.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

9 Kasım 2015 Pazartesi

09.11.2015 Genel Gündem


09.11.2015
GÜNDEM
Seçenekli Başkanlık
TBMM'de tüm partilerin katılımıyla 25 ay süren ve sonuçsuz kalan anayasa çalışmalarının bir benzeri, yeni yasama döneminde bir kez daha yaşanacak. Bu anayasa çalışmalarının ömrünü 'ikili' veya 'üçlü' ittifaklar belirleyecek. İktidar, muhalefet partilerinden herhangi biriyle uzlaşma sağlayamazsa anayasa değişikliği hayal olacak. AK Parti'nin yeni anayasayı referanduma götürebilmesi için Meclis'teki partilerden birinden en az 13 milletvekilinin desteğine ihtiyaç olacak. Gerekli 330 oy ancak bu şekilde bulunabilecek. Referandum aşamasına gelmek bile çok büyük başarı sayılacak. Bunun için Meclis'te uzun bir süreç yaşanması gerekecek. AK Parti, kendi taslak anayasa metninden yola çıkacak. Seçim beyannamesinde halka vadedilen başlıkların da içinde yer alacağı öneriler arasında, başkanlık sistemi uzlaşmaya bağlı olarak seçenekli olabilecek. HSYK'nın Meclis tarafından seçilmesinden, Yargıtay ve Danıştay yerine 'Temyiz Mahkemelerinin' kurulmasına kadar bir çok başlık yer alacak. Güçlü yerel yönetimler ve yerel özerklik gibi başlıklar ise tartışmalara bağlı olarak şekillenecek. Anayasa değişikliğinin en önemli başlığını 'başkanlık sistemi' oluşturacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın göreve gelmesinden bu yana ısrarla gündeme getirdiği 'başkanlık sistemi'nin akıbetini de siyasi süreç belirleyecek. Uzlaşma sağlanması durumunda, 'başkanlık sistemi' birkaç seçenekli olarak muhalefete sunulacak. En son noktada 'yarı başkanlık sistemi' veya 'partili Cumhurbaşkanı' noktasına kadar çekilebilecek.
Hürriyet


Böyle Mi Gelecektin?
Şırnak'ın Uludere ilçesi Karaçalı mevkiinde, PKK'lı teröristlerce yerleştirilen mayının patlaması sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Uğur Akyer'in (24) cenazesi, Bartın'ın Kozcağız beldesinde, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi. Cenazede şehidin annesi Asiye Akyer, "Canım oğlum, yılbaşında geleceğim diyordun, yılbaşından önce geldin. Evine böyle mi gelecektin?" diyerek gözyaşı döktü. Isparta'da 2 ay eğitim aldıktan sonra 27 Eylül'de Şırnak'ta göreve başladığı öğrenilen Şehit Akyer'in cenazesi helallik alınması için Kocameşe mahallesindeki baba evine getirildi. Şehidin hemşire kardeşi Dilek Akyer, üvey ağabeyi 35 yaşındaki Murat Başbakıcı, annesi Asiye Akyer ile diğer yakınları bayrağa sarılı tabuta sarılarak uzun süre gözyaşı döktü. Evin önünde okunan duanın ardından şehit Akyer'in cenazesi askerlerin omuzunda belde merkezinde cenaze namazının kılınacağı alana götürüldü. Cenaze namazı öncesi tabuta sarılarak gözyaşı döken anne Asiye Akyer, "Gül gibi yavrumu aldılar. Canım oğlum, yılbaşında geleceğim diyordun, yılbaşından önce geldin. Evine böyle mi gelecektin? Sana doyamadan gittin" diye feryat etti. Ağabey Murat Başbakıcı da "Bak canım kardeşim, burada binlerce kişi senin için tekmil veriyor" diyerek asker selamı verdi. Şehit Akyer'in kuzeni 11 yaşındaki Efe Aydın da tabut başında uzun süre gözyaşı döktü. Şehidin cenazesi kılınan namazın ardından top arabasına konuldu. Bartın Belediyesi bando takımının çaldığı cenaze marşı eşliğinde götürüldüğü Şar Köyü Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Milliyet

Fetö, Türk Ordusunu Ele Geçirmek İstedi
İzmir'deki Askeri Casusluk davasında kumpas soruşturmasını başlatan müfettiş raporunda kritik bilgiler yer aldı. Raporda, FETÖ'nün TSK'nın komuta kademesini tasfiye ederek yerlerine kendi mensuplarını yerleştirmeyi hedeflediği belirtildi. Müfettiş raporunda, FETÖ'nün, TSK mensuplarıyla ilgili gerçek dışı raporlar düzenledikleri, personeli fişledikleri de kaydedildi. Raporda paralel yapının kritik isimlerin itibarsızlaştırarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden tasfiyesinin amaçlandığı ortaya çıktı. FETÖ'nün askeri okullara büyük önem verdiği ifade edilen raporda, "Askeri okullara girmesi planlanan öğrencilerin cemaate ait dershanelerden ilişiği kesilmesi sağlanmış, askeri okula giren öğrencinin deşifre olmasının engellenmesi için de içki içebileceği, Gülen'e küfür edebileceği gibi bir dizi önlem alınmıştır" bilgisine yer verildi.
Akşam

Silvan'da Hayat Durdu
Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 1 polisin şehit edildiği, 1'i kadın 4 sivilin öldürüldüğü Tekel, Mescit ve Konak Mahalleleri'nde, 2 Kasım tarihinde, 6'ncı kez başlatılan sokağa çıkma yasağı, 6'ncı gününe girdi. Mahalledeki hendekleri kapatmak, barikatları da kaldırmak isteyen güvenlik güçleri ile PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri arasında çıkan çatışmalar da devam ediyor. Mescit, Tekel ve Konak Mahalleleri'nde, güvenlik güçleri ile YDG-H üyeleri arasında önceki gece saatlerinde şiddetli çatışma yaşandı. Önceki gece başlayan silah ve patlama sesleri sabah saatlerine kadar sürdü. 3 mahalleye çıkan tüm cadde ve sokak girişlerinde polis, zırhlı araçlarla önlem alarak, giriş-çıkışlara izin vermiyor. Mahalle içlerinde ise kepçe ve toma ile 'Akrep' denilen zırhlı araçlarla ilerleyen polis, zaman zaman PKK'lılarla çatıştı. Askeri zırhlı araçların, konuşlandığı bu üç mahallenin etrafındaki bekleyişleri de devam ediyor. 3 mahalledeki sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçede zaman zaman uzun süreli elektrik kesintileri yaşanırken, telefon ve internet erişimleri ise yapılamıyor.
Vatan

7 Yaşında Örgüte Yazmışlar!
Narin Korkmaz, İzmir'de çoğunluğu askerlerin oluşturduğu 357 sanıklı 'Gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla müebbet hapis istemiyle yargılanıp cezaevinde 786 gün tutuklu kaldı. Askerlerle yakın dostlukları olan ve davanın ek klasörlerine arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğrafları kendisine casusluk suçlaması yapılmasına neden oldu. Kendisi ise dava boyunca renkli hayatı nedeniyle davaya monte edilip davanın gündemde tutulduğunu belirtti. Tahliye sonrası tutuksuz yargılandığı davada da, babasına ait evde arama yapan polislerden birinin dosyada suç teşkil eden siyah poşet içerisindeki dijitalleri ve fişleme belgelerini eve koyduğuna dair görüntü ortaya çıktı. Görüntüler sonrası ise Korkmaz evin üst katına siyah poşetle çıkan 57. saniyede görülen polis hakkında şikayetçi oldu. Bir süre sonrada o polisler hakkında önce yasadışı dinleme iddiasıyla ardından da kumpas kurdukları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. 3 gündür İzmir Adliyesi'nde ifade veren şüpheliler hakkında bugün karar çıkması beklenirken, Narin Korkmaz , bu polisler hakkında verilecek kararı adliye önünde bekledi. Korkmaz, "Kör babama tutanak imzalatıp beni içeri attılar. Fişlemelerin olduğunu iddia ettikleri dijitallerin oluşturulma tarihi 1997 olmasına rağmen benim askerlerden gizli belge alıp örgüte kazandırdığım, örgütünde bunlarla fişlemeler yaptığını iddia ettiler. 63 subayı da bana bağlı gösterdiler. Unuttukları bir şey vardı. Ben o dönemde 7 yaşındaydım. Hayatımı kararttılar" dedi.
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 102, 1442-102, 2045                           
ABD Doları 2, 9175-2, 9189            / Euro 3, 1344-3, 1366/İngiliz Sterlini 4, 3909-4, 3947                 


Çarşaflarını Bile Getirdi
G-20 Liderler Zirvesi'nde Halk Bankası'nın satın aldığı Mardan Palace Hotel'i 18 günlüğüne 18 milyon dolara kapatan Suudi Arabistan Kralı Salman ve heyetinin özel eşyaları, uçakla Antalya'ya getirildi. 16 kamyon özel eşya ve 65 adet özel yapım Mercedes marka otomobil, Mardan Palace Hotel'e nakledildi. Kral Salman ve Prens Telal geceliği 15 bin Euro olan özel villalarda konaklayacak. Belek'te 15-16 Kasım'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'nde ABD ile birlikte en kalabalık ikinci heyet olan Suudi Arabistan heyetinin bir kısmı Antalya'ya geldi. Suudi Havayolları'na ait uçaklarla önceki gün Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz ve Prens El-Velid bin Telal bin Abdülaziz el Suud için özel eşyalar getirildi. Suudi kral ve prensine ait yatağından çarşafına, kullanacakları bardaktan elbiselere kadar her şeyin en ince detayına kadar yer aldığı özel eşyalar, havalimanından Mardan Palace Hotel'e 16 kamyonla taşındı. Suudi heyet için ayrıca 65 adet özel yapım Mercedes marka makam aracı da getirildi. Yaklaşık 1000 kişilik Suudi Arabistan heyeti Belek dışında konaklayacak tek heyet. Kundu'da 1.4 milyar dolara inşa edilen Mardan Palace Hotel'de konaklayacak Suudi heyeti için 546 oda hazırlandı. Açılışından bugüne farklı konseptlerde tasarlanmış saray odaları ve görkemli mimarisiyle her dönem Arap misafirlerin gözdesi olan Mardan Palace, yaklaşık 2 ay önce G-20 Zirvesi için gelen ve tüm otelleri gezen Suudi Arabistan resmi delegasyon yetkililerinin ilk tercihi oldu. Suudi delegasyon, 3 günlüğüne kapattığı Mardan Palace'da süreyi uzattı ve 18 güne çıkardı. Mardan Palace'ta konaklayacak Suudi Kral Salman ve Prens Telal için altın yaprağı süslemeli tatlılar ikram edilecek. Suudi heyet için geceliği minimum 800 Euro'dan başlayan ve 15 bin Euro'ya kadar çıkan 20 farklı konseptli 546 saray odası hazırlandı. Bu odalar ise şöyle; 271 Superior oda, 62 Premium oda, 16 Dolmabahçe Deluxe Suite, 38 Grand Hammam Suite, 41 Grand Deluxe Dubleks, 41 Junior Suit, 38 Executive Suit, 3 Grand Junior Suit, 4 Presidential Suit, 2 Royal Suit (600 metrekare, herbiri özel havuzlu), 30 Garden Suit (170 metrekare villalar). Kraliyet ailesinin üst düzey mensupları için hazırlanan kral dairesi ve villaların geceliği ise 9 bin Euro'dan başlıyor. Suudi Kral Salman ve Prens Telal, Mardan'ın en lüks villasında konaklayacak. Mardan Palace Hotel'den yapılan açıklamada geceliği 15 bin Euro, yani yaklaşık 50 bin TL'ye denk gelen Royal Suit Villa'da Kral Salman ve Prens için yaklaşık 2 aydır hummalı bir hazırlık yapıldı. Kral Salman ve Suudi prens için yatakların çarşaflarına kadar kullanacakları tüm eşyalar Arabistan'dan Antalya'ya getirildi. Kral Salman ve Prens için güvenlikten sağlığa görev yapacak özel ekiplerin ise yaklaşık 250 kişiden oluştuğu ifade edildi.
Hürriyet

Milleti Koruyoruz
Koza İpek Medya Grubu kayyumlarından avukat Hasan Ölçer, "Mahkeme tarafından süresi şu anda belli olmayacak şekilde, şirketleri sevk ve idare etmekle görevlendirilmiş kişileriz. Bu şirketlere milletin malı gözüyle bakıyoruz" dedi. Grubun yazılı medyasından sorumlu Ölçer; Akın İpek'in sahibi olduğu firmalar hakkındaki soruşturmanın, çok ciddi şüpheler bulunduğu gerekçesiyle açıldığını hatırlattı. Ölçer, şöyle konuştu: "Mahkeme kararında; 'Hükümeti yıkmaya, görevlerini yapmaya engel olmaya çalıştığı iddia edilen Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması'nın faaliyetlerine katılan, yardım ve yataklık yaptığı raporlarla belirtilen bu şirketlerin sevk ve idaresi kayyumlara devredilmiştir' deniyor. Savcılık ve mahkemenin ön kabulü şudur, bu şirketlerle terör yapıları arasında ciddi bağ var. Bu şirketler, terör yapılanmasının en büyük finans kaynağıdır. Birinci vazifemiz, finans kaynağını kesebilmek, bu konuya ilişkin de geriye doğru şirketler içerisindeki mali ve finans yapılanmasının teröre nasıl kaynak teşkil ettiğinin ortaya çıkartılmasıdır. Buraya milletin malı gözüyle bakıyoruz. 'Halkımızdan kurban, zekat, fitre parası ve okullara, öğrencilere yardım şeklinde toplanan paraların, bu şirketler vasıtasıyla piyasaya sokulduğu ve aklandığı konusunda ciddi şüpheler var' diyor Cumhuriyet Başsavcılığı. Bu iddia sabit olursa, farklı yaptırımları olacak. Bunlar saf, temiz Anadolu insanın parasıdır. Ayrıca Melek İpek'e, 'Bu şirketlerin bir kuruşu bizim için namustur. Herhangi bir endişeniz olmasın. Bu paraların her kuruşunu korumak için buradayız' dedik." Medya grubunda yüksek ücretli çalışanların bulunduğunu belirten Ölçer, şöyle devam etti: "Bir yazar aylık 30-40 bin lira kadar bir ücret alıyor. Ayrıca kadrolar da çok şişirilmiş. Ha bunlar niye? Militanlık yapsınlar diye! Nazlı Ilıcak, Gültekin Avcı ve Orhan Kemal Cengiz telifle çalışmışlar. Bunlardan artık yazı talep etmediğimiz için sözleşmelerini iptal etmiş olduk."
Türkiye

3. Köprüde Mutlu Son Yakın
Gelecek yıl tamamlanması beklenen ve İstanbul trafiğini rahatlatacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar 24 saat devam ediyor. Anadolu Ajansı, mega projedeki son durumu denizden ve havadan görüntüledi. Her iki yakadaki kulelerde deniz seviyesinden 304.5 metre yükseklikte betonarme imalatlar tamamlandı, geçici iskelelerin söküm işleri de devam ediyor. Betonarme tabliye dış kenarlarındaki yaya yollarının yapımı devam ederken, Avrupa yakasında 19 adet ve Asya yakasında da 19 adet olmak üzere 38 adet standart çelik tabliye segmenti ve 2 adet geçiş segmenti ile birlikte toplam 40 adet çelik tabliye segmenti yerleştirildi. Geriye kalan 19 adet çelik tabliye segmentinin üretimi, halen Tuzla ve Altınova'daki tesislerde devam ediyor. İki yakayı birleştirecek olan 1408 metre uzunluklu ana açıklıktaki tabliyenin 969 metresinin yapımı tamamlanırken, geriye 439 metre kaldı. Ankraj bloğundaki betonarme imalatlar tamamlanırken, ana kablonun montaj işleri de devam ediyor. Kule semerleri ve dağıtım semerlerinin imalat ve montajları tamamlandı. Kediyolu yapımı ve kablo bileziklerinin üretimi tamamlandı ve şantiye sahasına nakledildi. Askı halatlarının montajına da yakında başlanacak.
Milliyet

Şimşek'ten İnşaat Sektörüne Müjde
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün uzun zamandır beklediği mevzuat sadeleştirme çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, aralık ayında hayata geçirilecek düzenleme ile sektördeki gri alanları ortadan kaldıracaklarını söyledi. Şimşek, kayıt dışında hiçbir sektör bırakmayacaklarını vurgulayarak, buna sebep olan, mükellefin kafasını karıştıran uzun, karmaşık, anlaşılmaz mevzuatların her alanda sadeleştirileceğini belirtti. Bu kapsamda inşaat sektörüne müjde veren Şimşek, sektörde uzun zamandır beklenen sadeleştirme çalışmalarının tamamlandığını, böylece inşaat sektörünün vergisini hangi kritere tabi olarak nasıl ödeyeceğini daha net görebileceğini anlattı. Şimşek, şunları ifade etti: "Kendi arsası üzerine ticari faaliyet için inşaat yapanlar, kendi arsası üzerine kooperatif inşaatı yapanlar, kendi arsası üzerine kendisi için inşaat yapanlar, başkasının arsası üzerine kat karşılığı inşaat yapanlar, başkasının arsası üzerine hasılat paylaşımı ile inşaat yapanlar. Ayrı ayrı bu işlemler için nasıl bir vergi mevzuatı uygulanacağı artık daha net bir şekilde belirlenmiş olacak." Sadeleştirme çalışmalarının ardından sektörün önünün açılacağına işaret eden Şimşek, "Sadeleştirilmiş mevzuat ile sektör vergisini nasıl daha kolay ödeyeceğini bilecek" dedi. Şimşek, düzenlemenin hazırlık sürecinde sektör temsilcileri ile bir araya gelindiğini ve sorunlara yerinde çözüm arandığını belirterek, "İnşaat sektörüyle toplantı da bu şekilde oldu. Bürokratlarım mayıs ayında bir inşaat şantiyesinde sektör temsilcilerinin sorunlarını dinlediler, sorunlar yerinde tespit edildi, notlar alındı. İkinci toplantı ağustos ayında yapıldı ve eksikler giderildi. Mevzuat önümüzdeki ay hayata geçirilecek" dedi.
Milliyet

Vatandaş 84 Milyar Lira Devlete Vergi Borcu Taktı
Seçimler Maliye'nin vergi tahsilatını olumsuz etkiledi. 2003 yılında her 100 liralık verginin 92.6 lirasını kasasına koyarak 24 yılın rekorunu kıran, 2013'te oranı yüzde 93.19'a çıkaran, 2014'ü yüzde 90.50 ile kapatan Maliye, 7 Haziran seçiminin ardından yeniden seçimin konuşulduğu yılın ilk 9 ayında hayal kırıklığı yaşadı. Mükelleflere tahakkuk ettirilen 382 milyar 297 milyon 742 bin liralık verginin sadece yüzde 78'i tahsil edildi. Maliye Bakanlığı verilerine göre, devlet, Ocak- Eylül döneminde mükelleflere tahakkuk ettirilen 382 milyar 297 milyon 742 bin liralık verginin 298 milyar 269 milyon 504 bin lirasını alabildi. Söz konusu dönemde vergilerin yüzde 80'i sırasıyla İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Ankara'dan toplandı. İstanbul, toplam 136 milyar 182 milyon 867 bin lira vergi tahsilatı ile devletin kasasına giren her 100 liralık verginin 45.6 lirasını tek başına karşıladı. Kocaeli, 35.6 milyar lirayla ikinci, İzmir 33.6 milyar lirayla üçüncü oldu. Tahsilatta, yüzde 89.5 oranla Kocaeli ilk sıradaki yerini korudu. Kocaeli'yi yüzde 84.3'le Tunceli, yüzde 83.7'yle İzmir izledi. Vergi toplama performansı en düşük iller ise yüzde 27.7'yle Van, yüzde 32.7'yle Mardin ve yüzde 36.5'le Hakkari olarak kayıtlara geçti.
Vatan

Dünya
Havalimanında Köstebek Şüphesi
Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinden Rusya'ya giderken 31 Ekim'de havada infilak ettiği düşünülen Metrojet firmasına ait Rus yolcu uçağını düşürdüğünü iddia eden terör örgütü IŞİD, 7 dakikalık bir video yayınladı. "Rusların öldürülmesiyle rahatlayan ruhlar" başlıklı videoda Suriye'de Rus saldırılarında yıkıldığı ifade edilen binaların önünde konuşan bir IŞİD militanı, "Biz huzur içinde yaşayana kadar size rahat vermeyeceğiz" şeklinde konuşuyor. Videoda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmelerinden kareler de yer alıyor. Videodaki IŞİD militanının, "Size bunu nasıl yaptığımızı söylemeyeceğiz. Yöntemlerimizi kendi seçtiğimiz zaman ve yerde açıklarız" diyerek detay vermekten kaçınması ise dikkat çekti. IŞİD'in bu tür eylemlerde çoğu zaman detaylı bilgi verdiğine işaret eden uzmanlar, örgütün, havalimanında kendilerine çalışan bir köstebeği korumak istemiş olabileceğini ifade etti. Terörle mücadele haberleri veren Long War Journal adlı ABD merkezli siteden güvenlik analisti Thomas Joscelyn, "Konuştuğum bütün istihbarat yetkilileri saldırının sorumlusu olarak IŞİD'in Mısır kolu Sina Vilayeti'ne işaret etti. IŞİD'in bunu nasıl yaptığını söylememesinin sebebi havalimanındaki köstebeği korumaya çalışmaları olabilir" dedi. Uçağın kara kutularını inceleyen ekipten Mısırlı bir uzman, İngiliz haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada, "Kara kutudaki sesin şimdiye kadar ki analizinden ve göstergelerinden çıkan bunun bir bomba olduğu yönünde. Bomba olduğundan yüzde 90 eminiz" dedi. Bu arada, İngiliz Independent, Mısır havayollarındaki tedbirlerin yetersizliğine dikkat çekti. Gazeteye konuşan Mısırlı bir havalimanı yetkilisi, bagajları yükleyen kişilerin kapalı devre kamera sisteminden kontrolünde ciddi aksama olduğunu anlattı. Yetkili, kontrol sıklığını 'yarı yarıya' diye açıkladı.
Hürriyet

Afrika'ya Para Ve Vize Teklifi
Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin 24'ünün başbakanı ve 30'u aşkın Afrika ülkesinin liderlerinin çarşamba günü Malta'da yapacakları mülteci krizi toplantısında, Afrika ülkelerine sunulacak plan basına sızdı. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, AB liderleri Türkiye'ye mültecilerin Avrupa'ya girmeden engellenmesi için sundukları mali yardım ve vatandaşlarına Schengen vizesi kolaylığı sağlayan planının bir benzerini Afrika ülkelerine teklif edecek 800 bin Afrikalı mültecinin ülkelerine geri dönmesini amaçlayan plan kapsamında, 'güven fonu' adı altında 1.3 milyar euro yardım yapılacak. AB'ye iltica etmek isteyenler için de yasal yolların kuvvetlendirilmesini amaçlayan plana göre, Afrikalı mültecilerin yola çıkmadan dil öğrenmeleri şartı getiriliyor. Dil şartının ardından ise 'AB tarafından tanınan bir veya daha fazla meslek' sahibi olanların iltica etmek için başvuru yapmalarına izin veriliyor. Uzmanlar, planın öğretmen, doktor veya muhasebecilerin bir Afrika ülkesinde eğitilmesinin ardından Avrupa'da yüksek maaş kazanmasını sağlayacağını ifade ediyor. Binlerce Afrikalı öğrenci, doktor ve girişimci için AB kapılarının açılması anlamına da gelen planın, AB için kazan-kazan anlamına geldiği ifade ediliyor. Telegraph ise, sızdırılan belgeleri 'Afrika liderlerinin on binlerce yasadışı göçmeni Avrupa'dan alması için verilen havuç' olarak değerlendirdi. Ekim ayında Akdeniz ve Ege üzerinden Avrupa'ya ulaşan mülteci sayısı, 218 bini aşarak 2014'teki toplam rakam olan 219 bine ulaşmıştı. 2015 yılı içinde de 700 binden fazla mülteci Avrupa'ya ulaştı.
Milliyet

Farc'tan Mecliste Sandalye Talebi
Kolombiya'da 1964'ten bu yana hükümete karşı gerilla savaşı yürüten Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC), üyelerine parlamentoda sandalye verilmesini istediğini açıkladı. FARC, "Siyasette aktif olarak temsil edilmek ve Kongre'de en az iki dönem boyunca doğrudan söz sahibi olmak istiyoruz" açıklamasında bulundu. FARC, üyelerinin anayasal korunmadan faydalanmasını ve iç savaş süresince işlenen suçlarla ilgili bağımsız bir soruşturma başlatılmasını da talep etti. 51 yıl önce Komünist Parti'nin silahlı kolu olarak kurulan FARC ile hükümet güçleri arasında süren iç savaşta, bugüne kadar 200 binden fazla kişi öldü. Barış görüşmeleri, Kasım 2012'de başladı. 23 Eylül'de Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC yönetimi, örgütün silah bırakmasına yönelik bir planı içeren anlaşmayı Küba'nın başkenti Havana'da imzaladı.
Milliyet

Esad'ı Bir Tek Kişi İkna Edebilir: Putin
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı ikna edebilecek tek kişinin Rusya lideri Vladimir Putin olduğunu söyledi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayınlanan Andrew Marr programına katılan Hammond, IŞİD'in bitirilmesi ihtiyacı ile Suriye'nin geleceğine ilişkin geniş kapsamda birçok konuda Ruslarla aynı görüşü paylaştıklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Açıkça söylemek gerekirse Ruslarla anlaşamadığımız tek konu, Esad'in geleceği. Biz, müttefiklerimizin çoğunluğu ve ortaklarımız, geçiş sürecinde Esad'in gitmesi gerektiği ihtiyacına inanırken, Ruslar ise şu anda halen, 'Hayır, eğer Esad isterse, gelecekteki seçimlere adaylığını koymasına izin verilmeli' diyor. Esad'in bir sabah uyanıp, bu işi artık daha fazla yapmak istemediğine karar vermesi harika olurdu. Esad'ı ikna edecek güce sahip tek bir kişi var, o da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin."
Milliyet

Türkiye'deki Libya Krizi
Devlete bağlı faaliyet gösteren Libya Havayolları ve African Airways'in Türkiye Temsilcisi olan Alhadi Salem Almhdi Abojoro, halen görevde iken, geçen Temmuz ayında Libya'dan gelen başka bir heyet yönetimi ele geçirdi. Olay şöyle gelişti: Merkezi Trablus'ta bulunan hükümet kendi ulaştırma bakanlığını kurarak Libya Airways'in Trablus'ta bulunan eski ofisinin evraklarını da kullanarak bir operasyon kararı aldı. Merkezini Bingazi'ye taşıyan havayolu şirketi yetkililerinden de habersiz olarak yetkilendirilen Abdelkarim Ali Almasry, İstanbul'a gönderildi. Türkiye'nin de tanımadığı Trablus'taki hükümetin adamı Almasry ve ekibi halen görevde olan Abojoro'nun yerine atandığını belirtir yazı ile Ticaret Sicil Müdürlüğü'ne başvurdu. Sicil Müdürlüğü de ülkedeki durumu bilmediği için yeni yönetimi tescil etti. Almasyr daha sonra şirketin Harbiye'deki ofis binasını da ele geçirmeye çalıştı. Almasyr Atatürk Havalimanı'na serbest giriş hakkı için kart başvurusunda bulununca durum ortaya çıktı. Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Kenan İpek devreye girdi. Libya Başkonsolosluğu ile yapılan görüşmede yetkili hükümetin Tobruk olduğunu belirtince Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tescil işlemlerini iptal etti. Bu sırada Tobruk hükümeti de eski temsilci Abojoro'nun görev süresini üç yıl süreyle daha uzattı. Olayla ilgili, terörden sorumlu savcılık da soruşturma başlattı.
Vatan

25 Yıl Sonra İlk 'Özgür' Seçim
Myanmar'da halk, yıllar süren askeri rejimin ardından 25 yıl sonra düzenlenen ilk özgür seçimler için dün sandık başına gitti. 30 milyona yakın kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede seçime katılımın yüzde 80 düzeyinde olduğu açıklandı. Cunta döneminde ev hapsinde bulunan ve 1991'de Nobel Barış Ödülü'nü kazanan muhalefet lideri Aung San Suu Kyi başkanlığındaki 'Ulusal Demokrasi Birliği'nin, ordunun desteklediği iktidardaki 'Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi'ni yenilgiye uğratması bekleniyor. Myanmar'da 50 yıl süren askeri yönetim, 2010'da düzenlenen seçimlerin ardından iktidarın sivillere devredilmesi ile son bulmuştu. Ancak 2010'daki seçimleri, ordunun desteklediği şu anki iktidar partisi kazanmıştı. Ülkede ilk sivil parlamento, 2011 yılında oluşturulmuştu. 90'dan fazla partinin katıldığı dünkü seçimlerde ise, 664 sandalyeli parlamentonun yüzde 75'i belirlenecek. Kalan yüzde 25'lik bölümü ise atanmış ordu mensupları ve temsilcileri oluşturacak. Bu açıdan birçok siyasi analist, Myanmar'daki seçimlerin 'özgür' olmadığı yorumunu yapıyor. Ülkede 300 seçim bölgesinde de güvenlik nedeniyle sandık kurulamadı. Müslümanların yaşadığı Arakan eyaletinde de, çoğunluktaki Budistlerin tepkisini çekmemek için yerel halka seçme ve seçilme hakkı tanınmaması tepkilere yol açmıştı. Myanmar'da birçok seçmen, ordunun 1990'da yaptığı gibi bu seçimde de olası bir mağlubiyeti kabul etmeyeceğini düşünüyor. Ülkede son 'özgür' seçim 1990 yılında gerçekleşmişti.
Vatan

Müslümanlar Yok Sayıldı!
İsrail askerleri Filistinlileri öldürmeye devam ederken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti. İşgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Beitar İllit Yahudi yerleşim yerinde Filistinli bir kadın, 'güvenlik görevlilerini bıçakladığı' iddiasıyla vuruldu. İsrail basını vurulan Filistinli kadının öldüğünü yazarken, ordu sözcüsü bu bilgiyi doğrulamadı. İsrail polisi, Nablus şehri yakınlarında "aracını üzerlerine sürerek dört İsrailliyi yaraladığını" öne sürdüğü bir Filistinliyi de öldürdü. Ekim ayı başından bu yana 70'den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği ve hemen hemen her gün yeni bir ölüm haberinin geldiği şu dönemde Netanyahu, aBD Başkanı Barack Obama ile görümek üzere ABD'ye gitti. Haaretz gazetesi ise ziyaretle ilgili haberinde, Netanyahu'nun Milli Güvenlik Danışmanı Joseph Cohen'in "Netanyahu, Obama'yla görüşmesinde Filistinlilere yönelik güven arttırıcı bazı jestler açıklayacak" ifadelerine yer verdi. Netanyahu'nun söz konusu ziyareti, İran ile Batı arasında imzalanan nükleer program üzerindeki anlaşmadan sonraki ilk ziyaret.
Star

POLİTİKA

Seçim Hükümetine Veda
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 1 Kasım seçimlerinden yüzde 49.4 oy ile birinci çıkmasının ardından ara verdiği mesaisine bu hafta donuyor. 1 Kasım'ın ertesi günü partisinin MYK'sını, bir gün sonra da özel güvenlik toplantısı ile strateji toplantısını yaptıktan sonra bir süreliğine ailesi ile dinlenmeye çekilen Davutoğlu, 5 günlük bu dinlenme suresinde hem hükûmet programı hem de 100 günlük programa ilişkin çalışmalarını sürdürdü. Davutoğlu bugün öğleden sonra yoğun mesaisine dönecek. Anayasa gereği oluşturulan seçim hükûmetinin son Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek olan Davutoğlu, kısa sürmesi beklenen toplantıda bağımsız bakanlara görevleri kabul ettikleri için teşekkür edecek. Davutoğlu, akşam da kabineye eşli yemek verecek. Seçim hükûmetinin kuruluşunda 12 "bağımsız" bakan görev almış 2 HDP'linin de ayrılması ile bağımsız sayısı 14'e yükselmişti. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in Ak Parti'ye katılması ile bu sayı 13'e düşmüştü. Seçim hükûmetinin görev suresi Meclis'teki yemin töreninin yapılacağı 17 Kasım'da dolacak. Davutoğlu'nun aynı gün hükûmeti kurma görevini alması ve yeni hükûmet kuruluncaya kadar da aynı bakanların yeniden görevlendirilmesi bekleniyor. Bağımsız bakanlar dışında kabinede yer alan Ak Parti'li bakanların yeniden milletvekili seçilmeleri nedeniyle yeni, kabineye de girip girmeyecekleri 18 Kasım'da belli olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı görevini yürüten İdris Gulluce'de 2 yıldır sürdürdüğü bakanlık görevine veda edecek. 1 Kasım seçimlerinde listede yer almayan Gulluce'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı olması da bekleniyor.
Milliyet

'Cumhurbaşkanı Adayım Kılıçdaroğlu'
Seçim sonuçlarının ardından CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Umut Oran, seçimde başarılı olamayan liderin hesap vermesi gerektiğini söylerken "Eğer genel başkan olursam ve ilk seçimde iktidar olamazsam ertesi gün bırakırım" dedi. CNN Türk'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına katılan Umut Oran CHP Genel Başkanlığı adaylığı hakkındaki soruları yanıtlarken, Kılıçdaroğlu için "Ona teşekkür ediyoruz. Şükran borçluyuz. Partimize demokratikleşme noktasında büyük şeyler kazandırdı. Eğer devam ederse, tabii ki ona kurultay karar verecek, şahsen benim şu anda ben bu partide genel başkan adayı olsam şimdiden kendisini cumhurbaşkanı adayımız olarak ilan ederim. Çok birikimli, çok çalışkan birisi. Partiye çok şey katmış bir insan. Diyelim ki Olağanüstü Kurultay'da aday olmadı. Ben de genel başkan oldum. Benim cumhurbaşkanı adayım, Kılıçdaroğlu'dur. 4 yıl el ele tüm ülkeyi dolaşırız" şeklinde konuştu. CHP genel başkanı olarak seçilmesi halinde ilk seçimde iktidar olmazsa ertesi gün görevi bırakacağını ifade eden Oran, "Genel başkan olursam; '1-2' demiyorum, 'İlk seçimimde oyumu artırırsam' da demiyorum; 'Eğer iktidar olamazsam ertesi gün bırakırım.' Hatta bunu CHP Tüzüğü'ne koymak gerekiyor. Başarı nedir? Birinci olmaktır. Başarı, anlamlı şekilde oyunuzu artırmaktır. Eğer oyunuzu artıramıyor ve düşürüyor, iktidar olamıyorsanız o koltukta oturmamanız lazım" şeklinde konuşurken "CHP iktidar olamadıysa başarısızdır, demek ki güven ve umut verme sorunu var" diye ekledi. CHP kurultayında aday olacak isimlere televizyon kanallarının canlı yayınlarında projelerini anlatmaları konusunda çağrıda bulunan Oran, "CHP'nin aday adaylarının, genel başkan adaylarının 1 hafta, 2 hafta, 3 hafta; 4-5 kanalda çıkıp hayal ve projelerini ortaya koymaları gerekir. Ben böyle bir çağrı yapıyorum" derken Kılıçdaroğlu ile bu hafta görüşmek istediğini bu önerisini ona da ileteceğini söyledi.
Vatan


SPOR

İlk 45 dakika, Fenerbahçe tarihinin son dönemde Kadıköy'de oynadığı en etkisiz devre olabilir. Maçı izleyen biri 15'te kalkıp, 40'ta tekrar geri gelse hiçbir şeyi kaçırmazdı. Pereira doğal olarak garantiye oynuyor. Kazandığı sürece geleceği ile ilgili bir sıkıntı yaşamayacağını düşünüyor. Bu yüzden de önce gol yememek sonra da yetenekli ayaklarla işi bitirmeyi bekliyor. Böyle de oldu aslında. Ajax maçında ileri uçta yalnız kalan Van Persie'nin, dün orta sahada top kapma mücadelesi yapıyor olması da aslında bir yerlerde yanlış olduğunun göstergesiydi. İlk yarıda ciddi pozisyon yoktu. Taraftarın sabırtaşı da 26'da çatladı. Hücum bölgesinden kaleye oynanan geri pasın ardından da protestolar başladı. Bu durum takımı daha da gerdi. Panik halinde bir futbol oynanmaya başlandı bu sefer. Pereira geldiği günden bu yana belki de maç içinde ilk kez bu kadar radikal kararlar aldı. İkinci yarıya Volkan Şen ve Nani ile başladı. 65'te Ozan'ı oyuna soktu. Son 25 dakika kala tüm değişiklik haklarını kullandı. Özellikle Volkan Şen'in oyuna girmesi işe yaradı. Sarı-lacivertliler hücumda daha etkiliydi. Golü ararken de geride boşluklar bıraktı. 70'te Ömer'in kademesine giren Diego golü önledi. Fenerbahçe'nin beklediği gol sonunda geldi. Şişirme toplarla sonuç alınamayacağını gören Hasan Ali, inisiyatif kullandı, rakibini geçti. Serkan'dan dönen topu Fernandao tamamladı: 1-0. 77. dakikada artık Fenerbahçe öndeydi. Bu golden saniyeler sonra Ozan boş kaleye kaçırdı. 79'da Fernandao bu sefer dönen topu tamamlayamadı. Fenerbahçe, ikinci yarıdaki değişikler ile istediğini alsa da oyun yine tatmin etmedi.
Milliyet

İzmir derbisinde gülen taraf Karşıyaka oldu. Kaf-Kaf ezeli rakibi Göztepe'yi 1-0'lık skorla geçti. Başkanlar Mehmet Sepil ile Ali Erten'in çağrısıyla tribünler dolarken 16 bin civarında futbolsever maçı izledi. Göztepe'de rakibine sert giren Barış Başdaş 24. dakikada kırmızı kart gördü. İlk yarıda Karşıyaka'da Tugay ve Gökhan Ünal fırsatları kaçırdı. Göztepe'de ise 16'da Gökhan Karadeniz'in şutunda kaleci gole izin vermedi. İkinci yarıda 50'de Necati Ateş savunmayı geçemedi. 65'te Göztepe atağında Gökhan Karadeniz'in serbest vuruşunda top üst direkten döndü. 85'te Engin'in vuruşunda Oğuzhan gole izin vermedi. 89'da Mehmet Eren topu ceza sahasına gönderdi. Engin Baytar, savunmadan önce topa dokundu ve karşılaşmanın skorunu belirleyen golün sahibi oldu: 1-0. Öte yandan Milli Takım Futbol Direktörü Fatih Terim de karşılaşmayı izledi.
Star

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, oynattığı futbola yapılan eleştirilere Konyaspor maçından sonra sert çıktı. Portekizli hoca "Bu maçta takım olduğumuzu, bir arada olduğumuzu ispatladık. Şu anda yaptığım işten gurur duyuyorum. Çok fazla ispatlayacağımız şey var. Bu ülkede herkesi susturacağız. Bunu tek başıma değil, takımımla yapacağım. Çok şeyi ispat edeceğiz. Sezon sonunda kimin güleceğini hep birlikte göreceğiz" dedi. Pereira, Türkiye'deki genel futbol anlayışını eleştirirken "Bu ülkedeki insanların çoğunluğu, iyi oynamayı fazla pozisyona girip ama rakibe de fazla pozisyon vermek olarak görüyor. Futbolu, tenis maçı gibi görmüyorum. Bana göre futbol pozisyon vermemek, oyunun çoğunu rakip alanda oynayıp, baskı yapmaktır. Bazı maçlarda top bir o kalede, bir bu kalede oluyor. Böyle oynayan takıma da iyi deniliyor. Bu benim için taktik ve organizasyon eksikliğidir" diye konuştu. Fener'in hocası maç için de "Defansta iyi organize olan zorlu bir takımla karşılaştık. Ajax maçı bizi fazlasıyla yordu. Bu nedenle fiziksel olarak taze görüntü vermedik. Takımın kendini geliştirme yolunda devam ettiğini bir kez daha gördük. 1 gol attık ama 2-3 tane de kaçırdık. İkinci yarıda daha ofansif oynadık. Oyuna girenler ekstra kalite getirdi ve daha çok fırsat bulduk. Hakettiğimiz bir galibiyeti aldık. Takım ruhumuzu biraz daha geliştirdik" yorumunda bulundu.
Star

Bursaspor ile Beşiktaş arasındaki mücadele genel olarak sakin bir havada geçerken, bitiş düdüğünün ardından gerilim tırmandı. 69'da Quaresma sarı kart görürken, Gökhan Töre Bursaspor tribünleri ile diyaloğa girdi, hareket yaptı ve tepki veren Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ile tartıştı. Bitiş düdüğünün ardından ikili arasında yine sözlü atışma yaşandı. Bu kez Ersan Adem Gülüm de tartışmaya katıldı. Siyah-Beyazlı oyuncu yedek kulübesine yönelik hareketlerde bulunurken, Bursaspor Futbol Şube Sorumlusu Necmettin Kocaman, Siyah-Beyazlı futbolcuya karşılık verdi. Kocaman'ın "Terbiyesizlik yapma. Hadi gir içeri. Yoksa taraftar sahaya inecek" dediği duyuldu. Bursasporlu bazı yedek oyuncular da Ersan'a tepki gösterirken gerilim soyunma odası yolunda devam etti. Gökhan Töre ile Sağlam'ın koridordaki tartışmasında arbede de meydana geldi. Uzun süre devam eden atışmalar sonrası Necmettin Kocaman Gökhan Töre'yi soyunma odasına gönderdi, arbedeyi de güvenlik güçleri bitirdi. Sağlam konuyla ilgili olarak "Bursa ile Beşiktaş arasında gergin bir atmosfer var. Tribüne söylenen bir söz veya bir hareket önemli. Herkes dikkat etmeli. Bunun tartışması yaşandı" açıklamasını yaptı. Sağlam maç için ise "Hakkı beraberlikti. Son dakika golüne üzüldük. Kendimizi mağlup saymıyoruz" dedi.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme