16 Kasım 2015 Pazartesi

16.11.2015 Genel Gündem


16.11.2015 Pazartesi
GÜNDEM

Türkiye DAİŞ'le Mücadelemizde Güçlü Ortak 
ABD Başkanı Barack Obama'nın G-20 Zirvesi için dün erken saatlerde geldiği Antalya'da ilk görüşmesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile oldu. Zirvenin gerçekleştiği Regnum Otel'de 1 saat 8 dakika süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç katıldı. ABD heyetinde ise Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın yanı sıra diğer yetkililer bulundu. Görüşmenin ardından ilk açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Değerli dostum" diye hitap ettiği Obama'yla Paris saldırıları nedeniyle terörizmin damgasını vurduğu G-20 Zirvesi çerçevesinde görüştüklerini vurguladı ve şunları söyledi: "Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Paris'tekinde de aynen Ankara'da, Gaziantep'te olduğu gibi, Suruç'ta, Diyarbakır'da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık. Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değildir, tüm insanlığa karşıdır. Sayın Obama'yla Suriye'de DAİŞ'le olan mücadeleyi ele alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında bundan sonra atacağımız adımları değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz." Ağırlıklı olarak Suriye'deki durum ve IŞİD'le mücadele konularını ele aldıklarını söyleyen Obama ise şöyle konuştu: "Ankara'daki korkunç terör saldırısında olduğu gibi, çarpıtılmış ideolojilerle masum insanların öldürülmesi sadece Fransa ve Türkiye'ye değil, medeni dünyaya yapılan bir saldırıdır. Teröristlerin yakalanması için Fransız yönetimiyle dayanışma içindeyiz. Türkiye, Suriye ve Irak'ta DAİŞ tehdidiyle mücadelede ABD ve diğer koalisyon üyelerinin güçlü ortağı. Bugün yaptığımız görüşmenin (IŞİD'e karşı) birlikte yaptığımız çalışmaların koordine edilmesi, DAİŞ'in faaliyetleri için uygun zemin oluşturan Türkiye ile Suriye arasındaki sınırların güçlendirilmesine yardımcı olabilmek için yararlı olduğunu düşünüyorum. IŞİD''le mücadelemizi ikiye katlayacağız." Erdoğan'la önceki gün Viyana'da sağlanan Suriye uzlaşmasını değerlendirdiklerini, Türkiye'nin topraklarında barındırdığı 2 milyonu aşkın Suriyeli mülteci sorununu ele aldıklarını söyleyen Obama, "Dünyanın en büyük insani yardım sağlayıcısı olarak göçmen sorununda Türkiye ve Avrupa ile omuz omuza durmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Hürriyet


Vicdanlarımızı Harekete Geçirelim 
G20 kapsamında; B20 (Business 20) ve W20 (Women 20)'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği "Mülteci Kadınlar" panelinde mülteci sorununa kadınların penceresinden bakıldı. Tüm G20 ülkelerini Suriyeli mülteciler konusunda ellerini taşın altına sokmaya davet eden panelistler, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinden mülteciler konusunda daha fazlasını yapmasını talep etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın açılış konuşmasını yaptığı panelde, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Pascal Moreau, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, AFAD Başkanı Fuat Oktay ile Uluslararası Mülteci Derneği Başkan Yardımcısı Muaz Yanılmaz konuşmacı olarak yer aldı. "Bugün sizlerle burada Akdeniz medeniyetinin birikiminden aldığımız ilhamları konuşmak isterdik fakat ne yazık ki terör hadiseleri ve Akdeniz'in doğusunda yer alan Suriye trajedisi bizi başka konuları konuşmaya mecbur ediyor" diyerek sözlerine başlayan Emine Erdoğan mültecilerin göç yolunda yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekerek şunları söyledi: "Uluslararası toplum bir çözüm üretemeyince sığınmacılar kendileri bir çözüm üretmeye çalışıyorlar. Ölümü dahi göze alarak denizlere açılıyorlar. 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin sahile vuran bedeni hepimizin hafızasında. Türkiye olarak Suriye'deki şiddetten kaçarak Türkiye'ye sığınan 2 milyon 200 bin insanı ağırlıyoruz. Fakat uluslararası toplumdan yapılan yardımlar beklentilerin çok çok altında kaldı. Gelişmenin sadece ekonomik büyümeye indirgenmesini de asla kabullenemiyorum. Gelişmiş ülke olmanın temel şartı insanlık değerlerini yere düşürmemektir. Bu bağlamda uluslararası toplumu mülteciler konusunda daha etik ve daha ahlaki bir duruşa davet ediyorum. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlığın geleceğini tehdit eden tüm zulümlere dur diyelim. Savaşın ağır bedelleri var barışın yok. Yapmamız gereken şey vicdanlarımızı harekete geçirmek." Fransız hükümetinin Paris saldırılarının ardından ilk hamle olarak sınırları kapatmasını eleştiren Muaz Yanılmaz "Bu Fransa'nın mülteci masasından kalktığının mesajıydı" dedi. Yanılmaz'dan sonra sözü alan AFAD Başkanı Oktay verdiği çarpıcı rakamlarla dikkat çekti. Bugüne kadar toplam 2.2 milyon Suriyeli mülteciden biyometrik kayıt alındığını söyleyen Oktay, 10 ilde bulunan 25 mülteci kampında yaklaşık 300 bin kişinin kaldığını dile getirdi. Suriyeli mülteciler için 10 milyona yakın sağlık hizmeti verildiğini vurgulayan Oktay, 300 bine yakın ameliyat, 400 bine yakın da yatarak tedavi gerçekleştirildiğini söyledi. Oktay, Almanya'da 153 bin, İsveç'te 93 bin, Macaristan'da 71 bin, Bulgaristan'da 16 bin, Fransa'da 8 bin, İngiltere'de de 7 bin Suriyeli mülteci bulunduğunu hatırlatarak, "Sadece Gaziantep'te hepsinin toplamından daha fazla, 350 bin mülteci var" dedi. Oktay sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin mülteciler konusunda Avrupa Birliği'ne sigorta olduğunu ya biz anlatamadık ya da onlar göremedi."
Milliyet

Nusaybin'de Patlama: 1 Ölü, 3 Yaralı 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde Fırat Mahallesi Çağdaş Sokak üzerinde, hendekleri kapatmaya çalışan polis ekipleri ile YDG-H arasında yer yer olaylar çıktı. Yasağa rağmen sokaklara çıkan PKK yandaşlarına güvenlik güçleri tazyikli su ve gazla müdahale etti. İlçede zaman zaman silah sesleri yükselirken olayların yoğun olduğu Fırat Mahallesi'nde sokakta meydana gelen bir patlamada 44 yaşındaki Selamet Yeşilmen yaşamını yitirirdi; 14 yaşındaki kızı Sevcan, 10 yaşındaki oğlu Fırat ile orada bulunan 30 yaşındaki Yılmaz Tutak yaralandı. Yaralılar, bölgeye gelen 112 Acil Servis Ambulansı ile Nusaybin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, yaşamını yitiren Selamet Yeşilmen'in cenazesi, aynı hastanenin morguna kaldırıldı. Mardin Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Selamet Yeşilmen'in sokakta el yapımı bir patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi. Patlamanın meydana geldiği Fırat Mahallesi'nde güvenlik güçlerinin herhangi bir grup veya bir örgütle çatışmaya girmediğini belirten emniyet yetkilisi, patlamada 3 kişinin daha şarapnel parçalarının isabet etmesi sonucu yaralandığını belirtti. İlçenin Hükümet Konağı Caddesi'nde evinin bahçesinde oturan Abdulhakim Aytimur da sırtına henüz belirlenemeyen bir cismin sırtına isabet etmesi sonucu yaralandı. Nusaybin Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Aytimur'un tedavi altına alındığı ve hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.
Milliyet

Terörle Keskin Mücadele 
Türkiye'nin Suriye krizi ve Ortadoğu merkezli terör konusundaki uyarı ve tezleri karşılık bulmaya başladı. Antalya'daki G20 Zirvesi'ne katılan liderler Erdoğan'ın ifade ettiği tezlerdeki haklılığı ifade etti. Özellikle Paris'te yaşanan katliamın ardından Türkiye'nin dile getirdiği tezlere çoğu lider 'evet' deme noktasına geldi. Suriye'de kara harekatı ve güvenli bölgenin basta DAEŞ terörünün önlenmesi ve mülteci dramının önüne geçilmesi için ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün zirve kapsamındaki ilk ikili görüşme olan Obama'yla yaptığı görüşmenin ardından bu konuya dikkat çekti. Erdoğan, "Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur ve Paris'tekinde de yine aynen Ankara'da, Gaziantep'te, Suruç'ta, Diyarbakır'da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık" dedi. G20 Zirvesi'ne belirlenen baslıklar altında devam edileceğini vurgulayan Erdoğan, "Ancak dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız G20 Zirvesi'nden çok kesin, keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır" diye konuştu.
Akşam

Kandil'de 44 Hedef Vuruldu 
Irak'ın kuzeyindeki Kandil bölgesine düzenlenen hava operasyonunda terör örgütü PKK'ya ait sığınak ve barınaklardan oluşan 44 hedef, 'akıllı füzeler'le imha edildi. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, temmuzda başlatılan hava operasyonlarıyla büyük yıkıma uğrayan Kandil bölgesinde, bölücü terör örgütünün yeniden yapılanma gayretleri çerçevesinde bazı tesisler, barınaklar ve depoların tamir edilmeye, canlandırılmaya çalışıldığı belirlendi. Bunun üzerine terörle mücadele harekatı kapsamında 14 Kasım'da gece boyunca ihbar ve kontrol uçağı, havadan yakıt ikmali ve insansız hava araçlarının desteğiyle, F-4E 2020 ve F-16'lar ile sınır ötesi hava operasyonları gerçekleştirildi. Operasyonlarda Irak'ın kuzeyindeki Kandil bölgesinde terör örgütüne ait olduğu tespit edilen sığınak ve barınaklardan oluşan 44 hedef, "akıllı mühimmat"la tam isabetle etkisiz hale getirildi.
Vatan

Protestoculara Göz Açtırılmadı 
Antalya'da dünyanın en zengin 20 ekonomisini buluşturan G20 zirvesi sürerken, bir yandan protesto eylemleri de yapıldı. Protesto amacıyla Belek'e yürümek isteyen ve hazırladıkları mektubu zirvedeki yetkililere vermek isteyen dört kişi gözaltına alındı. Antalya'da Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup da protesto eylemi yaptı. Sloganlar atan ve marşlar okuyan grup, ellerinde taşıdıkları Obama maketleriyle Atatürk Caddesinde yürümek istedi. Polisin, yürüyüşe maketleri bırakmaları halinde izin verileceğini söylemesi üzerine grup üyeleri, başlarına çuval geçirdikleri maketleri alanda bırakarak yürüdü. Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri de eylem yaptı. Polis, 'Katil, Sömürgeci, Emperyalist Savaş Örgütü G20 Defol' yazılı pankart taşıyan gruba Yavuz Özcan Parkı'na kadar izin verildi. Grup dağılmak üzereyken Güllük Caddesi'nde havai fişekler patlamaya başladı. Büyük paniğe neden olan patlama seslerinin ardından grubun patlamaların olduğu yöne doğru koşmasıyla Cumhuriyet Caddesi'ni kapatan çevik kuvvet ekipleri de eylemcilere müdahale etti. Protestocular ara sokaklara dağılan, polis de çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilere çevredeki bazı kişilerin taş ve pet şişe attığı görüldü.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 102, 1442-102, 2045                                              
ABD Doları 2, 9175-2, 9189/ Euro 3, 1344-3, 1366/İngiliz Sterlini 4, 3909-4, 3947                              

Rekor Katılım 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin dönem başkanı olduğu B-20 bünyesinde görev yapan görev gücü başkanlarıyla birlikte basına değerlendirmelerde bulundu. Süreç boyunca günlük pratik tecrübelerin paylaşıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, büyümenin kapsayıcılığının artması kapsamında önemli bir adım olarak Dünya Kobi Forumu'nun bu yıl hayata geçirildiğine dikkat çekti. B-20 olarak kadınların ve gençlerin istihdam edilmesinin de artırılmasını istediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Çok verimli bir yıl geçirdik. Bir yıl boyuna 4 kıtada 12 önemli toplantı yaptık. Bugüne kadarki en geniş katılımlı toplantıları yaptık. Birçok rekoru kırdık"Görev gücü gruplarında çalışan kişi sayısı bu dönemde 600'e kadar çıktı. Buradaki katılımcı sayısının da 1600'e çıkarılması talepleri vardı. Ancak imkanlar nedeniyle 570'de tutabildik" diye konuştu, Hisarcıklıoğlu'nun ardından söz alan görev gücü başkanları da, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: B-20 Ticaret Görev Gücü Başkanı Güler Sabancı: "Somut ve elle tutulur hedeşer koymaya çalıştık. Ticaretin kolaylaştırılması anlaşması bizim sürecimizde aktive oldu ve şu anda G-20 ülkelerinin 10 tanesi imzaladı. Başbakan Yardımcımız Cevdet Yılmaz, meclis açılınca bu anlaşmanın öncelikler arasında olduğunu söyledi. Kanada, Meksika ve Hindistan'da da benzer durumlar var. 107 ülkenin bu anlaşmayı onaylaması tamamlanırsa, elle tutulur somut bir sonuç olacak." B-20 İstihdam Görev Gücü Başkanı Ali Koç: "Sayın Ali Babacan'a bu görevlendirme için teşekkür ediyorum. İşadamı olarak milli formayı bu tür görevler dışında giyme şansımız yok. İstihdam piyasaları için genç işsizlik ve kadın istihdamının artırılması önemli. Genç işsizliğinin bir problem olduğunu biliyordum, ama bu süreçte adreslendirilmezse sosyal patlamalara neden olabileceğini gördüm. Genç işsizliği yüzde 13.1 düzeyinde, bu dünyadaki işsizliğin iki misli. Mülteciler konusunda, mültecilerin becerilerinin artması hükümetler ve şirketler tarafından ele alınmalı. Teknolojik gelişmelerin getirdiği yeni iş koşulları da, hayat boyu öğrenme kapsamında ele alınmalı." Büyümenin Finansmanı Görev Gücü Başkanı Hüsnü Özyeğin: "Dünyada istihdamın yüzde 60'ını KOBİ'ler üstleniyor. Kredi kartları konusunda data toplanıyor. KOBİ'ler konusunda daha çok data toplanmalı, KOBİ'lere verilen kredilerde kredi garanti programları oluşturulmalı. Bankaların KOBİ'lere verdiği kredilerin artması için vergi özendirmeleri de önemli bir konu."
Hürriyet

Biraz Az Kazanın...
Dünyanın en önemli ekonomi ve siyaset zirvesi G20 Liderler Zirvesi'nin alt kategorisinde yer alan B20 (İş 20) ve L20 (Emek 20) ortak oturumuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. B20 Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, L20 Başkanı Ergün Atalay ile Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin yer aldığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkin ekonomi ve istihdam politikalarının uygulanabilmesi için işçi- işveren arasında güçlü bir sosyal diyaloğun tesis edilmesinin şart olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, programın soru-cevap kısmında, asgari ücretle ilgili gelen bir soruya şöyle cevap verdi: "Şu anda Türkiye'de konuşulan 1300-1500, hatta daha ileri gidenler de var. Türkiye'deki konum çok çok farklı bir yere doğru gidiyor. Ben bu gelişmeden de mutluyum. Ancak asgari ücret malum bir taban belirlemedir. Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse ona sen neden veriyorsun demez. Ben de işverenlere tavsiye ediyorum. Biraz az kazanın, kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın. Bunu bir defa başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim. Ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım. Hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Beraber gelmiyor. Onlar bu dünyada kalıyor. Arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir seda bırak. Öldükten sonra da 'Sorma, bizim öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, maaşını da iyi bir konumda verirdi.' Asıl olan burası. Bunu başarmamız lazım." Buna karşılık karşılarına maliyetler konusunun getirildiğini aktaran Erdoğan, "Biz o maliyetleri çok farklı yerlerde aşağı düşürebiliriz. Buradaki konum şudur, Türkiye'de faiz oranları mesela yüksektir, ama batıda bizim gibi değil, düşüktür. E soruyorum şimdi bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Bu faiz oranlarıyla birlikte küçük, orta boy işletmeler girişimci ruhunu kazanabilir mi? Zenginleşebilir mi? Hayır. Onun için burada önce paranın maliyetini düşürmek lazım" diye konuştu.
Türkiye

Altına Talep Azaldı Üretim Dibe Vurdu.
Her ay tonlarca altın üreten Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, eylülde sadece 25, ekimde ise 104 kilogram civarında altın üretebildi. Altının iç piyasadaki gram fiyatı, 2014 yılını 89 TL'ye yakın bir seviyeden kapatmıştı. 2015'te dalgalı bir seyir izleyen altının gramı, 24 Eylül'de 113 lira 80 kuruş ile tarihî zirvesini gördü. Düğün sezonuna denk gelen haziran, temmuz ve ağustos döneminde ise fiyatlar, 92 ila 112 lira arasında değişti. Darphane de bu aylarda yılın en yoğun mesai dönemini geçirdi. Haziranda 1 ton 261 kilograma, temmuzda 6 ton 757 kilograma, ağustosta ise 1 ton 929 kilograma denk gelen çeyreklik, yarımlık, birlik, ikibuçukluk ve beşlik ziynet altını üretimi gerçekleştirildi. Ancak gram fiyatı eylül ayında 105 liranın üzerinde dengelenen, 24 Eylül'de ise 113 lira 80 kuruş ile tarihi zirveyi gören altının üretimi bu ay içerisinde iyice geriledi. Hem fiyatların yükselmesi hem de FED'in yaklaşan faiz artırımı riski sebebiyle talep azalınca, her ay 'ton' bazında ifade edilen Darphane'nin altın üretimi, eylül ayında sadece 24 kilogram olarak gerçekleşti. Üretim miktarı ekimde de 103 kilogram gibi düşük bir seviyede gerçekleşti.
Türkiye

Gıdada Hedef 'İlk 10' Ligi 
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) 5. Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Seçim sonunda 16 yıldır TGDF Başkanı olarak görev yapan Şemsi Kopuz'un oy birliği ile başkanlık görevine devam etmesine karar verildi. TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Kopuz, "Türkiye'nin 2. büyük endüstrisi olan gıda içecek sektörünün özellikle hammadde sorunlarının çözümüne ilişkin uygulanacak yeni politikalara ihtiyacı var. Yapılacak reformlarla sektörün 2 yıllık dış ticaret fazlası ile Türkiye'nin cari açığını kapatabiliriz demek hayal değil, gerçektir. Tarım ve Gıda sektöründe 2023 hedefimiz; 150 milyar dolar tarımsal hasıla ile tarımda dünya beşincisi olmak. 40 milyar dolar gıda ve içecek ihracatı ile dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer almak. Ancak bu hedefleri gerçekleştirmek istiyorsak, sanayimizin önünde duran sorunları da 2023 hedeflerimiz doğrultusunda ivedilikle çözmeye devam etmeliyiz" dedi.
Milliyet

Altyapı Yatırımları İçin IMF'den Türkiye Reçetesi 
Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Christine Lagarde, G20 Liderler Zirvesi kapsamında, "G20 Liderleriyle Ana Oturum: Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve" başlıklı B20-L20 Ortak Toplantısı'nda konuştu. Dünyanın birçok ülkesinde hem kısa hem de uzun dönemde büyümenin itici gücünün altyapı olduğunu ifade eden Lagarde, "Sonuçta büyümeyi kısa ve uzun dönemde iten bir güçtür altyapı yatırımları. Çünkü istihdam yaratır" ifadelerini kullandı. Lagarde, köprüler, otobanlar, okullar, hastaneler gibi inşa edilen tüm altyapı yatırımlarının istihdam yarattığına dikkati çekerek, altyapı projelerinin de dünyanın her yerinde bulunduğunu söyledi. Altyapı projelerine ivme kazandırılmasının çok önemli olduğunu, finansal kuruluşlar olarak bu alanda çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Lagarde, "Aynı zamanda İslami finansmanı desteklemek de önemli. Gerçekten bunun büyüme açısından çok önemli bir rolü olabilir. Altyapı projelerinde kamu sektörünü özel sektörle bir araya getirebilmek de çok önemli. Bu birleşmenin daha fazla olması gerekiyor. Geleneksel olarak bunun az olduğunu söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
Akşam

4x4'lük Rekor 
Türk otomotiv sektörü 2015'te 'altın' yılını yaşıyor. Yeni otomobil projeleri ve seçimler sonrasında tüketici güveninin geri dönmesiyle, otomotiv sektörü 2015 yılı hedeflerini yukarı yönlü revize etti. Lokomotif sanayi 2015'te üretim, ihracat, iç pazar ve istihdam olmak üzere 4 alanda rekor kıracak. Üretim 1 milyon 350 bin adetle, ihracat 970 bin adetle, kamyon dahil toplam satışlar 970 bin adetle ve ana sanayide istihdam 50 bin kişiyle tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacak. Otomotiv değer zinciri de 500 bin kişiye iş sağlayacak. 2011'de 1 milyon 190 bin adetle üretimde, 911 bin adetle satışlarda zirveye çıkılmış, ihracat rekoru 2008'de 910 bin adetle kırılmıştı. Otomotivde en yüksek istihdama 2007'de 46 binle ulaşılırken, geçen yıl çalışan sayısı 43 bin 680 kişi olmuştu. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, otomobilde yeni ürünler, Avrupa pazarının toparlanması ve seçim sonuçlarının güven endeksine olumlu yansımasıyla otomotiv sanayinin 2015'te beklentilerin üzerinde performans gösterdiğini açıkladı. Önen, "Bu temponun sürmesi halinde hem üretim hem ihracatta rekor kırılacak. Üretimde 1 milyon 225 binlik hedefi 1 milyon 350 bine çıkardık. 2014'te göre yüzde 15'lik bir büyüme elde edilecek. İhracat tarafında 925 binlik öngörümüzü 970 bin adede yükselttik. Geçen yıl 885 bin aracı dünya pazarlarına göndermiştik. İç pazarda da 950-970 bin adetlik satış bekliyoruz. Üretim, ihracat ve iç pazarda rekorların gerçekleştiği yıl olacak" dedi. Yeni yatırımlarla sanayinin üretim kapasitesinin 1 milyon 750 bin adede ulaştığını kaydeden OSD Başkanı, şöyle devam etti: "Yeni otomobil projeleri sektöre büyük ivme kazandırdı. Üreteceğimiz 1 milyon 350 bin aracın neredeyse 1 milyonunu ihraç edeceğiz. Üretimin içinde ihracatın oranı yüzde 72 seviyesine çıkıyor."
Vatan

İslami Finans Kobi'ler İçin Hayati Önemli 
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İslami finansın KOBİ'lerin finansmanı konusunda önemli bir alternatif olacağını belirtti. Yılmaz, Küresel KOBİ Finansmanı Forumu'nda, KOBİ'lerin öneminin farkında olduklarını ve bu konunun üzerinde durduklarını söyledi. "Kararlılığımızla KOBİ'ler G20 platformunda seslerini duyurabilecekler" diyen Yılmaz, KOBİ'lere ilişkin bu yılki çalışmaların daha çok finansman sorunlarına ve küresel değer zincirine katılımlarını desteklemek üzerine olduğunu ifade etti. Yılmaz, finansman sorunlarını aşmak için alternatif piyasa merkezli finansman ve makro-ihtiyati tedbirlerin ortaya konulduğunu bildirdi. Bu yılki diğer bir hedefin İslami finansın potansiyeline dikkati çekmek olduğuna işaret eden Yılmaz "İslami finansın KOBİ'lerin finansman sağlama sorunlarına cevap olabilecek hayati bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. İslami finans risk paylaşımcı ve varlık bazlı finansman ilkeleriyle KOBİ'lerin risklerini çeşitlendirmesine yardımcı olabilir" dedi. KOBİ'lerin uluslararası platformlarda genellikle olması gerektiğinden daha az temsil edildiğine dikkati çeken Yılmaz, "Hiç şüphe yok ki bu politikalar, KOBİ'lerin finansman araçları çeşitliliğini arttıracak büyük bir potansiyele sahip" diye konuştu. Yılmaz, Türkiye'nin 2010 yılından bu yana eş başkanı olduğu G20 Finansal Tabana Yayılma Küresel Ortaklığı kapsamında 14 raporun hazırlandığını ve bunun liderlere sunulacağını söyledi.
Star

Çin Füzesi İhalesinden Vazgeçildi Milli Füze Projesine Başlanacak 
Türkiye, 2013'ten bu yana Çin ile sürdürdüğü uzun menzilli füze ihalesini iptal ettiği belirtildi. 3.4 milyar dolarlık savunma ihalesini iptal eden Türkiye'nin, kendi milli savunma projesini başlatacağı kaydedildi. Antalya'da yapılan G20 Liderler Zirvesi'nde Başbakanlık'tan bir kaynağın Reuters'a verdiği bilgide, "Bu ihalenin iptal edilmesi kararlaştırıldı. Buna ilişkin kararı Başbakan Ahmet Davutoğlu bu hafta (geçen hafta) içinde imzaladı. İhalenin iptal edilmesindeki temel gerekçe, Türkiye'nin milli füze üretim projesini başlatacak olması" dediği belirtildi. Kaynağın yaptığı açıklamada Türkiye'nin füze konusunda tek başına bir girişim planlayacağı belirtilirken, "Türkiye, savunma sistemi için kendi projesi için girişimde bulanacak" ifadeleri kullanıldı. Türkiye, 2013 yılının sonbaharında ilk uzun menzilli füze projesinde Çin ile sözleşme görüşmelerine başlamış, projede teklif veren Fransa-İtalya ortaklığı ve ABD, ikinci ve üçüncü sıralarda yer almıştı. Türkiye'nin bu kritik projede Çin ile müzakerelere başlaması özellikle NATO ve ABD'de yankı uyandırmıştı. Konuya yakın uzmanlar, o dönemde batılı bazı ülkelerin, Türkiye ile ortak çalışma isteklerini defalarca dile getirdiğini kaydetmişlerdi. Ancak Çin ile teknoloji transferi gibi konularda yaşanan pürüzler nedeniyle müzakerelerde bugüne kadar nihai bir karar da alınamadı. İki yıldır süren görüşmelerde Türk tarafı teknoloji transferinde ısrar ederken, Çin tarafı ise teknoloji verme konusunda beklentileri karşılamıyordu. Uzmanlar, Çin füzelerinin NATO savunma radarlarına entegre edilemeyeceğini, sadece kurulduğu yeri savunabilecek lokal silahlar haline geleceğini iddia etmişlerdi. Uzmanlar, Türkiye'nin savunma sanayinde son yıllardaki atılımının yeni proje için itici güç olacağını söyledi.
Star

SİYASET/POLİTİKA

2 Kurultay Yapalım 
CHP genel başkanlığına adaylığını açıklayan Yalova milletvekili Muharrem İnce, "Gelin iki kurultay yapalım. İlk kurultayda genel başkan ve parti meclisini seçelim. İkincisinde programdan tüzük değişikliğine bütün konular ele alınsın" dedi. CHP Yalova Milletvekili İnce, hafta başında "Bir an önce CHP'nin olağanüstü kurultayı toplanmalı" sözleriyle olağanüstü kurultay için imza toplayanlara destek verdiğini açıklamış ve genel başkanlık için adaylığını ilan etmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir çağrıda daha bulunan İnce, biri 'olağanüstü' diğeri 'olağan' 2 kurultay önerdi. Hürriyet'e konuşan İnce, şunları söyledi: "Genel Başkan bir an önce olağanüstü kurultay çağrısı yapsın. 15 gün içerisinde olağanüstü kurultayı toplayalım. Bu yarışta yeterli delegenin desteğini alanlar aday olsun. Genel Başkan ve partim meclisini olağanüstü kurultayda seçelim. Kim seçimi kazanıyorsa, diğer adaylar da ona saygı duysun, destek versin ve birkaç hafta sonra da 1 haftaya yayılan şölen gibi 35. Olağan Kurultay'ı yapalım. Yeni seçilen genel başkan bu şöleni yönetsin. Olağan kurultayda tüzük de parti programı da yeniden tartışılsın. Gençlik kolları, kadın kolları, il başkanları herkes özeleştirisini, eleştirisini dile getirsin, projelerini anlatsın. Yeni bir sinerji ile yeni bir yol haritası ile yola devam edelim. (Kılıçdaroğlu'nun 'Kurultay sonrası çok şey değişecek' sözüne ilişkin) Değişimin karşısına çıkanlar, mutlaka yok olur. Bu değişim artık kaçınılmaz hale gelmiş. Bu gerçekleşecek. Ben Sayın Genel Başkan'ın taleplere kulak tıkamayacağına inanıyorum
Hürriyet

İşbirliği İradesi 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla Antalya'da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinde önümüzdeki dönemde beklenen gelişmeler, terörizmle mücadele ve sığınmacılar konusu ele alındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin canlandırılması yönündeki beklentileri Angela Merkel'le görüşmesinde vurguladığı ifade edildi. "Yeni hükümetle birlikte önümüzdeki dönemde kapsamlı reformların gündeme geleceğini" ifade eden Başbakan Davutoğlu'nun, bu çerçevede AB içinde Almanya'nın desteğini beklediklerini belirttiği kaydedildi. Almanya Başbakanı Merkel'in de Türkiye ile sadece sığınmacı krizi değil, başta AB konuları olmak üzere her alanda iş birliğini geliştirme iradesinde olduklarını vurguladığı bildirildi.
Akşam

DÜNYA 

Fransız Uçakları Rakka'ya Bomba Yağdırdı 
Fransız uçakları dün akşam, IŞİD'in Suriye'deki fiili başkenti Rakka'ya bomba yağdırdı. Fransa Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 10 Fransız savaş uçağının katıldığı operasyonda, IŞİD'e ait komuta kontrol merkezi, eğitim üssü ve mühimmat deposunun da aralarında bulunduğu 20 noktanın hedef alındığı belirtildi. Reuters'in haberine göre uçakları Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'den havalandı. Rakka önceki gün de Rus uçaklarının hedefi olmuştu. Fransız basını, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, meclisten OHAL süresinin en fazla 12 günle sınırlayan 1955 tarihli yasanın değiştirilmesini istediğini yazdı. Buna göre, yasa değişikliğiyle ilgili taslak metin çarşamba günü Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Yeni değişiklikle en fazla 12 gün uygulanabilen OHAL süresinin 3 aya çıkarılması öngörülüyor.
Hürriyet

Saldırganların İsimleri Açıklandı 
Paris'deki Bataclan konser salonunda intihar saldırısı gerçekleştiren üç saldırgandan birinin Paris doğumlu Ömer İsmail Mustafai (29) olduğu bildirildi. Fransa Terörle Mücadele Savcısı François Molins, Cezayir asıllı Mostefai'nin kimliğinin sabıkası olduğu için parmak izinden tespit edildiğini açıkladı. Mostefai'nin ailesinin yaşadığı evlere baskın düzenleyen polis, babasını, erkek kardeşi ile Mostefai'nin eşini gözaltına aldı. İkinci intihar bombacısı Ahmed Muhamed'in (25) Sırbistan üzerinden Avrupa'ya gittiği belirtildi. Üçüncü saldırganın 1990 doğumlu Abbdulakbak B. olduğu ve Yunanistan üzerinden Fransa'ya geçtiği kaydedildi. Belçika ise saldırıları gerçekleştirip ölen teröristlerden ikisinin Brüksel'de yaşayan Fransız vatandaşları olduğunu açıkladı. Öte yandan CNN International'ın ünlü sunucusu Christiane Amanpour, canlı bombalardan ikisinin "sahte Türk pasaportu taşıdığını" öne sürdü. Ancak teröristlerin pasaportlarındaki isim haberde yer almadı.
Türkiye

Tüm Dünya Ağlıyor 
Dünya, Paris'te yaşanan katliamın ardından ayağa kalktı. Dünyanın dört bir yanından insanlar, saldırılarda hayatını kaybedenleri andı. Paris'te olayın yaşandığı bölgelere çiçekler bırakıldı, insanlar ölenler için gözyaşı döktü. Diğer ülkelerde de Fransız elçiliklerinin önüne akın eden onlarca insan, çiçekler ve destek mesajları bıraktı ve ölenler için dua etti. ABD'nin Los Angeles şehrinde düzenlenen anma törenlerinde de, saldırılarda hayatını kaybedenler anıldı. Törene katılanlar, ölenler için Fransızca şarkılar seslendirildi. Fransa Konsoloslugu'nun önünde gerçekleşen etkinliğe katılanlar, binanın önüne çiçekler bıraktı ve mumlar yaktı.
Akşam

Düğümü Belçika Çözecek 
Belçika'nın Başkenti Brüksel'de bulunan Müslüman göçmenlerin yaşadığı Molenbeek bölgesi daha önce de iki saldırıyla dünya gündemine oturmuştu. 2001 yılında Afganistan'da Taliban'a karşı savaşan güçlerin komutanlığını yapan Ahmed Şah Mesud kendisine gazeteci gibi yaklaşan iki kişi tarafından öldürülmüştü. Bu ikilinin Molenbeek'ten olduğu ortaya çıkmıştı. 2014 yılında ise Brüksel'deki Yahudi müzesini basarak 4 kişiyi öldüren Nemmouche Mehdi isimli terörist Molenbeek'liydi. Paris saldırısında kullanılan araçlardan birinin Belçika plakalı olması ve Molenbeek'te yaşayan bir kişinin üzerine kayıtlı çıkması bir kez daha gözlerin bu semte dönmesine sebep oldu. Belçika polisi, Fransız güvenlik güçleriyle koordineli bir biçimde burada düzenlediği operasyonda 7 kişiyi gözaltına aldı. Belçika, Molenbeek bölgesinde güvenliğin tesis edilebilmesi için bir plan hazırlandığını duyurdu. Belediye ve polisle koordineli bir şekilde mahallenin yeniden düzenlenmesi ve cihatçı unsurların temizlenmesi amaçlanıyor. Yetkililer, 'Burada radikalleşmenin önüne geçmek için aylardır mücadele ettik. Ama daha etkin bir çalışılma gerekiyor. Burası bizim için çok büyük bir problem' diye konuştu.
Vatan

Elif'in Babaevinde Yas Var 
Paris'teki terör saldırılarında hayatını kaybeden Türk asıllı elif Doğan'ın İzmir'in Urla ilçesindeki ailesi, büyük üzüntü yaşıyor. Belçika doğumlu 28 yaşındaki elif Doğan'ın babası kemal Doğan, kızının Belçika'daki bir iş ve işçi bulma kurumunda çalıştığını, ayın belli günlerinde de işi gereği Fransa'ya gittiğini anlattı. Saldırı sonrası tedirginlik yaşadıklarını ve kızlarına ulaşmaya çalıştıklarını anlatan kemal Doğan, "saldırı nedeniyle aradığımız kurumlardan detaylı cevap alamadık. akşam saatlerinde ise internetten kızımızın yaşamını kaybettiğini öğrendik. Belçika Dışişleri Bakanlığı da öldüğünü açıkladı" dedi. Doğan, "Bu tür eylemlere dünyanın topyekun sesini çıkarması gerekiyor. Herkes şapkasını önüne koyup düşünmeli" dedi.
Star

SPOR 

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Divan Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Orman 2016 yılının mayıs ayında yapılacak kongresi öncesi aday olmak isteyenlere seslenerek, "Beşiktaş'ın mutsuzluğu üzerine başkan adayı olunmaz. Yılbaşı, devre arası kim başkanlığa adaysa açıklasın. Ne programı varsa söylesin. Önümüzde uzun bir zaman var. İnsanların Beşiktaş Kulübü'nü yönetmek istemesi kötü bir şey değil ama bunun Beşiktaş'a yakışan zarafetle olması lazımdır. Mayıs ayında kongremiz var. Gelsinler aday olsunlar, çalışma yapsınlar" ifadelerini kullandı. Orman, "Beşiktaş'ı yöneten bugün ben, yarın başkası Belki bir dönem sonra ben de bırakıp gideceğim. Niyetim de öyle" diye görüş belirtti. Futbolcu transferinde doğru bir strateji izlediklerini anlatan Orman, "Maça gitmediğim söyleniyor. Bazı maçlara gitmiyorum, yurt dışında seyretmeye gidiyoruz. Yani herkes evinde rahat maç seyrederken biz kimse bizi görmesin diye soğuk ülkelere gidiyoruz, orada maç seyrediyoruz ki ilgilendiğimiz oyuncuyu kimse anlamasın diye. Biz 7 gün 24 saat Beşiktaş için çalışıyoruz" vurgusunu yaptı. Beşiktaş Başkanı, bu sezon futbolcu bonservislerinden 19 milyon avro kazandıklarını ve 6,5 milyon avro harcadıklarını dile getirerek, "Ben ve arkadaşlarımın göreve geldiğimiz andan itibaren bonservis için 41 milyon avro harcamışız, 20,6 milyon avro bonservis geliri elde etmişiz. Beşiktaş bundan sonra bu şekilde gidecektir. Beşiktaş artık 2 oyuncu satacaktır, 3 oyuncu alacaktır. Bundan sonra hep al dönemi bitmiştir, biraz da sat dönemi başlamıştır. Allah nasip ederse yurt dışında da bir takım alma girişimimiz var" değerlendirmesinde bulundu. Fikret Orman, göreve geldiklerinde 328 milyon dolar olan kulüp borcunun yapılan yatırımlara ve kur farkına rağmen şu an 317 milyon dolar olduğunu anlatarak, borcun artmadığını söyledi. Orman, "Futbolcuların alacakları ödenmediği için sahaya çıkmadığını hiç işitiyor musunuz? Alacakları var diye duyuyor musunuz? Rakibimizin stadını devlet yaptı, işçiler sokaklara indi. Burada bir stat yapılıyor, milyonlarca dolar yatırım yapılıyor. Beşiktaş'ta alacağımız var diye kimse geldi mi? Hayır" şeklinde konuştu. Kulübün mali yapısını şeffaf bir şekilde paylaştıklarını anlatan Orman, "2012 yılının mart ayında aday çıkmayan, 400 davası olan, CAS'ta 18 dosyası bulunan, iki sene evvelinden futbolcularına borcu olan, kayyuma mı gidilecek denilen Beşiktaş'ta hiç kimsenin kapısını çalıp bir kuruş istemedik. Herkes bilsin. Biz öyle şeylerle muhatap oluyoruz ki, sağlığımız gidiyor, aramızda ihtilaflar çıkıyor. Biz artık söylenenlerle ilgilenmiyoruz. Biz bu sene şampiyonlukla ilgileniyoruz. Stadın bitmesiyle uğraşıyoruz. Biz icraatla ilgileniyoruz" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, yarın Yunanistan ile yapılacak özel karşılaşma ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dünkü antrenman öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan tecrübeli hoca, "Güzel bir seri yakaladık. Yunanistan ile de bunu devam ettirip bu yılı yenilgisiz kapatmak istiyoruz. Katar maçında özellikle ikinci yarıda oynanan futbolu beğendim. Yunanistan karşısında da bunun devamını görmeyi diliyorum" açıklamasında bulundu. Terim, Paris'te yaşanan terör olayını da kınadığını belirterek, "Lanetlemekten başka bir şey söyleyemiyorum. Her ülke bu konuda birleşmelidir. Dikkatli olunmalı ama Euro 2016 için alınacak kararlar, bazılarının ekmeğine yağ sürmemeli" ifadelerini kullandı. Fatih Terim, Konya'da Milli Takım'a verilen desteğin ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, "Bir kez daha söylemekte yarar görüyorum. 'Bitti demeden bitmez' taraftar kampanyamız ile o ruhu devam ettirmeliyiz" diyerek sözlerini tamamladı.
Türkiye

Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Lig'de Vakıfbank sahasında Galatasaray'a şans tanımadı: 3-1. Ev sahibi, 6. maçını kazanarak yenilgisizliğini sürdürürken, Galatasaray ilk mağlubiyetini aldı. Derbinin en skoreri ise Vakıfbank'tan 25 sayı ile Hollandalı Sloetjes oldu. Birinci sete iyi başlayan Vakıf teknik molaları 8-5 ve 16-8 önde geçti. Sarı-siyahlılar Sloetjes'in sayılarıyla üstünlüğü sürdürdü ve seti 25-18 kazandı. İkinci sette Galatasaray toparlandı. Karşılıklı sayılarla suren oyunda molalara 8-7 ve 16-15 Vakıfbank önde girdi. Galatasaray skoru 24-24'te eşitlemesine rağmen son oyunlarda hata yapınca bu seti de ev sahibi 27- 25 galip tamamladı. Üçüncü sete etkili servis atarak başlayan sarı-kırmızılılar molalara 8-7 ve 16-14 ustun girdi. Centoni ile köşelerden sayı bulmaya devam eden Cim-Bom seti 25-21 alarak umutlandı. Dördüncü sette Vakıf fırtınası geri dondu. Ev sahibi molalarına 8-4 ve 16-10 ustun girdiği seti 25-20 maçı da 3-1 kazandı.
Milliyet

İstanbul, Vodafone 37. İstanbul Maratonu ve halk koşusuna ev sahipliği yaptı. Yüzbinlerin Asya'dan Avrupa'ya koştuğu maratonda, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 250 metre gerisinden startı verilen 42 kilometre 195 metrelik maratonda erkeklerde Kenyalı Elias Kemboi Chelimo 2.11.13'le birinci oldu. Yine Kenya'dan Evans Kiplagat ikinci, Silah Kipkembou Limo da üçüncülüğü elde etti. Kadınlarda zafer 2.31.54'le Etiyopyalı Amane Gobena'nın oldu. 35'inci kilometreden sonra yaptığı atakla yarışı kazanan Chelimo, "Organizasyon süperdi. Rekoru az farkla kaçırdım ama en iyisini yapmaya çalıştım. Türk insanının ilgisi de çok güzeldi" dedi. Maratonda erkekler ve kadınlarda birinci olan atletler 50'şer bin dolar para ödülünün sahibi olurken, ikincilere 20'şer, üçüncülere de 15'şer bin dolar verildi.
Star

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira'dan şok istek! Portekizli teknik adam, sezon başında alınan Robin Van Persie, Luis Nani, Jose Fernandao, simon Kjaer, Josef de souza, Lazar Markovic, Fabiano ribeiro, Abdoulaye Ba, Ozan Tufan, Volkan Şen ve Şener Özbayraklı'yı yeterli bulmadı ve Ocak ayındaki ara transferde üç bölgeye üç oyuncuya ihtiyacı olduğunu açıkladı. Milli maç arasında yönetimle bir toplantı yapan Pereira'nın, "sezon başında savunmada yaşanan sorunları büyük ölçüde aştık. Şu anda gol yollarında sıkıntılar yaşıyoruz. Bunları da aşacağımıza inanıyorum. Ancak hedeflerimize ulaşmak için bir tane sol stopere, bir tane forvete ve iki yönlü oynayabilecek bir orta sahaya ihtiyacımız var" dediği öğrenildi. stoper için Bursaspor'dan serdar Aziz'le ilgilenen sarı-lacivertliler'in orta sahaya sezon başında da gündeme gelen Valencia'nın Fransız asıllı Cezayirli ismi Sofiane Feghouli'yi düşündüğü iddia edildi. Kanarya'nın forvet adayları arasında ise Brezilya'dan Erik Lima, Almanay'dan Bas Dost'un yanı sıra Türkiye'den de bazı isimlerin olduğu öğrenildi.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme