.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

23 Kasım 2015 Pazartesi

23.11.2015 Genel Gündem


23.11.2015 Pazartesi
GÜNDEM

Arka Camda Kurşun İzi 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın makam aracının, arka camında bir iz tespit edildi. Zırhlı aracı incelemeye alan polis, kurşun izi olabileceğine işaret etti. Diyarbakır'daki gelişme akşam saatlerinde ortaya çıktı. Korumaları, İstanbul'daki temaslarının ardından Diyarbakır'a dönen Demirtaş'ı 4 gündür kullandığı zırhlı araçla karşıladılar. Araç eve geldikten sonra park yerinde korumalar arka camdaki izi farketti. Cam kırılmamıştı ama makam koltuğunun bulunduğu sağ arka tarafta, kafa hizasında yuvarlak, düzgün hatları olan bir iz kalmıştı. Demirtaş, ANF'ye, "Kurşun geçirmez arka camının kafa hizasında mermi izi tespit edildi. Ses fark etmedik. İndiğimizde korumalar izi gördü" bilgisini verdi. Aracın emniyet müdürlüğü kriminal laboratuvarına götürüldüğünü, incelemeler yapıldığını anlatan Demirtaş, mermi çekirdeğinin olmadığını açıkladı. Diyarbakır polisi, HDP'lilere taşın zırhlı camda öyle bir iz bırakmayacağını, kurşun olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder, Hürriyet'e Demirtaş'la görüştüklerini ve polisin, aracın geçiş güzergâhındaki kamera kayıtlarını incelediğini söyledi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Kurşun ata ata biter Zulüm de sonsuz, ölümsüz değildir. Demirtaş'a sıkılan kurşun, o namlunun ardındakileri vurur bir gün" tweet'i attı. AA: Demirtaş'ın makam aracı, arka camındaki çarpma veya sekme nedeniyle incelemeye alındı. Aracın sağ arka camında 3x3 santimetre çapında muhtemel sert cisim çarpması veya sekmesi kaynaklı hasar tespit edildi. Reuters: Demirtaş, aracına isabet eden kurşundan yara almadan kurtuldu. Merminin kurşun geçirmez arka cama isabet ettiğini kaydeden HDP sözcüsü, saldırının Diyarbakır'da yaşandığını kaydetti. Suikast girişiminin ardından Demirtaş Twitter hesabından "Ölüm Allah'ın emri" mesajını paylaştı.
Hürriyet


Marmara Lodosa Teslim 
Marmara'da dün ve önceki gün etkin olan lodos, kazaları da beraberinde getirdi. Bursa'da, Osmangazi ilçesi Sırameşeler bölgesinde lodosun etkisiyle hafif raylı sistemin istinat duvarına çarpan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti. Bir hastanenin çatısı uçarken, 238 yaşındaki çınarın 25 metrelik dalı bir taksinin üzerine düştü. Sakarya'da da devrilen bir ağaç araçlara zarar verdi. Bursa'da saatteki hızı yer yer 80 kilometreye ulaşan lodos hayatı olumsuz etkiledi. Önceki akşam Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çatısı şiddetli rüzgarın etkisiyle uçtu. Çatıdan kopan parçalar, hastanenin acil servis girişine düştü. Olay yerine gelen itfaiye ve polis ekipleri vatandaşların can güvenliği için hastanenin acil giriş bölümünü kapattı. Hastaneye gelen hasta ve yakınları poliklinik kapısına yönlendirildi. Hastanenin acil girişini kapatan çatı ve izolasyon malzemeleri hastane güvenliği tarafından kaldırıldı. Merkez Osmangazi ilçesi Fatih Mahallesi Yeni Yalova Yolu üzerindeki elektrik tellerinin de şiddetli lodos nedeniyle kopup birbirine çarpması sonucu çıkan kıvılcımlar, bir işyerinin önüne bakım için bırakılan 2 otomobilin üzerine düştü. Bir anda yanmaya başlayan otomobiller kısa sürede alev topuna döndü. Yoldan geçen sürücüler durumu itfaiye ve polise bildirdi. İtfaiye ekipleri gelene kadar vatandaşlar evlerinden çıkardıkları hortumla alevlere müdahale ederek yangının evlerine sıçramasını önlemeye çalıştı. Araçlar kullanılamaz hale geldi. İnegöl ilçesinde bir evin çatısı yüksek gelirim hattının üzerine düşerek telleri kopardı. Bursa-Ankara Karayolu Kalburt Mevkii'nde de bir fabrikanın çatısı yola uçtu. Aynı bölgede bulunan beton elektrik direği de şiddetli rüzgâra dayanamayıp yola devrildi.
Milliyet

EKONOMİ 

Gram Altın 99, 9927-99, 2324                                      
ABD Doları 2, 8273-2, 8329/ Euro 3, 0113-3, 0163/İngiliz Sterlini 4, 2962-4, 3030                 

KOBİ'lerin Avukatıyız 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Légion d'honneur nişanını almak için gittiği Fransa'daki temaslarını değerlendirirken, "Burada Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) toplantılarına da katıldım ve gördüm ki Türkiye'nin G-20 ve B-20'deki başarıları ICC yönetim kurulu toplantısında 4-5 kez alkışlandı" dedi. Hisarcıklıoğlu, çalışmaları tamamlanan G20 sonrasında Türkiye'nin öncülüğünde KOBİ'ler için yeni bir dönem başladığını da sözlerine ekledi. ICC, Dünya Bankası ve OECD'nin desteğiyle Dünya KOBİ Forumu Vakfı'nın kurulduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, merkezi İstanbul olan vakışa birlikte artık KOBİ'lerin de büyük organizasyonlarda resmi temsilcisi olduğunu kaydetti. Bunun ilk örneğinin G-20 olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Vakıf İstanbul'da çalışarak KOBİ'ler adına lobi yapacak. Dünya platformunda bir savunucuları olacak. KOBİ'ler bankacılık sisteminden şikayetçi, finansmana erişmekte büyük güçlük çekiyorlar. Basel sürecinde KOBİ'lerin avukatlığını yapacağız. Basel sürecinden yararlanamayan KOBİ'lerin buna adapte olması için takipçi olacağız" dedi. Dünya Bankası ve OECD ile de konuyu ele aldıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, sorunun aşılmasıyla birlikte finansmanın da daha ucuz ve kolay temin edileceğini söyledi. Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığında B-20 olarak ticaretin kolaylaştırılması anlaşmasına yoğunlaştıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin de başta KOBİ'ler olmak üzere tüm ekonomiye katkı sağlayacağını belirtti. Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığı öncesinde söz konusu anlaşmaya imza sayısının sıfır olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Dünya Ticaret Örgütü'ne üye 170 ülkeden 109'unun onayı gerekiyor. Bu dönemde ABD, Çin ve AB'nin imzalamasıyla birlikte toplam imza sayısı 51'e ulaştı. Bu ülkelerin onaylanması işi büyük ölçüde kolaylaştırdı. Dünya genelinde ticaretin kolaylaştırılmasıyla birlikte KOBİ'ler bütün dünyaya rahatlıkla ihracat yapabilecek. KOBİ'lerin de birkaç saat içinde ihracat yapabileceği, malların daha serbest dolaşacağı ortamı oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.
Hürriyet

Yerli Tank Güç Grubu İthalin Yerini Alacak 
Altay Tankı için yerli güç grubu geliştirilmesine yönelik fiili çalışmalar gelecek yılın ilk çeyreğinde başlayacak. Türkiye'nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ (TÜMOSAN) tarafından üstlenilen ALTAY Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi'ne ilişkin ön çalışmalar sürüyor. Proje için teknik destek sağlayacak firmanın ekim ayında seçilmesinin ardından projeye yönelik geri sayım başladı. Bu kapsamda, motor ve transmisyonu da ihtiva eden komple yerli tank güç grubu geliştirilmesine yönelik fiili tasarım çalışmalarına gelecek yılın ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor. TÜMOSAN Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Pala, hedeflenen başarılı bir güç grubu tasarımına ulaşmak için çok ciddi ve uzun çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Projenin zor ve toplam zamanının ise nispeten kısa olduğunu dile getiren Pala, "Projeyi verilen zaman içinde ve tanımlanmış teknik isteklere göre bitirmek için elimizden geleni yapacağız" dedi. İhtiyaç duyulan alanlarda teknik destek alacaklarını, bu süreçte de kalıcı olarak teknoloji ve bilgi transferi gerçekleştireceklerini vurgulayan Pala, şöyle konuştu: "Proje içerisinde kritik alt sistemler mevcut. Bu sistemler bugüne kadar Türkiye'de yapılamamış sistemler. Bunları yerlileştirmek için de imkânlar ölçüsünde elimizden geleni yapacağız. Yerli sanayide bu işte en iyi olanların kullanılması gerekiyor. Proje başlamadan muhtemel tedarikçiler arasında kimlerin neleri yapabileceğini araştırıyor ve belirli yetkinliğe sahip firmalarla çalışmaya gayret ediyoruz. Bu proje gerek tasarım boyutuyla gerekse imalat boyutuyla ana sanayi ve yan sanayi olarak Türk sanayisinin sınırlarını zorluyor. Proje düşündüğümüz gibi zor ama inşallah başarıyla tamamlayacağız." Sözleşme kapsamında TÜMOSAN, projeyi 190 milyon avro bütçe ile 54 ay içerisinde gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor. Proje kapsamında, ihtiyaç duyulması halinde yurt içi mevcut imkân ve kabiliyetlerden azami derecede faydalanılması ve gerekli alanlarda yurt dışından teknik destek alınarak güç grubunun öncelikli olarak ALTAY Tankı'nda kullanılması planlanıyor. Proje sonunda elde edilecek güç grubu, halen tankta kullanılan ithal edileninin yerine ikame edilecek.
Türkiye

Gazı BOTAŞ Ucuzlatacak 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tüketicilerin daha ucuza doğalgaz temin etmesini sağlayacak önemli bir karara imza attı. 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu gereği, doğalgaz dağıtım şirketleri, ihtiyaçlarının en fazla yüzde 50'sini BOTAŞ'tan karşılayabiliyordu. Şirketler, geri kalan kısmı pahalı şekilde tedarik ederek, bunu tüketiciye yansıtıyordu. Yeni düzenlemeyle artık 69 doğalgaz dağıtım şirketi, bütün gaz ihtiyacını BOTAŞ üzerinden tedarik edebilecek. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Kanundan aldığımız yetki ile önemli bir karar aldık. Dağıtım şirketleri için en ucuz gazı temin etmenin yolunu açtık. Aldığımız kararın ardından pahalı gaz tedarik etmenin bir bahanesi kalmadı. Ancak EPDK'nın işi burada bitmiyor. Dağıtım şirketlerinin, BOTAŞ'a vaktinde başvurup ucuz doğalgaz temin etmesi ve vatandaşımıza da en ucuz doğalgazı satmasını takip edeceğiz. BOTAŞ'tan ucuz doğalgaz almak varken pahalı gaz tedarik edip vatandaşa pahalı doğalgaz satılmasının önüne geçeceğiz" dedi. Yılmaz, kararla hem tüketicinin hem de dağıtım şirketlerinin kârlı çıkacağını vurgulayarak, kurum olarak tüketicilerin her zaman öncelikli olduğunu ifade etti. Dağıtım şirketlerine de önemli görevlerin düştüğünü ifade eden Yılmaz, "BOTAŞ'tan yapılacak alımlar ile ilgili başvurularda gerekli özeni göstermeleri gerekiyor" çağrısında bulundu.
Türkiye

Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Birikim Özgür, Türkiye'nin Kıbrıs Türklerine katkısının çok önemli olduğunu hatırlatarak, "Türkiye, KKTC'ye kaynak göndermezse, batarız" dedi. KKTC hükümeti olarak en kısa zamanda Türkiye ile 2016 - 2018 ekonomik programını imzalamaları gerektiğine vurgu yapan Özgür, Milliyet'e, Türkiye'nin her yıl KKTC bütçesinin 4'te birini finanse ettiğini söyledi. Söz konusu ekonomik programın yıl sonuna kadar imzalanması bekleniyor. Türkiye'nin her zaman Kıbrıslı Türklerin kalkınmasına destek olduğunu anlatan Özgür, Türkiye'nin katkılarıyla, ülkede alt yapı, savunma, özel sektör teşvikleri ve maaş ödemelerin yapıldığını anlattı. KKTC'ye yıllık 1 milyar TL'nin üzerinde hibe ve yardımların yapıldığına işaret eden Özgür, şunu söyledi: "Kamu maliyesinin işlemesi için yardım şart. Yıllık ortalama 200 milyon TL'yi aşan bir miktarda maaş yardımı da alıyoruz. Yoksa kamu maliyesi işlemez hale gelir." Kıbrıslı Türk kimliğine sahip çıkarak, Türkiye ile ilişkilerin bir raya oturtulması gerektiğine dikkat çeken Özgür, "Bunu yaparken, bizlerden hiç bir yardımını esirgemeyen Türkiye'yi ötekileştirmemeliyiz" diye konuştu. KKTC olarak yeni politikalar benimsemeleri gerektiğini belirten Özgür, kendi ayakları üzerinde duran bir mali yapı oluşturmak amacıyla çalıştıklarını söyledi. "Şimdi popülizm değil, iş yapma zamanı" diyen genç bakan Özgür, kamu yapısını etkin ve sürekli kılmak için reformların süratle yapılması gerektiğini belirtti. Ülkeye gelen suyun öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Özgür, "Bizim tarımda, elektrikte, suda, kamuda acil reformlar yapmamız gerekiyor. Kıbrıslı Türklere ekonomik refahı getirecek adımların atılması zaruri" dedi.
Milliyet

Otomotiv Yılın Kapanışını Melekler Şehrinde Yaptı 
Otomotiv bu yılın son yeniliklerini Los Angeles Fuarı'nda sergiledi. ABD'nin 108 yıllık geçmişe sahip en önemli fuarlarından olan Los Angeles, aynı zamanda zenginlerin fuarı olarak da biliniyor. Alım gücü yüksek Amerikalı müşterilerin ilgisini çekecek lüks SUV ve spor otomobiller çoğunlukla bu fuarda tanıtıldıktan sonra satışa sunuluyor. Avrupalı ve Asyalı üreticilerin yarıştığı fuarda, hemen yollara çıkacak lüks modeller kadar konsept otomobiller de ziyaretçilerle buluşuyor. Fuarda daha çok ABD kıtasına hitap eden yenilenmiş Ford Escape, Nissan Sentra, Cadillac XT5, Honda Civic Coupe, Lincoln MKZ, Porsche Cayman GT4 Clubsport, Subaru Impreza, Mercedes yeni SL, 7 kişilik Mazda CX-9, Lamborghini LP 580-2 Huracan gibi modeller basta olmak üzere, 30 dünya, 50 ABD prömiyeri yapıldı.
Akşam

Televizyonda Zirveyi Yabancıdan Geri Aldı 
Vestel, sadece Türkiye'de değil dünya genelinde televizyon üretiminde söz sahibi olan bir Türk şirketi 17'si yurtdışı olmak üzere toplam 23 şirketle tüketici elektroniği, beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve dijital alanlarında geniş bir ürün yelpazesi sunan Vestel, 152 ülkeye ihracat yapıyor. Günde 45 bin adet televizyon üreten Vestel'in yıllık televizyon üretim kapasitesi ise 45 bin adet. Vestel, geçtiğimiz 2 ayda önemli bir başarıya daha imza attı. Şirket, Samsung ve LG'nin hakim olduğu televizyon pazarında liderliği geri aldı. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ile televizyon pazarını, 2016 yılına ilişkin hedef ve beklentilerini konuştuk. Erdoğan, "Vestel, Samsung ve LG'den sonra Avrupa'daki en büyük televizyon pazar payına sahip. Yüzde 20'lik pazar payımızla Philips, Sony, Panasonic, Toshiba ve Sharp gibi global markaların önündeyiz. Türkiye'de de 2 aydır pazarda lideriz. Bir süredir yabancı markalar liderdi ama birinciliği geri aldık. Öyle de devam etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Pazar liderliğini nasıl geri aldıklarını sorduğumuz Erdoğan, "Yeni ürünlerimiz var. Türkiye genelinde 1.200 bayilik teşkilatımız var. Ayrıca teknoloji marketlere açıldık. Bütün bunlar avantajlarımız oldu" yanıtını verdi. 2016 yılında istikrarın olacağını, Fransa'da yapılacak EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ile Brezilya'da gerçekleştirilecek olimpiyat oyunlarının televizyon satışlarını patlatacağını kaydeden Turan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Türk Milli Takımı'nın da Avrupa Futbol Şampiyonası'na gitmesi satışları çok olumlu etkileyecek. Özellikle büyük ekran televizyon satışlarında patlama bekliyoruz. Maçların 4K yayınlanması gündemde. Dolayısıyla büyük ekran 4K televizyonların satışlarının çok artmasını öngörüyoruz."
Vatan

Türk Hava Yolları Oscar'lı Oyuncularla Havalanacak 
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türkiye'nin önünde açılan istikrarlı ve güçlü iklimde Türk Hava Yolları'nın da vites büyüteceğini belirterek, "Gelecek dönem hem Türkiye hem de Türk Hava Yolları için yeni bir take off (havalanma) olacak" dedi. Aycı "Milletimiz 1 Kasım'da istikrar ortaya koyan bir irade sergiledi ve önümüzde yeni bir dönem açıldı. Biz de daha tutucu planda giderken 1 Kasım'la oluşan bu iklimle vites büyüteceğiz. Gelecek dönem hem Türkiye hem de THY için yeni bir take off (havalanma) olacak" dedi. Dünya havacılık sektörünün yüzde 5 civarında büyüdüğünü, Türk Hava Yolları'nın 2016 büyümesinin ise bunun üzerinde olacağını belirten Aycı, şunları kaydetti: "Bu yıl yaklaşık 62 milyon yolcu taşıyacağız. Günlük yaklaşık 1.200 iniş ve kalkış oluyor. Türk Hava Yolları olarak önümüzdeki yıl daha fazla yolcu taşıyacağız. Ekstra kapasite koyacağız. 2016 yılında 43 uçak filomuza girecek. Büyüme, kapasite artırımı, yeni hatlar açma hedefimiz devam edecek. İstanbul'da 3. Havalimanı'nın devreye girmesiyle de çok farklı bir ivme yakalayacağız. 2023'te 60 milyon yolcudan 120 milyon yolcuya ulaşmayı, bugün yüzde 2 olan dünyadaki pazar payımızı yüzde 4'e yükseltmeyi, 298 olan uçak sayımızı 450'nin üzerine çıkarmayı hedeşiyoruz. Filomuzda geniş gövdeli uçak sayımız da artıyor. Bu yapıyı düşündüğümüzde önümüzdeki dönemde, 2016'da dünyadaki büyüme hızının üzerinde büyüyen bir Türk Hava Yolları görmeye devam edeceğiz." Aycı, yeni destinasyon hedeşerinin Mauritius, Juba, Madagaskar, Volgograt, Samara, Zaporojan, Phuket, Hanoi, Sevilla, Tebük, Omsk, Chelyabinsk, Atlanta, Mexica City, Havana olacağını belirtti.
Star

SİYASET/POLİTİKA

'Anında Mukabele Talimatı Verildi' 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye rejiminin Rusların desteğiyle Bayırbucak bölgesini hedef alan operasyonları üzerine güvenlik zirvesi topladı. Davutoğlu daha sonra Meclis'te gazetecilerin zirveye ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de konuyu değerlendirdiklerini söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti: Suriye'deki her gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Özellikle son dönemde Bayırbucak Türkmen bölgesindeki gelişmeler güvenlik birimleri ve bizim tarafımızdan an be an takip edilmektedir. Her şeyden önce bunun kamuoyu tarafından bilinmesini isterim. Dün gece ve evvelsi gece bir kaç kez hem MİT Müsteşarımızla hem Genelkurmay Başkanlığımıza temaslarımız oldu. Dışişleri Bakanımıza bu konuyu BM'de gündeme getirmesi için gerekli talimatları verdik. Bu konudaki hassasiyetimiz her gün, her saat itibariyle devam etmektedir. Bugün de ilgili güvenlik birimlerimizle bir toplantı gerçekleştirdik. Burada bir kaç husus önemli. Birincisi sınır güvenliğimiz. Sınır güvenliği bağlamında Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit teşkil eden gelişme olursa anında mukabele etme talimatı güvenlik birimlerimize verilmiştir. Bu hem TBMM'den aldığımız tezkerenin gereği hem de şuana kadar ki angajman kurallarının gereği. İkincisi, Türkiye'ye dönük yoğun bir mülteci akınına yol açacak şekilde bir saldırı söz konusu olduğunda bu konuda da gerekli tedbirler Suriye içinde ve Türkiye içinde alınır. Üçüncüsü de, Suriye'de Türkiye müzahir gruplar, topluluklar; bunlar ister Arap, ister Kürt, ister Türkmen olsun saldırıya uğradıklarında onlara her türlü insani yardımı ve ayrıca onların bulundukları bölgelerde kalmasını temin edecek her türlü yardımı yaparız. Bu konuda da gerekli talimatlar verilmiştir. Bu saldırıların arka planına bakıldığında çok açık şekilde, hiçbir DAEŞ unsuru barınmayan, hiçbir terör grubunun barınmadığı bir bölgede önce Rus savaş uçakları arkasında da yabancı savaşçılar destekli; bunun özellikle altını çiziyorum, yabancı savaşçılar sadece Suriye'deki DAEŞ unsurları değil. Bayırbucak bölgesinde tek bir DAEŞ unsuru yoktur, tek bir terör unsuru yoktur. DAEŞ'e karşı operasyon yapılıyorsa bu uluslararası anlamda bir koordinasyon içinde yürütülmeli ve DAEŞ'e operasyon yapılıyor görüntüsü altında masum Suriyeli sivillere ve özellikle bu bölgede Türkmenlere dönük bir katliama yol açılmamalıdır. Buradan mesajımız son derece açık ve nettir. Biz buradaki kardeşlerimizin bulundukları yerde korunmaları için ve herhangi bir tehdit karşısında insani haklarının korunması için de gerekli tedbirleri diplomatik açından da alanda da alırız. Diplomatik anlamda BM'de temaslarımız sürüyor. BM Güvenlik Konseyi nezdinde mektuplar gönderdik.
Milliyet

İsmail Kahraman Üç Turda Meclis Başkanı 
Geçici Meclis Başkanı CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın başkanlığında dün toplanan TBMM Genel Kurulu'nda TBMM'nin 27. Meclis Başkanı'nın belirlenmesi için gizli oy yöntemiyle seçim yapıldı. 525 milletvekilinin katıldığı ilk tur oylamada AK Parti adayı İsmail Kahraman 316 oy, CHP adayı Gülsüm Bilgehan 127 oy, MHP adayı Yusuf Halaçoğlu 41 ve HDP adayı Mir Dengir Fırat 41 oy aldılar. Adaylardan hiçbiri ilk turda, TBMM Başkanı seçilmek için yeterli olan üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 oya ulaşamadığı için ikinci tur oylamaya geçildi. Seçimin 2. turunda da, adaylar seçimi kazanmaları için gerekli olan 367 oya ulaşamadı. İkinci turda AK Parti adayı Kahraman'a 318 oy, CHP adayı Bilgehan'a 126 oy, HDP adayı Fırat'a 40 oy ve MHP adayı Halaçoğlu'na 39 oy çıktı. 317 sandalyeye sahip AK Parti'nin adayına sandalye sayısından bir fazla oy çıkması dikkat çekti. Seçimin ilk iki turundan sonuç alınamayınca, salt çoğunluğun (276 oy) desteğini kazanan adayın Meclis Başkanı seçileceği üçüncü tur oylamaya geçildi. Üçüncü turda 316 oy alan AK Parti adayı İsmail Kahraman, TBMM'nin 27. Başkanı oldu.
Akşam

CHP 'Olağan' Dedi 
CHP'nin Olağan Kurultayı'nın 16 ve 17 Ocak 2016 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilmesi kararı alındı. CHP'nin olağan kurultay süreci devam ederken, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından olağanüstü kurultay tartışmaları gündeme gelmiş, buna yönelik olarak da imza toplanmasına başlanmıştı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Meclis'te CHP kurultayına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Olağan kurultay tarihine ilişkin Tekin, psikolojik hareket olarak tarihin açıklanmadığını söyledi. Kendisinin bu partinin gençlik kollarından geldiğini belirten Tekin, bir kısmının sonradan dahil olabileceğini ve başlarının üstünde yeri olduğunu ifade etti. CHP'nin geleneklerinin, kültürünün, siyasal tarihinin herkesin bilmesi gerektiğini dile getiren Tekin, "Böyle birbirimizi basın yoluyla incitecek cümleler kullanmak istemiyorum. Türkiye'nin büyük sorunları var, ciddi sıkıntıları var; bunlarla meşguluz. Birbirimizle kavgayla meşgul olacak durumda değiliz. Arkadaşlarımız yarın imzalarını verirler, biz gereğini yaparız" diye konuştu. Kurultay seslerinin 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından yükseldiği CHP'de önce Umut Oran, ardından Muharrem İnce ve Mustafa Balbay genel başkanlık yarışında Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip olduklarını dile getirmişti. Ancak kulislere göre bu üç rakip de parti tabanında beklenen heyecanı yaratmadı. Kılıçdaroğlu'nun kurultayda en güçlü aday olduğu belirtilirken, alternatişerin kurultaydan Genel Başkan olarak çıkamayacağı düşünülüyor.
Vatan

Bahçeli: Katiyen Değişiklik Olmamalı 
HDP'Lİ milletvekili Leyla Zana'nın yemin metnindeki "Büyük Türk milleti" sözleri yerine de "Büyük Türkiye milleti" ifadesini kullanması yemin krizi yaratmıştı. AK Parti'li Mehmet Ali Şahin'in Anayasa değişikliğiyle yeni metin sinyali vermesi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bunun değerlendirilebileceğini söylemesi üzerine gözler meclisteki oylamaya katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yöneldi. Bahçeli, milletvekili yemininin katiyen değiştirilmemesi gerektiğini söyledi. Bahçeli, TBMM Başkanlığı seçimi için Genel Kurul'a gelişinde, gazetecilerin, milletvekili yemin metninde değişiklik tartışmalarını anımsatmasına, "Yemin metninde katiyen değişiklik olmamalı" karşılığını verdi.
Vatan

Gözler Ankara Zirvesine Çevrildi 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geçtiğimiz hafta salı günü hükümeti kurma görevini alan Başbakan Davutoğlu'nun, yeni Bakanlar Kurulu listesini bugün Erdoğan'a sunması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından açıklanacak olan 64'üncü Hükümet, Başbakan Davutoğlu'nun seçim öncesi açıkladığı reformlar, yatırımlar ve vaatleri hayata geçirmek için işbaşı yapacak. Bakanlar Kurulu'nun programı, en geç bir hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından TBMM'de okunuyor. Programın okunmasından itibaren iki tam gün geçtikten sonra, Program üzerinde görüşmeler yapılıyor. Görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra da güven oylaması yapılıyor. 276 milletvekilinin oyu, güven oylamasında yeterli. AK Parti TBMM'de 317 sandalyeye sahip.
Akşam

DÜNYA 

Esad: Rusya, ABD'nin Bir Yılda Yapamadığını Bir Ayda Yaptı 
Ülkesindeki iç savaş beşinci yılına yaklaşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya'nın hava saldırılarının 'terörist' diye adlandırdığı gruplara karşı çok etkili olduğunu ifade ederek, "Rusya, ABD'nin bir yılda yapamadığını bir ayda yaptı" ifadesini kullandı. Rus RIA haber ajansı, Çin'in Hong Kong merkezli Phoenix-TV kanalına konuşan Esad'ın sözlerini aktardı. Suriye lideri Esad, "Rusya, ABD'nin bir yılda yapamadığını bir ayda yaptı. Şimdi tüm Suriye çapında yavaş yavaş istikrar sağlanmaya başlandı. Benim iktidardan çekilmem veya seçimlere katılmam şimdi tartışılacak bir konu değil ve yersiz. Suriye'de çöreklenen teröristlere karşı mücadelemiz bir iki yıl daha devam edebilir. Dolayısıyla seçim yapacak duruma geldiğimizde Suriye halkının bana verdiği desteği, nabzını ölçerek seçimlere katılıp katılmama kararımı vereceğim" dedi.
Hürriyet

Madenciler Uyurken Üstlerine Toprak Çöktü 
Myanmar'ın kuzeyinde Kaçin eyaletinde, yeşim taşı madeni yakınlarında meydana gelen toprak kaymasında en az 90 kişi hayatını kaybederken, 100 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Kaçin Eyaleti Halkla İlişkiler ve Enformasyon Dairesi Başkanı U Htein Lin Aung, yeşim madenindeki toprak kaymasının sabah saatlerinde meydana geldiğini söyledi. Yaklaşık 61 metre yüksekliğindeki toprak yığınının madencilerin uyuduğu 70 barakanın üzerini kapattığını söyleyen U Htein, göçük altından madencilerin cesetlerinin çıkarılmaya başlandığını ifade etti.
Türkiye

Midilli'de Mültecileri Gömecek Yer Kalmadı 
Yunanistan'a bağlı Midili adasındaki Hırıstiyan mezarlığı Saint Panteleymon'da, adaya ulaşmaya çalışırken boğularak ölen mülteciler için gömülecek yer kalmadı. Son iki mezar yeri de Ege'de boğularak yaşamını yitiren Suriyeli çocuklara verildi. Çarşamba günü gömülmesi planlanan üç göçmen cenazesi bu nedenle beklemeye alındı. Müslüman inancında, ölen kişilerin belli bir alanda 'kalıcı' bir şekilde gömülmesinin şart koşulmasının, mezar alanındaki yerlerin tükenmesine sebep olduğu ifade edildi. Hıristiyanlık inancına göre, ölen kişiler üç sene boyunca mezarda bekletildikten sonra bu kişilerin kemikleri ayrı bir alana taşınıyor. Boşalan mezar alanı daha sonra ölen diğer kişiler için kullanılıyor. Adada ölü rakamlarının normalden yüksek olmasının böyle bir soruna neden olduğu belirtildi. 2015 yılında, 85 bin nüfuslu Midilli'de yaşayan 103 ada sakini hayatını kaybederken, adaya ulaşmak isteyen 101 mülteci boğularak öldü. Midilli Valisi Spyros Galinos'un yakınlardaki bir hastane arazisinden yaklaşık bir dönüm toprak almak istediği ve morgda bekleyen kişilerin gömülmesi için yer yaratmayı planladığı belirtildi. Adadaki bir hastanenin morgunda yer kalmaması nedeniyle hastane dışında soğutmalı bir konteynerın inşa edildiği ve 68 cesedin bu konteynerın içinde bulunduğu belirtildi. Hastanenin dışındaki bu alanın kurulması için İngiliz bir hayırsever bağışta bulunmuş. Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin karşısında bulunan Midilli Adası mülteciler için Avrupa Birliği topraklarına giriş kapısı. Bu sene yaklaşık 600 bin kişi Ege Denizi'ni geçerek Yunanistan'a vardı.
Milliyet

Bangladeş'te Muhalif Liderlere İdam 
Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreteri Ali Ihsan Mücahid ile Banglades Milliyetçi Partisi (BNP) milletvekili Selahattin Kader Çovduri hakkında verilen idam kararı infaz edildi. İki muhalefet lideri 1971'te Pakistan'a karsı verilen bağımsızlık mücadelesinde isledikleri öne sürülen savaş suçları nedeniyle idam edildi. Mücahid ve Çovdiri asılarak öldürüldü. Mücahid ve Çavdari, soykırım ve tecavüzden suçlu bulunmuştu. Altı kez milletvekili seçilen Çavdari ve Bangles'in en büyük İslami partisinin liderlerinden olan Mücahid ülkedeki en etkili siyasetçiler arasında yer alıyordu.
Akşam

Brüksel'de Eller Tetikten Çekilmiyor 
Belçika'nın Paris'tekine benzer saldırılar olabileceği endişesiyle güvenlik önlemlerini had safhaya çıkarması insanları evlerine kapattı. Brüksel'de, haftasonu lokanta ve barlar, erken kapandı. Paris saldırılarıyla bağlantılı aranan Salah Abdeslam'ın bulunması için operasyonlar düzenlenirken Abdeslam'ı Belçika'ya getiren şoför, 'büyük bir paltosu' olduğunu ve intihar yeleği giymiş olabileceğini anlattı. Abdeslam'la Skype'de konuştuklarını söyleyen arkadaşları ise, şüphelinin Brüksel'de saklandığını ve biran önce Suriye'ye dönmenin yollarını aradığını söyledi. Bu arada terör operasyonları kapsamında Brüksel'deki Radisson Blu Oteli'nde kalan müşterilere polis, dışarı çıkmayın uyarısında bulundu. Öte yandan Fransız polisi, Stade de France kapısında intihar saldırısı düzenleyen 3. saldırganın fotoğrafını yayımladı. Halktan bilgisi olanın polisi aramaları istendi.
Star

SPOR 

Euroleague temsilcilerimizi karşı karşıya getiren maçda F.Bahçe Arenası'nda Pınar Karşıyaka'yı devirdi: 104-82. Bu sezon da Euroleague'in tozunu atan Obradovic'in öğrencileri, ligdeki kötü gidişe Son Şampiyon'u devirerek son verdi. Savunmada sancılı başlayan F.Bahçe, Datome'nin sayılarıyla ilk çeyreği 26-23 önde geçti. Fener, odaya da 54-48'le gitti. 3. çeyrekte Kaf Kaf'a potayı göstermeyen sarı lacivertliler, hücumda da aksamadı: 81-62. Yüksek yüzdesini bozmayan F.Bahçe rahat bir galibiyet aldı: 104-82.
Hürriyet

Hamza Hamzaoğlu'nun gönderilmesinin ardından hoca arayışlarını bir an önce sonuçlandırmak isteyen G.Saray Başkanı Dursun Özbek dün Mustafa Denizli'yi aradı. Denizli başkanla bugün bir araya geleceklerini TRT Spor'da yayınlanan Stadyum programında ilan etti. Denizli programda yaptığı açıklamada, ''Dün sordunuz, öyle bir şey yok dedim. Yoktu çünkü. Bugün soruyorsunuz, var diyorum. Hayırlısı neyse o olsun. Biz her şeyi samimi bir şekilde paylaşıyoruz. Kimse buradan bir sonuç çıkartmasın. Ben sadece görüşme olacağını paylaştım'' ifadelerini kullandı. Özbek'in tecrübeli çalıştırıcıyla son pürüzleri konuşması ve büyük bir sürpriz olmazsa yeni hocayı Denizli olarak açıklaması bekleniyor. Mustafa hocanın bu görüşmede devre arası transferler için ayrılacak bütçe konusunda isteklerini masaya yatıracağı gelen haberler arasında. G.Saray'da alternatif adaylar da kenarda duruyor. Cuma günkü yönetim toplantısında Lille'de görev yapan Fransız teknik adam Herve Renard'ın ismi telaffuz edildi. Bazı yöneticilerin Florya'da Mustafa Denizli'yi tek sorumlu olarak görmek istememesi sebebiyle bu ismi önerdiği öğrenildi. Genç yöneticilerin takım üzerinde yönetimin daha baskın olması gerektiğini düşündükleri ifade edildi. Bu isimler Başkan Dursun Özbek'i, Denizli ısrarından vazgeçirmeye çalışıyor
Türkiye

Uzun bir aradan sonra taraftarlarıyla buluşan Beşiktaş baskılı başladı karşılaşmaya. Baskı öylesine büyüktü ki siyah-beyazlılar kaleci Setkus'a kadar bindirmeyi sürdürdü. 6. dakikada topu ayağında tutan Setkus'un kaptırdığı topla tribünler heyecanlansa da Gomez çimlere mağlup olunca gol sesi çıkmadı. 9'da zarif paslarla ceza sahasına giren Beşiktaş'ta Olcay kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonu direğin dibinden dışarı gönderince tribünler saç baş yoldu. 11'de sahneyi Sosa aldı. Sağdan savunmanın arkasına sarkan Arjantinli de kaleyi tutturamayınca siyah-beyazlılar net bir fırsatı daha cömertçe auta yolladı. Siyah-beyazlıların 15 dakikadaki baskısını kırmayı başaran Sivasspor, Aatıf'la iki kez kaleyi yoklasa da Tolga'yı geçemedi. Dakikalar 43'ü gösterirken Adem-Atiba mücadelesinde Kanadalı yerde kalınca hakem Hüseyin Göçek penaltı noktasını gösterdi. Topu filelere gönderen Gomez, takımını soyunma odasına 1-0 önde götürdü. İkinci yarıya Sivasspor etkili başladı. Ersan ve Rhodolfo'nun ortaklaşa hatasında topu kapan Aatıf, Tolga'yla karşı karşıya kaldı ancak Rhodolfo riskli bir müdahaleyle pozisyonun gol olmasını engelledi. 54'te Quaresma'nın baskısıyla ani hücuma çıkan siyahbeyazlılar ikinci gole yaklaşsa da Gomez karşı karşıya pozisyonda topu kaleciye nişanlayınca Beşiktaş ikinci golü bulamadı. Sivasspor'un atakları sıklaştırması üzerine Sosa-Necip değişikliği yaparak savunmayı güçlendiren Beşiktaş, 70'te Olcay'ın yerine Kerim'in girmesiyle hücumda daha etkili olmaya başladı. Pozisyon bulmasına rağmen skora etki etmekte güçlük yaşayan siyah-beyazlılar, son çare olarak Gomez'in yerine Cenk'i oyuna sürdü. 90+2'de Cenk'le paslaşan Oğuzhan, güzel bir vuruşla galibiyeti perçinleyen isim oldu: 2-0.
Türkiye

Trabzonspor cezası nedeniyle seyircisiz oynadığı maçta Gençler'i devirdi: 1-0. 3'te Tomic serbest vuruştan doğrudan kaleye vurdu. Onur direk dibinden kornere çeldi. 13'te Mbia'dan topu kapan İrfan sert vurdu. Top üstten auta çıktı. 20'de Marin'in kornerinde, savunmanın uzaklaştırmak istediği top Sefa'ya geldi, onun şutu üstten auta çıktı. 35'te Marin ortaladı, N'Doye kafa ile geriye çıkardı, Mbia ceza alanı dışında şutunu çekti, üstten aut. 45'te sağdan gelen ortaya Aykut kafayı vurdu, top kalecide kaldı. 51'de Ahmet Oğuz'un ortasında Berat kafayı vurdu. Top direk dibinden auta çıktı.56'da Marin sağdan güzel kesti, Özer yakın mesafeden kafayı vurdu, az farkla dışarı. 81'de Mehmet Ekici şansını denedi ama pozisyon autla sonuçlandı. 85'te Cardozo vurdu, Hopf gole izin vermedi. 90+2'de Alper'in ortası savunmadan döndü. Mehmet gelişine vurdu yerden seken top kaleciyi yanılttı: 1-0.
Star

Mersin İY'yi deplasmanda 3-1 yenen Fenerbahçe, Teknik Direktör Vitor Pereira yönetiminde 55 günde yaptığı 9 karşılaşmada yenilgi görmedi. resmi maçlarda son yenilgisini 6. haftadaki Beşiktaş derbisinde 3-2'lik skorla alan sarı-Lacivertliler, sonrasındaki maçlarda 5 galibiyet ve 4 beraberlik alıp, hiç kaybetmedi. Ligdeki son üç müsabakasından galibiyetle ayrılan Kanarya, deplasman performansını da yükseltti. ilk 6 haftada 3 kez rakiplerine konuk olan Fener, birer galibiyet, beraberlik ve yenilgi alırken, son 3 deplasmanda ise 3'te 3 yapıp 9 puan toplamayı başardı. Pereira'lı F.Bahçe ayrıca 12. hafta sonunda son 6 sezonun en iyi ikinci performansına imza attı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme