.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Kasım 2015 Pazar

15.11.2015 Genel Gündem


15.11.2015 Pazar
GÜNDEM 
Hâkimlere Casusluktan İnceleme 
Askeri Casusluk soruşturmasında kumpas kurulduğu iddialarıyla başlatılan soruşturma, emniyet teşkilatından sonra dönemin hâkim ve savcılarına uzandı. HSYK, Askeri Casusluk soruşturmasında görev alan, usulsüz dinleme kararlarına imza atan savcı ve hâkimler ile davanın görüldüğü eski İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi hâkim ve savcılarıyla ilgili inceleme başlattı. Davada yargılanan 43 askerin bu yıl farklı tarihlerdeki suç duyurusu üzerine HSYK'nın dönemin hâkim ve savcıları hakkında casusluk iddiasıyla başlattığı incelemeyle ilgili gelecek hafta karar açıklaması bekleniyor. HSYK'ya verilen suç duyurusunda şöyle denildi: "Hâkim ve savcılar komplo kurarak TSK'yi hedef aldılar. Sahte deliller uydurularak, dijital verilere eklemeler yapılarak kumpas kurularak kişileri mağdur ettiler. Devlet sırrı niteliğinde olan, erişimi özel izne tabi olan bazı bilgi ve belgeler de alınarak iddianameye konuldu ve bu kamuoyuyla paylaşıldı. Askeri belge niteliği olan ve devlet sırı niteliğindeki bu belgeler herkese açık hale getirildi. Savcılar ve hâkimler bilerek veya bilmeyerek casusluk suçu işlemiştir ve taksirle casusluk suçundan da soruşturulmaları gerekmektedir." 16 TSK personelinin avukatlığını yürüten Aykanat Kaçmaz, soruşturmayla ilgili şöyle konuştu: "Sahte delil üretme, olmayan suçu uydurmanın yanı sıra kişisel veri ve yazışmalarda dosyaya konuldu. Özel hayatın gizliliği ihlal edildi. Soruşturmayla ilgili olmayan özel görüşmeler ve görüntüler iddianemenin ekleriyle dosyaya konuldu. Kişilerin karılarıyla, eşleriyle yatak odası fotoğraşarı, görüntüleri dosyaya konuldu. Hedef alınan TSK personelinin hepsi ulusalcı, Cumhuriyetçi, Atatürkçü kişiler. Demek ki bu fişleme TSK'nın içerisinde yapıldı. Bu personelin TSK'da tasfiyesini isteyen TSK içerisinde bir grup var. Asıl tehdit TSK'nın içinde ve şuana kadar bununla ilgili bir işlem yapılmadı."
Hürriyet


F-16'lar DAEŞ Mevzilerine Bomba Yağdırdı 
Fransa'daki saldırının ardından DAEŞ'e karsı Suriye'de kapsamlı operasyonlar başladı. Adana İncirlik Hava Üssü'nden kalkan koalisyon uçakları ile Diyarbakır 8. Ana Jet Komutanlığı'ndan kalkan Türk jetleri Kilis'in karsısındaki DAEŞ hedeflerine bomba yağdırdı. Bu arada Gaziantep'te Ermiş Hudut Karakolu'na ait zırhlı Kobra aracına doğru gelen 2 araç uyarıldı. Uyarıya ateşle karşılık verilince çatışma çıktı. Çatışmada bir araçtaki 4 DAEŞ militanı etkisiz hale getirilirken, diğer araç kaçtı. Öte yandan Gaziantep'te DAEŞ'e ait bir hücre evine polis dün gece baskın düzenledi. Baskında bir DAES üyesi üzerindeki bombayı patlattı. Patlamada 4 polis yaralandı.
Akşam

Silvan'da Hayat Normale Dönüyor 
Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar nedeniyle Silvan'da 3 Kasım'dan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağı 12 gün sonra kaldırıldı. Operasyonlarda 3 mahallede 22 hendek ve barikat kapatıldı, hendeklere ve çevresine tuzaklanan patlayıcılardan 12'si imha edildi, 5 terörist etkisiz hale getirildi. Siirt Pervari'deki hava operasyonunda da PKK'ya ait depo, barınak ve sığınaklar imha edildiği bildirildi.
Akşam

G20'ye Paris Ayarı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlayan G-20 Zirvesi için önceki gece geç saatlerde ayak bastığı Antalya'da dün konuk devlet başkanlarını kabul etmeye başladı. Paris'teki terör saldırılarını kınayan ve Fransız mevkidaşı François Hollande'a telefonda taziyelerini sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi çerçevesinde konuklar için planlanan müzik dinletilerinin iptaline karar verdi. Fransa'nın acılarını paylaşma ve saldırılarda hayatını kaybedenlere saygı çerçevesinde, yemeklerde G20 konukları için herhangi bir müzik dinletisi yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam heyet başkanları onuruna verdiği akşam yemeğinde de, zirve sırasındaki resepsiyon ve kültürel programlarda müzik dinletilerine yer verilmedi.
Vatan

Lice Şehitleri Toprağa Verildi 
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yola döşenen mayının patlatılması sonucu şehit olan uzman çavuş Selim Vural, memleketi Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde binlerce kişinin gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenaze töreninde şehidin annesi Rukiye Vural, yanında duran bir başçavuşa sarılarak, "Aslan parçaları size kıyan eller kırılsın" diye feryat etti. 3 aylık Berat'ın babasının tabutunun üzerine oturtulduğunda ağlaması yürekleri dağladı. Vural'ın Türk bayrağına sarılı cenazesinin bulunduğu aracın geçişi sırasında izdiham oldu. Cenaze aracındaki tabutu başına gelen Anne Rukiye Vural, eşi Ayşe Vural tabuta sarılıp "Bayrak seven kızanım. Bak sevdiğin bayrakla geldin' diye feryat etti. Şehidin 3 aylık oğlu Berat dayısının kucağında tabutun üzerine oturtuldu. Bu sırada ağlaması yürekleri dağladı. Anne Rukiye Vural ise yanında duran bir başçavuşa sarılarak veda etti.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 102, 1442-102, 2045                                              
ABD Doları 2, 9175-2, 9189/ Euro 3, 1344-3, 1366/İngiliz Sterlini 4, 3909-4, 3947                              

Gelir Dağılımında Uçurum Büyüyor 
Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve B-20 İstihdam Görev Gücü Koordinatör Başkanı Ali Koç, pek çok ülkede zenginliğin geçmişe kıyasla arttığını ancak bunun eşit paylaşılmadığını belirterek, "Verilere baktığımızda bu eşitsizliğin yakın gelecekte de artarak devam edeceğini görüyoruz" dedi. G-20 Liderler Zirvesi kapsamında, küresel çalışan kesimi temsil eden L-20 tarafından "İş dünyası ve Emek ile Dialog" oturumu düzenlendi. Ali Koç, konuşmasında, Paris'teki saldırılarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulundu. B-20 İstihdam Görev Gücü kapsamında 11 aydır çalışmalar yürüttüklerini, özellikle istihdam ve işsizlik konuları üzerine eğildiklerini, gelinen noktada yaptıkları işten gurur duyduklarını belirten Koç, "Ancak bu daha başlangıç. Orta ve uzun vadede yapacağımız çok şey var. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dünya 50 kat zenginleşti ama burada gelir dağılımına baktığınızda büyük uçurum olduğunu görüyorsunuz. Bunun sürdürülebilir olmadığını anlayabilmek için Einstein olmaya gerek yok. İşçi kesimine baktığınızda ise gelirden en düşük pay onların" diye konuştu. Tarihsel olarak bakıldığında, dünyanın hiçbir zaman eşit olmadığını anlatan Koç, bu durumun asgari düzeye indirilmesi için yapılacak pek çok senaryo bulunduğunu ifade etti. Koç, 21. yüzyılda istihdamla ilgili eşitsizlik kavramının çok farklı şekilde ele alınması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Artık paradigmalar değişmeli. Bu da görüş bildirmeyen taraşarın katılımıyla olmalı. Pek çok ülkede zenginlik geçmişe kıyasla arttı ancak bunun paylaşımına bakıldığında eşit olmadığını görüyoruz. Verilere baktığımızda bu eşitsizliğin yakın gelecekte de artarak devam edeceğini görüyoruz. 60 milyon insan vatanını terk ederek, daha zengin ülkelere doğru gitmek istiyor ve iş arıyor."
Hürriyet

Asgari Fatura 
Asgari ücretlinin enerji faturalarının bilançosu belli oldu. Asgari ücretlinin enerji faturasının röntgenini çeken Enerji Bakanlığı, enerji tüketiminin asgari ücret içindeki payının geçtiğimiz yıllara göre düşmeye devam ettiğini tespit etti. Yılbaşında asgari ücretin 1300 lira olmasıyla ısınma ve elektrik giderlerini vatandaşa faturası daha da azalması bekleniyor. Enerji Bakanlığının araştırmasına göre 2004 yılında 303 lira alan bir asgari ücretli 200 kilowatt saat için 31.5 lira öderken, Eylül 2015'e kadar 1000 lira olan asgari ücretin 79 lirasını elektrik için harcadı. Bir başka deyişle asgari ücret içinde elektriğin payı 2004'te yüzde 10.4'ten 11 yıllık dönemde yüzde 7.9'a geriledi. Benzer gerileme eğilimi doğalgaz ve kömür için de görüldü. Doğalgazda 2003 yılında yüzde 21.4 olan pay, 2015 yılı Ekim ayı başı itibariyle yüzde 14.9'a geriledi. Ocak 2003'te 226 lira alan bir asgari ücretli, 125 metreküp doğalgaz için 48.4 lira öderken, en yüksek ödemeyi Ocak 2009'da aldığı 527 liralık asgari ücretin 136.3 lirasını ödeyerek yaptı. 2009-2014 dönemi içinde asgari ücret içinde doğalgaza ayrılan pay hızla gerilerken Ekim 2015'te 14,9'a düştü. Kömür tüketim maliyetinin asgari ücret içindeki payına bakıldığında ise az oranlarda da olsa 2003-2015 döneminde bir gerileme dikkat çekti. Ocak 2004'te gelirinin yüzde 7.8'ini kömür harcamasına ayıran asgari ücretli, en yüksek faturayı yine 2009'da gelirinin yüzde 9.1'ini ayırarak ödedi. 2009 sonrası kömürün payı gerilerken kömür tüketiminin asgari ücret içindeki payı Ekim 2015'te yüzde 6.3'e kadar geriledi. 1 Kasım seçim sonuçlarının ardından bin 300 liraya çıkarılacak asgari ücretle birlikte bu rakamların daha da düşmesi bekleniyor.
Türkiye

İş' Zirvesinde Paris Tutukluğu 
Önceki akşam Paris'te meydana gelen saldırılar Belek'te düzenlenen G20 zirvesinin eksenini bir anda teröre çevirdi. Zirve öncesinde düzenlenen B20, L20, T20 çalışma gruplarının toplantıları terörü lanetleyerek açıldı. Yerli yabancı iş dünyasının adeta konuştuğu tek konu Paris saldırıları oldu. Antalya'da zaten üst düzey seviyede olan güvenlik önlemleri de havadan ve karadan olmak üzere daha da artırıldı. Ağırlıklı olarak dünya ekonomisinin konuşulduğu G20 Liderler Zirvesi'nde bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlere vereceği çalışma yemeğinde de Suriye, mülteciler ve terörizm konularının ele alınması bekleniyor. G20 zirvelerinin özelliği her zirveden sonra bir sonuç bildirgesi yayınlanması ve o yılki faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yol haritasının bu bildirgeyle tüm dünyaya duyurulması. Yaşanan gelişmeler sonrasında sonuç bildirgesinde terörün oldukça etkili biçimde kendine yer bulması bekleniyor. Terör saldırısı zirvenin gündemiyle beraber, programını da değiştirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından G20 konukları şerefine organize edilen müzikli gösterilerin kaldırılması talebinde bulunulurken, etkinliğin düzenlendiği basın merkezinde 2 gündür devam eden Türkiye tanıtım videoları da saldırı dolayısıyla kaldırıldı. Ekranlarda artık sadece haber akışına yer veriliyor.
Milliyet

Mega Projelere Japon İlgisi 
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEIK) ile Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) tarafından Conrad Otel'de düzenlenen 'Türkiye-Japonya İş Forumu'na katıldı. Davutoğlu, Türkiye için stratejik önem taşıyan altyapı projelerinde Japonya ile çalışmaktan memnun olduklarını belirterek, "2014 sonu itibarıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi 3,6 milyar dolar civarındadır, ancak bu yetmez, iki ülkenin potansiyeli bunun çok ötesindedir. İki ülke arasında ekonomik ortaklık anlaşmasının tamamlanmasıyla ticarette arzu ettiğimiz hedeflere en kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum. İlk 2-3 yıl içinde 5 milyar dolara, en geç 5 yıl içinde 10 milyar dolara bu ticaret hacmini çıkarmamız şarttır" dedi. Japonya Başbakanı Shinzo Abe de "Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı, 2023'e kadar planlanan köprü, viyadük, elektrik santrali, hastane, hızlı tren ve haberleşme uydusu gibi birçok projede Japon teknolojisinin katkıda bulunmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.
Akşam

'Anlaşırsak 21 Milyon Yeni İş Yaratılacak' 
Antalya'nın Belek turizm bölgesinde düzenlenen G20 toplantıları kapsamında, B20 Türkiye Zirvesi yapıldı. Zirvenin ardından düzenlenen, Coca Cola Company Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent'in moderatörlüğü üstlendiği oturumda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu ve B20 Ticaret Çalışma Grubu Eş Başkanı Güler Sabancı, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'yla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nı imzalayan ülke sayısının AB ülkeleriyle 51'e çıktığını belirten Sabancı, anlaşmanın etkili olabilmesi için Dünya Ticaret Örgütü ülkelerinin yarısına ihtiyaçları bulunduğunu bildirdi. Sabancı, "Amaç 107 ülkenin anlaşmayı imzalaması. Bir yıl içerisinde 51 ülke imzaladı, bu hızla devam ederse 2016 yılının ilk yarısında 107 hedefine ulaşmak mümkün" diye konuştu. Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın ellerindeki en temel anlaşma olduğunu ifade eden Sabancı, anlaşmanın uygulanabilirliği sağlanabilirse, 1 trilyon dolardan daha fazla bir ek GSYH sağlanacağını, 21 milyon yeni iş yaratılacağını kaydetti. Sabancı, "Yani sadece bu iki rakam bile heyecanlanmamız için yeterli. Bu yapılabilir. Biz Türkiye'de bunun farkındayız, ne yapacağımızı da biliyorduk ama bir seçim yılı geçirdik. Meclis açılır açılmaz eminim bizim parlamentomuzda da bu anlaşma onaylanacak" dedi. B20 ve G20 toplantılarında birçok karar alındığını fakat bağlayıcı olmadığı için yeterince uygulanamadığını ifade eden Güler Sabancı, "Sadece B20'nin değil, G20'nin de pozitif anlamda teşvik edilmesi gerekiyor ki bütün dünya 'G20 bir araya geliyor ve iyi şeyler yapıyor' desin" diye konuştu.
Vatan

ÖYK, Kalamış'ın İmar Planına İtirazları Reddetti 
Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'na yönelik onaylanan imar planına yapılan itirazları reddetti. Resmi Gazete'de yayımlanan ÖYK kararlarına göre, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. adına kayıtlı 1.135 metrekare yüzölçümlü parsel ile 434 bin 538 metrekare yüzölçümlü, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanları kapsayan İstanbul'un Kadıköy ilçesindeki Fenerbahçe Kalamış Yat Limanına yönelik onaylanan yat limanı ve balıkçı barınağı kullanım kararlarını getiren Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına yapılan itirazlar reddedildi. ÖYK; TCDD Genel Müdürlüğüne ait İzmir Yük Limanı alanına yönelik kullanım kararları ile İzmir Kruvaziyer Limanı alanına yönelik kullanım kararlarını getiren imar planı değişikliklerini onaylandı.
Vatan

G20 Liderlerine Mülteci Çağrısı 
G20 açılım grupları mülteci krizine karşı ortak basın açıklaması yaptı. B20 Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, T20 Başkanı Güven Sak, C20 Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Y20 Başkanı Dr. Emre Cenker, W20 Başkanı Dr. Gülden Türktan, L20 Başkanı Ergün Atalay ve ITUC Genel Sekreteri Sharon Burrow, mülteci krizi hakkındaki ortak bildiriyi "Suriyeli Mülteciler Bildirgesi Basın Toplantısı'nda okudular. Bildiride şu ifadelere yer verildi: "G20 açılım grupları, mülteci krizi hakkında duydukları derin endişeyle beraber bu konuda daha güçlü bir kolektif eylem ihtiyacı olduğuna inanmaktadır. Bu açılım grupları, Antalya'da gerçekleşecek olan 2015 G20 Zirvesi'ne katılacak hükümet ve devlet liderlerine yönelik olarak, Suriyeli mültecilerin çoğunluğunu barındıran Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye'de bulunan kalkınma programlarını desteklemeleri için çağrıda bulunmaktadır. Bu konuda G20 tarafından atılacak adımların insani yardımın ötesine geçmesi, mültecilere ve bulundukları ülkelere orta- uzun vadeli ekonomik desteği kapsaması büyük önem arz etmektedir. Yapısı, jeopolitik ve iktisadi etkisi ve ekonomik koordinasyon odağıyla beraber G20, böyle bir desteği temin etme açısından en uygun pozisyonda yer almaktadır." G20 başkanlığını yürüten Türkiye'nin, birçoğu yıllardır ülke sınırları içerisinde yaşayan, dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığı belirtilen bildiride, "Antalya'da buluşacak olan G20 liderleri, 2. Dünya Savaşı'ndan beri dünyanın karşılaştığı en büyük mülteci krizinin tam ortasında toplantılarını gerçekleştirecekler. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ülkelerin liderleri olarak, bu durumun çözümlenmesi için harekete geçme sorumluluğuna sahipler" denildi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

Acılarınızı Paylaşıyoruz 
Antalya'daki G20 zirvesine ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ı Paris'teki terör saldırısı nedeniyle telefonla aradı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, dün öğle saatlerinde yaptığı görüşmede Hollande'a taziyelerini iletti. Paris'teki saldırılarından dolayı derin üzüntü duyduğunu belirten Erdoğan, hayatlarını kaybedenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu. Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı olmadığına dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin Fransa'nın yanında olduğunu, Türk halkının Fransızların acılarını paylaştığını söyledi. Görüşme sırasında, her iki liderin de terörle mücadele konusundaki kararlılıklarını ifade ettikleri belirtildi. Hollande, Erdoğan'a duyarlılığından dolayı teşekkür ettiği görüşme sırasında, Paris'teki olaylar nedeniyle Antalya'daki G-20'ye katılamayacağını, ancak zirve toplantısına Dışişleri ve Maliye bakanlarını göndereceğini de söyledi. Erdoğan ve Hollande, BM İklim Değişikliği Konferansı vesilesiyle 30 Kasım'da Paris'te bir araya geleceklerine değinerek, terörün her türüne karşı işbirliğini sürdüreceklerini vurguladı. Erdoğan dün ayrıca, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından Türkçe ve Fransızca mesaj paylaşarak Paris'teki terör saldırılarını kınadığını bildirdi. Erdoğan, twitter'daki resmi hesabında, "Fransa'da meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kınıyor, mevkidaşım Sayın Hollande ve Fransız halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum" ifadelerini paylaştı. Fransızcası da paylaşılan mesaja, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın resmi Twitter adresi de eklendi.
Milliyet

Saldırının Asıl Hedefi İnsanlıktır 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransa'da yaşanan terör saldırılarıyla ilgili konuştu. "Terör saldırısında vatandaşlarını kaybeden dost ve müttefik Fransa'ya bir kez daha taziyelerimizi sunuyorum" diyen Başbakan Davutoğlu, "Saldırının asıl hedefi insanlıktır. Turkiye olarak nefretle kınıyoruz. Teröre karşı Fransa ile dayanışma içindeyiz. Terore karşı olma noktasında ortak siyasi irademizi bir kere daha vurguluyoruz. Türkiye teröre karşı mücadelede ortak tavır olmaya onculuk edecektir. Bu terör saldırısını lanetliyorum" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında terörü lanetlediğini belirterek "Yakın zamanda terör sonucu yüzlerce canını kaybetmiş bir millet olarak Fransa halkının yaşadığı acıyı paylaşıyor, terörü lanetliyorum" dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a mektup yazarak taziyelerini iletti. Kılıçdaroğlu, mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Sayın Cumhurbaşkanı, Paris'te dehşet verici terör saldırılarına uğrayan Fransa halkıyla dayanışma içindeyiz. Derin acınızı paylaşır, yürekten taziyelerimi sunarım. Bu saldırı da daha öncekiler gibi özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi insanlığın tüm ortak değerlerini hedef almaktadır. Nitelik ve nicelik değiştiren terör tehdidiyle, evrensel değerlerimize ve insanlığın ortak kazanımlarına bilhassa sahip çıkarak küresel bir planlama ve sürdürülebilir bir stratejiyle etkili bir şekilde mücadele etme gereği bir kez daha görülmektedir. Feci sonuçları olan bu tur saldırıların yeni düşmanlık ve kutuplaşmalara, toplumda yeni korkulara yol açmasına izin verilmemesi bu aşamada hayati önemdedir. Yanınızda olacağız." MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, twitter'dan yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: Terörün vatanı, milliyeti, dini, inancı, mezhebi, kimliği yok derler. Doğrudur. Ama terörün sahibi, himaye edeni bal gibi, buz gibi vardır. Gaziantep'de, Diyarbakır'da, Suruç'ta ve Ankara'da teror nice canlara kast etmişti. Malumdur, terörün ağır faturasına hala katlanıyoruz. Fransa'da altı ayrı noktaya yapılan saldırıda yüzlerce insan oldu ve yaralandı. Bu menfur saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Fransa halkına taziyelerimi bildiriyorum. Terörden yalıtılmış, soyutlanmış, korumaya alınmış güvenli hiçbir yerin olmadığını da düşünüyorum. Terörü politik bir enstrüman, küresel ve bölgesel bir dizayn vasıtası olarak kullanan ülkelerin bu hazin tablodan ders almasını umuyorum. İnsanlık teröre müşterek refleks geliştirip aynı cephede buluşamazsa, geleceğin dünyasını azılı katillerin tayin edeceğini görelim, bilelim. HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, yaptıkları ortak yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Paris'te ve bir önceki gün de Beyrut'ta sivillere karşı gerçekleştirilen insanlık düşmanı saldırıları en güçlü şekilde kınıyor ve lanetliyoruz. Fransa ve Lübnan halklarının acılarını en içten duygularla paylaşıyoruz. IŞİD'in insanlık duşmanı saldırılarına defalarca maruz kalan ve yüzlerce insanını kaybetmiş bir siyasi hareket olarak Beyrut'tan Reyhanlı'ya, Suruç'tan Paris'e geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD ve benzeri yapılara karşı dayanışma içinde olmalıyız."
Milliyet

DÜNYA 

Obama Güvenlik Konseyi'ni Topladı 
ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye'deki G-20 zirvesine uçmadan önce Paris'teki saldırıların ardından üst düzey danışmanlarından oluşan Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplayarak Paris saldırılarıyla ilgili son istihbarat değerlendirmelerini aldı. Viyana'daki Suriye konferansına katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarını kınadı. "Bu tür saldırılar çok alçak, korkunç, zalim ve yeryüzünde kabul edilemez bir saldırıdır" diyen Kerry, "Ortaçağ ve modern faşizme aynı anda tanık oluyoruz" diye konuştu. Terörist saldırıların hiçbir meşruiyeti olmadığını söyleyen Lavrov da, "Ben inanıyorum ki bizim DAEŞ, El-Nusra ve diğer terör örgütlerini bozguna uğratmamamız için hiçbir gerekçemiz olamaz" dedi.
Hürriyet

Viyana'da Suriye İçin Takvim Belirlendi 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye görüşmelerinde Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş sürecini desteklediklerini, yeni bir anayasa taslağı hazırladıklarını, 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda anlaştıklarını ve kimin terörist kimin muhalif olduğunun belirleneceğini ve BM denetiminde bir ateşkesin uygulanacağını söyledi. Kerry, ABD ve Rusya'nın ortak girişimiyle Avusturya'nın başkenti Viyana'da Suriye'deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla başlatılan ve 17 ülke ve Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katıldığı görüşmelerin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile ortak basın toplantısı düzenledi. DAEŞ'in bölgedeki şiddet ve çatışmalar azaltılmadan yenilemeyeceğini ifade eden Kerry, Esed'in geleceği konusunda taraflar arasında hala görüş ayrılıkları yaşadıklarını ancak iki hafta önceki görüşmelere göre önemli bir ilerleme kaydettiklerini söyledi. Viyana'da Suriyelilere kendi düşüncelerini dayatmak için toplanmadıklarını belirten Kerry,"Suriye rejimi ve Suriyeli muhaliflerin temsilcileri ile BM öncülüğünde görüşmelere başlama konusunda anlaştık Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş sürecini destekliyoruz. Yeni bir anayasa taslağı hazırlıyoruz 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda anlaştık Bu siyasi süreci BM denetiminde bir ateşkesin izlemesi gerekiyor ve bu da kimin terörist kimin olmadığının belirlenmesine yardımcı olacak. DAEŞ ve El-Nusra kesinlikle terörist kategorisinde yer alıyor" dedi.
Türkiye

Dünya Ayakta 
Paris'te cuma akşamı 6 farklı noktaya eş zamanlı olarak düzenlenen kanlı saldırılarda 129 kişi hayatını kaybederken, 99'u ağır 352 kişi yaralandı. Öldürülen saldırganlardan 7'sinin de intihar bombacısı olduğu aktarıldı. Ülkede 2. Dünya Savaşı'ndan beri en kanlı saldırı sonrasında tüm sınırlar giriş-çıkışa kapatıldı. Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi. Saldırılar, ABD'li müzik grubu Eagles of Death Metal'in o sırada konser verdiği Bataclan konser salonu, Le Carillon Barı, Le Petit Cambodge lokantası, La Belle Equipe adlı kafe ve Fransa-Almanya maçının oynandığı Stade de France'ın yakınlarında gerçekleşti. Silahlı saldırılarda en ağır can kaybı, en az 100 kişinin öldürüldüğü Bataclan konser salonunda yaşandı. Salonda rehin tutulanlar kurtarılırken, 4 saldırganın öldürüldüğü açıklandı. Saldırganlardan 3'ünün üzerinden patlayıcı çıktı. Saldırganların 'Allahu Ekber' diye bağırarak geldiği aktarıldı. Fransız polisi, Stade de France'ın yakınlarında duyulan patlamalardan ikisinin intihar saldırısı, birinin bombalama olduğunu açıkladı. İlk bombanın ardından stadyumda maçı izleyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande stadyumdan çıkarıldı.
Akşam

'Biz 5 Yıldır Yaşıyoruz' 
Paris saldırılarına Şam'dan da tepki geldi. Europe 1 kanalına röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, saldırı nedeniyle Fransa'ya taziye dileklerini iletirken, saldırının Suriye'de yaşananlara benzediği yorumunu yaptı. Esad, "Fransa, Suriye'de 5 yıldır yaşanan terörü dün yaşadı" diye konuştu. Esad, Fransa'nın da aralarında olduğu Batılı ülkelerin Ortadoğu politikalarının terörizmin yayılmasına neden olduğunu öne sürerken, Hollande'ı Fransız halkının çıkarlarını gözeten politika değişikliğine gitme çağrısı yaptı. Esad, Hollande'ın bazı müttefiklerinin Suriye'deki 'terör örgütlerini' desteklemesine göz yumduğunu da iddia etti. Suriye lideri 3 yıl önce Avrupa'yı 'teröristleri' desteklememeleri konusunda uyardığını da hatırlattı.
Vatan

Acımasızca Savaşacağız! 
Bakanlar Kurulu'nu Elysee Sarayı'nda olağanüstü toplayan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, saldırıları 'savaş nedeni' olarak gördüklerini ve yarın parlamentoda olağanüstü toplantı düzenleyeceklerini belirtti. 3 gün ulusal yas ilan edildiğini belirten Hollande, ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildiğini ve tüm sınırların kapatıldığını duyurdu. Hollande, 'savaşacağız ve mücadelemiz acımasızca olacak' dedi. Terörle mücadelede ivedilikle alınacak önlemler çerçevesinde ilk etapta 1500 ilave askerin güvenliğin sağlanması için görevlendirildiği belirtildi. Okul ve üniversiteler tatil edildi, konserler ve diğer gösteriler ertelendi. Yine alınan önlemler çerçevesinde tehlikeli ve tehdit olarak görülen kişilerin, doğrudan mahkemeye çağrılabileceği belirtildi. Şüpheli kişilerin evlerinin mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından aranabileceği kaydedildi.
Star

SPOR 

Milli raket Çağla Büyükakçay, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde gerçekleşen toplam 75 bin dolar ödüllü ITF turnuvasında mutlu sona ulaşarak Türk tenis tarihinin en büyük şampiyonluğunun altına imzasını koydu. Çağla turnuvada çiftlerde de şampiyon olarak büyük bir başarı elde etti. Tekler finalinde Çek Klara Koukalova ile karşılaşan Çağla, 5-2 geriye düştüğü açılış setini 6-6'ya getirse de 7-6 kaybetti. İkinci setle birlikte kontrolü eline alan Çağla bu seti 6-4, son seti de aynı skorla kazanarak, 2 saat 45 dakika süren finali 2-1'lik zaferle noktaladı. Sporcumuz bir ITF turnuvasında zafere uzanan ilk Türk raket olarak kayıtlara geçti. Çağla'nın başarısı bununla kalmadı. Milli tenisçimiz, çiftler finalinde Yunan Maria Sakkari ile birlikte karşılaştığı diğer sporcumuz İpek Soylu ve Elise Mertens çiftini 7-6, 6- 4'lük setlerle 2-0 yenerek şampiyon oldu.
Türkiye

İki kıta arasındaki en önemli koşu olan Vodafone 37. İstanbul Maratonu bugün koşulacak. Geleneksel hale gelen organizasyonun en önemli etkinliği, her zamanki gibi maraton olacak. Bu koşunun yanı sıra 15 kilometre ve 10 kilometre yarışlarında profesyonel sporcular dereceye girmeye çalışacak. Halk koşusunda ise vatandaşlar Boğaziçi Köprüsü'nden yürüyerek geçmenin keyfini çıkaracak. Vodafone 37. İstanbul Maratonu, bu yıl "Kadına şiddete dur de" temasıyla koşulacak. Saat 09.00'da startı verilecek 42 kilometre 195 metrelik yarış Boğaziçi Köprüsü'nden başlayacak. Beşiktaş'a inip sahil yolundan Karaköy'e ulaşacak olan atletler Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelecek. Yenikapı'ya inildikten sonra Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur Sultanahmet'e çıkacak. Sporcular At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı'nın arasında yarışı tamamlayacak.
Türkiye

Fenerbahçe'de Teknik Direktör Vitor Pereira ile Robin van Persie arasında yaşanan gerginlikte haklı çıkan isim Portekizli hoca oldu. Pereira, sezon başı kampında yer almadığı ve takıma geç katıldığı için fizik olarak arkadaşlarının gerisinde kalan Hollandalı yıldızı, ilk 11'de sahaya sürmüyordu. Henüz hazır olmadığı gerekçesiyle van Persie'den yeterince verim alamayacağını düşünen ve bu yüzden genelde yedek bırakan Portekizli hoca görüşlerinde yanılmadı. Hollandalı oyuncu aynı sebeplerden dolayı milli takıma da alınmayınca Pereira'ya hak verdi. Van Persie ile Pereira'nın geçtiğimiz gün Samandıra'da baş başa özel bir görüşme yaptığı ve Hollandalı oyuncunun sezon başında yaşananlarla ilgili samimi özeleştirilerde bulunduğu öğrenildi. "Hocam sen haklıydın. Biraz daha güçlenmeliyim" diyen golcü oyuncu fiziksel açığını kapatmak için özel çalışmalara başladı. Van Persie hafta boyunca takımdan farklı olarak günde çift idman yaptı. Tamamı kondisyoner eşliğinde gerçekleşen bu çalışmaların ardından Pereira, Hollandalı futbolcuya bir gün ekstra izin verdi. Gerek son maçlardaki etkisiz performansı, gerekse de Hollanda Milli Takımı'nda yer alamaması yıldız oyuncuyu mental açıdan da olumsuz etkiledi. Van Persie daha kısa sürede toparlanabilmesi için ailesi ile kısa bir tatile çıktı.
Milliyet

Galatasaray, Bosna Hersek'in son şampiyonu Saraybosna ile oynadığı hazırlık maçında 3-3 berabere kaldı. Karşılaşma öncesinde, Paris'teki terör saldırılarında yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Yedekleri ve gençleriyle oynayan Cim Bom'da, lisansı 1 Ocak'ta çıkacak olan Kevin Grosskreutz da forma giydi. Alman futbolcunun etkisiz görüntüsü dikkat çekti. "Türk Hava Yolları (THY) Dostluk Maçı"nın ilk 10 dakikasında forma giyen Saraybosnalı eski futbolcular Alen Skoro ve Emir Obuca, jübile yaparak aktif futbol yaşantılarına son verdi. Sarı-Kırmızılılar, 80'li yıllarda Türkiye'da top koşturan ve Altay formasıyla akıllarda kalan Yesiç'in çalıştırdığı Bosnalı rakibi önünde özellikle savunmada sıkıntı çekerken; hücumda da çok etkili olamadı.
Star

Süper Lig'e verilen arayı hazırlık maçıyla değerlendiren lider Beşiktaş, Medipol Başakşehir'le 1-1 berabere kaldı. Olimpiyat Stadı'nda oynanan karşılaşmaya milli oyuncularından yoksun çıkan Siyah-Beyazlılar, ilk yarıda vasat bir görüntü ortaya koydu. 51'de Mosso'nun pasında Mahmut sert vurdu, Franco'nun ayağına çarpan top kalecinin üzerinden ağlarla buluştu: 0-1. 53'te Doka'nın frikik atışında kaleci Günay topu direk dibinde güçlükle çeldi. Yapılan değişiklikler sonrası üstünlüğü ele alan Kartal, 82. dakikada Beck'in pasında Mustafa Pektemek'in plase vuruşuyla maçta eşitliği sağladı: 1-1.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme