.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Kasım 2015 Cuma

06.11.2015 Genel Gündem


06.11.2015
GÜNDEM
PKK Kanas'la Şehit Etti! 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde güvenlik güçlerinin PKK'lıları etkisiz hale getirmek için düzenlediği operasyonda polis Necmi Çakır şehit oldu. Silvan'da salı günü hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması için ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının ardından mahallelerdeki barikatları kaldırmak, hendekleri kapatmak için zırhlı araçlar ve kepçelerle mahallelere giden polis ekiplerine teröristlerin uzun namlulu silahlarla ateş açması üzerine çatışma çıktı. Diyarbakır Valiliği, çatışmalarda PKK'lı Müslüm Tayyar'ın öldürüldüğünü açıkladı. Tayyar'ın, 'cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından arındığı belirtildi. Silvan'da önceki gün de çatışmalarda 20 yaşındaki Sertip Polat da öldü. Güvenlik güçleri Polat ile ilgili soruşturmayı sürdürüyor. Çatışmaların sürdüğü mahallelerde önceki akşam yoldan karşıya geçmeye çalışan 3 çocuk babası 24 yaşındaki Engin Gezici, silahla vuruldu. Gezici'nin vurulduğunu gören halası 55 yaşındaki İsmet Gezici de sokağa inince çatışmanın ortasında kalarak silahla yaralandı. Hastaneye sevk edilen Engin Gezici ile İsmet Gezici hayatlarını kaybetti. Çatışmaların sürdüğü Silvan'da dün Özel Harekat polislerine keskin nişancı tüfeği Kanas ile ateş açtı. Ağır yaralanan polis memuru Necmi Çakır, helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. Ameliyata alındığı hastanede doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Dicle ilçesinde de dün sabah hava destekli düzenlenen operasyonlar sırasında Görüse Dağı bölgesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 astsubay ile 1 uzman çavuş yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralı askerlerden uzman çavuş Beytullah Tercan, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Çatışmalar sırasında 1 PKK'lı teröristin de ölü ele geçirildiği belirtildi. Öte yandan PKK'nın çatı örgütü KCK seçim öncesi başlattığını duyurduğu "tek taraşı ateşkesin" sona erdiğini açıkladı. Açıklamada "Yeni bir çatışmasızlığın ancak Türk devletinde Kürt sorunu konusunda bir çözüm iradesi ortaya çıkması ve çözümü hedefleyen müzakereyle sağlanabileceği açıktır" ifadeleri kullanıldı.
Milliyet


İş Dünyasının Kalbine Paralel Şantaj Hattı 
Paralel Devlet Yapılanması'nın iş dünyasını ve gazetecileri dinlediği ortaya çıktı. "Terör örgütü üyeliği, organize suç örgütü üyeliği" gibi suçlamalarla ve uydurma isimlerle dinlenenler arasında is dünyasının önde gelen isimleri yer alıyor. Yasadışı "telekulak skandalı", Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa tarafından yürütülen soruşturma sırasında ortaya çıktı. Üçer aylık periyotlarla tekrarlanan ve 2 yıl süren dinleme skandalının, 2008 yılı basından 2009 yılı sonuna kadar devam ettiği, bazı ünlüler için 6 kez mahkeme kararı çıkartılarak dinlemelerin sürdürüldüğü belirlendi. Dinleme kararı alma yetkisi bulunan mahkemelerin işlemlerinde yapılan incelemelerde, terör ve organize suç örgütü üyeliği gerekçesiyle sahte isimlerle dinleme kararları alındığı belirlenince telefon numaraları ve IMEI numaralarının kimlere ait olduğu karşılaştırıldı. Dinlemelerin, paralel yapının emniyetteki kilit isimleri arasında yer alan dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in talebi üzerine gerçekleştiği belirlendi.
Akşam

ÖSYM Soru Biriminden Üç Kişi KPSS'den Gözaltında 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2010 KPSS'deki usulsüzliddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, ÖSYM'nin soru hazırlama bölümünde çalışan İ.K, İ.Ü. ve Ş.Ü. gözaltına alındı. Yakalanan 3 şüphelinin de 2010'daki KPSS sonucuna göre ÖSYM'ye atandıkları iddia edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 2010 KPSS'deki usulsüzliddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 ÖSYM çalışanının cemaat yöneticileriyle bağlantılı oldukları ileri sürüldü. KPSS'deki usulsüzlük soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu doğrultusunda verdiği talimatla gözaltına alınan, ÖSYM'nin soru hazırlama biriminde çalışan 3 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor. Savcılığa gönderilen MASAK raporunda, şüphelilerden toplanan himmetin cemaat şirketlerine dağıtıldığı tespitine, bazı zanlıların 902 bin lira ve 763 bin liralık havale trafiğine yer verildiği belirtildi. Şüphelilerin, aynı soruşturmanın diğer zanlılarından, "Paralel Yapı'nın Ankara imamı" olduğu iddia edilen C.K. ve "Paralel Yapı'nın eğitim imamı" olduğu ileri sürülen Y.R. ile telefon görüşmelerinin belirlendiği kaydedildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 101, 6066-101, 9930                                               
ABD Doları 2, 8586-2, 8673/ Euro 3, 1129-3, 1214/İngiliz Sterlini 4, 3488-4, 3648                              

Piyasalarda Fed Rüzgârı 
Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen'in önceki gün ABD Kongresi'nde yaptığı sunumda aralık ayında faiz artışının yakın olduğunu güçlendirecek açıklamalar yapması gelişen ülkelerin piyasalarını sarstı. Dolar dün sabah güne 2.8625 lira seviyelerinden başlarken gün içinde en yüksek 2.8772 lirayı gördü. Serbest piyasada ise dolar günü 2.8600 liradan tamamlandı. Borsa İstanbul da FED'in açıklamalarından nasibini aldı ve günü yüzde 0.87 kayıpla 82 bin 955 puandan kapattı. Gelişen ülkelerin para birimleri dün dolar karşısında yüzde 1'e kadar değer kaybı yaşadılar. Seçimlerin ardından Türk Lirası'nda yaşanan güçleniş Fed'in açıklamalarıyla yerini değer kaybına bırakıyor. Doların altı para birimi karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi son üç günde güçlü bir performans gösterdi. Dolar endeksi, 96.60 seviyelerinden 98.20'ye yükselirken bu güçlenmeye destek Yellen'in açıklamalarından geldi. Fed Başkanı Yellen ve Fed üyelerinin açıklamalarının her geçen gün 'şahin'leştiğine yönelik değerlendirmeler aralık ayında Fed'in faiz artıracağı ihtimalinin güçlenmesine neden oluyor. Dolardaki yükselişin ivme kazanması da gelişen ülkeler para birimlerine değer kaybı yaşatıyor. Bugün ABD'de açıklanacak olan istihdam verisi ve işsizlik oranı piyasalar üzerinde daha güçlü bir hareket yaratabilecek güçte. Beklentilere paralel veya üzerinde gelebilecek bir istihdam verisi, güçlü dolar algısını güçlendirirken Türk Lirası'nın da değer kaybına neden olabilir. Beklentinin altında gelebilecek bir veri ise Türk Lirası'na rahatlama sağlayabilir. Öte yandan 10 yıllık gösterge tahvil önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 9.62, valörde son işlemde yüzde 9.61 seviyesindeydi. 10 yıllık tahvil dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.70, valörde son işlemde yüzde 9.67 oldu. İki yıllık gösterge tahvil önceki gün spot kapanışta yüzde 9.97, valörde yüzde 9.95 iken dün spot kapanışta ortalama yüzde 10, valörde son işlemde yüzde 9.98 seviyesinde gerçekleşti.
Hürriyet

Markalaşırsak, Ne Kur Etkiler, Ne Asgari Ücret 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, istikrar ve markalı üretimle, ihracatçının korkusu olmayacağını söyledi. Markalaşma ve yenilikçiliği desteklemek amacıyla TİM ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) düzenlediği 'Türkiye İnovasyon Haftası' Adana'da başladı. İlk gün etkinliğine 4 bin kişi kayıt yaptırdı. Sayının iki günde 7 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Türkiye'nin dev şirketlerinin desteklediği, iş dünyasından Zeynep Bodur Okyay, Fuat Tosyalı, Hamdi Akın gibi isimlerin de görüşlerini paylaştığı zirvede katılımcılar, yeni neslin yenilikçiliğe açık, yanlış yapmaktan korkmayan, rutinin dışına çıkan tavırda olması gerektiğinin altını çizdi. Yoğunluktan dolayı onlarca kişinin ayakta izlediği konferansta konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçının kurda istikrar istediğini vurguladı. Büyükekşi, "İhracatçılar, dolar kuru 2.80 TL olduğunda 3 TL istemedi. Biz ihracatçılar artık kur konusunda konuşmak istemiyoruz. Bu yaptıklarımız amacına ulaşıp marka ve inovasyonda bir yere geldiğimizde ne kur ne de asgari ücret bizi etkilemez" dedi. Birçok partinin asgari ücretle ilgili vaatleri olduğunu, bunun nasıl uygulanacağının da tartışıldığını ifade eden Büyükekşi, "Öyle bir yere gelelim ki, bu asgari ücret bizi etkilemesin" temennisinde bulundu. Son çalıştayda yeni hükümette bir girişimcilik ve inovasyon bakanlığı kurulmasının önemine vurgu yaptığını söyleyen Büyükekşi, "Birçok ülkede yurt dışı temsilcilikleri ve ataşeler bu bakanlığa bağlı çalışıyor. Biz ekonomide bütün bakanlıkların koordinasyonunu temenni ediyoruz. Mesela gümrükte bir şey oluyor, ihracatçıyı engelliyor" örneği verdi. Şimdi halkın ve iş dünyasının "2002-2007 yılları arasında görev yapan hükümetteki heyecanın aynısının bu hükümette de olsun" beklentisinde olduğunu ifade eden Büyükekşi, "Yurt dışından bir arkadaşımız arayıp, yabancıların daha önce askıya aldığı bir satın alma için tekrar iletişime geçtiğini aktardı. Yani seçim sonuçları etkisini 1-2 günde gösterdi" diye konuştu. ATHİB Başkanı Kıvanç da, "Yüksek katma değerli üretim gücü için global düşünebilen, yenilikçi gençlere ihtiyacımız var. İnovasyon bakmayı değil, görmeyi gerektirir" dedi.
Türkiye

Çinliler Kömüre Japonlar Gaza Geldi 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, seçimin ardından enerji sektörüne yatırımcıların ilgisinin arttığını, Çinli şirketlerin 1.320 MW'lık kömür santrali yapımının yanı sıra diğer bazı yatırım fırsatları için değerlendirmelere başladığını söyledi. Reuters'ın sorularını yanıtlayan Yılmaz, seçimlerin ardından birleşme ve satın almalarda bir hareketlenme beklediğini belirterek, "Yabancı yatırımcılar siyasi istikrarı çok önemsiyorlar, bu doğal da. Önümüzdeki dönemde yabancıların yatırımlarının artacağına yönelik inancım büyük" dedi. Seçimin hemen ardından Japon yatırımcılarla bir araya geldiğini kaydeden Yılmaz, "Japon Sumitomo şirketi doğalgaz alanında yatırım yapmak istiyor. Bu kapsamda CNG ve LNG terminal ve dolum tesisleri yapmak istiyorlar" dedi. Yılmaz, bunun yanı sıra bir araya geldiği Çinli şirketlerle önümüzdeki dönemde enerji sektöründeki yatırım fırsatlarını ele aldıklarını kaydederek, "Yenilenebilir enerji ve kömür üretim santralleri yapmak istiyorlar. 1.320 MW'lik santral yapmak istiyorlar ve ek yatırımlar için de arayış içindeler" dedi. Yılmaz, bu yıl doğalgaz tüketiminin 50 milyar metreküp olacağını ve 2016 yılında da bunun üzerinde bir tüketim beklediklerini kaydetti. Elektrik tüketiminin ekonomik büyümeyle doğrudan orantılı olduğunu kaydeden Yılmaz, "2016'da elektrik tüketim artışının yüzde 5 - 6 olmasını bekliyoruz" dedi. Yılmaz, bu yıl elektrik üretiminde yüzde 3.5 - 4 artış olacağını, şu ana kadar net 2.650 MW'lık kurulu gücün devreye girdiğini ve yılı net 3.000 MW ek kurulu güçle tamamlamayı öngördüklerini kaydetti. Türkiye'nin kurulu gücü 70.000 MW'nin üzerinde bulunuyor. Enerji sektöründe fiyatların serbest piyasada oluştuğunu ve buna müdahale edemeyeceklerini ifade eden Yılmaz, üretim şirketlerinin bu yöndeki serzenişlerini anlamakta zorlandığını kaydetti.
Milliyet

Emlak Dünyasının Kalbi CNR Emlak 2015'te Atıyor 
Emlak sektörünün önde gelen firmaları ve dev projelerin yer alacağı 'CNR Emlak 2015 - Konut, İşyeri Satınalma, Kiralama ve Finansman Fuarı' kapılarını açtı. CNR EXPO Yeşilköy'de bu yıl 3'üncüsü gerçekleşen fuar, Türkiye ve yakın coğrafyanın konut, işyeri, alışveriş merkezi yatırımcıları ile katılımcı firmalarını buluşturuyor. Her bütçeye uygun konut ve is yerlerinin sergilendiği fuarda tüketiciler ve yatırımcılar, gayrimenkul sektörünün öncülerinin sunduğu özel avantajlarından yararlanma imkanı buluyor. CNR Emlak 2015 Fuarı'na, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük yatırımcı ve alıcı gruplar damga vurdu. Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Azerbaycan İran, Irak, Rusya, Yunanistan ve Umman gibi pek çok Ortadoğu, Körfez, Balkan ülkelerinden gelen yatırımcılar sektörün önde gelen projeleri ile buluşturuldu. 8 Kasım'a kadar devam edecek fuarın 5 bin yabancı yatırımcının ziyaret etmesi bekleniliyor.
Akşam

Vakıfbank'tan Ekonomiye 160 Milyar Liralık Destek 
Vakıfbank, yılın üçüncü çeyreğinde 452.5 milyon TL net kâr açıkladı. Bankanın 9 aylık net karı 1 milyar 273 milyon TL'ye ulaştı. Kârını yüzde 19 oranında artıran Vakıfbank'ın aktif büyüklüğü yüzde 19'luk artışla 188 milyar TL'yi, nakdi ve gayrinakdi kredi toplamı yüzde 20 artışla 160 milyar TL'yi, toplam mevduatı yüzde 23 artışla 112 milyar TL'yi aştı. Konsolide olmayan finansal sonuçlarını değerlendiren Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye aktardıkları kaynağın 160 milyar TL seviyesine gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yılın ilk 9 ayında nakdi ve gayrinakdi kredi büyümemiz yüzde 20 seviyesine ulaştı ve hedeflediğimiz verimli kredi segmentlerinde pazar payı kazanmaya devam ettik" dedi. Kârlı büyüme stratejisi doğrultusunda, hedeflenen bilanço büyüklüklerinde sektörden hızlı büyüdüklerini ve kârlılık performansı bakımından sektörden pozitif olarak ayrışmaya devam ettiklerini belirten Aydoğan, "2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi, yıllık net kâr artışımız yılın ilk dokuz ayında sektör ortalamasının üzerindedir. Sektörün dokuz aylık toplam kârı bir önceki yıla göre aynı kalırken, bankamızın net kârı yüzde 19 artmıştır. Böylelikle, bankamızın dokuz aylık ortalama özkaynak kârlılığı, sektör ortalamasının yaklaşık yüzde bir üzerinde gerçekleşmiştir" şeklinde konuştu.
Vatan

İlk 100 Gün Reformlarını Dört Gözle Bekliyoruz 
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, AK Parti Hükümeti'nin göreve başlayarak ilk 100 gün reformlarını gerçekleştirmelerini dört gözle beklediklerini söyledi. Türkiye İhracatçılar Birliği'nin (TİM) organize ettiği Türkiye İnovasyon Haftası, Adana'da başladı. Etkinliğin açılışında konuşan Sabancı, şunları söyledi: "Seçmen AK Parti'ye tek başına hükümet etme ve birlik ve beraberliği yeniden tesis etme görevi verdi. İlk 100 günde yeni bir plan ve program yapılıyor. İlk 100 günde yapılacak reformları dört gözle bekliyoruz." Şirketlerin inovasyon alanına geçen yıla oranla yüzde 60 daha fazla yatırım yaptıklarını söyleyen Sabancı "Her yıl dünya fikriyatlar örgütü küresel inovasyon endeksi açıklanıyor. Eylülde ülkelerin 2015 inovasyon notları belli oldu. Türkiye 141 ülke arasında 58. sırada. Dünyanın en inovatif ülkeleri olarak büyük ülkeler listedeler. Bilgisayar yazılım harcamalarını gayri safi milli hasıla oranında ülkemiz dünyada 8. sırada. İyi bir sıralama. Yatırımcıların korunmasında 13. sırada yer alıyoruz. İyiye doğru gidiyoruz çeşitli yerlerde" dedi.
Star

İşsizlik Maaşının Üst Sınırı 2016'da 1.316 TL'ye Çıkacak 
Asgari ücretin yeni yılda 1.300 Türk Lirası'na çıkmasıyla birlikte işsizlik maaşları da artış gösterecek. Asgari ücretin 300 lira artması halinde işsizlik maaşlarının tavan ücreti de yaklaşık 305 TL artış olacak. Bu artışla, 2015 yılının ikinci dönemi için alt sınırı 505 TL, üst sınırı 1.011 lira olan işsizlik ödeneği miktarının 2016 yılında 658 TL ile 1.316 lira arasında olacağı hesaplanıyor. İşsizlik ödeneğinin artmasıyla birlikte sigortadan yararlanma koşullarının da esnetilmesine yönelik çalışma hız kazanacak. İşsizlik maaşının artırılmasının ardından, işsizlik sigortasından yararlanma süre ve koşullarının da yumuşatılması planlanıyor. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre işsizlik maaşının yeni yıldan itibaren kademeli olarak artırılması planlanıyor. Yüksek ücretli olan bir kişinin 2 bin liraya kadar işsizlik maaşı alabilmesinin de önünün açılacağı belirtiliyor. Sigorta primine esas kazanç alt sınırı asgari ücretin brüt tutarı olarak uygulanıyor. Buna göre özel sektörde bir çalışan ne kadar maaş alırsa alsın işsiz kaldığında eline brüt asgari ücretin yüzde 80'inden fazlası miktarda bir para geçmiyor. İşsizlik ödeneği brüt asgari ücretin yüzde 40'ının da altına inmiyor. Hükümetin ve ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı düzenlemenin alt yapısı üzerinde Türkiye İş Kurumu (işKUr) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili birimlerinin çalışması sürüyor. Buna göre işsizlik sigortasından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğunun 30 güne indirilmesi, kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının ise 100 güne indirilmesi gibi düzenlemeler üzerinde duruluyor.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Erdoğan Beştepe'de Büyükelçileri Kabul Etti 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky'i, Panama'nın Ankara Büyükelçisi Jorge Hernan Miranda Corona'yı, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries'i ve, Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Igor Jukic'i Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçeklesen kabulde 4 Büyükelçi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sundu. Erdoğan, güven mektuplarının ardından fotoğraf çektirildi. Kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sunan Fransa Büyükelçisi Charles Fries, son olarak Fransa'nın Fas Büyükelçisi olarak görev yapıyordu.
Akşam

Baskı Rejiminde AB'nin Rolü Var 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB yetkililerinin hükümet hakkında kapalı kapılar ardında ve kapının önünde farklı şeyler söylediklerini belirterek, bu tutumun Avrupa'nın etik değerleriyle bağdaşmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, AB'ye bu eleştirilerini dün İstanbul'da bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet sırasında yöneltti. "İlerleme raporunun seçim sonrasına ertelenmesi yanlış oldu" diyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Avrupa Birliği Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu seçim sonrasına ertelemiş olması yanlış olmuştur. Avrupa Birliği, Türkiye karşısında ikiyüzlü bir siyaset izliyor. Kapalı kapıların ardında hükümetle ilgili eleştirel bir dille konuşuyorlar, kapının önüne çıktıklarında farklı şeyler söylüyorlar. Bu tutum Avrupa'nın etik değerleriyle de bağdaşmıyor. AKP, uygar dünya karşısında meşruiyet arayışı içinde. Bu meşruiyeti kazanabilmek için Avrupa'ya her tavizi verebilecek durumda. Avrupa da bunu biliyor ve istifade etmek istiyor. 2010'daki anayasa değişikliklerinin Türkiye'yi baskıcı bir rejime götüreceğini o zaman Avrupa Birliği'ne söyledim. Ama onlar demokrasi ileri gidecek diye desteklediler. Ama bunun sonucu Türkiye'de tek adam yönetimi kurulmuştur. Dolayısıyla bu baskıcı rejimin kurulmasında Avrupa Birliği'nin 2010 yılında hükümete verdiği desteğin de rolü var. Bunu şimdi fark ettiler ama atı alan Üsküdar'ı geçti. (İktidara yakın bir köşe yazarının Doğan Grubu'ndaki bazı gazetecilerin işten çıkartılması talebi hakkında) Ahmet Davutoğlu'nun balkon konuşmasının mürekkebi kurumadan bir yandaş gazeteci gazeteleri dizayn etmeye kalkışıyor. Bu talepler demokrasiye darbedir. Göbels (Hitler'in propaganda bakanı) sürecinin başladığını gösteriyor. Bu kişiye bu cesareti veren kimdir? Başbakan Ahmet Davutoğlu ise bu takdirde onun balkon konuşmasına ters düşer. Cumhurbaşkanı ise daha vahim bir durum ortaya çıkar. Bir gazetecinin meslektaşlarının görevlerine son verilmesini talep etmesi görülmüş bir şey değildir. Buna Davutoğlu'nun "Sen kim oluyorsun" demesi lazım, eğer balkon konuşmasında samimi ise. O gazetenin patronunu arayıp bu sözleri düzeltmesini istemelidir."
Hürriyet

Seçileceğimi Bilsem Bile Başkanlığı Tartışmayız 
Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,, bir grup gazeteci ile bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirtaş, her şeyden önce Türkiye'nin ihtiyacı olan özgürlükçü, sivil, demokratik yeni bir anayasa istediklerini söyledi. HDP Eşbaşkanı, şöyle dedi: "Kenan Evren Anayasası'ndan Türkiye'nin kurtulması lazım. Ama tartışmanın başkanlık üzerinden yapılması yanlış bir yaklaşımdır. Anayasada tartışılması gereken asıl önemli mevzular, temel insan hakları, özgürlükler konusudur. Biz güçlendirilmiş demokratik bir parlamenter sistem ve güçlü yerinden yönetim modeli önerdik. Partimizin bu konudaki tutumunda herhangi bir değişiklik yok. Değişliği gerektirecek bir şey de yok. Bizim başkanlıkla ilgili tavrımız kişisel değildir. Şahsen ben başkan seçileceğimi bilsem de ne ben, ne de partimiz HDP, başkanlık sistemiyle ilgili bir tartışmanın içine girmez. Bu doğru bir yaklaşım da olmaz. Türkiye'nin gündemi başkanlık filan değildir. Anayasayı da onun üzerinden tartışmayı biz doğru görmüyoruz. Anayasayı tartışmaya hazırız." Öte yandan Demirtaş, 30 Ekim günü 'canlı bomba' ihbarı üzerine İstanbul'daki parti binasının boşaltıldığını doğrulayarak, "İhbar üzerine partimiz bilgilendirildi ve bina tarafımızdan boşaltıldı. Ancak, sonrasında bize bilgi verilmedi" dedi.
Milliyet

MHP İki Hafta Bekleyecek! 
Seçimde en büyük oy kaybı yaşayan MHP'de bazı teşkilatlarda istifalar yaşanırken, yönetim ise sessizliğini koruyor. Seçim sonuçlarıyla ilgili hala kapsamlı bir değerlendirme yapılmazken, sonuçları değerlendirmek üzere 14 Kasım'da Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin toplanacağı öğrenildi. MYK üyelerinin görüşlerinin de alınacağı toplantının ardından ilerleyen günlerde il başkanlarıyla da bir toplantı gerçekleştirilecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önceki gün kendisine yönelik eleştiri ve istifa beklentilerine, sosyal medya hesabından yanıt verdi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK'nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim. 4 milli ilkemizin haysiyetini, itibarını her daim savunurum; bunun için de her şeyi göze alırım. Türk milletinin yoluna baş koydum. Baş vermem, geri adım atmam" dedi. Bu arada, Balıkesir'de MHP Karesi İlçe Başkanı İsmail Yenal'ın görevinden istifa etmesinin ardından, Sındırgı eski İlçe Başkanı Bülent Ata da partisinden istifa etti. Ata, "Meral Akşener'i, Sinan Oğan'ı, Mansur Yavaş'ı silenler beni de silsinler" dedi. Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde, MHP'nin 2 İlçe yönetim kurulu üyesi de partisinden istifa etti.
Vatan

DÜNYA 

70 Bin Euro'ya Anlaştılar 
Alman yasalarına uygun bir şekilde mahkeme, federal savcı ve avukatlar arasında varılan anlaşmaya göre casuslukla suçlanan Muhammed Taha Gergerlioğlu'nun salıverilmesi için (58) için 70 bin euro, Ahmet Duran Yüksel (58) için 5 bin euro kefalet ödenecek, Göksel Güler ise bir sosyal kurumda çalışma şartıyla serbest kalacak. Söz konusu üç Türk, Almanya'daki Türk hükümetine muhalif gruplar hakkında casusluk faaliyeti yaptıkları suçlamasıyla geçen 17 Aralık'ta gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Federal Savcılık iddianamede Gergerlioğlu'nu Türk Milli İstihbaratı'nın (MİT) "seyyar yöneticisi" olmakla suçladı. Üç Türk'ün yargılanmasına 9 Eylül'de Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde başlandı. Savcılığın üç sanık hakkında Alman Ceza Yasası'nın 99'uncu maddesine göre yabancı bir ülke adına casusluk yapmaktan 5 yıla kadar hapis cezası isteyeceği bekleniyordu. Ancak taraflar dün davayı erken bitirmek için mahkeme dışı anlaşmaya vardı. Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin verdiği bilgiye göre anlaşma şöyle: Mahkeme başkanı davanın ilkbahara kadar sürebileceğini, bu tarihten önce davayı bitirmek için imkanlar önerilmesini talep etti. Bunun üzerine federal savcılık ve sanık avukatları görüşerek bir uzlaşmaya vardı. Alman Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 153 A maddesine göre, eğer Gergerlioğlu 70 bin Euro kefalet öderse, dava sonlandırılıp dosya kapatılacak ve tutukluluk kararı kaldırılarak tahliye edilecek. Sanık herhangi bir hüküm giymeyecek. Tutuksuz yargılanan sanık Ahmet Duran Yüksel 5 bin euro kefalet ödeyecek. Sanık Göksel Güler ise bir sosyal kurumda çalışacak. Dosyaları kapatılacak, herhangi bir hüküm giymeyecekler. Mahkeme, federal savcı ve sanık avukatları bu öneri üzerinde mahkeme dışı anlaştı. Kefalet ödendiği takdirde tahliye kararı verilecek. Kararın gelecek hafta çıkma ihtimali çok yüksek
Hürriyet

Pakistan'da Fabrika Faciası 
Pakistan'ın Pencap eyaletinin başşehri Lahor'da, bir fabrika binasının çökmesi sonucu 20 kişi hayatını kaybetti. Faciada yaralanan 80 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıklayan Lahor Emniyet Müdür Yardımcısı Hayder Eşref, "Enkaz altında 100 kişinin bulunduğunu tahmin ediyoruz. Ekipler geceli gündüzlü çalışarak enkaz altında kalan kişilere ulaşmaya çalışıyor" dedi. Yaklaşık 24 saattir enkaz altında olanların cep telefonlarıyla yardım istediği öğrenildi. Bu arada Başbakan Navaz Şerif'in hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunduğu bildirildi. Binanın çökme sebebiyle ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
Türkiye

İngiltere: Işid Parmağı Rusya: Spekülasyon 
Mısır'dan Rusya'ya gitmek üzere havalandıktan sonra 224 yolcu ve mürettebatıyla 31 Ekim günü Sina Yarımadası'na çakılan Rus Metrojet Havayolları'na ait uçağın 'bomba' nedeniyle düştüğü iddiası ilk kez resmi bir ağızdan dile getirildi. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "Yaptığımız çalışmalar sonucunda bütün iddiaları da değerlendirerek, uçağın içine yerleştirilen patlayıcı bir cihaz nedeniyle düşmüş olabileceği sonucunda vardık" dedi. Hammond IŞİD ihtimali sorusuna ise, "Sina'daki IŞİD, kazanın hemen ardından sorumluluğu üstlendi. Üstlenme ve tabii ki birçok diğer istihbaratı da içeren büyük resme baktığımızda, bunun önemli bir ihtimal olduğu sonucuna vardık" dedi. Bakan, Sina bölgesine tüm uçuşların ucu açık bir süreye kadar iptal edildiğini, İngiliz vatandaşlarının ise bir acil durum planı ile tahliye edileceğini duyurdu. Uçuşların karşılıklı iptalinin ardından kentte kalan 20 bin İngiliz turistin 10 gün içerisinde ülkeye geri döndürüleceği belirtildi. İngiltere Başbakanı David Cameron ise gelirleri turizme dayanan Mısırlılara karşı sempati duyduğunu belirterek "Ancak önceliğimiz İngiliz vatandaşlarının güvenliği" dedi. İngiltere'nin açıklamaları, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi'nin Londra'da Cameron ile yaptığı görüşmenin öncesine denk geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, İngiltere'nin açıklamalarını "erken ve haksız" diye nitelerken, uluslararası soruşturmanın beklenmesi gerektiğini vurguladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dmitri Peskov ise, soruşturmanın tamamlanmasından önce yapılan her açıklamanın 'spekülasyon' olacağını söyledi. Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cameron'u aradığını ve 'resmi soruşturma tamamlandıktan sonra bilgilerin paylaşılmasının önemini vurguladığını' aktardı. Basına isimlerinin açıklanmaması şartı ile konuşan ABD'li yetkililer de bomba iddialarını desteklemişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Mısırlı mevkidaşı Şükri'yi arayarak, basında ABD istihbarat kaynaklarına dayandırılan iddiaların ülkesinin görüşlerini yansıtmadığını ifade etti.
Milliyet

ABD'den PYD'ye Artık Silah Yok 
Pentagon'dan gündeme bomba gibi düsen açıklama! ABD'nin DAEŞ'e karşı Irak ve Suriye'de yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun sözcüsü Albay Steve Warren, "Artık PYD'ye silah ya da mühimmat vermeyeceğiz. Daha önce havadan balyalar halinde gönderdiğimiz silahlar ve mühimmat, Suriye Arap koalisyonu içindi. Bundan sonra yardımlarımız Suriyeli muhaliflere gidecek" dedi. Warren, bu konuda Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını belirterek söyle konuştu: Türkler NATO üyesi ve DAES ile mücadelede yakın müttefikimiz. DAES'i yenmek için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Suriyeli muhaliflerin bazılarını eğit-donat kapsamında Suriye'den çıkardık, Türkiye'de eğittik ve geri yolladık. Bu programı sürdürmemeye karar verdik. Ama bu programın sonuçları ortada.
Akşam

Mahkemeden Ezan Yasağı 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle, sabah ezanlarının hoparlörden okunması, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklandı. Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme kararında, Lefke'deki Şeyh Nazım (Orta Cami), Pir Paşa ve Aşağı Cami'de sabah ezanları ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı. Davacı Güzeloğlu söz konusu camilerde okunan ezan ve dualarda ses yükseltici cihaz kullanılmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne dava açtığını belirterek, "Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, bu 3 camide sabah ezanı ve duaların hoparlörden veya ses yükseltici cihazlardan okunmaması ve yayınlanmaması için karar aldı" dedi. KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise yazılı açıklamasında, "Kararın muhatabı Din İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Başkanı değil, Vakıflar İdaresi. Bu karar, bağlayıcı değil" ifadelerini kullandı. Kıbrıs'ta "ezanın yasaklandığı, susturulduğu" şeklinde ortaya çıkan algının doğru olmadığını dile getiren Atalay, şöyle konuştu: "Asırlardır olduğu gibi bugün de Kıbrısımızda ezanlar okunmaya devam etmektedir. Kıbrıs Türkü varlığını muhafaza ettirmek ve kimliğinin gereği olarak ezan sesinin susmaması için mücadele vermiştir, bedel ödemiştir. Her toplumda farklı kanaat sahipleri olabilir ve kendilerini bağlar. KKTC'de ezanın susturulması söz konusu değil ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız okunmaya devam edecektir."
Star

SPOR 

Beşiktaş, Lokomotiv Moskova önünde fırsat tepti Olimpiyat Stadı'nda seyirci desteğini de arkasına alarak başlayan siyah beyazlılar, UEFA Avrupa Ligi'nde liderlik şansını da kaçırdı Karşılaşmanın ilk yarısında iki takım da hücumu fazla düşünmeyince, top orta sahada sıkıştı. İkinci yarıya hızlı başlayan Beşiktaş, oyuna girip hareket getiren Quaresma'nın golüyle 58. dakikada öne geçti. Bu dakikadan sonra bulduğu pozisyonları değerlendiremeyen siyah beyazlılar, 76'da Niasse'nin golüne engel olamadı: 1-1. Gökhan Töre mücadele etti ama ona orta sahada ayan uyduran yoktu. Hücumu bir tek o düşündü. Beck, Rhodolfo ve kaleci Tolga, yenen golde Niasse'yi seyrettiler. Dün gece savunma kopuktu. Gomez sahada var mıydı, yok muydu anlayamadık. Hiç top gelmedi, top için kendini de gösteremedi. Beraberliğe razı oynadılar. Öyle mücadele ettiler ve istediklerini alarak evlerine döndüler. Niasse, oyunda hiç görünmedi ama alınan bir puanın mimarı oldu. Tek pozisyonda hatayı affetmedi. En zayıf yerleri defansları olmasına rağmen, Beşiktaş bundan faydalanamadı. 1 puana çok sevindiler.
Hürriyet

Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde "en iyi üçüncü" olarak EUR0 2016'ya katılmaya hak kazanan Türkiye A Milli Futbol Takımı büyük bir yükseliş gösterdi. FIFA'nın internet sitesinden açıklanan Kasım ayı dünya sıralamasına göre, Türkiye 19 basamak yükselerek 941 puanla 18'inci sırada yer aldı. A Milli Takım'ın FIFA Kasım ayı dünya sıralamasında 18. sırada yer alması, 2008 yılından beri Türkiye'nin en başarılı derecesi oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda yarı final oynayan Türkiye, o yıl sıralamada 10'unculuğa kadar yükselmişti. A Milli Takım'ın FIFA sıralamasındaki en başarılı dönemi ise, 8'inci sırada yer aldığı 2002 Dünya Kupası sonrası olmuştu. 2015 Mart ayında FIFA sıralamasında 56'ncı sıraya kadar düşerek tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşayan Türkiye, son oynadığı karşılaşmalarda aldığı başarılı sonuçlar ve Fransa'da yapılacak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na direkt katılacak olması sebebi ile 8 ayda toplam 38 sıra birden yükseldi.
Türkiye

Fransa'nın 2. Lig ekibi Troyes'den sessiz sedasız transfer edilen genç yıldız Galatasaray'daki performansı ile kısa sürede İngiltere Premier Ligi ekiplerinin radarına girmeyi başardı. İngiliz kulüpleri ile çalışan önemli bir menajerlik şirketinin Galatasaray'ı arayarak resmen oyuncunun aldığı ücret ve bonservis fiyatı ile ilgili bilgi istediği öğrenildi. Carole'ün Galatasaray'dan aldığı yıllık 700 bin avro ücreti fazlasıyla ucuz bulan menajerlik şirketi bu oyuncunun İngiliz Premier Ligi'ne transferi için girişimlerini hızlandırdı. Sezon başında sadece 1,5 milyon avroya alınan Carole'ün, bonservisinden en az 4-5 milyon avro gelir elde edilebileceği hesaplanırken, 23 yaşındaki oyuncunun sakatlığını kısa sürede atlatıp form tutması durumunda da bu transferin sezon sonunda da gerçekleşme olasılığının yüksek olduğu belirtildi. Fenerbahçe derbisinde sakatlanan Fransız futbolcunun tedavisine devam edilirken, sahalara dönmesinin 2 hafta alabileceği öğrenildi. Carole'ün sakatlanmasının ardından Galatasaray'da Olcan Adın forma giymeye başlamıştı.
Türkiye

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın "Ya kulüp çalıştıracak ya da milli takımı" diye rest çektiği Galatasaray Kadın Basketbol Takımı ve A Milli Takım Başantrenörü Ekrem Memnun istifa etti. Galatasaray, "Bu istifanın Aziz Yıldırım ya da Harun Erdenay'la bir ilgisi yok. Memnun geçtiğimiz günlerde, 'Hem milli takıma hem Galatasaray'a yetişemiyorum, o yüzden de milli takımı bırakmak istiyorum' dedi. Biz de hayırlı olsun dedik" açıklamasını yaptı. TBF Başkanı Harun Erdenay da, "Memnun'un programı yoğun. Gerçekten de bir antrenörün hem milli takımı hem kulüp takımını bir arada çalıştırması imkansız hale geldi" dedi. Federasyon, Ekrem Memnun'un yerine göreve Aziz Akkaya'yı getirdi.
Star

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi A Grubu'nda, İstanbul'da yendiği Ajax ile deplasmanda berabere kalarak önemli bir puan aldı: 0-0. İlk tehlikeli atak Sarı-Lacivertliler'den geldi. 3. dakikada Nani ortaladı, Van Persie'den önce savunma vurdu. 10'da Mehmet Topal orta alandan kendi taşıdığı topa sert vurdu, kaleci bloke etti. 25'te Nani korneri kullandı. Kjaer kafayı auta vurdu. 28'de Diego serbest vuruşta Hasan'ı kaçırdı. Onun ortasını Kjaer kafayla indirdi, savunma Van Persie'ye vurdurmadı ve ilk yarı 0-0 tamamlandı. 56'da Tete, Hasan Ali'yi ekarte ederek ortasını yaptı. Penaltı noktasında Klaassen vurdu ama top auta gitti. 58'de Nemanja Gudelj uzak mesafeden bir şut çıkardı. Alves'e çarpan top korner oldu. 70'de serbest vuruşta Alves'in yuvarladığı topu Hasan Ali kaleye gönderdi, savunma ayak koydu. 80'de oyuna giren Volkan, arka direkte topla buluştu ama kötü vurdu. 82'de Gökhan ortaladı, Alper sektirdi Fernandao'nun vuruşu direği yalayıp auta gitti. 83'te Volkan Şen'in ortasında Hasan'ın kafası kalecide kaldı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme