 Kasım. Ak Parti devriminin, Ak devrimin yıldönümü. 3 Kasım 2002'de Türkiye'de Ak yıllar başladı. 1 Kasım 2015'te de önümüzdeki onlarca yıl sürecek bir başka ak yılların başlangıcı oldu. 3 Kasım 2002'de ilk Ak devrimi başlatan Sayın Cumhurbaşkanımız'a da selamlarımı iletiyorum" diye konuştu. 3 Kasım 2002'de yüzde 34.5 oyla tek başına iktidara gelen Ak Parti'nin oylarını sürekli artırdığını belirten Davutoğlu, "Nice seçimlerden hep başımız dik çıktık. Şimdi 13 yıl sonra tekrar 2011 oranlarına ulaştık. Dünya demokrasi tarihinde böyle bir şey yoktur. 13 yıl iktidardan sonra tekrar bu sefer yüzde 49.5 ile bize millet güvenini gösterdi. Allah'a hamd ediyoruz. Milletimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Davutoğlu, 5 ayda oy oranlarının yüzde 41'den yüzde 49,5'a çıkmasının tek sebebinin samimiyet olduğunu belirterek, ""Dedim ki tek bir sebebi var; samimiyet, samimiyet, samimiyet Bu 5 ay içinde milletimiz, bu millete, bu ülkeye samimiyetle hizmet iradesine sahip olanlarla, günlük siyaset yapanlar arasındaki farkı gördü. Milletimiz, bu ülkeye aşkla bağlı olanlarla seçim hükümetine dahi bakan vermekten kaçınanları gördü. Aşk, samimiyet, dava deyince akla Ak Parti gelir. Dirlik, birlik, kardeşlik deyince akla Ak Parti gelir" diye konuştu. "Bu seçimin mağlubu yoktur" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti: "Hiç kimseyi dışlamadık, dışlamayacağız. Bu seçimin galibi bütünüyle 78 milyon vatandaşımızdır, ülkemizdir, demokrasimizdir. Bu seçimin galibi Ak Parti kadrolarının millet aşkıdır. Bize gönülleri açan Rabbimize hamdolsun. Aşkla, sadakatle hizmet edeceğiz. Son iki günde Ak parti kitleleri Türkiye'nin her yerinde büyük bir coşku ve vakarla zaferi kutladı. Hiç kimsenin kalbini kırmadık. Hep sordular bana, 'Hangi oranı bekliyorsunuz' diye. Hep şunu söyledim. Bir oran verirsem, en iyi oran bile, geri kalandan ümidimizi kestiğimizi zanneder. Bizim için iki grup vatandaşımız vardır; bugün Ak Parti'ye oy verenler, yarın verecek olanlar. Bugün yüzde 49,5 verdi. Eminim geri kalan yüzde 50,5 da, yani her iki vatandaşımızdan biri de tekrar düşünecek, bir daha hesap edecek. Bugünkü bayramdan daha büyüğünü inşallah 2019'da kutlayacağız. Çok daha büyüğünü Biz geleceğe bir tohum ektik mi onun büyümesini bekleriz, onun çınar olmasını bekleriz. İnşallah şimdiden 2019'un ayak izlerini ben hissediyorum. Ama gerçek bayram 2023'te inşallah. O zaman Ak Parti ile yükselen büyük Türkiye Cumhuriyeti devletini de göreceğiz."
Milliyet

'Ağır Abiler' Kabineye Dönüyor
Ak Parti'de 3 dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran listelerinde yer almayan ve bakanlık görevlerine veda eden partinin "abileri"nin Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulacak 64. Hükümet'te yer almalarına kesin gözüyle bakılıyor. 1 Kasım zaferinin ardından partinin MYK'sının da yeniden şekilleneceği ifade ediliyor. YSK'nın resmi sonuçları açıklamasının ve Meclis'teki yemin töreninin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini Davutoğlu'na vermesi, Davutoğlu'nun da bir gün içinde hemen hükümeti kurması bekleniyor. Davutoğlu'nun hükümette yer alacak isimleri belirlerken Erdoğan ile de değerlendirme yapması bekleniyor. Yanıtı merakla beklenen soruların başında ekonomin patronunun kim olacağı geliyor. Ak Parti kulislerine göre bu makama Ali Babacan'ın getirilmesi kesin gibi. Diğer üç başbakan yardımcısının ise Cemil Çiçek, Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş olması bekleniyor. Bu üç isimden birinin bir başka göreve kaydırılarak Binali Yıldırım'ın da başbakan yardımcılığına getirilebileceği ifade ediliyor. Davutoğlu ile yakın mesai yapan Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan ve Efkan Ala'nın da Bakanlar Kurulu'nda yer bulacağı kaydediliyor. MYK üyesi Bekir Bozdağ'ın Adalet Bakanlığı'na, Faruk Çelik'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na, Taner Yıldız'ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na, Mehdi Eker'in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na dönebileceği konuşuluyor. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in ise bir başka bakanlık koltuğuna kaydırılacağı ifade ediliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na Nurettin Canikli'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na da Hayati Yazıcı'nın getirilebileceği kaydediliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İçişleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun koltuklarını koruması büyük olasılık. Uzun dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında kadın bakanın yer almadığı Ak Parti kabinesinde bu kez ikinci bir kadın bakana yer verebileceği belirtiliyor. Bir kadın bakanın başörtülü olabileceği de konuşulurken Ayşe Keşir ismi kulislerde konuşuluyor.
Milliyet

'Her Şeyi Baştan Ele Almalıyız'
CHP'de 1 Kasım'da seçmenin verdiği mesajı en doğru biçimde algılamak için toplantılar dizisi başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün MYK'sıyla yaklaşık 5 saat süren kapsamlı bir toplantı yaptı. Kılıçdaroğlu'nun bugün de "yeni dönem stratejileri" ile 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin karşılaştırılmasına yönelik konu başlıklarını içeren değerlendirmeleri içerecek yeni bir MYK toplantısı gerçekleştirileceği öğrenildi. Toplantıda MYK üyelerinin tamamı, seçim sürecinde sahadaki deneyimleri ve aksayan yönleri Kılıçdaroğlu'na anlattı. Kılıçdaroğlu'nun, "Terörün tırmanmasında AKP-PKK işbirliği izlenimi ediniyorum. Ceylanpınar'da iki polisin ensesinden vurulması olayını PKK tipi eylem olmamasına karşın PKK'nın üstlenmesi, AKP'nin ekmeğine yağ sürdü. Diyarbakır'da iki trafik polisinin şehit edilmesi olayı da kuşkulu bu sürecin bir parçası olarak değerlendirilmeli" dediği belirtildi. Toplantıda yeni bir örgütlenme anlayışının gerekli olduğu vurgulanarak, "Başarılı değiliz, örgütlenme anlayışımız dahil, her şeyi baştan ele almalıyız" ifadesi kullanıldı. Alınan bilgilere göre toplantıda MYK üyelerinin gözlemleri şu çerçevede oluştu: CHP'nin seçim sürecinde götürdüğü ılımlı ve pozitif siyaset uzun bir süre seçmende etkili oldu. Ancak Ankara katliamının ardından, özellikle MHP'den kaçmayı tasarlayan muhafazakar milliyetçi seçmen, PKK ile mücadelede Ak Parti'nin yalnız bırakıldığını düşünerek iktidar partisine yöneldi. Ankara katliamının ardından CHP ile HDP arasında net bir mesafe oluşmadığını hisseden seçmenler, bu konudaki tepkilerini sandıkta gösterdi. CHP, "Pozitif bir siyaset izledik. Yüzde 25 oyumuz neden artmadı" sorusuna yanıt bulabilmek ve profesyonel bir araştırma yapmak için de düğmeye basacak. MYK'da aralık sonuna kadar il ve ilçe kongrelerinin tamamlanması ve mümkünse ocak içinde ya da en geç şubatın ilk haftasında Olağan Kurultay'ın gerçekleştirilmesine ilişkin takvim de karara bağlandı. Olağanüstü kurultay talep eden parti içi muhalefette, Kılıçdaroğlu'nun en güçlü rakipleri arasında Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve eski İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın adı geçiyor. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yakın çevresine yeterli imzayı bulamayacağını belirterek, adaylık yarışında olmayacağı sinyalini verdiği öğrenildi.
Milliyet

'Bunlar Öcalan'ı Batırmaya Çalıştı'
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan seçim sonuçlarını değerlendirirken, HDP'yle ilgili eleştirilerde bulundu. Akdoğan dün NTV'de katıldığı programda "Doğrusu 46-47'lerde bir sürpriz bekliyordum ben" dedi. "Bir bütünleme sınavı vardı, AK Parti notunu yükseltti" diyen Akdoğan, yeni anayasa çalışmalarında başkanlık sistemi talebinden vazgeçmeyeceklerini de söyledi. Başbakan Yardımcısı Akdoğan çözüm süreciyle ilgili ise şunları söyledi: "Çözüm süreci' derken biz reformlardan, yatırımdan, Kürtleri kucaklamaktan geri durmuyoruz. Ama çözüm süreci başladı devam ediyor diyebilmemiz için bu süreci zehirleyen faktörlerin tasfiye edilmesi lazım. Vatandaş örgüte tepki gösterdi. Önce süreci bozdular, sonra da Kandil'in yaklaşımıyla başka yola girdiler. Bizim şu anda konsantrasyonumuz PKK'nın hamlelerini boşa çıkartmak. Ama onun ötesinde belli şartların oluşması lazım. PKK'nın Türkiye'yi terk etmesi, tam anlamıyla eylemsizlik Ondan sonra diğer meseleler konuşulabilir. Devletin ilgili kurumlarının İmralı ile görüşmesi vesaire daha önceki hükümetler döneminde de olmuş şeylerdir. Ama çözüm süreci bağlamında o noktaya gelebilmemiz için bu şartların olgunlaşması gerekir. Öcalan'ı da diri diri oraya gördüler. Bunlar Erdoğan karşıtlığı yapıyor gibi görünüp Öcalan'ı batırmaya çalıştılar."
Vatan

Hendekler Kapanırken Çatışma Çıktı!
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi üyeleri tarafından bir süre önce güvenlik güçlerinin hareketini engellemeye yönelik kazılan hendeklerin kapatılması, oluşturulan barikatların kaldırılması amacıyla dün 3 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın ardından, ilçe merkezinden silah sesleri duyulmaya başlandı. Ardından da 3 mahalleden dumanların yükseldiği görüldü. Diyarbakır Valiliği, güvenlik kuvvetlerine yönelik el yapımı bomba ve silahlı saldırıda bulunan bir teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde de dün PKK yandaşlarının kazdığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için polis operasyon yaptı. Çok sayıda polisin katıldığı operasyonda, öğle saatlerinde ara sokaklarda bulunan göstericiler polise taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Ardından güvenlik güçleriyle YDG-H mensupları arasında çatışma çıktı. Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, çatışmalarda 2 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği söylendi.
Vatan

SPOR

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Trabzon-Gaziantep maçı sonrası "hakemlerin soyunma odasında alıkonulması"nın faturasını kesti. Karadeniz ekibi 2 maç seyircisiz oynama artı 60 bin lira ceza alırken; Gençlerbirliği ve Eskişehir karşılaşmalarında taraftar desteğinden yoksun olacak. PFDK, bordo-mavili kulüp, başkanı, yöneticileri ve sportif direktörüne toplam 2 milyon 45 bin lira para cezası uygularken; toplam ceza da 3 bin 310 gün oldu. Maç sonrası "Bana önce adamlığı, adam gibi yaşamayı ve adam gibi ölmeyi öğrettiler. Ben kadın gibi 100 sene yaşayacak yerde adam gibi bir sene yaşarım" diyen Bordo- Mavililer'in başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, "hakem soyunma odası koridorlarındaki sportmenliğe aykırı harekete iştiraki, sportmenliğe aykırı açıklamaları ve müsabaka hakemini tehdidi nedeniyle" 280 gün (9 ay 10 gün) hak mahrumiyetine ve 150 bin lira para cezasına çarptırıldı. Tarihi hak mahrumiyeti cezası manidar bulundu. Karadeniz takımının sportif direktörü Süleyman Hurma "müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle" 21 gün hak mahrumiyeti ile 25 bin lira para cezasına çarptırıldı. PFDK'nın kestiği fatura, Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük cezası oldu. Bordo-mavili kulüp, cezaların indirilmesi veya kaldırılması için Tahkim Kurulu'na başvurma kararı aldı. Cezaların açıklanmasının ardından taraftarlar, İbrahim Hacıosmanoğlu'nun seçimli kongrede aday olmamasını istedi.
Star


Geçen sezon bitmeden Feyenoord'la anlaşan ve lig bitince Fenerbahçe'ye veda eden Dirk Kuyt, yarınki Ajax maçı öncesi eski takımına rakip hakkında önemli bilgiler verdi. Deneyimli futbolcu, Hollanda Ligi'nde şampiyonluk için çekiştikleri rakiplerinin hücumda Klaassen, Fischer ve Milik ile çok etkili olduğunu vurgularken "Bunların arasındaki pas alışverişi önlenirse Fenerbahçe maçı gol yemeden bitirebilir. Orta saha da sürekli baskı altında tutulmalı" diye konuştu. Ajax'ın Fas asıllı 20 yaşındaki forveti Anwar El Ghazi'nin de çok dikkat edilmesi gereken bir isim olduğunu belirten Kuyt, "El Ghazi çok hareketli, çok koşan ve pres yapan bir oyuncu. Koşuları ile Milik ve Fischer'e boş alanlar yaratıyor. Takımın 10 numarası Klaassen, öldürücü paslar atıyor. Orta alanda ona yapılacak baskı Ajax'ın hücum gücüne büyük darbe olur" diye konuştu. Kuyt, hücumda tehlikeli olan Ajax'ın savunmasının ise ağır kaldığını ifade etti. Teknik Direktör Frank De Boer'in genelde 3'lü defans uyguladığını ancak Dijks'in sakatlığı nedeniyle 4'lüye geçmesinin beklendiğini kaydeden eski Fenerli futbolcu "Van der Hoorn, Veltman, Riedewald ve Tete, genç ve hızlı oyuncular. Ancak deneyim eksikleri var. Yer tutma ve adam alma konusunda sıkıntıları var. Hızlı hücumlarda arkalarına adam kaçırabiliyorlar. Bunları iyi kullanarak Fenerbahçe, Amsterdam Arena'dan istediği sonucu alarak çıkabilir" sözleri ile önemli uyarılarda bulundu.
Star

Kartal'ın gol makinası Mario Gomez, Avrupa Ligi'nde ikinci tur için iddialı konuştu. Beşiktaşlı futbolcu, "Önümüzde kendi sahamızda oynayacağımız iki kritik maç var. Öncelikle Lokomotiv Moskova'yı yenmemiz şart. Deplasmanda elimizden kaçırdığımız rakibimizi bu kez taraftarlarımızın da desteğiyle yeneceğimizden kuşkum yok. Ardından yine sahamızda İskenderbey ile oynayacağız. İki maçı aldığımız takdirde 11 puana yükselerek ikinci turu garantilemek istiyoruz. Bunu da başaracağız" dedi. Böylece turu deplasmanda oynayacakları son karşılaşma olan Sporting Lizbon'a bırakmayacaklarını ifade eden Gomez, "O zaman Lizbon'a güle oynaya gider, maçımızı yapar geliriz" diye konuştu. Ligde 8, Avrupa'da ise 1 gol atan Alman yıldız, bu konudaki eleştirilere de yanıt verdi ve "Süper Lig ile Avrupa farklı arenalar ve her iki kulvarda farklı taktiklerle mücadele ediyoruz. Ama bundan sonra Avrupa'da da daha fazla gol atabilmek için elimden geleni yapacağım" ifadesini kullandı.
Star


Galatasaray, Benfica deplasmanında yenilgiden kurtulamadı: 2-1. 3'te Gaitan güzel hareketlerle ceza alanına girdi, ancak vuruşunu iyi yapamadı. 5'te Jimenez sol çaprazda yakın mesafeden vurdu, top Muslera'dan döndü. Gaitan tamamlamak istedi, üstten aut. 16'da Gudes'in aşırma vuruşunda top kalecide kaldı. 25'te Sneijder'in uzaktan vuruşu, kaleci için kolay top oldu. 40'ta savunmadan dönen topa Silvio Manuel ceza sahası dışı sağ çaprazından vurdu, kaleye yönelen topu Sabri Sarıoğlu uzaklaştırdı. 52'de Gaitan ortaladı, Jardel kafayla indirdi, G.Saray savunması seyredince Jonas altı pasta vuruşunu yaptı: 1-0. 58'de Bilal, Sneijder'den gelen topu kısa bir pasla Podolski'nin önüne bıraktı, Alman futbolcu uzak direğe yolladı: 1-1. 62'de Jimenez'in ceza alanı yayı önünden yaptığı vuruş, falso alarak yandan dışarıya çıktı. 67'de Jimenez'in geriye çevirdiği topu, Selçuk ıskaladı, Luisao önüne düşen topa sert vurdu: 2-1. Muslera 72'de Gaitan'ın, 84'te Jimenez'in vuruşunu kurtardı. 90+2'de Umut'un şutunu kaleci çevirdi, Yasin boş kale yerine topu auta yolladı.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme